| تالارها  | ثبت نام | نظرسنجی |  جستجو | موقعیت | قوانین | آخرین ارسالها |    
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 84 از 102:  « پیشین  1  ...  83  84  85  ...  101  102  پسین »  
#831 | Posted: 30 Dec 2011 19:28
تعریف ناتوانی جنسی در مردان
پدیده ی نعوظ به علت نقشی که در تولید مثل و کسب لذت جنسی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.یک نعوظ نرمال احتیاج به سلامت یک سلسله وقایع پیچیده دارد؛که الزامآ از یک محرک روانی یا خارجی شروع میشود.ایمپالسهای عصبی ایجاد شده در طول نخاع به سمت اعصابی که عضلات و عروق بافت نعوظی را عصب دهی میکنند رهسپار میشود و در نتیجه پرخونی عروقی و شروع نعوظ در آلت تناسلی یا پنیس رخ میدهد.
منظور از نعوظ ناکافی این است که اولآ: نعوظ زمان کافی ادامه نیابد؛مثل زمانیکه فرد اضطراب شغلی و عملکردی دارد.ثانیآ:از نظر سفت و سخت شدن؛آلت تناسلی نعوظ کافی نداشته باشد؛یعنی به درجاتی از نعوظ برسد؛ولی این رسیدن برای عمل دخول کافی نباشد.
در ناتوانی جنسی اولیه؛مرد هرگز نعوظ کافی برای دخول در مهبل را ندارد ودر ناتوانی جنسی ثانویه؛مرد زمانی کوتاه در دخول موفقیت داشته است؛اما در ادامه ی کار دچار ناتوانی گردیده است.زمانیکه مرد دچار ناتوانی انتخابی میباشد؛در مواردی خاص قادر به برقراری رابطه ی جنسی و مقاربت بوده لکن؛ در موارد دیگر ناتوانی بروز میکند.
مفهوم اساسی ناتوانی جنسی عبارت از نداشتن نعوظ کافی و کامل تا پایان مقاربت میباشد.چه ؛قطع نعوظ در هر مرحله تولید عدم رضایت متقابل مینماید.بعضی از مردان تصور میکنند؛اگر نتوانند به تعداد معین در روز؛هفته ؛ماه یا سال مقاربت داشته باشند؛ناتوان هستند که البته تصور نادرستی است. همچنین باید میان ناتوانی جنسی و ناتوانی تولید مثل تفاوت قائل شد.هدف اولیه از جنسیت؛استفاده از یک رابطه توام با یکی شدن جهت لذت جنسی و روانی میباشد.وهدف نهائی آن تولید نسل جدید است.
اگر یک رابطه ی جنسی توام با نعوظ به موقع و ادامه دار تا پایان راحتی طرفین وجود داشته باشد؛دیگر جائی برای مصداق ناتوانی جنسی نخواهد بود.

این كاربر به علت تخلف در قوانین انجمن بن شد
مدیریت انجمن پرنس و پرنسس
     
#832 | Posted: 30 Dec 2011 19:29
با سنگ هاي کليه و مجاري ادراري آشنا شويم
وقتي سنگ هاي کليه براي شما مسئله مي گردد:
اگر يک بار سنگ کليه پيدا کرده و آن را دفع کرده باشيد، مي دانيد که چقدر دردناک است. بعضي معتقدند که از درد زايمان نيز بدتر است.
خوشبختانه پزشکان امروزه مي توانند به شما کمک کنند تا با درمان هاي مناسب و برنامه هاي پيش گيري کننده بطور سريع و مطمئن سنگ هاي سيستم ادراري را مرتفع سازيد. روش هاي پيشگيري کننده در صورتي که در سرتاسر عمر اجرا گردد خطر عود مجدد را بسيار کاهش مي دهند.
سنگ هاي ساکن در گوشه و کنار کليه اغلب درد ايجاد نمي نمايند ولي بيشتر آن ها بخصوص اگر به حرکت درآيند دردهاي فراموش نشدني ايجاد مي کنند اين دردها اغلب به صورت موج از پهلو و پشت شروع شده، به جلوي شکم و کشاله ران و دستگاه تناسلي منتهي مي گردند. ساير علائم، تهوع، استفراغ، ادرار خوني يا سوزش و تکرر ادرار است.
داشتن سابقه فاميلي شما را در خطر ابتلاء بيشتري قرار مي دهد. بررسي هاي پزشکي به پزشک کمک مي کند تا از علت نوع، سنگ درمان و روش پيشگيري آن آگاه شويد.
مثلاً روش هايي وجود دارد که کمک مي کند تا سنگ به طور طبيعي دفع شود يا آن را با ماشين مخصوص خرد نمايد يا اقدام به جراحي نمايد و يا با پيشگيري مثل جذب زياد آب خاطه بد آن را به دور دست ها بسپارد.
آيا شما در خطر ابتلاء به سنگ کليه هستيد؟
افرادي که دچار سنگ مي شوند اغلب وجوه مشترک دارند اگر شما مردي ميان سال باشيد سه برابر بيشتر از خانم هاي مسن سن خود در خطر ابتلاء مي باشيد اگر آب زياد مصرف نمي کنيد يا در منطقه گرم زندگي مي کنيد باز هم احتمال گرفتاري شما بيشتر مي گردد.
بدين منظور مي توانيد به سؤالات زير پاسخ دهيد خود را محک بزنيد.
آيا کمتر از هشت ليوان آب در روز مصرف مي کنيد؟
خير £ بله £
آيا در مناطق گرمسير زندگي مي کنيد؟
خير £ بله £
آيا قبلاً مبتلا به سنگ ادراري بوده ايد؟
خير £ بله £
آيا مردي بين سنين 30-50 هستيد؟
خير £ بله £
آيا اغلب عادت داريد مواد پرکلسيم مصرف کنيد؟
خير £ بله £
آيا اغلب عادت داريد نمک زياد مصرف کنيد؟
خير £ بله £
آيا اغلب موادي که اگزالات زياد دارند مثل انواع نوشابه رنگي، شکلات، اسفناج، چاي و دانه هاي روغني مصرف مي کنيد؟
خير £ بله £
آيا عفونت کليه داشته و يا تکرار شده است؟
خير £ بله £
هر چه جواب سؤالات شما بله باشد خطر بيشتر است اما پس از مطالعه دقيق اين نوشتار مي توانيد به ميزان زيادي اين خطرات را کاهش دهيد.
اندازه سنگ ها:
يا آنقدر کوچک هستند مثل شن يا آنقدر بزرگ اندازه گردو و معمولاً انواع متوسط را مي توان با دستگاه خرد کرد و انواع بزرگ را با جراحي هاي مختلف خارج نمود.
با چگونگي ايجاد سنگ آشنا شويم:
کليه هاي لوبيايي شکل شما در حقيقت صافي هاي بدن هستند آن ها در سرتاسر روز و شب خون را تصفيه و مواد شيميايي و املاح را که خورده و آشاميده ايد را از آن جدا مي نمايند.
کليه هاي سالم مواد شيميايي حل نشده را که بدن نياز ندارد در ادرار آزاد مي نمايند. اما اگر بعضي از آن ها در کليه باقي بماند و تجمع نمايد تشکيل سنگ مي دهد.
درست مثل ورود جسم خارجي در يک صدف که در اطراف آن مرواريد تشکيل مي گردد.
اين سنگ ها مي توانند در کليه باقي مانده و يا به حرکت درآيند. اندازه، جنس و محل قرار گرفتن سنگ نوع برنامه درماني را تعيين مي نمايد.
از دست دادن مايع زياد از بدن و غليظ شدن ادرار منجر به رسوب مواد شيميايي مي گردد. مصرف توأم موادي که داراي اگزالات و کلسيم هستند و افزايش جذب آن ها از روده ها و زيادي دفع آن ها از کليه ها از علل تشکيل سنگ هستند. عفونت هاي مکرر دستگاه ادراري با تغيير در تعادل حالت اسيدي و قليايي ادراري و کاهش جريان آن نيز جزو عوامل مستعد کننده است.
چه جاهايي سنگ تشکيل مي شود؟
کليه داراي يک قسمت گوشتي يا کارخانه ايجاد ادرار است که توسط قيف هايي از قسمت هاي مختلف اين کارخانه ادرار تحويل و به داخل محوطه اي به نام لگنچه ريخته مي شود و از آنجا به وسيله لوله اي به نام حالب ادرار به مثانه منتقل و سپس دفع مي گردد سنگ در داخل قيف ها تشکيل بعضي از آن ها به داخل حالب حرکت کرده و از آنجا گير مي کند که باعث دردهاي شديد مي گردد.
بعضي در داخل قيف ها با لگنچه باقي مي ماند بزرگ مي شود به حدي که گاهي شبيه شاخ گوزن مي گردد.
بررسي هاي پزشکي:
منظور اين است که پزشک دريابد آيا بيمارش قبلاً سنگ داشته است يا خير مثل پرسيدن اينکه:
آيا سنگ داشته ايد؟
آيا سابقه فاميلي داريد؟
آيا درد ناگهاني و مبهم پهلو داريد يا اينکه تب مي کنيد؟
چقدر آب در روز مصرف مي کنيد؟
و اگر داريد با مشخص کردن اندازه، شکل، محل، ترکيب آن درمان مناسب را انتخاب نمايد.
اندازه گيري درجه حرارت و يا بررسي حساسيت پشت و کمر و پهلوها از ديگر معاينات احتمالي خواهد بود.
آزمايشات تشخيصي:
1- آزمايش ادرار جهت بررسي وجود خون و عفونت در آن
2- کشت ادرار
3- آزمايش خون: در صورتي که افزايش سلول هاي سفيد ديده مي شود به عفونت مشکوک مي شويم.
تصوير برداري:
1- عکس ساده: تصويري از تمام شکم داده و به طور کلي محل اغلب سنگ ها را مشخص مي نمايد.
2- عکس IVP يا اصطلاحاً رنگي: که با تزريق ماده حالب انجام شده و جزئيات کليه ها، حالب ها و مثانه را مشخص مي نمايد.
3- سونوگرافي: که وجود احتمالي سنگ و يا انسداد را در سيستم ادراري نشان مي دهد.
آزمايشات متابوليک يا سوخت و ساز
اگر سنگ داشته يا دفع کرده يا به نحوي آن را خارج نموده اند پزشک جهت بررسي انواع املاح ادراري عامل ايجاد سنگ و بررسي شانس ابتلاء مجدد در آينده، ادرار جمع آوري شده در 24 ساعت را همراه آزمايشات مشابه در خون، درخواست خواهد نمود.
درمان طبي:
بيشتر سنگ هاي ادراري کوچک بوده و خودبخود دفع مي گردند بطوري که گاهي اندازه آن مثل هسته هاي ريز موجود در ميوه جات مي باشد. رنگ سنگ ممکن است قهوه اي- سياه يا طلايي باشد. در اين مواقع درمان بصورا انتظاري بوده و نياز به صبر و حوصله دارد.
1- مصرف آب فراوان
2- جمع آوري ادرار در ظرف يا عبور آن از پارچه نازک جهت پيدا کردن سنگ دفع شده.
3- در صورت دردهاي شديد از مسکن که توسط پزشک تجويز شده مي توان استفاده کرد.
4- گاهي براي کنترل درد لازم است بطور موقت در بيمارستان و بخش هاي سرپايي بستري گرديد. گاهي در مورد سنگ ها اسيداوريکي يا سيستيني پزشک داروهايي تجويز مي نمايد تا به حل شدن سنگ کمک نمايد. البته ممکن است مجبور باشيد براي تمام زندگي خود آن را مصرف نماييد. در صورت وجود سنگ هاي عفوني پزشک آنتي بيوتيک توصيه کرده و پس از اتمام دارو اقدام به خارج نمودن سنگ خواهد نمود. سنگ هاي کلسيم اگزالات با دارو حل نمي شوند ولي دارو در پيشگيري از وقوع مجدد آن ها مؤثر است.
سنگ هاي اسيداوريکي:
توليد بيش از اندازه اسيداوريک که با وجود ميزان زياد گوشت در غذاي روزانه تشديد مي گردد و ممکن است منجر به توليد سنگ اسيداوريکي شود.
داروهايي مثل آلوپورنيول مقدار اسيداوريک را کاهش داده و بي کربنات سديم يا جوش شيرين اين نوع سنگ را حل مي نمايد. پيشگيري شامل مصرف آب زياد، کاهش مصرف گوشت و معاينات پزشکي مي باشد.
سنگ هاي سيستيني:
غير شايع و ارثي هستند و از تجمع سيستين (يک نوع اسيد آمينه) زياد در ادرار ايجاد مي گردد. پني سيلين آمين باعث کاهش آن و بي کربنات باعث حل سنگ هاي سيستيني مي گردند. پيشگيري با مصرف آب زياد، کاهش مصرف متيونين (ماده شيميايي موجود در ماهي) و معاينات مرتب پزشک مي باشد.
سنگ هاي عفوني:
اين سنگ ها در اثر عفونت مکرر کليه و مثانه که باعث تغييرات شيميايي محيط آن ها و به هم خوردن تعادل اسيد و باز مي شود ايجاد مي گردد.
آنتي بيوتيک به مدت طولاني جهت رفع عفونت قبل از هر گونه اقدام درماني ديگر توصيه مي شود.
جهت پيشگيري: مصرف آنتي بيوتيک طولاني مدت، مصرف آب فراوان و ويزيت مکرر پزشک لازم است.
درمان هاي غير طبي:
سنگ شکني برون اندامي يا ESWL
اگر سنگ سيستم ادراري بطور طبيعي دفع نشود و درمان هاي طبي مؤثر نباشد آن وقت شما کانديداي خوبي براي سنگ شکني هستيد. اين وسيله تقريباً جديد سنگ ها را خرد کرده بطوري که اغلب نياز به دخالت جراحي نمي باشد. اين وسيله با استفاده از يک منبع انرژي و با متمرکز کردن اين انرژي بر روي سنگ و ايجاد موج، سنگ را به قطعات ريز تبديل مي نمايد. البته گاهي نياز است چند بار اين عمل تکرار شود و يا از ساير وسايل بطريق درون اندامي جهت تسهيل در خرد شدن سنگ استفاده نمود.
درمان جراحي
امروزه سنگ شکن بسياري از سنگ ها را درمان مي نمايد و اقدامات جراحي کمتر از سابق بکار مي آيد منتهي در بعضي از موارد جراحي قبل، بعد و يا بجاي ساير اقدامات لازم مي شود.
اگر بيماري احتياج به جراحي داشته باشد معمولاً پزشک با بيمار در ميان مي گذارد و نحوه انجام، خطرات، عوارض، نوع بيهوشي و غيره را توصيح مي دهد.
مانندهر اقدام درماني ديگر پيگيري و برنامه هاي پيشگيري کننده جهت کاهش شانس ابتلاء مجدد را جدي بگيريد.
روش هاي جراحي:
- خارج کردن سنگ از طريق حالب با وسيله اي به نام يورتروسکوپ:
اين وسيله کمک مي کند که پزشک سنگ هاي انتهاي حالب را بدون دادن شکاف پزشکي به خصوص اگر اندازه آن کوچک باشد خارج نمايد. معمولاً اقامت بيمار در بيمارستان کوتاه بوده و ممکن است تا مدتي يک سوند ظريف داخل سيستم جهت راحتي تخليه ادرار از کليه با شما براي مدتي کوتاه باقي بماند.
ممکن است چند روزي درد خفيف يا ادرار خون آلود داشته باشيد اگر دچار تب، خونريزي شديد يا درد هاي مقاوم شديد با پزشک خود تماس بگيريد.
در ضمن جهت پيشگيري از تشکيل سنگ مجدد برنامه هاي ارائه شده توسط پزشک و ملاقات مرتب با وي را فراموش نفرماييد.
- سنگ شکني با سوراخ کوچک پوستي:
اين روش به نام سنگ شکني از طريق پوست خوانده مي شود.
معمولاً سنگ هاي کليوي بزرگتر از 5/2 سانتي متر با ايجاد شکاف کوچک بر روي پوست و با عبور لوله اي باريک به داخل کليه و خرد کردن سنگ درمان مي گردند. در اين روش ممکن است بيمار جهت خارج شدن راحت ادرار از کليه تا مدتي کوتاه سوندي داشته باشد که يک سر آن در کليه و سر ديگر آن از راه پوست خارج گردد.
اين سوند 3-2 روز بعد توسط پزشک خارج خواهد شد کنترل سه ماهه نشان خواهد داد که آيا ذراتي از سنگ هنوز باقي است يا خير؟ در صورت بروز تب، خونريزي از محل زخم يا ادرار و دردهاي مقاوم با پزشک تماس بگيريد.
- جراحي باز:
عليرغم پيشرفت تکنولوژي جديد بعضي از سنگ ها به علت اندازه بسيار بزرگ و نوع استقرار و جنس آن نياز به جراحي باز دارند.
در اين صورت پزشک با ايجاد شکاف بزرگتر در پهلو سنگ را از کليه يا حالب خارج و محل آن را دوخته و جهت تخليه ترشحات احتمالي لوله اي در کنار محل عمل باقي گذاشته و انتهاي آن را از راه پوست بيرون مي گذارد تا بعداً آن را خارج نمايد. معمولاً 4 تا 7 روز در بيمارستان بستري بوده و در اين مدت پزشک درن (لوله) را از پهلو خارج مي نمايد. حداقل 6 هفته نياز به استراحت داشته و ملاقات مرتب با پزشک را فراموش نکنيد.

منبع:وب سایت انجمن اورولوژی ایران.

این كاربر به علت تخلف در قوانین انجمن بن شد
مدیریت انجمن پرنس و پرنسس
     
#833 | Posted: 30 Dec 2011 19:30
انواع ناتوانی جنسی در مردان
ناتوانی جنسی ارگانیک را نمی توان به زیرگروه های مشخص تقسیم کرد ولی بر اساس سبب شناسی های اختصاصی که علائم را ایجاد کرده؛ آنها را مورد شناسایی قرار میدهند.مثلآ میگویند ناتوانی جنسی ارگانیک ثانویه به دیابت و نظایر آن.
ناتوانی جنسی- روانی به عنوان یک اختلال روانی- جنسی تحت عنوان تحریکات جنسی مهار شده مورد بررسی قرار گرفته است.
برای تشخیص این وضعیت سه معیار لازم است:
1-عود و تداوم مهار تحریک جنسی در طول فعالیت جنسی که با ناتوانی نسبی یا کامل مشخص شده و در حصول و نگهداری نعوظ تا خاتمه ی عمل جنسی تظاهر میکند.
2-قضاوت بالینی که آیا شخص قادر به یک فعالیت جنسی مناسب از نظر تمرکز؛قدرت و مدت میباشد یا خیر؟
3-اختلال جنسی منحصرآ به علت عوامل عضوی ایجاد نشده باشد.
از طرف دیگر ناتوانی جنسی روانزاد(سایکولوژیک) دارای انواعی به شرح زیر می باشد:
ناتوانی جنسی اولیه:مواردی که بیمار هرگز نعوظی که از لحاظ کیفی قادر به مقاربت باشد را نداشته باشد.
ناتوانی جنسی ثانویه:مواردی که بیمار قبلآ قادر به مقاربت بوده ولی در حال حاضر قادر به انجام این کار نیست.
ناتوانی جنسی موقعیتی:مواردی که بیمار قادر به انجام مقاربت با یک شریک جنسی می باشد ولی با دیگری نمی تواند(همسر دوم یا زنی که مجددآ عقد شده است).
به نظر میرسد که ناتوانی جنسی ثانویه و موقعیتی نسبت به سایر ناتوانی ها شیوع بیشتری داشته باشد.

این كاربر به علت تخلف در قوانین انجمن بن شد
مدیریت انجمن پرنس و پرنسس
     
#834 | Posted: 6 Jan 2012 05:06
نیمه پنهان خارش پوست

خارش به معنی احساسی است که فرد را به خاراندن به عنوان نوعی واکنش تحریک می‌کند.

تن‌تان می‌خارد؟ نه، اشتباه نکنید، قصد دعوا نداریم. آیا تا به حال به خارش دچار شده‌اید؟ خارشی که در یک ناحیه از بدن یا در همه اندام‌ها‌ احساس می‌شود؟ چه احساسی داشتید؟ دل‌تان نمی‌خواست واقعا با شدت هرچه تمام‌تر، حتی به قیمت زخمی شدن پوست، بدن‌تان را بخارانید؟

هر کسی در زندگی خود حتما به خارش دچار شده است. آن هم نه یک بار، بلکه چند بار آن را تجربه کرده است.

این عارضه آن قدر شایع است و آن قدر بیماران را با مشکل مواجه می‌کند که گاهی حتی متخصصان پوست نیز در رفع آن ناتوان می‌شوند.

خارش به معنی احساسی است که فرد را به خاراندن به عنوان نوعی واکنش تحریک می‌کند. خارش ممکن است به صورت محدود و منطقه‌ای، گسترده یا منتشر، موقتی یا مداوم باشد.

گاهی خارش مانند احساس سوزن شدن یا سوزش یا مورمورشدن است. جالب است بدانید در موارد نادر، خارش آن قدر شدید است که فرد را به فکر خودکشی می‌اندازد! البته خوب است بدانیم که خاراندن پوست، در لحظاتی ممکن است خوشایند فرد باشد.


چرا و به چه علت؟

مواد فیزیکی یا شیمیایی گوناگون به صورت مستقیم بر پایانه‌های آزاد عصبی تاثیر می‌گذارد یا با آزاد کردن مواد واسطه، این پایانه‌های حسی را تحریک می‌کند. مواد مخدر، مشابه با اثر اندورفین‌ها و آنکفالین‌ها که هورمون‌های آرام‌بخش درونی‌اند موجب بروز یا تشدید خارش می‌شود.

خارش در منطقه‌ای که به درد غیرحساس است، به وجود نمی‌آید. همچنین خارش معمولا هنگام شب که حواس‌پرتی انسان کمتر و تمرکزش بر نواحی مختلف بدن بیشتر است، بدتر و شدیدتر می‌شود.

گاهی نوعی خارش به نام خارش روانی یا عصبی وجود دارد که به علت‌ حالت‌های فیزیولوژیک یا طبیعی، روانی و یا هر دو به وجود می‌آید.مواد شیمیایی واسطه

هیستامین‌ ماده اصلی بروز خارش است و به همین علت از داروهای اولیه درمان خارش، داروهای آنتی‌هیستامین است. اما هیستامین تنها واسطه بروز خارش نیست، چون در اغلب موارد، خارش با بقیه علایم و نشانه‌های آزاد شدن هیستامین مانند کهیر و گرگرفتگی همراه نیست و داروهای آنتی‌هیستامین برای بیشتر موارد خارش موثر نیست.بیماری‌های پوست

حدود 70 درصد بیماران سالمند به خارش دچارند که ممکن است به علت وجود بیماری‌ پوستی باشد. همچنین بیماری به نام پمفیگویید تاولی پنهان و درماتیت هرپتی‌فورم موجب بروز خارش شدید در ناحیه آرنج، زانو و پشت‌سر می‌شود.

خارش، نشانه اصلی بیشتر بیماری‌های پوستی است و معاینه بسیار دقیق برای دستیابی به علت اصلی مشکلات پوستی خارش‌دار مانند درماتیت آتوپیک خفیف، گال یا جرب و اگزمای ناشی از خشکی مفرط پوست، لازم است.

البته مهم است بدانیم که وجود خارش بدون بثورات پوستی، وضعیت مشکلی در تشخیص علت و درمان بیمار ایجاد می‌کند.بیماری‌های عمومی

گاهی واکنش‌های دارویی باعث بروز خارش می‌شود. کسانی که استامینوفن کدیین را مثل نقل و نبات مصرف می‌کنند باید بدانند که کدیین مثل داروهای مخدر موجب خارش می‌شود.

افرادی که مبتلا‌ به دیابت یا پرکاری و کم‌کاری تیرویید هستند و به خصوص زنانی که در معرض کم‌خونی به علت فقر آهن قرار دارند، هر از گاهی دچار خارش می‌شوند.

هر کسی که به خارش مزمن و طولانی‌مدت مبتلا‌ می‌شود، می‌گویند: برو آزمایش بده، شاید انگل داری. البته عفونت انگلی از علت‌های خارش است، اما مشکلات دیگری مانند نارسایی کلیه و افزایش اوره خون به مقدار بیش از حد طبیعی نیز ممکن است موجب بروز خارش شود.

خارش علامت شایع در بیماران اورمیک است. البته مشخص نیست که علت خارش، دیالیز است یا افزایش عمر این بیماران موجب بارزتر شدن این علامت شده است.


تغییر در سوخت و ساز کلسیم و فسفر و افزایش میزان منیزیم و ویتامین ‌A در پوست و خشکی پوست بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه، از علت‌های اصلی وجود خارش در این بیماران است.

در میان بیماری‌های خونی، 14 تا 15 درصد بیماران مبتلا به پلی‌سایتمی ورا که در آن تعداد گلبول‌های قرمز به طور چشمگیری زیاد می‌شود، به خارش دچار می‌شوند. احساس خارش این بیماران به صورت سوزن‌سوزن شدن است و با کاهش ناگهانی درجه حرارت بدن، مثلا پس از گرفتن دوش آب گرم، بیشتر می‌شود. مصرف داروهای گروه آنتی‌هیستامین تاثیری در درمان این بیماری ندارد. گاهی احساس خارش در مدت 30 دقیقه تماس با آب، بدون ارتباط با درجه حرارت آن ممکن است به وجود آید و حتی تا دو ساعت ادامه می‌یابد.

بیماران معمولا احساس خارش، مورمور شدن و حالت نیش‌زدگی دارند. در این‌گونه موارد، بیماری پلی سایتمی و سایر بیماری‌ها که به علت افزایش غیرطبیعی تعداد سلول‌های خونی در مغز استخوان رخ می‌دهد، باید مدنظر پزشکان باشد.

گاهی احساس خارش در قسمت خارجی ساعد و چین آرنج دست به وجود می‌آید که قرینه در هر دو دست دیده می‌شود که علت آن ممکن است برخورد با نور آفتاب باشد و در بسیاری از موارد، علت استرس و عصبی دارد.

تغییر حس پوست سر یا خارش آن با کاهش حس درد همراه است. بیشتر این گونه بیماران، خانم و دارای سرخی منطقه خارش‌اند. معمولا خارش با استرس و فشار عصبی، تشدید می‌شود.چه باید کرد؟

پزشکان باید تاریخچه دقیق بیماری را بدانند و شرح حال مفصلی از داروهای مورد استفاده، علایم همراه خارش و ارتباط با وضعیت‌های روحی فرد به دست آورند. مثلا خارش بینی مداوم ممکن است نشانه‌ای از تومورمغزی باشد یا خارش‌های روانی، معمولا مزاحم خواب بیمار می‌شود.

معاینه بالینی باید شامل بررسی غدد لنفاوی، کبد، طحال و غده تیروئید باشد. رنگ پوست بسیار مهم است و در نارسایی کلیه، پرکاری تیروئید و انسداد صفراوی و در دوران بارداری تغییر می‌کند.

البته خوب است بدانیم در بسیاری از موارد، خارش علت خاصی ندارد و به ویژه در فصل سرما و خشکی هوا ممکن است به علت خشک شدن پوست به وجود آید که در این حالت با مرطوب کردن پوست و استحمام ساده، به‌طور مرتب و استفاده از کرم‌های مرطوب کننده می‌توان آن را برطرف کرد، البته به شرطی که علت خاصی از جنبه بیماری‌های داخلی وجود نداشته باشد.

همچنین در بسیاری موارد، به علت گرمای هوا و افزایش درجه حرارت بدن، خارش بروز می‌یابد، یا تشدید می‌شود که با خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی‌های خنک مثل خیار و مایعات فراوان می‌توان این عارضه رابرطرف کرد یا شدت آن را کاهش داد.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#835 | Posted: 6 Jan 2012 05:07
پیاده روی ارزان ترین راه پیشگیری از سرطان

کارشناسان سرطان شناسی مرکز دانافاردر بوستون بر این باورند که پیاده روی ارزان ترین و راحت ترین راه پیشگیری از سرطان ها می باشد.

دکتر جفری میرهاردت کارشناس این مرکز می گوید، پیاده روی یکی از بهترین راه های پیشگیری از سرطان است. انجام دادن ورزش هایی مانند ایروبیک از بروز بسیاری از سرطان ها جلوگیری می کند.

وی بر این باور است که ورزش ایروبیک از بروز سرطان سینه و روده در افراد جلوگیری می کند.

پیاده روی روزانه و خوردن میوه و سبزیجات سبب سلامت بدن شده و از بروز سرطان و بیماری های قلبی در افراد جلوگیری می کند.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#836 | Posted: 6 Jan 2012 05:08
فواید و خطرات طب سوزنی

بر طبق نظریه سنتی چینی، طب سوزنی روشی است که توسط آن، جریان انرژی یا نیروی زندگی که به qi یا Chi معروف است، در بدن به توازن می رسد.طب سوزنی، وارد کردن سوزن هایی بسیار نازک در نقاط خاصی از بدن است. منشأ آن منسوب به کشور چین است و قدمتش به هزاران سال می رسد. اما این طب در دهه های اخیر، محبوبیت قابل توجهی در ایالات متحده و اروپا پیدا کرده است.

بر طبق نظریه سنتی چینی، طب سوزنی روشی است که توسط آن، جریان انرژی یا نیروی زندگی که به qi یا Chi معروف است، در بدن به توازن می رسد.

طب سوزنی کانال ها و مجراهای عبور انرژی را تنظیم می کند که منجر به تعادل انرژی در بدن می شود.

در مقابل، پزشکان غربی، طب سوزنی را روشی مفید و موثر برای تحریک اعصاب و بافت های همبند می دانند. پزشکان غربی معتقدند که این تحریکات، باعث افزایش مسکن های طبیعی بدن و بهتر شدن جریان خون می شود.

طب سوزنی برای چه بیماری هایی موثر است؟

تاثیرگذاری طب سوزنی برای دردها و بیماری های زیر بیشتر است:

- تهوع ناشی از شیمی درمانی

- سردرد

- فیبرومیالژی (درد مزمن عضلات)

- درد زایمان

- درد کمر

- قاعدگی دردناک

- میگرن

- آرتروز

- درد دندان

- بیماری آرنج تنیس بازان


هنوز به طور دقیق مشخص نشده که طب سوزنی چرا و چگونه میزان درد را کاهش می دهد.

مطالعات متعدد نشان داده است که طب سوزنی بر روی برخی افراد، اثر کمی دارد و یا بی اثر است. هر چند که نوع درمان استفاده شده برای برخی افراد نیز موثر بوده است.خطرات طب سوزنی

چنانچه شما برای شروع درمان با طب سوزنی، نزد یک پزشک متخصص بروید، خطرات استفاده از این روش درمانی بسیار کم است. اما لازم است از برخی خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن نیز آگاه باشید:

- درد، خونریزی یا کبودی در بخش های سوزن خورده

- صدمه به اعضای داخلی همچون ریه (در صورتی که سوزن با فشار و به صورت عمیق وارد شود)

-بیماری های عفونی مانند هپاتیت و ایدز (در صورت استفاده از سوزن های آلوده و استفاده شده)

بدن هر فرد، برای درمان، به نوع خاصی از طب سوزنی پاسخ مثبت می دهد. اما شرایطی وجود دارد که ممکن است عوارض را در بعضی افراد افزایش دهد:

- چنانچه از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، ممکن است کبودی بیشتری داشته باشید و حتی دچار خونریزی شوید.

- در برخی از انواع طب سوزنی، پالس های خفیف الکتریکی از طریق سوزن به بدن منتقل می شود که ممکن است در عملکرد قلب برخی افراد که از ضربان ساز استفاده می کنند، تداخل و اشکال ایجاد کند.

- زایمان زودرس، عارضه ای است که در اثر تحریکات برخی از انواع طب سوزنی بر خانم های باردار ظاهر شده است.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#837 | Posted: 19 Jan 2012 07:15
چرا شکم صدا می کند؟

مشکل صدای شکم مدت هاست که برای ما ناشناخته مانده است. موضوع اصلی اینجاست که این صدا در بسیاری اوقات باعث خجالت ما می شود. اما واقعا چه چیزی باعث می شود که معده به این صورت فریاد بزند؟ و آیا راهی برای پیشگیری از آن وجود دارد؟بعد از سال ها تحقیق معلوم شد که معده هم زبان مخصوص خود را دارد. مثلاً اگر پیش از ظهر معده تان سر و صدا می کند، معنی آن این است که غذای خورده شده به عنوان صبحانه کم بود.اما صداهای حرکت غذا، هوا و گاز در دستگاه گوارش برای پزشک اهمیت دارد.غذا در اسید معده خیس خورده و در لوله گوارش به جلو و عقب چلانده می شود تا به شکسته شدن آن و جذب مواد مغذی کمک شود. انجام این حرکات، ایجاد صدا می کند. بعد از شش ساعت، بیشتر غذای خورده شده از معده تخلیه گردیده است.

علل صدای شکم

گرسنگی یکی از دلایل اصلی این صداها است. وقتی برای حدود دو ساعت چیزی نخورده باشید، اعصابی که در دیواره معده وجود دارند، باعث افزایش هورمون گرسنگی شده و خالی بودن معده را به مغز اطلاع می دهند.علاوه بر گرسنگی، پایین بودن قند خون نیز می تواند منجر به این شود که مغز مطلع شده و برای حل مشکل، هورمون ارکسین (orexin) را آزاد کند. این هورمون به معده می گوید الان ممکن است زمانی مناسب برای رفع گرسنگی باشد.هیپوتالاموس، که مسئول هماهنگی دستورهای بدن مثل کنترل گرسنگی است، از بین فرمان ها یکی را انتخاب می کند. در ابتدا هورمون ارکسین باعث می شود که ماهیچه های نرم شکم، منقبض شوند. اسیدها و بقیه شیره های گوارشی که باعث هضم غذا می شوند، در معده و روده افزایش می یابند و فضا را برای غذای بعدی آماده می کند.

انقباض به صورت دایره وار در معده انجام می شود و ارتعاشاتی را تولید می کند که باعث تولید صدا می گردد. صدای معده تا 20 دقیقه طول می کشد و هر یک یا دو ساعت ادامه پیدا می کند تا شما غذا بخورید.اما صدای معده تنها در اوقاتی که گرسنه هستید، اتفاق نمی افتد. حتی وقتی که غذا میل کرده اید هم اتفاق می افتد. ماهیچه های منقبض کننده معده و روده کوچک نیز مسئول مخلوط کردن غذا با گاز و شیره های گوارشی هستند. این انقباضات باعث می شود که غذا، گاز و مایعات فشرده شده و باعث لرزش ماهیچه های معده شده و صدای معده را منجر شوند.دل به هم خوردگی معده و سندرم روده تحریک پذیر هم ایجاد صدا می کنند.احساس باد و نفخ شکم بیشتر به دلیل افزایش حساسیت احشایی در بعضی افراد است. گاهی نیز می‌تواند ناشی از اختلال حرکتی روده ای باشد که باعث می شود در بعضی، این حجم گاز قابل تحمل نباشد.از منابع اصلی تولید گاز روده، فعالیت تخمیری باکتری های روده ای روی قند و پروتئین است. افزایش تولید گاز در داخل مجرا به دنبال خوردن برخی غذاها مثل حبوبات و بعضی غلات و میوه ها موجب اتساع شکم و پربادی و نفخ شکم می شود.گاهی نیز علت ایجاد نفخ، تکثیر غیر طبیعی باکتری ها در روده یا عفونت ژیاردیا است.


درمان صدای شکم

خبر بد این است که هنوز راهی کاربردی برای ساکت کردن صدای شکم وجود ندارد. چه گرسنه باشید و چه نباشید، باید با این صدا کنار بیایید!

با کمک راه های زیر می توانید این صدا را کم کنید:

1- نوشیدنی گازدار بخورید. خوردن نوشیدنی گازدار ممکن است به خارج شدن گاز حبس شده در شکم، به صورت آروغ کمک کند.

2- چیزی بخورید. احتمالاً فرصت ندارید، ولی سرپایی هم شده چیزی بخورید. اگر خیلی عجله دارید، خوردن تکه ای نان یا یکی دو عدد بیسکویت، صدای معده را ساکت می کند.

3- هوا نخورید. اگر همیشه سعی کرده اید با نفس عمیق سر و صدای معده را خاموش کنید، باید بگویم که احتمالاً آن را بدتر کرده اید، چون مقدار بیشتری هوا خورده اید. اگر نفس عمیق یا خمیازه می کشید، سعی کنید هوا را وارد معده نکنید.صدای شکم خود را جدی بگیرید

دانشمندان معتقدند باکتری های موجود در سیستم گوارش می توانند با مغز ارتباط برقرار کرده و روی قدرت یادگیری، شخصیت و قدرت حافظه ما تاثیرگذار باشند. لذا شاید بهتر باشد صداهای درون بدن خود را جدی تر بگیرید!

دانشمندان متوجه شدند ارتباطات خاصی که بین معده و مغز انسان وجود دارد می تواند روی چگونگی رشد قسمت های خاصی از مغز تاثیرگذار باشند.

تحقیقات نشان می دهد این ارتباطات حاصل فعالیت باکتری های موجود در سیستم گوارش است و می تواند روی برخی از عملکردهای مهم مغز مانند قدرت یادگیری، شخصیت و قدرت حافظه انسان ها تاثیر مستقیم داشته باشند.

محققان همچنین اعلام کردند این عامل می تواند در پیشرفت بیماری های روانی و دیگر مشکلات مرتبط با سلامت مانند چاقی نقش داشته باشند.

تحقیقات نشان می دهد باکتری های معده روی بروز رفتارهای مشابه با ناامیدی و افسردگی، از طریق تاثیرگذاری روی قسمت های خاصی از مغز موثر هستند.

سیستم ایمنی بدن و باکتری های موجود در سیستم گوارش انسان که دائما در حال ارتباط با یکدیگر هستند، نقش مهمی در خصوصیات شخصیتی او بازی می کنند.

این مطالعات می تواند به فهم بهتر انسان ها از عملکرد دارو در بدن کمک کرده و شاید یک روز اثرات جانبی برخی از داروها را به حداقل برساند.

دانشمندان با انجام این مطالعات به دنبال یافتن پاسخی برای این سوال مهم هستند که: آیا می توان روش های درمانی جدیدی طراحی کرد که بدون ایجاد عوارض جانبی در مغز بتواند بخش های خاصی از بدن را هدف قرار دهد؟

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#838 | Posted: 19 Jan 2012 07:16
زردی چشمانتان را جدی بگیرید

آیا تا کنون هپاتیت گرفته‌اید یا کسی را در اطرافیانتان می‌شناسید که دچار این بیماری شده باشد؟! چه کسانی بیشتر در معرض این بیماری هستند؟ و رفتار شما با این افراد چگونه است و چطور می‌توانید خود را از سرایت این بیماری ایمن کنید؟!


برای آشنایی بیشتر با این بیماری، دکتر محمد کعبه‌منور، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه، توضیح می‌دهد.

هپاتیت به معنی التهاب بافت کبد است که این التهاب می‌تواند از علل مختلفی نشأت بگیرد، ولی آنچه که به صورت عام مورد توجه است التهاب ویروسی بافت کبد است که عاملش ویروس‌ها هستند. داروها، بیماری‌های عروقی و باکتری‌ها نیز می‌توانند کبد را دچار التهاب کنند.

هپاتیت به چند نوعA ،B ،C ،D ،E ،F و G تقسیم می‌شود. از میان هپاتیت‌ها، انواعD ،E ،F و G از شیوع کمتری برخوردارند.

آمار نشان می‌دهد که 90 درصد از افراد، قبل از این که به سن 18 سالگی برسند، هپاتیت‌های A وB را بدون این که از آن مطلع شوند، تجربه کرده‌اند و اکنون با توجه به وضعیت بهداشتی، این روند روبه کاهش است.

رعایت بهداشت، بیماریابی و درمان بیماری از راه‌های جلوگیری و پیشرفت بیماری هپاتیت است.


هپاتیت A

شاید باور نکنید اگر بگوییم هپاتیت A یکی از بیماری‌های شایعی است که بیش از 90 درصد مردم به آن مبتلا می‌شوند. بله آمار بالایی است، ولی برای راحت کردن خیال شما باید گفت که این نوع هپاتیت ، خود به خود با گرفتن زردی مختصر و بدون مصرف دارویی بهبود می‌یابد و به دلیل مزمن نبودنش جای هیچ گونه نگرانی باقی نمی‌گذارد.

هپاتیت نوع A با خوردن غذا یا نوشیدن آبی که با ترشحات انسانی آلوده شده باشد، ایجاد می‌شود. این نوع هپاتیت از طریق دهان انتقال می‌یابد و با رعایت اصول بهداشتی می‌توان از این بیماری مصون ماند. تنها مورد خطر این نوع هپاتیت در زنان باردار مشهود است.


هپاتیت B

در هپاتیت نوعB بیشترین راه انتقال از طریق انتقال خون (مادر به جنین)‌ و سرسوزن‌های آلوده صورت می‌گیرد که خوشبختانه با اجرای طرح واکسیناسیون اجباری این واکسن، آمار بالای 4 درصدی مبتلایان به 2 درصد کاهش یافته است.

گفتنی است، می‌توان با غربالگری مادران باردار تا حد زیادی از این بیماری پیشگیری کرد و حتی با تجویز دارو پس از تولد نوزاد، از پیشرفت این بیماری در مادر و کودک جلوگیری به عمل آورد.

هپاتیت C

انتقال خون، سرنگ و سوزن‌های مشترک و تماس‌های جنسی از راه‌های انتقال این نوع از هپاتیت است که متاسفانه بیشترین آمار هپاتیتC به افرادی که اعتیاد تزریقی دارند یا با سوزن‌های مشترک، اقدام به خالکوبی می‌کنند، اختصاص دارد.هپاتیت D

این نوع هپاتیت، همزمان با هپاتیتB منتقل می‌شود و فردی که دچار هپاتیتB است و بیماری وی از کنترل خارج شده است، مستعد هپاتیتD می‌شود.

علائم بیماری بسته به شرایط متفاوت است و در صورتی که بیماری به صورت حاد تظاهر کند، شروعش با بی‌اشتهایی، آبریزش بینی، کوفتگی بدن و علائمی شبیه سرماخوردگی است که پس از گذشت چند روز ادرار پررنگ می‌شود و ناحیه سمت راست قسمت فوقانی شکم، دردناک و فرد دچار تهوع و گاه زردی سفیده چشم می‌شود.عوارض هپاتیت

تحقیقات نشان می‌دهد که از هر چند هزار نفر فرد مبتلا به هپاتیت، یک نفر دچار کمای کبدی و اغما و تظاهرات خونریزی‌دهنده و تهوع می‌شود.

آنچه در هپاتیت‌ها خطرناک است، «مزمن» شدن آنهاست که بیشتر در هپاتیت نوعC مشهود است، در صورتی که عامه مردم اشتباها فکر می کنند که هپاتیت نوعB این حالت را به وجود می‌آورد
تقریبا 60 درصد از مبتلایان به هپاتیت نوعC به سمت مزمن شدن می‌روند که با علائم درگیری کبد به صورت کوچک شدن کبد، بزرگ شدن طحال و آب آوردن شکم و بدون اطلاع از بیماری، با مزمن شدن هپاتیت به پزشک مراجعه می‌کنند.هپاتیت B یا سرطان کبد؟!

درمان بیماری بستگی به درجه و نوع آن دارد؛ ولی معمولا وقتی هپاتیت مزمن شده باشد، با تکه‌برداری از کبد و با توجه به شدت بیماری، مراحل درمان آغاز می‌شود.

اکثر مردم فکر می کنند که با ابتلا به هپاتیتB ، دچار سرطان کبد شده‌اند؛ در صورتی که در 90 درصد مواقع افراد مبتلا به این نوع هپاتیت، درمان می‌شوند و فقط 10 درصد از بیماران به سوی مزمن شدن می‌روند که از این آمار نیز 3 درصد (3 نفر از مبتلایان)‌ دچار هپاتیت مزمن و «سیروز کبدی» می‌شوند.

هپاتیتC نیز همانند سایر انواع بیماری، درمان‌های خاص خود را دارد و این در حالی است که فرد در مراحل انتهایی بیماری مراجعه نکرده باشد؛ ولی اگر نسج کبد از بین رفته باشد و علائم سیروز ظاهر شود، دیگر کاری جهت درمان نمی‌توان انجام داد.

سیروز به مرحله انتهایی بیماری کبدی گفته می‌شود که سطح کبد، چروک و نهایتا از بین می‌رود.

خود را در برابر هپاتیت واکسینه کنید

در حال حاضر واکسنی که در کشور ما مورد استفاده است، واکسن هپاتیت نوعB است که طی سه نوبت (حال، یک ماه بعد و 6 ماه بعد)‌ تزریق می‌شود که در صورت لزوم، فرد 10 سال بعد احتیاج به تزریق مجدد آن دارد.98 درصد از افراد با این واکسیناسیون ایمن خواهند شد.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#839 | Posted: 19 Jan 2012 07:16
سرما نخورده‌اید، سینوزیت دارید!

باید گفت سینوزیت مثل سرماخوردگی است، با این تفاوت که سرماخوردگی بعد از یک هفته خوب می شود اما سینوزیت خیر. سرماخوردگی که بعد از پنج تا شش روز به جای بهتر شدن، بدتر شود ممکن است عفونت سینوس را ایجاد کند.

با اولین سرفه و عطسه فکر می کنید حتما سرما خورده اید. اما چند روز که می گذرد، می بینید خبری از بهبودی نیست و هنوز بینی تان گرفته و هنوز سرفه می کنید و هنوز سردرد دارید. خودتان را با عجله به پزشک می رسانید.

پزشک پس از شنیدن شرح حال شما و معاینه صورت، بینی و پیشانی تان و احتمالا درخواست یک رادیوگرافی از سینوس ها، به شما بگوید که سینوزیت دارید. معنی ساده اش این است که سینوس های شما عفونی یا ملتهب شده اند. اما این فقط اندکی از درد و گرفتاری را که در این شرایط تحمل می کنید، نشان می دهد.
سینوس‌ها شامل حفراتی خالی در سر هستند که در اثر تجمع مخاط های بدن و عفونی شدن آنها مشکلاتی را ایجاد می کنند. سینوزیت، به خصوص سینوزیت مزمن از شایع ترین بیماری های دستگاه تنفسی در کل دنیا است.

باید گفت سینوزیت مثل سرماخوردگی است، با این تفاوت که سرماخوردگی بعد از یک هفته خوب می شود اما سینوزیت خیر. سرماخوردگی که بعد از پنج تا شش روز به جای بهتر شدن، بدتر شود ممکن است عفونت سینوس را ایجاد کند. به این عفونت سینوزیت حاد می گوییم، یعنی بیمار از قبل هیچ مشکلی نداشته و با یک بار سرماخوردگی شدید دچار سینوزیت شده است. به طور کلی شمار کمی از سرماخوردگی ها به سینوزیت منجر می شوند.


در چه مواردی باید به وجود سینوزیت مشکوک شد و به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم سرماخوردگی بیش از 10 تا 14 روز طول بکشد یا به تدریج بدتر شود، با سردرد شدید همراه باشد، ورم صورت یا تغییرات چشمی ظاهر شود، درد صورت بیش از دو تا چهار روز باقی بماند، تب بالای 38 درجه بیشتر از سه روز ادامه یابد، ترشحات بینی پس از گذشت پنج تا هفت روز از شروع سرماخوردگی، زرد یا سبزرنگ باشد و بیش از 7 تا 10 روز ادامه یابد، 10 تا 14 روز بعد از برطرف شدن سایر علائم، سرفه همچنان باقی بماند به ویژه اگر خلط دار باشد، گوش درد (به ویژه یک طرفه) بیش از یک روز باقی بماند، در این صورت بیمار باید حتما به پزشک مراجعه کند.
این را هم درباره علائم سینوزیت باید اضافه کرد که اکثر سینوزیت ها عارضه بینی دارند، گرفتگی و آبریزش بینی، گاهی اوقات فشارهای داخل سینوس و حفره های صورت، سردرد، از دست دادن حس چشایی و در بیشتر مواقع در اطفال، بوی بد دهان ممکن است از علائم سینوزیت باشد.

در برخی موارد، کاهش حس بویایی و احساس مزه بد در گلو، همراه با ترشحات چرکی پشت گلو هم وجود دارد و حتی ممکن است فروبردن ترشحات در کودکان به تهوع و استفراغ منجر شود. اما اگر این علائم بیش از 12 هفته طول بکشند، یعنی بیمار به رغم داروهایی که استفاده کرده بهبود نیابد، در این صورت سینوزیت او مزمن شده است.

سینوزیت حاد متناوب چطور است؟

این هم یکی از انواع دیگر سینوزیت ها است؛ به این ترتیب که فرد دچار سینوزیت حاد می شود و پس از مصرف دارو نیز بهبود می یابد، ولی بعد از سه تا چهار ماه، دوباره دچار عفونت سینوس می شود که درمان این نوع سینوزیت از انواع دیگر آن مشکل تر است.

سردردهای سینوزیتی است یا میگرنی؟

اکثر سینوزیت ها سردرد ایجاد نمی کنند و سردردهای سینوسی، همان هایی که مردم اغلب به این نام از آنها یاد می کنند، اغلب میگرن یا سردردهای غیرسینوسی است و با آنتی بیوتیک هم بهبود نمی یابد. به خصوص سینوزیت مزمن اصلا سردرد ندارد. در سینوزیت حاد نیز اغلب، گونه های فرد دردناک می شود تا سر او. این سردردها به راحتی با مسکن و با استراحت خوب می شوند و اصلا عفونی نیستند.

سینوزیت به لوزه سوم هم ربط دارد؟

همان طور که سینوزیت سبب گرفتگی و ترشحات بینی می شود، لوزه سوم هم علائم مشابهی را نشان می دهد. در بسیاری از کودکان این دو مورد را به سختی می توان از هم تمییز داد، اما معاینه دقیق پزشک می تواند علت اصلی را مشخص کند.

لوزه سوم با متوقف کردن خروج ترشحات از پشت بینی، فرد را دچار سینوزیت می کند. در سینوزیت نیز خروج ترشحات چرکی از پشت بینی موجب تحریک لوزه سوم و ورم آن می شود.

چند درصد از سینوزیت های مزمن به جراحی نیاز دارند؟

درمان این بیماری معمولا طبی است. یعنی ترجیح بر این است، کسانی که سینوزیت دارند جراحی نشوند، مگر آنکه معالجات دارویی آنها جواب ندهد. به طور متوسط کمتر از یک درصد افرادی که سینوزیت دارند و به پزشک مراجعه می کنند به جراحی نیاز پیدا خواهند کرد. یعنی درمان دارویی در اولویت است.

برای کودکان سینوزیتی هم جراحی صورت می گیرد؟

در سال های گذشته برای کودکان زیر 10 سال عمل جراحی انجام می شد، ولی امروزه به دلیل خطرات، عوارض و سخت بودن عمل جراحی روی کودکان، سعی بر این است که جراحی انجام نشود.

در افراد زیر 10 سال که سینوزیت دارند، اغلب مشکل لوزه سوم وجود دارد که اگر این لوزه جراحی شود، بهتر از جراحی سینوس است، ولی اگر فرد تا سن 15 سالگی بهبود نیافت، آن وقت اقدام به جراحی سینوس می شود.

توصیه های قبل و بعد از جراحی چیست؟

هم قبل و هم بعد از جراحی فرد باید از مواد آلرژی زا از جمله آلودگی هوا دوری کند، همچنین رطوبت منزل باید بین 30 تا 40 باشد، به خصوص در فصل زمستان. آب بدن نیز باید به میزان کافی باشد، در غیر این صورت خلط درون بینی غلیظ و خشک می شود و راه سینوس ها را می بندد.

کسانی که جراحی نمی کنند نیز از طریق آنتی بیوتیک درمان می شوند. شست و شوی بینی با سرم فیزیولوژی یا آب نمک، دو تا سه بار در روز نیز برای این بیماران بسیار کمک کننده است.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#840 | Posted: 19 Jan 2012 07:17
زانودرد دارید؟

درد زانو از جمله دردهایی است که بیمار را وادار می سازد به پزشک مراجعه کند. با نوع زندگی و فعالیت های اجتماعی در جامعه امروزی شمار این گونه بیماری ها رو به فزونی گذاشته است. زانودرد علل گوناگونی دارد و درمان های متفاوتی را می طلبد.


علل زانودرد چیست؟

زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند:

یکی آنهایی که علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.

در یکسری افراد هم زانودرد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است.

چه افرادی دچار درد زانو می شوند؟

اصولا بر اساس سن بیمار که در چه سنی از زانو در شکایت می کند، افراد به دو دسته تقسیم می شوند:

1- یکی افراد جوانی که معمولا از لحاظ ورزشی و تحرک بدنی فعال هستند و از درد جلوی زانو شکایت می کنند و درد آنها بیشتر موقع نشست و برخاست ایجاد می شود، به خصوص هنگامی که به کوه می روند و از کوه پاین می آیند، و یا از پله بالا و وپاین می روند، و یا هنگام نماز خواندن در نشست و برخاست از درد زانو شکایت می کنند.

2- دسته دوم هم افرادی هستند که در سنین کهنسالی هستند و بیشتر تخریب غضروف مفصل زانو در این افراد است که موجب درد می شود که منجر به آرتروز می گردد.

چطور درد زانو را تسکین دهیم؟

وقتی درد زانو به صورت مزمن در می آید زانو ورم می کند. برخی از بیماری ها باعث ورم و التهاب زانوها می شوند. صدمات زانو در ابتدا باعث ورم زانو می شود که خود سبب صدمات بیشتر خواهد شد و این روند همچنان ادامه پیدا می کند تا به صورت مزمن درمی آید.

با محافظت های پزشکی می توان این چرخه معیوب را شکست و صدمات آتی بافت های زانو را به حداقل رساند.

محافظت از زانو در مقابل بروز برخی از دردها بسیار مشکل است، ولی می توان با رعایت چند اصل مهم احتمال صدمه به زانوها را به حداقل کاهش داد:

- برای کاهش بیماری های زانو مثل (استئوآرتریت)، اگر چاق هستید، باید لاغر شوید. با لاغر شدن چه در کارهای روزمره و چه در قدم زدن، فشار روی زانوهایتان کاهش می یابد. کاهش وزن صدمات احتمالی به رباط ها و تاندون ها را کاهش می دهد.


- اگر به درد مزمن زانو مبتلا هستید، به شنا و یا ورزش های آبی بپردازید. وقتی بدن در آب غوطه ور می شود، از وزن بدن کاسته می شود. در نتیجه وزن بدن به زانوها فشار وارد نمی کند.


- اگر به استخر دسترسی ندارید و یا علاقه ای به ورزش های آبی ندارید، به ورزش هایی بپردازید که باعث کشش بدن و ماهیچه ها شوند. ورزش هایی چون بسکتبال، تنیس و دویدن را کم انجام دهید. اگر با این گونه ورزش ها درد زانوی شما تشدید شد، حتماً آن را محدود کنید. به بدنتان توجه کنید، اگر احساس کردید برخی از حرکات ورزشی به شما صدمه وارد می کند، نوع ورزشتان را تغییر دهید.

- خودتان را با فعالیت زیاد خسته نکنید، بلکه در اولین فرصت به استراحت بپردازید. گوش به زنگ باشید، زیرا بیشتر صدمات بدنی زمانی اتفاق می افتد که انسان خسته است.
- از زانوهایتان محافظت به عمل آورید. پوشیدن زانوبند هنگام ورزش شما را از برخی صدمات مصون نگه می دارد.


مراقبت خانگی از زانو درد

درد زانویی که شما را از راه رفتن باز می‌دارد، باید بوسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

این توصیه‌ها به تسکین درد جزئی زانو کمک می کنند:

- استراحت دادن : استراحت در منزل از مهم ترین اصول درمان است.


- زانو‌ی‌تان را بالا نگه دارید. می‌توانید زانو‌های‌تان را با گذاشتن بالش در زیر آنها بالا نگه دارید، یا بالشی را بین دو زانوی‌تان قرار دهید. قراردادن زانو در سطحی بلندتر از بدن باعث می شود نیروی جاذبه زمین، مایعات جمع شده در بافت صدمه دیده را کاهش داده، در نتیجه ورم نیز کمتر شده و خستگی را از ما دور می سازد.

- بستن زانوها : بستن زانوها به دو دلیل مفید است: هم ورم را کاهش می دهد و هم مکانیسم زانو را به نظم در می آورد. از بریس (تصویر مقابل) یا بانداژ زانو استفاده کنید.

- استفاده از داروها : اگر شما به زخم معده، بیماری کلیه و بیماری های خونی مبتلا نیستید، داروهای ضد التهابی در این مورد به شما کمک های فراوانی می کند. از داروهای مسکن معمول مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای کمک به تسکین درد و ورم استفاده کنید.

- روی زانوی‌ دردناک‌تان فشار نیاورید و از انداختن وزن روی آن پرهیز کنید.

- با کیسه یخ زانو را به طور مکرر کمپرس سرد کنید. در روز اول هر ساعت برای 15 دقیقه روی زانو کیسه یخ بگذارید. پس از روز اول، دست کم چهار با در روز روی زانو یخ بگذارید.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
صفحه  صفحه 84 از 102:  « پیشین  1  ...  83  84  85  ...  101  102  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums

Copyright © Looti.net 2009-2014.