| تالارها  | ثبت نام | نظرسنجی |  پاسخ | جستجو | موقعیت | قوانین | آخرین ارسالها |    
کامپیوتر انجمن لوتی / کامپیوتر /

Windows Registry & Linux | سیستم عامل لینوکس و رجیستری ها

صفحه  صفحه 1 از 3:  1  2  3  پسین »  
#1 | Posted: 6 Mar 2011 10:38


بهترین دستورات لینوکس برای کاربران تازه کار

چند سالی از عرضه سیستم عامل لینوکس میگذرد. اما با وجود سلطنت ویندوز به ویژه در کشور ما ، کاربران زیادی از این سیستم عامل بهره نمیبرند. اما کاربرانی هم هستند که تا حدودی با لینوکس آشنایی دارند و چند باری با آن کار کرده اند و به نوعی تازه کار محسوب میشوند. در این ترفند قصد دارم ۱۰ نوع از بهترین و کاربردی ترین دستورهای موجود در لینوکس را برای این کاربران تازه کار مطرح سازم. چرا که با استفاده از همین گونه دستورات است که به مرور در این سیستم عامل نیز حرفه ای خواهند شد.
کافی است در داخل Shell دستورات زیر را وارد نمایید:
۱- ls
این دستور را میتوان کاربردی ترین و اساسی ترین دستور پایه نام برد. ls به منظور نمایش فایلهای موجود در دایرکتوری که در آن هستید به کار میرود.

۲- who
از این دستور برای نمایش افرادی که هم اکنون داخل سیستم Login کرده اند استفاده میشود.

۳- cd
دستور cd شما را به مسیر اصلی دایرکتوری که هم اکنون در آن هستید هدایت میکند.

۴- ifconfig
این دستور امکان مشاهده کلیه قسمتهای مربوط به شبکه همانند آدرس IP شما ، Netword Device های فعال و ... را به شما میدهد.

۵- man
این دستور خود یک دستور راهنماست ، به این شکل که در صورتی که از دستوری اطلاع نداشتند با تایپ man و سپس دستور مورد نظر ، کاربرد دستور فوق را در یک فایل متنی مشاهده خواهید کرد.

۶- tar
دستور tar به منظور خارج کردن فایل ها و دایرکتوری ها از حالت فشرده به کار میرود. به فرض مثال شما ممکن است یک فایل tar. را دانلود کرده باشید. با استفاده از این دستور میتوانید این فایل ها را به فایل ها و فولدرهای معمولی تبدیل کنید.

۷- gzip
با استفاده از دستور gzip شما ابزاری مناسب برای فشرده سازی و خارج سازی فایلهای فشرده خواهید داشت.

۸- echo
این دستور جالب باعث میشود (ترفندستان) هر دستوری که پس از echo تایپ نمایید در یک خط جدید از Command Prompt نمایش پیدا کند. این دستور همچنین برای گرفتن خروجی از اسکریپتهای Shell بسیار مورد استفاده است.

۹- df -h
این دستور مقدار فضای خالی شما در داخل درایو مورد نظر را برای شما نمایش میدهد.

۱۰- apt-get, yum, emerge, etc
این دستورات هر کدام بر روی یکی از توزیع های لینوکس قابل اجراست. apt-get در ubuntu یا emerge برای gentoo. با این دستورات شما امکان فراخوانی هر یک بسته های مدیریتی از اینترنت و دانلود آنها برای کار بهتر در لینوکس را خواهید داشت.

همه می گویند گل خار دارد چرا کسی نمی گوید خار گل دارد!
     
#2 | Posted: 7 Mar 2011 14:18
Cedega 6.0 چیست ؟وقتی از كاربران لینوكس بپرسید كه چرا هنوز یك نسخه از ویندوز را روی سیستم خود نگاه داشته‌اند، خواهید دید كه اكثر آنها یك دلیل برای انجام این كار دارند: "بازی‌ها". متقاعدكردن تولیدكنندگان بازی‌های كامپیوتری برای تولید نسخه‌ای از همه بازی‌های خود برای اجرا در محیط سیستم‌عامل لینوكس حتی اگر بتوانید ثابت كنید كه ارائه این گونه بازی‌ها در بازار با استقبال مواجه می‌شود بسیار زمان گیر است. شركت‌هایی نظیر TransGaming Technologies به جـای انتظار برای رخ دادن چنیـن معجـزه‌ای خـود دست به كـار شده‌اند. این شركت رابط برنامه‌نویسی گرافیكـی را كه در وینـدوز با نام DirectX عرضه شده را در محیط سیستـم‌عامل لینوكس و با نام Cedega پیاده‌سازی كرده است.● بررسی نحوه پشتیبانی از این ابزار میانی :تـوسعه دهندگـان برنامه‌هـایـی مانند Cedega نمی‌توانند همه راه‌حل‌ها و مشكلات احتمالی را پیش‌بینـی یا بررسـی كنند. در عـوض، این شـركت برنـامه‌ها را به صـورت منفـرد و روی سیستـم كلاینت‌هـا بررسی كرده است و سعـی می‌كند با استفـاده از آن بازی، شرایطی را بررسی كند تا قابلیت‌هـای جدیدی را در Cedega مورد آزمایش قرار دهد.قبــل از آن كـه نسخـه‌ای از ایـن رابـط یـا بسته‌هـای به روزرسانــی ارائـه شـده بـرای آن را خریـداری كنید، بهتـر است ابتـدا به پایگـاه داده برنامه‌هـای بررسـی شـده بـر‌روی این رابـط در سـایت شـركت (transgaming.org/gamesdb) سـری بـزنید و ببینید كه آیا این رابط برای اجـرای بازی مورد نظر شمـا در سیستـم‌عامل لینوكس سـازگار شده است یا خیـر، در ضمن می‌توانید امتیاز داده شده به بـازی را نیز مشاهد كنید كه سازگـاری بازی مذكـور با Cedega را نشـان می‌دهد و نه حجـم كـاری كه توسط Cedega برای سازگار كردن آن بازار انجام شده است. برای آن كه این امتیازها تا حد ممكن نشان دهنده عملكرد واقعی برنامه باشند، امتیازدهی به بازی توسط كاربرانی انجام شـده كه بـازی مذكـور را با استفـاده از Cedega و بـر روی كامپیوترهای شخصی خود نصب و استفاده كـرده‌اند و باید تـوجه داشت كه ایـن كامپیوتـرها از نسخه‌هـای مختلف سیستم‌عامل لینوكس، سخت‌افزار و تنظیمات مختلفی استفاده می‌كنند تا توانایـی Cedega در اجرای هر بازی كاملا مشهود باشد.با كلیك روی صفحه اختصاصـی مربـوط به هر بـازی می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد عملكرد Cedega در اجرای آن بازی را مشاهده كنید.اطلاعاتـی كه می‌تـوانید در ایـن صفحه مشـاهده كنید، شامل امتیازی برای نشان دادن سطح عملكـرد آن بازی (شركت TransGaming استفاده از Cedega را برای بازی‌هایی پیشنهاد می‌كند كه امتیاز آنها ۳ یا بیشتر است.) و وضعیت امتیـاز بازی (با كلیك روی گزینه مربوط می‌توانید مشاهده كنید كه امتیاز دهی فوق با توجه به عملكرد كدام نسخه Cedegaحاصل شده است.) است. گزینه Wiki در این سایت شامل اطلاعاتی است كه نشان می‌دهد كدام ویژگی‌هـای بازی فوق در محیط لینوكس فعال و كدام ویژگی‌ها غیرفعال است.پیشنهـاد می‌شود كه سری به سایت TransGaming بزنید تا در انجمن‌های آنجا پاسخ سوال‌های مربوط به سیستم‌عامل لینوكس و سخت‌افزار را بیابید.

البته بعضی‌هـا نیز ترجیـح می‌دهند كه بـدون بررسـی تصمیم‌گیـری كنند ولی ما به شما پیشنهـاد می‌كنیم كه حداقل میـزان Playability را بـرای هر بـازی بررسی كنید تا بعد از تهیه Cedega دچار مشكل نشوید. امتیاز پایین حتی ممكن است به این معنی باشد كه بازی نصب خواهد شد ولی نمی‌توانید آن را اجرا كنید.● دریافت و نصب Cedegaاگـر می‌خـواهید استفـاده از ایـن برنـامه را به صـورت آزمـایشــی آغــاز كنیـد، سـری به سایت شركت TransGaming بــزنـیـــد. روی گـزینه Register مربـوط به پیوند Cedega كلیـك كـرده و فرآیند ثبت نام را كامـل كنید، سپس ابتدا اطلاعـات آخرین نسخه از Cedega و همچنیـن اطلاعـات مربـوط به آخرین پیشرفت‌هـا و گزارش‌هـای مربوط به عملكرد این برنامه را مطالعه كنید. ثبت نام كنندگانـی كه هزینه این برنامه را بپردازند می‌توانند در مورد اینكه Cedega باید روی كدام بازی‌ها بیشتر تمركز كند پیشنهادهایی را ارائه دهند. اطلاعات مربوط به هر نسخه از Cedega را می‌تـوانید با كلیك روی پیوند مربـوط مشاهده كنید. مطالعه این اطلاعـات می‌تواند در مـواردی كه با مشكل مواجه شدید به شما كمك كند.بعد از ایـن مراحـل، روی پیـوند Get Cedega Now كلیـك كنید. با دنبـال كـردن مراحـل كـار به صفحـه Download مـی‌رسیـد. در ایـن صفحـه روی گــزینه Most Recent Packaged Files كلیك كنید. این پیوند شما را به صفحه دریـافت مجوز نـرم‌افزار می‌برد كه می‌تـوانید در آن اطلاعـات مربـوط به این نـرم‌افـزار را مشاهده كنید. روی دكمه I Agree در پایین این صفحه كلیك كنید. بعد از علامت دار كردن گزینه فوق كه به معنی اطلاع شما از قوانین استفاده از این نرم افزار است، می‌توانید مستندات مختلفی را در مورد آخرین نسخه از گزارش‌های دریافتی در مورد این نرم‌افزار و راهنمای استفاده و عیب‌یابی آن را مشاهده كنید.همچنین می‌توانید نسخه‌های مختلفی Cedega كه برای هـر یك ار نگـارش‌هـای سیستم‌عامل لینوكس طـراحی شده‌اند را مشاهده كنید (نام فایـل همه این گـزینه‌ها با عبارت "Cedega-small" آغاز می‌شود).توضیحات مربوط به هر فایل را به دقت بخوانید تا متوجه شوید كه كدام نسخه بهترین گزینه برای انتخاب به شمار می‌آید. برای مثال كاربران نسخه Fedora می‌توانند"Cedega-small-۵.۲.۳ ۱.i۳۸۶.rpm" را انتخـاب كنـنـد. بعـد از دریـافت این بسته با استفـاده از سیستـم مدیـریت بسته‌ها (Package management system) آن را نصـب كنیـد. منـوی بـرنامه TransGame به صـورت یك مدخـل در رابط كاربـری شمـا وجود خواهد داشت ولی اگـر این طـور نبود، نـام برنامه اجرایی Cedega است. در لینوكس Fedora می‌توانید این برنامه را از مسیر usr/bin/cedega/ پیدا كنید.

● تنظیم Cedegaاولین باری كه برنامه Cedega را اجرا می كنید، باید ابتدا صفحه تنظیمـات Cedega را كامل كنید. این فـرآیند ۵ مرحله‌ای با تایید هویت شما تـوسط سرور TransGaming آغـاز می‌شود. اگر فقط رابط كاربـری Cedega نصب شـده است و لازم باشد كه موتـور اجرایـی برنـامه را نیز نصب كنید، در این صـورت ابتدا مطمئن شوید كه گزینه Check For Updates را انتخـاب كرده باشید. در صورت لزوم گـزینه مربـوط به تنظیمات پروكسی HTTP را انتخاب و اطلاعات درخواستی را تكمیل كنید.با اطمینان از اتصال به اینترنت گزینه Forward را انتخاب كنید. یك كادر محاوره ظاهر شده و لیستی از برنامه‌هایی كه می‌توانید نصب كنید، در اختیار شما قرار ‌می‌دهد. همه گزینه‌ها به جز گزینه Cedega User Interface Update را عـلامـت دار كنیـد روی OK كلیـك كنیـد. بعد از آنكه license agreement برنـامه را مشـاهده و تائید كردید، Cedega شـروع به دریـافت و نصب همه گـزینه‌های منتخب می‌كند. با كلیك روی OK وارد مرحله دوم شوید. حالا این برنامه اطلاعاتی را در مورد سخت افزار، نگارش سیستم عامل لینوكس و هسته آن و همچنین شماره ویرایش مربوط‌ به X Window System را نمایش می‌دهد. اگر این اطلاعات نمایش داده نشد، روی گزینه Autodetect كلیك كنید.ظاهر كادر محاوره برنامه نصب Cedega همانند برنامه ferryman است كه نحوه استفاده از برنامه‌های تحت ویندوز را در محیط لینوكس تعیین می‌كند. بعد از آنكه اطلاعات را وارد كردید، به مرحله بعد بروید تا بررسی‌های مربوط به سیستم اجرا شود. به طور پیش فرض باید همه تست‌های سیستـم به درستی كامل شود، بدین منظور بر روی گزینه Run Selected Tests كلیك كنید تا مراحل اجرای بررسی سیستم آغاز شود.اگر یكی از بررسی‌ها با موفقیت تمام نشود بدین معنی است كه احتمالا نخواهید توانست بعضی از بازی‌ها را اجرا كنید. در صورتی كه یكی از تست‌ها ناموفق باشد و بخواهید علت آن را بدانید، كافـی است كه روی دكمه More كلیك كنید. برای موفق شدن در این آزمایش نیاز به آخرین یا قوی ترین سخت افزار ندارید، اما ابتدا مستندات نرم‌افزار را مطالعه كنید تا مطمئن شوید كه سیستم شما حداقل نیاز سخت‌افزاری نسخه Cedega انتخاب شده را دارا است و با سخت افزار شما مشكلی ندارد. برای مثال، بعضی از بازی‌ها در صورت استفاده از كارت گرافیكی ATI به همراه برنامه راه‌انداز FireGL، نصب نمی‌شوند.با استفاده از Cedega می‌توانید برنامه Bejeweled را در محیط لینوكس اجرا كنید.با كلیك روی دكمـه Forward به صفحه كامـل كـردن نصب می‌رسید. اگر در كادرهـای محاوره مربوط به اعلان خطاها متنی نوشته شده است حتما آن را بخـوانید. این مطالب مطمئنـا برای كسانی كه اولیـن بار است كه Cedega را نصب می‌كنند بااهمیت خواهد بود. روی دكمه Finish كلیك كنید تا برنامه نصب بسته شود و سپس Cedega را اجرا كنید.

● نصب و استفاده از بازی‌هابعد از آنكه برنامه Cedega را تنظیم و اجرا كردید، زمان نصب بازی مورد نظرتان فرا می‌رسد. به خاطر داشته باشید، شما فقط به بازی‌هایی كه به صورت رسمـی پشتیبانی می‌شوند، محدود نیستید. البته باید این نكته را در نظر داشته باشید كه تضمینی برای اجرا شدن و كار كردن برنامه‌های پشتیبانی نشده وجود ندارد. پس یك بازی را انتخاب كنید و ابتدا مطمئن شوید كه آن بازی روی كامپیوتر شما نصب شده است یا آن كه CD نصب آن را در CD ROM قرار داده‌اید. روی دكمه Install كلیك كنید تا كادر محاوره نصب نرم افزار نمایش داده شود.

نام پوشه‌ای كه برنامه در آن نصب خواهد شد را در كادر متنی با نام Game Folder تایپ كنید. اگر یك بازی پشتیبانی شده را نصب می‌كنید، روی دكمه Detect Game Disk كلیك كنید یا آنكه نام بازی انتخابی خود را از میان گزینه‌های لیست بازشوی GDDB (پایگـاه داده دیسك‌هـای بازی) انتخـاب كنید. اگـر بـازی‌ را نصب می‌كنید كه پشتیبانـی نشده است، از میـان گزینه‌هـای منـوی GDDB، روی گزینه None كلیك كنید. در كادر محاوره‌ای برنامه نصب كننده گزینه Browse را انتخاب كنید و مسیر بازی را به برنامه معرفی كنید. این مسیر می‌تواند آدرس درایـو CD یا DVD یا آدرسی محلـی روی هارددیسك شما باشد. اگـر برنامه Cedega نتـواند درایو CD یا DVD شما را شناسایی كند، در این صورت روی گزینه Mount كلیك كنید. بعضی از درایوهای CD و DVD هم به عنوان دیسك موسیقی و هم به عنوان دیسك داده شناخته می‌شوند و این مشكل باعث گمراهی بعضی از نگارش‌های سیستم عامل لینوكس می‌شود. در چنین شرایطی می‌توانید از دستور زیر استفاده كنید.برای مثال به صورت زیر:

mount –t iso۹۶۶۰ /dev/cdrom/media/tempوقتی كه آماده نصب برنامه هستید، روی دكمه Continue كلیك كنید. اولین نشانه درست بودن تمام موارد ظاهرشدن پنجره برنامه نصب است كه از شما می‌خواهد تا كار نصب برنامه را ادامه دهید. اگر برنامه نصب به درستی نصب نشده باشد، به‌سراغ انجمن‌های سایت بروید تا شاید از میان نكات آن، بتوانید راه حل مشكل رخ داده را پیدا كنید. بعد از نصب موفق برنامه در ستون سمت چپ آن روی دكمه Play كلیك كنید. به احتمال زیاد برنامه بدون هرگونه مشكلی اجرا خواهد شد، اما اگر در هنگام بازی با مشكلی مواجه شدید (البته در صورت اجرا شدن بازی و سپس مواجه شدن با مشكل در هنگام بازی) باز هم می‌توانید در انجمن‌های سایت راه حل احتمالی حل آن مشكل را پیدا كنید. شاید كسی قبل از شما با این مشكل مواجه شده و راه حل آن را در سایت قرار داده باشد.هرچند برنامه Cedega یك ابزار همه منظوره نیست و نمی‌تواند همه بازی‌های تحت ویندوز را در محیط لینوكس اجرا كند، ولی این برنامه مدام در حال اصلاح و به روزرسانی است و استفاده از آن سال به سال، آسان‌تر می‌شود. اگر نتوانستید بازی مورد نظر خود را با استفاده از Cedega اجرا كنید، در این صورت می‌توانید از گزینه‌های جایگزین آن استفاده كنید.

همه می گویند گل خار دارد چرا کسی نمی گوید خار گل دارد!
     
#3 | Posted: 2 Apr 2011 20:08
Fedora چیست؟


Fedora.us نام پروژه ای است که هدف آن توسعه برنامه های کاربردی به شکل Add-on برای لینوکس ردهت بوده است (مشابه وضعیتی که گروه داوطلبان توسعه لینوکس debian از سال ها قبل ایجاد کرده بودند). در این پروژه، گروهی بین المللی از برنامه نویسان داوطلب برای توسعه بسته های نرم افزاری Third party RPM با کیفیت بالا برای سکوی لینوکس Redhat، گرد هم آمده اند.
در سال 2002 یکی از دانشجویان دانشگاه هاوایی بنام Warren Togami سایتی دیگری را با هدف مشابهی راه اندازی کرد که وظیفه داشت تا همان هدف تهیه بسته های نرم افزاری با کیفیت بالا را برای لینوکس ردهت پیگیری نماید. جدیت این گروه که به فدورا معروف شد ادامه یافت تا آن که مقارن شد با سال تغییر و تحول در شرکت ردهت. سال گذشته شرکت ردهت اعلام کرد که از آن تاریخ به بعد فرایند پشتیبانی رسمی از نسخه های غیرسرور و به اصطلاح Enterprise را به جامعه open source داوطلب واگذار خواهد کرد که بلافاصله مشخص شد که هدایت آن به گروه فدورا سپرده شده است.


وقتـــی میــدونی خـــدایی نیســـت ولـــی بــاز خـــودتو گــول میزنــی کــه بلاخــره یــه روزی میــادو دســتتو میگیــره...
     
#4 | Posted: 2 Apr 2011 20:10
RPM


RPM سرواژه Redhat's Package Manager به معنی مدیریت بسته ردهت می باشد.
RPM در توزیع های مبتنی بر ردهت مثل fedora و Cent OS و بعضی توزیع‌های دیگر که مبتنی بر ردهت نیستند مثل openSUSE نیز استفاده می‌شود.
مستندات
درمورد RPM دو کتاب مهم وجود دارد.
Maximum RPM
RPM Guide
نحوه استفاده از RPM
نصب یک بسته rpm به همراه جزییات نصب
[root@fedora ~]# rpm -ivh <package.rpm>

نصب یک بسته rpm به همراه جزییات کامل مراحل نصب
[root@fedora ~]# rpm -ivv <package.rpm>

نصب یک بسته rpm بدون در نظر گرفتن بسته‌های پیش نیاز
[root@fedora ~]# rpm -ivh --nodeps <package.rpm>

آپگرید یک بسته rpm بدون تغییر فایل‌های تنظیمات مربوط به آن بسته
[root@fedora ~]# rpm -Uvh <package.rpm>

آپگرید یک بسته rpm فقط در حالتی که آن بسته نصب شده باشد
[root@fedora ~]# rpm -F <package.rpm>

حذف یک بسته rpm از سیستم
[root@fedora ~]# rpm -e <package>

نمایش همه‌ی بسته‌های rpm که در سیستم نصب شده‌اند
[user@fedora ~]$ rpm -qa

نمایش همه‌ی بسته‌های rpm‌ی که در آنها عبارت lib وجود دارد
[user@fedora ~]$ rpm -qa

نمایش اطلاعات مربوط به یک بسته نصب شده
[user@fedora ~]$ rpm -qi <package>

نمایش بسته‌های rpm مربوط به یک گروه نرم‌افزاری
[user@fedora ~]$ rpm -qg "<groupname>"

مثال:
[user@fedora ~]$ rpm -qg "System Environment/Daemons"

نمایش لیست فایل‌های مربوط به یک بسته rpm نصب شده
[user@fedora ~]$ rpm -ql <package>

نمایش لیست فایل‌های تنظیمات مربوط به یک بسته rpm نصب شده
[user@fedora ~]$ rpm -qc <package>

نمایش لیست پیش نیاز‌های یک بسته rpm
[user@fedora ~]$ rpm -q <package> --whatrequires

نمایش قابلیت‌های یک بسته rpm
[user@fedora ~]$ rpm -q <package> --whatprovides

نمایش اسکریپت‌های اجرا شده در حین عمل نصب یا حذف یک بسته rpm
[user@fedora ~]$ rpm -q <package> --scripts

نمایش تغییرات یک بسته rpm نسبت به نسخه ی قبلی
[user@fedora ~]$ rpm -q <package> --changelog

بررسی اینکه فایل مورد نظر به کدام بسته rpm تعلق دارد
[user@fedora ~]$ rpm -qf /etc/httpd/conf/httpd.conf

نمایش لیست فایل‌های مربوط به یک بسته rpm که هنوز نصب نشده
[user@fedora ~]$ rpm -qp <package.rpm> -l

وارد کردن کلید (key)
[user@fedora ~]$ rpm --import /media/cdrom/RPM-GPG-KEY

بررسی سالم بودن یک بسته rpm
[user@fedora ~]$ rpm --checksig <package.rpm>

بررسی سالم بودن همه‌ی بسته‌های rpm نصب شده
[user@fedora ~]$ rpm -qa gpg-pubkey

چک‌کردن حجم, md5, مجوز و سایر مشخصات یک بسته rpm
[user@fedora ~]$ rpm -V <package>

چک‌کردن حجم, md5, مجوز و سایر مشخصات همه‌ی بسته‌های rpm
[user@fedora ~]$ rpm -Va

چک‌کردن حجم, md5, مجوز و سایر مشخصات یک بسته rpm نصب نشده
[user@fedora ~]$ rpm -Vp <package.rpm>

نصب یک بسته ساخته شده از سورس یک بسته rpm
[root@fedora ~]# rpm -ivh /usr/src/redhat/RPMS/`arch`/<package.rpm>

استخراج فایل‌های اجرایی از یک بسته rpm
[user@fedora ~]$ rpm2cpio <package.rpm>

ساختن یک فایل rpm از روی سورس یک بسته rpm
[user@fedora ~]$ rpmbuild --rebuild <package.src.rpm>


وقتـــی میــدونی خـــدایی نیســـت ولـــی بــاز خـــودتو گــول میزنــی کــه بلاخــره یــه روزی میــادو دســتتو میگیــره...
     
#5 | Posted: 2 Apr 2011 20:11
yum چیست؟


yum یکی از ابزارهای مدیریت بسته‌های نرم‌افزاری است. با yum شما قادر به نصب, بروزرسانی و حذف بسته‌ها و پیش نیازهای آنها بر روی توزیع‌های RPM-Based هستید. yum بطور خودکار پیش نیازهای هر بسته را شناسایی می کند.
yum چه قابلیت‌هایی دارد؟
پشتیبانی استفاده از چند مخزن بطور همزمان
پیکربندی ساده
تشخیص پیش نیازها
عملکرد سریع
سازگار با بسته‌های RPM
قابلیت نصب گروهی بسته‌ها
اینترفیس ساده
yum بطور پیشفرض از مخازن روی اینترنت استفاده می کند اما شما می توانید با پیکربندی آن, از yum برای مخازن محلی خود(مثل دیسک جانبی( نیز استفاده کنید. برای این کار تنظیم مخزن روی DVD را ببینید. الگو:اطلاعات همچنین صفحه خانگی پروژه yum را ببینید. برای اطلاعات پایه ای می توانید از manual page‌های آن نیز استفاده کنید.
[user@fedora ~]$ man yum
[user@fedora ~]$ man yum.conf

آیا یک رابط گرافیکی مانند synaptic برای yum وجود دارد؟
می توانید از yumex یا kyum استفاده کنید.
[root@fedora ~]# yum install yumex
[root@fedora ~]# yum install kyum

چرا بعضی قابلیت‌های پیشرفته Apt در yum وجود ندارد؟
می توانید با نصب بسته yum-utils قابلیت‌های بسیار پیشرفته و متنوعی را در yum به کار بگیرید! :
[root@fedora ~]# yum install yum-utils

همچنین شما می توانید از Apt در فدورا استفاده کنید اما مدیریت بسته پیشفرض فدورا yum می باشد.

نحوه استفاده از yum چگونه است؟
دانلود و نصب بسته rpm از مخازن
[root@fedora ~]# yum -y install <package1> [package2] ...
نصب یک بسته RPM بر روی سیستم که به وابستگی‌هایی جهت نصب نیازمند است. این دستور وابستگی ها را از روی مخازن نصب می‌کند!:
[root@fedora ~]# yum localinstall <package1.rpm> [package2.rpm] ...
بروزرسانی سیستم:
[root@fedora ~]# yum -y update
بروز‌رسانی بسته rpm به نسخه جدیدتر
[root@fedora ~]# yum update <package1> [package2] ...
حذف بسته rpm با استفاده از :yum
[root@fedora ~]# yum remove <package1> [package2] ...
نمایش لیست همه بسته‌های موجود بر روی مخازن فعال:
[user@fedora ~]$ yum list
جستجوی یک بسته در مخازن (لزوما کلمه جستجو اسم بسته نباید باشد
[user@fedora ~]$ yum search <package1> [package2] ...
مشاهده اطلاعاتی در مورد یک بسته(چه نصب شده باشد چه نشده باشد(
[user@fedora ~]$ yum info <package>
پاک کردن نهانگاه(cache) که شامل بسته‌های rpm دانلود شده توسط ابزار yum است:
[root@fedora ~]# yum clean <package1> [package2] ...
پاک کردن همه header فایل‌ها که سیستم برای کسب اطلاعات مخازن از آنها استفاده می کند:
[root@fedora ~]# yum clean headers
پاک کردن تمام فایلهای موجود در نهانگاه:
[root@fedora ~]# yum clean all


وقتـــی میــدونی خـــدایی نیســـت ولـــی بــاز خـــودتو گــول میزنــی کــه بلاخــره یــه روزی میــادو دســتتو میگیــره...
     
#6 | Posted: 3 Apr 2011 06:55
لینوکس چیست؟


لینوکس به خودى خود، یک هسته (Kernel) است. هسته، بخش اصلى سیستم‌عامل را تشکیل مى‌دهد که کار آن کنترل داده‌ها، مدیریت حافظه، سخت‌افزار، ورود و خروج داده‌ها و تمامى موارد اصلى سیستم‌عامل مى‌باشد.
همانطور که گفتم، لینوکس به خودى خود سیستم‌عامل به شمار نمى‌رود، بلکه با استفاده از ابزارهایى که پروژه بازمتن (Open Source) گنو (GNU) براى آن تولید کرده است، تبدیل به یک سیستم‌عامل کامل مى‌شود (به همین دلیل است که لینوکس را معمولا گنو/لینوکس یا GNU/Linux مى‌نامند) و با اضافه کردن سایر نرم‌افزارهاى بازمتن به آن، مى‌توان از آن در موارد متعددى مانند سرویس‌دهنده‌ها !!! ، ایستگاه‌هاى کارى، کامپیوترهاى روى‌میزى، ابر رایانه‌ها، ابزارهاى صنعتى و پزشکى که داراى سیستم‌هاى درونه‌اى (Embedded) مى‌باشند و... استفاده کرد.لینوکس : آزاد و رایگان : از نظر فنى، لینوکس را مى‌توان نمونه بازمتن سیستم‌عامل یونیکس نامید. زیرا بر اساس استاندارد POSIX پیاده سازى شده و کاملا با آن سازگار است. بنابراین لینوکس را مى‌توان نواده سیستم‌عامل پرسابقه و مستحکم یونیکس دانست که البته خواص خوب آنرا نیز به ارث برده است. اکنون تفاوت‌هاى اصلى لینوکس و ویندوز را با هم مى‌شماریم: لینوکس : سیستم‌عامل آزاد لینوکس یک سیستم عامل آزاد و بازمتن است.
کد منبع آن در اختیار همگان قرار دارد و همه مى‌توانند در کدهاى آن تغییر ایجاد کرده و بنا به نیازشان استفاده کنند. آزاد و در دسترس بودن کدهاى منبع سبب مى‌شود تا بتوانید از طرز کارکرد دقیق سیستم‌عامل مطلع شوید. شما لینوکس را مى‌توانید به هر تعداد کپى کرده و بین دوستانتان پخش کنید. در سمت مقابل، ویندوز یک سیستم‌عامل اختصاصى است که کد منبع آن سرى نگهداشته شده است و براى همگان در دسترس نیست. شما نمى‌توانید بفهمید که واقعا در زیر سیستم‌عامل ویندوزتان چه مى‌گذرد؟ آیا یک برنامه جاسوسى در آن پنهان نشده است؟ بعید نیست.
سیستم عامل ویندوز رایگان نبوده و تحت حمایت قانون کپى‌رایت قرار دارد. شما نمى‌توانید آنرا کپى کرده و پخش کنید. در صورت این کار شما خلاف‌کار هستید و جریمه و مجازات خواهید شد. (فعلا نه در ایران ولى در ۴-۶ سال آینده بله) لینوکس را به هواپیمایى تشبیه کرده‌اند که هر قسمت از انرا در جایى ساخته‌اند. لینوکس واقعا محصول کشور خاصى نیست. تعداد زیادى از مردم در سرتاسر جهان در حال کار بر روى آن و توسعه آن هستند.
تعداد برنامه نویسانى که روى بخش‌هاى مختلف سیستم‌عامل لینوکس کار مى‌کنند، به حدود ۴۰۰ هزار نفر مى‌رسد، در حالى که تعداد کل برنامه‌نویسان مایکروسافت کمتر از ۱۰۰۰۰ نفر است. همین، تفاوت کیفیت کار را مشخص مى‌کند.
شما با سیستم‌عامل لینوکس آزاد هستید. لازم ندارید تا از نرم‌افزارهاى اختصاصى استفاده کنید و تحت انقیاد آنها در آیید.

لینوکس : سرعت، قدرت، پایدارى: همانطور که گفتم، لینوکس نواده سیستم‌عامل یونیکس است. بنابراین ساختار کلى این سیستم‌عامل کاملا با ویندوز متفاوت است. این به این معنى است که مثلا شما نخواهید توانست برنامه‌هایى که در ویندوز دارید، روى لینوکس اجرا نمایید (البته راه‌هایى وجود دارد – شبیه سازها – ولى در حالت عادى خیر). یکى از خواص اصلى سیستم‌عامل‌هاى خانواده یونیکس، پایدارى و استقامت بسیار بالاى آنهاست. این سیستم‌عامل‌ها به این راحتى‌ها خراب نشده و به ندرت نیاز به بوت مجدد پیدا مى‌کنند. لینوکس‌هایى وجود دارند که شما مى‌توانید سالها بدون نیاز به بوت، از آنها استفاده نمایید. در سمت مقابل، حتى جدیدترین و پایدارترین سیستم‌هاى ویندوز به اندازه یک موى لینوکس پایدار نیستند. براى بکارگیرى سیستم‌هاى ویندوز به عنوان سرویس دهنده به حافظه و پردازنده‌هاى قویترى نیاز دارید و مطمئن باشید اگر هر هفته آنرا بوت نکنید، از کار خواهد افتاد! معمولا سیستم‌عامل لینوکس به راحتى خراب نمى‌شود و برعکس ویندوز مجبور نیستید تا آنرا هر چندماه یکبار مجددا نصب کنید. حتى برخى از انواع لینوکس به نصب «یکبار براى تمامى عمر» مشهور هستند. این گونه سیستم‌ها را مى‌توانید حین کار و حتى بدون بوت، به نسخه‌هاى جدیدتر ارتقا دهید. لینوکس : امنیت، امنیت، امنیت: امروزه در دنیایى متکى بر فناورى اطلاعات زندگى مى‌کنیم که هر لحظه به خطر افتادن جریان اطلاعات منجر به بروز خسارت‌هاى تجارى جبران ناپذیرى خواهد شد. امروزه همه به دنبال یک سکوى (Platform) امن‌تر براى اجراى برنامه‌هاى کاربردى و سروى‌دهنده‌ها هستند.
لینوکس حرف‌هاى زیادى براى گفتن در سمت امنیت دارد. بسیارى از قابلیت‌هاى امنیتى که در ویندوز وجود ندارند و یا فقط با اضافه کردن نرم‌افزارهاى اضافى قابل دسترسى مى‌باشند، بطور درونى و پیش‌گزیده در لینوکس پیاده سازى شده‌اند.
لینوکس از ابتدا براى محیط‌هاى شبکه‌اى و چند کاربره طراحى شده است و همین باعث! رعایت مسائل امنیتى از ابتدا در ان شده است، درحالى که ویندوز اینگونه نبوده و درحال حاضر نیز از نظر امنیتى داراى نقاط ضعف فراوانى است. مثلا یک برنامه مخرب با استفاده از همین ضعف‌هاى امنیتى مى‌تواند کل سیستم‌عامل را نابود کند، ولى در صورتى که مورد مشابهى در لینوکس وجود داشته باشد، حداکثر به دایرکتورى خانگى کاربر اجرا کننده آسیب خواهد رسید، نه کل سیستم‌عامل. اینطور نیست که لینوکس فاقد هر گونه اشکال امنیتى باشد، خیر، ولى باز بودن کد منبع آن باعث مى‌شود تا بسیارى از اشکالات امنیتى پیش از ایجاد خسارت و در مراحل توسعه و برنامه نویسى ، رفع شوند. در صورتى که اشکالى نیز در برنامه‌هاى منتشر شده یافت شود، بدلیل موجود بودن کد منبع سریعا برطرف مى‌گردد.
در صورتى که در سیستم عامل ویندوز شما باید منتظر مایکروسافت بمانید و بمانید و بمانید. سیستم‌عامل ویندوز داراى اشکالات امنیتى بسیارى است که به راحتى هم کشف نمى‌شوند و هنگامى کشف مى‌شوند که خسارات جبران ناپذیرى در اثر حمله از طریق آن ضعف‌های امنیتى رخ دهد که امثال آنرا شاهد هستیم. مى‌توان ادعا کرد که تقریبا هیچ ویروسى براى لینوکس وجود ندارد و این درحالى است که سالیانه بیش از ۱۰۰۰ ویروس و کرم مختلف براى سیستم‌عامل ویندوز ایجاد مى‌شود. این بخاطر عدم گسترده بودن لینوکس نیست (حدود ۷۰ درصد از سایت‌هاى وب در جهان بر روى سیستم‌عامل لینوکس و سرویس‌دهنده وب آپاچى درحال اجرا هستند) بلکه بدلیل وجود حفره‌هاى امنیتى متعدد ویندوز و سیاست انحصار گرایى مایکروسافت است. یعنى چه؟ مایکروسافت طورى رفتار و سیاست گذارى کرده است که مشتریان خود را تنها به محصولات خودش عادت دهد.
بسیارى از کاربران ویندوز از اینترنت اکسپلورر و آتلوک براى مرور وب و پست الکترونیک استفاده مى‌کنند. ولى در لینوکس چطور؟ در لینوکس شما طیف وسیعى از انتخاب و عدم اجبار دارید. من از مرورگر موزیلا استفاده میکنم. دوستى دارم که Konqueror را ترجیح مى‌دهد. دیگرى از Opera استفاده مى‌کند. من از Kmail استفاده مى‌کنم. دوستم از Evolution، دیگرى از Pine و بعدى از Mutt و برادرم هم از Mozilla Mail. من فقط مى‌توانم براى یکى از اینها ویروس بنویسم چون روى بقیه کار نخواهد کرد . ضمنا هیچیک از ویروس‌هایى که براى ویندوز نوشته شده‌اند، بر روى لینوکس کار نمى‌کنند.

لینوکس : تعدد سکوهاى اجرایى: لینوکس برخلاف ویندوز بر روى تعداد زیادى از سکوهاى مختلف سخت‌افزارى اجرا مى‌شود و شما حتى قادرید آنرا براى کار بر روى سکوى مورد نظرتان تغییر دهید. این قابلیت، لینوکس را براى بکارگیرى در سخت‌افزارهاى درونه‌اى (Embedded) بسیار مناسب مى‌سازد. هسته 2.6 لینوکس که بتازگى ارائه شده است، این امکان را فراهم مى‌سازد تا لینوکس را بر روى دستگاه‌هاى بسیار کوچک و یا ابر رایانه‌هاى بسیار بزرگ اجرا نمایید. اصلا ویندوز مى‌تواند؟

لینوکس : گسترده‌ترین تنوع در کاربرد :لینوکس را مى‌توانید براى انجام وظایف بسیار متعددى بکار بگیرید. از دستگاه چک کردن اتصالات شبکه، دیوار آتش، مسیریاب (Router) شبکه، سرویس‌دهنده‌هاى مختلف مانند وب، بانک اطلاعاتى، فایل، چاپ و...، میزهاى کار (Desktop)، ایستگاه‌هاى کارى (Workstations) و... سیستم‌عامل لینوکس حتى این امکان را دارد که از آن بتوان به صورت یک سیستم زنده و پرتابل استفاده کرد. به این معنى که کل سیستم‌عامل از روى یک دیسک CD اجرا شود و شما آنرا با خودتان جابجا کنید و میزکار و تنظیماتتان را همراه خودتان منتقل کنید. علاوه بر این، این قابلیت براى رفع اشکال و نمایش آن نیز بسیار مفید است.
لینوکس : تنوع در انتخاب
بدلیل آزاد بودن سیستم‌عامل لینوکس، هر گروه یا موسسه تجارى، یک نسخه خاص از آن که به توزیع یا پخش (Distribution) معروف هستند، منتشر ساخته است. این توزیع‌هاى مختلف همگى لینوکس هستند، ولى هریک معمولا براى یک یا چند امر خاص مانند سرویس‌دهنده، دیوار آتش، میزکار و... طراحى شده‌اند و هریک قابلیت‌ها و بهینه سازى‌ها خاص خودشان را به کاربران ارائه مى‌کنند. کاربران در این میان آزادى انتخاب زیادى داشته و مى‌توانند چیزى که کاملا نیازشان را برطرف مى‌کند، انتخاب کنند. چیزى که در ویندوز نمى‌توان مفهومى براى آن پیدا کرد.

لینوکس : سیستم‌عاملى حرفه‌اى: لینوکس یک سیستم‌عامل حرفه‌اى است. یعنى ممکن است یک کاربر کاملا غیر فنى براى مدیریت آن و انجام برخى از تنظیمات سخت‌افزارى دچار مشکل شود و نتواند به راحتى این کار را انجام دهد. البته برخى از توزیع‌هاى لینوکس این امور را بسیار راحت (و حتى راحت‌تر از ویندوز) کرده‌اند، ولى با این حال به طور کلى، لینوکس یک سیستم‌عامل حرفه‌اى است که در عین سادگى، از پیچیدگى‌هاى فنى زیادى برخوردار است. البته تمام کاربران لازم نیست این امور را بدانند. مثلا یک کارمند دفترى که امورى مانند تایپ و حسابدارى را با کامپیوترش انجام مى‌دهد، ممکن است از نظر فنى تفاوتى را احساس نکند، ولى لینوکس خوراکى ۴ ساله براى کاربران خوره فراهم مى‌سازد! برخلاف ویندوز، نکات بى‌پایانى براى یادگیرى در لینوکس وجود دارد. این سیستم‌عامل ۴ سال به راحتى شما را مشغول خواهد کرد و مى‌توانید مطمئن باشید پس از آن بازهم مطالب جدیدى براى یادگیرى وجود خواهند داشت! پس خوره‌هاى کامپیوترى از آن لذت وافرى خواهند برد و هرگز آنرا رها نخواهند کرد. برخلاف ویندوز، در لینوکس راحت‌تر هستید تا بسیارى از کارهاى پیکربندى و سیستمى را از خط فرمان بسیار قدرتمند و عالى آن انجام دهید. با اینکه براى بسیارى از امور مانند ویندوز ابزارهاى گرافیکى طراحى شده است، یک کاربر حرفه‌اى واقعا از خط فرمان لینوکس لذت خواهد برد. خط فرمان ویندوز را اصلا مى‌توان خط فرمان نامید؟

لینوکس : بهشت برنامه نویسان! : لینوکس را بهشت برنامه نویسان نامیده‌اند. برخلاف ویندوز که اکثر ابزارهاى برنامه نویسى روى آنرا باید جداگانه نصب و حتى خریدارى نمایید، لینوکس به همراه تمامى ابزارهاى برنامه نویسى مورد نیازتان و با هر زبانى که فکر کنید ارائه مى‌شود. کافى است آنرا نصب کنید و کار برنامه نویسى‌تان را با ابزارهاى دلخواهتان شروع کنید.

لینوکس : یک جعبه ابزار کامل : لینوکس براى کاربران حرفه‌اى، یک جعبه ابزار کامل به شما مى‌رود که در آن تمامى ابزارهاى مورد نیاز مانند برنامه‌هاى اینترنتى، ابزارهاى امنیتى مانند ابزارهاى آزمایش شبکه، ابزارهاى برنامه نویسى، هزاران صفحه کتاب و راهنما در آن پیدا خواهید کرد. ابزارهایى که در اختیارتان قرار دارد چنان متنوع هستند که مى‌توانید ۹۰ درصد اطمینان داشته باشید که پس از نصب آن به چیز دیگرى نیاز نخواهید داشت.

لینوکس : یکى از زیباترین دستاوردهاى همکاری بشریت : لینوکس در سایه همکارى و تبادلات علمى هزاران نفر در سرتاسر جهان ایجاد شده و توسعه یافته است. این همکارى چنان گسترده و زیبا بوده و هست، که به سیستم‌عامل لینوکس لقب «زیباترین دستاورد همکارى جمعى بشر» داده شده است. فرهنگ حاکم در جامعه لینوکس و بازمتن، فرهنگ کمک، اشتراک اطلاعات و تلاش براى بهبود هرچه بیشتر محصولات و «انجام هرکارى که از دستت برمى‌آید» است. هرکس که مى‌خواهد با این سیستم‌عامل کار کند، باید تمامى دیدگاه‌ها و عقاید قبلى خود را درباره نرم‌افزارها و سیستم‌عامل کنار گذاشته و با یک دیدگاه جدید و طرز فکر متحول شده وارد دنیاى لینوکس شود!


وقتـــی میــدونی خـــدایی نیســـت ولـــی بــاز خـــودتو گــول میزنــی کــه بلاخــره یــه روزی میــادو دســتتو میگیــره...
     
#7 | Posted: 13 Jul 2011 13:56
آموزش نصب قدم به قدم لینوکس
شروع
راهنمای نصب قدم به قدم لینوکسfedora :
راههای زیادی برای اغاز نصب فدورا وجود دارد از جمله boot از روی CD ، فایل های FTP ،HTTP ،از روی یک هارد دیگر(هارد رو هارد کردن) و بسیاری روشهای دیگر.
شاید متداول ترین روش نصب، وارد کردن CD های نصب در داخل کامپیوتر و راه اندازی مجدد ان از روی CD ها باشد.ما در طول این راهنما فرض میکنیم که شما نصب فدورا را با استفاده از CD های نصب انجام می دهید.
بعد از اینکه CD اول را داخل کامپیوتر گذاشتید و کامپیوتر از روی CD بالا امد، صفحه fedora core را مشاهده می کنید .بازدن enter مراحل کار را ادامه دهید.
بعد از ان ازشما سوال می شود که ایا سالم بودن CD ها رو چک کند یا نه،معمولا این test،پیشنهاد خوبیست، به خصوص اگر از درستی CD ها اطمینان نداشته باشید.و همچنین مانع از این می شود که در هنگام نصب به علت خرابی CD ها دچار وقفه شوید.
اگر قبلا برنامه درستی CD ها رو تصدیق کرده است در این صورت نیاز به test مجدد نیست و می توانید ادامه دهید.

Welcome to fedora
در اینجا نصب برنامه اغاز می شود.این اولین صفحه در نصب گرافیکی است.همانطور که خواهید دید تمام صفحات نصب دارای طرح بندی یکسانی هستند.هر مرحله نصب شامل یک متن توضیحی کمکی برای ان مرحله است.(این یکی از مزیت های این نسخه از لینوکس نسبت به نسخه mandrake می باشد.)
برای ادامه next را فشار دهید.


Language Selection
در ابتدا شما نیاز دارید ، زبانی را که در حین نصب استفاده می کنید انتخاب کنید.این زبان همچنین زبان پیش فرض نصب شده برای سیستم عامل بعدی می باشد.بعدا می توانید زبانهای دیگری را برای نصب انتخاب کنید.

Keyboard Layout
سپس شما نیاز به انتخاب نوع صفحه کلید مورد استفاده تان را دارید.


Mouse Configuration
اغلب اوقات برنامه نصب به صورت خود کار نوع mouse مورد استفاده را انتخاب می کند.و در این صورت نیازی به تغییر ان نخواهید داشت.


The Search Begins...
پس از اینکه next را در صفحه Mouse Configuration زدید، برنامه شروع به جستجوی نسخه های قبلی فدورا (و یا ردهت) می کند.

Installation Type
در اینجا احتیاج دارید تعیین کنید چه سیستمی را می خواهید نصب کنید.در مورد انواع روش های نصب در قسمت قبل توضیحات لازم داده شد.در این مرحله طبق قرار قبلی گزینه workstation را انتخاب می کنیم.
انتخاب یکی از گزینه های از پیش تعریف شده امکان انتخاب بسته های شخصی را از شما می گیرد.برای استفاده از انها باید گزینه custom را انتخاب کنید.

Disk Setup
این مرحله مهم ترین و حساس ترین قسمت نصب است:پارتیشن بندی دیسک.
در ابتدا باید بگویم اکثر کاربران معمولی لینوکس(به ویژه کاربران جدید) نیازی ندارند که درباره RAID یا LVM نگران باشند.بنا بر این شما می توانید این دو گزینه را در نظر نگیرید.
اگر فدورا را به تنهایی روی یک درایو هاردتان نصب می کنید باید از گزینه پارتیشن بندی خودکار استفاده کنید.اگر نصب دو گانه فدورا را در کنار ویندوز یا سیستم عامل دیگری انجام می دهید باید قبل از شروع یک پارتیشن خالی ایجاد کنید.
اگر پارتیشن ها را خودتان ایجاد می کنید، حداقل به دو پارتیشن root و swap نیاز پیدا خواهید کرد.پارتیشن root شامل تمام فایل های سیستمی است و باید به اندازه کافی برای نصب بزرگ باشد.(معمولا حداقل بین 2 تا 4 گیگ برای root در نظر می گیرند.)
پارتیشن swap باید تقریبا دو و نیم برابر RAM کامپیوترتان باشد.
با وجودیکه از لحاظ فنی نیازی نیست ولی من پیشنهاد می کنم پارتیشن /home را نیز بسازید.این پارتیشن محلی است که همه داده های کاربر ذخیره می شود(مانند my document در ویندوز).
ایجاد پارتیشن مجزای home این امکان را به شما می دهد که بدون از دست دادن داده های شخصیتان مجدادا همین لینوکس یا سایر نسخه های ان را نصب کنید.
مجموعه اصطلاحات: در لینوکس درایوهای هاردتان به این ترتیب نامگذاری می شوندشماره)(حرف)hd .حرف به محل مربوطه در درایو کامپیوتر اشاره می کند. و شماره نیز به پارتیشن درایو اشاره می کند.به عنوان مثال اولین پارتیشن در اولین درایو IDE ، hda1 نامیده می شود.

Boot Loader Configuration
Boot loader به شما اجازه می دهد که سیستم عامل را اغاز کنید.همچنین به شما این اجازه را می دهد که در صورت داشتن بیش از یک سیستم عامل بر روی کامپیوتر، سیستم عامل مورد نظر را انتخاب کنید.در اینجا به راحتی می تواید از عناصر پیش فرض استفاده کنید.

Network Configuration
در صورتی که کامپیوترتان بر روی یک شبکه محلی((LAN قرار داشته باشد و یا یک مودم کابلی یا DSL داشته باشید، نیاز دارید که پیکر بندی شبکه را انجام دهید.برنامه نصب به صورت پیش فرض انرا DHCP قرار می دهد به طوریکه اطلاعات لازم را به صورت خودکار از Internet Service Provider))ISP تان می گیرد. بیشتر خدمات دهندگان اینترنت چه از نوع کابلی و چه پهن باند،از DHCP استفاده می کنند.بنا بر این این قسمت را بدون تغییر بگذارید.
اگر خواستید خودتان ادرس IP(Internet Protocol) تان را وارد کنید به سادگی روی قسمت edit کلیک کنید و سپس ادرس را وارد کنید.

Firewall Configuration
دیواره های اتش خوب است همواره فعال باشند به ویژه اگر که یک ارتباط پهنباند دارید و یا در یک شبکه محلی هستید.بهتر است که در ساختار این قسمت تغییری ایجاد نکنید مگر اینکه بخواهید web ،mail ، ویا FTP server را بر روی کامپیوترتان اجرا کنید. در این زمان تنها بر روی پروتکل مناسب کلیک کنید تا به ان اجازه دهید که از میان دیواره اتش عبور کند.به یاد داشته باشید که در اینجا سئوال می شود که چه نوع سرویس هایی اجازه ورود دارند نه اجازه خروج. بنا بر این اگر که می خواهید تنها به گشت و گذار در وب بپردازید و نمی خواهید که یک web server باشید، پروتکل HTTP را بدون تغییر بگذارید.


Additional Language Support
در اینجا باید انتخاب کنید که کدام زبان ،زبان پیش فرضی است که در کامپیوتر استفاده شده است.همچنین فرصت دارید در صورت تمایل زبان دیگری را برای اضافه شدن انتخاب کنید.

Time Zone Selection
اکنون باید یک منطقه زمانی مناسب را برای کامپیوترتان انتخاب کنید.برای این کار به دو طریق می توانید عمل کنید.یا میتوانید بر روی منطقه مورد نظر روی نقشه کلیک کنید و یا از لیست پایین نقشه منطقه زمانی مورد نظر را انتخاب کنید.

Set Root Password
در دنیای لینوکس و یا یونیکس root در واقع مدیر کامپیوتر محسوب می شود.(منظور همان Admin است).برای انجام کارهای مدیریتی تنها کافیست که root را اجرا کنید. اگر هنگام log on کردن root هم به صورت پیش فرض اجرا شود بسیار زیان اور است.این حالت نه تنها یک خطر امنیتی است بلکه ممکن است باعث شود شما در موقعیتی قرار گیرید که فایل ها و یا ساختار های اصلی کامپیوتر ناگهان تغییر یابند و یا به کل پاک شوند و کامپیوتر را بلا استفاده بگذارند.در این حالت مجبورید مجدد سیستم عامل را نصب کنید.

Package Group Selection
در این بخش از نصب شما قادرید بسته هایی را که مایلید روی کامپیوترتان نصب شوند، انتخاب کنید.برای کاربران جدید شاید این مرحله کمی گیج کننده باشد.در این حالت بهتر است تغییری در گزینه های پیش فرض ندهید.اگر مایلید بسته های منحصر به فردی را از هر گروه مورد نظر انتخاب کنید، تنها کافیست روی قسمت details (جزئیات) کلیک کرده و سپس از میان لیست ارائه شده، بسته های مورد نظر را انتخاب کنید.

About To Install
اخرین فرصت برای بازگشت...
پس از کلیک کردن روی next در این قسمت، فرمت شدن پارتیشن های دیسک اغاز شده و بسته های انتخابی نصب می شوند.

Required Install Media
سپس برنامه نصب به شما یاد اوری می کند که برای تکمیل فرایند به هر 3 CD نیاز خواهید داشت.(البته گاهی تعداد CD ها 4 تا خواهد بود و در واقع این تعداد بستگی به بسته های نرم افزاری دارد.)

Formatting "/"
پس از ان فرمت کردن پارتیشن های مربوط ادامه می یابد.

Transfer Install Image To Hard Drive
پیش از نصب بسته های شخصی، تصویر نصب اصلی به هارد درایو منتقل می شود...


Installing Packages
سپس نصب بسته ها اغاز می شود...
بسته به اینکه چه تعداد از این بسته ها را انتخاب کرده اید و سرعت کامپیوتر شما چقدر است، این قسمت 15 تا 40 دقیقه وقت می گیرد.اکنون زمان مناسبی برای مطالعه است!!

Installing Packages Continued...
احتمالا به یک مجله دیگر نیاز پیدا می کنید....

Insert Disc 2
دیسک دوم را وارد کنید.

Insert Disc 3
دیسک سوم را وارد کنید.

Boot Disk Configuration
ایجاد یک دیسکت boot معمولا فکر خوبیست.این کار به شما اجازه می دهد زمانی که فایل های boot خرابند یا پاک شده اند با استفاده از این دیسکت بتوانید کامپیوترتان را بالا بیاورید.(boot کنید.)

Installation Complete!
در این قسمت عملیات نصب به پایان می رسد.

پس از اینکه عملیات نصب به پایان رسید و کامپیوترتان مجددا بالا امد،با صفحات زیر رو به رو می شوید.
که کارهای اصلی زیر را شامل می شوند.

Welcome

License Agreement

Date & Time

User Accounts
باز هم باید یاد اوری کنم که ایجاد یک حساب کاربری بسیار مهم است.اگر بیش از یک کاربر از کامپیوتر استفاده می کنند می توانید برای هر یک حساب کاربری خاص خودش را ایجاد کنید.


Sound Card Setup
در اینجا می توانید کارت صوتی تان را در صورتی که توسط برنامه نصب شناخته شده است، تست کنید.در غیر این صورت می توانید وضعیت انرا تغییر رهید.

Additional CD's
اغلب اوقات می توانید این صفحه را skip کنید.

Finish Setup
حالا دیگر می توانید از لینوکس فدورای جدیدتان لذت ببرید.

--------------------------------------------------------------------------------

من هم خدایی دارم
     
#8 | Posted: 13 Jul 2011 13:56
لينوكس يك كاربر فلسفه است

لينوكس كه زاده دنياى مافوق مدرنيته بود، مفاهيم مدرن ديگرى به جز سرمايه و حقوق را هم به چالش گرفت، مثلاً مرزها و كشورها...
اين گونه است كه يك ايرانى براى آن كه يك مشكل سخت‌افزارى را حل كند، در اينترنت درخواست كمك مي¬كند و در جوابش مثلاً يك مهندس اسرائيلى به او يارى مي¬رساند.
•مدرن‌ها
ويندوز يك محصول صنعتى مدرن است، ريشه در همان نظامى كه سرمايه، اصلى‌ترين واژه‌اش است و انحصار حياتى‌ترين ترفندش. قاعده خيلى ساده است: تنها بابت چيزى كه انحصاراً در دست شماست، مى‌توانيد پول بگيريد. انحصار ويندوز، انحصار تكنولوژى است. اين قاعده هم رايج و ساده است، هميشه معيار ارزشمند برآيندى از اين موارد است: كارآيى، كيفيت، راحتى و ارزانى، تازگى و در نهايت چيزى عجيب كه هيچ گاه دقيقاً معلوم نيست چيست، گاهى حتى مضحك بودن. پس چيزى به اسم تكنيك وجود دارد كه نتيجه‌اش محصول ما را ارجمند و جريان سرمايه را به سمت ما جارى مى‌كند. قدم بعدى براى ساختن محصول اين است كه ارزش‌ها را دريابيم، و حتماً اسطوره سازى هم گام مهمى است. اسطوره‌اى كه حاصل پيچيدگى تكنيك است، اسطوره‌اى كه نيازش رمزآلودگى است؛ مايكروسافت يك اسطوره است، اسطوره Capita . مايكروسافت يك نهاد صنعتى مدرن است، درست مثل معادن ذغال سنگ. در اين معدن برنامه‌ريزي، كارگران متبحرى هم هستند، بهترين‌هاى همه دنيا: شرقى و غربى. كارگرانى كه امروز از مهندسين نرم‌افزار و علوم كامپيوتر، مديران پروژه، گرافيست‌ها و بازارياب‌ها تشكيل شده‌اند، آنان كه وجه تمايزشان تكنيك است، آنها تكنسين‌اند؛ مايكروسافت مثل معادن ذغال سنگ است، با اين فرق كه اين بار محصول نه سنگ‌هاو كار سخت ، كه هدف توليد "نرم‌افزار" است و كارتان پايه گذاردن اصول محكم. از اسطورگى و رازآلودگى گفتيم، و ارجاع به نمادهاى مدرن: اينجا "جان بول" هم داريم، نماد سرمايه‌دار، اما اين بار نه يك مرد مسن و چاق انگليسى با تازيانه و كلاه، سرمايه دار ما يك جوان خوش لباس است، جوانى كه به تبع اسطوره‌ها(و اسطوره‌سازها)در عصر خودش، از مدرسه و قالب پدران فرارى شده، تا خود قالب ايشان گيرد، و با همه سادگى آن چنان در راز و رمز پيچيده شده كه حالا براى همه( حتى آنها كه نمى‌دانند ويندوز چيست) اسطوره شده: اسطوره ثبات، اقتدار و انحصار: بيل گيتس . ويندوز قرار بود پنجره‌ساز باشد، بى‌هيچ ادعا. ويندوز رسم Mac-OS را پيش گرفت، اما امروز پنجره ويندوز به هواى خفقان آور قالب‌هاى سرمايه‌دارى كهنه باز مى‌شود. ويندوز كه روزگارى برايمان مايه فخر بى‌ادعاييِ تكنيك و كاركردن بود، همان كه روزگارى در كنارMS_DOS سيستم عامل مبتنى بر محيط متنى و در نتيجه منعطف‌تر و حرفه‌اى‌تر مى‌زيست، ناگهان سياهچال معنا شد: ظاهر فريب، گرانقيمت و پر از اشكال و شتاب كه فرياد ادعايش حرفه‌اى ها را مي‌آزرد و آماتورها را مدهوش كرده بود. آنكه روزگارى به مدد تفاوت‌هاى بنيادين در نگارش‌هاى متوالى فروش مى‌كرد، امروز تنها بهانه تغيير چهره و بزك كردن شماره نگارشش بالا مى‌رود.
حالا كاربران براى داشتن آن مجبور به تحمل خطاى همراهش و ويروس¬هاي آن هستند.Internet Explorer با خطاهاى امنيتى فراوان- كه داستان دادگاهى شدنش به جرم انحصارى كه بيل گيتس به آن تحميل كرده بود را هنوز خيلى ها به ياد دارند- هر روز بيشتر در عمق ويندوز فرو مى‌رود و شما را مجبور به استفاده از خود مى‌كند؛ Outlook Express كه سوراخ‌هاى امنيتى‌اش تا به حال بارها راه را بر ويروس‌ها گشوده و به مدد همبستگى با Explorer و نيز Hotmail و MSN كه هر دو چهره‌هاى استبداد اينترنتى مايكروسافت هستند، مانده است. از سويى ديگر آمدن تائيديه‌هاى سخت‌افزارى و درايورهاى مايكروسافت عرصه اين انحصار را علاوه بر بازار نرم‌افزار و اينترنت به حيطه سخت افزار نيز كشانده و آن آرم Designed for Microsoft Windows كه رانت مايكروسافت به شركت‌هاى سخت افزارى براى تشديد تماميت خواهى‌اش است ترس از منظره آينده را بيشتر مى‌كند. حكايت آخرى كه مى‌ماند: لو رفتن بخشى از متن اصلى هسته ويندوزNT، پهلوان اسطوره اى مدرنمان را دچار وحشت كرده، هميشه تماميت خواه ها را تروريسم به چالش مي¬كشد .
آخرين حكايتى كه يك روز تعريف مى شود، ماجراى مردى است كه روزگارى ثروتمندترين مرد انسان روى زمين بود و آنقدر فروخت و آن قدر بد فروخت كه بازارش كساد شد، شايد روزى به داستان پدرسالارى بيل گيتس و تمركز كاپيتال بخنديم.
•پست مدرن‌ها
امروز در كتاب‌هاى فلسفى يك روز به نام روز مرگ مدرنيته وجود دارد، روزى در ؟ با تخريب چند برج آمريكايى، اما بعضي¬ها كه به عصر سايبرنتيك و مجاز ايمان دارند، دوست‌ ‌دارند كه اين روزمرگ را تغيير دهند. روز مرگ اسطوره مايكروسافت يا معادلاً تولد لينوكس. چه زمانى؟ هيچ كس نمى‌داند كى بوده؛ شايد روزى كه ريچارد استالمن بنياد نرم‌افزار رايگان FSF را پايه گذارد. نهادى كه بر خلاف جريان رايج به دنبال توليد براى كسب مستقيم نبود، بلكه جوياى توليد با هدف توسعه بوده، توسعه‌اى كه لاجرم روزى براى ما سودآور است. بنيادى كه اصلى ترين توليداتش تا پيش از لينوكس ابزارهاى توسعه‌اى بود Emacs و gcc دو ابزار برنامه‌نويسى كه عمدتاً به دانشگاهيان اجازه مى‌داد فارغ از بحث پرداخت هزينه يا مسائل قانونى به توسعه برنامه‌هاى مورد علاقه‌شان بپردازند. FSF، عكس يك گوزن شاخدار را به عنوان آرم خود انتخاب كرد و روزبه روز در محيط مجازى توسعه يافت. محصولاتش در حيطه سيستم عامل را با GNU معرفى كرد و شعارى عجيب:GNU يونيكس نيست.
شايد هم درست‌تر باشد كه اين زادروز را همان روزى بدانيم كه لينوس توروالدز، يك دانشجوى سال دوم رشته علوم كامپيوتر دانشگاه...، چون استطاعت خريد يونيكس براى انجام پروژه دانشگاهى‌اش را نداشت، يك نمونه كوچك از اين سيستم عامل را نوشت، با gcc ترجمه و اجرا كرد و متن آن را روى سايت FSF گذاشت؛ شايد براى شوخى نام آن را هم با تغيير s آخر اسمش به x ،Linux گذارد. آرمى كه لينوس توروالدز براى لينوكس برگزيد يك پنگوئن بود. اين فرارفتن از مدرنيته حقيقتاً مولود محيط‌هاى آكادميك بود و محيطى كه در آن سرمايه به مفهوم رايج نقش ايفا نمى‌كند. اين جا اهداف بلندمدت و توسعه‌اى معناى بيشترى دارند. از اين جاى داستان به بعد خيلى سريع پيش رفت، آن قدر كه هنوز كه هنوز است، خيلى‌ها متوجه نشده اند: لينوكس هر روز حاميان بيشترى پيدا كرد و پيچيده‌تر و كامل‌تر شد، اما هنوز به رسالت اصلى‌اش پايبند مانده: متن باز و کد اصلى برنامه به طور كامل در اختيار همه و برنامه كاملاً رايگان است. در حقيقت وفادار به همان ميثاق FSF- هدفى كه با كنايه به كپى‌رايتCopyright - ميثاقى حقوقى كه حامى و مشروعيت بخشنده به انحصارهاى بازار سرمايه دارى سنتى است- كپى‌لفت Copyleft خوانده شده است؛ همان GPL كه مدعى است بر خلاف همه قراردادهاى حقوقى تاريخ بشر هدفش نه تحديد مالكيت كه اعطاى آزادى Freedom است. اين اصلى‌ترين خلاف آمد تاريخ و به خصوص مدرنيته است. اين جا سرزمين مجازى بود و ساكنان اصلى‌اش(دانشگاهيان) مي‌خواستند اصول خودشان را بر آن حاكم كنند. اصولى برآمده از روشنفكرى و فرهيختگى: مهم‌ترين اصل آزادى است، حتى اگر به آنارشيسم تنه زند. پس رسالت بعدى حذف تمركز بود، تمركزى كه علت و معلول سرمايه‌دارى مدرن است. اين شكستن تمركز در حقيقت راه را براى آزادى اقتصادى باز مى كرد.
شما در هر كجاى دنيا كه بوديد مى توانستيد متن اصلى لينوكس را به رايگان از اينترنت دريافت كنيد، در آن تغيير دهيد(يا ندهيد!) و اين محصول را به رايگان يا در ازاى دريافت پول به ديگرى واگذار كنيد. اين تمركزشكنى نتايج عجيبى داشت: لينوكس به سرعت پيشرفت كرد، ايرادهايش كشف شد و راه توسعه در پيش گرفت. شركاى اين توسعه طيف وسيعى بودند؛ عمدتاً دانشگاهيان يا مهندسان نرم‌افزارى كه در وقت‌هاى آزاد به اين كار مى پرداختند و برخى دشمنان كهنه مايكروسافت مانندNetscape.
موضع گيرى مايكروسافت هم جالب بود: مقابله سنتى حقوقى كه اين بار به علت پراكندگى توسعه دهندگان و سودآور نبودن آن براى آنان با شكست مواجه شد. لينوكس كه زاده دنياى وراى مدرنيته بود مفاهيم مدرن ديگرى به جز سرمايه و حقوق را هم به چالش گرفت، مثلاً مرزها و كشورها. اين طور شد كه حالا لينوكسى كه روى كامپيوتر من نصب شده، بخشى از آمريكا آمده، قسمتى از آلمان، جايى از فرانسه و روسيه و... اينگونه است كه يك ايرانى براى آن كه يك مشكل سخت‌افزارى را حل كند، در اينترنت درخواست كمك مي‌كند و درجوابش مثلاً يك مهندس اسرائيلى به او يارى مي‌رساند.
شايد اين اولين كنش اصيل در جهت جهانى شدن به مفهوم پست مدرن (نه به معناى نخ نماى مدرنش) باشد: كنشى كه به پول معطوف نيست. اين شكستن مرزها و اتحاد مليت‌ها، از سويى ديگر بر تنوع و تكثر فرهنگ‌ها صحه مى گذارد. شما مى توانيد به راحتى يك نسخه كاملاً محلى از لينوكس داشته باشيد، چون متن اصلى آن در اختيارتان است. به راحتى مي‌توانيد ظاهرش را تغيير دهيد و توانايى‌هاى ديگر(مانند پشتيبانى از زبانتان) را به آن بيافزائيد. چه بسا در آينده فرهنگ‌هاى محلى ايران هم نسخه لينوكس ويژه خود را پيدا كنند؛ همان طور كه كشورهاى آسيايى و اروپايى نسخه‌هاى اختصاصى ويژه خود را دارند و در خيلى جاهاى ديگر مثل كشور خودمان بر ملى شدن لينوكس تأكيد مى‌شود. از افقى وسيع‌تر حاصل شكسته شدن مرزها با تأكيد بر تنوع‌هاست؛ ارزشى كه آن قدر مى‌ارزيد كه شهردارى يكى از شهرهاى آلمان به رغم پيشنهاد مايكروسافت مبنى بر فروش محصولاتش با يك دهم قيمت، از قبول آن سرباز زد و لينوكس را به عنوان سيستم عامل محلى در نظر گرفت.
مفهوم بعدى كه بايد به بازى گرفته مي‌شد، اصالت بود. معنايى عميق و جدى در دنياى مدرن كه خيلى از مواقع بر كارآيى پيشى مي‌گيرد. اما در لينوكس اصالت، محوريت خود را از دست داده. براى لينوكس مهم نيست كه چگونه شما آن را مى بينيد. در حقيقت حالا بيش از ده نوع واسطه ارتباط با لينوكس وجود دارد كه توسط نهادها و شركت‌هاى مختلف ساخته شده، كه خيلى از آنها تقليد از ويندوزند حتى از نظر يك گرافيست حرفه‌اى شايد كيفيت مشابه‌هاى ويندوزيشان را ندارند. جالب‌تر آن كه حرفه‌اى‌ترها لينوكس را نه به خاطر رابط گرافيكى‌اش، كه به خاطر محيط متنى‌اش مي‌خواهند: همان صورت قديمى كه در Dos و يونيكس وجود داشت؛ صورتى كه رسالتش زيبايى به مفهوم مدرن آن نيست، بلكه هدف اصلى در اين جا آن است كه محصول كار كند، اين شايد به ما نشان دهد كه در آينده به چه چيزى زيبا گفته خواهد شد: به چيزى كه خوب كار كند. در اين جا يك چالش فلسفى جديد پديدار مىشود؛ در جهان مدرن فرم بر محتوا غلبه پيدا كرد، نقش محتوا و كاركرد از مهم‌ترين موضوع به مسئله‌اى فرعى در كنار فرم و چگونگى كاركرد تقليل يافت، اما انگار لينوكس در حركت خلاف جهت روند رايج جهان مدرن اين قاعده را زير پا گذاشته است.اصالت از جنبه ديگرى هم به بازى گرفته شده‌است. در لينوكس همه چيز قلابى و تقليدى است، بدون آن كه هيچ تلاشىبراى اصيل جلوه دادن به مفهوم سنتى باشد.
به هر حال امروز در آغاز راه اين رويداد عظيم هستيم. انقلابى در عرصه مجاز و سايبرنتيك كه نتيجه‌اش شكست روند رايج مدرن مبتنى بر سرمايه است، نظامى كه از دو قطب ارباب و بنده تشكيل شده‌است. ادعاى جهان آينده سرمايه دارى نه بر اساس درآمد كه بر بناى توسعه است. توسعه‌اى كه در نظامى هم سطح از سفارش‌دهندگان و كاربران و صاحبان از سويى و تكنسين‌ها و توسعه‌دهندگان از سويى ديگر فراهم مي‌آيد: تصاحب رايگان، فروش نرم‌افزار به قيمت هيچ.

من هم خدایی دارم
     
#9 | Posted: 13 Jul 2011 13:57
تاريخچه لينوکس


در سال 1991 در حالي که جنگ سرد رو به پايان ميرفت و صلح در افقها هويدا مي‌شد، در دنياي کامپيوتر، آينده بسيار روشني ديده مي‌شد. با وجود قدرت سخت‌افزارهاي جديد، محدوديت‌هاي کامپيوترها رو به پايان ميرفت. ولي هنوز چيزي کم بود...و اين چيزي نبود جز فقداني عميق در حيطه سيستم هاي عامل.

شروع داستان لينوکس:
در سال 1991 در حالي که جنگ سرد رو به پايان ميرفت و صلح در افقها هويدا مي‌شد، در دنياي کامپيوتر، آينده بسيار روشني ديده مي‌شد. با وجود قدرت سخت‌افزارهاي جديد، محدوديت‌هاي کامپيوترها رو به پايان ميرفت. ولي هنوز چيزي کم بود...و اين چيزي نبود جز فقداني عميق در حيطه سيستم هاي عامل.
داس، امپراطوري کامپيوترهاي شخصي را در دست داشت. سيستم عامل بي استخواني که با قيمت 50000 دلار از يک هکر سياتلي توسط بيل گيتز (Bill Gates) خريداري شده بود و با يک استراتژي تجاري هوشمند، به تمام گوشه هاي جهان رخنه کرده بود. کاربران PC انتخاب ديگري نداشتند. کامپيوترهاي اپل مکينتاش بهتر بودند. ولي قيمتهاي نجومي، آنها را از دسترس اکثر افراد خارج مي‌ساخت.
خيمه‌گاه ديگر دنياي کامپيوترها، دنياي يونيکس بود. ولي يونيکس به خودي خود بسيار گرانقيمت بود. آنقدر گرانقيمت که کاربران کامپيوترهاي شخصي جرات نزديک شدن به آنرا نداشتند. کد منبع يونيکس که توسط آزمايشگاههاي بل بين دانشگاهها توزيع شده بود، محتاطانه محافظت ميشد تا براي عموم فاش نشود. براي حل شدن اين مسئله، هيچيک از توليد کنندگان نرم افزار راه حلي ارائه ندادند.
بنظر مي‌رسيد اين راه حل به صورت سيستم عامل MINIX ارائه شد. اين سيستم عامل، که از ابتدا توسط اندرو اس. تاننباوم (Andrew S. Tanenbaum)پروفسور هلندي، نوشته شده بود به منظور تدريس عمليات داخلي يک سيستم عامل واقعي بود. اين سيستم عامل براي اجرا روي پردازنده هاي 8086 اينتل طراحي شده بود و بزودي بازار را اشباع کرد.
بعنوان يک سيستم عامل، MINIX خيلي خوب نبود. ولي مزيت اصلي آن، در دسترس بودن کد منبع آن بود. هرکس که کتاب سيستم عامل تاننباوم را تهيه ميکرد، به 12000 خط کد نوشته شده به زبان C و اسمبلي نيز دسترسي پيدا ميکرد. براي نخستين بار، يک برنامه نويس يا هکر مشتاق ميتوانست کد منبع سيستم عامل را مطالعه کند. چيزي که سازندگان نرم افزارها آنرا محدود کرده بودند. يک نويسنده بسيار خوب، يعني تاننباوم، باعث فعاليت مغزهاي متفکر علوم کامپيوتري در زمينه بحث و گفتگو براي ايجاد سيستم عامل شد. دانشجويان کامپيوتر در سرتاسر دنيا با خواندن کتاب و کدهاي منبع، سيستمي را که در کامپيوترشان در حال اجرا بود، درک کردند و يکي از آنها لينوس توروالدز نام داشت.
تولد سيستم عامل جديد:
در سال 1991، لينوس بنديکت توروالدز (Linus Benedict Torvalds) دانشجوي سال دوم علوم کامپيوتر دانشگاه هلسينکي فنلاند و يک هکر خود آموخته بود. اين فنلاندي 21 ساله، عاشق وصله پينه کردن محدوديت هايي بود که سيستم را تحت فشار قرار ميدادند. ولي مهمترين چيزي که وجود نداشت يک سيستم عامل بود که بتواند نيازهاي حرفه‌اي‌ها را برآورده نمايد. MINIX خوب بود ولي فقط يک سيستم عامل مخصوص دانش آموزان بود و بيشتر به عنوان يک ابزار آموزشي بود تا ابزاري قدرتمند براي بکار گيري در امور جدي.
در اين زمان برنامه‌نويسان سرتاسر دنيا توسط پروژه گنو (GNU) که توسط ريچارد استالمن (Richard Stallman) آغاز شده بود، تحريک شده بودند. هدف اين پروژه ايجاد حرکتي براي فراهم نمودن نرم افزارهاي رايگان و در عين حال با کيفيت بود. استالمن خط مشي خود را از آزمايشگاه معروف هوش مصنوعي دانشگاه MIT با ايجاد برنامه ويرايشگر emacs در اواسط و اواخر دهه 70 آغاز نمود. تا اوايل دهه 80، بيشتر برنامه‌نويسان نخبه آزمايشگاههاي هوش مصنوعي MIT جذب شرکتهاي نرم‌افزاري تجاري شده بودند و با آنها قراردادهاي حفظ اسرار امضا شده بود. ولي استالمن ديدگاه متفاوتي داشت. وي عقيده داشت برخلاف ساير توليدات، نرم‌افزار بايد از محدوديت‌هاي کپي و ايجاد تغييرات در آن آزاد باشد تا بتوان روز به روز نرم‌افزارهاي بهتر و کارآمدتري توليد نمود.
با اعلاميه معروف خود در سال 1983، پروژه GNU را آغاز کرد. وي حرکتي را آغاز کرد تا با فلسفه خودش به توليد و ارائه نرم‌افزار بپردازد. نام GNU مخفف GNU is Not Unix است. ولي براي رسيدن به روياي خود براي ايجاد يک سيستم عامل رايگان، وي ابتدا نياز داشت تا ابزارهاي لازم براي اين کار را ايجاد نمايد. بنابراين در سال 1984 وي شروع به نوشتن و ايجاد کامپايلر زبان C گنو موسوم به GCC نمود. ابزاري مبهوت کننده براي برنامه‌نويسان مستقل. وي با جادوگري افسانه‌اي خود به تنهايي ابزاري را ايجاد نمود که برتر از تمام ابزارهايي که تمام گروههاي برنامه‌نويسان تجاري ايجاد کرده بودند قرار گرفت. GCC يکي از کارآمدترين و قويترين کامپايلرهايي است که تاکنون ايجاد شده‌است.
تا سال 1991 پروژه GNU تعداد زيادي ابزار ايجاد کرده بود ولي هنوز سيستم عامل رايگاني وجود نداشت. حتي MINIX هم لايسنس شده بود. کار بر روي هسته سيستم عامل گنو موسوم به HURD ادامه داشت ولي به نظر نمي رسيد که تا چند سال آينده قابل استفاده باشد.
اين زمان براي توروالدز بيش از حد طولاني بود...
در 25 آگوست 1991، اين نامه تاريخي به گروه خبري MINIX از طرف توروالدز ارسال شد:

از : لينوس بنديکت توروالدز
به: گروه خبري MINIX
موضوع: بيشتر چه چيزي را ميخواهيد در MINIX ببينيد؟
خلاصه: نظرخواهي کوچک در مورد سيستم عامل جديد من

با سلام به تمام استفاده کنندگان از MINIX من در حال تهيه يک سيستم عامل رايگان فقط به عنوان سرگرمي و نه به بزرگي و حرفه‌اي GNU براي دستگاههاي 386 و 486 هستم. اين کار از آوريل شروع شده و درحال آماده شدن است. من مايلم تا نظرات کاربران را در مورد چيزهايي که در MINIX دوست دارند يا ندارند، جمع آوري کنم. زيرا سيستم عامل من حدوداً شبيه آن است. مانند ساختار سيستم فايل مشابه و چيزهاي ديگر... من اکنون bash نسخه 1.08 و GCC نسخه 1.40 را به آن منتقل کرده ام و به نظر ميرسد که کار ميکند. من در عرض چند ماه چيزي آزمايشي درست کرده ام و مايلم بدانم که کاربران بيشتر به چه قابليتهايي نياز دارند؟ من از هر پيشنهادي استقبال ميکنم. ولي قول نمي‌دهم همه آنها را اجرا کنم.
لينوس

همانطور که در اين نامه پيداست، خود توروالدز هم باور نمي‌کرد که مخلوقش آنقدر بزرگ شود که چنين تحولي در دنيا ايجاد کند. لينوکس نسخه 1.0 در اواسط سپتامبر 1991 منتشر شد و روي اينترنت قرار گرفت. شور و اشتياقي فراوان حول مخلوق توروالدز شکل گرفت. کدها دانلود شده، آزمايش شدند و پس از بهينه سازي به توروالدز بازگردانده شدند. لينوکس نسخه 2.0 در پنجم اکتبر به همراه اعلاميه معروف توروالدز آماده شد:

از : لينوس بنديکت توروالدز
به: گروه خبري MINIX
موضوع: کدهاي منبع رايگان هسته مشابه MINIX

آيا شما از روزهاي زيباي MINIX 1.1 محروم شده‌ايد؟ هنگامي که مردها مرد بودند و راه اندازهاي دستگاه خود را خودشان مي‌نوشتند؟ آيا شما فاقد يک پروژه زيبا هستيد و مي‌ميريد تا سيستم عاملي داشته باشيد تا بتوانيد آنرا مطابق با نيازهاي خود درآوريد؟ اگر اينگونه است، اين نامه براي شما نوشته شده است.
همانطور که ماه پيش گفتم من در حال کار بر بروي يک سيستم عامل رايگان مشابه MINIX براي کامپيوترهاي 386 هستم. اين سيستم عامل اکنون بجايي رسيده است که قابل استفاده است و مايل هستم که کدهاي منبع را در سطح گسترده تر پخش نمايم. اين نسخه2.0 است ولي من موفق شده ام که نرم افزارهاي Bash، GCC، GNU-Make، GNU-sed، Compress و غيره را تحت آن اجرا کنم. کدهاي منبع اين پروژه را ميتوانيد از آدرس nic.funet.fi با آدرس 128.214.6.100 در دايرکتوري pub/OS/Linux پيدا کنيد. اين دايرکتوري همچنين داراي چند فايل README و تعدادي باينري قابل اجرا تحت لينوکس است. تمام کدهاي منبع ارائه شده است زيرا هيچ يک از کدهاي MINIX در آن استفاده نشده است. سيستم را مي‌توانيد همانطور که هست کامپايل و استفاده کنيد. کدهاي منبع باينري ها را هم مي‌توانيد در مسير pub/GNU پيدا کنيد.

لينوکس نسخه 3.0 پس از چند هفته آماده شد و تا دسامبر، لينوکس به نسخه 10.0 رسيد. هنوز لينوکس فقط چيزي کمي بيشتر از يک فرم اسکلت بود. اين سيستم عامل فقط ديسکهاي سخت AT را پشتيباني ميکرد و ورود به سيستم نداشت و مستقيما به خط فرمان بوت مي‌شد. نسخه11.0 خيلي بهتر شد. اين نسخه از صفحه کليدهاي چند زبانه پشتيباني مي‌کرد، ديسکهاي فلاپي و کارتهاي گرافيکي VGA، EGA، هرکولس و... نيز پشتيباني مي‌شدند. شماره نسخه‌ها از 12.0 به 95.0 و 0.96 افزايش پيدا کرد و ادامه يافت. بزودي کد آن بوسيله سرويس دهنده‌هاي FTP در فنلاند و مناطق ديگر، در سرتاسر جهان منتشر شد.


بزودي توروالدز با مقايسه‌هايي از طرف اندرو تاننباوم، معلم بزرگي که MINIX را نوشته بود، مواجه شد. تاننباوم براي توروالدز مينويسد:

مقايسه و توسعه:
بزودي توروالدز با مقايسه‌هايي از طرف اندرو تاننباوم، معلم بزرگي که MINIX را نوشته بود، مواجه شد. تاننباوم براي توروالدز مينويسد:

"من بر اين نکته تاکيد دارم که ايجاد يک هسته يکپارچه در سال 1991 يک اشتباه پايه‌اي بود. خدا را شکر که شما شاگرد من نيستيد، واگر نه براي چنين طرحي نمره بالايي نمي گرفتيد."

توروالدز بعدا پذيرفت که اين بدترين نکته در توسعه لينوکس بوده است. تاننباوم يک استاد مشهور بود و هرچه که مي گفت واقعيت داشت. ولي وي در مورد لينوکس اشتباه مي‌کرد. توروالدز کسي نبود که به اين سادگي ها پذيراي شکست باشد.
تاننباوم همچنين گفته بود: "لينوکس منسوخ شده است".
اکنون نوبت حرکت نسل جديد لينوکس بود. با پشتيباني قوي از طرف اجتماع لينوکس، توروالدز يک پاسخ مناسب براي تاننباوم فرستاد:

"شغل شما استاد دانشگاه و محقق بودن است و اين بهانه خوبي براي برخي مغز خرابکني هاي MINIX است."

و کار ادامه يافت. بزودي صدها نفر به اردوگاه لينوکس پيوستند. سپس هزاران نفر و سپس صدها هزار نفر. لينوکس ديگر اسباب‌بازي هکرها نبود. با پشتيباني نرم‌افزارهاي پروژه GNU، لينوکس آماده يک نمايش واقعي بود. لينوکس تحت مجوز GPL قرار داده شد. با اين مجوز همه ميتوانستند کدهاي منبع لينوکس را به رايگان داشته باشند، بر روي آنها مطالعه کرده و آنها را تغيير دهند. دانشجويان و برنامه نويسان آنرا قاپيدند.
و خيلي زود توليد کنندگان تجاري وارد شدند. لينوکس به خودي خود رايگان بود و هست. کاري که اين توليدکنندگان انجام دادند، کامپايل کردن بخش‌ها و نرم‌افزارهاي مختلف و ارائه آن بصورت يک فرمت قابل توزيع همانند ساير سيستم‌عاملها بود، تا مردم عادي نيز بتوانند از آن استفاده کنند. اکنون توزيع‌هايي مانند ردهت، دبيان و زوزه داراي بيشترين سهم کاربران در سرتاسر جهان هستند. با رابطهاي گرافيکي کاربر جديد مانند KDE و GNOME، توزيع‌هاي لينوکس در بين مردم بسيار گسترش يافتند.
همچنين اتفاقات جالبي با لينوکس رخ ميدهد. در کنار PC، لينوکس به روي اکثر پلاتفورم‌ها منتقل شده است. لينوکس تغيير داده شد تا کامپيوتر دستي شرکت 3Com يعني PalmPilot را اجرا نمايد. تکنولوژي کلاستر کردن اين امکان را بوجود آورد تا بتوان تعداد زيادي از ماشينهاي لينوکس را به يک مجموعه واحد پردازشي تبديل نمود. يک کامپيوتر موازي. در آوريل 1996 محققين آزمايشگاههاي ملي لوس آلاموس از 68 کامپيوتر مبتني بر لينوکس براي پردازش موازي و شبيه سازي موج انفجار اتمي استفاده کردند. ولي بر خلاف ابر کامپيوترهاي ديگر، هزينه آنها بسيار ارزان تمام شد. ابرکامپيوتر خود ساخته آنها با تمام تجهيزات و سخت افزارها 152000 دلار هزينه در بر داشت و اين يک دهم هزينه يک ابرکامپيوتر تجاري است. اين ابرکامپيوتر به سرعت 16 بيليون محاسبه در ثانيه دست يافت و به رتبه 315 ام اين ابرکامپيوتر جهان دست پيدا کرد و صد البته يکي از پايدارترين آنها بود. پس از سه ماه از آغاز فعاليت، هنوز بوت نشده بود.بهترين موردي که امروزه براي لينوکس وجود دارد، طرفداران متعصب آن هستند. هنگامي که يک قطعه سخت افزاري جديد ارائه ميشود، هسته لينوکس براي استفاده از آن تغيير داده ميشود. براي مثال هنگام ارائه پردازنده 64 بيتي شرکت AMD هسته به سرعت چند هفته براي کار با آن آماده شد. اکنون لينوکس بر روي تمام انواع خانواده هاي سخت افزاري موجود اعم از PC، MAC، Alpha و انواع سخت افزارهاي درونه اي قابل اجراست که آنرا براي استفاده در ماشين آلات صنعتي و آلات و ادواتي که نياز به پردازش کامپيوتري دارند، بسيار مناسب نموده است. لينوکس با همان فلسفه و هدفي که در سال 1991 ايجاد شد، وارد هزاره جديد شده است.
توروالدز، هنوز يک انسان ساده است. بر خلاف بيل گيتس ، او يک ميلياردر نيست. پس از اتمام مطالعاتش وي به آمريکا رفت تا با شرکت Transmeta همکاري نمايد. پس از انجام يک پروژه فوق سري که توروالدز يکي از اعضاي فعال آن بود، ترانسمتا پردازنده Cruose را به بازار ارائه کرد. توروالدز هنوز پرطرفدار ترين و مشهورترين برنامه نويس جهان است. در حال حاضر توروالدز ،ترانسمتا را ترک نموده و با حمايت شرکتهاي بزرگ به طور تمام وقت بر روي لينوکس کار مي‌کند.
پس از يک دهه، لينوکس امروز:
امروزه لينوکس بيش از يک دهه توسعه را پشت سر گذاشته است و يکي از سريع التوسعه ترين سيستم هاي عامل به شمار ميرود. از چند کاربر انگشت شمار در سالهاي 1991 و 1992، امروزه ميليونها کاربر از لينوکس استفاده ميکنند. IBM که زماني بزرگترين دشمن جماعت Open Source به شمار مي رفت، اکنون سرمايه گذاري عظيمي در زمينه توسعه راه حل هاي Open Source تحت لينوکس نموده است. در حال حاضر تعداد توسعه دهندگاني که براي افزايش قابليتهاي لينوکس تلاش ميکنند، روز به روز افزايش مي يابد.
امروزه تعداد زيادي از شرکتها و موسسات حرفه اي تجاري، پشتيباني از محصولات مبتني بر لينوکس را بر عهده گرفته اند. اکنون ديگر استفاده از لينوکس در محيطها اداري، پذيرفتن ريسک نيست. از نظر قابليت اطمينان و پايداري و همچنين حفاظت در برابر انواع ويروسها چيزي بهتر از لينوکس وجود ندارد. با تلاش شرکتهاي بزرگي مانند ردهت استفاده از لينوکس در محيطهاي تجاري توسعه فراوان يافته و اکنون تعداد زيادي از شرکتهاي کوچک و بزرگ در حال استفاده از سرويس دهنده ها و ايستگاههاي کاري مبتني بر لينوکس هستند.
گسترش لينوکس روي ميزي (Desktop Linux):
بزرگترين ايرادي که از لينوکس گرفته ميشد چه بود؟ قبلا محيط تمام متني لينوکس، بسياري از کاربران را از استفاده کردن از آن بر حذر ميداشت. با اينکه در استفاده از محيط متني کنترل کامل سيستم در اختيار شماست، ولي اين محيط اصلا براي کاربران عادي سيستمهاي کامپيوتري مناسب نيست. محيط هاي گرافيکي که بر پايه X-Window وجود داشتند نيز پاسخ گوي امکاناتي که سيستم عاملهاي گرافيکي مانند ويندوز براي کاربران خود ارائه ميکردند، نبودند. ولي از چند سال گذشته اين وضعيت در حال تغيير بوده است. اکنون محيطهاي گرافيکي حرفه اي مانند KDE و GNOME تصوير لينوکس را کامل کرده اند. اين محيطهاي گرافيکي اکنون بسيار کاربر پسند و قدرتمند شده اند و وجود اين سيستمهاست که امروزه کاربران عادي نيز ميتوانند از لينوکس استفاده کنند.
لينوکس در جهان سوم:
ورود لينوکس به کشورهاي جهان سوم تحولي ايجاد نموده است. قبل از وجود لينوکس کشورهاي جهان سومي در زمينه کامپيوتر در سطح بسيار پايين‌تري قرار داشتند. هزينه سخت‌افزارها بسيار پايين آمده بود ولي هزينه نرم‌افزار براي اين‌گونه کشورها همچنان کمر‌شکن بود. اين امر باعث شد تا در بسياري از اين کشورها کپي غير مجاز نرم‌افزارها گسترش پيدا کند که باعث ميلياردها دلار خسارت ساليانه ميشود. يکي از عمده‌ترين دلايل اين کار پايين بودن درآمد سرانه در اين کشورهاست. هنگامي که مجموع درآمد سرانه ساليانه بيش از 200 تا 300 دلار نيست، هيچگاه امکان خريد يک سيستم عامل 100 دلاري وجود نخواهد داشت.
طلوع لينوکس و ساير توليدات باز متن، اين وضعيت را تغيير داده است. اين امکان وجود دارد تا بتوان لينوکس را در کامپيوترهاي قديمي 486 و پنتيوم که اکنون در کشورهاي توسعه يافته به تاريخ پيوسته اند ولي هنوز در کشورهاي درحال توسعه از آنها استفاده ميشود، اجرا نمود. همچنين استفاده از نرم افزارهاي رايگان متن باز گسترش يافته تا جلوي هزينه هاي سرسام آور نرم افزاري اين کشورها را بگيرد. امروزه در کشورهاي آسيايي، آفريقايي و آمريکاي لاتين استفاده از لينوکس و نرم افزارهاي متن باز گسترش فراواني يافته و با استفاده از خصلت ذاتي تغيير پذيري لينوکس، براي استفاده از زبانهاي ملي اين کشورها سفارشي شده است. امروزه مستندات لينوکس به اکثر زبانهاي زنده جهان ترجمه شده اند.
از ميزکار تا ابرکامپيوترها:
هنگامي که توروالدز لينوکس را ايجاد نمود، اين مخلوق جديد، فقط يک اسباب بازي تازه براي هکرها بود. ولي از زمان دستگاههاي 386 که نخستين هسته لينوکس بر روي آنها اجرا ميشد، لينوکس راه درازي را طي نموده است. يکي از مهمترين استفاده هاي امروزي لينوکس استفاده از آن در پردازشهاي سنگين موازي در ابرکامپيوترهاست. امروزه اکثر ابرکامپيوترهايي که در جهان ساخته مي‌شوند، از لينوکس به عنوان سيستم عامل خود استفاده مي‌کنند.
و همچنان پيشرفت:
حرکت لينوکس از يک پروژه هکري تا جهاني شدن يک انقلاب شگفت انگيز است. پروژه GNU که در اوايل دهه 1980 توسط ريچارد استالمن شروع شد، توسعه نرم افزارهاي بازمتن را رهبري نمود. پروفسور اندرو تاننباوم و سيستم عامل MINIX او مطالعه سيستم عامل ها را از حالت تئوري به عملي تبديل نمود و در نهايت همت و تلاش توروالدز منجر به تولد لينوکس شد. امروزه لينوکس ديگر يک پروژه هکري به شما نمي رود بلکه يک حرکت جهاني است که توسط ميليونها نفر برنامه نويس متن باز و شرکتهاي بزرگي مانند IBM حمايت ميشود. لينوکس در تاريخ کامپيوتر به عنوان يکي از شگفت‌انگيزترين محصولات تلاش بشري باقي خواهد ماند.
توکس، پنگوئن محبوب لينوکس:
نشان لينوکس يک پنگوئن است. برخلاف ساير سيستم عاملهاي تجاري، اين نشان زياد جدي نيست! توکس نشانگر وضعيت بدون نگراني حرکت لينوکس است. اين نشان تاريخچه بسيار جالبي دارد. لينوکس در ابتدا فاقد هر گونه نشاني بود. هنگامي که توروالدز براي تعطيلات به استراليا رفته بود، در ديداري که از يک باغ وحش داشت، هنگامي که مي خواست با يک پنگوئن بازي کند، پنگوئن دست وي را گاز گرفت و همين ايده اي شد تا از پنگوئن به عنوان نشان لينوکس استفاده شود.

من هم خدایی دارم
     
#10 | Posted: 13 Jul 2011 13:58
چندی پیش توزیع لینوکسی بـــه نــــام «لینوکـــس شریف» از سـوی شرکت «فارسی وب شریف» منتشر شد. انتشاری پر سروصدا با اعلام امکاناتی بسیار جذاب برای هر کاربر ایرانی کامپیوتر. ما نیز با شنیدن این اعلام‌ها و آگهی‌ها بر آن شدیم تا این توزیع لینوکس را تهیه و بررسی نماییم، در نهایت نیز تصمیم گرفتیم تا این بررسی را با شما مخاطبین مجله‌ی ایران‌تاکس شریک شویم و این سبب نوشتن این مقاله شد.
در یک توضیح مختصر باید بگویم لــینوکس شریف یک توزیع گنــو/لینوکس اســــــت کـه برپـــایه‌ی توزیع آمریکایی Fedora Core استوار است،[۱] در ایــــن بررسی من نسـخه‌ی ۲ «لینوکس شریف» [۲] ویــــرایش رومــیــزی را کـــه محیطی دوزبانه را شامل اســت بررسی خواهم کرد. همــان طور که قبلا هم اشاره کــــردم این توزیع یک توزیع تجاری و از محصولات تجاری شرکت «فارسی وب شــریف» اســــت، صد البته همراه با پشتیبانی عرضه می‌شود و به قیمت ۱۸،۵۰۰ تومان قابل تهیه است، پس از خرید این توزیع شــما بـا دو CD و یــک دفــتــرچــه‌ی راهنـــما و نـیز یــک کــارت شامل کد رمز برای عـضویت در باشـگاه لـینوکس شریف روبرو خواهید شد. بــــــسیار خوب بگذارید ببینیم با این سیستم عامل ۱۸۵۰۰ تومانی چه کارهایی می‌توان انجام داد.
در ایــن بررسی ابتــدا بـه بررسی نحوه‌ی نصــب خواهم پرداخت، سپس به پشتیبانی از زبان فارسی و تقویم هجری شمسی،نیز نگاهی به برنامه‌های کاربردی عرضه شده شامل برنامه‌های دفتری و برنامه‌های گرافیـکی، برنامه‌‌های چندرسانه‌ای،ابزارهای کار با ایـنترنت مـــــی‌اندازیم و در نهایت پـشتـیبـانی شرکت از کاربـــران را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1.نصب
برای نصب «لینوکس شریف» باید سیســتم شما مجهز به گردانده‌ی CD و نیز دیسک سخت حداقل ۲ گیگابایت باشد، مــشـخـصــات ســیـسـتمی که مــن برای تســت «لینوکس شریف» در نظر گرفته‌ام به این ترتیب است: سیستمی بــا پــردازنده‌ی Pentium III 550 Mhz و 256MB حــافظه،کارت گرافیکی ۱۶ مگـابـایـتی ATI اسـت.
قـبل از نصــب بسـته‌بندی شــکیل و دیــــــســک‌های زیـبای «لینوکس شریف» همراه با دفـتــرچه راهنمای تمام رنگی فارسی نخستین چــیزی اســـت که نظر هـــر کاربری را به خود جلب می‌کند،در صورتی که سیستم عامل فعالــی داریــد، (مـــانند لینوکس یا ویندوز در حال اجرا) با قرار دادن سی‌دی اول در درایــــور سی‌دی مـی‌توانید در محـتویات سی‌دی شمــاره یــک فایل README را مشاهده نمایید که نحوه‌ی آغاز نصب را به سادگی توضیح داده، خاموش کردن سیـستم، روشن کـــردن دوباره، تـنظـیــم BIOS بــرای بالا آمـــدن از سی‌دی و در نهایت بالا آوردن یا بوت کردن سیستم از روی سی‌دی شماره‌ی یـک. فایلی به نام COPYRIGHT.txt نیز در کنار فایل README وجود داشت که توجه من را جلب کرد، فایلی با مـحتوای فارسی که درباره‌ی کپی کردن و و نحوه‌ی استفاده از «لینوکس شریف» توضیح می‌دهد. در قسمتـی از این فایل آمده «به جز چند استثنا، اکثر نرم‌افزار‌هایی که در لینوکس شریــف آمده‌اند، نرم‌افزار آزاد هستند.» و در قسمت‌های بـــعدی درباره‌ی نحــوه‌ی تــهیه‌ی سورس‌کد این توزیع و نیز نحوه‌ی تکثیر و دوباره منتشــر کردن توزیع «لینوکس شریف» بحث شده: «تکثیر سی‌دی‌های «لینوکس شریف» در ایران به شرط این که همهٔ شرایط زیر
رعایت شوند مجاز است:
* هیچ تغییری در سی‌دی‌ها صورت نگیرد، چه تغییر پرونده‌ها، چه اضافه کردن پرونده‌های جدید، و چه حذف کردن پرونده‌های قبلی.
* از علائم تجاری شرکت فارسی‌وب شریف روی سی‌دی، در ملحقات سی‌دی، یا جاهای دیگر استفاده نشود.
تکثیر «لینوکس شریف» به غیر از شرایط فوق نیاز به اجازهٔ کتبی شرکت فارسی‌وب شریف دارد.»
البته این می‌تواند بخشی از مجوز GNU/GPL باشد اما همه‌ی موارد را شامل نشده،بسیار خوب ما هم سیستم را خاموش و روشن می‌کنیم و با قرار دادن دیسک اول مراحل نصب را آغاز می‌کنیم.
همان‌طور که قبلا هم گفتم این توزیع برپایه‌ی نــسخه‌ی ۴ توزیع فدوراکور اسـت وفدوراکور نیز توزیعی بر پایه‌ی توزیع قدیمی ردهت (RedHat) است، از این رو بـسیاری از کــاربران لـیـنـوکــس بـرنـامــه‌ی نـصاب Anaconda را می‌شــناســند، برنامه‌ی نصب لینوکس ردهت که برنامه‌ای گرافیکی و قدرتمند و بسیار ساده برای نصب لینوکس است.«لینوکس شریف» نـیز بــه واســطــه‌ی بــرپــایی بــر اساس فــدوراکور از بــرنامه‌ی آناکوندا (Anaconda) استــفاده مــــی‌کند. بـا کـمــی صـبر صفحـه‌ی اول نـصـب ظـــاهر می‌شود، (تصویر شماره‌ی ۱) صفـــحه‌ی خوش‌آمدگویی، این صفحه به طور کامل فارسی شده اســت،‌ماننـــد باقــی صــفــحات نصب که فارسی هستند،‌ فـــارسی بودن نصاب باعث می‌شود تا کاربران تازه‌کار یا کاربرانی که دانش زبان انگلیسی کمتری دارند به راحتی بتوانند مراحل نصب را پشت سر قرار دهند.

تصویر شماره 1 :
بســیار خـــوب، نصب را آغاز کنیم، یکی از مواردی کـــه شاید برای بار اول کمی غیر طبیعی جلوه کند جایگیری دکمه‌های عقب و بعد است. (احتمالا عقب و جلو یا قبل و بعد بوده!) از آنجایی که محیط راست به چپ است دکمه‌ی عقب در سمت راست است که کمی غیر طبیعی به نطر می‌رسد! صفحه‌ی بعدی درباره‌ی انتخاب زبان است که می‌توانید زبـان انگلیسی یا فارسی را انتخاب کنید، پس از انتخاب زبان به صفحه‌ی بعد می‌رویم، در این صفحه پرسش‌هایی درباره‌ی «بارکننده راه انداز» از شــما پرسیده می‌شود، نـگران نباشید «بار کننده‌ی راه‌انداز» مفهوم جدید نـیست، این همان Boot Loader است، پس از انتخاب گزینــــه‌ی منـــــاسب به مرحله‌ی بعد یعنی خــوانــدن اطــلاعــات بــســتــه‌هـــا مــی‌روید، سـپس بــه مـــرحــــله‌ی تنظیم دیـــسک ســـــخت یا همان پارتیشن‌بندی می‌رسید، برای تنطیم پارتیشن‌ها نیز برنــامه‌ی Disk Druid نصاب Anaconda به شما کمک خواهد کرد.
سپس به مرحله‌ی انتخاب گزینه‌‌هـای بوت‌لودر گراب می رسیم که تنطیمات خاصی نیاز ندارد، متاسفانه یکی از مشکلات نصاب آناکوندا تشخیص نــدادن تــمام سیستــم عامل‌های نصب شده برروی دستگاه است، البته ویندوز تشخیص داده می‌شود اما تمام لینوکس‌ها به صورت خودکار تشخیص داده نمی‌شوند و باید خودتان به فکر اضافه کردن باشید. همان طور که ذکـر شد بوت لودری که نصب خواهـــد شد GRUB اســت و گزینه‌ی دیگر نصب نکردن بوت‌لودر است.(که این برای دوستداران lilo چندان جالب نیست)
مرحله‌ی بعد تنطیم شبکه و دادن آدرس به ابزارهای شبکه مانند کارت شبکه است، می‌توانید گزیـنه‌ی DHCP یا Static IP را انتخاب کـنید. پس از آن به مرحـله‌ی تنظیـم دیوار آتشین یا همان فایروال (firewall) می‌رسیم، دو گزینه در پیش روی شماست: «بدون دیوار آتشین» و «به کار انداختن دیوار آتشین». در قـــسمت دوم اجـــازه‌ی دسترسی از طریــق SSH صادر یا نقض می‌شود و در نهایت استفاده از Selinux فعال یا غیر فعال. پــس از این که تنطیمات امنیتی را به اتمام رساندید در صفحه‌ی بعد گذرواژه[!] یا همان کلمه‌ی عبور یا پسورد کاربر ریشه یا root درخواست می‌شود.در نهایت به بخش انتخاب بسته‌های نرم‌افزاری می‌رسیم، عنوان این قســــــمت «گروه بسته» است که هـــمان Package Group معنی می‌شود.می‌توانید سیستم پنجره یـا X را نصب کـــــنید و برای مدیریت میزکار از GNOME اســـتفاده کنید، به غیر از میزکار GNOME میزکار دیگری موجود نیست. پس از انتخاب بــستـه‌هــای مــورد نیـــاز بــا زدن دکـــمه‌ی بعد به مــرحــله‌ی آخر یعنی مرحله‌ی تایید با عنوان «آستانه نصب» می‌رسیم. پس از تایید مرحله‌ی نصب اغاز می‌شود. در زمان نصب اگر کــه مـــشکلی ایجاد نشود تنها پنجره‌ی تعویض سی‌دی نمایش داده خواهد شد و در نهایت با پیامی «نصب موفقیت آمیز» به شما تبریک گفته می‌شود.

تصویر شماره 2 :
با ریست کردن سیستم بوت لودر جدید ظاهر می‌شود و سپس «لینوکس شریف» شروع به بالا‌آمدن می‌نماید. پس از چند پیام بوت شدن سیستم به صورت گرافیکی ادامه پیدا می‌کند تا به صفحه‌ی ورود یا همان gdm وارد شویم. فعالیت‌های سیستم در صورتی که نمایش جزئـیـات غـیـر فـعــال باشــد بـه زبـان فارســی نـمایش داده می‌شود. ســپس بـه صفـحه‌ی ورود می‌رسیــم، صــفحه‌ای فارسی (به استثنای نام میزبان) که می‌توانید نام کاربری و نیز گذرواژه‌ی[!] خود را وارد نمایید تا به محیط میزکار GNOME وارد شوید. یکی از مسائلی که برای من کمی ناخوشایند بود غیر فعال بودن Alt+Ctrl+F1 و ... بود، در حقیقت اگر چنین کاری انجام بدهید صفحه‌ی شما منجمد میشود تا دوباره Alt+Ctrl+F7 را بفشارید. البته به گفته‌ی شرکت فارسی وب شریف در این توزیع چنین تغییری اعمال نشده اما دست کم در «لینوکس شریف» نصب شده در سیستم من چنین موردی وجود دارد. بسیار خوب پس از ورود با میزکار راست به چپ و راست چین شده‌ی «لینوکس شریف» روبرو هستیم.

تصویر شماره 3 :
2.برنامه‌ها و فارسی
محیــط «لینوکس شریف» بـه فـارسی ترجمه شده است، البته این مخـتــص «لینوکس شریف» نیســت شـما می‌توانید محــیط تــماما فــارسی GNOME را در هــر توزیــعی کـــه از GNOME پــشـــتیبانی کامل می‌کند نصب نمایید. یکی از مواردی که در «لینوکس شریف» بسیار آزار دهنده به چشم می‌خورد ترجمه‌های بسیار افراطی و تفریطی به زبان فارسی است. برخی از ترجمه‌ها بسیار گیج‌کننده و با معانی دور هستند تا جایی که گاهی بر اساس محل قرارگیری منوها با توجه به دید خود از آن نرم‌افزار در توزیع‌های انگلیسی زبان و از روی شکل و آیکون مفهوم را حدس می‌زدم.
خــوب ببینیم چه برنامه‌هایی ترجمه‌ی فارســـی دارند، اگر بر این باوریــد که تمـــام برنامه‌ها و نرم‌افزارها ترجمه‌ شـده‌اند باورتان اشتباه است، هنوز قسمت‌هایی ترجمه‌ نشده باقی مانده است،‌ برای نمونه یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها راهنمای گنوم است که برای کاربران تازه‌کــار مــی‌تواند بسیــــار مــفید واقع شود و متاسفانه در حــال حاضر به زبان انگلیسی قابل دسترسی است.
«لینوکس شریف» اولــین توزیع لینوکسی است که من همراه بـا «موزیلا-فایرفاکس» فارسی می‌بینم، البته هنوز به سایت فایرفاکس نرفــته‌ام تا ببینم چنین پروژه‌ای در سایت رسمی وجود دارد یا خیر. بــرنامه‌های روی میزی همه برنامــه‌‌هـای آشنای مــحیـط GNOME هستنــد به علاوه‌ی بسته‌های دفــتری Open Office.org و Mozilla-Firefox که هر دو برنامه‌ی ذکر شده به زبان فارسی ترجمه شده‌اند، باید خاطر نشان کنم که فقط ترجمه شده اند در حقـیقت مــنوها فارسی هستند اما در پشتیبانی آن‌هـا از زبان فارسی تفاوت عمده‌ای احساس نکـــردم، برای نــمونه همان مشکل فاصله‌ی مجازی در فــــایرفاکس که همواره پس از اســــتفاده‌ی زیاد از این فاصله‌هـا رخ مــی‌دهد و مکــان‌نمای فایرفاکس چنــد کاراکتر جلوتر از حروف حرکت می‌کند، پابرجاست.
اگر قصد استفاده از اوپن آفیس را دارید، توصیه می‌کنم ابتدا دفترچه‌ی راهنـما را بخوانید، در دفــــترچه‌ی راهنما بخشی وجــود دارد کـه نام برنــامه‌ها و معادل انگلیسی لغت‌ها آمده اســـت. اگـر این دفترچه را نـخوانید شاید متوجه نشوید که «جلــوه‌ی اوپن سورس» همـــان Presentation می‌باشـــد. اولین چیزی کــه به ذهــنم رسید این اســت که چـرا اوپن‌آفیس به «دفتــر باز، دفترآزاد» یا چیزی شبیه به این ترجمه نشده است! البته این مزاح است و «اوپن‌آفیس» هم یک علامت ثبت شده. اما این افراط و تفریط‌ها دائما ذهن هرکاربری را مشغول می‌کند، ازدوستانم که با لـینوکس آشنا هستند تـا کــسانــی کـــه بـــا کــامپیوتر کار نکرده‌اند، زمانی که این سیستم را می‌بیــننــد دچــار سردرگمی می‌شوند، در حقیقت این به دلـیل نبودن مراجع واحـد و پــیروی نکردن از آن برای ترجمه‌‌ی نرم‌افزارها به زبان فارسی است. از پروژه‌ی KDE Farsi بـه یاد داریــم که Cookie به کلوچه ترجمه شده بود، در فایرفاکس همان کوکی است،یا مثلا ترجمه‌ی Cache که حافظه‌ی نهان آمده، حتی دکمه‌های صفحه کلید هم به صورت ناقص ترجمه شده‌اند، برای نمونه در محیط به دکمه‌ی Ctrl مهار گفته می‌شود، اما دکمه‌ی F11 که Function key 11 اسـت هــمان F11 ترجمه شده است، یا اسکریپت جایی به نویــسه جـــایی به اسکریپت و بدون ترجمه استفاده شده است، اگر قرار بر آن است که حــتی دکمه‌های ALT و Ctrl ترجمه شــــوند، پـــس چرا کلمـاتــی مانـنـد کـوکـی یــا زوم (Zoom) تــرجمه نمــی‌شوند ســـوالی است که به دلــیل نبودن اســـتاندارد و دستورالعــملی واحد برای ترجمان‌های فارسی همواره بی پاسخ می‌ماند.
نکته‌ی جالب این که برخلاف من که در تمام مقــالاتم « ‌‌‌‌ٔ » را به صورت «ی» می‌نویسم، ماننـد «خانه‌ی نوید» در ترجـــــمه‌هــای «لینوکس شریف& aq o; برخی مانند «جلوه‌ی&la uo; نوشـــته می‌شوند برخی به صورت «محدودهٔ متن» شاید این موضوع کمی مسخره به نظر برسد که در یک بررسی به چنین نکاتی اشاره شود اما، این در حقیقت نمونه‌ای بود از ناسازگاری تــرجمه در برنامه‌ها و محیطهای مــختلف «لینوکس شریف»،لغات در مـحیط گنوم، در بستـه‌ی اوپن‌آفیس و در موزیلا فایرفاکس بر اساس اسلــوب‌های مختلف ترجمه شده‌اند و این نشان بی‌نظمی در ترجمه است.
چرا من این قدر به چنین مسائل بی ارزشی می‌پردازم؟ اگر شما هم همین سوال را دارید باید در پاسخ بگویم که این مســـائل بی‌ارزش نیسـتند، در حقیقت غیر از تفاوت‌های اندک عمده تفاوت «لینوکس شریف» و «فدوراکور» همین ترجمه‌های فارسی و ارائه‌ی محیطی فارسی است و اگر قرار باشد این ترجمه نیز با بی‌نظمی و پراکندگی و از طرفی با افراط و تفریط انجام بگیرید مسلمــا از کارایی ترجمه‌ها کاسته خواهد شد و کاسته شدن کارایی ترجـــمه‌ها یعنی وجود نداشتن تفاوت با توزیع‌هــای انگلیسی و این یعنی نبودن دلیل برای استفاده از لینوکس شریف.
3.تقویم جلالی
یکی از مسائلی که من را بسیار راغب ساخت تا به بررسی و نصب «لینوکس شریف» بپردازم بحث‌هایی بود که پیرامون تقویم هجری شمسی (جلالی) و بــــــکارگیری آن در تمـــــام برنامه‌های «لینوکس شریف» می‌شد و مطالبی که در سایت رسمی آن بر این مبنا موجود بود. از زمان ورود تقویم هجری شمسی را می‌دیدم، ابتدا در صفحه‌ی ورودی یــا login page سپس در قسمت بالا سمت چپ که تاریخ و ساعت به زبان فارسی و به صورت هجری شمسی نوشته شده. برای من بسیار لذت‌بخش بود که تاریخ هجری شمسی را در میزکار گنوم ببینم، اما این لذت چندان طولانی نبود.
تقویم فارسی در پانل گنوم یا به نقل از مترجم در «تابلوی گنوم» همان‌طور که گفتم خودنمایی می‌کرد، سپس برنامه‌ی ناتیلوس که مدیر فایل یـا File Manager است را از منوی برنامه‌ها، ابزارهای سیستم، مرورگر پرونده انتخاب کردم، با کلیک راست برروی پرونده‌‌ها و دیدن ویژگی‌ها می‌توانید تاریخ ایجاد و تغییرات را به صورت هجری شمسی ببینید. اما مـهم‌ترین بـــرنــامه‌هایی که در آنها به تاریخ هجری شمسی نیاز هست برنامه‌هایی هستند که بـراســاس آن‌ها زندگی روزمره‌ و نیز امور کاری خود را با آن‌ها تنطیم می‌کنـیم، برای نمونه برنامه‌ی Evolution کـه بــرای کنترل ایـمیل‌ها و نیز مدیریت دفترچه‌ی آدرس یا Contacts و نیز تقویم (سررسید) استفاده می‌شود و برای مدیریت امور روزانه، قرارهای ملاقات، تنطیم کارهای در دست اقدام، تنطیم فعایت‌های گروهی و ... مورد استفاده دارد، متاسفانه این برنامه با تقویم شمسی سازگارنیست، در حقیقت در قسمت مدیریت پست الکترونیکی مشکلی وجود ندارد اما در بخش مدیریت وظایف و سررسید (نمی‌گویم تقویم تا با تقویم سیستم دچار تناقض اسمی نشوند) مشکلاتی وجود دارد یا برنامه‌ی مدیریت پروژه‌ی Planner به عنوان نمونه‌ای دیـــگر، ایــن برنامه‌ها اگر برای استفاده در ایران قرار است بهینه‌سازی شونـد بـایـد از تقویم رسمی مورد استفاده در ایران نیز پشتیبانی نمایند و با نداشتن پشتیبانی از تقویم جلالی برای استفاده در امور رسمی در ایران ناکارآمد هستند. البته چنین بهینه سازی و توسعه‌ای از وظایف پروژه‌ی ملی لینوکس فارسی بوده هر چند که متاسفانه هنوز به مرحله‌ی بهره برداری نرسیده.
در سایت رسمی از gdm،‏ ناتیلوس، برنامه‌ی نصب آناکوندا، اوولوشن، جی‌تامب، و غیره به عنوان برنامه‌هایی نام برده شده است که از تقویم فارسی استفاده می‌کنندامــا همانگونه که در تصویر شماره‌ی ۴ نیز قــابــل ملاحظه است این چنین نیست.
اگر در صحت کارکرد این تقویم تردیدی دارید و می‌خواهید ببینید که این تقویم تا چه مقدار قابل اعتماد است بهتر است به صفحه‌ای که در سایت رسمی در این باره بحث کرده است سری بزنید.

تصویر شماره 4 :
4.برنامه‌های کاربردی
نسخــه‌ی مورد بررسی ما نسخه‌ی میزکار «لینوکس شریف» اسـت، در این نــسخه برنامه‌ها همــان‌طور که از منوی برنامه‌ها از پانل گنوم قابل دیدن است، شامل ابزارهای سیستم، اینترنت، دفتری، صدا و تصویر، گرافیک و لوازم است.
نسخه‌ی ۲ «لینوکس شریف» نگارش رومیـــزی، از هسته‌ی لینوکس با نسخه‌ی ۲.۶.۱۶ استفاده می‌کند، شماره‌ی دقیق‌تر نسخه‌ی آن: Linux 2.6.16-1.2108_FC4 است، ایـــن نسخه به همراه میزکار گنوم نسخه‌ی ۲.۱۰ می‌بـاشد. (اگــر «رومیزی گنوم» را ترجمه‌ی Gnome Desktop Environment دیدید تعجب نکنید!) در این نسخه و ویـــــرایش «لینوکس شریف» از gcc یا کامپـــایلرهای دیـــگر خبـری نیســت، اگــر مــی‌خواهــیـد از برنامه‌ای استفاده کنید که در دیسک‌های «لینوکس شریف» نیست باید به دنبال بستــــه‌های rpm آن بــــاشید. البته ابـــزار yum نـــسخه‌ی 2.4.1 می‌تواند کمک کننده باشد. علاوه بر ایــن‌ها از Samba 3.0.14a و LVM و CUPS 1.1.23 پشتیبانی می‌کند.
در قسمت برنامه‌های دفتری می‌توان «اوولوشن» و «اوپن آفیس» را یافت که هر دو با منوهای به فارسی ترجمه شده ارائه شده‌اند و ترکیب بسیار خوبی برای کــــارهای دفتری را ایجاد می‌کنند،‌ بــه خــصوص که اوولوشن با Planner و پیام رسان فوری gaim سازگاری بسیار خوبــــی دارد و این برنامه‌ها می‌توانند با اوپن آفیس اطلاعــات خــود را تبادل کنند، در حــقیقت ترکیب مناسبی از برنامه‌های دفتــــری، مدیریت پست الکترونیک، مدیریت پروژه، مدیریت گزارش، مدیریت کارهای روزانه و قرارهای ملاقات با وجود این چهـار برنامه ایجاد می‌شود. (بـاز هم افسوس که تقویم هجری شمسی در این برنامه‌ها قابل استفاده نیست.)
در برنامه‌های اینترنت می‌توان پیام رسان فوری یا IM معروف یعنی gaim را دیــد و درکنار آن مرورگر وب محبوب یعنی فایرفاکس نسخه‌ی 1.0.8 که یک نسـخه‌ی بسیار قدیمی محسوب می‌شــود و نــیز مرورگر وب چابــک و ســریع اپیفانی نیز وجود دارد. برای کار با صدا و تصویر نیز برنامه‌های Sound Juicer و GNOME CD Player و برای پـــخش ویــــدوئو Totem بکار رفته. البته Totem با DVDهــای دارای Encoription مشکل دارد که برای رفع آن باید Libdvdcss را دانلود و نصب کرد. یکی از موضوعاتی که در محیط راست به چــپ شده وجود دارد این است که حتی میله‌ای که وضعیت حرکت فیلم را نمایش می‌دهد از راست به چپ حرکت می‌کند و یا میله‌ای که برای زیاد و کم کردن صدا بکار می رود نــیز همین‌طور. برای گوش دادن به موسیقی دلخواهتان با فرمت‌های mp3 ویا ogg می‌توانید از برنامه‌ی Rhythmbox استفاده کنید.
در قسمت برنامه‌های گرافیکی Gthumb که نمایشگر تصاویر می‌باشد را می‌توانید ببینید، البته برنامه‌ی نقاشی اوپن‌آفیس در قسمت دفتری قرار دارد. در منوی لوازم به ویـــراستار متن Gedit و نیز جـدول نــویسـه‌ها یــا همان CharacterMap و مــاشین حسـاب و نهایتـاGnome-dictionary دسترسـی خواهــید داشت. جـای یک لغت‌نامه‌ی انگلیسی به فارسی خالیست، چرا که لغت‌نامه‌ی به کار رفته از فارسی پشتیبانی نمی‌کند و برای استفاده از آن نیز باید به اینترنت متصل بود.
در میان ابزارهای سیستمی می‌توان برنامه‌هایی بــــرای تنطیـم و راه اندازی مودم و ادوات شبکه را یافت و بـــرنـــامه‌ای برای فرمت‌کردن فلاپی دیسک، البته ترجـمـه‌ی «قالب‌بند دیسک نرم» چقدر معرف این کار است نمی‌دانم. مدیریت دیـسک برای سوار و پیاده کردن پارتیشن‌های سیستم است. ابـــزاری برای پارتیشن‌ بندی سیستم وجود ندارد، ابزاری برای مدیریت سرویس‌ها یا خدمات سیستم موجود است که می‌توانید از طریق آن سرویس‌های موجود را کنترل کنید.البته این سرویس‌ها به ssh یا vnc و kudzu و apm و cups و سرویس‌های این چنینی ختم می‌شود که برای سیستم میزکار مورد نیاز هستند در حقیقت منطور سرویس‌هایی مانند آپاچــی و سرویس‌دهنده‌ی ftp نمی‌باشد.(که نبودن آن نیز بسیار واضح است چرا که هدف این ویرایش میزکار است.)
اگــر طبق عادت می‌خواهید ماجول کارت شبکه یـا کارت صوت خــود را load کــنید و مــی‌خواهید از modprobe استفاده کنید یادتان باشد که این ابزارها مانند آنچه در فدوراکور دیده می‌شود در شاخه‌ی sbin/ قرار داردند. هرچند که ابزار‌های lsusb،fdisck یا cfdisk، و بسیاری دستورات این چنینی حذف شده‌اند. (در فدورا کور نیز این ابزارها به صورت پیش‌فرض نصب نمی‌شوند) درباره‌ی پـــشتیبانی از کارت‌های گرافیکی ATI یا Nvidia و Intel باید به Fedora Core 4 ســــر بزنید و یا از مسئولین «لینوکس شریف» بپرســید چرا که من از ATI rage 128 با حافظه 16MB استفاده کرده‌آم که هر لینوکسی آن‌ را می‌شناسد.
درباره‌ی مودم‌های اینترنال نیز در سایت رسمی اعلام شده که هیچ پشتیبانی از این مودم‌‌ها به عمل نمی‌آید و همین‌زو هم هست،‌مودم Intel اینترنال سیستم من نتوانست با این توزیع‌هــایکار کند،‌البته مودم بی‌سیم من نیز با این توزیع‌هــایکار نمی‌کند! پشتیبانی از سخت افزارها نیز از آنجایی که بر اساس فدوراکور بنا شده است باید مانندفدوراکور نسخه‌ی ۴ باشد.
5.سیستم پشتیبانی
پرداخت ۱۸۵۰۰ تـومان بابت یک سیستم عامل در ایران توجیحی جز پشتیبانی مناسب نخواهد داشت، در حقیقت می‌توان با قیمتی بسیار کــمتر از این صاحب یک ماشین لینوکسی شد که پشتیبانی ندارد، بنابر این با پرداخت چنین مبلغی انتظــار پــشتیبانی

من هم خدایی دارم
     
صفحه  صفحه 1 از 3:  1  2  3  پسین » 
کامپیوتر انجمن لوتی / کامپیوتر / Windows Registry & Linux | سیستم عامل لینوکس و رجیستری ها بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List    YouTube URL  Image Link  URL Link   
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums

Copyright © Looti.net 2009-2014.