تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
Sexology - سکسولوژی

مراحل تغییرات روزانه دیواره مهبلی در زمان پریود شدن(همراه با عکس)

صفحه  صفحه 2 از 4:  « پیشین  1  2  3  4  پسین »  
#11 | Posted: 16 Aug 2011 12:12 | Edited By: sajad10
پریود و عادت ماهیانه

پریود پدیده ای است که بدن زن را هر ماه برای حامله شدن آماده می کند، در واقع داشتن پریود نرمال به طور غیر مستقیم بارور بودن یک زن را نشان می دهد.اما چه چیزی باعث خونریزی دیواره داخلی رحم می شود؟ در زیر مراحل پریود یک به یک تشریح می شود :

بین روز 6 تا 14 این دوره، بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس که همچنین تنظیم کننده تشنگی، گرسنگی، خواب و میل جنسی است، سیگنالی به غده هیپوفیز می فرستد تا آن غده به نوبه خود هورمونهایی را با نام Follicle Stimulating Hormone: FSH و Leutinizing Hormone: LH ترشح نماید. این هورمونها در تخمدانها باعث رشد فولیکل ها/کیسه های حاوی تخمک می گردند. از هریک از این فولیکل ها هورمون استروژن ترشح می شود. استروژن برای رشد و آمادگی هر یک از فولیکل ها جهت آویولیشن/اوولاسیون/تخمک گذاری لازم است. بنابراین با نزدیک تر شدن به روز چهاردهم، میزان استروژن (استرادیول در دیاگرام) افزایش می یابد و به آن سبب دیواره رحم نیز شروع به رشد کرده، ضخیم تر می شود.

از میان چندین فولیکلی که در سایز با هم رقابت می کنند، بزرگترین آنها در نهایت برای رها کردن تخمک انتخاب شده و با ترشح نهایی هورمون LH از هیپوفیز تخمک را رها رمی کند. این عمل در دوره اوولاسیون که بین روز 10 تا 14 سیکل ماهانه است صورت می گیرد. سلول های باقی مانده از فولیکل که حالا جسم زرد نامیده می شود هورمون پروژسترون ترشح می کند، که به رشد هر چه بیشتر دیواره رحم کمک می کند.

تخمک رها شده سپس توسط انتهای لوله های فالوپ وارد لوله شده و از آنجا به داخل رحم راهنمایی می شود. دیواره رحم که حالا آماده پذیرایی تخمک است شاهد دو سرنوشت می تواند باشد. اگر در صورت آمیزش اسپرمی موفق به لقاح با تخمک شد، گامت تشکیل شده به دیواره رحم چسبیده و شروع به تقسیم سلولی و رشد می نماید. سرنوشت دیگر همانا نزول ناگهانی هورمونهای استروژن و پروژسترون و فروریختن دیواره رحم/ پریود است.شرح تصویری دوره ماهانه / پریودنکته :

شاید تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که چرا بعضی از روزهای ماه زیباتر به نظر می آیید؟! با افزایش هورمون زنانه استروژن و آمادگی برای تخمک گذاری، چهره یک زن در حوالی روز اوولاسیون به زیباترین حالت خود می رسد. توضیح تکاملی آن را خودتان حتما می توانید حدس بزنید!

نکته :

گفتنی است که عمر هر تخمک برای لقاح با اسپرم تنها 24 ساعت است. اما هر اسپرم می تواند تا 7 روز در داخل رحم زنده بماند. با توجه به این موضوع روش پیش گیری طبیعی زیاد قابل اطمینان نیست. مثال: اگر آمیزش در روز پنجم پریود صورت گیرد، احتمال زنده ماندن اسپرم و لقاح آن با تخمک و در نتیجه حاملگی در روز یازدهم وجود دارد.

نکته :

در زمان تولد، بیش از 450.000 تخمک در تخمدانهای هر زن وجود دارد که تا سن بلوغ در آنجا ذخیره می مانند، تا اینکه رشد نمده و برای تخمک گذاری آماده گردند.

نکته :

در موارد بسیار نادری، تخمک در همان لوله فالوپ مانده و پس از عمل لقاح در همانجا شروع به رشد می کند (حاملگی خارج از رحمی). به دلیل کوچک بودن فضا، بافت لوله ها شکافته شده و باعث خونریزی و درد شدیدی می شود. توجه کنید که این وضع استراری بوده و عدم رجوع به بیمارستان می تواند موجب خونریزی شدید و مرگ بیمار شود.

 • آیا می توان متوجه تخمک گذاری خود شد؟

اگر منظورتان مردان هستند، پاسخ منفی است! این پدیده در نوع انسان از جنس دیگر مخفی است. توضیح آن دشوار است، اما قضیه مربوط به رقابت اسپرم و تخمک و انتخاب طبیعی است.اما خود زنان می توانند با آزمایش ترشحات واژنی خود، که قبل از اوولاسیون شبیه سفیده خام تخم مرغ می شود، به نزدیک بودن این روز پی ببرند. این خاصیت مایع مترشحه از رحم جهت سهولت حرکت اسپرم ها به داخل رحم است. یکی از اثرات قرصهای ضد حاملگی غلیظ کردن این مایع و در نتیجه دشوار کردن عبور اسپرم ها از دهانه رحم می باشد.

متود دیگر اندازه گیری دمای بدن است، چراکه بعد از تخمک گذاری دمای بدن 0.5 تا 1 درجه بالا می رود. تست هایی که در داروخانه ها موجود است با اندازه گیری میزان هورمونهای ادرار به تشخیص اوولاسیون می پردازند.


نشانه هایی که یک زن زمان نزدیکی پریود و یا روزهای اول آن احساس می کند. پدیده پی. ام. اس/ PMS :

 • سردرد.
 • نفخ شکم.
 • اسهال.
 • تورم و درد پستان ها. پف کردن صورت.
 • بدخلقی. دمدمی مزاجی. افسردگی موقت. بیش از حد حساس شدن. باز شدن اشتها، مخصوصا به شکلات!
 • درد ناحیه تحتانی شکم و یا دیگر عضلات. دلیل گرفتگی ماهیچه ها به خصوص ماهیچه رحم که در اثر ترشح هورمونی به نام پروستاگلاندین می باشد.

درمان :

قرص بروفن یا قرصهایی که حاوی Iboprofen هستند، بهتر است از اولین روز پریود، حتی قبل از وقوع درد، جهت پیشگیری مصرف شوند. در صورت مصرف طبق دستور دارو، اثر جانبی خاصی ندارد.حوله گرم در ناحیه شکم نیز به بهبود جریان خون و کاهش درد کمک می کند.

 • آیا حمام کردن و ورزش در دوره پریود اشکال دارد؟

خیر. آب حمام، علاوه بر حفظ بهداشت، گرمایی آرامش بخش برای بدن دارد. ورزش نیز به افزایش جریان خون در بافت ها کمک کرده و با باز کردن گرفتگی ماهیچه ها از درد آنها می کاهد. برای راحتی می توان از تامپون استفاده کرد.

مشکلات و اختلالات مربوط به پریود :

 • درد شدید پریود / عادت ماهانه :

درد شدید در زنان جوان، بسیار معمول است و لزوما منشا بیماری ندارد. اما در زنان 20 سال به بالا که دچار دردهای شدید می شوند، بیماری به نام اندومتریوس/Endometriosis که حتی از جانب برخی پزشکان نیز در تشخیص آن سهل انگاری می شود، دلیل درد است. در این بیماری بافت داخلی رحم در نقاط خارج از رحم بصورت لکه های پراکنده وجود دارند و به مراتب هنگام تغییرات هورمونی تحت تاثیر هورمونها قرار گرفته، دچار خونریزی می شوند. خون آزاد در بین ارگانهای داخلی شکم، رشته های عصبی موجود را تحریک کرده، موجب درد می شود. درمان این بیماری همچون تشخیص آن بسیار دشوار است و وابسته به وخامت آن گاهی نیاز به عمل جراحی و برکناری این لکه ها می باشد. امروزه از قرص های ضد بارداری برای درمان این بیماری با نتایج مطلوب استفاده می شود.

میوم، Uterine Fibroids، یکی از تومور(غده) های خوش خیم که نزد یک سوم زنان دیده می شود نیز گاهی موجب ایجاد درد می گردد. این غده ها تنها برخی از مواقع خونریزی می کنند و بیشتر بنا به حجمی که در دیواره رحم اشغال می کنند طی انقباضات رحم درد ایجاد می کنند. اگر در لایه درونی رحم باشند، همچنین باعث خونریزی شدید در دوره پریود می شوند.

 • خونریزی های غیر عادی :

 • در این صورت در وهله اول باید تست بیماریهای مراقبتی، مخصوصا کلامیدیا انجام گیرد.
 • غده های خوش خیم/میوم و یا بدخیم در زنان بالای 40 سال نیز می تواند ایجاد خونریزی نماید.
 • خونریزی بعد از آمیزش در زنان یائسه به دلیل خشکی و آسیب پذیری جداره واژن بر حسب کاهش استروژن است.
 • خونریزی پس از کاشت آی. یو. دی، که بیشتر به صورت خونریزی لکه ای است، معمولا بدون درمان خاصی رفع می شود.
 • تغییرات هورمونی. با نزدیک شدن دوره یائسگی، خونریزی ها نامنظم و در برخی موارد طولانی تر از 7 روز می شوند.


 • آمنوره: Amenorrhea، عدم خونریزی ماهانه :

زنان جوانی که تا سن 15-16 سالگی پریود نشده اند و یا زنانی که دارای پریود منظم بوده و موقتا عادت ماهانه شان به مدت بیش از 90 روز به تاخیر افتاده. گفتنی است که پزشکان معمولا شش ماه تا قبل از شروع بررسی دلایل موجود آمنوره صبر می کنند.

رایج ترین دلیل آمنوره حاملگی است! یک آزمایش ساده ادرار/خون می تواند حاملگی یا عدم آنرا نشان دهد. در دوره شیر دهی نیز زن پریود نمی شود. رژیم های غذایی سنگین، ورزش بیش از حد و استرس نیز می توانند موقتا در نظم عادت ماهانه اختلال ایجاد کنند. یکی از بیماریهایی که موجب آمنوره می شود PCOD، تخمدان پلی کیستیک(با کیست های زیاد) نام دارد.

نکته بهداشتی :

اگر از تامپون در دوره پریود استفاده می کنید آنرا هر 4-8 ساعت یک بار عوض کنید. شک تامپونی عفونتی بسیار نادر، اما خطرناک است که در صورت باقی ماندن طولانی مدت تامپون در واژن خطر احتمال به آن افزایش می یابد.

چرا پریود بد است؟!

عادت ماهانه یا پریود یک زن نقش عظیمی را در زندگی او بازی می کند. اگر شما در نظر بگیرید که پریود یک زن از سن 12 سالگی آغاز و تا سن 50 سالگی ادامه می یابد و هر تجربه آن 5 روز از یک دوره 28 روزه را به خود اختصاص می دهد، آنگاه خواهیم دید که یک زن به طور متوسط 7 سال از روزهای عمر خود را با این پدیده سپری می کند. بعلاوه این دوره چند روزه و نسبتا کوتاه ماهانه، قسمتی از زندگی روزانه او را در طول 30 سال و یا بیشتر تشکیل می دهد. بنابراین جای شکی باقی نمی ماند که پریود زنان قسمت بزرگی از زندگی آنان و شریکشان را در بر می گیرد.

در جوامع مدرن بنظر می رسد که همه افراد بر سر این عقیده که «پریود بد است» به توافق کامل رسیده اند.براستی چرا ما پریود را چیز بدی می دانیم؟!

در ایران خون پریود «نجس»تلقی می شود و جالب است که با وجود چنین عقیده ای، بسیاری از زنان حمام رفتن را در هنگام خونریزی بد می دانند. شاید این رسم از زمانی که از خزینه ها برای شستشوی بدن استفاده می شده است به جا مانده باشد ولی هنوز هم بسیاری از ریختن آب از بالا بر روی سر و بدنشان خودداری می کنند، ولی هنگامیکه پریودشان خاتمه می یابد به حمام رفته و اعلام می کنند که «پاک شده اند».

در اکثر مواقع ما از چیزی که نمی دانیم می هراسیم. فکر اینکه یک زن به طور مرتب و برنامه ریزی شده و همراه با تغییرات ماه و بدون نشانه ای از بیماریی، می تواند خون از دست بدهد، بعضیها را سخت ترسانده است. ما هنوزهم دقیقا نمی دانیم که چرا بدن یک زن اینگونه کار می کند.

بوی خون پریود می توانسته توجه حیوانات گوشتخوار را به خود جلب کند وبدین ترتیب گروهی از مردم را در معرض خطر قرار دهد. شاید به همین دلیل زنانی که دوره خونریزی ماهانه خود را طی می کرده اند از جمعهای گروهی و فعالیتهای آنان به کناری رانده شده اند.

مردمان گذشته بر این باور بوده اند که خون پریود دارای قدرت معجزه آسایی است و معمولا زنانی که دارای قدرتهای خارق العاده بوده اند این خون را در معجونهای معجزه آسای خود با دیگر مواد مخلوط می کرده اند. بعضی مردان به زنان حسودی کرده و چون خود قادر به تجربه چنین پدیده ای نبودند آن را کاملا نفی و رد کرده اند و شاید تمام این باورها و تجربیات در گذشته های دور و نزدیک به رانده شدن زن از جامعه و ضعیف شمردن او ختم شده باشد. در کنار تمام این عقاید کلیشه ای که همواره در مورد پریود شنیده می شود، باید به آن به چشم یک پدیده سالم و طبیعی که جزء تفکیک ناپذیری از زندگی یک مرد و زن را تشکیل میدهد نگریست.

حقایقی شگفتی آفرین :

در غیاب نور ساخته شده توسط انسان (برق)، دوره ماهانه پریود یک زن با صور مختلف ماه تنظیم می شود. در چنین صورتی تخمک گذاری او در زمانی که ماه تمام است اتفاق افتاده و پریود زمانی آغاز می شود که ماه جدید در ابتدای راه است.

پریود زنانی که در کنار یکدیگر زندگی می کنند در طول مدت چند ماه با هم همزمان شده که علت آن ترکیبات شیمیائی موجود در عرق بدن بنام «Pheromones» و در معرض آنان قرار گرفتن است. مطالعاتی که بر روی این پدیده انجام گرفته مشخص کرده است که اگر عرق یک زن به طور مرتب در زیر بینی زن دیگری قرار بگیرد، پریود این دو زن بعد از 3 ماه همزمان شده و این در صورتی است که این دو شخص همدیگر را ملاقات نکرده و هیچگونه تماس بدنی با یکدیگر نداشته اند.

هنگامیکه یک زن تخمک گذاری می کند حس چشائی و بینائی او تقویت یافته و احساس بهتری نسبت به خود و محیط اطراف خود دارد. در طول مدت خونریزی زنان نسبت به بیماریهای پوستی مانند جوش و آفت آسیب پذیر تر خواهند بود و امکان عفونت واژن نیز در این زمان افزایش می یابد.

در برخی از فر هنگها مردان در نمادینه بودن خونریزی ماهانه زنان خود را شریک دانسته و به بریدن آلت جنسی خود دست می زنند تا از آن خون جاری شود. مردان قبایل بومی استرالیا دهانه مجرای ادراری خود را در تمام طول آلت جنسی شان می برند تا شکلی شبیه به آلت جنسی زن به خود گیرد که در ضمن این عمل باعث خونریزی سمبولیک نیز می شود. حتی ممکن است این عمل در موقعیتهای گوناگون به دفعات تکرار شود. حقیقتی در اقدام مردان بومی استرالیا نهفته است؛ آنان باید بر این باور باشند که خونریزی ماهانه زنان دارای فواید بیشماری است که مردان از آن بی بهره مانده اند و مردان با این عمل حداقل کاری که انجام می دهند آشنائی و هم دردی بیشتر با زنان و طبیعت آنهاست.
     
#12 | Posted: 16 Aug 2011 12:13
پاسخ به 10 سئوال مربوط به قاعدگی و پریود شدن

 • اگه یه وقت پریود شدن آدم دیر بشه اشكال داره؟

آروم باشین! پریود شدن های نامنظم ممكنه برای همه پیش بیاد. اگرچه شایعترین علت عقب افتادن قاعدگی و عادت نشدن حاملگی و بارداری هستش اما علت های دیگه مثل استرس روحی زیاد، كاهش یا افزایش شدید وزن، فعالیت بدنی زیاد و بعضی از بیماریها می تونن باعث عقب افتادن قاعدگی بشن. فاصله معمول بین دو پریود معمولاً بین 21 تا 35 روز هست. اگه فاصله بین پریودهای شما كمتر از این مقدار هست و یا بیشتر از 2 ماه پریود نشدین، حتماً باید برید پیش یه دكتر.

 • اگه پریود بشم یعنی اینكه حامله نیستم، درسته؟

درسته، اما نه همیشه! یعنی خونریزی مشابه قاعدگی الزاماً احتمال بارداری رو رد نمی كنه. چون بعضی از خانم ها هستن كه در مراحل اولیه حاملگی خودشون مقداری خونریزی دارن كه ممكنه مثل حالت قاعدگی اونها باشه. اگر قاعدگی شما شبیه دفعه های قبل نیست، حالت تهوع و استفراغ دارین و یا احساس ضعف و خستگی دارین ( علایم اولیه و احتمالی بارداری) شاید بد نباشه یه تست حاملگی بدین!

 • مقدار پریود چقدر باید باشه؟

سه حالت خفیف، متوسط و شدید داریم. بطور متوسط خانم ها 4 تا 12 عدد نوار بهداشتی در طی یك دوره قاعدگی مصرف می كنن. بنابراین اگه مثلاً كسی مجبور بشه در یك روز بیشتر از 10 نوار بهداشتی استفاده كنه، نشون دهنده مقدار زیاد هستش كه باید رفت پیش دكتر.

 • طول یك پریود چند روز باید باشه؟

برای بیشتر خانم ها قاعدگی اونها 3 تا 5 روز طول میكشه. اگه اینطور نیست نگران نباشین چون این مدت از 2 تا 7 روز هم می تونه متغیر باشه. ولی اگه بیشتر از 7 روز خونریزی داشته باشین، بهتره به پزشك مراجعه كنین.

 • آیا موقع پریود شدن هم احتمال بارداری وجود داره؟

در یك كلام : بله! بنابراین به صرف اینكه یه خانم پریود هست نباید فكر كنه كه دیگه اصلاً احتمال بارداری توی اون روزها براش وجود نداره. درحالیكه بیشترین احتمال بارداری یه خانم، موقع تخمك گذاری اون هست اما در تمام روزهای سیكل ماهانه یه درصدی شانس بارداری وجود داره پس اگه قصد باردار شدن رو ندارین، استفاده از یه روش پیشگیری مناسب رو جدی بگیرین.

 • برای درد و انقباض های قاعدگی باید چه كار كرد؟

توصیه های مخنلفی وجود داره كه یكی از مؤثرترین اونها استفاده از دارو هستش. مسكن هایی مثل استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروكسن و ... می تونن كمك كننده باشن. علت اصلی این انقباض ها و دردهای شكمی بخاطر انقباض های رحم هست. استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری هم برای كنترل این دردها مفیده. گرم نگه داشتن شكم و كمر ( با حوله گرم، آب ولرم و ...) یه راه طبیعی برای آروم تر كردن این انقباض ها به شمار می ره.

 • در دوران پریود شدن چی باید بخورم؟

سعی كنین غذاهای حاوی فیبر فراوان ( مثل میوه، سبزیجات، آرد غلات كامل با سبوس و ...) بخورین، نمك رو توی رژیم غذایی خودتون كم بكنین، مصرف كافئین ( قهوه، نوشابه و ...) رو محدود بكنین و از مشروبات الكلی دوری كنین.

 • قبل از قاعدگی چرا ناخوش و بد خلق می شم؟

حدود یك هفته قبل از پریود شدن خیلی از خانم ها دچار حالت هایی میشن به اسم سندرم قبل از قاعدگی ( PMS ). سردرد، بی حوصلگی، خستگی و .... راه حل اینه كه ورزش و فعالیت مناسب بكنین، از غذاهای شور دوری كنین، مواد حاوی كافئین نخورین. اگه از نظر روحی خیلی درهم ریخته هستین حتماً با دكترتون مشورت كنین. اون ممكنه توصیه كنه از یه سری مكمل های غذایی و ویتامین ها استفاده كنین مثل ویتامین E ، كلسیم و منیزیوم. شاید هم دارو براتون تجویز كنه.

 • آخرین اما مهمترین سئوال: علت این پریود شدن چی هست؟

خانم ها یه عضو داخل بدنشون دارن به اسم رحم! كه خداوند اون رو آفریده تا محل نگهداری و رشد جنین باشه. رحم تقریباً شبیه یه گلابی هست كه تو خالیه. بعد از بلوغ، دیواره داخلی رحم در طول سیكل ماهانه تحت تأثیر هورمون های زنانه رشد میكنه و كلفت و ضخیم میشه اما در نهایت رشدش متوقف میشه و ناگهان شروع به ریزش می كنه. بخاطر ریزش و تخریب این لایه ها هستش كه خون و ترشحات ایجاد میشه كه باید به بیرون دفع بشن. بعد از اینكه كار تموم شد، برای سیكل بعدی دوباره رشد این دیواره آغاز میشه و همینطور این مسیر تكرار میشه تا زمانیكه خانم پیر و مسن میشه و اصطلاحاً یائسه میشه. اون وقت دیگه این سیكل برای همیشه متوقف میشه و البته دیگه اون خانم قادر به بچه دار شدن نیست.
     
#13 | Posted: 16 Aug 2011 12:30
ندانسته های عادت ماهانه

قسمت عمده خونروش ماهانه، حدودا دو سوم حجم آن را خون تشکیل می دهد. یک سوم باقیمانده قسمتهایی ازمخاط دیواره رحم و یا سلولهای دیواره بابهشتند.خون پریود با خونی که در بدنمان در گردش است متفاوت است. مقدار قابل ملاحظه ای اکسید کلسیم و یا Lime این تفاوت را بر جسته تر می کند و از لخته شدن سریع خون پریود جلوگیری می کند.

می دانید چرا خون پریود باید دیرتر لخته شود (این نکته بر من که سالها فیزیولوژی خوانده ام ناگفته و یا نا خوانده باقی مانده بود تا چندی پیش...)؟!

جواب بسیار ساده است :

خاصیت دیر لخته شدن خون پریود برای عبور خون از دهانه رحم و گذر از مجرای واژن ضروری است. همچنان وجود بیشتر اکسید کلسیم به تجزیه سریع آن کمک می کند. موجودات میکروسکپی مانند باکتریها و قارچها در خون پریود یافت می شوند که در صورت باقی ماندن در محیط رحم می توانند تولید بیماری کنند و بسیار هم خطرناک باشند. بعضی از این میکروبها ظاهرا از منی مرد منشاء گرفته اند و بدین ترتیب زن بدن خود را ماهانه تصفیه می کند.

مهم است بخاطر بسپاریم که خونی که از بدن زن ماهانه دفع می شود، قبل از ترک بدن به منظور تغذیه و آمادگی محیط رحم برای رشد و حمایت جنین احتمالی کاربرد داشته و نمایشگری از آغاز یک زندگی نوین است. پریود سمبل امیدوار کننده و مثبتی است که قابلیت زن را برای عرضه یک زندگی جدید به دنیا نشان می دهد. تنها جنبه منفی پریود تاثیر منفی است که اکثرا بر کم و کیف زندگی روزمره یک زن می گذارد.

از آنجائی که خون پریود از اجزائی ساخته شده است که حیاتبخشند، بسیاری از موجودات زنده از آن برای ادامه حیات و تولید مثل می توانند بهره برند. این به این معناست که خون پریود می تواند پذیرای بسیاری از میکروبهای بیماری زا باشد وشرایط رشد و تکثیرشان را فراهم آورد. همه میکربها خطرناک و بیماری زا نیستند ولی اگر تعدادشان زیاد شود و در یک محیط باقی بمانند بوی خاصی تولید می کنند. برای بوجودآوردن این بو میکربها به زمان، گرما، رطوبت و غذا احتیاج دارند. حالا بسیار ساده است حدس بزنیم که چگونه می شود از رشد میکربها و تولید بوی آزار دهنده، که اشتباها به خون پریود نسبت داده شده است، جلوگیری کرد: شستشوی مکرر بدن و عوض کردن نوارهای بهداشتی هر 4 ساعت یکبار، دوره پریود را خیلی راحتتر و بهداشتی تر می کند.

اگر به خون پریود اجازه داده شود که آزادانه از بدن خارج شود و چیزی جلوی جاری شدن آن را نگیرد و یا اینکه بر روی بدن خشک شود و مدتی بعد از روی بدن پاک شود، رشد غیر قابل کنترل میکربها و تولید بوی ناخوشایند نمی تواند اتفاق بیافتد. اگر این خون در تماس با پوست زن و یا شریک او نیز قرار بگیرد و احیانا خشک شود، ریسک چندانی متوجه هیچیک نیست. همچنین اگر خون پریود بر روی ملافه و یا حوله ای بچکد و رطوبت آن تبخیر شود خطری را در بر نمی گیرد. ولی باید بگویم که این منطق در مورد جذب خون توسط تامپون در محیط مرطوب و گرم و بابهشت صادق نیست و ماندن تامپون به مدت زیاد در این محیط بسیار خطرناک است و باعث بوجود آمدن سندروم خطرناکی است که باعث مرگ می شود و به «سندروم شک سمی» معروف است. نشانه های این سندروم شامل تب بالای 38 درجه همراه با اسهال و استفراغ است. بنابراین اگر چنین نشانه هایی را در طول مدت پریود خود مشاهده کردید، درصورتیکه از تامپون هم استفاده می کنید، بلافاصله تامپون را در آورده و خود را به دکتر برسانید.

داشتن آمیزش جنسی در هنگام پریود، چه تنها و چه با شریک، یکی دیگر از تحریم شده ها و یا تابو های دوران ماست. اگر یک زن به این باور برسد که می شود در زمان پریود هم آمیزش جنسی داشت باید قبول کند که این کار ریخت و پاشش بیشتر است. معمولا جامعه زنان را از در گیر شدن در هر گونه فعالیتی که ظاهرا پاکیزه گی آنان را مخدوش می کند، باز می دارد و خون پریود یکی از آن چیزهای نجس و کثیف شمرده می شود!!

با اینکه میل جنسی زنان در طول یک ماه افت و خیز فراوان دارد و از نظر بیولوژیکی اکثر زنان در زمان تخمک گذاری ( در نیمه سیکل) این نیاز را بیشتر در خود می یابند، ولی تحقیقاتی که اخیرا در این مورد صورت گرفته به خوبی نشان می دهد که بسیاری از زنان نه فقط در هنگام تخمک گذاری بلکه دقیقا قبل از آغاز پریود و یا بعد از شروع آن نیز نیاز جنسی فراوانی را حس می کنند. بنابراین غیر طبیعی و غیر قابل تصور نیست اگر کسی در طول مدت پریود آمیزش جنسی داشته باشد و از آن هم لذت ببرد ولی این در صورتی امکان پذیر است که زن، البته در صورت تمایل، از خودش جرات فراوان نشان داده و بر خلاف مسیر رود که او را به سمت قایم کردن خود در زمان پریود و یا بهتر بگویم قایم کردن پریود خود می راند، شنا کند.

در صورت چنین خواستی، او باید دست از نوارهای بهداشتی و تامپون خود که تا کنون نقش نجات دهنده برای او داشته اند بردارد و آمادگی کامل برای خراب کردن یک ست کامل ملافه و حوله خود را داشته باشد و به مایعات بدنش اجازه دهد که با بدنش و محیط اطرافش و شریکش تماس پیدا کند.

نگران نباشید، زندگی همچنان بعد از این واقعه ادامه پیدا خواهد کرد...
     
#14 | Posted: 17 Aug 2011 13:45
قائدگی های نامنظم دختران در سنین بلوغ

در طول 2 سال اول بعد از شروع قاعدگي، تخمك‌گذاري (آزاد شدن تخمك از تخمدان) در كمتر از نيمي از دوره‌هاي ماهانه رخ مي‌دهد. (منظور از دوره‌هاي ماهانه، از زمان شروع خونريزي تا‌ آغاز خونريزي بعدي است.) به همين دليل اولين دوره‌هاي عادت ماهانه معمولا نامنظم است. در دو سال بعدي تخمك‌گذاري منظم‌تر مي‌شود. دوره ماهانه به‌طور طبيعي ممكن است 21 تا 35 روز طول بكشد. اما اغلب دوره‌ها نزديك به ميانگين اين دوره‌ زماني يعني حدود 28 روز طول مي‌كشد. بنابراين 2 سال اول پس از شروع قاعدگي، نامنظمي دوره‌ها غيرطبيعي نيست. با اين وجود اگر كم‌تر از 2 هفته بين خونريزي‌ها فاصله باشد يا اگر بيش از 4-6 هفته بين خونريزي‌ها فاصله بيفتد، بايد پزشك بررسي لازم را انجام دهد حتي اگر اين شرايط در آغاز اولين دوره‌هاي ماهانه رخ دهد.

اختلال در نظم قاعدگي :

تحقيقات نشان داده يكي از مسائل مهمي كه در زمان بلوغ براي دختران جوان مشكل ساز مي شود، اختلال در نظم قاعدگي (پريود) دختران است و از آنجا كه هنوز محور مغز تخمدان تكامل پيدا نكرده است ممكن است فرد تا چندين ماه دچار ديركرد پريود شود يا به صورت نامنظم و به صورت لكه بيني دچار خونريزي شود. دكتر معاون با اشاره به اين مطلب، بهترين راهكار را «حفظ آرامش» دانسته و خاطرنشان مي كند: در اين سن تغييرات هيجاني همراه بحران هاي روحي مي تواند مسائل را تشديد كند.وي مي افزايد: گاهي از سوي برخي پزشكان به دختران جوان، قرص هاي ضدبارداري تجويز مي شود كه بايد گفت مصرف اين قرص ها نه تنها كمكي به وضعيت فرد نخواهد كرد بلكه براي وي پريودي مصنوعي و كوتاه مدتي را به همراه خواهد داشت كه طي آن هورمون اضافه اي نيز به بدن تحميل مي شود.

اين پزشك متخصص زنان و زايمان مصرف قرص هاي ضدبارداري را در صورت صلاحديد پزشك، فقط در مواقع خونريزي هاي زياد و ظهور كيست هاي تخمداني توصيه مي كند.همچنين به اعتقاد وي بهتر است يك تا 2 سال پس از شروع پريود فرصت تنظيم سيكل هاي قاعدگي به بدن داده شود و در اين دوران فرد با مصرف رژيم هاي غذايي مناسب، ورزش آهسته و پيوسته (يوگا و مديتيشن) و جلوگيري از افزايش وزن و رژيم هاي غذايي توخالي، كاهش وزن و تناسب اندام را در كارهاي خود بگنجاند.


.س، تهران: دختري دارم كه متولد شهريور 1371 است. اسفند سال 83 براي اولين بار پريود شد ولي در سه ماه بهار 84 ديگر پريود نشد. مجددا سه ماه تابستان را به طور مرتب پريود شد ولي سه ماه پائيز را دوباره پريود نشد. با پزشكي مشورت كردم گفتند بايد 6 تا 12 ماه قرص ld مصرف كند. مي‌خواستم بدانم آيا اين بي نظمي‌ها طبيعي است؟ آيا خوردن اين قرص‌ها لازم است؟ و آيا با مصرف اين قرص‌ها به‌صورت مرتب پريود خواهد شد؟

در اوايل شروع پريودها معمولا نظم طبيعي در زمان پريودها وجود ندارد. گاهي ممكن است حتي چندين ماه عقب بيفتند كه موضوعي طبيعي محسوب مي‌شود و جاي نگراني چنداني ندارد. به طور معمول پس از گذشت چند ماه تا يكي دو سال نظم طبيعي آنها ايجاد مي‌شود. در حال حاضر به نظر ما نياز به مصرف اين قرص‌ها نيست. البته اگر مصرف شوند عارضه خاصي براي نوجوان شما نخواهند داشت. اين داروها همان هورمون‌هاي طبيعي بدن هستند و بسياري از پزشكان از آنها براي تنظيم سطح هورمون‌هاي بدن استفاده مي‌كنند. به بدن فرزند خود فرصت بدهيد. اميدواريم خود به خود شرايط عادي شود. اصلا نبايد اضطراب داشته باشيد چرا كه وضعيت را بدتر خواهيد كرد

قاعدگي به طور معمول بين سنين 11 و 14 ‌سالگي شروع مي شود. البته در دختراني كه قد يا وزن آنها كمتر ازحد متوسط است، ممكن است قاعدگي تا مدتي بعد هم آغاز نشود. عادتهاي ماهيانه تا چند سال اول پس از شروع، ممكن است نامنظم باشند و ممكن است تا اواخر نوجواني، به صورت دوره هاي منظم ماهيانه درنيايند. پس از نظم پيدا كردن عادتهاي ماهيانه، مدت اين دوره ها در زنان مختلف بين حداقل 26 ‌روز تا حتي حدود 35 روز متغير است

منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#15 | Posted: 17 Aug 2011 13:46
چگونه دردهای قاعدگی را کم کنیم؟

1- آرام بنشینید یا بخوابید تا عضلات شما از حالت انقباض در آیند.

2- دوش آب گرم بگیرید یا کیسه آب گرم را روی شکم و کمر خود قرار دهید، یا اینکه می‏توانید از حوله‏ای گرم برای این کار استفاده کنید.

3- به طور عمیق نفس بکشید و به یک موسیقی آرام گوش دهید.

4- کمی ورزش کنید. شنا و پیاده روی برای این کار مناسب هستند، زیرا ورزش‏هایی آرام و بدون استرس می‏باشند.

5- اگر کمر شما درد می‏کند، از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید.

6- کمر خود را ماساژ دهید تا گرفتگی و درد آن کم شود.

7- مواد غذایی غنی از کلسیم بخورید، مثل شیر و ماست، سبزیجات سبز برگی شکل (اسفناج ، کاهو ، جعفری، کرفس، کلم و ...)

8- مصرف نمک ، قند (یا شکر) و قهوه را کاهش دهید.

9- تحت نظر پزشک از مکمل کلسیم و منیزیم استفاده کنید تا گرفتگی عضلات و درد شما را کاهش دهد.

10- مصرف ویتامین‏های گروه B را افزایش دهید که می‏توانید هم از مواد غذایی غنی از آنها استفاده کنید و هم مکمل‏های آنها را بخورید، مثل شربت ب- کمپلکس. خصوصا ویتامین B6 در کاهش این دردها موثر است، ولی نباید بیشتر از 100میلی‏گرم در روز از آن را مصرف کنید.

11- می‏توانید از گیاهان دارویی استفاده کنید، مثل دم کرده گل گاو زبان.

هشدارها :

 • اگر می‏خواهید از گیاهان دارویی یا درمان‏های طبیعی استفاده کنید، با پزشک یا متخصصی که در زمینه طب سنتی یا گیاه درمانی مهارت دارد، مشورت کنید.
 • اگر درد شدیدی دارید و هیچ چیز نمی‏تواند آن را کاهش دهد، یا اگر غیر از درد، علائم دیگری مثل تهوع و حالت ضعف دارید، به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر در هر بار قاعدگی، این دردها تکرار شد و یا دچار بیماری یا مشکل خاصی هستید، حتما به توصیه‏ های پزشک عمل کنید، زیرا توصیه‏های بالا نمی‏توانند جایگزین درمان پزشکی شوند.


منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#16 | Posted: 17 Aug 2011 13:46
مشکلات قاعدگی در دختران

همه می‌دانند که سالهای نوجوانی هم برای نوجوانان و هم والدین آنها می‌تواند سال‌های سختی باشد. همه آن تغییرات جسمی در طول بلوغ باعث می‌شود نوجوانان احساس بی‌دست‌ و پا بودن کرده و به خودشان نامطمئن شوند.

این مسئله مخصوصاً درمورد دخترها با رسیدن قاعدگی بیشتر صادق است. برای یک دختر، اولین عادت‌ ماهیانه یک مرحله مهم جسمی و نشانه زن شدن است. اما می‌تواند سردرگم‌کننده و ترسناک هم باشد، مخصوصاً اگر دچار مشکلات خاصی مثل قاعدگی‌های نامنظم یا سندرم پیش از قاعدگی هم بشوند.

مشکلات متداول عادت‌ ماهیانه :

بیشتر مسائلی که نوجوانان در آغاز عادت ‌ماهیانه با آن رو به ‌رو می‌شوند، کاملاً طبیعی است. درواقع، بسیاری از دختران و زنان یک روز با یکی از مشکلات برخورد می‌کنند.

سندرم پیش‌ قاعدگی :

این سندرم شامل علائم جسمی و روحی است که بسیاری از خانم‌ها درست قبل از عادت ‌ماهیانه با آن روبه‌رو می‌شوند، مثل:

 • جوش
 • نفخ
 • خستگی
 • کمردرد
 • درد سینه‌ ها
 • سردرد
 • یبوست
 • اسهال
 • هوس‌های غذایی
 • افسردگی یا ناراحتی
 • زودرنجی
 • مشکل در تمرکز
 • مشکل در کنار آمدن با استرس

دخترهای مختلف ممکن است برخی یا کلیه این علائم را تجربه کنند. این سندرم در 7 روز قبل از شروع عادت ‌ماهیانه در بدترین وضعیت خود و خیلی زود پس از شروع شدن آن خاتمه می‌یابد. اما دخترها معمولاً علائم مربوط به سندرم پیش ‌قاعدگی را تا سالها پس از شروع عادت ‌ماهیانه‌ شان تجربه نمی‌کنند.

بااینکه دلیل اصلی این سندرم شناخته شده نیست، اما به نظر می‌رسد که دلیل آن تغییرات سطح هورمون‌ها و تاثیر آن بر موادشیمیایی موجود در مغز است. در طول نیمه دوم چرخه قاعدگی، میزان پروژسترون در بدن بالا می‌رود. بعد 7 روز قبل از عادت‌ماهیانه سطح پروژسترون و استروژن هر دو کاهش می‌یابد.

به نظر می‌رسد بدن برخی دخترها نسبت به این تغییرات هورمون حساس‌تر از بقیه است. اگر این علائم در دخترتان شدید بود و در فعالیت‌های طبیعی او اخلال ایجاد کرد حتماً با پزشک او مشورت کنید.

مشکلات دیگر :

دل‌ درد :

دخترهای زیادی در چند روز اول عادت‌ ماهیانه دچار دل‌ درد می‌شوند. این د‌ل‌ درد بخاطر پروتاگلاندین، ماده شیمیایی موجود در بدن است که باعث شل شدن عضلات در انقباض رحم می‌شود. این انقباضات ناخواسته ممکن است خفیف یا تیز و شدید باشند.

خوشبختانه این دل‌دردها معمولاً فقط چند روز باقی می‌ماند اما اگر دخترتان دچار دل‌دردهای بسیار شدید شده که باعث شد نتواند به مدرسه برود، حتماً با پزشک مشورت کنید.

قاعدگی نامنظم :

2 تا 3 سال بعد از اولین عادت‌ ماهیانه طول می‌کشد که بدن دختران بتواند یک چرخه منظم در خود ایجاد کند. طی این دوران، بدن خود را با ریزش هورمون‌هایی که در دوران بلوغ ترشح می‌شود، تنظیم می‌کند. و "منظم" بودن در افراد مختلف متفاوت است. چرخه معمول یک زن بزرگسال، 28 روز است درحالیکه برای بعضی 21 روز و برای بعضی دیگر تا 45 روز است.

تغییر سطح هورمون‌ها باعث می‌شود عادت‌ ماهیانه دختری در یک ماه کوتاه بوده (فقط چند روز طول بکشد) و در ماه بعدی طولانی‌تر شود (تا یک هفته طول بکشد). ممکن است چند ماه عادت نشود و بعد دو چرخه را پشت سر هم داشته باشد یا یک ماه درمیان دچار خونریزی شدید یا کم شود.

اما هر دختری که فعالیت جنسی دارد و یک ماه عادت‌ ماهیانه نشود، باید به پزشک مراجعه کند تا مطمئن شود که باردار نیست. و اگر عادت ‌ماهیانه دختر شما هنوز بعد از 3 سال الگوی مشخص و منظمی پیدا نکرده است، یا 4 یا 5 عادت‌ ماهیانه منظم داشته و بعد یک ماه پریود نشده یا پریود او نامنظم می‌شود، حتماً او را نزد پزشک ببرید. همچنین اگر چرخه او کمتر از 21 روز یا بیشتر از 45 روز است و یا 3 ماه بعد از شروع اولین عادت‌ ماهیانه قاعدگی نداشته است، حتماً دکتر را مطلع کنید.

قاعدگی تاخیری :

دخترها در زمان‌های مختلفی برای اولین بار قاعده می شوند. بعضی در 9 یا 10 سالگی برای اولین بار عادت ‌ماهیانه را تجربه می‌کنند درحالیکه بعضی دیگر در سنین نوجوانی. پس اگر دخترتان از آن دسته است که دیر قاعده می‌شود، لزوماً به این معنا نیست که مشکلی دارد.

زمان عادت‌ ماهیانه شدن دختران برای اولین بار تا حد زیادی به ژنتیک آنها بستگی دارد. دخترها معمولاً در همان سنی که مادرها و مادربزرگ‌هایشان برای اولین بار قاعده شدند، آن را تجربه می‌کنند. همچنین، برخی نژادها به طور متوسط زودتر از بقیه پریود می‌شوند. بعنوان مثال، به طور متوسط، دختران نژاد افریقایی-امریکایی زودتر از دختران سفیدپوست عادت ‌ماهیانه می‌شوند.

اگر دخترتان تا سن 15 سالگی یا 3 سال بعد از بلوغ هنوز عادت‌ماهیانه نشده است، او را نزد پزشک ببرید.

مشکلاتی که جای نگرانی دارد :

با اینکه بیشتر مشکلات مربوط به عادت ‌ماهیانه معمولاً جای نگرانی ندارد، اما چند مشکل وجود دارد که جدی‌تر هستند و نیاز به توجه بیشتر دارند:

آمنوره (قاعده نشدن) :

دخترهایی که پریودشان در سن 16 سالگی یا 3 سال پس از بلوغ آغاز نشده است، دچار آمنوره اولیه هستند که معمولاً بخاطر یک ناهنجاری ژنتیکی، عدم توازن هورمونی و یا مشکل ساختاری اتفاق می‌افتد. هورمون‌ها هم مسئول آمنوره ثانویه هستند که زمان اتفاق می‌افتد که قاعدگی دختری که عادت ‌ماهیانه عادی داشته است، یکمرتبه به مدت 6 ماه یا 3 چرخه عادی قاعدگیش، قطع می‌شود.

ازآنجا که بارداری دلیل اصلی آمنوره ثانویه است، همیشه باید در چنین شرایطی مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر عدم توازن هورمونی، سایر چیزهایی که ممکن است موجب آمنوره اولیه و ثانویه شود عبارتند از:

 • استرس
 • افزایش یا کاهش وزن غیرعادی
 • آنورکسیا آمنوره می‌تواند نشانه این باشد که دختری وزن زیادی کم کرده و دچار آنورکسیا شده است)
 • قطع داروهای ضدبارداری
 • مشکلات تیروئید
 • کیست‌های تخمدان
 • سایر مشکلاتی که بر سطح هورمون‌ها اثر می‌گذارد

یک چیز دیگری که می‌تواند موجب آمنوره اولیه و ثانویه شود ورزش زیاد (معمولاً دو استقامت، باله، اسکیت و ژیمناستیک) در کنار رژیم‌‌غذایی ضعیف است که موجب کاهش وزن نامناسب و ناتوانی در افزایش وزن در زمان رشد می‌شود. اما این هیچ ارتباطی به ورزشی که در زنگ ورزش یا ورزش‌های تیمی مدرسه و در کلاس‌های ورزشی باشگاه انجام می‌دهید ندارد. برای اینکه ورزش جلوی قاعده شدن را بگیرد، فرد باید چندین ساعت در روز ورزش‌های سخت انجام دهد و میزان کافی کالری، ویتامین و موادمعدنی هم به بدن او نرسد.

منوراژی (قاعدگی‌های سنگین و طولانی) :

طبیعی است که قاعدگی دختری در بعضی روزها شدیدتر از روزهای دیگر باشد اما نشانه‌های منوراژی شامل کثیف شدن کامل یک عدد نواربهداشتی در یک ساعت و ادامه آن برای ساعات طولانی‌تر یا عادت ‌ماهیانه‌ای که بیشتر از 7 روز طول بکشد، می‌باشد. دخترانی که دچار منوراژی هستند، بعضی ‌اوقات مجبور می‌شوند در خانه مانده و به مدرسه نروند چون نگران هستند که نتوانند در مدرسه خونریزیشان را کنترل کنند.

متداول ‌ترین مورد منوراژی عدم توازن بین سطح استروژن و پروزسترون در بدن است که باعث می‌شود آندومتر (پوشش رحم) ساخته شود. وقتی آندومتر بالاخره در دوران قاعدگی ایجاد شد، خونریزی سنگین خواهد شد.

ازآنجا که نوجوانان زیادی دچار کمی عدم ‌توازن هورمون در دوران قاعدگی هستند، منوراژی چندان پدیده نادری نیست. اما در برخی موارد، خونریزی شدید قاعدگی می‌تواند در اثر مشکلاتی نطیر مشکلات زیر ایجاد شود:

 • فیبرویدها (رشدهای خوش‌خیم) یا پلیپ در رحم
 • مشکلات تیروئید
 • مشکل در لخته‌ سازی خون
 • التهاب یا عفونت واژن یا گردنه رحم

اگر دخترتان دچار پریودهای شدید یا پریودهایی که بیشتر از 7 روز طول می‌کشد، می‌شود حتماً او را نزد پزشک ببرید.

دیسمنوره (قاعدگی دردناک) :

دیسمنوره دو نوع دارد که قاعدگی به شدت دردناک می‌باشد که می‌تواند در توانایی رفتن دختر به مدرسه، درس خواندن و یا حتی خوابیدن او اخلال ایجاد کند:

1. دیسمنوره اولیه یک مشکل بسیار متداول در نوجوانان است و بخاطر یک بیماری یا مشکل دیگری ایجاد می‌شود. درواقع، مقصر اصلی پروستاگلاندین است، همان ماده شیمیایی که دل‌دردهای قاعدگی را ایجاد می‌کند. میزان بالای پروستاگلاندین می‌تواند موجب حالت ‌تهوع، استفراغ، سردرد، اسهال، کمردرد و دل‌ دردهای شدید شود. خوشبختانه این علائم فقط یک تا دو روز طول می‌کشند.

2. دیسمنوره ثانویه که دردی است که بخاطر یک مشکل جسمی مثل پلیپ یا فیبروید موجود در رحم، اندومتریوز، بیماری التهاب لگن یا آدنومیوز (بافت رحمی که در بافت عضلانی رحم رشد می‌کند) ایجاد می‌شود.

دل‌ درد داشتن به مدت یک تا دو روز در هر ماه عادی است اما اگر دخترتان علائم بسیار شدید نشان داد که در فعالیت‌ های روزمره او ایجاد اخلال کرد، حتماً با پزشک مشورت کنید.

اندومتریوز :

در این وضعیت، بافتی که معمولاً فقط در رحم یافت می‌شود شروع به رشد خارج از رحم می‌کند—در تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ یا سایر قسمت‌های حفره لگن. این مسئله موجب خونریزی غیرطبیعی، دیسمنوره و درد عمومی لگن می‌شود.

درمان مشکلات قاعدگی :

برای تعیین اینکه آیا مشکلی نیاز به درمان دارد یا نه، پزشک سوالات مختلفی می‌پرسد و یک معاینه فیزیکی کامل انجام می‌دهد. همچنین ممکن است معاینه لگن، پاپ اسمیر (Pap smear)، آزمایش خون (برای بررسی سطح هورمون‌ها) و یا آزمایش ادرار هم بگیرد. اگر یک مشکل ساختاری یا یک مشکل رشد وجود داشته باشد، سی‌تی‌ اسکن انجام می‌گیرد. این آزمایشات درکنار هم به پزشک کمک می‌کند تعیین کند چطور یک مشکل باید درمان شود.

تومورهایی مثل پلیپ یا فیبروید معمولاً برداشته می‌شود و اندومتریوز هم با دارو یا جراحی درمان می‌شود. اگر فرد دچار عدم‌توازن هورمونی باشد، پزشک هورمون‌درمانی با قرص‌ های ضدبارداری یا داروهای هورمونی دیگر را تجویز خواهد کرد.

و برای درد قاعدگی که هیچ مشکل پزشکی خاصی علت آن نباشد، استفاده از داروهای ضدالتهاب موثرترین روش درمان است. مشکلاتی مثل اختلال لخته شدن خون یا مشکلات تیروئید نیاز به درمان با داروهای خاص دارد.

کی به پزشک مراجعه کنید :

با اینکه در بیشتر مشکلات قاعدگی جای نگرانی وجود ندارد اما برخی علائم نیاز به مراجعه به پزشک دارد. این مسئله مخصوصاً زمانیکه چرخه قاعدگی دختر تغییر می‌کند اهمیت بیشتری دارد. پس درصورت مشاهده موارد زیر دخترتان را نزد پزشک ببرید:

 • در سن 15 سالگی هنوز پریود نشده است یا بعد از گذشت 3 سال از اولین قاعدگی هنوز عادت‌ ماهیانه او منظم نشده است. علت اصلی آن می‌تواند عدم‌توازن هورمونی باشد که احتمالاً نیاز به درمان دارد اما می‌تواند نشانگر مشکل جسمی دیگی هم باشد.

 • عادت‌ ماهیانه او قطع شده یا بعد از منظم شدن یکمرتبه نامنظم می‌شود. اگر چرخه قاعدگی دخترتان کمتر از 21 روز یا بیشتر از 45 روز است و یا 3 ماه پشت سر هم بعد از اولین عادت ‌ماهیانه‌اش پریود نشد، حتماً به اطلاع پزشک برسانید.

 • دچار پریودهای سنگین و طولانی می‌شود. در برخی موارد، از دست رفتن خون زیاد موجب آنمی ناشی از کمبود آهن می‌شود. همچنین خونریزی شدید می‌تواند نشانه وجود تومور در رحم، مشکل تیروئید، یک عفونت و یا مشکل در لخته‌سازی خون باشد.

 • دچار پریودهای خیلی دردناک می‌شود. دل‌ درد داشتن برای چند روز طبیعی است اما اگر مشکلات او آنقدر زیاد بود که دخترتان نتوانست در فعالیت‌های روزمره خود شرکت کند، حتماً به اطلاع پزشک برسانید. ممکن است یک مشکل جسمی مثل اندومتریوز داشته باشد که موجب درد می‌شود.

به دخترتان کمک کنید :

وقتی دخترتان یک دوره خیلی بد از دل‌دردهای قاعدگی یا سندرم پیش ‌قاعدگی را تجربه می‌کند، می‌توانید به او کمک کنید که آرام‌تر شود. به او پیشنهاد کنید که:

 • یک رژیم‌غذایی متعادل داشته باشد که در آن از مقدار زیادی میوه‌ ها و سبزیجات استفاده شود.
 • مصرف نمک (چون باعث احتباس آب می‌شود) و همچنین کافئین (که استرس او را زیاد می‌کند) خود را کاهش دهد.
 • از موادغذایی حاوی کلسیم استفاده کند که شدت دردها و علائم قاعدگی را کاهش می‌دهد.
 • برای دل‌درد، سردرد و کمردرد خود از مسکن‌هایی مثل استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کند.
 • در وان آب داغ دراز بکشد یا یک شیشه داغ روی شکمش قرار دهد تا آرام‌تر شود.

اگر متوجه شدید که پریودهای معمولی دخترتان باعث ناراحتی او می‌شود و در زندگی او اخلال ایجاد می‌کند، حتماً با پزشک درمور او مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکل خاصی ندارد. گاهی‌اوقات، هورمون‌درمانی که معمولاً به شکل قرص‌های ضدبارداری تجویز می‌شود به کاهش علائم مربوط به این عادات ماهیانه کمک می‌کند.

اما مهمترین راهی که می‌توانید با آن به دخترتان کمک کنید این است که با او حرف بزنید و برایش توضیح دهید که بدترین و آزاردهنده‌ترین وضعیت‌هایی که همراه با عادت‌ ماهیانه می‌آید هم طبیعی است و به مرور زمان بهتر می‌شود. و وقتی دچار علائم جسمی و روحی قاعدگی می‌شود سعی کنید با او آرام‌‌تر رفتار کنید.

منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#17 | Posted: 17 Aug 2011 13:47
آیا قائدگی نامنظم عوارضی دارد؟

برای اغلب زنان نامنظم شدن قائدگی نباید نگرانی ایجاد کند.چون اکثرا منظم می شوند.ولی خوب گاهی مشکلاتی پیش میاد.اگر طبق تعریفی که برای قائدگی نامنظم گفتیم این مسئله شامل شما میشه بهتره با پزشک متخصص زنان مشورت کنید تا سلامتی شما را ارزیابی کنند و تا حد امکان علت را پیدا کنند. مخصوصا اگر در طی یک سال حد اقل 2 بار تاخیر پریود بیش از 35 روز داشته باشید. اگر درد کرامپی شدید , خونریزی های شدید , سرگیجه , تهوع , احساس شبکی سر داشته باشید دلیل دیگری برای مراجعه به پزشک هست.

دلایل قاعدگی نامنظم :

 • استرس
 • مصرف اخیر قرص های جلوگیری از بارداری
 • تغییرات درنوع مصرف قرص های جلوگیری از بارداری خانمی که قبلا مصرف میکرده
 • بارداری/حاملگی خارح رحمی/سقط... و در شرایطی که نطفه در محیط رحم نباشه و ایجاد درد و خونریزی در اوائل بارداری کنه
 • سندرم تخمدان چند کیستی
 • وجود کیست های بی آزار در تخمدان
 • تغییرات شدید تعذیه ای و وزنی
 • بهم خوردن توازن هورمون های زنانه

تغییر در کار غددی مثل تیروئید ,آدرنال ,غده هیپوفیز و غده هیپوتالاموس باعث اختلال کار تخمدان وسیکل قائدگی می شوند.تغییرات روحی و بیماریهای فیزیکی دو عامل عمده قائدگی های نامنظم هستند.داروهای تجویز شده و داروهای گیاهی هم عامل هستند،تغییرات فیزیکی در رحم و تخمدان هم علت است مثل کیست های تخمدانی و تغییرات سطح رحم.

یماریهای خوردن مثل بولیمی - کاهش وزن های شدید - ورزش های سنگین- استرس - بیماریهای شدید
مسافرت- مصرف داروهای هورمونی - مصرف غیر مجاز داروها-تخمدان چند کیستی - لایه بکارت آسیب دیده -
شیر دادن- نارس شدن زودرس تخمدان- بعضی بیماریهای داخلی مثل روده تحریک پذیر - سل - بیماریهای کبدی
دیابت از جمله علل هستند.

منابع انگلیسی جهت علاقه مندان :منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#18 | Posted: 18 Aug 2011 07:16
قائدگی های نامنظم

چند نکته :

1- کلیه قائدگیهایی که بین 21 روز تا 35 روز هستند منظم به حساب میان و نامنظم تلقی نمی شوند.علت این مسائل عمدتا تغییرات موقتی هورمونی است. اگر بیش از 2 بار در سال مسئله تاخیر پریود بیش از 35 روز اتفاق بیافتد نامنظم تلقی می شود و باید پیگیری شود.

2- آمنوره‌ (قطع‌ قاعدگي‌) ثانويه‌ عبارت‌ است‌ از توقف‌ قاعدگي‌ براي‌ حداقل‌ 3 ماه‌ در خانمي‌ كه‌ قبلاً قاعده‌ مي‌شده‌ است‌. علايم‌ شايع‌ :از بين‌ رفتن‌ دوره‌ قاعدگي‌ براي‌ حداقل‌ 3 ماه‌ يا بيشتر در خانمي‌ كه‌ حداقل‌ يك‌ بار قاعدگي‌ داشته‌ است

3- علل قائدگیهائی که گاهی مواقع رخ نمیدهد :

حاملگی - عدم تنظیم قرص های جلوگیری- استرس های فیزیکی و احساسی- یک مسئله اینکه اون خانم سکس داشته.. اما ترسیده که نکنه حامله شده باشه.. همین مسئله باعث استرس میشه و قائدگیش رو قطع میکنه- مشکلات شغلی- مرگ یکی از عزیزان- اخراج از دانشگاه- مهاجرت- امتحانات- غذا خوردن زیاد- ورزش زیاد- بیماری تیروئید-

مسائل مهم دیگر :

 • ممکنه سالها طول بکشه که زنان جوان پریود های منظم پیدا کنند
 • بسیاری از نامنظمی های پریود زنان جوان با قرص های جلوگیری کم میشود
 • اگر خانمی که قبلا پرود منظم داشته.. اما مدتی هست نامنظم شده.. یعنی گاهی در بعضی ماه ها پریود نمیشود.. بهتره وقتی به پزشک مراجعه کند که بیش از 2 بار در سال عدم پریود را داشته باشد
 • زنان بالای 40 هر ماه ممکنه شروع دوره یایسگی اونها باشه.. بنا براین ممکنه در این سنین این مسئله طبیعی باشه
 • اگر خانمی که قبلا پریود منظم داشته.. اما مدتی هست که در بعضی پریود ها خونریزی ندارد.. بهتره معاینه لگنی توسط متخصص زنان انجام بشود.. مخصوصا اینکه سن بالا هم داشته باشد
 • دلایل طبی زیادی باعث نامنظم شدن پریود خانمها میشود


منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#19 | Posted: 18 Aug 2011 07:18
عواملي كه باعث قطع موقتي پريود ميشوند

 • بارداري‌ (اگر نزديكي‌ رخ‌ داده‌ است‌)
 • شيردهي‌ به‌ كودك‌ شيرخوار
 • قطع‌ مصرف‌ قرص‌هاي‌ ضدبارداري‌
 • استرس‌ عاطفي‌ يا اختلال‌ رواني‌
 • اختلال‌ غدد درون‌ريز، از جمله‌ هيپوفيز، هيپوتالاموس‌، تيروييد، پاراتيروييد، غدد فوق‌ كليوي‌، و تخمدان‌ها
 • ديابت‌ شيرين‌ (مرض‌ قند)
 • بيماري‌ سل‌
 • چاقي‌، بي‌اشتهايي‌ عصبي‌، يا پرخوري‌ عصبي‌
 • فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري جسماني‌ شديد مثل‌ دوهاي‌ استقامت‌
 • استرس‌
 • تغذيه‌ نامناسب‌
 • استفاده‌ از بعضي‌ داروها مثل‌ مخدرها، فنوتيازين‌ها (از داروهاي‌ ضد روان‌پريشي‌)، رزرپين‌، يا هورمون‌ها
 • ورزش‌

یماریهای خوردن مثل بولیمی - کاهش وزن های شدید - ورزش های سنگین- استرس - بیماریهای شدید مسافرت- مصرف داروهای هورمونی - مصرف غیر مجاز داروها-تخمدان چند کیستی - لایه بکارت آسیب دیده -شیر دادن- نارس شدن زودرس تخمدان- بعضی بیماریهای داخلی مثل روده تحریک پذیر - سل - بیماریهای کبدی دیابت از جمله علل هستند.

منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#20 | Posted: 6 Nov 2011 16:47
8 راه طلایی برای کاهش درد پریود (دیسمنوره)

دردهای پیش از پریود(قاعد گی) یکی از شایعترین شکایات خانمها درطول این دوره می باشد ، همچنین تغییرات خلق و یا احساس فقدان انرژی گاهی به حدی است که فرد را از انجام زندگی روزمره عاجز مینماید.البته از جمله راههای درمانی توصیه شده توسط پزشکان مصرف قرصهای ضدبارداری و ضدافسردگی است که شاید خیلی از شما مصرف کرده باشید اما در این مقاله ما به چند توصیه غیر دارویی که توسط دکتر مائو پزشک مشهور طب چین نوشته شده است جلب می نماییم.

1- اسیدهای چرب اساسی بیشتری مصرف نمایید :

مطالعات زیادی نشان داده، که مصرف این اسید های چرب که عمدتا در غذاهایی مانند ماهی های آبهای سرد مثل سالمون و همچنین آجیل ها مثل گردو ، بادام و یا دانه هایی مانند کنجد و قلوس وجود دارد،سبب کاهش علائم دیسمنوره (علائم قبل از قاعدگی)می گردد.

2-غذاهایی که باید یک هفته قبل از شروع قاعدگی مصرف نمایید :

یک هفته قبل از شروع پریود بهتر است ازاسفناج(می توانید آنرا بخارپز کرده وبا ماست میل نمایید که بسیار هم خوشمزه است)،تمشک وگردواستفاده کنیدوهمچنین از زعفران ،رازیانه ، ترخون ،تره فرنگی، موسیر،فلفل سیاه ،دارچین و پوست پرتقال بیشتری در موقع طبخ غذاها استفاده نمایید.

3-از چای های زیر استفاده نمایید :

چایی بابونه ، سنبل الطیب و گل گاوزبان، تمشک وسرخ ولیک در کاهش درد وایجاد آرامش در شما بسیار موثرند.هریک از این دم کرده ها را می توانید بطور مجزا تهیه وبه دلخواه خود مصرف نمایید. لازم به ذکر است که این چای های گیاهی در واقع گنجینه های علم پزشکی شرق است که به ما به ارث رسیده وبا مصرف بجا می توانید از آنها بسیار بهره ببرید.

4- مکملهای منیزیوم مصرف نمایید :

در بعضی از خانمها به دلیل کاهش سطح منیزیوم خون ، دچار دردهای پیش ازقاعدگی می گردند ، لذا توصیه می گردد، یک هفته قبل از پریود، شروع به مصرف روزانه 500 میلیگرم به علاوه 50 میلیگرم ویتامین B6 نمایید که بسیار در کاهش دردو گرفتگی های زیر شکم بسیار مفید است.

5- یک لیست تهیه کنید :

حتما تا حالا متوجه شدید که یک هفته قبل از پریود به بعضی غذاها حساسیت و واکنش نشان می دهید و گاهی سبب تشدید ناراحتی شما در طول دوره قاعدگی می گردد، لذا به شما توصیه می کنیم تا لیستی از این غذاها تهیه نموده ودر دوره های بعد از مصرف آنها خودداری نمایید.

6-تمرینات ورزشی وفکری انجام دهید :

برخلاف گذشته که توصیه به استراحت می شد اما در طب چینی توصیه به انجام ورزشهای فیزیکی و فکری آرام و در حد متوسط می گردد(مانند ورزشهای تایی چی ، یوگا ). این سبب می گردد تا شمادر آرامش و تعادل بیشتری به سر ببرید.

7-از خوردن نمک، الکل، کافئین، و........خودداری نمایید :

ممکن است شما نسبت به خوردن این مواد اشتیاق زیادی داشته باشد اما باید بدانید که بسیار در تشدید مشکلات شما موثرند واگر واقعا نمی توانید در برابر آنها مقاومت کنید، حداقل مصرف متوسط و کمی از آنها داشته باشید و یا شکلات بخورید!

8- نفس عمیق :

در مواقعی که بسیار کلافه و مضطربید، پنج باراز راه بینی نفس عمیق بکشید و بیرون دهید ، خواهید دید که در تخفیف درد وعلائم شما بسیار موثراست

منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
صفحه  صفحه 2 از 4:  « پیشین  1  2  3  4  پسین » 
Sexology - سکسولوژی انجمن لوتی / Sexology - سکسولوژی / مراحل تغییرات روزانه دیواره مهبلی در زمان پریود شدن(همراه با عکس) بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2019 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites