تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
Sexology - سکسولوژی

Pregnancy | بارداری و حاملگی

صفحه  صفحه 2 از 6:  « پیشین  1  2  3  4  5  6  پسین »  
#11 | Posted: 12 Nov 2011 22:28
قرص ضدبارداری ویژه مردان ارائه شدبه گزارش خبرنگار irshafa به نقل از خبرگزاری مهر :گروهی از دانشمندان آمریکایی روش جدیدی را برای جلوگیری از بارداریهای ناخواسته ارائه کردند که می تواند با استفاده از یک نوع قرص ضدبارداری تولید اسپرماتوزوئید را غیرفعال کند.

تیم تحقیقاتی جیم دالتون از دانشگاه اوهایو که نتایج تحقیقات خود را در اجلاس انجمن علوم دارویی آمریکا در سان دیگو مطرح کرده اند، داروی ضدبارداری جدیدی را توسعه داده اند که ویژه مردان است و می تواند در مغز با غیر فعال کردن هورمونی که کنترل تولید اسپرماتوزوئید را به عهده دارد از بارداری های ناخواسته جلوگیری کند.

تولید اسپرم می تواند پس از دو تا سه ماه از قطع درمان از سر گرفته شود. برای فعال کردن این محافظ ضد بارداری لازم است که مرد به مدت دو تا سه ماه روزی یک قرص جلوگیری را مصرف کند.

منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#12 | Posted: 12 Nov 2011 22:30
کاهش حرکات جنین در بارداری

درک اولین حرکت جنین توسط مادر ، احساس زندگی نام دارد که معمولا در هفته های 16 تا 22 بارداری برای اولین بارحس می شود. مادران ،واژه های مختلفی را برای توصیف آن به کار برده اند،بعضی آن را مانند احساس بارش اولین قطره های باران بر روی کف دست، پرواز پروانه و یا شنا کردن ماهی در داخل شکم، دانسته اند.

ابتدا این حرکات نامنظم و فاصله دارند ولی بتدریج منظم و معنی دارمی شوند. حرکات جنین به سه دسته ضعیف، قوی و غلطشی تقسیم می شود.با پیشرفت بارداری، حرکات ضعیف، جای خود را به حرکات قوی می دهند که مجددا با نزدیک شدن به زمان زایمان و به دلیل بزرگ شدن جنین و کاهش مایع امنیوتیک ( مایع دور جنین) تعداد آنها کاهش می یابد.گرچه جنین شما حرکات جهشی و غلطشی بسیاری دارد ولی شما تنها حرکاتی را بهتر و دقیقتر حس می کنید که بیست ثانیه یا بیشتر طول بکشند.

اکر عادت دارید خودتان را با خانمهای باردار دیگر مقایسه کنید، نگران نباشید زیرا هر مادری تجربه متفاوتی از حرکات جنین دارد و هر جنینی نیز الگوی حرکتی ویژه خودش را دارد. ضمن اینکه دوره های خواب و بیداری جنین، مستقل از خواب و بیداری مادر است. طبق پژوهشها، متوسط مدت خواب آرام جنین 23 دقیقه است. بنابراین اگر جنین تان حرکت نکرد ،نگران نباشید، ممکن است جنین تان خواب باشد.

روشهای ارزیابی حرکات جنین :

مهمترین راه ارزیابی حرکات جنین، درک مادر از حرکات اوست. با این حال روشهای ارزیابی دقیقتری نیز وجود دارد. مانند توکودینامومتری و سونوگرافی بیو فیزیکال و لحظه به لحظه.تعداد حرکات ایده آل جنین یا مدت زمان مناسب شمارش آنها تعریف نشده با این حال در صورتی که حرکات جنین شما کاهش یافت حتما باید این وضعیت را با پزشک یا مامای خود در میان بگذارید او می تواند برای شما در خواست سونوگرافی و تست بدون استرس بدهد.

در صورت احساس کاهش حرکات جنین، در 4 هفته آخر بارداری می توانید با شمارش حرکات جنین، از سلامت او اطمینان پیدا کنید.برای این منظور، یک لیوان شربت قند نوشیده و به پهلوی چپ بخوابید. سپس به مدت 2 ساعت حرکات جنین را بشمارید، تعداد 10 حرکت در 2 ساعت طبیعی است. اگر تعداد 10حرکات جنین ، زودتر از 2 ساعت به 10 بار رسید، نیازی به ادامه کنترل حرکات نیست. در صورتی که حرکات جنین ،کمتر از این تعداد باشد، فورا به مطب پزشک و یا ماما مراجعه کنید.

روشهای تعیین جنسیت جنین :

انتخاب جنسيت جنين ، يكي از خواسته هاي قلبي بسياري از والدين است اما بايد به اين نكته توجه داشت كه در بسياري از موارد، بيماريهاي ژنتيكي در يك جنس خاص مثلا در پسران بيشتر بروز مي كند. بنابراين در مواردي كه زمينه هاي قومي، نژادي و شخصي و يا خانوادگي براي ابتلا به يك بيماري خاص ژنتيكي مثلا كور رنگي. هموفيلي و يا بعضي بيماريهاي عضلاني در والدين و يا يكي از آنها وجود داشته باشد. پيش از انجام هر اقدامي براي تعيين جنسيت جنين بايد ابتدا به مراكز مشاوره ژنتيك مراجعه كرد.

بايد توجه داشت كه هيچ روش قطعي براي انتخاب جنسيت جنين وجود ندارد.و حتي با استفاده از پيشرفته ترين روشها، امكان تعيين جنسيت به 100% نمي رسد.با اين حال بعضي رژيمهاي خاص و يا تكنيكهاي آمیزش مي توانند در انتخاب جنسيت جنين به والدين كمك كنند.

برای تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری، سه روش وجود دارد :

 • روش PGD یا تشخیص پیش از لانه گزینی جنین :

وقتی افزايش سن مادر و همچنين وجود بيماري هاي ژنتيكي در زوج هاي در معرض خطر ،باعث افزايش خطر بروز ناهنجاري هاي كروموزومي در نوزاد می شود.مثلا در مورد بیماریهای وابسته به جنس مانند هموفیلی که بروز آن به خصوص در پسران بيشتر از دختران است. این روش استفاده می شود. در این روش،با دادن دارو به زن ، تخمک ها را به صورت مصنوعی در محیط آزمایشگاهی رشد می دهند و بعد از عمل لقاح با اسپرم ، جنین های تشکیل شده را در مرجله هشت تا شانزده سلولی مورد ارزیابی قرار داده ویک یا دو بلاستومر را جدا می کنند به این ترتیب از تولد حنینهای سالم با جنسیت مطلوب بدون افزایش احتمال بروز بیماریهای ژنتیکی اطمینان می یابند. این روش با دو تا سه درصد خطا همراه است.

 • روش جداسازی اسپرمهای X و Y و تلقیح اسپرم شسته شده داخل رحم IUI :

در این روش پس از تهیه اسپرم با استفاده از روش اریکسون، اسپرمهایX و Y از هم جدا می شوند و اسپرمهای مطلوب ، جدا شده و با تزریق به داخل رحم، اقدام به بارور سازی می شود.احتمال خطا در این روش حدود 20 درصد است.

 • روش رژیم درمانی و آمیزش در زمان خاص :

در این روش که بر مبنای روش شتلز، طراحی شده است، به زن توصیه می شود به مدت حداقل 4 تا 6 هفته پیش از اقدام برای لقاح رژیم خاصی را مصرف کند. و سپس در زمانی نزدیک به تخمک گذاری برای پسر دار شدن و در زمانی که از تخمک گذاری مدتی گذشته است برای دختردار شدن ، آمیزش داشته باشد.تجربه و پژوهشها نشان دهنده آنست كه دريافت بيشتر يونهاي كلسيم و منيزيم موجب افزايش احتمال دختر زايي و دريافت يونهاي سديم و پتاسيم با افزايش احتمال پسر زايي همراه است.

 • مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم : زردآلو، هلو، موز، خربزه و آناناس، انبه، لوبیا چیتی ، گیلاس ،گلابی، سیب، گوجه سبز، آلو، کره، ماء الشعیر، کلوچه، نوشابه گازدار، مایونز ، گوشت گوساله.
 • مواد غذایی حاوی کلسیم و منیزیم : شکلات، قره قروت، آلبالو، زیتون ،کشک، پنیر سفید، ماست ، شیر ، تخم مرغ ، بادام و بادام زمینی بدون نمک ، مرغ و کالباس مرغ.

رعايت نكات زير پيش از آغاز رژيم درماني ضروري است :

 • خانمها بايد پيش از تصميم گيري براي بارداري. ابتدا آزمايشهاي لازم در مورد كم خوني و برخي بيماريهاي خاص مانند سرخجه و هپاتيت ب را انجام داده و پس از درمان اين بيماريها در صورت وجود و استفاده يك قرص اسيد فوليك بصورت يك روز در ميان از 3 ماه پيش از بارداري. براي تغيير رژيم غذايي خود . اقدام كنند.

 • توجه داشته باشيد كه مدت رعايت رژيم غذايي 6ـ4 هفته پيش از اقدام براي بارداري است. . به محض باردار شدن مادر بايد رژيم معمولي را از سر گرفته وبراي مراقبتهاي دوران بارداري ، تحت نظر باشد.

 • پیش از شروع رژیم مطمئن شوید که برای مصرف غذاهای حاوی یونهای بالا منعی ندارید مثلا در افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماریهای قلبی و نارسایی کلیوی رژیم پسرزایی با سدیم و پتاسیم بالا توصیه نمی شود. در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و بالا بودن کلسیم خون، رژیم دخترزایی با کلسیم و منیزیم بالا توصیه نمی شود.

 • به خاطر داشته باشید انجام هیچکدام از این روشها، به تنهایی تضمین کننده جنسیت مطلوب جنین نیست و استفاده از رژیمها باید به صورت منظم و دقیقا برحسب کالری مورد نیاز فرد انجام گیرد تا فرد دچار مشکلات متابولیکی ناشی از تغذیه نامناسب نشود. بنابراین تعیین جنسیت جنین تنها باید در موارد ضروری و وقتی سلامتی جنین با یک جنس خاص به خطر می افتد و توسط یک فرد ماهر مثلا ماما یا پزشک، انجام شود.

 • تغییر PH واژن : در برخی منایع ،شستشوی واژن با ترکیبات خاص مانند سرکه یا جوش شیرین توصیه می شود. براین اساس در محیط قلیایی ، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی Yبیشتر شده و پسرزایی افزایش می یابد و در محیط اسیدی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی X و دخترزایی افزایش می یابد.

 • تعیین زمان تخمک گذاری با روش LH تست و سونوگرافی : براساس روش شتلز ،اگر آمیزش در زمان تخمک گذاری صورت گیرد احتمال پسرزایی و 2 تا 3 روز پس از تخمک گذاری، احتمال دخترزایی افزایش می یابد. برای تعیین زمان تخمک گذاری می توان از تستهای خانگیLH و یا سونوگرافی استفاده کرد.


منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#13 | Posted: 12 Nov 2011 22:31
كاهش درد زايمان به روش رايحه درمانی يا آروماتراپیدر روش آروماتراپي از عصاره هاي فشرده گياهان معطر با ويژگيهاي درماني استفاده مي شود.روغنهاي اسانسي بسيار فشرده كه از گياهان استخراج مي شوند در اين روش كاربرد داشته و مشابه داروهاي گياهي داراي اجزاي شيميايي مختلف و بوهاي خوش و معطر مختلفي هستند كه مي توانند روي خلق و خو اثر نمايند.رايحه درماني به كاهش استرس و اضطراب كمك نموده و در ايجاد آرامش مؤثر است.از آنجا كه تعدادی از عوامل می توانند باعث ايجاد درد و ترس و اضطراب شوند رايحه درماني مي تواند در كاهش آثارآنها مؤثر واقع شود.بطور كلي موارد استفاده از آروماتراپي يا رايحه درماني شامل اضطراب و افسردگي - بي خوابي - درد شديد عضلاني - اختلال قاعدگي - درد قاعدگي -آرتريت – آسم – اختلال گوارشي – سر درد - درد زايمان و....مي باشد.

تاریخچه رایحه درمانی :

این روش سابقه شش هزار ساله و یا بیشتر دارد. در یونان، روم و مصر باستان همگی از مواد معطر برای درمان استفاده می‌کردند. به توصیه پزشک مصری ایمهوتپ، از روغن های معطر برای استحمام، ماساژ‌دادن و مومیایی‌کردن اجساد در شش هزار سال پیش استفاده ‌می‌کردند. در مصر باستان ایمهوتپ خدای طبابت و درمان بود. هیپو کرات یا بقراط نیز از حمام‌های رایحه‌درمانی و ماساژ و از دود کردن مواد معطر برای درمان‌کردن مردم آتن استفاده‌می‌کرد.رایحه درمانی نوین در سال1930 دوباره شکل گرفت. شیمیدان فرانسوی، رنه موراسین گاته فوس، واژه آروماتراپی (رایحه درمانی) را برای استفاده درمانی از عطر‌ها ابداع کرد. او شیفته خواص سنبل در درمان زخم‌های سوختگی دست خود بدون برجا گذاشتن هیچ اثر زخمی شد و به دنبال آن شروع به تحقیق در مورد خواص درمانی عطر‌ها در درمان بیماریهای جسمی و روانی کرد.

در طول جنگ جهانی دوم جراح فرانسوی ارتش دکتر جین والنت، از عصاره‌های معطر به عنوان ضدعفونی کننده استفاده کرد.پس از آن مادام مارگارت ماروی, رایحه درمانی را به عنوان یک روش درمانی گسترش داد.او عطرهای مختلف را برای درمان بیماریها تجویز می کرد.او به استفاده از عطرها برای ماساژ دادن در درمان اعتبار بخشید. رایحه درمانی هنگامی که عطرها به صورت همزمان بر جسم و ذهن اثر کنند بیشترین تاثیر را دارد.با وجود اين پدر آروماتراپي، پزشك ايراني؛ ابن سينای بزرگ بود كه اثرات بيش از 800 گياه را روي بدن مستند ساخت و روش استخراخ روغنهاي اساسي را بنيان گذاشت .مطالعات دانشمندان نشان داده است که عطر‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که می‌توانند آثار خاصی بر جسم و روح ما داشته باشند.ترکیبات شیمیایی آنها پیچیده‌است , ولی بیشتر شامل الکلها، استرها و آلدئیدها هستند. در ادامه در مورد مواد موثر عطرها، کاربردهای درمانی و تحقیقات انجام شده صحبت خواهیم ‌کرد.

عصاره های قابل استفاده :

عبارتند از : يك نوع سنبل به نام اسطوخودوس يا لاوندر،كندر يا فرانكين سنس،بابونه، گل سرخ،نارنگي،ياسمين،مريم گلي كبير،بهار نارنج،شمعداني،اكليل كوهي،دانه انگور،كنجد و بادام شيرين ، كه از بين عصاره هاي ذكر شده اسطوخودوس و كندر براي آرامش و كاهش درد زايمان بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرد.علاوه براين در هنگام زايمان عصاره ياسمن و مريم گلي كبير مفيد مي باشد و مي توان تركيبي از چند عصاره را به همراه آنها استفاده نمود.به طور كلي عصاره هايي كه براي كاهش و يا بر طرف كردن اضطراب مادر سودمند هستند عبارتنداز : اترج،بابونه،اسطوخودوس،بهار نارنج، نارنگي،چوب صندل و رز .

توجه به اين نكته اهميت دارد كه استفاده از عصاره هايي مورد نظر قرار گيرد كه اثر سوء بر مادر و جنين نداشته باشد و حداكثر 5 عصاره با هم مخلوط گردد؛ زيرا استفاده بيش از 5 نوع عصاره حس بويايي مادر را ضعيف نموده و بنابراين اثر رايحه درماني كاهش مي يابد.علاوه براين عصاره ها بايد در محل خنك و تاريك نگهداري شوند. استفاده از رايحه درماني در مراحل زايمان و بعد از آن باعث افزايش فعاليت رحمي،آمادگي براي زايمان،كاهش كمر درد می شود.القاي زايمان در موارد زايمان ديررس يا پست ترم (پس از 41 هفته) كاهش اضطراب،جلوگيري ازافزایش فشار خون ، كاهش ادم و تورم ، بهبود اپي زياتومي( برش ناحیه پرینه) ،افزايش شير و كاهش افسردگي پس از زايمان از آثار مفید دیگر آروملتراپی و رایحه های ذکر شده مي باشد.

موارد منع مصرف آن نيز شامل موارد منع ماساژ يا بروز مسموميت و آلرژي مي باشد.

تاثیر ماساژ بدن زنان در زایمان و تسکین درد آن :

ماساژ بدن را تحريك مي‌كند تا مواد ضد درد طبيعي بنام اندورفين از داخل بدن ترشح شود؛ مسكن‌هاي طبيعي، حوصله و وضع روحي خوب را به مادر باز مي گردانند. يك مطالعه نشان داده است زناني كه در هنگام زايمان ماساژ دريافت مي‌كرده‌اند در مقايسه با يك گروه كنترل كه كسي آنها را ماساژ نداده بود، اضطراب كمتري داشتند، درد كمتري حس كرده بودند، طول مدت زايمان آنها كوتاهتر بود و افسردگي پس از زايمان نيز در آنها كمتر مشاهده ‌شد.

روغن های اسانسی كه در طول ليبر( مراحل درد زایمان) استفاده مي شود :

 • سیج کلاری : این اسانس درطول ليبرباعث کاهش تنش شده و عضلات را شل ميكند.
 • گل شمعدانی : دارای اثر تسکین دهنده و آرام کننده است، تا انقباض ماهیچه ها و تمرکز بر تکنیک های زايمان مؤثرتر باشد.
 • گل یاس : كاهش درد، كمك به شل کردن عضلات گردن و ایجاد انقباضات قوی.
 • سنبل : کمک به كاهش درد - تقويت انقباضات رحم.
 • بابونه مخلوط با روغن بادام : پوست را انعطاف پذیر نگه می دارد و احتمال کشش پوست را کاهش می دهد.
 • گل رز : كمك به آرام شدن مادر كه باعث شل شدن عضلات وحفظ تمرکز و هوشياري مادر شده و در تسکین درد نیز نقش دارد.
 • نيرول : روغن پرتقال در کمک به كاهش درد ناشی ازانقباضات رحم نقش دارد.
 • روغن اسط‌وخودوس : به صورت ضماد موضعی در کاهش درد‌های پس از زایمان در سه تا پنج روز پس از زایمان موثر است.

بحث و نتيجه گيري :

به كارگيري اين تكنيك و استفاده از اين اسانسها باعث كاهش اضطراب واسترس، كاهش درد زايمان،كاهش علائم پس از زايمان و... ميشود.البته توجه به مقدار و دوز و زمان معين بسيار مهم است تا هر ماده بتواند اثر خودش را اعمال نماید.مادراني كه از اين روش استفاده مي كنند درد كمتري احساس مي كنند و زايمان را يك فرايند ترس آور و اضطراب آور نمي دانند، زيرا با قدرت ذهن و عكس العملي كه ازاين اسانسها ايجاد مي شود خود را مهياي زايمان نموده و با مشاركت فعال در زايمان اين فرايند را لذت بخش توصيف مي نمايند.

به نظر می رسد ، آروماتراپی روشی ارزان بوده و بكارگيری آن توسط مادر و ماماها آسان و راحت است.

منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#14 | Posted: 12 Nov 2011 22:33
هفت علامت خطر در بارداری که نباید فراموش شوند.مادر عزیز، اکنون که باردار شده اید باید به برخی نشانه ها بیشتر دقت کرده و علایمی را که به عنوان علایم خطر شناخته می شوند ، بهتر بشناسید. به محض مشاهده هر کدام از این علایم با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

 • خونریزی واژینال با یا بدون درد :

بهتر است خونریزی و لکه بینی را در بارداری جدی بگیرید ، گرچه همه لکه بینی ها وخونریزی ها مهم نیستند، ولی در اغلب موارد خونریزی در سه ماهه اول می تواند نشانه ای از سقط و یا بارداری خارج از رحم باشد.خونریزی روشن و همراه با درد از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر شما مبتلا به خونریزی و دردهای کرامپی شدید هستید ، احتمالا در معرض سقط هستید.اما دردهای تیز و واضح شبیه درد چاقو خوردگی و یک طرفه در زیر دل، به احتمال زیاد ،نشانه بارداری خارج از رحم است.عارضه ای جدی که با کاشته شدن جنین در جایی خارج از رحم ، مثلا در لوله های رحمی رخ می دهد.

چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

با پزشک ویا مامایتان تماس بگیرید. او برای شما سونوگرافی در خواست می کند و پس از معاینه و آزمایشهای لازم، اقدامات لازم را برای شما انجام می دهد.
نکته اصلی: بسیاری از خونریزیها و لکه بینی ها در سه ماهه اول بدون مشکل خاصی برطرف می شوند ولی نباید آنها را به فراموشی بسپارید، بویژه وقتی همراه با خونریزی شدید، درد شدید یکطرفه و یا دردهای کرامپی و پیچشی باشند.

 • تهوع و استفراغ شدید :

تهوع و استفراغ در بارداری مشکل شایعی است ولی گاهی آنچنان شدید می شود که باید آنرا جدی گرفت. تهوع و استفراغی که شما را از فعالیت روزانه بازدارد و موجب سرگیجه، کاهش وزن و از دست دادن مایعات بدن شود می تواند موجب اختلال در الکترولیتها شود و بنابراین خطرناک است.

چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

با پزشک ویا مامایتان تماس بگیرید. گاهی بستری شدن در بیمارستان ، ضروری می شود. ضمن اینکه داروهای موثر و کم خطری نیز برای این مشکل وجود دارند. اغلب خانمهای بارداری که تهوع و استفراغ دارند به زودی بهبود می یابند. ولی تهوع و استفراغ شدید علاوه بر اینکه می تواند نشانه ای از نوعی اختلال به نام حاملگی مولار باشد، باید به سرعت درمان شود.

 • تب شدید :

تب بیش از 38 درجه سانتیگراد باید در بارداری جدی گرفته شود. خانمهای باردار بیش از سایر افراد در معرض برخی از بیماریهای عفونی از جمله انفلوانزا هستتند. ضمن اینکه تب بالا در هفته های اول بارداری می تواند موجب اختلال در لوله عصبی جنین و اختلال و ناهنجاری جنینی شود.
تبی که همراه با درد مفاصل و کهیرتظاهر کند؛ می تواند نشانه ای از بیماری سیتومگال، توکسوپلاسموز و یا پاروویروس باشد.

چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

هر نوع تب را که همراه با علایم تنفسی، درد بدن ونشانه های شبیه آنفلوانزا ،کهیر و درد مفاصل باشد، به پزشک یا مامایتان گزارش کنید. به خاطر داشته باشید مهمترین اقدام اولیه، کاهش تب با دارویی مانند استامینوفن ساده است.

نکته مهم: زنان باردار بیشتر در معرض بستری شدن در بیمارستان، بخش مراقبتهای ویژه و مرگ ناشی از آنفلوانزا هستند. بنابراین واکسیناسیون بر علیه آنفلوانزا در زنان بارداری که در فاصله مهر تا اردیبهشت ماه باردار می شوند در هر کدام از سه ماهه های بارداری پیشنهاد می شود.

 • ترشحات واژینال و خارش :

این علامت می تواند نشانه ای ازعفونتهای زنانه و یا بیماری آمیزشی قابل درمان باشد که در طی بارداری عوارض خطرناکتری دارند زیرا می توانند موجب زایمان زودرس و انتقال عفونت به جنین شوند.

چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

در اولین فرصت به پزشک یا مامایتان مراجعه کنید. زیرا درمان زودرس بهتر از تحمل عوارض است.

 • درد و سوزش هنگام دفع ادرار :

این علامت می تواند نشانه ای ازعفونت مثانه و دستگاه ادراری باشد. عدم درمان این عفونتها، می تواند موجب بروز زایمان زودرس شود.

چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

درمان زودرس می تواند از بروز عفونت های شدیدتر و نیز زایمان زودرس پیشگیری کند.

 • درد و تورم یکطرفه ساق پا / سردرد شدید :

این علامت می تواند نشانه ای از وجود یک لخته خون در مسیر رگی باشد.بارداری معمولا همراه با افزایش انعقادپذیری بیشتر خون است و زنان باردار بیشتر در معرض انعقاد خون در اندامهای انتهایی و مغز هستند. وجود لخته خون در مغز با سردرد شدید و در مسیر رگهای پا با قرمزی، درد و تورم یکطرفه ساق پا بروز می کند.سردرد همراه با تاری دید می تواند نشانه ای از افزایش فشار خون یا اختلال عروقی در مغز باشد.

چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

در اولین فرصت با پزشکتان تماس بگیرید.زنانی که دچار سابقه ترومبوز و لخته شدن خون هستند باید به صورت پیشگیرانه و قبل از اقدام برای بارداری درمان شوند.

 • تشدید بیماریهای زمینه ای دربارداری :

زنان بارداری که مبتلا به بیماریهای زمینه ای مانند بیماریهای تیروئید، دیابت و فشار خون بالا، لوپوس و آسم هستند، باید در مورد هر گونه تغییری در نشانه های بیماریشان حساستر باشند.اگر بیماریهای زمینه ای شما تشدید شوند ویا تحت کنترل نباشند ممکن است بارداری شما با مخاطراتی همراه شود مثلا افزایش و یا کاهش هورمونهای تیروئید می تواند احتمال سقط را افزایش دهد ویا افزایش قند خون می تواند شما را در معرض بروز سقط و ناهنجاریهای جنینی قرار دهد.

چه اقدامی باید انجام دهیم ؟

هر نوع تشدید علایم باید به عنوان یک نشانه خطر در نظر گرفته شده و در اولین فرصت برای درمان آن اقدام شود.
به خاطر داشته باشید اغلب زنان، بارداری کم خطری را پشت سر می گذارند بنابراین از بارداریتان لذت ببرید. استرس زیاد برای شما خطرناک است. بنابراین با ویزیتهای کافی در طی بارداری، تغذیه مناسب و استراحت کافی و دریافت مکملهای ویتامین در طی بارداری، از سلامت بارداریتان اطمینان کسب کنید.

منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#15 | Posted: 12 Nov 2011 22:33
حاملگی و مقاربت (پرسش و پاسخ)

بسیاری از خانمها در اوّلین مراقبت حاملگی شان این سوال را مطرح می کنند که مقاربت و یا نزدیکی در زمان حاملگی چگونه باید باشد؟ آیا خطری برای جنین ایجاد می کند یا نه؟ البته هر خانمی باید این سوالها را از ماما یا پزشک خود بپرسد ولی بطور کلی، در حاملگیهای بدون مشکل و طبیعی، مقاربت خطری ندارد. اغلب سوالها خانمهای باردار در این زمینه به شرح زیر می باشند :

 • آیا نزدیکی می تواند به جنین صدمه بزند و یا باعث سقط شود ؟

در یک حاملگی طبیعی و بدون خطر ، نزدیکی نمی تواند چنین خطری ایجاد کند . جنین به خوبی توسط کیسه ی آب و ماهیچه های رحمی محافظت می شود . علاوه براین یک ترشح غلیظی در دهانه رحم وجود دارد و آنرا می بندد و از انتقال عفونت به داخل رحم جلوگیری می کند. هر چند معمولاً به خانمهایی که سابقه ی سقط دارند توصیه می شود که نزدیک نداشته باشند اما آماری که این نظریه را تایید نماید وجود ندارد. تقریباً 40 % از اولین سقط ها را می توان به ناهنجاریهای ژنتیکی جنین مربوط کرد. نا رساییهای هورمونی و عفونتهای تناسلی نیز نقش مهمی در ایجاد سقط دارند . ولی نزدیکی، نقشی ندارد. اگر احیاناً پس از نزدیکی، سقط صورت گیرد، پدر و مادر احتمالاً خودشان راسر زنش می کنند ولی باید این را بدانند که در هر حال این سقط صورت می گرفت و ارتباطی یه نزدیکی آنها نداشته است. شما ممکن است حرکات جنین را درحین مقاربت احساس کنید ولی این حرکات در تمام مواقع دیگر نیز وجود دارند، نگران نباشید، حرکات او نشان دهنده ناراحتی و یا خطر برای او نمی باشد .

 • آیا مقاربت می تواند باعث زایمان زودرس شود ؟

در صورتی که خانمی سابقه ی زایمان زودرس دارد ، توصیه می شود که در صورتی که نزدیکی انجام می شود سعی کند به اوج لذت جنسی ( ارگاسم ) نرسد. چنین حالتی در زن باعث ایجاد انقباضات جزئی در رحم می شود. از آنجایی که مایع منی محتوی ماده ای بنام پروستاگلاندین می باشد و آن هم باعث تحریک انقباضات رحمی می شود، توصیه می شود این مایع در واژن ریخته نشود (یا از کاندوم استفاده شود و یا همانند روش جلوگیری طبیعی، نزدیکی صورت گیرد) و بطور کلی نزدیکی با ملایمت بیشتری همراه باشد.البته در کسانی که سابقه ی زایمان زودرس ندارند، این مسائل نقشی ندارند. با این حال توصیه می شود در یکی دوماه آخر دقت بیشتری در این مسائل صورت گیرد.

 • آیا حاملگی در تمایلات جنسی زن تأ ثیری دارد ؟

از نظر روحی، نگرانی راجع به حاملگی و بچه و احساس این که اندام ازفرم عادی خارج شده می توانداز میزان تمایلات جنسی زن بکاهد. از نظر جسمی، درسه ماهه ی اوّل تهوع و استفراغ و خستگی و درسه ماهه آخر افزایش وزن و فرم شکم و حساسیت پستانها، افزایشات ترشحات رحمی و تکرار عفونتهای قارچی همه می توانند میل جنسی زن را کاهش دهند .البته از نظرعلمی، به علت افزایش میزان هورمونهای جنسی وجریان خون لگنی، قاعدتاً تمایل جنسی زن باردار بیشتر می شود.

 • تمایلات جنسی مرد در دوران بار داری زن چگونه است ؟

مردها نیز نگرانیهایی در دوران بارداری خانمشان دارند، نگران هستند که مبادا نزدیکی به بچه صد مه ای بزند و یا باعث ناراحتی مادر شود.برخلاف نگرانی خانمها از اندام جدیدشان، بسیاری از آقایان از فرم جدید بدن خانمشان راضی هستند و مقاربت را نوعی نزدیک تر شدن به شرایط جدید همسرشان می دانند. البته معمولاً آقایان ملاحظه شرایط خانمشان راخواهند کرد اما اگر شوهرتان مشکلی در این زمینه دارد حتماً با ماما یا پزشکتان مطرح کنید.

 • آیا نحوه ی مقاربت در حاملگی باید تغییر کند ؟

با پیشرفت حاملگی قاعدتاً وضعیت عادی مقاربت برایتان مشکل تر می شود و علاوه بر این با بزرگ شدن رحم و جنین، خوابیدن مادر به پشت برای جنین خطرناک می شود بنابراین توصیه می شود که نزدیکی یه صورت خوابیدن به پهلو و یا زن بر روی مرد صورت گیرد. نکته مهم دیگر در مقاربت اینست که حتماً باید با ملایمت انجام شود و همچنین نوک پستان مادر تحریک نشود چرا که تحریک نوک پستان زن باردار (چه دست زدن و چه مکیدن) می تواند باعث ترشح نوعی هورمون شود که می تواند باعث انقباضات زایمانی شود. البته باید توجه کرد که هدف از مقاربت فقط ارضای میل جنسی نیست بلکه می توان تنها با آغوش گرفتن یکدیگر ابراز عشق نمود.

 • آیا اثرات حاملگی بر مقاربت پس از زایمان هم وجود دارد ؟

نمی توان کتمان کرد که پس از زایمان تغییرات وا ضحی در بدن زن ایجاد می شود از جمله پستانها شل تر از سابق هستند، خطوط روی شکم و سینه و افزایش وزن نیز وجود دارد. واژن (مهبل) که همان مجرای مقاربت نیز هست به سفتی سابق نیست و اینها همگی باعث می شوند که لذت نزدیکی مانند قبل از بارداری نباشد (برای جلوگیری از شلی واژن بعد از زایمان بهتر است روزانه چندین مرتبه این ورزش را انجام دهید : ماهیچه های واژنتان را سفت کنید و سپس به تدریج شل نمایید). البته این تغییرات به مرور عادی می شوند وهر دو شما به این مسائل عادت می کنید . بیشتر پزشکان توصیه می کنند که تا پایان دوره ی نفاسی (6 هفته پس از زایمان) نزدیکی صورت نگیرد و قاعدتاً چون تااین دوره مقداری خونریزی و یا لکه بینی وجود دارد، هم از نظر بهداشتی و هم از نظر شرعی نیز مقاربت مسأله دارد . چون تا وقتی که خونریزی وجود دارد نشان دهنده ی اینست که دهانه ی رحم هنوز مقداری باز است و برای جلوگیری از عفونت بهتر است نزدیکی صورت نگیرد. حداقل زمان برای دوری از مقاربت تا وقتیست که بخیه ها جوش نخورده اند. پس از ترمیم بخیه ها و رفع لکه بینی، نزدیکی بلامانع است. باید در اینجا یاد آوری کرد که دراین زمان (دوره ی نفاسی) بهترین زمان برای تصمیم جهت روش جلو گیری از بارداری می باشد، آن را فراموش نکنید.

 • چه زمانی نباید مقاربت انجام شود ؟

درهر حال باید مورد خودتان را با ماما یا پزشکتان مطرح کنید چون هر یک نفر ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد. در صورتی که سابقه سقط و یا زایمان زودرس دارید ویا پس از مقاربت علایم غیرعادی دارید حتماً اطلاع دهید .

درشرایط زیر مقاربت ممنوع است :

 • جفت سر راهی (قرار گرفتن جفت در قسمت پایین رحم)
 • دهانه رحم نارسا
 • دهانه رحم باز شده
 • کیسه آب باز شده
 • درد و انقباض
 • خونریزی رحمی
 • هنگامی که وضعیت راحتی نمی توانید پیدا کنید
 • وجود ضایعات هرپسی (مانند تبخال) برروی دستگاه تناسلی زن ویا مرد


منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#16 | Posted: 12 Nov 2011 22:36
رفلکسولوژی _ روشی جدید برای کاهش درد زایمان(قسمت اول)نگرش زن به درد زایمان تحت تاثیر عوامل متعددی مانند تجارب قبلی او از درد ، توانایی فرد برای تطابق با درد زایمان ، محیط زایمان وعوامل روانی- اجتماعی است. اقدامات تکنیکی و پیشرفتهای مامایی سبب شده که زایمان طبیعی برای مادر و جنین سالمتر و ایمن تر باشد. هدف همه این روشها ، به غیر از فراهم سازی یک زایمام مطمئن و سالم برای مادر و کودک ، ایجاد یک تجربه مطلوب و رضایت بخش از زایمان برای مادر نیز می باشد.

بازتاب شناسی یا رفلکسولوژی یا درمان منطقه رفلکس ، نوع پیشرفته ای از ماساژ پا یا دست است. که براین اساس طراحی شده که پاها نشان دهنده نقش تمام بدن است و ماساژ هر نقطه از پا یا دست که با بخشی از بدن مرتبط است می تواند خواص درمانی داشته باشد.اگرچه رفلسکولوژی یک وسیله تشخیصی نیست ، اما امکان تشخیص تغییرات در فعالیتهای فیزیولوژیک مانند مراحل سیکل قاعدگی و یا مناطق دچار اختلال یا بیماری که ممکن است در بدن وجود داشته باشد ، فراهم می آورد. یا می تواند نشانه مشکلات احتمالی یا موجود در یک نقطه از بدن باشد.

تاریخچه رفلکسولوژی :

این روش در طب چین باستان از هزارها سال پیش استفاده می شده . اعتقاد بر اینست که نقاط مختلف بدن از طریق خطوط انرژی به نام میریدیان ( نصف النهار) به هم متصلند. براساس تثوری رفلکسولوژی ، خطوط انرژی ، پاها و دستها را به سایر نقاط بدن متصل میکند. نقاشی های آرامگاههای مصری ، صحنه هایی از آنچه به نظر می رسد ماساژ پا می باشد را نشان می دهند و تصور می شود که قبایل اولیه در جاهای دیگر نیز از تکنیکهای مشابه استفاده می کرده اند.

موارد منع مصرف رفلکسولوژی :

رفلکسولوژی تنها در صورتی در بارداری نباید استفاده شود که خطر از دست رفتن جنین وجود داشته باشد. بنابراین رفلکسولوژی می تواند روش بسیار خوبی برای ایجاد آرامش در مادر و جنین باشد و به بدن مادر کمک کند تا تعادل یابد. این روش در درمان عفونتهای حاد نیز نقشی ندارد. مگر در ایجاد آرامش وکاهش درد و فعال کردن اعضای ترشحی.

رفلکسولوژی چگونه عمل می کند؟

رفلکسولوژی یا درمان منطقه رفلکس در پا را می توان به منظور برانگیختن مناطقی از بدن که در گذشته یا حال ، دچار به هم خوردگی در انرژی شده اند ، به کار برد.درمانگران تاکید می کنند که نقاط رفلکس در پا به عنوان گیرنده عصب برای تمام اعضای بدن عمل می کنند . بر این اساس ، پای راست با سمت راست بدن و پای چپ با سمت چپ بدن مرتبط است. سطح پشتی نشان دهنده جلوی بدن ، شامل سیستم عضلانی است وکف پا نشان دهنده پشت بدن و اعضای داخلی می باشد. استثنا در این مورد سیتم اعصاب مرکزی و مغزی است که توسط سمت مخالف مغز کنترل می شود. و بنابراین مناطق رفلکس روی پا برای این بخش از بدن درپای مخالف می باشد.

تعیین مناطق ویژه روی پا ، با قرار دادن دو پا در کنار هم و ساختن تصویری از بدن روی آنها ساده تر می باشد. مشاهده تغییر رنگ ، خشکی یا کهیر روی سطح پوست و یا وجود تورم در منطقه ای خاص می تواند انعکاسی از مشکلات آن سیستم باشد. مراقبت باید به گونه ای صورت گیرد که منطقه هر عضو به طور صحیح شناسایی شود. مثلا پاشنه ها نماینده منطقه لگنی هستند و در اوایل حاملگی از ماساژ شدید در این مناطق باید خود داری کرد زیر ا امکان سقط خودبخود را افزایش می دهد.

بعضی از متخصصین رفلکسولوژی ، استفاده از وسایلی مانند باندهای الاستیک را در کار خود در نظر می گیرند تا فشار مداومی را بر روی مناطق مشخصی از دست ها یا پاها اعمال کنند. در مامایی فرض بر اینست که کذاشتن کانول داخل رگی در ناحیه پشت دست- منطقه ای که مربوط به پستانها می باشد ، ممکن است به شروع شیردهی آسیب برساند. که می تواند ارزش تحقیق داشته باشد.مطمئنا عکس این مساله نیز درست است ، اینکه در زنانی که شیردهی کافی ندارند ، تحریک این مناطق در دست و پا میتواند مفید باشد.

استفاده از رفلکسولوژی در طی بارداری ، زایمان و پس از آن :

بازتاب شناسی دارای مزایای گسترده ای برای خانمهای باردار ، تازه زایمان کرده یا در حال زایمان و کودکانشان ، هم در درمان انواع شرایط ویژه و هم در ایجاد آرامش و کمک به خواب می باشد.بعضی از خانمها از آن برای گذراندن بهتر دوره بارداری و بهبود اثرات تغییرات فیزیولوژیک بارداری استفاده می کنند. به نظر می رسد ماساژ نقاط مربوط به تخمدان و هیپوفیز می تواند باعث تحریک تخمک گذاری شود.بنابراین در درمان ناباروری و کاهش تخمک گذاری نیز می تواند مفید باشد.

اینگونه اقدامات طبیعی همراه با سایر درمانها مانند مشاوره تغذیه ، تمرینات آرام سازی و توصیه به نشستن در حمامهای گرم و سرد با سطح آب بالای کمر به منظور بهبود تغذیه لنفاتیک و عصبی لگن انجام می شود. شناسایی منطقه رفلکس غده هیپوفیز برای استفاده از رفلکسولوژی در مامایی حیاتی است. زیرا بسیاری از مشکلات ناباروری مربوط به عملکرد هیپوفیز است.

در طی حاملگی عاقلانه است که برروی منطقه رفلکس رحم به نرمی کار شود. اگرچه بهتر است این منطقه با فشار آهسته بر روی آن آرام نشود.این عمل اثرات آرامبخشی بر روی حاملگی دارد ، اما احتمالا مشکلاتی برای سلامتی مادر و جنین ایجاد می کند.

منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#17 | Posted: 12 Nov 2011 22:36
رفلکسولوژی _ روشی جدید برای کاهش درد زایمان(قسمت دوم)

تهوع و استفراغ ناشی از حاملگی :

تهوع و استفراغ سه ماهه ی اول ممکن است به رفلکسولوژی همراه با سایر درمانها پاسخ دهد، ماساژهای هماهنگ و ارام سازی منطقه شبکه خورشیدی معمولا مادر را آرام ساخته و درمان مناطق رفلکس برای سیستم غددی( اندوکرین) می تواند استفراغهای شدید با علت هورمونی را بهبود بخشد. ناراحتی های همراه با میگرن نیز قابل درمان هستند.

یبوست :

یبوست به طور حیرت آوری به رفلکسولوژی پاسخ می دهد. و در دوران بارداری و پس از آن و نیز بر روی نوزاد و کودک می تواند انجام شود. قوس پاها با دستگاه گوارش در ارتباط هستند و ماساژ این نقاط در جهت عقربه های ساعت توسط شست دست می تواند بسیار موثر باشد.

هموروئید و بواسیر :

هموروئید را می توان بطور موفقیت آمیزی با رفلسکولوژی قبل و پس از زایمان درمان کرد.ایجاد ارامش منطقه رفلکس رکتال وتحریک مناطق سیستم لنفاوی و روده ای ، نارحتی ها را برطرف می کند، به دفع کمک میکند و تورم هموروئید بیرون زده را کاهش می دهد.

کمر درد :

کمرد درد ایجاد شده به علت اثرات هورمون ریلاکسین( هورمون شل کننده در طی بارداری) با کار کردن رو ی ستون مهره ها در لبه داخلی پا و هم چنین با آرام سازی مناطق برای مفاصل ساکرو ایلیاک و ماهیچه های شکمی ، بهبود می یابد. در صورتی که مشکل به علت شل شدن سمفیر پوبیس یا مفصل شرمگاهی ایجاد شده باشد، کار آرام بر روی منطقه غده هیپوفیز، هورمونهای ترشح شده را تنظیم می کند.

ادم و ورم :

ادم فیزیولوژیک قوزک پا از طریق کار منظم روی مناطق رفلکس سیستم لنفاوی، کلیه ها ، کبد و دستگاه گوارش برطرف می گردد.

سوزش سر دل :

سوزش سر دل با تحریک مناطق مربوط به مری، معده و روده و آرام سازی مناطق مربوط به شبکه خورشیدی و دیافراگم و اسفنکتر کاردیا در انتهای مری، بهبود می یابد.

سیستیت و عفونت مثانه :

اکثر نویسندگان پیشنهاد می کنند که علایم عفونت مثانه، عفونت کلیه و نفریت ها با درمان مناطق رفلکس قابل درمان است اما در درمان زنان باردار با این بیماریها مراقبت زیادی باید صورت بگیرد.و درمانگر باید مطمئن باشد که کار تنها در مسیر دستگاه ادراری از کلیه ها به حالبها و سپس به سمت مثانه صورت گیرد. تا از گسترش عفونت در خلاف جهت پیشگیری شود.

تکرر ادرار :

تکرر ادرار به علت فشار رحم باردار و در حال رشد یا نزول عضو نمایش جنین ، با رفلکسولوژی ارام در مناطق دستگاه ادراری می تواند بهبود یابد.

اضطراب :

مادران مضطرب و افسرده می توانند از رفلکسولوژی منظم توسط یک فرد ماهر در طی بارداری بهره ببرند.این کار باعث بهبود بی خوابی و کم شدن استرس شده و می تواند فرصتی برای بحث در مورد جزییات ترسها و نگرانیهایشان فراهم آورد.

تحریک زایمان :

به طور تکنیکی ، دردهای زایمانی می تواند توسط تحریک مناطق غده هیپوفیز و رحم القا شود.

درد زایمان :

می تواند از طریق کار آرام بر روی تمام سطح پا کاهش یابد. اما توجه به مناطق رفلکس برای رحم، غده هیپوفیز، سیستم لنفاوی و سایر اعضای لگنی ضروری است. مالش شدید پاشنه ها بین دستان ماما این ناراحتی را برطرف کرده و فعالیت رحم را افزایش می دهد.ضمن اینکه تشویق مادر به ماساژ سریع اطراف مچ هایش به مدت دو دقیقه در هر ساعت نیز می تواند مفید باشد.

مچ ها و ناحیه بالای قوزکها با لوله های رحمی، و سیستم لنفاوی باروری مرتبط بوده و این عمل به بهبود احتقان و پرخونی لگن کمکمی کند. این روش براساس پژوهش موتا و مک گراد (1993) در درمان طیفی از علایم حاملگی مانند : کمر درد ، سوزش سردل و فشار خون بالا موثر است و طول مدت لیبر و زایمان کاهش می یابد.

منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#18 | Posted: 12 Nov 2011 22:45 | Edited By: e_h_s_a_n
عكس از مراحل زندگی جنینی (۱)
 • تخمک و اسپرم انسان
 • نطفه 6 روزه
 • جنین 4 هفته ای
 • جنین 8 هفته ای


منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#19 | Posted: 12 Nov 2011 22:48
عكس از مراحل زندگی جنینی (۲) • جنین 12 هفته ای
 • جنین 16 هفته ای
 • جنین 20 هفته ای
 • جنین 24 هفته ای


منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
#20 | Posted: 12 Nov 2011 22:49
عكس از مراحل زندگی جنینی (۳) • جنین 32 هفته ای
 • جنین 36 هفته ای
 • تولد


منم فرزند ایران از نسل کوروش و داریوش بزرگ نه از نسل دروغ و فریب
     
صفحه  صفحه 2 از 6:  « پیشین  1  2  3  4  5  6  پسین » 
Sexology - سکسولوژی انجمن لوتی / Sexology - سکسولوژی / Pregnancy | بارداری و حاملگی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2019 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites