تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
خانه و خانواده

Housework | ‏نكات خانه داری

صفحه  صفحه 21 از 57:  « پیشین  1  ...  20  21  22  ...  56  57  پسین »  
#201 | Posted: 9 Oct 2011 03:54
جلوه پاييزي به منزلتان بدهيدتغییر فصل و آغاز پاييز، فرصت مناسبی است تا شما نیز چیدمان منزلتان را کمی تغییر دهید. از نظر برخی افراد، پاییز تنها يادآور فصل مدرسه و تماشا کردن برگ‌های سرخ و زرد از پشت پنجره اتاق یا قدم زدن و شنیدن صدای autumn
خش خش برگ‌های خشک پاییزی است.

در صورتی که اینطور نیست! پاییز زمان بسیار مناسبی برای ایجاد تغییر در چیدمان داخل و خارج خانه به شمار مي‌رود زيرا دست شما براي انتخاب انبوهي از رنگ‌ها باز است. نیازی نیست برای چیدمان خانه خود از وسایل مصنوعی و پلاستیکی گرانقیمت استفاده کنید. ما به شما چند ایده ساده و ارزان توصیه می‌کنیم تا به وسیله آن بتوانید جلوه زیباي پاييزي به منزلتان بدهید و آن را برای ماههای سرد سال آماده كنيد . در هر اتاق، قسمتی را به تزئینات چوبی اختصاص دهید.

شاخه‌های زیبایی را که هنوز دارای برگ‌های رنگین هستند (هرچه شاخه‌ها رنگارنگ‌تر و پرپیچ‌تر باشد بهتر است) از حیاط خانه‌تان انتخاب و جمع‌آوری کنید، آنها را دسته کرده و با روبانی زیبا ببندید. می‌توانید برای بیشتر شدن جلوه کار، گلهای پاییزی خشک را به دسته‌ها اضافه کنید. از این کاردستی طبیعی و زیبا برای تزئین بالای شومینه یا روی میز و از دسته‌های ظریف‌تر آن، برای تزئین جلوی آینه سرویس‌های بهداشتی و قفسه حوله‌ها استفاده کنید.

برگ‌های پاییزی زیبا را جمع کنید. آنها را روی دستمال کاغذی بچسبانید و زیر یک کتاب سنگین تحت فشار قرار دهید. پس از گذشت حداکثر یک هفته می‌توانید جادوی طبیعت را بر روی دستمال‌ها مشاهده کنید! حالا می‌توانید با این دستمال‌های زیبا به میز شام جلوه خاصی دهید و از صرف شام در یک شب پاییزی لذت ببرید.شاخه‌های درخت مو را چیده، مرتب کنید و آنها را یک شب در آب گرم خیس کنید.

سپس پیچ شاخه‌ها را باز کنید و آنها را به دور جاشمعی‌ها و پایه چراغ‌ها بپیچانید؛ خواهید دید که چگونه طبیعت در خانه شما خودنمایی می‌کند! اضافه کردن گلهای خشک می‌تواند به زیباتر شدن کار کمک کند.حتی می‌توانید داخل کدوهای ظریف یا سیب را به عمق 5/2 سانتی‌متر خالی کنید و از آن به عنوان جاشمعی شمع‌های کوچک سر میز یا جای عود استفاده کنید پاییز، زمان مناسبی برای خشک کردن گل‌های حیاط است.

خشک کردن گل‌ها به وسیله هوای آزاد آسان‌ترین روش است اما همه گل‌ها را نمی‌توان به این وسیله خشک کرد. بهترین گزینه برای این روش، گل رز (البته به شکل غنچه) است. گلها را دسته و آنها را به شکل وارونه در هوای آزاد برای چند هفته آویزان کنید تا خشک شوند. سپس گلهای خشک شده را با یک روبان خوش رنگ ببندید و از آنها در هر کجا که مایل بودید برای تزئین استفاده کنید.رای زیباسازی بیرون خانه شما، هنوز یک راه دیگر باقی مانده است! در قسمت پایین پنجره‌ها، از بیرون جعبه‌ای نصب کنید و در آن گل‌های زیبا يا درختچه‌هاي رنگين برگ بکارید، خواهید دید که نمای منزلتان چقدر چشم‌گیر و زیبا خواهد شد.

به همین سادگی در کنار اعضای خانواده‌تان از روزهای پاییزی خاطراتی زیبا بسازید..
     
#202 | Posted: 9 Oct 2011 03:54
ایده های " آن موریس " در منزل وآشپزخانه و حمامآن موريس، نويسنده كتاب "پزشك خانه"، تركيب بي‌نظيري از مهارت‌هاي گوناگون را كه حاصل سال‌ها كار و فعاليت در حوزه‌هاي خريد و فروش مسكن و طراحي داخلي است، در برنامه پزشك خانه كانال 5 تلويزيون انگلستان عرضه مي‌كند.

اين كارشناس تغيير دكوراسيون منزل، زمان خود را بين سه نقطه از جهان تقسيم كرده است: "انگلستان، محل زندگي و ساخت برنامه‌هاي تلويزيوني پزشك خانه؛ سانفرانسيسكو، محل فعاليت‌هاي تجاري مربوط به طراحي داخلي؛ و سن‌ميگوئل دي آكنده در مكزيك، محل تفريح و استراحت." در كنار ساخت برنامه‌هاي تلويزيوني و كار روي كتاب‌هاي جديد، خانم موريس يك ستون هفتگي پرسش و پاسخ در روزنامه "مترو" مي‌نويسد.

از او همچنين در وب سايت زنان نيز مطالبي به چاپ مي‌رساند. آن موريس داراي مدرك ليسانس هنر از دانشگاه ميشيگان است. او طراحي داخلي را در دانشگاه كاليفرنيا و نقاشي تزييني (دكوراتيو) را در گارگاه آموزشي گيل لاورنس فرا گرفت. خانم موريس همچنين دانش آموخته انجمن تحقيقات رنگ آمريكا است.

آنچه پیش رو دارید، ترجمه بخش نخست کتاب پزشک خانه است که در شماره های آتی، بخش های دیکر آن ادامه خواهد یافت.اگر آشپزخانه و حمام شما زيبايي و درخشش خود را از دست داده، لازم نيست با صرف پول زياد وسايل جديدي بخريد و آنها را نو كنيد. ابتدا محل مورد نظر را ارزيابي كنيد. اگر پيشخوان آشپزخانه، كف، وسايل يا شيرآلات خراب شده بودند، آنها را تعويض كنيد.

تميز كردن تمامي سطوح حقيقتا تغييرات بزرگي را به وجود مي‌آورد. داخل كابينت‌ها و گنجه‌ها را خالي كنيد و هر چه را كه نياز نداريد، دور بريزيد. به اين ترتيب جا براي ساير وسايل باز خواهد شد. اگر از قبل كارهاي فني مانده كه انجام نداده‌ايد. الان وقتش است.

دستگيره‌ها، كليدها و پريزها بايد به درستي در جاي خود نصب و تميز باشند.

كف آشپزخانه و حمام

فرش‌هاي كهنه رنگ و رو رفته و پاره شده جايشان در سطح زباله است. براي پوشانده كف آشپزخانه مي‌توانيد از چيزي استفاد كنيد كه به راحتي نصب و تميز مي‌شود، و از نظر اقتصادي هم به صرفه است.

كف‌هاي چوبي، اگر به درستي نصب شوند، هم براي آشپزخانه و هم براي حمام مناسب هستند به شرطي كه در هيچ كدام از اين دو محيط تراوش آب بر روي زمين نداشته باشيد. در آشپزخانه، تكه‌هاي غذا يا آشغال وارد محل اتصال قطعات چوب مي‌شود. در حمام نيز اين موضوع جنبه خطرناكي به خود مي‌گيرد چون اگر آب به ميان چوب‌ها نفوذ كند.

آنها را مي‌پوساند. بهترين كار استفاده از كف‌هاي چوبي داراي روكش وينيل يا لينولئوم (به صورت صفحه يا به شكل كاشي و موزاييك)ديوارها

• يك يا دو لايه رنگ قادر است فضاي آش‍پزخانه يا حمام شما را به طرز شگفت‌آوري تغيير دهد. براي آش‍پزخانه مي‌توان از طرح‌ها و الگوهاي رنگي متنوعي استفاده كرد.

• آشپ‍زخانه قلب منزل است و بايد در آن از تركيب‌هاي رنگي شاد و بانشاط استفاده كنيد.

• براي حفظ حالت راحتي و آرامش حمام، از رنگهاي ملايم و آرامش‌بخش استفاده كنيد.

• براي هر دو مكان فوق مي‌توان از رنگ‌هاي پوششي پوست تخم‌مرغي يا وينيلي استفاده كرد. اين نوع رنگها به دليل آن كه به راحتي تميز مي‌شوند،‌ مناسب آشپزخانه هستند؛ همچنين خاصيت ضد آب رنگ‌هاي مذكور،‌ آنها را به رنگي ايده‌آل براي حمام تبديل كرده است. ‌است. اين قطعات كه به راحتي نصب مي‌شوند، داراي طرح‌ها و الگوهاي متنوعي هستند.

براي حمام، استفاده از وينيل و لينولئوم همواره خوب است اما شما بايد استفاده از قطعات لاستيكي (به صورت صفحه يا به شكل كاشي) را هم مد نظر داشته باش.

سرویس حمام

براي تميز كردن شيرآلات و ساير وسايل حمام از پاك كننده‌هاي اسيدي يا پارچه‌هاي خشن و زبر استفاده نكنيد. درست است كه اين نوع پاك‌كننده‌ها قادرند لكه‌هاي كثيف را از بين ببرند،‌ ‌اما درخشش و جلاي سطح وسايل را نيز از ميان خواهند برد.

• با استفاده از يك پاك كننده يا جرم‌گير شناخته شده، از شر لكه‌هاي زشت و بد نما خلاص شويد. از اين مواد براي پاك كردن اطراف دهانه شيرهاي آب و سوراخ فاضلاب استفاد كنيد.

• براي تعمير لعاب وان و كاسه دستشويي يا از بين بردن آثار زشت روي آنها از يك متخصص لعاب‌كاري كمك بگيريد و در صورت لزوم، به فكر خريدن يك توالت فرنگي جديد باشيد.

• با تعويض واشرها از چكه كردن شيرهاي آب جلوگيري كنيد.

• اگر پرده‌‌هاي حمام كهنه و پوسيده شده‌اند، آنها را عوض كنيد تا جلوه جديدي را در حمام خود حس كنيد.
کاشی ها

كاشي‌ها، ‌سطوحي بهداشتي و سخت در اختيار ما قرار مي‌دهند كه براي آشپزخانه و حمام ايده‌آل است. با اين حال،‌ براي استفاده طولاني مدت و بهتر،‌ بايد آنها را تميز و بدون عيب و نقص نگه‌داشت. اگر براي آراستن و زيباتر كردن حمام و آشپزخانه،‌ تميزكردن كاشي‌ها كافي نبود،‌ با استفاده از راههاي زير بدون نياز به هزينه‌تراشي و تعويض كاشي‌ها،‌ ظاهر اين دو مكان را بهبود ببخشيد.

• درزهاي (بندكشي) بين كاشي‌ها را بازرسي و از سالم بودن آنها اطمينان حاصل كنيد. در صورت تمايل مي‌توانيد رنگ اين درزها را تغيير دهيد. ايده‌هاي خود را ابتدا روي بخشي از ديوار امتحان كنيد و با يكي دوهفته صبر،‌ تغييرات و واكنش‌ آن را مشاهده كنيد؛ پس از آن بهتر تصميم‌گيري خواهيد كرد.

• مي‌توانيد تمامي بخش‌هاي رنگ نشده يا شكسته را مجدداٌ با دقت بندكشي (يا تعمير) كنيد. اين كار مستلزم كندن بندكشي‌هاي قديمي است. پس از اين مرحله، با استفاده از مواد بندكشي جديد، درزها را پر كنيد. براي پاك كردن باقيمانده مواد از روي سطح كاشي‌ها، از يك پارچه نم‌دار استفاده كنيد.

• ممكن است مجبور شويد بخش‌هايي مانند محل اتصال وان به ديوار يا كف را با استفاده از بتونه دوباره آب‌بندي كنيد. اگر خود كاشي‌ها آسيب ديده، كهنه، ‌بد رنگ يا زشت هستند، بهتر است سريعا آنها را تعويض كنيد.

• شايد شما بخواهيد با چسباندن قطعات كوچك سراميك يا تكه‌هاي وينيل، جلوه تازه‌اي به كاشي‌هاي حمام و آشپزخانه بدهيد. اين هم راه ديگري است كه مي‌توانيد آن را امتحان كنيد.

نورپردازی آشپزخانه

• نورپردازي تاثير بسيار چشم‌گيري در وضعيت هر فضا به وجود مي‌آورد و لازم است كه تمامي سطوح مورد استفاده در آشپزخانه همچون روي اجاق خوراك‌پزي، سينك و پيشخوان از نور مناسبي برخوردار باشند.

• براي جلوگيري از ايجاد سايه و مزاحمت آن براي آشپز، مي‌توان چند لامپ فلورسنت زير كابينت‌هاي بالايي (هوايي) نصب كرد.

• امكان ديگر، نصب منبع نور روي سقف است كه به صورت مركزي برهمه سطوح بتابد.
• اگر آشپزخانه فضاي غذاخوري نيز دارد، بهتر است با نصب يك ديمر، شدت نور را هنگام صرف غذا تنظيم كنيد.

نورپردازی حمام

• نورپردازي در حمام به دليل لزوم جلوگيري از تماس آب با برق (‌منبع نور) از حساسيت خاصي برخوردار است.

• براي داخل حمام بايد از كليد و پريزهاي مخصوص استفاده كرد در غير اين صورت، بايد آنها را در خارج از حمام نصب كنيد.

• استفاده از ديمر به شما امكان مي‌دهد كه با كم و زياد كردن نور داخل حمام، فضايي راحت و آرامش بخش براي خود ايجاد كنيد.

• علاوه بر نور سقفي، بالا و دو طرف آينه نيز بايد داراي منبع نور باشند.

• استفاده از نور فلورسنت در حمام بسيار نامطلوب و زننده است.

• كاسه دستشويي و محل اصلاح صورت نيز بايد داراي منبع نوري جداگانه باشد.

• براي ايجاد حس راحتي و آرامش بيشتر، مي‌توانيد چند شمع خوشبو (عطري) در اطراف وان قرار دهيد. مزيت ديگر نور اين شمع‌ها، تغيير ظاهري هر چيز بدمنظر است.

پنجره ها

• لبه يا تاقچه جلوي پنجره ‌را خلوت كنيد و فقط يكي دو وسيله تزييني در آنجا قرار دهيد.

• پنجره‌ها را طوري تميز كنيد كه برق بزنند.

• استفاده از پرده در آشپزخانه يا حمام هميشه مناسب نيست. استفاده از پشت پنجره‌اي ظاهري ساده و خلوت به وجود مي‌آورد و در ضمن نسبتا ارزان‌تر است

اثاثیه آشپزخانه

اثاثيه آشپزخانه به راحتي مي‌توانند ظاهر يك آشپزخانه را تغيير دهند. درهاي چوبي تيره رنگ گاهي آزاردهنده، كهنه و از مد افتاده هستند. روكش‌هاي ملاميني ممكن است ظاهر زيبايشان را از دست بدهند.

• يكي از آسان‌ترين راه‌ها براي داشتن يك آشپزخانه نو، صرف مقداري پول و تعويض در كابينتها و كشوهاست. بسياري از توليدگان كابينت، درهاي قابل تعويضي از جنس MDF، چوب سخت كاج و صنوبر مي‌سازند.

• اگر مي‌خواهيد بدون انجام اقدامات فوق ظاهري جديد در آشپزخانه داشته باشيد، وسايل موجود را رنگ بزنيد. ابتدا آنها را به طور كامل تميز كنيد، بعد براي بتونه كاري سطح مورد نظر را به قدر كافي سنباده بزنيد. اگر وسايل آشپزخانه با چوب‌هاي كهنه پوشيده شده، استفاده از رنگ مي‌تواند به آشپزخانه شما جلوه‌اي امروزي بدهد.

• تعويض دستيگره‌ها هم يكي ديگر از راههاي نوسازي آشپزخانه است.

• مي‌توان كاشي‌ها را دوباره بندكشي يا درزبين آنها را رنگ كرد.

• سطوح چوبي را نيز مي‌توانيد سنباده كاري كرده و سپس، رنگ روغن بزنيد. براي تميز و براق كردن سطوحي كه از جنس فولاد ضدزنگ هستند، از آبليمو استفاده كنيد.
     
#203 | Posted: 13 Dec 2011 14:58 | Edited By: anna_nemati
نکته کوتاه و پرفایده در خانه داری - آکاایران

خوشبو کردن حمام

برای خوشبو شدن حمام کمی عطر یا روغن معطر روی حباب روشنایی داخل حمام بمالید زمانی که چراغ را روشن می‌کنید، گرمای ناشی از لامپ، عطر را در هوا پراکنده می کند.


2- از بین بردن بوی فاضلاب

یک چهارم تا یک دوم پیمانه جوش شیرین را در فاضلات بریزید. یک دوم پیمانه سرکه ی سفید هم به آن بیفزایید. در فاضلاب را بپوشانید.


3- جلوگیری از کپک زدن پرده حمام

قبل از آویزان کردن پرده ی حمام، آن را در محلول آب و نمک بخیسانید.


4- نرم شدن دست‌ها در حین شستن ظروف

وقتی از مایع ظرفشویی استفاده می‌کنید دست‌های شما خشک و زبر می‌شود برای حل این مشکل، مقداری جوش شیرین به مایع ظرفشویی اضافه کنید تا پس از شستن پوست، دستان شما آسیب نبینند.

5- دور کننده مورچه‌ها

از وجود بی‌شمار مورچه در خانه رنج می‌برید؟ به در و دیوار، کابینت و همه جای خانه، مورچه آویزان است؟ شب‌ها از دست آنها آرامش ندارید؟ نگران نباشید! کافی است مقدار مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و کابینت‌ها، کف و هر جایی را که امکان دارد، با این محلول بشویید تا مورچه‌ها از منزل شما دور شوند. برای این منظور، قرار دادن زغال خشک یا تکّه‌ای لیموترش در محل زندگی آنها نیز موثر است.


6- نرم نگه دارنده ی پتو

نرم و پرزدار نگه داشتن پتوهای پشمی و کتانی پس از شست و شو همیشه برای خانم‌ها دغدغه آفرین است؛ مشکل با اضافه کردن دو فنجان سرکه سفید به آب مورد استفاده برای شست و شو تا حدّ زیادی بر طرف می‌شود. البته به یاد داشته باشید هرگز مادّه شوینده بخاردار و سرکه را با هم به آب نیفزایید؛ زیرا گازی خطرناک از آن متصاعد خواهد شد.


7- ساخت برف پاک کن با سیب‌زمینی

اگر در یک روز بارانی، برف پاک کن ماشین از کار بیفتد، چه کار خواهید کرد؟ یک سیب‌‌زمینی جوانه زده و بی‌مصرف را از وسط نصف کنید و آن را روی شیشه جلوی اتومبیل بمالید، بدین ترتیب، قطرات باران روی شیشه خواهد لغزید و مانع دید شما نخواهد شد. اما توصیه می‌کنیم که در اسرع وقت، ماشین را به یک تعمیرگاه برسانید.

8- جابه‌جایی مبلمان

برای تغییر دکوراسیون اتاق پذیرایی، مبلمان را هل ندهید و نکشید، آنها را بلند کرده و حمل کنید. کشیدن مبلمان روی زمین، حتی به طول چند سانتی‌متر، آسیب فراوانی به آنها وارد می‌کند. همچنین برای بلند کردن صندلی باید به جای دسته، میله زیر نشیمن را گرفت؛ زیرا دسته‌ها اغلب تعمیر شده‌اند.

روی میز را باید جدا حمل کرد. آن را از دو طرف و قائم بر وضعیت گرفته و بلند کنید. بدین ترتیب حمل آنها آسان‌تر می‌شود و احتمال شکستن ترک‌ها کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از بازشدن در کشوها و قفسه‌ها، هنگام حمل و نقل، باید آنها را قفل کرد یا با طنابی محکم بست.


9- از بین بردن بوی داخل ماشین

چرا با وجود اینکه پنجره‌های ماشین را باز می‌گذارید، باز هم وقتی سوار ماشین می‌شوید بوی نامطبوعی به مشام می‌رسد؟ بو در پارچه و صندلی‌های ماشین نفوذ می‌کند و ماندگار می‌شود. برای حل این مشکل مقداری جوش شیرین روی صندلی‌های ماشین بپاشید و بعد از 15دقیقه با جاروبرقی صندلی‌‌ها را تمیز کنید. از خاصیت بوگیری جوش شیرین استفاده کنید. یا یک ظرف را با سرکه یا آمونیاک پر کنید و یک شب تا صبح، داخل ماشین بگذارید و پنجره‌ها را باز بگذارید تا بو جذب سرکه و یا آمونیاک شود.

10- استفاده ی درست از آب‌میوه‌گیری

اگر میوه هسته دارد، ابتدا هسته‌‌ها را از میوه خارج کنید؛ در غیر این صورت هسته‌ها مانع چرخش موتور یا تیغه‌های دستگاه می‌شوند.

در محفظه ی بالا بیش از اندازه میوه نریزید و مراقب باشید تا بیش از حد تفاله در آن جمع نشود، چون به موتور فشار می‌آورد و آن را می‌سوزاند.

در آب‌میوه‌گیری‌هایی که صافی فلزی دارند، اگر فشار تفاله‌ها یا مقدار میوه ی ریخته شده زیاد باشد، صافی از حالت تعادل خارج می‌شود و در نتیجه وقتی دستگاه را روشن می‌کنیم، آب‌میوه‌گیری به حرکت در می‌آید، برای جلوگیری از حرکت دستگاه باید تفاله‌ها را تخلیه کرد و یا از مقدار میوه‌ها کاست.

هرگز موتور را درون آب فرو نبرید.

قسمت‌های متحرک بالای آب‌میوه‌گیری مثل درپوش و تیغه را پیش از روشن کردن دستگاه کاملاً در جای خود محکم کنید.

پیش از خاموش کردن و ایستادن کامل موتور، هرگز در پوش آن را باز نکنید.

دستگاه را از دسترس کودکان دور نگه دارید.


11- علت داغ شدن آب‌میوه‌گیری

اگر آب‌میوه‌گیری شما پس از روشن کردن خیلی سریع داغ شد، این یک هشدار است که می‌تواند سه علت داشته باشد، محور موتور در پوش‌ها لقی دارد و یا اینکه موتور نیم سوز شده است. حتماً از یک تعمیر کار کمک بخواهید.


12- خرابی صافی آب‌میوه‌گیری

اگر آب‌میوه شما همراه با تفاله باشد نشانه ی آن‌ است که صافی آب‌میوه‌گیری خراب شده و باید تعویض شود.


13- علت حرکت آب‌میوه‌گیری

اگر در حین استفاده از آب‌میوه‌گیری، حرکت می‌کرد، بدین معناست که صافی تعادل ندارد و یا محفظه آن پر شده است.


14- صدای زیاد آب‌میوه‌گیری

صدای زیاد آب‌میوه‌گیری یا از متعادل نبودن صافی است که باید بازدید و یا تعویض شود و یا موتور خراب شده که باید از تعمیر کار کمک بگیرید.

منبع: کتاب " کوتاه وپرفایده برای خانم ها "
     
#204 | Posted: 13 Dec 2011 14:59 | Edited By: anna_nemati
روش‌های خنک نگه داشتن خانه - آکاایران

خنک نگه داشتن خانه در هوای گرم کار آسانی نیست. حتی اگر وسایل خنک‌کننده را تمام وقت روشن بگذارید و آن را روی خنک‌ترین درجه تنظیم کنید، باز هم در ساعات بعدازظهر تابیدن نور خورشید دمای داخل خانه را بالا می‌برد. استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع، اوضاع را بهتر می‌کند اما هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و هزینه‌های برق مصرفی آن زیاد است. به‌علاوه، سیستم‌های تهویه هوا از خنک‌کننده‌های حاوی ترکیبات کلرینه استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد این ترکیبات سبب نازک‌تر شدن لایه ازن شده و در گرم‌تر شدن دمای کره زمین نقش داشته باشند اما راهکارهای دیگری هم برای خنک نگه‌داشتن خانه وجود دارد، راهکارهای طبیعی و ساده‌ای که به کاربردن و اجرای آنها علاوه بر خنک‌کردن و کاهش دمای خانه موجب صرفه‌جویی در مصرف برق هم می‌شود.
یکی از راه‌های جایگزین برای خنک‌کردن خانه و استفاده کمتر از وسایل برقی خنک‌کننده هوا، به کاربردن راه‌های طبیعی است. استفاده از راه طبیعی به این معنی که بدون استفاده از هیچ وسیله برقی یا مکانیکی بتوانیم خانه را خنک نگه داریم. مناسب‌ترین روش برای پیشگیری از جذب حرارت و دفع گرمایی که به ساختمان می‌تابد، انعکاس یا بازتاباندن آن است. گرما از چند طریق وارد خانه می‌شود که مهم‌ترین و عمده‌ترین آن حرارت ناشی از تابش گرمای خورشید است که از پنجره‌ها و سقف وارد خانه می‌شود. راه دیگر، منابع حرارتی و وسایل گرمایی داخل خانه است؛ وسایلی مانند اجاق گاز و فرهای برقی. برای کاهش این نوع حرارت در خانه بهتر است به خصوص در ساعات گرم روز کمتر اجاق گاز را روشن نگه داشت و از غذاهای حاضری که نیاز به پخت‌و‌پز ندارند، استفاده کرد. ترک‌ها، درزها و سوراخ‌های دیوار یکی دیگر از راه‌های ورود گرما به خانه است که برای پیشگیری از اتلاف انرژی باید آنها را پوشاند.
* رنگ ساختمان و بازتاب گرما
ساختمان‌هایی که پوشش بیرونی آنها تیره است، حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد انرژی خورشیدی تابیده شده به سطح‌شان را جذب می‌کنند. مقداری از انرژی هم از طریق همرفت و جابه‌جایی منتقل می‌شود. در مقابل، ساختمان‌هایی با سطوح رنگ روشن حرارت را انعکاس داده و گرما را دفع می‌کنند.
* آفتاب و پشت بام
حدود یک سوم از گرمای ناخواسته از طریق پشت بام وارد خانه می‌شود. بازتاباندن و انعکاس دادن نور تابیده شده به پشت بام هم کار آسانی نیست. بیشتر آسفالت‌ها و پوشش‌های پشت بام رنگ تیره دارند. حتی پوشش‌های سفید رنگ فایبرگلاس هم ۷۰ درصد پرتوهای تابیده شده خورشید را جذب می‌کند. برای انعکاس نور تابیده شده به پشت بام می‌توان از پوشش‌هایی که برای سقف خانه‌های پیش ساخته استفاده می‌شود، کف‌پوش‌های ساخته شده از لاتکس سفید یا ورقه‌های فلزی استفاده کرد. آسفالت‌هایی حاوی فایبرگلاس و آلومینیوم هم وجود دارد که البته به دلیل کدر و تیره‌رنگ بودن، پرتو‌ها را کمتر انعکاس می‌دهند. راه دیگر برای بازتاباندن گرمای خورشید، نصب پرده‌های آفتاب‌گیر در کنار پشت بام است که تا ۲۵ درصد گرمای وارد شده از طریق سقف خانه را کاهش می‌دهد.
* پنجره‌ها
۴۰ درصد از گرمای ناخواسته از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود. استفاده از پوشش‌های بازتاب دهنده نور یکی از راه‌های دفع این گرماست. استفاده از این نوع پوشش روی پنجره علاوه بر خنک نگه‌داشتن خانه، از تابش مستقیم نور خورشید به وسایل خانه و کم‌رنگ شدن مبلمان، پرده‌ها و فرش هم جلوگیری می‌کند. انواع متعددی از این پوشش‌ها با درجات گوناگونی از تیرگی وجود دارد که با توجه به نوع آب و هوای منطقه باید نوع مناسب را انتخاب کرد. اگر از پوشش‌های ثابت استفاده می‌کنید، بهتر است پنجره‌های جنوبی را با این پوشش نپوشانید تا در زمستان بتوانید از گرمای نور خورشید استفاده کنید.
* عایق‌کاری
عایق‌کاری یا ایزولاسیون روش مناسبی برای جلوگیری از انتقال گرما به داخل خانه است. عایق کاری، خانه را از گرمای تابستان و سرمای زمستان محافظت می‌کند. بهترین محل برای عایق‌کاری، پشت‌بام و سقف و راهروی طبقه بالای خانه است، چون این محل‌ها مهم‌ترین منبع جذب گرما هستند.
* گیاهان، عایق‌های طبیعی
گیاه یک عایق طبیعی است که علاوه بر کم کردن میزان تابش نور خورشید، به‌طور طبیعی هوا را تصفیه می‌کند و منظره بسیار زیبایی ایجاد می‌کند. معمولا از گیاهان خودرو و محلی که نیاز به رسیدگی و توجه کمتری دارند برای این کاراستفاده می‌شود. گیاهان علاوه بر جلوگیری از تابش نور خورشید، مقداری خنکی مطبوع هم ایجاد می‌کنند و می‌توانند دمای اطراف‌شان را تا پنج درجه سانتی‌گراد کاهش دهند.
* سایبان ‌برای پنجره‌ها
سایبان‌ها با جذب یا بازتاب نور خورشید از ورود آن به خانه به میزان قابل توجهی جلوگیری می‌کنند. نصب سایبان در هر دو سطح خارجی و داخلی پنجره مفید است اما سایبان‌های خارجی به دلیل اینکه گرما را پیش از برخورد با پنجره دفع می‌کنند، مناسب‌تر و موثرتر هستند. هنگام نصب سایبان باید با توجه به شرایط آب و هوایی و تعداد دفعات باز کردن پنجره نوع مناسب را انتخاب کرد. نصب سایبان مناسب، دمای داخل خانه را تا ۱۱ درجه سانتی گراد کاهش می‌دهد و جذب گرما را در پنجره‌های جنوبی تا ۶۵ درصد و در پنجره‌های شرقی تا ۷۷ درصد کاهش می‌دهد. سایبان‌های براق و رنگ روشن بیشتر گرما را دفع می‌کنند. بهتر است سایبان با پنجره زاویه ۴۵ درجه داشته و طول آن نیمی ‌از ارتفاع آن را بپوشاند.
* درخت، سایبان طبیعی
درختان و گیاهان هم می‌توانند به‌عنوان سایبان عمل کنند. کاشتن یک درخت در دیوار شرقی یا غربی خانه با سایه انداختن روی پنجره و دیوارها مانند سایبان عمل می‌کند. بهتر است از درخت‌هایی که در پاییز برگ آنها می‌ریزد استفاده کرد تا در زمستان بتوان از مزایای گرمای خورشید بهره برد.
     
#205 | Posted: 13 Dec 2011 15:00 | Edited By: anna_nemati
دارچین ضد کپک زدگی - آکاایران

دارچین که در بسیاری از نان ها و شیرینی ها بعنوان ادویه استفاده می شود، بزودی بعنوان ماده ضدکپک در بسته بندی موادغذایی استفاده خواهد شد. با وجود شیرینی و عطر موجود در این ماده، دارچین می تواند عامل نابودی میکروب ها شود. این ماده در مصر باستان در مومیایی کردن مورد استفاده قرار می گرفته است. با توجه به این خصوصیت، محققان اسپانیایی از قابلیت ضدمیکروبی «دارچین» برای تولید نوعی بسته بندی ضدکپک استفاده کرده اند. آنها اعلام کردند بر اساس آزمایش های به عمل آمده، کاغذی که دارای ۶درصد از روغن دارچین باشد تا ۹۶درصد از گسترش کپک در سطح نانی که از قبل دچار کپک زدگی شده بود، جلوگیری کرده و می تواند تازگی نان را تا ۱۰روز حفظ کند. محققان دانشگاه «زاراگوزا» اعلام کردند پوشش های پلاستیکی دارچین دار هم اکنون مورد استفاده تجاری قرار گرفته و می تواند در حفظ و تازگی میوه ها، سبزیجات و گوشت نیز موثر باشد. بر اساس گزارش «نیویورک تایمز»، گاهی استفاده از این پوشش ها باعث انتقال عطر دارچین به مواد غذایی می شود. همچنین استفاده مستقیم از این ماده برای حفظ مواد غذایی به دلیلی عدم آزادسازی مواد حفاظتی آن زیاد تاثیرگذار نخواهد بود.
     
#206 | Posted: 13 Dec 2011 15:00 | Edited By: anna_nemati
مدیریت محیط زیست در منزل - آکاایران


«پسماند»، «زباله» یا «آشغال»؛ نامش را هرچه می‏خواهید بگذارید، فرق چندانی ندارد. موضوع این است که خیلی از ما، به این که هر روز چه حجم زباله، پسماند یا آشغال وارد چرخه محیط زیست می‏کنیم فکر نمی‏کنیم. اگر سطل زباله چند روز از خانه یا آپارتمانتان خارج نشود، چه اتفاقی می‏افتد؟

کره زمین، خانه و محیط زیست همه انسان‌هاست. گاهی ما فکر می‏کنیم با گذاشتن کیسه زباله بیرون خانه دیگر مسئولیت‏مان تمام شده است و اصلا فکر نمی‏کنیم که چه اتفاقی قرار است برای این زباله‏ها بیفتد. چه‌قدر انرژی و هزینه صرف جمع آوری‏شان می‏شود و چه قدر به آلودگی‏های زیست محیطی اضافه می‏گردد و سهم ما در این‏میان چه قدر است؟

سالانه ‏میلیون‏ها تن زباله شهری تولید می‏شود که بخش زیادی از این زباله‏ها مربوط به بخش خانگی هستند. نیمی از محتویات سطل‏های زباله، قابل بازیافت است. 30 درصد‏ میوه‏ها و سبزی‏ها قابل کمپوست شدن (کود) هستند، اما با وجود اینکه می‏توان 68 درصد زباله‏های خانگی را بازیافت یا تبدیل به کمپوست کرد، تنها در بخش بسیار کمی این کار انجام می‏شود. به‌عنوان مثال در انگلستان تنها 15 درصد زباله‏ها بازیافت می‏شوند.

بازیافت پسماندها به کاهش تولید زباله، حفظ منابع زیست محیطی، کاهش مصرف انرژی، کاهش گازهای گلخانه‏ای و تغییرات آب و هوایی و کاهش هزینه‏ها کمک می‏کند.

چه طور زباله کمتری تولید کنیم؟

ما باید تمام سعی‏مان را برای تولید زباله ی کمتر انجام دهیم، اما چه طور و چگونه؟

1- بسته‏ های محصولات یکی از موارد تولید زباله‏اند. ما محصولات را استفاده می‏کنیم و بسته‏بندی‏شان را که اغلب پلاستیکی‏اند به صورت زباله وارد محیط زیست می‏کنیم. بهتر است از ابتدا به این موضوع توجه داشته باشیم و به جای خرید حجم کمی محصول در چند بسته‏بندی، حجم بیشتر در یک بسته‏بندی بزرگ‌تر را انتخاب کنیم، (مثلا به جای چند قوطی مایع صابون کوچک، یک ظرف بزرگ مایع صابون بخریم)، اگر مصرف‏تان به ‏اندازه‏ای است که از محصول پیش از رسیدن تاریخ انقضا استفاده می‏کنید این کار برای‏تان مقرون به صرفه هم خواهد بود.

این نکته هنگام خرید حبوبات، آرد، تخم مرغ ، شیر و سایر محصولات غذایی نیز کاربرد دارد. هنگامی که در فروشگاه به قفسه محصولات نگاه می‏کنید، آنهایی را انتخاب کنید که بسته‏بندی کمتر و قابل بازیافتی دارند.

2- راه دیگر برای کاهش حجم زباله استفاده مجدد از وسایل و لوازمی است که کاربردشان را از دست داده‏اند. بهتر است لوازمی مانند کامپیوتر و تلویزیون، ‏میز و مبلمان را که نمی‏خواهید، برای استفاده در اختیار دیگران قرار دهید. با این کار چند سال دیرتر به حجم زباله‏ها اضافه خواهد شد. این لوازم را می‏توانید به صورت رایگان در برخی روزنامه‏ها آگهی کنید و بفروشید. راه دیگر هم این است که خودتان در موارد دیگر از آنها استفاده‏ کنید. مثلا حوله و لباس‏های کهنه‏تان را پس از شستن و ضدعفونی کردن، برای گرد گیری و تمیز کردن وسایل خانه استفاده کنید.

غذاهایی که زباله می‏شوند

تبدیل مواد غذایی به زباله یکی از موارد روشن اسراف است. طبق گزارش موسسه کشاورزی آمریکا، 27 درصد از منابع غذایی جهان در سال 1995به زباله تبدیل شده است. این در حالی است که تعداد زیادی از مردم روی همین کره خاکی از گرسنگی رنج می‏برند. یکی از علل تبدیل غذا به زباله، بی‌توجهی به خرید یا پخت غذا به مقدار زیاد و بیشتر از نیاز است که با کمی دقت، به راحتی قابل پیشگیری است.

زباله‏های خطرناک

باتری و زباله‏های برقی، لامپ‏های فلورسنت و دماسنج جیوه‏ای به دلیل داشتن مواد سمی، جزو زباله‏های خطرناک هستند و در برخی کشورها اجازه داده نمی‏شود با سایر زباله‏ها یک جا قرار بگیرند. یک راه مناسب برای کاهش تولید این زباله‏ها استفاده از مواد جایگزین مانند استفاده از باتری قابل شارژ و دماسنج الکلی است.

شوینده‏ها، اسید، ضدیخ، روغن ترمز، رنگ‏های روغنی، تینر، حشره‌کش‏ها و آفت‌کش‏ها و حلال‏ها هم از پسماندهای خطرناک خانگی هستند. بهتر است استفاده از مواد سفید‌کننده و ضدعفونی‌کننده را محدود کنید و از جایگزین‏های کم‌خطر مانند محلول آب و مایع شوینده یا محلول آب و سرکه استفاده کنید. برای دور نریختن باقی‌مانده رنگ خانه هم بهتر است از ابتدا سطحی که می‏خواهید رنگ کنید،‏ اندازه بگیرید. یک لیتر رنگ مساحت 10 مترمربع را می‏پوشاند.

ظروف یک‌بارمصرف هم که این روزها مصرفش زیاد شده، یکی از زباله‏های خطرناک است که به محیط زیست آسیب می‏رساند. در خانه و مهمانی‏ها از این ظروف استفاده نکنید. 100 رستوران در پکن برای حفظ محیط زیست تصمیم گرفته‏اند از ظروف یک‌بارمصرف استفاده نکنند و قاشق و ظروف را به شیوه کاملا بهداشتی بشویند و باز هم مورد استفاده قرار دهند. اگر حال و حوصله غذا درست کردن نداشتید و خواستید از بیرون غذا بگیرید، بهتر است قابلمه‏تان را همراه ببرید و چند ظرف یکبار مصرف را وارد محیط زیست نکنید.

زباله تر و خشک یعنی چه؟

پس از تلاش برای تولید کمتر زباله، بازیافت مورد توجه قرار می‏گیرد. اگر تصمیم گرفته‏اید شما هم در چرخه سبز بازیافت نقشی داشته باشید، باید زباله‏های تر و خشک را از هم جدا کنید.

غرفه‏های بازیافت

شاید بگویید خب بعد از اینکه زباله‏های تر و خشک را جدا کردیم، چه کار کنیم. خیلی‏ها همین‌طور منتظر می‏مانند تا یکی در خانه‏شان را بزند و زباله‏های خشک را از آنها بگیرد و چون این اتفاق نمی‏افتد، زباله‏های خشک را که کلی وقت صرف جدا کردنشان کرده‏اند با سایر زباله‏ها بیرون می‏گذارند.

می‏توانید زباله‏های خشک را در کیسه‏های نایلونی آبی رنگ که توسط شهرداری محل توزیع می‏شود، جمع کنید و یا آنها را به غرفه‏های بازیافت تحویل دهید.

غرفه‏های بازیافت از چند سال پیش با هدف توسعه و ترویج فرهنگ تفکیک زباله بین شهروندان و پاکسازی محیط زیست از زباله‏های غیرقابل بازیافت، در مناطقی از شهر تهران دایر شده‏اند. این غرفه‏ها در برخی مناطق از جمله مناطق شمال و شمال شرق تهران و در میادین میوه و تره بار به چشم می‏خورند و در ازای دریافت پسماند خشک، به افراد مواد شوینده یا بن کالا مثلا بن خرید گل و گیاه می‏دهند. ادارات، مراکز تجاری و مجتمع‏های مسکونی در صورتی که حجم پسماند خشک‏شان از یک تن بیشتر باشد، می‏توانند با تماس با شماره 137 از خودروهای ویژه این کار استفاده کنند.

پسماندهای خشک

کاغذ و مقوا

انواع روزنامه، مجله، کتاب، دستمال کاغذی، عکس، بسته های کاغذی شیر و آب‌میوه، جعبه‏های شیرینی و کفش و لباس، ‏شانه تخم مرغ و ...

پلاستیک

انواع ظروف پلاستیکی، روکش‏ها و کیسه‏های پلاستیکی، طناب‏های پلاستیکی، اسباب بازی‏های پلاستیکی، فیلم‏های عکاسی، انواع ابر و اسفنج و ...

فلزات

انواع قوطی فلزی کمپوت، کنسرو، نوشابه، رب، وسایل فلزی آشپزخانه، شیرآلات، لوله‏ها و توری‏های فلزی، ظروف و لوله‏های مسی، چدنی، آهنی، فویل‏های آلومینیومی، رادیاتور و ...

شیشه

انواع ظروف شیشه‏ای، لامپ‏های ساده و فلورسنت، آینه، سرامیک، چینی، بلور و ...

منسوجات و چرم

انواع لباس‏های کهنه و پارچه‏های مستعمل، انواع وسایل پارچه‏ای، انواع کیف و کفش، البسه و وسایل چرمی

چوب

انواع جعبه‏های چوبی، سرشاخه، برگ درخت، مبل،‏میز، وسایل چوبی آشپزخانه و ...

لوازم الکتریکی و الکترونیکی

سیم، کابل، پریز، دیسکت، سی‌دی، نوار کاست، ماشین حساب، ساعت، لوازم کامپیوتر، چراغ قوه، انواع باتری، تلفن، تلویزیون و...

پسماندهای تر

پسماندهای غذایی

برنج، خورشت، گوشت، مرغ، ماهی، روغن‏های خوراکی سوخته و فاسد شده و ...

سبزی و ‏میوه

پسماند میوه و سبزی، میوه و سبزی فاسد شده، تفاله چای و ...

هفته نامه سلامت
     
#207 | Posted: 13 Dec 2011 15:02 | Edited By: anna_nemati
نکاتی برای نگهداری روغنها - آکاایران
نوشته شده توسط akairan

نگهداری روغنهاَ

چربیها و روغنها از اجزای بسیار مهم در غذای انسان به شمار می رود و همه ما هر روز مقادیری از این ماده غذایی را مصرف می كنیم. چربی در تمام سلولها و بافتهای بدن وجود دارد و نقش حیاتی در غشای سلولی ایفا می‌كند. همچنین، چربیها به صورت پوشش و لایه محافظ در اطراف بعضی از اعضا و اندامهای بدن یافت می شوند.

▪ یكی از مسائلی كه در مورد روغنها و چربیها بسیار حائز اهمیت است مسئله فساد آنهاست. هوا (اكسیژن)، رطوبت، نور، درجه حرارت، كاتالیزورها، برخی آنزیمها، از عوامل اصلی در فساد روغنها و چربیهاست.

۱) هوا :

هرگاه روغنها و چربیها در معرض هوا قرار گیرند، اكسیده می‌شوند كه این عمل سبب ایجاد طعم نامطلوب در روغنها و چربیها می شود. هر اندازه درصد اسیدهای چرب غیر اشباع در روغن بیشتر باشد بیشتر در معرض خطر اكسیداسیون قرار می‌گیرد.

۲) رطوبت :

میزان رطوبت در روغنها و چربیها كم است. بنابر این، میكروبها كمتر موجب فساد آنها می شوند. وقتی که مقدار كمی رطوبت وارد روغنها شود سرعت فساد آنها بیشتر می‌شود.

۳) نور :

از جمله عواملی كه بشدت سبب تغییر طعم و رنگ در چربیها و روغنها می‌شود نور است. بنابر این، مناسب است كه این مواد در معرض مستقیم نور قرار نگیرد.

۴) درجه حرارت :

از عوامل مهم دیگری كه در فساد روغنها و چربیها نقش دارد درجه حرارتی است‌ كه در آن قرار دارد. بنابر این، در هنگام پخت مواد غذایی استفاده از درجه حرارت بالا سبب تغییر رنگ و طعم در روغن و خروج دود آبی و سپس دود سیاه می شود كه نشانه فساد روغن است. همچنین، قرار دادن چربیها و روغنها در كنار شعله گاز سبب تسریع در فساد آنها می شود.

● تند شدن چربیها و روغنها:

عموما هر تغییری در روغنها که موجب طعم نامطلوب آن شود را «تند شدن» می گویند. البته این تند شدن با توجه به عامل تغییر در طعم متفاوت است. چنانچه فساد ناشی از اكسیداسیون )شیمیایی یا میكروبی( باشد، به آن تند شدن اكسیداتیو می‌گویند. فلزات، پرتوها، رطوبت، میكروبها، اكسیداسیون چربیها، روغنها، را تسریع می‌كنند.

همچنین، گاهی میكروبها رنگدانه‌هایی تولید می‌كنند كه در چربی محلول است و داخل آن نفوذ می‌كنند كه این عمل سبب تغییر رنگ در چربی می‌شود. در برخی از مواقع چربیها با میكروبها هیدرولیز یا اكسیده می شود.

همچنین، باید گفت که مواد غذایی چرب به‌طور معمول رطوبت تقریبا پایینی دارد كه این شرایط برای رشد كپکها - نسبت به سایر میكروبها - شرایط مناسبتری است. كپكها با تجزیه روغنها و چربیها سبب تند شدن و فساد آنها می‌شود.

● نكاتی درباره مصرف چربی و روغن:

با توجه به تمام موارد یاد شده برای نگهداری صحیح روغنها و چربیها، باید به این نكات توجه کرد :

۱) هنگام خرید:

لازم است که مشخصاتی روی ظروف بسته بندی روغن از هر جنس كه باشد درج شود. این مشخصات شامل نام تجاری كالا، نوع فرآورده، شماره پرونده ساخت كالا، شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت، نام شركت سازنده و نشانی آن، شرایط نگهداری و مصرف، تاریخ تولید و تاریخ انقضا است.

روی بسته بندی انواع روغن نباتی جامد هیدروژنه، باید میزان اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس را ذكر کرد.

هرچه میزان اسیدهای چرب اشباع و اسیدهای چرب ترانس روغن نباتی جامد كمتر باشد روغن بهتر و سالمتر است.

▪ هیچ گونه آثار زنگ زدگی روی قوطی آن مشاهده نشود.

▪ هیچ گونه آثار نشت روغن در بسته بندی آن مشاهده نشود.

▪ در محل مرطوب نگهداری نشده باشد.

▪ در معرض مستقیم نور قرار نگرفته باشد.▪ در معرض حرارت و دمای بالا قرار نگرفته باشد.

۲) در منزل :

▪ به هنگام طبخ با روغن، از حرارت كم استفاده كنید.

▪ برای سرخ كردن، از حرارت ملایم با مدت زمان كمتر استفاده كنید؛ زیرا حرارت بیش از حد سبب ایجاد بوی تند و زننده در روغن می‌شود.

▪ روغن سوخته بیماری زاست؛ از مصرف آن جدا خودداری فرمایید.

▪ روغنهای مایع را حرارت ندهید، مگر آنكه مخصوص سرخ كردن باشد.

▪ از مصرف مجدد روغنی كه حرارت دیده است پرهیز كنید.

▪ پس از هر بار مصرف ، در ظرف روغن را ببندید تا اكسیژن وارد آن نشود.

▪ اگر مقداری روغن از ظرفی بزرگ مصرف شده باشد، برای جلوگیری از تند شدن آن، بهتر است باقیمانده روغن را در ظرفی كوچكتر بریزید و در آن را كاملا ببندید تا روغن كمترین تماس را با هوا داشته باشد.

▪ روغنهای مایع را به مدت طولانی در منزل نگهداری نکنید.

▪ سس‌های سالاد و مایونز را - به علت داشتن چربی زیاد - بویژه پس از باز شدن باید در یخچال نگهداری کرد.

امروزه، روغنهای گوناگونی در فروشگاهها و مراكز خرید عرضه می شود، ولی باید توجه داشت كه از هر روغنی باید برای مصرفی خاص استفاده کرد . برای مثال، روغنهای مخصوص سرخ كردن - به علت بالا بودن آنتی اكسیدان های صنعتی در مقابل عوامل فساد روغن- مقاومتر است و بر اثر حرارت اعمال شده روی ‌آنها ‌مواد ‌سرطا‌نزا ‌تولید نمی‌كند. بنابر این، می‌توان آنها را ۲ تا 3 بار استفاده کرد.
     
#208 | Posted: 13 Dec 2011 15:03 | Edited By: anna_nemati
چند توصیه مهم برای نگهداری گوشت - آکاایران
نوشته شده توسط akَ
وقتی گوشت قرمز و سفید را خریداری می‌کنید اجازه ندهید که آب گوشت تازه روی دیگر مواد غذایی بچکد.

*بعد از خریداری فوری گوشت قرمز، طیور وَ فرآورده‌های دریایی را به خانه برده و در یخچال یا فریزر قراردهید و از نگهداشتن آنها در دمای اتاق به مدت طولانی اجتناب کنید.*گوشت قرمز، طیور و فرآورده‌های دریایی را تنها در یخچال یا ماکروفر از حالت منجمد خارج کنید.

*گوشت قرمز، طیور و فرآورده‌های دریایی را قبل از پختن در زیر آب سرد بشویید و اجازه ندهید که آب حاصل از شستشوی آنها روی مواد غذایی دیگر بپاشد.

*بخش‌های دارای استخوان نسبت به بخش‌های بی‌استخوان نیاز به حرارت بیشتری دارند.

*گوشت بوقلمون نسبت به دیگر طیور نیاز به دمای بیشتری برای پخت دارد.

*هرگز گوشت را نیم پز رها نکنید.

*بقیه گوشت قرمز، طیور و فرآورده‌های دریایی را بعد از سرو غذا حداکثر تا دو ساعت در یخچال نگهدارید.

*گوشت‌های خورشتی را در یخچال دو تا سه روز و در فیزر شش تا دوازده ماه نگهداری کنید

*گوشت‌های چرخ کرده به دلیل احتمال آلودگی ثانویه و بار آلودگی میکروبی بیشتر عمر ماندگاری کمتری دارند و می‌توان آنها را 2-1 روز در یخچال و 3-2 ماه در فریزر نگهداری کرد.

*فرآورده‌های گوشتی ماننداستیک و سوسیس به ترتیب در یخچال دو تا چهار و هفت تا 10 روز و در فریزر شش تا 9 ماه و 2-1 ماه قابل نگهداری هستند.

*گوشت و فرآورده‌های آن را در سردترین جای یخچال که دمایی در حدود5/3 - 4 درجه سانتی‌گراد دارد قرار داده و بلافاصله در فریزر بگذارید. اگر قصد مصرف گوشت را در یکی دو روز آینده دارید نیازی به قرار دادن آن در فریزر نیست.

*گوشت‌های تازه بسته‌بندی شده در بسته‌های تحت خلاء یا و کیوم را حدود دو هفته می‌توان در یخچال نگهداری کرد.

*میگو را در یخچال می‌توان 2-1 روز نگهداری کرد و در صورت قرار دادن در فریزر می‌توان آن راتا دو ماه نگهداری کرد. حتما قبل از هرچیز سر میگو را جدا کنید و آن را همراه پوست در فریزر قراردهید.

* حتما در بسته بندی‌های محصولات گوشتی از کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنید که نسبت به رطوبت و هوا نفوذ ناپذیر باشند در غیر این صورت این مواد غذایی دچار پدیده سوختگی سطحی می‌شوند که دراین حالت سطح مواد غذایی رطوبت خود را از دست داده سخت و تیره رنگ می‌شود و علاوه بر از دست دادن ویژگی‌های کیفی ارزش غذایی آن نیز کاهش پیدا می‌کند.

*روی بسته‌ها بر چسب مناسب بزنید و در آن شماره و تاریخ را درج کنید. به این ترتیب آن دسته از بسته‌هایی که شماره کمتری دارند یاتاریخ آنها قدیمی‌تر است را سریعتر مصرف کنید البته درنظر داشته باشید که تاریخ مصرف آنها نگذشته باشد.

*مصرف غذاهای دریایی به دلیل ارزش پروتئینی بالا و دیگر ترکیبات مقوی و چربی کم به تمامی‌افراد بخصوص زنان باردار، کودکان و سالمندان توصیه شده است اما بایستی احتیاط‌های لازم به دلیل آلودگی فلزها در محصولات دریایی صورت پذیرد محصولات آلودگی به جیوه و سرب که بهتر است از مصرف ماهیان بزرگ به دلیل میزان جیوه بیشتر جلوگیری شود.

منبع: تهیه شده توسط مجله دانش تغذیه
     
#209 | Posted: 13 Dec 2011 15:03 | Edited By: anna_nemati
آلودگی گوشت

آلودگی گوشت به شرایطی گفته می‌شود که یک عامل موجود در گوشت به مقداری برسد که آن را غیر قابل خوردن نماید

غذاهایی مثل مرغ، بوقلمون، ماهی و میگو و محصولات گوشتی می‌توانند عوامل انتقال دهنده باکتری‌های بیماری‌زا با منشاء غذایی باشند. پخت مناسب می‌تواند هرگونه باکتری مضر را که ممکن است در گوشت دام طیور و ماهیان موجود باشد از بین ببرد.

در بیشتر موارد بیماری‌های ناشی از غذا به دلیل استفاده نامناسب و بی‌دقت از مواد غذایی در کشتارگاه‌ها و آشپزخانه‌ها ایجاد می‌شوند. آلودگی ثانویه یا انتقال باکتری از یک ماده غذایی به ماده غذایی دیگر عامل مهمی‌در انتقال بیماری‌ها با منشاء غذایی است اما عملیات تبدیل و فرآوری مناسب غذا به کاهش مشکلات آلودگی ثانویه کمک می‌کند.

در واقع به تجربه ثابت شده است که گوشت حیوانات سالم بدون میکروب بوده و یا دارای میکروب بسیار کمی‌است بعلاوه طیور و ماهی بدون میکروب هستند ولی با وجود این گاهی در بخش‌هایی ازبدن مانند غدد لنفاوی و مغز استخوان و حتی عضلات تعداد بسیار کمی‌میکروب یافت می‌شود.

معمولا آلودگی این گونه محصولات هنگام کشتار، حمل و نقل و تهیه فرآورده‌ها ایجاد می‌شود. هنگام کشتار، پوست کندن و شقه کردن ممکن است میکروب‌ها از طریق قسمت‌های خارجی حیوان (شاخ، سم و مو) و یا از طریق قسمت‌های داخلی یعنی روده‌ها گوشت را آلوده سازند. بدین ترتیب که هنگام سر بریدن حیوان با چاقو کلیه میکروب‌های موجود در چاقو توسط جریان خون به تمام قسمت‌های بدن حیوان منتقل می‌شوند و درنتیجه گوشت آلوده می‌شود. همچنین محیطی که حیوان در آن زندگی می‌کند دارای تعداد و انواع زیادی میکروب است. به عبارت دیگر خاک، آب، علوفه و فضولات به نوبه خود باعث تشدید آلودگی خواهند شد همچنین لباس، هوا و بالاخره دست کارکنان نیز ممکن است میزان آلودگی میکروبی را افرایش دهند.

علاوه بر این حمل و نقل، دست زدن به لاشه و قطعات گوشت نیز سبب افزایش تعداد و میکروب‌ها می‌شود. تعداد میکروب‌ها در اثر تماس با ظروف مختلف و کسانی که با این محصول سرو کار دارند بیش از پیش زیاد می‌شود. در کارخانه‌های فرآوری گوشت نیز دراثر اضافه شدن میکروب‌های موجود در مواد غذایی دردستگاه‌های خرد کننده گوشت، پر کننده‌ها وحتی روده‌های طبیعی و همچنین دیگر مواد غذایی ترکیبی با محصول مانند ادویه و مواد نگهدارنده این آلودگی‌ها افزایش می‌یابد.

پس از این که گوشت به طور تازه به قصابی آورده شد تحت شرایط مختلف با آلودگی‌های بیشتری برخورد می‌کند. بدیهی است آلودگی‌های سوپرهای گوشت توط چاقو، ساطور، سوهان، چرخ گوشت، ترازو، قلاب، پیشخان، گرد و خاک داخل مغازه و بالاخره توسط دست قصاب به لاشه افزوده می‌شود.

درمنزل نیز با دست‌مالی کردن و نگهداری گوشت در ظروف گوناگون آخرین مراحل آلودگی به وقوع خواهد پیوست.

مجله دانش تغذیه
     
#210 | Posted: 13 Dec 2011 15:04 | Edited By: anna_nemati
روش تشخیص ماهی سالم از فاسد - آکاایران
نوشته شده توسط akairan

یکی از سوالاتی که همواره برای هر یک ما وجود داشته راههای تشخیص ماهی سالم از فاسد به هنگام خریداری است:
۱- بوی ماهی : ماهیهایی كه تازه هستند تقریبا بوی مطبوعی دارند و اگر از آبهای شیرین صید شده باشند بوی گیاهان آبزی همان منطقه را می دهند .ولی ماهی فاسد بوی نامطبوعی دار دكه بیشتر اوقات بوی آمونیاك و ترشیدگی و در اثر پیشرفت فساد بوی گندیدگی می دهد.

۲- حالت فلسها و پولكها در ماهی : در رابطه با ماهیهای تازه فلسها كاملا به بدن چسبیده و به سختی جدا می شوند در حالی كه در ماهیهای فاسد فلسها برجسته و به راحتی كنده می شود .
۳- شكل بدن ماهیها: بدن ماهیهای تازه قابلیت ارتجاعی دارد و فاقد ترشحات می باشند ولی بدن ماهیهای فاسد اگر با انگشتان فشاری روی بدن ماهی وارد می شود كاملا ایجاد فرو رفتگی می كند و ترشحات بدن ماهی زیاد و حالت چسبندگی دارد.

۴- چشمهای ماهی: درماهیهای تازه چشم علاوه بر این كه شفاف درخشان است ، حالت كاملا محدب دارد در صورتیكه در ماهیهای فاسد چشم ماهی تیره و كدر است و كره چشم بطور كامل در حفره چشم فرو رفته است .
۵- سرپوش گوشها: در ماهیهای تازه سرپوشها بطور كامل و تقریبا چسبیده هستندو سطح داخلی آنها لكه ندارد ولی در ماهیهای فاسد این سرپوشها تقریبا جدا هستند و بر روی سطح داخلی آنها لكه های قهوه ایی و قرمز رنگ دیده می شود.
۶- حالت آبششها: در ماهیهای تازه آبشش ها مرطوب و به رنگ قرمز روشن هستند. ولی در ماهیهای فاسد آبششها مرطوب نبوده و رنگی خاكستری دارند
     
صفحه  صفحه 21 از 57:  « پیشین  1  ...  20  21  22  ...  56  57  پسین » 
خانه و خانواده انجمن لوتی / خانه و خانواده / Housework | ‏نكات خانه داری بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2019 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites