تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک)

صفحه  صفحه 41 از 64:  « پیشین  1  ...  40  41  42  ...  63  64  پسین »  
#401 | Posted: 9 Jul 2011 04:18
ویتامین D یا Sunshine Vitaminبدن انسان ویتامین D را به کمک نور خورشید می سازد، به همین دلیل این ویتامین، Sunshine Vitamin نامیده می شود. در طول پاییز و زمستان نور خورشید کم می شود و به دنبال آن بسیاری افراد دچار کمبود این ویتامین می شوند.

مطابق تحقیقات دانشگاه Calgary در کانادا ۹۷ درصد مردم دچار کمبود ویتامین D هستند. شاید یکی از علت های خستگی و بی حوصلگی در روزهای زمستانی کمبود همین ویتامین باشد.

ویتامین D ناکافی می تواند در رابطه با بیماری هایی دردناک مانند درد استخوان و مفصل، دردهای عضلانی، فیبرومیالژیا، اوستئوآرتریت و همچنین اختلالات خلقی مانند "اختلال خلقی فصلی" و "سندرم خستگی مزمن" که در فصل های سرد شایعند، باشد.

Dr. Stewart B. Leavitt و تیم او تحقیقات گسترده ای را در این زمینه انجام داده اند. طبق تحقیقات آن ها افراد با دردهای مزمن و اختلالات خلقی تقریبا همیشه دچار کمبود ویتامین D به خصوص در زمستان بوده اند. هنگامی که ویتامین D به عنوان مکمل غذایی برای آن ها تجویز می شود، درد و ناراحتی و خستگی آن ها به طور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد.

نکات مهم قابل ذکر که در تحقیقات آن ها وجود داشت شامل موارد زیر است:

- ویتامین D یک ریزمغذی است که به عنوان یک هورمون در بافت هایی مانند استخوان، عضله و اعصاب عمل می کند.

- جمعیت بسیار زیادی از مردم، ویتامین D کافی را نه از نور خورشید و نه از مواد غذایی دریافت نمی کنند.

- توصیه های رایج مبنی بر اینکه مقدار کافی ویتامین D برای بچه ها ۴۰۰IU در روز و برای بزرگسالان ۶۰۰IU ، منسوخ شده است. مطابق تحقیقات جدید میزان مصرف روزانه ویتامین D برای بچه ها و بزرگسالان باید حداقل ۱۰۰۰IU در روز باشد و افراد دارای مشکلات عضلانی و اسکلتی باید روزانه ۲۰۰۰IU ویتامین D دریافت کنند.

- مکمل های غذایی ویتامین D معمولا دارای عوارض جانبی نیستند، ارزان و در دسترس هستند.


===================


جلوگیری از تاثیرات بد اشعه آفتاب


) در نور آفتاب اشعه ماوراء بنفش A,B در بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر بسیار شدید است.
۲) فاکتورهای جغرافیایی نیز در اثر اشعه آفتاب موثر است هر چه به خط استوا نزدیکتر باشد اشعه آفتاب شدید تر است.
۳) آفتاب سوختگی یک دفاع بدن در برابر نور خورشید است و یک حالت نرمال نیست و آفتاب سوختگی دال بر آسیب پوست بر اثر رفتار نور خورشید است.
۴) حمام آفتاب گرفتن کار خوبی نیست و مطالعه نشان داده است که در کسانی که زیاد با بدن بدون پوشش در آفتاب می مانند سرطان پوست شایع تر می باشد.
۵) کرم ضد آفتاب SPF100 باید بطور منظم و مرتب استفاده شود. آب، باد، عرق کردن باعث کم شدن اثر کرم ضدآفتاب می شود.
۶) برای بلوک کردن کامل اثر آفتاب باید اشعه ماوراء بنفش A,B بلوک شود. کرم ضدآفتاب موثر اگر این حالت را داشته باشد روی جعبه آن ذکر شده است پوشاننده های فیزیکی، مثل اکسیدوزنگ و تتانیوم دی اکسید می توانند ماوراء بنفش A,B را بلوک کنند و اثر تحریکی هم بر روی پوست ندارند ولی از مشکلات آنها ضخامت زیاد است و به راحتی نمی توان آنها را بکار برد.
۷) برف، آب، سنگ باعث انعکاس اشعه آفتاب شده و شدت آن را زیاد می کند، ابرها بطور کامل اشعه ماوراء بنفش A,B را بلوک نمی کند و امکان آفتاب سوختگی در روز ابری هم وجود دارد.

hi dr!
     
#402 | Posted: 9 Jul 2011 04:19
راهنمای نگهداری و درمان بیماری ناخن و تقویت آن

ناخن نیز مانند هر عضو دیگری احتیاج به مراقبت و تغذیه دارد، مخصوصا که ناخن دست و پا
مسئولیت مراقبت از نوک انگشتان ما را دارند و زمانی که ما ناخن های مقاوم و سالمی داشته باشیم، بهتر و راحت تر می توانیم کارهایمان را انجام دهیم.

به علاوه داشتن ناخن های مقاوم و سالم به زیبایی انگشتان ما به خصوص دست، کمک می کند و داشتن نوع مقاوم آن به خصوص برای کسانی که به کارهایی با ظرافتی خاص، مشغول هستند و یا کسانی که موسیقی کار می کنند، بسیار ارزشمند می باشد.

در این میان ، نقش ویتامین ها در سلامت این عضو، بسیار مهم می باشد و ویتامین های A,B,D از جمله این ویتامین ها بوده، کلسیم ، ید و پتاسیم نیز از املاح مورد نیاز ناخن ها هست که باید در برنامه غذایی به این مواد توجه لازم بشود.
راه هایی که برای درمان بیماری ناخن و تقویت آن می توانیم پیشنهاد کنیم از قرار زیرند:
دانه های بلال به علت داشتن گوگرد، سیلیس، آهن، کلسیم و به علت سرشار بودن از ویتامین “B” ، برای ناخن بسیار مفید می باشد. بنابراین استفاده از آن چه به صورت خوراکی و چه به صورت ژله مفید است. برای درست کردن ژله ی دانه های بلال ، آنها را از میوه شان جدا کرده و سپس خوب له می کنید و مقدار کمی شیر به آن اضافه کرده و می گذارید تا حدود ۱ ساعت بماند و بعد آنرا با فشار، از صافی رد کرده ، ژله بدست آمده را بر روی ناخن ها می مالید. این ژله از ترکیدن و گوشه کردن ناخن ها نیز جلوگیری کرده و باعث تقویت آنها می شود.
شنبلیله را ریز نموده و خوب آنرا له کنید. آب این سبزی باعث می شود تا ناخن های شما کج نشوند.استفاده از مشتقات جو ، برای تقویت ناخنها بسیار مفید می باشد. برای این کار بهتر است جو را خیس کرده و حدود ۲۰ دقیقه در آب بجوشانید و بعد ناخن را با آن شست و شو دهید.

خوابانیدن ناخن در آبلیمو از شکنندگی ناخن و پوسته پوسته شدن کناره آن جلوگیری می کند. مالیدن زرده تخم مرغ روی ناخن ها باعث تقویت آنها و جلوگیری از شکسته شدن و بریدگی های کنار آن می شود.
اگر به درد ناخن مبتلا شده اید، یک پیاز سفید را در خاکستر داغ آتش بگذارید تا خوب پخته شود، سپس آنرا از وسط دو نیم کنید و انگشت خود را وسط آن بگذارید.

اگر هر روز ، روزی ۲ بار این عمل را تکرار کنید به زودی ناخن درد شما برطرف می شود.

به علت این که سوژا یا لوبیای ژاپنی، حاوی ویتامین A می باشد، خوردن آب این میوه برای ناخن بسیار مفید است.
جوشانده یک مشت برگ باقلا، در ۵۰۰ گرم آب، جهت درمان در نوک انگشت و ناخن به صورت قرار دادن انگشت در جوشانده گرم آن به مدت ۲ ساعت اثر شفابخش دارد. ضماد گرد فلفل سیاه با زفت، برای رفع برص ناخن مفید است.
برای تورم چرکی ریشه ناخن، چنانچه شیره تره را در آرد ، مخلوط نموده و به صورت خمیری درآورید و یا شیره را با قسمت نرم درون نان، مالش داده و بر روی ناحیه متورم قرار دهید، باعث رسیدن و گشوده شدن کانون چرک دمل می شود.
هر گاه ناخن، خشک و پوسیده شود و پوسته هایی از آن جدا شود به خصوص از بیخ آن، روزی چند بار مغز قلم گاو، یا پیه مرغ یا موم را که در روغن کنجد ذوب کرده اید را بر روی آن بمالید.
برای رفع درد ناخن، برگ گل سرخ، با برگ سرو را کوبیده با سرکه، خمیر کرده، ضماد به دست آمده را بر روی ناخن ها بمالید. اگر رنگ ناخن زرد شده باشد ، تخم تره تیزک را کوبیده با سرکه خمیر کرده بر روی ناخن بگذارید.

برای رفع لک های سفید روی ناخن ، زفت را گرم کرده و بر روی آن بگذارید یا زرنیخ و سرکه را خمیر نموده و بر روی ناخن بمالید و یا شنبلیله و تخم کتان کوبیده را با سرکه به صورت خمیر درآورده و روی ناخن بگذارید. اگر این کار را موقع شب که می خوابید ، انجام دهید و ببندید و صبح بشویید، بهتر است.
برای درمان ورم و چرک گوشه یا بیخ ناخن، در ابتدا که هنوز چرک نکرده ، باید انگشت را در برف یا آب بسیار سرد که مانند برف باشد قرار داده؛ اگر دو سه روز بر او گذشته باشد، باید مازو را کوبیده با زنگ آهن و سرکه بگذارید. اگر درد شدید بود بیخ با تریاک بگذارید. ا

گر هنوز تحلیل نرفته باشد، باید روغن زیتون را خوب گرم کنید و انگشت را در آن بگذارید و مدتی نگه دارید تا رفع شود. هرگاه چرک کرده باشد، تخم کتان و تخم سرو را کوبیده ،با آب گرم خمیر کرده و ضماد اندازید تا سرباز کند.
ضماد فلفل سیاه نیز، برطرف کننده اختلالات ناخن می باشد. ضماد سیب زمینی، باعث می شود تا گوشه کردن ناخن درمان شود. سیب، تقویت کننده پوست مخاط ها و ناخن می باشد. ضماد مغز هسته زیتون ، ناهنجاری های ناخن را برطرف می سازد. خرما برای تقویت ناخن مناسب می باشد.

ضماد آب تره توام با آرد گندم، عفونت های اطراف ناخن را برطرف می سازد. مالیدن روغن بنفشه، برای بهداشت و سلامتی ناخن مفید می باشد. برای این که ناخن ها سالم و مرتب باشند و فوری شکسته نشوند، باید روزی ۵ دقیقه ناخن ها را در روغن زیتون گرم و سرکه قرار داد تا مقاوم شوند.

برای دوام بخشیدن به ناخن ها می توان از مخلوط زیر استفاده کرد:

به مقدار مساوی عسل، روغن بادام ، زرده تخم مرغ و نمک دریا را مخلوط کنید و ناخن ها را به مدت نیم ساعت در آن قرار دهید.
راه دیگر مستحکم نمودن ناخن ها استفاده از مخلوط زیر می باشد:

دو قاشق سوپخوری آب آناناس تازه را با دو قاشق غذاخوری زرده تخم مرغ و نصف قاشق چایخوری سرکه انگور ، مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت ناخن ها را در آن قرار دهید

hi dr!
     
#403 | Posted: 9 Jul 2011 04:20
راهنمای جلوگیری از چین و چروک صورت

از جمله علائم افزایش دهنده سن ظاهری خطوط و چروک ایجاد شده بر روی صورت است. هرگز از یاد نبرید که برخی از این خطوط بدنبال عادات و رفتارهای خود ما ایجاد می‌شوند.

هر حرکتی بر روی صورت می‌تواند باعث ایجاد و عمیق تر شدن این خطوط شوند. پرهیز از این حرکات می‌تواند تاحد زیادی مانع از تشکیل چروک شود.

عوامل متعدد دیگری برای ایجاد خطوط صورت و افزایش سن ظاهری پوست شوند که عبارتند از:

تابش آفتاب: آیا تا بحال در تبلیغات شنیده‌اید که “بدن خود را به روش کاملا سالم و بی‌خطر برنزه کنید؟” به هیچ وجه اصطلاع “برنزه کردن بی‌خطر پوست” وجود ندارد. در واقع برنزه شدن پوست علامتی از آسیب پوستی است. اشعه ماوراء بنفش خورشید به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کرده، باعث تخریب ساختار نگهدارنده پوست می‌شود. بیشتر چروکهای صورت ناشی از تابش مستقیم آفتاب به پوست ایجاد می‌شوند و هر زمان که از تابش آفتاب جلوگیری کنیم دیر نیست. برای این منظور استفاده از ضد آفتاب برای نواحی در معرض خورشید کمک کننده است. سعی کنید به مصرف ضد آفتاب عادت کنید و این کار را به دیگران نیز توصیه نمایید.

سیگار: بی تردید سیگار برای سلامت پوست نیز ضرر دارد. در واقع منوکسید کربن موجود در دود سیگار سرعت فرایند پیری سلولهای پوست را بیشتر می‌کند. حتی در جوانی ۲۰ ساله که سیگار می‌کشد خطوط ظریف پوستی را می‌توان دید. با گذشت زمان و مصرف بیشتر سیگار بر تعداد و عمق این چروکها افزوده می‌گردد. دود سیگار نه تنها بر قوام پوست تاثیر منفی دارد، رنگ آنرا نیز به هم می‌ریزد. پس تا دیر نشده سیگار خود را ترک کنید و مانع از پیرتر شدن پوست خود شوید.

انقباض عضلانی: چروک دور چشم، خط اخم و خطوط پیشانی از جمله مهمترین عوارض انقباض بیش از حد عضلات زیر پوستی هستند. تغییرات انقباضی عضلات صورت مانند اخم کردن، خندیدن و بالا انداخت ابرو بعد از سالها باعث بروز و عمیق تر شدن این خطوط در صورت می‌شوند. بهترین روش جلوگیری از بروز این خطوط استفاده از آمپول بوتاکس است. البته در سنین زیر ۳۰ سال که تزریق بوتاکس توصیه نمی‌شود، استفاده از عینک آفتابی برای پیشگیری از ایجاد چروک دور چشم و خط اخم بسیار کمک کننده است.

اصلاح وضعیت خوابیدن: بله. حتی وضعیت خوابیدن هم می‌تواند باعث ایجاد خط بخصوص بر روی گونه‌ها، زیر چشم و حتی پیشانی شود. نرم یا سفت بودن بالش اهمیتی ندارد، فشاری که از طرف بالش به گونه وارد می‌شود خط عمیقی بر روی صورت ایجاد می‌کند که حتی این خط را در موقع بیدار شدن می‌توان دید. به مرور زمان عمق این خط بیشتر می‌شود و نمای واضحتری به خود می‌گیرد. برای پیشگیری از ایجاد این خط بهتر است به پشت بخوابید و از قرار دادن صورت بر روی بالش خودداری کنید.

رژیم غذایی ناپایدار: چاق و لاغر شدن پی در پی در طول سالیان دراز می‌تواند باعث کشش مستمر پوست و به دنبال آن تخریب خاصیت کشسانی و کاهش قوام پوست گردد. به این ترتیب پوست دچار افتادگی شده، جوانی و طراوت خود را از دست می‌دهد. این افتادگی زمینه ساز ایجاد چروک است. پس اگر می‌خواهید لاغر شوید، از یک رژیم مناسب استفاده کنید. در این رژیم غذایی در طول یک هفته حداکثر نیم کیلو کاهش وزن خواهید داشت. اگر کسی مطمئن نیست که می‌تواند رژیم خود را تا آخر ادامه دهد بهتر است این رژیم را شروع نکند زیرا شکستن رژیم غذایی باعث چاقی ناگهانی شده، پوست تحت کشش مجدد قرار می‌گیرد و آنچه که نباید اتفاق می‌افتد.

مصرف مواد غذایی کافی: همانطور که می‌دانید، پوست بزرگترین عضو بدن است. همان اندازه که برای قلب و مغز خود مواد غذایی خاصی تدارک می‌بینید، برای پوست خود نیز باید از مواد غذایی مقوی استفاده کنید تا بتواند قوام و عملکرد خود را در بهترین شرایط حفظ کند. در این بین مصرف ویتامینهای گروه B و املاحی از جمله سولفات روی اهمیت ویژه‌ای دارند. از دیگر ویتامینهای مورد نیاز پوست می‌توان به ویتامینهای C و E اشاره کرد. این ویتامینها به آنتی اکسیدان معروف هستند که مانع از تخریب سلولها به وسیله عوامل مخرب محیطی می‌شوند. به این ترتیب طول عمر سلولهای پوستی بیشتر می‌شود. ویتامین A هم در ترمیم سلولهای پوستی شرکت می‌کند. پس استفاده از یک رژیم غذایی متعادل که همه مواد غذایی را از جمله میوه و سبزیجات تازه شامل شود الزامی است. گوجه فرنگی با داشتن ویتامین B1 و C، هویج با فراهم آوردن ویتامین A و سبزیجات برگدار با داشتن ویتامینهای C و E از جمله مواد غذایی ضروری هستند.

آب را فراموش نکنید: به مرور زمان و با افزایش سن پوست نازکتر و خشکتر می‌شود. در این زمان مصرف آب و ترکیبات مرطوب کننده پوست بسیار اهمیت دارند. بخاطر داشته باشید که نوشیدن آب خالص از دیگر ترکیبات مایع مانند چای و آب میوه مهمتر است. نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در طول روز الزامیست. البته بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و کلیوی در رابطه با مصرف مایعات حتما با پزشک خود باید مشورت نمایند

hi dr!
     
#404 | Posted: 9 Jul 2011 04:21
عوارض استفاده اشتباه از لوازم آرایشی

اصولا کدام مواد آرایشی موجب بروز عوارض می ‌شوند؟

از جمله این مواد آرایشی که به طور رایج مورد استفاده قرار می ‌گیرند، کرم ‌پودر، کرم، رژ گونه، رژ لب ، عطر، ریمل ، سایه و لاک است.
مشخصات هر کدام چیست؟

پودرها تقریبا خشک و بدون چربی‌ اند، بنابراین افرادی که پوست خشک دارند، نباید از این محصولات استفاده کنند. البته می ‌توان پیش از مالیدن پودر به پوست صورت، از کرم پوشاننده استفاده کرد.

بنابراین استفاده از پودرها منجر به خشکی پوست می ‌شود و افرادی که پوست خشک دارند نباید بدون استفاده از کرم، از آن استفاده کنند.
برای پوست چرب چطور؟

سوال خوبی است. پودرها به علت خشک بودن، موجب کاهش آثار محیطی مانند دما، تابش آفتاب و باد روی پوست می‌ شوند و از آن محافظت می ‌کنند.

مصرف پودر در مناطق عرق‌سوز شده موثر است چون عرق موجود بر روی پوست را جذب کرده و مانع تاثیر آن روی پوست می ‌شود.
درباره کرم‌های ضد آفتاب و کرم‌های آرایشی برای ما بگویید. بسیاری از آن ها چرب‌اند، آیا عوارضی دارند؟

حقیقت را بگویم. بیشتر از ۹۰ درصد عوارض ناشی از فرآورده‌های آرایشی، به علت استفاده از محصولات چرب است. ما در هر شرایطی استفاده از ضدآفتاب را توصیه می‌ کنیم، اما همین محصول هم باید با مشورت پزشک متخصص پوست انتخاب شود، چون اگر از محصولات چرب استفاده شود و پوست فرد هم چرب باشد، احتمال بروز آکنه(جوش) و طبیعتا عوارض ناشی از آن افزایش می ‌یابد.

بسیاری از افراد منافذ پوستی بسته‌ای دارند که استفاده از فرآورده‌های آرایشی چرب موجب بسته شدن کامل منافذ می ‌شود و احتمال بروز جوش های سر سیاه و همچنین آکنه بیشتر می‌ شود.

بنابراین اگر از کرم‌های ضدآفتاب یا کرم‌های آرایشی استفاده می ‌کنید و پوست چربی هم دارید، باید از فرآورده‌های بدون چربی استفاده کنید تا خطر بروز آکنه کمتر شود.
آیا ممکن است استفاده از لوازم آرایشی نامناسب، موجب بروز لک و تیرگی یا چین و چروک پوست شود؟

دقیقا این گونه است. این عارضه در صورت حساسیت به ماده آرایشی خاصی به وجود می ‌آید و ممکن است موجب التهاب‌های پوستی و تیرگی‌هایی در پوست شود. به همین علت توصیه می ‌شود ۲۴ تا ۴۸ ساعت پیش از استفاده از هر نوع ماده آرایشی یا داروی موضعی، آن را روی سطح داخلی بازو یا پشت گوش آزمایش کنید.

همچنین استفاده از مواد آرایشی نامرغوب یا موادی که پوست را خشک می ‌کند، موجب آسیب پوست و افزایش احتمال بروز چین و چروک می ‌شود.
در این صورت چه باید کرد؟

انواع پوست شامل پوست چرب، خشک، حساس و انواع ترکیبی از این نوع پوست‌هاست و هر پوستی باید از مواد آرایشی مخصوص خود استفاده کند که برای این کار باید با متخصص پوست یا کارشناس فروش مواد آرایشی که مجرب و متبحر و دلسوز باشد، مشورت کنید.
چند توصیه تخصصی، برای ما خواهید گفت؟

بله، با کمال میل. این چند نکته بسیار مهم است که همه بانوان بهتر است آنها را رعایت کنند:

* لوازم آرایشی خود را تمیز نگه دارید. اسفنج‌ها و برس‌های پودر و سایه چشم را در داخل قوطی در بسته و تمیز نگه دارید. در لوازم آرایش را محکم ببندید و هر از گاهی لوازم کهنه را دور ریخته و برس‌ها را بشویید. عمر مفید لوازم آرایشی بین ۶ تا ۱۲ ماه است.

از خریدن لوازم بسیار گران خودداری کنید تا در زمان مشخص بتوانید با خیال راحت آن را دور بیندازید.

* اعتدال را رعایت کنید. اینکه چون یک محصولی خوب است، نباید آن را بیش از حد مصرف کنید؛ برای مثال، مرطوب‌کننده‌ها از جمله محصولات بسیار پرطرفدار هستند و به طور معمول بیش از حد مصرف می ‌شوند. ما تحت تاثیر تبلیغات تصور می ‌کنیم که هر سانتی‌متر از پوست بدنمان باید با یک نوع کرم پوشانده شود.

نوع دیگر محصولات که مورد استفاده افراطی قرار می‌ گیرند، مواد لایه‌ بردار هستند که استفاده بیش از حد آن ها، پوست را به شدت تحریک‌ پذیر و آسیب ‌دیده می‌ کند.

* اگر بخواهید به گفته‌های تبلیغاتی توجه کنید، باید روزی دو ساعت و نیم، جلوی آینه باشید و ۸۰ لایه کرم گوناگون را روی پوست خود قرار دهید.

* تعداد و تنوع محصولات بهداشتی و آرایشی خود را مختصر و مفید نگه دارید و هنگام به کار بردن یک محصول جدید، عجله نکنید، بلکه ابتدا آن را روی پوست بازو یا مچ دست امتحان کنید. هر محصول آرایشی حاوی ۲۰ تا ۴۰ ماده مختلف است و شما با به کار بردن یک محصول جدید، بدن خود را در معرض۲۰ تا ۴۰ ماده جدید که ممکن است نسبت به آن حساسیت داشته باشد، قرار می ‌دهید.

hi dr!
     
#405 | Posted: 9 Jul 2011 04:21
نکاتی که قبل و بعد از آرایش باید رعایت گردد

۱ـ قبل ازاینکه مداد خط چشم یا خط لب خود را بتراشید آن را به مدت ۱۰ دقیقه داخل یخدان یخچال یا فریزر قرار دهید. با این کار مداد کمی سفت می‌شود و هنگام تراشیدن و تیز کردن نمی‌شکند.
۲ـ اگر چشمان‌تان گود رفته است بهتر است به جای مداد خط چشم از نوع مایع آن استفاده کنید.
۳ـ هنگام استفاده از ریمل برای اینکه صورت‌تان لک نشود، بهتر است لایه نازکی از ریمل را فقط روی مژه فوقانی بکشید. سپس با استفاده از فرچه ریمل مژه‌های بالا و پایین را ریمل بکشید تا توده نشود.
۴ـ قبل از فر دادن مژه‌های خود، ابزار مخصوص آن را برای چند ثانیه با سشوآر گرم کنید. همین گرمای اندک، فر مژه را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.
۵ـ هنگام خرید کرم پودر، رنگ آن را در قسمت داخلی مچ دست خود تست کنید. پوست این قسمت از دست رنگ محصول مورد نظر را دقیقا همان طوری نشان می‌دهد که روی صورت‌تان جلوه خواهد داشت.
۶ـ برای اینکه کرم پودر مدت بیشتری روی چهره‌تان دوام بیاورد، کافی است یک قطره از مرطوب‌کننده‌تان را روی آن بریزید. با این کار درخشش کرم پودر نیز بیشتر خواهد بود.
۷ـ کرم پودر باید آخرین چیزی باشد که روی چهره خود به کار می‌برید. به این ترتیب، قادر خواهید بود هر گونه لک ناشی از دیگر مواد آرایشی را بپوشانید.
۸ـ وقتی از ماتیک مات استفاده می‌کنید، طبیعتا روی لب خود احساس خشکی خواهید کرد.
برای اینکه این اتفاق نیفتد، کافی است قبل از استفاده از این نوع رژ لب، از کمی روغن (بلسان) لب استفاده کنید. بعد که کار آرایش چشم و باقی صورت را تمام کردید، از رژ مات استفاده کنید. تا این زمان دیگر روغن جذب لب‌ها شده است.
۹ـ برای اینکه رژ لب دوام بیشتری روی لب‌تان داشته باشد، قبل از استفاده از رژ روی لب‌تان، خط لب بکشید. سپس بر روی خط لب، رژ بمالید.
۱۰ـ سایه چشم تیره می‌تواند نقش خط چشم را هم بازی کند. فرچه‌ای تخت را مرطوب کرده و در سایه چشم تیره فرو ببرید. سپس آن را روی خط مژه بکشید و به فاصله موجود بین مژه‌ها دقت کنید. بعد، همین رنگ را بالای خط مژه نیز به کار ببرید.
۱۱ـ رژ لب خود را حتما داخل یخچال نگهداری کنید تا بیشتر عمر کند.
۱۲ـ هنگام خرید رژ لب هرگز تستر را روی لب خود آزمایش نکنید. این کار بسیار غیربهداشتی است. بهتر است رژ را روی نوک انگشتان خود امتحان کنید.
۱۳ـ بعد از اینکه از رژ لب استفاده کردید، انگشت اشاره خود را داخل دهان خود فرو ببرید و به آرامی بیرون بکشید.
رژ اضافی به انگشت‌تان می‌چسبد و بیرون می‌آید و دیگر مزاحم دندان‌تان نخواهد شد.
۱۴ـ رژ لب می‌تواند گاهی به عنوان رژ گونه به کار رود اما عکس آن هرگز صادق نیست.
۱۵ـ خط لب بر رژ لب مقدم است. اگر بعد از رژ لب تازه بخواهید از خط لب استفاده کنید، قادر نخواهید بود خط لب طبیعی خود را به درستی پیدا کنید. ۱۶ـ خانم‌های مسن بهتر است دور رژ لب‌های مات و براق را خط بکشند و صرفا از رژ لب‌های چرب استفاده کنند.
۱۷ـ ‌اگر از رنگ رژ لب خود خوش‌تان نمی‌آید، آن را دور نیندازید. کافی است آن را با دیگر رنگ‌‌ها مخلوط کنید تا به ترکیب رنگی مورد علاقه‌تان برسید.
۱۸ـ اگر لب‌هایتان گوشتی و ضخیم است بهتر است خط لب را فقط در قسمت خارجی خط لب طبیعی خود به کار ببرید.
۱۹ـ اگر رژ ‌لب‌تان شکسته است، کافی است شعله کبریت یا فندک را زیر قسمت شکسته بگیرید و وقتی شروع به آب شدن کرد، آن را روی قسمت پایه به آرامی بفشارید. سپس آن را سر و ته کنید و بدون درپوش به مدت ۵ دقیقه داخل یخچال بگذارید.
۲۰ـ از رژ‌هایی که رنگ پرتقالی و قهوه‌ای دارند کمتر استفاده کنید چون باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود.
۲۱ـ برای اینکه فنجان یا لیوانی که از آن می‌نوشید، رژی نشود کافی است قبل از نوشیدن با احتیاط و پنهان کاری تمام، سطح تماس آن را با نوک زبان خود کمی خیس کنید و سپس فنجان یا لیوان را به دهان ببرید.

hi dr!
     
#406 | Posted: 9 Jul 2011 04:22
عوارض منفی حجامت

حجامت، عوارض جانبی غیرقابل جبرانی به دنبال دارد و باید از آن پرهیز کرد.
حجامت در بحث فیزیولوژی، به غیر از گرفتن خون، منفعت دیگری ندارد، و استفاده از آن در علم روز رد شده است.

عوارض حجامت
- ایجاد زخم

- تاخیر در بهبودی

- ایجاد گوشت

- اضافه و تغییر در رنگ پوست

از عوارض جانبی حجامت است .

دلایل مستند علمی وجود دارد که نشان می‌دهد طولانی شدن مدت زخم، منجر به سرطان خواهد شد.

البته خون دهی در برخی از بیماران مسن، افراد سیگاری و افرادی که خون غلیظ دارند باعث ترمیم جریان خونسازی می‌شود و مفید است.

انسان‌ها در قدیم، به علت نبود امکانات بهداشتی برای خون‌گیری به زالو و حجامت روی می‌آوردند،ولی امروزه روش‌های علمی مناسب و وسایل بهداشتی مفیدی برای خون دادن موجود است.

‌افرادی که به حجامت روی می‌آورند، لازم است از طریق علمی و برای کمک به همنوعان،از طریق سازمان انتقال خون اقدام به خون‌دهی کنند تا هم خود و هم افراد نیازمند از این امر، بهره‌مند شوند.

hi dr!
     
#407 | Posted: 9 Jul 2011 04:22
برای حفظ سلامتی پوست، در انتخاب لوازم آرایشی دقت کنید

کارشناسان توصیه می‌کنند فرآورده‌های آرایشی با مشاوره متخصصان انتخاب شود؟ استفاده از ترکیبات شیمیایی که تحت عنوان مواد آرایشی و به قیمت های گزاف عرضه می شوند می توانند سلامت پوست را به مخاطره بیندازند .

کهیر

کهیر‌ ‌یکی از شایع‌ترین عوارض مصرف فرآورده‌های آرایشی است.

این عارضه شایع، به طور معمول با‌ ‌تورم و خارش شدید پوست ظاهر می‌شود و ممکن است باعث تنگی نفس،‌ ‌عوارض قلبی عروقی، شوک و حتی در موارد نادری منجر به مرگ‌ شود.

واکنش‌های تحریکی پوست به صورت احساس خشکی، سوزش و خارش‌ ‌به وجود می‌آید و در اثر تداوم مصرف نیز باعث ایجاد علائمی همچون‌ ‌قرمزی و پوسته‌ریزی می‌شود.

اگزمای تماسی را نیز از دیگر عوارض‌ ‌مصرف مواد آرایشی است.

این عارضه ناشی از‌‌ ‌وجود آلرژی‌های واقعی به ترکیبات مواد آرایشی است.

با توجه به اینکه ۵۹ درصد از حساسیت‌های پوستی ناشی از‌ ‌مصرف مواد آرایشی در ناحیه صورت ایجاد می‌شود . برای‌ ‌تشخیص حساسیت‌های پوستی نسبت به فرآورده‌های آرایشی می‌توان از‌ ‌طریق انجام تست‌های پوستی، ماده اصلی ایجادکننده حساسیت را تعیین‌ ‌کرد و همچنین، می‌توان از طریق حذف این ماده از‌ ‌ترکیب، علائم پوستی نظیر خارش، تورم، قرمزی و پوسته ریزی را‌‌ ‌نیز درمان کرد.

امروزه برای کاهش عوارض‌ ‌پوستی، باید انتخاب فرآورده‌های آرایشی و نوع تجویز آن با مشورت‌ ‌متخصص صورت گیرد.

hi dr!
     
#408 | Posted: 9 Jul 2011 04:23
روش صحیح نگهداری از مو و زیبا سازی آن

چگونه می توان موهای زیبایی داشت

۱- انتخاب یک شامپوی مناسب مهمترین راه برای حفظ سلامت موی سر است . شامپو مسئول پاک کردن موها از هرگونه آلودگی، گرد و خاک و چربی است که بر روی سر انباشته شده و برایش دردسر ساز شده اند. حال اگر شامپوی انتخابی ما توان از بین بردن این مواد زاید را نداشته باشد، در واقع به مهمترین وظیفه خود عمل نکرده است.
۲ – همیشه با توجه به نوع و جنس مو شامپوی خود را انتخاب کنید
. شخصی که موی چرب دارد نباید از شامپویی که مختص موهای خشک است استفاده کند
۳ – به نحوه شستن موها دقت کنید
به آرامی موها را بشویید و به تمیز شدن تمامی قسمت های آن توجه نمایید.
۴ – برای نرمی مو از نرم کننده استفاده کنید.
اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان ادعا می کنند که شامپوهایشان حاوی نرم کننده است، اما بسیاری از آنها فاقد این ماده هستند و در نتیجه شخص نیاز دارد تا از یک نرم کننده جانبی نیز بهره ببرد.
۵ – پس از شستن، موهای خود را به آرامی با یک حوله خشک کنید
توجه داشته باشید که هیچگاه سشوار داغ را روی موی خیس نگیرید چرا که این کار باعث شکنندگی مو می شود. اگر هم در خشک کردن سریع مو عجله داشتید، سشوار را روی گرمای کم یا متوسط بگذارید و آن را از فاصله دور به شکلی که مرتب آن را روی قسمت های مختلف مو می چرخانید نگه دارید. هیچگاه برای چند دقیقه بر روی یک نقطه متوقف نشوید.
۶ – از شانه کردن موی خیس، جداً بپرهیزید
بگذارید موهایتان کمی خشک شوند سپس با شانه ای که دندانه هایش نیز درشت است، موی خود را شانه کنید.
۷ – از برس هایی استفاده کنید که نرم و انعطاف پذیر باشد.
انتخاب یک شامپوی مناسب مهم ترین راه برای حفظ سلامت موی سر است.
۸ – از رنگ مو کمتر استفاده کنید
در صورت استفاده، مو را مرتب تقویت کنید.
۹ – از قرار گرفتن در نور شدید خورشید برای مدت زمان طولانی پرهیز کنید این کار می تواند بر ساختمان پروتئینی مو اثر بگذارد و آن را شکننده کند.

hi dr!
     
#409 | Posted: 9 Jul 2011 04:24
جرم گوش و راههای درمان

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که هر از چند گاهی احساس می‌کنند گوششان از موم(جرم گوش) پُر است و دیگر نمی‌توانند خوب بشنوند و سعی می‌کنند با گوش پاک کن یا هر وسیله دیگری، خود را از شر این مشکل رها کنند.

این کار اگر چه خیلی متداول است، اما به هیچ عنوان یک روش علمی نیست. این کار آنقدر شایع شده که متخصصان مجبور شده‌اند به‌تازگی دستورالعملی برای رفع آن صادر کنند.

اگر شما هم دوست دارید از دست این مشکل راحت شوید، متن زیر را بخوانید.

بدن انسان ساختار شگفت انگیزی دارد که موم گوش(ear wax که در اصطلاح عامیانه به آن جرم گوش می گویند) یکی از پیش پاافتاده‌ترین آنهاست. بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا به هر شکلی، با پنبه یا چوب کبریت، این موم را از گوش خود خارج کنند، اما حتی همین ماده ی زرد‌رنگ و چسبناک که به‌نظر بی‌اهمیت است، در بدن وظیفه‌ای دارد. موم گوش، برخلاف نام غلط‌اندازش، از موم ساخته نشده، بلکه ترکیبی از یک سری مواد است که از غدد عرق و چربی پوشاننده مجرای گوش ترشح می‌شوند، به اضافه ی لایه‌های کنده شده پوست و تکه‌های مو.

این ماده که در یک سوم خارجی بخش غضروفی مجرای گوش ترشح می‌شود، به‌عنوان یک پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده خودکار عمل می کند. علاوه بر این از قسمت‌های حساس مجرای گوش محافظت کرده و آن‌را چرب و نرم می‌کند.

معمولا موم اضافی گوش، بدون نیاز به دستکاری، راه خود را به بیرون گوش پیدا کرده و با حرکات فک از جمله جویدن به سمت بیرون رانده می شود و تمام گرد و غبار، اجسام خارجی و آلودگی‌ها را هم با خود خارج می‌کند. این ماده به تدریج از سوراخ خارجی گوش بیرون ریخته و خشک می‌شود. در این حالت پاک کردن این موم اضافی که از گوش خارج شده اشکالی ندارد، اما نباید در داخل مجرای گوش به‌دنبال این ماده بگردید، بلکه توصیه می‌شود تنها وقتی آن‌را تمیز کنید که از گوشتان خارج شده است.

مومی علیه باکتری و قارچ

مطالعات نشان داده که موم گوش بر بعضی از باکتری‌ها اثر باکتری‌کشی دارد. در ضمن محققان متوجه شده‌اند که این ماده خاصیت ضد‌ قارچی هم دارد. به‌نظر می‌رسد این اثرات ناشی از وجود اسید‌های چرب اشباع و ایزوزیم‌ در موم گوش و به‌خصوص خاصیت اسیدی آن باشد. با اینکه موم گوش که متخصصان به آن سِرومِن (ear cerumen) می‌گویند، مفید و لازم است، اما زیادی آن هم مشکلاتی ایجاد می‌کند.

دستکاری خطرناک
جرم گوش

متخصصان توصیه می‌کنند اگر تجمع موم گوش باعث ناراحتی شما شده و علائمی ایجاد کرده، به جای اینکه خودتان با استفاده از پنبه و گوش پاک کن به جانش بیفتید، به پزشک مراجعه کنید. انباشته شدن این ماده در گوش می‌تواند علائمی مثل درد، خارش، احساس پُری گوش، کاهش شنوایی و حتی وزوز و صدای زنگ را در گوش به وجود آورد.

اما دستکاری گوش با اجسام تیز و گوش پاک‌کن نه تنها کمکی به حل مشکل نمی‌کند، بلکه باعث تحریک گوش و ترشح بیشتر موم و حتی عوارض دیگری از جمله عفونت و آسیب مجرای گوش می‌شود.

درمان راه دارد

درمان مؤثر با استفاده از مواد حلال موم و خیس‌کننده گوش انجام می‌شود. پس از اینکه با توصیه پزشک چند روزی از این مواد در گوش خود ریختید، ممکن است موم خود به‌خود از گوش خارج شده و مجرا باز شود.
شست و شوی گوش

اما اگر خودبه‌خود باز نشد، وقتی که موم نرم‌تر شده و چسبندگی کمتری پیدا کرد، آن وقت است که پزشک با استفاده از آب ولرم که توسط سُرَنگ مخصوص شست‌وشوی گوش با فشار به داخل مجرا رانده می‌شود، موم را از مجرا بیرون می‌آورد.

جهت سرنگ باید طوری باشد که آب از قسمت بالا و عقب مجرا حرکت کرده و تمام مجرا را هنگام خروج پاک کند.

دمای این آب باید با دمای بدن انسان یکسان باشد، وگرنه در هنگام شست‌وشو باعث ایجاد سرگیجه خواهد شد.

کورت وارد می‌شود

مواردی که مجرای گوش باریک بوده یا پرده گوش پاره شده باشد، کار پزشک سخت‌تر می شود و باید از وسایل خاصی برای خارج کردن موم استفاده کند. علاوه بر این در بعضی از افراد هم نباید از روش شست‌وشو استفاده کرد مانند افراد دیابتی و کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند.
خارج کردن جرم گوش با کورت

در این صورت با مَکِش (وَکیوم) و وسایل کوچک مخصوصی مانند کورت(curette)- که دارای میکروسکوپی برای مشاهده مجراست- هم می‌توان موم را خارج کرد. البته فکر نکنید می‌توانید دست به کار شده و با جاروبرقی و سوزن، موم را از گوشتان درآورید.

این کار هم خالی از خطر نیست و تنها باید توسط یک پزشک متخصص حرفه‌ای انجام شود.

عفونت گوش خارجی، درد، سرگیجه، وزوز گوش و پارگی پرده گوش از عوارض ناخواسته ی هرگونه دستکاری گوش است.

نکته‌ای که متخصصان بسیار بر آن می کنند این است که به هیچ عنوان از گوش پاک‌‌کن و وسایل دیگر برای خارج کردن موم استفاده نکنید، چون تنها باعث هل دادن بیشتر موم به داخل مجرا شده و درمان را مشکل‌تر می‌کند. علاوه بر این نباید از آب‌نبات‌های مکیدنی برای تحریک ترشح موم گوش و شمع‌های مخروطی مخصوص گوش برای خروج این ماده استفاده کرد.

سمعک مراقبت می‌خواهد

هنوز متخصصان هیچ راه تاییدشده‌ای برای پیشگیری از تجمع موم در گوش پیدا نکرده‌اند، اما به کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند- از جمله کسانی که قبلا دچار این مشکل شده‌اند- توصیه می‌شود هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار به پزشک مراجعه کنند. کسانی که از سمعک استفاده می‌کنند بهتر است به‌طور منظم برای پیشگیری از تجمع موم گوش معاینه شوند. این کار نه تنها به حفظ عملکرد سمعک کمک می‌کند، بلکه احتمال خراب شدن آن را هم کم می‌کند.

توصیه می‌شود کسانی که مستعد تجمع موم هستند، هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار با توصیه پزشک و در صورت لزوم، برای شست‌وشوی مرتب گوش مراجعه کنند.

با توجه به این دستورات امید می‌رود از شمار مبتلایان به عوارض تجمع موم گوش، یعنی کاهش شنوایی و عفونت کم شود.

hi dr!
     
#410 | Posted: 9 Jul 2011 04:25
چگونه از موی سر خود مراقبت کنیم ؟

توجه به این نکته ضروری است که هر چند مو از سلول های مرده تشکیل شده ولی خود از وضع درون انسان حکایت می کند.

نگهداری از مو از جمله حساسیت های یک فرد اجتماعی است و مو که خود سلولی بی جان است به انسان جان می بخشد تصور یک انسان بدون مو، ابرو و مژه که بیشتر به یک روح شبیه است تصوری ترسناک است.

متأسفانه برخی محصولات آرایشی و به اصطلاح بهداشتی بیش از سودی که به مو برسانند ضرری می رسانند که تا سال ها ماندگار و پابرجاست! استفاده از مواد نفتی چون پارافین یا روغن هایی که از ترکیبات آن کسی جز سازنده اش آگاه نیست (چون نظیر انواع واکس و کرم مو و…) برای بعضی از مردم علی الخصوص جوانان عادت شده و جالب اینجاست که انتظار ریزش و یا سفید شدن یک دانه مو را هم ندارند.

استفاده از موادی که هیچ بار تغذیه ای برای بدن ندارند، فقط شکم پرکن هستند و بدن را با فقر مواد غذایی روبرو می کنند که خود از عوامل مؤثر ریزش مو سفید شدن و… است.

موادی چون چیپس، پفک، تخمه و…از همین دسته اند. یکی دیگر از علل بسیار مهم ریزش و ضعف مو در مردان، استعمال دخانیات است که حتی با علم به ضرر آن باز هم شاهد ترویج آن در بین جوانان و حتی پزشکان هستیم.
سیگار کشیدن باعث جمع شدن چربی زائد در اطراف پیاز مو و مانع رسیدن مواد غذایی به آن می شود. انجام برخی کارها که البته نیاز به همت و اراده دارد در مراقبت از مو از اهمیت زیادی برخودار است.

مثلاً کمتر خانواده ای است که برنج این منبع بزرگ ویتامین به خصوص ویتامین های خانواده «B» را به طور صحیح مصرف کند و آن را آبکش نکند. ما به پوست «برنج» که همان سبوس است به چشم ماده ای زائد و کاه صفت نگاه می کنیم در حالی که در کشورهای غربی با استفاده از آن انواع داروها را برای سفید شدن پوست و سیاه شدن مو و… می سازند و با چند برابر قیمت به کشورهای مصرفی می فروشند.

چند دستور راحت که فقط نیاز به کمی رعایت دارد را برای شما می آوریم:
۱ – سعی کنید در برنامه غذایی خود از سبزیجات و میوه های تازه بسیار استفاده شود. خوردن سبزیجاتی چون کرفس، جعفری، کاهو و اسفناج توصیه می شود. اسفناج جدا از تقویت غده های رنگینه ای مو، منبع عظیم آهن است که باعث تقویت استخوان، ناخن و مو می شود. ذکر این نکته ضروری است که اسفناج در حالت عادی در بدن دارای جذب بسیار پایینی است و باید همراه آبلیمو یا ماست خورده شود.
۲ – بعد از استحمام اگر موهای شما پف می کند به جای استفاده از ژل ها که باعث خفه شدن مو می شود، از روغن های مفید گیاهی استفاده کنید و البته به یاد داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ ساعت روی سر بماند و پس از آن باید با یک شامپوی خوب شسته شود.
۳ – از حنا – این گیاه مفید – استفاده کنید. خود حنا به هیچ وجه با شامپوهای حنا قابل مقایسه نیست. اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمی آید می توانید از پودر گل ختمی استفاده کنید. به این ترتیب دیگر حنایتان رنگ نمی دهد، به علاوه از خواص خود ختمی نیز بهره برده اید.
۴ – شلتوک یا همان سبوس برنج، گیاه ارزان قیمتی است که در هر عطاری یافت می شود. می توانید برای سفید شدن پوست و سیاه شدن مو از دم کرده آن مانند چای استفاده کنید.
۵ – از رسیدن گرد و خاک و دود به موهایتان جلوگیری کنید که دشمن مو هستند.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 41 از 64:  « پیشین  1  ...  40  41  42  ...  63  64  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites