تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک)

صفحه  صفحه 6 از 64:  « پیشین  1  ...  5  6  7  ...  63  64  پسین »  
#51 | Posted: 15 Jun 2011 06:29
مواد غذایی بهترین منبع تامین اسید فولیک بدن است

دبیر انجمن سرطان ایران گفت: استفاده از فولیک اسید به صورت مکمل توصیه نمی شود و تامین اسید فولیک بدن از طریق برنامه های غذایی برای سلامت افراد، مطلوب تر است.

دکتر “پیام آزاده” در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: استفاده زیاد از فولیک اسید به صورت مکمل ها ، به همان اندازه کمبود فولیک اسید مضر است.
وی با بیان اینکه مصرف فولیک اسید به عنوان یک آنتی اکسیدان در پیشگیری از ابتلا به سرطان نقش دارد، گفت: ارتباط بین مصرف فولیک اسید و ابتلا یا عدم ابتلا به سرطان نیازمند انجام تحقیقات بیشتری در دوره زمانی طولانی مدت در جوامع مختلف است.
این متخصص سرطان یادآور شد: تحقیقات نشان داده است فولیک اسیدی که از طریق برنامه غذایی وارد بدن می شود برای سلامتی کافی است و نیازی به مصرف مکملهای اسید فولیک نیست.
وی گفت: اسید فولیک در ساختن سلول‌های جدید سالم بدن کمک می کند و مصرف کافی این ویتامین برای زنان باردار به منظور پیشگیری از بروز نقایص جدی مادرزادی در جنین ، ضروری است.
در یک تحقیق جدید که در نروژ انجام شده، محققان اعلام کردند: بیماران قلبی که مکمل‌های اسید فولیک و ویتامین ب ‎ ۱۲مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان قرار دارند.
دبیر انجمن سرطان ایران در خصوص نتایج این تحقیق اظهار داشت: اثرات ضد سرطانی اسید فولیک بیشتر قابل قبول است.
وی اضافه کرد: استناد به نتایج چنین تحقیقاتی نیازمند ، انجام دادن این تحقیق در خصوص ارتباط بین مصرف مکمل های فولیک اسید و ابتلا به سرطان ، در جوامع مختلف و در دوره های زمانی طولانی مدت است.
شیر، پرتقال، توت فرنگی، بنشن مانند عدس، سویا، فرآورده های غلات و سبزیجات با برگ های سبز تیره مانند کلم بروکلی، نخود فرنگی و مارچوبه منابع غذایی اسیدفولیک است.

hi dr!
     
#52 | Posted: 16 Jun 2011 06:26
افسردگی شغلی چیست ؟

کارکنانی که تعداد روزهای غیبت از کار آنها بیشتر از سایر همکارانشان است و از انجام وظایف شغلی شان لذت نمی برند ممکن است دچار افسردگی شغلی شده باشند


بیماری پر هزینه :

افسردگی بر فعالیت های روزمره و وظایف کاری تأثیر می گذارد . علاوه بر اینکه خود فرد از افسردگی رنج می برد و نمی تواند از کار و زندگی اش لذت ببرد ٬ کارفرمایان و شرکت های تولیدی هم با داشتن کارکنان افسرده خسارت های زیادی را متحمل می شوند . کارکنان افسرده کارایی پایین تر ٬ غیبت های کاری بیشتر و روحیه ضعیف تری دارند و همین موضوع خسارت های زیادی را به کارفرمایان وارد می کند . طبق آمار بررسی های انجام شده ٬

افسردگی کارکنان سالانه ۳۰ تا ۴۴ میلیارد دلار برای شرکت های آمریکایی هزینه دارد . مطالعات انجام شده نشان داده است که میزان و شدت افسردگی در مشاغل گوناگون متفاوت است . موسسه ملی سلامت و بهداشت روان امریکا با بررسی حدود ۱۶ هزار نفر از کارکنان ۱۸ تا ۶۴ ساله که دچار افسردگی شغلی شده بودند و با استفاده از داده ها و اطلاعات مربوط به سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ به نتایج جالبی دست پیدا کردند.

در این مطالعه مواردی که دوره افسردگی بیش از دو هفته طول کشیده و فرد علایمی مانند از دست دادن علاقه به کار و لذت نبردن از انجام وظایف شغلی به همراه چهار علامت اختلال در خواب ٬ خوراک ٬ انرژی ٬ تمرکز و تصویر فرد از خود را نیز داشته ٬ مورد بررسی قرار گرفته است .

شغل ها و افسردگی ها :

نتایج این بررسی که ماه اکتبر در مجله نیوزویک منتشر شد نشان داد که میزان افسردگی در کارکنان مشاغل خدماتی و افرادی که در بخش مراقبت های بهداشتی کار می کنند (۸/۱۰درصد ) بیشتر از سایر کارکنان است . بعد از آن کارکنان رستوران ها و افرادی که در زمینه تهیه و سرو غذا مشغول به کار هستند (۳/۱۰درصد ) بالاترین میزان افسردگی را داشتند . مددکاران اجتماعی (۶/۹ درصد ) نیز در رده بعد قرار داشتند . همچنین طبق این بررسی ٬ مهندسان ٬ معماران و محققان کمترین میزان افسردگی (۳/۴ درصد ) را داشته اند .

بیکاری و افسردگی :

نتایج این بررسی نشان داد که علاوه بر نوع کار و زمینه فعالیت ٬ نوع استخدام هم با میزان ابتلا به افسردگی ارتباط دارد به طوری که میزان افسردگی به ترتیب در بیکارها ۷/۱۲ ٬ در کارکنانی که پاره وقت کار می کنند ۳/۹ و در افرادی که به صورت تمام وقت شاغل هستند ٬ ۷درصد است .

زنان ٬ افسرده تر از مردان:

طبق نتایج این مطالعات در افرادی که به طور تمام وقت کار می کنند بیشترین میزان افسردگی در میان زنان ٬ در کارکنان رستوران ها و مراکز تهیه غذا (۷/۱۴ درصد ) و در میان مردان در مشاغل مرتبط با هنر ٬ طراحی ٬ سرگرمی٬ ورزش و رسانه (۷/۶ درصد ) دیده شده است .
.

hi dr!
     
#53 | Posted: 16 Jun 2011 06:29
چشم‌ها و کشورها


در کارتون‌های چینی یا ژاپنی حتما دیده‌اید که چشم شخصیت‌های کارتونی، چند برابر چشمان مردم چین و ژاپن است. ژاپنی‌ها و چینی‌ها و به‌طور کلی ملل شرق آسیا، چشمان ریز و بادامی دارند و شاید به همین دلیل است که حتی در نقاشی‌های کارتونی خود سعی می‌کنند تا به چشمانی درشت‌تر دست یابند.

نیم نگاهی به چشمان ملل مختلف جهان نشان می‌دهد که مردم نقاط مختلف دنیا مدل چشمان مخصوص به خود دارند. ایرانی‌ها و ساکنان خاورمیانه در تمام دنیا به داشتن چشم‌هایی درشت و زیبا شهرت دارند و این بخش از صورت، حرف اول را در زیبایی چهره می‌زند.
مانکن برزیلی، چشمان ژاپنی
به تازگی یکی از مانکن‌های برزیلی دست به اقدام شگفت‌انگیزی زده است که به عقیده خودش او را زیباتر کرده است. این مانکن، مقداری سیم نایلونی به صورت ایمپلنت در چشمان خود کار گذاشته است تا چشمان خود را کشیده‌تر کند و به صورت چشمان زنان‌ آسیایی که چشمانی کشیده دارند، درآورد. جالب است بدانید این مانکن تلاش کرده است چشمان خود را به صورت چشمان ژاپنی‌ها درآورد.

این مانکن برزیلی با انجام این جراحی که چهل و دومین جراحی پلاستیک روی صورتش است، به رکورددار اول جهانی که مانکن دیگری است که ۴۷ جراحی پلاستیک روی صورتش انجام داده است نزدیک می‌شود البته این عمل‌های جراحی عجیب و غریب بیشتر مخصوص مانکن‌ها و شخصیت‌های ناسالم و بیمار است. وقتی خبرنگاران شبکه خبری فاکس‌نیوز از او پرسیدند که چرا به چنین عمل جراحی عجیب و غریبی دست زده است او گفت که هدفش فقط این بوده است که در گروهی که فعالیت دارد به خاطر زیبایی متفاوت چهره‌اش بیشتر شاخص شده و شغل و مرتبه بهتری به دست آورد. بد نیست بدانید این مانکن برزیلی ۳۶ ساله آن‌قدر عاشق جراحی پلاستیک بوده است که با یک جراح پلاستیک ازدواج کرده است و همسر او تاکنون ۱۰ عمل جراحی روی صورتش انجام داده است.
چشم‌ها و کشورها
اگر از شرق آسیا تا خاورمیانه و بعد از آن به اروپا و آفریقا و آمریکای شمالی و جنوبی و قطب‌جنوب سری بزنید و فقط از چشمان مردم این مناطق مختلف دنیا، عکس‌هایی تهیه کنید و آنها را کنار هم قرار دهید، می‌بینید که شکل چشم‌ها در ملل مختلف دنیا بسیار با یکدیگر متفاوت است. معمولا ساکنان خاور دور، قطب جنوب، برخی از کشورهای آمریکای جنوبی و سرخ‌پوستان، چشم‌های کوچکی با زاویه‌‌ای تیز دارند که بیشتر به چشم بادامی شهرت دارند. بد نیست بدانید تقریبا ۵۰ درصد از آسیایی‌ها، یک چین در پلک بالایی‌شان دارند و در یک تکنیک جراحی زیبایی که ویژه آسیایی‌ها است، مقداری از پوست و چربی از پلک بالایی آنها بیرون کشیده می‌شود تا این چین در پلک بالایی‌شان از بین برود. این روش جراحی زیبایی باعث می‌شود فاصله بین خط رویش مژه و ابروها بیشتر شده و این همان چیزی است که افرادی که از این مدل از چشمان خود خسته شده‌اند به دنبال آن هستند.
هشدار جراحان زیبایی
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر لزوم معاینه دقیق چشم قبل از اعمال جراحی پلاستیک اطراف چشم می‌گوید: «معاینه دقیق چشم سبب می‌شود که اگر چشم مشکلی داشته باشد قبل از جراحی یا در حین جراحی رفع شود تا بعد از جراحی، بیمار دچار عوارض نشود.»

دکتر محسن بهمنی کشکولی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، جراحی‌های پلاستیک چشم را جراحی‌های زیبایی که در اطراف چشم و با محوریت چشم انجام می‌شوند، تعریف می‌کند و می‌گوید: «جراحی‌هایی نظیر جراحی پلک، ابرو، پیشانی و گونه که نزدیک چشم هستند می‌توانند بر عملکرد چشم و ضمایم آن اثر بگذارند همچنین جراحی مجاری اشکی، حدقه چشم و چشم مصنوعی نیز از دیگر انواع جراحی‌های پلاستیک چشم هستند.» وی می‌افزاید: «هر نوع تزریقی که در اطراف چشم، پیشانی و خط اخم انجام شود نظیر جراحی پلاستیک پف پلک، افتادگی پلک و ابرو در صورت انجام نشدن معاینات قبلی می‌توانند اثرات زیان باری بر چشم داشته باشند.»

دکتر بهمنی کشکولی، خشکی زیاد از حد چشم، زخم قرنیه، بسته نشدن کامل پلک‌ها، از کار افتادن پمپ اشکی، اشک ریزش، به خارج برگشتن و شل شدن پلک را از عوارض اثرات زیان بار جراحی‌های پلاستیک اطراف چشم، بدون معاینه قبلی دانست. معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به صدمه عضلات داخل چشم به عنوان مهم ترین عارضه، اظهار کرد: «هدف این نیست که اعمال جراحی زیبایی پلاستیک انجام نشود بلکه به دلیل تاثیر بر چشم و ضمایم چشمی، معاینه قبل از جراحی توصیه می‌شود.»

hi dr!
     
#54 | Posted: 20 Jun 2011 07:44
مصرف پسته برای پایین آوردن فشارخون موثر است


پسته، فشارخون را پایین می‌آورد
محققان در یک پژوهش جدید دریافته‌اند که مصرف پسته برای پایین آوردن فشارخون موثر است .

این متخصصان می‌گویند: خوردن یک مشت مغز پسته در روز نه تنها یک میان وعده مناسب و خوشمزه است بلکه برای سلامتی نیز مفید است؛ چون بر اساس نتایج این تحقیق جدید پسته با کاهش روند جذب کربوهیدرات‌ها در بدن می‌تواند فشارخون را پایین بیاورد.


محققان دانشگاه تورنتو در کانادا که این مطالعه را انجام داده‌اند، تاکید کردند: چون مصرف پسته به همراه مواد غذایی حاوی کربوهیدرات بالا مانند نان سفید، جذب کربوهیدرات را پایین می‌آورد بنابراین مغز این خشکبار می‌تواند به کنترل دیابت بویژه در کشورهایی مانند هند که در حال حاضر ۴۰ میلیون بیمار مبتلا به دیابت دارد کمک کند. این در حالی است که محققان هندی پیش بینی کرده‌اند؛ شمار مبتلایان به دیابت در این کشور تا سال ۲۰۲۵ به ۸۰ میلیون نفر خواهد رسید.

به گفته متخصصان تغذیه؛ پسته حاوی مقدار زیادی پروتئین گیاهی، مواد نشاسته‌ای غنی و مواد معدنی‌ مهم مانند پتاسیم و منیزیم است که بسیاری از نیازهای بدن را تأمین می‌کند. علاوه بر این، پسته برای آرامش قلب و آرام کردن اعصاب مفید است و مصرف آن برای بازکردن مجاری کبد توصیه می‌شود. پسته معده را تقویت و برای تسکین سرفه هم مفید است.

بعضی محققان عقیده دارند که پروتئین پسته به اندازه‌ای است که می‌توان آن را به عنوان جایگزینی برای گوشت و حبوبات دانست. در ضمن عنصر “روی” موجود در آن نیز در رشد سلول‌ها و بافت‌های بدن تاثیر به سزایی دارد. علاوه بر اینها وجود کلسیم و آهن در پسته سبب شده که این نوع خشکبار نقش بسیار مهمی در استحکام‌ بخشیدن به استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنین درمان بیماری‌هایی چون کم‌خونی‌های ناشی از فقر آهن داشته باشد.

محققان می گویند؛ خوردن پسته برای افزایش حافظه و تقویت ذهن نیز مفید است ولی با توجه به این که خاصیت چاق‌کنندگی دارد، اگر رژیم دارید، اعتدال را در مصرف آن رعایت کنید.

hi dr!
     
#55 | Posted: 20 Jun 2011 07:48
گزعلفی تقویت کننده دستگاه تنفسی و متوقف کننده خونریزی‌هاست

گز علفی در تقویت دستگاه تنفسی و نرم کردن سینه توصیه می‌شود.

گز علفی با نام علمی “QUERCUS” نوعی ماده قندی است که در منابع علمی اساسی مختلفی از بلوط بعنوان گیاه مولد و میزبان یاد می‌کنند.

گزعلفی در اثر نیش زدن حشره‌ای مخصوص به برگ و شاخه‌های درخت بلوط حاصل می‌شود. به این ترتیب که بر اثر نیش این حشره، ماده‌ای به بیرون تراوش می‌کند که در اثر مجاورت با هوا محکم شده و به صورت دانه‌هایی به قطر ۲ سانتیمتر بر روی ساقه و یا برگ ظاهر می‌شود.

پوست و برگ درخت بلوط دارای تانن، قند، اسید گالیک، اسید مالیک، کوئرسین Quercine، موسیلاژ، پکتین،‌ رزین و روغن است.

گز علفی مانند گزانگبین و گز شهداد از دسته مانهای خوراکی است که علاوه بر خواص دارویی، مصارف غذایی نیز دارد و تفاوت آن با مانهایی که فقط خواص دارویی دارند در این است که این درمان‌ها دارای خاصیت مسهل بودن نیز هستند.

همچنین گزعلفی قابض است و خونریزیها را متوقف می‌سازد، تقویت کننده دستگاه تنفسی است و تنگی نفس را رفع، سینه را نرم و سرفه را برطرف می‌کند. برای درمان بواسیر نیز همراه عسل استفاده می‌شود.

در حال حاضر مضراتی برای مصرف آن شناخته نشده و منع دارویی ندارد.

hi dr!
     
#56 | Posted: 20 Jun 2011 07:52
بادام تلخ در درمان سرماخوردگی و سرفه موثر است


بادام تلخ در درمان سرماخوردگی و سرفه موثر است
روغن بادام تلخ سرفه را بهبود ‌بخشیده و ضدسرماخوردگی است اما در مصرف آن باید دقت کرد.


بادام میوه‌ای است که به دو شکل تلخ و شیرین یافت می‌شود ولی بادام تلخ دارای خواص بیشتری است. روغن بادام تلخ برای تنگی نفس، سرفه و ورم ریه مفید است.

بادام تلخ، سنگ کلیه و قولنج را برطرف می‌کند. همچنین در درمان سرماخوردگی و سرفه موثر است.

ریختن یک قطره روغن بادام تلخ در گوش برای رفع زنگ زدن گوش مؤثر است.

روغن بادام خاصیت مسهلی دارد و ضد سرماخوردگی است و خشکی و چین و چروک پوست را برطرف می‌کند. ریشه درخت بادام برای پاک کردن طحال و کلیه و دفع کرم روده موثر است.

مغز بادام تلخ مخلوط شده با سرکه، درمانی موثر برای بیماری‌های پوستی و تقویت موها است. از آن جا که بادام تلخ دارای اسید سیانیدریک است باید در مصرف آن دقت کرد

hi dr!
     
#57 | Posted: 22 Jun 2011 08:16
با راز شادابی و آرامش آشنا شوید

شادابی ،نشاط ، لذت بردن از زندگی و هدفمندی مستلزم داشتن شخصیت سالم است . ازطریق آشنایی با معیارهای سلامت روانی و تطابق آن باویژگی های شخصی ،تعامل با دیگران و محیط پیرامونی اندکی می توانیم عوامل آسیب زا به شخصیت سالم را شناسایی و با اصلا ح آنها ، در کسب شخصیت سالم تلاش کنیم .

سلامت روانی و جسمانی خواست همه انسانهاست و همه در تلاشیم شخصیت های سالمی درزندگی برای برقراری مناسبات سالم انسانی پیدا کنیم .اما آیا تا کنون اندیشیده اید که چه فردی ازشخصیت سالم بهره مند است .
گوردن آلپورت یکی از نخستین روان شناسی بود که توجه خود را به شخصیت سالم معطوف داشت . از نظر وی افراد سالم در سطح معقول و آگاه عمل می کنند ،از قید و بندهای گذشته آزادند و از نیروهایی که آنها را هدایت می کنند کاملا آگاهند و می توانند برآنها چیره شوند . راهنمای اشخاص بالغ ، زمان حال ،‌هدفها و انتظارهایی است که از آینده دارند .جنبه بنیادی شخصیت آدمی را مقاصد سنجیده و آگاهانه (امیدها و آرزوهای او ) تشکیل می دهد . این هدفها ، انگیزه شخصیت سالم قرار می گیرد و بهترین راهنما برای فهم رفتار کنونی انسان هستند .وجود آدمی برداشتن هدفهای دراز مدت استوار است و انسا ن را از حیوان ، کودک را از سالمند ،در اکثر موارد ،‌شخصیت سالم را از بیمار متمایز می کند .

از نظر آلپورت ،‌انسانهای سالم نیاز مداومی به تنوع ،‌احساس و درگیری تازه دارند .کارهای روزمره و عادی را کنار می گذارند و درجست و جوی تجربه های تازه هستند . ماجراجو هستند ،‌خطر می کنند و چیزهای تازه کشف می نمایند . همه این فعالیتها ایجاد تنش می کند و در هر صورت تنها از راه تجربه ها و خطرهای تنش زاست که بشر می تواند ببالد . نگاه شخص سالم به آینده او را پیش میراند و این نگرش با هدفهای خاص خود شخصیت را یگانه می سازد و سبب افزایش میزان تنش او می شود .
از دیدگاه آلپورت
گسترش مفهوم خود ،ارتباط صمیمانه خود با دیگران ، امنیت عاطفی ، ادارک واقع بینانه ، مهارتها و وظایف ، عیینیت بخشیدن به خود و فلسفه یگانه سازندگی هفت معیار شخصیت سالم است.

ازسوی دیگر اریک فروم معتقد است که به سبب اهمیت نیروهای اجتماعی و فرهنگی برای درک یکایک اعضای جامعه ،باید ساختار آن جامعه درگذشته و حال تجزیه و تحلیل گردد . بنابراین شناسایی ماهیت جامعه کلید درک شخصیت متغیر انسان است . شخصیت ،خواه سالم و ناسالم به فرهنگ بستگی دارد . فرهنگ مانع یا حامی رشد و تکامل مثبت انسان است .

فروم شخصیت انسان را بیشتر محصول فرهنگ میداند . از نظر وی سلامت روان بستگی به این دارد که جامعه تا چه اندازه نیازهای اساسی افراد جامعه را برآورده می کند ،نه اینکه فرد تا چه حد خود را با جامعه سازگار می کند . در نتیجه ، سلامت روان بیش از آنکه امری فردی باشد . مساله ای اجتماعی است . جامعه ناسالم در بین اعضای خود دشمنی بدگمانی بی اعتمادی میآفریند و مانع از رشد کامل آنها می گردد . درمقابل جامعه سالم به اعضای خود امکان می دهد به یکدیگر عشق بورزند ،بارور، کارآمد و خلاق باشند و قوه تعقل و عینیت خود را بارورو نیرومند سازند .

از نظر مزلو نیز که یک روانشناس انسانگر است .شخص سالم در حال خودشکوفایی یا تحقیق ذات است ،شخصی است که شایستگی بودن و شدن را داراست .

درک درست ازواقعیت ،ذهن بازداشتن به تجربه ها ،‌افکار ، اطلاعات جدید ،وحدت شخصیت هویت راسخ ، خود را می شناسد و برآن اساس رفتار می کند ،توانایی گسترش روابط صیمیانه ،خلاقیت و برخورداری از رفتار اخلاقی مبتنی بر اصول معنوی را ویژگی های شخصیت سالم می داند و معقتد است افرادی که خواستار خود شکوفایی هستند به نوبه خود نیازهای سطوح پایین تر شان (یعنی نیازهای جسمانی ،‌ایمنی ، تعلق ،‌محبت و احترام ) را برآورده سازند آنان دچار بیمارهای روانی نیستند ،آنان الگوهای بلوغ ، پختگی و سلامتی هستند و با حداکثر استفاده از همه قابلیتها تواناییهایشان خویشتن را فعلیت و تحقق می بخشند . میدانند چسیتند ،کیسیتند و کجا می روند . به اعتقاد وی جوانان نمی توانند کاملا خواستار تحقق خود باشند ،آنان احساس هویت نیرومند و استقلال ندارند ، به رابطه عاشقانه پایدار نرسیده اند ، اما می توانند به سوی تحقق خود پیش بروند و از خود ویژگیهای نشان دهند که حاکی از توجه به بلوغ و سلامت روان باشد .

به اعتقاد مزلو ویژگی دیگرافراد خود شکوفا ،‌ادراک صحیح از واقعیت عینی شناخت عینی از موضوعهاو اشخاص پیرامون خود به همانگونه که وجود دارد و تشخیص ریاکاری و نادرستی است .شخصیتهای نا سالم ،‌جهان را با قالب ذهنی خویش ادارک می کنند و می خواهند به زور آن را به شکل ترسها ، نیازها ،‌وارزشهای خود درآورند .

ازسوی دیگر روان شناسان شناخت گرا ، براین باورند که شخص سالم ،‌رویدادهای محیط را با استفاده از روشهایی تعبیر و تفسیر می کند که به احساس خوب (یا امید ) می انجامند و او را قادر می سازند به اینکه برای حل مسائل زندگی خود مهارتهای خاصی را به بکار برد .

وین و دایر با پیش کشیدن بحثی تحت عنوان تصویر اشخاصی که نقاط ضعف شخصیت خویش را از بین برده اند . معتقد است که این اشخاص همه چیز زندیگ را دوست دارند ،‌ازانجام هیچ کاری ناراحت نمیشوند .اوقات خود را با شکوه و شکایت ، یا این آرزو که اوضاع طوردیگری باشد ،‌تلف نمی کنند . نسبت به امور زندگی احساس شور و هیجان دارند .خواست و توقعشان از زندگی تاحدی است که دستیابی به آ‌ن برابیشا ن امکان داشته باشد . وقتی افراد دیگری نزدیک چنین افرادی هستند ،‌در وجود آنان هیچگونه ناله و شکایت یا حتی آههای افسوس بار نمی بینند . در مهمانی ها یا درتنهایی ، به سادگی به آنچه که در اطرافشان قراردارد خود را سرگرم میکنند . تظاهر به لذت بردن نیم کنند . بلکه هر آنچه را که هست بطور خردمندانه میپذیرند و توانایی شگفت انگیز در لذت بردن ازواقعیات دارند . اگر لازم باشد که اوضاع و شرایطی عوض شود . سعی در تغییر آن می کنند و از این تلاش و کوشش لذت می برند . به راستی دوستدار زندگی هستند و تا حد امکان ازآن بهره میگیرند .

نگرش کارل راجرز به الگوی شخصیت سالم ،تصویر خوش بینانه ای از طبیعت انسان عرضه می کند که مضمون عمده آن این ست که شخص باید فقط بر تجربه ای که خود از جهان دارد متکی باشد چرا که این تجربه تنها واقعیتی است که هر فرد می تواند بشناسد .به اعتقاد وی ، ادراک آگاهانه از خویشتن و دنیای پیرامون است که شخص راهدایت می کند ، نه نیروی ناآگاهی که در اختیار و به فرمان او نیست . تجربه هوشیار و آگاهانه زیربنای عاطفی انسان رامی سازند و شخصیت سالم ،اهمیت زمان حال و چگونگی ادراک آن ،بیش از گذشته است . البته نباید منکر تاثیر رویدادهای گذشته برشیوه نگرش کنونی شد زیرا رویدادها در میزان سلامت روانی انسانها موثر واقع می شود ، اما تاکید عمده بر رویدادهای کنونی است نه آنچه در کذشته پیش آمده است .

راجرز برای شخصیت سالم ازخود پنداری مثبت و سالم سخن به میان می آورد و پذیرش احساسات ،عزت نفس ،ارتباط خوب با دیگران ، زندگی کامل در زمان حال ،‌ادامه یادگیری چگونه آموختن ،ذهن بازداشتن به افکار خود ، توانایی تصمیم گیری مستقل وخلاقیت را از خصایص شخص سالم برمی شمارد .
معیارهای سلامت روانی
براساس نظر کارشناسان سازمان جهانی بهداشت ،‌سلامتی نه فقط به فقدان بیماری و نقص عضو بلکه به حالت رفاه کامل جسمی ، روانی و اجتماعی اطلاق می شود بنابراین تعریف ، سلامت روانی به عنوان یکی از معیارهای تعیین کننده سلامت عمومی شناخهت می وشد . فردی که از سلامت روانی برخوردار است ،ضمن احساس راحتی و آسایش قادر است در اجتماع به راحتی و بدون اشکال به فعالیت بپردازد و ویژگی های شخصی وی در آن اجتماع ،‌موجب خشنودی و رضایت است .

سلامت روانی و بدنی لازم و ملزومند . متخصصان علوم تغذیه و پژوهشگران تناسب فیزیکی ،بین سلامت روان و بدن با کیفیت تغذیه و میزان تحریک جسمی ،‌ارتباط معناداری یافته اند . مطالعات زیستی ـ شیمیایی مغز انسان نشان می دهد که سلامت روان و ذهن ،احتمالا به منظم و متعادل بودن فعالیتهای الکتروشیمیایی سلولهای مغز ی و دستگاههای عصبی بستگی دارد .

به سختی می توان کسی را یافت که متعادل منطقی و آگاه به اعمال خود باشد هر فرد در دوره هایی از ندگی خود دارای ویژگیهایی از قبیل شیدایی ، افسردگی ،اجتماعی بودن ،بیگانگی ،‌جست و خیز و انفعالی بودن است ،بنابراین به شکلی رفتارهای غیرم نطقی را تجربه می کند . تفاوت رفتارهای عادی و غیر عادی یک امر رتبه ای و درجه بندی شده است .برخی از مردم بیش از دیگران غیر منطقی هستند . و بعضی دیگر چنان غیر منظقی هستند که در زمینه سازگار شدن با زندگی به کمک نیاز دارند .

همچنین فرانکل اراده معطوف به معنا را ملاک سلامت روان می داند . او نظریه معنا درمانی را برای درمان کسانی که زندگیشان بدون معناست معرفی می نماید .در این نظریه ،‌طبیعت انسان بر سه محور استوار است :آزادی اراده ،اراده معطوف به معنا و معنای زندگی .او معتقد است با آنکه در معرض شرایط بیرونی معینی هستیم که برزندگی ماتاثیر می گذارد با این حال در انتخاب واکنشهای خود نسبت به این اوضاع و شرایط آزاد هستیم . اراده معطوف به معنا و معنای زندگی به نیاز مداوم انسان به جست و جستجو نه برای خویشتن بلکه برای معنایی که به هستی ما منظور می بخشد ارتباط می یابد . هرچه بتوانیم از خود فراتر رویم و خود را در راه چیزی یا کسی ایثار کنیم انسان تر می شویم . مجذوب شخص یا چیزی فراسوی خودشدن معیار نهایی رشد و پرورش شخصیت سالم است . به اعتقاد فرانکل جوهر وجود انسان را سه عامل معنویت ،آزادی و مسولیت تشکیل می دهند .

برای دسترسی به سلامت روانی باید بپذیریم که در رفتار خود آزادی انتخاب داریم و این آزادی را هب کار ببریم و مسوولیت انتخاب نیز با خودماست . بنابراین سلامتی و عدم سلامتی روانی به مقدار زیادی ناشی از تجارب موفق و ناموفق در دوران تحصیلی و واکنشهای معلمان و والدین نسبت به اآنان است .

زمانی که شخصیت کودک شکل نگرفته ،سالهای نخست زندگی تحصیلی خود را آغاز می کند ،‌در مسیر رشد و بالندگی قرار می گیرد و درطول بهترین سالهای عمر خود ،‌با عوامل مختلف موثر بر تحول شناختی ،عاطفی و اجتماعی به کنش متقابل می پردازد که نتیجه اش همان چیزی است که به صورت جوان ۱۹ ـ ۱۸ ساله ای به جامعه تحویل داده می شود .
حال چنانچه این فرد به ویژگی ها و خصایص شخصیت سالم آشنا و در جهت کسب آنها تلاش کند . زندگی ای سرشار ازامید ، شادی ،‌آرامش و همراه با موفقیت خواهد داشت

hi dr!
     
#58 | Posted: 22 Jun 2011 08:18
“خنده” بهترین دارو

عده ای معتقدند که خنده بهترین داروست؛ دانشمندان نیز با این سخن موافقند و مطالعاتی وجود دارد که ثابت می کند خنده واقعا برای ما مفید است.

وقتی می خندیم چه اتفاقی در اعضای بدن ما می افتد؟ از ۱۵ماهیچه مختلف در صورتمان هنگام خنده استفاده می کنیم و خندیدن برای تمام بدن ما مفید است.
هنگامی که می خندیم تنفس سریعتر می شود و صورت ، کتف ها و قفسه سینه خود را ورزش می دهیم .
کاهش فشار خون، گردش خون بهتر ، ضربان قلب آرامتر از فواید دیگر خنده است.
هر یک دقیقه ای که ما می خنیدم چهار الی پنج دقیقه تمدد اعصاب می یابیم. بسیاری از پزشکان در سراسر دنیا بر این باورند که خنده در بهبود بیماری به ما کمک می کند.
خنده انواع مختلف دارد و صدای خنده ما در موقعیت های مختلف تغییر می کند و هر کس صدای خنده ویژه ای دارد. آیا شما معمولا خندانید؟!

hi dr!
     
#59 | Posted: 22 Jun 2011 08:19
چگونه با خستگی مبارزه کنیم؟

شما می‌توانید بدون نیاز به نوشیدن قهوه کافئین‌دار یا مصرف محرکها با خستگی شدید که شامل احساس خستگی و فقدان انرژی است، مقابله کنید.

● با انجام دستورالعملهای زیر می‌توانید به مقصد خود برای مقابله با خستگی برسید:

▪ یک برنامه خواب منظم را به دقت و به طور جدی دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که هر شب به مقدار کافی خوابیده‌اید.

▪ هر روز مقادیر زیادی آب بنوشید.

▪ غذای سالم و متعادل بخورید و از مصرف تنقلات و فست فودها خودداری کنید.

▪ زمانی را به ورزش مکرر اختصاص دهید.

▪ خود را با تکنیک‌های آرام سازی مثل یوگا و مدیتیشن آرام کنید.

▪ بین ساعت کار و ساعت شخصی تعادل برقرار کنید و یک برنامه قابل کنترل برای هر کدام داشته باشید.

▪ استرس را تا حد امکان در کنترل بگیرید و با رفتن به تعطیلات در صورت نیاز خود را آرام کنید.

▪ به رژیم غذایی روزانه خود مولتی ویتامین اضافه کنید.

▪ از مواد مخدر، سیگار و الکل پرهیز کنید.

hi dr!
     
#60 | Posted: 22 Jun 2011 08:20
غمگین‌ها بیشتر معتاد می‌شوند

زمانی که فردی استرس و غمی داشته باشد، امکان معتاد شدن او بیشتر می‌شود.

حامد اختیاری در همایش مداخلات روانشناختی در درمان اعتیاد بویژه درمان‌های نگهدارنده در گفتگو اظهار کرد: کنترل خشم و حل کردن مشکل از راه‌های مقابله با استرس است.

کنترل اجتماعی، یادگیری اجتماعی، انتخاب رفتاری و استرس و مقابله با آن از الگوهای مداخلاتی در سوءمصرف مواد هستند.

وی ادامه داد: برای درمان اعتیاد باید کنترل اجتماعی رعایت شود برای مثال دوستان فرد معتاد هدف را برای او تعیین کنند.

پژوهشگر مرکز ملی مطالعات اعتیاد افزود: یادگیری اجتماعی به معنای کنار گذاشتن اعتیاد و تقلید هنجار است و فرد در درمان اعتیاد باید انتخاب رفتاری داشته باشد.

اختیاری بیان کرد: فرد باید در فعالیت‌های محافظتی درگیر شود همچنین در فرآیند اعتیاد، هسته عمده استرس است و زمانی که فردی استرس و غمی داشته باشد، امکان معتاد شدن او بیشتر خواهد بود.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 6 از 64:  « پیشین  1  ...  5  6  7  ...  63  64  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites