تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Medicinal Herbs | گیاهان دارویی

صفحه  صفحه 11 از 31:  « پیشین  1  ...  10  11  12  ...  30  31  پسین »  
#101 | Posted: 13 Jul 2011 11:58
يولاف خانواده Graminae

گياهان دارويی اين تيره در استان مرکزی عبارتند از:

نام فارسي: يولاف
نام علمي: Avana sativa نام محلي: جودوسر
نام فرانسه: Avoine نام انگليسي:Oat
نام آلماني: Haper

مشخصات گياهشناسي:
گياهي است يكساله به ارتفاع حدود1 متر پس از رسيدن زرد رنگ مي‌شود. ميوه آن خوشه و سنبله غير فشرده و در هر سنبله3 گل دارد, كه گل فوقاني آن عقيم است. و گل‌هاي طرفين بارور مي‌شوند و دانه‌هاي آن در غلافي داراي دو سر است. قمست مورد استفاده آن اكثراً دانه است.

رويشگاه: اين گياه در حاشيه جوي‌ها در مزارع و باغات به طور خودرو رويش دارند.
خواص دارويیداراي اثر تقويت كننده, مدر, ملين, مسكن, التيام دهنده زخمها است. و جودوسر بدون پوشينه اگر در شير يا گوشت گوساله پخته شود بسيار مقوي است و در رفع ضعف دوران نقاهت كودكان و بزرگسالان استفاده كرد. جوشانده 20 گرم جو دو سر اثر مدر داشته و در رفع نقرس, سنگ كليه, بيخوابي, سرخه, ورم حلق و حنجره, اخلاط خوني استفاده مي‌شود. آرد آن اثر ملين داشته و تهيه آن به صورت قوه به ميزان 2 تا 3 فنجان در روز در رفع يبوست و ايجاد لينت و درمان بواسير موثر است. پخته شده آن در سركه به صورت ضماد و به حالت خيلي گرم بر روي عضو اثر داده شده درد پهلو, قولنج را تسكين مي‌دهد


جودوسر (يولاف) Oat

نام علمی Avena sativa

جو دوسر از قديم الايام توسط مردم ژرمن و اسلاو كشت ميشده است . گياهي است يكساله كه ارتفاع آن تا يك متر مي رسد ميوه آن خوشه اي و دراز و داراي غلافي دو سر مي باشد .

جو دو سر دو نوع مي باشد كه بنام بهاره و پايئزه ناميده مي شود اين گياه علوفه خوبي براي حيوانات مخصوصا اسب است .

تركيبات شيميايي:
جو دو سر داراي حدود 7% مواد چرب ، 14% مواد ازته و 60% مواد شناسته اي مي باشد . بعلاوه ارسنيك ف اسيد اگزاليك و يد نيز در آن وجود دارد .

خواص داروئي:
جو دو سر از نظر طب قديم ايرا معتدل يعني نه سرد است و نه گرم . البته عده اي عقيده دارند كه اين گياه كمي خشك است .

1)جو دو سر طبق تحقيقاتي كه جديدا انجام رگفته در كاهش كلسترول خون اثر معجزه آسايي درد .

2)مقوي اعصاب است .

3)ضد عفوني كننده بدن مي باشد.

4)تقويت كننده بدن مي باشد .

5)ادرار آور و ملين است و يوست رابرطرف مي كند.

6)مقوي قلب و خون است .

7)تسكين دهنده درد است .

8)جوشانده جو دو سر در برطرف كردن بيماريهاي پوستي و اخلاط خوني نيز موثر است .

9)براي لاغر شدن هر روز جو دو سر بخورد .

10)اگزما را درمان مي كند .

11)براي درمان زخ هايي كه يدر خوب مي شوند جو دو سر را در كرده و با شراب سفيد مخلوط كنيد و روي اين قبيل زخم ها بگذاريد .

12)و بالاخره اين گياه اثر ضد سرطان درد . استفاده مدام اين گياه از سرطان جلوگيري مي كند.

طرز استفاده:
به مبحث نسخه پيچي گياهان دارويي براي بيماري مورد نظر مراجعه نماييد

مضرات :
مضرات خاصي براي آن بيان نشده است .

من هم خدایی دارم
     
#102 | Posted: 13 Jul 2011 11:59
خاکشی (خاکشیر)

Descureania Sophia Webb et Berth

مشخصات گیاه :

گیاهی علفی از خانواده شلغم ( Brassicaceae) می باشد که از دانه های ریز به رنگ زرد تیره یا قهوه ای روشن تشکیل شده است و سطحی ناصاف به شکل بیضی دارد و یک راس آن بریده و دارای حلقه ای قهوه ای رنگ شفاف است و دانه های خشک شده گیاه مورد استفاده می باشد .

موارد استفاده :

به عنوان رفع گرما زدگی ، ملین حجیم کننده استفاده می گردد.


آثار فارماکولوژیک :

خاکشی از دسته ملین های تشکیل دهنده مدفوع حجیم است و از طریق جذب آب باعث
افزایش حجم و رطوبت مدفوع می گردد . دانه های خاکشی را در طب سنتی علاوه بر این برای اسهال ، بالاخص در کودکان به کار می برند.


مقدار مصرف :

4 تا 8 گرم از دانه با کمی آب سرد میل شود.


منع مصرف و عوارض جانبی :

فر آورده های حجیم کننده را نباید برای بیمارانی که سابقه فشردگی مدفوع ، انسداد روده یا فقدان نیروی طبیعی کولن دارند ، تجویز کرد .
مصرف زیاد آن ممکن است سبب افزایش موقتی نفخ شکم شود . مواردی از واکنش افزایش حساسیت نیز گزارش شده است . خطر انسداد روده یا مری با فشردگی مدفوع به ویژه در صورتی که خشک شود ، وجود دارد . بنابراین باید آن را همراه با مقدار کافی مایع مصرف کرد و قبل از خواب نیز نباید مصرف شود.

من هم خدایی دارم
     
#103 | Posted: 13 Jul 2011 11:59
بنفشه معطر Viola Odoratal


مشخصات گیاه :
گیاهی علفی ، پایا ، با جوانه های ریشه دار بلند است . برگهای آن دارای دمبرگی بلند و پهنک برگی به شکل قلب هستند . گل های آن معطر و به رنگ بنفش است و گیاهی است یکساله متعلق به خانواده بنفشه ( Violaceae ) ، می باشد و تمام قسمت های گیاه مورد استفاده واقع می شوند ولی در بیماری های تنفسی گل های خشک شده آن را به کار می برند .


موارد استفاده :
گل های آن برای مداوای ناراحتی های تنفسی ، برونشیت ، سیاه سرفه و زکام مزمن و نرم کننده به کار میرود و خیسانده آن در جوشانده های مدر و ضد روماتیسمی به کار می رود و کمپرس های آن ضد التهاب وبرای ضد عفونی کردن زخمهای عفونی و ناراحتی های پوستی به کار میرود .


مقدار مصرف :

2- 4 گرم گل بنفشه خشک یا دم کرده آن را سه بار درروز به کار می برند .


===============================

ریواس یا ریباس

ریواس یا ریباس یا ریواج یک گیاه علفی است که در فصل بهارو اوایل تابستان میروید .به ساقه زیر زمینی این گیاه راوند میگویند.
بهترین نوع ریواس آن است که از کشور چین می آورند و رنگ آن قرمز است و میانه آن زرد رنگ است و به آن ریوند چینی میگویند.

ترکیبات غذایی:
ریواس غنی از فیبر و ویتامین c بوده در آن آب-پروتئین-قند-کربو هیدرات-کلسیم-ویتامین های A و B سدیم و پتاسیم وجود دارد.

خواص دارویی:طبیعت آن سرد است
مقوی ملین و کرم کش است
لوز المعده را وادار به ترشح انسولین کرده و قند خون را کم میکند
برای رفع جوش بدن مفید است
برای بی اشتهایی-درد معده و بیماری های کبدی نافع است
باعث تقویت معده و روده شده و تنظیم کننده ترشحات و حرکات معده است
سستی و خماری را بر طرف میکند و مسرت بخش است
برای امراض وبایی و اسهال مفید است
خون را تصفیه میکند
چکاندن آب تازه ریواس در چشم سبب تقویت بینایی واز بین رفتن لکه های سفید چشم میگردد
ترکیب ریواس با آبلیمو و مالیدن آن به صورت باعث از بین رفتن جوش و لک میشود
برای تقویت موی سر نافع است
اگر با حنا مخلوط شود رنگ مو را شرابی میکند
جوشانده برگ های ریواس باعث تمییزی ظروف آلومینیومی میشود.

من هم خدایی دارم
     
#104 | Posted: 13 Jul 2011 12:00
نخل اره ای ايرانی
Saw Palmetto

تاكنون حدود 40 مورد تحقيقاتي چاي در مورد ميوه نخل اره اي وجود دارد كه ميزان موادي را كه بدن ما به منظور هورمون سازي نظير هورمون تستوسترون و استروژن بدان نياز دارد، كاهش مي دهد.

هر چند تستوسترون با مردان و استروژن با زنان تداعي مي شوند، اما هم مردان و هم زنان در بدن خودشان داراي دو هورمون هستند ليكن سطح آن متفاوت است.

گفته ميشود در مردان، زيادي بيش از حد ماده اي به نام دي هيدروتستوسترون (DHT) كه عامل اختلالي به نام هيپرپلازي خوش خيم پروستات (BPH) است. البته استروژن هم ممكن است در اين عارضه دخيل باشد. در BPH، سلولهاي غده پروستات (غده كوچكي است كه در پشت پيشابراه قرار دارد) به سرعت رشد مي كنند. در نتيجه غده مزبور متورم و سبب وارد شدن فشار به پيشابراه مي گردد و بدين خاطر است كه هميشه احساس ضرورت ادرار به بيمار دست
مي دهد. داروي معمولي درمان BPH همانا پروسكار (Proscar) است كه به منظور كندكردن روند يا حتي توقف BPH سبب كاهش ميزان DHT مي گردد.

تحقيقاتي كه اخيراً به عمل آمده است نشان مي دهد كه نخل اره اي مي تواد به اندازه پروسكار در درمان پاره اي از علايم بيماري BPH نظير دفع ادرار و همچنين احساس هميشگي داشتن ادرار مؤثر واقع شود. تفاوت بين دو نوع درمان اين است كه پروسكار مي تواند اندازه پروستات را كوچكتر كند، اما نخل اره اي چنين خاصيتي را ندارد. بدين خاطر است كه اگر براي درمان علايم و عوارض BPH مصرف نخل اره اي را در نظر گرفته باشيد، مهم است كه اين كار را تحت نظر پزشك معالج خود انجام دهيد و ملاقاتهاي مرتب و منظم با وي داشته باشيد تا ميزان پيشرفت و بهبودي تحت نظارت وي باشد. ميوه نخل اره اي هميشه براي درمان عوارض BPH مورد استفاده قرار نمي گرفته است، چون بوميان آمريكا از آن به عنوان بخشي از برنامه غذايي خود استفاده مي كردند و براي افزايش ميل جنسي نيز ميوه مزبور مورد استفاده قرار مي گرفت.

معرفي گياه

نخل اره اي نوعي نخل زينتي است كه مي تواند تا 10 پا در آب و هواي گرم رشد كند. اين گياه در ايالات متحده در آب و هواي گرم جنوب شرق از كاروليناي جنوبي تا مي سي سي پي گرفته و در سراسر فلوريدا مي رويد. برگهاي آبدار و سبز اين گياه از ساقه هاي تيغ دار آن مي رويند. اين گياه داراي گلهاي سفيدي است كه نهايتاً تبديل به ميوه هاي زرد رنگ بيضي شكل ميشود. ميوه اين گياه وقتي رسيده باشد رنگ سياه مايل به آبي به خود مي گيرد و براي مصارف درماني و پزشكي خشكانده ميشود.

تركيبات گياه

عناصر فعال نخل اره اي عبارتند از اسيدهاي چرب و استرولهاي گياهي. با اين وجود؛ احتمال بيشتر مي رود كه اسيدهاي چرب و استرولهاي گياهي موجود تنها عناصر موجود در ميوه اين گياه نيستند كه بر توليد هورمون اثر مي گذارند، بلكه پي بردن به عملكرد دقيق نخل اره اي مستلزم تحقيقات علمي تر است. ميوه اين گياه همچنين حاوي پلي كاساكاريد داراي مولكولهاي سنگين وزن است كه معمولاً داراي خواص و اثرات ضد التهاب يا محرك ايمني بخش است.

اشكال موجود

مي توانيد نخل اره اي را به صورت ميوه خام خشك، چاي، كپسول پودري، انواع قرصها، تنتورهاي مايع و عصاره هاي ليپوستروليك تهيه كنيد. در پي دستيابي به آن دسته از فرآورده هاي مربوط باشيد كه در برچسب موردنظر استاندارد بودن و محتواي 85 تا 95% اسيدهاي چربي و استرولهاي گياهي قيد شده باشد.

نحوه مصرف

نخل اره اي عوارض و علايم BPH مرحله I و II را از بين مي برد. علايم معمولي اين مرض عبارت است از نياز پي در پي به ادرار، چكه چكه كردن پس از ادرار و بيداري مكرر در طول شب براي دفع ادرار، اكثر مردان بالاي 60 سال با علايم و عوارض ادراري منتسب به BPH مواجه هستند كه سبب ايجاد اختلال در خواب، اثر نامطلوب روي اعتماد به نفس، بروز اضطراب خفيف يا حتي درد ميشود و مي تواند تا مرحله عفونت مثانه و كليه پيشرفت كند. اگر تصور مي كنيد كه به مرض BPH مبتلا هستيد يا اينكه پزشك معالجتان مصرف نخل اره اي را تجويز كرده است، نحوه اثر آن روي بدنتان دنبال و ثبت كنيد. پي بردن به تأثير آن در بدن زياد طول
نمي كشد.

ميزان مصرفي توصيه شده براي BPH مرحله I و II 160 ميلي گرم عصاره حل شدني نخل اره اي در چربي روزي سه بار است كه ماده استاندارد حاوي 58 تا 95% اسيدهاي چربي و استروژنهاي گياهي است.

نكات احتياطي
نخل اره اي گياهي ملايم است. عوارض جانبي آن خيلي نادر است و ابراز ناراحتيهاي خفيف معده تنها واكنش هاي ثبت شده در اثر مصرف آن است. انجمن فرآورده هاي گياهان دارويي آمريكا اين گياه را از نظر بي خطري درجه يك ارزيابي كرده است و اين ارزيابي بدين معناست كه مصرف آن طبق دستورالعمل مربوط خطري ندارد.

از مصرف سليقه اي و خوددرماني به وسيله آن براي معالجه مرض BPH بپرهيزيد. نخل اره اي تنها عوارض اين مرض را از بين مي برد هر چند كه ميزان توليد DHT و تستوسترون را تغيير مي دهد. اين ماده گياهي سبب جمع و كوچك شدن پروستات نمي شود. لازم است كه پزشك معالج شما بر روند BPH نظارت داشته باشد. نخل اراه اي نبايد در طول دروة بارداري يا شيردهي مصرف شود.

تداخل هاي احتمالي
نخل اره اي ممكن است اثر قرصها و لكه هاي (Patch) ضد بارداري و درمان از طريق جايگزيني هورمون را تغيير دهد، چون اين ماده گياهي روي ميزان هورمونها اثر مي گذارد

من هم خدایی دارم
     
#105 | Posted: 13 Jul 2011 12:00
هماور (گوش خر)

هماور از ديرباز براي درمان زخمهاي سطحي و كاهش التهاب رگ به رگ شدنها و استخوانهاي شكسته مورد استفاده قرار مي گرفته است. "آلانتوين"، كه براي درمان زخمها خوب است ماده و تركيب فعال ريشه ها و برگهاي هماور است. گياه و برگ هماور حاوي اسيد "روزمارينيك" نيز است كه به كاهش التهاب و درمان آسيبهاي وارده به عروق خوني ريه ها كمك مي كند.

معرفي گياه

هماور يك گياه دارويي بادوام و كه بومي اروپا و مناطق گرم آسيا است.

تركيبات گياه

فرآورده هاي حاص از هماور از برگها يا ساير قسمتهاي بالاي گياه (نه ريشه آن) تهيه ميشوند. البته از ريشه آن نيز ميتوان فرآورده تهيه كرد، ليكن فرآورده هاي حاصل از آن به احتمال زياد سبب مسموميت مي شوند. هماور حاوي "آلانتويين"، "اسيد رزمارينيك" و "الكالويدهاي نوع پايروليزيدين" است. برخي تصور مي كنند كه هماور گياه مفيدي است، اما تحقيقات علمي نشان داده است كه اين گياه مي تواند خيلي سمي باشد. اگر فرآورده هاي هماور را مثل نوشيدنيها مصرف كنيد يا آنرا به طرق ديگر براي مصارف داخلي بدن مورد استفاده قرار دهيد، خود را با احتمال خطر مسموميت مواجه مي كنيد. بعضي افراد حتي در اثر خوردن يا نوشيدن فرآورده هاي حاصل از هماور براي اهداف درماني تلف شده اند.

بسياري از گياهان تيره هماور حاوي مواد سمي به نام الكالويدهاي پايروليزيدين (PA) است، كه براي كبد سمي است. "اكي ميدين" سمي ترين الكالويد پايروليزيدين است كه در هماور يافت ميشود. هماور رايج (Symphytum officinale) معمولاً فاقد الكالويدهاي پايروليزيدين سمي است (مگر بعضي اوقات).

برخي فرآورده هاي هماور از ساير گونه هاي آن نظير هماور تيغ دار (S.asperum) و هماور روسي (S.uplandicum) كه به ميزان خطرناكي داراي "اكي ميدين" بالايي هستند، تهيه مي شوند.

ريشه تمامي گونه هاي گياه هماور ده برابر بيشتر از برگهاي آنها داراي مواد سمي است، لذا از مصرف ريشه اين گياه پرهيز كنيد، مگر اينكه پزشك معالج از نزديك بر روند مصرف آن نظارت كند.

اشكال موجود
انواع پمادها (حاوي 5 تا 20 درصد هماور)، انواع كرم، ضمادها و انواع مرهمهاي رقيق تهيه شده از اين گياه از حالت خشك يا تازه يا برگ تازه يا خشك يا ريشه گونه هاي هماور تهيه
مي شوند. تنها فرآورده هايي از اين گياه را استعمال كنيد كه از برگهاي آن تهيه شده باشند (S.officinale)، فرآورده هاي عاري از الكالويدهاي پايروليزيدين نيز يافت مي شوند. از فرآورده هاي تهيه شده از ريشه اين گياه و همچنين فرآورده هاي حاصل از گونه تيغ دار (S.asperum) و گونه رومي آن (S.uplandicum) استفاده نكنيد.

نحوه مصرف
تحقيقات علمي به عمل آمده در حيوانات نشان مي دهد كه هماور داراي خواص درماني و تسكين درد است. مي توانيد محصولات تهيه شده از خود گياه و برگ آنرا در درمان و تسكين درد ناشي از شكستگيها، رگ به رگ شدنها، جراحات و زخمهاي سطحي، كبودشدنها، عضلات و ليگامنتهاي كشيده شده و رگ به رگ شده، آسيبهاي غير نوك تيز و استخوانهاي شكسته شده استفاده كنيد. ميزان مصرفي توصيه شده: در مصرف فرآورده هاي اين گياه به صورت پمادها تهيه شده از خود آن، ريشه گياه و ساير فرآورده هاي موضعي بسيار دقت كنيد. تنها مقدار تجويز شده در دستورالعمل مصرف موجود روي بسته تجاري را مصرف كنيد و هرگز بيش از اين ميزان بكار نبريد. مصرف اين داروي گياهي براي اهداف درماني به مدت بيشتر از چهار تا شش هفته در هر سال ادامه دهيد.

نكات احتياطي
اگر دستورالعمل دوز مصرفي هماور را رعايت كنيد و فقط براي مصارف موضعي از آن استفاده كنيد. اين گياه اساساً گياه طبي بي خطر است. هرگز هيچ فرآورده حاصل از هماور را روي پوست ترك خورده نماليد.

اگر از اين گياه دارويي براي اهداف و مصارف داخلي به صورت مايع نويدني يا به صورت ديگري براي مدت طولاني استفاده كنيد، در واقع خود را با خطر ابتلا به بيماريهاي كبدي (بيماري انسداد سياهرگ بد) مواجه مي سازيد. مواردي از مسموميت آتروپيني ناشي از مصرف اين دارو از طريق دهان نيز گزارش شده است. جمع كنندگان گياهان گاهي به طور ناخواسته مواد گياهي خم هاور و شابيزك (بلادونا) را مخلوط را مخلوط مي كنند، و مسمويت آتروپين منتسب به آن از مواد و تركيبات موجود در گياه شابيزك ناشي ميشود. همواره اطمينان يابيد كه از توليدات تجاري معتبر كه از كيفيت توليدي بالايي برخوردار هستند، استفاده مي كنيد. براي اين منظور نشان تجاري آنرا به دقت بخوانيد.

* از فرآورده هاي حاصل از ريشه هماور اصلاً استفاده نكنيد.

* ميزان مصرف فرآورده هاي حاصل از برگ و گياه هماور را به چهر تا شش هفته در سال محدود كنيد.

* در صورت باردار بودن يا شيردهي، از مصرف فرآورده هاي هماور پرهيز كنيد.

تداخل هاي احتمالي
به شرط رعايت دستورالعملهاي ميزان مصرفي و بهداشتي مصرف هماور، نبايد هيچگونه عوارض منفي در پي باشد.

من هم خدایی دارم
     
#106 | Posted: 13 Jul 2011 12:00
كدو

خانواده كدو
اعضاي اين خانواده داراي ساقه بلند و رونده بوده و شامل كدو مسمايي و كدو حلوايي است. انواع تابستاني داراي ميوه نارس با پوست نرم بوده ، اما انواع زمستاني داراي ميوه رسيده با پوسته سفت مي باشد . سبزيهاي اين خانواده حاوي آلفا و بتا كاروتن است كه باعث رنگ آن مي شوند . همچنين ويتامين هاي C و E در آنها وجود دارد.


كدو حلوايي: رنگدانه اي به نام ليكوپن در اين نوع كدو وجود دارد . دانه هاي آن منبع غني از آهن ، روي و سلنيوم است كه سلنيوم براي باروري مردان ضروري است .
كدو مسمايي : انواع كوچك تا متوسط اين نوع كدو داراي بهترين طعم و بافت است.
ميزان مصرف: مصرف 100 گرم كدو حلوايي مي تواند بدن را در برابر ابتلا به سرطان محافظت كند . همچنين در محافظت چشمها در برابر آب مرواريد و افزايش بينايي نقش دارد .
انتخاب و نگهداري: بهتر است انواع تميز و بدون لكه كه سنگين وزن نيز هستند انتخاب شود.

كدوي بريده نشده را بايد در محل خنك كه تهويه مناسب دارد نگهداري كرد. تكه هاي بريده شده كه دانه و پوست آن جدا نشده است ، در پوشش پلاستيكي قرار داده و در يخچال نگهداري شود.
كدو براي درمان موارد زير به كار مي رود
سرطان پروستات: مصرف مرتب سبزيجات زرد و سبز رنگ از جمله كدو حلوايي خطر سرطان پروستات را در مردان بالاي ۶۰ سال كاهش مي دهد . الفا و بتا كاروتني كه در كدو حلوايي و كدو مسمايي يافت مي شوند با از بين بردن مواد سرطان زا مانع از بروز بسياري از سرطانها مي شوند . اين مواد يا در بدن وجود داشته و يا از محيطهاي آلوده وارد بدن مي شود .


آب مرواريد: دريافت كم بتا كاروتن توسط سالمندان خطر ابتلا به بيماريهاي چشمي نظير آب مرواريد را افزايش مي دهد . افزودن تكه هاي كدو حلوايي به غذاي سالمندان نظير سوپ و خورش ، هم آن را خوش طعم كرده و هم دريافت بتا كاروتن را افزايش مي دهد .


سرما خوردگي و آنفلوآنزا: ابتلا به سرماخوردگي و آنفلوآنزا سطح آنتي اكسيدانهايي نظير ويتامين c و همچنين آلفا و بتا كاروتن را كاهش مي دهد. كدو حلوايي و كدو مسمايي حاوي آنتي اكسيدان بوده و نقش محافظتي در برابر سرماخوردگي و آنفلوآنزا ايفا مي كنند .
بيماري قلبي: ليكوپن، ويتامين E، C و بتا كاروتن، كه همگي در كدو حلوايي يافت مي شوند ، خطر بيماري قلبي را كاهش مي دهند . اين مواد مانع تأثير زيان بار LDL روي ديواره عروق مي شوند . افرادي كه مبتلا به گواتر هستند نبايد به مقدار زياد گياهان اين خانواده را مصرف كنند .

در طب چيني از كدو حلوايي در درمان ديسانتري ، اگزما و احتباس آب استفاده مي شود. در تنظيم قند خون و تحريك لوزالمعده مفيد است . بنابراين مصرف آن به افراد ديابتي و افرادي كه دچار افت قند خون مي شوند توصيه مي شود. كدو حلوايي و تخمه آن در كشتن انگلهاي روده اي و همچنين تقويت موكوس ريه ، ناي و گلو مفيد است.
از انواع كدو براي دفع انگلهاي روده اي استفاده مي شود . كدو مسمايي خاصيت ديورتيك داشته و در بهبود احتقان آب مفيد است . اگر با پوست خورده شود اثر آن بيشتر هم خواهد شد . در طب چيني از آب كدو حلوايي در درمان زخمها (به صورت موضعي) استفاده مي شود. همچنين آب كدو حلوايي خاصيت مسهل دارد و به عنوان ضد عفوني كننده به كار مي رود.

من هم خدایی دارم
     
#107 | Posted: 13 Jul 2011 12:01
قره گيله Bilberryميوه و برگهاي قره گيله در تهيه داروهاي گياهي كاربرد دارند. ميوه آن حاوي تركيباتي به نام "آنتي سيانوسيد" است كه گفته ميشود رگهاي خوني را تقويت مي كند، جريان خون را بهبود
مي بخشد و مي توان از آن در درمان اختلالات چشمي نظير رتينوپاتي ديابتي، آب مرواريد و آب سياه و اختلالات گردش خون در بدن نظير رگهاي واريس و بواسير استفاده كرد. اين تركيبات همچنين شبكيه را (بخشي از چشم كه ديد در شب را تقويت و به چشم كمك مي كند تا با تغييرات نور سازگاري پيدا كند)، تقويت مي كنند. خلبانان بريتانيايي در طول جنگ جهاني دوم قبل از عزيمت به عمليات بمباران شبانه قره گيله مصرف مي كردند چون در اثر مصرف آن قدرت بينايي آنها تقويت مي شد.

برگهاي قره گيله، براي كنترل ميزان قند خون در افراد ديابتي مورد استفاده قرار گرفته است، ليكن هيچگونه اسناد و مدارك مستندي دال بر موفقيت اين نوع درمان وجود ندارد. هر چند مصرف قره گيله در هر ميزان بي خطر است، اما اگر برگهاي اين گياه در مقادير بالا و به مدت طولاني مصرف شود سمي است. به همين دليل، مصرف كم و محدود آن توصيه مي گردد.

قره گيله خشك در طول ساليان متمادي براي درمان اسهال مورد مصرف بوده است. اين گياه حاوي ميزان بالاي "تانين" است، كه به كنترل و كاهش التهاب روده اي (كه سبب اسهال ميشود) كمك مي كند.

عصاره قره گيله، ني زمي تواند معده را در مقابل عارضه اولسر حفاظت كند. اين ماده توليد موكوس معده را، كه در مقابل اسيدهاي هاضمه مقاومت مي كند، تحريك مي كند. چون اين ماده عضلات را شل مي كند، در تسكين درد ناشي از انقباضهاي قاعدگي مي تواند مؤثر واقع شود.

معرفي گياه

قره گيله گياهي است كه طول آن به 16 اينچ
مي رسد، اين گياه داراي برگهاي بيضوي و نوك تيز با گلهاي صورتي و سفيد ريز است، كه در خلال ماههاي آوريل و ژوئن غنچه باز مي كنند. در اواخر تابستان، دانه هاي سياه ارغواني آن براي چيده شدن آماده ميشوند. اين گياه در زمرة گياهان خانگي از تيره سياه گيله است و ميوه آن بيشتر مزه و ظاهر سياه گيله آمريكايي را دارد. ميوه آنرا مي توان هم به صورت تازه و هم خشك شده مصرف كرد يا در تهيه انواع مرباها و دسرها بكار برد.

تركيبات گياه

مهمترين تركيبات موجود در ميوه و عصارة‌قره گيله. تركيبات گلوكزي به نام "آنتي سيانوسيدها" است. اين تركيبات به تشكيل مويرگهاي قويتر كمك مي كند، گردش خون به تمامي نقاط را بهبود مي بخشد و كاهش چسبندگي پلاكت خون را سبب ميشود و از انعقاد خون جبوگيري مي كند. اين عناصر رنگدانه اي كه قدرت بينايي در شب را تقويت و به چشم در سازگاري با تصورات نور سازگاري پيدا كند، كمك مي كنند. برگهاي قره گيله از نظر "كروميوم" غني هستند، و احتمالاً بدين خاطر است كه مي توانند در كنترل قند خون در افراد مبتلا به ديابت مؤثر واقع شوند. قره گيله خشك شده حاوي مقدار زيادي "تانيس و پكتين" است كه اين مواد با اثر قابض خود التهاب ايجاد كننده اسهال را كنترل مي كند.


اشكال موجود

قره گيله، را مي توان به صورت تازه يا خشك شده مصرف كرد. مي توان از قره گيله تازه يا خشك شده يا از برگهاي آن چاي تهيه كرد. عصاره آن به صورت كپسولهاي پودري عرضه ميشود و بايد داراي محتواي 25 درصد عناصر آنتي سيانوسيد استاندارد شده باشد. عصاره آن حاوي بالاترين درصد آنتي سيانوسيد است، كه در اصل ,وثرترين شكل مصرفي قره گيله تلقي ميشود

نحوه مصرف

قره گيله حاوي تركيبات و عناصري است كه سيستم گردش خون را تقويت مي كند. لذا مي توانيد از آن به عنوان يك درمان پيشگيرانه، در صورتي كه از نظر سابقه خانوادگي داراي مشكلات و اختلالات گردش خون نظير واريس، بواسير يا آرترواسكلروز هستيد، استفاده كنيد. قره گيله همچنين به سلامتي بينايي نيز كمك مي كند و مي توان آنرا براي پيشگيري از بروز اختلالات چشمي ناشي از پيري يا بيماري ديابت مانند آب مرواريد، آب سياه، دژنراسيون ماكولا يا رتينوپاتي ديابتي مصرف كرد. قره گيله در درمان اسهال نيز مؤثر است اما اگر اين عارضه بيشتر از سه يا چهار روز طول بكشد، بايد با پزشك خود مشورت كنيد.

براي درمان اختلالات چشم و گردش خون: عصاره استاندارد قره گيله (حاوي 25 درصد آنتي سيانوسيد) به صورت كپسول و ميزان مصرفي آن معادل 480 ميلي گرم در روز در دو يا سه نوبت است و پس از بهبودي، بايد مصرف آن روزانه 240 ميلي گرم ادامه يابد. هدف از تداوم مصرف آن پيشگيري از بيماري است.

* براي درمان گرفتگيهاي قاعدگي و پيشگيري از زخم: 20 الي 40 ميلي گرم عصاره آن روزانه سه بار، 2 الي 4 ملي ليتر تنتور (1/5) روزانه سه بار يا روزانه نصف ليوان قره گيله تازه را مصرف كنيد.

* براي درمان اسهال: 5 تا 10 قره گيله خشك كوبده شده را در آب سرد حل كنيد و به مدت 10 دقيقه بجوشانيد و سپس از صافي عبور دهيد و مصرف كنيد.

* براي درمان ديابت: يك ليوان آب جوش را روي بيش از 1 گرم (تقريباً 1/2 1 قاشق چياخوري) برگ قره گيله بريزيد و پس از 10 الي 15 دقيقه آنرا از صافي عبور دهيد. مصرف طلاني مدت بايد حتماً زير نظر پزشك معالج باشد.

نكات احتياطي

ميوه و عصاره قره گيله بي خطر است و عوارض جانبي شناخته شده اي ندارند. مصرف آنها در دوران بارداري و شيردهي بي خطر است. برگ آن اگر صحيح مصرف شود خطري ندارد، اما نبايد ميزان مصرف آن در مدت طولاني بالا باشد چون احتمال مسموميت وجود دارد.

تداخل هاي احتمالي

شناخته شده نيست.

من هم خدایی دارم
     
#108 | Posted: 13 Jul 2011 12:01
مجموعه گیاهان عشقه

عشقه آمريکايی

American Ginseng

آسياييها عشقه را شاه تمامي گياهان تلقي مي كنند. عشقه آمريكايي تا حد زيادي شبيه عشقه آسيايي است و از نظر شيميايي نيز اثرات مشابهي دارند. ريشه عشقه آمريكايي به رنگ برونز روشن و شبيه به بدن انسان است. كارشناسان گياهان دارويي از صدها سال پيش از اين شباهت استنتاج كردند كه اين گياه مي تواند تمامي امراض را درمان كند. اين گياه در بسياري از فرهنگها به عنوان داروي تمامي دردها مورد استفاده قرار گرفته است. كشت و پرورش آن كار آساني نيست. دشواري كشت و پرورش اين گياه آنرا در آغاز تكوين تاريخ آمريكا به يك محصول صادراتي خوب تبديل كرد. در سال 1715 هر پوند عشقه آمريكايي در كانتون چين به پنج دلار خريد و فروش مي شد. در سال 1773 حدود 55 تن عشقه آمريكايي به چيني ها فروخته شد. در سال 1824 ميزان صادرات آن به 380 تن رسيد. حتي در اين ميان "دانيل بوون" نيز وارد عرصه تجارت عشقه گرديد. طبق گفته دست اندركاران روشهاي درمان جايگزين، عشقه آمريكايي و آسيايي بهترين گياه دارويي در درمان فشارهاي روحي، خستگي، نقاهت و ديابت و عشقه منطقه سيبري در درمان فشارهاي روحي، خستگي، تصلب شرايين و اختلال عملكرد كليه هاست. سردرگمي درخصوص اينكه كدام گونه عشقه (آمريكايي، آسيايي يا سيبريايي) را مي توان جهت درمان فشار روحي، خستگي و نقاهت بكار برد، ناشي از اين موضوع است كه عناصر فعال موجود در يك عشقه بر عناصر موجود در گونه ديگر برتري دارد، ليكن هنوز اين برتري به وضوح نشان داده نشده است. مطالعات اوليه روسها نشان داده است كه اثرات مثبت عشقه سيبريايي افزون بر اثرات مشابه در عشقه آسيايي است. گزارش هاي تجربي نيز مؤيد اين مدعاي روسها گرديد. اما محققاني كه اعتبار اينگونه تحقيقات را مورد نقد و بررسي قرار داده اند، كيفيت فرآورده هاي تهيه شده از عشقه منطقه سيبري را زير سؤال برده اند. امروزه هر سه نوع عشقه را ژنهاي تطبيق شدني تلقي مي كنند بدين معنا كه هر سه داراي عوارض جانبي مشاهبي هستند و برغم تفاوتهاي كيفي هر تأمين عشقه، استاندارد بودن آن واعتبار و شهرت توليد كننده مي تواند به عنوان نكات مهم تصميم گيري در انتخاب گونه مورد استفاده محسوب شود.

معرفي گياه

عشقه آمريكايي داراي برگهايي است كه به صورت دايره اي دور ساقه مستقيم مي پيچند. گلهاي چتري سبز مايل به زرد رنگ اين گياه در مركز آن مي رويند و انگور قرمز توليد مي كنند. چين و چروكهاي موجود در گردن ريشه گوياي سن گياه است. اين مسأله حائز اهميت است چون عشقه تا زماني كه به سن چهار تا شش سالگي نرسيده باشد، آماده بهره برداري نيست.

تركيبات گياه

فرآورده هاي تهيه شده از عشقه از ريشه اين گياه و جوانه هاي نازك و بلند آن به نام موهاي ريشه تهيه مي شوند. عناصر اصلي شيميايي موجود در عشقه آمريكايي عبارت است از گلوكانهاي جينسنوسيد و پلي ساكاريد (كويين كوفولانهاي C.B.A).

اشكال موجود

عشقه سفيد رنگ (خشك و پوست كنده) به صورت تركيب آب، آب و الكل و يا عصاره مايع الكلي و همچنين به صورت انواع پودر و كپسول موجود است.

نحوه مصرف

عشقه ميزان توانايي، قوت و شادابي را تقويت مي كند. اين اثرات سبب مي شوند كه گياه مزبور همانند قهوه نوعي محرك تلقي شود اما محركها غالباً بر واكنش بخشهاي مهم بدن اثر مي گذارند در نتيجه زودرنجي، طپش قلب، اعتياد و نگراني در زمرة برخي از عوارض جانبي ناشي از مصرف يك داروي محرك است. از طرف ديگر عشقه بدون اينكه چنين عوارض منفي را بر جاي گذارد مؤثر واقع ميشود. اگر بتازگي بيمار شده باشيد پزشك معالج مصرف عشقه را تجويز خواهد كرد. اگر آدم پا به سن گذاشته اي هستيد، مصرف عشقه مي تواند فاصله زماني لازم براي رجعت از حالت بيماري يا جراحي را كوتاهتر كند. مصرف اين داروي گياهي سبب ميشود كه افكار خود را نيز متمركز كنيد.

اگر دچار سرماخوردگيها يا گلودردهاي زياد ميشويد، مي توانيد براي درمان برخي از اين حالات به مصرف عشقه متوسل شويد. اين گياه دارويي در رفع مشكل فقدان تمركز نيز شما را كمك مي كند. كشتي گيران براي افزايش ميزان مقاومت بدن و توان از عشقه استفاده مي كنند.

در هر يك از اين شرايط عشقه به مثابه نوعي ژن تطبيق شدني عمل مي كند اعم از ويروس، باكتري، عاطفي يا فيزيكي مبارزه كند. اثرات فشار روحي ممكن است به اندازه انواع سردردها يا سرماخوردگيها چندان جدي نباشد، ليكن
مي تواند در پاره اي مواقع نظير پيري زودرس و سريع، زوال حافظه، بيماري قلبي، سرطان و ورم مفاصل ا حدت و شدت بيشتري برخوردار باشد.

به هنگام مصرف عشقه آمريكايي در پي يافتن فرآورده هاي استاندارد آن باشيد. دسترسي به فرآورده استاندارد تنها راه حصول اطمينان از كيفيت فرآورده گياهي است. براي اين منظور عشقه سفيد آمريكايي را كه به طور استاندارد حاوي 0/03 درصد جنسنوسيد است و با علامت Rg1 مشخص شده است، مصرف كنيد. ميزان تجويزي عبارت است از 1 تا 2 گرم ريشه تازه، 0/6 تا 2 گرم ريشه خشك شده يا 200 تا 600 ميلي گرم عصاره مايع روزانه.

اگر سالم هستيد و عشقه را به منظور افزايش بازدهي فيزيكي يا فكري خود، پيشگيري از مرض يا بهبود مقاومت بدن در قبال فشار روحي مصرف مي كنيد، مثلاً روزانه به مدت 15 تا 20 روز 1 تا 2 گرم ريشه تازه، 0/6 تا 2 گرم ريشه خشك، يا 200 تا 600 ميلي گرم عصاره مايع را مصرف كنيد. سپس به مدت دو هفته مصرف آنرا به حالت تعليق درآوريد. براي تقويت روند بهبود پس از بيماري، افراد مسن بايد روزانه دو بار 0/5 گرم عشقه به مدت سه ماه مصرف كنند و سپس روند مصرف آنرا متوقف كنند يا اينكه روزانه دو بار 0/5 گرم عشقه به مدت يك ماه مصرف كنند و سپس دو ماه وقفه ايجاد شود. پس از آن در صورت تمايل اين روند مصرف از سر گرفته شود.

نكات احتياطي

انجمن فرآودره هاي گياهان دارويي آمريكا عشقه آمريكايي را به عنوان يك گياه درجه 2 ارزيابي كرده است كه اين رده بندي به معناي اعمال محدوديتهاي خاصي است. در اين مورد، فشارخون بالا محدوديت خاصي است كه افراد مبتلا به اين عارضه نبايد از فرآورده هاي عشقه مصرف كنند.

افراد مبتلا به بيماري قلبي، ديابت و فشارخون پايين نيز بايد در مصرف اين گياه احتياط كنند. از مصرف عشقه در صورت ابتلا به هر نوع بيماري جدي اجتناب ورزيد. اگر باردار هستيد از مصرف عشقه بپرهيزيد چرا كه ايمني آن در طول دورة بارداري هنوز اثبات و قطعي نشده است.

تداخل هاي احتمالي

عشقه مي تواند اثرات كافئين يا ساير محركها را افزايش دهد، سبب شود كه احساس نگراني يا عصبيت نماييد يا باعث تعريق، كم خوني يا طپش نامنظم قلب گردد.

عشقه مي تواند اثرات سولفات فنلزين (نارديل) يا ساير داروهاي ضد رواني (آنتي سايكوتيك) يا داروهاي فشارخون يا ديابت را افزايش دهد. اين داروي گياهي با استروئيد تداخل پيدا مي كند اگر از اين داروها مصرف مي كنيد هرگز بدون مشورت با پزشك معالج خود به سراغ آن نرويد.

--------------------------------------------------------------------------------

من هم خدایی دارم
     
#109 | Posted: 13 Jul 2011 12:01
عشقه آسيايی

Asian Ginseng

عشقه گياه ريشه اي تيره و پنچ داري است كه مردم كشورهاي آسيايي تصور مي كنند شاه تمامي گياهان است. گاهي اوقات بخش اصلي اين ريشه به بدن انسان شباهت پيدا مي كند و داراي جوانه هاي تيغ داري است كه شبيه دست و پاي آدمي است. كارشناسان گياهان دارويي صدها سال پيش از اين شكل ظاهري استنتاج مي كردند كه عشقه مي تواند تمامي امراض انسان را درمان كند و در بسياري از فرهنگهاي مختلف به عنوان داروي تمامي امراض از آن استفاده شده است. با اين حال، چيني ها نه تنها عقشه را داروي تمامي امراض تلقي مي كنند ليكن آنرا به مثابه گياهي مي دانند كه سبب طول عمر، قوت و عقلانيت استفاده كنندگان مي گردد.

عشقه هاي آمريكايي و آسيايي در درمان فشار روحي، خستگي، نقاهت و ديابت و عشقه سيبري در درمان فشار روحي، خستگي، تصلب شرايين و اختلال عملكرد كليه بهترين كارآيي را دارند. سردرگمي در اين خصوص كه براي درمان فشار روحي، خستگي و نقاهت بايد از كدام گونه عشقه آمريكايي، آسيايي يا سيبري استفاده كرد از اين ايده نشأت مي گيرد كه عنصر فعال در يك نوع عشقه به عناصر موجود در گونة ديگر برتري دارد. البته وجود چنين برتري به وضوح نشان داده نشده است. مطالعات اوليه روسها نشان داده بود كه اثرات مثبت عشقه منطقه سيبري افزون بر اثرات مشابه در عشقه آسيايي است. گزارش هاي تجربي نيز مؤيد اين مدعاي روسها گرديد اما محققاني كه اعتبار اينگونه تحقيقات و كيفيت فرآورده هاي تهيه شده از عشقه منطقه سيبري را مطالعه كرده اند، اين موضوع را تأييد نكرده اند. امروزه هر سه نوع عشقه را ژنهاي تطبيق شدني تلقي مي كنند بدين معنا كه هر سه داراي عوارض جانبي مشابهي هستند و به رغم تفاوتهاي كيفي، هر كدام براي اثرات درماني مشابهي بكار مي روند. هزينه تأمين عشقه، استاندارد بودن آن و اعتبارو شهرت توليد كننده مي تواند به عنوان نقاط تصميم گيري در انتخاب گونه مورد استفاده محسوب شود.

معرفي گياه

گياه عشقه داراي برگهايي است كه به صورت دايره اي دور ساقه مستقيمي مي پيچند. گلهاي چتري سبز مايل به زرد در مركز اين گياه مي رويند و انگور قرمز توليد مي كنند. چين و چروك موجود در گردنة ريشه گوياي ميزان سن اين گياه است. اين مسأله از اهميت زيادي برخوردار است چرا كه سن عشقه تا به چهار پنج سال نرسيده باشد آماده بهره برداري نخواهد بود.

تركيبات گياه

فرآورده هاي حاصل از عشقه از ريشه و جوانه هاي بلند و نازك آن به نام مويه هاي ريشه تهيه مي شوند. عناصر تركيبات شيميايي اصلي موجود در عشقه آسيايي عبارت است از جنسنويد (با نشان Rg1) گلوكان (پانكراس)، پلي ساكاريد 2-3DPG، پپتيد، مالتول و رغن مايع.

اشكال موجود

عشقه سفيد (خشك و پوست كنده) يا عشقه قرمز (ريشه پوست دار و بخور داده شده قبل از خشك شدن) به صورت آب، آب و الكل يا عصاره مايع الكل و به صورت انواع كپسول يا پودر است.

نحوه مصرف

عشقه سبب افزايش ميزان توانايي، قوت و شادابي ميشود. اين خواص سبب ميشود اين گياه همانند قهوه نقش يك محرك را بازي كند. اما داروهاي محرك غالباً كنشهاي بخشهاي اصلي بدن را سامان مي بخشند و زودرنجي، طپش قلب، اعتياد و نگراني در زمرة پاره اي از عوارض جانبي ناشي از مصرف اين گياه است. از طرف ديگر عشقه هيچگونه عارضه منفي از خود بر جاي نمي گذارد و در طول حداقل 2000 سال گذشته به راحتي از آن استفاده شده است.

اگر از نوعي بيماري رنج مي بريد ممكن است پزشك معالج شما مصرف عشقه را تجويز كند. اگر آدم پا به سن گذاشته اي بوده باشيد، مصرف عشقه مي تواند فاصله زماني لازم براي رجعت از حالت بيماري يا جراحي را كوتاهتر كند. مصرف اين داروي گياهي سبب ميشود كه مواظب افكار خود نيز باشيد. اگر كسي هستيد كه دچار سرماخوردگيها يا گلودردهاي زيادي ميشويد، مي توانيد براي درمان برخي از اين حالات به مصرف عشقه متوسل شويد. اين گياه دارويي در رفع مشكل عدم تمركز نيز شما را كمك مي كند. كشتي گيران براي افزايش ميزان مقاومت بدن و توان آن از عشقه استفاده مي كنند، در هر كدام از اين شرايط عشقه به مثابه نوعي ژن تطبيق شدني عمل مي كند كه به بدن كمك مي كند تا با اثرات هر نوع فشار روحي اعم از اينكه ويروس، باكتري، احساس و عاطفي، روحي يا فيزيكي بوده باشد مبارزه كند. اثرات فشار روحي ممكن است به اندازة انواع سردردها يا سرماخوردگيها چندان جدي نباشد، ليكن مي تواند در پاره اي مواقع نظير پيري زودرس و سريع، زوال حافظه. بيماري قلبي، سرطان و آرتريت از حدت و شدت بيشتري برخوردار باشد. به هنگام مصرف عشقه در پي يافتن فرآورده هاي استاندارد آن باشيد. دسترسي به فرآورده استاندارد تنها راه حصول اطمينان از كيفيت فرآورده گياهي است. براي اين منظور عشقه سفيد يا قرمز را كه به طور استاندارد حاوي 1/5 درصد جنسنوسيد است كه با علامت Rg1 مشخص شده است، مصرف كنيد. دوز تجويزي عبارت است از 1 تا 2 گرم ريشه تازه، 0/6 تا 2 گرم ريشه خشك شده يا 200 تا 600 ميلي گرم عصاره مايع روزانه.

اگر سالم هستيد و عشقه را به منظور افزايش بازدهي فيزيكي يا فكري خود، پيشگيري از مرض يا بهبود مقاومت بدن در قبال فشار روحي مصرف مي كنيد، مثلاً روزانه به مدت 15 تا 20 روز 1 تا 2 گرم ريشه تازه، 0/6 تا 2 گرم ريشه خشك، يا 200 تا 600 ميلي گرم عصاره مايع سپس به مدت دو هفته مصرف آنرا قطع كنيد. براي تقويت روند بهبودي پس از بيماري، افراد مسن بايد روزانه دو بار 0/5 گرم عشقه آنهم به مدت سه ماه مصرف كنند، سپس مصرف آنرا متوقف كنند يا اينكه روزانه دو بار 0/5 گرم عشقه به مدت يك ماه مصرف و سپس دو ماه وقفه ايجاد شود. سپس در صورت مايل اين روند مصرف از سر گرفته شود.

نكات احتياطي

انجمن فرآورده هاي گياهان دارويي آمريكا عشقه آمريكايي را به عنوان يك گياه درجه 2 ارزيابي كرده است كه اين رده بندي به معناي اعمال محدوديتهاي خاصي است. در اين مورد، فشار خون بالا محدوديت خاص است. در نتيجه افراد مبتلا به اين عارضه نبايد فرآورده هاي عشقه مصرف كنند.

افراد مبتلا به بيماري قلبي، ديابت و فشار خون پايين نيز بايد در مصرف عشقه احتياط كنند. از مصرف عشقه در صورت ابتلا به هر نوع بيماري جدي اجتناب ورزيد. اگر باردار هستيد از مصرف عشقه پرهيز كنيد چون ايمني آن در طول دوره بارداري هنوز اثبات نشده است.

تداخل هاي احتمالي

عشقه مي تواند اثرات كافئين يا ساير محركها افزايش دهد، سبب شود كه احساس نگراني يا عصبيت نماييد يا اينكه ضربان قلب و فشارخون شما افزايش يابد. ممكن است در اثر مصرف آن بيشتر عرق كنيد، با مشكلات خواب مواجه شويد يا اينكه ضربان شما نامنظم گردد.

عشقه مي تواند اثرات سولفات فنلزين 0نارديل) يا ساير داروهاي ضد رواني يا داروهاي فشارخون يا ديابت را افزايش دهد. اين داروي گياهي با استروييد تداخل پيدا مي كند. اگر از اين داروها مصرف مي كنيد هرگز بدون مشورت با پزشك معالج خود به سراغ آن نرويد.

من هم خدایی دارم
     
#110 | Posted: 13 Jul 2011 12:02
عشقه سيبری

Siberian Ginseng

يك شعر چيني شاخه هاي تيغ دار عشقه سيبري را به پاي استخواني (لاغر) شغال تشبيه مي كند. هر چند چنين توصيفي از گياه جالب به نظر نمي رسد، اما شعر مزبور در وصف مصرف روزانه اين گياه چنين ادامه مي يابد: "چهرة بكر شما را جوانتر نشان مي دهد و طول عمر شما را بيشتر و بيشتر مي كند". اين شاعر ادعا مي كند كه عشقه سيبري به مراتب با ارزشتر از طلا و جواهر است و چيني ها در طول قرنهاي متمادي ادعا كرده اند كه عشقه سبب افزايش طول عمر، افزايش ميزان سلامتي و تحريك اشتهاي سالم و حافظه خوب ميشود. اما فقط از دهة 1950 بود كه دانشمندان اتحاد شوروي به آزمايش آن دست زدند و نتيجة مطالعاتي را در اين خصوص انتشار دادند كه مؤيدي بر برخي از كاربردهاي اين گياه است.

گياه عشقه آمريكايي و آسيايي بهترين گياه دارويي در درمان فشارهاي روحي، خستگي،‌نقاهت و ديابت و عشقه و منطقه سيبري در درمان فشارهاي روحي، خستگي، تصلب شرايين و اختلال عملكرد كليه ها تلقي مي شوند. سردرگمي درخصوص اينكه كدام گونه عشقه (آمريكايي، آسيايي يا سيبري) را بايد براي درمان فشار روحي، خستگي و نقاهت بكار برد، از اين ايده ناشي ميشود كه عناصر فعال در يك نوع عشقه بر عناصر موجود در گونه ديگر برتري دارد، ليكن اين برتري هنوز به وضوح نشان داده نشده است.

مطالعات اوليه روسها نشان داده بود كه اثرات مثبت عشقه منطقه سيبري افزون بر اثرات مشابه در عشقه آسيايي است. گزارشهاي تجربي نيز مؤيد اين مدعاي روسها گرديد اما محققاني كه اعتبار اينگونه تحقيقات و كيفيت فرآورده هاي تهيه شده از عشقه منطقه سيبري را بررسي مي كنند، اين موضوع را تأييد نكرده اند. امروزه هر سه نوع عشقه را ژنهاي تطبيق شدني تلقي
مي كنند بدين معنا ه هر سه داراي عوارض جانبي مشابهي هستند و به رغم تفاوتهاي كيفي، هر كدام براي اثرات درماني مشابهي بكار ميروند. هزينه تأمين عشقه، استاندارد بودن آن و اعتبار و شهرت توليد كننده مي تواند به عنوان نقاط تصميم گيري در انتخاب گونه مورد استفاده محسوب گردد.

معرفي گياه

عشقه منطقه سيبري گياهي است كه طول آن به 3 تا 10 پا مي رسد. برگهاي اين گياه به ساقة اصلي آن توسط شاخه هاي بلند چسبيده است. هم شاخه ها و هم ساقه گياه پوشيده از تيغ ها و خارهاي متعدد است. گلهاي زرد يا بنفش اين گياه به مثابه جفتهاي چتري شكل رشد مي كنند و در طول فصل تابستان به صورت دانه هاي گرد و سياه رنگ در مي آيند. ريشه اين گياه نيز قهوه اي، چين و چروك دار و پيچ خورده است.

تركيبات گياه

فرآورده هاي حاصل از عشقه از ريشة آن تهيه مي شوند. ريشه اين گياه حاوي تركيبي از عناصر به نام "الوتريسيدها" است كه در بسياري از گياهان ديده ميشود ليكن در عشقه سيبري به صورت يكجا وجود دارد. در ميان ساير عناصر و تركيبات موجود مي توان از عناصر شيميايي به نام پلي ساكاريد ها نام برد كه گفته ميشود سبب تقويت سيستم ايمني بدن و كاهش ميزان قند خون ميشود، نتيجه اي كه تحقيقات آزمايشگاهي با حيوانات آنرا تاييد كرده است.

اشكال موجود

عشقه سيبري به صورت عصاره هاي مايع، عصاره هاي جامد، انواع پودر، كپسول و قرص و همچنين ريشه خشك يا بريده شده براي تهيه چاي يافت ميشود.

نحوه مصرف

يكي از فوايد متعدد عشقه سيبري عبارت است از افزايش ميزان مقاومت بدن در قبال فشار روحي. نه تنها اين گياه به شما توان مي دهد تا با فشارهاي روحي روزانه مبارزه كنيد، بلكه مي تواند در پيشگيري از ابتلا به بيماري نيز مؤثر واقع شود. انواع ويروسها، باكتريها، مواد شيميايي، شرايط كاري حاد، سروصدا و آلودگي، انواع متعدد عوامل فشارهاي روحي است كه هر كدام از ما هر روز در معرض آنها قرار مي گيريم. عشقه منطقه سيبري مي تواند در بازگشت وضعيت بدن شما به حالت اول پس از تجربه اين حالات مؤثر باشد. اين گياه همچنين به بازگشت بدن به حالت عادي پس از بيماري كمك مي كند. عشقه سيبري ميزان بازدهي و عملكرد ذهني و فيزيكي را نيز افزايش مي دهد. اگر از اختلال تمركز در سركار رنج مي بريد، اين گياه مي تواند در تداوم كار محوله شما را كمك كند. اگر شغل شما نيروي فيزيكي مكرري را ايجاب مي كند باز هم اين گياه در اين زمينه مؤثر واقع ميشود.

عشقه سيبري حاوي چنين خواصي است، چون اين گياه از ويژگي داشتن ژنهاي تطبيق شدني برخوردار است و ژنهاي مزبور حاوي موادي هستند كه شما را قادر مي سازد تا در قبال اثرات تقريباً هر نوع فشار روحي مقاومت كنيد. هر چند ماهيت اثرات فشار روحي روشن نشده است ليكن اينگونه اثرات مي تواند به اندازه اثرات سردرد و سرماخوردگي ساده يا نظير زوال حافظه، بيماري قلبي، سرطان، آرتريت و پيري زودرس و سريع جدي باشد. اگر روزي پزشك معالج شما درصد تجويز عشقه براي ناراحتيهاي شما با سندرم خستگي مزمن يا بياري تصلب شرايين برآمد، ابراز شگفتي نكنيد. ممكن است روزي فايده عشقه سيبري در درمان اين حالات از نظر علمي نيز به اثبات برسد. ميزان تجويز اين گياه عبارت است از روزانه 2 تا 3 گرم ريشه خشك (به صورت چاي يا كپسول). مي توانيد از تنتور اين گياه (محلول تهيه شده از گياه و الكل يا گياه، الكل و آب) به ميزان 5 ميلي ليتر و روزي سه بار يا عصارة 33 درصدي الكل به ميزان 2 تا 4 ميلي ليتر آنهم روزي يك تا دو بار استفاده كنيد. گفته ميشود انواع عصاره هاي اين گياه كمي مؤثرتر و قويتر از انواع تنتورهاي آن است. براي تهيه تنتور عشقه آنرا به نسبت 1 به 5 با مايعي مخلوط كنيد و براي تهيه عصاره آن نسبت يك به يك با مايع مورد نظر را در نظر بگيريد. عصاره هاي جامد تهيه شده از ريشه خشك و پودري نيز يافت ميشوند. درصدد دستيابي به فرآورده هاي حاوي حداقل يك درصد الوترسيد اف باشيد و روزانه سه بار به ميزان 100 تا 200 ميلي گرم از آنرا مصرف كنيد. اگر براي افزايش ميزان توانايي يا مفاومت بدن در قبال فشار روحي، عشقه مصرف مي كنيد، بايد يكي از اشكال موجود دارويي تهيه شده از آن را كه اشاه شد، براي مصرف يك ماهه در نظر بگيريد و سپس قبل از مصرف يكماهه بعد به مدت دو ماه در مصرف آن وقفه ايجاد كنيد. اگر براي درمان يك وضعيت مزمن خستگي ناگزير از مصرف هستيد، مي توانيد به مدت سه ماه مصرف آنرا ادامه دهيد و سپس به مدت 2 تا 3 هفته از مصرف آن بپرهيزيد (حتماً داروي خود را به منظور اجتناب از كم خوابي قبل از ساعت 3 عصر مصرف كنيد). اگر احساس نياز مي كنيد، مي توانيد چرخه مصرف مذكور را تكرار كنيد ليكن قبل از اينكار با پزشك معالج خود مشورت كنيد.

نكات احتياطي

انجمن فرآورده هاي گياهان دارويي آمريكا عشقه سيبري را از نظر درجه بندي در ردة اول جاي داده است و اين بدين معناست كه مصرف آن طبق دستورالعمل مربوطه بي خطر است با اين وجود، اگر از فشار خون بالا رنج مي بريد يا باردار هستيد، نبايد عشقه سيبري مصرف كنيد.

تداخل هاي احتمالي

عشقه سيبري ممكن است افزايش اثرات كافئين يا ساير محركها را در پي داشته باشد، سبب بروز احساس نگراني يا عصبيت، ايجاد تعريق، كم خوابي يا طپش نامنظم قلب گردد. از مصرف توأم آن با داروهاي آرام بخش رواني، استروئيدها يا انواع هورمونها اجتناب ورزيد

من هم خدایی دارم
     
صفحه  صفحه 11 از 31:  « پیشین  1  ...  10  11  12  ...  30  31  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medicinal Herbs | گیاهان دارویی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites