خانه ثبت نام نظرسنجی   جستجو موقعیت قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)


صفحه  صفحه 44 از 60:  « پیشین  1  ...  43  44  45  ...  59  60  پسین »
leaderlover #431 | Posted: 19 Jul 2011 05:38
کاربر
 
کاهش قند خون با مصرف یک مشت پسته در روز

مصرف یک مشت مغز پسته در روز نه تنها یک میان وعده سالم و مغذی است، بلکه با کاهش روند جذب کربوهیدرات ها در بدن باعث کاهش قند خون نیز می شود.

دکتر امیر اکبری ، متخصص تغذیه در گفتگو با ایسنا گفت: مصرف پسته با مواد غذایی دارای کربوهیدرات بالا مانند نان سفید، روند جذب کربوهیدرات را کاهش می دهد و می تواند ماده موثری برای کنترل دیابت باشد.

وی تصریح کرد: این خشکبار دارای مقادیر زیادی پروتئین گیاهی، مواد نشاسته ای غنی و مواد معدنی مهم مانند پتاسیم و منیزیم است که برای بدن بسیار ضروری هستند.

پسته برای تسکین اعصاب نیز مفید است. وجود چربی اشباع نشده در پسته همچنین باعث پایین آمدن سطح کلسترول بد (LDL) و بالا رفتن سطح کلسترول خوب خون (HDL) می شود که این عمل برای سلامت قلب بسیار مفید است.
isna
hi dr!
      
leaderlover #432 | Posted: 19 Jul 2011 05:38
کاربر
 
جویدن آدامس موجب پردازش بهتر اطلاعات مغز می شود

به گفته یک دندانپزشک جویدن آدامس به بهبود حافظه عملی و افزایش توان یادگیری کوتاه مدت و بلندمدت افراد کمک می کند.

دکتر رضا زمانی در گفتگو با ایسنا گفت: مصرف آدامس های حاوی کافئین ممکن است تا حدی بر خواب افراد اثر گذاشته و موجب بی خوابی آنها شود. افرادی که تعداد قابل توجهی از دندان هایشان را با آمالگام (ترکیبی از فلز) پر کرده اند و زیاد هم آدامس می جوند، درواقع مقداری جیوه نیز وارد بدن آنها می شود.

وی افزود: همچنین جویدن آدامس قبل از جراحی های گوارشی با افزایش ترشحات گوارشی احتمال خطر را افزایش می دهد.

زمانی تاکید کرد: علاوه بر آن نه تنها عضلات دهانی بلکه فعالیت عضله زبان نیز هنگام جویدن آدامس افزایش می یابد و به دفع مواد سمی گروهی از عضلات بدن کمک می کند.

isna
hi dr!
      
leaderlover #433 | Posted: 19 Jul 2011 05:39
کاربر
 
فست فودها عامل مهم بروز سرطان معده است

عضو کمیته راهبردی رادیوتراپی و انکولوژی وزارت بهداشت نسبت به مصرف بی رویه «فست فود» و ارتباط نزدیک آن با سرطان معده هشدار و داد گفت: سرطان معده کشنده ترین سرطان در ایران است که علتی جز «خورد و خوراک» ندارد.

دکتر پیام آزاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، مهم ترین علت بروز سرطان معده را مصرف بی رویه «فست فود»ها عنوان کرد و گفت: سرطان معده بار زیاد اقتصادی را بر مبتلایان و نظام سلامت کشور تحمیل می کند.

این در حالیست که دنیا با کنترل تغذیه و غربالگری، موارد بروز این بیماری و به دنبال آن بار اقتصادی ناشی از آن را کاهش داده است.

وی مدرنیزه شدن سبک زندگی، کاهش فعالیت بدنی مردم و استفاده بی رویه از فست فودها را از دلایل عمده افزایش بروز سرطان ها عنوان کرد و گفت: آلاینده های زیاد بویژه در کودهای شیمیایی بروز انواع سرطان ها از جمله دستگاه گوارش را سبب شده است.

● پیشگیری از بروز حدود ۶۰ درصد سرطان ها با تغییر شیوه زندگی

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نقش کودهای شیمیایی در بروز انواع سرطان ها، افزود: کودهای شیمیایی افزایش نیترات در مواد غذایی را به دنبال دارند.

در مجموع با کنترل مصرف کودهای شیمیایی، تغییر سبک زندگی، تغذیه مناسب، عدم استعمال دخانیات، و …. می توان تا ۶۰ درصد از بروز انواع سرطان ها جلوگیری کرد.

دکتر آزاده با ابراز نارضایتی از تبلیغات بی رویه و بدون کنترل «فست فود»ها، ادامه داد: علاوه بر آنکه مصرف فست فود در کشور بالاست، این مواد غذایی بسیار نامناسب و در درجه حرارت بالا تهیه می شوند.

● سرطان های دستگاه گوارش علامت دار نیستند

▪ سیستم بیمه ای کشور در حمایت از بیماران سرطانی ناکارآمد است

وی با بیان این که سرطان های دستگاه گوارش اغلب علامت دار نیستند و معمولا با بروز علایم نیز قابلیت درمان ندارند، افزود: متاسفانه درمان سرطان های دستگاه گوارش بسیار هزینه بر است.

این در حالی است که سیستم بیمه ای کشور بسیار ناکارآمد است و حمایت کاملی از بیماران سرطانی ندارد. به این ترتیب مشکل عمده بیماران سرطانی مساله اقتصاد درمان است.

دکتر آزاده بر لزوم غربالگری و پیشگیری از بروز انواع سرطان ها از جمله سرطان های دستگاه گوارش تاکید کرد و گفت: بر خلاف سیاستگزاری تمام شرکت های بیمه در دنیا، سیستم بیمه ای ایران در پیشگیری و غربالگری فعالیتی ندارد.

● حدود ۲۶ درصد بیماران سرطانی کشور از هیچ حمایت بیمه ای برخوردار نیستند

به گفته وی، حدود ۲۵ تا ۲۶ درصد بیماران سرطانی از حمایت هیچ بیمه ای برخوردار نیستند و عملا با بروز سرطان یا درمان نمی شوند و یا در همان مراحل اولیه به دلیل مسایل اقتصادی از درمان سر باز می زنند. این در حالی است که در اغلب کشورهای دنیا، بیمه پوشش کامل حمایتی از بیماری سرطان دارد.

دکتر آزاده سرطان را دومین علت مرگ و میر در دنیا و سومین علت مرگ در ایران عنوان کرد و گفت: از آنجا که سرطان بیماری دوران پیری است و هرم سنی جمعیت کشور به سمت پیر شدن در حرکت است، بی تردید طی یک تا دو دهه آینده سرطان عامل مهم مرگ و میر و آسیب های اجتماعی خواهد بود.

وی بهداشت سرطان را مهم ترین اولویت نظام سلامت کشور عنوان کرد و گفت: سالانه حدود ۸۰ هزار نفر در کشور به سرطان مبتلا می شوند. بر این اساس پیشگیری، غربالگری و درمان اولیه سرطان باید از مهم ترین اولویت های نظام سلامت کشور باشد.
hi dr!
      
leaderlover #434 | Posted: 19 Jul 2011 05:40
کاربر
 
یک هدف درمانی جدید در مبارزه با سرطان کشف شد

دانشمندان آمریکایی با هدف کشف راههای جدید در درمان سرطان دریافتند که برخی از مولکولهای کوچک RNA می توانند به صورت گزینشی سلولهای توموری را نابود کنند.

محققان موسسه تکنولوژی کالیفرنیا پس از دستیابی به این نتایج، مولکولهای کوچک RNA شرطی شده ای را ایجاد کردند که می توانند راه جدیدی در مبارزه با سرطانها را ارائه کنند.

علت اصلی بروز عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی این است که این داروها به اندازه کافی گزینشی و انتخابی نیستند و بنابراین علاوه بر سلولهای سرطانی بسیاری از سلولهای سالم و به خصوص سلولهای درحال تکثیر را نابود می کنند.

این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: “اگر به درمان سرطان همانند یک برنامه رایانه ای نگاه کنیم می توانیم آغاز عملکرد درمانی را در سطح سلولی تصور کنیم. درصورتیکه یک جهش ژنتیکی مناسب وجود داشته باشد برنامه درمانی اجرا می شود.”

در این راستا، این محققان مولکولهایی را در سطح لابراتواری ایجاد کردند که قادرند این وظیفه انتخابی/ گزینشی را در مقابل سلولهای توموری اشکال مختلف سرطان مغز، پروستات و استخوان انجام دهند.

پژوهشگران آمریکایی افزودند: “این مولکولها قادرند یک جهش را در داخل سلولهای توموری ایجاد کنند.

با این جهش، پاسخ به درمان در سلولهای سرطانی فعال می شود و در عوض سلولهای سالمی که در آنها این جهش ایجاد نشده است نسبت به داروهای شیمی درمانی بدون واکنش می مانند.”

در حقیقت مولکولهای کوچک RNA شرطی شده می توانند سلولهای سرطانی را برای پاسخگویی نسبت به درمان آماده و در آنها مکانیزم خود نابود کنندگی را تحریک کنند.

در این درمان از دو RNA کوچک مختلف استفاده شد که هر دو بسیار شبیه به مولکولهای RNA هستند که به طور طبیعی در سلولها حضور دارند و عملکردهای مختلفی را انجام می دهند.

RNA کوچک اول تنها زمانیکه با یک جهش ژنتیکی سرطانزا مواجه شد خود را باز کرد. این علامت به RNA دوم اجازه داد که به RNA اول وصل شود و هر دو زنجیره ای از یک سری واکنشهایی را تشکیل دهند و در این واکنشها برای تشکیل یک زنجیره طولانی تر به زیاد شدن ادامه دهند.

به این ترتیب مکانیزم خود- نابودکنندگی سلولهای سرطانی فعال شد و این سلولها بدون اینکه به سلولهای سالم آسیب وارد شود نابود شدند.
mehrnews
hi dr!
      
leaderlover #435 | Posted: 19 Jul 2011 05:40
کاربر
 
مصرف لیموترش موجب استحکام لثه ها می شود

مصرف لیموترش موجب متعادل نگه داشتن وزن بدن می شود و به دلیل ساخته شدن کلاژن به استحکام لثه ها کمک می کند.

دکتر سید ضیاء الدین مظهری افزود: لیموترش از خانواده مرکبات و سرشار از ویتامین ث است که مصرف آن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

وی اظهار داشت : مصرف این میوه برای همه افراد در حد تعادل توصیه می شود و افرادی که مبتلا به بیماری های معده از جمله رفلاکس معده هستند باید با احتیاط مصرف کنند.

این متخصص تغذیه یادآور شد : از خواص لیموترش می توان به متعادل نگه داشتن وزن بدن، رفع خشکی بزاق و دهان و پیشگیری از ایجاد لکه های پوستی ناشی از آسیب مویرگ ها در استحکام لثه ها اشاره کرد.

مظهری خاطر نشان کرد: مصرف لیموترش همراه با غذا موجب افزایش جذب آهن در بدن می شود.

==============================مصرف ماهی کیلکا ،موثر در پیشگیری از پوکی استخوان

ماهی کیلکا و ساردین اگر به طور کامل و با استخوان خورده شوند، به دلیل این که منبع کلسیم هستند از پوکی استخوان پیشگیری می کنند.

زهرا عبداللهی در گفتگو با فارس افزود: مشکل اصلی در دوران یائسگی از دست رفتن مواد معدنی استخوان از جمله کلسیم به علت کاهش ترشح استروژن تخمدان هاست که موجب افزایش خطر پوکی استخوان و شکستگی استخوان می شود.

عبداللهی با بیان این که استخوان هایی که توده استخوانی کمتری دارند بیشتر در معرض شکستگی قرار دارند، تصریح کرد: شکستگی های خودبه خودی استخوان و درد در ناحیه کمر، لگن و پاها از علائم پوکی استخوان هاست.

به گفته وی برای پیشگیری از پوکی استخوان روزانه ۳ تا ۴ سهم از گروه شیر و مواد معدنی باید مصرف شود که هر سهم برابر با یک لیوان شیر یا ماست، ۴۵ تا ۶۰ گرم پنیر کم نمک و سه چهارم لیوان کشک با غلظت متوسط است.

کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: از سایر منابع غذایی کلسیم می توان به حبوبات، مغزها مانند بادام، کنجد و سبزی های برگ دار مانند کلم اشاره کرد.
jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #436 | Posted: 19 Jul 2011 05:41
کاربر
 
تلفن همراه را با خود به رختخواب نبرید

حالا دیگر استفاده از تلفن همراه در جامعه کنونی اجتناب ناپذیر است و البته نگرانی ها درباره اثرات امواج تلفن همراه بر سلامت انسان با رشد بیش از حد تلفن های همراه نیز بیشتر شده است.

بتازگی هم اعلام شده براساس بررسی های تازه موسسه Pew حدود ۶۵ درصد از بزرگسالان گوشی های تلفن همراه خود را نیز همراه با خود به بستر می برند که این کار از نظر بهداشتی و حفظ سلامت زیانبار است.

اگرچه بعضا گزارش های ضد و نقیضی درباره اثرات امواج تلفن همراه و میزان جدی بودن مخاطرات آن از سوی مراکز تحقیقاتی مختلف که بعضا به سفارش شرکت های بزرگ سازنده تلفن همراه در این زمینه تحقیق می کنند، منتشر می شود؛ ولی به زعم اغلب کارشناسان، با توجه به ماهیت و تاثیرات شناخته شده امواج الکترومغناطیسی در طول موج های مختلف بر سیستم های زیستی نمی توان خطرات تلفن همراه و تجهیزات مربوط به آن را انکار کرد.

در سال های اخیر به موازات گسترش روزافزون استفاده از تلفن همراه و توجه مراکز تحقیقاتی دنیا به این مقوله، پژوهشگران ایرانی نیز در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی مختلف، تحقیقاتی را در این حوزه آغاز کرده و از ابعاد مختلف به بررسی آسیب های احتمالی پرتوهای الکترومغناطیسی تلفن همراه بر بافت های زنده و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی آن انجام داده اند که از جمله آنها تحقیقاتی است که در مرکز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیک دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر علی اکبر موسوی موحدی انجام شده و نتایج جالب توجهی در زمینه اثرات میدان های الکترومغناطیسی خصوصا امواج تلفن همراه بر سیستم های زیستی در پی داشته است.

دکتر علی اکبر موسوی موحدی، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر مرکز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیک دانشگاه تهران در گفتگو با جام جم با بیان این که پرتو های الکترومغناطیسی دارای استفاده های مثبت و منفی هستند، می گوید: امواج و میدان های الکترومغناطیسی که در گستره وسیعی از انرژی و فرکانس ها با خواص متفاوت ساطع می شوند، نقش مثبت و منفی در زندگی جانداران و گیاهان ایفا می کنند.

این اشعه هم در طبیعت و هم در صنعت موجود است، با این تفاوت که وجود اشعه الکترومغناطیسی در طبیعت بهینه بوده ولی باید در صنعت به صورت بهینه استفاده شود.

معاون پژوهشی سابق دانشگاه تهران از تلفن های همراه به عنوان یکی از پرمصرف ترین تجهیزات دارای امواج الکترومغناطیس یاد می کند و می افزاید: نقش منفی میدان های الکترومغناطیسی و اثرات سوء آن بر سیستم های زیستی به دلیل نبود دستورالعمل معین، آموزش صحیح بهره برداری و استفاده بهینه از سیستم های ارتباطی و مخابراتی بویژه عدم آشنایی کاربران از تداخل و تزاحم های استفاده همزمان تلفن همراه با وسایل دیگر مانند رایانه، مایکروویو، تلویزیون، استفاده از داروهای خاص یا داشتن بیماری و… است.

● استفاده محدود زمانی از تلفن همراه

دکتر موسوی موحدی با تاکید بر این که هرگز نباید تلفن همراه را با خود به رختخواب برد، ادامه می دهد: اثر سوء میدان های الکترومغناطیسی بویژه میدان تلفن همراه به صورت فزاینده نقش تخریبی در بدن، ارگانیسم ها، بافت ها، سلول ها و ماکروملکول های حیاتی مانندDNA، پروتئین ها و آنزیم ها دارد.

وی با بیان این که در حال حاضر سیستم های تلفن همراه دارای فرکانس ۹۴۰ مگاهرتز است که به بیشتر بافت های بدن از جمله مغز و حتی گوشت و ماهیچه ها آسیب می زند، ابراز عقیده می کند که نباید به تلفن همراه به عنوان وسیله ای بی خطر نگاه کرد و هر کس هر اندازه که تمایل داشت از آن استفاده کند؛ بلکه کاربرد تلفن همراه باید همانند مصرف دارو، محدود و کنترل شده و به زبانی دارای دوز مشخص باشد؛ به طوری که یک فرد تنها ساعاتی از روز را می تواند از موبایل استفاده کند و پس از آن استفاده دوباره از آن مضر خواهد بود.

● دوز استفاده از تلفن همراه برای مبتلایان به بیماری های گوناگون متفاوت است

استاد مرکز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیک دانشگاه تهران می گوید: مساله مهم دیگری که باید مورد توجه محققان قرار بگیرد، دوز مشخص استفاده از تلفن همراه برای مبتلایان به بیماری های گوناگون است؛ مثلا، میزان استفاده از تلفن همراه در افراد دیابتی که در برابر امواج آسیب پذیرتر از افراد سالم هستند باید متفاوت باشد.

تحقیقات جدید می باید میزان استفاده از تلفن همراه را برای هر بیماری معین نماید.

دکتر موسوی موحدی با اشاره به تحقیقات پژوهشگران مرکز بیوشیمی ـ بیوفیزیک دانشگاه تهران در زمینه «اثرات میدان الکترو مغناطیسی تلفن همراه روی هموگلوبین خون» گفت: تحقیقات نشان می دهد تاثیر میدان الکترومغناطیسی تلفن همراه با هموگلوبین موجب تغییرات ساختاری در آن و کاهش پیوند اکسیژن با هموگلوبین می شود.

همچنین اختلال در عملکرد هموگلوبین، موجب آزادسازی اکسیژن بیشتر در بافت و در نهایت بروز ناهماهنگی در واکنش های بدن می شود.

● دگرگونی در عملکرد هموگلوبین خون

این استاد بیوشیمی تاکید می کند: اثرات سوءتغییر ساختاری هموگلوبین خون تحت تاثیر امواج تلفن همراه تنها به آزادسازی بیش از حد اکسیژن در بافت محدود نمی شود، بلکه بر سایر وظایف هموگلوبین هم تاثیر منفی می گذارد.

به گفته دکتر موسوی موحدی همین پدیده در بررسی اثرات امواج در بیماران تالاسمی هم مشاهده شده و در این مورد از نظر ساختار هموگلوبین، ساختمان سوم آن که عامل اصلی عملکردهای این مولکول است، دچار تغییر شده است.

● خطر استفاده همزمان از تلفن همراه با مایکروویو یا رایانه

دکتر موحدی اثرات تداخل استفاده از تلفن همراه و وسایل دیگر مانند مایکروویو، رایانه و همچنین مصرف داروهای مختلف را بسیار حائز اهمیت می داند و تصریح می کند: تداخل استفاده از تلفن همراه و وسایل یاد شده اثرات سوء امواج تلفن همراه را تشدید می کند.

همچنین بدترین شکل تداخل در استفاده همزمان از تلفن همراه و مایکروفر است. از سوی دیگر شرایط استفاده از تلفن همراه در اثرات آن تعیین کننده است به عنوان مثال استفاده از تلفن همراه در مکان های مسقف و شهرهای آلوده دوز خاصی را طلب می کند که امیدواریم با شروع تحقیقات بتوان دوز استفاده از موبایل برای هر فرد مانند زن، مرد، کودک و غیره مشخص کرد.

● بدترین شکل مکالمه؛ قرار دادن تلفن کنار گوش

وی درباره محل قرار دادن تلفن همراه نیز می گوید: بدترین شکل این مساله، قرار دادن تلفن کنار گوش هنگام صحبت کردن است و البته قرار دادن در کمر هم آسیب های جدی به دستگاه تناسلی انسان وارد می کند.

دکتر موسوی موحدی با بیان این که تلفن همراه در مواقع عدم استفاده باید بیش از یک متر با کاربر فاصله داشته باشد، می افزاید: صحبت با تلفن همراه باید در فضایی باز و در کمترین زمان مکالمه باشد.

استفاده از تلفن همراه در حالت اضطرار است نه به صورت مداوم. اگر کسی می خواهد صحبت طولانی تر داشته باشد باید از تلفن ثابت استفاده کند و در صورتی که فرد در جایی هست که تلفن ثابت وجود دارد بهتر است تلفن همراه خاموش شود. بهترین حالت در هنگام پیاده روی هم گذاشتن تلفن همراه داخل کیف است.

jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #437 | Posted: 19 Jul 2011 05:42
کاربر
 
سالک، عفونت انگلی پوست

سالک یک عفونت انگلی پوست است که توسط پشه خاکی منتقل می شود و ایجاد ضایعه پوستی می کند.این بیماری در مناطق مختلف کشور وجود دارد و از سال ۶۸ تاکنون تعداد مبتلایان به آن سیر صعودی داشته و افزایش چشمگیری را نشان داده است.

آلوده ترین استان ها براساس آمار، استان های اصفهان و هرمزگان بوده اند و نوع سالک جلدی شهری عمدتا در تهران، مشهد، شیراز، نیشابور و کرمان و در نوع سالک روستایی در نقاطی از استان اصفهان، جنوب استان فارس، خراسان، مازندران، خوزستان، ایلام، بوشهر و هرمزگان وجود دارد.

دکتر مردانی، متخصص بیماری های عفونی در گفتگو با جام جم می گوید: ناقل این بیماری پشه ریزی به نام پشه خاکی یا فلبوتوموس است که ۲ تا ۳میلی متر اندازه دارد.

پشه خاکی ماده خونخوار است و از بدن انسان و بعضی از حیوانات تغذیه می کند. پشه خاکی ماده معمولا هر ۵ روز یک بار خونخواری می کند و آلوده می شود و پس از حدود ۱۰ روز می تواند آلودگی یا به عبارتی عامل بیماری را به فرد دیگری منتقل کند.

وی می افزاید: پشه خاکی معمولا در شب خونخواری می کند و روزها را در جاهای تاریک و مرطوب اماکن انسانی یا حیوانی استراحت می کند. طول عمر پشه خاکی بالغ حدود یک ماه است.

مخزن بیماری در نوع روستایی یا مرطوب عمدتا جوندگان (موش) است و در نوع احشایی انسان مخزن است که البته بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود به عنوان مثال در نوع هندی انسان و در نوع مدیترانه ای ازجمله ایران؛ سگ و سگ سانان مخزن اصلی بیماری هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه می دهد: پشه های خاکی پس از گزش افراد مبتلا به سالک یا جوندگان مبتلا آلوده می شوند و در گزش های بعدی موجب انتقال انگل به افراد سالم می شود.

معمولا پس از چند روز تا چند ماه محل گزش، مختصری قرمز و سپس متورم و حالت جوش مانند می شود و بتدریج از وسط زخمی ایجاد می شود و اطراف آن قرمز می شود. ممکن است این ضایعه خشک یا دارای ترشح باشد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم معتقد است محل زخم سالک پس از بهبودی ایجاد بدشکلی بخصوص در صورت می کند و می گوید: همچنین عفونت محل زخم با سایر میکروب ها گاهی منجر به عوارض شدید می شود.

بعضی مواقع نیز سالک در اعضای حساس مثل بینی، پلک و گوش موجب سوراخ شدگی و تغییر شکل قابل توجه آنها می شود.

البته ورود بیماری سالک در هر منطقه موجب ابتلای بسیاری از افراد بخصوص کودکان می شود.

دکتر مردانی درباره درمان این بیماری می گوید: با انجام اقدامات مراقبتی، مراجعه به موقع و سریع و درمان بیماری می توان از عوارض این بیماری پیشگیری کرد.

به شرط آن که درمان منظم، کامل و به مدت کافی باشد. درمان ناقص موجب مقاوم شدن انگل و شدت عوارض می شود.

بهبودی کامل بیمار به همکاری خوب و مراجعه منظم بیمار به مرکز درمان کننده بستگی دارد.

وی اعتقاد دارد که درمان منظم و به مدت لازم موجب از بین رفتن انگل در زخم و بهبودی می شود و مانع از انتقال بیماری به دیگران می شود و می تواند از گزش پشه و پوشاندن دائمی زخم پیشگیری کند.

سایر اقدامات لازم شامل استفاده از دورکننده های حشرات در اطراف زخم، اسپری حشره کش داخل خانه، استفاده از پشه بند آغشته به سم بخصوص در زمان غروب و طلوع خورشید، نصب توری در پنجره ها، استفاده از پرده های آغشته به سم در مقابل پنجره ها و در های ورودی، معدوم و مدفون کردن صحیح زباله ها و نخاله های ساختمانی و بهسازی محیط است.
jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #438 | Posted: 19 Jul 2011 05:42
کاربر
 
کشف روشی منحصر به فرد و غیرتهاجمی برای درمان افسردگی

محققان دانشگاه کالیفرنیا در آمریکا، روشی جدید و منحصر به فرد برای کمک به بیماران مبتلا به افسردگی کشف کرده اند.

در این روش غیرتهاجمی استفاده از محرک الکتریکی برای یک عصب اصلی که از مغز نشات می گیرد، برای بهبود بیماران امیدبخش و تاثیرگذار است. در یک آزمایش بالینی تکمیل شده که اخیرا در دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفت، روش «تحریک عصبی تری جمینال» یا TNS توانست به طور متوسط تا ۷۰ درصد علائم افسردگی حاد را طی یک پژوهش هشت هفته ای کاهش دهد.

دکتر یان کوک پروفسور روانپزشک خانواده در انستیتو نوروساینس و رفتار انسانی خاطرنشان کرد که ۸۰ درصد از بیماران از انجام این روش سود قابل توجهی برده اند و نتیجه مطلوبی گرفته اند.

این تکنیک محرک که در یک آزمایش بالینی افسردگی مورد استفاده قرار گرفت به اندازه یک تلفن همراه بزرگ است.

محققان می گویند در مقایسه با داروهای ضد افسردگی این روش هیچ عارضه جانبی قابل توجهی ندارد.

این یافته در کنفرانس اخیر انستیتوهای ملی سلامت در آمریکا ارائه شده است.

isna
hi dr!
      
leaderlover #439 | Posted: 19 Jul 2011 05:43
کاربر
 
۱۰۰ ژن کاهنده خطر انسداد عروق قلبی شناسایی شد

بر اساس مطالعات جدید، پژوهشگران در حدود ۱۰۰ ژن را در ژنوم انسان شناسایی کرده اند که ممکن است در تنظیم سطح کلسترول و کاهش خطر بیماری انسداد شرائین اکلیلی قلب موثر باشند.

به اعتقاد محققان مطالعه این نواحی ژنی ممکن است اساس ژنتیکی سطوح کلسترول را در انسان ها روشن سازد، اما آن ها هشدار می دهند که کاربردهای بالینی بالقوه از این مطالعه به زمان زیادی نیاز دارد.

دکتر «سکار کاتیرسن» از دانشکده پزشکی هاروارد در این باره گفت: شواهد قانع کننده ای وجود دارد که حداقل تعدادی از این مطالعات در سطح بالینی مفید خواهند بود، اگر چه دقیقا در بیشتر آن ها چگونگی تنظیم متابولیسم کلسترول جای بحث و بررسی بیشتر دارند.

وی ادامه داد: سطح دو نوع لیپید(کلسترول و تری گلیسیریدها) که به عنوان عوامل خطرساز در بیماری قلبی شناخته می شوند و در حدود نیمی از تغییرپذیری در سطوح لیپید، از نتیجه عوامل ژنتیکی تصور می شود.

کاتیرسن تصریح کرد: ما در حال حاضر لیستی از ژن هایی را که در افراد مناسب است، در اختیار داریم و زمان آن است که هر کدام از آن ها را بررسی کنیم. ما فکر می کنیم که تعدادی از آن ها به موقع منجر به تولید داروهای مفیدی در این زمینه خواهند شد.
isna
hi dr!
      
leaderlover #440 | Posted: 19 Jul 2011 05:44
کاربر
 
قارچ جادویی اضطراب سرطانیها را کاهش می دهد

ترکیبهای فعال موجود در قارچی جادویی می تواند میزان اضطراب را کاهش داده و حالات روحی مبتلایان به سرطان را بهبود ببخشند.

چارلز گراب از مرکز پزشکی هاربر در کالیفرنیا از ۱۲ نفر که به سرطان پیشرفته مبتلا بوده و از اضطراب نیز در عذاب بودند دعوت به همکاری کردند.

داوطلبان به صورت مرتب از ترکیب سیلوسیبین موجود در قارچ جادویی و یا ویتامین نیاسین استفاده می کردند. پس از چند هفته داروی دیگر به بیماران داده شد.

در عین حال میزان تپش قلب، فشار خون و حرارت بدن در پی هر یک از درمانها تحت نظر گرفته می شد. از سویی دیگر همزمان با این درمانها میزان استرس افسردگی و حالت روحی افراد تحت نظر قرار داشت.

نتایج نشان می دهند بیماران دو هفته پس از مصرف سیلوسیبین کمتر احساس افسردگی و اضطراب را در خود احساس می کنند اما در مقابل بیمارانی که نیاسین مصرف کرده بودند تغییری را در خود احساس نمی کردند.

در حدود ۶ ماه پس از این آزمایش میزان اضطراب در تمامی داوطلبان به اندازه ای قابل توجه کاسته شده بود.

محققان معتقدند با وجود اینکه به آزمایشهای بیشتری برای اثبات توانایی های این قارچ نیاز است می توان گفت استفاده از دوزهای بالاتر سیلوسیبین می تواند تاثیرات سودمندی را بر روی بیماران از خود به جا بگذارد.
mehrnews
hi dr!
      
صفحه  صفحه 44 از 60:  « پیشین  1  ...  43  44  45  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse    News    Rules    How To    FAQ    Moderator List    Sexy Pictures Archive    Adult Forums    Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا