تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

صفحه  صفحه 55 از 60:  « پیشین  1  ...  54  55  56  ...  60  پسین »  
#541 | Posted: 19 Jul 2011 06:37
ابداع ژلی که حفره های دندان را ترمیم می کند

ژلی که می تواند در ترمیم دندانهای پوسیده طی چند هفته بسیار تاثیرگذار باشد، به زودی پدیده آزار دهنده پر کردن دندان را به برگی از تاریخ علم دندانپزشکی تبدیل کرده و راه بیمارانی که از مطب های دندانپزشکی در فرار اند را هموار خواهد کرد.

دانشمندان فرانسوی اعلام کردند این ژل به سلولهای دندان کمک می کند تا با سرعت بیشتری تکثیر شوند.

به گفته این دانشمندان آزمایش ژل در آزمایشگاه ها نشان داده این ماده می تواند در عرض یک ماه دندان پوسیده را به حالت اولیه خود بازگرداند.

گروهی از دانشمندان در موسسه ملی سلامت و تحقیقات پزشکی در پاریس برای کشف تاثیر هورمون محرک ملانوسیت یا MSH بر روی رشد دوباره دندانها به مطالعه پرداختند.

این تیم فرانسوی با ترکیب MSH با ماده ای شیمیایی به نام “اسید پلی-ال-گلوتمیک” ژلی به دست آوردند و آن را بر روی سلولهای برگرفته از دندان انسان قرار دادند در آزمایشی جداگانه دانشمندان این ژل را بر روی دندان حفره دار یک موش قرار دادند و مشاهده کردند در کمتر از یک ماه حفره ناپدید شد.

این ژل همچنان در دست آزمایش است اما دانشمندان امیدوارند طی سه تا پنج سال آینده بتوان این ژل را برای استفاده عموم به تولید رساند.

یافته های این دانشمندان در نشریه ACS Nano آمریکا منتشر شده است.

mehrnews

hi dr!
     
#542 | Posted: 19 Jul 2011 06:38
آماده ساختارسازی انتقال خون در افغانستان هستیم

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: برای ورود به بازار افغانستان و ساختارسازی انتقال خون و کمک به این کشور همسایه آمادگی داشته و منتظر مجوز وزارت امورخارجه هستیم.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از شبکه دانشجو دکتر حسن ابوالقاسمی اظهار داشت: هماهنگی‌های لازم برای ورود به بازار افغانستان و کمک به این کشور در زمینه‌های خونی با وزارت خارجه انجام شده و این وزارتخانه نیز از این امر استقبال کرده است و منتظر صدور مجوز از طرف آنها برای شروع کار هستیم.

وی افزود: در حال حاضر فعالیت‌ها در زمینه انتقال خون در انحصار کشورهای ابرقدرت دنیاست و سازمان انتقال خون جمهوری اسلامی ایران با توجه به رتبه ویژه‌ بین‌المللی خود می‌تواند به کشورهای همسایه از طریق ایجاد کارخانه‌های مختلف و ساماندهی ساختاری تشکیلات خونی کمک‌های زیادی برساند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران خاطر نشان کرد: این اقدامات از نظر تبلیغاتی برای جمهوری اسلامی نیز ارزش و اهمیت زیادی دارد

============================

وزیر بهداشت دستور آزمایش PMS آب‌های معدنی را صادر کردوزیر بهداشت با انتقاد از نظارت نه چندان مناسب بر سلامت آب‌های معدنی و بطری شده، گفت: در این راستا حتما باید PMS داشته باشیم که دستور لازم برای آزمایش PMS (آزمایش آب‌های معدنی موجود در بازار مصرف) آب‌های معدنی را داده‌ام.

hi dr!
     
#543 | Posted: 19 Jul 2011 06:39
رتبه ایران از نظر عدالت در سلامت در دنیا بالای ۱۱۲ است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: رتبه ایران از نظر شاخص مشارکت عادلانه مردم در هزینه‌های سلامت ۱۰ سال پیش در بین ۱۹۱ کشور دنیا ۱۱۲ بود که به نظر می‌رسد باز هم افزایش یافته و به حدود ۱۱۸ رسیده است.

امیدوار رضایی در برنامه زنده بررسی مشکلات مالی نظام سلامت که از شبکه خبر سیما پخش شد، افزود: بررسی مجموعه عوامل موثر در زمینه عدالت در سلامت شاخصی را به دست م‌ دهد که نشان دهنده مشارکت عادلانه مردم در سلامت است که سازمان بهداشت جهانی رتبه کشورها را از این نظر اعلام می کند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین اعلام سازمان بهداشت جهانی رتبه ایران از نظر شاخص مشارکت عادلانه مردم در هزینه‌های سلامت در حدود ۱۰ سال پیش رتبه ۱۱۲ بود که به نظر من با توجه به روند نامناسب دهه اخیر اکنون افت کرده و باید از این نظر در رده ۱۱۸ تا ۱۲۰ در بین ۱۹۱ کشور دنیا باشیم و روند رو به بهبودی نداشته‌ایم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: عوامل مختلفی در این زمینه نقش دارد، مشارکت مردم در هزینه های سلامت عددی بین یک تا صفر تعریف می‌شود که هر چه این عدد به سمت یک برود به معنای مشارکت عادلانه‌تر است به این ترتیب که افرادی با درآمدبالاتر هزینه بیشتری برای خدمات سلامت پرداخت کنند و افراد نیازمندتر خدمات بیشتری دریافت کنند.

وی گفت: این مسئله در قانون مصوب مجلس در سال گذشته مورد تأکید قرار گرفت و قرار شد حق بیمه سلامت به صورت درصدی از درآمد افراد درآید و افراد با درآمد بالاتر هزینه بیشتری پرداخت کنند و این طور نباشد که شخص وزیر با یک کارگر ساده به یک اندازه حق بیمه سلامت بپردازند که متأسفانه این مصوبه مجلس سال گذشته اجرا نشد اما امیدواریم با تأکید مجدد مجلس بر این مصوبه در قانون برنامه امسال و قانون برنامه توسعه پنجم از امسال عملیاتی شود.

رضایی افزود: در قانون برنامه چهارم همچنین به صراحت آمده بود که باید از هر گونه فعالیت مخل سلامت مردم و که موجب آ‌لودگی آب، خاک و هوا می‌شود و هر مسئله دیگری که تهدیدی برای سلامت مردم باشد عوارض گرفته شود که به عنوان یک منبع پایدار برای سلامت مردم هزینه شود که این مصوبه مجلس نیز هنوز اجرایی نشده است که در برنامه توسعه پنجم نیز دوباره بر این موضوع تأکید شده است.

وی اضافه کرد: مسئله دیگر این است که باید برای بیمه‌های سلامت سرانه واقعی تعریف شود و البته بیمه‌های سلامت تعریف شود و نه صرفاً بیمه‌های درمانی اما هیچ وقت این کار انجام نشده است و چون در تأمین منابع مشکل داریم در اجرا هم دچار مشکل می‌شویم.

وی گفت: مسئله دیگر نبود متولی واحد در سیاستگذاری، نظارت و ارزشیابی نظام سلامت است، بهداشت، درمان، توانبخشی و سلامت جسمی، روحی و اجتماعی مردم باید در یک نهاد واحد سیاستگذاری شود، طبیعی است که نبود چنین سیستمی باعث نارضایتی و بی عدالتی در نظام سلامت می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: بر خلاف قانون برنامه چهارم بیمه سلامت که هنوز تعریف نشده است، بیمه‌های درمانی نیز شامل صندوق‌های متعدد بیمه‌ای و غیر بیمه‌ای‌ که در کار بیمه دخالت می‌کنند با شیوه های مختلف هستند، برخی از آنها زیر مجموعه وزارت بهداشت، برخی زیر مجموعه وزارت رفاه، برخی تحت نظارت بیمه مرکزی و برخی نیز کاملاً خودمختارند و کانون‌های متعدد تصمیم‌گیری در نظام سلامت و اقتصاد درمان موجب یک آنارشی در نظام سلامت شده است در چنین شرایطی هرگز به عدالت در سلامت نمی‌رسیم.

رضایی گفت: به همین دلیل است که گروه افرادی که به علت هزینه‌های درمان به زیر خط فقر می‌روند بر خلاف قانون برنامه چهارم کاهش نیافته است، افرادی که هزینه‌های درمانی بیش از ۴۰ درصد از کل سبد هزینه خانوارشان را می‌گیرد و با پرداخت این هزینه برای همیشه به زیر خط فقر می‌روند این گروه در ابتدای برنامه چهارم ۳ درصد کل جمعیت بود و قرار بود تا پایان برنامه به یک درصد کاهش یابد که عملی نشد.

hi dr!
     
#544 | Posted: 19 Jul 2011 06:40
با فلفل قرمز لاغر شوید

شاید سراغ خیلی از مواد غذایی می‌روید تا لاغرتان کند اما دانستن اینکه انواع فلفل چه تاثیری در کاهش وزن شما دارد برایتان جالب خواهد بود. فلفل تند، خواص دارویی بسیاری دارد وبه همین خاطر امروزه استفاده از این ادویه دراکثر غذاها باب شده است.

امروزه باور غلطی که فلفل قرمز وفلفل تند باعث ایجاد زخم معده یا تحریک آن می‌شوند، کاملا رد شده وفواید این ماده غذایی از مضرات آن پیشی گرفته است. تحقیقات جدید برساختار این ماده غذایی وچگونگی عملکرد آن در سیستم بدن نشان داده، استفاده از فلفل تند می‌تواند کمک بزرگی در کاهش وزن بکند. نوعی عصاره که از فلفل تند گرفته می‌شود دردرمان بسیاری از امراض پوستی مانند رفع التهاب وبر افروختگی پوست، رفع لک وانواع کک ومک موثر است. فلفل تند دارای خواص ضد سرطانی است. انواع اکسیدان موجود در این ماده غذایی در مبارزه با رادیکال‌های آزاد در بدن نقش چشمگیری دارند. همچنین فلفل چیلی یا فلفل تند در جلوگیری از رشد سلول‌های موثر‌است. قطعا همه افرادی که رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کنند با شنیدن اینکه قرص‌های لاغری جدید حاوی ترکیب DCT وارد بازار شده، خیلی خوشحال می‌شوند. ترکیبات این قرص‌ها مواد موجود در فلفل قرمز تند است که باعث افزایش سوخت وسازبدن ودر نتیجه کاهش وزن می‌شود. با نوش جان کردن فلفل تند، احساس گرما وآتش گرفتن می‌کنید. علت این است که کاپساسین موجود در فلفل باعث ترشح آدرنالین می‌شود؛ این هورمون در بالا رفتن دمای بدن نقش موثری دارد. دمای بدن بالا رفته، متابولیسم افزایش پیدا می‌کند ودر بسیاری از افراد، باعث عرق کردن می‌شود. پس از اینکه این حالت به وجودآمد، بدن کالری بیشتری می‌سوزاند وفرد لاغر می‌شود. قطعا فلفل بدون هیچ دلیلی تند نیست؛ تندی آن هم علتی دارد! این ماده غذایی، حاوی کالری بسیار کمی است، به همین خاطر مهمان تمام بشقاب‌های رژیمی است. فلفل تند برای درمان افراد مبتلا به آرتروز نیز موثر است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد، مصرف فلفل قرمز یا فلفل تند با کاهش ناراحتی‌های مفصلی وآرتروز رابطه مستقیمی دارد.
فلفل تند علاوه برداشتن خاصیت ضدسرطانی به میزان چشمگیری حاوی فیبر است که در حفظ سلامت بدن موثر است. انواع فلفل چه از نوع تند وچه شیرین، حاوی ترکیباتی هستند که تحقیقات نشان‌داده دمای بدن را به میزان چشمگیری بالا می‌برند ومصرف اکسیژن را بعد از ۲۰‌دقیقه خوردن فلفل به حداکثر می‌رسانند؛ این یک خبر بسیار خوشحال کننده است چرا که به این معناست که بدن، کالری بیشتری می‌سوزاند وبه کاهش وزن کمک بسیاری می‌کند. بدنیست بدانید که این دسته از سبزی‌ها از قدیم مورد توجه گیاه شناسان غربی بوده اند.

hi dr!
     
#545 | Posted: 19 Jul 2011 06:40
تب مالت در کمین ۱۳ هزار ایرانی /لبنیات پاستوریزه نشده همچنان خطر آفرین

رئیس اداره بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت با توجه به آغاز سفرهای تابستانی و علاقه عموم به مصرف محصولات لبنی سنتی و غیرپاستوریزه نسبت به انتقال تب مالت به عنوان یک بیماری عفونی جدی هشدار داد. تب مالت یک بیماری عفونی شایع محسوب می‌شود که مهمترین علت ابتلای انسان به این بیماری، مصرف محصولات لبنی و فرآورده‌های دامی سنتی و غیرپاستوریزه است به‌طوری که سالانه ۱۳ هزار مورد ابتلا به تب مالت توسط وزارت بهداشت ثبت می‌شود که البته آمار واقعی چندین برابر این تعداد است.

البته آمار «محمدرضا شیرازی» که روی عدد ۱۳ هزار تاکید دارد تنها شامل بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی دولتی است و تعداد بیماران بخش خصوصی به دلیل فقدان نظام ثبت اضافه نشده است. شیرزادی در گفت‌وگو با مهر عامل ۶۰ درصدی بیماری‌های عفونی در انسان‌ها را حیوانات می‌داند. او با بیان اینکه تب مالت همیشه در کشور وجود دارد ولی با نادیده گرفتن واکسیناسیون دام‌ها شیوع آن شدت می‌یابد، به شیوع بالای این بیماری در استان‌های دامپرور کشور همچون اصفهان، کردستان، آذربایجان شرقی و غربی اشاره کرد و افزود: آمار از کار افتادگی ناشی از ابتلا به این بیماری بیش از میزان مرگ و میر آن است.در سال ۸۷ حدود ۱۷ هزار مورد ابتلا و در سال گذشته نیز ۱۳ هزار مورد تب مالت در کشور ثبت شده است. گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که از میان یک‌هزار و ۷۰۹ عامل بیماری زا، ۸۳۲ عامل یعنی ۴۹ درصد آنها از طریق حیوانات به انسان منتقل می‌شوند. این در حالی است که در ایران فرآورده‌های لبنی و گوشت آلوده، شایع ترین موادغذایی هستند که موجب ابتلای انسان به بیماری‌هایی نظیر تب مالت، سیاه زخم، بیماری‌های انگلی و… می‌شوند. «ثریا نواب پور» کارشناس صنعت شیر نیز با تاکید بر آلودگی شیر خام، از مصرف این نوع شیر و فرآورده‌های لبنی سنتی به عنوان مهم‌ترین علت ابتلا به تب مالت نام می‌برد و از مسئولان وزارت بهداشت درخواست می‌کند تا عرضه شیر خام در کشور را که به صورت فله‌ای به فروش می‌رسد ممنوع کند و متقاضیان تنها از محصولات صنعتی دارای استاندارهای بهداشتی استفاده کنند. او می‌گوید: بسیاری از شیرهای خام که به دلیل منطبق نبودن با استانداردها از سوی کارخانه‌ها برگشت می‌خورد توسط دامدار به صورت فله‌ای به فروش می‌رسد. به گفته
نواب پور، هرچند خریداران شیر خام را می‌جوشانند ولی شیر خام ممکن است دارای مواد افزودنی غیر قابل تشخیص برای مصرف کننده باشد. از طرف دیگر برخی محصولات مانند خامه‌های سنتی، کشک، ماست و سایر فرآورده‌های لبنی فله‌ای به دلیل پاستوریزه نبودن و امکان آلودگیهای میکروبی، سبب انتقال میکروب به مصرف کننده و بیماری مصرف کننده می‌شود. متاسفانه مردم با این تصور که تقلب در کارخانه‌ها صورت می‌گیرد، اعتماد بیشتری به محصولات فله‌ای داشته و فرآورده‌های لبنی را که عمل پاستوریزاسیون در آنها انجام نشده است به عنوان محصولات سنتی با اعتماد بیشتری مصرف می‌کنند. این در حالی است که از سال ۱۹۳۰ میلادی روش پاستوریزاسیون برای سالم سازی شیر در کشورهای صنعتی معمول شد و از آن به بعد عرضه شیر خام پیگرد قانونی دارد. اما متاسفانه در کشور همچنان شاهد عرضه شیر خام هستیم که این مسئله در شهرستانها بسیار بیشتر از تهران به چشم می‌خورد.
« ایرج خسرونیا»، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در گفت‌وگو با مهر از ورود دام‌های آلوده به کشور به عنوان یکی از علت‌های شیوع تب مالت در بعضی از مناطق کشور نام می‌برد ومی‌گوید: تب مالت در بعضی مناطق کشور مثل لرستان و استان‌های مرزی مشاهده می‌شود که دلیل آن آلوده بودن شیر و لبنیات دام‌های مبتلا به این بیماری است. او همچنین با اشاره به نگهداری تک مورد و انفرادی دام‌ها در برخی از روستاها و مناطق کشور می‌گوید: این دام‌ها اغلب واکسیناسیون نمی‌شوند و در نتیجه از طریق مصرف شیر و لبنیات آلوده این دام‌ها، بیماری به انسان منتقل می‌شود. کارشناسان سلامت، مصرف لبنیات غیرپاستوریزه را مهم‌ترین راه ابتلا به تب مالت عنوان می‌کنند و معتقدند با توجه به شروع فصل گرما و آغاز سفرهای تابستانی باید از مصرف لبنیات غیرپاستوریزه به خصوص بستنی‌های سنتی و غیرپاستوریزه خودداری کرد. بیماری تب مالت به عنوان یکی از مهمترین بیماری‌های مشترک انسان و دام محسوب می‌شود و این بیماری از حیواناتی نظیر گاو، گوسفند یا بز آلوده به انسان انتقال پیدا می‌کند و انتقال انسان به انسان ندارد. تب مالت روی اعضای خون‌ساز بدن مانند مغز استخوان، گروه‌های لنفاوی، کبد و طحال تاثیر می‌گذارد. علائم این بیماری در تب مالت حاد به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شود که شامل لرز، تب متناوب (تب و لرز) تعریق و خستگی است. تب مالت به سه نوع حاد، تحت حاد و مزمن تقسیم می‌شود که در نوع حاد به‌طور ناگهانی بیمار دچار تب، لرز، درد عضلات و سردرد می‌شود و بعد از مدتی دردهای مفصلی هم به آنها اضافه می‌شود. در نوع مزمن، بیمار معمولا شبها عرق ‌ریزی و کاهش وزن دارد، بی‌اشتها می‌شود، کبد و طحالش بزرگ می‌شود و کمردرد و دردهای عضلانی پیدا می‌کند. تشخیص این بیماری به کمک آزمایش خون است. همچنین برای درمان این بیماری لازم است بیمارانی که یک هفته بیشتر تب آنها طول می‌کشد حتما برای بررسی تب مالت به پزشک مراجعه کند. افراد مبتلا تحت درمانهای دارویی قرار می‌گیرند و معمولا بهبود می‌یابند اما درمان آن به علت اینکه این باکتری داخل سلول زندگی می‌کند و آنتی‌بیوتیکها به راحتی داخل سلول نمی‌شوند طولانی است. لذا بیماران حداقل ۶ تا هشت هفته درمان ضد میکروبی را با دو نوع دارو دنبال می‌‌کنند.

hi dr!
     
#546 | Posted: 19 Jul 2011 06:41
داشتن نفخ علامت ورم معده است

بیماری رفلاکس معده در جوامع مختلف در حال گسترش است که مصرف غذاهای فوری، کم تحرکی و چاقی از جمله عوامل ابتلا به آن است.

دکتر سید محمود اسحاق حسینی در گفتگو با ایسنا با تاکید بر ارتباط تنگاتنگ استرس با عوامل دیگر در ابتلا به بیماری های معده، درباره بیماری ورم معده توضیح داد: ورم معده با نفخ شکم همراه است و برای تشخیص آن آندوسکوپی و نمونه برداری از معده صورت می گیرد تا تغییرات التهابی این عضو بدن زیر میکروسکوپ بررسی شود.

این فوق تخصص گوارش با بیان این که بیماری موسوم به ورم معده در بیشتر موارد ناشی از تغییرات حرکتی معده است، اضافه کرد: بیشتر مبتلایان به این عارضه دچار نفخ می شوند و احساس دل پیچه، پر بودن شکم و سیری زودرس دارند که به آن سوء هاضمه گفته می شود.

این بیماری تقریبا در ۱۰ درصد از موارد بر اثر استقرار میکروب «هلیکوباکترپایلوری» در معده ایجاد می شود.

وی افزود: آنچه به عنوان ورم معده شناخته می شود، در واقع اختلال عملکردی معده است و در بیشتر موارد به درمان خاصی نیاز ندارد و با کنترل رژیم غذایی، زیاد استفاده نکردن از مواد نفاخ مانند نخود، لوبیا، عدس و غذاهای حجیم و ورزش مناسب بدون مصرف دارو بهبود می یابد.

این فوق تخصص گوارش گفت: خیس کردن حبوبات در آب باعث کاهش مواد نفاخ آن می شود، اما آنها را کاملا از بین نمی برد.

بنابراین مبتلایان به سوءهاضمه باید در رژیم غذایی خود از حبوبات کمتری استفاده کنند.

اسحاق حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا سوزش سردل هنگام گرسنگی و خوردن مواد ترش و شور از علائم ورم معده است، تاکید کرد: این علائم، ارتباطی با بیماری ورم معده ندارد.

بیشتر افراد دارای این علائم، دچار اختلال تحتانی مری هستند که باعث برگشت غذا به دهان می شود. مشکلات این گونه افراد با مصرف بیشتر ترشی، ادویه، نوشابه و غذاهای چرب و خوابیدن پس از مصرف غذا تشدید می شود.

وی درباره تاثیر عادات غذایی بر ابتلا به ورم معده نیز گفت: عادات غذایی در این زمینه تاثیر به سزایی دارد؛ چرا که نوع رژیم غذایی، بد غذا خوردن، دیر خوردن و مصرف نوشابه همراه غذا می تواند برمیزان شدت این بیماری اثر بگذارد.
isna

hi dr!
     
#547 | Posted: 19 Jul 2011 06:42
[b]بیماری های زنانه در دختران[/b]معمولا مراجعه به دکتر زنان را مخصوص زنان می دانیم، اما گاهی در مطب این مختصصان دخترانی با سنین پایین نیز مشاهده می کنیم که با چهره هایی نگران در انتظار دیدار پزشک هستند یا با مادرانی مواجه می شویم که در صورت بروز مشکلی در دختران نوجوان خود با این تصور که پزشک مخصوص زنان است، به این متخصص مراجعه نمی کنند و دست به خود درمانی می زنند و مشکلات را برای دختر نوجوان خود دوچندان می کنند.

به گفته دکتر هایده سمیعی، جراح و متخصص زنان، در گروه دختران مسائلی مثل ناهنجاری های ظاهری دستگاه تناسلی، ضربه ها و تصادفات، صدمات ناشی از کشش های غیرمعمول، پارگی های ناشی از شکستگی لگن و تجاوزات جنسی، بیماری های ناحیه خارجی تناسلی مثل التهابات و عفونت های خارجی تناسلی، ترشحات واژینال و احیانا خونریزی های تناسلی، بلوغ زودرس، بلوغ دیررس، دوجنسی بودن و مواجهه روحی ـ روانی دختران با مساله تغییرات جسمی و جنسی ثانویه در زمان بلوغ، دردهای ضمن قاعدگی، اختلالات قاعدگی و پاره ای از عوارض بلوغ مثل جوش های فراوان صورت و ریزش مو یا رویش موهای زائد و در مواردی مشکلات ادراری باعث می شوند که دختران به متخصص زنان مراجعه کنند.

● بیماری های دخترانه

دکتر سمیعی در بررسی بیماری های زنانه که ممکن است در دختران ایجاد مشکل کند، می گوید: بعضی کودکان به طور مادرزادی دچار تومورهای عروقی به نام همانژیوم هستند که در دختران بیشتر از پسران دیده می شود، همچنین چسبندگی لب های کوچک اندام تناسلی یک ناهنجاری مادرزادی ساده است و امکان ایجاد عفونت های ادراری بیشتری را در دوران کودکی فراهم می آورد که کاملا درمان پذیر است.

گاهی کیست های ساده یا ناشی از غدد موجود در ناحیه تناسلی هم باعث بهم ریختگی آناتومیک ناحیه تناسلی می شود که باید درمان شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه می دهد: معمولا ترشحات و خونریزی واژینال در دختران زیر سنین بلوغ دیده نمی شود، اما به دلیل کوتاه بودن طول واژن در آنها، نازک بودن مخاط آن به دلیل فقدان هورمون زنانه استروژن در بدن کودک و وضعیت آناتومیک خاص ناحیه تناسلی که با افراد بالغ تفاوت دارد و ارتباط و نزدیکی بیش از حد این بخش با مقعد، پیوسته در معرض آلودگی و عفونت است که اگر بهداشت دختران بخوبی رعایت نشود، موجب التهابات این ناحیه شده و منجر به ترشحات و گاهی خونریزی می شود.

دکتر سمیعی می افزاید: پس از شروع قاعدگی های دختران به دلیل عدم تکامل کافی محور تحریک هورمونی از مغز تا تخمدان در سال های نخستین، امکان بروز سیکل های بدون تخمک گذاری وجود دارد که خود می تواند منجر به خونریزی های بیش از معمول یا برعکس عدم خونریزی برای چند ماه شود، بنابراین اختلال قاعدگی یک دختر در سال های اول پس از بلوغ اکثرا مساله مهمی نیست و حتی اگر آسیب جسمی چون کم خونی ایجاد نکند، نیاز به درمان هم ندارد،بلکه فقط باید بررسی شود تا مسائل غیرطبیعی چون کیست ها، تومورها، اختلالات دخیل هورمونی مستقیم یا غیرمستقیم رد شوند.

وی می گوید: دردهای ضمن قاعدگی که در حد یک روز ابتدایی قاعدگی باشد طبیعی است، ولی اگر ۳ روز یا بیشتر ادامه داشت احتمال بیماری دیگری وجود دارد که باید بررسی و درمان شود، چرا که غیر از آزار بالینی، عوارضی چون چسبیدگی لگنی و نازایی در آینده می تواند داشته باشد.

● دیدار با متخصص

دکتر سمیعی معتقد است اگر مشکل خاصی برای دختران وجود نداشته باشد، نیازی به دیدار متخصص زنان نیست، اما بهتر است در زمان بلوغ یک مشاوره پزشکی برای دختران با متخصص زنان در حضور والدین وی گذاشته شود.

در این مشاوره غیر از جنبه های آناتومیک، فیزیولوژیک و روحی مساله بلوغ و شروع یک زندگی جدید جسمی و روحی، معاینه دقیق ناحیه تناسلی و بررسی تظاهرات ثانویه جنسی البته با در نظر گرفتن ملاحظات خاص دختران انجام می گیرد تا از سلامت دختر یا احیانا مسائل غیر طبیعی وی آگاه شویم.

بهتر است بخشی از مشاوره هم به تنهایی بین پزشک و دختر نوجوان صورت گیرد تا نوجوان بتواند با پزشک راحت تر گفتگو کند. به گفته دکتر سمیعی، دخترانی که اختلالات قاعدگی دارند، آنهایی که به ناهنجاری های مادرزادی ناحیه تناسلی دچارند و دخترانی که احساس می کنند مساله ای غیرطبیعی اعم از ترشحات یا خونریزی دارند، باید هر چه زودتر به متخصص مراجعه کنند.

● مراقبت ها و آموزش ها

مراقبت های بهداشتی مثل شستشو و خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی پس از دستشویی رفتن را باید از کودکی به دختران آموزش داد.

به گفته دکتر سمیعی شستشوی مرتب ناحیه تناسلی در دوران قاعدگی در دوران نوجوانی نیز مهم است که بعضی باورهای غلط در جامعه آن را مضر می دانند و باید گفت که کاملا برعکس است و به دلیل آلودگی بدن به ترشحات و خون قاعدگی انجام آن لازم بوده و از آلودگی ها و تحریکات پوستی ثانویه جلوگیری می کند.

از توصیه های دیگر به دختران نوجوان عدم استفاده از لباس های تنگ و پلاستیکی است، چرا که این نوع لباس ها از عبور هوا جلوگیری می کنند و باعث بروز عفونت های قارچی می شوند.

این متخصص تاکید می کند که باید به نوجوان از چگونگی ترشحات نرمال واژینال که در خانم های بالغ وجود دارد، اطلاعات کافی داد تا دختران تازه بالغ وجود ترشحاتی را که کاملا طبیعی هستند با موارد بیماری اشتباه نکنند، چرا که به دنبال آن دست به خوددرمانی هایی از قبیل روی آوردن به شوینده ها یا پمادهای ضدقارچ و ضدمیکروبی می زنند که خود به دلیل تغییراتی که در PH و میکروب های نرمال واژن و ناحیه تناسلی می دهند، زمینه را برای عفونت ها بخصوص قارچ ها آماده می کنند.

jamejamonline

hi dr!
     
#548 | Posted: 19 Jul 2011 06:42
لقاح مصنوعی و افزایش خطر سرطان در نوزادان

محققان سوئدی در مطالعات خود دریافتند کودکانی که از راه لقاح مصنوعی متولد می شوند، نسبت به کودکانی که از راه طبیعی به دنیا می آیند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند.

به نقل از رویترز، ابتلای کودکان متولد شده از لقاح مصنوعی به سرطان، تنها به این دلیل نیست بلکه به دلایل دیگری هم بستگی دارد که از این قبیل می توان به این اشاره کرد که این نوزادان بیش از سایر نوزادان نارس به دنیا می آیند و در هنگام تولد مشکل تنفسی دارند.

به گفته محققان دانشگاه لوند سوئد، احتمال ابتلای کودکان به سرطان از هر ۱۰۰۰ نفر، ۲ نفر است که این آمار در کودکان متولد شده از طریق لقاح مصنوعی به ۳ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر می رسد.

محققان در تحقیقات اولیه خود طی ۱ تا ۲۰ سال روی ۱۶۲۸۰ کودک سوئدی که از طریق لقاح مصنوعی به دنیا آمدند، بالا بودن آمار مبتلایان به سرطان را در این گروه از کودکان ثابت کردند به طوری که بر خلاف تصور محققان، ۸ کودک بیش از آن چه که انتظار می رفت به سرطان مبتلا شده بودند.

در این تحقیق انتظار می رفت که ۲۱ کودک دچار سرطان شوند که در پایان مشخص شد ۲۹ نفر با این مشکل مواجه شده اند.

محققان بررسی های دیگری را نیز به همین منوال انجام دادند و در هر تحقیق تعداد کودکان مبتلا به سرطان که به طریقه لقاح مصنوعی به دنیا آمده بودند، بیشتر از حد انتظار بود که این مسئله اتفاقی بودن تحقیق اول را از بین می برد.

در نتیجه محققان به این نتیجه رسیدند که نوزادانی که از راه لقاح مصنوعی متولد می شوند، ۴۲ درصد بیش از سایر کودکانی که به طور طبیعی به دنیا می آیند، به سرطان مبتلا می شوند.
iscanews

hi dr!
     
#549 | Posted: 19 Jul 2011 06:43
درمان ایدز هم می تواند از گسترش آن جلوگیری کند

تحقیقات جدید نشان می دهد که درمان ویروس ایدز در بیماران تازه مبتلا، می تواند از گسترش آن در داخل بدن فرد و یا انتقال بیماری به سایرین جلوگیری به عمل بیاورد.

دکتر «آنتونی فوسی» ـ رییس انستیتو ملی بیماری های واگیر و آلرژی آمریکا ـ در مصاحبه ای با رسانه های دولتی این کشور، گفت: از سال ۱۹۹۶ میلادی تاکنون تعداد افرادی که به ویروس ایدز مبتلا شده اند، بسیار کمتر از گذشته شده است؛ چرا که درمان هایی که برای افراد مبتلا صورت گرفت از گسترش ویروس جلوگیری به عمل آورد.

هر ساله ۵۵ هزار نفر در آمریکا به ویروس ایدز مبتلا می شوند. البته باید به این نکته اشاره کرد که طی یک دهه گذشته این تعداد ثابت مانده است؛ چرا که درمان های به موقع از گسترش ویروس و انتقال آن به دیگران جلوگیری کرده است.

این درحالی است که گزارش این انستیتو نشان می دهد: یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در این کشور به HIV مبتلا هستند، در حالی که ۲۰ درصد از آن ها اصلا نمی دانند این ویروس را در بدن خود دارند.

گفتنی است، عواملی چون داشتن روابط جنسی غیرسالم، استفاده کردن از سرنگ های شراکتی و مراجعه به مراکز درمانی غیرمطمئن از جمله مواردی است که احتمال ابتلا به این ویروس را افزایش می دهد.
isna

hi dr!
     
#550 | Posted: 19 Jul 2011 06:44
سمپوزیوم تازه های جراحی “رینوپلاستی” فردا آغاز می شودچهارمین سمپوزیوم تازه های “جراحی رینوپلاستی” با هدف آشنایی متخصصان با جدیدترین دستاوردهای رشته جراحی بینی از فردا -چهارشنبه – به مدت سه روز در تهران برگزار می شود.

دکتر ” محمد صادقی “دبیر علمی این سمپوزیوم با بیان این مطلب گفت: رتبه بالای ایران در زمینه جراحی پلاستیک در جهان نیازمند آن است که در کنار افزایش تعداد متقاضیان جراحی رینوپلاستی، دانش و مهارت متخصصان داخل کشور نیز افزایش یابد.

وی افزود : کنگره های سالانه رینوپلاستی از سوی گروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدف آشنایی متخصصان با جدیدترین دستاوردهای رشته جراحی بینی و افزایش دانش و مهارت متخصصان داخلی این رشته برگزار می شود .

دکتر صادقی خاطرنشان کرد : متخصصان گوش ، حلق و بینی، جراحان پلاستیک، متخصصان فک ، صورت و جراحان عمومی مخاطبان اصلی این سمپوزیوم هستند و هدف از برپایی آن علاوه بر افزایش دانش پزشکی این گروه ها، کمک به کاهش عوارض اعمال جراحی بینی است.

وی با تاکید بر انتخاب صحیح بیماران به عنوان گام نخست جراحی رینوپلاستی یادآور شد: بسیاری از بیماران کاندیدای اعمال جراحی نیستند و در درجه نخست باید به شرایط روحی، درخواست شخص مراجعه کننده برای عمل جراحی زیبایی بینی و در درجه بعدی به سلامت عمومی و وضعیت بینی وی توجه کرد.

دکتر صادقی گفت : دراین کنگره، تکنیک های جدید استفاده از “گرفت” ها و مواد “سنتتیک” (مواد ساخته شده که به جای غضروف به کار می رود) در جراحی بینی ارایه خواهد شد.

دبیر علمی چهارمین سمپوزیوم تازه های رینوپلاستی از مراقبت های حین و بعد از عمل، جراحی زنده و بیهوشی در رینوپلاستی به عنوان مواردی نام برد که قرار است در این سمپوزیوم ارایه شود.

وی افزود : درحال حاضر به کارگیری روش های جدید در رینوپلاستی، برخی شیوه های قدیمی را منسوخ کرده و لازم است جراحانی که در این زمینه کار می کنند، به طور دوره ای در جریان تازه های این رشته قرار گیرند و با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند.

دکتر صادقی همچنین از برخی تکتیک های جدید در اعمال جراحی رینوپلاستی نام برد و گفت : نتایج پژوهش های جدید بیانگر آن است که حفظ و تقویت ساختار بینی فردی که مورد عمل جراحی رینوپلاستی قرار گرفته است ، تاثیر بسیار زیادی در کاهش عوارض بعد از عمل جراحی از جمله گرفتگی بینی و افتادگی های نوک بینی دارد.

چهارمین سمپوزیوم تازه های “جراحی رینوپلاستی” تا روز جمعه در تالار امام بیمارستان امام خمینی ( ره) تهران ادامه دارد.
irna

hi dr!
     
صفحه  صفحه 55 از 60:  « پیشین  1  ...  54  55  56  ...  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites