تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 45 از 57:  « پیشین  1  ...  44  45  46  ...  56  57  پسین »  
#441 | Posted: 15 Dec 2011 16:33
مصرف نابجای آنتی‌بیوتیک مانند تجویز سم است

رییس هفتمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال گفت: مصرف نابجای آنتی‌بیوتیک مانند تجویز سم است، چرا که به عنوان مثال آنتی‌بیوتیک‌ها تاثیری در درمان سرماخوردگی و بیماری‌های ویروسی ندارند. از سوی دیگر لازم است بیماران آنتی‌بیوتیک‌ها را در دوز صحیح و در مدت زمان تجویز‌ شده مصرف کنند.

دکتر محمد‌ بلورساز در نشست خبری هفتمین همایش سالانه انجمن عفونی کودکان که امروز در انجمن پزشکی کودکان برگزار شد، افزود: 50 تا 70 درصد از مبتلایان به سرماخوردگی توقع مصرف آنتی‌بیوتیک دارند، این در حالی است که بیماری آنان ویروسی است و برای درمان آن نیازی به استفاده از آنتی‌بیوتیک نیست اما 60 درصد از این افراد نمی‌دانند که علت ابتلای آنان به سرماخوردگی ویروس است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: بیش از 140 کشور به داروهای ضد سل مقاوم هستند و هیچ آنتی‌بیوتیکی برای درمان سل موثر نیست. ایران جزو 20 کشور پرمصرف آنتی‌بیوتیک است

بلور‌ساز افزود: ایران جزو 20 کشوری است که در آن نسبت به سایر کشور‌ها آنتی‌بیوتیک بیشتر مصرف می‌شود به گونه‌ای که سالانه 400 میلیارد تومان هزینه‌ی مصرف نابه‌جای آنتی‌بیوتیک در ایران است و از هر چهار ایرانی یک نفر دارو مصرف می‌کند.

رییس انجمن عفونی اطفال با بیان این‌ که سازمان بهداشت جهانی در سال جاری، چهار تکلیف را برای کشور‌ها در زمینه‌ مقاومت میکروبی تعیین کرده است، گفت: برقراری نظام مراقبت ضدمیکروبی در بیمارستان‌ها، مصرف منطقی آنتی‌بیوتیک از طریق آموزش پزشکان به مردم، وضع قوانین به منظور ممنوعیت فروش بدون نسخه آنتی‌بیوتیک‌ها، رعایت اصول کنترل و پیشگیری از عفونت‌ها تکلیفی است که سازمان بهداشت جهانی برای کشور‌ها در سال جاری وضع کرده است.

رییس هفتمین همایش سالانه انجمن عفونی اطفال تصریح کرد: برای مقابله با مقاومت میکروبی لازم است وزارت بهداشت، پزشکان و مردم تعامل نزدیکی با یکدیگر داشته باشند و ما به این موضوع در هفتمین همایش انجمن عفونی اطفال می‌پردازیم و در پایان این رویداد علمی در قالب قطعنامه از وزارت بهداشت می‌خواهیم تا اقدامات موثر‌تری در زمینه‌ی مقابله با مقاومت میکروبی داشته باشند.

وی با تاکید بر شست‌وشوی دست‌ها اظهار کرد: لازم است افراد به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی طی شبانه‌روز چندین بار دست‌های خود را بشویند.

در ادامه‌ی این نشست دکتر علی‌اکبر رهبری‌منش - دبیر هفتمین همایش انجمن عفونی اطفال- با بیان این‌که هزینه‌ درمان بسیار افزایش یافته است، اظهار کرد: اگر پیش از این تجویز پنی‌سیلین موجب درمان یک بیماری می‌شد ولی در حال حاضر برای درمان همان بیماری نیاز به استفاده از داروهای گران‌قیمت است.

عفونت تنفسی شایع‌ترین علت مصرف نابجای آنتی‌بیوتیک‌هاست
وی افزود: مصرف نابه‌جای آنتی‌بیوتیک‌ها شایع‌ترین علت مقاومت میکروبی و شایع‌ترین موارد استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، مصرف نابه‌جای آنان برای عفونت‌های تنفسی است. این درحالی است که بسیاری از این عفونت‌ها،ویروسی هستند.

رهبری‌منش تاکید کرد: در حال حاضر همه کشور‌ها با مشکل مقاوم میکروبی مواجه هستند. آفریقای جنوبی از اولین کشور‌هایی بود که با این مشکل مواجه شد، اما در حال حاضر کشور‌ها و مناطق دیگری مانند اسپانیا،مجارستان، نیمکره شمالی و جنوبی زمین با معضل مقاومت میکروبی مقابله می‌کنند.

وی افزود: مقاومت میکروبی در برخی از بخش‌های بیمارستانی مانند بخش‌های ویژه ICU و NICU بیشتر است. رهبری‌منش درباره هفتمین همایش انجمن عفونی اطفال اظهار کرد: در این رویداد علمی 50 مقاله ارائه می‌شود و چهار پنل نیز درباره‌ی باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها برگزار می‌شود.

وی افزود: ایران قرار است پیشنهاد دهد تا روزی به عنوان روز آگاهی از آنتی‌بیوتیک در تقویم نام‌گذاری شود. رهبری‌منش درباره راه‌های مقابله با مواد میکروبی اظهار کرد: آموزش صحیح مصرف آنتی‌بیوتیک در سطوح مختلف، نظارت مستمر بر مصرف این نوع دارو‌ها، رصد ‌کردن مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در جامعه، سطح‌بندی خدمات بهداشتی، استفاده از واکسن‌ها، تغییر آنتی‌بیوتیک‌ها (SWITCHING)، جابه‌جا کردن (Recycing) از راه‌های مقابله با مواد میکروبی است.

رهبری منش افزود: لازم است آزمایشگاهها و بیمارستان‌ها موظف به تهیه شناسنامه برای میکروبها شوند و هر سال این فایل‌ها بازنگری شوند. البته این کار به طور پراکنده در ایران انجام می‌شود ولی لازم است در این زمینه ساماندهی‌هایی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: آنتی بیوتیک تنها دارویی است که عوارض آن تنها گریبان‌گیر بیمار نمی‌شود بلکه جامعه نیز از مصرف بی‌رویه و نادرست آن آسیب می‌بیند.

رهبری منش در ادامه شایع‌ترین عفونت‌ها را عفونت‌های تنفسی و گوارشی برشمرد. استفاده از آنتی هیستامین باعث تشدید عوارض سرماخوردگی می‌شود . افراد هنگام سرماخوردگی آسپرین مصرف نکنند

وی درباره درمان سرماخوردگی اظهار کرد: شست و شوی بینی با آب نمک و مصرف استامینوفن درصورت ابتلا به تب موثر است اما استفاده از آنتی هیستامین باعث تشدید عوارض سرماخوردگی می‌شود.

رهبری منش‌ تاکید کرد: لازم است افراد هنگام سرماخوردگی آسپرین مصرف نکنند چرا که ممکن است برخی از ‌آنان دچار سندرم «ری» شوند. این سندرم بسیار کشنده است و باعث به کما رفتن بیمار و مرگ او می‌شود.

وی درباره بیماری‌های عفونی شایع اظهار کرد: پس از عوارض ریوی و گوارشی، عفونت‌های ادراری و مغزی شایع‌ترین بیماری‌های عفونی هستند.

وی با اشاره به سه مساله بیولوژیک در دنیا گفت: HIV، بیوتروریسم (حمله به انسان‌ها به وسیله داروهای تکنولوژیک) و مقاومت میکروبی سه مساله بیولوژیک دنیا هستند.

در ادامه این مراسم دکتر پرویز طباطبایی -عضو هیئت مدیره انجمن عفونی اطفال- اظهار کرد: خوشبختانه بیماری‌های انگلی در ایران در سال‌های اخیر کاهش یافته است این در حالی است که در سال‌های قبل موارد ابتلا به بیماری‌های مانند آسکاریس و کرمک زیاد بود اما در حال حاضر به علت رعایت نکات بهداشتی مانند شست‌وشوی دست‌ها پیش از صرف غذا موارد ابتلا به این گونه بیماری‌ها کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به یکی از بیماری‌های انگلی اظهار کرد: پونومونوسیس تیس،انگلی است که بسیاری از مبتلایان به HIV و سرطان‌ها به علت ابتلا به آنها فوت می‌کنند چرا که بدن آنان به داروها مقاوم شده است.

این عضو هیئت مدیره انجمن عفونی اطفال با اشاره به بیماری‌های قارچی گفت: در سال‌های اخیر به علت مصرف بی‌رویه داروهای ضدقارچ، قارچ‌ها به داروها مقاوم شدند. شمار مبتلایان به بیماری ایدز نیز در ایران افزایش یافته است.

طباطبایی در پایان درباره دلایل ابتلا به سینوزیت گفت: سرماخوردگی مکرر، استعمال سیگار و آلودگی هوا از جمله عوامل ابتلا به این بیماری است البته شایع‌ترین علت دچار شدن به سینوزیت، پنوموکوک است.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#442 | Posted: 15 Dec 2011 16:35
ژن حذف چربی خون کشف شد

جام جم آنلاین: نقص در نسخه‌ای از یک ژن خاص به افراد کمک می کند چربی را از خون پاک کنند.

به گزارش ساینس دیلی، پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه گرونینگن هلند با بیان این مطلب اعلام کردند که این یافته به دانشمندان برای یافتن ریشه های زیست شناختی جدید کمک می کند.

براین اساس تری گلیسیرید یا LDL، کلسترول بد بدن است و HDL کلسترول خوب است که برای سلامت بدن وجود آن لازم است .

در حال حاضر داروهایی که برای کاهش کلسترول بد طراحی شده اند در درمان بیماری های قلبی نیز موثرهستند . در همین حال پژوهشگران در تلاش برای طراحی داروهایی هستند که بتواند کلسترول خوب یا همان HDL را افزایش دهد.

پژوهشگران دانشگاه گرونینگن هلند در تعیین توالی ژنها، جهشی را در ژن GALNT2 یافتند. زمانی که دارندگان این جهش ژنی، خامه خالص می خورند ، از آنهایی که این جهش را ندارند بهتر می توانند تری گلیسیرید های مضر را از بدن پاک کنند.

این یافته ها از ارتباط غیرمنتظره و جالب بین سوخت و ساز لیپید و فرایند اصلاح قند پروتئین ها موسوم به گلیکوزیلاسیون پرده بر می دارد.

نتایج این تحقیقات در نشریه Cell Metabolism منتشر شده است.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#443 | Posted: 15 Dec 2011 16:40
موفقیت نویدبخش در معالجه هموفیلی با ژن درمانی

براساس مطالعات تازه در بریتانیا و آمریکا تنها یک تزریق می تواند برای درمان افراد مبتلا به هموفیلی نوع بی کافی باشد.

در این مطالعه به شش بیمار، ویروسی تزریق شد که باعث تولید پروتئین های منعقد کننده خون می شود.

چهار نفر آنها پس از این معالجه از مصرف دارو بی نیاز شدند.

پزشکان گفتند که این نوع ژن درمانی به طور بالقوه می تواند زندگی بیماران را متحول کند.

سایر محققان نیز آن را یک "مطالعه واقعا چشمگیر" توصیف کرده اند.

در کد ژنتیکی افراد مبتلا به هموفیلی نوع بی اشکالی وجود دارد که باعث می شود نتوانند پروتئینی به نام "عامل آی اکس" را تولید کنند.

این پروتئین در انعقاد خون نقش اساسی دارد.

بیماران هموفیلی درحال حاضر با تزریق "عامل آی اکس"، گاهی تا چند بار در هفته، معالجه می شوند اما فرآیند تولید این دارو پرهزینه است.

محققان در دانشگاه کالج لندن و بیمارستان تحقیق کودکان سن جود در آمریکا در جستجوی راه حلی دائمی تر بودند.

اصلاح ویروس

آنها یک نوع ویروس موسوم به "اِی اِی وی" که عوارضی ندارد را برداشتند و آن را طوری اصلاح کردند که سلول های کبد را به ماده ژنتیکی "عامل آی اکس" آلوده کند.

این ژن سپس در سلول های کبد باقی می ماند و به سلول ها دستور ساخت پروتئین انعقاد خون را می دهد.

این ویروس در مجموع به شش نفر در بیمارستان فری رویال لندن تزریق شد.

به دو نفر آنها دوز کم، دو نفر دوز متوسط و دو نفر دوز بالا تزریق شد.

نتایج چاپ شده در نشریه پزشکی نیوانگلند نشان داد که میزان عامل آی اکس می تواند در اثر این تزریق افزایش یابد.

به طور طبیعی میزان عامل آی اکس در بدن این بیماران در مقایسه با افراد سالم کمتر از یک درصد بود.

پس از تزریق، میزان عامل آی اکس در بدن آنها به ۲ تا ۱۲ درصد رسید.

میزان آن در اولین بیمار معالجه شده برای بیش از ۱۶ ماه دو درصد یا بالاتر باقی ماند.

میزان آن در یکی از بیمارانی که بیشترین دوز را دریافت کرد از هشت تا دوازده درصد متغیر ماند که برای ۲۰ هفته دوام داشت.

کارل واکر ۲۶ ساله از برکشایر بیشترین میزان بهبود را نشان داد.

او گفت که دیگر نیازی به معالجات عادی حتی در هنگام جراحت ندارد درحالی که قبلا هفته ای سه بار دارو تزریق می کرده است.

دکتر آمیت نصوانی از دانشگاه کالج لندن به بی بی سی گفت که بیمارانی که میزان عامل آی اکس آنها به ۱۲ درصد می رسد دیگر نیازی به مراجعه به کلینیک ندارند.

او گفت این افراد می توانند بدون هیچ مشکلی دنبال زندگی عادی خود بروند.

آنها فقط وقتی که دچار تصادف رانندگی شوند یا از ارتفاع بلند پرت شوند ممکن است مشکل پیدا کنند.

او گفت که هدف این تحقیقات تغییر وضعیت بیماران از هموفیلی شدید به یک هموفیلی ملایم بوده است.

او گفت که همه بیماران حاضر در مطالعه از این شیوه سود برده اند، حتی بیمارانی که نتوانسته اند تزریق های منظم عامل آی اکس را قطع کنند.

او این را یک پیشرفت بزرگ خواند که برای اولین بار به دست می آید.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#444 | Posted: 15 Dec 2011 16:41
مردانی که ریش درنمی‌آورند

ریش و سبیل یکی از علائم مردانگی در آقایان تلقی شده و وجود آن نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت و حس اعتماد به نفس یک مرد دارد، بنابراین نداشتن ریش و سبیل به هر دلیلی می تواند فرد را دچار استرس شدیدی کرده و او را به جهت مداوا به سمت انواع درمان های دارویی و یا جراحی سوق دهد.


چرا برخی از پسران ریش در نمی آورند؟

گاهی در برخی از پسران موهای کرکی صورت تبدیل به موهای نهایی نمی‌شود. بعد از بررسی غدد اولین مسئله ای که برای کم مویی پسران مطرح است مشکل ارثی است.

ترشح هورمون تستوسترون به هنگام بلوغ در پسران که معمولا در سن 13 تا 17 سالگی اتفاق می افتد، موهای کرکی را در نواحی خاصی که گیرنده تستوسترون دارند به موهای نهایی تبدیل می‌کند. این نواحی خاص شامل ریش، سبیل، قسمت های جلوی سینه، کتف‌ها و تنه می شود که به محض بلوغ، این موها از حالت کرکی تبدیل به موهای نهایی می‌شوند، یعنی موهایی هستند که دوره رشد طولانی داشته و حدود یک سانتیمتر در ماه می‌توانند رشد کنند.

گاهی در برخی از پسران موهای کرکی تبدیل به موهای نهایی نمی‌شوند که این مشکل یا به این دلیل است که وی هنوز بالغ نشده است و مشکل هورمونی دارد و اگر رشد موها تا 17 یا 18 سالگی به تاخیر افتد، والدین بایستی فرزند خود را به نزد پزشک متخصص غدد ببرند.

گاهی مشخص می‌شود که فرد بالغ شده است و دیگر آثار بلوغ همچون رشد عضلات بدن، افزایش میل جنسی، دو رگه شدن صدا را دارد و این سوال پیش می آید که چرا موهای نواحی خاص بدن فرد رشد نکرده است. بعد از بررسی غدد، اولین مسئله‌ای که مطرح است مسئله نژادی و ارثی است.

برخی از نژادها مثل نژادهای زرد و آسیای میانه این کم مویی را دارند و طبیعی است.برخی هم به صورت وراثتی در جاهایی از نواحی بدن دچار کم مویی هستند.


گاهی هر سه ی این عوامل رد شده و مشخص می شود که مشکل کم مویی به عنوان صفت پیشینه یا بدون علت است.

برای رشد کردن مو در این افراد، تجویز محلول های موضعی مثل ماینوکسیدیل ممکن است در موارد محدودی موثر واقع شود و به رشد موهای کرکی و تبدیل به موهای نهایی کمک کند.

درمان‌های جراحی برای کاشت ریش و سبیل امکان پذیر است، اما کاملا طبیعی نیست و به دلیل این که صورت در معرض دید مستقیم است فرد بایستی واقعا از نظر روحی طالب این جراحی باشد و تا جایی که امکان دارد اگر از این کار پرهیز شود بهتر است.

از دو روش جراحی FIT و FUE برای کاشت سبیل و ریش در فرد استفاده می‌شود. در روش FIT یک مو را از پشت سر برداشته و پس از تقسیم کردن، مو را به صورت تک تک درآورده و سپس در داخل پوست کار گذاشته می شود، اما در روش FUE موها به صورت تک تک از پشت سر برداشته و تک تک هم کاشته می شوند.

کاشت مو بایستی توسط متخصص پوست و مو، متخصص جراحی پلاستیک و متخصص گوش و حلق و بینی انجام گیرد و این کار بایستی حتما در اتاق عمل و با شرایط مناسب صورت گیرد.

عمل کاشت موی صورت در واقع نه تنها عملی برای بازیابی موهای صورت در ناحیه ریش و سبیل است، بلکه برای ایجاد موهایی ضخیم تر در ناحیه گونه و یا نواحی دچار اسکار (جای زخم) سوختگی یا آکنه می باشد.

مشکلات و بیماری های موثر در کاهش ریش


عدم وجود موی صورت می تواند مادرزادی، یا به علت الکترولیز و یا لیزر موی زائد و یا حتی ضربه و جراحت ناشی از سوختگی یا انواع حوادث باشد.

از طرفی بسیاری از مشکلات و بیماری های سیستمیک مثل مشکلات هورمونی یا بیماری هایی نظیر آلوپسی آره‌آتا (طاسی منطقه ای) و یا بیماری تریکوتیلومانیا (کندن ریش و سبیل به دلیل بیماری روانی مثل وسواس و یا عادت به کندن آن) می تواند منجر به کاهش میزان ریش و سبیل و یا از بین رفتن بخشی از آن شود.

اشعه درمانی، شیمی درمانی و برداشت تومور در ناحیه ریش و سبیل یا جراحی از علل دیگر از بین رفتن ریش است.

با توجه به علل متفاوت این مشکل، مشاوره قبل از هر گونه اقدام درمانی می تواند در انتخاب روش درمانی به پزشک کمک کند.

در صورت وجود تریکوتیلومانا، کاشت ریش و سبیل فایده ای نداشته و بایستی فرد ابتدا به روانپزشک مراجعه کند.

همچنین کاشت ریش و سبیل در بیماری آلوپسی آره آتا که در آن دایره های کوچک و بزرگ در منطقه ریش و سبیل کاملا خالی از مو می شوند، فایده ای نداشته و انجام آن در این بیماری ممنوع می باشد.

مشکلاتی که برای کاشت ریش و سبیل وجود دارند

1- در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملاً شبیه موی ریش و سبیل باشد. لذا موهای کاشته شده به با موهای فعلی ریش و سبیل تا حدی تطابق ندارند (البته این مشکل در مواردی که بیمار اصلاً ریش و سبیل ندارد، وجود نخواهد داشت).

موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری (مثل رنگ، ضخامت و غیره) تا حدی با موهای قبلی ریش و سبیل فرق می کنند. البته باید در انتخاب محل برداشتن مو برای کاشت ریش و سبیل دقت کافی به عمل می آید تا این مشکل تا حد امکان کمتر شود. ولی باید توجه داشت که هیچگاه این موها کاملاً شبیه موهای قبلی ریش و سبیل نخواهند شد.


2- با توجه به لوازم فعلی مورد استفاده برای کاشت ریش و سبیل (که البته بسیار ظریف و میکروسکوپیک هستند) این عمل معمولا موفقیت آمیز است و می توان تراکم شبیه ریش و سبیل طبیعی را ایجاد کرد.

ولی ممکن است فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ریش و سبیل باشد که می توان در جلسه دوم کاشت ریش و سبیل این فاصله ها را کم کرد. ولی به هر حال از نظر تراکم، بعضی مواقع شبیه ریش و سبیل طبیعی نخواهد شد.3- با توجه به چرب بودن طبیعی پوست صورت در ناحیه ریش و سبیل، امکان بروز جوش های چرکی پس از کاشت ریش و سبیل بیشتر از کاشت موی سر است. لذا گاهی لازم است بیمار برای مدتی پس از کاشت ریش و سبیل از آنتی بیوتیک استفاده نماید. البته این مطلب ارتباطی با رشد موهای کاشته شده ندارد.

مراحل برداشت و کاشت موها در مورد کاشت ریش و سبیل، شبیه کاشت موی سر است، با این تفاوت که در کاشت ریش و سبیل فقط از واحدهای فولیکولی دارای یک یا دو تار مو استفاده می گردد و سوراخ های پوست با استفاده از ابزار بسیار ظریف و کوچکی ایجاد می شوند تا محل کاشت کاملا نامشخص باشد.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#445 | Posted: 15 Dec 2011 16:42
روزهای اول ترک سیگار چه کنیم؟

دوستان و خانواده باید مراقب شما باشند و شما را در ترک کردن تشویق نمایند. اما برخی از مردم ممکن است تهدید کنند و یا موجب تضعیف کردن تلاش شما برای ترک کردن شوند. بهتر است از این افراد دوری کنید.

نوشیدن آب سرد و خوردن وعده غذایی کوچک

آب سرد را جرعه جرعه بنوشید، این عمل جلوگیری از سیگار کشیدن می کند. تحقیقات جدید نشان می دهد که نوشیدن آب سرد با نی باعث آزاد شدن هورمون دوپامین می شود. هورمون دوپامین باعث ایجاد حس خوب می شود و افکار منفی را دور می کند.

مصرف وعده های غذایی کوچک نیز می تواند از تمایل یه سیگار کشیدن جلوگیری کند. از غذاهای سالم و کم چرب استفاده کنید تا از افزایش وزن جلوگیری کنید.

تشخیص به جای پاداش

لازم نیست صبر کنید تا از فواید زندگی بدون سیگار، لذت ببرید. یک لیستی از مزایای سیگار نکشیدن، تهیه کنید. این لیست می تواند شامل: کنترل کردن احساسات، صرفه جویی در پول، احساس بهتر طعم غذا و دارا بودن انرژی بیشتر باشد. هنگامیکه وسوسه شدید که سیگار بکشید، به لیست نوشته شده نگاه کنید.

پرهیز از مصرف الکل

نوشیدن الکل یکی از موارد شایعی است که باعث می شود افراد به کشیدن سیگار روی آورند. عادت های خود را کنار بگذارید و الکل و سیگار را ترک کنید.مسواک زدن دندان ها

با ترک سیگار، تنفس شما بوی بهتری می دهد. دندان های خود را مرتبا مسواک بزنید. در این صورت، شما تمایل کمتری به سیگار کشیدن دارید و دهانتان بوی تازگی می دهد.


محل هایی را بیابید

هرگاه دوباره وسوسه شدید که سیگار بکشید، به جایی بروید که نمی توان در آنجا سیگار کشید، مانند: سینما، کتابخانه و ... . هرچه بیشتر به این مکان ها بروید، راحت تر می توانید وسوسه سیگار کشیدن را ترک کنید.


دلیل برای ترک سیگار

در یک کاغذ، دلایلی که سیگار را ترک کردید، بنویسید. از این کاغذ چند کپی بگیرید و آن را در محل هایی که بیشتر در آن محل ها هستید، بگذارید، مانند: آشپرخانه، اتاق کار و ... .

بهتر است در کنار آن لیست، عکس خانواده و کسی را که دوستش دارید، بگذارید.برنامه ریزی

در طی هفته های اول ترک سیگار، روزهای خود را با چیزهایی که می خواهید و یا نیاز دارید، پر کنید.

برنامه ای برای دورهم جمع شدن و غذاخوردن با دوستان یا فامیل ترتیب دهید. فعالیت هایی که لذت می برید را انجام دهید. افرادیکه مشغول ترند، هوس سیگار کشیدن در آنها کمتر است.


احساسات منفی از قبیل: افسردگی، عصبانیت و سرخوردگی باعث میل بیشتر به سیگار کشیدن می شود. در طی هفته های اول ترک، شما با بسیاری از این حالات روبرو خواهید شد. راهی را برای منحرف کردن فکر خودتان از این افکار منفی بیابیدچیزی در دهانتان بگذارید

بخشی از وسوسه سیگار کشیدن، داشتن چیزی در دهان است. هنگام وسوسه برای سیگار کشیدن، آدامس، آبنبات سفت و یا میان وعده سالم در دهان خود بگذارید. همیشه چیزی را با خود به همراه داشته باشید.

فعال باشید

فعالیت بدنی، هوس کشیدن سیگار را با قدرت کنار می زند. هنگامی که بدن فعال است، مواد شیمیایی طبیعی را وارد بدن می کند که باعث تقویت روحیه می شود و استرس را کاهش می دهد.

پیاده روی یکی از آسان ترین ورزش هاست. به خصوص در اولین هفته بعد از ترک سیگار، بهتر است هر روز ورزش کنید.نجات زندگی

زمانی که نیاز به حمایت دارید، از افراد دیگر کمک بخواهید. یکی از بهترین افراد کمک کننده، کسانی هستند که قبلا سیگار می کشیدند و الان آن را ترک کرده اند.

محدودیت کافئین

کافئین (قهوه و چای) به برخی افراد کمک می کند که در زمانی که خسته اند، هوشیار باشند. اما در برخی افراد حالات عصبی و هیجانی و اضطراب را ایجاد می کند.

هنگامی که شما در حال ترک سیگار هستید، اثرات کافئین بیشتر می شود. اگر کافئین تاثیر منفی بر شما به جای می گذارد، از نوشیدن کافئین پرهیز کنید.اجتناب از مشکل ها

دوستان و خانواده باید مراقب شما باشند و شما را در ترک کردن تشویق نمایند. اما برخی از مردم ممکن است تهدید کنند و یا موجب تضعیف کردن تلاش شما برای ترک کردن شوند. بهتر است از این افراد دوری کنید.

اگر امکان دوری کردن از این افراد برای شما ممکن نیست، بنشینید و توضیح دهید که چه قدر برای شما مهم است که سیگار کشیدن را ترک کنید و از آنها بپرسید که در این راه به شما کمک خواهند کرد یا نه.

آگاه باشید

احساسات منفی از قبیل: افسردگی، عصبانیت و سرخوردگی باعث میل بیشتر به سیگار کشیدن می شود.

حالات بد و منفی برای همه مردم پیش می آید. در طی هفته های اول ترک کردن، شما با بسیاری از این حالات روبرو خواهید شد. راهی را برای منحرف کردن فکر خودتان از این افکار منفی بیابید. می توانید با دوستان خود به پارک روید و یا کارهایی را که از آنها لذت می برید انجام دهید.صبور باشید

باید خود را برای تزلزل آماده کنید. به یاد داشته باشید که یک خطا، علامتی برای تخریب نیست، بلکه علامتی است که می خواهد مقاومت شما بیشتر شود.

اتفاقاتی که می افتد را تجزیه و تحلیل کنید. مغزتان از بروز خطاهای مشابه جلوگیری می کند.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#446 | Posted: 18 Dec 2011 06:43
10 کاری که زودتر پیرتان می کند

پیری امری اجتناب ناپذیر است و هیچکس نمی تواند از آن فرار کند اما می توان با انجام برخی کارها از پیری زودرس جلوگیری کرد. به طور کلی به گذر زمان پیر شدن می گوییم. این پیر شدن می تواند با مریضی های مختلفی نیز همراه باشد. گاهی نیز به دلایلی پنهان شما زودتر پیر می شوید. در اینجا به تعدادی از دلایلی که شاید نمی دانید اما در زودتر پیر شدن شما موثر هستند اشاره می کنیم:

تماشای تلویزیون

همانطور که می دانید نشستن در مقابل تلویزیون می تواند باعث چاقی شود اما ممکن است این را ندانید که تلوزیون باعث پیر شدن و کاهش عمر شما نیز می شود. طبق تحقیقات به عمل آمده، هر یک ساعت که شما تلوزیون تماشا می کنید ۲۲ دقیقه از عمرتان کاهش پیدا می کند. همچنین احتمال ابتلا به آلزایمر نیز در شما افزایش می یابد.

نوشیدن مایعات از بطری با استفاده از نی

نوشیدن برخی از مایعات مانند نوشابه ها می توانند به بدن شما بسیار آسیب وارد کنند اما طریقه نوشیدن این نوشابه ها نیز بسیار مهم است. نوشیدن ار بطری و یا با استفاده از نی می تواند باعث ایجاد چین و چروک در صورت شما بشود پس همیشه سعی کنید تا با لیوان آب بنوشید.

زیاد یا کم ورزش کردن

ورزش برای سلامتی بسیار مفید و حقیقتی انکار ناپذیر است. همه ما به خوبی می دانیم که ورزش می تواند بدن ما را سالم و جوان نگه دارد و همچنین می تواند از آلزایمر و بیماری های پوستی و غیره جلوگیری کند. البته توجه داشته باشید که ورزش نیز باید به مقدار متوسطی انجام شود زیرا بیش از حد ورزش کردن میتواند باعث بروز مشکلاتی همچون آرتروز در بدن شما شود.

سیستم گرمایشی

در فصل هایی که هوا رو به سرما می رود ما نیز سیستم های گرمایشی را روشن می کنیم. توجه داشته باشید که این گرما باعث می شود تا پوست شما خشک شده و زمینه خوبی برای ایجاد چروک شود. برای جلوگیری از این خشک شدن می توانید یک لیوان آب در فضای خانه قرار دهید. همین یک لیوان می تواند فضای خانه را مرطوب کند. همچنین می توانید سیستم های گرمایشی را کم کرده و بیشتر لباس بپوشید.

شکر

خوردن شکر تنها باعث چاقی شما نمی شود بلکه مشکلات بسیار زیاد دیگه ای هم برای شما ایجاد می کند. با خوردن مقدار زیادی شکر، سطح قند خون شما افزایش می یابد و همین باعث می شود تا پوست شما خراب شود و خیلی زود تر از حد معمول پیر بشود.

شغل و کار

همه انسان ها برای اینکه بتوانند زندگی خوبی داشته باشند باید کار کنند. همین کار کردن میتواند باعث پیر شدن افراد بشود. اول اینکه بیشتر کارها و شغل ها با استرس همراه هستند که همین میزان قرار گرفتن در خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. همچنین کارکردن به مدت زیاد می تواند زمان شما را برای ورزش یا خواب محدود کند. سعی کنید تا در اخر هفته ها به ورزش و استراحت بپردازید.

صابون

شاید فکر می کنید که صابون بهترین دوست پوست شما است اما سخت در اشتباه هستید. بر روی پوست شما ماده ای وجود دارد که از پوست شما محافظت می کند. این در حالی است که وقتی صورت خود را با صابون می شویید این ماده پاک شده و صورتتان پذیرایی چروک ها می شود.

گوش کردن به موسیقی

همه ما ریزش مو و جهش به سمت تاسی را نشانه هایی از پیری می دانیم. تخقیقات نشان می دهد که گوش کردن به موسیقی با صدای بلند و از طریق هدفون میتواند ریشه موها را ضعیف کند و به مرور موهای شما می ریزد. پس مواظب موهای خود باشید.

رو بالشی

در ابتدا در نظر داشته باشید که روبالشی بهتر است از جنس ابریشم یا ساتن باشد و کتان نیز یکی از بدترین جنس هایی است که می توانید برای رو بالشی خود انتخاب کنید. به طور کلی بهتر است به پشت بخوابید زیرا خوابیدن بر روی یک طرف صورت می تواند باعث ایجاد چروک در صورت شما بشود.

رژیم غذایی کم چربی

بیشتر افراد سعی می کنند تا از مواد غذایی با چربی کم استفاده کنند تا چاق نشوند. در این بین ممکن است تا برخی از چربی های مهم مانند امگا-۳ نیز حذف بشود. امگا-۳ در مواد غذایی مانند ماهی و گردو یافت می شود. این اسید چرب یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از پیری است زیرا نه تنها باعث جلوگیری از ایجاد چروک بر روی صورت شما می شود بلکه به مغز و قلب نیز کمک می کند.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#447 | Posted: 18 Dec 2011 06:43
خواب‌آلودگی شدید و ناگهانی

حمله خواب یا نارکولپسی (narcolepsy) اختلالی عصبی است که با ظهور خواب در اوقات نامناسب مشخص می‌شود. حمله خواب، نباید با صرع اشتباه شود. به طور کلی حمله خواب، عکس بی‌خوابی است.

نارکولپسی نوعی اختلال خواب است که با خواب آلودگی شدید روزانه و حملات غیرقابل کنترل خواب در طی روز همراه است. این نشانه ها باید بیش از سه ماه طول کشیده باشند.

حملات به خواب رفتن ممکن است در هر جا یا هر زمان اتفاق بیفتد و مقاومت در برابر این حملات خواب بی فایده است.

کسی که حمله خواب دارد، ناگهان احساس خواب آلودگی غیرقابل کنترل می‌کند. این نوع نیاز به خواب تقریبا 15 دقیقه طول می‌کشد. آنگاه شخص از خواب بیدار می‌شود و احساس می‌کند که استراحت کرده است.

هر چند که حمله خواب باعث تجدید قوای فرد می شود، ولی گاهی اوقات بسیار خطرناک است، زیرا به هنگام رانندگی و کار با اشیای برنده مثل مته و اره نیز پیش می‌آید.

این‌ اختلال‌ در تمام‌ طول‌ عمر ادامه‌ می‌یابد، ولی‌ طول‌ عمر را کاهش‌ نمی‌دهد. علایم‌ ممکن‌ است‌ با بالا رفتن‌ سن‌ بدتر شوند. با این‌ حال‌ در خانم‌ها، علایم‌ ممکن‌ است‌ پس‌ از یائسگی‌ بهبود یابد.

علایم حمله خواب

- علامت اولیه، حمله خواب است. حمله خواب نوعی میل مقاومت ناپذیر برای خوابیدن است که می‌تواند در هر زمانی روی دهد. اما بیشتر تحت شرایط یکنواخت و خسته کننده ظاهر می‌شود. این خواب که علی‌الظاهر کاملا طبیعی است، معمولا 2 تا 5 دقیقه طول می‌کشد. فرد معمولا پس از بیدار شدن احساس سرحالی می‌کند.

- علامت دیگر، کاتاپلکسی است. حملات کاتاپلکسی به صورت از دست دادن ناگهانی قدرت عضلانی قبل از بیداری کامل است که ممکن است به صورت زمین خوردن بیمار رخ دهد. در حین حمله کاتاپلکتیک، فرد بطور ناگهانی وامی‌رود و مانند کیسه آرد، بی‌حال نقش بر زمین می‌شود. فرد مبتلا از چند ثانیه تا چند دقیقه بطور هوشیار دراز خواهد کشید. این همان فلج عضلات در زمان نامناسب است.

- ممکن است در هنگام بیدار شدن یا شروع حمله خواب، دیده ها و شنیده ها یا دیگر حس های فرد مختل شده و دچار توهم دیداری و شنیداری شود.

- فلج خواب حالتی است که فرد در ابتدای بیدار شدن یا خواب آلود شدن، قادر به حرکت یا صحبت نباشد و ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.

- نوجوانان پسر دچار مراحل نارکولپسی طولانی می‌شوند و پس از بیدار شدن از خواب احساس گرسنگی می‌کنند.
- درجه حرارت بدن مبتلایان به نارکولپسی، پس از بیدار شدن افزایش می‌یابد و گاهی خلق آن‌ها نیز تغییر خواهد کرد.

- معمولاً مبتلایان به نارکولپسی دچارافسردگی هستند.

علت حمله خواب

نارکولپسی یا حمله خواب از نابهنجاری مغزی پدید می‌آید که باعث فعال شدن مکانیسم های عصبی مسئول جنبه‌های مختلف خواب عمیق در زمان های نامناسب می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به حمله خواب، عموما خواب موج کوتاه که خواب شب با آن آغاز می‌شود، دیده نمی‌شود. در عوض، آنان از مرحله بیداری مستقیما وارد خواب عمیق می‌شوند.

محققان بر این باورند که ژنتیک، فعل و انفعالات ناقلان مغزی (فرستنده‌های عصبی) و بعضی از عوامل دیگر مانند ویروس‌ها و درگیری‌ احتمالی‌ دستگاه‌ ایمنی‌ می‌توانند نارکولپسی شوند.

گاهی‌ این‌ حالت‌ در پی‌ عفونت‌های‌ مغزی‌ یا صدمات‌ سر بروز می‌کند.

کاتاپلکسی معمولا ناشی از هیجان های قوی یا تلاش جسمانی ناگهانی است. به ویژه اگر بیمار را غافلگیر کند. خندیدن ، خشم یا تلاش برای گرفتن شیئی که به طور ناگهانی در حال افتادن است، می‌تواند موجب حمله کاتالپتیکی شود.

شرایط معمولی که موجب کاتاپلکسی می‌شوند، عبارتند از: تلاش برای تربیت کودکان یا عشق بازی.

برای تشخیص صحیح این مشکل باید به پزشک مراجعه کنید.

عوامل افزایش دهنده خطر

سابقه‌ خانوادگی‌ ابتلا به این‌ اختلال‌

فعالیت‌ یکنواخت و خسته کننده

خنده‌ طولانی‌

عوارض احتمالی

- کاهش میل جنسی یا ناتوانی جنسی

- آسیب های ناشی از وقوع یک حمله ناگهانی خواب در طی فعالیت های پرخطر


درمان حمله خواب

این بیماری درمان قطعی ندارد.

بعد از تشخیص، پزشک می تواند با برنامه درمانی شامل: در نظر گرفتن اوقات منظم خواب در طی روز به همراه داروهایی برای کمک به مهار خواب آلودگی، مشکلات بیمار را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و کیفیت زندگی وی را بهبود بخشد.

هدف آن است که هوشیاری شما در فعالیت های روزانه از جمله در محل کار، مدرسه و حین رانندگی افزایش یابد.

درمان دارویی ممکن است تناوب حملات خواب را کاهش دهد.

پزشک برای درمان بیشتر از داروهای محرک که سطح هوشیاری روزانه را افزایش می دهد، استفاده می کند.

گاهی از داروهای ضدافسردگی نیز برای کنترل برخی علائم استفاده می شود.

تغییر روش زندگی

تغییر روش زندگی در کنترل علایم نارکولپسی و انجام راحت تر کار و فعالیت های اجتماعی کمک می کند، از قبیل:

- خوابیدن و بیدار شدن در یک ساعت مشخص

- وقت زیادی از شب را بخوابید.

- تنظیم برنامه برای 10 تا 15 دقیقه چرت زدن در روز

- هر زمان که احساس خواب آلودگی دارید، کار خود را متوقف کنید و یک چرت بزنید.

- نوشیدن مناسب چای و قهوه به شما کمک می کند که در طول روز بیدار بمانید.

- خوردن غذای سبک در طول روز و اجتناب از مصرف غذای سنگین درست پیش از فعالیت های مهم.

- با همکاری پزشک خود برنامه‌ دارویی را طوری تنظیم کنید که بتوانید حین رانندگی، بیشترین سطح هوشیاری را داشته باشید.

- درباره شرایط خود به کارمندان و همکاران خود بگویید تا با کمک هم، روشی را برای تطبیق نیاز خود پیدا کنید. این موارد شامل چرت زدن در طول روز و انجام ندادن کارهای کسل‌کننده است.

- ورزش کردن ممکن است موثر باشد.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#448 | Posted: 18 Dec 2011 06:50
راه‌هايي براي داشتن بدني خوشبو

تا حالا عرق از سر، صورت و دست‌تان چكيده است؟ آن‌قدر كه كلافه شده‌ايد و حتي گاهي نيز در مقابل ديگران خجالت هم كشيده‌ايد؟ احتمالا بسياري از ما در فصل تابستان اين مورد را تجربه كرده‌ايم. تعريق زياد، ناراحتي شايعي است كه در بسياري از افراد معمولي هم ديده مي‌شود، تنها بعضي از افراد بيشتر از ديگران عرق مي‌كنند و بعضي‌ها غدد عرق‌ شان با كمترين تحريك، فعال مي‌‌شود. چنين تعريقي بيشتر در جوانان و افراد ميانسال ديده مي‌شود، در واقع وقتي دماي بدن افزايش مي‌يابد، اين عرق كردن نوعي مكانيسم دفاعي بدن است، بنابراين اينگونه جا افتاده‌است كه تعريق بيشتر در فصول گرم است اما بعضي از افراد حتي در فصول سرد سال نيز تعريق زيادي دارند. دكتر اميرهوشنگ احساني، متخصص پوست و مو هر آنچه لازم است درباره تعريق و راه‌هاي درمان آن بدانيد در اين مطلب به شما مي‌گويد.


عرق بدن انسان بو ندارد و بدبو نيست ولي تعريق در مناطق خاصي از جمله زير بغل و كشاله ران بوي بد مي‌گيرد و اين به‌دليل ميكروب‌هاي خاصي است كه در چين‌هاي پوست يعني زير بغل و كشاله ران وجود دارد و عرق را تجزيه مي‌كنند و تجزيه عرق باعث به‌وجود آمدن يك بوي بد مي‌شود و در نتيجه فرد احساس ناخوشايندي پيدا مي‌كند.براي افرادي كه به شكل بدبويي تعريق پيش مي‌آيد بايد داروهايي تجويز شود كه هم ميزان عرق را كم كند و هم ميزان ميكروب‌هاي سطح پوست را كاهش دهد تا تجزيه عرق پيش نيايد و بويش آزاردهنده نشود. البته در كنار اين درمان‌ها شست‌وشوهاي مكرر و استفاده از صابون‌هاي آنتي‌باكتريال هم موثر است.

چه زماني براي تعرق به پزشك مراجعه كنيد؟

بعضي افراد تقريبا در بيشتر سال دچار تعريق مي‌شوند اگر در اين حالت تمام بدن به‌طور مداوم عرق كند، بهتر است كه بررسي‌هاي پزشكي انجام شود، يعني بايد به لحاظ مسائل داخلي مورد معاينه قرار بگيرند. مهم‌ترين تست در اين حالت تست‌هاي تيروئيدي است به‌خصوص از نظر پركاري عملكرد تيروئيد.
ولي تعريق بعضي از افراد به‌طور منطقه‌اي است يعني مناطق خاصي از بدن‌شان است كه به‌طور مداوم عرق مي‌كند، بعضي كف دست‌هاي‌شان، زير بغل، كف پاهاي‌شان و بعضي ديگر پيشاني‌شان. اين افراد به‌طور بيمار گونه‌اي حتي زماني كه هوا چندان هم گرم نيست عرق مي‌كنند و خيلي اوقات اين تعريق آنقدر شديد مي‌شود كه آزاردهنده مي‌شود و در فعاليت‌هاي اجتماعي روزانه نيز اختلال به‌وجود مي‌آورد. در اين حالت اعصاب سمپاتيك فعاليت‌شان افزايش مي‌يابد كه باعث تحريك بيشتر فعاليت غدد عرق مي‌شود و در نتيجه فرد دچار تعرق زياد مي‌شود و پزشك مي‌تواند راه‌حل‌هايي را به اين افراد پيشنهاد كند.

براي كاهش عرق صورت چه كنيد؟

درمان تعريق بيش از حد صورت از همه سخت‌تر است و يكي از جاهاي بسيار مشكل براي درمان است چون نمي‌توان از دستگاه يونوتوفورزيس استفاده كرد و آمپول بوتاكس نيز در اين منطقه كاربردي ندارد و بايد فقط با محلول‌هاي ضد‌عرق تا حدي تعريق را كنترل كرد. از طرف ديگر، شستن مداوم صورت تا حدي تعريق را كم مي‌كند ولي مقدارش چندان زياد( بيش از 15تا 20درصد) و بنابراين راه‌حل مناسبي نيست. اين افراد براي اين‌كه ظاهر بهتري داشته باشند و مدام پوست‌شان برق نزند مي‌توانند از ضد‌آفتاب‌هاي بسيار كم چرب استفاده كنند، ضد‌آفتاب نبايد خيلي آبكي باشد كه با تعريق شسته شود، ضد‌آفتاب‌هايي كه مخصوص ورزشكارهاست مي‌تواند براي اين افراد خوب و موثر باشد.

بوتاكس براي درمان عرق

روش سوم براي درمان تعريق استفاده از آمپول‌هاي بوتاكس است‌. بوتاكس علاوه بر اين‌كه عضله را فلج مي‌كند و در درمان چين و چروك‌ها تاثير دارد براي درمان تعرق زياد نيز كاربرد دارد. اين دارو روي گيرنده‌هاي تحريك‌كننده عرق قرار مي‌گيرند و مانع از تحريك اين غده توسط محرك‌هاي عرقي مي‌شوند. اين روش درماني درصورتي‌كه در محل مناسب تزريق شود، كاملا بي‌خطر است و بايد حتما تحت نظر پزشك با تجربه بايد انجام شود. البته اثر اين دارو موقتي است و بعد از مدتي غدد عرق حدودا 5 تا 6 ماه به حالت قبلي خود برمي‌گردند و لازم است تزريق تكرار شود. البته در ناحيه زير بغل. چون اين ناحيه تكنيك ساده‌اي دارد و درد چنداني هم ندارد اما استفاده از اين روش در كف دست و پا با مشكلاتي همراه است. از آنجا كه مقدار مصرف اين سم در دست و پا زياد است تزريق در اين نواحي معمولا با درد شديد و حتي غيرقابل تحملي همراه است. بنابراين بهتر است قبل از تزريق، اين نواحي كاملا بي‌حس شوند تا تحمل آن ساده‌تر شود.

كاهش تعريق ضرر ندارد؟

تمام درمان‌ها در كم كردن تعريق خلاصه مي‌شود و براي بسياري اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا تعريق كم ضرر ندارد؟ اول بايد بگويم كه ضرري ندارد و نكته ديگر اين‌كه اين كم كردن تعريق در سطح وسيع نيست يعني وقتي تعريق كف دست يا پاي فرد كم شود اين به اين معنا نيست كه تعريق جاهاي ديگرش نيز كم مي‌شود.
جاهاي ديگر بدن تعريق مي‌كند و آن مقدار عرقي كه بايد از بدن خارج شود از مناطق ديگر مي‌رود بنابراين هيچ عارضه‌اي وجود ندارد.

چگونه عرق بدون بو مي‌شود؟

وقتي پزشكي براي فرد داروهاي آنتي‌باكتريال خوراكي و موضعي تجويز مي‌كند در واقع مي‌خواهد ميكروب‌ها را از بين ببرد و در نتيجه فرد عرق مي‌كند ولي بوي بد عرقش كم مي‌شود.

بوتاكس در حركت دست‌ها اختلال ايجاد مي‌كند؟

از آن جا كه بوتاكس خيلي سطحي تزريق مي‌شود هيچ اختلالي در حركات فرد به‌وجود نمي‌آيد البته ممكن است در همان روزهاي اول فرد نتواند اجسام ظريف را با دستش بگيرد يا در بستن دكمه و زيپ شلوار مشكل پيدا كند اما بعد از 2 يا 3 هفته كاملا بهبود مي‌يابد.تزريق بوتاكس در كم كردن تعريق كف دست حدود 80‌درصد موثر است و در كم‌كردن تعريق زير بغل تا 90‌درصد مي‌تواند بهبوددهنده باشد.

ساده‌ترين درمان تعرق كف پا و دست

كساني كه كف پا يا دست‌شان تعريق بيش از حد دارد ابتدا بايد با تجويز پزشك از داروهاي خاصي استفاده كنند. در سر دسته اين داروها محصولاتي به نام آلومينيوم كلرايد با غلظت‌هاي 20 و 25 درصد است اين نوع داروها غدد عرق را مي‌بندد و باعث كم كاري غدد عرق مي‌شوند، مي‌توانيد از اسپري‌هاي ضدعرق قوي كه حاوي 10 تا 15 درصد هگزاهيدرات كلريد آلومينيوم هستند، استفاده كنيد و دسته دوم داروهايي هستند، از موادي مانند فرمالين با درصد بسيار كم گرفته مي‌شوند اين دارو‌ نيز غدد عرق را مي‌بندند و بدن ديگر عرق روش ديگر براي كم كردن عرق استفاده از دستگاه خاصي به اسم «يونوتوفورزيس» است، روش كار با اين دستگاه به اين طريق است كه بيمار دست و پايش را درون محلولي در دستگاه قرار مي‌دهد، از اين محلول جريان برق عبور مي‌كند و اين جريان برق باعث بسته‌شدن غدد عرقي دست و پا مي‌شود. در واقع جريان الكتريسيته به‌طور موقت كار غدد عرق را متوقف مي‌كند. اثر اين دستگاه تنها تا زماني است كه فرد از آن استفاده مي‌كند و بعد از مدتي استفاده نكردن از دستگاه تعرق دوباره به حالت اول باز خواهد گشت.

اگر هيچ درماني جواب ندهد!

روش آخر براي درمان تعرق كف پا و دست نوعي جراحي خاص است، در اين روش جراح سيستم اعصاب سمپاتيك ناحيه مورد يعني كف پا يا كف دست را تخريب مي‌كند. البته اين شيوه درمان حتما بايد توسط پزشك جراح انجام شود نه متخصصان پوست اما مشكل اين جراحي اين است كه ممكن است، تعريق در نواحي ديگر افزايش يابد و اين عمل فقط در مواردي توصيه مي‌شود كه بدن به درمان‌هاي اوليه مثل دارو و دستگاه يونوتوفورزيس و آمپول بوتاكس جواب ندهد.

مام زير بغل باعث خارش مي شود؟

خب از آنجا كه درجه حساسيت افراد متفاوت است، امكان بروز چنين حساسيتي با هر تركيبي وجود دارد و لازمه درمان اين مشكل، قطع مصرف محصول و درمان اختصاصي است. شايع‌ترين عارضه‌اي كه ممكن است ايجاد شود، درماتيت‌هاي (التهاب‌هاي) موضعي ناشي از تحريك پوستي توسط اين مواد است كه اين مورد بيشتر در ارتباط با نمك‌هاي آلومينيوم است كه در نواحي زير بغل و گاه دست‌ها و پاها (محل‌هاي مصرف) ايجاد مي‌شود. با كاهش دفعات مصرف يا استفاده از تركيبات ملايم‌تر و نيز استفاده از آن در پوست بدون عرق و به‌خصوص شب‌ها كه عرق كردن كمتر است، ضمن اين‌كه موجب اثر بيشتر و عوارض كمتر مي‌شود، آسيب كمتري نيز به البسه وارد مي‌كند.

چرا بايد پاها را شست؟

يكي ديگر از مشكلات پا باز هم در فصل گرم سال ايجاد زخم‌ها و التهاب‌هاي دردناك در بين انگشتان پاست. اين مشكل هم به‌دنبال تعريق زيادي در پا ايجاد مي‌شود. به‌طور كلي محيط مرطوب و گرم بهترين محيط براي رشد باكتري‌ها و قارچ‌هاست. بين انگشتان پا هم دقيقا همين 2 مشخصه را دارد. بنابراين رشد قارچ‌ها در اين نواحي بسيار رايج و از طرفي ساده‌تر است‌؛ اما باز هم جاي نگراني نيست. اين مشكل هم به سادگي قابل درمان است. براي مقابله با آن لازم است بعد از هربار كه پا را از كفش خارج مي‌كنيم، پا شسته شود و بعد از شست و شو كاملا خشك شود. خشك كردن مرحله بسيار مهمي است كه معمولا بسياري از ما آن را رعايت نمي‌كنيم و در حقيقت با وجود شست‌و‌شو رطوبت لازم براي رشد ميكروب‌ها را فراهم مي‌كنيم! بنابراين بعد از هر شست‌و‌شو لازم است بين انگشتان كاملا خشك شود.

از كدام ضد‌عرق استفاده كنيم ؟

در همه اسپري‌ها و ضدعرق‌ها از صابوني گرفته تا ژلي و... تركيباتي از آلومينيوم با غلظت‌هاي بسيار پايين وجود دارد كه تعريق را كم مي‌كنند، علاوه بر اين تركيباتي از آنتي‌باكتريال‌ها دارند كه ميكروب‌هاي ايجاد‌كننده بوي بد را از بين مي‌برند. بين مدل‌هاي مختلف اين ضدعرق‌ها از صابوني تا رولي يا اسپري يا... تفاوت چنداني بين مواد اصلي و موثر وجود ندارد بنابراين اين‌كه كدام را انتخاب كنيد كاملا وابسته به سليقه خودتان است. گاهي مي‌شنويم بعضي مي‌گويند اين ضدعرق‌ها باعث تحريك غدد لنفاوي و سرطان سينه و... مي‌شوند، در اين مورد جاي هيچ‌گونه نگراني نيست به شرط اين‌كه از آن دسته دئودورانت‌ها و مام رولت‌هايي استفاده كنيم كه مجوز وزارت بهداشت دارند اين مجوز نشان مي‌دهد كه روي اين مواد آزمايش‌هاي لازم انجام شده و از فيلترهاي خاصي گذشته‌اند و فاقد هرگونه احتمال سرطان زايي هستند پس با انتخاب درست جاي هيچ نگراني نيست.

تعريق زياد پوست را بهتر مي‌كند؟

گاهي مي‌شنويم كه مي‌گويند عرق كردن زياد باعث بهتر شدن پوست مي‌شود يا تعريق صورت سبب به‌وجود آمدن جوش مي‌شود ولي بين اين‌ها هيچ ارتباطي وجود ندارد و تمام اين حرف‌ها نادرست است.

دوش آب سرد چه تاثيراتي دارد؟

بهتر است در فصل گرم سال از دوش گرفتن با آب سرد و خنك غافل نمانيم. اين دوش گرفتن‌هاي مكرر بدن را خنك مي‌كنند و طبيعي است كه هر چه دماي بدن كمتر شود ميزان تعريق هم كمتر مي‌شود البته دوش آب سرد زماني مي‌تواند در كاهش تعريق موثر واقع شود كه تعريق ناشي از بيماري نباشد. پس قبل از هر اقدامي بهتر است به‌دنبال تعريق زياد به متخصص پوست مراجعه كرده و از علت آن آگاه شويد. علاوه بر اين‌ها بايد بدانيد تعريق زياد و تجمع ترشحات عرق زمينه‌ساز بروز حساسيت‌هاي پوستي، بيماري‌هاي قارچي و... مي‌شود، بنابراين استفاده از مام، دئودورانت، صابون، كرم و ژل‌هاي شست‌وشو به‌طور مرتب در فصل گرما توصيه مي‌شود.

كساني كه كف سرشان عرق مي‌كند

درمان تعريق كف سر نيز بسيار مشكل است، در اين منطقه نمي‌توان به راحتي دارو تجويز كرد و تنها راه اين است كه فرد در محيط‌هايي قرار بگيرد كه تعريق كمتري داشته ‌باشد. استحمام هر روزه مي‌تواند تا حدي كمك‌كننده باشد ولي راه‌حل خيلي مؤثري نيست.

چرا تعريق لباس ‌را زرد مي‌كند؟

همان طور كه گفتيم روي پوست ميكروب‌هايي وجود دارد و اين ميكروب‌ها موادي از عرق را تجزيه مي‌كنند كه در بافت پارچه نفوذ مي‌كند و باعث ايجاد رنگ زرد در لباس مي‌شود، اگر از داروهاي آنتي‌باكتريال استفاده شود اين ميكروب‌ها كم مي‌شود و در نتيجه نه لباس بو مي‌گيرد و نه رنگ، البته استفاده از ضد‌عرق‌ها نيز به‌‌دليل وجود مواد آنتي‌‌باكتريال تا حدي موثر است بهترين زمان براي استفاده از مواد خوشبوكننده و ضد‌تعريق زير بغل، بعد از استحمام است تا مجاري غدد بسته شود و با كاهش تعريق و از بين رفتن ميكروب‌ها ديگر لباس شما رنگ نگيرد، البته استفاده از مواد خوشبوكننده براي بچه‌ها توصيه نمي‌شود.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#449 | Posted: 18 Dec 2011 06:51
10 نکته که دندانپزشکان به شما نمی‌گویند

چگونه در مطب دندانپزشک راحت باشید

وقتی خسته‌اید، رفتن به دندان‌پزشکی را فراموش کنید

هیچ‌گاه در زمان بحران‌های جسمی، روحی و حتی خستگی زیاد به دندانپزشکی نروید. اینگونه مسائل می‌تواند با کاهش آستانه تحریک‌پذیری، منجر به افزایش احساس درد شده و در نهایت نارضایتی شما را از روند درمان در پی داشته باشد.

به موقع حاضر باشید

سر وقت و بدون تاخیر در مطب حاضر شوید. با این کار نه‌تنها به دندانپزشک خود نشان می‌دهید که به وقت او و درمان خود احترام می‌گذارید، بلکه می‌توانید به او برای انجام درمان وقت کافی و بدون عجله بدهید.

کمی صبور باشید

در سالن انتظار صبور باشید. در صورتی که درمان بیمار قبلی به درازا کشید و در راس ساعت مقرر پذیرش نشدید، آرامش خود را حفظ کنید.

فقط یک تیم دندانپزشکی را انتخاب کنید

سعی کنید تمام درمان‌های دندانپزشکی خود را در یک محل مورد اطمینان انجام بدهید. انجام درمان‌های دندانپزشکی در محل‌های متفاوت و توسط دندانپزشکان مختلف می‌تواند باعث تداخل درمان شما شده و شما را درگیر انتخاب‌های سلیقه‌ای کند.

زمان بدهید تا نتیجه بگیرید

نباید انتظار داشته باشید که درمان‌های پروتز و زیبایی دندانپزشکی یکباره ظاهر شما را تغییر دهد. گاهی اوقات برای عادت کردن به درمان خود (پروتز و یا زیبایی) به زمان احتیاج خواهید داشت. به خود و دندانپزشک‌تان زمان بدهید.
حتی پس از بعضی از درمان‌های دندانپزشکی تا چند روز احساس درد طبیعی است، این امر دلیلی برای زیر سوال بردن کار دندانپزشک‌تان نیست.

به دندان‌های خود احترام بگذارید

اکثر درمان‌های دندانپزشکی به مواظبت و مراقبت شما از درمان انجام‌شده بستگی کامل دارد. بنابراین آنها را رعایت کنید.

جدی بگیرید

فراموش نکنید هرچه زودتر برای درمان‌های دندانپزشکی خود مراجعه کنید، درمان شما ساده‌تر، با هزینه کمتر و دوام بیشتر خواهد بود.

مقایسه نکنید

نباید هیچ‌گاه هزینه و درمان دندانپزشکی که برای شما انجام شده را با هزینه و درمان دندانپزشکی که برای دیگران انجام شده (حتی درمان‌های مشابه) مقایسه کنید. چراکه به نظر شما ممکن است درمان مشابه باشد، ولی به یاد داشته باشید هزینه پرداختی تابعی از پیچیدگی درمان، شیوه درمان، مدت زمان، کیفیت مواد و وسایل دندانپزشکی، لابراتوار و... و در نهایت تبحر و تعهد دندانپزشک است.


رودربایستی را کنار بگذارید

با دندانپزشک خود راحت باشید

اگر از دندانپزشکی می‌ترسید و یا نسبت به مرحله خاصی از درمان (مانند: تزریق، تراش، صدای توربین، بو و مزه مواد دندانپزشکی) احساس خوبی ندارید، بدون خجالت و با اعتمادبه‌نفس حتما به دندانپزشک خود بگویید. ابراز ترس، نگرانی و ناراحتی شما از دندانپزشکی به دکترتان این آگاهی را می‌دهد که باید به شما بیشتر توجه کرده و یا از روش‌های کم کردن استرس استفاده نماید.

ازمراحل درمان خود آگاه باشید

بعضی از درمان‌های دندانپزشکی وابسته به یکدیگر و تفکیک‌ناپذیرند. حتما از مراحل، چگونگی،‌ مدت زمان و تعداد جلسات درمان و همچنین هزینه‌های مربوطه اطلاع کامل پیدا کنید.(در حین درمان‌های دندانپزشکی ممکن است کار پیش‌بینی نشده‌ای رخ بدهد که کار را طولانی‌تر کند، این امر نباید باعث تردید و عدم اطمینان شما به دندانپزشک بشود.)

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#450 | Posted: 19 Dec 2011 08:26
نشانه های هشدار در بارداری

-لکه بینی یا هرگونه خونریزی از واژن

-کاهش حرکت جنین یا عدم آن

-آب ریزش یا خیسی ناگهانی لباس زیر

-سردردشدید مداوم همراه با تاری دید

-تب و یا لرز

-درد شدید شکم یا پهلوها و یا درد سردل

-سوزش یا درد در هنگام ادرار کردن

-تنگی نفس

-ورم انگشتان دست ها و صورت و یا تمام بدن ( به ویژه اگر افزایش ناگهانی وزن داشته باشید )

-درد و ورم یک طرفه ساق و ران

-استفراغ مداوم و شدید و یا استفراغ خونی

-عفونت ، آبسه و درد شدید دندان

- افزایش وزن ناگهانی (1 کیلوگرم و یا بیشتر در هفته )

-بالا آوردن (استفراغ) در سه ماهه سوم

-دردهایی با فاصله منظم که بیش از 20 ثانیه طول کشیده ، تکرار شود .

- کاهش شدت و تعداد حرکت های جنین از ماه هفتم به بعد .

بررسی و شمارش حرکت های جنین به روش زیر است. می توانید تقریبا یک ساعت پس ازخوردن غذا و یا پس از 5 دقیقه قدم زدن در اتاق و یا نوشیدن نوشیدنی های خنک ، به حالت دراز کش به پهلوی چپ قرار بگیرید و دست های تان را روی شکم تان قرار دهید و تعداد لگد های دلبندتان را بشمارید. زمان آن نیز را در دفتر یاد داشت فرمایید . 5 - 4 حرکت جنین را باید در زمان یک ساعت حس و ثبت کنید .اگر تعداد حرکات کمتراز این بود ، با گروه مامایی تان در میان بگذارید.نشانه های بی خطر در بارداری در برابر نشانه هایی که گفته شد ، نشانه هایی هم هستند که در بارداری ممکن است پیش بیاید و خطرناک نیستند.

این نشانه ها شامل:
-ترشح شیر از پستان ها درسه ماهه دوم دوران بارداری
-کاهش مختصر حافظه در سه ماهه سوم
-احساس خستگی
-خواب آلودگی
-افزایش ترشح بزاق
-کمردرد
-افزایش تعداد نفس

در صورت مشاهده نشانه های بالا لازم نیست به بیمارستان مراجعه نمایید ولی برای کنترل و تسکین آن، در ویزیت بعدی با گروه مامایی در میان بگذارید .

چراغی در دست، چراغی در دلم.
زنگار ِ روحم را صیقل می‌زنم.
آینه‌ای برابر ِ آینه‌ات می‌گذارم
تا با تو
ابدیتی بسازم
     
صفحه  صفحه 45 از 57:  « پیشین  1  ...  44  45  46  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites