تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 84 از 100:  « پیشین  1  ...  83  84  85  ...  99  100  پسین »  
#831 | Posted: 24 Jan 2012 12:45
هنگامی که خدایان سفیدپوش اشتباه می‌کنند

بنا بر گمانه‌زنی‌ها سالانه هزاران بیمار به دلیل اشتباهاتی که پزشکان در اتاق جراحی یا در تجویز دارو مرتکب می‌شوند، جان خود را از دست می‌دهند. حال روش‌های جدیدی برای جلوگیری از اشتباهات پزشکان در نظر گرفته شده است.

پزشکان معمولا در جامعه از احترام ویژه‌ای برخوردار هستند. اما اعتبار اجتماعی این منجیان جان بیماران به این معنا نیست که آنها هیچ‌گاه مرتکب اشتباه نمی‌شوند. پزشکان گاهی اوقات اشتباهاتی می‌کنند که پی‌آمدهای بسیار خطرناک و جبران‌ناپذیری برای بیماران به همراه دارد.

اوربان لافر، پزشک جراح سوئیسی، در سال‌های نخست فعالیت‌اش به عنوان پزشک بزرگ‌ترین خطا را مرتکب شد؛ خطایی که نزدیک بود او را از ادامه کار در رشته‌اش باز دارد.

لافر آن زمان در کلینیک کوچکی کار می‌کرد. روزی بیماری مبتلا به سنگ صفرا را به این کلینیک منتقل کردند. پزشک سرپرست تشخیص داد که وضعیت بیمار حاد است و کیسه صفرا بایستی برداشته شود. مسئولیت این جراحی به لافر داده شد. او یکی از مجراها را برید و کیسه صفرا را خارج کرد.

ابتدا به نظر می‌رسید که همه چیز خوب پیش رفته است. اما روز بعد بیمار درد شدیدی داشت و رنگ صورتش زرد شده بود. دوباره از بدن بیمار عکس گرفتند و معلوم شد که لافر بجای بریدن مجرای صفراوی، مجرای حیاتی بین معده و کبد را بریده است. او می‌گوید: «اشتباهی بود که مسئولیتش بر عهده من است. آناتومی بیمار عادی نبود. در بدن او مجرای صفراوی وجود نداشت و من به طور اشتباهی مجرای دیگری را بریدم»

سکوت برای فرار از حس گناهبنا بر گزارش انجمن پزشکی آلمان، سالانه ۵۰۰ نفر به علت اشتباهات پزشکی از جمله فراموش‌شدن ابزار جراحی در بدن و تجویز اشتباه دارو، جان خود را از دست می‌دهندبنا بر گزارش انجمن پزشکی آلمان، سالانه ۵۰۰ نفر به علت اشتباهات پزشکی از جمله فراموش‌شدن ابزار جراحی در بدن و تجویز اشتباه دارو، جان خود را از دست می‌دهند. در عین حال پژوهش‌ها‌یی در هلند و کانادا نشان می‌دهند که آمار قربانیان خطاهای پزشکی ده تا پانزده بار بیشتر از رقمی است که آلمان اعلام کرده است.

دولت آلمان دوشنبه (۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی) طرح قانون جدیدی در ارتباط با حقوق بیماران را ارائه کرد که قرار است تا پایان سال تصویب شود. بر اساس این طرح، حقوق بیماران در مقابل پزشک معالج خود افزایش خواهد یافت. اما چطور می‌توان شمار خطاهای پزشکی را کاهش داد؟

هاردی مولر، مدیر انجمن حمایت از حقوق بیماران در آلمان (APS) می‌گوید: «ما باید پزشکان را ترغیب کنیم تا اشتاباهاتی که مرتکب می‌شوند را گزارش دهند.» به عقیده مولر، اصلا نباید در این زمینه از واژه "اشتباه" استفاده شود، زیرا پذیرفتن اشتباه برابر است با پذیرش تقصیر و بیشتر افراد برای فرار از حس گناه ترجیح می‌دهند در مورد نارسایی‌های به وجود آمده صحبت نکنند».

بنا بر گزارش این انجمن، دلیل ۸۰ درصد از حوادثی که در این زمینه رخ می‌دهند، مواردی مانند استرس زیاد، بروز سوء‌تفاهم در ارتباط برقرار کردن با بیمار، سازمان‌دهی نامناسب و عدم داشتن تجربه کافی است. اما حال روش‌هایی برای جلوگیری از بروز اشتباهات در درمان بیماران کشف شده‌است.


سیستم کامپیوتری تبادل اشتباهات پزشکیدولت آلمان دوشنبه گذشته طرح قانون جدیدی در ارتباط با حقوق بیماران را ارائه کرد که قرار است تا پایان سال تصویب شود. بر اساس این طرح، حقوق بیماران در مقابل پزشک معالج خود افزایش خواهد یافت

اوربان لافر هفت سال پیش در بیمارستانی در شهر "بیل" سوئیس برنامه‌ای کامپیوتری به نام "CIRS" (Critical Incident Report System) ابداع کرد که توسط آن پزشکان و پرستاران می‌توانند به طور گمنام اشتباهاتی که صورت می‌گیرد را گزارش دهند. سپس از طریق اینترنت این گزارش‌ها با بیمارستان‌های دیگر تبادل می‌شود تا همواره به شمار بیشتری از کارمندان بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها نسبت به خطاهای احتمالی هشدار داده شود.

در سوئیس چنین سیستم مرکزی از سال ۲۰۰۶ وجود دارد. در آلمان نیز از سال ۲۰۱۰ از سیستمی مشابه استفاده می‌شود. لافر می‌گوید: «ما پزشکان با استفاده از سیستم تبادل گزارش در بیمارستان‌ها یاد می‌گیریم که در مورد اشتباهاتی که رخ می‌دهند صحبت کنیم».
لافر خود هنوز تحت تأثیر اشتباهی است که در مورد بیمار مبتلا به سنگ کیسه صفرا مرتکب شده بود. حس گناه در آن روزها او را به شدت آزار می‌داد. لافر در نهایت با پزشک سرپرست کلینیک نزد بیمار می‌رود تا به او در مورد اشتباهی که رخ داده گزارش دهد. او سپس با بیمار به شهر بازل می‌رود تا متخصص ترمیم مجاری کیسه صفرا او را عمل کند.

بعد از گذشت نیم سال بیمار بهبود می‌یابد. لافر می‌گوید: «مهم این است که پزشک برای بیمار به طور شفاف توضیح دهد که چه اتفاقی افتاده است».

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#832 | Posted: 24 Jan 2012 12:46
درمان خانگی سرماخوردگی و آنفلوآنزا

هیچ می دانید که چرا درمان های طبیعی و خانگی سرماخوردگی و آنفلوانزا، هنوز که هنوزه مورد توجه مردم هستند؟ گرچه برخی از داروهای ضد ویروسی می توانند از سرماخوردگی جلوگیری کرده و یا مدت آن را کاهش دهند، اما بیشتر داروها تنها تسکین دهنده موقت علائم می باشند.


تب کار خودش را می کند

دمای بالای بدن باعث می شود که میکروب ها در بدن باقی نمانند و بدن با بیماری ها بجنگد.

اگر امکان داشته باشد، تحمل تب برای چند روز باعث بهتر شدن بیماری می گردد.

هنگام تب مراقب باشید دچار کم آبی بدن نشوید.

اگر تب بیشتر از 40 درجه دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

در مورد نوزادان سه ماهه و کوچکتر، برای تب بیشتر از 37 و نیم درجه به پزشک مراجعه کنید.


استراحت کنید

زندگی پرمشغله و پر استرس امروزی، استراحت کافی را از شما می گیرد.

اما اگر بیمار هستید، حتما به قدر کافی استراحت کنید تا برای جنگیدن با میکروب ها و دور کردن آنها انرژی داشته باشید.

در مواقع بیماری باید مراقب باشید که آب بدنتان از بین نرود. بنابراین، مقدار زیادی از مایعات و نوشیدنی ها را مصرف کنید تا سلول های ایمنی بدنتان بتوانند با میکروب ها به خوبی بجنگند و پیروز شوند.

عنصر روی

برخی از تحقیقات نشان داده که عنصر روی دارای خواص ضد ویروسی می باشد و جلوگیری از تشکیل پروتئین خاصی می کند. ویروس سرماخوردگی برای تکثیر خود از این پروتئین استفاده می کند.

مصرف شربت، قرص و یا قرص های مکیدنی عنصر روی، ممکن است درمان موثری برای سرماخوردگی باشد.

مصرف مکمل روی باعث بهبودی سریع و کاهش علائم بیماری خواهد شد.

ویتامین C

اثر ویتامین C بر سرماخوردگی هنوز مشخص نیست. اما برخی تحقیقات نشان داده است که این ویتامین ممکن است از عوارض جدی همانند: پنومونی و عفونت ریه جلوگری کند.

مصرف بیشتر از 2000 میلی گرم در روز ویتامین C، ممکن است باعث ایجاد سنگ کلیه و اسهال گردد.

همیشه قبل از مصرف ویتامین C، اطلاعات محتوی دارو را بخوانید.


دادن بخور

تنفس بخار آب باعث می شود گرفتگی بینی از بین رود و آبریزش بینی را تسکین می دهد.


قطره بینی (کلراید سدیم)

چکاندن آب بینی به داخل بینی می تواند ذرات ویروس و باکتری را از بین ببرد و احتقان و گرفتگی آن را کاهش دهد.

قطره بینی را می توانید از داروخانه تهیه کنید. 2 تا 3 بار در روز این قطره را در بینی خود بچکانید.

به یاد داشته باشید که شستشوی راه های بینی با آب ساده می تواند باعث احساس سوزش شدید گردد. پس از این کار خودداری کنید.

پماد نعنا

پاک کردن و تمیز کردن مداوم بینی در سرماخورگی و آنفلوانزا باعث می شود پوست اطراف سوراخ های بینی قرمز و پوسته پوسته شود و بسوزد. لذا در زیر بینی خود، مقداری پماد نعنا بمالید.

فواید این پماد عبارت است از: بی حس کردن و کاهش درد و بازکردن راه های بینی.

همیشه قبل از مصرف، برچسب این محصولات را بخوانید.

غرغره با آب نمک

بسیاری از مردم برای درمان گلودرد، آب نمک غرغره می کنند.

یک لیوان آب را با یک قاشق چایخوری نمک مخلوط کرده و 4 بار در روز غرغره کنید.

غرغره با آب نمک، رطوبت گلو را حفظ می کند.نوار بینی

یک راه دیگر برای گرفتگی بینی در شب، استفاده از نوارچسب بینی می باشد.

این نوار بر پل بینی گذاشته می شود و مسیر بینی را باز می کند.

این نوارها را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#833 | Posted: 24 Jan 2012 12:46
خواب زیاد هم ضرر دارد

تحقیقات نشان می‌دهد خواب کمتر از 3 ساعت و نیم و بیشتر از 8 ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا 15 ‌درصد افزایش می‌دهد. بنابراین کم‌خوابی و پرخوابی هر دو می‌توانند خطرساز باشند.


خواب یک نیاز فیزیولوژیک بدن است که باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی در شخص می‌شود.

مرکز تنظیم خواب در ساقه مغز قرار دارد و ما به طور متوسط در شبانه‌روز به 7 تا 8 ساعت خواب نیازمندیم.

تحقیقات نشان می‌دهد خواب کمتر از 3 ساعت و نیم و بیشتر از 8 ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا 15 ‌درصد افزایش می‌دهد. بنابراین کم‌خوابی و پرخوابی هر دو می‌توانند خطرساز باشند.

تاثیرات منفی خواب بیش از حد

خواب زیاد بیماری نیست، بلکه نشانه بیماری می باشد.

افرادی که بیش از حد می‌خوابند نسبت به سایر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت و چاقی قرار دارند.

افرادی که از نظر بدنی سالم به نظر می‌رسند و از منظر پزشکی چاق به شمار نمی‌آیند، نمی‌توانند زیاد بخوابند و حتی اگر خود نیز بخواهند نیز نمی‌توانند خواب بیش از حد داشته باشند.
گاهی هنگامی که بیش از حد می خوابید، نسبت به خود خشمگین می شوید که این حالت به تدریج می تواند تاثیری منفی بر عزت نفس داشته باشد.

از کجا بدانید که به خواب اضافی، نیاز ندارید؟

پس از خواب مفرط، احساس تجدید قوا و پر انرژی بودن نمی کنید. برعکس، کاملا خواب آلود هستید، گاهی اوقات چشم یا سرتان هم درد می کند، گیج هستید و حتی ممکن است نتوانید حواس خود را جمع کنید.

دلایل خواب بیش از حد

- عادات غیر اصولی مانند: بیدار ماندن تا دیر وقت، انجام کارهای شیفتی، تغذیه نامناسب و محیط پر سر و صدا.

- به دلیل ناهنجاری های جسمی مانند: قطع تنفس هنگام خواب یا آپنه.

- مشکلات روحی روانی مانند: افسردگی، کمبود انگیزه یا ترس از شکست.

چگونه خواب بیش از حد را متوقف کنیم؟

ابتدا باید این احساس را در خود ایجاد کنید که حتما بر عادت خواب بیش از حد غلبه کنید. سپس با رعایت یک برنامه منظم خوابیدن و بیدار شدن، سیستم خواب خود را دوباره به نظم درآورید.

چه زمانی به خواب می روید؟ چه زمانی بیدار می شوید؟ حداقل طوری برنامه ریزی کنید که هر روز، در یک ساعت مشخص بیدار شوید.

شما باید برای خود برنامه ای داشته و آن را به طور دقیق اجرا کنید.

انجام این کار در ابتدا مشکل است، زیرا ممکن است سیستم خوابتان آسیب ببیند.

باید به هر روشی که بتواند شما را درست سر موقع بیدار کند، متوسل شوید؛ مثلا چند ساعت زنگ دار را تنظیم کرده و همه را با هم و در جاهای مختلفی که نتوانید خاموششان کنید بگذارید؛ از دوستی بخواهید که به شما تلفن کند؛ همسرتان را به کمک بطلبید و خلاصه هر کاری می توانید انجام دهید.

شرایط مناسب را برای داشتن خوابی خوب در شب محیا کنید و عوامل بد (نور، سر و صدا، عادت تماشای فیلم در رختخواب و…) را حذف کرده یا تعدیل کنید.

روشی مناسب و عملی برای بیدار شدن خود پیدا کرده و هر روز از آن استفاده کنید.

بر روی انگیزه های خود و انضباط شخصی متمرکز شده و آنها را تقویت کنید.


چگونه بهتر بخوابیم؟

- اگر پس از 20 دقیقه درازکشیدن در بستر خوابتان نبرد، برخیزید و به کاری شمغول شوید تا احساس خواب آلودگی به شما دست دهد. کاملاً بنشینید و از روشن کردن چراغ ها بپرهیزید.

- از خواب بعد از ظهر بپرهیزید. این سبب می شود که هنگام خواب شب، کاملاً آماده خواب باشید.

اگر نمی توانید از خواب بعد از ظهر صرف نظر کنید، کمتر از یک ساعت و قبل از ساعت 3 بعدازظهر بخوابید.

- برای بیدارشدن از خواب و به خواب رفتن خود برنامه ثابتی داشته باشید. حتی در تعطیلات آخر هفته سعی کنید که نظم خواب خود را حفظ کنید.

- حداقل 4 ساعت قبل از خواب ورزش نکنید. ورزش در صبح و ابتدای بعدازظهر تداخلی در خواب ایجاد نمی کند.

- تنها هنگامی بخوابید که خوابتان می آید.

- از بستر تنها برای خوابیدن استفاده کنید.

- حداقل 4 تا 6 ساعت قبل از خواب از: سیگار، الکل و مواد کافئین دار اجتناب کنید.

- اگر معده شما خالی است، قبل از خواب، کمی غذا بخورید. مصرف مقادیر زیادی غذا به خصوص قبل از خواب و یا خالی بودن بیش از حد معده و احساس گرسنگی سبب اختلال در خواب شما می شود.

- 90 دقیقه قبل از خواب، با آب گرم حمام کنید. این کار باعث افزایش دمای بدن شما می شود و هنگامی که در بستر آرمیده اید، کاهش دمای بدن شما سبب احساس خواب آلودگی در شما می شود.

- قبل از خواب، از راحت و مناسب بودن شرایط اتاق خوابتان مطمئن شوید. دمای مناسب، تاریکی کافی، سکوت کافی و بستر راحت برای خواب راحت، ضروری است.

- گوش دادن به آهنگ آرام ‌و بدون کلام قبل از خواب در درمان بی‌خوابی موثر است.

- چنانچه فرد پس از گذشت نیم ساعت به خواب نرفت، لازم است یک فعالیت آرام بخش مانند مطالعه کتاب را انجام دهد و قبل از خواب از مصرف مایعات زیاد خودداری کند.

- از مصرف داروهای خواب‌آور به طور خودسرانه پرهیز شود، چرا که می‌تواند اعتیاد به دارو را در فرد ایجاد کند.

- از نور خورشید برای تنظیم ساعت بیولوژیک بدن خود استفاده کنید. به محض این که از خواب بلند شدید، برای 15 دقیقه از محیط خانه خارج گردید و نور روز را تجربه کنید.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#834 | Posted: 24 Jan 2012 12:47
قطع تحقیقات در مورد آنفلوآنزای مرغی به دلیل نگرانی از سوء استفاده تروریستهادر حالی که ویروس H5N1 که نوعی ویروس آنفلوآنزای مرغی است، برای انسانها بسیار مرگبار است اما تا کنون تلفات محدودی برجا گذاشته، زیرا به سادگی از انسان به انسان سرایت نمی کند

دانشمندانی که موفق به خلق نوع جدید و بالقوه مرگبارتری از آنفلوانزای مرغی شده بودند، به دلیل نگرانی از سوء استفاده احتمالی توسط تروریستها تحقیقات خود را موقتا متوقف کرده اند.

این پژوهشگران در نامه ای که در دو نشریه علمی "ساینس" و "نیچر" منتشر کرده اند، خواستار آن شده اند که در مورد ارزش و همچنین خطرات انجام چنین مطالعاتی بحث و گفتگو صورت بگیرد.


مقاما های آمریکایی ماه گذشته از مولفان این تحقیقات خواستند که پیش از انتشار مقالات خود، جزییات مهمی را از آنها حذف کنند.

گروهی از مشاوران دولت آمریکا هشدار داده بودند که اطلاعات موجود در این تحقیقات ممکن است برای اقدامات تروریستی مورد استفاده قرار بگیرد.

متخصصان ایمنی در حوره تحقیقات بیولوژیک نگرانند که یک نوع تغییر یافته و مسری تر از ویروس آنفلوآنزای مرغی ممکن است باعث همه گیری مرگباری شود که تلفات آن حتی از شیوع آنفلوآنزای اسپانیایی در اوایل قرن بیستم هم بیشتر باشد.

در فاصله سالهای ۱۹۱۸ تا ۱۹۱۹ که ویروس مرگبار موسوم به آنفلوآنزای اسپانیایی در جهان شایع شد، حدود ۴۰ میلیون نفر جان خود را از دست دادند.

'اقدام درست'

هیاتی که در وزارت بهداشت آمریکا در مورد ایمنی تحقیقات بیولوژیک به دولت مشاوره می دهد، توصیه کرده است که جزییات مهمی از محتوای مقالات مربوط به این تحقیقات تازه حذف شود و همین مسئله باعث واکنشهای خشمگینانه ای در سطح بین المللی شده است.

ران فوشیر، از محققان مرکز پزشکی اراسموس در روتردام هلند به نشریه علمی "ساینس اینسایدر" گفت "من ترجیح می دادم که این ماجرا این همه جنجال به پا نمی کرد، اما حالا که به پا کرده کاری در مورد آن نمی توان کرد."

او افزود که "به همین دلیل فکر می کنم این حرکت اقدام درستی بوده است."

در حالی که ویروس H5N1 که نوعی ویروس آنفلوآنزای مرغی است، برای انسانها بسیار مرگبار است اما تلفات آن تا کنون محدود بوده است، زیرا به سادگی از انسان به انسان سرایت نمی کند.

اما پژوهشگران دانشگاه اراسموس هلند و دانشگاه ویسکونسین - مدیسون آمریکا در پژوهشی مشترک، این ویروس را به شکلی تغییر دادند که امکان سرایت آن بین موش خرما‌‌‌‌ها بسیار بیشتر شد.

دو نشریه علمی اکنون می خواهند که نتایج این تحقیقات را به استثنای بخشهای حساس آن، منتشر کنند و همزمان مسئولان آنها در حال رایزنی با دولت آمریکا هستند تا راهی برای ارائه این اطلاعات به "دانشمندان مسئول" پیدا شود.

سازمان بهداشت جهانی ماه دسامبر گذشته در بیانیه ای اعلام کرد که محدود کردن دسترسی عمومی به نتایج تحقیقات، به توافق حاصل شده میان اعضای سازمان لطمه خواهد زد.

هیات مشاور دولت آمریکا در حوزه ایمنی تحقیقات بیولوژیک از ۱۸ کارشناس دولتی و ۲۳ متخصص خارج از دولت تشکیل شده است.

این نهاد که می تواند به پژوهشگران توصیه هایی کند، قادر نیست مانع از انتشار تحقیقات آنها شود.

دانشمندانی که تحقیقات اخیر در مورد نوع جدید ویروس آنفلوآنزای مرغی را انجام داده اند، در نامه ای که روز جمعه منتشر کردند نوشته اند که دانش مربوط به انواع مسری تر ویروس آنفلوآنزا پیش از پیدایش آنها در طبیعت، برای کمک به تضمین بهداشت و سلامتی عمومی مهم است.

گزارشها حاکی است که در جریان یک نشست سازمان بهداشت جهانی در ماه فوریه، ممکن است موضوع انتشار این تحقیقات مورد بحث قرار گیرد.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#835 | Posted: 24 Jan 2012 12:48
10 تصور غلط درباره آلزایمر

در طی چند سال اخیر در مورد اینکه آلزایمر چیست؟ چه کسانی به آن مبتلا می شوند؟ تاثیرات آن بر زندگی بیماران چگونه است؟ و … ، تصورات غلط بی شماری به وجود آمده است.این تصورات غلط به علائم بیماری متصل شده و به ما اجازه نمی دهند تا شناخت دقیقی از بیماری پیدا کنیم.

انجمن جهانی آلزایمر معتقد است که اگر از بیماری رفع ابهام شود، مردم خیلی راحت تر می توانند با واقعیت مواجه شوند.


در این قسمت چند تصور رایج نادرست و واقعیت های آنها را برای شما بازگو می کنیم.


تصور غلط 1: اگر یکی از افراد فامیل دچار این بیماری شود، شما نیز به آن مبتلا خواهید شد.

حقیقت: هر چند عوامل وراثتی نقش مهمی را در این بیماری بازی می کنند، اما تنها 5 تا 10 درصد از کل افرادی که دارای بیماری هستند، از طریق موارد ژنتیکی به آن مبتلا شده اند. در اکثر موارد هیچ گونه علامت قابل شناسایی یافت نمی شود. تحقیق و بررسی بر روی ژن ها همچنان ادامه دارد.

تصور غلط 2 : آلزایمر تنها بیماری افراد سالمند است.

حقیقت: هر چند افزایش سن خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد، اما آلزایمر فقط در افراد سالخورده بروز نمی کند. افراد 40 تا 50 ساله ای نیز هستند که دچار آلزایمر شده اند. چیزی که در اینجا باید به خاطر داشته باشیم این است که با افزایش سن، خطر ابتلا به آلزایمر نیز افزایش پیدا می کند.


تصور غلط 3 : آلزایمر قابل درمان است.

حقیقت: برای آلزایمر، هیچ نوع درمان قطعی وجود ندارد. البته چند نوع دارو و معالجات گوناگون وجود دارد که می تواند تا حدی در برخی از بیماران ثمربخش باشد. گام بلندی در راه پیدا کردن درمان برداشته شده که نتایج خوش بینانه ای را به همراه داشته است.تصور غلط 4 : از دست دادن حافظه یعنی آلزایمر.

حقیقت: ممکن است خیلی از افراد با حافظه خود مشکل داشته باشند، اما این بدان معنا نیست که دارای آلزایمر هستند. اگر از دست دادن حافظه بر روی چگونگی زندگی روزمره شما تاثیر می گذارد و توانایی قضاوت و استدلال و استنتاج و سایر مهارت های ارتباطی خود را از دست داده اید، می توانید برای تشخیص مشکل به پزشک مراجعه کنید.تصور غلط 5 : مصرف آلومینیوم باعث ایجاد آلزایمر می شود.

حقیقت: هر چند تحقیقات گسترده ای برای کشف ارتباط میان آلومینیوم و آلزایمر انجام شده است، اما تا کنون هیچ نوع مدرک موثقی در این زمینه به دست نیامده است. بروز بیماری از دلایل مختلفی نشات می گیرد؛ از قبیل: عوامل وراثتی، روش زندگی، عوامل در محیط اطراف و… .تصور غلط 6 : آلزایمر قابل پیشگیری است.

حقیقت: به این دلیل که هنوز علت ایجاد آلزایمر مشخص نشده، نمی توان از آن پیشگیری کرد. اما بهتر است همواره ذهن و بدن خود را با انتخاب های آگاهانه، فعال نگه دارید. این انتخاب ها شامل: ورزش، داشتـن رژیـم غـذایی سالم و مصرف میوه ها و سبزیجات تازه و ماهی می باشد.تصور غلط 7 : ویتامین ها، مکمل ها و قرص های تقویت حافظه می توانند از آلزایمر جلوگیری کنند.

حقیقت: مطالعات بسیاری برای تشخیص تاثیرگذاری فرآورده هایی نظیر ویتامین E و عصاره درخت جینکو انجام شده که اکثرا بی فایده بوده، اما تحقیق در این زمینه همچنان ادامه دارد.تصور غلط 8 : اگر من دچار آلزایمر شوم، زندگی ام تمام است.

حقیقت: شمار کثیری از افراد که دچار آلزایمر هستند، زندگی پر معنا و فعالی را دنبال می کنند. آن ها هدفمند هستند و به هیچ وجه احساس نمی کنند که زندگی شان به پایان رسیده است. تشخیص به موقع بیماری و انجام اقدامات لازم، نقش مهمی را در بهبودی فرد ایفا می کند.

باید برای بیماران محیط مناسب و خدمات ویژه را فراهم آورید، از آن ها حمایت کنید، به فعالیت وادارشان کنید و شوق زندگی را در آن ها بیدار سازید.تصور غلط 9 : تمام بیماران آلزایمری پرخاشگر و خشن هستند.

حقیقت: این بیماری بر روی هر فرد به صورت متفاوتی تاثیر می گذارد. از دست دادن حافظه و به وجود آمدن حواس‌پرتی، اغلب ناامید کننده و ترس آور است. با آگاهی از بیماری و تغییر رفتار در مقابل بیمار می توان از واکنش های خشن و پرخاشگرانه جلوگیری کرد.تصور غلط 10: بیماران آلزایمری متوجه وقایعی که در اطراف آن ها رخ می دهد، نیستند.

حقیقت: بسیاری از افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند، نسبت به کلیه وقایعی که در اطراف آن ها روی می دهد آگاهی دارند، اما عده ای نیز با این مسئله مشکل دارند. آلزایمر توانایی برقراری ارتباط و تشخیص وقایع را از بیماران سلب می کند، هر چند بر روی هر شخص تاثیر متفاوتی می گذارد.


خاتمه دادن به تصورات نادرست

آلزایمر یک نوع بیماری پیش‌رونده است و بسیار ویرانگر می باشد که به مرور زمان سلول های مغز را نابود می کند. معمولا در افراد بالای 65 سال بروز می کند، اما همچنین می تواند بزرگسالان را در سنین کمتر نیز نشانه رود.بروز آلزایمر را می‌توان به تأخیر انداخت

بروز آلزایمر را می توان با رعایت مستمر بهداشت روانی و جسمی در طول زندگی، کنترل و یا به تاخیر انداخت.

هر چند آلزایمر عارضه‌ای است که به عنوان یک روند طبیعی در افراد بر اثر افزایش طول عمر اتفاق می‌افتد، اما کهولت سن یکی از مهم ترین عوامل خطر ابتلا به این بیماری است.

عدم مصرف دخانیات، نداشتن استرس و دغدغه فکری و همچنین انجام فعالیت فکری، فرهنگی و مطالعاتی مستمر و همچنین ورزش‌های روزانه می‌تواند سن ابتلا به بیماری آلزایمر را به تأخیر بیاندازد.

در هر حال درصد بالایی از افراد بالای 70 تا 80 سال، دیرتر یا زودتر دچار این بیماری خواهند شد و گاهی حتی ممکن است فرد سالم، ورزشکار، اهل تفکر و مطالعه به علت عوامل ژنتیکی نیز به آلزایمر مبتلا شود.

این افراد بعد از یک مدت ابتدا زمان را گم می‌کنند، بعد مکان و اشخاص را و در نهایت دچار فراموشی کامل می‌شوند و در سنین بالاتر، حتی رفتارهای کودکانه مثل مکیدن انگشت و در افراد بسیار بسیار سالمند رفتار پسرفت به دوران کودکی مشاهده می‌شود.

داشتن رفتارهای بهانه جویانه، آغاز و انتهای روند زندگی افراد را به هم شبیه ساخته است.

سالمندان باید خود آموزش ببینند که چگونه به ارتقای وضعیت روانی و جهانی خود توجه کنند و از سوی دیگر ارزش‌های اخلاقی به این مفهوم باید در جامعه نهادینه شود که فرد تا پیر می شود جای آن ها در خانه سالمندان نیست و تا جایی که می‌شود باید از آن ها در کانون خانواده نگهداری کرد.

ترتیب دادن برنامه‌های ملاقات منظم و دوره‌ای با افراد مسن در خانه سالمندان ضروری است. در صورت ناچاری و سپردن افراد سالمند به این خانه ها، باید هر از گاهی با بازگرداندن موقت آن ها به کانون خانواده، به تقویت روحیه و کاهش دغدغه‌های فکری و روانی سالمندان کمک کنیم.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#836 | Posted: 30 Jan 2012 03:14
بازداشت رئیس شرکت تولید کننده سیلیکون پستان در فرانسه

پلیس فرانسه رئیس شرکت پی آی پی (PIP)، تولید کننده سیلیکون‌های پستان، که با کیفیت غیر استاندارد تولید و توزیع شده بودند را بازداشت کرد.

منابع پلیس فرانسه به خبرنگاران گفته اند ژان کلودما در منزل خود در جنوب فرانسه بازداشت شده است.


اتهام وی مواردی چون کلاهبرداری و قتل نفس را شامل می شود.

استفاده از مواد زیرسطح استاندارد پزشکی در تولید سیلیکون های معیوب توسط شرکت پی آی پی (Poly Implant Prothese) طی مدتی طولانی صورت گرفته و محصولات این شرکت در بدن زنان بسیاری در ۶۵ کشور جهان از آمریکای لاتین تا اروپا قرار گرفته که احتمال می رود شمار آنها به ۴۰۰ هزار نفر برسد.

برخی نگران سمی بودن مواد استفاده شده در این محصول هستند و دولت های مختلف برای خارج کردن این سیلیکون ها از بدن زنان متقاضی دستورالعمل هایی صادر کرده اند.

سیلیکون های استفاده شده در این محصولات از همان نوعی بوده که برای پر کردن تشک ها استفاده می شود و از نوع سیلیکون های صنعتی بوده اند که فاقد کیفیت برای استفاده در محصولات پیشرفته پزشکی هستند.

محصول شرکت پی آی پی در سال ۲۰۱۰ از اروپا جمع آوری شد چون این نگرانی وجود داشت که پوسته بیرونی پاره شده و باعث نشت سیلیکون به درون بدن فرد شود.

آقای کلودما به پلیس گفته است کارمندان شرکتش موفق شده بودند تا محصولات معیوب را به مدت سیزده سال از چشم بازرسان مخفی نگاه دارند.

با این حال وی تاکید کرده که این سیلیکون ها برای بدن هیچ ضرری ندارند و بشدت از دولت فرانسه به خاطر ارائه خدمات برای خارج کردن سیلیکون های کار گذاشته شده انتقاد کرده و گفته که این امر باعث تحمیل ریسک عمل جراحی به زنان می شود.

وی همچنین زنانی را که علیه وی شکایت قضایی کرده اند، متهم کرده که شکایتشان "صرفا برای پول" بوده است.

تنها ۳۰ هزار زن در فرانسه از سوی مسئولان به خارج کردن سیلیکون ها از بدنشان تشویق شده اند و ۲۷۰۰ تن نیز علیه آقای کلودما شکایت کرده اند.

بر اساس گزارش ها، کلود کوتی، مدیر سابق امور مالی شرکت پی آی پی نیز بازداشت شده است.

بازداشت آقای کلودما توسط پلیس فرانسه در حالی صورت گرفته که پس از افزایش شکایات و نگرانی ها پلیس بین الملل، اینترپل، در ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرد که در صدد دستگیری موسس شرکت پی آی پی است.

خطرات احتمالی محصول معیوب


اتهام ژان کلودما مواردی چون کلاهبرداری و قتل نفس را شامل می شود

به گفته روزنامه لیبراسیون، این نگرانی وجود دارد که بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت پولی ایمپلنت پروتز (Poly Implant prothese (PIP که مرکز آن در مارسی فرانسه است، خطرات بالقوه ای را ایجاد کند.

اکنون هشت مورد سرطان در بین زنانی که از بافت سیلیکونی شرکت (PIP) استفاده کردند، گزارش شده است.

این نگرانی وجود دارد که شماری از موارد ابتلا به سرطان مربوط به نشت سیلیکون از این بافت های پیوندی باشد.

هر چند که مقامات بهداشت فرانسه گفته اند هیچ دلیلی که نشان دهنده این ارتباط باشد وجود ندارد، اما فشارها بر دولت افزایش یافت.

ژل های سیلیکونی تولیدی شرکت (PIP) توسط جراحان زیبایی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

عوارضی همچون تورم و نشت بافت ژلی دربین صدها زنی که از بافت های سیلیکونی این شرکت فرانسوی استفاده کردند، دیده شده است.

تحقیقات انجام شده توسط جامعه جراحان پلاستیک فرانسوی در سال گذشته نشان می دهد که احتمال گسیختگی بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت (PIP) به نسبت سایر بافت های مصنوعی بیشتر است و سیلیکون به کار رفته در این بافت های مصنوعی برای استفاده پزشکی مناسب نیستند.

بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت (PIP) در بین ارزان ترین بافت های مورد استفاده در پیوند های پستان قرار دارد و این بافت ها به میزان زیادی به سایر کشورها هم صادر شده است.

در این حال دولت بریتانیا توصیه همگانی برای خارج کردن این سیلیکون‌ها را رد کرده است و اعلام کرده است که "هیچ مدرکی" در تأیید خطر بالقوه استفاده از این ماده وجود ندارد.

تخمین زده می‌شود که حدود ۴۰ هزار زن بریتانیایی عمل جراحی زیبایی پستان را انجام داده‌اند.

اندرو لنزلی، وزیر بهداشت بریتانیا گفته است:

"در حال حاضر ما در وضعیتی هستیم که مدرکی در رابطه با سرطانزا بودن یا سمی بودن این ماده در دست نداریم. ما همچنین هیچ مدرکی در دست نداریم که نشان دهد خطر پاره شدن یا نشت این نوع سیلیکون از مواد مشابه بیشتر است. پس نگرانی بابت به خطر افتادن سلامتی و جان افراد در این زمینه وجود ندارد و به همین دلیل ما توصیه‌ای بابت جراحی برای خارج کردن این مواد نمی‌کنیم."

او گفت: " درست نیست که زنان این سیلیکونها را از بدنشان خارج کنند چرا که در هر عمل جراحی خطرهای زیادی دارد و گاه خطراتش به مراتب بیشتر از فوائد آن است."جمع آوری سیلیکون های غیراستاندارد پستان از بازار ایرانپروتزهای غیر استاندارد، شرکت فرانسوی در ایران جمع‌آوری شده است

در ادامه روند جمع‌آوری پروتزهای پستان "پلی ایمپلنت" که از فرانسه آغاز شده، سعیدرضا شاهمرادی، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت اعلام کرده که "پروتزهای (سیلیکون های) پستان غیراستاندارد از بازار ایران جمع‌آوری شده است."

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در گفتگو با خبرگزاری فارس، از زنان ایرانی که از این محصول استفاده کرده‌اند، خواسته به پزشک مراجعه کنند و در صورتی که پزشک تشخیص داد خطری سلامت آنها را تهدید می‌کند، نسبت به خارج کردن آن اقدام کنند و در غیر اینصورت جای نگرانی است.


آقای شاهمرادی با اشاره به اینکه براساس تحقیقات انجام شده در کشورهای اروپایی مشخص شده که این سیلیکون از مواد نامرغوب تهیه شده و در بدن زنان از هم پاشیده و منجر به بروز تومور سرطانی می‌شود، افزود:" از حدود چهار سال پیش حدود دو هزار پروتز (سیلیکون) پستان پولی ایمپلنت وارد کشور شده که از این تعداد حدود یک هزار و ۴۱ عدد آن جمع آوری شده است و حدود هزار پروتز مورد استفاده قرار گرفته است."

پیش‌تر در فرانسه این نگرانی مطرح شده بود که بافت های سیلیکونی پیوندی شرکت پولی ایمپلنت پروتز (Poly Implant prothese (PIP که مرکز آن در مارسی فرانسه است، بالقوه می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

تاکنون هشت مورد سرطان در بین زنانی که از بافت سیلیکونی این شرکت استفاده کرده اند، گزارش شده است.خاویر برتراند، وزیر بهداشت فرانسه از زنانی که از این نوع سیلیکون استفاده کرده اند خواست که به عنوان یک "اقدام پیشگیرانه" این مواد را از بدنشان خارج کنند؛ هر چند تأکید کرد که نیاز به جراحی "فوری" نیست.

دولت فرانسه اعلام کرده است که"هزینه عمل جراحی برای خارج کردن سیلیکون، از صندوق بهداشت عمومی فرانسه پرداخت می‌شود؛ اما هزینه گذاشتن مجدد سیلیکون در پستان فقط به افرادی پرداخت می شود که برای ترمیم بیماری سرطان پستان مجبور به استفاده از سیلیکون هستند و نه در موارد مربوط به زیبایی."

آقای شاهمرادی گفته قیمت این پروتزها در بازار بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار است و به دلیل ورشکستگی شرکت توزیع کننده و نمایندگی آن، "جایی برای پرداخت غرامت و خسارت به زنانی که از این پروتز استفاده کردند وجود ندارد و بیمه‌های تکمیلی باید از بیمه شدگانش در این زمینه حمایت کند."

استفاده از محصولات شرکت فرانسوی پی آی پی در سال ۲۰۱۰ در فرانسه قدغن شد چرا که در این سیلیکونها از ژل صنعتی به جای ژل پزشکی استفاده شده و باعث افزایش پارگی آنها شده بود.

آقای شاهمرادی همچنین اعلام کرده که "تمام پروتزهای این شرکت از ۳۳ مرکز جراحی و عرضه این کالا جمع آوری شده و اکنون در بازار وجود ندارد."

پلیس فرانسه، رئیس شرکت پی آی پی (PIP)، تولید کننده سیلیکون‌های پستان، که با کیفیت غیر استاندارد تولید و توزیع شده بودند را در ششم بهمن ماه سالجاری، بازداشت کرد.

منابع پلیس فرانسه به خبرنگاران گفته اند ژان کلودما در منزل خود در جنوب فرانسه بازداشت شده است.

اتهام وی مواردی چون کلاهبرداری و قتل نفس را شامل می شود.

استفاده از مواد غیر استاندارد در تولید سیلیکون های معیوب توسط شرکت پی آی پی (Poly Implant Prothese) طی مدتی طولانی صورت گرفته و محصولات این شرکت در بدن تعداد زیادی از زنان ۶۵ کشور جهان از آمریکای لاتین تا اروپا قرار گرفته که احتمال می رود شمار آنها به ۴۰۰ هزار نفر برسد.

برخی نگران سمی بودن مواد در این محصول هستند و دولت های مختلف برای خارج کردن این سیلیکون ها از بدن زنان متقاضی دستورالعمل هایی صادر کرده اند.

سیلیکون های استفاده شده در این محصولات از همان نوعی بوده که برای پر کردن تشک ها استفاده می شود و از نوع سیلیکون های صنعتی بوده اند که فاقد کیفیت برای استفاده در محصولات پیشرفته پزشکی هستند.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#837 | Posted: 30 Jan 2012 03:15
تغییری که دست گچ‌گرفته در ساختار و فعالیت مغز ایجاد می‌کند

دست شکسته معمولا باید توسط یک گچ آرام نگه داشته شود. اخیرا محققین کشف کرده‌اند که در گچ بودن یک دست می‌تواند حتی تاثیری بر نواحی مغزی بگذارد. این تاثیر می‌تواند در درمان سکته نیز نقشی موثر ایفا کند.
زمانی که دست راست یک فرد راست دست می‌شکند و گچ گرفته می‌شود، زندگی روزمره برای آن فرد دشوار می‌گردد، زیرا کارکردن با دست چپ برای یک فرد راست دست بسیار دشوار است.

اخیرا دانشمندان دانشگاه زوریخ سوئیس در تحقیقی جدید به این نتیجه رسیده‌اند که ساختار و حجم برخی از نواحی مغز به دلیل گچ گرفتن دست و بی‌حرکت بودن آن، پس از گذشت ۱۶ روز تغییر می‌یابند.

ناحیه‌ی چپ مغز مسئول هدایت حرکت دست راست و بالعکس

با گچ گرفتن دست راست یک فرد، ضخامت نواحی چپ مغز که مسئول کنترل دست راست هستند، کاهش می‌یابد. نتیجه‌ی این پژوهش را محققان در نشریه‌ی علمی "Neurology" منتشر کرده‌اند. برخلاف آن، مواد مغزی‌ای که در نواحی راست مغز وجود دارند و مسئول هدایت دست چپ انسان هستند، در این حال رشد می‌کنند.

برای انجام این تحقیق محققان وضعیت ۱۰ فرد راست دست را که دست راستشان شکسته بود، مورد بررسی قرار دادند. این افراد به دلیل داشتن گچ، قادر به حرکت دست راست خود نبودند و باید کارهای روزمره‌ی خود همچون غذاخوردن، مسواک کردن و نوشتن را با دست چپ خود انجام می‌دادند. مغز این افراد به مدت دوبار توسط روش توموگرافی مغناطیسی اسکن شد؛ یک بار ۴۸ ساعت و دیگر بار ۱۶ روز پس از شکستگی دستشان. محققان پس از این اسکن، ضخامت قشرهای مغزی وهمچنان میزان حرکت دست چپ را اندازه گرفتند.

جالب اینجاست که طی ۱۶ روز پس از شکستگی، حرکت دست چپ این افراد بهبود یافت. بهبود یافتن حرکت دست چپ با تغییرات آناتومیک ارتباط دارد: هر اندازه توانایی‌های حرکتی دست چپ افزایش یابد، به همان میزان مواد مغزی در قسمت راست نواحی مغز رشد می‌کنند.

بهره‌برداری از نتایج تحقیق برای درمان سکته

دانشمندان معتقدند که از نتایج این تحقیق می‌توان برای درمان سکته استفاده کرد. برای مثال می‌توان دستی را که صدمه ندیده است با گچ آرام نگه داشت تا بدین‌وسیله قسمتی از مغز که مسئول حرکت دست صدمه دیده است، فعال شود. اگر دست صدمه دیده دست راست باشد، فعالیت ناحیه‌ی چپ مغز کاهش می‌یابد و پزشکان می‌توانند با آرام نگه داشتن و گچ گرفتن دست چپ فعالیت ناحیه‌ی راست مغز را کاهش و بدین‌وسیله فعالیت ناحیه‌ی چپ را که مسئول حرکت دست راست است، افزایش دهند.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#838 | Posted: 15 Feb 2012 05:34
فواید استفاده از سونا

سونا یک سری فایده دارد و یک سری مضرات. در این مطلب فواید سونا را برای سلامتی بدن بیان می کنیم.


- پس از 10 تا 15 دقیقه ورود به سونا، ضربان قلب 30 درصد افزایش یافته و برون ده قلب دو برابر می شود.

جریان خون عمقی کاهش یافته و جریان خون سطحی بدن افزایش می یابد.

فشار خون نیز کاهش می یابد.

حرارت پوست تا 10 درجه و حرارت داخلی بدن تا 3 درجه افزایش پیدا می کند.

عروق سطحی پوست منبسط می گردند.

- موجب انبساط خاطر گردیده و آرامبخش است.

- با اتساع عروق خونی و افزایش گردش خون، درد را تسکین می دهد.

- می تواند فشار خون بالا را درمان کند.

- پوست بدن را لطیف تر، شاداب تر و روشن تر می سازد.

- سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

- تعریق در سونا سبب دفع سموم، سدیم، الکل، نیکوتین، کلسترول، فلزات سنگین (کادمیوم، سرب، جیوه، روی ...)، اوره و اسید لاکتیک می گردد. در واقع سونا یک شیوه سم زدایی بسیار کارآمد است.

- بسیار لذت بخش است.

- بهبود جریان خون و تقویت سیستم قلبی عروقی.

- افزایش انعطاف پذیری مفاصل و عروق خونی بدن.

- تسکین تنش و خستگی جسمی و روحی.

- تمدد اعصاب، شل کردن عضلات، رفع گرفتگی عضلات.

- تسکین درد مفاصل در آرتروز و دیگر بیماری های التهابی.

- افزایش اکسیژن رسانی به سلول های بدن

- کاهش و التیام آکنه، اگزما و زخم های پوستی (البته زخم های خشک و بسته)

- تنظیم و کنترل وزن فعلی.

- بهبود کیفیت خواب.

- باز شدن راه های تنفسی.

- پاک سازی سطح پوست از سلول های مرده


مدت زمان استفاده از سونا

توصیه می شود از کل زمان استفاده از استخر، 75 درصد اول به شنا کردن اختصاص یابد و 25 درصد وقت مابقی به استفاده از سونا اختصاص داده شود.

مدت زمان استفاده از سونا برای افراد تازه کار 5 تا 6 دقیقه، در جلسات بعدی تا 15 دقیقه و برای افراد سالمند بیش از 5 دقیقه توصیه نمی شود.

نکات قبل و در حین سونا

- شستشوی بدن با آب گرم و صابون پیش از ورود به سونا: به دلیل این که عمل تعریق بهتر صورت گیرد و بوی بدن بر اثر گرما متصاعد نشود.

- نوشیدن یک لیوان آب قبل از ورود به سونا : به جهت پیشگیری از بروز هرگونه عارضه و بهره مندی کامل از خواص سونا.

- استفاده از حوله : فرد روی حوله بنشیند تا حوله، قطرات عرق را به خود جذب کند. در غیر این صورت موجب انتشار بوی بد در فضای اتاق خواهد شد.

- گرمای محیط و یا مدت زمان استفاده از سونا باید به گونه ای باشد که موجب عرق کردن بیش از حد نگردد. تجمع بیش از حد مواد زائد روی پوست، باعث صدمه به آن و بوی بد و ناخوشایند می شود.

- عرق نکردن نیز موجب تراکم سموم مختلف در بدن شده و بی تردید سلامت فرد در معرض خطر قرار می گیرد.

- هماهنگ کردن تدریجی بدن با حرارت سونا : به محض ورود، باید چند دقیقه از سکوی پایین و بعد سکوی دوم و در پایان از سکوی آخر استفاده نمود.


نکات بعد از سونا

- زیر دوش آب ولرم بروید تا عرق پاک شود.

- برای خنک کردن بدن از دوش آب سرد و یا از حوضچه آب سرد استفاده کنید.

از حوضچه آب سرد بیش از 2 تا 3 بار به شکل غوطه خوردن استفاده نکنید، زیرا حرارت بدن به سرعت پایین آمده و عوارض نامطلوبی مانند: انقباض عضلانی، سرماخوردگی و لخته شدن ذرات چربی در رگ های بدن به وجود می آید.

- مرحله بعد از سرد کردن: زمان استراحت به مدت 10 تا 15 دقیقه روی سکو یا صندلی به طوری که پاها کمی بالاتر از سطح بدن قرار گیرد.

- پیش از آنکه لباس های خود را تن کنید، صبر کنید تا حرارت بدن و ضربان قلب تان کاملا به حالت طبیعی خود بازگردد.

* هشدارها

- مبتلایان به صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نمی باشند.

- کودکان زیر 4 سال از آنجایی که سیستم لنفاوی بدنشان بطور کامل رشد و تکامل نیافته است، نباید به سونا بروند.

- افرادی که بیماری ریوی، تنگی نفس و قلب ضعیف دارند، باید زیر نظر پزشک متخصص از سونا استفاده کنند.

- در هنگام استفاده از سونا در صورتی که عوارضی نظیر: سردرد، سرگیجه، رخوت بیش از حد و تپش قلب غیر عادی رخ دهد، باید بلافاصله سونا را ترک نمایید.

- در هنگام غوطه ور شدن در حوضچه آب سرد، باید سر و تمام بدن در زیر آب قرار گیرد، در غیر این صورت اختلاف دما بین سر و تنه اختلالاتی را به وجود می آورد.

- افرادی که سابقه فشارخون بالا و یا بیماری قلبی و عروقی دارند، نباید بلافاصله بعد از سونا، دوش آب سرد بگیرند و یا داخل حوضچه آب سرد بروند.

- خوردن غذا و نوشابه گازدار پیش از سونا و در میان دفعات سونا، کار اشتباهی است.

- قبل و بعد از سونا نباید سیگار کشید.

- ورزش و نرمش در هنگام سونا اشتباه می باشد.

- درون سونا می توانید حرکات کششی ملایم انجام دهید.

- بلافاصله بعد از صرف غذا و با معده پر نباید از سونا استفاده نمود. دو ساعت فاصله خوب است.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#839 | Posted: 15 Feb 2012 05:34
مصون شدن باکتری نسبت به واکسن


برخی از باکتری ها می توانند با تغییر ساختاری خود علیه واکسن ها مصون شوند.

تحقیقی جدید که در مجله علمی نیچر ژنتیکز (Nature Genetics) چاپ شده، نشان می دهد که واکنش باکتری نموکاکس (pneumococcus) نسبت به واکسن آن از سال ۲۰۰۰ میلادی به این سو تغییر کرده است.


پزشکان می گویند تغییر در ساختار برخی از انواع این باکتری، تاثیر بعضی از واکسنها را در طولانی مدت از بین می برد.

واکسنها به سیستم دفاعی بدن یاد می دهند تا به عفونت حمله کنند. مثلا اگر فردی کزار بگیرد، واکسن در بدن فرد مبتلا، پادتن می سازد تا سمی که در باکتری وجود دارد را از بین برد.

دکتر "روری بودن"، یکی از محققان دانشگاه آکسفورد می گوید: "واکسنهای زیادی وجود دارند که به خوبی کار می کنند چرا که باکتری و ویروس آنها تغییر شکل نمی دهد."

اما باکتری نموکاکس ۹۰ نوع گوناگون دارد. فعالیت هر کدام از آنها در سیستم دفاعی بدن متفاوت است و هر کدام به واکسن خود احتیاج دارند.

سیستم دفاعی

ساخت ۹۰ نوع مختلف واکسن امکان پذیر نیست اما در سال ۲۰۰۰، مقامهای آمریکایی واکسینه کردن در برابر هفت نوع از بیشترین باکتریها را شروع کردند. نتیجه اینکه ابتلا به مننژیت و ذات الریه به سرعت کاسته شد.

در سال ۲۰۰۷، ۷۶ درصد بیماریهای ذات الریه و مننژیت در کودکان زیر پنج سال کمتر شد.

هر سال بیش از ۸۰۰ هزار کودک زیر پنج سال در دنیا به دلیل ابتلا به این بیماری ها جان خود را از دست می دهند.

برخی از این باکتریها پوشش خود را با جمع آوری دی ان ای باکتریهای مرده تغییر می دهند، تا از خود در برابر واکسنها دفاع کنند. به این تغییر "تعویض پوشش" (Capsule Change) می گویند.

محققان با تحلیل ژن این باکتری، پنج مورد تعویض پوشش را در این باکتری ها پیدا کردند.

یکی از آنها پی وان (P1) نام دارد که به سرعت در سال ۲۰۰۷ از شرق به غرب آمریکا شیوع پیدا کرد.

به تازگی واکسن جدیدی ساخته شده است که ۱۳ نوع از این باکتریها را در بر دارد. دکتر "بودن" می گوید: "واکسن آرمانی، واکسنی خواهد بود که همه انواع باکتری نموکاکس را در بر داشته باشد."

پروفسور دریک کروک از دانشگاه آکسفورد می گوید: "باید فهمید چه چیز باعث موفقیت یک واکسن و چه چیز باعث شکست آن می شود."

پروفسور کروک می افزاید: "پژوهشهای ما نشان می دهد که تحقیقهای امروزی برای ساخت واکسنهای جدید، در اکثر موارد موفقیت آمیز بوده است. اما همان طور که انتظار می رود تاثیر واکسنها در طولانی مدت از بین می رود."

دکتر برنارد بیل از مرکز کنترل و جلوگیری از بیماریها در آمریکا می گوید:" واکسن های جدید بسیار موثرند. اما مشاهدات ما نشان می دهد که باکتری ها خودشان را با شرایط جدید وفق می دهند و موفق هم می شوند."

محققان می گویند که این تحقیق کمک می کند تا برای ساخت واکسن های جدید روش های بهتری پیدا شود.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
#840 | Posted: 15 Feb 2012 05:35
خواب سبکی دارید یا سنگین؟

استراحت و خواب عمیق یکی از شفادهنده های موثر و کلید سلامتی انسان است. بدن انسان شباهت زیادی به باتری دارد، طی روز ضعیف می شود و نیاز دارد در شب با استراحت کامل، دوباره شارژ شود.


حتما برای شما هم پیش آمده که شب به خاطر سر و صدا از خواب بپرید. اما این حادثه چند وقت یک بار برای شما اتفاق می‌افتد؟


خواب سبک، تقصیر مغز شماست

این پدیده اصولا چندان خوشایند نیست و وقتی ببینید بقیه در کمال راحتی خوابیده‌اند و فقط شما از جا پریده‌اید، بیشتر عصبانی خواهید شد.

اخیرا محققان آمریکایی مطالعه‌ای انجام داده‌اند تا علت این اتفاق را بررسی کنند. آن ها معتقدند مغز بعضی افراد برای جلوگیری از تاثیر محرک‌هایی که باعث اختلال خواب می‌شوند، قدرت بیشتری دارد.

در حالت عادی، مغز انسان هنگام خواب هم فعال است و محرک‌های بیرونی را دریافت و ارزیابی می‌کند. این فعال بودن برای حفظ سلامت و امنیت انسان در مواجهه با خطرات محیطی، یک ضرورت محسوب می‌شود. اما وقتی محرکی چند بار تکرار می‌شود، مغز انسان از تاثیر این عامل بر ذهن و جسم جلوگیری می‌کند.

تنها در این صورت است که بدن فرصت پیدا می‌کند به وسیله خواب شبانه، انرژی دوباره خود را به دست آورد و اصطلاحا شارژ شود.


دانشمندان دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان عمومی‌ ماساچوست، برای اولین‌بار قصد دارند با بررسی امواج مغز افرادی که از خواب می‌پرند، راهی برای درمان قطعی آن پیدا کنند.

دکتر جفری الن ‌بوگن، متخصص مغز و اعصاب می‌گوید: «تا کنون مطالعاتی روی ارتباط سروصدا با اختلال خواب انجام شده است. اما همه آن ها دو راه عمده برای جلوگیری از این اختلالات پیشنهاد می‌کنند. گروهی معتقدند این محیط است که باید کم‌ سروصدا شود.

گروه دوم هم می‌گویند افرادی که چنین مشکلی دارند باید با روش‌های خاصی خود را از سروصدا محافظت کنند، مثلا در پنجره خانه از شیشه دوجداره استفاده کنند، یا حتی هنگام خواب، گوشی‌هایی در گوش خود بگذارند تا ورود صدا به گوش کاهش پیدا کند!»

اما دکتر الن بوگن و همکارانش به دنبال راه سومی هستند. آن ها می‌خواهند جلوی پاسخ مغز به این سروصداها را بگیرند.

در مطالعه‌ای که این گروه آمریکایی ترتیب دادند، 12 نفر داوطلب که همگی به طور معمول خواب خوب و طبیعی شبانه داشتند، انتخاب شدند. در این مطالعه الگوی امواج مغزی این 12 نفر در سه شب متوالی بررسی شد. شب اول این افراد در تختی راحت و بدون هیچ سروصدایی خوابیدند و دانشمندان امواج مغزی آن ها را ثبت کردند، اما دو شب بعدی، 14 نوع صدای آزاردهنده مختلف در محل خواب این افراد پخش شد و همزمان امواج مغزی آن ها هم ثبت شد. صداهایی شبیه به عبور ماشین، صدای انسان، باز و بسته شدن در و حتی صدای موتور هواپیما از دوردست جزو این 14 نوع صدا بودند.

امواج مغزی مربوط به همه نواحی مغز بررسی شد. اما دکتر الن بوگن بیشترین مطالعه را روی امواج حاصل از تالاموس انجام داد.

تالاموس بخشی از مغز انسان است که اطلاعات مرتبط با محرک‌های بینایی و شنوایی را دریافت می‌کند. موج‌هایی که هنگام خواب توسط تالاموس تولید و روی الکتروانسفالوگرام (منحنی امواج مغزی) ثبت می‌شوند، امواج دوکی خواب نام دارند.

دکتر الن بوگن متوجه شد که شکل این امواج دوکی در افراد مختلف متفاوت است و این تفاوت با میزان تحریک‌پذیری نسبت به صداهای محیطی ارتباط دارد. افرادی که امواج دوکی بیشتری در الکتروانسفالوگرام داشتند، همان‌هایی بودند که سروصدای اطراف، کمتر باعث از خواب پریدن آن ها می‌شد؛ یعنی به عبارتی هرچه امواج دوکی بیشتر باشد، کیفیت خواب هم بهتر است. گرچه هنوز مطالعات تکمیلی بیشتری در این زمینه باید انجام شوند، اما دکتر الن بوگن معتقد است، یافته آن ها خوابیدن را برای خیلی از افراد بشر آسان‌تر خواهد کرد.

به گفته وی، افرادی که هیچ‌وقت خواب خوبی ندارند می‌توانند در آینده‌ای نزدیک، به کلینیک‌های مغز و اعصاب بروند تا امواج مغزی تالاموس آن ها هنگام خواب ثبت شود. چون ممکن است جزو گروهی باشند که امواج دوکی کمتری دارند. البته ثبت این امواج فقط وقتی ارزش دارد که در صورت کم‌بودن آن ها راهی برای افزایش این امواج وجود داشته باشد.

اما دکتر الن بوگن به حل این مشکل هم به شدت امیدوار است و می‌گوید: «راه سومی که ما به دنبال آن هستیم، به زودی خوابیدن را برای خیلی‌ها دوست‌داشتنی و لذت‌بخش خواهد کرد.»

ارتقای سلامت با خواب عمیق

استراحت و خواب عمیق یکی از شفادهنده های موثر و کلید سلامتی انسان است. بدن انسان شباهت زیادی به باتری دارد، طی روز ضعیف می شود و نیاز دارد در شب با استراحت کامل، دوباره شارژ شود.

خواب کافی و عمیق برای عملکرد صحیح مغز جنبه حیاتی دارد و کمبود خواب به شدت زیان آور است. مطالعه و یادگیری، تمرکز، هوشیاری، برنامه ریزی، خلاقیت و نمره های قبولی امتحانات همگی تحت تاثیر خواب کافی و یا کمبود خواب هستند.

افراد کم خواب از مشکلات حافظه و عملکرد ضعیف در کلاس درس یا محیط کار شکایت دارند و دو برابر افراد خوش خواب دچار تصادفات رانندگی می شوند. ما حدود یک سوم از زندگی خود را در خواب به سر می بریم، بنابراین خواب عمیق برای سلامت عمومی ضروری است.

کمبود خواب ارتباطی مستقیم با چاقی، بیماری قند و بسیاری از بیماری ها دارد و علت خطاها، تصادفات و به طور کلی، عملکرد ضعیف انسان ها در زندگی می باشد.

از زمانی که تلویزیون به خانه آمده میلیون ها انسان خواب کامل ندارند. آنها که به طور عمدی کم خوابی را برای خود تحمیل می کنند، تا آخر شب فیلمی را تماشا و یا با دوستان خود گپ می زنند و به نظر خود کمبود خواب را با خواب بیشتر صبحگاهی جبران می نمایند. ولی باید بدانند کمبود خواب مداوم اثرات مخربی بر مغز انسان دارد که به آسانی جبران پذیر نخواهد بود.


متخصصان خواب می گویند کیفیت خواب مهم تر از کمیت آن است و این راز سلامتی است. 7 ساعت خواب عمیق در شب برای افراد بالغ بسیار سودمند است، اما 6 ساعت خواب با کیفیت خوب بهتر از 8 ساعت خواب ناآرام است.

خردسالان قبل از 6 سالگی به 14 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. بچه مدرسه ای ها 12 ساعت و نوجوانان 9 تا 10 ساعت باید بخوابند.

آمار نشان می دهد کسانی که خوب می خوابند، عمر طولانی تری دارند. نوع شغل و کار روزانه به گونه ای خواب شبانه را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که کارهای فکری انجام می دهند به خواب زیادی نیاز دارند.

فواید خواب عمیق و با کیفیت

داشتن الگوی مناسب خواب ضروری است. هر ساعت خواب قبل از نیمه شب به اندازه دو ساعت خواب بعد از آن ارزشمند است و به مقدار زیادی در سلامت شخص موثر است و در این صورت بیدار شدن راحت اول صبح، تمرکز بیشتر به هنگام مطالعه و تحصیل و کار، احساس انرژی بیشتر در طول روز و نهایتا آرامش بیشتر را تجربه خواهید کرد.

لذا سعی کنید شب ها در ساعت معینی بخوابید و اول صبح راس ساعت معینی از خواب بیدار شوید، حتی در روزهای تعطیل، همین نظم را رعایت کرده و از خوابیدن زیاد اجتناب کنید، چون نظم ساعت بیولوژیک بدن شما را به هم می زند و خواب رفتن شما را با مشکل مواجه می سازد.

Dream what you want to dream
Go where you want to go
Be what you want to be
Because you have only one life
And one chance to do all the things
You want to do
     
صفحه  صفحه 84 از 100:  « پیشین  1  ...  83  84  85  ...  99  100  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2018 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites