تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Military Weapons | تسلیحات نظامی

صفحه  صفحه 11 از 19:  « پیشین  1  ...  10  11  12  ...  18  19  پسین »  
#101 | Posted: 5 Jul 2013 01:07
چاقوی سه لبه نیروهای ویژه اتریش

نیروهای ویژه ارتش اتریش(Jagdkommando) دارای چاقویی سه لبه(Tri-Dagger Knife) بسیار تیز و بسیار مرگبار هستند.این چاقو همچون یک مته میباشد و به خاطر نوک بسیار تیزش،با کوچکترین فشاری که با این چاقو به بدن قربانی وارد شود،به داخل بدن وارد میشود و آسیب های مرگبار و جبران ناپذیری وارد می آورد.هر تیغه این چاقو نیز بسیار تیز است و کارایی یک چاقو تک تیغه معمولی را نیز دارد و از آن برای بریدن نیز میشود استفاده کرد.

جنس این چاقو از آلیاز مخصوصی از فولاد است که استحکام بسیار بالایی به تیغه های آن می دهد و وزن بسیار سبکی نیز دارد و کاملا ضد زنگ است.
دسته این چاقو نیز از جنس پلیمر مخصوص است و ارگونومی بسیار بالایی دارد وبه راحتی و بدون ایجاد خستگی در دست جای میگیرد.

این چاقو به دلیل مرگباری بسیار بالایش،برای جلوگیری از آسیب زدن به استفاده کننده،دارای یک غلاف میباشد که در صورت بسته بودن غلاف،از این چاقو میتوان همچون یک باتوم بسیار کوچک و سبک نیز استفاده کرد.

این چاقو 32.38 سانتیمتر درازا دارد و تیغه آن 18.1 سانتی متر است.وزن این چاقو بدون غلاف 470 گرم و با غلاف 680 گرم است.

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
#102 | Posted: 5 Jul 2013 13:10
لباس نامریی :
این وسیله برای دور کردن تشعشعات راداری قابلیت استفاده دارد، با این حال محققان همچون بسیاری از دانشمندان دیگر این هدف را دنبال نمی‌کنند. به گفته دیوید اسمیت از دانشگاه دیوک در کارولینای شمالی، این ردا کاملاً شبیه به ردای هری پاتر - شخصیت افسانه‌های کودکانه - که وی را از مقابل دیدگان پنهان می‌سازد، نیست.
سیستم ردای نامرئی بر مواد جدید ساخته شده در آزمایشگاه با نام متامواد مبتنی است که از خاصیت تفرق و پراکندگی شیء جامد و سایه پخش شده از آن می‌کاهد.
هر شیء جامد پرتویی را پخش می‌کند که این پرتو با خود آن شیء برخورد می‌کند این انتشار باعث رویت شیء چه از طریق چشم یا با استفاده از سیستم‌های راداری یا فراصوتی می‌شود.
بنا بر گزارش رویترز، ردایی بر پایه این سیستم ساخته می‌شود که از ضخامت کافی برخوردار است. مواد به کار رفته در این سیستم در حلقه‌های متحدالمرکزی نظم یافته‌اند.
در ماه می‌ این تیم تحقیقاتی تئوری خود را گزارش کردند و چند ماه طول کشید تا آن را به اثبات برسانند. نکته اصلی در یافته این دانشمندان متامواد است که شباهت بسیاری به برد مدار دارند. اولین ردای ساخته شده بدین نحو دو بعدی بود و محققان کار روی طراحی نمونه سه بعدی آن را شروع کرده‌اند. همچنین دانشمندان قصد دارند طیف طول امواج را که این سیستم قادر به مسدود کردن آن است، گسترش دهند. در این بین ساخت شئیی نامرئی از مقابل دیدگان انسان‌ها چالشی بزرگ برای دانشمندان به شمار می‌رود. متاموادها امواج الکترومغناطیس را منحرف می‌کنند که در سیستم تازه تأسیس چنین اتفاقی برای میکروموج‌ها رخ می‌دهد. روند حرکت امواج درست شبیه به امواج رودخانه‌ای است که در اطراف صخره‌ای صاف و صیقلی شناور هستند. آژانس مخصوص پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته وزارت دفاع آمریکا یا DARPA روی این طرح سرمایه‌گذاری کرده و نقشه آن برپایه تئوری پیشنهادی سر جان پندری از کالج امپریال لندن شکل گرفته است.

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
#103 | Posted: 5 Jul 2013 22:12 | Edited By: dmc5
FMG-9
ساخت صنایع اسلحه سازی مگپول آمریکا

یک نوع مسلسل دستی هست که بصورت مخفی حمل میشه و به شکل یک کیف دستی یا رایانه کیفی درمیاید.

این محصول از نوعی پلیمر خاص که وزن بسیار کمی دارد ساخته شده است و حمل آسانی دارد.

این سلاح برای دفاع شخصی تولیید شده بود ولی سرویس های امنیتی آمریکا از این سلاح استفاده میکنند.

این سلاح برای شلیک از یک مکانیزم نیمه خودکار بهره می‌برد که برگرفته از مکانیزم شلیک پیستول‌های گلاک ۱۷ ۹ میلی متری است.

طراحی:2008
سال تولیید:2010
وزن:0.5 ک گ
کالیبر:9×19 م م
از خشاب 32تایی گرد و یا خشاب جعبه‌ای 33تایی و 48تایی استفاده مییشود.

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
#104 | Posted: 7 Jul 2013 19:32
HK G36


هکلر و کخ ژ۳۶، (به آلمانی: HK G36) یک تفنگ تهاجمی است که در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط شرکت آلمانی هکلر و کخ طراحی شده و از سال ۱۹۹۷ جایگزین تفنگ جنگی ژ۳ به عنوان سلاح سازمانی اصلی ارتش آلمان شد.

ژ۳۶ از پیشرفته‌ترین تفنگ‌های روز دنیا محسوب شده و در بسیاری از کشورها مورد استفاده‌است. این تفنگ از فشنگ ۵٫۵۶x۴۵ میلی‌متری ناتو استفاده می‌کند.

خشاب اصلی ژ۳۶ یک خشاب ۳۰ فشنگه است. محل قرارگیری خشاب به عنوان یک بخش جداگانه ساخته شده به همین دلیل این سلاح را به راحتی می‌توان برای پذیرش خشاب‌های دیگر آماده کرد. از یک خشاب ۱۰۰ فشنگه هم می‌توان برای تغذیه ژ-۳۶ استفاده کرد که در واقع خشاب استاندارد ام‌ژ۳۶ مدل تفنگ اتوماتیک جوخه ژ۳۶ است.

بعد از ساخت و طراحی مدل ژ۳۶، شرکت هکلر و کخ با همکاری ارتش آمریکا مدل اصلاح‌شده‌ای از این سلاح به نام ایکس-ام۸ تولید کرد.

خدمت: ۱۹۹۷ تاکنون
نبردها: جنگ افغانستان
جنگ عراق
جنگ اوستیا
جنگ کوزوو
جنگ داخلی لیبی

طراح: هکلر و کخ
طراحی شده: در ۱۹۹۰ - ۱۹۹۵
سازنده: هکلر و کخ
تولید شده در: ۱۹۹۶

وزن : ۳٫۶۳
طول: ۹۹۰ میلی‌متر (قنداق باز)
۷۷۸ میلی‌متر (قنداق بسته)

فشنگ: 5.56x45mm NATO
نرخ اتش: 750 rounds/min cyclic
برد موثر:800 متر
نوع خشاب: 30گلوله و 100 گلوله

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
#105 | Posted: 8 Jul 2013 19:13
خمپاره انداز M224


سیستم خمپاره انداز M224 یک خمپاره انداز 60 میلیمتری قابل حمل توسط نفر مورد استفاده در ارتش آمریکا است که از سال 1978 وارد خدمت شد و کم کم جایگزین خمپاره اندازهای قدیمی و باز مانده از دوران جنگ جهانی دوم و جنگ ویتنام همچون خمپاره انداز M2 و همچنین M19 گردید.از این خمپاره انداز به منظور پشتیبانی غیر مستقیم از نیروهای خودی در حالت شلیک با زاویه زیاد و در فاصله های کم استفاده می شود.همچنین استفاده در منطقه های کوهستانی و بد راه که امکان استفاده از آتش مستقیم وجود ندارد از این خمپاره انداز استفاده می شود.این خمپاره انداز شامل یک دو پایه و یک پایه بشقابی و یک بخش هدفگیری مدل M64A1 است.دو پایه به صورت کاملا ارگونومیک طراحی شده است به صورتی که لگد های حاصل از شلیک را به طور کامل به عقب منتقل کرده و مانع از جابجایی و برگشت لوله شود.لوله این خمپاره انداز نیز از نوع بدون خان است و مجهز به چاشنی ضربه زن از نوع M8 است.پایه بشقابی مخصوصی که در انتهای لوله این خمپاره انداز قرار دارد و آنرا به زمین متصل می گرداند به همراه یک بخش فنری که به عنوان ضربه گیر بر روی این خمپاره انداز قرار می گیرد،این ویژگی را برای این خمپاره انداز فراهم می آورد که در شلیک های پیاپی کوچکترین حرکت و انحرافی از راستای خود نداشته باشد و به این لحاظ این خمپاره انداز یکی از دقیق ترین خمپاره اندازهای سبک حال حاضر به شمار می رود.برد این سیستم خمپاره انداز از 70 متر الی 3500 متر می باشد که با تغییر زاویه خمپاره انداز قابل دستیابی است.بیشینه ریتم آتش این خمپاره انداز 30 خمپاره در دقیقه است که با این میزان شلیک حدود 4 دقیقه توانایی شلیک ممتد را دارد.

انواع مهمات که با این خمپاره انداز قابل شلیک است عبارتند از:انواع مهمات استاندارد 60 میلیمتری،خمپاره های استاندارد،خمپاره های به شدت انفجاری(HE)،خمپاره های فسفری،خمپاره های غیر متعارف همچون اشک آور و گاز های شیمیایی،خمپاره های دودزا برای علامت دادن در میدان نبرد،خمپاره های دارای فیوزهای تاخیری،خمپاره های نور افشان(ILLUM)،خمپاره های MOP،خمپاره های فرو سرخ برای ایجاد یک روشنایی قابل دید توسط دوربین های دید در شب برای نور افشانی پنهانی،خمپاره های چند منظوره و ضد نفر M1061 MAPAM ساخت کمپانی SAAB سوئد،خمپاره های آموزشی(TP) و مهمات تمرینی دوربرد FRPC.

لوله یک متری این خمپاره انداز از ترکیب های سبک و بسیار مستحکم و مقاوم ساخته شده است و عمر مفیدی در حدود 5000 شلیک دارد.این خمپاره انداز برای رسیدن به بیشترین کارایی خود احتیاج به سه نفر خدمه دارد که کار جا به جایی خمپاره انداز و همچنین خمپاره های آن را بر عهده داشته باشند.هر نفر 8 گلوله خمپاره در کیف مخصوص که در پشت نیروها قرار می گیرد توان حمل دارد.این خمپاره انداز به راحتی قابلیت باز و بسته شدن جهت حمل توسط نفر را دارد.این خمپاره انداز دارای دو مدل است.مدل CONVENTIONAL به صورت یک سیستم کلاسیک و کامل خمپاره انداز است که دارای 20.1 کیلوگرم وزن بوده و معمولا آنرا توسط خودروهای تاکتیکی همچون Humvee به محل مورد استفاده حمل می کنند.مدل HANDHELD مدل قابل حمل توسط نفر می باشد که بدون دو پایه بوده و دارای وزن رزمی 8.1 کیلوگرم میباشد و حمل آن به واسطه وزن سبک و دارا بودن بند به راحتی امکان پذیر است.در مدل قابل حمل توسط نفر این خمپاره انداز،پایه بشقابی بزرگ و سنگین زیر لوله حذف شده و به جای آن یک پایه پلیمری بسیار مقاوم و سبک قرار داده شده است.البته این خمپاره انداز با پایه پلیمری و دوپایه و بخش هدفگیری نیز در دسترس است که وزنی برابر 13 کیلوگرم دارد که از آن برای شلیک دقیق و همینطور جابجایی سریع توسط نفر استفاده می شود.این خمپاره انداز به لحاظ طراحی مخصوص لوله و خمپاره کمترین صدای ممکن را در هنگام شلیک تولید میکند.همچنین این خمپاره انداز برای ایجاد امنیت شلیک به صورت کلاسیک خمپاره اندازها شلیک نمی کند،در روش کلاسیک خمپاره را از سر لوله وارد خمپاره کرده و پس از برخورد چاشنی خمپاره با هد ضربه زن خمپاره شلیک می شود،بلکه سیستم دارای یک اهرم شلیک در قسمت پایین لوله است که پس از قرار گرفتن خمپاره در انتهای لوله و فشار دادن اهرم شلیک،خمپاره شلیک می شود.البته می توان این خمپاره را در حالت اتوماتیک نیز استفاده نمود به این صورت که هد ضربه زن را در حالت فعال نگه داشت در این صورت دیگر به ازای هر شلیک خمپاره یک بار فشار دادن اهرم شلیک نیازی نیست

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
#106 | Posted: 8 Jul 2013 21:23
G5

نفربر زرهی آلمانی

نفربر زرهی G5 توسط شرکت آلمانی FFG گسترش یافته است.شرکت FFG متخصص در تعمیر اورهال تانک های اصلی میدان نبرد (MBT) و انواع زرهپوش ها برای ارتش آلمان است.G5 در سال 2012 برای اولین بار به نمایش درآمد.

این خودروی به شدت محافظت شده توسط یک سرمایه گذار خصوصی ارتقا داده شده است.این وسیله نقلیه زرهی در حال حاظر برای ارتش آلمان ارائه شده است،و همچنین در آینده ای نه چندان دور برای صادر به مشتریانی از دیگر کشورها آماده میشود .

بدنه ی نفربر زرهیG5 در مقابل انواع مین های زمینی و بمب های دست ساز(IED) به طور قابل توجهی مقاوم است.
همچنین این نفربر دارای حفاظی خوب در مقابل آتش مستقیم دشمن است.

G5 دارای یک طراحی ماژولار است.به این صورت که میتوان با انواع وسایل مختلف آن را برای ماموریت های گوناگون مجهز کرد.
این وسایل را میتوان به راحتی در بحبوحه و تحت شرایط میدان نبرد تعویض نمود.در حال حاظر ماژول های مختلفی برای این APC توسط شرکت FFG طراحی وتوسعه یافته است.

G5 دارای ظرفیت بار مفید 6.5 تن است.این APC توان حمل 2 تا 10 خدمه وسرباز را داراست که شامل 8 صندلی برای سربازان در عقب(تا 10 سرباز علاوه بر 2 خدمه میتواند جابه جا کند) و 2 صندلی برای خدمه در قسمت جلویی نفربر است.
ورود وخروج از این زره پوش نیز از راه رمپ عقبی ویا دریچه های سقف صورت میگیرد.

G5 مجهز به یک موتور دیزل توربوشارژ با توان 560 اسب بخار است. مهندسان آلمانی این شرکت موتور را در قسمت جلویی بدنه نصب کرده اند.

این نفربر از برخی اجزای سیستم فنر بندی تانک اصلی میدان نبرد لئوپارد1 بهره برده است که باعث صرفه جویی هایی در هزینه های ساخت این نفربر زرهی شده است.

این نفربر توان حرکت با بیشینه سرعت جاده ای 72 کیلومتر بر ساعت و تا رنج عملیاتی 600 کیلومتر است.

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
#107 | Posted: 8 Jul 2013 21:50
یوزی مسلسل جیبی

یوزی UZI(به عبری: עוזי تلفط : یوزی) مسلسل دستی ساخت کشور اسرائیل است.این مسلسل محصول صنعت اسلحه سازی ابتدایی اسرائیل در دهه ۱۹۵۰ است که به طرز غیرمنتظره‌ای به یکی از موفق‌ترین مسلسل‌های تاریخ تبدیل شد. مخترع مسلسل یوزی، یک یهودی اسرائیلی آلمانی‌الاصل به نام یوزی گال بود که مسلسل یوزی را در سال ۱۹۴۸ طراحی کرد. یوزی گال بنابر وصیتش، امتیاز اسلحه یوزی را در اختیار وزارت دفاع اسرائیل قرار داد. اما مسلسل یوزی تنها نامش را از مخترعش نگرفته‌است و نام «یوزی» در زبان عبری مخفف اسم یوزی (עֻזִּיאֵל) است، به معنای «خداوند قدرت من است». یوزی از جمله مسلسل‌هایی‌است که می‌توان روی آن صداخفه‌کن نصب کرد.

نخستین پیش‌نمونه یوزی در سال ۱۹۵۰ ساخته شده و بلافاصله برای آزمایش عملی در اختیار تعدادی از واحدها گذاشته شد. نوع بهینه شده‌ای از یوزی کمی قبل از جنگ ۱۹۵۶ تولید شد و قابلیت بالای آن در جنگ در صحرای سینا مشخص شد. این سلاح نه تنها اعتمادپذیری بسیار بالایی داشت بلکه در مقایسه با مسلسل‌های دستی دیگر بسیار دقیق بود و بلافاصله توجه جامعه بین‌المللی را به خود جلب کرد.

در دهه ۱۹۶۰ یک قنداق جدید فلزی جایگزین قنداق چوبی شد و شرکت فابریک ناسیونال بلژیک امتیاز تولید این مسلسل را دریافت کرد. مدل‌هایی از این سلاح از جمله مدل کوچکتر و سبکتری به نام مینی یوزی و مدل باز هم کوچکتری به نام میکرو یوزی تولید شدند. یوزی مورد توجه نیروهای ویژه و سرویس‌های امنیتی هم قرار دارد و از سلاح‌های آشنا و معروفی است که در بسیاری از فیلم‌های معروف سینمایی هم دیده می‌شود.

خشاب یوزی در داخل قبضه قرار گرفته و تقریباً در مرکز اسلحه قرار دارد که باعث لرزش کمتر اسلحه در هنگام شلیک و در نتیجه شلیک آسان‌تر و دقیق‌تر می‌شود. مدل اصلی یوزی با کالیبر ۹ میلی‌متری ساخته شده و از فشنگ ۹*۱۹ م‌م پارابلوم استفاده می‌کند. برد مفید آن ۲۰۰ متر و سرعت خروج فشنگ از دهانه تفنگ ۴۰۰ متر در ثانیه است.

طول یوزی با قنداق باز ۶۷ سانتی‌متر و با قنداق بسته ۴۵ سانتی‌متر و وزن آن ۳.۷ کیلوگرم است. نیروهای مسلح بیش از ۹۰ کشور دنیا از اسلحه یوزی استفاده کرده یا هنوز در حال استفاده از آن هستند. بسیاری از منابع گفته‌اند ک عوزیل گال در طراحی یوزی از مسلسل ساخت چکسلواکی اس آ.۲۳ الهام گرفته است.

اما اس‌آ.۲۳ در سال ۱۹۴۸ وارد خدمت نظامی شده و تولید آن از سال ۱۹۴۹ شروع شد در نتیجه بعید به نظر می‌رسد عوزیل گال این مسلسل را قبل از طراحی یوزی دیده باشد. ضمناً از سال ۱۹۴۴ بریتانیایی‌ها شروع به طراحی مسلسل‌هایی با اصول کلی مشابه با یوزی کرده بودند و ممکن است یوزیل گال با کارهای آن‌ها آشنا بوده باشد. این احتمال نیز وجود دارد که او به طور کامل این مسلسل دستی را از خود ابداع کرده باشد به ویژه با توجه به طرح کلاسیک یوزی که از ۵۰ سال قبل در سلاح‌های کمری نیمه اتوماتیک استفاده می‌شد.

یوزی تا سال ۲۰۰۳ در ارتش اسرائیل مشغول به خدمت‌رسانی بوده است.

یوزی در ایران

در خصوص تاریخ ورود و تعداد این اسلحه در ایران اطلاعات دقیقی یافت نگردیده. اما یوزی طی جنگ ایران و عراق در اختیار نیروهای چریکی سپاه پاسداران نقش عمده و کلیدی ایفاء کرده است.

یوزی پیش از انقلاب اسلحه (مسلسل) رسمی سازمان اطلاعات و امنیت کشور ( ساواک ) بوده و کماکان به عنوان سلاح سازمانی نیروهای ضربت پلیس ( نوپو) و نیروهای امنیتی واجا ( وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ) در حال خدمت است.

ایندکس مشخصات :

نوع مسلسل دستی
خاستگاه اسرائیل
تاریخچه خدمت
خدمت ۱۹۵۴
استفاده شده توسط بیش از ۹۰ کشور
جنگ‌ها :
بحران سوئز، جنگ شش‌روزه، جنگ یوم‌کیپور، جنگ ویتنام، جنگ داخلی سریلانکا، جنگ‌های استعماری پرتغال، جنگ فالکلند، جنگ ایران و عراق، جنگ‌های مرزی آفریقای جنوبی، جنگ داخلی سومالی

طراح عوزیل گال
تاریخ طراحی ۱۹۴۸
سازنده صنایع نظامی اسرائیل (اصلی)، فابریک ناسیونال (بلژیک)، نورینکو (چین)، کرواسی

تاریخ تولید از ۱۹۵۰
تعداد تولید شده ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰+

خصوصیات :
وزن ۳.۵ کیلو
طول ۶۴۰ م‌م (قنداق باز)، ۴۷۰ م‌م (قنداق بسته)
لوله لوله: ۲۶۰ م‌م

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
#108 | Posted: 8 Jul 2013 21:51
HK G36


هکلر و کخ ژ۳۶، (به آلمانی: HK G36) یک تفنگ تهاجمی است که در اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط شرکت آلمانی هکلر و کخ طراحی شده و از سال ۱۹۹۷ جایگزین تفنگ جنگی ژ۳ به عنوان سلاح سازمانی اصلی ارتش آلمان شد.

ژ۳۶ از پیشرفته‌ترین تفنگ‌های روز دنیا محسوب شده و در بسیاری از کشورها مورد استفاده‌است. این تفنگ از فشنگ ۵٫۵۶x۴۵ میلی‌متری ناتو استفاده می‌کند.

خشاب اصلی ژ۳۶ یک خشاب ۳۰ فشنگه است. محل قرارگیری خشاب به عنوان یک بخش جداگانه ساخته شده به همین دلیل این سلاح را به راحتی می‌توان برای پذیرش خشاب‌های دیگر آماده کرد. از یک خشاب ۱۰۰ فشنگه هم می‌توان برای تغذیه ژ-۳۶ استفاده کرد که در واقع خشاب استاندارد ام‌ژ۳۶ مدل تفنگ اتوماتیک جوخه ژ۳۶ است.

بعد از ساخت و طراحی مدل ژ۳۶، شرکت هکلر و کخ با همکاری ارتش آمریکا مدل اصلاح‌شده‌ای از این سلاح به نام ایکس-ام۸ تولید کرد.

خدمت: ۱۹۹۷ تاکنون
نبردها: جنگ افغانستان
جنگ عراق
جنگ اوستیا
جنگ کوزوو
جنگ داخلی لیبی

طراح: هکلر و کخ
طراحی شده: در ۱۹۹۰ - ۱۹۹۵
سازنده: هکلر و کخ
تولید شده در: ۱۹۹۶

وزن : ۳٫۶۳
طول: ۹۹۰ میلی‌متر (قنداق باز)
۷۷۸ میلی‌متر (قنداق بسته)

فشنگ: 5.56x45mm NATO
نرخ اتش: 750 rounds/min cyclic
برد موثر:800 متر
نوع خشاب: 30گلوله و 100 گلوله

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
#109 | Posted: 8 Jul 2013 21:58
C1 Ariete

بدون شک برتری انکار ناپذیر خودرو سازان ایتالیایی بر هیچ کس پوشیده نیست،اینبار سه کمپانی خودروسازی بزرگ ایتالیایی Iveco،Oto Melara و Fiat برای ارتش ایتالیا یک تانک اصلی میدان نبرد با نام C1 Ariete ساختند.در پروژه ساخت این تانک،Fiat ساخت شاسی و موتور و Oto Melara ساخت برجک و سیستم کنترل آتش را بر عهده گرفتند.تانک Ariete دارای چهار خدمه شامل راننده،فرمانده،توپچی و گلوله گذار است و از جدیدترین تجهیزات اپتیکی و تصویر برداری دیجیتال به همراه سیستم کنترل آتش بهره میبرد که به آن امکان میدهد در شب و روز و در هنگام حرکت به اجرای آتش بر روی هدف هایش بپردازد.تاکنون 200 دستگاه از این تانک برای ارتش ایتالیا ساخته شده که است اولین دستگاه های ساخته شده در سال 1995 و آخرین دستگاه هفت سال بعد در ماه آگوست سال 2002 به دست ارتش ایتالیا رسید.این تانک برای اولین بار در سال 2004 توسط ارتش ایتالیا در عملیات آزاد سازی عراق وارد میدان نبرد شد و در کارنامه خود نمره های درخشانی کسب کرد.

توپ اصلی تانک یک توپ 120 میلمیتری بدون خان L44 است که تحت لیسانس کمپانی Rheinmetall آلمان در کمپانی Oto Melara ساخته میشود.توپ اصلی به منظور افزایش دوام و مقاومت در برابر تنش ها برای اجرای آتش در دوره ای طولانی با تکنیک اتو فرتاج ساخته شده است.اتو فرتاج روشی ست که در آن لوله زیر فشار بسیار زیاد قرار میگیرد که باعث تغییر شکل قسمت های داخلی و تسلیم آنها و ایجاد تنش پس ماند فشاری میشود.این توپ به پوشش حرارتی،فشار شکن و سیستم رفرنس دهانه مجهز است و توسط محرک های هیدرولیکی در دو محور افقی و عمودی پایدار شده و توانایی شلیک گلوله های به شدت انفجاری ضد تانک،HEAT،و گلوله های ضدزره انرژی جنبشی
،APFSDS،و همچنین تمامی گلوله های استاندارد 120 میلیمتری NATO برخوردار است.
در مجموع 42 گلوله 120 میلمیتری برای این توپ در نظر گرفته شده که از این تعداد 15 گلوله در برجک و 27 گلوله در جایگاهی در شاسی که در پشت جایگاه راننده و در بخش جلویی شاسی قرار دارد نگهداری میشوند.این توپ توان درگیری با هدف های پرنده در ارتفاع پایین همچون هلیکوپتر ها را نیز دارد.تانک Ariete علاوه بر توپ 120 میلمیتری،از یک تیربار 7.62 میلیمتری هم محور با توپ اصلی و یک تیربار 7.62 میلیمتری برای دفاع ضد هوایی نصب شده در بالای برجک برای استفاده فرمانده برخوردار است که توسط پلت فرم های گرداننده کنترلی و دوربین از داخل کابین نیز قابل استفاده میباشد.این تانک در مجموع 2500 گلوله برای تیربار های 7.62 میلیمتری خود حمل میکند.زاویه گردش برجک تانک Ariete برابر 360 درجه است و علاو ه بر این توپ نیز امکان پوشش زاویه های عمودی از 9- تا 20+ درجه را دارد.مکانیزم تغییر زاویه برجک و توپ از نوع الکترو هیدرولیک بوده و یک سیستم پشتیبانی دستی نیز برای آن ساخته شده است.

Ariete از زره محرمانه ولی مشابه زره Chobham تانک های Challenger 2 انگلیس و M1 Abrams آمریکا بهره میبرد که از پوسته ای فولادی با هسته ای کامپوزیتی تشکیل شده است.این زره در مقابله با تهدید های انرژی شیمیایی(CE) بیشینه 1100 میلیمتر مقاومت برای برجک و 78 میلیمتر مقاومت برای بخش جلویی شاسی و در مقابله با تهدید های انرژی جنبشی(KE) بیشینه 500 میلیمتر مقاومت برای برجک و 470 میلیمتر مقاومت برای بخش جلویی شاسی(سینه تانک) را فراهم میکند.همچنین امکان نصب زره های اضافی برای ایجاد حفاظت بیشتر نیز امکان پذیر است.تانک Ariete به گیرنده های هشدار قفل لیزری RALM ساخت کمپانی BAE Systems مجهز است که سنسور آن در بالای برجک نصب شده و پوشش 360 درجه ای را فراهم میکند.این سیستم در هنگام دریافت پرتو های لیزر از فاصله یاب های لیزری سیستم کنترل آتش تانک ها و همچنین لیزری های هدایتی موشک های ضد تانک،خدمه را به سرعت از خطر موجود و جهت آن آگاه میکند.علاوه بر این سیستم،8 پرتابگر نارنجک های دودزا و هدف کاذب با مکانیزم شلیک الکتریکی و موقعیت آتش رو به جلو نیز بر روی برجک تانک نصب شده اند که در مواقع لزوم برای ایجاد پوشش دود و یا ایجاد هدف های کاذب به کار گرفته میشوند.تانک Ariete به سیستم حفاظت NBC(اتمی،بیولوژیکی و شیمیایی) و سیستم تصفیه هوا برای مقابله با جنگ های میکروبی و اتمی و شیمیایی ساخت کمپانی Sekur S.p.A ایتالیا نیز مجهز است که تانک را توانا میسازد در منطقه های آلوده به عملیات بپردازد.این تانک همچنین دارای اخلاگر های فرو سرخ و لیزری برای مقابله با موشک های ضد تانک است.

این تانک به سیستم کنترل آتش TURMS ساخت کمپانی Galileo Avionics در فلورانس ایتالیا مجهز است که از پریسکوپ پانورامیک دید در شب و روز پایدار شده برای فرمانده،سایت نشانه گیری پایدار شده مجهز به دوربین حرارتی برای توپچی،سایت خود پایدار پانورامیک با دوربین حرارتی و مسافت یاب لیزری و کامپیوتر کنترل آتش دیجیتال تشکیل شده است.همچنین برخی از اجزای سیستم کنترل آتش خودرو نابود گر تانک ایتالیایی B1 Centauro در سیستم کنترل آتش تانک Ariete نیز به کار رفته است.کامپیوتر کنترل آتش،اطلاعات را از سنسورهای مختلف همچون سنسور های هواشناسی،باد،
وضعیت مهمات و موقعیت توپ و برجک گرفته و الگوریتم های کنترل آتش را محاسبه کرده و در سیستم های هدفگیری و کنترل توپ وارد میکند.جایگاه فرمانده تانک در بخش راست برجک قرار گرفته و به سایت پانورامیک پایدار شده و یک نمایشگر برای نمایش تصویر حرارتی از سایت توپچی مجهز است. سایت فرمانده بر بالای برجک نصب شده و از قابلیت پوشش 360 درجه در زاویه های افقی و 10- تا 60+ درجه ای در زاویه های عمودی برخوردار است.جایگاه راننده نیز در سمت راست بخش جلویی شاسی قرار گرفته و مجهز به سه پریسکوپ است که یکی از آن ها قابلیت دید در شب غیر فعال دارد.

تانک Ariete در ابتدا از موتور های دیزلی 12 سیلندر 25.8 لیتری مدل V-12 MTCA ساخت Iveco ایتالیا با توان 1273 اسب بخار در 2300 دور بر دقیقه نیروی لازم برای حرکت را بدست می آورد،اما پس از بروز رسانی ها از یک موتور دیزلی توربو شارژ 12 سیلندر 30 لیتری مدل V-12 MTCA ساخت FIAT ایتالیا با توان 1600 اسب بخار و 1800 دور بر دقیقه که نسبت قدرت به وزنی برابر با 29 اسب بخار بر تن را برای آن فراهم میکند استفاده میکند.

موتور تانک به جعبه دنده خودکار LSG3000 ساخت کمپانی آلمانی ZF Friedrichshafen متصل است که دارای سیستم هدایت و کند کننده های هیدرولیکی است.این جعبه دنده دارای 4 دنده به جلو و دو دنده به عقب بوده و قدرت موتور را به دو جعبه دنده نهایی از نوع خورشیدی منتقل میکند.تانک Ariete دارای هفت محور بوده و از دو مجموعه هفت عددی چرخ های جاده با روکش لاستیکی و دو مجموعه چهار عددی غلتک های پشتیبانی شنی در هر طرف برخوردار است.سیستم فنر بندی این تانک ترکیبی از فنر میله پیچشی و ضربه گیر های هیدرولیکی است که بر روی تمامی هفت محور تانک نصب شده اند.شنی تانک نیز مشابه شنی مورد استفاده در تانک Leopard 2 بوده و از نوع دو پین ساخت کمپانی آلمانی Diehl است و به هنگام حرکت بر روی آسفالت آن را خراب نمیکند.این تانک با هواکش(اسنورکل) توانایی عبور از رودخانه هایی تا عمق 4 متر را دارد و به راحتی میتواند زیر آب پنهان شود و در فرصت مناسب از زیر آب بیرون آمد و با غافلگیر کردن هدف ها به شکار آنها بپردازد.این توانایی برای درگیری با هلیکوپتر های شکاری بسیار مفید و کار بردی ست.

در سال 2005 نمونه بهسازی و بروز رسانی شده این تانک با نام C1 Ariete Mark2 رونمایی شد که به زره مدولار،توپ 120 میلیمتری با گلوله گذار خودکار،سیستم فنر بندی هیدرو پنوماتیکی و پیشرانه 1600 اسب بخاری مجهز بود.


ویژگی ها:
کشور سازنده:ایتالیا
کمپانی های سازنده: Iveco و Oto Melara و Fiat
سال ورود به خدمت:1995
وزن:54 تا 59.52 تن
درازا:9.67 متر با حساب درازای لوله توپ و 7.59 متر بدون حساب درازای لوله توپ
پهنا:3.42
بلندی:2.50 متر
موتور:یک موتور توربو شارژ دیزلی 12 سیلندر 30 لیتری مدل V-12 MTCA ساخت FIAT ایتالیا با توان 1600 اسب بخار و 1800 دور بر دقیقه
نسب قدرت به وزن:29 اسب بخار بر تن
زره:از زره ای محرمانه ولی مشابه زره Chobham تانک های Challenger 2 انگلیس و M1 Abrams آمریکا بهره میبرد که از پوسته ای فولادی با هسته ای کامپوزیتی تشکیل شده است
سیستم فنر بندی:میله پیچشی
رنج عملیاتی:550 کیلومتر
سرعت:65 کیلومتر بر ساعت
تعداد خدمه:4 نفر،3 نفر در مدل C1 Ariete Mark2


جنگ افزار ها:

یک توپ 120 میلیمتری بدون خان L44 است که تحت لیسانس کمپانی Rheinmetall آلمان در کمپانی Oto Melara ساخته میشود به همراه 42 گلوله.یک تیربار 7.62 میلیمتری هم محور با توپ اصلی و یک تیربار 7.62 میلیمتری برای دفاع ضد هوایی نصب شده در بالای برجک که توسط پلت فرم های گرداننده کنترلی و دوربین از داخل کابین نیز قابل استفاده میباشد با 2500 گلوله.8 پرتابگر نارنجک دودزا

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
#110 | Posted: 8 Jul 2013 22:03
Merkava


در سال 1967 پس از جنگ شش روزه اسراییل با عرب ها،یا جنگ ماه جون و تحریم اسراییل توسط فرانسه،وزارت دفاع اسراییل قراردادی مبنی بر همکاری و مشارکت با انگلستان در ساخت تانک Chieftain را به امضا رساند.
اما در سال 1969،انگلستان این قرارداد را لغو کرد و اسراییل را از این پروژه کنار گذاشت.این کار اسراییل را متوجه این نکته کرد که به منظور تامین جنگ افزار هایش نمی تواند به کمک دیگر کشورها تکیه کند،در نتیجه با استفاده بهینه از نیروهای داخلی،مصصم به ساخت یک تانک جنگی که عملا یکی از مخرب ترین جنگ افزارهای نظامی به شمار می رود،شد.

شش سال بعد از جنگ اول اسراییل با عرب ها،جنگ Yom Kippur که جنگ رمضان،جنگ اکتبر یا جنگ 1973 عرب ها و اسراییل نیز نامیده می شود رخ داد.Yom Kippur جنگی بود که با اتحاد کشورهای عربی به رهبری مصر و سوریه و با مشارکت عراق و اردن و با پشتیبانی شوروی،کره شمالی،عربستان سعودی،پاکستان،تونس،الجزایر،
لیبی،مراکش،کوبا و فلسطین،برای مقابله با کشور اسراییل با پشتیبانی آمریکا در گرفت.این جنگ که در واقع نوعی پاسخ به جنگ شش روزه بود،در تعطیلات Yom Kippur یهودیان آغاز شد و بیست روز به طول انجامید و در نهایت نیز به آتش بس رسید.

در این جنگ اسراییل 2521 تا 2800 نفر کشته،7250 تا 8800 نفر زخمی،293 اسیر،400 تانک و 102 هواپیما تلفات داد.(آمریکا در این جنگ نیرو اعزام نکرد.)
درمقابل تلفات جبهه متحد عربی به همراه نیرو هایی از کوبا و و دیگر کشور های پشتیبان،8000 تا 18500 نفر کشته،18500 تا 35000 نفر زخمی،8783 اسیر،2250 تا 2300 تانک و 341 تا 514 هواپیما و 19 کشتی بود.(شوروی نیز در این جنگ نیرو اعزام نکرد)

اسراییل این جنگ را با جنگ افزار های قرض گرفته شده از آمریکا پیش برد،اما به این نتیجه رسید که کشوری مانند اسراییل با جمعیت اندکش نمی تواند از عهده تلفات سنگین چنین جنگ هایی برآید،در نتیجه تصمیم به ساخت تانک Merkava با هدف حفظ جان سربازانش گرفت.

برای همین،ژنرال Talik،رهبری یک تیم طراحی را جهت ساخت یک تانک با ویژگی های عالی ویژه میدان نبرد،بر اساس تجربه هایی كه از جنگ های 1967 و 1973 بدست آورده بود،آغاز كرد. عمده تمركز این تیم طراحی،بر حفاظت جان خدمه تانک استوار بود.ژنرال Talik از فرماندهان ارشد اسراییل است كه فرماندهی نبرد تانک ها را در جریان جنگ 1967 در صحرای سینا و فرماندهی مرحله آخر جنگ 1973 را جهت راندن نیروهای زرهی سوریه به پشت بلندی های جولان برعهده داشته است.وی در صحرای سینا،به مانند فیلد مارشال Rommel بزرگ،نابغه آلمانی،در شمال آفریقا عمل نمود و به عنوان دارنده بالاترین دانش نبرد تانک ها در اسراییل شناخته میشود.

سرانجام در تاریخ 13 مارچ 1977،اسراییل،به طور رسمی،ساخت و تكمیل تانک Merkava را اعلام نمود.
تانک Merkava جزو پیشرفته ترین و مجهزترین تانک های میدان نبرد در جهان است که توسط اسراییل به منظور تامین هر چه بیشتر امنیت جانی سرنشینان در شرایط سخت جنگی و داشتن یک تانک پیشرفته و توانا،طراحی و ساخته شده است.
تانک های Merkava ستون فقرات یگان های زرهی ارتش اسراییل را تشکیل می دهند.این تانک ها در مدل های مختلف تولید و عرضه شده اند که نمونه آخری یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین تانک های جهان به شمار می آید.

از آنجایی که موتور تانک در قسمت جلوی آن قرار دارد،در نتیجه وزن بیشتر تانک در این قسمت جمع شده و در شرایط بحرانی،خارج شدن سرنشینان از در پشتی تانک بسیار آسان و ایمن تر است.
Merkava سریع حرکت می کند،بسیار پر قدرت است و بدنه ای بسیار مقاوم و مستحکم دارد.مجموعه این ویژگی ها Merkava را به یکی از ایمن ترین تانک های جهان برای سربازان تبدیل کرده است.تعداد زیادی از این نوع تانک در کمپانی MANTAK واقع در یکی از شهر های مرکزی اسراییل به نام Tel HaShomer تولید و نگهداری می شوند،به علاوه قطعه های لازم برای ساخت نیز در اسراییل و توسط کمپانی های فعال در زمینه صنایع نظامی از جمله IMI و Elbit و Soltam و ... ساخته می شوند.

در این تانک 6 سرباز به راحتی جا می گیرند و از راه در عقب این تانک به راحتی وارد وخارج می شوند.Merkava از تانک های دیگر دارای حجم کوچکتری است که این خود زدن تانک را سخت می کند.در طراحی این تانک کلاهک تانک هم با شیب بسیاری ساخته شده که امکان برخورد موشک به طور مستقیم را سخت می کند،زیرا باعث میشود که سرجنگی راکت روی آن سرخورده.لایه بیرونی این تانک از همه طرف دارای پوشش زرهی قوی می باشد و در مقابل راکت و ترکش مقاوت بسیار خوبی دارد.لایه های زره این تانک طوری است که درمیانه جایی برای خفه کردن قدرت راکت در صورت نفوذ وجود دارد.سپر NBC(رادیواکتیو،بیولوژیکی،شیمیایی) نیز دارای ضخامت بسیاری است و از این رو ضربه زدن به این تانک بسیار سخت است.همچنین بر روی این تانک پک هایی از ماده منفجره TNT نیز نصب میشود که در صورت برخورد موشک با آنها،این پک به صورت یک طرفه منفجر و موج انفجارش موشک را منحرف میکند.
همچنین این تانک برای مقابله با هلیکوپتر و موشک های هوا به زمین دارای دودزایی و توانایی انحراف موشک میباشد که در حجم گسترده دودزایی می کند و نمی توان تشخیص داد این تانک درکجای دودزایی متراکم و پر حجم قرار دارد.
این تانک دارای سیستم تهویه مطبوع و مرطوب کننده هوا است ونام آن به معنی ارابه خدا که در تورات آمده است می باشد.

این تانک دارای دوربین های راداری پیشرفته ای است که احاطه به منطقه رابرای فرد بوجود می آورد.،ضربان حرکتی و سرعت Merkava بی همتاست.راننده به راحتی می تواند محیط خود را اداره کند و نترسد ازاین که شاید فردی ازدشمن به تانک او نزدیک شده و او آن فرد را نمی بیند،تا توسط مین چسبان ضربه ای وارد آن گردد،یا اینکه در صورت باز بودن ورودی روی تانک نارنجکی درون ان انداخته گردد.
قدرت تخریب Merkava بسیارعالی است،گلوله زنی های پی در پی و الکترونیکی که وصل به ماهواره نیز هست و می تواند در صورت جنگ در منطقه های کوهی و تپه ای سمت دوم کوهستان را دقیق بررسی کرده وبه صورت توپخانه ای آن قسمت ها را هدف قرار دهد.تخریب موضع های حفره ای،موضع های سنگری،موضع های نامنظم،تخریب زره ها،تخریب ساختمان،مبارزه با نیرو های پیاده،انجام عملیات ضربتی سرعتی،
استقرار سریع و مداوم در منطقه و مقابله با هلیکوپتر و توانایی های دیگر از استعدادهای عالی این تانک است.

از دیگر سود های این تانک این است از سال 2005 تعداد ده هزار نفر در 220 کارخانه ساخت تانک Merkava درکشور اسراییل مشغول به کار شده اند.در همان سال درآمد دولت اسراییل از صادر کردن تجهیزات و ابزار جانبی تانک Merkava(نه خود تانک) بیش از 200 میلیون دلار و در سال 2007 معادل 400 میلیون دلار بود.

این تانک در جنگ 33 روزه سال 2006 در لبنان،به عنوان تانک اصلی میدان نبرد اسراییل حضور داشت.
در سایت ها و وبلاگ های فارسی زبان،آماری که از نابودی و تلفات این تانک در جنگ 33 روزه دیده میشود،به دلیل هایی که گردانندگان آن وبسایت ها و وبلاگ ها دارند،بالا و تخیلی اعلام شده است.
بر اساس منبع های انگلیسی زبان،درجنگ 33 روزه،حزب الله بیش از 1000 موشک ضدتانک روسی 9M133 Kornet و 9M113 Konkurs و 9K115-2 Metis-M و همچنین RPG-29 Vampir روسی به سوی تانک های Merkava شلیک کرد.
50 تانک مورد اصابت موشک قرار گرفتند.از این 50 تانک 5 تانک نابود و غیرقابل تعمیر شدند.8 تانک در میدان نبرد باقی ماندند و به جنگیدن ادامه دادند.21 تانک از قسمت زره آسیب دیدند که از این 21 تانک،15 تانک توسط موشک های ضد تانک و 6 تانک توسط IED آسیب دیدند.
بقیه تانک های آسیب دیده هم در قسمت های دیگر دچار خسارت شدند.
در آن جنگ کلا 15 خدمه تانک Merkava کشته شدند.از آن 5 تانک Merkava نابود شده هم،2 تانک Merkava II،یک تانک Merkava III و 2 تانک دیگر هم Merkava IV بودند که از این دو Merkava IV،یکی توسط موشک ضدتانک 9M133 Kornet و دیگر توسط IED نابود شد.

ارتش اسراییل اعلام کرد که از کارایی و توانایی Merkava IV در جنگ راضی بوده است و تانک بسیار خوب عمل کرده است.این تانک پیشرفته دارای مدل های گوناگونی است که عبارت اند از:


Merkava Mark I
Merkava Mark I اولین بار در آپریل 1979،به طور رسمی وارد خدمت در ارتش کشور اسراییل شد.این تانک ویژه منطقه های سخت و ناهموار شمال اسراییل و بلندی های جولان ساخته شد.این تانک در سیستم ترمز دارای مشکل هایی بود.در این تانک،یک توپ 105 میلیمتری Royal Ordnance L7 ساخت انگلیس و 2 تیربار 7.62 میلیمتری و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری مجهر بود.موتور تانک در جلوی تانک نصب شده بود و درهای خروج اضطراری در عقب قرار داده شده بود.
این تانک برای اولین بار در جنگ سال 1982 با لبنان مورد استفاده قرار گرفت.


Merkava Mark II
Merkava Mark II برای اولین بار در سال 1983 وارد خدمت شد.در این تانک،چند مورد بهبود یافته بود ولی بیشتر تمركز وظیفه تانک،بر جنگ شهری استوار بود.این تغییرها به دنبال جنگ با لبنان به سال 1982 و نبرد شهری سنگین در بیروت،انجام شدند.
این مدل نیز همچون مدل پیشین،از یک توپ 105 میلیمتری Royal Ordnance L7 ساخت انگلیس و 2 تیربار 7.62 میلیمتری و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری استفاده میکرد.در این مدل نیز موتور در قسمت جلو و یک در ورودی و خروجی در عقب تانک بود.


Merkava Mark III
به دنبال اطلاعات و تجربه های بسیار مفیدی که در جریان جنگ لبنان در سال 1982،بدست آمد،Merkava Mark III در سال 1989 پا به عرصه وجود گذاشت.این مدل،دارای موتوری به قدرت 1200 اسب بخار،
سیستم فنربندی و جعبه دنده جدید و یک توپ 120 میلیمتری بدون خان ساخت کمپانی اسراییلی IMI بسیار پرقدرت شده بود.


Merkava Mark III Baz
ارتش اسراییل در دهه 1990 میلادی،دست به ساخت مدل های جدیدی از تانک Merkava به نام Merkava Mark III Baz که مناسب و ویژه برای حمله های مختلف و عملیات نظامی در ناحیه های شهری است.این مدل با نام LIC نیز شناخته میشود.این تانک در سال 1995 از خط تولید خارج شد.این تانک دارای تیرک‌هایی است که با استفاده از آنها راننده و فرمانده تانک می‌توانند حرکت های خود در خیابان های تنگ را تنظیم کرده و میزان خسارت ها به محیط شهری را به حداقل برسانند.به منظور مقابله با مواد انفجاری که از بیرون بر روی این تانک ها انداخته می‌شود،تورهای سیمی در برخی نقاط این تانک قرار داده شده‌ است.برجک فرماندهی این تانک نیز دوباره طراحی و نصب شده‌ است و امکان دید از بالا در ارتفاعی بالاتر را به فرمانده می‌دهد.تیربار سنگین 12.7 میلیمتری M2 Browning .50 بر روی این تانک نصب شده که با سیستم کنترل آتش تانک در ارتباط است و به صورت کنترلی و با استفاده از یک سیستم تخریب الکترونیک که در زیر تجهیزات زرهی این تانک نصب شده کار می‌کند.
ارتش اسراییل بر این باور است که تیربار سنگین 12.7 میلیمتری M2 برای محیط‌ های شهری مناسب‌تر است.یک دریچه آتش و یک پنجره برای مشاهده محیط اطراف نیز بر روی این تانک نصب شده و تک‌تیرانداز با استفاده از آن می‌تواند از داخل تانک به هدف شلیک کند.
این تانک می‌تواند از گلوله‌های غیرمرگبار نیز استفاده کند که تا فاصله 30 متری موثر هستند.
Merkava Mark III Baz دارای یک سیستم کنترل آتش بسیار پیشرفته،حفاظت کننده بسیار موثر خدمه در برابر حمله های NBC(رادیواکتیو،بیولوژیکی و شیمیایی)، تهویه مطبوع بسیار مناسب با درجه دمای قابل تنظیم،زره چندتکه یا ماژولار به نام Kasag(یعنی خسارت وارده،با تعویض قطعه زره آسیب دیده،سریعا برطرف میشود) میباشد.
سیستم جدید دیگری که در تانکهای Baz به کار گرفته شده یک دوربین 360 درجه‌ است.برای دیدن محیط،نیازی به چرخاندن دوربین نیست، بلکه این دوربین اساسا از ساختار پوششی 360 درجه برخوردار است و تصویر های آنی از محیط را در اختیار خدمه تانک قرار می دهد که به آگاهی آنها از محیط اطراف و تهدیدهای احتمالی پیرامون وسیله نقلیه می افزاید.این دوربین در صورت مشاهده هر حرک مشکوک یا فعالیت مشکوک در اطراف تانک آن را به خدمه اطلاع می‌دهد.این سیستم برای تامین ایمنی تانک در محیطهای خطرناک بسیار مناسب است.
این مدل همچنین دارای مسافت یاب بهبود یافته است.
همچنین دستگاهی جهت علامتگذاری نقاط و یک دوربین جدا در قسمت عقب تانک نصب شده است تا خدمه بهتر بتوانند در خیابان های باریک،جهت یابی کنند.


Merkava Mark IV
Merkava Mark IV آخرین نسل تولید شده این تانک ویژه میدان نبرد در اسراییل میباشد که از سال 2004 وارد خدمت در نیروی زمینی اسراییل شده است و هم اکنون در جنوب لبنان فعال میباشد و از مدل های قبلی مهلک تر بوده.این تانک دارای پوشش حفاظتی بسیار مقاومتری جهت خدمه نسبت به انواع قبلی بوده و دارای موتور بسیار پرقدرت و سیستم کنترل آتش دقیقتر میباشد.

این مدل همچنین برای نبردهای شهری بهینه سازی شده است و مجهز به زرهی است که نه تنها جلوی تانک،بلکه تمام اطراف و بالای تانک را به خوبی پوشش میدهد.زره از نوع چندتکه(ماژولار) است که با آسیب دیدن زره،تنها قطعه های آسیب دیده تعویض میشوند نه کل زره.گفته میشود زره Merkava Mark IV قویترین زره تانک است،ولی زره بسیار پیشرفته تر و قویتر تانک آمریکایی M1 Abrams نشان داد که این تانک قویترین و مقاوم ترین زره در میان تانک های جهان را دارد و بسیار موفق تر و کار آمد تر از زره Merkava Mark IV است و کشور اسراییل با وجود پیشرفت های بسیار زیاد و شگرف در زمینه جنگ افزار،حالا حالا ها نمیتواند به آمریکا برسد.

Merkava Mark IV همچنین جزییات بیشتری جهت حفاظت جان خدمه پیشبینی شده است،به طوری که هر قطعه آسیب دیده به هنگام هدفگیری زره اصلی،میتواند توسط قطعه دیگری تامین و جایگزین شود و بدین ترتیب،تانک به راحتی از صحنه نبرد خارج نمیشود.
Mark IV همانند مدلهای قبلی،دارای سیستم تهویه مطبوع با کیفیت عالی،حفاظت کننده جان خدمه در برابر حمله های NBC و مهمات در محل ضد آتش و ضدضربه نگهداری می شوند.
در Mark IV یک سیستم کنترل آتش بسیار پیشرفته با یک توپ 120 میلیمتری بدون خان ساخت کمپانی اسراییلی IMI با یک پرکننده خودکار با خشاب 10 گلوله ای و یک سیستم بسیار پیشرفته هدفیاب قرار داده شده است.گفته میشود اسراییل بر روی توپی 140 میلیمتری کار میکنند که بر روی گونه جدید Mark V نصب شود.

Merkava Mark IV به سیستم کنترل شلیک مدرن مجهز شده است که شامل محاسبه های کامپیوتری و سیستم توازن برای تغییر های آب و هوایی می باشد.تانک شامل دید دو محوری توپچی و دید دورنمای دو محوری فرمانده است که هر دو به دوربین های فروسرخ و صحفه نمایش برای دید در شب و روز مجهزند که به افزایش احتمال برخورد به هدف کمک می کند.
در این تانک یک سیستم ردیاب اتوماتیک نیز وجود دارد که از چندین کیلومتر دورتر می تواند بر روی هدف قفل کند.هر یک از سرنشینان Merkava Mark IV یک صفحه نمایش رنگی اختصاصی دارند که می توانند منظره های اطراف را بر روی صفحه نمایش خود ببینند.فرمانده نیز می تواند از نقشه اش برای موقعیت یابی و جستجو استفاده کند.
Merkava Mark IV به کمک سیستم های هدف یاب و ردیاب،قابلیت تمرکز بر روی هلیکوپترهایی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند را هم داراست.این سیستم ها به خدمه تانک کمک میکند تا به راحتی هلیکوپترهای ضدتانک همچون هلیکوپتر فرانسوی SA342L Gazelle و هلیکوپتر روسی Mil Mi-24 Hind را در آسمان شناسایی کرده و سرنگون سازد.هلیکوپترهای Gazelle و Hind،ستون فقرات اصلی هلیکوپترهای ضدتانک سوریه و عراق را تشکیل میدهند و قابلیت سرنگونی آنها برای ارتش اسراییل،از اهمیت بالایی برخوردار است.
این مدل همچنین دارای سیستم بسیار پیشرفته GPS است که امکان رهیابی هدف ها را با استفاده از سیستم رهیابی ماهواره‌ای را می‌دهد.
توپ این تانک،قابلیت استفاده از گلوله های اسراییلی،فرانسوی،آلمانی و آمریکایی و انواع گلوله همچون گلوله های به شدت انفجاری HEAT و گلوله های انرژی جنبشی ضد تانک APFSDS را داراست.در این تانک همچنین یک تیربار بسیار پرقدرت 12.7 میلیمتری ضد وسیله نقلیه ساخت کمپانی اسراییلی Rafael و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری داخلی قرار داده شده است.
تیربار قرار داده شده داخلی و همچنین در خروج در قسمت عقب تانک (که در تمامی مدل های Merkava موجود است) ثابت کردهاند که در جنگهای شهری،بسیار کارآمد هستند.

این مدل همچنین از قابلیت تحرک پیشرفته ای برخوردار است که امکان مانورپذیری خوبی در منطقه های سخت عبور بلندیهای جولان که عوارض طبیعی زمین،امکان تحرک کمی برای تانک ها ایجاد میکنند را میدهد.
همچنین سیستم جدید شنی تانک که به Mazkom(מזקו"ם) نامیده میشود نیز بهبود یافته است و تانک را توانا میسازد به راحتی در سطح های ناهموار حرکت کند و رد کمتری برجای بگذارد.
دوربین دید تانک یا TTS توسط کمپانی Vectop Battlefield Imaging Systems ساخته شده که یک رشته از دوربینهای ویدیویی CCD/ICCD را یکپارچه می‌کند که در موقعیت‌های مختلف یک خودروی زرهی به منظور توانمند سازی سرنشین جهت پوشش کلی استفاده می‌شود.ازسیستم TSS در مدل های Mark III و Mark IV استفاده می‌ شود.نمایشگر ویدیویی نصب شده،توسط یک دوربین مشابه دوربین مدل Merkava Mark III Baz میباشد و نمایی 360 درجه از اطراف تانک را در تمام ساعت های شبانه روز میتواند به نمایش گذارد،ولی از دوربین مدل Merkava Mark III Baz پیشرفته تر است.

موتور دیزلی بسیار پرقدرت 1500 اسب بخاری،به تانک امکان میدهد با سرعت و قدرت بسیار بیشتری مانور نماید و به راحتی به سرعت 65 کیلومتر بر ساعت،دست یابد.

امکان پیشرفته دیگر،نصب سامانه ای بسیار پیشرفته به نام "سیستم مدیریت میدان جنگ"(צי"ד) ساخت کمپانی اسراییلی Elbit Systems میباشد که از اطلاعات دیجیتالی کسب شده از سایر نیروهای عمل کننده،مانند تانک ها یا پهپاد ها را،جهت به روزآوری برنامه عملیاتی، جهت یابی درست و توجیه خدمه جهت انجام نبرد صحیح،بهره میبرد. این سیستم بسیار پیشرفته،همچنین توانا است اطلاعات باارزش کسب شده در میدان جنگ را ذخیره کرده و آنها را به دیگر نیروهای عمل کننده میدان نبرد،انتقال دهد.

در این مدل برای حفط بیشتر جان خدمه از سیستم دفاع فعال Trophy و Iron Fist استفاده شده است.همچنین از یک سپر مغناطیسی و اخلالگر های الکترونیکی برای منحرف کردن موشک های ضدتانک بهره میبرد.
سیستم حفاظت فعال Trophy ساخت کمپانی Rafael،کارایی خود را در مقابل موشک 9M133 Kornet پرتاب شده از سوی حماس اثبات کرد؛موشک را نابود و تانک هدف را آسیب ندیده باقی گذاشت.


Merkava Tankbulance
در داخل برخی از مدل های Merkava،تجهیزات آمبولانس نصب شده است و قسمت عقب تانک،به گونه ای تغییر یافته است که بتواند زخمی ها را با برانکارد حمل کند،ضمن اینکه تجهیزات کمکی پزشکی نیز در داخل آن افزوده شده است.
بزرگتری خاصیت Tankbulance،استحکام زیاد و درهای خروجی عقب میباشد که تخلیه زخمی ها را در زیر آتش شدید و به هنگام پاسخگویی تیربارچی تانک به روش از راه دور به آتش دشمن،امکانپذیر میسازد.


Merkava ARV
Merkava ARV یک وسیله زرهی ترمیم یافته است که به نام Nammer (ببر به زبان عبری) شناخته میشود؛در واقع یک خودروی زرهی بر اساس شاسی تانک Merkava میباشد.این مدل،میتواند تانکهای از کار افتاده یا آسیب دیده را به وسیله موتور اضافی خود،به عقب حمل کند.


Merkava APC/IFV
اسراییل یک خودروی زرهی سنگین با کاربری APC و IFV بر اساس شاسی تانک Merkava طراحی کرده است.اصل تولید چنین وسیله ای، ارزش گذاری به جان نفر های یک جوخه نظامی می باشد.پس از اجرای عملیات رنگین کمان(מבצע קשת בענן) اسراییل تصمیم به ساخت این نمونه گرفت.عملیات رنگین کمان یا Operation Rainbow در تاریخ 18 می 2004 و در منطقه نواز غزه به جهت نابودی هسته های تروریسم آغاز گشت.در جریان این عملیات،تونل هایی که جهت انتقال مهمات از مصر به نوار غزه حفر شده بودند،کشف گردیدند.این عملیات بعد از آن آغاز شد که 13 سرباز اسراییلی،به دست فلسطینی های مسلح به قتل رسیدند. اجرای این عملیات،مانع از رسیدن کشتی دارای سلاح هایی همچون موشک ضدهوایی 9K32 Strela-2 Sa-7 روسی و موشک ضدتانک 9K11 Malyutka روسی بدست فلسطینی ها شد.این سلاح ها به مصر قاچاق شده و قرار بود با کشتی به غزه حمل شوند.

در 15 فوریه 2004، روزنامه Ma'ariv گزارش کرد که یک نمونه اولیه این خودروی زرهی،مجهز به یک تیربار سنگین،در منطقه پل Givati مورد آزمایش قرار گرفته است.تیربار این خودروی زرهی،از داخل بارگذاری و کنترل می شده است.


Merkava Howitzer Sholef
دو نمونه اوليه توپ خودکششی 155 ميليمتری Merkava Howitzer Sholef (با نام ديگر Slammer با Gunslinger) به وسيله کمپانی Soltam بين سال های 1984 تا 1986 ساخته شدند.Soltam يک کمپانی بزرگ اسرایيلی است که هم در زمينه نظامی و هم غيرنظامی فعاليت دارد.تجربه نظامی اين کمپانی،در زمينه توليد سيستم های توپخانه،تیربار و مهمات آنها می باشد.اين کمپانی زيرمجموعه کمپانی Elbit می باشد.
اين خودروی زرهی 45 تنی،مجهز به يک توپ بلند 155 میلیمتری می باشد که بردی بيش از 40 کيلومتر دارد و میتواند به هنگام حرکت شليک کند.اين توپ خودکششی،هيچگاه به توليد انبوه نرسيد.


ویژگی ها:

کشور سازنده:اسراییل
کمپانی سازنده:MANTAK

وزن:
63 تن در مدل های Mark I و Mark II
65 تن در مدل های Mark III و Mark IV

درازا:
8.30 متر در مدل های Mark I و Mark II با حساب لوله توپ و 7.45 متر بدون حساب لوله.
9.04 متر در مدل های Mark III و Mark IV با حساب لوله توپ و 7.60 متر بدون حساب لوله.

پهنا:
3.70 متر در مدل های Mark I و Mark II
3.72 متر در مدل های Mark III و Mark IV

بلندی:
2.65 متر در مدل های Mark I و Mark II
2.66 متر در مدل های Mark III و Mark IV

موتور:
موتور دیزل V12 خنک شونده با باد AVDS-1790-6A با قدرت 908 اسب بخار ساخت کمپانی Teledyne Continental آمریکا در مدل های Mark I و Mark II
موتور دیزل V12 خنک شونده با باد AVDS-1790-9AR با قدرت 1200 اسب بخار ساخت کمپانی Teledyne Continental آمریکا در مدل Mark III
موتور دیزل V12 خنک شونده با آب GD883 با قدرت 1500 اسب بخار ساخت کمپانی General Dynamics آمریکا در مدل Mark IV

گنجایش باک:
1100 تا 1400 لیتر در مدل Mark I
1400 لیتر در مدل های Mark II و Mark III و Mark IV

رنج عملیاتی:
500 کیلومتر در همه مدل ها

سرعت:
50 کیلومتر بر ساعت در مدل های Mark I و Mark II
60 کیلومتر بر ساعت در مدل Mark III
65 کیلومتر بر ساعت در مدل Mark IV


جنگ افزار ها:

یک توپ 105 میلیمتری خان دار Royal Ordnance L7 ساخت انگلیس که با نام L52 M68 نیز شاخته میشود با توانایی شلیک موشک های ضدتانک LAHAT در مدل های Mark I و Mark II و 2 تا 3 تیربار 7.62 میلیمتری 12 نارنجک انداز و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری که در مدل Mark I در خارج از تانک و در مدل Mark II داخل تانک است

یک توپ 120 میلیمتری بدون خان MG251 ساخت IMI اسراییل با توانایی شلیک موشک های ضدتانک LAHAT در مدل Mark III و 3 تیربار 7.62 میلیمتری و 12 نارنجک انداز و و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری که Mark II داخل تانک است

یک توپ 120 میلیمتری بدون خان MG253 ساخت IMI اسراییل با توانایی شلیک موشک های ضدتانک LAHAT در مدل Mark IV
یک تیربار سنگین 12.7 میلیمتری M2 Browning .50 و 2 تیربار 7.62 میلیمتری و 12 نارنجک انداز و و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری که Mark IV داخل تانک است

این کاربر به دلیل تخلف در قوانین انجمن بن شد
(پرنسس)
     
صفحه  صفحه 11 از 19:  « پیشین  1  ...  10  11  12  ...  18  19  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Military Weapons | تسلیحات نظامی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites