تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره ۲)

صفحه  صفحه 22 از 57:  « پیشین  1  ...  21  22  23  ...  56  57  پسین »  
#211 | Posted: 14 Feb 2012 15:51
درمان دندان هاي از دست رفته

همشهری-دكترعليرضا آشوري
جايگزين كردن دندان هاي از دست رفته تمايلي هميشگي و تاريخي براي انسان بوده و هست. اين خواسته از ديرباز وجود داشته و انواع و اقسام درمان هاي پروتز يعني ساخت انواع دندان هاي مصنوعي براي برطرف كردن اين خواسته ايجاد شده اند. اما مدرن ترين درمان براي جايگزيني دندان هاي از دست رفته ايمپلنت هاي دنداني هستند؛ درماني كه در عين نوين بودن قرن ها قدمت دارد.
ايمپلنت به طور كلي هر جسم خارجي است كه از لحاظ زيستي با انساج بدن سازش داشته باشد و بتواند داخل بدن قرار گيرد. طبعاً ايمپلنت هاي دنداني اجسام خارجي هستند كه داخل استخوان فك يا زير لثه و روي لثه كاشته مي شوند تا به نوعي جايگزين دندان هاي طبيعي از دست رفته باشند. چون ايمپلنت جايگزين دندان هاي از دست رفته مي شود مي توان گفت ايمپلنت پروتزي ا ست كه با جراحي داخل فك كاشته مي شود.
از چهار هزار سال پيش در چين، دو هزار سال قبل در مصر و ايران و هزار و پانصد سال قبل در تمدن اينكاها شواهدي دال بر استفاده از ايمپلنت هاي دنداني به دست آمده است. مردم اين تمد ن هاي باستاني، سنگ، عاج فيل، استخوان حيوانات و يا فلزات قيمتي نظير طلا را به شكل دندان تراشيده و با روش هايي به جاي دندان هاي از بين رفته قرار مي دادند.
اما آن چيزي كه امروزه به عنوان ايمپلنت مي شناسيم و اصلي ترين محور دندانپزشكي در هزاره سوم را شكل مي دهد 40 سال قبل و به دنبال يك اتفاق ساده وارد دنياي دندانپزشكي شد.
جرقه اين مسئله در ذهن پروفسور برنمارك، يك ارتوپد سوئدي و حين تحقيق روي ترميم استخوان پاي خرگوش زده شد. برنمارك و تيمش استخوان شكسته پاي خرگوش را با پلاك هاي فلزي ثابت كرده و روند ترميم استخوان را مطالعه مي كردند. آنها هر دفعه پلاك هاي فلزي را از روي استخوان برداشته و پس از استريل كردن مجدداً استفاده مي كردند. اما يكبار وقتي مي خواستند پلاك ها را بردارند متوجه شدند كه استخوان كاملاً روي اين پلاك هاي فلزي را پوشانده است. آنها به شركت سازنده اعتراض كردند سازنده پلاك ها پاسخ داد كه قبلاً اين پلاك ها را از واناديوم مي ساختند ، اما بعد از جنگ جهاني دوم و به دليل گراني واناديوم آنها را از تيتانيوم ساخته اند. همين نكته فكري را به ذهن برنمارك انداخت كه شايد بتوان از اين قابليت فلز تيتانيوم در استخوان فك براي بازسازي دندان هاي از دست رفته استفاده كرد.
دكتر شهباز ناصر مستوفي متخصص پروتزهاي دنداني و ايمپلنت، استاديار دانشكده دندانپزشكي دانشگاه آزاد اسلامي در اين باره مي گويد: همان طور كه مي دانيد ايمپلنت قرن ها سابقه دارد ولي تفاوت كار برنمارك تكيه بر اصول بيولوژيكي استخوان و مفهوم اسئواينتگريشن بود. اسئواينتگريشن يعني وقتي ايمپلنت داخلي استخوان قرار مي گيرد، اطراف آن استخوان ساخته شده و استخوان كاملاً دور تا دور ايمپلنت را در برمي گيرد و همين وضعيت اصلي ترين كليد موفقيت و تفاوت ايمپلنت هايي بود كه برنمارك به دنيا معرفي كرد.
عملكرد ايمپلنت هاي دنداني
دندان ها به دلايل مختلفي از جمله ضربه، پوسيدگي هاي وسيع و يا بيماري هاي لثه از دست مي روند. بعد از بين رفتن دندان استخوان در محل آن دندان به سرعت تحليل مي رود و تحليل استخوان فك ها بزرگترين عارضه اي است كه براي بيمار ايجاد مي شود. دكتر حسن شايسته متخصص رشد پريو (بيماري هاي لثه) و بيولوژي دهان از دانشگاه UCLA آمريكا و عضو هيأت علمي بخش بيولوژي و تحقيقات استخوان و ايمپلنت همان دانشگاه در مورد عملكرد ايمپلنت توضيح مي دهد: مهمترين ويژگي ايمپلنت اين است كه آناتومي و وضعيت ساختاري و بافت شناختي استخوان را حفظ مي كند و اين اولين نكته اي است كه بايد به بيمار تفهيم شود. وقتي دنداني كشيده مي شود بخصوص در خانم هاي نزديك به سن يائسگي، استخوان با سرعتي باورنكردني تحليل مي رود. بنابراين اگر بتوانيم بعد از كشيدن دندان ايمپلنتي شبيه ريشه دندان را جايگزين كنيم اين ايمپلنت مثل يك محور استخوان را در اطراف خود نگه مي دارد و مانع تحليل آن مي شود. اين اصلي ترين كار ايمپلنت است.
شايد در اطراف خود افرادي را با دندان هاي مصنوعي كامل ديده باشيد كه مدام از لق خوردن آن شكايت دارند. لق زدن دندان مصنوعي يكي از نتايج تحليل رفتن استخوان فك است.
دكتر شايسته مي گويد: در افرادي كه دندان مصنوعي نامناسب و لق دارند عضلات جونده به جاي شركت در عمل جويدن كار اصلي خود را فراموش كرده و صرفاً سعي مي كنند دندان مصنوعي را سر جاي خود ثابت نگه دارند. اين باعث از شكل افتادن صورت و ضعف عضلات مي شود و بيمار مي تواند درست غذا بخورد. اما با ايمپلنت اين مشكلات ديگر وجود نخواهد داشت.
دكتر مستوفي مي افزايد: ابتدا بگويم كه به طور كلي دونوع پروتز متكي بر ايمپلنت داريم، ثابت و متحرك. و همان طور كه از نامشان پيداست اولي داخل دهان ثابت است و حركت نمي كند ولي دومي خير. تفاوت پروتزهاي متكي بر ايمپلنت با پروتزهاي متحرك عادي از زمين تا آسمان است. در پروتزهاي متكي بر ايمپلنت قدرت جويدن بيمار به مراتب بالاتر است و پروتز لق نمي زند. با استفاده از ايمپلنت ما ديگر مي توانيم بيماراني را كه براي درمانشان واقعاً مستأصل بوديم به راحتي درمان كنيم و بيمار و دندانپزشك هر دو از نتيجه درمان راضي خواهند بود.
دكتر مستوفي در مورد تفاوت پروتزهاي ثابت عادي و پروتزهاي ثابت متكي بر ايمپلنت مي گويد: در مورد پروتزهاي ثابت متكي بر ايمپلنت مهمترين نكته تراش نخوردن و سالم ماندن دندان هاي اطراف ناحيه بي دنداني ا ست كه در پروتزهاي ثابت عادي به ناچار تراش مي خوردند. از طرف ديگر دو مشكل عمده كه باعث شكست پروتزهاي ثابت مي شوند يعني پوسيدگي زير روكش و مشكلات مربوط به عصب دندان در ايمپلنت وجود ندارد. طبق آمار در يك دوره 10 ساله، موفقيت پروتزهاي ثابت متكي بر ايمپلنت 15درصد بيشتر از پروتزهاي ثابت عادي ا ست.
مشكلات روحي و رواني به دنبال از دست رفتن دندان ها بخصوص در بيماران جوان يافته شايعي محسوب مي شود. دكتر شايسته مي گويد: بسياري از بيماران وقتي دندان مي كشند از لحاظ روحي دچار مشكل مي شوند و اين قضيه در بيماران جوان اهميت بيشتري دارد. بيماران جواني كه دندان هاي جلوي خود را عمدتاً در اثر تصادف از دست داده اند با ايمپلنت مي توانند بدون دست خوردن دندان هاي سالم، دندان هاي از دست رفته را جايگزين كنند. زماني ايمپلنت مخصوص بيماران مسن بود ولي اكنون سن متقاضيان اين درمان پايين تر آمده است. اصولاً ما از سن 18سالگي كه رشد استخوان ها تكميل شد مي توانيم با اطمينان ايمپلنت بگذاريم.
دكتر شايسته مي افزايد: درصد شكست ايمپلنت با توجه به تكنيك كار و تكنولوژي ساخت ايمپلنت ها زير 5 درصد است و در مقايسه با بقيه درمان هاي جايگزين كننده دندان هاي از دست رفته بسيار پايين است مضاف بر اينكه محاسن ايمپلنت اصلاً قابل مقايسه با درمان هاي ديگر نيست.
درمان با ايمپلنت
به طور كلي درمان ايمپلنت يك كار تيمي دنداپزشكي است. گرچه در بسياري از كشورهاي دنيا و از جمله ايران دندانپزشكان به تنهايي كارهاي مربوط به جراحي و پروتز را انجام مي دهند ولي به طور كلاسيك درمان ايمپلنت توسط يك جراح كه مي تواند جراح فك و صورت و يا لثه باشد و يك متخصص پروتز صورت مي گيرد. البته در چنين كاري اين بحث پيش مي آيد كه بيمار ابتدا بايد به كدام متخصص مراجعه كند. دكتر مستوفي در اين زمينه توضيح مي دهد: خوشبختانه در ايران برخلاف اروپا كار ايمپلنت اغلب به صورت تخصصي انجام مي شود و اگر بيمار ابتدا به جراح هم مراجعه كند، خود جراح عمدتاً ترجيح مي دهد مسائل مربوط به بيومكانيك ايمپلنت توسط يك متخصص پروتز طرح ريزي شود. بنابراين بيمار به متخصص پروتز ارجاع داده مي شود تا محل و طول و زاويه ايمپلنت براي بازسازي ناحيه بي دندان مشخص شود. در نهايت يك نقشه جراحي كه به آن استنت جراحي مي گويند براي جراح فرستاده مي شود كه از جنس آكريل شفاف بوده و محل ايمپلنت ها ،روي آن مشخص شده و جراح طبق آن جراحي را انجام مي دهد.
دكتر شايسته در مورد مراحل جراحي ايمپلنت مي گويد: براي كاشت ايمپلنت لثه كنار زده و استخوان با دريل هاي خاصي مرحله به مرحله سوراخ مي شود و سپس ايمپلنت داخل حفره ايجاد شده قرار مي گيرد. ما دو روش ايمپلنت داريم، يكي ايمپلنت هايي هستند كه از همان روز اول سر ايمپلنت داخل حفره دهان مشخص است و لثه دور آن بخيه مي شود. در نوع ديگر لثه روي ايمپلنت را مي پوشاند و ايمپلنت داخل دهان قابل ديدن نيست. بعد از قرار دادن ايمپلنت ما عمدتاً بايد چند ماه صبر كنيم تا استخوان دور ايمپلنت را بپوشاند. اين زمان در فك پايين حدود سه ماه و در فك بالا حدود 6 ماه است. بعد از گذشت اين زمان اگر سر ايمپلنت داخل حفره دهان پيدا باشد ضمائمي روي آن نصب شده و مراحل ساخت پروتز آغاز مي شود اما اگر ايمپلنت زير لثه باشد ابتدا با يك جراحي خيلي كوچك لثه روي ايمپلنت را بر مي داريم و بعد از دو هفته مي توان مراحل ساخت پروتز را آغاز كرد.
البته در مدت زمان جوش خوردن استخوان به ايمپلنت بيمار مي تواند موقتاً دندان داشته باشد.
دكتر مستوفي در اين باره مي گويد: براي اكثر بيماران ما از پلاك هاي آكريلي متحرك يا حتي از پلاك يا دست دندان مصنوعي خود بيمار استفاده مي كنيم كه سطح داخلي آن با مواد نرم خاصي پوشانده مي شود تا فشاري روي ايمپلنت و بافت هاي اطراف وارد نشود. بدين ترتيب بيماران مي توانند تا تكميل زمان شكل گيري استخوان و دريافت پروتز نهايي به طور موقت دندان داشته باشند.
دكتر مستوفي در مورد مراحل درمان پروتزهاي متكي بر ايمپلنت مي گويد: بعد از نصب يكسري اتصالات به ايمپلنت قالب گيري انجام شده و موقعيت ايمپلنت ها به مدل هاي گچي انتقال مي يابد. حال اگر طرح درمان ساخت پروتز ثابت باشد پروتز نهايي روي اتصالات ايمپلنت به طور ثابت سوار مي شود. اين پروتز ثابت مشابه پروتزهاي ثابت دنداني است با اين تفاوت كه پايه يا پايه هاي آن را ايمپلنت ها تشكيل مي دهند. در مواردي كه بيمار كاملاً بِي دندان بوده، اگر استخوان فك خيلي تحليل رفته باشد ترجيح مي دهيم چند ايمپلنت در قسمت قدامي فك بالا يا پايين كار گذاشته شده و يك پروتز متحرك به بيمار تحويل شود. اين پروتز با اتصالات خاصي به ايمپلنت ها وصل مي شود و به آن اور دنچر مي گويند. اين پروتز متحرك است و بيمار مي تواند آن را از دهان خارج كرده و تميز كند اما برخلاف پروتزهاي متحرك معمولي لق نيست و زيبايي و عملكرد بيمار را بهتر بازسازي مي كند. در ضمن تعداد ايمپلنت ها هم كم است و از لحاظ هزينه براي بيمار مقرون به صرفه خواهد بود.
يكي از نكاتي كه چند سالي است محققان مطالعات فراواني روي آن انجام داده و به بحث روز علم ايمپلنت تبديل شده بارگذاري فوري است.
در بارگذاري فوري دندانپزشك مي تواند تحت شرايط خاصي پروتز بيمار را روز جراحي به او تحويل دهد. دكتر مستوفي مي گويد: بارگذاري فوري البته چيز جديدي نيست اما در گذشته به دليل عدم آگاهي كامل از اصول طراحي بيومكانيك درصد شكست آن بالاتر بود ولي در حال حاضر با مطالعات گسترده اي كه صورت گرفته و وجود دستگاه هايي كه مي توانند ميزان محكم بودن ايمپلنت داخل استخوان بلافاصله بعد از جراحي را به دندانپزشك نشان دهند مي توان در همان روز جراحي پروتز را به بيمار تحويل داد. البته بيماران كه قرار است با اين روش درمان شوند بايد شرايط خاصي داشته باشند كه تشخيص آن با دندانپزشك است:درمان ايمپلنت امروزه به صورت درمان رايج و شايد روزمره درآمده اما آيا تمام بيماران متقاضي مي توانند ايمپلنت دريافت كنند؟ دكتر شايسته مي گويد: براي برخي بيماران نمي توانيم ايمپلنت بگذاريم. بيماران كه سرطان هاي پيشرفته غيرقابل كنترل، ديابت شديد كنترل نشده يا بيماري هاي خوني خيلي شديد داشته باشند يا اينكه تحت اشعه درماني يا شيمي درماني هستند نمي توانند ايمپلنت دريافت كنند. مگر اينكه بيماري شان كنترل شود. افرادي كه به شدت سيگاري هستند، الكلي ها و معتادها هم بيماران مناسبي براي ايمپلنت نيستند و درمان در اين افراد عمدتاً شكست مي خورد. جدا از اين وضعيت فك بيمار هم بايد مورد توجه قرار گيرد.
گاهي بيمار كاملاً سالم است اما ضخامت يا ارتفاع استخوان براي گذاشتن ايمپلنت مناسب نيست. اگر نقايص خفيف باشد با پيوند استخوان از حفره دهان يا مواد مصنوعي مي توان آن را بازسازي كرد اما در موارد نقص شديد شايد جراح مجبور شود بيمار را در اتاق عمل جراحي كرده و از لگن يا استخوان درشت ني ساق پا استخوان پيوندي مورد نياز را تأمين كند.

نكات مهم در درمان هاي ايمپلنت
يكي از مهمترين نكات در درمان هاي ايمپلنت مثل ساير درمان هاي دندانپزشكي رعايت دقيق بهداشت است و اگر بيمار بهداشت مناسبي نداشته باشد درمان ايمپلنت قطعاً شكست خواهد خورد. اما اگر كسي نكات بهداشتي مربوطه را به درستي رعايت كند و طبق اصول علمي مورد درمان قرار گرفته باشد مي تواند از امكانات فوق العاده اين درمان استفاده كند.
دكتر شايسته مي گويد: ايمپلنت مي تواند نتايج معجزه آسايي براي بيماران بي دندان داشته باشد به شرطي كه بيمار نسبت به درماني كه دريافت مي كند علم و آگاهي داشته باشد. به هرحال مانند تفاوت شير مادر و شيرخشك هيچ چيز نمي تواند جاي دندان طبيعي را پركند ولي وقتي دنداني از دست رفت بهترين جايگزين براي آن ايمپلنت است.
     
#212 | Posted: 14 Feb 2012 15:51
چرا بايد عينك آفتابي زد؟

همشهری-علي ملائكه- اشعه ماوراءبنفش نور خورشيد علاوه بر پوست، مي تواند به چشم ها صدمه بزند. نور شديد خورشيد مي تواند قرنيه و ملتحمه چشم را بسوزاند. قرارگيري طولاني مدت در برابر اشعه ماوراءبنفش در برخي بيماري هاي چشمي، به خصوص آب مرواريد(كاتاراكست) و تحليل رفتن لكه زرد شبكيه چشم(حساس ترين بخش شبكيه) در سنين بالا نقش دارد.
بهترين راه براي محافظت چشم ها در برابر نور خورشيد، استفاده از عينك هاي آفتابي است كه براي محافظت چشم از اشعه ماوراءبنفش طراحي شده اند.
عينك هاي آفتابي گران قيمت لزوماً كارآمدتر نيستند. بايد به دنبال عينكي باشيد كه 90تا۱۰۰درصد اشعه ماوراءبنفش نوع(UVBوUVA)BوA را جذب كند. عينك هاي آفتابي براي مؤثرتر بودن، بايد كاملاً به صورتتان بچسبد يا فريم آن لبه دار باشد تا نور از فاصله ميان عينك و صورت به چشم نرسد.
علاوه بر عينك آفتابي، با رعايت نكات زير مي توانيد به محافظت چشم از نور آفتاب كمك كنيد:
*از كلاه هاي با لبه پهن استفاده كنيد. اين كار از رسيدن نور خورشيد از بالاي سر به صورت ممانعت مي كند.
*هرگز (حتي اگر عينك آفتابي به چشم داريد) مستقيماً به آ فتاب خيره نشويد، زيرا چنين كاري باعث صدمه دائمي به چشم هايتان مي شود.
*اگر داروهايي مانند تتراسيكلين يا آلوپورينول مصرف مي كنيد كه حساسيت چشم را به نور افزايش مي دهند، حتماً از عينك آفتابي و كلاه استفاده كنيد.
*اگر دچار بيماري چشمي مانند تحليل رفتن لكه زرد شبكيه(دژنراسيون ماكولا) باشيد، اشعه ماوراءبنفش مي تواند به شما آسيب بيشتري بزند. در اين صورت، هرگاه كه از خانه بيرون مي رويد- حتي اگر براي مدت كوتاهي باشد- از چشم هايتان با عينك و كلاه محافظت كنيد.
     
#213 | Posted: 14 Feb 2012 15:51
تولد سالانه 300 هزار نوزاد ناخواسته در ايران

مديركل اداره جمعيت خانواده وزارت بهداشت خبر داد:
تولد سالانه 300 هزار نوزاد ناخواسته در ايران
ادغام برنامه آموزش بهداشت جنسي در400 مركز مشاوره قبل از ازدواجبا هدف آشنايي با روش‌هاي پيشگيري از بارداري، كاهش بروز بيماري‌هاي مقاربتي و بارداري ناخواسته برنامه آموزش بهداشت جنسي در 400 مركز مشاوره قبل از ازدواج داير در كشور ادغام مي‌شود.

دكتر مطلق مديركل اداره جمعيت و خانواده وزارت بهداشت در حاشيه برگزاري كارگاه آموزشي بهداشت جنسي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران و فارس، از تولد سالانه 300 هزار نوزاد ناخواسته در كشور به علت عدم آشنايي والدين با روش‌هاي پيشگيري از بارداري و مسايل جنسي خبر داد و گفت: ايران در حال حاضر به لحاظ جمعيتي شانزدهمين كشور پرجمعيت جهان است؛ جمعيت ايران در اوايل قرن بيستم 10 ميليون نفر در سال 1335 حدود 19 ميليون نفر شده است به عبارتي در يك سير 95 ساله جمعيت ايران 6 برابر شده است.

وي با بيان اين كه در حالي جمعيت دنيا طي مدت 50 سال 2 برابر شده اما جمعيت ايران در مدت 40 سال 3 برابر شده است، گفت: ايران جزو جوانترين كشورها از نظر جمعيت است و 6/6 درصد جمعيت كشور را سالمندان تشكيل مي‌دهند لذا سياستگذاري‌ها بايد بر اساس سيماي جمعيتي كشور باشد.

دكتر مطلق با تاكيد بر ضرورت آموزش بهداشت جنسي در كشور ادامه داد: بدين ترتيب زوجين با روش‌هاي پيشگيري از بارداري آشنا و نيازهاي جنسي خود را راحت‌تر عنوان مي‌كنند از تغييرات امور جنسي خود آگاه و رفتارهاي سالم جنسي را پيش مي‌گيرند و از خشونت‌هاي جنسي حذر مي‌كنند.

مديركل اداره جمعيت و خانواده وزارت بهداشت، به وجود مراكز مشاوره قبل از ازدواج در دانشگاه‌هاي كشور اشاره كرد و افزود: با ارايه آموزش‌هاي قبل و بعد از ازدواج و بارداري و ادغام آن با آموزش بهداشت جنسي هماهنگي و سازگاري جنبه‌هاي جسمي، عاطفي، عقلاني و اجتماعي امور جنسي‌شان امكانپذير مي‌شود.

دكتر مطلق با اشاره به team work بودن آموزش بهداشت جنسي در كشور توضيح داد: اين آموزش توسط تيمي متشكل از اساتيد رشته‌هاي روانپزشكي، روانشناسي، متخصص امور اجتماعي، متخصص بهداشت مادر و كودك، متخصص داخلي، كليه و مجاري ادرار و زنان ارايه مي‌شود.

وي افزود: اين برنامه آموزشي ظرف 1 تا 2 ماه آينده با استفاده از برنامه تلويزيوني CD و حتي كارگاه ارايه مي‌شود.

به گفته وي 23 درصد از ازدواج‌ها در ايران به طلاق منجر مي‌شود كه بخشي از اين طلاقها به علت عدم اگاهي از مسايل امور جنسي و اجتماعي است كه با داير كردن اين مراكز تا حدي از بروز اين مشكلات كاسته مي‌شود.
     
#214 | Posted: 14 Feb 2012 15:52
حدود 40 درصد افراد در طول عمر خود ترش كردن معده را تجربه مي‌كنند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي


يك فوق تخصص گوارش گفت: يكي از مهمترين و شايع‌ترين بيماري‌هاي گوارشي برگشت اسيد معده به مري يا ترش كردن است كه 30 الي 40 درصد افراد جامعه در طول عمر خود آن را تجربه مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) دكتر زالي در هفتمين كنگره بيماري‌هاي داخلي در دانشگاه علوم پزشكي ارتش در خصوص برگشت اسيد معده (ترش كردن) گفت: معمولا بيماري ترش كردن يك ساعت بعد از غذا خوردن و با مصرف هر چيزي حتي آب نيز مي‌تواند اين حالت را در افراد ايجاد كند؛ در معاينات اوليه هيچ نكته غيرطبيعي وجود ندارد و فقط با علايمي همچون درد معده، درد قفسه سينه و... همراه است.

وي ادامه داد: دريچه‌اي كه بين مري و معده وجود دارد مانع از برگشت غذا به مري مي‌شود و زماني كه اين دريچه در حالت ريلكس است اسيد برگشت داده مي‌شود و باعث ترش كردن مي‌گردد.

اين فوق تخصص گوارش افزود: علايمي همچون تنبلي معده، رژيم غذايي نامناسب، علايم محيطي، سيگار، غذاهاي چرب و سنگين، بعضي از انواع داروها مي‌تواند باعث تشديد اين بيماري شود.

دكتر زالي خاطرنشان كرد: بعضي از بيماران با علايم ديگري نظير سرفه و علايمي شبيه آسم مراجعه مي‌كنند و بعضي مواقع بيمار در شب با ترس و اضطراب از خواب بيدار مي‌شود كه اينها مي‌تواند ناشي از ترش كردن معده باشد.

وي اضافه كرد: برگشت اسيد معده به دهان ممكن است باعث خرابي دندان‌ها و تغيير صداي افراد شود و اكثر اين بيماران در آندوسكوپي هيچ علايمي ندارند.

دكتر زالي ادامه داد: بهترين راهكار اين است كه پزشك بعد از تجويز دارو به بيمار گوشزد كند كه بعد از 6 هفته از مصرف دارو دوباره مراجعه كند ولي در حدود 50 الي 60 درصد اين افراد به دارو پاسخ مي‌دهند و نيازي به اقدامات بعدي ندارند.

فوق تخصص گوارش تصريح كرد: چنانچه بيمار با علايمي همچون لاغري، خونريزي و... در معده مواجه شد مي‌تواند با آندوسكوپي يك تست تشخيصي اوليه انجام داده و نوع بيماري وي تشخيص داده شود.

وي افزود: قهوه، شكلات، پياز، سير، ادويه، فلفل و بسياري از داروهايي كه براي درمان پوكي استخوان استفاده مي‌شود مي‌تواند در تشديد اين بيماري تاثيرگذار باشد.

اين فوق تخصص گوارش در پايان گفت: چنانچه به وسيله دارو و درمان‌هاي اوليه بيماري بهبود پيدا نكند به عنوان آخرين قدم مي‌توان جراحي را براي اين بيماران تجويز كرد بنابراين چنانچه بيماري را ساده بگيريم مي‌تواند باثع بروز مشكلات پيچيده‌تري شود.
     
#215 | Posted: 14 Feb 2012 15:52
باغباني بهترين شيوه مقابله با خشم

باغباني هورمون‌هاي مولد استرس را شديدا كاهش مي‌دهد

بنا بر اظهارات يك متخصص روانپزشكي، يكي از مناسب‌ترين روش‌هاي مقابله با خشم و عصبانيت باغباني و رسيدگي به گياهان است.

دكتر حسام‌ عضو آكادمي روانپزشكي اروپا، در مصاحبه با خبرنگار ايسنا واحد علوم پزشكي ايران، ضمن اعلام اين مطلب گفت: آب دادن به گل‌ها، كوتاه كردن شاخه‌هاي خشك و حتي كاشتن گل مي‌تواند تاثير فوق‌العاده مثبتي بر روحيه افراد به جاي گذارد.

وي ضمن معرفي باغباني به عنوان نوعي ورزش مفرح، خاطرنشان كرد: پس از حدود نيم ساعت باغباني، انرژي معادل 250 تا 500 كالري سوزانده مي‌شود و در كنار اين هورمون‌هاي مولد استرس نيز شديدا افت مي‌كنند.

دكتر حسام ادامه داد: باغباني يك روش مؤثر جهت انحراف ذهن از فعاليت‌هاي روزمره است؛ زيرا بدون توجه كافي و صرف انرژي كامل نمي‌توان نتيجه مثبتي از كار با گياهان را كسب كرد.

اين روانپزشك تصريح كرد: طي يك مطالعه كه از سوي آكادمي روانپزشكي اروپا صورت گرفت، از تعدادي شخص عصباني و خشمگين خواسته شد 15 روز به محض عصباني شدن به باغچه خانه خود بروند و به مدت 15 دقيقه خود را سرگرم كنند. نتايج اين مطالعه نشان ‌داد نه تنها ميزان عصبانيت اين افراد پس از اتمام دوره مطالعه به طور محسوسي كاهش يافت، بلكه گياهان تحت مراقبت اشخاص ياد شده نيز به خوبي رشد و وضعيت بسيار مناسبي پيدا كردند.
     
#216 | Posted: 14 Feb 2012 15:52
بسياري از بيماري‌هاي دستگاه ادراري از دوره جنيني قابل تشخيص و درمان است


رييس نهمين كنگره انجمن اورولوژي ايران گفت: بسياري از بيماري‌هاي دستگاه ادراري افراد در دوره جنيني قابل تشخيص و درمان بوده كه تشخيص به موقع اين بيماري‌ها مي‌تواند باعث پيشگيري از تخريب و نارسايي كليه‌ها شود.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري داشنجويان ايران، دكتر محمدعلي زرگر فوق تخصص اورولوژي كه به مناسبت برپايي كنگره سالانه اين انجمن كه از 16 تا 19 خرداد ماه امسال در تهران برگزار مي‌شود، سخن مي‌گفت با اعلام اين مطلب افزود: بيماري «والوخلفي مجرا» در پسران و ريفلاكس (برگشت ادرار) در دختران شايع‌ترين بيماري‌هاي مادرزادي دستگاه ادراري است كه مي‌تواند منجر به نارسايي كليه بشود.

وي يادآور شد: در بيماري والو خلفي مجرا دريچه پيش آبراه خلفي فشار داخل مثانه را بالا برده كه اين امر موجب گشادي حالب و در نهايت نارسايي كليه مي‌شود.

دكتر زرگر خاطرنشان كرد: چنانچه برگشت ادرار از مثانه به كليه‌ها كه در دختر بچه‌ها شايع‌تر است تشخيص داده نشود مي‌تواند باعث صدمات شديدي به كليه‌ها و در نهايت نارسايي آنها بشود.

وي گفت: در صورت تشخيص به موقع اين بيماري و انجام درمان مناسب اين بيماري عارضه‌اي به جاي نخواهد گذاشت.

وي با اشاره به اين كه رشته اورولوژي پره نتال (قبل از تولد) طي 10 سال گذشته از رشد قابل توجهي برخوردار بوده است، اضافه كرد: در آينده نه چندان دور اين امكان وجود دارد كه برخي بيماري‌هايي كه سبب نارسايي كليه مي‌شوند به كمك تكنولوژي جديد پيش از تولد تشخيص داده شود و حتي در موارد ضروري اعمال جراحي لازم را روي جنين انجام داد.

اين فوق تخصص اورولوژي اظهاركرد: اورولوژي پره نتال (پيش از تولد) كه يكي از شاخه‌هاي اورولوژي اطفال به شمار مي‌رود قادر به تشخيص ناهنجاري‌هاي پيش از تولد نوزادان به كمك دستگاه سونوگرافي است.

وي گفت: امروزه به كمك سونوگرافي مي‌توان در هفته 12 تا 14 حاملگي بسياري از بيماري‌هاي مادرزادي دستگاه ادراري به ويژه كليه‌ها را تشخيص داد.

رييس نهمين كنمگره انجمن اورولوژي ايران بالا بودن سن مادر (بالاي 35 سال) ابتلاي ساير فرزندان مادر به بيماري‌هاي دستگاه ادراري را از جمله مواردي برشمرد كه نيازمند بررسي سيستم ادراري جنين توسط متخصص اورولوژي اطفال است.

وي گفت: با توجه به رويكرد كنگره امسال انجمن اورولوژي ايران به موضوع اورولوژي اطفال جديدترين تكنيك‌هاي تشخيصي و درماني اين رشته طي روزهاي 16 تا 19 به بحث و هم انديشي متخصصان داخل و خارج كشور گذاشته خواهد شد.
     
#217 | Posted: 14 Feb 2012 15:53
بيماران مبتلا به چربي خون پرتقال مصرف كنند


مطالعات اخير حاكي از آن است، مركبات و به طور عمده پرتقال و دارابي منابع غني از مواد كاهنده كلسترول خون هستند، لذا مصرف آنها خصوصا به افراد مبتلا به چربي خون توصيه‌ مي‌شود.

ميترا زراتي، كارشناس ارشد تغذيه و استاد دانشگاه ضمن بيان اين مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي ايران، افزود: وجود آنتي اكسيدان‌هايي همچون ويتامين C، بتا كاروتن و انواع فلاوونوئيدها در ميوه و سبزيجات دليل كاهش كلسترول بد خون و در نتيجه پيشگيري از بروز بيماري‌هاي قلبي - عروقي و يا كاهش شدت آن در افراد است.

وي به نوع عملكرد اين آنتي اكسيدان‌ها اشاره كرد و گفت: اين تركيبات از اكسيداسيون LDL يا كلسترول بد خون و همچنين تجمع پلاكت‌ها و بروز لخته خوني در عروق پيشگيري مي‌كنند.

زراتي اسيد فوليك موجود در انواع سبزيجات برگ سبز را نيز عاملي براي كاهش لخته خوني در عروق برشمرد و اظهار كرد: اسيد فوليك از غلظت هوموسيستئين در خون كه عامل افزاينده لخته خوني در عروق است، مي‌كاهد.

وي در ادامه در خصوص مزاياي لمونن موجود در آب پرتقال توضيح داد و به ايسنا گفت: اين ماده با كاهش غلظت آپوليپوپروتئين B خون از بروز پلاك خوني و انسداد عروق پيشگيري مي‌كند.

لازم به ذكر است مصرف روزانه 1200 تا 2400 گرم ميوه يا سبزي خام و يا 480 تا 1200 گرم سبزيجات پخته يا آب ميوه خواص فوق را به همراه دارد.
     
#218 | Posted: 14 Feb 2012 15:53
مبتلايان به سنگ مثانه پياز بخورند


پياز سرشار از ويتامين‌هاي B و C و داراي آهن، آهک، فسفر، سديم، گوگرد، يد، سيليس و قند است که مستقيماً جذب بدن مي‌شود و براي اشخاصي که بيماري قند دارند مضر نيست.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران به نقل از مرکز بهداشت استان مرکزي، پياز بواسطه فسفري که دارد انجام کار فکري را آسان مي‌كند و در عين حال براي ضد عفوني خوب است.

گوگرد پياز وقتي وارد ريه‌ها مي‌شود با عفونت‌هاي مجاري تنفسي مثل آسم، برونشيت مبارزه مي‌کند؛

پياز براي اعصاب و بي خوابي مفيد است و داراي مخمري است که براي هضم مواد نشاسته‌اي لازم است.

پياز زود هضم و ترشحات معده را زياد مي‌کند و براي کبد مفيد است. اعصاب را تحريک و غده‌هاي اطراف چشم را پاک و اشتها را زياد مي‌کند و براي تصفيه خون و کم کردن درجه فشار خون سودمندست.

همچنين براي رفع سوختگي ماليدن آب آن سودمند است.

اگر چند قطره سرکه روي پياز رنده شده بريزد و آب آن را در بيني بچکانيد از خون دماغ جلوگيري مي‌کند.

مي توان با خوردن پياز مخلوط با عسل از سکسکه جلوگيري کرد و مصرف پياز رنده شده با سيب به مقدار مساوي در دفع اسهال مفيد است.

پياز املاح بسيار دارد و براي مبتلايان به سنگ مثانه مفيدست.
     
#219 | Posted: 14 Feb 2012 15:53
چرا برخي از افراد نمي‌توانند در برابر غذا مقاومت كنند


دانشمندان موفق شدند علت اينكه چرا برخي افراد شكمو هستند
و نمي‌توانند در برابر غذا مقاومت كنند را بيابند.

به گزارش پايگاه اينترنتي بي.بي.سي، در اين مطالعه محققان براي نشان دادن حساسيت بيشتر مراكز پاداش مغز در برخي افراد در برابر آگهي‌ها و محصولات غذايي ، از اسكن استفاده كردند.

تصاوير غذا با تحريك بيشتر اين منطقه از مغز احتمالا فرد را به پرخوري و چاقي وامي‌دارد.

"واحد علوم مغز و ادراك شوراي تحقيقات پزشكي اين مطالعه را كه در مجله "‪ "Neuroscience‬به چاپ رسيد، انجام داده است.

به گفته دكتر "جان بيور" محقق ارشد اين مطالعه، يافته‌هاي اين تحقيق علت آسيب پذيري برخي افراد در برابر بيماريهايي مانند ميخوارگي را روشن مي‌كند.

محققان به شركت‌كنندگان در اين مطالعه تصاويري از غذاهاي بسيار اشتهاآور مانند كيك‌هاي شكلاتي، غذاهاي ساده و بي‌بو مانند كلم بروكلي و غذاهاي مشمئزكننده‌اي مانند گوشت فاسد نشان دادند و هم زمان با
استفاده از اسكنرهاي پيشرفته "ام.آر.اي كاربردي " فعاليت مغز اين افراد را ارزيابي كردند.

پس از اين آزمايش، به شركت‌كنندگان در اين مطالعه پرسشنامه‌هايي داده شد كه در آنها تمايل كلي اين افراد نسبت به تصاوير مورد ارزيابي قرار گرفت.

نتايج بدست آمده نشان داد امتيازات پرسشنامه مي‌تواند پيش بيني كند تصاوير غذاهاي اشتهاآور تا چه ميزان شبكه پاداش مغز را فعال مي‌كند.

دكتر "جان بيور" سرپرست اين مطالعه گفت: "مطالعات قبلي نشان داده بود الگوهاي فعاليت مغز در تمام افراد سالم مشابه است.

اما يافته‌هاي جديد نشان مي‌دهد حتي در افراد سالم نيز مراكز پاداش مغز در برخي افراد به غذاهاي اشتهاآور حساس تر است.

به گفته دكتر بيور، اين يافته‌ها همچنين به درك علت آسيب پذيري برخي افراد در برابر اشكال متعدد اعتياد و رفتارهاي وسواسي كمك مي‌كند
     
#220 | Posted: 14 Feb 2012 15:53
مصرف لبنيات احتمال دوقلو زايي را افزايش مي‌دهد

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي

پروتئين موجود در جگر حيوانات احتمالا به داشتن دوقلو كمك مي‌كند.

به گزارش سايت بي‌بي‌سي تحقيقات تازه نشان مي‌دهد كه يك رژيم غذايي كه در آن فرآورده‌هاي لبنياتي زياد باشد، شانس اين كه يك زن باردار، دوقلو به دنيا آورد را به مقدار زيادي افزايش مي‌دهد.

طبق اين تحقيقات كه توسط يك مجله علمي صورت گرفته‌است، زناني كه شير زياد مي‌نوشند ‪ ۵‬برابر بيشتر از زناني كه فرآورده‌هاي حيواني نمي‌خورند شانس داشتن فرزندان دوقلو دارند.

شمار فرزندان دوقلو در طي ‪ ۳۰‬سال گذشته به نحو قابل توجهي و در بعضي كشورها تا ‪ ۵۰‬درصد افزايش يافته است.

به عقيده متخصصين مداواهاي نازايي و اينكه زنان باردار شدن را به تاخير مي‌اندازند مي‌تواند به توجيه اين موضوع كمك كند.

ولي بنا بر تحقيقات مورد بحث رژيم غذايي نيز مي‌تواند نقش مهمي در اين مورد داشته باشد.

در اين بررسي‌ها شمار مادران صاحب دوقلو كه شير زياد مصرف مي‌كرده اند با آن دسته از زنان صاحب دوقلو كه گياه خوار بوده يا فرآورده‌هاي حيواني نمي خورده‌اند مقايسه شده است.

تصور مي‌شود پروتئين موجود در جگر حيوانات نقش مهمي در اين مورد بازي مي كند. اين ماده كه‪ IGF‬خوانده مي‌شود در شير گاو و ساير فرآورده‌هاي حيواني ديده مي‌شود.

خوردن اين پروتئين موجب حساسيت بيشتر تخمدان‌هاي زنان شده و ميزان تخمك‌هايي را كه توليد مي‌كند افزايش مي‌دهد. ميزان بيشتر‪ ,IGF‬به شانس زنده ماندن جنين در مراحل اوليه تشكيل، كمك مي‌كند.

اين تاثيردر كشورهايي مانند آمريكا كه خوراندن هورمون‌هاي رشد به دام ها مجاز است احتمالا بيشتر خواهد بود.

پژوهشگري كه مسئول اين پروژه است مي‌گويد زناني كه به فكر باردار شدن هستند، از آنجا كه به دنيا آوردن نوزاد دوقلو با مشكلاتي همراه است، بهتر است براي كاهش احتمال داشتن دوقلو در خوردن گوشت و فرآورده‌هاي لبنياتي امساك كنند.
     
صفحه  صفحه 22 از 57:  « پیشین  1  ...  21  22  23  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره ۲) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites