تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Medical Content | مطالب پزشکی

صفحه  صفحه 34 از 35:  « پیشین  1  ...  32  33  34  35  پسین »  
#331 | Posted: 21 Jul 2015 17:00
هومیوپاتی، مفید یا مضر؟امروزه نظرات متفاوتی نسبت به استفاده از روش «هومیوپاتی» یا «همسان‌درمانی» به عنوان یک طب مکمل و جایگزین وجود دارد.
در حالی که برخی افراد می‌گویند هومیوپاتی، روشی ایمن و بی‌خطر است که اگر همراه با روش‌های معمول درمانی به کار گرفته شود، حاصل بهتری خواهد داشت اما برخی دیگر معتقدند که این شیوه می‌تواند مضر باشد و حتی توصیه آن از سوی پزشکان غیراخلاقی است.

اساس هومیوپاتی بر این باور است که همانند، همانند را شفا می‌دهد و می‌توان بیماری‌ها را با موادی درمان کرد که در افراد سالم علائمی مشابه با علائم بیماری ایجاد می‌کنند. بنا به ادعای طرفداران آن، هومیوپاتی یک روش درمانی است که با تحریک دستگاه ایمنی بیمار با داروهای هومیوپاتی، فرد را به سمت بهبودی سوق می‌دهد.

بر پایه اصول نخستین هومیوپاتی، هر ماده‌ای که در بدن سالم یکسری نشانه‌های بیماری ایجاد کند در صورت تجویز به فرد بیمار با همان علایم (با مقادیر بسیار کمتر دارو)، بیماری وی را درمان خواهد کرد، البته به شرط آنکه نشانه‌های موجود در بیمار و نشانه‌هایی که آن ماده دارویی می‌تواند ایجاد کند، تا حد ممکن همانند باشند. بهترین مثال برای این قانون، «واکسیناسیون» است که در آن از ویروس و یا میکروب مشابه یا ضعیف شده همان بیماری برای ایجاد ایمنی یا درمان استفاده می‌شود.

طرفداران این روش درمانی همچنین معتقدند داروهای مورد استفاده در هومیوپاتی باید رقیق شده باشند زیرا دوز پایین‌تر برای درمان، موثرتر است. اما این رقیق‌سازی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که در نهایت حتی یک مولکول هم از ماده فعال اولیه باقی نخواهد ماند.

دکتر «ادزارد ارنست» از دانشگاه «اکستر» انگلیس در این باره می‌گوید: به معنای دقیق کلمه هر ایده‌ای مبنی بر این که روش‌های درمانی هومیوپاتیک می‌توانند برای درمان افراد بیمار به کار گرفته شوند، علم را به چالش می‌کشد. مطالعات کنترل شده به دنبال آن بوده‌اند که نشان دهند نتیجه به دست آمده برای افرادی که با روش‌های هومیوپاتی درمان شده‌اند از گروهی که دارونما دریافت کرده‌اند، غیرقابل تشخیص بوده است. با این حال به دلیل آنکه در درمان به روش هومیوپاتی از هیچ ماده فعالی استفاده نمی‌شود، احتمال نمی‌رود که خطری جدی متوجه فرد شود.

علاوه بر این، برخی از پزشکان معتقدند که روش‌های درمانی هومیوپاتیک می‌توانند وضعیت بیمار را بهبود بخشند. بر همین اساس در برخی مطالعات آشکار شده بیمارانی که برای درمان آنها در کنار روش‌های درمانی مرسوم و متداول از این روش درمانی نیز استفاده شده در روند درمان نتایج بهتری در مقایسه با سایر بیماران گرفته‌اند.

در عین حال نتایج برخی از مطالعات حاکیست بیمارانی که تحت این روش درمانی قرار می‌گیرند کمتر تمایل دارند از داروهای آنتی‌بیوتیک، غیراستروئیدی و ضدالتهابی استفاده کنند.

به گزارش لایوساینس، با وجود نکات مثبتی که درباره این شیوه درمانی در بالا ذکر شد توجه به این نکته ضروری است که اگر هومیوپاتی جایگزین یک روش درمانی موثر و اصلی شود، می‌تواند مضر بوده و پیامدهای منفی داشته باشد.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#332 | Posted: 25 Jul 2015 00:44
علایم حمله قلبی را می شناسید؟


تعریق به ویژه عرق سرد، احساس سبکی در سر و بی حالی نیز می‌توانند از علایم حمله قلبی باشند.
حمله قلبی یک باره اتفاق نمی‌افتد، بلکه همراه با علایم متعددی است که طی روزها و هفته ها خود را نشان می دهد اما اغلب افراد به آن بی توجهند. علایم حمله قلبی مختلف و در زنان و مردان متفاوت است.


حالت تهوع
گاهی حمله قلبی با مشکلات گوارشی از جمله سوء هاضمه، درد معده، تهوع و استفراغ همراه است. گرچه این علایم در اغلب موارد ناشی از حمله قلبی نیستند اما باید مورد توجه قرار گیرند، به ویژه اگر به صورت ناگهانی بروز کنند.


درد فک، گوش، گردن و شانه
درد و احساس فشار در فک و گوش می تواند از علایم حمله قلبی باشد. برخی بیماران نیز علایمی چون درد گردن و کتف را در زمان حمله قلبی تجربه می کنند.


خستگی مفرط
خستگی مفرط، متوالی و ادامه دار، علامت دیگر حمله قلبی است. تحقیقات نشان می دهند 70 درصد زنان مبتلا به حمله قلبی خستگی مفرط چند هفته قبل از حمله را تجربه کرده اند. منظور از خستگی مفرط، خستگی و فقدان انرژی بدون دلیل است.


تنگی نفس
نرسیدن خون کافی به قلب یعنی نرسیدن اکسیژن کافی به قلب که این امر موجب تنگی نفس خواهد شد. این علامت می‌تواند به شکل ناگهانی رخ دهد، در حالی که شما در حال استراحت هستید و یا فعالیت بدنی کمی دارید. تنگی نفس می تواند قبل و یا همزمان با درد قفسه سینه رخ دهد و یا حتی می تواند تنها علامت حمله قلبی باشد.


خواب آلودگی و یا بی خوابی
برخی افراد کمی قبل از حمله قلبی دچار خواب آلودگی شده و برخی بی خواب می شوند.


علایم مشابه سرماخوردگی
تعریق به ویژه عرق سرد، احساس سبکی در سر و بی حالی نیز می توانند از علایم حمله قلبی باشند. این علایم اغلب با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شوند.


ضربان تند و نامنظم قلب
اگر بدون این که کار سنگینی انجام داده باشید دچار ضربان تند و نامنظم قلب شده اید، حتما به پزشک مراجعه کنید. این علامت یکی از علایم شایع حمله قلبی به شمار می رود.


احساس سنگینی و فشار شدید بر روی قفسه سینه
بسیاری از افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند، احساس فشار و سنگینی شدید بر روی سینه خود را تجربه می کنند. گاهی این علامت با سوزش سردل نیز همراه است.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#333 | Posted: 26 Jul 2015 00:06
افزایش «نگران‌کننده» سهم مردان ایرانی در ناباروری


رئیس پژوهشگاه درمان ناباروری ابن‌ سینا خبر داد که سهم مردان ایرانی در ناباروری به دلیل «آلودگی‌های آب و هوا، تشعشعات و دیگر دلایل» در سال‌های اخیر از ۴۰ درصد به ۶۰ درصد افزایش یافته که این امری «نگران‌کننده‌ است».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، مهدی آخوندی، رئیس این پژوهشگاه، روز جمعه، دوم مرداد، نرخ ناباروری زوج‌های ایرانی را ۲۰ درصد، اما متوسط نرخ ناباروری در دنیا را بین ۱۲ تا ۱۵ درصد اعلام کرد.

به گفته آقای آخوندی، در ایران ۴۰ درصد از عوامل ناباروری مردانه، ۴۰ درصد زنانه، ۱۵ درصد عوامل محیطی و ۵ درصد عوامل ناشناخته است، اما سهم عوامل مردانه «به دلیل آلودگی‌های آب و هوا، تشعشعات و دیگر دلایل به ۶۰ درصد رسیده که این آمار نگران‌کننده‌ای است».

گفته‌های آقای آخوندی در حالی بیان شده است که حمید چوبینه، مدیر مرکز درمان ناباروری رویش هلال احمر، روز ۱۹ خرداد گفته بود که ۴۰ درصد ناباروری‌ها سهم زنان، ۴۰ درصد سهم مردان، ۱۰ درصد مشترک و ۱۰ درصد همچنان ناشناخته است.

به گفته آقای چوبینه، قرار گرفتن افراد در معرض اشعه و امواج از جمله مواردی است که در ایران به ناباروری منجر می‌شود.
در همین حال محمدرضا نوروزی، دبیر انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران، در دی‌ماه ۹۳ گفته بود که با افزایش امواج الکترومغناطیسی دکل‌های مخابراتی و پارازیت، افزایش ناباروری در شهروندان «دور از ذهن نیست».

به گفته مقامات وزارت بهداشت ایران، سه میلیون از زوج‌های ایران ناباور هستند.

با این حال محمدحسین فائزی، رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین، روز جمعه گفت که «حتی در برخی آمارها تخمین زده شده که شش میلیون زوج نابارور در کشور وجود داشته باشد».

وی اضافه کرد: «در برخی مراکز درمان ناباروری تهران، درمان ناباروری بین ۱۵ تا ۵۰ میلیون تومان هزینه در بردارد و این در حالی است که این رقم در مرکز درمان از راه دور ناباروری قزوین بین ۳۰۰ هزار تا ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.»

وزارت بهداشت بر اساس «سیاست‌های کلی جمعیت» که پیش از این توسط رهبر جمهوری اسلامی ابلاغ شده به افزایش نرخ باروری و پوشش بیمه‌ای درمان ناباروری در مردان و زنان موظف شده است.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#334 | Posted: 27 Jul 2015 17:00
داروهای ارزان استخوان از خطر مرگ ناشی از سرطان سینه می کاهند


تحقیقات نشان می دهد که داروهای ارزانی که برای تقویت استخوان به کار گرفته می شود می تواند از خطر مرگ در اثر سرطان سینه بکاهد.

یک گروه خیریه گفت که این یکی از مهم ترین یافته ها در زمینه معالجه سرطان سینه طی یک دهه اخیر است و می تواند سالانه جان هزار نفر را در بریتانیا نجات دهد.

داده های ۱۸ هزار و ۷۶۶ زن که در نشریه لنست منتشر شده نشان داد که این داروها مانع رشد تومورهای ثانویه در استخوان می شوند.

زمانی که تومور از سینه برداشته می شود همیشه این خطر وجود دارد که ذرات آن به سایر نقاط بدن راه یافته باشد.
استخوان دومین جایی است که سلول های سرطان سینه گاه برای سال ها به طور مخفیانه در آن جا خوش می کنند.


تقویت کننده استخوان
بیسفسفونات ها عمدتا برای جلوگیری از پوکی استخوان تجویز می شوند.
تصور می شود که این دارو به طور موثری سلول های سرطانی را که ممکن است به استخوان راه پیدا کند می کشد.
بعضی زنان این دارو را پس از تشخیص سرطان در استخوان مصرف می کنند.

اما یک گروه پزشکی (Early Breast Cancer Trialists' Collaborative Group) که تحقیقاتش توسط دانشگاه آکسفورد هماهنگ می شود تاثیر استفاده از این داروها در دوره ای زودتر را تحلیل کرد.

این گروه داده های ۲۶ آزمایش جداگانه بر زنانی که این دارو را تا حداکثر پنج سال پس از درآوردن سرطان از سینه مصرف کردند بررسی کرد.

نتایج نشان دهنده کاهشی ۲۸ درصدی در بروز سرطان در استخوان بود، اما فقط در زنانی که وارد دوره یائسگی شده بودند.
میزان مرگ طی ۱۰ سال پس از تشخیص سرطان در این افراد ۱۸ درصد کمتر بود.

با این حال این دارو هنوز در بریتانیا تجویز نمی شود مگر آنها سلول سرطانی در استخوان شناسایی شده باشد.
لیدی مورگان مدیر گروه Breast Cancer Now گفت که به اعتقاد آنها این یکی از مهم ترین پیشرفت ها در معالجه سرطان سینه از زمان معرفی یک دهه پیش هرسپتین است و هزینه خیلی کمتری دارد.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#335 | Posted: 27 Jul 2015 17:02
چسبی که خونریزی را در ۶۰ ثانیه متوقف می‌کندمحققان کره ای با الهام از صدف ها موفق به تولید چسبی شده اند که می تواند خونریزی ها را تنها در مدت ۶۰ ثانیه متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، صدف ها از قابلیت فوق العاده ای برای چسبیدن به سطوح زیر آب برخوردارند و این موضوع سال ها بود که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده بود تا در نهایت با الهام از صدف های دو کفه ای موفق به ساخت چسبی شدند که نه تنها زخم ها را سریعتر التیام می بخشد بلکه خونریزی ها را نیز در ۶۰ ثانیه متوقف می کند. گروهی از محققان کره ای موفق به ساخت چسب جراحی جدیدی شده اند که با توجه به همین پدیده ساخته شده و علاوه بر داشتن قیمتی پایین، از اثر بخشی بیشتری نیز برخوردار است.

در جراحی ها از بخیه برای اتصال بافت ها به یکدیگر استفاده می شود اما استفاده از بخیه نه تنها در تمامی نقاط بدن ممکن نیست بلکه می تواند عوارض یا ظاهری ناخوشایند را برای شخص به دنبال داشته باشد. این موضوع باعث شد تا محققان به دنبال چسب یا ماده دیگری بروند که معایب بخیه را جبران کند. این چسب جراحی نه تنها از قابلیت کنار هم گذاشتن بافت ها برخوردار است، بلکه می توان از آن در محیط های مرطوب نیز استفاده کرد بدون اینکه بدن با کوچکترین عوارض یا ظاهر ناخوشایند روبروی شود.

محققان با الهام از صدف هایی که علی رغم موج های قدرتمند از توانایی چسبیدن به صخره ها یا بدنه های کشتی برخوردارند، این چسب جراحی متفاوت را تولید کردند. محققان کره ای دانشگاه پوهانگ برای در اختیار داشتن چنین چسبی از دونیم سازی آمینواسیدهایی با نام « tyrosines» استفاده کردند که در بال سنجاقک ها و حشرات یافت می شود. هنگامی که حشرات در برابر نور قرار می گیرند، این ماده تولید شده و به همین دلیل از قدرت چسبندگی بالایی برخوردار است.

محققان پس از کنار هم قرار دادن پروتئین های « tyrosines»، آنها را در نور مرئی آبی رنگ قرار دادند تا در اثر واکنش های فتوشیمیایی پروتئین ها جفت شده و ماده ای با چسبندگی منحصر به فرد حاصل شد. محققان کره ای این چسب را LAMBA نام گذاری کرده و مدعی هستند که این چسب نه تنها می تواند زخم های عمیق را التیام ببخشد بلکه در ۶۰ ثانیه نیز قادر به متوقف کردن خونریزی است.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#336 | Posted: 30 Jul 2015 14:30
شناسایی جهش ژنی مؤثر در بروز سرطان‌های بدخیم مغز با همکاری دانشمند ایرانی


دانشمندان با همکاری «یاسر ریاض‌الحسینی» دانشمند ایرانی دانشگاه «مک‌گیل» کانادا، نوعی جهش ژنی را شناسایی کرده‌اند که با گسترش شکل‌های بدخیم سرطان مغز مرتبط است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان حاضر در این مطالعه دریافتند بروز اشتباهات در ژنی موسوم به TCF12 با شکل‌های بدخیم بیماری به نام anaplastic oligodendroglioma مرتبط است. این ژن، نقش مهمی را در شکل‌گیری مغز جنین ایفا می‌کند.

تحقیق جدید، بزرگ‌ترین مطالعه ژنتیکی درباره oligodendroglioma است و دیدگاه‌های جدیدی درباره عامل این بیماری و چگونگی درمان احتمالی آن در اختیار می‌گذارد.

شکل‌های بدخیم این بیماری، سرطان‌های به سرعت در حال رشدی هستند که پنج تا 10 درصد تومورهای مغزی و سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می‌دهند و تشخیص آن‌ها بسیار دشوار است.

محققان موسسه تحقیقات سرطان در لندن با همکاری آزمایشگاه‌هایی در فرانسه و کانادا، توالی ژنتیکی 134 تومور مغزی از این دست را با دی‌ان‌ای سلول‌های سالم مقایسه کردند. ریاض‌الحسینی و همکارانش، جهش‌هایی را در ژن TCF12 در 7.5 درصد تومورهای anaplastic oligodendrogliomas شناسایی کردند.

مولفه TCF12، رمز ژنتیکی برای پروتئینی است که به دی‌ان‌ای متصل شده و فعالیت ژن‌های دیگر را کنترل می‌کند. محققان دریافتند جهش‌های موجود در ژن TCF12، موجب می‌شوند این پروتئین کمتر به دی‌ان‌ای متصل شود؛ این امر به نوبه خود، موجب کاهش فعالیت ژن‌های کلیدی دیگر از جمله ژن‌ CHD1 می‌شود که با گسترش سرطان مرتبط است.

دانشمندان توالی دی‌ان‌ای متعلق به 51 تومور و جهش‌های TCF12 را در گروهی دیگر از 83 تومور بررسی کردند. محققان همچنین اشتباهاتی را در ژن IDH1 در 78 درصد تومورها یافتند.

شناسایی این موضوع که چه اشتباهات ژنتیکی عامل بروز شکل‌های بدخیم سرطان anaplastic oligodendrogliomas است، به دانشمندان در ارائه درمان‌های شخصی جدیدی کمک می‌کند که گستره وسیعی از جهش‌های عامل این بیماری‌ها را هدف قرار می‌دهند.
حذف این تومور توسط جراحی مشکل است و به خوبی به شکل‌های دیگر درمان واکنش نشان نمی‌دهد.

ریاض‌الحسینی و همکارانش امیدوارند اطلاعات جدید را بتوان برای ارائه درمان‌های هدفمند جدید به کار برد و این موضوع به بیماران مبتلا، شانس بیشتری برای زنده‌ماندن از این سرطان بدخیم می‌دهد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature Communications ارائه شده است.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#337 | Posted: 30 Jul 2015 14:32
سکته قلبی در زنان بی صداست!


سکته قلبی یا آنفارکتوس در خانم ها دیرتر تشخیص داده می شود و خطر مرگ یا بروز مجدد آن، در مقایسه با آقایان بیشتر است.
البته خانم ها در مقایسه با آقایان اهمیت بیشتری به سلامت خود می دهند اما غفلت هایی نیز دارند. معمولا گفته می شود که خانم ها کمتر دچار آنفارکتوس یا همان سکته قلبی می شوند. برای همین یک حاشیه امن کاذب برای آن ها ایجاد شده است اما واقعیت این است که قلب خانم ها هم از این مشکل در امان نیست. هر مشکل و بیماری، علائم خود را دارد که در اکثر موارد، شناسایی به موقع آن ها از مشکلات جدی و خطرناک پیشگیری می کند.

فقط خود خانم ها می دانند که در طول روز چقدر مشغول کارها و انجام وظایف گوناگون هستند. به طوری که حتی گاهی فرصت سرخاراندن هم ندارند. با وجود اینکه خانم ها در مراجعه به دکتر جدی تر هستند اما آن ها نیز مانند آقایان از کنار علائم ساده ای مانند خستگی، معده درد، نفس تنگی، بادگلو و غیره به راحتی می گذرند غافل از اینکه همین علائم به ظاهر ساده می تواند تهدیدی جدی برای سلامت قلب شان باشد. علائم آنفارکتوس یا سکته قلبی در خانم ها مشابه علائم آقایان نیست.

سکته قلبی در خانم ها بی صدا و با کمترین درد کلید می خورد و معمولا دیر تشخیص داده می شود. برای همین لازم است که همیشه حواس تان به بروز علائمی هرچند ساده ولی دردسرساز باشد. اگر با علائمی که در زیر اشاره می شود، زیاد مواجه می شوید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت تان مورد بررسی قرار گیرد.


نفس تنگی
خانم ها معمولا نفس تنگی را جدی نمی گیرند و آن را به خستگی زیاد یا استرس های روزمره نسبت می دهند اما به عقیده ی محققان اکثر خانم هایی که دچار آنفارکتوس میوکارد شده اند قبلا با مشکلات تنفسی ناگهانی و غیرمنتظره مواجه بوده اند که نادیده گرفته شده است. اگر بدون دلیل خاص و روشنی دچار نفس تنگی می شوید، بیشتر به سلامت قلب خود فکر کنید و تحت بررسی قرار بگیرید تا علت، ریشه یابی شود.


خستگی غیرمعمول
خانم ها مدام در حال انجام کارهای خانه، رسیدگی به بچه ها و در بسیاری موارد، کار در بیرون از منزل هستند. چند مسئولیتی خانم های امروز باعث خستگی زیاد آن ها نیز می شود که با استراحت بیشتر قابل رفع است اما به عقیده ی متخصصان نباید خستگی زیاد و غیرمعمول را نادیده گرفت چون امکان دارد عامل پنهانی سکته قلبی باشد.
اگر خستگی زیاد و مداومی دارید و در عین حال دچار مشکلاتی مانند فشار خون بالا، اضافه وزن و کلسترول بالای خون هستید، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید.


سکسکه، آروغ، معده درد
بدون شک همیشه مشکلاتی مانند آروغ زدن، معده درد یا سکسکه را به مشکلات گوارشی نسبت می دهند. درست است که در بیشتر موارد، این مسائل نشان دهنده ی مشکلات گوارشی است اما همین مشکلات به ظاهر ساده نیز می تواند نشان دهنده احتمال بروز سکته قلبی در خانم ها باشد.

به عقیده متخصصان، سکسکه، حالت تهوع، استفراغ، تعریق، آروغ و معده دردهای طولانی، جزو مشکلات گوارشی هستند که می توانند نشان دهنده ی احتمال بروز سکته ی قلبی نیز باشند. اگر سابقه این بیماری را در خانواده دارید و خودتان را مستعد آن می دانید و در عین حال، این علائم را نیز در خود مشاهده کرده اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.


درد در ناحیه قفسه سینه
خانم ها نیز مانند آقایان درد در ناحیه قفسه سینه را نادیده می گیرند. البته چون تصور می کنند که سکته قلبی، مشکلی مردانه است خیال شان از بابت آن راحت است. اما باید بدانید که سکته قلبی، خانم ها را نیز تهدید می کند. شاید در بسیاری از موارد، درد در ناحیه سینه، مشکل چندان بزرگی نباشد اما اگر درد از پشت جناغ سینه و ناگهانی باشد حواس تان را بیشتر جمع کنید.

درد در این منطقه به صورت شدید و فشرده و نفس گیر بروز می کند که می تواند به گردن، فک، بازوی چپ یا هر دو بازو و گاهی به پشت یا شکم نیز سرایت کند. هروقت که با چنین دردی آن هم در شب یا اول صبح مواجه شدید بدون معطلی، خودتان را به پزشک برسانید. توجه داشته باشید که هر دردی در ناحیه قفسه سینه اگر بیش از 30 دقیقه ادامه داشته باشد، لازم است که با اورژانس تماس گرفته شود.


سخن آخر
به هیچ یک از نشانه های فوق، بی تفاوت نباشید. خیلی از موارد اشاره شده می تواند در نتیجه استرس و مشکلات روحی بروز کند اما در عین حال احتمال مشکلات جدید تر را از نظر دور نکنید. خانم هایی که به دیابت مبتلا هستند، باید حواس شان را بیشتر جمع کنند چون آنفارکتوس در آن ها بی سر و صدا و بدون علائمی چون درد و تنگی نفس بروز می کند.

این خانم ها بهتر است به طور مراتب تحت نظر پزشک باشند و سلامت قلب شان کنترل شود. متاسفانه آنفارکتوس در خانم ها دیرتر تشخیص داده می شود و خطر مرگ یا بروز مجدد آن، در مقایسه با آقایان بیشتر است.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#338 | Posted: 31 Jul 2015 13:50
۱۴ درمان غیر دارویی برای میگرناگر در فکر این هستید که برای میگرن‎ از درمان‎های تکمیلی و غیر دارویی استفاده کنید، پزشک شما می‎تواند در رابطه با میزان اثربخشی آن‎ها و اینکه خطری برای شما دارد یا نه، نکات لازم را بگوید.


طب سوزنی و میگرن
در طب سوزنی چینی، سوزن‎های کوچکی درون نقاط خاصی از بدن شما قرار می‎گیرند. مطالعات نشان می دهند که این امر می‎تواند باعث تسکین درد میگرن شود و حتی ممکن است برای بهبود سردردهای دیگر نیز کاربرد داشته باشد.


بیوفیدبک و میگرن
بدن شما به درد و تغییرات فیزیکی نظیر ضربان قلب تند، کشیدگی عضلات، یا سرد شدن دست ها پاسخ نشان می‎دهد. در بیوفیدبک، گیرنده ها این تغییرات را اندازه گیری می‎کنند سپس اطلاعات را به شکل یک چراغ چشمک زن یا صدایی که شما بتوانید بشنوید، در اختیار شما می‎گذارند. شما سعی می‎کنید نسبت به بازخورد یا فیدبک پاسخ نشان دهید و عضلات خود را آرام سازید.

هدف بیوفیدبک، که اغلب اوقات از آن به عنوان ذهن بر فراز میگرن یاد می‎شود، این است که به شما یاد داده شود چطور بدن خود را ریلکس و آرام کنید و حالت فیزیکی خود را کنترل کنید. مطالعات نشان می‎دهند که این امر اغلب اوقات می‎تواند باعث کاهش شدت و دفعات میگرن شود.


ماساژ و میگرن
این درمان به صورت کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است، ولی تحقیقات اولیه نشان می‎دهند که ماساژ می‎تواند در کاهش برخی از سردرد‎ها از جمله میگرن در بعضی از افراد موثر باشد. ماساژ می‎تواند باعث کاهش استرس که یک محرک متداول سردرد است، شود.


مکمل‎ها و میگرن
تحقیقات نشان می‎دهند که مصرف ریبوفلاوین (ویتامین B2) و منیزیم ممکن است در بهبود میگرن به شما کمک کند، گرچه زمانی که فرد درد دارد به نظر برای کاهش درد موثر نیست. کوآنزیم Q10 ممکن است همچنین منجر به کاهش درد میگرن در بزرگسالان و کودکان شود، گرچه معمولا نیاز است به مدت چندین ماه مصرف شود تا اثر آن مشاهده شود. البته حتما قبل از مصرف هر نوع مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.


تکنیک‎های آرام سازی و میگرن
چون میگرن‎ اغلب اوقات بواسطه‎ی استرس شروع می‎شود، آموزش آرام سازی (ریلیکسیشن) می‎تواند کمک کننده باشد. بعضی از روش‎های مفید شامل تنفس عمیق و آرام سازی تصاعدی عضلات، که در آن شما می‎توانید عضلات بخش‎های مختلف بدن خود را بکشید و آزاد کنید، می‎شوند. این تکنیک می‎تواند به شما کمک کند در پاسخ خود به استرس کنترل داشته باشید و حمله میگرنی تا حدی مهار شود.


ورزش و میگرن
ورزش هایی که باعث شود ضربان قلب شما افزایش پیدا کند، به کنترل سردردهای میگرنی کمک می کند. یک تحقیق انجام شده در سوئد ورزش را با آرام سازی و یک داروی میگرن، مقایسه کرد. انجام ورزش به مدت 40 دقیقه، سه بار در طول هفته، به خوبی تکنیک‎های آرام سازی یا دارو در کاهش درد و دفعات آن موثر بود.


دستکاری ستون فقرات و میگرن
هنوز در رابطه با اینکه این تکنیک می‎تواند به بهبود میگرن کمک کند یا نه، بحث‎هایی وجود دارد. ولی در یک تحقیق کوچک نشان داده شد که به خوبی دارو‎ها برای پیشگیری از میگرن جواب داده است.


گفتگو درمانی و میگرن
درمان رفتاری - شناختی که تمرکز بر تغییر افکار و اعمال شما دارد می‎تواند کمک کند حملات میگرنی کمتری داشته باشید. انجام گفتگو درمانی به این معنا نیست که شما مشکلات احساسی دارید یا اینکه مشکلات شما ‎زاییده‎ی تخیل شما هستند. گفتگو درمانی می‎تواند شیوه‎ی جدیدی در برخورد با موقعیت‎هایی باشد که ممکن است منجر به سردرد شوند. بویژه زمانی که با دیگر درمان‎ها ترکیب شود، به خوبی جواب می‎دهد.


تحریک مغناطیسی مغز و میگرن
در تحریک مغناطیسی مغز (TMS)، امواج مغناطیسی بدون درد به مغز شما ارسال می شوند. اگر میگرن‎ به همراه تشعشع‎های نورانی دارید، TMS در طول فاز تشعشع می‎تواند باعث کوتاه سازی مدت سردرد و کاهش شدت آن شود.


تغییرات رژیم غذایی و میگرن
بعضی افراد متوجه می‎شوند که غذاهای خاصی می‎توانند عامل شروع کننده میگرن‎ باشند. الکل، کافئین، شکلات، غذاهای کنسروی، گوشت‎های فرآوری شده، پنیر‎های کهنه، شیر، منو سدیم گلوتامات (نوعی نگهدارنده)، و آسپارتام (نوعی شیرین کننده مصنوعی) در میان متداول ترین این غذاها قرار دارند.

یک دفترچه غذایی داشته باشید تا به شما کمک کند تا متوجه شوید قبل از اینکه سردرد شروع شود، چه چیزی خورده‎اید. سپس هر دفعه یکی از آن‎ غذا‎ها را حذف کنید تا ببینید کمکی به وضعیتتان می‎ کند یا نه.


دارو‎های گیاهی و میگرن
گیاه فیورفیو (feverfew) که در ایران نیز یافت می شود، می‎تواند باعث آرام سازی درد، حالت تهوع و حساسیت به نور در میگرن شود و همچنین به شما کمک کند حملات کمتری داشته باشید، ولی تحقیقات در این رابطه نظرات مختلفی دارند. قبل از مصرف هر نوع گیاه دارویی حتما با پزشک خود مشورت کنید.


فشار و میگرن
بسیاری از افراد متوجه می‎شوند که به کار بردن فشار آهسته بر روی سر، صورت و گردن در طول میگرن می‎تواند کمک به آرام سازی درد کند. تکنیک‎هایی که می‎توان امتحان کرد:
· روی خط ابرو و زیر چشمان خود فشار اندکی اعمال کنید.
· شقیقه‎ و فک خود را در قالب حرکتی دورانی بمالید.
· قاعده‎ جمجمه‎ خود را با یک توپ تنیس ماساژ دهید.


خواب و میگرن
مطالعات نشان می‎دهند که کم خوابی و میگرن ارتباط مستقیم دارند، بنابراین تغییر بعضی از عادات خواب می‎تواند کمک کننده باشد. مواردی که می‎توانید امتحان کنید:
· در رختخواب مطالعه نکنید، تلویزیون مشاهده نکنید و به موزیک گوش ندهید.
· خواب نیمروز نداشته باشید.
· 4 ساعت یا 2 ساعت قبل از خواب به ترتیب چیزی نخورید و نیاشامید.
· قبل از خواب از دستگاه های دیجیتال با صفحه‎ی روشن استفاده نکنید.


عادات خوب با میگرن‎ مبارزه می‎کنند
شیوه‎ زندگی شما تاثیر زیادی بر این دارد که هر چند وقت یکبار سردرد دارید. این توصیه‎ها می‎توانند کمک کننده باشند:
· وعده های غذایی را حذف نکنید.
· همیشه آب بخورید.
· به طور منظم ورزش کنید.
· وزن خود را در سطح سالمی نگه دارید.


چرا بهتر است یک درمان تکمیلی را امتحان کنید؟
آن‎ها می‎توانند ‎گزینه‎ی خوبی باشند اگر شما:
· از درمان‎‎های تجویز شده نتیجه‎ای نگرفته‎اید.
· با عوارض جانبی دارو‎ها مشکل دارید.
· شرایطی دارید که مانع این می‎شود که داروهای مخصوص میگرن بخورید.
· نمی‎خواهید دارو بخورید.


وظایف خود را انجام دهید
اگر در فکر این هستید که برای میگرن‎ از درمان‎های تکمیلی استفاده کنید، پزشک شما می‎تواند در رابطه با میزان اثربخشی آن‎ها و اینکه خطری برای شما دارد یا نه، نکات لازم را بگوید. بنابراین حتما با پزشک مشورت کنید.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#339 | Posted: 10 Aug 2015 13:19
اندازه پستان‌ها، تکامل انواع و انتخاب مرداناز سه ماه پیش و پس از در دسترس قرار گرفتن اینترنتی یک مقاله علمی که محققان دانشگاه نیوساوث ولز در استرالیا منتشر کردند، بحث‌های داغی درباره آن در میان دانشگاهیان و در رسانه‌های این کشور درگرفته است.

این تحقیق که با استفاده از گرافیک کامپیوتری انجام شده در مورد اندازه پستان‌های زنان است؛ از بحث‌های بهداشت و سلامتی گرفته تا جراحی‌های زیبایی برای بزرگ‌تر نشان دادن پستان‌ها، و بالاخره ترجیح مردان.

مقاله بارنابی دیکسون، ملانی دانکن و آلن دیکسون در نشریه بایگانی رفتارهای جنسی منتشر شده و یکی از سوال‌های آن‌ها این بوده که اگر همه بحث‌ها درباره اندازه پستان را کنار بگذاریم و بگوییم اندازه بزرگ‌تر یعنی جذابیت بیشتر آنوقت نسبت جذابیت با سلامتی چگونه خواهد بود؟

انجام چنین تحقیقی می‌توانست حساسیت‌های اجتماعی فراوانی به بار بیاورد و به نگاه ابزاری به زنان نیز متهم شود. در واقع این امکان وجود داشت که مردم و رسانه‌ها، هر دو، با طرح موضوع مخالفت کنند. اما چنین اتفاقی رخ نداد، در عوض یافته‌های منتشر شده به بحث‌هایی در زمینه اقتصاد نیز کشیده شد.

پیش‌زمینه این تحقیق، مقاله‌ای بود که دو سال قبل‌تر به قلم دو محقق بریتانیایی در نشریه Plos ONE منتشر شده بود.
این تحقیق با استفاده از تصاویر کامپیوتر انجام شد و نشان داد که پستان‌های بزرگ‌تر برای مردان گرسنه بیشتر از مردان سیر جذابیت دارد چون احتمالا نشانگر این است که که زن به منابع غذایی بیشتری دسترسی و ذخیره چربی بیشتری داشته است.
چنین الگویی در میان گونه‌های جانوری نیز وجود دارد و نشانه‌های ظاهری و کارآیی اندام‌ها مهمترین نشانه‌ها برای انتخاب جفت بشمار می‌روند.

در تحقیق بریتانیایی‌ها از این اصل زیستی استفاده شده بود که در مقایسه با گونه‌های دیگر جانداران که پستان‌های جنس ماده تنها در زمان شیردهی به نوزادان رشد می‌کنند در انسان‌ها ظاهر پستان‌ها پس از دوران بلوغ شکل می‌گیرند و تا حدود قابل توجهی در تمام عمر حفظ می‌شوند.

بخشی از این شکل پذیری دائمی در انسان ناشی از انباشت چربی در پستان‌هاست که در گونه‌های دیگر رخ نمی‌دهد. در حقیقت وجود چربی بیشتر در ناحیه پستان به برتری تکاملی دارنده اندام بزرگ‌تر نسبت به دیگران می‌انجامد.

پیش از این هم برخی تحقیقات به این نتیجه رسیده بودند که صرفنظر از ویژگی‌های ژنتیکی و اقلیمی که بر شکل اندام زنان و مردان در یک محیط مشخص تاثیر می‌گذارند افزایش اندازه پستان‌ها در زنان در اثر افزایش سلول‌های چربی در این اندام به ناظر بیرونی نشان می‌دهد که دسترسی به مواد غذایی و در نتیجه کالری کافی برای چنین زنی به راحتی امکان‌پذیر بوده و چنین زنی قادر است فرزندان سالمی به وجود بیاورد.

مقاله محققان بریتانیایی می‌گوید نقطه مقابل این تلقی متعلق به مردانی‌ است که از نظر اقتصادی در وضعیت بهتری هستند. دسترسی این مردان به درآمد بیشتر و متعاقب آن منابع غذایی کافی نگاه آن‌ها به ظاهر زنان را تغییر می‌دهد. در این گروه از مردان، زنانی با پستان‌های کوچک به عنوان زنان جذاب شناخته می‌شوند.

پیش از این، تحقیقات متعدد دیگر نشان داده بودند که مردان در جوامع پساصنعتی بر اساس ترغیب رسانه‌ای به تفاوت‌های اندام زنان توجه می‌کنند.

اما گروهی از کارشناسان می‌گویند علیرغم ارزش‌های زیباشناختی که از طریق رسانه‌ها تبلیغ می‌شود مبنای انتخاب جفت در جوامع انسانی همچنان برگرفته از تکامل گونه‌هاست و اندازه پستان‌ها از نظر زیستی نشانه قابلیت زادآوری در زنان است.

علاوه بر این در بین محققان بر سر اینکه آیا اندازه پستان‌ها باعث می‌شود فرد برای ازدواج شانس بیشتری داشته باشد اختلاف نظر هست، برخی معتقدند علیرغم این که بزرگ بودن پستان‌ها ممکن است باعث جذابیت بیشتری شود اما برای ازدواج تمایز ایجاد نمی‌کند و اگر چه اندازه پستان نشانه تغذیه بهتر و سلامت بیشتر است، اما تعیین کننده همسر بهتر نیست.

اما برخی دیگر نیز معتقدند که جذابیت در اندازه پستان‌ها یعنی تغذیه بهتر، همسر مناسب‌تر و در نتیجه بقای بیشتر نوزادان.

به راستی آیا این خداوند است که انسان را آفریده است یا عکس آن؟؟
     
#340 | Posted: 30 Aug 2015 16:42
آیا میدانید سندرم خستگی چیست؟

سندرم خستگی مزمن که گاهی به عنوان خستگی مزمن و اختلال عملکرد ایمنی بدن شناخته می شود، یک وضعیت پیچیده پزشکی است که اکثرا زنان 30 تا 50 ساله به آن مبتلا می شوند.


*****علایم

سندرم خستگی مزمن در یک دوره 6 ماهه بررسی می شود. اگر شخص در تمام این مدت احساس خستگی و کرختی داشته باشد و قادر به انجام امور روزانه نباشد، احتمال بیماری قوی است. احساس خستگی پس از فعالیت شدید فیزیکی و فکری و عدم استراحت کافی کاملا عادی است ولی در سندرم خستگی مزمن، احساس خستگی حتی پس از استراحت نیز وجود دارد.

احساس خستگی در افرادی که از این سندرم رنج می برند، پس از استرس شدیدتر می شود.

برخی از علایم این بیماری عبارتند از :

· اختلال در حافظه کوتاه مدت و عدم تمرکز

· درد عضلانی

· درد مفاصلی که با تورم و قرمزی همراه نیست

· سردرد

· گلودرد مزمن

· حساس شدن غدد لنفاوی گردن و زیر بغل

· سندرم روده تحریک پذیر

· افسردگی و اختلالات روانی

· لرز و تعریق شبانه

· سرگیجه و مشکلات تعادل

· غش کردن

· حساسیت به بوی خاص، سر و صدا و مواد غذایی

· اختلال خواب


***** درمان

هنوز هیچ درمان قطعی پزشکی برای این اختلال وجود ندارد؛ ولی استفاده از داروهای ضد ویروسی می تواند موثر باشد. پزشکان به بیماران توصیه می کنند که با استفاده از روش های طبیعی و به کمک خانواده و روانشناسان، راه های مقابله با سندرم خستگی مزمن را فراگیرند.

برخی از این راه های طبیعی عبارتند از :

· دوری از عوامل استرس زا

· یوگا

· ورزش منظم و مستمر

· تنفس عمیق

· ماساژ

· برنامه غذایی سالم

har mojodi ro ke seda nadare dos daram
کسي باور نخواهد کرد
اما من به چشم خويش مي بينم
لبش خندان و دستش گرم
نگاهش شاد
تو پنداري که دارد خاطري از هر چه غم آزاد
اما من به چشم خويش مي بينم
چو شمع تندسوز اشک تا گردن زوالش را
فرو پژمردن باغ خیالش را
     
صفحه  صفحه 34 از 35:  « پیشین  1  ...  32  33  34  35  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Medical Content | مطالب پزشکی بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites