تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

Do You Know | آیا میدانید که؟؟؟

صفحه  صفحه 13 از 18:  « پیشین  1  ...  12  13  14  ...  18  پسین »  
#121 | Posted: 22 Sep 2012 16:19
تهیه غذا از گیاهان غیرغذایی
تازگی ها این امکان به وجود آمده سلولز به مواد نشاسته اي تبديل شود. به اين ترتيب مي توان از گياهاني كه به عنوان محصولات غذايي شناخته نمي شوند نشاسته به دست آورد. نشاسته یک کربوهیدرات و يكي از بخش هاي مهم رژيم غذايي انسان است. نشاسته روزانه بين 20 تا 40 درصد از كالري مصرفي ما را فراهم مي كند. سلولز نيز رايج ترين كربوهيدرات روي زمين است.

سلولز اصلی ترین ماده سازنده دیواره سلول های گیاهی است و و وقتی بتوان از سلولز نشاسته به دست آورد یعنی این که می توان از هر گیاهی مواد غذایی به دست آورد. نوع نشاسته اي که دانشمندان از سلولز تهیه کرده اند آميلوز است. آمیلوز يك نشاسته مقاوم است که در فرایند هضم تجزيه نمي شود و به عنوان منبع خوبی از فیبر در رژیم غذایی عمل مي كند. ثابت شده که آمیلوز خطر چاقی و دیابت را کاهش مي دهد. از آمیلوز می توان براي بسته بندی مواد غذایی زیستي تخریب پذیر نیز استفاده کرد.

یش بینی می شود جمعیت زمين تا سال 2050 به 9 میلیارد نفر برسد به این ترتیب تولید نشاسته از سلولز می تواند به کمک تغذیه انسان ها بیاید. تولید نشاسته از سلولز نیاز و وابستگی ما به محصولاتی که باید در زمین کشت داده شوند و به آنها کود شیمیایی و مقدار زیادی آب داده شود را کمتر می کند.

amirrf
     
#122 | Posted: 22 Sep 2012 16:20
آیا میدانستید گیاهان چگونه از خودشان دفاع می کنند؟

اگر گياهان به طريقي از خودشان دفاع نكنند، حتماً به وسيله مجموعه اي از شكارچيان حريص از حشرات كوچك گرفته تا پستانداران گياهخوار بزرگ، بلعيده مي شوند. درحقيقت نه تنها گياهان از خودشان دفاع مي كنند، بلكه به طور معمول بيشتر از يك نوع دفاع به كار مي برند. موقعي كه يك گياه چند انتخاب براي دفاع از خود دارد، چگونه اين انتخاب را انجام مي دهد؟ آيا يك دفاع چندگانه را براي يك وضعيت مورد استفاده قرار مي دهد يا بسته به وضعيت هاي مختلف به اشكال مختلف از خود دفاع مي كند؟

مدتی پیش محققان دانشگاه آلاسكا به مطالعه اين موضوع پرداختند كه چگونه دو وسيله دفاعي، يكي تركيبات ثانويه اي موسوم به phenolic glycosides كه يك دفاع شيميايي مستقيم براي گياه است و ديگري اندام هاي توليد شهد، كه يك دفاع غيرمستقيم است، ميان برگ هاي يك گياه توزيع شده اند. آنها براي آزمايش خود صنوبر لرزان را مورد آزمايش قرار دادند و به نتايج پيش بيني نشده اي دست يافتند كه در آخرين شماره نشريه American Journal of Botany چاپ شده است.

مدت مديدي اندام هاي توليد شهد صنوبرها يا به طور اختصار EFN ها، توجه یکی از این دانشمندان به نام دایان واگنر را به خود جلب كرده بود. EFN ها كه معمولاً به صورت دفاع غيرمستقيم به گياه خدمت مي كنند، از نظر فيزيكي از گل جدا هستند و در دمبرگ يعني در پايه برگ ها پيدا مي شوند. خدمت آنها به گياه به اين ترتيب است كه شكارچيان حشرات را جذب خود مي كنند. اين شكارچيان هم شهد توليد شده به وسيله گياهان را مصرف مي كنند و هم حشرات گياهخواري كه به گياه حمله مي كنند را مي خورند.

واگنر مي نویسد:«من از حدود ده سال قبل متوجه EFN هاي روي برگ هاي صنوبر شدم و وقتي فهميدم كه تعداد خيلي كمي از زيست شناسان درباره آنها مطالعه كرده اند متعجب شدم.» صنوبر لرزان گياهي است كه به وفور يافت مي شود و از نظر زيبايي شناسي و زيست محيطي اهميت زيادي دارد. واگنر و پت دواك بوم شناس جمعيت حشرات، نيرويشان را بر اين تحقيق متمركز كردند تا كاربرد دفاعي EFN ها را در صنوبر لرزان ببيند.

واگنر مي نويسد:«نحوه حضور EFN ها در صنوبر متغير است. بعضي از برگ ها در داخل يك گياه اندام توليد شهد EFN ها را دارند اما بقيه از اين اندام برخوردار نيستند. اين متغير بودن به چند دليل براي ما جذاب بود. از طرفي صنوبر لرزان، همانند بسياري از گياهان، از فنوليك گليكوسيدهاي بيشتري برخوردار است. فنوليك گليكوسيدها يك دفاع شيميايي مستقيم براي برگ هاي جوان تر و برگ هاي آسيب پذيرتر هستند و فراواني آنها به سن و رشد برگ هم بستگي دارد.

محققان به اين نتيجه رسيدند كه برگ هاي صنوبري كه از غلظت بالاي فنوليك گليكوسيد برخوردارند به اندام هاي توليد شهد نيازي ندارند. به شرط این که اين مواد شيميايي بتوانند به طور مستقيم جلوي گياهخواران را بگيرند. اما در مجموع يافته هاي اين محققان نشان داد كه گياه صنوبر به جاي تفكيك دو دفاع، تمايل دارد تا هر دو دفاع را در يك مجموعه از برگ هايش به كار بگيرد. حضور EFN ها به سطوح بالاتر فنوليك گليكوسيد بستگي دارد. موقعي كه ديگر عوامل (مثل وضعيت برگ) در كنترل است و با وجود فنوليك گليكوسيد زياني از ناحيه سوراخ كردن برگ به وسيله حشرات، به گياه نمي رسد نيازي به حضور EFN ها نيست.

اما حضور EFN ها ممكن است زماني مورد نياز باشد كه گياه به سطوح بالاتر دفاع هاي شيميايي نياز داشته باشد. به اين ترتيب EFN ها گياهخواران شهدنوش را جذب مي كنند و اين گياهخواران ممكن است روي برگ ها تخم هم بگذارند و به اين ترتيب زمينه نوعي از دفاع غير مستقيم براي گياه فراهم مي شود. چراكه به اين ترتيب شكارچيان گياهخوار هم معمولاً به سوي صنوبر جذب مي شوند و اين دفاع غير مستقيم به همه برگ ها از جمله برگ هايي كه وسيله دفاعي ندارند و يا وسيله دفاعيشان كم اثر است گسترش مي يابد.

amirrf
     
#123 | Posted: 22 Sep 2012 16:21
زندگی دیااکو، بنیانگذار امپراتوری مادها

دیااکو یا به قول هرودوت دیوکس بنیان گذار پادشاهی ماد محسوب می شود. دیااکو رییس یکی از قبایل ماد و پسر فرارتس دهقان بود.

مردم طایفه دیااکو به خاطر عدل و انصافی که داشت اختلافات خود را پیش او مطرح می کردند. پس از چندی دیااکو از این کار به خاطر این که نمی توانست به کارهای شخصیش برسد استعفا کرد. دزدی و اغتشاش بالا گرفت. درنتیجه مردم جمع شدند او را پادشاه خود کردند.

دیااکو هم محافظانی برای خودش معین کرد و به تقلید از درباره آشور مراسمی برای پذیرایی از مراجعان ترتیب داد. به عنوان مثال روبرو شدن با پادشاه جایز نبود و عرایض به شخص معینی داده می شد. این شاه از 708 یا به قولی از 701 الی 655 قبل از میلاد سلطنت کرد.

دیااکو با آگاهی از تهدیداتی که حول قبایل ماد وجود داشت احتمالاً از نخستین کسانی بود که نقشه وحدت مادها را مطرح کرد. در زمان او مادها به چندین ده قبیله تقسیم شده بودند و پادشاه آشور جنگ را به داخل قبایل ماد و به دماوند و کناره های کویر نمک کشانده بود. پادشاه آشور حتی از سفر به ماد 65000 اسیر به همراه خود برد و آرامیان را در نجد ایران جایگزین مادها کرد.

البته دیااکو باج خود را مرتب به آشوری ها می پرداخت و ظاهراً بهانه ای به آنها نمی داد و پادشاه آشور که سیناخریب نام داشت نیز در بابل و عیلام هم گرفتار بود و همین امکان جولان بیشتری به دیااکو می داد. به این ترتیب دیااکو برای رفع تهدید آشور و همچنین اورارتو (ارمنستان کنونی) و برای حفظ موجودیت ماد در مدت مدید سلطنتش سعی کرد طوایف ماد را جمع و متحد کند.

amirrf
     
#124 | Posted: 22 Sep 2012 19:45
فهرستـی از 10 ثـروتمنـد برتـر جـهان

بیل گیتس همچنان در صدر است


فوربز، یک شرکت آمریکایی پیشرو در زمینه انتشارات و رسانه می‌باشد. مجله ی فوربز هر دو هفته یکبار در سراسر آمریکا منتشر می‌شود. بنا به این گزارش، این مجله تاکنون اقدامات زیادی در زمینه انتشار برترین های دنیا در زمینه های مختلف انجام داده است. به طور مثال، از سال ۲۰۰۴ تاکنون، نشریه اقتصادی فوربز هر ساله فهرستی از یکصد زن قدرتمند جهان را منتشر ساخته که با معیارهای اقتصادی و اجتماعی رتبه بندی شده و مورد توجه محافل رسانه ای در جهان قرار گرفته است.

اینبار نیز مطابق روال عادی این مجله، پس از مصاحبه های پی در پی و تحقیقات وسیع، سرانجام قفل سکوت این مجله شکسته شد و لیستی از ثروتمندرین افراد دنیا را منتشر کرد.

البته این اولین باری نیست که این لیست توسط مؤسسات مختلف جمع آوری شده و به معرض دید عمومی قرار گرفته است، منتها به دلیل وسواسهای بی حد و اندازه مدیران این شرکت، می توان تا حد معقولی نتایج اعلام شده را واقعی دانست و آنرا صرفا بر مبنای اظهارات افراد و مشاهدات عینی اعلام نکرده اند.

این فهرست پس از اینکه با 400 نفر از مردم آمریکا که ادعای برترین در ثروت را داشتند، تهیه کرده و سرانجام روز گذشته به مردم جهان اعلام کردند. اگر چه این فهرست شامل 30 نفر برتر است اما ما به انتشار نام 10 نفر اول بسنده می کنیم. این فهرست بدین شرح است:

1. بیل گیتس ( 66 بیلیون دلار)
2. وارن بافت ( 46 بیلیون دلار)
3. لری الیسون ( 41 بیلیون دلار)
4. چارلز کخ ( 31 بیلیون دلار)
5. دیوید کخ ( 31 بیلیون دلار)
6. کریستی والتون و خانواده ( 27،9 بیلیون دلار)
7. جیم والتون ( 26.8 بیلیون دلار)
8. آلیس والتون ( 26.3 بیلیون دلار)
9. رابسون والتون ( 26.1 بیلیون دلار)
10. مایکل بلومبرگ ( 25 بیلیون دلار)

در انتهای این لیست نیز نام دو ستاره مشهور موسیقی به چشم می خورد. راک جان بون جووی و ملکه اپرا نیز به دلیل وسعت مالی و سهیم شدن آن در اعمال بشر دوستانه به این لیست اضافه شده اند.

شاید با دیدن این لیست، شما هم مانند ما با ندیدن اسامی برخی از کسانی که توقع حضورشان را در میان برترین ها داشتیم، بسیار تعجب کردید. بله در این لیست، نام افرادی مانند مارک زاکربرگ یک از کسانی بود که در دوره های قبلی در میان 10 نفر برتر دنیا به چشم می خورد، اما وی در بحران مالی شبکه اجتماعی فیسبوک، که در سال جاری صورت گرفت و موجب شد تا سهام این شبکه به شدت افت کند و بالطبع نیمی از ثروت مارک نیز که در حدود 17.5 بیلیون دلار ارزش داشت، نیز از دست برود. این مجله همچنین اعلام کرد که جای زاکربرگ در میان 10 نفر نخست خالی بوده و او را به عنوان متضرر ترین فرد آمریکا در سال جاری معرفی کرد.

من زنی هستم آزاد!
در فطرت من حیا نهاده شده
می دانم کجا باید شرم کنم و کجا می شود رها بود
تو به من نیاموز
قانونگذار!
     
#125 | Posted: 30 Sep 2012 09:47
- آيا می دانیدهنر پاپ چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
هنر پاپ هنری است که با الهام گرفتن از فراوردها و کالاهای تجاری و سمبل های فرهنگی از قبیل برچسب محصول، تبلیغات و ستاره های فیلم ها به وجود آمد. در ابتدا هنر پاپ واکنشی به جدی بودن هنر اکسپرسیونیسم انتزاعی بود. هنر پاپ معنی سرگرم کننده دارد.چه موقع جنبش هنری پاپ ایجاد شد؟

هنر پاپ در دهه 1950 میلادی آغاز شد اما در دهه 1960 میلادی خیلی محبوب شد. این هنر از انگلستان شروع شد اما در شهر نیویورک با هنرمندانی مانند اندی وارهول (Andy Warhol) و جاسپر جونز (Jasper Johns) به یک جنبش هنری واقعی تبدیل شد.ویژگی های هنر پاپ چیست؟

هنر پاپ از تصاویر و سمبل هایی استفاده می کند که محبوب دنیای جدید اند از جمله آنها افراد مشهور و معروف مانند ستاره های سینما، ستاره های موسیقی راک، کالاهای تجاری مانند قوطی های سوپ و نوشیدنی های گوارا، کتاب های کمیک و هر فراورده و کالای دیگری است که در جهان کسب و کار محبوبیت دارد.

این هنر درواقع به صورت شورش علیه رویکردهای غالب به فرهنگ و هنر و دیدگاه های سنتی درباره آن چه هنر باید باشد آغاز شد. هنرمندان جوان احساس می کردند که آنچه به آنها در مدارس هنر آموزش داده شده است و آنچه در موزه ها دیده اند با آن چه که در زندگی شان انجام می دهند و یا چیزهایی که هر روز در اطرافشان می بینند کاری ندارد. بنابراین برای تصویرسازی هنری شان به منابعی مانند فیلم های هالیوودی، تبلیغات، بسته بندی محصول، موسیقی پاپ و کتاب های کمیک روی آوردند.

هنرمندان هنر پاپ از شماری از روش ها استفاده می کنند تا هنرشان را به وجود آورند. مثل تغییر رنگ و یا بافت کالا و قرار دادن کالاهای مختلف با یکدیگر تا یک تصویر ایجاد شود.

نمونه های هنر پاپ

هشت الویس (اندی وارهول- Andy Warhol)

«هشت الویس» تصویری از الویس پریسلی (خواننده آمریکایی) است که تپانچه می کشد. هدف این است که این تصویر در چشم بیننده مثل یک تفنگ دار از غرب وحشی به نظر برسد. تصویر الویس در این کار هنری هشت بار تکرار شده است. تصاویر تکرار شونده وقتی که به راست حرکت می کنند به هم نزدیک تر می شوند و هم پوشانی آنها با یکدیگر حسی از بی نهایت می دهد. این نقاشی در سال 2009 به بیش از 100 میلیون دلار فروخته شد.

دختر در حال غرق شدن (روی لیختن اشتاین- Roy Lichtenstein)

این تصویر به گونه ای درست شده که مثل یک صحنه از یک کتاب کمیک به نظر برسد. دختر در حال غرق شدن است و فریاد می زند: «اهمیتی نمی دهم! ترجیح می دهم غرق شوم تا این که برد (Brad) را برای کمک صدا کنم.» هنرمند حتی تصویر را با نقاطی که اغلب در نواحی رنگی بر روی کتاب های کمیک دیده می شوند رنگ کرد.

سه پرچم (جاسپر جونز- Jasper Johns)

جاسپر جونز شماری از تصاویر پرچم آمریکا را رنگ کرد. در این تصویر او سه پرچم را در یکدیگر نقاشی کرده است. هر پرچم که در دید بیننده نزدیک تر می شود، کوچک تر هم می شود

* رنگین کمان پاداش کسی است که تا آخرین قطره زیر باران می ماند *
     
#126 | Posted: 30 Sep 2012 09:47
هنرمندان مشهور هنر پاپ

⇐ کیت هرینگ (Keith Haring)- این هنرمند نیویورکی به خاطر کشیدن کارتون هایی از قبیل تصاویر افرادی که در حال انجام کارهای متفاوت اند مشهور است. هرینگ در هنرش از نقاشی های دیواری الهام گرفته بود.

⇐ دیوید هاکنی (David Hockney) - هاکنی یکی از مهم ترین هنرمندان انگلیسی قرن بیستم محسوب می شود. هاکنی نقش عمده ای در ایجاد هنر پاپ ایفا کرده است.

⇐ جاسپر جونز - جونیز بیشتر به خاطر نقاشی هایش از پرچم آمریکا مشهور است. جونز نقشه ای از ایالات متحده نقاشی کرده است و نقاشی معروف دیگرش فقط از اعداد است که اعداد رنگی (Numbers in Color) نامیده می شود که در پایینمی بینید.

⇐ روی لیختن اشتاین - این هنرمند به خاطر این که در هنرش از کتاب های کمیک الهام می گرفته است مشهور شده است.

⇐ واین تیهباود (Wayne Thiebaud) - تیهباود به خاطر نقاشی از کالاهایی از قبیل شیرینی های پای، کیک ها، رژ لب و اسباب بازی ها مشهور شده است. یکی از معروف ترین نقاشی های او سه ماشین آدامس توپی است که سه ماشین نامیده می شود که در زیر می بینید.

⇐ اندی وارهول - وارهول از معروف ترین هنرمندان پاپ است و نقش عمده ای در ایجاد جنبش هنری پاپ ایفا کرده است. نقاشی او از قوطی های «سوپ کمپبل» هنر پاپ را به خط مقدم صحنه های هنری فرستاد.

* رنگین کمان پاداش کسی است که تا آخرین قطره زیر باران می ماند *
     
#127 | Posted: 30 Sep 2012 09:47
ايا مي دانستيد انفجار پلاستیک چیست .

چند سالي است كه پلاستيك ها محيط زيست ما رابه محاصره خود درآورده اند. فرشي از نايلون دشت ها و بيابان هاي اطراف شهرها و روستاها را پوشانده اند. دور درختان پيچيده شده اند. داخل خاك ها فرورفته اند و گیاهان را خفه می کنند و جلوي ريشه دواندن گياهان را می گیرند.

پلاستيك هاي مدفون در زمين نمي گذارد درختان در جايي كه مي توانند برويند. در کنار رودخانه هایی که مردم برای تفریح می روند بطری ها در همه جا پراکنده می شوند و گاهی با جریان رودخانه همراه می شوند. آنها سرچشمه رودها را آلوده می کنند. در رودها و دریاها، نهنگ ها و کوسه ها ظرف های یک بار مصرف را با غذا اشتباه می گیرند و می بلعند و لاک پشت ها با خوردن آنها خفه می شوند.

ظرف های یک بار مصرف هم برغم هشدارهای پزشکی هر روز بیشتر و بیشتر برای ریختن غذا مورد استفاده قرار می گیرند.

بين ۲۵۰ تا۵۰۰ سال طول مي كشد تا اين مواد مخرب در طبيعت تجزيه شوند. این مواد ممكن است سمومي را وارد چرخه حياتي کنند كه در نهايت بدن انسان را تحت تأثير قرار می دهد و می توانند اكوسيستم را از شكل طبيعي خارج کنند.

ما بدون ايجاد يك سيستم بازيافت قوي اجازه مي دهيم اين مواد تمام اين مدت در طبيعت باقي بمانند و بر محيط زندگي مان تأثیر منفی به جا بگذارند و روز به روز هم بر ميزان مصرف خود مي افزاييم. حتی تلاش نمی کنیم که آنها را در طبیعت پراکنده نکنیم یا آنها را از طبیعت جمع آوری کنیم.

حتی با وجود اين شرایط، مصرف پلاستيك ها و نايلون ها با سرعتي سرسام آور روبه گسترش است. مغازه داران هركالايي را با هر حجمي داخل نايلون ها مي گذارند و آن را "كلاس" كار خود مي دانند. حتی چنين به نظر مي رسد كه گردش كار فروشگاه ها بدون نايلون ممكن نيست.

تقريباً ديگر مكاني وجود ندارد كه در آن نايلون ها براي مصارف حتي غيرضروري به كار گرفته نشده باشد. مصرف كننده ها هم عادت كرده اند به طور دایم از نايلون ها و مواد پلاستيكي استفاده كنند.

ضمن این که در شرایطی که نفت هر روز بیشتر و بیشتر در جهان ارزش پیدا می کند ما به این وسیله میزان زیادی نفت را برای تولید بیش از حد این مواد می سوزانیم.

در حالی که در کشور ما انفجاري در زمينه توليد و مصرف نايلون ها و ظروف يك بار مصرف رخ داده، بسیاری از کشورهای جهان مدت ها است رویکرد خود را نسبت به استفاده از مواد پلاستیکی تغییر داده اند. به ویژه در این کشورها با هماهنگی رسانه ها و فعالان محیط زیست جنبشی عمومی برای کاهش مصرف این مواد رخ داده است. به طوری که یک فروشگاه زنجیره ای مشهور در یک کشور اروپایی به این دلیل با اقبال عمومی مواجه شد که شعار خود را تلاش برای حذف نایلون از فروشگاهش انتخاب کرد.

کشورهای پیشرفته چندسالي است كه دوباره به سمت استفاده از پاكت گرايش پيدا كرده اند. قانون هم كارخانجات سازنده نايلون ها و برخي از انواع ديگر پلاستيك ها را واداشته خط توليد خود را به ساختن انواع پاكت هاي محكم و يا کیسه های پارچه ای و جایگزین های مناسب ديگر تغيير دهند.

در این کشورها نايلون های بی دوام براي خريد كالا جایشان را به كيسه هاي بسيار بادوام داده اند. همین کیسه ها هم بسیار گران عرضه می شوند تا استفاده از آنها زیاد نباشد و بسیاری از خریداران چندین بار برای خرید از این کیسه ها استفاده می کنند. شهروندان این کیسه ها را به عنوان ساك به فروشگاه ها مي برند تا كالاهاي خريداري شده در پاكت را داخل آنها جاي دهند. این در حالی است که سيستم بازيافت در اين كشورها هم بسیار توانمند است. به طوری که با وجود ده ها سال استفاده وسيع از نايلون و پلاستيك با پيامدهاي فاجعه بار زيست محيطي دست به گریبان نشده اند.

حتي در كشوري نظير پاكستان هم شهروندان براي حمل كالاهاي خريداري شده از كيسه هاي پارچه اي استفاده مي كنند و فروشگاهها به وفور اين كيسه ها را در اختيار خريداران كالاها قرارمي دهند.

در کشور چین هم استفاده از کیسه های پلاستیکی نازک ممنوع شده است. کشور چین برای بازیافت پلاستیک با مشکلات زیادی مواجه است. دولت چين از مردم این کشور خواسته برای حمل کالاهای خریداری شده شان از سبد حصيري يا ساک‌هاي پارچه اي استفاده کنند. در این کشور فروشگاه‌هايي که مقررات جديد را رعایت نکنند جريمه می شوند. در برخی از کشورهای دیگر هم مدت ها است استفاده از کیسه های پلاستیکی نازک ممنوع شده است و بر تولید این کیسه ها مالیات زیادی بسته می شود.

مدتی است که کشورهای پیشرفته در پى توليد پلاستيك از منابع تجديدشونده مثل گياهان نیز هستند.

* رنگین کمان پاداش کسی است که تا آخرین قطره زیر باران می ماند *
     
#128 | Posted: 30 Sep 2012 09:48
آيا ميدانستيد نانوتکنولوژی چیست؟

در سال 1959 دانشمندی به نام ریچارد فینمن که برنده جایزه نوبل بود, در انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا سخنرانی مشهوری ایراد کرد. او در این سخنرانی گفت که ما می توانیم چیزهای کوچکی بسازیم که همان کاری را که ما می خواهیم انجام دهند. مثلاً می توان 25 هزار صفحه دایره المعارف بریتانیکا (دایره المعارف سال 1959) را در ابعاد یک سر سوزن جا داد و تمام کتاب های جهان را در جزوه ای 35 صفحه ای حفظ و نگهداری کرد.او گفت به شرطی می توان به این هدف دست پیدا کرد که کارها در مقیاس اتم و مولکول انجام شود و اتم ها را طوری که خودمان می خواهیم یکی یکی بچینیم. برای این که اتم ها را طوری که خودمان می خواهیم بچینیم, باید از دستگاه ها و ابزار اندازه گیری خاصی استفاده کنیم تا نسبت ها را کوچک کند. واژه "نانو" که در اول کلمه نانوتکنولوژی قرار دارد, به معنی یک بیلیونیوم هر مقیاسی است. مثلاً ننومتر, یک بیلیونیوم یک متر است.رؤیا به حقیقت پیوست

در دهه 1980 در ابتدا ابزارهایی که بتوانند دوباره اتم ها و مولکول ها را بچینند ابداع شد. در سال 1981 در مرکز تحقیقات آی بی ام (IBM) در سوییس تکنیکی ابداع شد که تصویر اتم و مولکول را بزرگ می کرد. این ابداع جایزه نوبل را برای سازندگانش به ارمغان آورد. در سال 1990 در مرکز تحقیقات المدن Almadan آی بی ام برای اولین بار دانشمندی اتم ها را حرکت داد و با اتم ها جمله This is fun را نوشت. به این ترتیب رؤیای دانشمندی که حدود 30 سال قبل از این تاریخ تئوری خودش را مطرح کرده بود به عمل درآمد. شرکت آی بی ام هنوز هم از نظر ثبت تعداد اختراعات مرتبط با فن آوری ننو اول است.حالا انسان ها می توانند با شیوه خود طبیعت, جهان ماده را آن طوری که خودشان می خواهند بسازند. تنها کافی ست که مواد پایه ای جهان ماده که همان اتم و مولکول است را یک بار دیگر اتم به اتم و مولکول به مولکول بچینند. در حال حاضر هزاران دانشمند می توانند مولکول ها و اتم ها را در آزمایشگاه ها به اندازه بزرگ ببینند. آنها با رایانه های قدرتمندی کار می کنند تا تئوری هایشان درباره نانوتکنولوژی را ثابت کنند. به قول "هرست استومر" برنده جایزه نوبل:"ظهور نانوتکنولوژی می تواند به بشر تسلط لازم برای کنترل بی سابقه و کم نظیر بر جهان ماده را بدهد." فن آوری نانو یکی از پنج فن آوری اصلی قرن 21 است و با خودش انقلاب صنعتی جدیدی به همراه می آورد. به شرط آن که بر رویش سرمایه گذاری شود.


نانوتکنولوژی به ما ابزاری داده تا با جعبه اسباب بازی طبیعت- اتم ها و مولکول ها بازی کنیم. با این تکنولوژی می توانیم چیزهای جدیدی را بدون محدودیت بیافرینیم. در قرن 21 ننوتکنولوژی تأثیر زیادی بر سلامتی, رفاه و امنیت مردم جهان به جا می گذارد. در سال 1997 کمیته دانشمندان و مهندسان و پروفسورهای تکنولوژی تأکید کردند که انتظار می رود تأثیر اجتماعی ننوتکنولوژی وسیع باشد. چون قابلیت پاسخگویی به بسیاری از حوزه ها را دارد". یعنی نانوتکنولوژی شرایط اجتماعی ویژه ای را با خود به همراه می آورد.

* رنگین کمان پاداش کسی است که تا آخرین قطره زیر باران می ماند *
     
#129 | Posted: 30 Sep 2012 09:49
در حالی که به خاطر سبكي، استحكام، فراواني و توليد آسان تر تمايل مردم ما به استفاده از نايلون در مقايسه با پاكت یا انواع مواد دیگر افزايش يافته. اين درحالي است كه ما از پلاستيك هاي مناسبي كه از نظر بيولوژيكي قابليت جذب در طبيعت را داشته باشند نیز استفاده نمي كنيم و سيستم هاي مناسبي هم براي بازيافت نداريم. در نتیجه ممکن است همان مواد پلاستیکی ای هم که بازیافت می شود آلودگی های ثانویه در هوا و خاک ایجاد کند.

پلاستيك ها دیر تجزیه می شوند و با دفن در طبيعت حالت سمي ايجاد مي كنند كه براي رشد گياهان و جانوران مضر است و به چرخه حيات آسيب مي رساند. اين درحالي است كه اگر پاكت به جاي نايلون مورد استفاده قرار بگيرد، ظرف ده تا ۱۵ روز تجزيه مي شود و هيچگونه آلودگي ای ايجاد نمي شود يا شيشه ها با ضدعفوني كردن باز هم قابل استفاده هستند و بارها مي توان آنها را به كاربرد.

اگر هم مي خواهيم از پلاستيك استفاده كنيم بايد انواعي را مورد استفاده قراردهيم كه كيفيت و دوام خوبي دارند. لازم است صنايعمان را طوري آموزش دهيم كه در بسته بندي از مواد قابل بازيافت و تجزیه پذیر استفاده كنند و مردم را مجاب كنيم که بیش از حد از کیسه های نایلونی استفاده نکنند و به دنبال جایگزین هایی برای آن باشند.

محققان مي گويند استفاده از ظرف های یک بار مصرف برای ریختن غذا به ویژه غذای داغ مناسب نیست و چه بسا موجب سرطان می شود. این در حالی است که استفاده از این ظروف گسترش زیادی پیدا کرده است. همچنین گفته می شود پلاستیک ها پس از بازیافت رنگ تیره می گیرند و کیسه های مشکی ای که ما از آنها استفاده می کنیم ممکن است دوده هایی داشته باشند که حتی از راه پوست جذب شود.

استفاده پی در پی از بطری های آب پلاستیکی هم می تواند به ویژه برای کودکان خطرناک باشد. چون نوعی باکتری خطرناک وجود دارد که از طریق دهان و دست هاي آلوده بچه ها به داخل بطري ها يي كه بارها و بارها مورد استفاده قرار گرفته منتقل می شود.

به این ترتیب استفاده زیاد از مواد پلاستیکی در هر شرایطی خالی از ضرر نیست. بنابراین می توانیم هر چه بیشتر استفاده از آنها را محدود کنیم. دست کم می توانیم هنگام خرید از پاکت یا کیسه های بادوام استفاده کنیم و فروشگاه ها نیز می توانند در شیوه عرضه نایلون به مشتریانشان تجدید نظر کنند.

به هر حال در صورتي كه سریع دست به كار نشويم به زودي شاهد آن خواهيم بود كه محيط زيستمان در انبوهي از پلاستيك ها دفن مي شود. 300 تا 500 سال زمان زیادی برای تجزیه این مواد است. ما به يك سيستم بازيافت توانمند با فن آوري پيشرفته نیز نياز داريم كه مواد پلاستيكي را بازيافت كنند.

همچنین لازم است به دنبال تولید مواد پلاستیکی تجزیه پذیر و نیز گسترش فرهنگ عمومی استفاده از سایر مواد جایگزین برای حمل اجناسمان باشیم. از طرفی نیز به قوانيني نياز داريم كه براساس آنها استفاده بي رويه از پلاستيك ها و نايلون ها تحت كنترل درآيد و يا ايجاد ممنوعيت مصرف يا گران كردن بعضي از محصولات غيرضروري پلاستیکی را به دنبال داشته باشد. تنها در این صورت می توانیم از ضرری جبران ناپذیر به اکوسیستم خود جلوگیری کنیم.

* رنگین کمان پاداش کسی است که تا آخرین قطره زیر باران می ماند *
     
#130 | Posted: 30 Sep 2012 09:50
جام جهاني آلمان با برگزاري ديدار فرانسه و ايتاليا به اتمام رسيد؛ ديداري كه با پيروزي لاجوردي پوشان خاتمه يافت و اين تيم براي چهارمين بار عنوان قهرماني را از آن خود ساخت.

به گزارش فارس، پرگل‌ترين بازي: آلمان- كاستاريكا و آرژانتين ـ صربستان مونته نگرو
- كم گل ترين بازي: ترينيدادوتوباگو ـ سوئد، هلند ـ آرژانتين و فرانسه ـ سوئيس

- بهترين تيم اروپا: ايتاليا با 19 امتياز
- بهترين تيم آمريكاي شمالي: مكزيك با چهار امتياز
- بهترين تيم آمريكاي جنوبي: برزيل با 12 امتياز
- بهترين تيم آسيا: كره جنوبي با چهار امتياز
- بهترين تيم آفريقا: غنا با شش امتياز

- ضعيف‌ترين تيم اروپا: صربستان و مونته نگرو بدون امتياز
- ضعيف‌ترين تيم آمريكاي شمالي: كاستاريكا بدون امتياز
- ضعيف‌ترين تيم آمريكاي جنوبي: پاراگوئه با سه امتياز
- ضعيف‌ترين تيم آسيا: عربستان با يك امتياز
- ضعيف‌ترين تيم آفريقا: توگو بدون امتياز

- بهترين تيم بر حسب امتياز: ايتاليا با 19 امتياز
- ضعيف‌ترين تيم بر حسب امتياز: كاستاريكا، صربستان و مونته نگرو و توگو بدون امتياز

- پركارترين داور: بنيتو آرچولوندو (مكزيك) با قضاوت در پنج ديدار
- كم كارترين داور: عصام عبد الفتاح (مصر) با قضاوت در يك بازي

- منظمترين تماشاگران: سوئيس و هلند
- بي‌نظمترين تماشاگران: انگليس

- جنجالي‌ترين بازي: هلند ـ پرتغال
- كم حاشيه ترين بازي: سوئيس ـ اوكراين

- بهترين خط حمله: آلمان با 14 گل زده
- ضعيف‌ترين خط حمله: توگو با يك گل زده
- بهترين خط دفاع: ايتاليا با 2 گل خورده
- ضعيف‌ترين خط دفاع: صربستان و مونته نگرو با 10 گل

- بيشترين پيروزي: ايتاليا و آلمان با شش پيروزي
- بيشترين مساوي: فرانسه، آنگولا، كرواسي و سوئد دو تساوي
- كمترين پيروزي: توگو، صربستان و مونته نگرو و كاستاريكا
- كمترين باخت: ايتاليا بدون باخت
- بيشترين باخت: صربستان و مونته نگرو، كاستاريكا و توگو

- جنجالي‌ترين كارت: كارت قرمز به وين روني در دقيقه 62 بازي با پرتغال
- بداخلاق‌ ترين بازيكن: آساموا جيان با دريافت 3 كارت زرد و يك كارت قرمز

- گران‌ترين مربي: اسون گوران اريكسون (انگليس) با دريافت 5 ميليون پوند
- ارزان‌ترين مربي: الكساندر بلوخين (اوكراين) بدون دريافت پول تيمش را هدايت كرد

- بهترين دروازه بان: جان لوئيچي بوفون (ايتاليا)
- بهترين مدافع: فابيو كاناوارو (ايتاليا)
- بهترين هافبك: زين الدين زيدان (فرانسه)
- بهترين مهاجم: ميروسلاو كلوزه (آلمان)

* رنگین کمان پاداش کسی است که تا آخرین قطره زیر باران می ماند *
     
صفحه  صفحه 13 از 18:  « پیشین  1  ...  12  13  14  ...  18  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / Do You Know | آیا میدانید که؟؟؟ بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites