تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

صفحه  صفحه 15 از 58:  « پیشین  1  ...  14  15  16  ...  57  58  پسین »  
#141 | Posted: 8 Feb 2012 07:07
"پشـه" ، خطرناکترین و کشنده ترین موجود روی زمین است
"پشـه" افزون بر مزاحمت و نیش های ناراحت کننده، می تواند عامل مرگ انسان باشد.

تنها حیوانی که باعث بیشترین میزان مرگ و میر در جهان است پشه می باشد. تنها پشه مالاریا سالیانه بیش از دو میلیون انسان را به کام مرگ می کشاند در حالی که حیوانی مانند خرس تنها بین ده تا پنج نفر را در طول سال می کشد . و صد نفر در طول یک سال از حمله کوسه کشته می شوند .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این حشره کوچک با وجود نداشتن اعضای مرگبار حیوانات دیگر همچون چنگال های قوی، دندان های تیز و یا نیش زهراگین، اما همچنان می تواند برای انسان، خطرهای جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

نیش پشـه ماده می تواند بسیار کشنده باشد، به طوری که این نوع از پشه ها با نیش های به ظاهر بی خطر، بیماری های گوناگون و خطرناکی همچون تب دنگی و مالاریا به انسان منتقل می کنند.

به گفته محققان، فقط سه درصد از انواع پشــه، خون انسان را می مکند.

پشه ها تقریبا از 200 میلیون سال پیش در زمین زندگی می کنند. عمر این حشره بین سه تا شش هفته است و با سرعت و تعداد بسیار زیادی زاد و ولد می کن

     
#142 | Posted: 8 Feb 2012 07:08
"بيش فعالي" شايعترين اختلال روانپزشكي در كودكان است

دبير انجمن روانپزشكي كودك و نوجوان ايران گفت:مطالعات نشان مي‌دهد كه،اختلال نقص توجه يا بيش فعالي(‪ (ADHD‬و كم تمركزي يكي از شايعترين اختلالات روانپزشكي در كودكان است.

دكتر "مهدي تهراني دوست" فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان در حاشيه برپايي سمينار رويكرد شناختي در روانپزشكي كودك و نوجوان در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار گروه علمي ايرنا با بيان اين مطلب افزود:اين اختلال رواني تا چهار برابر در پسرها شايعتر است.

وي افزود:رفتارهاي مقابله جويانه در دخترها كمتر از پسران است و به عبارتي علامت عمده اين بيماري در دختران حواسپرتي است در صورتي كه پسرها بيشتر به علت "بيش فعالي" به كلينيك هاارجاع مي‌شوند.

دبير علمي سمينار رويكرد شناختي روانپزشكي كودك و نوجوان يادآور شد:
آنچه در بيش فعالي مورد توجه است ،پرتحركي و بي‌قراري كودك است به گونه‌اي كه اين بيش فعالي باعث مزاحمت براي ديگران مي‌شود.

وي گفت:كودكان مبتلا به اين اختلال با وجود اينكه از هوش خوبي برخوردار هستند در تمركز مشكل دارند و تكاليف خود را يا به سختي انجام مي‌دهند و يا اينكه مدت زمان زيادي را صرف آن مي‌كنند.

دكتر تهراني دوست با اشاره به اينكه ميزان دقت اين كودكان پايين است افزود:كودكاني كه دچار اختلال بيش فعالي يا ‪ ADHD‬هستند در مدرسه معمولا براي همسالان و معلمان خود مشكل آفرين هستند.

فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان يادآورشد:بيش فعالي حدود ‪ ۵‬تا‪۷‬ درصد كودكان در سنين مدرسه را در برمي‌گيرد اما شدت آن در كودكان مختلف متفاوت است.

وي با بيان اينكه بيش فعالي،جمعيت زيادي از كودكان و حتي نوجوانان را در برمي‌گيرد تصريح كرد:اين اختلال در حال حاضر يك مساله مهم بهداشت رواني جامعه محسوب مي‌شود.

فوق تخصص روانپزشكي كودك و نوجوان اضافه كرد:اين بيماري با زندگي كودك در خانواده ،مدرسه و اجتماع تداخل مي‌كند به طوريكه ناتواني‌هاي كودك مي‌تواند حتي تا سنين بلوغ تداوم يابد.

وي با بيان اينكه بيشتر كودكان مبتلا به بيش فعالي نشانه‌هاي رفتار پرخاشگري و نافرماني را از خود نشان مي‌دهند افزود:اهميت درمان كودكان مبتلا به اين اختلال با بالاتر بودن خطر بزهكاري در اين كودكان بارزتر مي‌شود.

وي اضافه كرد:درمان دارويي در كنار آموزش ،مشاوره‌هاي روانشناسي و آگاهي رساندن به والدين بهترين و موثرترين راهكار درماني كودكان مبتلا به اختلال رواني بيش فعالي يا عدم تمركز است.

دكتر تهراني دوست يادآور شد:كودكان مبتلا به اختلال بيش فعالي از صبر و تحمل كمي برخوردار هستند و به همين دليل در امتحانات تحمل پاسخ دادن به سوالات را ندارند و دچار افت تحصيلي مي‌شوند.

وي گفت:در مدرسه كودكان مبتلا به اين اختلال قادر به انجام تكاليف نبوده و نيازمند توجه بيشتري از سوي معلمان و والدين مي‌باشند.

دبير انجمن روانپزشكي كودكان و نوجوانان اظهار داشت:تشخيص بيش فعالي يك تشخيص باليني است و مصاحبه با والدين اولين قدم در فرايند ارزيابي اين بيماري است.

وي افزود:بسياري از والدين كه كودكان آنها مبتلا به اختلال بيش فعالي هستند با در نظر گرفتن اينكه عدم توجه و تمركز كودك و فعاليت زياد آنها ناشي از شيطنت كودكانه است و نيازي به درمان ندارد،از مشاروه با روانپزشك خودداري مي‌كنند.

وي افزود:اين درحالي است كه اگر اين اختلال مورد توجه قرار نگيرد و در جهت درمان كودكان مبتلا به اين اختلال توجهي نشود مشكلات تحصيلي و اجتماعي براي آنها به وجود خواهد آمد.

سمينار رويكرد شناختي در آموزش ،رشد و روانپزشكي كودك و نوجوان توسط انجمن روانشناسي كودك و نوجوان ايران و با همكاري موسسه مطالعات علوم شناختي از ‪ ۱۶‬اسفندماه سال جاري در بيمارستان روزبه آغاز به كار كرد و تا ‪ ۱۸‬ادامه دارد.
     
#143 | Posted: 8 Feb 2012 07:08
اتواني جنسي نشانه بيماري قلبي است

محققان اتريشي مي‌گويند ناتواني جنسي يك علامت هشداردهنده مهم در بروز نارسايي قلبي است.

به گزارش پايگاه اينترنتي آنانووا، دكتر "استفان مادرسباچر" رييس بخش اورولوژي بيمارستان دانوب در وين مي‌گويد مرداني كه به ناتواني جنسي نسبي تا شديد مبتلا هستند احتمال بروز حمله قلبي در آنها طي ‪ ۱۰‬سال بعد ‪ ۶۵‬درصد افزايش نشان مي‌دهد.

همچنين خطر سكتي مغزي در اين مردان ‪ ۴۳‬درصد بيشتر است.

هنگامي كه پزشك متخصص اورولوژي تشخيص ناتواني جنسي مي‌دهد بيمار حتما بايد براي معاينه كامل به متخصص داخلي مراجعه كند.

وي گفت: دليل اين ارتباط شباهت سلول‌هاي عروق خوني و عضلات قلب و اندامهاي تناسلي در مرها است. آسيب به يكي از آنها نشانگر آسيب به عضو ديگر است.

در اين مطالعه كه با همكاري شوراي شهر وين انجام شده آمده است:
عدم ناتواني جنسي نيز نشانگر سلامت قلب است.
     
#144 | Posted: 8 Feb 2012 07:08
بدن انسان روش‌های جالب و جذابی را برای فرستادن علائم هشدار دهنده دارد که این علائم در واقع اسراری را از درون بدن فاش می‌سازند. به عنوان مثال آیا می‌دانید که خندیدن پس از خوردن هر وعده غذایی چه تاثیری روی بدن دارد؟ یا اینکه آیا می‌دانید سفید شدن زود هنگام موها نشانه چه فرآیندی در بدنتان است...
بدن انسان در تمام طول عمر به شیوه‌ای هوشمندانه و منحصر به فرد علائم و نشانه‌های زیرکانه و هشدار دهنده را بروز می‌دهد اما اکثر افراد به دلیل ناآگاهی از این روابط و علائم، پیغام‌های حیاتی بدن را نادیده می‌گیرند که حاصل آن به خطر افتادن سلامتی است.
در گزارشی به چند راهکار جالب و شگفت‌انگیز به عنوان اسرار زندگی اشاره کرد که بی‌تردید در زندگی روزمره، قابل استفاده و مفید خواهند بود:
۱- دردناک شدن مچ پا می‌تواند نشان دهنده مشکلات کلسترولی باشد.
به گفته متخصصان دردناک شدن مچ پا می‌تواند نشانه ابتدایی از افزایش ارثی سطح کلسترول بد خون باشد. در واقع تشکیل کلسترول در اطراف زردپی آشیل، موجب بروز این درد می‌شود.
- راه حل چیست؟
اگر احساس کردید که مچ‌ پایتان مدت سه روز یا بیشتر به طور مداوم درد می‌کند، حتما برای چکاپ کلسترول به پزشک مراجعه کنید، بویژه اگر سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی را دارید.
۲- قوی بودن ریه‌ها نشان دهنده کاهش خطر ابتلا به آلزایمر است.
مطالعات نشان می‌دهد که فعالیت ضعیف و نامطلوب ریه‌ها موجب می‌شود که اکسیژن کمتری به مغز برسد و در نتیجه خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر افزایش پیدا می‌کند.
برای جبران این مشکل سعی کنید تنفس عمیق انجام دهید به این ترتیب که پنج ثانیه عمل دم و پنج ثانیه عمل بازدم هوا را انجام دهید. این کار موجب تقویت ریه‌ها می‌شود چون اکسیژن را به مقدار کافی و مناسب به مغزتان می‌رساند. اگر این کار را شش نوبت در روز تکرار کنید، ریه‌های شما ۲۰ درصد قوی‌تر می‌شوند.
۳- سفید شدن موها قبل از رسیدن به سن ۳۰ سالگی نشانه مهمی از ابتلا به مشکلات تیروئیدی است. متخصصان تیروئید تاکید دارند که عدم تعادل در فعالیت غده تیروئید موجب اختلال در تولید رنگدانه‌ها در پیاز مو می‌شود.
- راه حل چیست؟
اگر موهایتان در سن پایین، سفید شده و هم چنین علائم دیگری چون کاهش وزن، افسردگی و یا مشکلات عادت ماهانه دارید، حتما برای چکاپ کامل و درمان به موقع به یک متخصص غدد مراجعه کنید.
۴- بیماری لثه خطر و احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهد.
باکتری‌های موجود در لثه‌های بیمار و عفونی، موجب بروز واکنشی می‌شود که حاصل آن باز شدن بی‌موقع و زودهنگام دهانه رحم در دوران بارداری است.
- راه حل چیست؟
هر روز نخ دندان بکشید. هم چنین زنان باردار برای اطمینان از سلامت دندان‌های و لثه خود باید مرتب به دندان پزشک مراجعه کنند. مطالعات نشان می‌دهد که مشکل و بیماری لثه احتمال زایمان پیش از موعد را ۷۰ درصد افزایش می‌دهد.
۵- گرم نگه داشتن پاها احتمال سرماخوردگی را کاهش می‌دهد.
وقتی پاها سرد می‌شوند، عروق خونی در بینی بسته و منقبض می‌شوند که در نتیجه گلبول‌های سفید خون در این منطقه از مبارزه با عفونت‌ها دست می‌کشند و محل ورود میکروب‌ها به بدن باز می‌شود.
بنابراین توصیه می‌شود جوراب بپوشید و مطمئن شوید که با گرم نگه داشتن پاها، سیستم دفاعی بدنتان به طور کامل کار می‌کند.
۶ – خندیدن پس از صرف هر وعده غذایی، میزان قند خون شما را پایین می‌آورد.
متخصصان معتقدند عضلاتی که ما از آنها برای خندیدن استفاده می‌کنیم برای دریافت انرژی، قندخون را مصرف می‌کنند و این فرآیند خطر ابتلا به دیابت، چاقی و حتی برخی از سرطان‌ها را کاهش می‌دهد.
بنابراین بعد از شام در آرامش کامل روی مبل بنشینید و مدتی به تماشای فیلم کمدی مورد علاقه‌تان بپردازید.
۷ – راه رفتن و حرف زدن همزمان، موجب کمردرد می‌شود.
وقتی در حین راه رفتن، صحبت هم می‌کنیم این کار مانع از همزمانی تنفس ما با گام‌هایمان در هنگام برخورد پاها به زمین می‌شود. این عدم هماهنگی، موجب می‌شود که بخشی از ضربه‌های ناشی از برخورد گام‌ها به زمین به کمر وارد شود و موجب بروز کمردرد می‌شود.
توصیه می‌شود دفعه بعد اگر به هنگام خرید کردن موبایلتان زنگ زد، یک گوشه بنشینید و با تلفن صحبت کنید.
۸ – فشار دادن پاها روی هم مانع از ضعف کردن و بی حالی می‌شود.
اگر بعد از سریع برخاستن از جای خود احساس سرگیجه پیدا کردید یا حس کردید که منگ شده‌اید و چشمانتان سیاهی می‌رود با این حرکت ساده می‌توانید جریان خون را به سرعت به مغز بفرستید و ضعف و سرگیجه خود را متوقف کنید.
ابتدا هر دو پای خود را روی زمین قرار دهید. بعد یکی از پاها را روی پای دیگر بیاندازید و تا جایی که می‌توانید در این وضعیت پاها را روی هم فشار دهید. ۳۰ ثانیه در این وضعیت بمانید تا خون به مغزتان برسد و حالتان بهتر شود.
۹- غفلت از کمردرد، تهدید جدی برای مغز است.
پزشکان دریافته‌اند افرادی که بیش از یک سال مبتلا به کمردرد هستند، ۱۱ درصد از حجم سلول‌های مغزی آنها در ناحیه‌ای که مربوط به کنترل یادگیری است، کاسته می‌شود. ظاهرا فشار مقابله با کمردرد این تاثیر نامطلوب را روی سلول‌های مغزی برجای می‌گذارد.
در صورت بروز کمردرد، فورا از پزشک کمک بگیرید. اکثر کمردردها در صورتی که زودتر مورد توجه قرار بگیرند، قابل درمان هستند.
۱۰- چاقی، احتمال بروز سردردها را تا دو برابر افزایش می‌دهد.
وزن زیاد موجب التهاب در عروق خونی ناحیه سر می‌شود که مهمترین عامل بروز سردرد است.
برای کاهش دردها، اقدام به کاهش وزن کنید و برای درمان سردردها از راهکارهای طبیعی استفاده کنید. مصرف روزانه داروهای مسکن در واقع موجب بروز سردرد می‌شود.
۱۱- مشکل در اندام تناسلی مردانه می‌تواند علامت عارضه قلبی باشد.
آخرین مطالعات نشان داده است که ناتوانی جنسی در مردان می‌تواند ناشی از تنگ شدن عروق خونی باشد.
به درمان‌های اینترنتی و ماهواره‌ای اعتماد نکنید در عوض برای چکاپ کامل به متخصص مراجعه کرده و قبل از هر چیز به پزشک خود اطمینان کنید.
۱۲- قوز کردن، ولع شما را به خوردن شیرینی تشدید می‌کند.
پزشکان معتقدند که قوز کردن جریان خون را به مغز کاهش می‌دهد و در نتیجه ولع خوردن مواد قندی را تشدید می‌کند چون در صورت کاهش جریان خون در مرکز اشتها در مغز، گلوکز کمتری به این عضو اصلی می‌رسد در حالی که گلوکز مهمترین غذای مغز است.
- راه حل چیست؟
همیشه صاف بنشینید و پاهای خود را روی زمین بگذارید. ستون فقرات خود را بکشید و شکم خود را به داخل بکشید طوری که کمر شما به سمت صندلی کشیده شود.
۱۳- داروهای سرماخوردگی، تاثیر نامطلوب روی توان باروری دارند.
داروهای سرماخوردگی که برای خشک کردن ترشحات بینی استفاده می‌شوند در عین حال می‌توانند موجب کاهش مخاط دهانه رحم شود و در نتیجه باروری را مشکل می سازد.
بنابراین توصیه می‌شود: به جای داروهای ضد احتقان از درمان‌های معمولی مثل ویکس استفاده کنید.

     
#145 | Posted: 8 Feb 2012 07:08
كشف نقش يك ژن در افزايش خطر ابتلا به پاركينسون در مردان

دانشمندان موفق به كشف نقش يك ژن در افزايش خطر ابتلا به بيماري پاركينسون در مردان شده‌اند كه مي‌تواند علت اينكه مردان يك و نيم برابر زنان به اين بيماري دچار مي‌شوند را توضيح دهد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از لس آنجلس، دانشمندان دانشگاه كاليفرنيا در لس آنجلس دريافتند يك ژن جنسي مذكر در مغز كه مسئول تشكيل اندامهاي توليدمثلي و تشكيل نطفه است مورد هدف اين بيماري ناتوان‌كننده عصب شناختي نيز قرار مي‌گيرد.

دكتر "اريك ويلين" استاديار ژنتيك انساني دانشكده پزشكي دانشگاه كاليفرنيا مي‌گويد احتمال ابتلا به پاركينسون در مردان يك و نيم برابر زنان است.

اين يافته سرنخ‌هاي جديدي در مورد تاثير متفاوت اين بيماري در مردان و زنان در اختيار دانشمندان قرار مي‌دهد و علت آسيب پذيري بيشتر مردان را روشن مي‌كند.

محققان انگليسي در سال ‪ ۱۹۹۰‬اين ژن جنسي مذكر را به نام "‪ "SRY‬كشف كردند. اين ژن بر روي كروموزوم جنسي مذكر قرار دارد و پروتئيني مي‌سازد كه توسط سلولهاي بيضه ترشح مي‌شود.

اين مطالعه نشان داد ژن ‪ SRY‬به نرون‌هاي مستقر در ناحيه‌اي از مغز به نام ‪ substantia nigra(‬يك مركز كنترل حركت مغز) كمك مي‌كند ماده شيميايي عصبي دوپامين ترشح كند.

بيماري پاركينسون موجبات مرگ تدريجي ياخته‌هاي عصبي ، كاهش ميزان دوپامين و از دست دادن تدريجي كنترل حركات را فراهم مي‌آورد كه يك علامت مشخصه اين بيماري است و باعث لرزش غيرقابل كنترل بدن مي‌شود.

محققان براي اولين بار دريافتند سلول‌هاي مغزي توليدكننده "دوپامين" براي عملكرد مناسب به يك ژن جنسي وابسته هستند.

ژن ‪ SRY‬نه تنها در اندام تناسلي مردان بلكه در فعاليت مغز نيز نقش محوري ايفا مي‌كند.

محققان تاثير اين ژن را بر مغز موشها آزمايش كردند و دريافتند هنگامي كه سطح ژن ‪ SRY‬پايين مي‌آيد آنزيم "‪ "tyrosine hydoxylase‬كه نقش مهمي در توليد دوپامين دارد كاهش مي‌يابد.
     
#146 | Posted: 8 Feb 2012 07:09
پيوند كليه در ايران موفق‌ترين پيوند در دنياست

پيوند كليه قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران در شهرهاي شيراز و تهران انجام مي‌شد. اولين مورد پيوند كليه در شيراز در سال 1347 توسط دكتر سناديزاده انجام گرفت. موارد پيوند كليه قبل از انقلاب 60 تا 80 مورد بوده است.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان » خبرگزاري دانشجويان ايران، سه سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي فعاليت‌هايي در زمينه پيوند كليه آغاز مي‌شود كه از اهدا كننده زنده فاميل (LRD) در بيمارستان هاشمي نژاد توسط دكتر ايرج فاضل و اهدا كننده زنده غير فاميل (LURD) در بيمارستان لبافي نژاد توسط دكتر ناصر سيم‌فروش آغاز شده است. پس از تاسيس نخستين بخش پيوند كليه در سال 63 و آموزش متخصصان در زمينه پيوند كليه، ‌اين موضوع پيشرفت كرده چنانچه هم اكنون در 25 بخش در سطح كشور و سالانه حدود 1600 مورد پيوند كليه انجام مي‌گيرد.

شروع منسجم پيوند كليه در زماني صورت گرفت كه ايران در شرايط جنگي قرار داشت و مقارن با محاصره اقتصادي بود در آن شرايط تدارك همودياليز با توجه به محدوديت‌هاي مالي شديد بسيار دشوار و محدود بود و بيماران با نارسايي كليه در وضعيت خطرناكي قرار داشتند. علاوه بر آن، در آن مقطع زماني قانون مصوبي براي پيوند از كادآور و همچنين مقبوليت اجتماعي و فرهنگي در اين خصوص وجود نداشت در همان شرايط تامين كليه از خارج كشور با هزينه‌اي حدود 80 تا 100 هزار هزار دلار ممكن بود.

توسعه سريع پيوند كليه در ايران باعث شده است كه حدود نيمي از بيماران 47 درصد با نارسايي پيشرفته كليه، پيوند كليه شده‌اند كه در مقايسه با ديگر كشورها قابل توجه و چشمگير است.

در بررسي‌هاي بعمل آمده مشخص شده است كه 50 درصد گيرندگان كليه از اقشار ضعيف جامعه از نظر اقتصادي بوده‌اند با توجه به شيوه طراحي شده در ايران كه پرداخت هديه ايثار توسط دولت صورت مي‌گيرد، تاثير عوامل سودجو كمتر بوده و تا حدود زيادي بحث تجارت از اين منظر منتفي بوده است.

از ويژگي‌هاي ديگر پيوند كليه از اهدا كنندگان زنده در ايران،‌ دور بودن پزشكان معالج از هرگونه فرايند و ارتباطي في مابين اهدا كنندگان و گيرندگان است اين امور توسط سازمان‌هاي خيريه غير دولتي انجام مي‌گيرد.

تاريخچه پيوند از كادآور در ايران

سير تدوين قانون تا تاسيس شبكه فراهم‌آوري اعضاي پيوندي در سال 1372لايحه اجازه پيوند اعضاي بدن فوت‌شدگان در موارد خاص تقديم مجلس شد ولي به تصويب نرسيد. تا اين كه مجددا در سال 79 اين قانون در مجلس ششم مطرح و به تصويب رسيد اما با مسكوت ماندن اعلام نظر شوراي نگهبان در مهلت قانوني با تاخير و در تاريخ 24 خرداد سال 79 طبق مقررات بعنوان قانون توسط رياست مجلس ابلاغ گرديد.

در سال 1379 پروتكل مرگ مغزي به دستور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تدوين و ابلاغ شد.

در طي فاصله تصويب قانون و آيين نامه اجرايي آن بنا به حكم وزير بهداشت و با همكاري مركز مديريت پيوند و دانشگاه علوم پزشكي تهران در بيمارستان امام خميني طرح پايلوت پيوند از جسد به اجرا درآمد.

اهدا كننده مرگ مغزي از 20 نفر در سال 79 به 87 نفر در سال 82 و پيوند كليه از كادآور از 32 نفر در سال 79 به 167 نفر در سال 82 افزايش يافت.

ارزش يك كاداور

به گزارش ايسنا، اعضاي و نسوج يك كاداور به بيش از 50 نفر قابل اهدا است كه اين امر سبب ادامه حيات و يا ارتقا سلامتي بيماران خواهد شد.

بر اساس آمارهاي موجود يك تا 5 درصد مرگ‌هاي بيمارستاني و 10 تا 15 درصد مرگ‌ها در (ICU) با تابلوي مرگ مغزيست؛ اين در حاليست كه مرگ مغزي به علت تصادفات در كشور زياد است بنابراين به ميزان كافي كادآور براي استحصال عضو پيوندي وجود دارد.

در دهه اخير به علت تقاضاي بيش از حد عضو و نياز بيماران در دنيا معضل تجارت عضو و پديده نويني به نام گردشگران پيوند به وجود آمده است از طرفي رفتار بخش‌هاي پيوند نيز بعضا به لحاظ پيشرفت كار باعث تقويت اين معضل شده است بنابراين سيستم‌هاي بهداشتي و متوليان امر در سطح جهاني و در كشورهاي در معرض خطر سعي كرده‌اند با ايجاد سيستم‌هاي تعويض عضو از اين پديده جلوگيري كنند .

پيوند كليه در ايران

پيوند كليه در ايران پيشتاز پيوند اعضا در ايران بود و در جهان موفق‌ترين پيوند از نظر سابقه و وسعت است بنابراين مناسب است تا طرح تغييراتي كه در زمينه پيوند اعضا صورت مي‌گيرد با محوريت اين موضوع باشد در اين مقطع زماني كه تغيير منبع فراهم‌آوري عضو و استفاده از پيوند از جسد مطرح است مناسب است كه اطلاعات مربوط به پيوند كليه در ايران مورد توجه قرار گيرد.

بر اساس آمار مركز مديريت پيوند و بيماريهاي خاص در سال 82 پيوند كليه 48 درصد دياليز صفاقي يك درصد و دياليز خوني 51 درصد از درمان‌هاي جايگزين كليه در كشور تشكيل مي‌دهد.

بر اساس همين گزارش، فعال‌ترين دانشگاه‌ها در خصوص پيوند كليه، در سطح كشور دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، ‌تهران، ايران بوده است.

از سال 1363 كه پيوند كليه به صورت منسجم در كشور آغاز شد تا پايان سال 82 حدود 15 هزار و 716 پيوند كليه صورت گرفته است.
     
#147 | Posted: 8 Feb 2012 07:10
دختران افسرده در معرض چاقي

دانشمندان علوم پزشكي و روانشناختي اعلام كردند كه دختران افسرده ممكن است در دوران بزرگسالي با خطر بالقوه چاقي مواجه شوند و اين درحاليست كه اين مساله براي مردان صادق نيست.

به گزارش ايسنا‌، پايگاه اينترنتي نيوكرالا گزارش داد:‌ مطالعات جامع صورت گرفته از سوي محققان دانشگاه «توتس» (Tufts University) كه بر روي گروهي از داوطلبان متشكل از 820 تن صورت گرفت درستي اين نظريه را نشان مي‌دهد.

اين افراد شامل 403 زن و 417 مرد بودند كه بين سالهاي 1983 تا 2003 ميلادي، چهار مرتبه مورد بررسي قرار گرفتند.

==========================

افراد لاغر هم در معرض گرفتگي رگ‌هاي قلب هستند

نتيجه يك رشته تحقيقات كه در نشريه بين‌المللي چاقي، چاپ شده حاكي از اين است كه كساني كه لاغر هستند نبايد چنين تصور كنند كه دچار گرفتگي رگ‌هاي قلب نخواهند شد.

به گزارش ايسنا، بي.بي.سي گزارش داد: اين نتيجه‌گيري پس ازمطالعه بر روي 37 نفر كه با وجود لاغري مرتبا ورزش مي كردند و 46 شخص لاغر و نيز 28 شخص چاقي كه ورزش نمي‌كردند به دست آمده است.

نتيجه به دست آمده نشان مي‌داد كه ميزان LDL يعني نوع كلسترولي كه باعث گرفتگي رگها مي‌شود در كساني كه ورزش مي‌كنند پايين است ولي در كساني كه ورزش نمي‌كنند اعم از چاق يا لاغر، ميزان اين كلسترول بيشتر از حد عادي است.

به اين ترتيب مي‌شود گفت كه در مقايسه با كساني كه فعاليت بدني ندارند خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي كساني كه ورزش مي كنند و وزن متعادلي دارند كمتر است.

تهيه كنندگان گزارش مورد بحث براين عقيده‌اند كه بسياري از مردم به خصوص افراد لاغر تصور مي‌كنند كه تنها خاصيت ورزش كم كردن وزن است. در حالي كه اين تصور درست نيست و افراد لاغر هم به همان اندازه ساير افراد براي اين كه ميزان LDL خود را در سطح مناسبي نگاه دارند به ورزش نيازمندند.

دكتر گري اودانوان، از دانشگاه برونل، كه اين گزارش تحت نظر او تهيه شده مي‌گويد كه از آزمايشاتي كه به عمل آمده مي توان نتيجه‌گيري كرد كه طول زندگي كساني كه ورزش مي‌كنند درمقايسه با ساير افراد، 5 سال بيشتر است.

در اين تحقيقات منظور از شخص چاق، كسي است كه قطر كمرش بيش از 100 سانتيمتر است.
     
#148 | Posted: 8 Feb 2012 07:10
يافته‌هاي جديد دانشمندان درباره درمان سرطان، آلزايمر و بيماريهاي قلبي

دانشمندان آمريكايي مكانسيم مولكولي جديدي را كشف كرده‌اند كه ممكن است نقش حياتي را در فرآيند درمان بيماريهايي همچون سرطان، آلزايمر و بيماريهاي قلبي ايفا كند.

به گزارش ايسنا، اين دانشمندان با استفاده از يك فناوري نوين تصويربرداري دريافتند پروتئيني‌ كه پيش از اين گفته مي‌شد در هسته سلولهاي سالم قرار دارد، نقش مهمي در درمان برخي بيماري‌هاي مهم ايفا مي‌كند.

دانشمندان معتقدند كه با استفاده از اين پروتئين جديد راه جديدي براي درمان سرطان‌هاي خاص گشوده خواهد شد.

==============================

۲- نخستین واکسن مالاریا: هر سال میلون‌ها کودک به مالاریا روبرو می‌شدند، اما تا سال ۲۰۱۱، هیچ واکسنی علیه انگل‌ها به صورت عام و مالاریا به صورت خاص ساخته نشده بود. سال ۲۰۱۱ برای اولین بار واکسن مالاریا در کودکان منطقه زیر صحرای آفریقا مورد آزمایش قرار گرفت که میزان عفونت با مالاریا را نصف خواهد کرد که پیشرفت قابل توجهی به شمار می‌رود.
واکسن تازه RTS,S نام دارد و نتیجه همکاری دانشمندان با مؤسسه تحقیقاتی GlaxoSmithKline، گروه پیشگامان واکسن مالاریا، موسوم به PATH و بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس است.
این واکسن در ۱۱ منطقه آفریقا، در کودکان ۵ تا ۱۷ ماهه مورد آزمایش قرار گرفت و معلوم شد که یک سال بعد از انجام ایمن‌سازی در این کودکان در ۵۶ درصد موارد، تأثیر محافظتی دارد و در ۴۷ درصد موارد هم از ابتلا به شکل شدید بیماری مالاریا پیشگیری می‌کند.

آزمایش این واکسن کامل نشده و در حال حاضر دانشمندان در صدد هستند، این واکسن را در کودکان کوچک‌تری که در سنین ۶ تا ۱۲ هفته هستند، مورد آزمایش قرار دهند. این گروه در واقع، جمعیت هدف‌ ایمن‌سازی با واکسن مالاریا هستند، و اگر این واکسن مؤثر تشخیص داده شود، این واکسن در برنامه معمول ایمن‌سازی گنجانده خواهد شد.
در هر دو دسته از کودکان، تأثیرات پیشگیرانه بلندمدت واکسن، بعد از ۳ سال، باید مورد بررسی قرار بگیرد.
در طرح آزمایشی پانزده هزار و ۶۴۰ کودک واکسن گرفتند، این طرح در سال ۲۰۱۴ تکمیل خواهد شد.
از آنجا که نتایج اولیه این واکسن، بسیار موفق بوده است، مقامات بهداشت عمومی باید تصمیم بگیرند که اجازه استفاده از این واکسن را در نقاطی که مالاریا شیوع پیدا می‌کند، بدهند یا نه. به صورت کلی، واکسن‌هایی که علیه عفونت‌های دوران کودکی استفاده می‌شوند، مانند واکسن سرخک یا روتا ویروس، میزان تأثیر ۷۰ تا بیش از ۹۰ درصد دارند.

     
#149 | Posted: 8 Feb 2012 07:10
چاي خطر بيماريهاي قلبي را كاهش مي‌دهد

يك محقق برجسته هندي مدعي است: نوشيدن بين 6 تا 10 فنجان چاي در هر روز مي‌تواند خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي را به ميزان قابل توجهي كاهش دهد.

به گزارش ايسنا، دكتر هاجرا از محققان برجسته هندي در كتاب پرفروش خود تحت عنوان «چاي و سلامتي،‌علمي ماوراي رموز» در ادامه آورده است: نوشيدن اين تعداد فنجان چاي نقش قابل توجهي در خصوص ارتقاي رژيم غذايي افراد و همچنين كاهش حجم چربي افراد چاق و نيز نمك دارد.

وي همچنين معتقد است تقريبا 650 ميلي ليتر از چاي حدود 16 درصد از نياز روزانه به كلسيم، 10 درصد از روي و بيش از 10 درصد از اسيد فوليك مورد نياز بدن را تامين مي‌كند و اين در حاليست كه چاي حاوي مواد سودمند ديگر براي بدن نيز است.

در بخش ويژه‌اي از كتاب اين دكتر آمده است: عناصر موجود در چاي سياه و سبز در خصوص خواص ضد سرطاني شان بر روي حيوانات آزمايشگاهي مختلف به اثبات رسيده است.

وي در ادامه گفته است: مصرف چاي تاثيرات مثبتي بر روي اندامي همچون شش‌ها، پوست و روده بزرگ دارد.

به گفته وي، تا زماني كه نوشيدن چاي در حد متعادل باشد جاي هيچگونه نگراني در خصوص كافئين موجود در آن و تاثير آن بر بدن وجود ندارد.
     
#150 | Posted: 8 Feb 2012 07:11
۳- استفاده از داروهای درمان‌کننده HIV برای پیشگیری از آن: سال ۲۰۱۱ مشخص شد که همان داروهایی که برای درمان بیماری ایدز مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند از ابتلا به بیماری هم جلوگیری کنند.
امسال دو تحقیق عمده در این مورد انجام شد، که اولین تحقیقاتی بودند که در آنها مردان و زنان دگرجنس‌خواه از این لحاظ مورد بررسی قرار گرفته بودند. معلوم شد که اگر آنها هر روز یک قرص Truvada که ترکیبی از داروهای tenofovir و emtricitabine است بخورند، به میزان چشمگیری کمتر به ایدز مبتلا خواهند شد.

در تحقیق اول که توسط پژوهشگران دانشگاه واشنگتن استفاده شد، ۴۷۵۸ زوج دگرجنس‌خواه شرکت داده شدند که یکی از آنها مبتلا به ایدز بود، به فردی که مبتلا نبود، داروی Truvada داده شد، معلوم شد که انتقال ویروس بعد از سه سال ۷۳ درصد نسبت به گروه دیگر زوج‌ها که این دارو را نمی‌خوردند، کاهش یافته است.
در تحقیق دیگر ۱۲۰۰ مرد و زنی که از لحاظ جنسی فعال بودند، توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها مورد مطالعه قرار داده شدند و این بار میزان تأثیر دارو ۶۳ درصد بود.
این تحقیقات نشان می‌دهند که می‌توان از داروهایی که پیش از این فقط برای درمان بیماری مورد استفاده قرار می‌گرفتند، در کشورهای در حال توسعه‌ای که بیماری در آنها اپیدمیک است، برای کنترل و پیشگیری هم استفاده کرد.
مقامات تصمیم‌گیرنده، به صورت واضح مانع دسترسی همگانی به داروهای ضد رترو ویروسی در این مناطق هستند، اما اگر نظر آنها عوض شود، شاید بتوانند بالاخره بر اپیدمی بیماری ایدز غلبه کنند.

==============================

- ارتباط عجیب بین یک باکتری و سرطان روده بزرگ: آیا سرطان روده بزرگ می‌تواند ناشی از یک باکتری خاص باشد؟!
در ماه اکتبر، نتایج تحقیق دو گروه پژوهشی نشان داد که باکتری‌ای به نام «فوزوباکتری» که به صورت معمول جزو میکروب‌های روده بزرگ نیست، می‌تواند با درگیر کردن این عضو، با سرطان روده بزرگ در ارتباط باشد.
پژوهشگران متوجه شدند که بافت‌های سرطانی به میزان قابل توجهی -حتی به میزان صدها بار- بیشتر فوزوباکتری در خود دارند.

البته پیش از این هم به نوع دیگری ارتباط فوزو باکتری با سرطان نشان داده شده بود، در تحقیقات قبلی دانشمندان متوجه شده بودند که ابتلا به این باکتری، میزان ابتلا به بیماری «التهاب روده زخمی‌شونده» یا «کولیت اولسراتیو» را بیشتر می‌کند. در این بیماری التهاب جدار روده، باعث تخریب سلول‌های روده می‌شود و این بیماری هم به نوبه خود عامل خطری برای سرطان است.

     
صفحه  صفحه 15 از 58:  « پیشین  1  ...  14  15  16  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites