خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)


صفحه  صفحه 17 از 58:  « پیشین  1  ...  16  17  18  ...  57  58  پسین »
anna_nemati زن #161 | Posted: 8 Feb 2012 08:18
کاربر

 
سزارين مقاومت دندان كودك را كم مى كند

پوسيدگى دندان در كودكانى كه به روش سزارين متولد مى شوند بيشتر است .
به گزارش ايونا پژوهشگران دانشگاه نيويورك مى گويند : بررسى هاى آن ها روى ۱۵۶ كودك نشان مى دهد كودكانى كه با روش سزارين متولد مى شوند تقريباً يك سال زودتر از ديگر كودكان به پوسيدگى دندان دچار مى شوند .
محققان معتقدند : كودكانى كه به روش طبيعى به دنيا مى آيند از آنجا كه هنگام تولد در معرض باكترى هاى بيشترى قرار مى گيرند مقاوم تر مى شوند و پوسيدگى دندان در آنها كمتر است.
زنان باردار اسيدفوليك مصرف كنند
اسيد فوليك موجود در اسفناج و سبزيجات در برگ سبز آن ها وجود دارد و اين ماده در تشكيل بافت پروتئينى جنين و مادر نقش مهمى بر عهده دارد .
به گزارش ايونا زنان پيش از باردارى بايد اين ماده مغذى را به ميزان كافى دريافت كنند تا سلامت خود و جنينشان هر چه بيشتر فراهم مى شود .


=========================

دياليز به روش «بي كربنات»

مسئول دياليز مركز مديريت بيماريهاي خاص وزارت بهداشت با اعلام اين كه ۶۰ تا ۶۵ درصد دستگاه هاي دياليز در كشور داراي قابليت دياليز بي كربنات هستند ، گفت: ۵۰ درصد بيماران دياليزي سال آينده به روش بي كربنات دياليز خواهند شد.
دكتر شهرام نوروزي با بيان اين كه براي بالا بردن كيفيت دياليز، بايد دياليز بي كربنات را در كشور افزايش دهيم، اظهار كرد: در حال حاضر ۸۰ درصد از بيماران دياليزي به روش استات و ۲۰ درصد آنان به روش بي كربنات دياليز مي شوند.
مسئول دياليز مركز مديريت بيماريهاي خاص وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: اگر بتوانيم دستگاههاي فرسوده را از رده خارج كنيم همچنين دستگاه هايي كه داراي قابليت دياليزي بي كربنات هستند در كشور داشته باشيم بسياري از مشكلات بيماران در سال آينده حل خواهد شد.
      
anna_nemati زن #162 | Posted: 8 Feb 2012 08:20
کاربر

 
رعايت مقررات ايمني در ليزردرماني

ليزرهاي كم توان كه براي مقاصد درماني به كار مي روند، نسبت به ليزرهاي پرتوان كه در جراحي استفاده مي شوند براي پوست چندان خطر ندارند.
دكتر ماكان گورگين متخصص چشم در خصوص اصول درمان با ليزر اظهاركرد: براي انجام يك درمان موفقيت آميز با ليزر، معاينه بيمار و تشخيص بيماري وي در آغاز الزامي است. همه جلسات ليزر درماني بايد بطور كامل و با رعايت مقررات ايمني صورت گيرند.
وي گفت: ليزرهاي كم توان كه براي مقاصد درماني به كار مي روند، نسبت به ليزرهاي پرتوان كه در جراحي استفاده مي شوند براي پوست چندان خطر ندارند هر چند كه توان خروجي اين نوع ليزرها حدود چند صد ميلي وات است ولي به علت هم راستا بودن ليزر، اشعه خروجي تمركز و درخشش زياد دارد و به همين دليل حتي ليزر چند صد ميلي وات هم قادر است به سطح حساس شبكيه چشم آسيب حرارتي جدي وارد كند.

============================

راه اندازي كلينيك «دهندگان كليه»


رييس مركز پزشكي خاص از راه اندازي كلينيك دهندگان كليه در كشور در سال آينده خبر داد و گفت: با راه اندازي كلينيك تمامي بيماران پيوندي و دهندگان با پروتكل درماني مشخص تحت درمان بعد از عمل پيوند قرار مي گيرند.
دكتر محمد جواد كيان با اشاره به مشكلات درماني بيماران كليوي در كشور گفت: متاسفانه برخي بيمه ها در كشور درصدي از هزينه درماني اين بيماران را تقبل مي كنند كه با توجه به اين كه اين بيماران مداوم در حال درمان بيماري خود هستند هزينه سنگيني براي درمان خود متحمل مي شوند.
وي با بيان اين كه ايران گوي سبقت را در عمل پيوند كليه از بسياري از كشورها ربوده است، افزود: در حال حاضر سالانه در كشور يك هزار و ۷۰۰ تا دو هزار پيوند انجام مي شود كه نسبت به بسياري از كشورهاي جهان رقم بالايي است.

================================

فشار خون بالا؛ كشنده پنهان

فشار خون نوعي فشار است كه خون با هر ضربان قلب به ديواره رگ ها وارد مي كند. هنگامي كه ضربه وارد شده به ديواره رگ ها شديد باشد آن را فشار سيستوليك و هنگامي كه معمولي باشد، دياسيستوليك مي نامند.
متخصصان قلب معتقدند؛ فشار خون طبيعي براي بزرگسالان كمتر از ۱۲۰ و بالاتر ۸۰ است. چنانچه از اين ميزان بالاتر و يا پايين تر باشد براي سلامت فرد مشكل زا خواهد بود.
اندازه گيري فشار خون در فواصل معين و بنا به تجويز پزشك و تغيير رژيم غذايي، انجام تمرين هاي ورزشي، ترك سيگار و مصرف برخي داروهاي خاص كاهش فشار خون در صورت مشاهده علائم بيماري، از جمله فعاليت هايي است كه براي مبارزه و پيشگيري از بروز اين كشنده پنهان توصيه مي شود.
      
anna_nemati زن #163 | Posted: 8 Feb 2012 08:20
کاربر

 
مزاياي پنهان كوررنگي

وجه مشترك اكثر افراد كوررنگ مشكل در تشخيص رنگ هاي سبز و قرمز است، اما تحقيقات جديد نشان داده است كه اين مشكل به آن افراد كمك مي كند تا بتوانند سايه هاي مختلف رنگ خاكي را تشخيص دهند، سايه هايي كه براي افراد داراي بينايي معمولي، يكسان به نظر مي رسند.
تقريبا 6 درصد از مردان و كسر بسيار كمتري از زنان كوررنگي دارند، كه به عنوان كوررنگي سبز- قرمز شناخته مي شود. اين عارضه با يك جهش ژنتيكي بر روي يكي از سه نوع رنگدانه مخروطي شكل در شبكيه كه به رنگ حساس هستند، تاثير مي گذارد. اين جهش، رنگدانه اي را كه به رنگ سبز حساس است تغيير مي دهد و براي همين اين رنگدانه بيشتر شبيه يك رنگدانه حساس به رنگ قرمز عمل مي كند، بنابراين، دو رنگ مختلف در چشم واكنش هاي يكساني را بر مي انگيزد، اين به آن معني است كه افراد مبتلا به كوررنگي اغلب نمي توانند تفاوتي بين سايه هاي مختلف رنگ هاي قرمز و سبز تشخيص دهند. براي تشخيص اين بيماري كارت هايي براي تست چشم وجود دارد كه سايه هاي سبز و قرمز براي مقايسه بر روي آنها وجود دارد. اكنون پژوهشگران در دانشگاه كمبريج و نيوكاسل انگليس براي مطالعه بر روي اين بيماري، رنگ اين كارت ها را عوض كرده اند، آنها كارت هاي آزموني طراحي كرده اند كه افراد داراي كوررنگي مي توانند تفاوت هاي بين سايه هاي رنگ خاكي را كه براي افراد با ديد معمولي غيرقابل تشخيص است، تشخيص دهند.
احتمال بروز كوررنگي در مردان بيشتر است، زيرا ژن هاي عامل ساختن رنگدانه سبز شبكيه، بر روي كروموزوم X قرار دارند و كه ژن هايي مغلوب هستند. همچنين تعداد بسيار كمي از زنان كوررنگي دارند، زيرا آنها دو كروموزوم X دارند و براي همين به احتمال زياد كپي سازي درستي از ژن آنها انجام شده است كه بر آثار جهش ژن مغلوب چيره مي شود، اما چون مردان تنها يك كروموزوم X دارند، يك جهش هم كافي است تا اين عارضه را به وجود آورد.
پژوهش بر روي اين بيماري ابتدا با مطالعه بر روي طول موج هاي نوري كه رنگدانه جهش يافته به آن حساس هستند، شروع شد. گابريل جردن، متخصص بينايي در دانشگاه نيوكاسل مي گويد: ما به اين نتيجه رسيديم چيزي كه تنها افراد كوررنگ را تحريك كند بايد وجود داشته باشد كه قابل تشخيص باشد . آنها 15 سايه مختلف خاكي را روي كارت ها مشخص كردند و بعد پيش بيني خود را با نشان دادن كارت ها به دو گروه از افراد آزمايش كردند. يك گروه افرادي كه كوررنگي داشتند و گروه ديگر افرادي كه بينايي معمولي داشتند. هر كارت شامل دو سايه متفاوت از رنگ خاكي بود. تقريبا براي افرادي با ديد معمولي غيرممكن بود كه تفاوت رنگ ها را تشخيص دهند. گابريل جردن مي گويد: اين به من فهماند كه افراد كوررنگ هنگام انجام تست هاي استاندارد چشم، چه حسي دارند. بسيار مأيوس كننده است اگر از شما بخواهند به رنگ هايي نگاه كنيد كه برايتان نامرئي هستند. در حالي كه براي افرادي مثل جردن حدود 90 دقيقه طول كشيد تا به ميزان تفاوت 105 جفت رنگ كه به آنها نشان داده شده بود امتياز بدهند، افراد كوررنگ تست را در زماني كمتر از نصف اين زمان انجام دادند. او فكر مي كند: وقتي به عوامل بوجود آورنده كوررنگي فكر كنيد اين نتيجه بديهي است، اما هيچ كس تا به حال از اين راه به كوررنگي فكر نكرده بود.
ديويد سيمونز، متخصص ادراك بصري از دانشگاه گلاسكو هم با فرضيه جالبي اين نتايج را تفسير مي كند. طبق فرضيه سيمونز، از آنجا كه كوررنگي در بين جمعيت انسان بسيار معمول است، ژني كه مسئول آن است ممكن است يك بار بر اثر يك مزيت تكاملي بوجود آمده باشد. براي مثال، شايد اين كمكي به انسان هاي اوليه مي كرده كه منابعي را كه بالقوه داراي غذا هستند در ميان محيط بسيار پيچيده تشخيص دهند، مثلا ميوه ها را در بين علف ها يا شاخ و برگ درختان پيدا كنند، براي همين احتمالا نبايد كوررنگي را يك بيماري به حساب آورد.
Nature.com
      
banoo زن #164 | Posted: 8 Feb 2012 08:23
کاربر

 
یكى از عواملى كه باعث بروز سرطان‏هاى دهان مى‏شود، مصرف غذاهاى تند است.
استعمال سیگار و الكل، تابش نور خورشید، مقاومت كم بدن، ویروس‏ها و غذاهاى تند از علل به وجود آورنده سرطان دهان هستند. همچنین تیز بودن و پریدن تكه‏اى از دندان كه منجر به تحریك و آسیب به زبان و حتى دهان مى‏شود، نیز مى‏تواند منجر به سرطان‏هاى دهانى گردد.
شایع‏ترین سرطان‏هاى مربوط به دهان، سرطان لب ، سرطان كف دهان، سرطان زبان و سرطان فك فوقانى است ، تشخیص زودرس ، درمان هر یك از این سرطان‏ها را آسان‏تر مى‏كند.
با عنایت به قابل پیشگیرى بودن بیماریهاى سرطان دهان، توصیه مى‏شود افراد به ویژه در سنین بالاى 40 سال به منظور اطمینان از بهداشت دهان خود هر سه ماه یك بار به متخصص بیمارى‏هاى دهان مراجعه نمایند.
درمان سرطان دهان براساس نوع ضایعه و این كه سرطان كدام ناحیه دهان را مبتلا كرده است، از طریق اعمال جراحى صورت مى‏گیرد و بیماران پس از درمان مى‏توانند براى سال‏هاى متمادى مجدداً به زندگى عادى خود باز گردد.


===============================

گوشت شترمرغ بخورید


اگرچه امروزه گوشت شترمرغ در فهرست غذای رستوران‌های معتبر و سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای وجود دارد؛ اما با این حال بیشتر مصرف‌کنندگان با ویژگی‌های این گوشت آشنا نیستند.این گوشت به دلیل تولید کم، بسیار گران قیمت است ولی در مقایسه با گوشت گاو و مرغ از مزایای بیشتری برخوردار است.
در واقع شترمرغ بزرگ‌ترین پرنده‌ای است که در شرایط مناسب تا بیش از ۳۰ سال قدرت تولید مثل دارد و می‌تواند به آسانی با شرایط گوناگون اقلیمی سازگار شود و بسرعت به رشد وزنی مطلوب برسد.
خواص گوشت شترمرغ
گوشت شترمرغ مانند گوشت گاو به رنگ قرمز بوده ولی تقریبا خصوصیات گوشت مرغ را داراست. میزان چربی، کالری و کلسترول آن کم و غنی از ویتامین‌های ب۱، ب۲ ،A ،C و منیزیم و روی است. ران و سینه بخش‌های اصلی گوشت شترمرغ را تشکیل می‌دهد. از یک شترمرغ ۱۲ ماهه با وزن ۱۰۰ کیلوگرم، لاشه‌ای با وزن ۶۰ کیلوگرم به دست می‌آید که ۲۱‌ کیلوگرم گوشت درجه یک، ۱۴ کیلوگرم گوشت درجه دو و مابقی استخوان و چربی خواهد‌بود.
مهم‌ترین مزیت بهداشتی گوشت شترمرغ آن است که در مقایسه با گوشت گاو هیچگونه بیماری انگلی را به انسان منتقل نمی‌کند. کم بودن چربی بین ماهیچه‌ای گوشت شترمرغ یکی از خواص مهم آن به شمار می‌رود لذا مصرف متعادل آن برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند یا از بیماری قلبی عروقی رنج می‌برند مفید است.
البته گوشت شترمرغ کمی خشک است و این خشکی زمانی بیشتر آشکار می‌شود که گوشت برای مدت‌زمان طولانی پخته شده باشد. سال‌ها گوشت شترمرغ را به عنوان گوشت فاقد کلسترول می‌شناختند اما طبق تحقیقات جدید میزان کلسترول موجود در این گوشت را می‌توان با گوشت بوقلمون و گاو مقایسه کرد. این گوشت به دلیل دارا بودن اسید چرب و غیراشباع امگا ۳ تاثیر مفیدی در جلوگیری از لخته شدن خون و افسردگی دارد.
کم بودن میزان سدیم در گوشت شترمرغ در مقایسه با گوشت گاو و مرغ یکی از مزایای دیگر این گوشت است بنابراین مصرف متعادل آن برای افرادی که نیاز به مصرف غذاهای کم‌نمک دارند توصیه می‌شود. همچنین گوشت شترمرغ، آهن مناسبی را برای افراد کم خون و زنان باردار فراهم می‌کند.
میزان آهن این گوشت تقریبا به اندازه گوشت گاو و بسیار بیشتر از گوشت مرغ است. گوشت شترمرغ با عالی‌ترین نوع گوشت گوساله یعنی فیله قابل مقایسه است و اغلب به صورت کبابی و استیک استفاده می‌شود. در این روش طبخ، باید گوشت را در درجه حرارت ملایم قهوه‌ای کرد.
خواص تخم شترمرغ
شترمرغ از ۲ سالگی تا ۳۰ سال تخمگذاری می‌کند و در سال ۴۰ تا ۷۰ عدد تخم می‌گذارد. هرعدد تخم از ۱ تا ۲ کیلوگرم وزن دارد و سر و ته آن به سختی قابل تشخیص است.
پوسته آن بسیار ضخیم بوده لذا شکستن آن به آسانی شکستن تخم‌مرغ نیست. مزه و درصد میزان چربی و پروتئین آن مانند تخم‌مرغ است و به همان روش‌ها پخت و پز می‌شود. عسلی شدن تخم شترمرغ حدودا ۴۵ دقیقه و سفت شدن آن دوبرابر این زمان طول می‌کشد.
      
banoo زن #165 | Posted: 8 Feb 2012 08:32
کاربر

 
چند روش برای افزایش انرژی بدن
عوامل بسیاری می تواند موجب از دست رفتن انرژی بدن شما شود اما روش های متعددی نیز برای افزایش سطح انرژی بدن شما در زمانی که انرژی تان به اتمام رسیده و تمرکز کردن برایتان دشوار شده است، وجود دارد.یک راه افزایش دهنده انرژی، حفظ آب بدن است اما نیازی نیست که شما به سراغ کافئین بروید. در ادامه چند روش انرژی زای طبیعی و ساده به شما ارائه می شود. این چند روش انرژی افزای طبیعی، موتور بدن شما را در کل روز روشن نگاه می دارند:

۱) یک سیب میل کنید.
سیب دارای قند طبیعی است که می تواند به بدن انرژی بدهد. یک سیب همان اثر یک فنجان قهوه را دارد اما فاقد اثرات جانبی افت انرژی است. هر نوع سیبی (در انواع و اقسامی که در طبیعت وجود دارد)، انرژی زاست. بنابراین شما می توانید سیبی را که بیشتر از همه دوست دارید انتخاب کنید.

۲) ۵ یا ۶ بار شنای روی زمین انجام دهید.
ممکن است مصرف انرژی در هنگام خستگی غیرمنطقی به نظر برسد، اما در کمال تعجب انجام چند شنای روی زمین در زمان احساس خستگی برایتان مفید است و انرژی تان را افزایش می دهد. شنای روی زمین، خون را در سراسر بدنتان به جریان می اندازد.با این کار بدن شما اکسیژن را به مغز و بافت ها می رساند و باعث می شود با نشاط و پرانرژی شوید.

۳) یک خواب کوتاه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ای برای تجدید قوای سیستم های بدن کافی است و به شما در رفع خستگی تان کمک می کند.

۴) یک فنجان چای سبز بنوشید.
یکی از دلایلی که مردم احساس می کنند کم انرژی شده اند، این است که بدن آنها واقعا بی آب شده است. آبرسانی به بدن یک روش انرژی زای طبیعی است. بهتر است برای تأمین مجدد مایعات بدنتان یک فنجان چای سبز یا چای سفید که از جوانه های چای تهیه می شود، میل کنید. چای سبز حاوی مقدار اندکی کافئین است و کافئین چای سفید حتی از مقدار کافئین چای سبز نیز کمتر است، اما مایعی است که می تواند باعث تجدید قوایتان شود. حتی نوشیدن آب ساده نیز می تواند در تأمین انرژی شما مفید باشد.

۵) بیرون از منزل قدم بزنید.
نور خورشید به شما انرژی می بخشد زیرا شما زیر نور خورشید ویتامینd کسب می کنید و ویتامین d می تواند روحیه و عملکرد ذهنی تان را افزایش دهد. با این حال صورتتان را در معرض نور خورشید قرار ندهید و خود را برنزه نکنید و همیشه خود را از تماس با اشعه مضر uv خورشید دور نگاه دارید. تنها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه هوا خوری و استفاده از نور خورشید در بیرون از منزل باعث می شود که شما شاداب و پرانرژی به سر کار خود بازگردید.

۶) به یکی از دوستانتان زنگ بزنید.
روابط اجتماعی یکی دیگر از عوامل انرژی زای طبیعی است. مطالعات نشان داده است مردم می توانند ضمن معاشرت با دوستان خود، با کمک به دیگران و خود را صرف دیگران کردن، سرشار از انرژی شوند. اگر شما احساس بی حوصلگی می کنید یا کم انرژی شده اید، چند دقیقه با فردی که صدایش به شما انرژی می بخشد، تلفنی صحبت کنید. یا یک راه بهتر اینکه برنامه هایی را برای انجام یک کار مثبت برای افراد دیگر ترتیب دهید؛ مثلا کمک داوطلبانه به مراکز عام المنفعه یا کمک به یکی از همسایگان سالخورده.

۷) مواد غذایی پرانرژی میل کنید.
منظور نوشیدنی های انرژی زا نیست زیرا نوشابه های انرژی زا در عین تامین انرژی سریع می توانند به محض به اتمام رسیدن اثرشان شما را از پا بیندازند. به جای نوشابه های انرژی زا از مواد غذایی پرانرژی حاوی ویتامین و مواد معدنی ضروری بدن استفاده کنید. ویتامین b۱،b۲ و b۶ می توانند به بدن شما در تبدیل کربوهیدرات ها به انرژی کمک کنند.
مواد غذایی غنی از ویتامین های گروه b که مانند یک نوشابه انرژی زا عمل خواهند کرد شامل ماست، غلات کامل و تخمه آفتاب گردان است. مواد معدنی موجود در آجیل، غلات کامل و فراورده های لبنی با کمک به سوخت و ساز بدن نیز انرژی را افزایش می دهند.

۸) از پله بالا بروید.
مانند شنای روی زمین، بالا رفتن سریع از پله های ساختمان دفترکارتان یک ورزش هوازی به شمار رفته و شما را پرانرژی خواهد کرد. ورزش نه تنها عملکرد بدنتان را بهتر می کند بلکه میزان اکسیژن خونتان را نیز افزایش می دهد و موجب می شود قلبتان تندتر بزند و در نتیجه جریان خون به ماهیچه و بازگشت به ریه ها تقویت شود. ورزش همچنین موجب ترشح آندرفین ( یک ماده شبه هورمونی) می شود و یک احساس خوب جسمی را در شما ایجاد می کند.

۹) چند مسئولیتی (چند شغله بودن) را کنار بگذارید.
مردم با قبول چند مسئولیت همزمان، واقعا به خود صدمه می زنند. شما با برعهده گرفتن چند مسئولیت فشار بسیاری را بر خود وارد می کنید و نمی توانید به خوبی زمانی که تنها یک وظیفه برعهده داشتید و توجه کامل تان را بر هر مسئولیت معطوف می کردید، متمرکز شوید. اگر شما فعالیت های روزانه خود را یک به یک انجام دهید، می توانید انرژی بیشتری را صرف هر کدام کنید. این کار می تواند احساس پرانرژی بودن را به شما القا کند.
اکثر روش های انرژی افزای طبیعی ساده هستند و حداکثر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه وقت می گیرند، اما فواید آنها می تواند ساعت ها به طول بینجامد.
      
banoo زن #166 | Posted: 8 Feb 2012 08:32
کاربر

 
فوایدغیرمنتظره درمان افسردگی
درمان افسردگی ممکن است موجب بازگرداندن اعتماد به نفس و تقویت ارتباطات عاطفی فرد شود.

افسردگی

1- خواب بهتر

افسردگی باعث می شود که از خواب خوب محروم شوید، سخت به خواب بروید و یا خیلی زود از خواب بیدار شوید. علاوه بر این، کمبود خواب می تواند افسردگی را بدتر کند.

درمان افسردگی می تواند خواب شما را بهتر کند.

2- زندگی بهتر

برخی از داروهای ضدافسردگی ممکن است میل جنسی را کاهش دهند. البته همیشه اینطور نیست.

یک مطالعه ای نشان داد که 70 درصد افراد افسرده ای که دارو مصرف نمی کردند، دچار کاهش میل جنسی شدند.

درمان افسردگی ممکن است موجب بازگرداندن اعتماد به نفس و تقویت ارتباطات عاطفی فرد شود.

3- کاهش درد

درمان افسردگی می تواند احساسات شما را بهتر کند و درد را کاهش دهد.

افسردگی می تواند درد غیرقابل تحمل را موجب گردد. تحقیقات نشان داده که بیماران دچار آرتریت و میگرن اگر افسردگی داشته باشند، احساس درد زیادی می کنند.

4- بهبود سلامتی

درمان افسردگی می تواند از بسیاری از بیماری های جدی و مزمن جلوگیری کند.

افسردگی می تواند عوارضی را در بدن داشته باشد.

یک تحقیق نشان داد که زنانی که افسرده هستند، دو برابر در معرض خطر مرگ ناگهانی ناشی از حمله قلبی نسبت به زنانی که افسرده نیستند، می باشند.

پس، درمان افسردگی می تواند خطرات سلامتی را کاهش دهد.

5- بهتر کار کردن

افسردگی باعث می شود که به سختی شغل خود را نگه دارید و در آن شغل بمانید.

اگر شما افسرده هستید، ممکن است تمرکز کمتری بر کارهایتان داشته باشید و باعث مشکلات زیادی در کارتان شود.

6- بهبود حافظه و تفکر

آیا احساس فراموشی دارید؟ آیا نمی توانید به خوبی فکر کنید؟
کارشناسان دریافته اند که تغییرات ساختاری در نواحی از مغز که مسئول حافظه و تصمیم گیری است، در اثر افسردگی بوجود می آید

درمان افسردگی می تواند از این تغییرات جلوگیری کند و حافظه را تقویت نماید.

7- زندگی شادتر

ناراحت و عصبانی هستید؟

درمان افسردگی می تواند به تقویت روحیه شما کمک کند، تنش را کاهش دهد و روابط خانوادگی را بهبود دهد.

8- روش زندگی سالم تر

چرا افسردگی باعث افزایش وزن برخی افراد می شود؟

این به خاطر رفتار است، کمتر فعالیت می کنید و برای راحتی خود، غذا بیشتر مصرف می کنید.

همچنین به علت فیزیولوژیکی نیز می باشد، مقدار کم مواد شیمیایی خاص مغز می تواند ولع خوردن شیرینی ها را زیاد کند.

درمان افسردگی می تواند انرژی بیشتری را به شما بدهد و باعث شود که تحرک کنید و شیوه غذاخوردن خود را تغییر دهید.

9- هرج و مرج کمتر و کنترل بیشتر

هنگامی که افسردگی باعث از دست دادن انرژی می شود، می تواند خیلی سخت به نظر آید.

هنگامیکه هرج و مرج بیشتر شود، توانایی شما کمتر می گردد.

درمان افسردگی می تواند انرژی را در مواقعی که نیاز دارید، ذخیره کند و به این وسیله شما زندگی خود را تحت کنترل درمی آورید و سازمان دهی می کنید.

10- روابط قوی تر با دوستان و خانواده

درمان افسردگی می تواند روابط اجتماعی را بهبود بخشد.

افسردگی باعث منزوی شدن فرد می شود، اعتماد به نفس را کم می کند و احساس دوست داشتن را کاهش می دهد.

درمان و داروها می تواند کمک به بازگرداندن اعتماد به نفس کند.

هنگامی که افسرده هستید، تماس مجدد با دوستان قدیمی بسیار سخت است. اما این بخش مهمی از بهتر شدن افسردگی می باشد.

11- کمک گرفتن

برخی از افراد مبتلا به افسردگی سعی می کنند که صبر کنند و بدون درمان بهبود یابند.

این یک اشتباه است.

مطالعات نشان داده که بدون درمان، افسردگی طولانی می شود و علائم آن بدتر می شود.
      
anna_nemati زن #167 | Posted: 8 Feb 2012 08:32
کاربر

 
مسكن پرمصرف مسبب 2000 مورد فوت

از اداره غذا و دارو در آمريكا خواسته شده، يكي از مسكن هاي پرمصرف را از بازار جمع آوري كند .
گفته مي شود، پروپاكسي فنDarvonDarvocetو انواع ژنريك كه بسيار هم توسط پزشكان نسخه مي شود، موجب 2000 مورد فوت در بين سال هاي 1981 و 1999 (نزديك 6 درصد مرگ وميرهاي ناشي از مصرف داروها) شده، در عمل اعتيادآور است، و هيچ مزيتي به ساير داروهاي مسكن ندارد و از اين رو، بايد به تدريج از بازار خارج شود.در سال 2004، 23 ميليون نسخه براي پروپاكسي فن پيچيده شد؛ و بدين ترتيب، مقام دوازدهم را در ميان داروهاي ژنريك نسخه شده در ايالات متحده به خود اختصاص داد.
بخش بزرگي از موارد فوت به خاطر تبديل دارو (در ضمن سوخت و ساز در بدن) به ماده اي است كه براي قلب بسيار مضر بوده، و براي مدتي به مراتب بيشتر از داروي اصلي در بدن باقي مي ماند و به قلب صدمه مي زند.همچنين، پروپاكسي فن را، به دليل آثاري چون خواب آلودگي و آشفتگي ذهني كه بر روي سيستم عصبي مركزي دارد و موجب افزايش احتمال به زمين افتادن افراد سالخورده و شكستگي هاي ناشي از آن مي شود، براي اين گروه از بيماران مناسب نمي دانند.
با اين حال، پروپاكسي فن وسيعاً براي بيماران بستري در آسايشگاه ها، اورژانس ها و مكان هاي مراقبت از سالخوردگان (كه بيشترين خطر را نيز براي آنها دارد) نسخه مي شود.به علاوه، صدها مورد اقدام به خودكشي با استفاده از اين دارو گزارش شده است.
با اين حال، به دليل اثر اعتيادآور دارو، توصيه شده كه دارو به صورت تدريجي و مرحله به مرحله (و نه يك باره) جمع آوري شود.
دو كارشناس سوئدي پروپاكسي فن -دكتر اولف و بيرجيتا جوناسون- مي گويند تعداد موارد مرگ ومير ناشي از مصرف پروپاكسي فن در ايالات متحده به تنهايي آن قدر زياد است كه بايد خطر آن را جدي گرفت.لورا الوي، سخنگوي اداره غذا و دارو، تأييد نمود كه درخواست جمع آوري دارو از بازار دريافت شده و به دقت مورد بررسي قرار خواهد گرفت، ولي توضيح بيشتري نداد.
Pharmaceutical News
قلب ها واقعاً شكستني اند
مسعود روحي- پژوهشگران علوم پزشكي مي گويند استرس ها و خبرهاي ناراحت كننده و برخوردهاي تند و خشمگين به راستي مي توانند قلب انسان را بشكنند. به زبان علمي هورمون هايي كه در زمان هاي استرس آفرين و تنش زا در بدن انسان ترشح مي شوند، به ويژه هورمون هاي آدرنالين و نورآدرنالين در خون زياد مي گردند و گاهي 7 تا 34 بار بيشتر از ديگران ترشح مي كنند كه مي تواند زيان بار و خطرآفرين باشد و كار خون رساني قلب را مشكل مي سازد كه در اين حالت مي توان گفت قلب
مي شكند.در چنين حالتي كارشناسان آرامش بخش، هفت روش زير را پيشنهاد مي كنند تا به آرامش و رها شدن و گرفتگي دست يابيم: با صداي بلند بخنديد،كاري انجام دهيد؛ موسيقي گوش دهيد؛مثبت فكر كنيد؛ قدم بزنيد؛نفس عميق بكشيد؛ با آرامش برخيزيد.
      
banoo زن #168 | Posted: 8 Feb 2012 08:33
کاربر

 
راه های مفید برای تقویت حافظه

چند راهی که هم برای تقویت حافظه بسیار مفید بوده و هم لذت بخش می‌باشند.
۱-تا می‌توانید پازل و جدول حل کنید. پیشنهاد من جدول سودوکو می‌باشد
۲-اگر راست دست هستید از دست چپ خود بیشتر استفاده کنید. مثلا هنگام مسواک زدن، استفاده از چاقو و یا کار با ماوس کامپیوتر از دست چپ خود کمک بگیرید.
۳-حواس شش گانه‌ی خود را تقویت کنید. هر از گاهی حین خوردن و یا بوئیدن میوه‌ یا غذایی چشمان خود را ببندید. هنگام گوش دادن به اخبار صدای آن را تا می‌توانید کم کنید.
۴-همیشه بین موضوع‌های کاملا متفاوت یک ویژگی مشترک پیدا کنید یا آنها را به گونه‌ای به هم ربط دهید
۵-برای یک شی استفاده‌های نامتعارف پیدا کنید! آیا می‌توانید برای یک ناخن ۱۰۰ استفاده‌ی متفاوت نام ببرید؟
۶-خلاقیت را بیاموزید.کارها و بازی‌های خلاقانه زیاد انجام دهید. انجام بازی‌های جمعی مانند پانتومیم حتما پیشنهاد می‌شود.
۷-عمیق نفس بکشید! یادگیری طریقه‌ی درست نفس کشیدن خیلی مهم است زیرا با تنفس نامناسب اکسیژن کافی به مغز نخواهد رسید.
۸-هیچ وقت تا حد اشباع غذا نخورید! سعی کنید خود را همیشه مقداری گرسنه نگه دارید.
۹-وزش کنید! وزرش کردن از عوامل مهم تقویت حافظه می‌باشد.
۱۰-در اینترنت زیاد جستجو کنید! حتی اگر موضوع خاصی در ذهن ندارید بازهم زمانی از روز را به جستجو در اینترنت بپردازید. همین کار ذهن شما را فعال نگه می‌دارد.
۱۱-زیاد بخندید! خندیدن نه تنها روحیه‌ی شما را تقویت می‌کند بلکه باعث افزایش توان جسمی و ذهنی شما خواهد شد.
۱۲-شعبده‌بازی بیاموزید! آیا می‌توانید با سه یا چهار عدد توپ کوچک شعبده‌بازی کنید؟
۱۳-انواع هنرها از جمله موسیقی و نقاشی را بیاموزید. یادگیری هنرها باعث تقویت هر دو نیم کره‌ی مغز می‌شود.
۱۴-لباس‌های نخی بپوشید! تا می‌توانید پاهای خود را آزاد نگه دارید. در خانه جوراب نپوشید و کفش‌هایی که منافذ دارند انتخاب کنید.
۱۵-زیاد شوخی کنید! سعی کنید در مکالمه‌های روزمره از جوک‌های ابتکاری و فی‌البداهه زیاد استفاده کنید.
۱۶-تمام ایده‌های خود را ثبت کنید. دفترچه‌ای تهیه کرده و همیشه همراه خود داشته باشید تا هر زمان ایده‌ای به ذهنتان رسید در آن یادداشت کنید. ممکن است ایده‌ای که به ذهنتان رسیده بچگانه به نظر برسد ولی ممکن است در زمان آینده کارساز باشد. در صورت تمایل می‌توانید ایده‌های خود را در موبایل یا کامپیوترتان هم ذخیره کنید.
۱۷-غذای رستوران‌های مختلف را امتحان کنید! با این کار حس لامسه‌ و بویایی خود را تقویت می‌کنید.
۱۸-خاطرات روزانه‌ی خود را بنویسید. سعی کنید زیاد بنویسید. حتی می‌توانید داستانی از زندگی خود تهیه کنید.
۱۹-یک زبان خارجی یاد بگیرید! حتما لازم نیست زبانی را یاد بگیرید که پر کاربرد باشد. زبانی را یاد بگیرید که از شنیدن نوای آن لذت می‌برید. آیا به ایتالیایی و یا سواحیلی و یا حتی چینی علاقه دارید؟ زمان را ازدست نداده و زودتر شروع به یادگیری کنید. لازم نیست زیاد پول خرج کرده و کلاس بروید از طریق اینترنت هم می‌توانید منابع بسیار عالی و رایگان نیز بیابید.
۲۰-مدیتیشن بیاموزید! مدیتیشن در کل یعنی خالی کردن ذهن و ایجاد آرامش در ذهن و بدن.
۲۱-عملیات ساده‌ی ریاضی را ذهنی انجام دهید! لطفا ماشین‌حساب را کنار گذاشته و از ذهنتان استفاده کنید.
۲۲-با طبیعت بیشتر در ارتباط باشید. کوه بروید و در جنگل یا پارک بی‌هدف قدم بزنید. ذهن خود را باز گذاشته و آرامش را تجربه کنید.
۲۳-دوستان متنوعی داشته باشید! فقط با افرادی که با تمام عقاید شما موافقند دوست نباشید، با هر فرد در هر سنی و با هر تفکری ارتباط دوستانه داشته باشید.
۲۴-دایره‌ی لغات خود را افزایش دهید. –> 10 راه تضمینی افزایش دایره لغات شما
۲۵-سعی کنید یک متن را هم از چپ به راست هم از راست به چپ و هم از بالا به پایین بخوانید.
۲۶-تلویزیون را خاموش کنید! آیا می توانید یک ماه بدون تلویزیون زندگی کنید؟ اگر اراده‌ی این کار را دارید

فوراً دست به کار شده و تلویزیون را به انباری انتقال دهید! تأثیری که این کار بر روی زندگی شما خواهد داشت توصیف نشدنی است! من سه سال و نیم بدون این جعبه سپری کردم و وقتی یاد دورانی که تلویزیون منبع اصلی سرگرمی‌ام بود می‌افتم وحشت زده می‌شوم!
      
anna_nemati زن #169 | Posted: 8 Feb 2012 08:35
کاربر

 
پرتقال

جاي تعجب نيست اگر پرتقال را جزو محبوب ترين ميوه هاي جهان به حساب آوريم. اين ميوه از قديمي ترين ميوه هايي است كه بشر از آن استفاده مي كرده است.اين ميوه سرشار از ويتامين ث است. در حقيقت ويتامين ث يكي از عوامل مهاركننده سرطان است به طوري كه اين ويتامين را دشمن نيرومندي عليه يكي از عوامل شناخته شده سرطان زا يعني نيتروز آمين ها مي شناسند.بر اساس مطالعات انجام شده در آمريكا مشخص گرديد كه خوردن پرتقال از سرطان معده و لوزالمعده جلوگيري مي كند. همچنين انواع ديگري از سرطان نيز وجود دارند كه مصرف زياد پرتقال به پيشگيري از آنها كمك مي كند، از جمله سرطان مري كه در اين اشخاص 50 درصد كمتر از كساني است كه پرتقال را كمتر مصرف مي كنند و يا اصلاً نمي خورند.
همچنين محققان دريافته اند كه لايه نازك بين قسمت هاي داخلي پرتقال در پايين آوردن كلسترول خون بسيار مؤثر است و اين خاصيت مديون وجود پكتين در اين لايه است، بنابراين در مواردي كه هدف كاهش كلسترول و تأمين سلامت عروق باشد، براي استفاده از حداكثر نيروي درماني پرتقال، توصيه مي شود كه پرتقال را با لايه سفيد رنگ زير پوست و لايه هاي نازك داخل پرتقال كه حاوي پكتين هستند مصرف كنيد.پرتقال حاوي اصلاح معدني فسفر و آهن نيز است و در شفاف و درخشان شدن پوست صورت، جلوگيري از كمبود كلسيم، ميگرن، كم اشتهايي و... اثرات شگرفي دارد. پيشگيري از عفونت هاي ويروسي از خواص ديگر پرتقال است كه در عصاره آن وجود دارد و در پيشگيري و درمان بيماري ها از جمله سرماخوردگي بسيار نافع است.فايده بسيار ارزنده ديگري كه اين ميوه دارد، كاهش فشار خون است كه به دليل ميزان بالاي پتاسيم موجود در آن است و از آنجايي كه فيبر زيادي دارد و حاوي قند طبيعي فروكتوز است، مي تواند از افزايش قند خون ممانعت كند، بنابراين مصرف آن به بيماران مبتلا به ديابت هم توصيه مي شود. نقش بسيار بارز ديگر پرتقال جلوگيري از بيماري اسكوربوت (خونريزي و التهاب لثه ها) است.
پرتقال معده را سبك مي كند و از بهترين تنظيم كننده هاي ماشين انساني است و از اين جهت مي توان گفت جايي كه پرتقال هست، بيماري معنايي ندارد!
      
anna_nemati زن #170 | Posted: 8 Feb 2012 08:35
کاربر

 
اخرين خبرها از آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در جهان

سازمان ملل پيش‌بيني كرد: ويروس آنفلوآنزاي مرغي كه در حال بسياري از كشورهاي آسيايي و اروپايي را آلوده كرده است، در سال جاري ميلادي به قاره امريكا نيز وارد شود.

به گزارش سرويس «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) روزنامه زمان چاپ تركيه گزارش داد: يك هماهنگ‌كننده برجسته‌ سازمان ملل در خصوص ويروس آنفلوآنزاي مرغي در جريان برگزاري يك كنفرانس خبري گفت: پيش‌بيني مي‌شود كه طي شش تا 12 ماه آينده اين ويروس خطرناك وارد قاره امريكا نيز شود.

وي افزود: پيش‌بيني مي‌شود كه طي دو مرحله ويروس آنفلوآنزاي مرغي در منطقه آتلانتيك گسترش يابد.

به گفته وي در مرحله نخست پرندگان وحشي مهاجر از افريقا و مناطق قطبي طي چند ماه اين ويروس را وارد امريكاي جنوبي و شمالي خواهند كرد.

در همين حال از روسيه نيز خبر مي‌رسد كه نمونه‌هايي از ويروس جديد آنفلوآنزاي مرغي در جنوب اين كشور مشاهده شده است.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري شينهوا گزارش داد: آزمايشات صورت گرفته وجود ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در چندين قطعه پرنده مرده را تاييد كرده‌اند.

گفتني است كه از ماه مارس حدود 70 هزار قطعه جوجه در مناطق جنوبي روسيه از ترس ادامه شيوع ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان معدوم شده‌اند.

در همين حال باز هم از امريكا خبر مي‌رسد كه وزير امنيت داخلي اين كشور معتقد است پرندگان وحشي مهاجر مي‌توانند ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان وارد خاك اين كشور كنند و اين مسئله ممكن است تنها طي چند ماه آينده روي دهد.

به گزارش ايسنا، وي در ادامه افزود: امكان منطقي وجود دارد كه به وسيله اين پرندگان مهاجر طيور داخلي آمريكا نيز به ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان آلوده شوند.

وزير امنيت داخلي امريكا افزود: وزارت كشاورزي امريكا تجربيات گرانبهايي در خصوص مقابله با ويروس آنفلوآنزاي مرغي دارند و از اين رو قادر است تا با ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان مقابله كنند.

اين در حاليست كه دانشمندان نگران هستند كه ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان طي آينده نزديك به اين قابليت دست يابد كه به راحتي در ميان انسانها و به وسيله خود آنها شيوع پيدا كند كه اين مسأله مي‌تواند به يك اپيدمي جهاني آنفلوانزاي مرغي منجر شود.

از سوي ديگر از لهستان نيز خبر مي‌رسد كه صنعت طيور اين كشور اروپايي از جانب ادامه شيوع ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان متحمل ضررهاي فراوان شده است.

به گزارش ايسنا، روزنامه خلق چاپ چين گزارش داد: يكي از روزنامه‌هاي پرتيراژ لهستان گزارش داده است كه تاييد وجود ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در اين كشور كه اخيرا صورت گرفته است مي‌تواند ضررهاي هنگفتي را به صنعت طيور لهستان وارد كند.

اين گزارش مي‌افزايد كه تخمين زده مي‌شود كه ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان موجب وارد آمدن خسارت چندين ميليون زلوتي (واحد پول لهستان) به بدنه صنعت طيور لهستان شود.

همچنين از آلمان نيز خبر مي‌رسد كه زنجيره ويروس آنفلوآنزاي مرغي از نوع ويروس آنفلوآنزاي فوق‌حاد پرندگان در يك سمور مشاهده شده است و اين مساله بر نگراني شديد مقامات كشاورزي و پزشكي آلمان افزوده است.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد: نوعي پستاندار از خانواده سمامورها كه شبيه راسو است مبتلا به زنجيره مرگ‌آور ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان شده است و اين مسئله تاكيدي بر آن است كه پس از انتقال ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان به يك گربه كه به مرگ آن منجر شد نوعي ديگري از پستانداران به آن متبلا شده‌اند.

اين سمور در منطقه‌اي از جزيره روگن آلمان پيدا شده است كه پيش از اين نيز سه گربه و چندين پرنده وحشي ديگر به ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان آلوده شده بودند.

از سوي ديگر روزنامه انگليسي فايننشال تايمز گزارش داد: گزارش اروپايي صربستان نخستين مورد از آنفلوآنزاي مرغي را تاييد كرده است.

به گزارش ايسنا، اين روزنامه افزود: صربستان نخستين مورد از زنجيره مرگ‌آور ويروس آنفلوآنزاي فوق‌حاد پرندگان را تاييد كرده است كه اين مسأله پس از انجام آزمايشات دقيق در آزمايشگاه معتبر اتحاديه اروپا در لندن اعلام شده است.

اين مورد مربوط به لاشه قوي مرده در اطراف شهر سومبر در نواحي مرزي صربستان و كرواسي مي‌شود.

همچنين روزنامه خلق چاپ چين، از فنلاند گزارش داد اين كشور مانور ضد ويروس آنفلوآنزاي مرغي را برگزار كرد.

به گزارش ايسنا، وزارت كشاورزي فنلاند و وزارت جنگل‌داري اين كشور روز گذشته (پنجشنبه) مانور هماهنگ و مشترك ضد ويروس آنفلوآنزاي مرغي را براي افزايش آمادگي‌هاي هرچه بيشتر اين كشور برگزار كردند.

در جريان مانور هماهنگ، نيروهاي دولتي و نظامي فنلاند در يك شرايط شبيه‌سازي شده شيوع ويروس آنفلوآنزاي مرغي حضور پيدا كردند و توانايي‌هاي خود را به بوته آزمايش گذاشتند.
      
صفحه  صفحه 17 از 58:  « پیشین  1  ...  16  17  18  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا