تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

صفحه  صفحه 18 از 58:  « پیشین  1  ...  17  18  19  ...  57  58  پسین »  
#171 | Posted: 8 Feb 2012 07:36
مردان بیش از آنچه تصور می شد می توانند با مصرف آسپرین از بیماری عروقی جلوگیری کنند.
به گزارش هلث دی محققان دانشگاه کارولینای شمالی دریافته اند مصرف آسپرین برای جلوگیری از حملات قلبی و دیگر ناراحتی های عروقی در مردانی که ریسک 10 ساله آنها برای بیماری قلبی 7.5 درصد یا بیشتر بوده ، مقرون به صرفه و موثر است.
همچنین محققان به این نتیجه رسیدند که درمان با آسپرین برای مردانی که احتمال قرار گرفتن آنها در معرض بیماری قلبی کمتر از 5درصد است تاثیری ندارد زیرا خطر اثرات گسترده ناشی از خونریزی گوارشی فوائد قلبی عروقی آسپرین را خنثی می کند.
متاسفانه بیمارانی هستند که با وجود های ریسک بودن برای بیماری های قلبی آسپرین مصرف نمی کنند و چه بسا افرادی که در معرض خطر زیاد قرار ندارند و با آنکه نباید آسپرین بخورند این دارو را مصرف می کنند.
محققان می گویند افزودن داروی استاتین پایین آورنده کلسترول همراه با آسپرین تنها راه مقرون به صرفه است زمانی که ریسک 10 ساله بیمار برای بیماری های قلبی بیش از 10 درصد است.
افراد باید بدانند چقدر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند و بر اساس این ریسک در باره درمان پیشگیرانه تصمیم بگیرند.

===============================

:بیش از یک سوم افراد خود را تنها می دانند و کسانی که در دهه چهارم زندگی قرار دارند بیش از سایرین از تنهایی رنج می برند.
به گزارش بی بی سی محققان با بررسی حدود 1300 فرد بالای 18 سال در استرالیا دریافتند که نوجوانان و افراد بالای پنجاه سال پایین ترین سطح تنهایی راداشتند.
اما یک روانشناس انگلیسی می گوید تنهایی همیشه منفی نیست و برخی افراد تنهایی را بعنوان یک انتخاب مثبت در نظر میگیرند.
افرادی با باورهای مذهبی قوی درهرسنی که باشند کمتر احتمال دارد تنها باشند و زنان بیش از سایر افراد اعتقادات مذهبی دارند و بر اساس این مطالعه این گروه بطور کلی کمتر اظهار تنهایی کرده اند.
همچنین افراد بیکار بیش از کسانی که بازنشسته شده اند از تنهایی رنج می برند و درآمد خانوادگی نیز تاثیر بسزایی در این احساس دارد بطوریکه در میان کم درآمدها تنهایی بیشتری حاکم است.

به گفته سرپرست این تحیق شناخت علتی که باعث تنهایی افراد می شود بسیار حائز اهمیت است چرا که تنهایی می تواند احتمال بروز مشکلات مربوط به سلامت مانند بیماری قلبی و افسردگی و دیگر مشکلات مانند خشونت را افزایش دهد.
یکی از جالب ترین یافته ها این است که این باور را که بازنشستگی با افت تماس های اجتماعی ارتباط دارد و اینکه افراد با پیر شدن تنها تر می شوند را تا حدی تحت تاثیر قرار می دهد.
بنابراین مقابله با تنهایی از آنجا که موضوع شایعی است و با سلامت افراد ارتباط دارد اهمیت زیادی دارد.

پاسخ با نقل قول پاسخ با نقل قول
     
#172 | Posted: 8 Feb 2012 07:37
پژوهشگران از سودمندي شكلات براي كاهش فشار خون خبر دادند

پژوهشگران بهداشت و سلامت از سودمندي شكلات براي كاهش فشار خون خبر دادند.

به گزارش ايسنا واحد علوم پزشكي تهران، به نقل از رويترز، پژوهشگران در حال آزمايش فرمول خاصي از شكلات هستند تا از آن به عنوان جايگزين داروهاي سنتي استفاده كنند.

البته اين شكلات همانند آنچه در فروشگاهها خريداري مي شود نيست بلكه پزشكان از نوع خاصي از كاكائو استفاده مي كنند كه سرشار از پلي فنولز است.

تحقيقات پيشين نشان داده اند اين تركيب براي سلامت قلب مفيد است.

==========================

۵ توصیه برای جلوگیری از بیماری های روده ای
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای روده‌ای ۵ توصیه و راهکار بهداشتی و پیشگیرانه به هموطنان ارائه داد.
به گزارش مهر، دکتر محمدمهدی گویا با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ موردی از ابتلا به بیماری "ای کولای" در کشور مشاهده نشده است، گفت: این پنج توصیه مهم برای همه بیماریهای روده‌ای است که در فصل تابستان شایع می‌شود و در مورد بیماری اسهال خونی "ای کولای" نیز مصداق دارد.
وی گفت: اولین توصیه بهداشتی شستشوی دستها با آب و صابون قبل از خوردن غذاست. همچنین شستن دستها بعد از دستشویی به خصوص در کودکان ضروری است.
گویا افزود: خانمها نیز بعد از پاک کردن و خرد کردن سبزی حتماً باید دستهای خود را بشویند و تمام میز و سطوحی که سبزی را بر روی آن خرد کرده‌اند، شستشو داده و ضدعفونی کنند.
وی، دومین توصیه بهداشتی پیشگیرانه را ضرورت جدانگه داشتن غذای خام از غذای پخته عنوان کرد و گفت: غذاهای پخته شده و خام باید به صورت جداگانه در یخچال نگهداری شوند و نباید چاقویی که از آن برای خرد کردن گوشت، ماهی یا مرغ استفاده می‌شود با غذاهای پخته شده تماس داشته باشد.
گویا همچنین ضرورت پخته شدن کامل غذاهایی مانند مرغ، گوشت و تخم مرغ را سومین توصیه بهداشتی عنوان کرد و افزود: غذای پخته شده نباید بیشتر از ۲ ساعت بیرون از یخچال نگهداری شود در عین حال باید از نگهداری طولانی مدت غذاها در یخچال خودداری کرد و از خوردن غذاهای چند روز مانده در یخچال به دلیل فاسد شدن مواد غذایی باید پرهیز کرد و غذاهای فاسد شده را به دور ریخت.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، پنجمین توصیه بهداشتی پیشگیرانه در ابتلا به بیماریهای روده‌ای را سالم‌سازی سبزیجات و میوه‌ها عنوان کرد و گفت: سبزیجات را باید طی ۴ مرحله شامل شستشوی اولیه، انگل‌زدایی، گند زدایی و شستشوی نهایی، شستشو داده و سپس آنها را مصرف کرد.

     
#173 | Posted: 8 Feb 2012 07:37
چيپس و پفك عامل ابتلا به فشارخون

ايسنا: مصرف زياد چيپس و پفك، افراد را در دوران پيري مستعد ابتلا به فشار خون مي‌كند.
دكتر احسان مظفري، متخصص تغذيه، در خصوص جايگاه تغذيه مناسب در پرورش نيروي انساني برخوردار از توانمندي‌هاي ذهني و جسمي اظهار كرد: <انسان محور توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بوده و تغذيه، عمده نياز هر موجود زنده است و تغذيه مناسب جايگاه رفيعي نسبت به چند دهه گذشته به جهت تغيير الگوي بيماري‌ها پيدا كرده است.>
وي تاكيد كرد: <يك الگوي تغذيه مناسب عامل مهمي در پيشگيري برخي از بيمارها همچون ديابت، قلب و عروق، چاقي و يا اختلال در چربي‌هاي خون است و اين امر حتي از بدو تولد نوزاد تا دوران سالمندي موثر است


===============================


برگ زيتون

درخت زيتون، علاوه بر ميوه هاي بسيار مفيد و مغذي، داراي برگهاي شفابخشي نيز است، نام علمي آن اولئا اورپيا است و از آن هم به شكل تازه و هم خشك شده استفاده مي شود، برگ هاي خام يا عصاره آن در درمان عفونت ها، التهاب، ديابت و فشارخون به كار مي روند. از تركيبات اصلي موجود در برگ زيتون، الئورپيين است كه خواص آنتي اكسيداني آن بسيار زياد است. با توجه به مطالعات انجام شده بر حيوانات، مشخص گرديد كه برگ زيتون در كاهش قند خون اثرات مثبتي دارد.اين گياه با القاي آزاد شدن انسولين، برداشت قند را توسط بافت هاي محيطي افزايش مي دهد. عصاره هاي اين برگ نيز داراي خواص قوي ضدميكروبي و ضد ويروسي هستند تا جايي كه در ساير تحقيقات نشان داده اند كه برگ زيتون، ضد اختلال ريتم قلب، از بين برنده اسپاسم، مدر، ضد فشارخون و كاهنده كلسترول خون نيز است. اثر ضدسرطان عصاره برگ زيتون در انسان، شناخته شده نيست.از مصارف رايج آن مي توان به: كلسترول بالا، ايدز، فشارخون بالا، عفونت ها و... اشاره كرد. در رابطه با اين گياه اثر نامطلوب قابل توجهي گزارش نشده است.
در رابطه با تداخل هاي دارويي برگ زيتون موارد زير قابل ذكر است:1 داروهاي پايين آورنده قند خون مي تواند براين داروها اثر افزايشي داشته باشد.2 داروهاي ضد فشارخون اثرات افزايشي دارد. همچنين از نظر آزمايشگاهي نيز مي تواند بر سطح قند خون تأثير بگذارد.

========================

برگ زيتون در كاهش فشار خون مؤثرست

متخصصان تغذيه مي‌گويند: برگ زيتون در كاهش فشارخون مؤثرست.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، اگر 20 عدد برگ سالم درخت زيتون را به مدت 15 دقيقه در 300 گرم آب جوشانده به طوري كه مايع به 200 گرم تقليل يابد و سپس آن را صاف و كمي قند به آن اضافه شود و به مدت 15 روز متوالي مصرف شود در كاهش فشارخون مؤثرست.

گياه زيتون درختي هميشه سبزست كه قسمت مورد استفاده آن برگ آن است و در نواحي وسيعي از مناطق گرمسيري رشد دارد.

بهترين زمان جمع‌آوري برگهاي زيتون زمان گل دادن گياه يعني ارديبهشت ماه است.

برگهاي زيتون غني از ماده‌اي تلخ به نام اولئوروپئين حاوي مقداري اسيد چرب، عناصري چون نيتروژن، فسفر، كلسيم، منيزيم و حاوي مواد قندي است.
در طب قديم بيشتر از روغن زيتون به عنوان ملين و همچنين براي معالجه دردهاي عصبي استفاده مي‌شده است
     
#174 | Posted: 8 Feb 2012 07:39
چرا گاهي به هنگام برخاستن سريع دچار سرگيجه مي‌شويم؟

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

برخي افراد وقتي به سرعت از جاي خود بر مي‌خيزند افت شديد در فشار خون پيدا مي‌كنند كه اين امر منجر به سرگيجه و بي حالي مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، به طور طبيعي وقتي شما از موقعيت نشسته وارد موقعيت ايستاده مي‌شويد، سيستم عصبي شما به طور موقت با باريك كردن رگ‌هاي خوني و افزايش ضربان قلب اين وضعيت را جبران مي‌كند. تصور مي‌شود كه اين واكنش از افت ناگهاني فشار خون جلوگيري مي‌كند.

اما گاهي اوقات در هر حال با اين تغيير وضعيت، فشار افت مي‌كند. برخي از دلايل اين افت فشار عبارتند از:

1- مصرف زياد داروهاي كاهش فشار خون يا استفاده از ساير داروها كه تاثير يكسان دارند.

2- ضربان قلب نامنظم

3- از دست رفتن شديد آب بدن

4- خوابيدن در رختخواب براي مدت طولاني

براي درمان اين حالت مي‌توان از داروهاي افزاينده فشار خون، داروهاي پيشگيري كننده از هدر رفتن آب بدن و يا حتي پوشيدن جوراب‌هاي ساقه بلند استفاده كرد.
     
#175 | Posted: 8 Feb 2012 07:39
خواص مخمر آبجو

مخمر آبجو و يا مخمر تغذيه اي سلولهاي خشك شده و غير فعال مخمري بنام SACCHAROMYCES CEREVISIAE ميباشد. منظور از غير فعال اينست كه خاصيت تخمير كنندگي خود را از دست داده است. مخمر ها جزو قارچهاي تك سلولي ميباشند. مخمر ساكارومايسس سروزيه در تهيه مشروبات الكلي و ور آمدن خمير نان در نانواييها و شيريني پزيها مورد استفاده قرار ميگيرد. اما از آنجايي كه اين ماده ارزش تغذيه اي بالايي دارد به عنوان مكمل غذايي نيز عرضه ميگردد. مخمر آبجو معمولا طعمي بسيار تلخ دارد.

تركيبات مخمر آبجو

1-مخمر آبجو حاوي تمام ويتامينهاي گروه B ميباشد به غير از ويتامين B12، مگر اينكه مخمر آبجو با اين ويتامين نيز غني سازي شده باشد. ويتاينهاي B شامل: تيامين(B1)، ريبوفلاوين(B2)، نياسين(B3)، پانتوتنيك اسيد(B5)، پيروكسيدين(B6)، فوليك اسيد و يا فولات(B9) ، بيوتين(H) .

2-مخمر آبجو حاوي 16 نوع اسيد آمينه ميباشد كه تمام اسيدهاي آمينه ضروري را شامل ميگردد. در هر 30 گرم مخمر آبجو 16 گرم پروتئين وجود دارد.

3- مخمر آبجو حاوي 14 نوع مواد معدني ميباشد بويژه كروم ، فسفروسلنيوم. روي، آهن، مس، منيزيوم، منگنز و پتاسيم ديگر مواد معدني موجود در مخمر آبجو ميباشند.

4-كروم موجود در مخمر آبجو بهترين منبع غذايي كروم محسوب ميگردد.

5- مخمر آبجو حاوي فيبر نيز ميباشد. در هر 30 گرم از مخمر آبجو 6 گرم فيبر موجود است.

6- مخمر آبجو حاوي بتا گلوكان ميباشد. بتا گلوكان يك آنتي اكسيدان قوي بوده و در تقويت سيستم ايمني بدن بسيار موثر است.

7- مخمر آبجو حاوي نوكلئيك اسيدها و نوكلئوزيدها ميباشد. بويژه ريبونوكلئيك اسيد(RNA) و اينوزين.

خواص مخمر آبجو

1- نوكلئيك اسيد ها و نوكلئوزيدها ترميم بافتها را تسريع كرده و روند پيري را كند ميسازند.

2- سلنيوم موجود در مخمر آبجو خاصيت ضد سرطاني دارد، از سلولهاي كبدي محافظت ميكند و يك آنتي اكسيدان قوي ميباشد كه از امراض قلبي-عروقي پيشگيري ميكند.

3- كروم موجود در مخمر آبجو داراي خواص: تنظيم سطح قند خون (كاهش قند خون)-كاهش گلوكز ناشتا و بهبود تحمل گلوكز در افراد ديابتي با افزايش حساسيت سلولها به انسولين-كاهش چربيهاي بدن و افزايش توده عضلاني (در صورتي كه با ورزش و رژيم غذايي متعادل همراه باشد) - كاهش كلسترول و تري گليسريدهاي خون-كاهش سطح كلسترول بد(LDL) وافزايش سطح كلسترول خوب(HDL).

4- افزايش اشتها-افزايش سطح انرژي بدن-رفع خستگي-كمك به ترميم بافتهاي آسيب ديده-تقويت سيستم ايمني و عصبي-حفظ و بهبود سلامتي پوست، مو، چشمها، دهان، كبد ومجاري گوارشي. از ديگر فوايد مخمر آبجو ميباشد.

4-ويتامينهاي گروه B در متابوليسم كربوهيدراتها، چربيها وپروتئينها نقش دارند.

5- از مخمر تغذيه اي ميتوان در درمان ويا پيشگيري بيماريها واختلالات زير بهره گرفت: استرس، افسردگي، خستگي مزمن، بيماريهاي عودكننده، آكنه مزمن، اگزما، اسهال، سرماخوردگي، سرفه و گلودرد وسوء هاضمه.

6- مصرف مخمر آبجو فلور طبيعي روده را تغيير داده و باكتريهاي مفيد روده را افزايش و باكتريهاي مضر و بيماريزاي روده را كاهش ميدهد.

7- مصرف مكمل مخمر آبجو كمك ميكند تا راحت تر به خواب رويم. نياسين و پيروكسيدين موجود در آن ترشح سروتونين را در مغز افزايش ميدهد.

8-فيبر موجود در مخمر آبجو در بر طرف كردن يبوست موثر است.

موارد منع مصرف

1-افراد مبتلا به نقرس نبايستي از آن استفاده كنند.

2- زنان باردار و يا شيرده بهتر است از مصرف آن خودداري كنند، مگر زير نظر پزشك.

3-افرادي كه سيستم ايمني بدنشان خيلي ضعيف است بايستي از مصرف آن خودداري كنند.

تداخلات احتمالي و عوارض

1-به ندرت در برخي افراد ايجاد آلرژي ميكند.

2- مصرف همزمان اين مكمل با داروهاي بازدارنده اكسيداز تك آمين (موجود در داروهاي پاركينسون وضد افسردگي) موجب افزايش فشار خون ميگردد.

3-مكمل مخمر آبجو اثر داروهاي ويژه ديابت را تقويت كرده و موجب كاهش قند خون و هيپوگليسمي ميگردد.

4- افرادي كه به تازگي مصرف اين مكمل را آغاز كرده اند ممكن است دچار نفخ گردند. براي جلوگيري از اين عارضه بهتر است مصرف آن را با دوز پايين شروع كرده و بتدريج دوز مصرفي آن را افزايش دهند.

5-ممكن است در موارد نادر ميگرن را تشديد كند.

اشكال دارويي

رشته، پودر، قرص، كپسول و محلول.

دوز مجاز مصرفي

معمولا دوز مصرفي روزانه آن 2-1 قاشق غذاخوري (شكل محلول) و از 2 تا 8 قرص متغير ميباشد. با اينكه مصرف دوز بالاي اين مكمل عوارض خطرناكي در برندارد اما بهتر است از مصرف بيش از اندازه آن خودداري كنيد.

نكته: از مصرف مخمر نان و يا مخمر آبجو فعال خودداري كنيد چرا كه مخمر فعال بر خلاف مخمر غير فعال ويتامينهاي گروه B و ساير مواد مغذي را از بدن دفع كرده و همچنين نفخ آور نيز ميباشند .
     
#176 | Posted: 8 Feb 2012 07:39
نشستن زياد در هواپيما و افزايش احتمال لخته شدن خون


پزشكان گفتند خون مسافراني كه مدت زمان زيادي در هواپيما مي نشينند بيش از همه لخته مي شود.
به نوشته عرب آنلاين، گروه پزشكي هلند با بررسي 71 مسافر در سفرهاي هوايي هشت ساعته، دريافتند جريان خون در رگ هاي اين افراد بسيار كمتر از گروه ديگري كه به همين مدت در سالن سينما نشستند، فعال است.
پروفسور فريست روزندال گفت: به احتمال زياد لختگي خون به دليل نشستن مدت زياد در هواپيما است ولي امكان كاهش ميزان فشار و هوا در هواپيما نيز مي توانند از عوامل اين موضوع باشند.
پزشكان گفتند اين حالت خطر آني براي افراد ندارد اما در درازمدت مشكلاتي ايجاد مي كند.

=================================

آسيبهاي چشمي ناشي از آتش بازي جبران ناپذير است

رئيس انجمن چشم پزشکي ايران ، همزمان با روزهاي پاياني سال به جوانان و نوجوانان هشدار داد ، چشم از اعضاي آسيب پذير در برابر مواد آتش زاست و اغلب موارد آسيبهاي آن منجر به نابينايي مي شود.
دکتر هرمز شمس ، ضمن بيان اين مطلب گفت : هرچند در 2 سال اخير با تبليغات رسانه ها تا حدودي آمار صدمات ناشي از آتش بازي کاهش يافته اما همچنان پايان هر سال ، شاهد بروز حوادث ناگواري همچون سوختگي دست و پا و صدمات چشمي جوانان و نوجوانان هستيم.
وي در گفتگو با ايسنا با اشاره به اين که بازي با مواد آتش زاي خطرناک با هدف شوخي و خنده ، گران تمام مي شود ، افزود: اين تفريح خطرناک ، تهديدي جدي براي سلامت افراد است و امکان از دست دادن عضو مهمي همچون چشم را در پي دارد.

================================

هشدار وزارت بهداشت براي پيشگيري از آسيب هاي ناشي از چهارشنبه سوري

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با صدور اطلاعيه اي نسبت به حوادث و آسيب هاي ناشي از مراسم چهارشنبه سوري هشدار داد.
به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در اين اطلاعيه با تاكيد بر اينكه هرگز مواد سوختي و ترقه را در مقادير كم يا انبوه در منزل نگهداري نكنند، آمده است: از آتش زدن لاستيك، هيزم و كارتن خالي در واحدهاي مسكوني يا در معابر، كوچه و خيابان خودداري كنند.
اين اطلاعيه با تاكيد بر لزوم دادن آگاهي لازم به فرزندان در مورد خطرات بازي با آتش و مواد منفجره، بر خطر پارك اتومبيل در كوچه ها و معابر تنگ اشاره كرده و خاطرنشان كرده است: آتش بازي در نزديكي وسايل نقليه كه حامل بنزين و مواد سوختي هستند، در صورت كمترين نشت و حتي در شرايط عادي اين وسايل را مبدل به بمبي مي كند كه چاشني انفجار آن كشيده شده است.
در اين اطلاعيه به صاحبان فروشگاه هاي مواد شيميايي و رنگ فروشي ها توصيه شده است كه از فروش هرگونه مواد شيميايي به كودكان و نوجوانان خودداري كنند.
در ادامه اطلاعيه، آمده است: در صورت روشن كردن آتش، توصيه مي شود آتش در حجم كم باشد و از ريختن مواد سريع الاشتعال مانند نفت، بنزين و ساير مواد اشتعالزا روي آتش جداً خودداري كنيد.
در بخش ديگري از اين اطلاعيه با تاكيد بر اينكه وجود يك كپسول خاموش كننده آتش نشاني پودري در نزديكي محوطه آتش ضروري است، خاطرنشان شده است: از پرتاب فشفشه و موشك روي شاخه درخت ها، پشت بام و بالكن منازل خودداري شود و قبل از ترك محل روشن كردن آتش، حتماً از خاموش بودن آن مطمئن شده و توسط آب، باقيمانده آن را كاملاً سرد كرده و جمع آوري كنيد.
در خاتمه اين اطلاعيه آمده است: در صورت بروز هرگونه حريق يا حادثه ضمن حفظ خونسردي در اسرع وقت با شماره تلفن ۱۲۵ ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني تماس گرفته و مراتب را با ذكر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيد.
     
#177 | Posted: 8 Feb 2012 07:40
ماری جوآنا، عامل تخریب ذهن

محققان یونانی اعلام کردند، مصرف ماری جوآنا، عواقب جبران‌ناپذیری را برای مغز، حافظه، سرعت تفکر و توانایی‌های ذهنی به دنبال دارد.
به نقل از مجله Neurology، مطالعاتی که دانشمندان دانشکده عصب‌شناسی دانشگاه patras، به انجام رساندند نشان داد افرادی که به طور مداوم از مواد ماری‌ جوآنا استفاده می‌کردند، نسبت به افرادی که حتی یکبار هم به سراغ این مواد نرفته بودند، در تست‌ها سنجش توانایی‌های ذهنی به مراتب ضعیف تر عمل کردند. مشکل کسانی که بیش از 10سال به مصرف این مواد پرداخته بودند، حتی از این هم فراتر بود و در فکر کردن مشکل داشتند.
نتایج حاکی از آن بود، هر چه مدت زمان طولانی‌تری فرد به این مواد معتاد باشد ضعف بیشتری در توانایی‌های ذهنی خواهد داشت و هر چقدر بر این زمان افزوده می‌شود، مهارت‌های ذهنی آنها نظیر شناسایی افراد و اجسام به یادآوری وقایع و حافظه بیش از پیش تحلیل می‌رود.
جزییات بیشتر مربوط به این تحقیقات را می‌توانید در چاپ ماه مارس مجله Neurology مشاهده کنید.

=========================

کشف روش جدیدتشخیص سرطان

دانشمندان موفق به کشف وسیله‌ای شدند که در تشخیص سرطان نقش مهمی دارد.
به نقل از خبرگزاری فرانسه این دستگاه جدید که E-S-C-E نام دارد به منظور تشخیص سرطان در مری مورداستفاده قرار می‌گیرد.
محققان با استفاده از این دستگاه می‌توانند سلول‌های مستعد سرطان را در سطح هر اندامی که سرطان در آن وجود دارد،‌تشخیص بدهند.
این دستگاه در مراحل اولیه وجود سرطان را می‌تواند در مدت چند ثانیه ثبت کرده و برخلاف نمونه‌برداری زنده و بدون برداشتن بافت این کار را انجام بدهد.
ای.ال.سی.ای E-S-C-E همچنین برخلاف روش‌های امروز که نمونه‌برداری را از بافت را در 30 دقیقه انجام می‌دهد این عمل را کمتر از یک ثانیه می‌تواند انجام دهد.
     
#178 | Posted: 8 Feb 2012 07:44
درصد صورتحساب هاي ارسالي را بيمارستان هاي طرف قرارداد مي پردازند

سازمان خدمات درماني مكلف شد در سال ۸۵ تمامي اعتبارات رديف هاي مربوط به بيمه درماني را صرفاً جهت درمان بيمه شدگان هزينه نمايد و ۸۰ درصد صورتحساب هاي ارسالي از سوي بيمارستان هاي طرف قرارداد را قبل از رسيدگي به عنوان علي الحساب پرداخت نمايد.
سازمان هاي بيمه گر خدمات درماني موظف شدند، بقيه مطالبات موسسات و مراكز بهداشتي درماني را حداكثر تا سه ماه پس از تحويل اسناد مربوطه به نماينده رسمي سازمان مزبور پرداخت نمايند. طبق بند (ب) نيز به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اجازه داده شد كه به ازاي ثبت هر قلم دارو و يا مواد اوليه آن توسط شركتهاي خارجي يا نمايندگي آنان در داخل كشور و ثبت هر كارخانه توليد كننده فرآورده هاي آرايشي، بهداشتي و غذايي و يا مواد اوليه آن توسط شركت هاي خارجي يا نمايندگي استان در داخل كشور معادل ريالي ۶ هزار دلار نرخ رسمي كشور و براي ثبت هر قلم فرآورده هاي مذكور مبلغ يكهزار دلار دريافت و به حساب درآمد اختصاصي واريز نمايد.
براساس بند (ج) نيز متقاضيان صدور، تجديد و انتقال هر فقره پروانه كسب، محل تهيه و توزيع و عرضه مواد غذايي و اماكن عمومي مكلف شدند بابت صدور كارت بهداشتي مبلغ ۱۰۰ هزار ريال بابت صدور كارت بهداشتي و غذايي و يا مواد اوليه آن توسط شركت هاي خارجي يا نمايندگي آنان در داخل كشور معادل ريالي ۶ هزار دلار به نرخ رسمي كشور و براي ثبت هر قلم فرآورده هاي مذكور مبلغ يكهزار دلار دريافت و به حساب درآمد اختصاصي واريز نمايند. در صورت عدم مراجعه جهت صدور كارت بهداشتي براي بار دوم، پروانه كسب آنان لغو خواهد گرديد. براساس اين تبصره مصوب در بند (د) نيز به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اجازه داده شده به منظور تقويت اورژانس و فوريت هاي پيش بيمارستاني و ساماندهي و تكميل شبكه فوريت هاي پزشكي و كاهش مرگ و مير ناشي از حوادث و بيماري در راستاي ماده (۸۷) قانون برنامه چهارم توسعه، تعداد ۵۰ پايگاه اورژانس جديد تاسيس و راه اندازي كند.
     
#179 | Posted: 8 Feb 2012 07:44
يارانه دارويي سال آينده مطابق رقم امسال است

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با بيان اين كه متأسفانه يارانه دارويي سال آينده دقيقاً مطابق رقم امسال است، گفت: اگر اين رقم افزايش مي يافت بيماران نيازمند راحت تر به داروهاي مورد نيازشان دسترسي پيدا مي كردند.
دكتر رسول ديناروند با بيان اين كه يارانه دارويي سال آينده دقيقاً برابر رقم سال جاري يعني حدود ۲۲۴ ميليارد تومان است، گفت: اين در حالي است كه قاعدتا،ً هم داروهاي بهتر و جديدتري براي بيماراني كه از داروهاي يارانه اي استفاده مي كنند وارد فهرست دارويي شده و هم تعداد بيماران ما افزايش يافته است. وي رقم درخواستي وزارت بهداشت براي يارانه دارويي در سال آينده را ۳۲۰ ميليارد تومان عنوان كرد و گفت: اين رقم در بودجه كشور رقم بالايي نيست، ولي متأسفانه ميّسر نشد.
ديناروند اظهار كرد: بيماراني كه از داروهاي يارانه اي استفاده مي كنند، بيماران نيازمند و دردمندي همچون بيماران خاص، تالاسمي، پيوندي، هموفيلي و سرطاني هستند كه قطعاً اگر دولت كمك نكند، علاوه بر درد جانكاه بيماري بايد هزينه هاي سرسام آور بيماري خود را نيز تحمل كنند.
وي با بيان اين كه براي سال آينده نيز به همين داروهايي كه امسال مشمول يارانه هستند، يارانه تعلق مي گيرد، گفت: ما درخواست كرده بوديم براي سال آينده داروهاي جديدتري كه طي سالهاي گذشته به فهرست دارويي اضافه شده و قيمت بالايي نيز دارند، مشمول يارانه شوند كه سال آينده اين چنين نخواهد شد.
معاون وزير بهداشت در خصوص وضعيت سرانه مصرف دارو در كشور و مقايسه آن با آمارهاي جهاني گفت: وقتي گفته مي شود سرانه مصرف دارو در كشور ما بالاست منظور از نظر عددي است نه هزينه اي، از نظر هزينه اي سرانه مصرف دارو در كشور ما جزو پايين ترين سرانه هاست.
وي متوسط هزينه دارويي در دنيا براي يك نفر در سال ۲۰۰۵ را بين ۸۰ تا ۹۰ دلار اعلام كرد و گفت: در كشور ما اين رقم حدود ۲۰ دلار است، اما اين هزينه دارويي پايين بيانگر مصرف كم دارو در كشور ما نيست، زيرا داروهاي توليد داخل ارزان قيمت هستند.
ديناروند با اعلام اين كه از لحاظ عددي سرانه مصرف دارو در كشور ما بالاست، گفت: از لحاظ عددي سرانه مصرف دارو در كشور ما حدود ۳۵۰ عدد است، ولي نمي توان اين رقم را با ديگر كشورها مقايسه كرد، زيرا اكثر كشورها آمار مصرف دارو را به صورت دُز روزانه محاسبه مي كنند.
     
#180 | Posted: 8 Feb 2012 07:45
پوكي استخوان بيماري خاموش اما قابل پيشگيري است

بيماري استئوپروز (پوكي استخوان ) با رعايت رژيم تغذيه‌اي خوب از نوجواني تا پيري و ورزش‌هاي منظم روزانه به خصوص در خانم‌هاي پير(بعد از دوره يائسگي) قابل پيشگيري بوده و در صورت بروز بايد از درمان سرخود داروهاي كلسيم‌دار اجتناب شود.

دكتر مجيد عابدي متخصص ارتوپد به خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه خوزستان - گفت: « استئوپروز بسيار شايع بوده و در تمام نژادها ديده مي‌شود. شيوع آن با بالا رفتن سن، افزايش مي‌يابد و در زنان بخصوص در دوران پس از يائسگي نسبت به مردان شايع‌تر است.»

وي افزود:« شكل‌گيري استخواني، يك فرآيند مداوم است كه با عملكرد متعادل استئوكلاست‌ها و استئوبلاست‌ها همراه است. استئوكلاست‌ها مهمترين سلول‌ها در جذب استخواني هستند. هر دو اين سلول‌ها تحت تاثير هورمون‌هايي مانند هورمون پاراتيروئيد، كلسي توئين و Vit D3مي‌باشند.»

عابدي در تعريف اين بيماري به ايسنا گفت:« استئوپروز بيماري است كه با كاهش توده استخواني و تحليل رفتن ساختار باقي استخوان همراه بوده و باعث افزايش احتمال شكستگي استخوان و در نتيجه افزايش خطر شكستگي آن مي‌شود.»

وي توضيح داد:« به طور طبيعي تشكيل و جذب استخواني با هم برابر است، در حالي كه در استئوپروز يك افزايش جذب استخوان در مقايسه با استخوان‌سازي آن وجود دارد. مواد معدني استخوان طبيعي است اما كاهش در توده استخواني وجود دارد.»

اين متخصص ارتوپد عمده‌ترين عوامل خطرزا براي استئوپروز را سن و جنس عنوان و خاطرنشان كرد:

« عوامل ديگري چون يائسگي، هيستركتومي، مصرف طولاني مدت داروهاي كورتوني، الكل، سوء تغذيه، نارسايي كبد و كليه هم خطرزا هستند.»

عابدي تصريح كرد:« استئوپروز در مراحل اوليه خاموش است و بارزترين علامت آن درد همراه با شكستگي مهره‌ها، مچ دست و استخوان ران است.»

وي جلوگيري ازكاهش بيشتر توده استخواني، تسكين درد و ناتواني را از اهداف درمان اين بيماري عنوان كرد و يادآور شد:« مصرف مواد غذايي كلسيم دار همچون شير و ماست و ...، مواد دارويي همچون كلسيم، ويتامين D و همچنين برنامه‌هاي بازتواني و ورزشي و تحريك بدني براي جلوگيري از استئوپروز توصيه مي‌شود.»


چهار ساعت پياده‌روي در هفته از پوكي استخوان پيشگيري مي‌كند


پزشكان به بانوان توصيه مي‌كنند، براي جلوگيري از پوكي استخوان حداقل هفته‌اي 4 ساعت را به پياده‌روي در هواي آزاد اختصاص دهند.

به گزارش ايسنا واحد علوم پزشكي تهران به نقل از Health day news، اين ميزان پياده‌روي از پوكي و شكستگي استخوان جلوگيري مي‌كند و باعث كاهش چهل درصدي آن مي‌شود.

نتايج تحقيقات حاكي از آن است كه پياده‌روي مي‌تواند مانع از دست رفتن كلسيم در استخوان‌ها ‌شود.

ايستادن بيش از 10 ساعت در هفته هم، احتمال شكستگي استخوان را تا 28 درصد كاهش مي‌دهد.
     
صفحه  صفحه 18 از 58:  « پیشین  1  ...  17  18  19  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites