تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

صفحه  صفحه 19 از 58:  « پیشین  1  ...  18  19  20  ...  57  58  پسین »  
#181 | Posted: 8 Feb 2012 07:45
دختران فعال و پرجنب‌و جوش 40 درصد بيشتر توده استخواني ذخيره مي‌كنند

مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران نشان داده است كه زنان با بيش از 9 ساعت نشستن در روز بيشتر به شكستگي لگن مبتلا مي‌شوند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، دختران پر جنب و جوش و فعال كه هر روز ورزش مي‌كنند 40 درصد بيشتر توده استخواني ذخيره مي‌كنند اين مطالعات در مورد پسران هم انجام شده اما نتايج حاصل به اندازه دختران حيرت‌انگيز نيست.

ورزش همچنين مي‌تواند به حالت تعادل و توازن بدن كمك كند و از زمين خوردن جلوگيري كند با توجه به اين كه زمين خوردن يك عامل مهم در ايجاد شكستگي است، مطالعات نشان مي‌دهد كه هر ساله از هر 5 فرد بالاي 65 سال دو نفر حداقل يك بار به زمين‌خودرگي دچار مي‌شوند كه اين آمار اهميت انجام حركات ورزشي در سالمندي را آشكار مي‌كند.

به گزارش ايسنا، ورزش مناسب حتي بعد از وقوع يك شكستگي مي‌تواند از وقوع شكستگي‌هاي بعدي جلوگيري كند، درد را تسكين دهد و به حفظ كيفيت زندگي كمك مي‌كند.

پياده‌روي به خصوص پياده‌روي سريع حداقل نيم ساعت در روز،‌ ورزش‌هاي هوازي و ورزش‌هايي كه با تحمل وزن بدن همراه است و باعث تقويت عضلاني و پرورش اندام مي‌شوند براي تحريك توده استخواني و وادار كردن آن به استخوان‌سازي بسيار مفيدند.

مطابق آمار منتشر شده از بنياد بين‌المللي پوكي استخوان از هر 3 زن و از هر 5 مرد بالاي 50 سال يك نفر حقيقت تلخ اين بيماري را تجربه مي‌كند.

متاسفانه برنامه بيماريابي پوكي استخوان در هيچ يك از نقاط دنيا يك برنامه استاندارد شده در سيستم‌هاي بهداشتي - درماني نيست و مسؤوليت پيگيري اين بيماري در سنين بالاي 50 سال به عهده خود فرد است.

پوكي استخوان به راحتي قابل پيشگيري است و مي‌تواند به وسيله آزمايشات ساده خون و تراكم‌سنجي استخوان رديابي شده و با تشخيص به موقع به طرز مؤثري درمان شود.


نتايج مطالعات مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران نشان داده است كه دو عامل تغذيه مناسب و فعاليت بدني كافي مي‌تواند روند اين بيماري را تا حد قابل قبولي به تعويق بياندازد با توجه به جمعيت جوان كشور نهادينه كردن برنامه‌هايي چون استفاده مرتب از مواد لبني همراه با انجام فعاليت‌هاي ورزشي مناسب و مستمر به طور روزانه از ابتداي دوران كودكي مي‌تواند باعث ايجاد حداكثر توده استخواني شده و فرد را از ابتلا به اين بيماري تا حدود زيادي مصون كند.

برپايه اين گزارش شعار امسال روز جهاني مبارزه با پوكي استخوان است، پوكي استخوان مشكل شايع سيستم‌هاي بهداشتي - درماني و به عبارتي بيماري همه‌گير دنياي امروز است اين بيماري با كاهش توده استخواني و افزايش شكستگي استخوان همراه است. روند اين بيماري خزنده آن چنان آهسته و تدريجي است كه شخص هيچگونه علايم هشدار دهنده‌اي را احساس نمي‌كند تا زماني كه اولين شكستگي اتفاق بيفتد از عواقب آن شكستگي‌ها كه به طور شايع در ناحيه مچ دست،‌ مهره‌هاي كمري و استخوان لگن رخ مي‌دهد، عدم توانايي حركتي، قادر نبودن به انجام امور روزمره، زمين گير شدن و بالاخره در بسياري از موارد مرگ است.
     
#182 | Posted: 8 Feb 2012 07:46
پوكي استخوان و ويتامين D
جام جم آنلاين: محققان آمريكايي هلندي و انگليسي گفتند نيمي از زنان پس از يائسگي به دليل كمبود ويتامين دي به پوكي استخوان مبتلا مي شوند.
پايگاه اينترنتي الجزيره به نقل از رويترز نوشت: نتايج اين تحقيق باعث مي شود بيماران و زنان بدانند در اين دوران بايد دنبال جبران اين ويتامين باشند.
اين گروه تحقيق به سرپرستي خانم دكتر ماري كيه. پرد از دانشگاه يوتا از سالت ليك سيتي با بررسي بيش از 4100 زن از مناطق مختلف جهان دو تحقيق در اين باره منتشر كردند.
تحقيق نشان داد كمبود ويتامين دي در آمريكاي شمالي و اروپا 52 درصد در آمريكاي لاتين 51 درصد در خاورميانه 82 درصد در آسيا 63 درصد و در كشورهاي حاشيه اقيانوس آرام 59 درصد است.
اين ميزان تابستان و زمستان يكسان بود.

شكستگي‌هاي ناشي از پوكي استخوان يكي از عوامل مهم مرگ در دنيا محسوب مي‌شود

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اردبيل، شكستگي‌هاي ناشي از پوكي استخوان را يكي از عوامل مهم مرگ و مير در دنيا عنوان كرد و گفت: ‌اين مشكل به دنبال افزايش سن و جمعيت بوجود آمده به طوري كه خطر شكستگي پوكي استخوان در زنان بين 30 تا 50 درصد و در مردان 15 الي 30 درصدست.

اميني در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، ميزان شيوع شكستگي پوكي استخوان در زنان بالاي 50 سال را از هر 3 زن يك مورد اعلام و اظهار كرد: اين رقم در مردان نيز يك تن در پنج تن است كه در سنين بالاي 60 سال به يك در 3 تن مي‌رسد.

وي افزود: سالانه تقريبا 6/1 ميليون شكستگي در دنيا گزارش مي‌شود كه انتظار مي‌رود اين رقم تا سال 2050 به 3/6 ميليون مورد در دنيا برسد.

وي بالاترين نوع رقم شكستگي لگن به علت پوكي استخوان را مربوط به كشورهاي نروژ، سوئد، ايسلند، دانمارك و آمريكا اعلام و خاطرنشان كرد: در حال حاضر افزايش بروز شكستگي‌ها در شهرهاي پيشرفته آسيا ديده مي‌شود بطوري كه از هر 4 مورد شكستگي در واقع يك مورد در آسيا و آمريكاي لاتين روي مي‌دهد كه انتظار مي‌رود تا سال 2050 از هر 2 مورد يك مورد متعلق به آسيا باشد.

اميني افزود: در آسياي ميانه بار بيماري پوكي استخوان در جمعيت عمومي در حال افزايش است و به عنوان بار اقتصادي براي اين منطقه محسوب مي‌شود و طبق بررسي‌هاي انجام گرفته ميزان شيوع بيماري پوكي استخوان در تركيب با ميزان حمله قلبي، سرطان پستان و .... در زنان بالاتر است.

وي تصريح كرد: از آنجا كه پوكي استخوان جمعيت مسن را تهديد مي‌كند انتظار مي‌رود كه بار بيشتر براي سيستم‌هاي مراقبتي از لحاظ هزينه ايجاد نمايد و اگر چنانچه يك فعاليت سريع در اين زمينه صورت نگيرد و به عنوان تهديد اقتصادي براي كشورها تلقي خواهد شد و انجمن بين‌المللي پوكي استخوان هزينه‌هاي مستقيم پزشكي - بهداشتي را سالانه در مورد شكستگي‌هاي پوكي استخوان در محيط كاري فقط در كشورهاي آمريكا، اروپا و كانادا، حدد 47 ميليون دلار آمريكا برآورد كرده و بطور كلي در دنيا بار هزينه‌اي كه براي همه سنين به دنبال دارد حدود 5/31 ميليون دلار تا سال 2050 تخمين زده شده است
     
#183 | Posted: 8 Feb 2012 07:46
کشف مولکول یادگیری

دانشمندان به تازگی پروتئین مهمی را کشف کرده‌اند که به کمک آن تغییر سلول‌های عصبی را پس از برخورد باتجربه‌های جدید توضیح دهد.
به نقل از خبرگزاری فرانسه، محققان دانشگاه ‌هاروارد دریافته‌اند که کشف این پروتئین رشد سلول‌های عصبی را در تمام طول عمر آنها پس از برخورد با محرک‌های محیطی تنظیم می‌کند.
با توجه به اینکه ساختار سلول‌های عصبی را زیر میکروسکوپ مشاهده کرد و از تکامل آنها عکسبرداری کرد اما هنوز کاملا مشخص نیست که در درون سلول عصبی چه عاملی در رشد سلول‌های عصبی نقش دارد.
دانشمندان نام این پروتئین جدید را ام.ایی.افMEF) ) دو نامیده‌اند که ژن‌هایی را فعال یا غیر فعال می‌سازد که در شکل‌دهی ساختار سلول‌های عصبی نقش بسزایی دارند که نتیجه این بررسی‌ها می‌تواند به تثبیت حافظه و یادگیری و آموزش نیز کمک کند.


رابطه خستگى مزمن بامغز


برخى از انواع سندروم هاى خستگى مزمن مى تواند باعث آسيب هايى در مغز شود. اين سندروم در مراحل اوليه تب غده اى باعث بروز اين حالت مى شود. مطالعات نشان مى دهد بيمارانى كه پس از خروج ويروس از بدنشان همچنان بيمار باقى مانده اند، دچار آسيب ها و مشكلاتى در مغز مى شوند. ويروس «اپستين بار» باعث بروز تب غده اى كه گاهى به آن «بيمارى بوسه» مى گويند، مى شود. از علائم اين بيمارى مى توان به تب، گلودرد، خستگى وتورم غدد لنفاوى اشاره كرد. اغلب بيماران پس از چند هفته بهبود مى يابند، اما از هر ۱۰ بيمار ممكن است در مورد يك بيمار بيمارى طول بكشد كه از علائم آن مى توان به خستگى زياد اشاره كرد. گاهى خستگى ۶ ماه يا بيشترطول مى كشد و پس از مراجعه به پزشك ، پزشك آن را سندروم خستگى مزمن (CFS) تشخيص مى دهد. كارشناسان معتقدند: بخشهايى از مغز كه احساس خستگى و درد را كنترل مى كنند در حين عفونتى كه باعث تب غده اى مى شود، آسيب جدى مى بينيد. چنانچه پس از گذشت چند هفته از عفونت علائم بيمارى در افراد بهبود پيدا نكند، بدين معناست كه ويروس فعاليتى در بدن انجام نمى دهد. بلكه اين اتفاقات در مغز رخ مى دهد.
     
#184 | Posted: 8 Feb 2012 07:47
توصيه هاى تغذيه اى براى ايام نوروز

حفظ سلامت خانواده بخصوص در ايامى مانند نوروز، كه خانواده ها درصدد برگزارى مفرح تر تعطيلات خود هستند،از اهميت ويژه اى برخوردار است. با توجه به تغييراتى كه در الگوى مصرف غذايى خانوار در اين ايام رخ مى دهد نكات ذيل براى به حداقل رساندن مسائل ناشى از آن توصيه مى شود.
در ايام نوروز بهتر است برنامه غذايى مانند ساير زمان ها تنظيم شود و مصرف آجيل و مغزها به عنوان ميان وعده و در مقدار متعادل باشد. ولى مى توان حجم مواد غذايى را در هر وعده هاى اصلى كاهش داد، بويژه شام را بسيار مختصر ميل كرد.
صبحانه يكى از مهمترين وعده هاى غذايى است كه براى سلامت و تندرستى افراد اهميت خاصى دارد. افراد بهتر است در ايام تعطيل شب ها زودتر بخوابند تا صبح بتوانند با شادابى از خواب برخيزند و صبحانه كاملى شامل مقادير مناسبى نان، شير، پنير، گردو و ... مصرف كنند. بهتر است از خوردن كره، خامه، سرشير تا حد امكان پرهيز و براى ايجاد تنوع غذايى از تخم مرغ، خيار، گوجه فرنگى، ميوه ها و آبميوه استفاده كنند.
زياده روى در مصرف شيرينى وشكلات در ايام نوروز هم مانند ساير مواقع مى تواند منجر به بروز مشكلاتى شود. در كودكان زياده روى در مصرف تنقلات، شيرينى و شكلات در اين ايام اغلب باعث بروز مشكلات گوارشى مثل درد معده، تهوع و استفراغ مى شود و ضمن اين كه مانع مصرف وعده هاى اصلى غذا مى شود وبه اين ترتيب تداوم اين وضعيت به مدت دو هفته در تعطيلات مى تواند منجر به بروزمشكلات جدى در تغذيه آنها شود.
مشكل ديگرى كه در نتيجه مصرف زياده از حد شيرينى و شكلات ممكن است در كودكان ايجاد شود، مشكلات دندانى است بويژه اگر بعد از هر بار مصرف به بهداشت دندان ها و مسواك زدن توجه نشود.
در مورد بزرگسالان نيز زياده روى در مصرف ، ممكن است منجر به مشكلات گوارشى و همچنين افزايش انرژى دريافتى و در نتيجه اضافه وزن در اين ايام شود و در مورد افرادى كه مبتلا به قند خون و يا چربى خون بالا هستند زياده روى در مصرف، باعث اختلال در وضعيت سلامت آنها خواهد شد. بنابراين براى برخوردارى از تعطيلات همراه با آرامش و سلامتى تعادل در مصرف مواد غذايى را در اين ايام در نظر بگيريد.
- هنگام خريد آجيل بايد به تازگى آن توجه كرد. تا حد امكان از فروشگاه هاى معتبر كه اجناس با كيفيت و تازه عرضه مى كنند، خريدارى كرد. از خريد خشكبارى كه علائم كپك زدگى در آنها مشاهده مى شود، خوددارى كنيد. بهتر است انواع كم نمك را انتخاب نماييد.
- براى استفاده از ميوه هاى خشك به خاطر داشته باشيد كه ارزش تغذيه اى ميوه هاى خشك به شيوه خشك شدن آنها بستگى دارد. هرچه زمان خشك كردن بيشتر باشد ومواد خشك كننده بيشترى استفاده شود، از ارزش تغذيه اى آنها كاسته مى شود. ميوه هاى خشك به نسبت واحد حجم كالرى بيشترى دارند، اما به دليل نگهدارى آسانتر براى استفاده در مدت طولانى مناسب تر هستند. كارشناسان توصيه مى كنند براى بهره مند شدن از ويتامين ها و املاح موجود در ميوه ها آنها را به صورت تازه مصرف كنيد.
- از غذاهاى آبدار مثل سوپ ها، آش ، ميوه هاى آبدار، سبزى هاى آبدار مثل خيار و گوجه فرنگى وكاهو استفاده كنيد.
- از مصرف زياد چاى و قهوه پرهيز كنيد.
- به اندازه لازم تحرك بدنى و ورزش داشته باشيد.
هموطنان عزيزى كه قصد مسافرت دارند بايددر طول سفر دقت كنند تا اصول تغذيه اى، بهداشت و ايمنى مواد غذايى را رعايت كنند، لذا بايد نكته هاى زير را مورد توجه قرار دهند:
- در طول سفر مانند ساير مواقع به طور متناسب، متعادل و متنوع از تمام گروه هاى غذايى استفاده كنيد.
- براى جلوگيرى از كم آبى و يبوست، مقادير مناسبى آب بنوشيد.البته بهتر است از آب هاى بسته بندى كه سلامت آن مورد اطمينان است استفاده شود. در صورتى كه به آب آشاميدنى سالم دسترسى نداريد آب را حداقل به مدت ۱ دقيقه بجوشانيد.
- از خوردن غذاهاى چرب، سرخ شده، شيرينى ها، شكلات و خامه اجتناب كنيد.
- از ميوه ها به عنوان ميان وعده مناسب استفاده كرده وحتماً قبل از استفاده آنها را خوب شست و شو دهيد.
- بهتر است به جاى مصرف نوشابه، از دوغ و نوشيدنى هاى كم كالرى استفاده كنيد.
براى برطرف شدن نياز مايعات بدن، آب بهترين نوشيدنى است، تا حد امكان از مصرف سانديس ونوشابه ها پرهيز كنيد.
- حتماً در طول سفر به دريافت مقادير مناسب لبنيات دقت كرده و روزانه متناسب با نياز بدنتان حدود ۲ تا ۳ ليوان شير يا ماست استفاده كنيد.
- به جاى مصرف غذاهاى سرخ شده، از غذاهاى آب پز، كبابى و تنورى استفاده كنيد.
- تا حد امكان از مصرف سوسيس وكالباس پرهيز كنيد.
براى حفظ ايمنى غذا و پيشگيرى از انواع مسموميت ها
- غذاى مورد مصرف بايد كاملاً پخته شود: ممكن است با توجه به مدت تعطيلات و احتمالاً تعجيل در ساعت حركت در تهيه غذا كوتاهى شود، به گونه اى كه غذا بويژه گوشت ها به طور كامل پخته نشده و همين سبب آلودگى و فساد آن شود. از ظاهر گوشت مى توان به ميزان پخت آن پى برد، براى مثال رنگ گوشت پخته بايد قهوه اى باشد، ولى در بيشتر مواقع مغز (درون) كباب كوبيده يا برگ، قرمز رنگ است. مردم فكر مى كنند چون گوشت روى شعله مستقيم قرار گرفته، بنابراين قسمت درونى آن پخته مى شود ولى چنين تفكرى اشتباه است. بارها ديده شده كه روى (سطح) كباب به حالت سوخته درآمده، اما درون آن همچنان خام مانده است. در چنين مواردى بايد گوشت را دوباره روى آتش قرار داد تا به اصطلاح مغز پخت شود. همچنين ماهى زمانى پخته است كه گوشت آن به صورت لايه لايه درآيد. در مورد پخت مرغ آب پز، وقتى آب مرغ شفاف و گوشت مرغ سفيد شود مرغ پخته و آماده شده است.
با توجه به اين كه رطوبت زياد، رشد و تكثير ميكروب ها را بيشتر مى كند، سعى كنيد از غذاهاى نيمه خشك با رطوبت كم استفاده كنيد. مانند عدس پلو، لوبياپلو، ماكارونى و...
در صورت مصرف غذاهاى كنسروى قبل از مصرف ، از سلامت آنها اطمينان حاصل كنيد، در صورت مشاهده برآمدگى و فرو رفتگى ازمصرف آنها خوددارى كنيد. قبل ازمصرف حتماً آنها را ۲۰ دقيقه بجوشانيد.
- بهتر است از خوردن سبزى ها به صورت خام به دليل احتمال آلودگى خوددارى كنيد.
در صورتى كه درهنگام سفر تمايل به مصرف غذا در رستوران داريد چند نكته را مورد توجه قرار دهيد:
- به رستوران هاى معتبر كه اصول بهداشتى بيشتر در آنها رعايت شده است مراجعه كنيد. وضعيت بهداشت سالن، دستشويى ها، كارگران و... تا حدى مى تواند معيار سطح بهداشت رستوران باشد.
- در صورت امكان لوازم شخصى مانند قاشق، چنگال و ليوان مخصوص خود را همراه داشته باشيد.
- از مصرف بعضى از مواد غذايى مانند سالاد الويه، همبرگر، كباب كوبيده و پياز در مكان هايى كه قابل اطمينان نيستند، خوددارى كنيد.
- به بهداشت فردى يعنى شست و شوى دست ها قبل از مصرف غذا توجه كنيد.
- در مورد آب آشاميدنى در صورت امكان از آب معدنى استفاده شود و درغير اين صورت به بهداشت پارچ و ليوان ها توجه كنيد.
     
#185 | Posted: 8 Feb 2012 07:48
ورود واكسن درمان عفونت گوش به بازار

كارشناسان و پزشكان چك، واكسن جديدى براى درمان آماس گوش (گوش درد) اختراع كردند. آماس گوش رايج ترين نوع عفونت باكتريايى در كودكان است. مشكلات ناشى از اين بيمارى در كودكانى كه از اين واكسن استفاده مى كنند، به يك سوم كاهش مى يابد اين واكسن شامل پروتئين هايى از ۱۱ نوع باكترى مختلف مثل باكترى ذات الريه، همراه با پروتئين ديگرى كه از يك عفونت ديگر مشتق شده و باكترى آنفلوآنزاى هموفيلى است. اين واكسن همچنين از دو عامل اصلى عفونت گوش ميانى نيز محافظت مى كند.

=============================

تاثیر سویا در کاهش کلسترول

جام جم آنلاين: سویا می تواند سطح کلسترول و قند خون را کاهش دهد. به گزارش مدلاین پلاس یکی از پزشکان دانشگاه کلمبیا دو جایگزین غذائی در دسترس که یکی با سویا و دیگری با شیر تهیه شده بود را در میان افراد چاق به مدت 12 هفته بررسی کرد.
هر دو گروه وزن از دست دادند اما گروهی که غذای حاوی سویا مصرف کرده بودند ، در هر هفته کاهش وزن بیشتر ، سطوح کلسترول سرمی و LDL پائین تری داشتند.
مصرف سویا کاهش کم اما قابل ملاحظه ای را در میزان قند خون سبب شد.
حرف آخر اینکه سویا یک ماده غذائی سالم است ، و با آنکه شرکت در برنامه کاهش وزن ممکن است نسبت به سایرد برنامه های تغذیه ای تاثیر زیادی بر اندازه دور کمر شما نداشته باشد ، منافع بیشتری را در پی دارد و سلامت عمومی را هم شامل می شود.
این پزشک در مقاله ای دیگر اظهار می دارد که مصرف خوراکی های سبک (اسنک) برای کودکان سودمند است اما به شرط آنکه این خوراکی ها دارای ارزش غذائی بالا و کالری کم باشند تا از چاقی کودکان جلوگیری شود.
     
#186 | Posted: 8 Feb 2012 07:48
تعادل چربی های خوب به کاهش کلسترول کمک می کند

برقراری تعادل بین دو شکل ساده چربی مواد غذائی می تواند در کاهش کلسترول خون موثر باشد.
به گزارش مدلاین پلاس ، محققان دریافته اند رژیم غذائی غنی از نوع جدیدی روغن آفتاب گردان که غلظت های اسیدهای چرب غیر اشباع پلی و مونوی نسبتا بالائی دارند در پائین آوردن کلسترول بد خون در تعدادی از افراد مورد آزمایش از روغن زیتون موثر تر بود.
طبق این یافته ها اهمیت جایگزینی چربی های اشباع شده ، در رژیم غذائی با چربی های اشباع نشده پلی و مونو روشن می شود. به لحاظ اینکه روغن زیتون سرشار از چربی های اشباع نشده مونو می باشد ، اسیدهای چرب اشباع نشده پلی آن کمتر است.
بنظر می رسد میزان این دو نوع چربی خوب در روغن آفتاب گردان دلیل موثر بودن آن بر علیه چربی بد خون یعنی ال.دی.ال است.
چربی اشباع شده که نوع مضر چربی است عمدتا در محصولات حیوانی مانند گوشت و محصولات لبنی پر چرب وجود دارد.
اسیدهای چرب غیر اشباع که به دو حالت مونو و پلی موجودند در غذاهائی مانند روغن زیتون ،آجیل ، و ماهی چرب یافت می شوند.
اما روغن های گیاهی از لحاظ غلظت این دو نوع چربی غیر اشباع متفاوتند. روغن زیتون غنی از اسیدهای چرب غیر اشباع مونو است اما سطوح نوع پلی در آن کمتر است و در مقایسه با دیگر روغن های گیاهی چرب مانند کانولا و آفتابگردان چربی اشباع بیشتری دارد.
معمولا محصولات غذائی تجاری حاوی چربی های ترنس هستند.
مشکل این نوع چربی که در طیف وسیعی از مواد غذائی بسته بندی و اسنک ها یافت می شوند این است که مانند چربی های اشباع شده می توانند باعث افزایش کلسترول بد خون شوند.
روغن آفتابگردان جدید برای استفاده در مواد غذائی که عاری از این اسیدهای چرب هستند در نظر گرفته شده است.
اما این نکته کلیدی مطالعه فوق نیست بلکه بالانس چربیهای غیر اشباع مونو و پلی وضعیت کلسترول را بهبود می بخشد. بنابراین توصیه محققان این است که به هنگام خریداری مواد غذائی به تعادل این دو نوع اسید چرب توجه داشته باشند.
     
#187 | Posted: 8 Feb 2012 07:49
كلسترول بالا‌ تقصير رژيم غذايي نيست

بي.بي.سي: دانشمندان آمريكايي مي‌گويند علت اينكه چرا سطح كلسترول خون بعضي افراد حتي با خوردن چيپس و شكلات نيز بالا نمي‌رود را يافته‌اند.
يك پژوهش انجام شده بر روي 28 جفت دوقلوي همسان نشان مي‌دهد علت اين امر تماما به ژن‌ها مربوط مي‌شود. بر پايه اين پژوهش عامل تعيين‌كننده ميزان افزايش كلسترول به هنگام مصرف مواد غذايي پر چرب، تنها ژنتيك افراد است

=========================

كاهش‎ كلسترول‎ اضافي‎ خون‎‎ با نوشيدن چاي‎

واشنگتن‎‎ ـ مصرف‎ چاي‎ سياه‎ ميزان كلـستـرول‎ اضافي‎‎ خون‎ و خطر ابتلا به‎ حمـلات‎ قـلبـي را كاهش‎ مي‎دهد.به‎‎‎ گزارش‎ پايگاه اطلاع رساني‎ رويترز, بـه گفته‎ محققان‎ علوم‎ پزشكي‎ آمريكا, تحقيقـات‎ روي‎‎‎ افرادي كه‎‎‎ 3هفته پياپي‎ چاي سياه مصرف‎ كردند نشان‎داد, از 7تا 11درصد از كلسترول‎ اضافي‎ درخون‎‎ اين افراد كاهش‎ پيدا كرد. محققان‎ احتمال‎ مي‎دهند مواد موجود در چـاي‎ سبب‎ مي‎شود فعاليت‎ كلسترول‎ در بدن‎ تنظيم‎ و ميزان‎ اضافي‎ كلسترول‎ دفع‎ شود. محققان‎ علوم‎‎ پزشكي‎ آمريكا, اعلام كـردنـد: مصرف‎ چاي‎ سياه‎‎ هيچگونه تاثير نامطلوبي‎ بر ميزان‎‎‎ كلسترول‎ خوب‎ بدن ندارد و به‎ هـميـن علت‎ مصرف‎ چاي‎ مي‎تواند با تنظيم‎ كلـستـرول‎ بد خون‎‎ احتمال‎ حملـه‎ قـلبـي‎ در انسـان را كاهش‎ دهد.
     
#188 | Posted: 8 Feb 2012 07:49
با رايحه درمانى به استقبال نوروز برويم

استفاده از عطر و عصاره گل هاى خوش بو، ريشه در تاريخ اقوام و فرهنگ هاى باستانى دارد. در طول تاريخ، همواره تمدن هاى بزرگ و حتى جامعه هاى كوچك و قبايل بدوى از رايحه گل ها و گياهان معطر و ساير مواد خوشبو در طبيعت به منظور حفظ سلامت و تقويت و تأمين قواى جسمانى و روحى خود و همچنين براى تسلط و نفوذ در انسانها و نيروهاى طبيعت، در درمان هاى طبيعى استفاده مى كرده اند.
در مصر باستان از عصاره گياهان معطر مانند گل رز، برگ درخت سدر، سروكوهى ، صمغ چوب صندل و صمغ درخت مر و كندر و مواد معطر ديگرى مانند مشك عنبر، عود و ... براى مصارف آرايشى، حفظ بهداشت و سلامت عاطفى بهره مى گرفته اند. اين مواد در آيين هاى مذهبى و موميايى كردن اجساد مردگان نيز كاربرد داشته است. در هند باستان نيز گياهان معطر در زندگى روزمره و در آيين ها و مراسم مذهبى جهت ارتقاى مدارج روحانى كاربرد داشته و از عطر گل هاى رز و ياسمن، و بخور صندل در معابد و مكان هاى مقدس استفاده مى شده است.
در ديگر كشورهاى باستانى مانند يونان و روم نيز استفاده از رايحه هاى طبيعى كاربرد فراوان داشته است. در اين كشورها علاوه بر مصارف آرايشى و بهداشتى ، از روغن هاى گياهى براى معطرساختن بدن، همچنين براى ماساژ درمانى و حمام ها و بخورهاى آرامش بخش جهت تقويت و حفظ انرژى و دستيابى به سلامت جسمانى و عاطفى بهره مى گرفته اند.
در ايران باستان نيز علاوه بر موارد گفته شده ، از انواع مواد معطر در مراسم آيينى - مذهبى و در عبادتگاهها استفاده مى كرده اند.
برخى از انسان شناسان معتقدندكه ظهور فرهنگهاى باستانى را مى توان با تولد انواع آيين ها مرتبط دانست و جالب آن كه استفاده از انواع رايحه هاى خوشبو نيز همزمان با پيدايش آيين ها متداول گرديده است. در مراسم و مناسك آيينى كه براى پرستش خداوند و يا برگزارى جشن هاى شكرگزارى و نيز شفاى بيماران برگزار مى شده است، سوزاندن مواد معطر بخشى از آيين ها بوده است كه چنين كارى براساس اين باور شكل گرفته كه رايحه هاى معطر پخش شده در فضا، باعث تلطيف هوا، كسب انرژى هاى مثبت و از بين رفتن انرژى هاى منفى و عوامل بيمارى زا مى گردد و حالتى از آرامش و خلسه روحانى و معنوى را در افراد به وجود مى آورد. به علت همين اثرات آرام بخش ، رفته رفته زمينه هاى استفاده از مواد معطر در اجتماعات و خانواده ها همگانى شده است.
چگونگى اثربخشى رايحه ها بر سيستم هاى بدن:
رايحه ها (عطر گل ها و ساير مواد طبيعى معطر)، گيرنده هاى عصبى بويايى را تحريك مى كنند و پيام هاى دريافت شده توسط اين گيرنده ها (احساس بوى خوش) به منطقه «ليمبيك» در مغز مى رسد. در اين منطقه پيام هاى بويايى درك و كدبندى شده و در حافظه مربوط به هر بو ذخيره مى شود و بر رفتار جسمانى و عاطفى ما اثر مى گذارد.
تأثير بو بر سيستم هاى هورمونى و دفاعى :
«بوها» مى توانند بر روند ساخته شدن هورمون ها، گرايش هاى شخصى، حرارت بدن ، سطح هورمون ها، ساخته شدن انسولين، سوخت و ساز بدن ، سطح هورمون استرس، هورمون هاى جنسى، سيستم دفاعى بدن، افكار و واكنش هاى آگاهانه اثر بگذارند. بوها با تحريك مغز، در ترشح انتقال دهنده هاى عصبى «نوروترنسميترها*» باعث حالات روانى خاصى مى گردند.
استفاده از مواد معطر در انسان احساس سلامت، سرخوشى و حالت خوشنودى و خرسندى به وجود مى آورد. اين مواد مى توانند استرس و درد را كاهش داده و باعث تعادل عاطفى شوند.
تنفس مواد خوشبو علاوه بر تحريك پياز بويايى ، به درون ريه ها رفته و به مولكول هاى اكسيژن مى چسبند و به تبع آن به درون خون راه يافته و باعث خود بهبودى و خود درمانى اعضا و بافت هاى بدن مى شوند.
علاوه براينها رايحه هاى معطر از طريق ماساژهاى موضعى پوستى به درون مايع بين سلولى زيرپوست نفوذ مى كنند و از اين طريق وارد جريان خون شده به اعضاى مختلف و سيستم هاى لنفاوى بدن مى رسند و بر سيستم دفاعى تأثير مى گذارند.
امروزه، روانشناسان، در درمان بيمارى هاى روانى ، استفاده از روغن هاى گياهى معطر را به شكل هاى مختلف توصيه مى كنند؛ حتى در درمانگاهها و بيمارستانها مواد خوشبو كننده فضا را به صورت اسپرى در هوا مى پاشند تا باعث آرامش وآسايش روانى بيماران شود.
رايحه درمانى ، به طور طبيعى ، انرژى هاى درمانى و شفادهنده بدن را به فعاليت واداشته و باعث سلامت جسمى و فكرى مى شود و از اين طريق به كارايى بهتر و بيشتر ذهن و سيستم دفاعى كمك كرده و موجب بهبود كيفيت زندگى مى شود.
*Neurotransmitter : واسطه هاى الكتروشيميايى ميان سلولهاى عصبى
     
#189 | Posted: 8 Feb 2012 07:50
يبوست، بيماري يا بي توجهي؟

بيشتر مردم دست كم يك بار در زندگي خود يبوست را تجربه كرده اند، يبوست معمولاً مسئله مهمي نيست اما براي اين كه از بسياري از دردسرهاي آن رهايي يابيم، بهتر است به جاي خنديدن درباره آن بيشتر بدانيم. يبوست يك بيماري به شمار نمي آيد بلكه نشانه بيماري ها و مشكلات ديگري است. اگر در رژيم غذايي روزانه، فيبرهاي غذايي كمي موجود باشد به راحتي دچار يبوست مي شويم. افراد مسن تر نسبت به جوانان يبوست را بيشتر تجربه مي كنند. يبوست به معني توقف بيش از حد مواد دفعي در روده است.
زمان عمل دفع در افراد مختلف بسيار متفاوت است. براي بعضي افراد 2 بار در روز طبيعي و براي بعضي ديگر 2 بار در هفته طبيعي است. اما معمولاً هر 12 ساعت و گاهي هر 72 ساعت انجام مي شود. يبوست علت هاي متفاوتي دارد اما براي آن كه به آن گرفتار نشويم چند راه بسيار آسان وجود دارد:
سبزي و ميوه بخوريد
فيبرها حركات روده را تسهيل مي كند و يبوست را از بين مي برد. فيبرها فقط در كربوهيدرات ها يافت مي شوند.سبزي ها و ميوه هاي تازه، كاهو، برگ كلم قرمز، حبوبات، نخود، هويج، سويا، نان سفيد، برنج سفيد، انجير، آلو، زردآلو، داراي فيبر زيادي هستند.
وقتي از اين غذاها استفاده مي كنيم، مجبوريم مدت زمان بيشتري آنها را در دهان بجويم و وقتي وارد معده مي شوند، معده را پر مي كنند و معده حالت كشيدگي پيدا مي كند و احساس سيري مي كنيم. همچنين اين غذاها تخليه مواد از روده را آسان تر مي كند.مصرف زياد غذاهاي بسيار چرب، فرآورده هاي لبني و تخم مرغ براي رفع يبوست را توصيه مي شود.
تنها زندگي نكنيد
انسان هايي كه به تنهايي زندگي مي كنند بيشتر دچار يبوست مي شوند. زندگي در كنار اعضاي خانواده و جمع شدن در دور سفره، ميل و شوق غذا خوردن را در انسان افزايش مي دهد. اما معمولاً افرادي كه به تنهايي زندگي مي كنند، علاقه خود را به آشپزي و غذاخوردن از دست مي دهند و احساس بي اشتهايي مي كنند. اين افراد به استفاده از غذاهاي آماده و كنسرو روي مي آورند كه اين محصولات غذايي فيبرهاي كمي دارند. همچنين مادربزرگ ها و پدربزرگ هايي كه دندان هايشان را از دست داده اند و دندان مصنوعي آنها در جويدن غذاها كارآيي لازم را ندارند، معمولاً از غذاهاي نرم كه فاقد فيبرها هستند، استفاده مي كنند كه موجب يبوست مي شوند.
آب بنوشيد
اگر در طول روز، به ميزان لازم آب يا ساير مايعات را نمي نوشيد، ممكن است دچار يبوست شويد. اين مشكل در افرادي ديده مي شود كه وعده هاي غذايي روزانه خود را در زمان هاي مشخصي در طول روز ميل نمي كنند.آب و ساير مايعات به حركت مواد غذايي در روده كمك مي كنند و از انبار شدن مواد در روده پيشگيري مي كنند.
صبح كه از خواب بيدار مي شويد يك ليوان آب بنوشيد و در طول روز هم 7 -6 ليوان آب و ساير مايعات را ميل كنيد.
به داروهاي ضد يبوست عادت نكنيد
مصرف داروهاي ضد يبوست براي مدت كوتاهي مناسب است، اما خود را به مصرف آنها عادت ندهيد. چون روده شما به اين مواد عادت مي كنند و به اصطلاح تنبل مي شود و فعاليت هاي طبيعي خود را كه موجب حركت مواد مي شود فراموش خواهد كرد.
ورزش كنيد
زندگي ماشيني امروزي علت ديگر يبوست است. اگر شغل شما به گونه اي است كه مجبوريد ساعت ها پشت ميز بنشينيد، ممكن است دچار يبوست شويد. براي رهايي از اين مشكل در ميان ساعات كاري كمي قدم بزنيد و يا ورزش هاي سبكي انجام دهيد. بيماراني كه به علت تصادف يا جراحي يا بيماري لازم است روزها بدون تحرك در بستر دراز بكشند، يبوست را تجربه مي كنند گرچه پزشك براي اين افراد داروي ضد يبوست تجويز مي كند ولي به هر حال مقدار كمي حركت، هر چند ناچيز مي تواند بسيار مفيد باشد.
در بيرون از منزل خود هم
به دستشويي برويد
بعضي افراد به دلايل بهداشتي يا اجتماعي در محل كار خود و يا منزل اقوام و آشنايان از رفتن به دستشويي اجتناب مي كنند اين كار درست نمي باشد. اگر اين زمان تأخير در دفع، طولاني شود، موجب يبوست مي شود.
آلو بخوريد
شب، قبل از خواب، تعدادي آلوي خشك را در آب بخيسانيد و صبح پس از بيدار شدن از خواب، نوش جان كنيد. آلو اثرات سحرآميزي در از بين بردن يبوست دارد.
يك داروي گياهي: پسيليوم
پسيليوم يك داروي گياهي است كه به شكل پودر در داروخانه ها در دسترس است.
يك قاشق غذاخوري از اين دانه هاي ريز را در يك ليوان آب مخلوط كنيد و اجازه دهيد چند دقيقه بماند، سپس آن را ميل كنيد.
يك داروي جديد براي يبوست
اخيرا سازمان غذا و داروي آمريكا، استفاده از داروي جديدي براي درمان يبوست مزمن را در بزرگسالاني كه علت خاصي براي اين عارضه در آنها پيدا نمي شود، مورد تاييد قرار داده است. اين دارو به نام لوبي پروستون با نام تجارتي Amitizia اولين دارو از گروه جديدي از داروهاست كه به آنها تركيبات اسيد چرب كاركردي مي گويند و براي درمان يبوست، سندروم روده تحريك پذير با علامت غالب يبوست و فلج موقتي روده پس از عمل جراحي ساخته شده اند.
يبوست مزمن يكي از شايع ترين بيماري هاي گوارشي است و زنان بيشتر از مردان به آن گرفتار مي شوند.تجويز اين دارو، تنها براي افرادي صورت مي گيرد كه ساير شيوه هاي معالجه يبوست مانند افزايش مايعات و فيبرهاي غذايي و ورزش منظم در آنها موثر نباشد.
     
#190 | Posted: 8 Feb 2012 07:51
منع دخانيات، عامل كاهش سرطان

پس از 20 سال تلاش براي مبارزه با دخانيات و تصويب قانون اماكن بدون دخانيات، درج پيام هاي بهداشتي روي بسته بندي ها و منع تبليغات دخانيات، جنگ به جايي رسيده است كه مبارزان به كار خود افتخار كنند. براي اولين بار پس از دهه۳۰ ميلادي، آمار مرگ و مير در اثر ابتلا به سرطان در ايالت متحده كاهش يافت. جامعه سرطان آمريكا با انتشار اين آمار اعلام كرد اين پيشرفت به دليل كاهش استعمال دخانيات حاصل شده است.
اين پيشرفت گرچه قابل تقدير است، اما در برابر آمار جهاني رنگ مي بازد. آمار نشان مي دهد مصرف دخانيات در سراسر جهان رو به افزايش است و شهروندان كشورهاي در حال توسعه و به خصوص زنان در خطر روي آوردن به دخانيات قرار دارند. اين افزايش بيشتر در آسياي شرقي مشاهده مي شود، به طوري كه چين، كامبوج، مالزي و بنگلادش رده هاي نخست را به خود اختصاص داده اند.
بسياري از مردم از شركت هاي چندمليتي توليد دخانيات ناراضي اند، زيرا حس مي كنند اين شركت ها روي كشورشان چنگ انداخته اند و با تاكتيك هاي خاص و تبليغات فراوان، زنان را مورد هدف قرار داده اند. اين شركت ها هم در مقابل ادعا مي كنند فقط افراد سيگاري را ترغيب مي كنند تا نوع سيگار مصرفي خود را تغيير دهند، اما آمار نشان مي دهد حق با مردم است و هر جا كه اين شركت ها وارد شده اند، مصرف دخانيات هم افزايش يافته است.كره جنوبي يكي از بهترين نمونه هاست. اين كشور در دهه 80 ميلادي محدوديت واردات سيگاري هاي آمريكايي را لغو كرد و مصرف دخانيات كه در طول سال هاي 1980 تا 1982 جمعاً 68 هزار تن بود، به 101 هزار تن در سال 1999 رسيد.
اين درحالي است كه اوضاع در ايالات متحده كاملاً برعكس است. محدوديت در استعمال و تبليغات دخانيات سبب شده است آمار مصرف كنندگان دخانيات پس از جنگ جهاني دوم به كمترين مقدار خود برسد. در سال 1965 بيش از 40 درصد افراد بالغ آمريكايي سيگار مي كشيدند، ولي اين مقدار امروز به كمتر از 21 درصد رسيده است.
اما چرا در كشورهاي در حال توسعه چنين كاهشي مشاهده نمي شود؟ سال گذشته حدود 5 ميليون نفر در سراسر جهان بر اثر بيماري هاي مرتبط با استعمال دخانيات جان خود را از دست دادند و اگر روند افزايش كنوني متوقف نشود، اين آمار به 10 ميليون نفر در سال 2025 خواهد رسيد.
البته كشورها و سازمان هاي جهاني بي تفاوت نمانده اند؛ 121 كشور جهان به همراه اتحاديه اروپا، كنوانسيون مهار تنباكو را كه از سوي سازمان بهداشت جهاني تهيه شده است، امضا كرده اند و تعهد داده اند با استفاده از ابزارهايي چون وضع محدوديت در تبليغات و درج هشدارهاي جدي تر روي بسته بندي ها، استفاده از دخانيات و مرگ ومير ناشي از آن را كاهش دهند. همين روزهاست كه نمايندگان اين كشورها در ژنو جمع شوند و در مورد راهكارهاي جديد مبارزه با استعمال دخانيات تبادل نظر كنند.
بسياري از اين راهكارها شامل دستورالعمل هايي واضح و مهلت دار است، مثلاً دولت ها 3 سال فرصت دارند تا پيام هاي بهداشتي و هشدارهاي جدي خطر استعمال دخانيات را تبليغ كنند. آنها همچنين 5 سال مهلت دارند تا قوانين منع استعمال دخانيات و منع حمايت مالي شركت هايي را كه به هر شكل در صنعت دخانيات نقش دارند، در كشورهاي خود به اجرا بگذارند. برخي راهكارهاي ديگر مانند مبارزه با قاچاق و تجارت هاي غيرقانوني دخانيات هنوز مورد توافق نهايي اعضا قرار نگرفته، اما همين مقدار هم بي تاثير نبوده است. ايرلند، ايتاليا، نروژ و اسپانيا قوانيني را در مورد ممنوعيت استعمال دخانيات در اماكن عمومي مسقف وضع كرده اند. قوانين مشابهي در مجلس انگلستان در حال بررسي است. در هندوستان، دولت قوانين منع تبليغات دخانيات را به شكل آزمايشي انجام داده است و برزيل، كانادا، تايلند و سنگاپور هشدارهاي تصويري را روي بسته بندي هاي دخانيات به چاپ رسانده اند.
در سوي ديگر، شركت هاي دخانياتي و مصرف كنندگان اين مواد هم در حال مبارزه با اين قوانين سخت گيرانه هستند. آنها مي گويند دولت ها تنها موظفند به مردم در مورد ضرر و زيان دخانيات اطلاع رساني كنند و حق وضع محدوديت در عرضه دخانيات را ندارند؛ بدين سان مردم با آگاهي از مضرات و فوايد دخانيات در مورد استعمال آن تصميم مي گيرند و هيچ ايرادي باقي نمي ماند. شايد اين بحث درست باشد، اما در كشورهاي پيشرفته غربي هم مردم به تمام اطلاعات استفاده از دخانيات دسترسي ندارند. در كشورهاي در حال توسعه كه اوضاع بدتر است و تبليغات به قدري قوي است كه مردم حتي به آمار مرگ و مير ناشي از استعمال دخانيات توجهي نشان نمي دهند. بدتر اين است كه وقتي مردم به بيماري هاي ناشي از استعمال دخانيات دچار مي شوند، از مراقبت هاي بهداشتي و درمان مناسب برخوردار نيستند.
در چنين شرايطي بايد چه كار كرد؟ بهترين كار اين است كه كشورهاي ثروتمند براي اين مبارزه با دخانيات كمك مالي ارائه كنند. با اين كمك ها مي توان مراكز درماني مناسبي را در كشورهاي فقيرتر تاسيس و بيماران را درمان كرد يا آنها را در مبارزه با استعمال دخانيات ياري كرد. اين همان مسيري است كه كشورهاي توسعه يافته سال ها پيش پيموده اند.
با اين همه تا وقتي ارتباط دخانيات و ابتلا به سرطان به وضوح اثبات نشود، جنگ ميان موافقان و مخالفان استعمال دخانيات ادامه خواهد داشت.
منبع:
     
صفحه  صفحه 19 از 58:  « پیشین  1  ...  18  19  20  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites