خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)


صفحه  صفحه 20 از 58:  « پیشین  1  ...  19  20  21  ...  57  58  پسین »
anna_nemati زن #191 | Posted: 8 Feb 2012 08:56
کاربر

 
مغز گردو تاثيرات مفيدي در تغيير طيف چربي‌هاي سرمي دارد

مطالعات نتايج يك پژوهش دانشگاهي در تبريز نشان مي‌دهد مصرف مغز گردو، اثرات مفيدي در تغيير طيف چربي‌هاي سرمي داشته و در افراد مبتلا به هيپر- ليپيدي مقدار مصرف ‌٧٥گرم در روز نتايج مطلوب‌تري دارد. براساس يك تحقيق علمي كه توسط دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي تبريز بر روي ‌١٢١ نفر و به ‌صورت تصادفي و پس از انجام آزمايش چربي‌هاي خون انجام گرفته است، مشخص شد ماده غذايي مغز گردو پروفيل چربي‌هاي سرمي را به نحو مطلوب تغيير مي‌دهد . كساني كه روزانه ‌٧٥گرم معادل ‌١٢ عدد گردوي كامل مصرف مي‌كنند به طور متوسط ‌٢٠درصد كلسترول خون آنها بعد از يك ماه كاهش مي‌يابد. اين مطالعه خاطرنشان ساخته است: براي احتراز از عوارض سوء داروهاي معمول بهتر است به افرادي كه دچار هيپرليپيدمي هستند، از مغز گردو روزانه در مقادير متوسط با پنير استفاده كنند تا هم كالري مورد نياز تامين شود و هم از بيماري ايسكميك بيماري قلبي «قلبي و نهايتا» مرگ زودرس جلوگيري شود. تحقيق ياد شده به پزشكان توصيه كرده است كه در افراد هيپرليپيرميك به ويژه هيپركلسترولميك ابتدا روزانه ‌٧٥گرم مغز گردو تجويز كرده و در صورت عدم تاثير مناسب آن از داروهاي كاهنده چربي خون استفاده كنند. در اين مطالعه تصريح شده است: افزايش كاشت درخت گردو كه هزينه مربوط به واردات داروهاي پائين آورنده كلسترول خون را كاهش مي‌دهد، صرفه‌اقتصادي براي كشور دارد. محدوده سني پژوهش مزبور ‌٢٨تا ‌٦٥سال بوده است و متوسط قد و وزن آنان نيز به ترتيب ‌١٤٤تا ‌١٩٠سانتي متر و ‌٤٢ تا ‌١١٠ كيلوگرم عنوان شده است.


==================================

كشف ماده بسيار سمى در چيپس

طبق پژوهش دانشمندان مختلف، آكريلاميد در مقايسه با مواد سمى ديگر شناخته شده در گوشت گاو و يا انواع بيماريهاى پوستى ميتواند براى انسانها تا١٠٠ برابر خطرناك تر باشد.

دانشمندان مواد غذائى، موفق به كشف ماده بسيار سمى بنام آكريلاميد شده اند كه بخصوص در سيب زمينى سرخ كرده و چيپس به وفور يافت مي شود كه تنها در آلمان ساليانه بيش از ٨هزار نفر قربانى مي گيرد!
از همين روى، ترس از (آكريلاميد) يا به قولى سم چيپس و سيب زمينى بحث داغ رسانه هاى روز بخصوص در اروپا و در آمريكا شده است.
طبق پژوهش دانشمندان مختلف، آكريلاميد در مقايسه با مواد سمى ديگر شناخته شده در گوشت گاو و يا انواع بيماريهاى پوستى ميتواند براى انسانها تا١٠٠ برابر خطرناك تر باشد.
تمامى محصولات غذائى كه داراى قند، آلبومين و يا آسپاراگيان هستند داراى آكريلاميد مى باشند. آكريلاميد اما در زمانى خود را نمايان مى كند كه محصولات غذائى بر اثر گرما و خشكى تغيير حالت دهند.
منبع خبر

حالا هي برين چيپس و هله هوله بخورين
      
anna_nemati زن #192 | Posted: 8 Feb 2012 08:57
کاربر

 
تاثیر اسید فولیک در کاهش احتمال سکته مغزیغنی کردن حبوبات و نان با اسید فولیک در آمریکا و کانادا اجباری شده تا به کاهش نقص های مادرزادی کمک کند اما در کاهش احتمال مرگ ناشی از سکته مغزی نیز موثر است.
به گزارش هلث دی ، پیش از این نیز مشخص شده بود که اسید فولیک در صورتی که به میزان کافی توسط زنان باردار مصرف شود در کاهش انواع خاصی از نواقص مادرزادی نقش دارد.
اکنون متخصصان میزان مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در این دو کشور قبل و بعد از غنی کردن نان و حبوبات با اسید فولیک مقایسه کرده اند و دریافته اند این میزان بطور قابل توجهی کاهش یافته است.
در حال حاضر میزان توصیه شده اسید فولیکه روزانه 400 میکروگرم برای بزرگسالان و 600 میکروگرم برای زنان باردار است. فولات نوعی ویتامین B است که در سبزیجات دارای برگ سبز ، میوه هایی مانند پرتقال و توت فرنگی و در محصولات غنی شده یافت می شود.


===============================

گوجه فرنگی و هویج عواملی موثر در کاهش خطرات آسم

بررسی پژوهشگران نشان می‌دهد زنانی که گوجه فرنگی و هویج و سبزیجات دیگر مصرف می کنند خطر ابتلا به آسم در آنان کمتر است.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، سبزیجات و میوه‌ها به دلیل آنتی اکسیدان ها و مواد غذایی دیگر ممکن است سبب بهبود یا جلوگیری از آسم همچنین آلرژی های دیگر شود. هویج، اسفناج وگوجه فرنگی حاوی ویتامین A هستند که این ویتامین در تنظیم سیستم دفاعی بدن و کاهش مشکلات تنفسی موثر است.
طی تحقیقات بر روی 69000 زن فرانسوی که روزانه بسیار گوجه فرنگی، هویج و سبزیجات سبز مصرف می‌کردند مشخص شد اسفناج و کاهو حدود 22 درصد، هویج حدود 20 درصد و گوجه فرنگی حدود 18 درصد بیماری‌های تنفسی را در زنان کاهش می‌دهد.
با توجه به این آمار پژوهشگران توصیه می‌کنند افراد مصرف 5 وعده سبزیجات و میوه‌ها را در رژیم غذایی خود بیافزایند زیرا مصرف این مواد نه تنها سبب کاهش مشکلات تنفسی می‌شود بلکه از بیماریهای دیگر مانند مشکلات ریوی جلوگیری می‌کند.
      
anna_nemati زن #193 | Posted: 8 Feb 2012 08:57
کاربر

 
ابتلا به دیابت نوع یک در سنین پایین و کاهش مشکلات کلیوی

محققان سوئدی اظهار کردند، کودکانی که در سنین بسیار پایین مبتلا به دیابت نوع 1 می‌شوند احتمال ابتلا به مشکلات کلیوی در دوران جوانی آنها بسیار کمتر از کودکان دیگر که در سنین بالا مبتلا به این بیماری می شوند، هستند.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، دیابت نوع یک وقتی رخ می‌دهد که سلول‌های تولید کننده انسولین در لوزالعمده به طور اشتباه توسط سیستم دفاعی بدن نابود می‌شود و این مورد دردوران کودکی بسیار شایع است.
طی تحقیقاتی بر روی 12032 کودک مبتلا به دیابت نوع یک مشخص شد افرادی که به مدت 15 سال مبتلا به دیابت بودند بیشتر به دیالیز و یا پیوند کلیه نیاز پیدا می‌کردند اما خطرات این بیماری در کودکانی که هنگام تولد تا 4 سالگی و یا 5 سالگی تا 14 سالگی به این بیماری مبتلا شده بودند متفاوت بود.
بررسی پژوهشگران نشان داد هنگامی که دیابت در سن بلوغ رخ دهد سبب تغییر هورمون ها و افزایش قند خون می‌شود که این عامل منجر به دیابت‌های مزمن در نتیجه بروز مشکلات کلیوی می‌شود.

=================================

حذف کربوهیدرات‌ها از وعده‌های غذایی، سلامت افراد را به خطر می‌اندازد

ایسکانیوز ـ طبق آخرین تحقیقات مشخص شد گرچه کاهش کربوهیدرات‌ها سبب لاغری می‌شود اما سلامت بدن را به طور جدی به خطر می‌اندازد.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از مجله British Medical، کاهش کربوهیدرات‌ها از وعده‌های غذایی سبب یبوست، اسهال خونی، سردرد و مشکلات تنفسی، بالا رفتن سطح کتون‌ها –ترکیبات آلی دارای گروه دو ظزفیتی کربونیل co و دو ریشه هیدروکربن- و اسیدهای داخل بدن می‌شود. دانشمندان بر این باورند گرچه کاهش کربوهیدرات‌ها و افزایش مصرف پروتئین عاملی برای لاغری فرد می‌شود اما زیان‌هایی که در پس مصرف نکردن کربوهیدرات‌ها به وجود می‌آید آنقدر بزرگ است که لاغر شدن در عوض بیمار شدن اصلا ارزشی ندارد.
علاوه بر مشکلات مذکور ورم مفاصل و عفونت‌های شکمی هم در پی رژیم‌های کم کربوهیدراتی به وجود خواهد آمد.
      
anna_nemati زن #194 | Posted: 8 Feb 2012 08:58
کاربر

 
هپاتيت ،بيماري مسري و نگران كننده

نام هپاتيت را حتما شنيده ايد. هپاتيت يا التهاب كبد نامي چندان خوشايند در ذهن نيست. اما با شناخت انواع آن مي توان در پيشگيري و بهبودبيماري سهمي داشت. اكثر مردم نام انواع مختلف هپاتيت هايي كه توسط ويروس ها ايجاد مي شود را شنيده ايد. مثل
A-B-C.اما هپاتيت علل بسيار زيادي دارد و فقط به نوع ويروسي محدود نمي شود،اين بيماري باعث صدمه به سلولهاي كبد شده و مي تواند موجب تورم و حساس شدن كبد شود.
بعضي انواع هپاتيت باعث صدمه دايمي به كبد
مي شود.هپاتيت ويروسي از فردي به فرد ديگر منتقل مي شود.
هپاتيت A:
ويروس هپاتيتA يا(HAV)باعث بروز اين بيماري مي شود،اين نوع هپاتيت يكي از شايع ترين و گسترده ترين بيماري هاي گزارش شده است كه با واكسن قابل پيشگيري است. اين نوع هپاتيت به دليل ويروسي بودن از فردي به فرد ديگر منتقل مي شود.

طريقه انتشارويروس:
درصورتي كه موادغذايي،آب آشاميدني يا دست ها به مدفوع فردي كه مبتلا به هپاتيت مي باشد آلوده شوند،اين نوع هپاتيت منتقل مي شود.اگر كودك مبتلا باشد مادر در حين تعويض پوشك مي تواند آلوده شود وآلودگي را به ديگر افراد خانواده انتقال دهد.هپاتيت Aازطريق تماس جنسي و يا تماس خون آلوده نيز منتقل مي شود.

علايم هپاتيت A:
خستگي بيش از حد،تب،درد عضلاني،سر درد،درد در سمت راست شكم درست زير دنده ،تهوع،بي اشتهايي و كاهش وزن زرد شدن پوست و سفيدي چشم(يرقان) گاهي همراه با تيركي رنگ ادرارو روشن شدن مدفوع،بروز علايم معمولاتا دو هفته طول مي كشد تا قبل از دو هفته هم امكان انتقال ويروس به ساير افراد وجود دارد.

درمان:
عفونت با دارو درمان نمي شود. در اكثر موارد هپاتيتAبعد از طي دوران مورد نظر خوب مي شود،با استفاده از غذاهاي پنج گروه اصلي و مصرف ما يعات زياد به بهبودي كمك مي كند .اين بيماري در ۹۹% موارد بهبود ميابد. تنها درمواردي نادربه هپاتيت فولميننت تبديل مي شود كه نياز به پيوند كبد دارد.

پيشگيري:
واكسن براي پيشگيري از هپاتيتAوجود دارد كه در دو نوبت تزريق شده و۱۰۰%ايمني مي دهد اما راههايي كه ما بايد بدانيم،شامل موارد زير است:
غذاهايي كه توسط افراد مبتلا به هپاتيت Aتهيه مي شود آلوده اند. در نتيجه رعايت بهداشت فردي به خصوص در رستورانها بسيار مهم است.
غذاها ي خام وآب آلوده نيز باعث انتقال بيماري مي شود.
شستن دستها و رعايت بهداشت فردي اصل پيشگيري از هپاتيتAاست.
      
anna_nemati زن #195 | Posted: 8 Feb 2012 08:58
کاربر

 
حقايقي در مورد ماري جوانا و زيان مصرف آن

ماري جوانا مخلوطي سبز ،قهوه اي يا خاكستري رنگ است كه از گلهاي خشكيده و ريزوبرگهاي گياه شاهدانه يا كانا بيس است.
عنصر فعال:
THC از۴۰۰ ماده شيميايي در گياه شاهدانه بيشترين تاثير روانگردان يا اختلال حواس حاصل از ماري جوانا را در خود دارد. پايداري ماري جوانا به وسيله ميزان THCموجود در آن مشخص مي شود. اطلاعات اخير شامل موارد زير مي باشد.رايجترين نوع ماري جوانا به طور متوسط۳ درصد THC است.سين سميلا از جوانه سر شاخه هاي ماده ساخته مي شودو به طور متوسط داراي ۷/۵ درصد THCاست كه البته مي تواند به ۲۴ درصد هم برسد.حشيش از گلهاي گياه ماده ساخته مي شودو حدود ۲تا۸درصد THC دارد كه اين اندازه تا۲۰ درصد هم مي تواندشامل باشد.روغن حشيش كه از حشيش گرفته مي شود از ۱۵تا ۵۰ درصدTHC است كه البته مي تواند تا حدود ۷۰ درصد هم برسد.
روش مصرف:
بيشتر مصرف كنندگان ماري جوانا بيشتر اين مخدر را داخل سيگار مي گذارند و عموماًبه عنوان Jointمي شناسند.اين نوع سيگار حدود۵/۰ تا۱گرم ماده كانابيس دارد كه از نظر THCبين۵ تا۱۵۰ ميلي گرم متغير است. اين دارو را درپيپ هم مي توان به كار برد.يك نوع ديگر مصرف استفاده از قليان bongاست. راه ديگر استفاده از ماري جوانا جايگزيني اين مخدر به جاي توتون سيگار است كه به آن blunt مي گويند. گاهي اوقات افراد ماري جوانا را داخل چاي دم مي كنند و يا با كاغذ مخلوط مي كنند.
اثرات مصرف:
اشخاص مصرف كننده احتمالاًدچار خشكي دهان ،تندي ضربان قلب،فقدان هماهنگي و عدم تعادل و واكنش پذيري مي شوند.
گاهي با استفاده اين مخدر رگهاي خوني چشم متورم مي شود ويا برخي دچار بالا رفتن فشار خون ويا دو برابر شدن ضربان قلب مي شود. اين تاثير زماني بيشتر مي شود كه ماري جوانا با ديگر مواد تركيب شود.
اثرات ماري جوانا برروي مغز:
THCباعث نابودي نورونهاي موجود در سيستم پردازش اطلاعات هيپوتالاموس يعني آن بخشي از مغز مي شود كه براي ياد گيري،حافظه و تركيب تجارب حسي،همراه با هيجان و اشتياق بسيار حياتي است.
همچنين از آسيبهاي مزمن اين مخدر،كم شدن توجه و حافظه مي باشد،حال آنكه مصرف آن در دوران پيش از تولد نوزاد با پايين آمدن تعقل كلامي در بچه هاي پيش دبستاني همراه است.

اثرات ماري جوانا برروي سيستم تنفسي:
افرادي كه به طور مرتب ماري جوانا استعمال مي كنند،ممكن است همان مشكلات تنفسي افرادي كه تنباكو مصرف مي كنندراداشته باشند.
اين افراد ممكن است دچار سرفه هاي روزانه و خلط سينه ،علايم برونشيت مزمن و اغلب خشكي سينه شوند. ادامه مصرف مي تواند،منجربه عملكرد غير طبيعي ريه ها و مجاري تنفسي شوند.دانشمندان علايم آسيب بافت ريه يا از بين رفتن آن به وسيله ماري جوانا راكشف كرده اند.
      
anna_nemati زن #196 | Posted: 8 Feb 2012 08:59
کاربر

 
بدبينى نسبت به پيرى و مشكل شنوايى

بدبينى نسبت به پيرى و رفتارهاى مشابه مى تواند اختلالات شنوايى را افزايش دهد و رفتارهاى منفى و نگرش منفى افراد در مورد پيرى باعث به وجود آمدن عواقبى در مورد سلامتى مى شود. اين نگرش منفى روى گيرنده هاى مغز افراد تأثير منفى به جاى مى گذارد بطوريكه خيلى زودتر دچار مشكل شنوايى مى شوند.


========================

مغز زنان و مردان متفاوت عمل مى كند

مغز زنان و مردان حتى هنگام استراحت و در شرايط مساوى به طور متفاوت رفتار مى كند.
دانشمندان آمريكايى مى گويند نيمكره راست مغز مردان فعال تر از نيمكره چپ آنهاست و ارتباطات بيشترى با ساير نواحى مغز برقرار مى كند، درحالى كه در زنان بخش واقع در نيمكره چپ با ساير مناطق مغز در ارتباط است.
اين تحقيقات همچنين نشان مى دهد كه بخشهاى خاصى در مغز انسان كه در هر دو نيمكره وجود دارد در زنان و مردان در شرايط يكسان به طور متفاوت عمل مى كند.
اين يافته ها مى تواند در درمان انواع بيماريها بخصوص بيماريهاى روانشناختى به پزشكان كمك كند.
      
anna_nemati زن #197 | Posted: 8 Feb 2012 09:00
کاربر

 
تزريق هورمون رشد و جلوگيرى از پيرى

هورمون رشد، جوانى و زنده دلى را به شما باز مى گرداند ابتدا اين هورمون در شرايط پزشكى خيلى خاصى كارآيى دارد و براى افراد مسن سالم اصلاً مفيد و مؤثر نخواهد بود.
هورمون رشد چيست؟
بدن، هورمون رشد را براى كمك به تقويت رشد در كودكى مى سازد. هورمون رشد توسط غده هيپوفيز (مخاطى) در مغز كه به اندازه يك نخود است توليد مى شود. با افزايش سن مقدار توليد هورمون رشد كاهش پيدا مى كند.
كارآيى هورمون رشد چيست؟
اين هورمون تنها بايد توسط پزشك براى بيمار تجويز شود و براى افراد بزرگسالى كه داراى مقدار كافى از آن نيستند، توصيه مى شود. زيرا كاهش و فقدان اين هورمون مى تواند باعث ايجاد تومورهاى غده هيپوفيز شود و درنهايت منجر به پرتودرمانى يا جراحى اين غده شود.
اين هورمون براى افراد ذيل نيز تجويز مى شود
۱) كودكان كوتاه قد ، ۲) كودكانى كه به بيمارى كليه مبتلا هستند ، ۳) كودكان مبتلا به سندروم ترنر (مربوط به اختلالات ژنتيكى) ، ۴) كودكان مبتلا به سندروم پارادر _ ويلى (مربوط به اختلالات ژنتيكى) ، ۵) تضعيف ماهيچه اى در اثر بيماريهايى مثل ايدز و HIV
مطالعات بر روى افرادى كه با كمبود اين هورمون مواجه هستند، نشان مى دهد تزريق هورمون رشد مى تواند:
۱) تراكم استخوان را افزايش دهد ، ۲) حجم ماهيچه را افزايش دهد ، ۳) چربى بدن را كاهش دهد ، ۴) توانايى قلب را براى انقباض تقويت كند ، ۵) باعث بهبود حوصله ، اعصاب و انگيزه شود ۶،) ظرفيت و توانايى افراد براى ورزش را افزايش دهد.
بنابراين برخى معتقدند هورمون رشد تركيبى مى تواند به سلامت افراد مسنى كه ميزان هورمون رشد در بدن آنهاكاهش يافته كمك كند، تا جوانى و زنده دلى خود را دوباره به دست آورد.
«هورمون رشد براى سلامت افراد مسن چه كارى انجام مى دهد؟»
مطالعات بر روى افراد سالمندى كه از اين هورمون استفاده كرده اند، نشان مى دهد، تزريق اين هورمون باعث افزايش حجم ماهيچه ها و كاهش چربى بدن مى شود. البته استفاده از هورمون و افزايش حجم ماهيچه ها باعث قويتر شدن آنها نشده است. اين در حالى است كه كارشناسان معتقدند: برنامه ورزشى قدرتى علاوه بر افزايش حجم ماهيچه ها باعث تقويت و قويتر شدن ماهيچه ها نيز مى شود و اين راه، هم ارزانتر و هم مؤثرتر از تزريق هورمون رشد است.
خطرات استفاده از هورمون رشد
استفاده از هورمون رشد عوارضى نيز به دنبال دارد؛ ۱) عرق كردن بازوها و پاها، ۲) علائمى شبيه ورم مفاصل، ۳) علائم «تونل كارپل» . تونلى به نام كارپل در مچ دست وجود دارد، كه گاهى اين تونل در اثر عواملى قطور مى شود و به اعصاب دست فشار وارد مى كند و باعث كاهش قدرت مچ دست مى شود، ۴) سردرد، ۵) نفخ، ۶) درد عضلانى، ۷) ديابت، ۸) رشد غيرطبيعى استخوانها و ارگانهاى داخلى بدن، ۹) سخت شدن و سفت شدن شريانها، ۱۰) افزايش فشارخون برخى از مطالعات نشان مى دهد، عوارض ناشى از هورمون رشد در افراد بالاى ۶۰سال خيلى بيشتر است.
«هورمون رشد به صورت قرص»
برخى از وب سايتها ادعا مى كنند كه قرص هورمون رشد نيز ساخته شده و وجود دارد و دقيقاً مى تواند همان كارى را انجام دهد كه تزريق هورمون رشد انجام مى دهد. اما اين ادعا بى اساس است زيرا در حقيقت اگر هورمون رشد بلعيده شود، در اسيد معده هضم مى شود و توسط بدن جذب نخواهد شد البته براى استفاده از هورمون رشد حتماً بايد با پزشك مشورت كنيد. زيرا پزشك به شما مى گويد كه بدن شما بدان احتياج دارد يا نه و اگر احتياج دارد چه مقدارى بايد تجويز شود.

هورمون رشد كليد عمر طولانى

ایران-تحقيقات پيشين نشان مى داد كه محدود كردن كالرى باعث افزايش طول عمر مى شود اما مطالعات جديد نشان مى دهد كه هورمون رشد بر اندازه انسولين باعث افزايش طول عمر شده و يكى از فاكتورهاى كليدى زندگى طولانى است به طورى كه حتى از محدودكردن كالرى نيز مؤثرتر است. پزشكان بر اين باورند كه گيرنده هورمون رشد و فعاليت فيزيولوژيكى طبيعى آن در تنظيم سن و طول عمر نقش مهمى ايفا مى كند. علاوه بر اينها محدودكردن كالرى به مدت ۱۲ ماه حساسيت انسولين را بهبود مى بخشد و افزايش حساسيت انسولين يك مكانيزم كليدى دارد كه باعث به تأخير افتادن پيرى و افزايش طول عمر مى شود.
      
anna_nemati زن #198 | Posted: 8 Feb 2012 09:00
کاربر

 
قرصهاى ضدباردارى براى سلامتى «مفيد» است

براساس يك مطالعه بسيار گسترده، قرصهاى ضدباردارى ممكن است زنان را از ابتلا به بيمارى قلبى و برخى سرطانها مصون بدارد.اين مطالعه كه در سمينار «انجمن آمريكايى علوم پزشكى توليد مثل» در شهر فيلادلفيا عرضه شد با شركت ۱۶۰هزار زن انجام شده است ونتايج مطالعات قبلى را داير بر اينكه قرصهاى ضدباردارى خطر ابتلا به اين بيماريها را افزايش مى دهد باطل مى كند.اين يكى از مفصل ترين مطالعاتى است كه پيرامون آثار بلندمدت مصرف قرصهاى ضدباردارى انجام مى شود و از آنجا كه با نتايج مطالعات محدودتر قبلى در تضاداست، غيرمنتظره به حساب مى آيد.
براساس اين مطالعه، خطر ابتلا به بيمارى قلبى براى زنانى كه اين قرصها را براى دستكم يك سال مصرف كرده اند در مجموع ۱۰درصد كمتر از ساير زنان است.اين قرص بويژه بدن را از حمله قلبى، آنژين و سكته خفيف مغزى مصون مى دارد و به علاوه از خطر ابتلا به سرطان رحم و تخمدان مى كاهد.پزشكان گمان مى كنند كه هورمون استروژن، كه در بسياى از انواع قرصهاى ضدباردارى وجود دارد، مانع گرفتگى رگها مى شود و به اين ترتيب از بيمارى قلبى جلوگيرى مى كند.
نقش استرس در سقط جنين
زنانى كه نشانه هاى استرس را بروز مى دهند ممكن است سه برابر ديگر زنان دچار سقط جنين شوند .به نوشته پايگاه اينترنتى دانشگاه ميشيگان ،عوامل متعددى در افزايش موارد سقط جنين در زنان باردار نقش دارند ولى به طور كلى تأثير پديده ها و عوامل روانى كمتر مورد بررسى قرار گرفته است.به عنوان نمونه ، بالا بودن مقادير هورمون مرتبط با استرس كه كورتيزول ناميده مى شود خط بروز سقط جنين را در زنان مورد مطالعه به ۹۰ درصد افزايش داد كه حدود ۶۰ درصد بيش از زنان طبيعى و بدون استرس بود.به گفته محققان بالا بودن مقادير كورتيزول خون براى بدن به اين معناست كه شرايط براى ادامه باردارى مناسب نيست .
      
anna_nemati زن #199 | Posted: 8 Feb 2012 09:01
کاربر

 
لاپاراسكوپي، شيوه نوين جراحي

اعضاي شكمي و لگني، و يا قفسه سينه، سر و يا گردن انجام مي شود. با انجام لاپاراسكوپي هم چنين مي توان نمونه هاي بافتي را براي انجام نمونه برداري جمع آوري كرد، هم چنين كاربرد توأم آن با ساير روش هاي درماني مي تواند در درمان بدخيمي ها نيز نقش داشته باشد. از آن براي برخي اقدامات قلبي و عروقي نيز مي توان استفاده كرد.
هدف
لاپاراسكوپي براي معاينه و بررسي اعضاي شكمي و لگني، و به منظور تشخيص برخي بيماري ها به كار مي رود، پس از آن و براساس شرايط موجود، مي تواند براي انجام جراحي نيز كاربرد داشته باشد. در حوزه طب زنان، لاپاراسكوپي كاربرد زيادي در معاينه قسمت هاي خارجي رحم، لوله هاي فالوپ و تخمدان ها دارد و خصوصاً در موارد دردهاي لگني در جايي كه با استفاده از روش هاي تصويربرداري تشخيصي (سونوگرافي و توموگرافي كامپيوتري) نتوان علت زمينه اي را تشخيص داد، مورد استفاده زيادي دارد. نمونه هايي از بيماريهاي زنان كه با استفاده از لاپاراسكوپي تشخيص داده مي شوند اندومتريوز، حاملگي نابجا، كيست هاي تخمداني با بيماري هاي التهابي لگن (PID)، ناباروري و سرطان مي باشند. از لاپاراسكوپي در جراحي عمومي هم براي بررسي اعضاي شكمي مثل كيسه صفرا، مجاري صفراوي، كبد، آپانديس و روده ها استفاده مي شود.
برخي از بيماري ها را مي توان در حين انجام جراحي لاپاراسكوپي و با استفاده از ابزار و وسايلي كه خاص لاپاراسكوپي طراحي شده اند درمان كرد. ابزار پزشكي كه مي تواند همراه با لاپاراسكوپي استفاده شود شامل واحدهاي جراحي الكتريكي و ليزرهاي جراحي است. به دليل كم تهاجمي بودن لاپاراسكوپي و نيز داشتن عوارض كمتر، امروزه براي انجام انواع متعددي از اقدامات اين روش جراحي باز ارجح است.
لاپاراسكوپي ميكروسكوپي مي تواند در مطب پزشك و با استفاده از لاپاراسكوپ هاي كوچك تر انجام شود. كاربردهاي باليني شايع آن در زمينه بيماري هاي زنان، نمونه برداري درد (براي اندومتريوز)، سترون سازي و اقدامات باروري مي باشد. كاربردهاي معمول آن در جراحي عمومي ارزيابي دردهاي حاد و مزمن شكمي (به عنوان مثال آپانديسيت)، ارزيابي پايه صدمات وارده، نمونه برداري و ارزيابي توده هاي شكمي مي باشد.
لاپاراسكوپي توسط متخصصين زنان، متخصصين ارولوژي و جراحان عمومي براي انجام اقدامات شكمي و لگني خيلي زياد مورد استفاده قرار مي گيرد. همچنين مورد استفاده جراحان ارتوپدي براي اقدامات ستون فقرات و جراحان قلب براي انجام جراحي هاي قلب با كمترين ميزان تهاجم نيز مي باشد. از سال 2003، در حال بررسي اين موضوع هستند كه آيا مي توان اقداماتي چون برداشتن تيروئيد و پاراتيروئيد را نيز با لاپاراسكوپي انجام داد و يا خير.
شرح عمل
لاپاراسكوپي معمولاً در بيمارستان و زير بيهوشي عمومي صورت مي گيرد. هر چند كه برخي اقدامات لاپاراسكوپيك را مي توان با استفاده از بي حسي موضعي نيز انجام داد. پس از بيهوش كردن فرد، سوندگذاري در مثانه صورت مي گيرد. به منظور آغاز عمل، يك برش كوچك درست زير ناف داده شده و براي وارد كردن لاپاراسكوپ يك كانولا* و يا يك تروكار در داخل اين برش جاي داده مي شود. مي توان براي قراردادن ساير ابزار لاپاراسكوپيك برشهاي ديگري نيز در شكم ايجاد كرد. با استفاده از يك ابزار دهنده، گاز دي اكسيد كربن در داخل شكم وارد مي شود تا فضايي را به وجود آورد كه جراح بتواند ابزار مورد استفاده را در آن حركت دهد. پس از اين كه تشخيص و يا درمان لاپاراسكوپيك انجام شد، لاپاراسكوپ، كانولا، و ساير ابزار خارج شده، برش ايجاد شده بخيه زده شده بانداژ مي شود.
لاپاراسكوپ ها براي نشان دادن تصاوير در حين انجام عمل، مجهز به دوربين بوده، همچنين بسته به نوع اقدام مورد نياز در اندازه هاي مختلفي در دسترس مي باشند. تصاوير لاپاراسكوپ در صحنه نمايشي مشاهده مي شود كه جراح از آن براي مشاهده آناتومي داخلي و هدايت عمل جراحي استفاده مي كند. همچنين از تجهيزات ويديويي و عكسبرداري نيز براي ثبت جراحي استفاده مي شود كه مي توان پس از عمل جراحي از آنها براي توضيح نتايج حاصله براي بيمار استفاده كرد.
سيستم هاي روباتيكي نيز وجود دارند كه مي توانند به لاپاراسكوپي ملحق شوند. مي توان از يك بازوي روباتيك متصل به تخت جراحي براي نگهداري لاپاراسكوپ و وضعيت دهي به آن استفاده كرد. اين كار حركت غيرعمدي دوربين را، زماني كه دستيار جراح لاپاراسكوپ را نگه مي دارد امري شايع است، كاهش مي دهد. جراح مي تواند حركات اين بازوي روباتيك را با يك پدال پايي فعال شونده توسط صدا و يا با يك پانل كنترلي دستي كنترل كند.
طي ساليان اخير ميكرولاپاراسكوپي كاربرد بيشتري پيدا كرده است. در اين اقدام از لاپاراسكوپ هاي كوچك تر (يعني 2 ميلي متري در مقايسه با لاپاراسكوپ هاي بيمارستاني كه 5 تا 10 ميلي متر است) استفاده مي شود، و بيمار نيز در مطب پزشك و تحت بي حسي موضعي و ايجاد خواب آلودگي و رخوت (كه در حين عمل بيمار بيدار است ولي بسيار آرام) تحت عمل قرار مي گيرد.
يافته هاي طبيعي
در لاپاراسكوپي تشخيصي، جراح قادر خواهد بود كه نشانه هاي يك بيماري را (به عنوان مثال، چسبندگي هاي ناشي از اندمتريوز، كيست هاي تخمداني، كيسه صفراي بيمار) سريعاً ببينند و سپس يا مي تواند آن بيماري را با جراحي تحت درمان قرار دهد و يا اقدام به يك درمان طبي مناسب نمايد. حين انجام لاپاراسكوپي تشخيصي مي توان از بافتهاي موجود در نواحي مشكوك نمونه برداري كرد، سپس يافته هاي آزمايشگاهي حاصله درمان طبي لازم را معين خواهد كرد. در لاپاراسكوپي درماني اعمالي براي برطرف كردن يك مشكل شناخته شده طبي، مثلاً ترميم فتق و يا برداشتن آپانديس، صورت مي گيرد. از آنجايي كه لاپاراسكوپي در مقايسه با جراحي باز كم تهاجمي تر است، بيمار صدمه و ناراحتي كمتري را پس از جراحي تجربه مي نمايد، اين اقدام عوارض كمتري خواهد داشت، طول اقامت بيمار در بيمارستان كمتر است و سريع تر مي تواند فعاليت هاي روزمره خود را از سر گيرد، ولي به هر حال، بسته به وضعيت بيمار و نوع درمان، نتايج متفاوت خواهد بود.
ميزان مرگ ومير و ميزان عوارض
همانند ساير جراحي ها، جراحي لاپاراسكوپيك نيز خالي از خطر نيست. خطرات موجود را بايد كاملاً براي بيمار شرح داد. تا 5 درصد از موارد جراحي لاپاراسكوپيك عارضه دار مي شوند و ميزان مرگ ومير آن 05/0درصد است. عوارض حاصله ممكن است مربوط به محل ورود باشند و ميزان خطرات بسته به عوامل خاص هر اقدام خاص متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، خطر صدمه به مجراي صفراوي مشترك در جراحي لاپاراسكوپيك بر روي سيستم صفراوي 3/0 تا 6/0 درصد است. عوامل مؤثر در ميزان ابتلا تحت مطالعه و مورد بحث هستند. احتمال وارد آمدن صدمه به عروق خوني و اعضاي داخلي وجود دارد. برخي مطالعات كه اطلاعات مربوط به اشتباهات پزشكي را بررسي كرده اند به اين نتيجه رسيده اند كه صدمات وارده از تروكار به روده ها و يا عروق خوني تا يك چهارم شكايات پزشكي در ارتباط با لاپاراسكوپي را تشكيل مي دهند. گفته شده است كه با تغيير در محل قرار دادن آن و كاربرد سوزن Verses و يا با استفاده از يك روش باز براي جاي دادن تروكار كه در آن يك كانولاي داراي لبه ضخيم (نه نوك تيز) را از طريق يك برش به محوطه شكم وارد مي كنند، مي توان اين صدمات را كاهش داد. وارد كردن تروكارهاي بعدي به عنوان يك عامل خطرساز خيلي مورد توجه هستند. ولي به هر حال، هنوز بحث و منازعه وجود دارد. در مورد اين كه كدام روش وارد كردن تروكار مناسب ترين روش در يك وضعيت خاص محسوب مي شود، چرا كه به هر حال هيچ روشي كاملاً عاري از خطر نيست. بيشترين شكايات مطرح شده در مورد لاپاراسكوپي، صدمات وارده به مجراي صفراوي بوده است (66درصد). تشخيص صحيح اين عضو توسط يك جراح مجرب، يا به وسيله يك كلانژيوگرام اين نوع آسيب را كاهش مي دهد.
اعمال جايگزين
جايگزين هاي لاپاراسكوپي، بسته به نوع بيماري در حال درمان، متفاوت مي باشند. اگر نياز به قابليت ديد بيشتر به منظور درمان بيماري باشد، مثلاً در دردهاي شديد آندومتريوزي همراه با ضايعات عميق تر، ممكن است لاپاراتومي (يعني جراحي باز شكمي با برش هاي بزرگتر) انجام شود. براي زناني كه توده هاي لگني دارند، ممكن است انجام سونوگرافي از طريق واژن روش مفيدي در به دست آوردن اطلاعات در مورد بدخيم بودن يا نبودن توده باشد و در انتخاب بين لاپاراسكوپي و لاپاراتومي كمك نمايد.
پي نوشت:
* كانولا لوله انعطاف پذيري است كه از طريق ابزار نوك تيزي به نام تروكار وارد حفره هاي بدن مي شود تا راه براي ورود لاپاراسكوپ و ساير ابزارها باز شود.
      
anna_nemati زن #200 | Posted: 8 Feb 2012 09:02
کاربر

 
قلب و خوش بيني

مطالعات نشان مي دهد، مردهايي كه خوش بين هستند كمتر در معرض مرگ ناشي از عارضه هاي قلبي قرار دارند.
پژوهشگران در كشور هلند 545 مرد بين سنين 84-64 را براي مدت 15 سال تحت نظر داشتند كه هيچ يك از اين افراد سابقه ناراحتي قلبي درزمان شروع مطالعه نداشتند. يافته هايي كه در طول اين سال ها و طي آزمون هاي مختلف به دست آمده عبارتند از:
- مردان خوش بين در طول مطالعه كمتر از بيماري هاي ناشي از قلب فوت مي كردند.
- مردان خوش بين تمايل داشتند در حالي كه مسن تر مي شوند خوش بين باقي بمانند.
اظهار نظرهاي محققين:
- خوش بيني حتي نسبت به وضعيت بيماري وخيم و مرگ قريب الوقوع نيز كاملاً با سلامت جسمي ارتباط دارد.همچنين در كاهش خطر مرگ ناشي از عروق قلبي در خانم ها حائز اهميت است و به معناي سرگرم بودن در زندگي معمولاً با انتظارات مثبت نسبت به آينده است.
آزمون كوتاه خوش بيني
شما معمولاً نصفه پر ليوان را مي بينيد يا نصفه خالي آن را؟ شما مي توانيد ميزان خوش بيني خود را با آزمون كوتاه و ساده درجه بندي نماييد:
اين اظهارات را بخوانيد و سپس تصميم بگيريد آيا شما خوش بين، تا حدي خوش بين و يا بدبين هستيد:
۱ - من هنوز انتظارات زيادي از زندگي دارم.
۲ - من چشم به آينده ندارم و نمي دانم چه چيزي در پيش روي من در سال هاي آينده قرار مي گيرد.
۳ - به نظر مي رسد كه لحظات زندگي من به كندي پيش مي رود.
۴ - من هنوز براي آينده خيلي برنامه ها دارم
راهنمايي هايي براي امتياز دادن
اظهار نظر شماره 1: چنانچه شما كاملاً موافق هستيد به خودتان 2 امتياز بدهيد، يك امتياز اگر تا حدي موافق هستيد و يا نمي دانيد و اگر موافق نيستيد هيچ گونه امتيازي به شما تعلق نمي گيرد.
اظهار نظر شماره 2:چنانچه شما كاملاً موافق هستيد هيچ امتيازي به شما تعلق نمي گيرد، يك امتياز اگر كه شما تا حدي موافق هستيد يا نمي دانيد و 2 امتياز اگر كه موافق نيستيد.
اظهار نظر شماره 3:اگر كه كاملاً موافق هستيد هيچ امتيازي ندهيد، يك امتياز اگر كه شما تا حدي موافق هستيد يا نمي دانيد و دو امتياز اگر كه موافق نيستيد.
اظهار نظر شماره 4:اگر كه شما كاملاً موافق هستيد 2 امتياز به خود بدهيد، اگر تا حدي موافق هستيد و يا نمي دانيد يك امتياز و هيچ گونه امتيازي ندهيد اگر موافق نيستيد.
طبق باور محققان، امتيازات شما هر چقدر بيشتر باشد به همان اندازه خوش بين هستيد آيا تنها خوش بيني كافي است؟
مطالعات اثبات نمي كند كه خوش بيني به تنهايي قلب شركت كنندگان را نجات مي دهد، افراد خوش بين شايد تمايل بيشتري دارند تا از خودشان مراقبت به عمل آورند و يا اين كه با معضلات و گرفتاري ها، بهتر خود را وفق دهند.
از مهم ترين مواردي كه مي تواند بر روي قلب انسان ها تأثيرگذار باشد مي توان به سيگار كشيدن، فعاليت هاي بدني، بيماري قند، فشار خون بالا، نمايه توده بدن (BMI) و مشكلات ناشي ازدواج اشاره نمود.
آيا با خوش بيني بيشتر مي توانيد به سلامت قلب خود كمك كنيد؟
هنوز به درستي معلوم نشده كه شخص بتواند خطر بيماري عروقي خود را توسط بالا بردن ميزان خوش بيني كاهش بدهد يا خير.
گرچه به نظر پيچيده مي آيد ولي ثابت شده كه انواع مختلف روان درماني مي تواند نقش مؤثري در بهبودي جسمي بيماران ايجاد كرده و اين بهبودي ساليان زيادي تداوم پيدا خواهد كرد.
      
صفحه  صفحه 20 از 58:  « پیشین  1  ...  19  20  21  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا