تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

صفحه  صفحه 22 از 58:  « پیشین  1  ...  21  22  23  ...  57  58  پسین »  
#211 | Posted: 8 Feb 2012 09:10
پخش کننده های صوتی باعث کاهش شنوایی می‌شود

کارشناسان در مورد گوش کردن به موسیقی های mp3 با صدای بلند و به مدت طولانی هشدار می‌دهند.

به گزارش health day، پل آرکیلن، مدیر بخش شنوایی سنجی دانشگاه میشیگان اظهار داشت: قرار گرفتن در معرض صدای بلند موجب آسیب بافت نرم گوش و در نتیجه فقدان شنوایی و نیز وزوز گوش می‌شود.
بر اساس آمار انجمن پزشکان خانواده و انجمن وزوز گوش آمریکا، 90 درصد بیماران مبتلا به وزوز گوش در اثر آلودگی صوتی به کاهش شنوایی نیز دچار هستند. به گفته کارشناسان سبک بودن به راحتی در گوش جای گرفتن گوشی‌ها و آی پادها موجب استفاده بیشتر جوانان و حتی میانسالان و نگرانی این کارشناسان شده است.

=========================

افزایش خطر بیماری قلبی با مونواکسید کربن

نتایج تحقیقات 9 ساله دانشمندان موسسه قلب میناپلیس حاکی است، احتمال حمله قلبی در قربانیان مونوکسید کربن که دچار بیماری قلبی هستند در سال های بعد افزایش می‌یابد.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، این دانشمندان دریافتند حدود 5 درصد این بیماران در زمان بستری در بیمارستان می‌میرند و حدود یک چهارم از این بیماران پس از گذشت 7 سال و نیم به دلیل بیماریهای قلبی جان خود را از دست می‌دهند. این آمار 3 برابر آن چیزی است که در صورت عدم مسمومیت با مونواکسید کربن مورد انتظار است.
     
#212 | Posted: 8 Feb 2012 09:11
توصيه به بيماران مبتلا به آسم؛تنها در زمان بروز علائم، دارو مصرف نكنيد

پزشكان متخصص ريه و مجاري تنفسي مي‌گويند: علي‌رغم توصيه‌هاي پي در پي درخصوص مصرف دائمي دارو در بيماران آسمي، بسياري از آنها تنها زماني از داروهاي خود استفاده مي‌كنند كه دچار حمله آسم مي‌شوند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، به نقل از Mount Sinai School of Medicine، بررسي‌ها نشان مي‌دهد تاخير در مصرف داروها و به كار بردن آنها در زمان بروز علائم شديد بيماري آسم، نه تنها موجب تشديد سير بيماري مي‌شود، بلكه فاصله بين بروز حملات را نيز كاهش مي‌دهد.

بسياري از بيماران معتقدند، تنها زماني واقعا دچار آسم مي‌شوند كه حمله به آنها دست مي‌دهد، اما واقعيت اين است كه از زمان بروز اولين سرفه‌هاي شديد تا زماني كه بافت ريه كاملا ترميم شده باشد (حدود 10 سال و حتي مادام العمر) به فرد لقب بيمار آسمي داده مي‌شود و وي ملزم به مصرف مرتب داروهاي خود حتي در زمان فقدان علامت بيماري است.
     
#213 | Posted: 8 Feb 2012 09:11
توصيه‌هاي پزشكي به افراد ديابتي در حين سفر

رعايت نكردن برخي نكات ايمني توسط افراد ديابتي، خصوصا در مورد نگهداري شيشه محتوي انسولين در حين سفر باعث بروز شوك كاهش يا افزايش قندخون و نياز به بستري شدن فوري اين اشخاص مي‌شود.

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، به نقل از مركز مطالعات متابوليسم كالج سلطنتي لندن، طي مسافرت بايد از قرار دادن شيشه انسولين در معرض نور مستقيم آفتاب خودداري شود؛ به همين جهت توصيه مي‌شود مطلقا كيف محتوي انسولين در مجاورت شيشه عقب ماشين يا كنار پنجره آفتاب گير قرار داده نشود.

همچنين، حين مسافرت هوايي بايد جدا از سپردن كيف محتوي انسولين به قسمت بار هواپيما جلوگيري شود و هميشه بايد مقداري انسولين و قرص به صورت اضافي در محل جداگانه‌اي همراه بيمار باشد تا در صورت گم شدن وسايل يا بروز هرگونه اتفاق، ‌بيمار دچار مشكل نشود.

همچنين، به عقيده متخصصان همراه داشتن دائمي ميان وعده‌هاي مناسب براي چند روز (مانند ميوه و ساندويچ‌هاي فاقد مواد قندي) براي يك بيمار ديابتي نوعي ضرورت محسوب مي‌شود؛ زيرا اين بيماران دائما دچار كاهش و افزايش قند خون مي‌شوند و در صورت دسترسي نداشتن به ماده غذايي مناسب جهت تعديل گلوكز خون ممكن است مبتلا به عارضه شوك كاهش قند شوند.
     
#214 | Posted: 8 Feb 2012 09:12
دويدن آهسته حافظه را تقويت مي‌كند

دانشمندان مي‌گويند دويدن آهسته باعث باهوشتر شدن و تقويت حافظه انسانها مي‌شود.

به گزارش پايگاه اينترنتي آنانوا، گروهي از دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه يولم در آلمان توانايي ذهني گروهي از افراد را كه به اين ورزش مي‌پرداختند طي چند هفته مورد مطالعه قرار دادند.

آنها دريافتند تمركز و حافظه ديداري اين افراد با فعاليت بدني بهبود يافته است.

شركت‌كنندگان در اين ورزش بايد هر هفته در دو جلسه ‪ ۳۰‬دقيقه‌اي دو آهسته شركت مي‌كردند و بعد از آن چندين امتحان دشوار از آنها گرفته مي‌شد.

محققان دريافتند حافظه اين افراد براي به خاطر سپردن اعداد بهبود اندكي يافته است، اما توانايي يادآوري تصاوير و فعاليتهاي ديداري مانند كارهاي نقشه‌كشي بهبود قابل توجهي را نشان مي‌داد.

محققان براي اثبات اين نكته در وسط آزمايش ورزشكاران را به دو گروه تقسيم كردند و فقط يك گروه به ورزش دو آهسته ادامه دادند. گروهي كه اين فعاليت را ادامه ندادند كاهش محسوسي در دقت پاسخ هايشان مشاهده شد.

محققان علت باهوش‌تر بودن اين افراد را نمي‌دانند، اما "سانا استراث" روان شناس مي‌گويد سرنخ اين نكته در بخش هييوكامپ مغز نهفته است كه مسئول برخي از وظايف حافظه است.

فعاليت بدني توليد سلولهاي جديد هيپوكامپ را افزايش مي‌دهد و از سلولهاي موجود نيز محافظت مي‌كند. اين امر مي‌تواند علت مفيد بودن دو آهسته براي حافظه را توضيح دهد.
     
#215 | Posted: 8 Feb 2012 09:12
روغن زیتون نافع دردهای مزمن

وجود ماده‌ای در روغن زیتون در برطرف کردن درد موثر است.


به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ محققان دریافته اند وجود ماده‌ای در روغن زیتون به نام اوله اکانتال همانند قرصهای مسکن و ضد درد عمل می‌کند. همچنین محققان خواص دیگری را در روغن زیتون کشف کرده‌اند از جمله ضدتب، آرامش بخش بودن، کاهش فشار خون و استرس.


========================

فشارخون بالا باعث اختلال تکلم و حافظه می شود

براساس نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه هاروارد، فشارخو ن بالای کنترل نشده می تواند منجر به از دست دادن حافظه کوتاه مدت و توانایی های کلامی شود.
طبق مطالعه ای که بر روی 357 مرد 67 ساله انجام شد، مشخص گردید مردان سالمندی که دارای فشارخون بالای کنترل نشده هستند، به طور قابل ملاحظه ای در صحبت کردن و پاسخگویی مشکل دارند. این افراد 4/2 بار بیشتر از افرادی که دارای فشارخون طبیعی هستند در بیان سلیس کلمات مشکل دارند و نسبت به افراد سالم 7 کلمه کمتر صحبت می کنند. همچنین این افراد دارای اختلال شناختی نیز می شوند. مطالعات نشان می دهد، مصرف داروهای ضدفشارخون باعث می شود هیچ کدام از این مشکلات برای آنها ایجاد نشود.
     
#216 | Posted: 8 Feb 2012 09:13
آبله مرغان

آبـله مـرغان یکـی از آخــرین بیماری های مربوط به کودکان اسـت کـه زیاد در مقابل ویروسش ایمن سازی نمی شود. فقط تعداد کمی از بچه ها هستند که به این بیماری مبتلا نمیـشوند، مگر اینکــه ایمن سازی و مصونیت بیشتر برقرار شـود. اگـر فـرزنــدانتان به این بیماری مبتلا شدند، کارهای بسیاری هست که میتوانید برای آسایش آنها انجام دهید.

در ایـن مقالـه مـی خـواهـیم به چگونگی منتشر شدن این ویروس، علائم بیماری، انواع قرنتینه مربوط به این بیماری و کارهایی که والدین باید برای آسان تر کردن بیماری و تبدیل نشدن آن به مرضی خطرناک تر اشاره کنیم.


آبله مرغان بیماری ویروسی است. بسیار واگیردار است و خیلی زود فقط چند روز پس از ابتلا پخش می شود. بچه ها با سرفه و عطسه کردن و رد و بدل اسباب بازی ها با همسالانشان باعث انتشار این بیماری می شوند. کودکی که به این بیماری دچار شده است حتی چند روز قبل از نشان دادن هرگونه علائمی ناقل این بیماری است. و هر کودکی که با او بازی کرده باشد، به احتمال خیلی زیاد این بیماری را خواهد گرفت.


آبله مرغان با سردرد، بی اشتهایی، خستگی و بی حوصلگی و تب آغاز می شود. چند روز بعد، لکه های قرمز کوچکی روی پوست به خصوص در قسمت های بالاتنه، شکم و پشت ظاهر می شود. هرچه بیماری پیشرفت می کند، این لکه ها به سمت گردن، صورت و سر پیش می روند. این لکه ها سر مشخصی دارند که آنها را شبیه به جوش می کند. این آبله های کوچک می ترکد و مایعی از آنها بیرون می آید و تا 5 روز باز تاول های جدیدی جای آن ایجاد می شود. همه ی این آبله ها 5 روز پس از ظاهر شدنشان از بین می روند ولی زخم ها تا دو هفته باقی می مانند و بعد می افتند.


دوره ی قرنتینه برای آبله مرغان از همان زمانی که متوجه بیماری شدید آغاز می شود و تا زمان از بین رفتن همه ی تاول ها ادامه می یابد. اگر متوجه شدید که کودکتان با بچه ای که مبتلا به آبله مرغان بوده است بازی کرده، مطمئن باشید که او نیز مبتلا خواهد شد، پس مراقبت های ویژه را انجام دهید. اجازه ندهید که بچه ی مبتلا به آبله مرغان در اطراف افراد بزرگسال و سالخورده رفت و آمد کند.


راه های مختلفی برای تسهیل این بیماری وجود دارد که می توانید انجام دهید. یکی از این راه ها کاهش خارش آبله ها است. دقت داشته باشید که با خاراندن این آبله ها به زخم تبدیل خواهند شد.


می توانید به فرزندتان آنتی هیستامین بدهید تا از خارش آن کم شود. ویسکوس زیلوکائین هم بی حس کننده ی موضعی است که برای دهان استفاده می شود، و اگر آبله های در نوحی دهان بود می توان از این دارو استفاده کرد. می توانید از لوسیون سنگ توتی هم برای خشک کردن آبله ها و کاهش خارش استفاده کنید.


از دادن هرگونه تب بر آسپیرین دار به کودک اجتناب کنید. اگر کودکی هرگونه علائم بیماری ویروسی را داشته باشد و به او آسپیرین داده شود، می تواند منجر به سندرم ری و حتی مرگ شود. فقط از استامینوفن برای کاهش درد و پایین آوردن تب استفاده کنید.


ويتامين A و C برای او بسیار مفید است. به کودک مقدار زیادی آبمیوه بدهید. اگر آبله ای روی بدن بچه هست که نمی افتد، به هیچ وجه خودتان اقدام به کندن آن نکنید. چون ممکن است باعث زخم شدن آن شود. خواباندن بچه در وان آب گرم، باعث خواهد شد که تاول خود به خود کنده شود .
     
#217 | Posted: 8 Feb 2012 09:13
علل پديد آمدن تب

تب بالا رفتن درجه ی حرارت بدن از حالت نرمال 98.6 درجه ی فارنهایت است. تب بخشی از مکانیسم دفاعی بدن است. زمانی که بدنمان با مرضی در حال مقابله است، درجه حرارت بدنمان بالا می رود. اما چرا؟ تب یکی از علائم بیماری است، تقریباً همه ی انواع بیماری هایی که بشر تاکنون شناخته است. بیماری هایی که در آن ویروس و باکتری ها به بدن تجاوز می کنند و باعث بیماری ما می شوند. اگر سیستم دفاعی بدنمان نباشد که با این امراض مقابله کند، ممکن است حتی جانمان را از دست بدهیم. سرماخوردگی، ورم لوزه، آماس گوش، آنفولانزا، برنشیت، کزاز، سرخک، گوشک، آبله مرغان، ایدز و سینه پهلو همه جزء بیماری های ویروسی و باکتریایی هستند. درجه ی حرارت بدن معمولاً با گذاشتن یک دماسنج زیر زبان به مدت 5 تا 8 دقیقه انجام می گیرد. سایر انواع گرفتن درجه ی حرارت بدن، مقعدی و زیربغلی و یک نوع مخصوص دماسنج که در گوش استفاده می شود هستند.


تب چیز خوبی است. به نظرتان عجیب بود، نه؟ تب واکنش طبیعی بدن نسبت به میکرب است. علائم تب عبارتند از: سرد شدن، درد در تمامی نقاط بدن، بیحالی و سستی، بالا رفتن درجه ی حرارت بدن، قرمز شدن گونه ها، احساس گرمی و سردی و لرز. هنگامی که تب بالا می رود بدن سرد می شود و می لرزد و هنگامی که تب پایین می آید بدن عرق می کند.


علت تب مسئله ی کاملاً پیچیده ای است. خون و سیستم لنفاوی بدن ما گلوبول های سفید خونی می سازند که با امراض مقابله می کنند. زمانی که تعداد گلوبول های سفید خود بالا می رود، برای مقابله با میکرب ها، در تقلا برای از بین بردن و جنگ با ویروس ها و باکتری ها می شوند و با این کار بدن گرم می شود و باعث می شود که درجه حرارت بدن بالا رفته و تب کنیم. هیپوتالاموس در مغز که مکانیسم تنظیم حرارت بدن را بر عهده دارد توسط ماده ی تب آور یا گلوبول های سفید که برای مقابله با امراض ساخته شده اند آسیب می بیند. از اینرو می توانیم بگوییم که تب همان چیزی است که با ویروس ها و باکتری ها مقابله می کند. به همین خاطر درست نیست که تب را یکباره و زود پایین بیاوریم. دمای 100 تا 101 درجه فارنهایت برای بدن خوب است چون نشان می دهد که بدن در حال مقابله با امراض است. اما اگر تب خیلی بالا رفت باید تلاش کرد تا کمی آن را پایین تر آورد. معمولاً برای پایین آوردن تب از آنتی پیرتیک ها یا تب بر هایی از قبیل تیلنول، آسپیرین و امثال آن استفاده می شود.


تب 104 یا 105 درجه ی فارنهایت تب بالا به حساب می آید. تب بالای 105 درجه هم ممکن است باعث صدمه زدن به سیستم عصبی بدن شود. زمانی که بدن تب دارد، هرچند که مشغول کمک کردن به بدنتان برای از بین بردن میکرب هاست، اما احساس بدی دارید. برای کاهش ناراحتی معمولاً از درمان هایی مثل گذاشتن حوله خیس سرد روی پیشانی استفاده می شود. در اینگونه مواقع از دوش آب گرم جداً خودداری کنید چون دمای بدنتان را بالاتر خواهد برد. سعی کنید در این مواقع نوشیدنی ها و آبمیوه های خنک بنوشید تا آب بدنتان تامین شود. از نوشیدن نوشیدنی های الکلی جداً پرهیز کنید. روی بدن فرد را با پتویی سبک بپوشانید تا از سرد شدن او جلوگیری شود.


در برخورد با بیماری های التهابی مثل ورم مفاصل و سرطان خون که بدن گلبول های سفید بی مصرف تولید می کند نیز فرد دچار تب می شود ولی این گلبول ها توانایی مقابله با امراض و میکرب ها را ندارند و مکانیسم حرارتی بدن به درستی تنظیم نمیشود، بدن نمی تواند حرارت را پایین بیاورد و عرق هم نمی کند. موقعیتی بسیار خطرناک است که به درمان های اورژانسی نیاز است. و تب باید به سرعت با دوش آب سرد، خوردن نوشیدنی های خنک و دور کردن فرد از زیر اشعه ی خورشید و بردن او به جاهای خنک تر پایین آورده شود.
     
#218 | Posted: 8 Feb 2012 09:14
تنها راه پيشگيري از بروز شب كوري انجام مشاوره ژنتيك پيش از ازدواج است

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز


شب كوري‌ بيماري ارثي است كه با تخريب گسترده و پيشرونده شبكيه و سلولهاي مخروطي شبكيه چشم همراه است. ابتدا ديد محيطي بيمار را دچار اشكال مي‌كند و بيمار دچار كاهش ديد در شب مي‌شود، سپس مركز شبكيه را تحت تاثير قرار داده و ديد بيمار را در روز نيز كم خواهد كرد.

دكتر ميترا زماني متخصص چشم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران

- منطقه خوزستان - گفت: اين بيماري در سنين كم بروز كرده و در بلوغ آشكار مي‌شود و در صورت كنترل نشدن در سنين بالاتر منجر به تنگ و تاريك شدن عروق شبكيه و آب مرواريد مي‌شود.

وي افزود: تنها راه پيشگيري از بروز شب كوري انجام مشاوره ژنتيك پيش از ازدواج يا تولد فرزند است.

زماني با بيان اين كه كمبود ويتامين A در افراد عادي مي‌تواند منجر به شب كوري شود، يادآور شد: بر اثر كمبود ويتامين A، رنگدانه‌هايي تيره رنگ در شبكيه چشم ايجاد شده كه به مرور محيط و مركز شبكيه را فرا مي‌گيرد.

اين متخصص چشم يادآور شد: براي راحتي ديد افراد دچار اين عارضه، استفاده از وسايل كمك بينايي يا تلسكوپ معمولي كه اجسام را درشت مي كنند، توصيه مي‌شود.
     
#219 | Posted: 8 Feb 2012 09:14
دختران نوجوان هنوز به ميزان كافي كلسيم مصرف نمي‌كنند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران


دانشمندان دانشگاه مريلند مي‌گويند با وجودي كه كاهش مصرف كلسيم در بين آمريكايي‌ها متوقف شده است اما هنوز دختران نوجوان به اندازه كافي اين ماده معدني را دريافت نمي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اين محققان اعلام كردند كه مصرف كلسيم در ميان برخي از مردم آمريكا در حال افزايش است اما دختران نوجوان و زنان جوان بويژه آمريكايي‌هاي آفريقايي الاصل هنوز هم در مقطعي از زندگي كه وجود كلسيم براي ساخته شدن تراكم اسختواني مهمترين عامل است، كلسيم كافي دريافت نمي‌كنند.

ريچارد فورشي سرپرست اين گروه تحقيقاتي از مركز غذا، تغذيه و سياست كشاورزي در دانشگاه مريلند در اين باره گفت: اين دوره مهمترين زمان براي مصرف كلسيم به ميزان كافي است.

وي افزود: اين زمان دريچه كوچكي است كه طي آن تراكم استخواني‌، كه در پيشگيري از ابتلا به پوكي استخوان در سنين بالاتر موثر است،‌ ساخته مي‌شود.

مائورين استوري، رييس اين مركز نيز در اين باره خاطرنشان كرد كه نتايج اين بررسي‌ها نشان مي‌دهد ما بايد به غني سازي كلسيم و مكمل‌هاي حاوي اين ماده معدني كه مي‌تواند ميزان دريافت كلسيم را افزايش دهد، توجه كنيم.

در اين مطالعه تغييرات بر روي بدن در صورت مصرف كلسيم و ارتباط آن با مصرف شير و ساير نوشيدني‌ها طي يك دوره 10 ساله آزمايش شده است. نتايج اين تحقيقات در چاپ آوريل مجله كالج آمريكايي تغذيه منتشر شده است.
     
#220 | Posted: 8 Feb 2012 09:14
بيماري‌هاي قلبي كودكان را جدي بگيريد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

كودكان مبتلا به بيماري‌هاي قلبي در صورتي كه تحت درمان قرار نگيرند، نارسايي قلبي، آبسه مغزي، فشارخون بالا و مرگ زودرس را در بزرگسالي تجربه خواهند كرد.

دكتر محمدرضا ميرزاآقايان جراح قلب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ضمن بيان مطلب فوق افزود: همچنين، كودكاني كه دچار تنگي سرخرگ آئورت هستند، در صورت تشخيص نامناسب و تاخير در درمان دچار اختلالات روحي، مغزي و يا مرگ مغزي ناگهاني و در صورت تغيير ريتم ضربان قلب، دچار خونريزي مغزي مي‌شوند.

وي با توجه به اين كه بيماري‌هاي قلب اطفال منشاء مادرزادي دارد، گفت: در صورت مشاهده علائمي نظير كبودي، اختلال در رشد، تعريق در هنگام شير خوردن و مشكلات تنفسي در كودكان، لازم است با پزشك متخصص مشورت شود.

اين جراح درباره عوامل تشديد كننده بيماري‌هاي قلبي در كودكان افزود: سيگار كشيدن و نوشيدن الكل توسط مادران، عفونت‌هاي مادر و مصرف برخي داروها حين حاملگي و همچنين سندرم داون در تشديد اين بيماريها نقش مؤثري را ايفا مي‌كنند.

وي افزود: با توجه به اين كه بيماريهاي مادرزادي قلبي در دوران جنيني تشخيص داده مي‌شوند، لذا بهتر است زناني كه زايمان پرخطر دارند و دارو مصرف مي‌كنند در صورت نياز سقط درماني انجام دهند.

دكتر ميرزا آقايان در پايان به خانواده‌ها تاكيد كرد: والدين بايد سلامت كودكان را جدي بگيرند و در صورتي كه فعاليت كودكان كاهش يافته است و دچار تنگي نفس و كبودي هستند حتما به پزشك متخصص مراجعه كنند.

لازم به ذكر است كودكاني كه دچار نقص در ديواره بين بطني و دهليزي مي‌شوند بدون اعمال جراحي تحت درمان قرار مي‌گيرند و بهبود مي‌يابند.
     
صفحه  صفحه 22 از 58:  « پیشین  1  ...  21  22  23  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites