خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)


صفحه  صفحه 28 از 58:  « پیشین  1  ...  27  28  29  ...  57  58  پسین »
anna_nemati زن #271 | Posted: 9 Feb 2012 14:42
کاربر

 
تشريح آخرين وضعيت بهداشتي واقدامات كنترلي مناطق زلزله زده

آخرين اقدامات بهداشتي - درماني در مناطق زلزله زده دورود و بروجرد اعلام شد.
دكتر محمد مهدي گويا -رئيس مركز مديريت بيماري هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي- با اشاره به ارزيابي سريع به عمل آمده با همكاري دانشگاه علوم پزشكي لرستان در نخستين روزهاي پس از وقوع زلزله گفت: بر اساس اين ارزيابي ها اطلاعاتي در خصوص وسعت منطقه گرفتار، ميزان تخريب منازل مسكوني و ساختمان هاي بهداشتي و شدت و ميزان آسيب ديدگي نيروهاي بهداشتي حاصل شد.
وي افزود: نتايج ارزيابي ها نشان مي داد كه مناطق روستايي گرفتار با جمعيتي حدود ۵۸ هزار نفر (۱۸ هزار نفر در منطقه دورود و ۴۰ هزار نفر در بروجرد) نيازمند بررسي و رسيدگي بيشتر هستند.
رئيس مركز مديريت بيماري هاي وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه در اين واقعه هيچ يك از نيروهاي بهداشتي - درماني دچار آسيب نشده اند اما اين در حالي است كه حدود ۶۰ مركز بهداشتي - درماني به طور نسبي تخريب و از اين ميزان ۱۶ خانه بهداشت ۸۰ تا ۱۰۰ درصد دچار آسيب ديدگي شده اند و نيز سه مركز بهداشتي - درماني به طور كامل تخريب و مابقي مراكز ۱۰ تا ۸۰ درصد آسيب ديده اند.
دكتر گويا در ادامه با اعلام اين كه هم اكنون در حال تدارك منازل پيش ساخته (كانكس) جهت ارائه خدمات بهداشتي - درماني در منطقه هستيم، ادامه داد: تا كنون هيچ بيماري عفوني در منطقه آسيب ديده رخ نداده است كه اين امر ناشي از ساماندهي تيم هاي مراقبت از بيماري ها و بهداشت محيط براي روستاييان منطقه است؛ هم اكنون تعدادي پزشك از شهرستان هاي استانهاي مجاور در منطقه حضور دارند و از اين نظر كليه نيروهاي بهداشتي - درماني در آماده باش كامل به سر مي برند و مشكلي به لحاظ ارايه خدمات بهداشتي - درماني در منطقه آسيب ديده وجود ندارد.
وي يادآور شد: با توجه به شرايط موجود و اين كه زيرساخت هاي آب آشاميدني منطقه آسيب نسبي ديده اند لذا بيشترين نگراني ما از شيوع بيماري هاي روده اي و اسهالي است و ارائه خدمات بهداشتي، تامين آب آشاميدني و برقراري نظام مراقبت از بيماري ها، نخستين اولويت كاري ما در منطقه محسوب مي شود.
رئيس مركز مديريت بيماري هاي وزارت بهداشت با اشاره به اين كه تيم هاي مراقبت حاضر در منطقه در خصوص نحوه ارايه خدمات آموزش هاي لازم را ديده اند وبا اسكان در چادرها احتمال بروز بسياري از بيماري ها از طريق آب و غذا و حشرات در فصل گرما وجود دارد و چنانچه آوار برداري به سرعت انجام نشود محل مناسبي براي زايش و تكثير پشه و حشرات خواهد بود.
دكتر گويا در ادامه، از اجراي دو برنامه واكسيناسيون در منطقه آسيب ديده طي هفته آينده خبر داد و به ايسنا گفت: واكسيناسيون فلج اطفال توأم براي گروه هاي خاصي از جمعيت منطقه انجام مي شود.
اعزام تيم هاي روانپزشكي
به استان لرستان
معاون پشتيباني سازمان بهزيستي هم به ايلنا گفت: هفته آينده بودجه آسيب ديدگان زلزله استان لرستان تعيين مي شود.
مهدي عبدوس، گفت: يكي از كارهاي اصلي بهزيستي براي ارائه كمك به زلزله زدگان، اعزام تيم هاي پزشكي و روانپزشكي به منطقه است.
وي يادآور شد: پس از اعزام تيم هاي مددكاري همه مراكز بهزيستي را فعال كرده تا بتوانند به كودكان بي سرپرست، سالمندان و معلولان خدمات ارائه دهند.
ارسال كمك هاي نقدي و غيرنقدي آژانس هاي سازمان ملل
آژانس هاي سازمان ملل در جمهوري اسلامي ايران تاكنون مبلغ ۴۵۰ هزار دلار كمك نقدي براي رفع نيازهاي اضطراري مردم زلزله زده استان لرستان اهدا كرده اند. آژانس هاي ملل متحد همچنين در حال انتقال كمك هاي غيرنقدي شامل پتو، چادر و مجموعه هاي بهداشتي به منطقه زلزله زده هستند.
صندوق كودكان ملل متحد، صندوق جمعيت ملل متحد، سازمان جهاني بهداشت، برنامه عمران ملل متحد و دفتر هماهنگ كننده امور انسان دوستانه ملل متحد اين كمك ها را ارائه مي دهند.
اين اقدامات بعد از بررسي تيم ارزيابي ملل متحد كه روز شنبه به استان لرستان سفر كرده و طي اقامت در اين استان از مناطق زلزله زده بازديد به عمل آورده و با مسئولان ارشد محلي براي ارزيابي نيازهاي اضطراري زلزله زدگان ملاقات داشته اند،صورت پذيرفته است.
صندوق جمعيت ملل متحد، مبلغ ۱۰۰ هزار دلار به عنوان كمك اوليه براي رفع نيازهاي بهداشت اوليه، همچنين نيازهاي رواني- اجتماعي قربانيان زمين لرزه در چارچوب برنامه استراتژيك پنج ساله براي آمادگي در مقابله بلايا اهدا كرده است. به علاوه اين صندوق بيش از ۶۰۰ هزار دلار اقلام و ملزومات بهداشتي كه از قبل در انبارهاي جمعيت هلال احمر به منظور توزيع در مناطق آسيب ديده نگهداري مي شده را به زلزله زدگان اهدا مي كند. اين اقلام براي مراقبت هاي پزشكي زنان، زايمان، مراقبت هاي نوزادان،كودكان همچنين مادران و حتي برنامه هاي تنظيم خانواده مورد استفاده دارند.
سازمان جهاني بهداشت در حال ارايه دو مجموعه بهداشتي اضطراري جديد است كه براي نيازهاي پزشكي ۲۰ هزار نفر طي يك دوره سه ماهه كفايت خواهد كرد.
سازمان بهداشت جهاني، همچنين در حال تاسيس دفتري محلي در دورود مشتمل بر يك كارشناس بين المللي بهداشت فوريت ها و يك دستيار برنامه براي مددرساني به مقامات بهداشتي محلي در رويارويي با نيازهاي بهداشتي و پزشكي زلزله زدگان است.

همشهری
      
anna_nemati زن #272 | Posted: 9 Feb 2012 14:42
کاربر

 
اولين سايت ويژه نابينايان در سطح خاورميانه

ايسنا: مديركل آمار و فناوري اطلاعات سازمان بهزيستي از افتتاح اولين سايت مخصوص نابينايان در سطح خاورميانه خبر داد.
مهندس بابك ميرزا حسيني افزود: اين سايت به نشاني www.roodaki.org براي استفاده افراد نابينا و كم بينا راه اندازي شده و هم اكنون در حال تكميل محتوا است.وي تصريح كرد: اين سايت با برجسته كردن مطالب صفحه، امكان استفاده آسان تر را براي افراد كم بينا فراهم مي كند و افراد نابينا نيز با استفاده از دستگاه برجسته نگار مي توانند محتويات سايت را استفاده كنند.
ميرزاحسيني با بيان اين كه سايت ويژه نابينايان به دو زبان فارسي و انگليسي طراحي شده است گفت: هم اكنون كتابخانه سايت در حال تكميل است و عناوين كتاب هاي موجود در مركز نابينايان رودكي كشور در سايت وارد شده اند.
وي خاطرنشان كرد: در تلاش هستيم تا از طريق دريافت مجوزهاي لازم متن تمامي كتاب هاي موجود در كتابخانه ملي در اين سايت قرار گيرد تا در صورت نياز فرد نابينا از طريق دستگاه برجسته نگار و يا چاپ به صورت بريل نسبت به مطالعه آن اقدام كند.مديركل آمار و فناوري اطلاعات سازمان بهزيستي به ايسنا گفت: به منظور حفظ اصل كپي رايت براي استفاده افراد نابينا يا اين امكان در مراكز بهزيستي استان ها فراهم مي شود و يا نابينايان متقاضي استفاده از كتاب هاي سايت به عضويت آن درمي آيند.
به گفته وي تاكنون دسترسي به متن كتب دانشگاهي به صورت بريل معضل پيش روي ادامه تحصيل نابينايان قلمداد مي شد كه با ايجاد اين امكان از طريق سايت نابينايان متن هر كتاب به تقاضاي فرد نابينا در سايت قرار داده مي شود.
ميرزاحسيني با اشاره به اين كه نسخه صوتي برخي كتاب هاي موجود نيز در بانك نوار سايت وجود دارد، از نابينايان درخواست كردكه براي بهبود كيفي سايت، نظرات و پيشنهادات خود را از طريق سايت منتقل كنند.
      
anna_nemati زن #273 | Posted: 9 Feb 2012 14:42
کاربر

 
هشدار سازمان بهداشت جهاني درباره اپيدمي آنفلوآنزاي پرندگان

ايرنا: سازمان بهداشت جهاني از كشورهاي جهان خواسته است كه خود را براي مقابله با اپيدمي آنفلوآنزاي پرندگان آماده و داروي كافي براي معالجه اين بيماري را تهيه كنند.
سازمان جهاني بهداشت همچنين توصيه كرده است كه براي ايجاد قرنطينه و بستن اماكن عمومي در صورت لزوم، تدابير لازم به عمل آيد، اما تاكنون تنها ۵۰ كشور يك چنين تدابيري را فراهم آورده اند.
سازمان جهاني بهداشت بخصوص نگران كشورهاي آفريقايي است كه حتي فاقد لابراتوار براي آزمايش نمونه هاي ويروس هستند. اين كشورها بيمارستان، دارو و پرسنل پزشكي لازم براي مداواي بيماران را ندارند.
سازمان جهاني بهداشت مي گويد بايد هم اكنون و قبل از بروز يك اپيدمي دركشورهاي فقيرتر، كمك لازم براي آمادگي جهت مقابله با اين بيماري انجام گيرد.

============================

مصرف بيش از حد گوشت قرمز در دوران بارداري،كودك را عصبي مي كند


ايسنا: محققان بريتانيايي اعلام كردند: مصرف بيش از اندازه پروتئين- خصوصا گوشت قرمز- توسط مادر باردار عاملي جهت بروز طيفي از اختلالات عصبي و اضطراب كودك در آينده است.
محققان دانشگاه ادينبورگ در مقاله اي كه در آخرين كنفرانس پزشكي گلاسكو ارائه كردند، مصرف فراوان پروتئين و به دنبال آن كاهش مصرف كربوهيدرات ها را باعث افزايش هورمون مسبب استرس (كورتيزول) در زنان باردار و متعاقب آن جنين وي مي دانند. اين محققان كه استفاده محدود از گوشت قرمز را به كليه زنان باردار توصيه مي كنند، معتقدند تاثير كورتيزول بيش از حد موجود در خون مادر، بيشترين تاثير خود را حدود ۲۰ سال بعد از تولد كودك ايجاد كرده و باعث عصبي شدن فرد مي شود
      
anna_nemati زن #274 | Posted: 9 Feb 2012 14:43
کاربر

 
برگزاري هشتمين كنگره ايمونولوژي و آلرژي ايران

ايسنا: از آنجا كه بيماريهاي مرتبط با سيستم ايمني بدن همچون آلرژي از جمله بيماريهايي است كه نيازمند روشهاي متعدد درماني است و نيز هر ساله يافته هاي جديدي در خصوص بهبود موثرتر اين بيماريها توسط متخصصان ارائه مي شود، لذا برگزاري كنگره هايي با موضوع ايمونولوژي ضرورت مي يابد.
دكتر موحدي دبير انجمن آسم و آلرژي، به مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي كه در برگزاري هشتمين كنگره ايمونولوژي و آلرژي ايران همكاري دارند، اشاره كرد و گفت: موسسه تحقيقات واكسن و سرم سازي رازي، سازمان حفاظت محيط زيست، مركز تحقيقات ايمونولوژي آسم و آلرژي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني مشهد، شبكه پزشكي مولكولي و انستيتو پاستور ايران در برگزاري اين كنگره با انجمن ايمونولوژي و آلرژي همكاري دارند.
وي در ادامه اظهار كرد: ايمونولوژي تومورهاي ايمن به باكتريها و ويروس ها، ايمني ذاتي، نقص ايمني، سيستم ايمني در بيماريها و دوره بارداري، روش تشخيص ايمونولوژي سيتوكين، ايمونولوژي در انتقال خون، ايمني مخاطي و ايمونولوژي در دامپزشكي از موضوعات مورد بحث در هشتمين كنگره ايمونولوژي و آلرژي ايران است.

================================

تأثير شغل پدر در سلامت روان فرزندان

مهر: نوع و محل شغل پدر يك عامل تاثيرگذار در سلامت روان كودكان است.
مشاغل پر استرس و كمتر حرفه اي پدران به طرز چشمگيري سلامت روان كودكان خانواده به خصوص فرزندان ذكور را تحت تاثير قرار مي دهد.
نتايج مطالعات حاكي است، نرخ خودكشي در فرزندان پسر خانواده هاي مذكور تا ۷۵ درصد از فرزندان دختر بيشتر است.
مشاغل كم اهميت اما پراسترس پدران مي تواند بر سلامت فيزيكي و رواني افراد خانواده به ويژه كودكان كه مراحل رشد خود را طي مي كنند تاثير چشمگير داشته باشد.
      
anna_nemati زن #275 | Posted: 9 Feb 2012 14:43
کاربر

 
افزايش سرطان روده در افراد سيگاري

مهر: افرادي كه مبتلا به سرطان روده بزرگ هستند و سيگار هم مي كشند، زودتر از زماني كه غير سيگاريها مبتلا به اين سرطان مي شوند، گرفتار شده اند.
استعمال دخانيات مي تواند ابتلا به سرطان روده بزرگ و برخي انواع ديگر سرطان را تا ۱۰سال جلو اندازد. بنابراين بهتر است افراد سيگاري يا سيگار را ترك كنند و يا از سنين جواني تحت معاينات و آزمايشات منظم پزشكي قرار گيرند.
تاكنون افراد از حدود ۵۰ سالگي شروع به انجام معاينات و آزمايشات دقيق داخلي مي كردند تا در صورت وجود توده يا موارد مشابه به موقع به درمان بپردازند، اما اخيرا تحقيقات نشان داده در صورتي كه افراد، سيگاري باشند سن ۵۰ سالگي براي شروع آزمايشات بسيار دير است ، زيرا دخانيات بروز اين گونه بيماريها را تا يك دهه جلو مي اندازد.

=============================

ناكامي در مقابله با بيماري ايدز

ايرنا: سازمان جهاني بهداشت با انتشار گزارشي در ژنو اعلام كرد : اين سازمان به هدف سه ساله خود براي جلوگيري از بيماري ايدز در كشورهاي فقير دست نيافته است. بر اساس اين گزارش ، قرار بود در سال ۲۰۰۳تا ۲۰۰۵ ميلادي داروهاي اين بيماري در دسترس سه ميليون نفر مبتلا در كشورهاي فقير قرار گيرد ولي در پايان اين مهلت دو ساله تنها يك ميليون و۳۰۰ هزار نفر از اين داروها بهره مند شدند.
گرچه در اين گزارش تصريح شده است كه دسترسي بيماران به تسهيلات درماني مرتبط با اين بيماري طي دو سال گذشته سه برابر شده است اما هم اكنون ۶ميليون و ۵۰۰هزار نفر از مبتلايان به ويروس «اچ.آي.وي» در كشورهاي فقير نياز به درمان فوري دارند.
در اين گزارش تاكيد شده است كه جامعه جهاني بودجه بسيار زيادي را براي اين كار در نظر گرفت ولي به دليل ضعف مراكز بهداشتي و نيز كمبود نيروهاي امدادگر در كشورهاي مورد نظر، اين طرح به نتيجه مطلوب نرسيد.
آمار نشان مي دهد كه در سال گذشته ۴۰ميليون نفر در سراسر جهان به ويروس اين بيماري آلوده بودند كه از اين تعداد بيش از ۳ ميليون نفر جان باختند.
      
anna_nemati زن #276 | Posted: 9 Feb 2012 14:44
کاربر

 
از هر ۱۰ كودك يك نفر كابوس هاي شبانه را تجربه مي كند

ايسنا: يك روانپزشك گفت: يك دهم كودكان زير ۵ سال، هر از گاهي كابوس هاي شبانه را تجربه مي كنند و مهمترين منشاء اين روياها، تماشاي فيلم هاي مخصوص بزرگسالان است.
دكتر حسام گفت: بسياري از كودكان پس از بيداري چيزي از محتواي روياي خود به ياد ندارند اما تاثير نامطلوبي كه ديدن كابوس بر جسم و ذهن آنها مي گذارد، همچنان پا برجاست.
اين روانپزشك رنگ پريدگي، تعريق شديد و هذيان گويي را از علايم شايع كابوس ديدن عنوان كرد و يادآور شد: معمولا كودكان پس از ديدن كابوس هاي شبانه علاقه اي به تنها خوابيدن در شب ندارند و يا از خوابيدن به هر شكل ممكن طفره مي روند.
دكتر حسام، تماشاي فيلم هاي خشن، جنگي و ترسناك را حتي همراه والدين، براي كودكان زير ۵ سال بسيار مضر دانست و اظهار كرد: كودكان زير ۶ سال تقريبا هرچه در فيلم ها مي بينند باور مي كنند و زندگي واقعي خود را با روياها پيوند مي زنند، به همين جهت بايد مانع شكل گرفتن تصاوير غير واقعي و خيالي در ذهن آنها شد. لازم به يادآوري است بازي هاي ويدئويي جنگي نيز عاملي براي ايجاد كابوس هاي شبانه كودكان هستند.

==================================

بروز عفونت هاي مقاوم با مصرف خودسرانه آنتي بيوتيك

ايرنا : مصرف خودسرانه آنتي بيوتيك عامل بروز عفونت هاي «مقاوم» در بدن مي شود.
تعداد نسبتا زيادي باكتري در دهان «كودكان» وجود دارد كه با سرماخوردگي، برخي از اين باكتري ها منجر به عفونت در حفره بيني و سينوسها مي شوند.
مصرف خودسرانه آنتي بيوتيك ها باعث مقاوم شدن اين عفونت ها و در نهايت موجب تضعيف قواي جسمي خواهد شد.
متاسفانه برخي از والدين به هنگام بروز هر نوع بيماري براي كودكان به آنها آنتي بيوتيك مي دهند، در صورتي كه فقط تجويز آنتي بيوتيك بر عهده پزشك است.
      
anna_nemati زن #277 | Posted: 9 Feb 2012 14:44
کاربر

 
درباره مسكن هاي موضعي

داروهاي موضعي كرم ها يا ژل هايي هستند كه روي پوست شما به كار مي روند. برخي از اين داروها به لايه خارجي پوست نفوذ مي كنند و بر اعصاب و بافت هاي زيرين اثر مي گذارند. برخي ديگر تنها بر سطح پوست عمل مي كنند. پمادهاي تسكين دهنده درد به برطرف شدن درد و التهابي كه درست زير سطح پوست منشأ گرفته است كمك مي كنند. داروهاي موضعي مسكن درد كه بر روي پوست به كار برده مي شوند را مي توان برحسب چگونگي عملشان به چهار گروه زير تقسيم كرد:
داروهاي بي حس كننده
۱ -EMLA، (اين حروف مخفف عبارت مخلوط اوتكتيك بي حس كننده موضعي است و اوتكتيك به معناي مخلوطي از دو ماده جامد است كه به مايع بدل مي شوند). EMLA يك كرم بي حس كننده موضعي است كه حاوي دو ماده بي حسي ليدوكائين و پريلوكائين است. پوست شما در عرض يك ساعت پس از استعمال اين دارو بي حس مي شود و حداكثر تأثير در يك تا دو ساعت رخ مي دهد. EMLA به طور شايعي به خصوص در كودكان براي كاستن درد پيش از تزريق آمپول، خونگيري، قرار دادن كانول داخل وريدي يا درمان زگيل به كار مي رود.
۲ - برچسب ليدوكائين: برچسب يا مشمع پوستي ليدوكائين را ممكن است براي تسكين درد ناشي از آسيب عصبي در بيماري هايي مانند زونا، ديابت يا سكته مغزي به كار برد.
۳ - داروهاي بدون نياز به نسخه: تعداد زيادي داروهاي بي حس كننده در بازار دارويي موجودند كه بدون نسخه پزشك قابل تهيه اند. برخي از اين داروهاي موضعي براي تسكين دردهاي خاصي طراحي شده اند ، براي مثال درد ناشي از كشيدن دندان، بواسير يا آفتاب سوختگي. از جمله اين داروها مي توان به كرم ها يا ژل هاي ليدوكائين، بنزوكائين و پراموكسين اشاره كرد كه با نام هاي تجارتي مختلف در بازار موجودند.
۴ - داروهاي كورتوني (كورتيكوستروئيدها)
كرم ها و پمادهاي كورتوني براي برطرف كردن قرمزي، تورم، خارش و ناراحتي ناشي از بيماري هاي پوستي مختلف به كار مي روند. از جمله اين داروها مي توان به اينها اشاره كرد:
- آلكومتازون
- كلوكورتولون
- دزونايد
- هيدروكورتيزون
اغلب اين داروها تنها با نسخه پزشك قابل تهيه هستند، گرچه برخي فرآورده هاي حاوي هيدروكورتيزون بدون نسخه هم فروخته مي شوند. از كورتون هاي موضعي تنها براي دوره هاي كوتاه استفاده كنيد، زيرا ممكن است باعث حساسيت و نازكي پوست شوند.
تحريك كننده هاي ضد درد
- فلفل قرمز: كاپسايسين ماده شيميايي است كه باعث تند و تيز شدن فلفل قرمز مي شود. كاپسايسين را از دانه هاي فلفل استخراج كرده و به صورت فرآورده هاي دارويي در بازار عرضه كرده اند. هنگامي كاپسايسين را بر روي پوست مي ماليد، احساس سوزشي در پوست به وجود مي آيد. تصور مي شود كه اين اثر سوزاننده سلول هاي عصبي را از ماده اي شيميايي به نام ماده P كه نقش مهمي در انتقال پيام هاي درد دارد تخليه مي كند.
معمولاً پس از چند هفته استعمال موضعي كاپسايسين اثر تسكين دهنده درد آن ظاهر مي شود. اين ماده بيش از همه براي تخفيف موقت درد مفاصلي كه نزديك سطح پوست قرار دارند مثل انگشتان زانو و آرنج مفيد است، همچنين ممكن است به تسكين درد حاصل از آسيب عصبي ناشي از زونا و ديابت كمك كند.
متانول، روغن وينترگرين و ساير مواد
موادي مانند متانول، روغن وينترگرين، اسانس اكاليپتوس يا ترپنتين باعث احساس سرما يا گرما در پوست مي شوند و به طور موقت احساس درد را مي پوشانند. اين مواد در فرآورده هاي مختلف تسكين دهنده درد به كار مي روند.
از اين داروها ممكن است براي تسكين دردهاي خفيف و گاهگاهي عضلات به كار روند، اما در اغلب اشكال دردهاي مزمن بي اثرند. به علاوه اين مواد را بايد مكرراً به كار برد و برخي از آنها داراي رايحه قوي و آزار دهنده اي هستند.
داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي
از گروه داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي (NSAID)، داروهاي شبيه آسپيرين كه اثر ضدالتهابي و تسكين بخش دارد. اشكال دارويي موضعي هم وجود دارد. از جمله ترولامين ساليسيلات را مي توان نام برد. بدون نسخه و با اسم هاي تجارتي مثل Aspercreme و Sportscreme قابل تهيه است. اين دارو را مي توان مستقيماً روي پوست به كار برد و باعث كاهش التهاب و درد موضعي شد.
براساس نتايج تحقيقي كه در سال 2004 منتشر شد فرآورده هاي موضعي گروه NSAID تنها در طول دو هفته اول مصرف بر درد ناشي از التهاب مفاصل موثر بودند و پس از دو هفته اين پمادها تاثيري بهتر از دارونما نداشتند.
منبع: mayeclinic.com
      
anna_nemati زن #278 | Posted: 9 Feb 2012 14:45
کاربر

 
مشكلات خواب در كودكان

دكتر بهروز جليلي
آرزوي هر پدر و مادر آن است كه فرزندشان راحت به خواب رفته، خواب شيرين داشته و صبح، بشاش و خندان از خواب برخيزد و هنگامي كه اين سيكل به هر دليل به هم مي خورد، در حقيقت خواب شيرين از پدر و مادر نيز سلب خواهد شد. بسياري از والدين با اين مشكل مواجه گرديده و دچار دستپاچگي و نگراني مي گردند، اگرچه كه خود در پاره اي از موارد در به وجود آوردن آن نقش دارند. البته موضوع بي خوابي و بدخوابي كودكان به زمان دبستان محدود نگرديده بلكه بايد از اولين روزهاي زندگي طفل، والدين با طرح و ساعات طبيعي خواب وي آشنا گردند تا در اين تشخيص اشتباهي رخ ندهد.
علائم اختلال
طرح خواب كودكان در سنين مختلف، تفاوت مي يابد و اكثر اوقات، والدين عزيز به دليل ناآشنايي با اين طرح، كودك خود را دچار بي خوابي اطلاق نموده و در بسياري موارد از طبيب خود درخواست تجويز داوري خواب آور مي نمايند.
طرح خواب كودكان در زمان نوزادي كاملاً با اطفال بزرگتر متفاوت است و يك نوزاد، اكثر اوقات روز را در خواب به سر مي برد. گاهي اوقات، مادر با ناديده انگاشتن چرت زدن هاي نوزاد در روز، اين را جزء خواب وي به حساب نياورده و او را بي خواب و بدخواب تصور مي نمايد.
گاهي اوقات، دليل بي قراري و بدخوابي و گريستن هاي نوزاد، ناآشنايي مادر با طرز صحيح شيردادن وي و حفظ نظافت جسماني اش است كه با رفع اين مشكلات، خواب وي منظم خواهد شد. طبيعي است كه يك نوزاد چندين بار طي خواب شبانه از خواب برخاسته و گريه كند و با شيرخوردن آرام شود و به خواب رود.
طي دوران شيرخوارگي، هرچه به يك سالگي نزديكتر شويم تعداد برخاستن هاي طفل از خواب شبانه كمتر مي شود. در حدود سنين مدرسه، طرح خواب كودك به بزرگترها شبيه تر مي گردد؛ با اين تفاوت كه آنها به ساعات خواب بيشتري نياز دارند.
يكي از مسائل ايجادكننده مشكل در خواب كودكان، حل نشدن استرس هاي روزانه آنان مي باشد كه با همراه بردن اين مشكلات به رختخواب، دچار كابوس شبانه يا وحشت شبانه خواهند شد.
اختلاف بين والدين، وجود بيماري افسردگي در كودك و بيماري هاي جسماني از جمله بيماري هاي تيروئيدي و بعضي اختلالات خوني هم ممكن است در كودك، اختلال خواب توليد كنند.
روشهاي پيشگيري از اختلال و درمان هاي اوليه و در دسترس
كودكان دبستاني را بايد در اواسط شب وادار به خوابيدن نموده و اجازه ندهيم همراه بزرگترها تا آخرين ساعات شب به ديدن تلويزيون بپردازند زيرا در غير اين صورت لطمه شديدي به زندگي تحصيلي آنها وارد خواهد شد.
بايد بزرگترها و خصوصاً مادر سعي نمايند كه ساعات قبل از خواب طفل با آرامش بيشتري توأم گردد. مادر مي تواند قبل از خواب به طفل كمك نمايد تا مشكلات روزانه خود را كه مثلاً در مدرسه براي وي پيش آمده است، براي او شرح داده و سپس سعي در توضيح راه حل رفع اين مشكلات نمايد. يكي از طرق برطرف كردن بي خوابي اطفال، ممانعت آنان از ديدن برنامه هاي مهيج تلويزيون در آخر شب و نيز يك حمام گرم و سريع، قبل از خواب مي باشد.
بايد ترس از تاريكي و دزد و جادوگر و ساير مسائلي را كه به طور طبيعي موضوعات ترس كودكان را تشكيل مي دهند براي طفل حلاجي نمود تا اين گونه ترس ها مانع به خواب رفتن طفل نگردند.
گاهي طفل از ديدن درخت هاي تنومندي كه جلوي پنجره اطاق خواب وي قرار گرفته اند توهم اشباح مي كند و دچار وحشت از به خواب رفتن مي گردد كه بايد با قراردادن بستر وي در سوي ديگر اطاق، مسئله را حل نمود.
اگر كودك درخواست نمايد كه چراغ خواب پرنوري در اطاقش روشن باشد بايد خواسته اش را برآورده نمود. اگر كودك نيمه شب به اطاق پدر و مادر آمد و بخواهد در كنار آنها استراحت كند بايد او را آرام نموده اما پس از خوابيدن به آرامي او را دوباره به اطاقش برگردانيم. گاهي اوقات كودك در اوايل يا اواسط شب با فرياد زدن از خواب مي پرد و وقتي به سراغش برويم او را به شدت مضطرب مي يابيم كه بايد پس از بغل كردن و آرام ساختن وي، دوباره سعي در خواباندن او نمائيم.
در چه صورت بايد به پزشك مراجعه نمود
در برخي موارد، اين اختلالات خواب، كابوس شبانه يا وحشت شبانه را تشكيل مي دهند كه ممكن است نياز به تجويز داروهايي خاص به طور موقت داشته باشد.
هرگز سعي نكنيد در مورد كودكان آشفته و بي خواب از خوددرماني استفاده كنيد زيرا بسياري از داروهاي آرام بخش و خواب آور در كودكان توليد اختلال رشد و اشتها و بسياري عوارض ديگر نموده و به علاوه اگر اختلال خواب نشاني از يك بيماري زيربنايي جدي اعم از جسمي يا رواني بوده باشد موجب مخفي ماندن آن و عواقب خطرناكتري خواهد شد.
به طور خلاصه در بسياري از موارد كه والدين فرزند خود را بي خواب تصور مي نمايند واقعيت چنين نبوده و نيز بسياري از اين موارد با رعايت موازين ساده فوق، قابل پيشگيري و رفع خواهد بود.
* روانپزشكي اطفال
      
anna_nemati زن #279 | Posted: 9 Feb 2012 14:45
کاربر

 
ذوب كردن چربي ها با ليزر

مديكال نيوز تودي- دانشمندان در بيمارستان عمومي ماساچوست آمريكا با استفاده از ليزر Free-Electron در طول موج هاي خاص (شيوه اي كه به آن فوتوترموليز انتخابي مي گويند) چربي پوست را حرارت مي دهند و به اين ترتيب بدون آسيب ديدن پوست، چربي از آن ترشح مي شود. به گفته آنها اين شيوه مي تواند براي درمان التهاب بافت چربي (سلوليت)، آكنه و بيماري قلبي مورد استفاده قرار گيرد.
به گفته پروفسور راكس آندرسن علت اصلي آكنه مربوط به التهاب غدد چربي پوست يا غدد سباسه است كه چند ميلي متر پايين تر از سطح پوست قرار دارند. اگر بخواهيم اين غدد را هدف ليزر قرار دهيم، بايد ليزرهايي را بسازيم كه در ناحيه اي از طيف قرار داشته باشند كه تنها تا حد اين غده ها نفوذ كنند. در حال حاضر ما توانايي ساختن اين نوع ليزر را پيدا كرده ايم و استفاده هاي درماني بالقوه آن را بررسي مي كنيم.
اين گروه پژوهشگران در حال حاضر به آزمايش اين نوع ليزر روي حيوانات آزمايشگاهي مشغولند و اميد دارند در چند سال آينده آن را روي انسان ها آزمايش كنند.
      
anna_nemati زن #280 | Posted: 9 Feb 2012 14:45
کاربر

 
كاهش خطر ابتلا به ديابت

ديابت نوع دوم به طور خزنده و به تدريج در بدن انسان پيش مي رود و ظاهر مي شود، اين نوع از ديابت كه از آن با عنوان ديابت غيروابسته به انسولين نام مي برند، به طور گسترده اي دامن گير مردم جهان است چون آنچه كه انسان مي خورد يعني انواع مواد غذايي كه در رژيم غذايي خورده مي شود و روش زندگي و كار و اشتغال تأثير زيادي بر قند خون و انسولين دارد، بنابر اين رژيم غذايي و شيوه زندگي مهمترين نقش را در كنترل بيماري ديابت نوع دوم مي تواند داشته باشد. بنا بر تحقيقات انجام شده توسط محققان به نظر مي رسد مصرف زياد ويتامين دي و كلسيم خطر ابتلا به ديابت نوع دوم را در زنان كاهش مي دهد.
به گزارش رويترز هلث از نيويورك، دكتر آناستاسيوس جي.پيتاس از مركز پزشكي تافتس- نيوانگلند و همكارانش اطلاعات مربوط به 83 هزار و 779 زن را مورد بررسي قرار دادند.
اين زنان در شروع مطالعه هيچ گونه سابقه ديابت، بيماري قلبي عروقي و يا سرطان نداشتند.در اين مطالعه جذب ويتامين دي و كلسيم از طريق غذا و مكمل ها هر 2 تا 4 سال ارزيابي شد.در كل 4843 مورد جديد ديابت در اين تحقيق كه بيش از 20 سال به طول انجاميد ثبت شد.
بر اساس جديدترين رهنمودهاي موسسه پزشكي، فقط 3 درصد زنان در اين مطالعه ويتامين دي بدنشان در حد كافي بود و درمورد كلسيم، اين ميزان به 24 درصد مي رسيد.
مقدار كلي جذب ويتامين دي ارتباط نيرومندي با ابتلا به ديابت نوع دوم ندارد، اما در مورد مكمل هاي ويتامين دي وضع فرق مي كند.محققان مشاهده كردند ميزان ابتلا به ديابت در زناني كه بيشترين جذب ويتامين دي از طريق مكمل ها را داشتند 13 درصد كمتر از زناني است كه كمترين جذب اين ويتامين از مكمل ها را داشتند.همچنين خطر ابتلا به ديابت در زناني كه بيشترين جذب كلسيم را داشتند 21 درصد كمتر از افرادي بود كه كمترين جذب كلسيم را داشتند.در اين مورد، منبع جذب كلسيم تفاوت زيادي نداشت، به طوري كه خطر ابتلا به ديابت در زناني كه بيشترين جذب كلسيم را از مكمل ها داشتند در برابر آنهايي كه پايين ترين ميزان اين جذب را داشتند 18 درصد كمتر بود.در كل، كمترين خطر ابتلا به ديابت در زناني ديده شد كه از بالاترين جذب تركيب كلسيم و ويتامين دي برخوردار بودند.
اين موضوع با ميزان ابتلا به ديابت در ميان زناني كه پايين ترين ميزان جذب اين تركيب را داشتند، قابل مقايسه است.
      
صفحه  صفحه 28 از 58:  « پیشین  1  ...  27  28  29  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا