تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

صفحه  صفحه 29 از 58:  « پیشین  1  ...  28  29  30  ...  57  58  پسین »  
#281 | Posted: 9 Feb 2012 13:45

به كودكان پفك و چيپس ندهيد


محققان باز هم از مضرات چيپس و پفك مى گويند .
پژوهشگران اعلا م كردند بررسيهاى جديد آنان نشان مى دهد مصرف ماده نارنجى رنگ تارترازين موجود در پفك موجب اختلا لا ت رفتارى ، اضطراب ، پرخاشگرى و تندخويى در كودكان مى شود.
مصرف پفك همچنين موجب پوسيدگى دندان، كاهش اشتها، عقيمى و نابارورى درآينده خواهد شد.
به گفته محققان مصرف چيپس هم به علت وجود مواد سرطانزا بسيار خطرناك است.

ايسنا- رئيس جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران نسبت به پخش تبليغات غلط توسط صدا و سيما و تشويق كودكان به مصرف نوشابه ، چيپس و پفك هشدار داد. در آستانه برگزاري هفدهمين كنگره بين المللي جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران كه طي روزهاي 24 تا 28 ارديبهشت ماه برگزار مي شود، دكتر ايرج خسرونيا- رئيس اين كنگره- نسبت به شيوع سوء تغذيه در ميان كودكان به خصوص كودكان روستايي ابراز نگراني كرد و گفت: مطالعات اخير در مناطق شهري و روستايي، حكايت از اين امر دارد كه سوء تغذيه نه تنها افراد شهري را در برگرفته بلكه روستاها را نيز شامل شده و كودكان روستايي به جاي مصرف لبنيات به خوردن پفك، چيپس و نوشابه هاي گازدار روي آورده اند كه در نتيجه، مبتلا به سوء تغذيه و كوتاهي قد شده اند.
دكتر خسرونيا توصيه كرد در سريال هاي تلويزيوني همانگونه كه استفاده از سيگار منع شده است، استفاده از مواد مضر ديگر مانند چيپس، پفك و نوشابه نيز منع شود.
رئيس هفدهمين كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلي ايران در پايان يادآور شد: در هر نوبت كه يكي از رسانه ها در مورد چيپس و پفك تبليغ مي كند، گروه زيادي از كودكان شهري و روستايي به سوي سوءتغذيه و عواقب نامطلوب آن كشيده خواهند شد.
     
#282 | Posted: 9 Feb 2012 13:46
نگاهي به گسترش سل در جهان

ترجمه: آرش سيواني
سل يك معضل روبه رشد و مهم در جهان است، مخصوصاً در كشورهاي آفريقايي كه شيوع اين بيماري توسط ايدز آسان گرديده است. تخمين زده شده كه نزديك يك ميليارد نفر در آينده نزديك به اين بيماري دچار خواهند شد و اگر كنترل درستي صورت نگيرد بيش از 150 ميليون نفر بيمار گرديده و 36 ميليون نفر جان خود را در دنيا تا سال 2020 از دست خواهند داد.
همه ساله بيش از 8/8 ميليون مورد مبتلا و نزديك 2 ميليون تلفات ناشي از سل گزارش شده است و متأسفانه حدود يكصد هزار (000/100) از دو ميليون مرگ در بين كودكان اتفاق مي افتد.
در انگلستان نيز هر سال حدود 6 هزار مورد گزارش مي شود كه اين آمار افزايش پيدا مي كند و تقريبا هرسال تعداد 5 هزارنفر در انگلستان از سل مي ميرند.
توبركلوسيس يا همان سل (اغلب آن را TB مي نامند) يك بيماري واگيردار عفوني است كه معمولاً به ريه هاي انسان حمله مي كند، ولي در عين حال توانايي حمله كردن به هر قسمتي از بدن را دارا است. ميكروب مايكوباكتريوم توبركلوسيس ممكن است به صورت نهفته و يا فعال باشد، نهفته يعني ميكروب در بدن فرد وجود دارد ولي باعث بيماري نشده است، اگر شما داراي سل نهفته باشيد علايم سل را نخواهيد داشت و نمي توانيد بيماري را به فرد ديگري انتقال دهيد ولي در صورتي كه آلوده به HIV باشيد، ويروس، سيستم ايمني شما را به حدي تضعيف مي كند كه بدن نمي تواند در مقابل ميكروب مقاومت نمايد بنابر اين ميكروب سل شروع به تكثير و رشد كرده و موجب سل فعال مي شود. زماني كه افراد مبتلا به سل ريوي و يا فرد مبتلايي كه گلو درد دارد عطسه يا سرفه بكند و يا آواز بخواند يا بخندد و يا حتي صحبت كند قطره هاي خيلي كوچك كه حاوي ميكروب سل مي باشد ممكن است در هوا پخش شود و چنانچه فرد ديگري اين ميكروب ها را تنفس كند امكان سرايت كردن اين بيماري به آن فرد نيز وجود دارد. درك اين موضوع كه تفاوتي بين مبتلا شدن به سل و دارا بودن سل وجود دارد بسيار حائز اهميت است، فردي كه مبتلا به عفونت سل است ميكروب هاي سل و يا باكتري هاي سل را در بدن خود دارد. سيستم هاي دفاعي بدن، اين افراد را در مقابل ميكروب ها حفاظت كرده و اين افراد بيمار محسوب نخواهند شد.
حتي اگر فردي در مراحل اوليه ابتلا به سل قرار گيرد اين به آن معنا نيست كه آن فرد دچار بيماري سل خواهد شد. اغلب افرادي كه مبتلا مي شوند بيماري سل را در خود پرورش نمي دهند زيرا كه سيستم دفاعي بدن، اين افراد را در مقابل بيماري محافظت مي كند.
معمولاً موارد حاد بيماري سل بر اثر فعاليت عفونت قديمي در افرادي كه سيستم ايمني آنها درست و خوب كار نمي كند صورت مي گيرد. كارشناسان معتقدند كه در حدود 10 ميليون آمريكايي مبتلا به ميكروب هاي حاوي سل هستند و تنها در حدود 10 درصد از اين افراد بيماري سل را در مدت زندگي در بدن خود پرورش مي دهند و 90 درصد باقيمانده هرگز بر اثر ميكروب سل بيمار نمي شوند و حتي توانايي انتقال به افراد ديگر را نيز ندارند.
چه كساني مبتلا مي شوند؟
همه افراد مي توانند دچار بيماري سل شوند. با اين حال بعضي گروه ها در مخاطره بيشتري براي ابتلا به بيماري فعال سل هستند. گروه هاي زير در خطر بالاتري قرار دارند:
- افرادي كه دچار عفونت HIV (ويروس ايدز) هستند
- افرادي كه در تماس نزديك و طولاني با كساني هستند كه به سل مبتلا شده اند.
- افرادي كه بدن آنها در شرايطي است كه كمتر قادر به محافظت در برابر بيماري ها مي باشد، به طور مثال: بيماران قندي، بيماران ريوي ناشي از استنشاق ذرات سيليس كه به آن سيليكوز نيز مي گويند و يا افرادي كه تحت مداواي داروهايي هستند كه مي توانند از فعاليت سيستم ايمني بدن جلوگيري به عمل آورند مانند استفاده دراز مدت از داروهاي كورتوني.
- متولدان كشورهايي كه ميزان بيماري سل در آن كشورها بالاست.
- برخي از اقليت هاي نژادي يا قومي
- افرادي كه يا ساكنين تسهيلات مراقبتي هستند و يا در آن مكان ها به كار مشغول مي باشند. مانند: آسايشگاه هاي سالمندان، زندان ها و برخي از بيمارستان ها
- كاركنان مراقبت هاي بهداشتي و ديگران مانند محافظان زندان ها
- افرادي كه سوءتغذيه دارند
- افراد الكلي، معتادان، استفاده كنندگان از مواد مخدر تزريقي، افراد بي خانمان.
علايم بيماري سل كدامند؟
يك فرد مبتلا به سل هيچ گونه علامت و آثار خاصي نشان نمي دهد. يك فرد مبتلا به بيماري سل ممكن است بعضي، هيچ كدام و يا تمام علايم زير را دارا باشد:
- سرفه هايي كه قطع نمي شود، احساس خستگي تمام مدت و طولاني، كاهش وزن، از دست دادن اشتها، تب، سرفه هاي خوني (براي 3 هفته و يا بيشتر)، تعرق شبانه و احساس درد در قفسه سينه. اين علايم ممكن است با ديگر گونه هاي بيماري ريوي اتفاق بيافتد، بنابراين مراجعه به پزشك حائز اهميت مي باشد و شما بايد فرصت لازم را براي تشخيص بيماري در اختيار پزشك قرار دهيد. به خاطر داشته باشيد كه فرد داراي بيماري سل ممكن است احساس سلامتي كامل كرده و تنها بعضي از اوقات دچار سرفه شود. چنانچه شما احتمال مي دهيد كه در معرض ابتلا به سل قرار گرفته ايد به عمل آوردن يك آزمايش سل ضروري است.
چگونگي ابتلا به سل
دو طريق وجود دارد كه مبتلا شدن به اين بيماري را امكان پذير مي سازد.
اولين طريق به فردي اطلاق مي شود كه فرد براي چندين سال داراي عفونت سل بوده ولي كاملاً سالم است اما بالاخره زماني خواهد رسيد كه سل در اين فرد ظهور مي كند. علت اين امر ممكن است تضعيف دستگاه ايمني ناشي از يك بيماري ديگر مانند ايدز و يا ديابت باشد و يا بر اثر سوءاستفاده از دارو و يا الكل و يا حتي ناشي از كاستي مراقبت هاي بهداشتي بنابه دلايل مختلف از جمله بي خانمان بودن باشد.
علت هرچه باشد مهم نيست، مشكل زماني است كه قدرت تدافعي بدن براي محافظت از خود دچار صدمه گردد در آن هنگام عفونت سل مي تواند به بيماري سل تبديل شود. در برخي مواقع زماني كه يك فرد اولين بار ميكروب هاي سل را تنفس كند، بدن قادر به محافظت از خود در برابر بيماري نخواهد بود و ميكروب ها در ظرف چند هفته به بيماري سل فعال تبديل شده و رشد مي كند.
آزمايش پوستي سل چيست؟
آزمايش پوستي سل روشي است تا معلوم گردد كه شخص دچار عفونت سل است يا خير. اگر چه براي اين منظور بيش از يك روش آزمايش پوستي وجود دارد، اما روش ترجيحي و بهترين آن استفاده از آزمايش مانتو است.
براي اين منظور، يك مقدار كم از مواد آزمايشي درست در زير لايه بالايي پوست (معمولاً در زير پوست بازو) قرار داده مي شود. دو، سه روز بعد بازوي شخص را امتحان مي كنند. اگر يك برآمدگي يا ورم به وجود آمده باشد آن را اندازه گيري مي كنند، اهميت اندازه گيري اين برآمدگي براين است كه فاكتورهاي خطر سل را معلوم و مشخص مي سازد.
زماني كه پزشك متوجه گردد كه فرد داراي عفونت سل است اقدام بعدي اين است كه پي ببرد فرد دچار بيماري سل است يا خير و اين كار از طريق چندين آزمايش شامل عكسبرداري راديولوژي از قفسه سينه و آزمايش خلط انجام مي شود. توصيه مي شود اگر شغل شما ايجاب مي كند و زماني كه شما در معرض خطر بالا براي ابتلا و يا انتقال سل هستيد و يا در صورت داشتن علايم و يا زندگي نزديك با افرادي كه اخيراً دچار بيماري سل شده اند، حتماً آزمايش توبركولين به عمل آوريد.
همان طور كه قبلاً ذكر شد اگر شما جزو افرادي هستيد كه احتمال وجود بيماري سل در آنها وجود دارد (براي مثال اگر از لحاظ ويروس ايدز مثبت هستيد) و قبلاً هرگز آزمايش پوستي انجام نداده و يا سابقه اي از آخرين نتيجه در دست نيست، شما حتماً بايد مورد آزمايش قرار بگيريد.از سل مي توان جلوگيري كرد، حتي اگر شما در خطر بالاي ابتلا به اين بيماري قرار داشته باشيد.
مسافرت هاي هوايي
بسياري از افراد از اين هراس دارند كه مسافرت هاي هوايي تجاري برايشان همراه با خطر ابتلا به سل باشد ولي تاكنون هيچ موردي كه به خاطر مسافرت هوايي سل ايجاد شده باشد، گزارش نشده است .
پيشگيري و درمان سل
يك روش موثر جهت پيشگيري از سل اين است كه تعداد زيادي از افراد جامعه را بر عليه سل مصون كنيم. در انگلستان نوزادان و كودكان بين 10 تا 14 سال را واكسينه مي كنند، اگرچه حدي براي سنين بالا قايل نيستند اما واكسيناسيون براي افراد بالاي 45 سال توصيه نمي شود مگر اينكه آنها جزو افرادي باشند كه گروه پر خطر خوانده مي شوند.
درمان اين بيماري بستگي به اين دارد كه شخص داراي بيماري سل بوده و يا تنها داراي عفونت سل مي باشد.
در مورد شخصي كه داراي عفونت سل است ولي هنوز دچار بيماري نگرديده مي توان از ابتلاي اين شخص جلوگيري به عمل آورد و هدف از اين عمل جلوگيري و از بين بردن ميكروب هايي است كه باعث هيچ گونه صدمه اي نمي شوند اما احتمال فعال شدن آنها وجود دارد.
چنانچه پزشك تصميم بگيرد كه شخص بايستي از طريق جلوگيري درمان شود معمولاً مصرف روزانه يك دوز از ايزونيازيد Izoniazid (آن را INH نيز مي نامند) كه يك داروي ارزان قيمت براي درمان سل است را تجويز مي نمايد و شخص بيمار بايد INH را براي مدت 6 تا 9 ماه (براي بعضي بيماران تا يك سال) همراه با آزمايشات دوره اي مصرف نمايد. آزمايشات دوره اي به اين خاطر صورت مي گيرد تا اطمينان حاصل شود كه فرد دارو را طبق تجويز پزشك مصرف مي كند يا خير و همچنين ميزان تأثير دارو براين بيماري از طريق همين آزمايشات تعيين مي گردد.
در صورتي كه شخص دچار بيماري سل باشد درمان الزامي است. در ساليان دور هنگامي كه يك فرد به بيماري سل دچار مي شد براي ماه ها و شايد سال ها مجبور بود كه در بيمارستان بستري شود و در اكثر موارد به روي اين افراد جراحي نيز به عمل مي آوردند اما امروزه سل را مي توان توسط داروهاي مؤثر درمان كرد، در اغلب اوقات بيمار تنها براي يك مدت كوتاه در بيمارستان بستري مي شود و مي تواند به مصرف دارو در بيمارستان و سپس در خانه ادامه دهد، برخي از مواقع اصلاً نيازي به بستري شدن فرد در بيمارستان نيست و بعد از چند هفته احتمالاً فرد قادر خواهد بود تا به فعاليت هاي معمول خود ادامه داده و هيچ گونه نگراني در مورد سرايت اين بيماري به ديگران نداشته باشد.
اين ميكروب هاي مقاوم مي توانند باعث بيماري سل شوند. درمان اين نوع سل به دليل اين كه داروها نمي توانند ميكروب ها را از بين ببرند بسيار مشكل تر خواهند بود. طريقه انتقال سل MDR دقيقاً همانند سل معمولي مي باشد.
براي اين كه در بيماران مبتلا به سل، سل MDR به وجود نيايد، اطلاع از دستورالعمل هاي پزشكان براي مصرف داروهاي سل بسيار حائز اهميت است.
آيا يك بيمار مبتلا به سل مي تواند ديگران را دچار بيماري كند؟
جواب مثبت است، چنانچه شخصي دچار بيماري سل بوده و مداوا نشده باشد زماني كه مداوا را شروع مي كند به طور معمول سرايت بيماري از او به شخص ديگر انتقال پيدا نخواهد كرد. خطر بسيار كمي براي انتقال از طرف بيماري كه مداوا شده، داروهاي خود را به صورت مرتب استفاده كرده و واكنش او نسبت به معالجه مثبت است وجود دارد. مصرف داروها اغلب انتقال بيماري را در مدت چند هفته غيرممكن مي سازد.
در معرض بودن مختصر به منبع سل به ندرت شخص را مبتلا مي سازد، اين تماس روزانه و دايمي است كه معمولاً باعث سرايت بيماري مي شود و همچنين سروكار داشتن با تختخواب، ملحفه ها، كتب، مبلمان و يا ظروف غذايي فرد بيمار، عفونت را انتشار نمي دهد.پزشك معمولاً اقدام به تجويز تركيبي از چند دارو مي كند (اغلب اوقات INH به اضافه 2 يا 3 داروي ديگر شامل ريفامپين، پيرازيناميد و اتامبوتول مصرف اينگونه داروها معمولاً حدود 9 ماه ادامه دارد و بيمار احتمالاً بعد از چند هفته احساس خواهد كرد كه رو به بهبود است.
لازم به ذكر است كه بيمار بايستي مصرف دارو را به صورت منظم و براي تمام مدت دوره مداوا ادامه دهد (طول درمان را كامل نمايد) چنانچه دارو به طور نامنظم مصرف گردد و يا احتمالاً از مصرف آن خودداري شود، شخص مجدداً بيمار شده و احتمالاً ديگران را نيز به سل مبتلا مي سازد، در نتيجه بسياري از مقامات بهداشتي درمان تحت نظر مستقيم (DOT) را توصيه مي كنند، چنانچه دارو صحيح مصرف نگردد، فرد مصرف كننده براي بار دوم به بيماري سل مبتلا مي گردد اين بار درمان سل مشكل تر مي شود زيرا بدن در برابر دارو مقاوم گرديده است و ديگر دارو اثربخشي سابق را نخواهد داشت.
براي پي بردن به چگونگي بهبودي، انجام معاينات منظم الزامي است، برخي اوقات داروهاي مصرفي براي مداواي سل مي توانند باعث عوارض جانبي گردند. سل مقاوم به داروي چند منظوره بي اندازه خطرناك است، بنابراين بيماران بايستي تمام داروهاي خود را به صورت صحيح و به طور كامل مصرف نمايند.
سل مقاوم نسبت به چند دارو چيست؟
سل مقاوم به چند دارو كه آن را به صورت مختصر MDR مي گويند يكي از شكل هاي بسيار خطرناك سل است كه در آن بعضي از ميكروب هاي سل در برابر تأثير برخي داروهاي سل مقاوم مي شوند و اين زماني رخ مي دهد كه بيماري سل به طور صحيح مداوا نشده باشد.
چنانچه پزشك مداوا طريق جلوگيري را پيشنهاد كند، دستورات او را موبه مو انجام دهيد و اگر دارويي تجويز بشود اطمينان حاصل كنيد كه آن را به روشي كه تجويز گرديده دقيقاً مصرف نماييد اگر به مداوا نيازي نباشد، آنچه را كه پزشك توصيه مي كند انجام دهيد، ممكن است پزشك توصيه نمايد كه براي يك آزمايش ديگر رجوع كنيد و آن در صورتي است كه شما در شرايط خاصي براي ابتلا به بيماري هستيد و يا امكان رشد آثار بيماري در شما وجود دارد.
خوشبختانه تقريباً تمام افراد سالمي كه دچار سل مي شوند در صورت دريافت راه حل براي درمان مناسب به طور كامل بهبودي خود را بازخواهند يافت. اگرچه برنامه هاي مصون سازي تاثيرات مثبتي براي جلوگيري از سل داشته است، اما هنوز در برخي نقاط دنيا يكي از عوامل مهم مرگ و مير به شمار مي آيد.
بهترين راه كنترل سل در تمام دنيا بهبود وضعيت تغذيه، بهتر كردن وضعيت زندگي و بالابردن سطح اقتصادي و فرهنگي است.
منبع: American lung Associration
همشهری
     
#283 | Posted: 9 Feb 2012 13:46
رابطه قهوه و ژن ها

ترجمه: محمد ملائكه- محققان مي گويند كه قهوه مي تواند احتمال بروز حمله قلبي را در شما كاهش يا افزايش دهد بسته به اين كه داراي چه ژن هايي باشيد.بر طبق يك مطالعه جديد افرادي داراي تركيب ژنتيكي معيني كه سبب مي شود قهوه بسيار كند تجزيه شود اگر دو يا سه فنجان قهوه در روز بنوشند، نسبت به افراد با ژن هاي مشابه كه يك فنجان قهوه يا كمتر مي نوشند۳۶، درصد بيشتر در معرض خطر حمله قلبي قرار دارند و اگر بيشتر از چهار فنجان قهوه بنوشند، ميزان خطر تا 64 درصد افزايش مي يابد.احمد السهامي، سرپرست اين مطالعه در دانشگاه تورنتو كانادا مي گويد: اطلاعات ما دال بر آن است كه كافئين اضافي كه در سيستم باقي مي ماند، مضرات بيشتري مي تواند داشته باشد.از طرف ديگر، افرادي كه كافئين را سريع تر تجزيه مي كنند و 2 يا 3 فنجان قهوه در روز مصرف مي كنند، 22 درصد كاهش در خطر حمله قلبي در مقايسه با افرادي با تركيب ژنتيكي مشابه كه فقط يك فنجان يا كمتر در روز مصرف مي كنند، خواهند داشت.
محرك طبيعي
مطالعات جديد ديگر هم اثرات مثبت و هم اثرات منفي مصرف كافئين را نشان داده است. بررسي هاي گذشته در زنان و مردان آلماني نشان داده است كه در مصرف كنندگان قهوه به ميزان زياد خطر ايجاد بيماري هاي قلبي- عروقي و ديابت نوع 2 كاهش مي يابد.تحقيق ديگر منتشر شده در سال 2005 نشان داد افرادي كه قهوه فاقد كافئين مصرف مي كنند در خونشان سطوح بالاتري از كلسترول هاي معيني نسبت به افرادي كه كافئين را به طور منظم مصرف مي كنند، وجود دارد.اما بيشتر نگراني ها پيرامون اثرات بالقوه منفي قهوه بر سلامتي روي كافئين متمركز شده است. تحقيقات اين نظر را تاييد مي كند كه كافئين، محركي طبيعي است كه به وسيله ممانعت از اثرات يك هورمون به نام آدنوزين كه به طور طبيعي باعث حفظ گشادي و قطر رگ مي شود، باعث تنگ شدن رگ هاي خوني خواهد شد.
تغييرات روي يك ژن
در اواخر دهه 90 محققان كشف كردند كه انسان ها انواع مختلفي از آنزيم ها براي تجزيه كافئين را در بدن حمل مي كنند. به نظر السهامي افرادي كه دو نسخه از ژن CYP1A2*۱A را دارند ممكن است كافئين را 4 بار سريعتر از آنهايي كه ژن CYP1A2*۱F حمل مي كنند، تجزيه كنند.او و همكارانش DNA بيش از 2 هزار بيمار را همراه با تعداد برابري از افراد سالم كه از نظر سن، جنس و محل سكونت مشابه بودند، بررسي كردند. مطالعه مبتني بر گذشته آنها نشان داد كه مصرف 2 يا 3 فنجان در هفته باعث 36 درصد افزايش در خطر حمله قلبي در افرادي كه داراي ژن CYP1A2*۱F هستند و نوشيدن 4 فنجان قهوه يا بيشتر در روز سبب 64 درصد افزايش در همان گروه مي شود.السهامي مي گويد: ميزان بالاي كافئين در حال گردش در بدن ممكن است عمل آدنوزين را مسدود كرده و باعث تنگ شدن رگ هاي خوني و به دنبال آن حمله قلبي شود . افرادي كه براي ژن CYP1A2*۱A هوموزيگوت بودند به اين معني كه دو نسخه از ژن براي تجزيه سريع كافئين را حمل مي كنند، خطر حمله قلبي آنها به وسيله نوشيدن قهوه كاهش مي يابد در ميان اين داوطلبان، 2 يا 3 فنجان قهوه سبب 22 درصد كاهش در خطر حمله قلبي شد. نوشيدن بيش از 4 فنجان تنها اندكي احتمال بروز حمله قلبي را كاهش داده است.اين اولين بار است كه دانشمندان بررسي منظم را درباره اينكه چگونه ژن ها مي توانند روي اثر قهوه بر خطر حمله قلبي تاثير بگذارند، انجام دادند. اين مطالعه بخشي از يك فرايند بزرگتر بود به طوري كه دانشمندان فهميدند چگونه ژن ها باعث مي شوند برخي رژيم هاي غذايي و عادات و رفتارها براي برخي افراد سودمندتر و اعتيادآورتر از سايرين باشد. تعداد كمي از افراد مي دانند كه آيا آنها ژن CYP1A2*۱F را حمل مي كنند يا نه، اما السهامي تاكيد مي كند كه ظاهراً خوردن فقط يك فنجان قهوه در روز هيچ گونه اثرات ضدسلامتي نخواهد داشت. او مي گويد: هنوز خيلي زود است كه ضروريات رژيم غذايي خود را تغيير دهيم و اضافه مي كند كه تحقيقات پيگيري كننده براي اثبات قطعي اين موضوع لازم است .

همشهری
     
#284 | Posted: 9 Feb 2012 13:47
رفع نقص هاي مادرزادي ژنتيكي ممكن است؟

ايرنا: تمامي آنچه بدن يك انسان را تشكيل مي دهد حاصل تقسيم و تمايز توده كوچك سلولي است كه پس از لقاح به وجود مي آيد.
تشكيل اين توده سلولي توپ مانند نقطه آغاز حيات انسان است. توده كوچكي كه تبديل به جنين مي شود. هريك از سلولهاي اين توده حاوي برنامه يا دستور ژنتيكي خاصي هستند كه بر اساس آن هريك به تنهايي مي توانند به يك اندام كامل تبديل شوند. اما اين برنامه مخصوص تنها مدت كوتاهي در حافظه سلولهاي اوليه جنيني باقي مي ماند. با رشد اين توده كوچك، سلول ها رفته رفته تخصصي تر و تبديل به اندام هاي جنين مي شوند.
تنها تعداد اندكي از سلول هاي اوليه جنيني اين برنامه ژنتيكي خاص را در خود حفظ مي كنند. اين سلول ها كه به سلول هاي بنيادي معروفند مي توانند براي تمام عمر، اندامي را كه در آن واقع شده اند نوسازي كنند، مانند سلول هاي مغز استخوان. سلول هاي بنيادي كه در مغز قرمز استخوان موجودند به طور مداوم تكثير مي شوند و سلول هاي خوني جديد مي سازند. اين سلول ها قبل از تولد و هنگام تكامل جنين در بدن مادر، از طحال و جگر جنين به مغز استخوانها منتقل مي شوند. انتقال اين سلول ها تا هنگام تولد در جريان خون جنيني ادامه دارد.
زمان تولد نوزاد و هنگام قطع بند ناف مي توان خون حاوي سلول هاي بنيادي را از ناف گرفت و ذخيره كرد.خوني كه هنگام تولد از بند ناف نوزاد گرفته مي شود در بانك هاي ژنتيكي- خوني و در شرايط ويژه نگهداري مي شود.بانك هاي ژنتيكي- خوني مراكزي هستند كه در كشورهاي پيشرفته دنيا فعالند و در آنها سلول هاي بنيادي نوزادان نگهداري مي شود.
خوني كه از بند ناف نوزاد گرفته مي شود در دو محفظه جدا و در دماي صدوهفتادوپنج درجه زير صفر فريز مي شود.از آنجا كه سلول هاي ريشه اي دست كم تا بيست و يك سال بعد از تولد قابليت خود را حفظ خواهند كرد، مي توان در صورت نياز اين سلول ها را به بدن تزريق كرد و قسمت آسيب ديده يا بيمار را بازسازي كرد.در نتيجه نگهداري اين سلول ها به نوعي بيمه سلامت نوزاد تازه متولد شده محسوب مي شود.
اما نگهداري سلول هاي بنيادي به علت پيچيده بودن تكنولوژي ژنتيكي بسيار پرهزينه است. نگهداري اين سلول ها در بانك هاي مخصوص مستلزم پرداخت سالانه مبلغ گزافي است كه هر كسي قادر به پرداخت آن نيست. تنها كشورهاي معدودي در سراسر جهان از اين تكنولوژي برخوردارند و حتي در برخي از كشورها مانند اسپانيا به علت مخالفت كليسا و مغايرت با قوانين مذهبي فعاليت اين بانك ها ممنوع است.
يكي از اين بانكهاي ژنتيكي مركز Vita34 در آلمان است كه در واقع اولين بانك ژنتيكي- خوني اروپا نيز محسوب مي شود. هفته جاري متخصصان اين مركز اعلام كردند كه موفق شده اند يك پسر پنج ساله مبتلا به آنوميا كم خوني را به كمك تزريق سلول هاي ريشه اي به مغز استخوان او درمان كنند. اين پسر از سه سالگي به آنومي آپلاستيك دچار شده بود.
در اين نوع كم خوني مغز قرمز استخوان توانايي ساخت گلبول هاي قرمز را از دست مي دهد.تنها راه شناخته شده درمان اين بيماري در حال حاضر مصرف دارو براي تمام عمر است.
متخصصان مركز Vita3 سال ۲۰۰۵ هنگام تولد برادر اين پسر سلول هاي بنيادي نوزاد را از خون بند ناف او جدا و فريز كردند. ابتدا نمونه خوني دو برادر طي آزمايشات ژنتيكي به طور كامل بررسي شد. سه ماه بعد پس از گزارش مثبت آزمايشها و مشخص شدن شباهت ژنتيكي بسيار نزديك دو برادر سلول هاي بنيادي كه از نوزاد گرفته شده بود به مغز استخوان برادر پنج ساله و بيمار تزريق شد. پس از شش ماه و در هفته جاري متخصصان مركز Vita34 اعلام كرده اند نتيجه تزريق سلول هاي بنيادي موفقيت آميز بوده و استخوان سازي در مغز استخوان پسر بيمار از سر گرفته شده است.
Vita34 اعلام كرد آماده است نمونه خوني نوزادان تمامي خانواده هاي آلماني را كه يك فرزند مبتلا به سرطان دارند به طور رايگان نگهداري كند.
موفقيت آميز بودن نتيجه اين تزريق نه تنها ثابت كرد كه فريز كردن سلول ها در دماي منهاي صدو هفتاد و پنج درجه قابليت آنها را تغيير نخواهد داد، بلكه مي توان اميدوار بود كه بتوان به كمك سلول هاي بنيادي گرفته شده از خون خواهر يا برادر نقص هاي ژنتيكي مادرزادي را نيز برطرف كرد.
     
#285 | Posted: 9 Feb 2012 13:47
تنهايي جوانان علت تمايل به قرص هاي روانگردان

مهر: با توجه به اين كه مصرف قرص هاي روانگردان بسيار آسان تر از انواع مواد مخدر ديگر است و عوارض به مراتب شديدتر دارد، بايد علل مصرف آن ريشه يابي شود.
يكي از دلايل تمايل افراد به ويژه جوانان به مصرف مواد مخدر، تنهايي آنان در عصر سرد فن آوري است. در حال حاضر عموماً مشغله والدين بيشتر شده و وقت كمتري را با فرزندان سپري مي كنند. آسيب شناسان معتقدند: يكي از نيازهاي اصلي بشر اين است كه شنيده شود و مورد تاييد قرار گيرد. وقتي والدين كنار فرزندان حضور ندارند يا آن قدر خسته و بي حوصله هستند كه انگيزه اي براي شنيدن مسائل فرزندان ندارند، موجب احساس تنهايي در فرزند شده و زمينه را براي نفوذ دوستان مساعدتر مي كند. از طرف ديگر، نوجواني سن تمايل به داشتن هيجان است.
نوجوانان بايد انرژي فعال خود را به طريقي تخليه كنند. وقتي منزل به جاي اين كه جايگاه محبت و عاطفه و صميميت باشد، صرفاً استراحتگاهي براي رهايي از خستگي فعاليتهاي خارج از منزل باشد استفاده از مواد مصنوعي براي ايجاد شادي و هيجان كاذب تعجبي ندارد.

=======================

آنفلوآنزاي مرغي در مصر

ژينگ هوا- با اعلام دو مورد جديد ابتلاء انساني به آنفلوآنزاي مرغي در مصر تعداد مبتلايان به اين بيماري در اين كشور به 7 نفر رسيد.
به گفته وزير بهداشت مصر، حاتم القبالي، آزمايش ها بر روي دو دختر نوجوان در منطقه كفر الشيخ، در 125 كيلومتري شمال قاهره- كه با مرغ هاي آلوده بازي كرده بودند- ابتلاء آنها را به ويروس H5N1، عامل آنفلوآنزاي مرگبار پرندگان را ثابت كرده است. به اين ترتيب تا به حال 7 نفر در مصر به آنفلوآنزاي مرغي مبتلا شده اند كه دو نفر از آنها فوت كرده اند؛ 5 نفر ديگر يا بهبود يافته اند يا در حال درمان در بيمارستان هستند. مصر براي اولين بار دو ماه قبل از شيوع آنفلوآنزاي مرغي در ميان طيور خبر داد و دو هفته قبل اولين مورد ابتلاء انساني به آنفلوآنزاي مرغي در اين كشور را گزارش كرد.
     
#286 | Posted: 9 Feb 2012 13:47
تغيير در توازن خانواده ها

مهر: تحولات بسيار گسترده جامعه ايراني طي سالهاي اخير، باعث تغيير نقش اعضاي خانواده و در نتيجه بر هم خوردن بسيار سريع و عميق توازن خانواده ها گرديده كه منجر به دوام نيافتن خيلي از ازدواج ها شده است.
دكتر عليرضا عابدين، متخصص روانشناسي باليني با اذعان به ناقص و كم بودن تحقيقات در خصوص خانواده و مسائل اجتماعي كشور، خاطرنشان كرد: تحقيقاتي كه در خصوص شخصيت ايرانيان انجام شده، «قدرت طلبي» را به عنوان شاخصه بارز آنان معرفي مي كند كه هم در زنان و هم در مردان ايراني مشاهده مي شود.
عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي، تغييرات بسيار گسترده و سريع جامعه ايران مانند بالا رفتن ورودي دختران به دانشگاه نسبت به پسران را باعث تغيير تعاريف و نقش اعضاء خانواده و در نتيجه بر هم خوردن توازن خانواده ايراني دانست و اظهار داشت: به دنبال اين تحولات، نقش سنتي مرد به عنوان فرد نان آور و قدرت طلب خانواده و به عبارتي «ديكتاتور بخشنده» يا زن كه با تعاريف گذشته مي توان به او لقب «وابسته پرخاشگر» را داد، تغيير داده است.

========================

نحوه نادرست زندگي علت نيمي از سرطان هاست

ايسنا: در گزارشي از سوي انجمن سرطان آمريكا آمده است كه نيمي از مرگ و ميرهاي ناشي از ابتلا به سرطان ها در ايالات متحده به دليل نحوه نادرست زندگي مانند استعمال دخانيات است و با ايجاد تغييرات در شكل زندگي مردم مي توان از اين مرگ و ميرها جلوگيري كرد. در اين گزارش پيش بيني شده است كه در سال ۲۰۰۶ نزديك به ۵۶۴ هزار و ۸۳۰ تن در اثر ابتلا به سرطان جان خود را از دست خواهند داد كه ۱۷۰ هزار مورد آن به دليل استعمال دخانيات است. همچنين طبق اين گزارش كه در مجله وال استريت منتشر شده، علت حدود دو سوم از كل موارد ابتلا به سرطان نيز مربوط به تركيبي از رژيم غذايي نامناسب، فقدان تحرك بدني و ورزش و نيز ابتلا به اضافه وزن مي باشد. به علاوه لازم به ذكر است كه بسياري از مردم از انجام آزمايشات ادواري و منظم براي كنترل احتمال ابتلا به سرطان هايي كه در مراحل ابتدايي قابل درمان هستند، غفلت مي كنند.

==============================

علت پس زدن كليه هاي پيوندي

ايلنا: مديرعامل انجمن حمايت از بيماران كليوي، اعلام كرد: علت اصلي پس زدن كليه پيوندي، مسائلي نظير تغذيه، كمبود داروها، مسائل بهداشتي، شرايط نامناسب آب و هوا و عدم مراجعه مجدد به پزشك است.
قاسمي تصريح كرد: متاسفانه در برخي نقاط كشور شرايط آب و هوايي براي افراد پيوندي مناسب نيست و اين شرايط در كنار ضعف بيماران بر افزايش پس زدن پيوندها، موثر است. يكي ديگر از دلايل اين امر اين است كه هر فرد پيوندي بيمه شده حدود ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان در ماه هزينه مي كند كه اين رقم براي افراد بيمه نشده ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان برآورد مي شود. قاسمي، با اشاره به پس زدن پيوند كليه در كشور، گفت: در دنيا ۱۰ تا ۱۵ درصد پيوندهاي كليه پس زده مي شود كه اين آمار در دو سال پس از انجام جراحي بين ۲۰ تا ۳۰ درصد است.
     
#287 | Posted: 9 Feb 2012 13:48
مصرف ميوه و سبزي باعث كاهش سكته مي شود

ترجمه صدف كوه كن- مصرف 5 تكه ميوه و سبزي در روز قادر به كاهش احتمال بروز سكته در افراد است. طبق يك نتيجه گيري كه از هشت مطالعه در رابطه با تأثير ميوه و سبزي بر بروز سكته، به دست آمد، نشانگر آن است كه هر چقدر ميزان غذاي سالمي كه افراد مصرف مي كنند بيشتر باشد، نرخ بروز سكته- كه عامل مرگ و ناتواني در افراد است - نيز كاهش مي يابد.
پروفسور گراهام مك گرگور از دانشكده پزشكي دانشگاه لندن در بررسي هاي اوليه رابطه بين مصرف ميوه و سبزي و كاهش سكته را بررسي كرد.
در اين بررسي مشخص شد كه مصرف ميوه و سبزي در كاهش ميزان سكته كارآمدند، اما اينكه به چه ميزان قادر به كاهش سكته هستند، مشخص نگرديد.
در اين آزمايش بيش از 257500 نفر از آمريكا، ژاپن و اروپا مورد بررسي قرار گرفتند و دانشمندان دريافتند كه افرادي كه بيش از 5 وعده ميوه و سبزي در روز مصرف مي كنند، كاهش 26 درصدي نسبت به كساني كه كمتر از اين مقدار در روز مصرف مي كردند در نرخ بروز سكته نشان دادند.
اين موضوع از اهميت ويژه اي برخوردار است، چرا كه براي دستيابي به كفايت تغذيه اي بايد بيش از 5 وعده ميوه و سبزي در طول روز مورد مصرف قرار مي گيرد.ميزان متوسط مصرف ميوه و سبزي در طول روز در بيشتر كشورهاي توسعه يافته بين 5-3 وعده غذايي است. در واقع يك وعده از سبزيجات حاوي 77 گرم و يك وعده از ميوه ها مساوي 80 گرم است.
افزايش ميزان پتاسيم
در حقيقت سكته در اثر گرفتگي يك شريان از شريان هاي مغز يا خونريزي در اطراف مغز مي تواند اتفاق بيفتد و در حدود 17 ميليون نفر در هر سال در اثر ابتلا به بيماري هاي قلب و عروق جان خود را از دست مي دهند. بالا بودن فشار خون، ديابت، سيگار كشيدن، بالا بودن ميزان كلسترول، چاقي و عدم تحرك از عوامل خطر بيماري هاي قلبي و عروقي به شمار مي آيند.
ميوه ها و سبزي ها منبع بسيار غني از مواد مغذي مثل ويتامينC، بتاكاروتن و پتاسيم و همچنين پروتئين هاي گياهي و فيبرهاي غذايي هستند.
طبق تحقيقات، مشخص شده است كه پتاسيم يكي از مهم ترين عوامل در جلوگيري از سكته به شمار مي آيد. پرفسور مك گرگور در تحقيقي در مجله نست بيان مي كند كه: افرادي كه پتاسيم بيشتري دريافت مي كنند، سطح فشار خون آنها نيز كاهش قابل ملاحظه اي مي يابد و اگر شما ميوه و سبزي مصرفي خود را از 3 وعده در روز به 5 وعده افزايش دهيد، ميزان پتاسيم دريافتي روزانه شما 50 درصد افزايش پيدا خواهد كرد.از طرف ديگر ميوه ها و سبزي ها كالري بسيار كمي دارند، ميزان چربي در آنها پائين است و حاوي مواد مغذي مثل آنتي اكسيدان ها هستند كه از ديگر مزاياي آنها به شمار مي آيد.
همشهری
     
#288 | Posted: 9 Feb 2012 13:48
مثانه مصنوعي ساخته شد

لوس آنجلس تايمز- دانشمندان توانسته اند در يك پيشرفت عمده در توليد اندام هاي مصنوعي، با رشددادن سلول هاي خود بيماران در آزمايشگاه، مثانه توليد كنند و اين مثانه ها را در بدن هفت كودك مبتلا به عارضه مادرزادي اسپانيا بيفيدا بكارند و نشان دهند كه اين اندام هاي پيوندي براي 5 سال و حتي بيشتر كار مي كنند.
اين دستاورد كه خبر آن در نشريه پزشكي بين المللي لانست به چاپ رسيده است، اولين موردي محسوب مي شود كه اندام هاي مصنوعي پيچيده تر از پوست و استخوان، در بدن انسان پيوند مي شوند.
دانشمندان با اين پيشرفت، بيشتر به روزي نزديك شده اند كه بتوانند اندام هاي جديدي را براي افرادي كه آنها را در بيماري يا جراحت از دست داده اند در آزمايشگاه رشد دهند.
آزمون هاي باليني فرآيند ساختن مثانه مي تواند تا انتهاي امسال آغاز شود. گروه دانشمنداني كه اين كار را انجام داده اند، از شيوه اي مشابه براي رشددادن عروق خوني، كليه، كبد و ساير اندام ها استفاده كرده اند و برخي از آنها را در بدن جانوران پيوند زده اند.
مثانه اندام بسيار ساده تري نسبت به كبد يا كليه است، اما موفقيت استفاده ازبافت هاي مصنوعي در انسان ها بيانگر آن است كه در آينده مي توان اندام هاي پيچيده تر را در آزمايشگاه رشد داد و نياز به انتظار طولاني براي اندام هاي پيوندي را برطرف كرد. افراد، به دلايل مختلفي مثل نقائص مادرزادي، بيماري هاي عفوني، جراحات، ديابت، مسموميت با فلزات سنگين و برداشتن مثانه به دليل سرطان، ممكن است اين اندام خود را از دست بدهند. در حال حاضر جراحان، مثانه را با ساختن يك محفظه نگهداري ادرار با استفاده از روده جايگزين مي كنند، اما اين شيوه مشكلات بسياري از جمله بازجذب سموم، تشكيل سنگ و آسيب كليوي به خاطر بالارفتن فشار درون اين محفظه را ايجاد مي كند.
دكتر آنتوني آتالا و همكارانش در دانشكده پزشكي دانشگاه ويك فارست در ايالت كاروليناي شمالي براي حل اين مشكل، تكه كوچكي از مثانه در حدود يك تمبر پست را برداشتند. هر بخش از مثانه از سه لايه تشكيل شده است؛ عضله در خارج، لايه كلماژني پشتيبان در وسط و سلول هاي پوششي تخصص يافته در داخل كه مجاور ادرار قرار مي گيرد. اين گروه پژوهشي، سلول هاي عضلاني و پوششي را براي 30 روز در آزمايشگاه رشد دادند. و پس از انجام سي تي اسكن و تعيين اندازه مثانه، چارچوبي از يك پليمر قابل تجزيه از لحاظ زيستي ساختند. سلول هاي عضلاني و پوششي رشد داده شده در خارج و داخل اين چارچوب قرار داده شدند و مجموعه حاصل براي 2 تا 3 هفته در محيط آزمايشگاهي رشد داده شد. سپس تيمي از جراحان باقيمانده، مثانه بيمار را برمي دارند و از بافت مصنوعي براي دوباره سازي مثانه استفاده مي كنند. در نهايت، اندام بازسازي شده درون صفاق (غشايي كه روي احشا را درون شكم مي پوشاند و حاوي رگ هاي خوني است) پيچيده مي شود. برقراري جريان خون به اين اندام پيوندي مانع موفقيت تلاش هاي قبلي براي بازسازي مثانه بوده است. اما اين بار ظاهراً رگ هاي خوني جديد توانستند از صفاق به عضو جديد وارد شوند.
اين گروه تحقيقاتي، مثانه هاي آزمايشگاهي را به 9 كودك مبتلا به بيماري اسپانيا بيفيدا پيوند زدند. در اين بيماري نقصان مادرزادي، در بسته شدن لوله عصبي نخاع وجود دارد؛ در نتيجه مثانه اين بيمار سفت و غيرقابل ارتجاع است و فشار بالاي حاصل درون آن به كليه منتقل مي شود و به آن آسيب مي زند و در عين حال بي اختياري ادراري هم وجود دارد.
در اين بيماران كه بيش از 4 سال پيگيري شدند، بافت پيوندي به طور موفق عمل كرد و مثانه مصنوعي حتي هنگامي كه بيشتر از 10 برابر اندازه طبيعي اش پر شده بود افزايش فشار نداشت و نشت ادراري هم وجود نداشت. محصول بعدي اين گروه تحقيقاتي، احتمالاً رگ هاي خوني مصنوعي خواهد بود.
     
#289 | Posted: 9 Feb 2012 13:48
آنفلوآنزاي مرغي در اردن

بي بي سي- سويه (نوع) كشنده h5n1 ويروس آنفلوآنزاي مرغي در اجساد پرندگان مرده در يك مرغداري خصوصي در شمال اردن يافت شده است.
نتيجه آزمايشاتي كه پنج شنبه شب انجام گرفته، حاكي است پرندگان به دليل آلودگي به ويروس آنفلوآنزاي مرغي مرده اند.
به تازگي مواردي از آلودگي به ويروس آنفلوآنزاي مرغي در اسرائيل، غزه و ساحل غربي رود اردن ديده شده بود.دولت اردن در روزهاي اخير تلاش كرده مردم را نسبت به شيوع اين بيماري حساس كرده و كمك كند تا پرندگان آلوده را از بين ببرند.
سويهh5n1 ويروس آنفلوآنزاي مرغي تاكنون عامل مرگ بيش از صد نفر در گوشه و كنار جهان بوده است.اين ويروس مي تواند از لاشه پرندگان به انسان منتقل شود، اما تاكنون هيچ موردي گزارش نشده كه در آن اين ويروس از فردي به فرد ديگر منتقل شده باشد.
تازه ترين قرباني در چين
در همين حال بر اساس گزارش رسانه هاي دولتي چين، روز جمعه يك زن 29ساله، يازدهمين نفري است كه قرباني ويروس كشنده h5n1 در اين كشور شده است.به گزارش خبرگزاري شينهوا اين زن در شهر شانگهاي جان سپرده است.اين اولين مورد شناخته شده در شانگهاي است كه 160 مركز پيگيري اين بيماري در درمانگاه هاي آن فعال هستند.دفترچه هاي راهنما براي مبارزه با شيوع آنفلوآنزاي مرغي نيز به طور گسترده در ميان مردم پخش شده اند.مشخص نيست اين زن چگونه در معرض بيماري قرار گرفته است.كارشناسان نگرانند كه ويروس با جهش ژنتيكي به اين قابليت نيز دست يابد و ميليون ها نفر را در سراسر جهان بكشد.
     
#290 | Posted: 9 Feb 2012 13:49
زنان گوشه گير بيشتربه علت سرطان سينه فوت مي كنند

ايلنا: احتمال مرگ و مير زناني كه پس از تشخيص ابتلاي خود به سرطان سينه، از رابطه اجتماعي و شركت در محافل دوستانه اجتناب مي ورزند، بسيار بيشتر از ديگر زنان است. محققان دانشگاه كاليفرنيا به منظور اثبات اين موضوع، وضعيت تاهل، تعداد دفعات تماس با دوستان و آشنايان در زمان تشخيص بيماري و ميزان حمايت اجتماعي و عاطفي اطرافيان افراد مبتلا به اين بيماري مبتلا شده اند را مورد بررسي قرار دادند.
اين افراد تا ۶۶ درصد بيشتر از ديگر زنان در معرض مرگ و مير ناشي از اين بيماري هستند.

======================

چهار ميليون پزشك براي پاسخگويي به نيازهاي بهداشتي در جهان

واحد مركزي خبر: سازمان جهاني بهداشت اعلام كرد براي پاسخگويي به نيازهاي بهداشت در سطح جهان به چهار ميليون پزشك و پرستار نياز است.
به گزارش پايگاه اينترنتي شبكه پنجم تلويزيون فرانسه، سازمان جهاني بهداشت در گزارش سالانه خود اعلام كرد از اين چهار ميليون پزشك و پرستار حدود دو ميليون و ۳۰۰هزار نفر در كشورهاي در حال توسعه مورد نياز است. در اين گزارش به مشكل جذب پزشك و پرستار در كشورهاي فقير جهان اشاره و تأكيد شده است كه بايد هرچه سريع تر راه حلي براي اين معضل پيدا شود. براساس اين گزارش ۵۷كشور جهان با كمبود نيرو در امر بهداشت مواجهند كه ۳۶تاي آنها در آفريقاي زير صحرا هستند.
     
صفحه  صفحه 29 از 58:  « پیشین  1  ...  28  29  30  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites