تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

صفحه  صفحه 40 از 58:  « پیشین  1  ...  39  40  41  ...  57  58  پسین »  
#391 | Posted: 9 Feb 2012 14:43
خنديدن عملکرد رگ های خونی را 'بهبود می بخشد'

يک مطالعه تازه حاکی است که تماشای يک فيلم کمدی باعث بهبود عملکرد رگ های خونی می شود.
پژوهشگران در دانشکده پزشکی دانشگاه مريلند در شهر بالتيمور، تاثير تماشای يک فيلم خنده دار را با يک فيلم اضطراب آور مقايسه کردند.

محققان با ارائه نتايج مطالعه خود در کالج قلب شناسی آمريکا گفتند که جريان خون افراد مورد مطالعه در اثر اضطراب 35 درصد کاهش پيدا کرد، درحالی که خنديدن جريان خون را 22 درصد افزايش داد.

تيم محققان آمريکايی 20 داوطلب سالم غيرسيگاری را با ميانگين سنی 33 سال مورد مطالعه قرار دادند.

اين گروه بخشی از يک فيلم غم انگيز مانند "نجات سرباز رايان" يا قسمتی از فيلمی شاد و خنده دار مانند "کينگ پين" را تماشا کردند.

دست کم 48 ساعت بعد فيلمی که تاثيری عکس فيلم اول داشت، برای آنها نمايش داده شد.

داوطلبان در شب پيش از تماشای هر فيلم از خوردن غذا پرهيز کردند و مورد آزمايش قرار گرفتند تا معلوم شود رگ های خونی بازو چگونه به افزايش ناگهانی جريان خون واکنش نشان می دهد.

داوطلبان درحالی که در اتاقی با درجه حرارت کنترل شده دراز کشيده بودند 15 دقيقه از فيلم را تماشا کردند.

پس از نمايش فيلم، رگ های خونی آنها بار ديگر مورد آزمايش قرار گرفت.

'خنديدن خطر بيماری قلبی را کاهش می دهد'

در پی تماشای بخشی از فيلم اضطراب آور، جريان خون در رگ های بازوی 14 نفر از 20 داوطلب کاهش پيدا کرد.

در مقابل، تماشای فيلم خنده دار باعث تمدد و سست شدن رگ های خونی 19 نفر از 20 داوطلب شد که برای سلامت خوب است.

محققان اشاره کردند که خنديدن باعث اتساع بافت های تشکيل دهنده جداره داخلی رگ های خونی، موسوم به "اندوتيليوم"، و افزايش جريان خون می شود.

اندوتيليوم تاثير زيادی بر عملکرد رگ های خونی و تنظيم جريان خون، انعقاد و غلظت خون دارد و در واکنش به زخم، عفونت يا التهاب شروع به ترشح مواد شيميايی می کند.

اين جداره همچنين نقش مهمی در بروز ناراحتی های قلب و عروق بازی می کند.

نقص عملکرد جداره داخلی رگ های خونی يکی از علائم اوليه ابتلا به ناراحتی های قلب و عروق است.

دکتر مايکل ميلر، از دانشگاه مريلند که اين تحقيقات را هدايت کرده است می گويد: "اندوتيليوم نخستين مرحله تصلب شراين (atherosclerosis) است، بنابرين با توجه به نتايج مطالعه ما، قابل درک است که چرا خنديدن ممکن است برای حفظ سلامت اندوتيليوم و کاهش خطر بيماری های قلب و عروق مفيد باشد."

او افزود: "خندين دست کم از تاثير فشار روحی که برای اندوتيليوم مضر است می کاهد. هفته ای سه بار ورزش هر بار به مدت 30 دقيقه و 15 دقيقه خنديدن در روز، احتمالا برای سلامت عروق خوب است."
     
#392 | Posted: 9 Feb 2012 14:43
من كيستم؟


من چه كسي هستم؟ نشاني خانه ام كجاست؟ اسامي فرزندانم؟

هنوز حسين سرشار يادمان نرفته بازيگر سريال اجاره نشين ها، خواننده اپرا و دوبلور قديمي، كسي كه بالاخره اين سؤال ها به طرف او نيز هجوم آوردند. ولي چه چيز باعث شد كه او حتي نشاني خانه اش را به ياد نياورد بعد هم سردرگمي و در نهايت مرگ. احتمالاً فكر مي كنيد كه او و تمام افرادي كه به اين وضعيت اسفناك دچار مي شوند دچار فراموشي شده اند. آلزايمر، بيماري است كه اغلب ما آن را با نام فراموشي مي شناسيم.
ولي آيا هر كسي كه دچار فراموشي مي شود، مبتلا به آلزايمر است؟
آلزايمر يك بيماري پيش رونده مغزي است كه جمعيت زيادي را در جهان درگير خود كرده است. سير مخرب اين بيماري و هزينه هاي ناشي از آن
همه ساله در حال افزايش است. تخمين زده مي شود كه 24 ميليون نفر در سراسر دنيا به اين بيماري مبتلا باشند و 84درصد از كل مرگ و ميرها را تشكيل مي دهند. امسال صدمين سالي است كه اين بيماري كشف شده است.
در رابطه با اين بيماري، علل و عوامل و همچنين راهكارهاي پيشگيري و درماني آن با دكتر حميدرضا ترابي، متخصص بيماري هاي مغز و اعصاب مصاحبه اي ترتيب داده ايم كه با هم مي خوانيم.
* زوال عقل چيست و چه علايمي دارد؟
در بيماري زوال عقل قواي عقلاني و توانايي ذهني و شناختي كاهش پيدا مي كند. تمام بيماران مبتلا به آلزايمر دچار زوال عقل هستند ولي هر بيماري كه دچار زوال عقل است لزوماً مبتلا به آلزايمر نيست. در حقيقت آلزايمر به طور مجزا يكي از بيماري هاي زوال عقل است.
* زوال عقل به چه علتي رخ مي دهد؟
علل زيادي باعث ايجاد زوال عقل مي شوند. امروزه چون افراد مسن دچار كاهش و افت حافظه مي شوند اكثر افراد يا حتي خانواده به او مارك آلزايمر مي زنند. زوال عقل به دو دسته قابل برگشت و درمان پذير و غيرقابل برگشت كه سردسته آنها بيماري آلزايمر است تقسيم مي شوند.علل قابل برگشت اين بيماري شامل مسموميت با الكل و دارو، افسردگي، افزايش آب مغز، اختلالات هورموني بخصوص تيروئيد، كمبود تغذيه بخصوص ويتامين B12، سكته مغزي، عفونت مغزي و اختلالات اعضاي بدن مثل كبد و كليه است. در نتيجه علل غيرقابل برگشت نيز مغز به صورت پيش رونده تحليل مي رود، چروكيده شدن مغز و اختلال در حافظه و شناخت، فراموشي و اختلالات رفتاري و ناتواني به صورت زمين گير شدن همگي باعث ابتلاء فرد به بيماري آلزايمر مي شوند.
از علل ديگر زوال عقل غيرقابل بازگشت پاركينسون همراه زوال عقل، بيماري ايدز، ام.اس پيشرفته و ضايعات عروقي متعدد و سكته هاي مغزي متعدد است.
* چه تفاوتي بين فراموشكاري طبيعي در سنين پيري و آلزايمر وجود دارد؟
آلزايمر در سنين بالا مشخصات خاصي دارد كه توسط مشاهدات پاراكلينيك از جمله معاينه بيمار،
CT اسكن و MRI به تشخيص اين بيماري مي رسيم. در مورد بيماران مسن كه فراموشي دارند مي توان عللي از جمله افسردگي را بيان كرد. به هر حال با معاينات دقيق و انجام آزمايش ها، تصويربرداري از مغز و بخصوص استفاده از تكنيك هاي جديد تشخيصي، مي توان به وجود آلزايمر در بيمار پي برد.
هم اكنون نيز شيوه نوين تشخيصي كه تازه به ايران آمده انجام Volumetric MRI يا اندازه گيري حجم مغز است. اين روش كاهش حجم سلول هاي مغز را نشان مي دهد كه ميزان كاهش اين سلول ها وجود بيماري آلزايمر را تاييد مي كنند. از ديگر روش هاي تشخيصي استفاده از تست هوش و تست هاي روان شناسي است كه وجود آلزايمر يا بالعكس بيماري افسردگي در سن بالا را در اين افراد توجيه مي كند.
* آلزايمر بيشتر بر روي حافظه كوتاه مدت بيمار تاثير مي گذارد يا بر روي حافظه قديمي و بلند مدت او؟
در ابتدا وقتي بيمار به كلينيك مراجعه مي كند، اولين علامت فراموشي بيشتر در حافظه نزديك و كوتاه مدت او نمود پيدا مي كند به اين صورت كه بيمار شيء را در اتاقش جا مي گذارد، براي پيدا كردن مجدد آن شيء مدام از اطرافيانش سؤال مي كند. ولي به تدريج حافظه بلند مدت و دور اين افراد نيز دچار مشكل مي شود به طوري كه بعد از مدتي اين بيماران حتي اسامي فرزندانشان را هم فراموش مي كنند و نسبت به زمان و مكان هيچگونه آگاهي ندارند. اختلال در منطق، قضاوت، توانايي محاسبه، نوآموزي، مشكل در تكلم، عدم درك و حتي عدم كنترل مدفوع و ادرار به تدريج به سراغ اين بيماران مي آيد.
* سن شروع اين بيماري تقريبا چه سني است و زنان را بيشتر درگير مي كند يا مردان؟
اين بيماري حدوداً از سن 70 60 سالگي شروع مي شود. البته شروع آلزايمر زير 60 سال و بالاي 70 سال هم گزارش شده است. آلزايمر هم در زنان و هم مردان به يك نسبت ديده مي شود.
* در مورد آلزايمر بيشتر چه عللي شناخته شده هستند؟
بطور كلي تا به حال براي اين بيماري علت خاصي مطرح نشده است. اگر چه در ژنتيك افراد خانواده اين بيماران يك سري تغييرات بافتي وجود دارد ولي تغييرات كروموزومي كه منجر به بروز بيماري آلزايمر شوند مطرح نيست، پس آلزايمر علت ارثي ندارد و علت ديگري نيز تا به حال براي آن ذكر نشده است. فرضيه تاثير آلومينيوم موجود در آب آشاميدني يا لوله هاي آب و يا بعضي از ظروف در ايجاد بيماري آلزايمر نيز هنوز اثبات نشده است.
* پرستاري از مبتلايان به آلزايمر در منزل و در آسايشگاه چه اقداماتي را دربرمي گيرد؟
در اين رابطه اولين قدم توجيه بيمار و همچنين اطرافيان او نسبت به وجود بيماري است. زيرا عدم آگاهي اطرافيان نسبت به وجود بيماري باعث ايجاد دردسرهاي متعددي از سوي مبتلايان به آلزايمر مي شود. دومين اقدام، مسائل بهداشتي اين بيماران است چون اين افراد در مراحل پيشرفته بيماري نمي توانند مسائل بهداشتي خود را رعايت كنند. تغذيه سالم تر از مهمترين اقدامات در پرستاري اين بيماران است چون پرخوري يا كم خوري مفرط و سوءتغذيه اين افراد را در معرض خطر قرار مي دهد. در مراحل پيشرفته به علت افزايش توهم و هذيان ممكن است آلزايمري ها براي افراد خانواده و از جمله فرزندان مزاحمت هايي را ايجاد كنند. توصيه مي شود زماني كه بيمار ديگر شناختي نسبت به اطرافيان ندارد به آسايشگاه منتقل شود البته با رضايت اطرافيان و خانواده اين افراد بايد به چند علت به آسايشگاه منتقل شوند چون بيمار در صورت بي قراري در محيط آسايشگاه با وجود پرستاران كنترل مي شود. اقدامات پرستاري در آسايشگاه نيز شامل فيزيوتراپي كاردرماني ماساژ بدن و مصرف داروي به موقع است.
* آلزايمر تا چه حد منجر به ايجاد اختلالات در افراد مبتلا مي شود و آيا در اين صورت رفتار درماني در آنها موثر است؟
وجود اختلالات شخصيتي در اين افراد انكارناپذير است. آلزايمري ها به علت عدم آگاهي در قضاوت و فقدان قدرت شناخت تدريجاً دچار توهم و هذيان مي شوند و ممكن است آسيب هاي جدي را به خود و ديگران وارد كنند. افسردگي و اضطراب نيز از جمله اختلالات روان شناختي هستند كه در اين بيماري ظهور مي كنند. در مورد تاثير رفتار درماني در اين افراد نيز بايد گفت كه چون آنها نسبت به بيماري خود هيچ گونه آگاهي ندارند رفتاردرماني نمي تواند مؤثر باشد. ولي مداخلات روان شناختي هم براي بيماري و هم براي خانواده او بسيار مهم است. مشاهده فردي و خانوادگي نيز موجب به تاخير افتادن بستري شدن بيماران در آسايشگاه به مدت تقريبا يك سال مي شود.
* احتمال بروز آلزايمر در چه كساني كمتر است؟
بيشتر افراد تحصيل كرده و افرادي كه مطالعه روزانه دارند و تغذيه سالم را رعايت مي كنند، استرس كمي را تجربه مي كنند و از يك سري از ويتامين ها مثل B12 و اكسيدان استفاده مي كنند، نسبت به ديگران در آينده كمتر به آلزايمر مبتلا مي شوند.
* آخرين روش هاي درماني تاييد شده و اثربخش در مورد اين بيماران كدامند؟
آلزايمر درمان خاصي كه بتواند روند بيماري را به طور كلي متوقف كند، ندارد. درمان اين افراد بيشتر به صورت درمان هاي حمايتي و تاخير در روند پيشرفت بيماري است.
تجويز ويتامين هاي E،C۶،B و فوليك اسيد توسط پزشك در دوزهاي مناسب و بهداشت جسمي و تغذيه اي بايد در نظر گرفته شوند. در حال حاضر نيز جديدترين داروهاي در نظر گرفته شده و قابل دسترس در جهان براي اين بيماران شامل ممانتين، اكسلون، آري سپت، رمينيل است.
به طور كلي آلزايمر شامل سه مرحله خفيف، متوسط و شديد است و بيمار هر چه در مرحله خفيف و اوليه مراجعه كند بهتر مي توان جلوي پيشرفت بيماري را گرفت.
     
#393 | Posted: 9 Feb 2012 14:44
فراموشي در پيري؛ طبيعي يا غيرطبيعي؟

مغز چگونه اطلاعات را ذخيره مي كند؟
اطلاعات در بخش هاي مختلف حافظه شما ذخيره مي شود. حافظه كوتاه مدت اطلاعات مربوط به چند لحظه تا چند دقيقه قبل را ذخيره مي كند؛ مثلاً نام شخصي كه چند لحظه پيش ملاقات كرده ايد.
حافظه نزديك اطلاعات مربوط به چند دقيقه تا چند ساعت قبل را ذخيره مي كند؛ مثلاً هنگامي كه در وسط روز از شما بپرسند صبحانه چه خورده ايد.
حافظه درازمدت يا دور اطلاعات مربوط به چندين ساعت قبل تا سالها قبل را در خود ذخيره مي كند؛ مثلاً خاطرات كودكي.
پيري بر مغز چه اثري مي گذارد؟
از 20سالگي به بعد گهگاه شما تعدادي از سلول هاي مغز خود را از دست مي دهيد. بدن شما همچنين به تدريج مقدار كمتري مواد شيميايي كه سلول هاي مغزي به آن نياز دارند خواهد ساخت. هر چه سن شما بالاتر مي رود اين تغييرات افزايش مي يابد و ممكن است بر حافظه شما تأثير بگذارد.
پيري بر نحوه ذخيره شدن اطلاعات در مغز شما نيز تأثير مي گذارد و يادآوري اطلاعات ذخيره شده مشكل تر مي شود.
حافظه كوتاه مدت و حافظه دور معمولاً تحت تأثير پيري قرار نمي گيرند، اما حافظه نزديك ممكن است تحت تأثير قرار گيرد، بنابراين ممكن است نام افرادي را كه اخيراً ملاقات كرده ايد فراموش كنيد، اما اين تغييرات عادي به حساب مي آيد.
چه كارهايي براي كمك به ياد آوردن موضوعات مي توان انجام داد؟
* فهرستي از كارهايي كه بايد انجام دهيد، تهيه كنيد.
* يك روال ثابت براي كارهايتان ترتيب دهيد و از آن تبعيت كنيد.
* تداعي برقرار كنيد(چيزها را در ذهنتان به هم ارتباط دهيد)، مثلاً براي كمك به پيدا كردن جاها نقاط شاخصي را در ذهن داشته باشيد.
* قرارها و وعده هايتان را با جزئيات در تقويم بنويسيد.
* وسائلي مهم مثل كليدهايتان را هميشه در يك جا قرار دهيد.
* هنگامي كه افراد جديد را ملاقات مي كنيد، نام هايشان را تكرار كنيد.
* كارهايي را انجام دهيد تا ذهنتان فعال بماند.
وقتي يك كلمه سر زبانتان است، اما به يادش نمي آوريد چه بايد كرد؟
اين وضع معمولاً تنها يك نقص گذاري حافظه است. تقريباً هميشه اين كلمه را با گذر زمان به ياد خواهيد آورد. اين پديده با افزايش سن رايج تر مي شود. اين نقص ممكن است بسيار آزاردهنده شود، اما معمولاً مشكلي جدي به حساب نمي آيد.
علل ديگر مشكلات حافظه چيست؟
بسياري از علل ديگر غير از پيري ممكن است مشكلات حافظه را ايجاد كند. اين علل شامل افسردگي، زوال عقل(بيماري كه در آن نقصان شديد و برگشت ناپذير حافظه و تفكر به وجود مي آيد مثل بيماري آلزايمر)، عوارض جانبي داروها، سكته هاي مغزي، ضربه سر و اعتياد به الكل است.
چگونه مي توان فهميد كه مشكلات حافظه جدي است يا نه؟
مشكلات حافظه هنگامي جدي است كه زندگي روزمره شما را مختل كند. اگر گهگاهي اسامي را فراموش مي كنيد، احتمالاً عارضه مهمي نداريد؛ اما اگر در به ياد آوردن انجام كارهايي كه بارها پيش از اين انجام داده بوديد دچار اشكال شده ايد، در پيدا كردن محلي كه اغلب به آن مي رويد ناتوان شده ايد يا در انجام دادن كارهايي كه بايد مراحل متوالي در آن رعايت كرد مثل پيروي كردن از يك دستورالعمل دچار اشكال شده ايد، ممكن است مشكل شما جدي تر باشد.
يك تفاوت ديگر ميان مشكلات عادي حافظه و زوال عقل(دمانس) - كه يك اختلال وخيم و برگشت ناپذير حافظه به حساب مي آيد- اين است كه نقصان هاي عادي حافظه در طول زمان بدتر نمي شوند.
اما نقصان حافظه در زوال عقل در طول چندين ماه تا چندين سال سيري پيش رونده دارد و شديدتر مي شود.
در موارد اختلال حافظه ممكن است براي خودمان مشكل باشد كه ارزيابي دقيقي از وضع خود به عمل آوريد.
در اين موارد با پزشك خانوادگي تان در مورد نگراني هايتان مشورت كنيد. پزشك مي تواند تشخيص دهد كه اين مشكلات حافظه عادي است يا به يك بيماري افسردگي يا مصرف يك داروي معين مربوط مي شود.
بيماري آلزايمر چگونه بر حافظه تأثير مي گذارد؟
بيماري آلزايمر با تأثير گذاشتن بر حافظه نزديك آغاز مي شود. در ابتدا فرد مبتلا به آلزايمر حتي جزئيات كوچك مربوط به گذشته هاي دور خود را به ياد دارد، اما نمي تواند وقايع يا مكالمات اخير مربوط به چند ساعت تا چند روز گذشته را به ياد آورد. در طول زمان با پيشرفت بيماري، همه بخش هاي حافظه دچار اختلال مي شود.
مشكلات حافظه كه نمي توان آنها را به پيري عادي نسبت داد:
* فراموش كردن چيزهايي كه اغلب با آنها سر و كار داريد.
* فراموش كردن انجام دادن كارهايي كه بارها پيش از اين انجام داده ايد.
* اشكال در ياد گرفتن چيزهاي جديد.
* تكرار كردن عبارات يا ماجراها در جريان يك مكالمه واحد.
* مشكل پيدا كردن در نحوه خرج كردن پول.
* ناتواني در پيگيري سير وقايع روزمره.

همشهری
     
#394 | Posted: 9 Feb 2012 14:44
واكسن خنثي‌سازي تاثير مواد راديو اكتيو در روسيه ساخته شد


خبرگزاري ايتارتاس روز دوشنبه به نقل از "وياچسلاو مالي‌يف" كارشناس ارشد مركز علمي "ولادي قفقاز" اعلام كرد: اين واكسن را دانشمندان جمهوري "اوستياي شمالي" واقع در منطقه قفقاز شمالي روسيه توليد كردند.

به گفته وي، محققان بخش بيوتكنولوژي اين مركز موفق شدند ماده‌اي را در لنف اندامهاي حيوانات شناسايي و تفكيك كنند كه تحت تاثير مواد راديو اكتيو باعث تخريب اندام حيوان مي‌شود.

بااستفاده از اين ماده، واكسن ضد اثرات راديواكتيو ساخته شده است.

دانشمندان اوستيايي در حال حاضر بطور مشترك با كارشناسان سازمان "ناسا" آمريكا، مشغول انجام تحقيقات ضد راديواكتيو هستند.

"مالي يف" گفت: در يكي از اين آزمايش‌ها دو گروه از جانوران آزمايشگاهي بطور يكسان تحت تشعشعات راديواكتيوي قرار گرفتند و به يك گروه واكسن ساخت روسيه و به جانوران گروه ديگر واكسن آمريكايي تزريق شد.

وي گفت: جانوراني كه مورد تزريق واكسن آمريكايي قرار گرفته بودند بلافاصله تلف شده و جانوران آزمايش شده با واكسن روسي زنده ماندند.

به نظر پروفسور مالي‌يف اگر به كساني كه در عمليات خاموش‌سازي حريق در نيروگاه اتمي چرنوبيل شركت كرده بودند اين واكسن تزريق مي‌شد هيچكس بر اثر تشعشعات راديواكتيوي كشته نمي‌شد.
     
#395 | Posted: 9 Feb 2012 14:44
ابتلا به سرطان دهانه رحم در زناني كه ارتباط جنسي فعال داشته، بيشتر است


رييس بخش بيماريهاي زنان و مامايي يكي از بيمارستانهاي نيويورك گفت:
‪ ۷۵‬درصد زناني كه ارتباط جنسي فعال دارند به ويروس ‪ HPV‬كه در بروز سرطان دهانه رحم نقش دارد، مبتلا مي‌شوند.

دكتر تيمور افتخاري روز دوشنبه در حاشيه گردهمايي پزشكان ايراني مقيم آمريكا در مشهد در گفتگو با ايرنا افزود: ويروس ‪ HPV‬شايع‌ترين ويروسي است كه از طريق جنسي انتقال مي‌يابد و در ايجاد سرطان دهانه رحم نقش مهمي دارد.

وي گفت: بعد از ويروس ‪HIV(‬ايدز)، ويروس ‪ HPV‬بيشترين مخارج را در بر دارد به طوريكه هزينه اين بيماري در آمريكا يك ميليون و ‪ ۶۰۰‬هزار دلار در سال محاسبه شده است.

اين جراح زنان و مامايي اظهار داشت: هم‌اكنون بيش از ‪ ۱۰۰‬نوع از ويروس ‪ HPV‬تشخيص داده شده است كه يك سوم آنها بر روي بافت "ژنيتال" اثر گذاشته و باعث بروز سرطان دهانه رحم مي‌شود.

وي گفت: اگر فردي از نظر ارتباط جنسي فعال باشد حتما به اين ويروس مبتلا مي‌شود و اين در حالي است كه اكثر مبتلايان علائمي ندارند.

وي اظهارداشت : در آمريكا هر سال تقريبا پنج ميليون و ‪ ۵۰۰‬هزار نفر به اين ويروس مبتلا مي‌شوند.

اين پزشك زنان گفت: در بسياري از موارد مردان حامل ويروس ‪ HPV‬هستند و استفاده از كاندوم در پيشگيري از انتقال اين ويروس تاثيري ندارد.

وي با استناد به نتايج تحقيقات جديد انجام شده در اين رابطه گفت: طبق بررسي انجام شده در بين ‪ ۴۰۰‬دانشجوي يكي از دانشگاههاي آمريكا،شانس ابتلا به ويروس ‪ HPV‬در دختراني كه براي اولين بار ارتباط جنسي داشته ‪ ۲۱‬درصد بوده است.

او ادامه داد: بر طبق اين بررسي شانس ابتلا به ويروس ‪ HPV‬در افرادي كه دو تا سه بار در مدت تعيين شده ارتباط جنسي داشته ‪ ۴۲‬درصد، بين شش تا ‪۹‬ بار ‪ ۵۶‬درصد و بيشتر از ‪ ۱۰‬بار ‪ ۶۹‬درصد بوده است.

اين جراح ايراني مقيم آمريكا گفت: از سوي ديگر بررسي انجام شده در بين حدود ‪ ۱۹۸۰‬نفر از زناني كه به سرطان دهانه رحم مبتلا شده، نشان مي‌دهد كه درصد قابل توجهي از آنان مبتلا به ويروس ‪ HPV‬بوده‌اند.

وي ارتباطات جنسي فعال و شروع آن در سنين پايين را از فاكتورهاي ابتلا به ويروس ‪ HPV‬عنوان كرد.

به گفته وي، اين در حالي است كه اگر زني تاكنون ارتباط جنسي نداشته و اگر اين ارتباط را با مردي كه قبلا با چندين زن ارتباط جنسي داشته آغاز كند، متاسفانه شانس ابتلا به ويروس در اين زن بالا است.

وي با اشاره به اينكه ‪ HPV‬شايعترين ويروسي است كه باعث سرطان دهانه رحم مي‌شود، افزود: سرطان دهانه رحم بعد از سرطان سينه دومين بيماري شايع زنان بوده كه مخارج بسياري را براي دولت‌ها در بردارد.

دكتر افتخاري شيوع سرطان دهانه رحم در آمريكا را ‪ ۹‬در ‪ ۱۰۰‬هزار زن ذكر كرد و افزود: سالانه حدود سه هزار و ‪ ۹۰۰‬نفر در آمريكا بر اثر اين سرطان جان خود را از دست مي‌دهند.

وي تشخيص ويروس ‪ HPV‬و سرطان دهانه رحم را از طريق آزمايش پاپ اسمير (نمونه برداري از دستگاه تناسلي) عنوان كرد.

هم‌انديشي پزشكان ايراني مقيم آمريكا با اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد با حضور ‪ ۱۵‬نفر از اين پزشكان، از روز دوم ارديبهشت در مشهد آغاز شده و به مدت سه روز ادامه دارد.
     
#396 | Posted: 9 Feb 2012 14:45
جراح ايراني: سطح جراحي عمومي در ايران برابر با استانداردهاي جهاني است


مشهد، خبرگزاري جمهوري اسلامي

يك متخصص جراح عمومي ايراني مقيم آمريكا گفت: سطح جراحي عمومي در ايران برابر با استانداردهاي جهاني است.

دكتر"جلال مهدويان" روز دوشنبه در حاشيه پنجمين گردهمايي علمي پزشكان ايراني مقيم آمريكا در مشهد در گفتگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي، گفت: در اين رابطه ايران در مقايسه با كشورهايي مانند بنگلادش و هندوستان در سطح بسيار بالايي قرار دارد.

وي گفت:باتوجه به امكانات فراوان ارتباطي از جمله اينترنت و استعدادهاي فراوان جوانان ايراني، اين پيشرفت‌ها قابل انتظار است.

دكتر مهدويان بابيان اينكه سال گذشته بالاترين آمار مقالات علمي متعلق به پزشكان ايراني بود، گفت: متاسفانه مانع اصلي عدم استفاده از اين مقالات در دانشگاههاي خارجي به دليل عدم ترجمه اين مقالات به زبان انگليسي است.

اين جراح عمومي در رابطه با مشكلات ايرانيان مقيم آمريكا براي رفت و آمد به ايران و انتقال دانش به پزشكان و دانشجويان، گفت: بزرگترين مشكل اين افراد داشتن شناسنامه و گذرنامه آمريكايي و عدم گذراندن خدمت نظام وظيفه است.

وي گفت : در حال حاضر بيش از سه ميليون ايراني مقيم آمريكا هستند كه بيش از ‪ ۵۰۰‬نفر آنان دانشمندان، مهندسان و پزشكان برجسته هستند كه در صورت حضور در ايران مي‌توانند تحول عظيمي را ايجاد كنند.

دكترمهدويان در پايان از حضور خود در ايران و انتقال دانش خود به دانشجويان و پزشكان ايراني اظهار رضايت كرد و تداوم اين قبيل سفرها را خواستار شد.
     
#397 | Posted: 9 Feb 2012 14:45
كشف سلول‌هاي مغزي كه در تصميم‌گيري نقش دارند


دانشمندان مي‌گويند علت دشواري در انتخاب لباس مناسب ، سرمايه‌گذاري در سهام و يا اوراق قرضه، فقط دودلي و ترديد نيست اينكه چگونه سلولهاي مغزي موضوعات مختلف را ارزش‌گذاري مي‌كنند نيز در تصميم‌گيري نقش دارد.

به گزارش خبرگزاري رويترز از لندن، محققان دانشكده پزشكي "هاروارد" در "بوستون" ياخته‌هاي مغزي را يافتند كه به نظر مي‌رسد در چگونگي انتخاب اقلام و يا كالاهاي مختلف نقش دارند.

دانشمندان مي‌دانند سلول‌هاي بخش‌هاي مختلف مغز به خصايصي مانند رنگ، مزه و يا كميت واكنش نشان مي‌دهند.

دكتر "كاميلو پاداوا شيوپا" و "جان اساد" استاديار عصب شناسي اين دانشگاه نرون‌هايي را يافتند كه در ارزش‌گذاري موضوعات مختلف نقش دارند و به مردم در تصميم‌گيري كمك مي‌كنند.

اين ياخته‌هاي عصبي، ارزش‌گذاري انتخاب‌هاي موجود را به هنگام تصميم‌گيري كه براساس اولويتهاي فردي قرار دارد رمزگذاري مي‌كنند.

به گفته دانشمندان ، اين ياخته‌هاي عصبي در منطقه‌اي از مغز كه به قشر اوربيتوفرانتال ‪ (OFC) orbitofrontal‬معروف است، قرار دارند.

پيش از اين مطالعات انجام شده بر روي اين قسمت از مغز نشان داده بود آسيب‌هاي وارده به اين منطقه با اختلالات غذايي، قماربازي و رفتارهاي اجتماعي ناهنجار ارتباط دارد.

به گفته محققان، يافته‌هاي جديد نشان مي‌دهد بين فعاليت اين قسمت از مغز و فرايند ارزش‌گذاري فكري كه تصميم‌گيري بر اساس آن انجام مي‌شود ارتباطي وجود دارد.

شيوپا گفت: "يك احتمال قطعي اين است كه كاستي در تصميم‌گيري‌هاي مختلف ممكن است ناشي از نقص يا اشكال در اين دسته از نرون‌ها باشد. با اين وجود اين فرضيه بايد مورد آزمايش قرار گيرد.
     
#398 | Posted: 9 Feb 2012 14:45
يش از ‪ پنج‬ميليون هندي مبتلا به بيماري ايدز هستند


رسانه‌هاي هند روز دوشنبه‌به نقل از "سوجاتا رائو" رييس كل سازمان ملي كنترل ايدز اين كشور نوشتند: پنج ميليون و‪ ۲۱۰‬هزار نفر از شهروندان بزرگسال هندي، مبتلا به بيماري كشنده ايدز هستند.


وي با اشاره به اينكه رشد آلودگي بزرگسالان به اين بيماري در هند زيريك درصد است، افزود: ارقام ارايه شده تنها يك تخمين است و دولت تاكنون بطور قاطعانه از آمار دقيق بيماران مبتلا به ايدز در حال مرگ اطلاعي ندارد.

بر اساس اين گزارش، رييس سازمان ملي كنترل ايدز هند همچنين تصريح كرد كه ‪ ۹۰‬درصد از افراد آلوده به ويروس ايدز از اينكه حامل اين ويروس مرگبار هستند، خبر ندارند.

به گفته سوجاتا رائو، بر اساس تخمين‌هاي دولتي در سال ‪ ۲۰۰۴‬ميلادي تعداد افراد آلوده به ايدز در هند حدود پنج ميليون و ‪ ۱۳۰‬هزار نفر برآورد شده بود.

وي در عين حال ازانتشار آمار مربوط به مرگ و مير ناشي از ابتلا به ايدز توسط شوراي تحقيقات پزشكي هند در دو ماه آينده خبر داد.
     
#399 | Posted: 9 Feb 2012 14:45
كشف جهش ژنتيكي راز يك بيماري نادر استخواني را فاش كرد

تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي

دانشمندان ژن جهش يافته‌اي را كشف كرده‌اند كه عامل بروز يك بيماري نادر استخواني در كودكان است. كودكان مبتلا به بيماري ‪ FOP‬تا پايان عمر خانه‌نشين مي‌شوند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از نيويورك، اين كشف به تهيه دارويي در درمان اين بيماري نادر استخواني ، بيماري شايعتر تجمع استخوان در سر و تروما ستون فقرات و حتي آسيبهاي ورزشي خواهد انجاميد.

دكتر فردريك كاپلان ارتوپد از دانشكده پزشكي دانشگاه پنسيلوانيا و همكارانش علت بروز بيماري ‪(fibrodysplasia ossificans progessiva) ، FOP‬ را يافتند. در سراسر جهان فقط ‪ ۲۵۰۰‬تن به اين بيماري مبتلا هستند.

نتايج اين مطالعه در شماره آنلاين مجله "‪ "nature genetics‬منتشر شده است.

بعد از ‪ ۱۵‬سال بررسي ساختار ژنتيكي چند نسل خانواده‌ها در سراسر جهان محققان مركز تحقيقات ‪ FOP‬پن دريافتند علت اين بيماري بروز جهش در ژن ‪ ACVR1‬است. در اين بيماري زردپي، رباط و عضلات استخواني بطور دردناكي به استخوان تبديل مي‌شوند و گاهي مفاصل را در طول شب قفل مي‌كنند. اين جهش ژنتيكي با هر بيماري كه در استخوان‌سازي و هر بيماري كه در تشكيل اسكلت بدن تاثير دارد مرتبط است.

محققان تهيه دارويي كه مانع از فعاليت اين ژن مي‌شود را امكان پذير مي‌دانند.
     
#400 | Posted: 9 Feb 2012 14:45
شيوع سياه زخم در غرب انگليس

تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي

انجمن منطقه‌اي ويلز امروز دوشنبه از كشف بيماري سياه زخم در يك گله گاو در اين منطقه واقع در غرب انگليس خبر دارد و افزود هيچ يك از اين دامها وارد زنجيره غذايي نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از لندن، از سال ‪ ۲۰۰۲‬تاكنون اين اولين بار است كه سياه زخم در انگليس مشاهده مي‌شود. در سال ‪ ۱۹۹۷‬اين بيماري در انگليس شايع شد.

باسيل سياه زخم بسياري مسري است و حيوان و انسان هر دو را مبتلا مي‌كند. اين بيماري معمولا در جنوب شرق اروپا، آمريكاي جنوبي و مركزي، آسيا و آفريقا يافت مي‌شود.

طي ماه جاري دو راس گاو در مزرعه‌اي در ويلز تلف شدند. ‪ ۳۵‬سال پيش در همين محل سياه زخم شايع شد. هاگهاي سياه زخم مي‌توانند سالها در خاك باقي بماند.

=========================

طبابت 7 هزار پزشك ايراني در ايالات متحده

سرپرست انجمن پزشكان ايراني مقيم آمريكا گفت: تعداد پزشكان ايراني مقيم آمريكا بيش از 7 هزار نفر است كه اميدواريم با تعامل بيش‌تر پزشكان مقيم و پزشكان ايراني، وضع درمان كشور بهبود يابد.

به گزارش فارس، محمد فريور، امروز در جريان بازديد از امكانات و تجهيزات بيمارستاني فوق تخصصي رضوي در مشهد افزود: نبود امكانات در بيمارستان‌ها و تجهيزات نامناسب، آسيبي بزرگ است كه با وجود چنين تجهيزاتي در بيمارستان رضوي، زمينه همكاري پزشكان ايران داخل و خارج كشور گشوده شده است.
معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي مشهد نيز در اين بازديد گفت: باتوجه به تبليغات سويي كه در خارج از كشور و به ويژه آمريكا درباره اوضاع ايران انجام مي‌شود، اين سفرها توانسته است خلاف اين ادعاها را ثابت كند و تعاملات را افزايش ‌دهد.
جليل افشاري يادآور شد: انجمن پزشكان ايران مقيم آمريكا رو به گسترش است و اعضاي آن در شهرهاي ديگر كشور نيز حضور مي‌يابند كه براي هر دو طرف سودمند است.
در اين بازديد، 20 پزشك ايراني مقيم خارج از كشور شركت داشتند.
     
صفحه  صفحه 40 از 58:  « پیشین  1  ...  39  40  41  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites