تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1)

صفحه  صفحه 52 از 58:  « پیشین  1  ...  51  52  53  ...  57  58  پسین »  
#511 | Posted: 10 Feb 2012 09:42
افشانه واكسن آنفلوانزا در كودكان موثرتر از نوع تزريقي آن است

نتايج يك بررسي بزرگ در مقايسه دو نوع تزريقي و افشانه بيني واكسن آنفلوانزا نشان داده است استفاده از افشانه واكسن در داخل بيني نوزادان و كودكان تاثير بسيار بيشتري در مقايسه با تزريق اين واكسن دارد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از واشنگتن، نتايج اين تحقيق بر روي حدود ‪ ۸‬هزار كودك زير ‪ ۵‬سال نشان مي‌دهد اثربخشي نوع افشانه واكسن آنفلوانزا ‪ ۵۵‬درصد بيشتر از نوع تزريقي آن است.

افشانه بيني ‪ FluMinst‬كه تنها واكسن آنفلوانزاي تهيه شده از ويروس زنده اما ضعيف آنفلوانز است درحال حاضر فقط براي كودك بالاي پنج سال عرضه مي شود. شركت سازنده ‪ Manufacturer MedImmune Inc‬قصد دارد مجوز استفاده از اين واكسن را براي كودكان زير پنج سال نيز بدست آورد.

اين يافته‌ها كاربرد مهمي در سلامت عمومي دارد. پزشكان از ديرباز مي‌دانستند اثربخشي واكسن‌هاي تزريقي آنفلوانزا در كودكان كم سن به اندازه بزرگسالان يا كودكان بزرگتر نيست.

كودكان مهمترين عاملان انتشار ويروس آنفلوانزا هستند و ويروس را به افراد مسن منتقل مي‌كنند و جان آنها را به خطر مي‌اندازند. زمستان هر سال ‪ ۳۶‬هزار آمريكايي كه بيشتر آنها را سالمندان تشكيل مي‌دهند در اثر ابتلا به آنفلوانزا جان خود را از دست مي‌دهند. دكتر رابرت بلشه متخصص واكسن در دانشگاه سنت لوييس و سرپرست اين تحقيق مي‌گويد براي مهار اين بيماري تمام كودكان بايد واكسن دريافت كنند.

شمار معدودي از كودكان شش ماهه تا دو ساله در هفته‌هاي بعد از اولين دريافت اولين واكسن ‪ FluMist‬دچار خس خس سينه مي‌شوند كه موقتي است.

اين محققان گروهي از كودكان شش ماهه تا پنج ساله را در ‪ ۱۶‬كشور در زمستان سال ‪ ۲۰۰۴‬بررسي كردند. اين كودكان واكسن آنفلوانزا به شكل تزريقي يا افشانه دريافت كردند.

در پايان زمستان ‪ ۳/۹‬درصد كساني كه از افشانه استفاده كردند به آنفلوانزا مبتلا شدند. اين ميزان در كودكاني كه واكسن تزريقي دريافت كردند ‪ ۸/۶‬درصد بود.

كودكاني كه افشانه دريافت كردند در برابر شيوع يك گونه جديد ويروس آنفلوانزا نيز ايمني بيشتري داشتند.

افشانه بيني با ويروس زنده، عفونت واقعي آنفلوانزا ايجاد مي‌كند و دفاع ايمني را در بيني و سپس در سراسر بدن تحريك مي‌كند. اما واكسن تزريقي كه از ويروس مرده آنفلوانزا تهيه شده واكنش بيشتري در بيني ايجاد نمي‌كند.
     
#512 | Posted: 10 Feb 2012 09:42
مادران بيشتر از پدران بيماري قلبي خود را به فرزندان منتقل مي‌كنند

پژوهشگران سوئدي دريافته‌اند احتمال انتقال بيماري قلبي از مادران به فرزندان بسيار بيشتر از پدران است.

به گزارش پايگاه اينترنتي هلث دي نيوز، دكتر كريستينا ساندكيست استاديار مركز پزشكي خانواده موسسه كارولينسكا در استكهلم مي‌گويد سابقه بيماري قلبي عروقي مادران با افزايش اين خطر در فرزندان پسر و دختر ارتباط دارد.

نتايج اين تحقيق در شماره ماه ژوئن مجله "‪"Preventive Medicine‬ منتشر شده است.

به گفته محققان بيماراني كه سابقه خانوادگي ابتلا به بيماري قلبي دارند در صورت داشتن ديگر عوامل خطرساز در بروز اين بيماري بايد درمان تهاجمي تري براي آنها انجام شود.

محققان سوابق پزشكي تمام مردان و زنان سوئدي متولد بعد از سال ‪۱۹۳۲‬ و همچنين والدين آنها را از نظر بيماري قلبي، مرگ قلبي و بستري در بيمارستان بررسي كردند.

محققان دريافتند حدود ‪ ۱۱‬هزار مرد و كمتر از ‪ ۳‬هزار و ‪ ۳۰۰‬زن، پدر يا مادر مبتلا به بيماري قلبي داشته‌اند. محققان تاريخچه پزشكي اين افراد را با كساني كه پدر يا مادر مبتلا به بيماري قلبي نداشته‌اند مقايسه كردند.

بالاترين احتمال خطر ابتلا به بيماري قلبي در افرادي مشاهده شد كه هر دو والدين آنها دچار اين بيماري بودند.

احتمال ابتلا به بيماري قلبي در مرداني كه هر دو والدين آنها به بيماري قلبي دچار بودند دو برابر مرداني بود كه والدين آنها به اين بيماري مبتلا نبودند. احتمال ابتلا به بيماري قلبي در زناني كه پدر و مادر هر دو از اين بيماري رنج مي‌بردند ‪ ۸۲‬درصد بيشتر از زناني بود كه والدين آنها ناراحتي قلبي نداشتند.

در مورد افرادي كه فقط يكي از والدين به بيماري قلبي مبتلا بود ، بيماري قلبي مادر در بروز اين بيماري در فرزند نقش بسيار بيشتري داشت.

در صورت ابتلا مادر به بيماري قلبي فرزندان پسر ‪ ۵۵‬درصد و فرزندان دختر ‪ ۴۳‬درصد بيشتر احتمال دارد به اين بيماري مبتلا شوند.

اما در مورد زنان و مرداني كه پدرانشان بيماري قلبي داشتند اين خطر به ترتيب ‪ ۴۱‬و ‪ ۱۷‬درصد بيشتر بود.

اين محققان دريافتند افرادي كه والدين آنها در سنين پايين‌تري دچار بيماري قلبي شده بودند (يعني قبل از ‪ ۵۵‬سالگي در مردان يا ‪ ۶۵‬سالگي در زنان) خطر بروز اين بيماري در آنها سه برابر افزايش نشان مي‌داد.

علت نقش برجسته تر بيماري قلبي مادر در بروز اين بيماري در فرزندان مشخص نيست.

الگوهاي جهش ژنتيكي در مادران يا بيماريهايي كه بر روي جنين تاثير مي‌گذارد مي‌تواند اين علت را توضيح دهد. اين بيماريها شامل عواملي مانند سيگار كشيدن مادران در دوران بارداري و ازدياد فشار خون در دوران بارداري است با تولد نوزادان كم وزن مرتبط شناخته شده‌اند.

محيط خانه نيز در اين ميان نقش دارد. كودكان معمولا وقت بيشتري را با مادران خود مي‌گذارنند به همين خاطر كسب عادات ناسالم از مادران به فرزندان بيشتر است.

مادراني كه سيگار مي‌كشند، فعاليت بدني كمي دارند و تغذيه سالم ندارند اين عادات را به فرزندان خود منتقل مي‌كنند.

محققان به بيماراني كه زمينه خانوادگي بيماري قلبي دارند توصيه كردند از نظر علايم بيماري قلبي غربالگري شوند. بيماراني كه يكي از والدين آنها بيماري كرونر قلب دارند بايد بررسي شوند. اما افرادي كه هر دو والدين بيماري عروق كرونر قلب دارند ، يا مادران مبتلا به بيماري عروق كرونر قلب دارند يا يكي از آنها دچار بيماري زودرس عروق كرونر قلب هستند بايد تحت توجه ويژه قرار گيرند.
     
#513 | Posted: 10 Feb 2012 09:42
آمادگي انتقال مجدد بودجه بيماران خاص را به وزارت بهداشت داريم

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به انتقال بودجه بيماران خاص از وزارت بهداشت به وزارت رفاه اعلام كرد: در صورتي كه بدانيم تداوم روند قبلي به نفع بيماران است آمادگي انتقال مجدد بودجه بيماران خاص را به وزارت بهداشت داريم.

علي باغبانيان نماينده مردم نطنز در خانه ملت در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اشاره به رشد قابل توجه بودجه بيماران خاص در سال گذشته و برابر بودن بودجه سال جاري با همين ميزان گفت: مشكلي كه در آن بودجه بوجود آمد، اين كه دقيقا گفته نشده بود كه بودجه بيماران را وزارت بهداشت يا بنياد امور بيماري‌هاي خاص تقبل كند و چون براي هر دو رديف گذاشته بوديم متاسفانه برخي از بيماران سال گذشته بلاتكليف بودند.

وي در ادامه بيان كرد: از سوي ديگر به دليل افزايش بودجه، بنياد امور بيماري‌هاي خاص بودجه را براي بيماران قبلي خود مي‌خواست و وزارت بهداشت نيز حاضر نبود بويژه بيماران MS را بپذيرد، بنابراين بيماران سال گذشته مشكل داشتند و متاسفانه وزارت بهداشت و نه بنياد علي‌رغم اين‌كه مصوب و مصرح قانون بود نپذيرفت كه مشكلات آنها را حل كند.

نماينده مردم نظنز در خانه ملت اظهار كرد: بنا به نظر كميسيون بهداشت ما وزارت بهداشت را به عنوان يك سياست‌گذار و ناظر مي‌شناسيم و برداشت مي‌كنيم كه نمي‌تواند در يك لحظه بازيگر و داور باشد؛ مجموعه اقداماتي كه در وزارت بهداشت مطرح مي‌شود در بحث مربوط به نظارت بايد دقت بيشتري كرده و در سياست‌گذاري‌هاي بهداشت و درمان معتقديم كه وزارت بهداشت چندان موفق نبوده و اكثر وزراي قبلي بر روي اين دو مورد مشكل داشتند و عمده وقت خود را صرف كارهاي اجرايي كردند.

وي با اشاره به شرح وظايف وزارت رفاه و تامين اجتماعي در بخش بيمه‌ها خاطرنشان كرد: با اين شرح وظايف چرا بايد بودجه به وزارت بهداشت داده مي‌شد و بيمه پول را از آنجا دريافت مي‌كرد؛ بنابراين با اين كار مقداري از بروكراسي كاسته شده و پول زودتر به دست بيمه مي‌رسد و بايد مسؤول اصلي پاسخگوي قضايا باشد زيرا هر كاري در ابتداي اجرا داراي مقداري مشكل و عوارض است.

به گفته باغبانيان، كميسيون بهداشت و درمان مجلس آماده است كه در اولين فرصت در خدمت تشكل‌هاي حمايتي بيماران خاص باشد تا مشكلات خود را مطرح كنند و مسؤولان وزارت رفاه و تامين اجتماعي موظف به حل آن است.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: وزارت بهداشت به عنوان وزارتخانه‌اي كه بايد وضعيت سلامتي بيماران را حفظ كند در اينجا وظيفه‌اش در بحث تامين سلامت بيماران و ارائه خدمات مورد نياز بيماران است، اما با توجه به اين‌كه بودجه در اختيار وزارت رفاه و بيمه‌ها قرار گرفته اين خدمات را وزارت رفاه بايد از وزارت بهداشت و درمان خريداري كند و در اختيار مجموعه بيماران خاص، MS و سرطاني قرار بدهد لذا اخلالي در روند ارائه خدمت به بيماران نبايد صورت بگيرد.

به گفته وي، همان خدمات سابق وزارت بهداشت را توسط بيمارستان‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي انجام مي‌دهد و در مقابل اين خدمات هزينه‌اش را از بيمه‌ها دريافت كند و بنا نيست كه هزينه‌اي از بيماران دريافت شود.

باغبانيان هم‌چنين با بيان اين كه وظيفه خريد دارو و تجهيزات به عهده وزارت بهداشت است، به ايسنا اظهار كرد: اين دارو و تجهيزات را وزارت بهداشت و درمان در اختيار قرار مي‌دهد و بودجه‌اش را از وزارت رفاه مي‌گيرد كه در اين زمينه وظايف كاملا مشخص است كه معمولا شركت‌هاي دارويي به تامين دارو، اداره كل تجهيزات پزشكي، تجهيزات مورد نياز را فراهم مي‌كند و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و بيمارستانها نيز اقدامات درماني را انجام مي‌دهند و در مقابل ارائه اين خدمات بر اساس تعرفه‌هاي وزارت بهداشت و درمان از وزارت بهداشت دريافت مي‌كنند و عملا پولي از جانب وزارت رفاه و بهداشت از مردم دريافت نمي‌شود.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان پيرامون اظهار ناراحتي برخي بيماران خاص طي روزهاي اخير گفت: طبيعي است كه وزارت بهداشت و درمان مقداري بابت انتقال مقداري از بودجه‌اش ناراحت باشد چرا كه با اين بودجه قدرت مانور داشته و مي‌توانست جابجا كند چرا كه ما اطلاع دقيق و كاملي داريم كه سال گذشته به‌عنوان مثال وزارت بهداشت از بودجه عمراني برخي از بيمارستانها زده و صرف پرداخت حقوق پرسنل و پرستاران و پزشكان كرده است و بودجه‌ها را جابجا كرده و براي حل مشكل مقطعي خود اين كارها را كرده است لذا طبيعي است كه مقداري روي اين قضيه نگران باشد.

به گفته وي، در حال حاضر يك ماه از سال جديد گذشته و معمولا بودجه‌ها تا زماني كه درست ابلاغ و اجرايي شوند نيازمند حداقل 2 ماه زمان هستند.

وي بيان كرد: اگر ما به اين نتيجه برسيم كه تداوم روند قبلي به نفع بيماران است قطعا اين كار را كرده و آمادگي آن را داريم تا در متممي كه دولت آن را مي‌آورد اين اصلاح را انجام دهيم ولي برداشت ما اين است مشكلاتي كه در حال حاضر ايجاد شده سال گذشته نيز پيرامون بيماران كليوي و ناياب و گران شدن داروها ايجاد شده بود كه طي جلسه‌اي ميان وزارت بهداشت و كميسيون اين مشكل حل شد.

وي تصريح كرد: به نظر نمي‌رسد تنها علت اين نابساماني‌ها و مشكلات ناشي از جابجايي رديف بودجه باشد اما با اين وجود آمادگي داريم كه در صورت به نتيجه رسيدن بر اين كه روند قبلي به نفع بيماران است قانون را اصلاح كنيم.

باغبانيان در خاتمه خاطرنشان كرد: احتمالا با جلسه‌اي مشترك ميان مسوولان وزارت رفاه، بهداشت و درمان و خود بيماران مشكل حل خواهد شد.
     
#514 | Posted: 10 Feb 2012 09:43
تركيبات بزاقي مي‌تواند نشان دهنده ميزان استرس در كودكان باشد

مطالعات نشان مي‌دهد كه فاكتورها و عوامل اجتماعي تاثيرات متفاوتي بر روي ميزان ترشح آنزيم آلفا اميلاز در بزاق كودكان بر جاي مي‌گذارد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) دانشمندان تا كنون رابطه بين وجود تركيباتي در بزاق را با مستعد بودن بروز استرس در افراد بزرگسال مطالعه كرده بودند و در تحقيقات اخير براي اولين بار اين رابطه بر روي كودكان مورد آزمايش و بررسي قرارگرفته است.

نتايج اين پژوهش در مجله روابط اجتماعي و شخصي به چاپ رسيده است.

به گفته اين محققان آلفا آميلاز آنزيمي است كه از غدد بزاقي ترشح مي‌شود و نشانه‌اي از واكنش به سيستم عصبي حساس است و بنابراين مي‌تواند پاسخي به اين سوال باشد كه چرا كودكان شاد و يا غمگين هستند.

لازم به ذكر است كه ترشح اين آنزيم موجب بروز استرس نمي‌شود اما نشانه‌اي است كه مشخص مي‌كند چه موقع ميزان استرس و فشار رواني در فرد افزايش پيدا مي‌كند.
     
#515 | Posted: 10 Feb 2012 09:43
شب كاري در شيفت‌هاي چرخشي خطر ابتلا به پاركينسون را كاهش مي‌دهد

افرادي كه در شيفت‌هاي چرخشي شب كار مي‌كنند احتمال ابتلا به بيماري پاركينسون به نسبت كمتر است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) نتايج اين پژوهش كه در مجله آمريكايي اپيدميولوژي منتشر شده همچنين حاكي از آن است كه افرادي كه مدت خوابيدن آنها به طور متوسط طولاني‌تر است بيشتر در معرض ابتلا به بيماري پاركينسون قرار دارند.

محققان موسسه ملي بهداشت در كاروليناي شمالي در اين باره خاطرنشان كردند كه شب كاري در شيفت‌هاي چرخشي ريتم‌هاي شبانه روزي را در هم ريخته و مي‌تواند طيف بسيار گسترده‌اي از تاثيرات فيزيولوژيكي روانشناسي و اجتماعي را در افراد شب كار بر جاي بگذارد.

اين تحقيقات بر روي اطلاعات به دست آمده از 84 هزار و 794 پرستار زن صورت گرفته است.

اين پژوهش همچنين نشان داد افراد تبهكار بيشتر قهوه مي‌نوشند و كمتر از نوشيدني‌هاي الكلي مصرف مي‌كنند. همچنين زنان شبكار اندكي كمتر از زناني كه در روز فعاليت مي‌كنند مي‌خوابند.

پس از در نظر گرفتن اختلافاتي چون سن و وضعيت سيگار كشيدن در زنان مورد مطالعه مشخص شد كه خوابيدن به مدت طولاني‌تر خطر ابتلا به بيماري پاركينسون را افزايش مي‌دهد.

پاسخ با نقل قول پاسخ با نقل قول
     
#516 | Posted: 10 Feb 2012 09:43
مسموميت با سرب مرگ سلول‌هاي عصبي را سبب مي‌شود

سرب با اثر گذاشتن بر سيستم عصبي اطفال باعث علائمي همچون كندي رشد و كاهش IQ (ضريب هوشي) و نيز اختلال در ميزان عملكرد و كارايي كودكان در مدرسه مي‌شود.


به گزارش خبرنگار «پايان‌نامه» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشكي ايران، دكتر سيد هادي موسوي، دانش‌آموخته فارماكولوژي دانشگاه علوم پزشكي ايران در رساله پزشكي خود، مرگ سلولي ناشي از سرب در سيستم عصبي و نقش نيتريك اكسايد را بررسي كرده است.


به گفته وي، مسموميت ناشي از سرب به طور وابسته به مدت زمان مواجهه و غلظت آن، باعث مرگ و مير در سلول‌هاي عصبي مي‌شود.


موسوي با اشاره به مسموميت مزمن سرب به عنوان يك مشكل بهداشتي عمده در سراسر جهان افزود:‌ درحال حاضر بسياري از افراد، به خصوص در كشورهاي جهان سوم دچار مسموميت با سرب هستند؛ به گونه‌اي كه حتي در برخي از اين كشورها مسموميت شامل 100 درصد افراد منطقه است و سطح سرب خون مردم از 10 ميكروگرم در دسي ليتر (آستانه مسموميت با سرب) بسيار بالاتر است.


دكتر موسوي افزود: اهميت اين مساله به حدي است كه موجب شده سازمان بهداشت جهاني در سال‌هاي اخير، استراتژي هاي جديدي را در راستاي كاهش تماس با سرب اتخاذ كند كه متاسفانه هنوز در برخي كشورهاي جهان سوم از جمله ايران تصميمي در اين زمينه اتخاذ نشده است.


وي با اشاره به روش بررسي مكانيزم احتمالي توكسيسيته (سمي بودن) سرب در سيستم عصبي كه در تحقيق خود انجام داده است افزود: براساس نتايج حاصل، مرگ و مير ناشي از مسموميت، وابسته به آزاد شدن ماده‌اي به نام نيتريك اكسايد است؛ به اين معني كه سرب باعث افزايش اين ماده و در نهايت نيتريك اكسايد سبب القاء مرگ سلولي مي‌شود.


دكتر موسوي در پايان تصريح كرد: نتايج حاصل از اين تحقيق راهكارهاي مناسبي در آينده و در جهت مبارزه با مسموميت‌هاي سرب آشكار مي‌سازد.


گفتني است، نتايج حاصل از تحقيق دكتر موسوي در مجلات تخصصي خارجي به چاپ رسيده است و دفاعيه وي نيز روز گذشته با حضور اساتيد و پزشكان متخصص در سالن همايش‌هاي رازي برگزار شد.
     
#517 | Posted: 10 Feb 2012 09:43
۲۱ سالگي بهترين سن انجام اولين نوبت پاپ اسمير

براساس اعلام يكي از اساتيد دانشگاه موناش استراليا، مناسب‌ترين سن براي انجام نخستين نوبت تست تشخيص سرطان رحم (پاپ اسمير) 21 سالگي است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر «Diana Karry»، در اين مقاله آورده است: متاسفانه اكثر زنان گمان مي‌كنند تا پيش از ميانسالي نياز به انجام پاپ اسمير نيست اما آمارها نشان مي‌دهد با تغييراتي كه به تازگي در ساختار ويروس مولد سرطان رحم (HPV) و نحوه انتقال آن صورت گرفته، سن ابتلا به سرطان رحم و سرطان گردن رحم (سرويكس) به طور قابل ملاحظه‌اي كاهش يافته است.

استاد دانشگاه موناش استراليا، در ادامه مطلب، ضمن تاكيد بر لزوم تكرار اين آزمايش به طور سالانه تصريح مي‌كند: عدم رعايت بهداشت شخصي، داشتن سابقه ابتلا به سرطان در مادر يا مادربزرگ و فعال بودن از لحاظ جنسي همگي جزء عواملي هستند كه احتمال ابتلاي فرد به سرطان رحم را به طور فزاينده‌اي افزايش مي‌دهند و به همين دليل افراد با اين ويژگي‌ها بايد وسواس بيشتري در انجام پاپ اسمير داشته باشند.

وي درپايان تاكيد مي‌كند: سرطان رحم و آلودگي با HPV تا مراحل پيشرفته كاملا بي‌علامت است؛ پس تنها تست‌هاي آزمايشگاهي قدرت تشخيص بيماري در مراحل اوليه را دارا هستند.
     
#518 | Posted: 10 Feb 2012 09:45
ورزش واستفاده ازداروهاي دوپينگ

همشهری-ترجمه: علي ملائكه
اغلب ورزشكاران جوان، اين حقيقت را تصديق مي كنند كه فشار زيادي در دنياي ورزش براي بردن مسابقات به هر قيمت وجود دارد. ورزشكاران جوان علاوه بر افتخار شخصي، اغلب به دنبال رؤياهاي بزرگتري هم هستند؛ كسب مدال براي كشورشان، كسب بورس هاي دانشگاهي يا يافتن جايگاهي در تيم هاي حرفه اي.
براي تعداد فزاينده اي از ورزشكاران، بردن مسابقات به هر قيمت به مصرف داروهاي تقويت كننده كاركرد جسمي منتهي مي شود.
به نظر مي رسد كه برخي با چنين داروهايي مي توانند به قدرت جسمي بيشتري دست يابند، اما به چه قيمتي؟ حقيقت آن است كه بي خطربودن مصرف درازمدت اين داروها ثابت نشده است و منافع ظاهري كوتاه مدت آنها نيز در برابر مضرات آنها رنگ مي بازد .
فيزيولوژي ورزش
در اغلب ورزش هاي حرفه اي و آماتور، ورزشكاراني كه بيشترين قدرت، سرعت يا استقامت را دارند برنده مسابقه مي شوند. هر ورزشي به مهارت هاي خاصي نياز دارد؛ مثل توانايي پرتاب كردن يك توپ در مسيري خاص. انجام دادن اين مهارت ها با قدرت، سرعت و استقامت فوق العاده اين است كه، يك بازيكن نخبه را مشخص مي كند.ميزان قدرت يك ورزشكار را دو عامل تعيين مي كند؛ ميزان عضلات او و توانايي اعصاب در تحريك كردن انقباض عضلاني. برخي از ورزشكاران نخبه تمرينات خاصي را انجام مي دهند تا تحريك عصبي عضلاتشان را بهبود بخشند و بسياري از آنها با تمرين با وزنه سعي مي كنند بر حجم عضلاتشان بيفزايند.
اما برخي ها به خصوص ورزشكاران حرفه اي به مصرف هورمون ها، مكمل هاي غذايي و داروهاي ديگر روي مي آورند تا بدنشان را وادار كنند كه هر چه بيشتر عضله بسازد.
حجم عضلات بدن و توانايي اعصاب در تحريك انقباض عضلاني نيز نقش مهمي در تعيين سرعت ورزشكار دارد. توده عضلاني بزرگتر به شما امكان توليد قدرت بيشتري را مي دهد و اين امر به نوبه خود امكان انجام دوره هاي انفجاري فعاليت شديد را فراهم مي كند. به اين ترتيب شما مثلاً مي توانيد فاصله صد متر را در مدت كوتاه تري بدويد.
اما آيا داروها و مكمل هاي تقويت كننده عملكرد جسمي واقعاً مي توانند كاركرد ورزشي يك ورزشكار را بهبود بخشند؟
استروئيدهاي آنابوليك
هورمون هاي استروئيدي از جمله مواد طبيعي موجود در بدن هستند كه امروزه اشكال مصنوعي آنها نيز به صورت داروهاي مختلف ساخته شده اند. گروهي از اين هورمون هاي استروئيدي كه استروئيدهاي آنابوليك خوانده مي شوند، توسط ورزشكاران براي افزايش حجم و قدرت عضلات مورد استفاده قرار مي گيرد. هورمون استروئيدي آنابوليك عمده توليدشده در بدن، تستوسترون است كه هورمون اصلي جنسي مردانه هم به حساب مي آيد.
تستوسترون دو اثر اصلي در بدن دارد:
۱ - اثرات آنابوليك: يعني تحريك كردن ساخته شدن عضلات
۲ - اثرات آندروژنيك: يعني به وجودآوردن صفات جنسي مردانه مثل رويش موي صورت يا كلفت شدن صدا
استروئيدهاي آنابوليكي كه ورزشكاران استفاده مي كنند، اشكال مصنوعي تستوسترون هستند. اين داروها طوري ساخته شده اند تا در آنها اثرات آنابوليك به حداكثر و اثرات آندروژنيك به حداقل برسد. در هر حال اين دو اثر تستوسترون را نمي توان هيچ گاه از هم جدا كرد.
اين هورمون ها به صورت قرص، تزريقي يا پماد و كرم موضعي، مصارف پزشكي متعددي دارند. برخي از اين كاربردها شامل درمان جايگزين براي مردان دچار كمبود تستوسترون، كمك به حفظ توده عضلاني در مبتلايان به بيماري هاي تحليل برنده مثل ايدز و درمان انواع نادر كم خوني است.
اما چرا اين داروها اين قدر براي ورزشكاران جذاب هستند؟
استروئيدهاي آنابوليك علاوه بر افزايش دادن حجم عضلات، با كاهش دادن ميزان آسيب عضلاني كه حين فعاليت ورزشي پيش مي آيد، به بازيابي سريع تر توان ورزشكار پس از انجام فعاليت هاي سنگين كمك مي كند. از طرف ديگر برخي از ورزشكاران ممكن است به كسب احساسات تهاجمي و پرخاشگرانه اي كه پس از مصرف اين داروها پيدا مي كنند علاقه داشته باشند.
اما متأسفانه بسياري از ورزشكاران، استروئيدهاي آنابوليك را در مقاديري بسيار بالاتر از ميزان تجويزشده به دلايل پزشكي، مصرف مي كنند.
استروئيدهاي آنابوليك ممكن است اثرات جانبي وخيمي را به بار آورند. مرداني كه از اين داروها استفاده مي كنند ممكن است دچار بزرگ شدن سينه ها، طاسي، تحليل رفتن بيضه ها، كلفت شدن صدا و ناباروري شوند و زناني كه اين داروها را به كار مي برند نيز دچار كلفتي صدا، تغييرات دستگاه تناسلي خارجي، افزايش موهاي بدن، طاسي و پراشتهايي مي شوند.
و بالاخره اينكه هم زنان و هم مردان ممكن است در نتيجه مصرف اين داروها دچار آكنه شديد، ناهنجاري هاي كبد و سرطان كبد، افزايش ميزان كلسترول بد(LDL)، كاهش ميزان كلسترول خوب(HDL)، رفتارهاي تهاجمي و پرخاشگرانه و خشونت آميز، اختلالات رواني مثل افسردگي و وابستگي به دارو شوند.
مصرف اشكال تزريقي اين داروها فرد را در معرض خطر عفونت ها و بيماري هايي كه از طريق خون منتقل مي شوند مثل ايدز و هپاتيت قرار مي دهد.استروئيدها در نوجوانان، الگوي طبيعي رشد و نمو را متوقف مي كند و آنها را در معرض خطر مشكلات بهداشتي آينده قرار مي دهد.استروئيدهاي آنابوليك تنها با نسخه پزشك قابل تهيه هستند. مصرف اين داروها براي تقويت كاركرد ورزشي علاوه بر اينكه توسط سازمان هاي ورزشي تحريم شده اند، غيرقانوني محسوب مي شود.
از جمله اين استروئيدهاي آنابوليك مي توان به داروهايي مثل ناندرولون، متيل تستوسترون، اكسي متولون و... اشاره كرد.
هورمون آندرستن ديون
آندرستن ديون، هورموني است كه به وسيله غده هاي فوق كليوي، تخمدان و بيضه ها توليد مي شود. اين ماده در واقع يك پيش ساز هورموني است و به طور طبيعي، هم در مردان و هم در زنان به هورمون مردانه تستوسترون و هورمون زنانه استراديول تبديل مي شود.
توليدكنندگان آندرستن ديون مصنوعي تبليغ مي كنند كه اين فرآورده ها توليد تستوسترون را افزايش مي دهند اما بررسي هاي علمي، اين ادعا را تأييد نمي كند.
مصرف آندروستن ديون به عنوان مكمل ميزان تستوسترون را افزايش نمي دهد و عضلات با مصرف آن قوي تر نمي شود.
از طرف ديگر آندرستن ديون اثرات جانبي فراواني در مردان و زنان ايجاد مي كند. آندرستن ديون در مردان در واقع باعث كاهش توليد تستوسترون مي شود؛ در همان حال كه توليد استروژن را افزايش مي دهد. اثرات جانبي اين دارو در مردان شامل آكنه، كاهش توليد اسپرم، تحليل رفتن بيضه ها و بزرگي سينه هاست. در زنان اثرات جانبي شامل پيدا شدن صفات مردانه مثل كلفت شدن صدا و طاسي به شكل مردانه است.همچنين اين دارو ميزان كلسترول خوب (HDL) را كم مي كند و به اين ترتيب خطر سكته قلبي و مغزي افزوده مي شود.
منبع:WWW. Mayadinic.com
     
#519 | Posted: 10 Feb 2012 09:45
با خود درماني، آلرژي با شدتي بيش از گذشته عود مي‌كند

يك متخصص پوست و مو و زيبايي گفت: « با خود درماني، آلرژي با شدتي بيش از گذشته عود مي‌كند.»

دكتر مجتبي اميري به خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خوزستان - اظهار كرد: « حساسيتهاي پوستي در فاز حاد به صورت قرمزي، خارش و تاول نمود پيدا مي‌كند و در فاز مزمن با خشكي، ضخيم شدگي و تير‌گي پوست همراه است. واكنشهاي تاخيري كه به صورت مزمن هستند نياز به درمان طولاني مدت داشته و قابل ريشه‌كني نيستند.»

وي با اشاره به احتمال بروز حساسيت‌هاي پوستي در نتيجه ازدواجهاي فاميلي افزود: « آتوپي Atopy نوعي حساسيت است كه در دوره شيرخوارگي بروز مي‌كند و علايم آن قرمزي گونه، خارش و خشكي پوست و بي‌قراري نوزاد است. در فرمهاي شديدتر يا آتوپسي نيز در اثر تغذيه نامناسب منجر به كاهش رشد مي‌شود. اين علائم با افزيش سن كمتر شده و در افراد بالغ نظير خشكي و ترك لبها و تيره‌گي دور چشم و چروك زير چشم ديده مي‌شود.»

==========================

شكم خالي و طعم عالي

بي بي سي- يك مطالعه تازه نشان داده است كه وقتي انسان گرسنه است، غذاها براي او لذيذ تر مي شوند.
پروفسور يپ زورو از دانشگاه مالاوي، در جنوب غربي آفريقا، آزمايش هاي خود را به روي 16 مرد كه صبحانه را از برنامه غذاي روزانه خود حذف كردند انجام داد.
او دريافت كه داوطلبان به هنگام گرسنگي حساسيت بيشتري نسبت به شيريني و شوري نشان مي دهند، درحالي كه حساسيت آنها نسبت به تلخي پيش و پس از صرف غذا ثابت ماند.
پروفسور زورو گفت: ثابت ماندن حساسيت قوه چشايي نسبت به تلخي، نشان مي دهد كه بدن در هر شرايط قادر به شناسايي مواد سمي است.
به گفته وي اين ساز و كار طبيعي بدن براي طرد غذاهايي است كه براي خوردن مناسب نيستند. وي گفت: فرد به هنگام گرسنگي به شيريني و شوري حساس تر است، زيرا بدن سعي دارد به فرد بگويد كه نياز به تغذيه دارد.
آزمايش هاي وي نشان داد كه حساسيت فرد به شيريني و شوري پس از تغذيه به طور چشمگيري كاهش پيدا مي كند.
هيچ يك از داوطلبان اين مطالعه الكلي يا سيگاري نبودند و هيچ يك از آنها بيش از اندازه چاق يا دچار ضعف بهداشتي نبودند. اين عوامل معمولاً قوه چشايي انسان را مختل مي كند.
     
#520 | Posted: 10 Feb 2012 09:45

فاصله كم و زياد دو زايمان سلامت نوزاد را به خطر مى اندازد

اگر فاصله بين تولد دوكودك بسيار كم يا بسيار زياد باشد، خطرات متعددى سلامت فرزند دوم را تهديد مى كند.
پزشكان مى گويند فاصله كمتر از ۱۸ ماه و بيشتر از ۵۹ ماه بين تولد دو كودك مى تواندباعث كم وزنى و يا نارس شدن نوزاد دوم شود.
محققان كلمبيايى با بررسى نتايج ۶۷ مطالعه و ۱۱ ميليون زايمان به اين نتيجه رسيده اند كه بهترين فاصله بين دو تولد بين ۲ تا ۴ سال است اما وقفه كمتر يا بيشتر از آن مى تواند تا ۴۰ درصد سبب تولد نوزاد نارس، تا ۶۱ درصد موجب تولد كودك با وزن كم و تا ۲۶ درصد با بروز مشكلات ذهنى در كودك همراه شود.

============================

استفاده از عينك هاي آفتابي استاندارد

همشهری-براي جلوگيري از آسيب هاي جدي به چشم، عينك هاي آفتابي استاندارد را از مراكز معتبر تهيه كنيد. دكتر عباس عظيمي خراساني- دبير پنجمين همايش اپتومتري خراسان- در جريان برگزاري اين همايش دو روزه كه در شهر مقدس مشهد برگزار شد با بيان اين مطلب اظهار داشت: مهم ترين راه محافظت از چشم در برابر تشعشعات مضر خورشيد، استفاده از عينك آفتابي استاندارد است و نشانه هاي استفاده از عينك آفتابي نامناسب، سوزش، خستگي، اشك ريزش، سردرد و قرمزي چشم مي باشد.وي استفاده از عينك آفتابي را در فصل تابستان و بخصوص در ساعات اوج نور خورشيد ضروري دانست و تأكيد كرد: كودكان زير 5سال نسبت به تشعشات ماوراء بنفش، مادون قرمز و نور خيره كننده خورشيد، آسيب پذيري بيشتري داشته و والدين مي بايست آنها را در برابر اين خطرات محافظت كنند.
     
صفحه  صفحه 52 از 58:  « پیشین  1  ...  51  52  53  ...  57  58  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / مطالب پزشکی (آرشیو شماره 1) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites