تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

آيا ميدانيد كه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

صفحه  صفحه 28 از 32:  « پیشین  1  ...  27  28  29  30  31  32  پسین »  
#271 | Posted: 28 Feb 2012 12:54
674 شمسی (1295 میلادی)- غازان خان اولين قاآنی شد كه به اسلام روي آورد. بعد از تغيير دين او،‌ مغول ها مثل مهاجمان عرب، ترك و يونايي، ايرانيزه شدند. نخست وزير غازان خان، رشيد الدين اهل ایران بود كه يكي از اولين آثار تاريخ جهان يعني التواريخ جامي را از خود به جا گذاشت. بعد از تقريباً يك صد سال از زمان تهاجم مغول،‌ سياست هاي رشيد الدين در دوره ای كوتاه صلح و رونق و آبادانی را به همراه آورد. امپراتوري وسیع مغول تبادل ايده ها و كالاها در سراسر چين،‌ هند و پارس را تسهیل کرد.

⇐ 699 شمسی (1320 میلادی)-كمال الدين فارسي با تئوري هایی در زمینه انکسار و انعکاس پيشرفت هايی اساسی در حوزه نورشناسی به وجود آورد.

⇐ 699-769 شمسی (1390-1320 میلادی)- حافظ، بزرگ ترين شاعر زبان فارسي، مشهورترين اثرش يعني ديوانش را نوشت. حافظ صوفي بود که مشخصه هاي آن‌ عشق به بشريت و خود را وقف خدا کردن است.

⇐ 784 شمسی (1405 میلادی)- تيمور (تيمورلنگ) که یک مغول ترك بود، بيشتر ایران و مناطق اطرافش را تسخير كرد. با وجود خوی وحشیانه ای که تیمور داشت طرفدار هنر بود. او سمرقند را پايتخت خود كرد و هنرمندان را از سراسر پرشيا گرد آورد. بعد از مرگش، امپراتوري او از هم فروپاشید اما نوادگانش براي تقريباً يك قرن بر بخش هاي مختلف ایران حكومت كردند.

⇐ 808 شمسی (1429 میلادی)- جمشيد كاشاني- رياضيدان برجسته تئوري هایی را بسط داد و اولين ماشين حساب را اختراع كرد و در فعاليت هاي ستاره شناسي در سمرقند مشارکت كرد.
     
#272 | Posted: 28 Feb 2012 12:55
آيا ميدانستيد بادها از کجا منشأ می گیرند؟

به عبارت ساده، باد، حرکت مولکول های هوا است. در زمینه چگونگی تشکیل باد دو مفهوم نقش محوری دارند که عبارتند از فشار هوا و هوا. هوا از مولکول های نیتروژن (حجمی در حدود 78 درصد اکسیژن (حجمی در حدود 21 درصد)، بخار آب (حجمی بین 1 و 4 درصد در نزدیکی سطح زمین) و همچنین عناصری کمیاب تشکیل شده است.

هر بار که ما نفس می کشیم، مولکول های هوایی که استنشاق می کنیم تناسب مشابهی با ترکیب مولکول های هوا دارد. یک اینچ مکعب (تقریباً 1.6 مترمکعب) هوا در سطح زمین حاوی حدود 1020 مولکول است.

همه این مولکول های هوا تقریباً بسیار سریع حرکت می کنند و به راحتی با یکدیگر و هر شیئی در سطح زمین برخورد می کنند. فشار هوا به صورت مقدار نیرویی که این مولکول ها در یک محدوده مشخص منتقل می کنند تعریف می شود. به طور کلی، مولکول های بیشتر، فشار هوای بیشتری تولید می کنند.

تغییرات در فشار هوا، در یک مسافت افقی خاص، باعث می شود مولکول های هوا از یک ناحیه با فشار هوای نسبتاً بالا به سمت ناحیه کم فشار هجوم ببرند. چنین اختلاف فشار افقی ای، تمام بادها در هر مقیاسی که ما تجربه می کنیم را تولید می کند.

ما در روزهای عادی جریان بادی را تجربه می کنیم. تفاوت فشار در این باد تنها در حدود 1 درصد فشار جوی کل است و این تغییرات در محدوده بزرگی رخ می دهد.

در مقابل، بادها در طوفان های شدید، نتیجه تغییر فشار افقی بیشتر و متمرکزتر در یک ناحیه هستند.

گردبادها نمونه های مهیبی از این نوع بادها هستند. بزرگی و اندازه تغییر فشار هوا و مسافت بسیار کوتاهی که این بادها در آن رخ می دهند توضیح می دهد که چرا بادها در این پدیده تا این حد مخربند: در این نوع از بادها، مولکول های هوا خیلی سریع به سوی فشار خیلی پایین در مرکز گردباد شتاب می گیرند، مرکز گردباد جایی است که بخار آب موجود در هوا اغلب در آن متراکم می شود و قیف تراکم قابل مشاهده ای را ایجاد می کند.

چنان که گفته شد باد از تفاوت در فشار هوا بین نواحی مختلف ناشی می شود. هنگامی که تفاوتی در فشار هوای نواحی مختلف وجود دارد، هوا از یک ناحیه با فشار بالا به یک ناحیه کم فشار می رود که نتیجه آن باد است.

به عنوان مثال، در نزدیکی خط استوا، به خاطر این که نور خورشید شدیدتر است، هوا گرم تر است و این هوای گرم صعود می کند. از آنجایی که حالا در نزدیکی خط استوا و در ارتفاع بالای آن فشار هوای بیشتری در مقایسه با نزدیک قطب ها وجود دارد، هوای ارتفاع بالا شروع به حرکت به سمت قطب ها می کند. هنگامی که این چنین می شود، هوا سرد می شود و شروع به کاهش می کند.

این بدان معنی است که حالا فشار هوای بیشتری در ارتفاع پایین در نزدیکی قطب ها در مقایسه با نزدیکی خط استوا وجود دارد و هوای با ارتفاع پایین به سمت استوا حرکت می کند. این چرخه باد، سلول جابجایی جوی نامیده می شود.
     
#273 | Posted: 28 Feb 2012 12:57
گروهی از دانشمندان نیوزلندی در ادامه ارزیابی میزان هوش پرندگان با انجام آزمایشی روی کلاغ ها نشان دادند که این پرندگان همانند میمون های بزرگ توانایی استفاده از ابزارهای مناسب را دارند.

گروهی از دانشمندان نیوزلندی در ادامه ارزیابی میزان هوش پرندگان با انجام آزمایشی روی کلاغ ها نشان دادند که این پرندگان همانند میمون های بزرگ توانایی استفاده از ابزارهای مناسب را دارند.
گروهی از محققان دانشگاه " آکلند" در نیوزلند با هدف رسیدن به یک عنصر مهم برای مقایسه و ارزیابی دوباره توانایی پرندگان تحقیقاتی را انجام دادند.
براساس این تحقیقات کلاغ های منطقه "نیو کالدون" توانایی استفاده از ابزار را دارند و حتی از این ابزار بهتر از بسیاری از میمون ها استفاده می کنند. این درحالی است که بین این گروه از کلاغ ها، تنها آنهایی که بسیار باهوش هستند از چوب ها برای شکستن اجسام دیگر استفاده نمی کنند.
درحقیقت از هر هفت کلاغ، شش کلاغ موفق می شود تکیه های چوبی و ابزارها مناسب خود را تشخیص دهد.
براساس گزارش ساینس دیلی، این محققان در آزمایش خود، یک تکیه گوشت را در جایی که کلاغ ها نمی توانستند به راحتی به آنجا برسند، قرار دادند و یک چوب باریک طولانی و یک چوب کوتاه را در اختیار کلاغ ها گذاشتند و درنهایت شگفتی مشاهده کردند که کلاغ ها اول چوب کوتاه را مورد استفاده قرار دادند و وقتی دیدند که نمی توانند به کمک آن به غذا دسترسی پیدا کنند، از چوب بلند استفاده کردند و تکیه گوشت را بدست آوردند.
سپس این دانشمندان آزمایش دیگری را انجام دادند. در این آزمایش به جای چوب کوتاه یک تکیه سنگ گذاشته شد و مشاهده شد که از هر هفت کلاغ شش کلاغ تشخیص داد که سنگ ابزار نامناسبی برای برداشتن گوشت است و باید ابزار خود را عوض کند.
این دانشمندان در بررسی های خود نشان دادند که در سطح ذهنی، کلاغ ها توانایی "فهمیدن" این نکته را دارند که برای رسیدن به غذا نیاز به وسیله ای است که به کمک آن بتوان به غذا دست یافت. در مرحله دوم آنها توانایی "ارزیابی کردن" طول و بلندی چوبی را دارند که باید برای رسیدن غذا از آن استفاده کنند.
در حقیقت در هوش کلاغ ها دو مفهوم "فهمیدن" و "ارزیابی کردن" قابل درک و تحلیل است. این توانایی در انسان هم وجود دارد. درحقیقت علم و فناوری بشر به واسطه این دو توانایی بوجود آمده است
     
#274 | Posted: 28 Feb 2012 12:57
زیست شناسان هلندی کشف کرده اند که حشرات گیاه خوار که زیر زمین و روی زمین زیست می کنند با استفاده از گیاهان مانند تلفن با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

به نقل از سایت "سلولار نیوز"، "رکسینا سولار" یکی از محققان موسسه زیست شناسی هلند (NIOO-KNAW) گفت که حشرات زیرزمینی از طریق برگ های گیاهان سیگنال (علائم) هشداردهنده شیمیایی را ارسال می کنند، به این طریق حشرات روی زمین متوجه می شوند که این گیاه قبلاً اشغال شده است.

حشرات زیرزمینی از طریق "خطوط تلفن سبز" می توانند با شخص ثالث و دشمن خود یعنی شفیره ها (کرم) نیز ارتباط برقرار کند.

حشرات برگ خوار روی زمین گیاهانی را ترجیح می دهند که توسط حشرات ریشه خوار زیر زمینی اشغال نشده باشند و حشرات زیر زمینی از طریق برگهای گیاه سیگنال های شیمیایی را انتشار می دهند که به حشرات روی زمین حضور آنها را اعلام می کند.

این روش ارسال پیام حشراتی را که در محیط های جداگانه زندگی می کنند قادر می سازد از یکدیگر دور باشند، بنابراین دیگر ندانسته سر یک گیاه با یکدیگر رقابت نمی کنند.

زیست شناسان معتقدند که گونه های مختلف حشرات روی زمین اگر از گیاهانی تغذیه کنند که ساکنان زیرزمینی دارند، رشد آهسته ای خواهند داشت؛ این موضوع در مورد حشرات زیر زمینی نیز صادق است.

به نظر می رسد که این مکانیسم به دلیل "انتخاب طبیعی" به وجود آمده باشد، که حشرات روی زمین و زیر زمین را قادر می سازد یکدیگر را تشخیص دهند؛ بنابراین از رقابت غیر لازم اجتناب می شود.

حشرات بالدار انگل تخم های خود را درون حشرات روی زمینی قرار می دهند، این حشرات بالدار از سیگنال هایی که از گیاهان ساتع می شود بهره می برند، زیرا بیانگر این است که می توانند میزبان مناسبی برای تخم های خود پیدا کنند.
     
#275 | Posted: 28 Feb 2012 14:58
نحوه زندگی قارچها

قارچها به حالت ساپروفیت روی مواد در حال پوسیدن و یا در فرم انگل یا پارازیت روی سایر موجودات زنده زندگی می*کنند. موجودی که مورد حمله قارچ قرار می*گیرد host یا میزبان نامیده می*شود. قارچها از نظر تامین مواد غذایی با گیاهان تفاوت دارند. و به تنهایی قادر به ساختن مواد غذایی مورد نیاز خود نمی*باشند.
اگر مواد قندی از قبیل گلوکز ، ساکاروز و مالتوز در اختیار قارچها قرار گیرد با استفاده از تر کیبات آلی می*توانند پروتئینهای مورد نیاز خویش را بسازند. تیامین و بیوتین از ویتامینهای مورد نیاز قارچها می*باشند. قارچها در درجه حرارت 0 تا 30 درجه سانتیگراد می*توانند زندگی کنند. درجه حرارت مناسب برای قارچها 20 تا 30 درجه می*باشد. PH مناسب برای رشد قارچها 6 = PH است ولی دامنه PH از 12 - 2 متغیر است.
سیتولوژی قارچها
دیواره سلولی در قارچها وجود دارد. هسته*ها کوچک و قابل رویت با میکروسکوپ نوری می*باشند. غشای هسته دو لایه بوده و حاوی منافذی است.
به هنگام تقسیم میتوز ، غشای هسته ناپدید نمی*گردد هستکها نیز به هنگام تقسیم باقی می*مانند. ولی در هنگام تقسیم میوز غشای هسته و هستکها ناپدید می*گردند. شبکه آندوپلاسمی در قارچها نیز از دو غشای موازی هم تشکیل می*یابد.
شبکه آندوپلاسمی در سلولهای جوان مشخصا دیده می*شوند ولی در سلولهای مسن*تر جزئی و کم بوده و یا ممکن است قابل رویت نباشد. ریبوزومها نیز وجود داشته و پراکنده در سیتوپلاسم سلولی می*باشند. در سلولهای قارچی میتوکندری هم یافت می*شود. دستگاه گلژی نیز وجود داشته و از واحدهای دیکتیوزومی تشکیل می*یابد. واکوئلها در سلولهای جوان به تعداد زیاد و در سلولهای مسن*تر به تعداد کم ولی اندازه بزرگتر دیده می*شود. مواد ذخیره*ای در سلولهای قارچی عمدتا در فرم گلیکوژن و چربی می*باشد.
ریخت شناسی قارچها
در قارچهایی که تک سلولی*اند پیکره قارچ از یک سلول تشکیل می*یابد یا ممکن است پیکره قارچ به صورت پلاسمودیوم باشد. پلاسمودیوم یک توده سیتوپلاسمی چند هسته*ای و فاقد دیواره سلولی است. در غالب قارچها اندام رویشی از ساختمان لوله*ای به نام هیف و یا ریسه تشکیل شده است. هیفها شفاف و میکروسکوپی*اند و قطر آنها متغیر است. هیفها در جهات مختلف رشد می*یابند. رشد اصلی هیف از بخش انتهایی آن انجام می*گیرد. به مجموعه هیفها میسیلیوم اطلاق می*گردد. دیواره عرضی در هیفهای دیواره*دار وجود داشته به نام سپتوم نامیده می*شود. دو نوع دیواره عرضی ممکن است در ساختمان هیفهای دیواره*دار قابل تشخیص است.
دیواره اولیه یا اصلی: که این دیواره همزمان با تقسیم سلولی تشکیل می*گردد.
دیواره نابجا: که به تقسیم سلولی مربوط نبوده ممکن است در محل آسیب دیدگی برای ترمیم ایجاد گردد یا برای جدا ساختن بخش مسن هیف از بخش جوان تشکیل گردد یا دیواره*ای که برای تشکیل اندام*های زایشی بوجود می*آید. هیفها ممکن است دیواره*دار باشند Septatehypha یا بدون دیواره عرضی None Septatehypha که در هیفهای دیواره در دیواره ممکن است شدیدا متخلخل باشد در فرم پلاسمودسما و یا ممکن است ناقص تشکیل شود. ساختمان رویشی در قارچها
ساختمان رویشی یا پیکره قارچها به نام تال (Tallus) نامیده می*شود در اغلب قارچها تال مجموعه*ای از هیفها یا ساختمان میسیلیومی است. هیفها وقتی در هم تنیده می*شوند بافتی را ایجاد می*کنند که به نام پلکتانشیم نامیده می*شود.
انواع ساختمان رویشی
پروزئانشیم: از هیفهای موازی* هم تشکیل می*یابد و بافت همبند سستی را بوجود می*آورد.
پسودو پارانشیم: بافتی است که در *آن طول و عرض هیفها یکی شده و اختمان شبه پارانشیمی تشکیل می*گردد که خیلی شبیه پارانشیم گیاهان عالی است.
استروما: ساختمان تشک مانند داشته با ساختار پروزئانشیمی که درون یا بر سطح آن ساختمان زایشی تشکیل می*گردد.
اسکلروتیوم: ساختمان دیگری است با بافت پسودو پارانشیمی که در شرایط نامساعد تشکیل می*گردد و پس از مساعد شدن شرایط می*تواند جوانه زده و مجددا رشد کند.
ریزومورف: ساختمان دیگری است که در شرایط نامساعد تشکیل و در قارچهای بازیدیومیستی دیده می*شود. از دستجات بلند و موازی هیف تشکیل می*گردد. بخش انتهایی ریزومورف حالت مریستمی دارد. هیفهای لایه بیرونی از نظر دیواره سلولی و محتوای درون سلولی تغییراتی پیدا کرده و کدرتر می*شوند. ریزومورف نیز با مساعد شدن شرایط می*تواند مجددا رشد نماید.
     
#276 | Posted: 28 Feb 2012 14:58
نچه می گرید، ولی زیباست
[/SIZE]
قرار دادن شمع در کنار پنجره و در محل هایی که دارای روشنایی مناسب طبیعی هستند باعث کم نور شدن آن می گردد. بهتر است شمع را در محلی قرار دهید که نور کمی دارد تا درخشش شمع بیش تر نمایان شود.
- ترجیحاً از یک ظرف شیشه ای به عنوان جاشمعی استفاده نمایید، این عمل باعث بیش تر شدن نور شمع شده، مدت زمان طولانی تری روشن می ماند.
- فتیله شمع باید حداقل به مقدار یک چهارم در عمق شمع قرار گرفته باشد، در زمان خرید شمع باید به این نکته توجه شود.
- شمع های باریکی که برای نذر استفاده می گردند، شمع هایی هستند که همیشه در دسترس بوده و گران هم نیستند، از این نوع شمع ها نیز می توانید برای دکوراسیون منزل استفاده کنید، فقط باید آن ها را در ظروف زیبا و لابه لای گل های طبیعی یا مصنوعی مخفی نمایید.
- از انواع شمع ها، شمع های شناور در آب هستند که چند منظوره بوده، می توان از آن ها هم بر سر میز شام و هم در میهمانی های فضای باز استفاده کرد. این دسته از شمع ها نسبت به دیگر انواع کثیفی ندارند و نکته ی قابل توجه جلوه ی نوری آن هاست که به علت وجود آب روشنایی شان دو چندان می شود. برای هر چه بیش تر جلوه کردن این نوع شمع ها بهتر است از ظروف کریستالی و شیشه ای استفاده نمایید که دارای تراش هستند، زیرا که باعث شکست نور و درخشش مضاعف می شوند.
- اگر اشک شمع در جایی چکید، نگران نباشید؛ اجازه دهید تا کاملاً خود را بگیرد و سپس با استفاده از پاکت های کاغذی و قهوه ای رنگ میوه و کمی حرارت اتو، آن را به راحتی پاک نمایید.
- اگر برای میهمانی از شمع های جدید استفاده می کنید، قبل از زمان استفاده ، آنها را یک بار روشن نمایید، تا در زمان مصرف زودتر و راحت تر روشن شوند.
- شمع را زمانی که در حدود ۵ سانتی متر از آن باقی مانده است از درون جاشمعی خارج نمایید، زیرا هر چه شمع کوچک تر شود، جدا ساختن آن نیز سخت تر می گردد.
- هنگامی که شمعی را خاموش می کنید، بعد از گذشت چند لحظه که فتیله ی حرارت خود را از دست داد و بدنه ی شمع هنوز گرم است، فتیله را به جای خود در مرکز شمع برگردانید تا برای نوبت بعدی استفاده، شمع دود نکند.
     
#277 | Posted: 28 Feb 2012 15:01
فرهنگ آشتی: *با نامزدتان دعوا کرده ايد، روز خسته کننده اى را سر کار داشته ايد و وقتى از اداره بر مى گرديد، چون خيلى خسته هستيد نمى توانيد غذا درست کنيد، پس يک پيتزا سفارش مى دهيد. بعد از خوردن شام با اينکه خيلى خسته هستيد ولى مى دانيد که اگر به رختخواب هم برويد خوابتان نخواهد برد. نگران کارهاى فردا هستيد و همينطور که در رختخواب دراز کشيده ايد، پلک هم نمى توانيد بزنيد. فردا هم در اداره به قدرى کسل و خواب آلود ميگرديد که قادر به انجام کارهايتان نخواهيد بود.* *اين داستان برايتان آشنا است؟ بله اين تجربه اى است که هر کدام از ما مى توانيم داشته باشيم. اما… واکنش ما به اين وضعيت صحيح نيست. در اين جور مواقع، عادات بدى داريم که حتى وضعيتمان را بدتر کرده و فشارهاى روحيمان را افزايش مى دهد. مثلاً خوردن پيتزا… اصلاً درست نيست که در مواقعى که از استرس کنترل خودمان را از دست داده ايم، شام پيتزا بخوريم. در اينجا 10 ماده غذايى مفيد براى کاهش استرس و فشارهاى روحى را به شما معرفى مى کنيم که به جاى سفارش پيتزا، از آنها استفاده کنيد.** *

1-* *بادام* *

اين ماده کمک بسيار زيادى به کاهش استرس مى کند. حاوى ويتامينB2 **، ويتامينE **، روى و منيزيم است که به توليد سروتونين که تعديل کننده ى اعصاب و از بين برنده ى استرس است کمک مى کند. مشاهده شده است که روى نيز تا حدى با بعضى اثرات منفى استرس مقابله مى کند. ويتامينE * *هم جزء آنتى اکسيدان هايى است که راديکال هاى آزادى را که منجر به استرس و بيمارى هاى قلبى مى شود را از بين ميبرد.* *هر چند، نبايد زياد از آن استفاده کنيد چون چربى بالايى دارد و با اينکه از نوع چربى غير اشباع و سالم است باز ممکن است به اضافه وزن منجر شود.* *

2-* *ماهى* *

اکثر انواع ماهى ها حاوى همه ى ويتامين هاى مهمB ** *هستند، بويژه انواع ضد استرس آن يعنيB6 * *وB21. * *در واقع ويتامينB21 * *يکى از مهمترين ويتامين هايى است که در ترکيبات شيميايى مغز، عامل شادى بخش سروتونين توليد مى کند. کمبود اين ويتامين حتى ممکن است به افسردگى نيز منجر شود.* *براى ناهار مى توانيد از ساندويچ يا سالاد ماهى تن استفاده کنيد. و ماهى آزاد کبابى همراه با سبزيجات تازه نيز انتخاب خوبى براى شام مى باشد.* *

3-* *گل کلم (کلم بروکلى*) *

کلم بروکلى نيز يکى ديگر از مواد غذايى است که سرشار از ويتامين هايB * *مى باشد. همچنين حاوى اسيد فوليک است که يکى ديگر از اعضاى خانواده ى ويتامين هايB * *مى باشد. اسيد فوليک به از بين بردن استرس، اضطراب، ترس و حتى افسردگى کمک مى کند. مى توانيد از اين ماده ى غذايى در کنار مرغ يا ماهى استفاده کنيد.* *

4-* *برنج يا پاستاى تمام غله* *

امروزه باز خوردن کربوهيدرات به رژيم هاى غذايى باز گشته است و همه متوجه شده اند که آن رژيم هاى فاقد کربوهيدرات هاى گذشته هيچ کارآيى ندارند. کربوهيدرات ميزان سروتونين را در بدن بالا مى برد و تاثيرى آرامش بخش دارد. کربوهيدرات هاى عادى مثل نان سفيد و پاسترى (نوعى شيريني) فقط تاثيرى موقتى و زودگذر دارند و مى توانند باعث اضافه وزن شما هم شوند اما کربوهيدرات هاى تمام غله، بسيار آرام تر هضم مى شوند و اثرى نشاط آور پر دوام ترى دارند.* *

5-* *سوشى* *

علاوه بر فوايدى که براى ماهى در بالا ذکر شد جلبک هاى دريايى موجود در ماکى نيز خواص ضد استرس دارند. حاوى منيزيم و پانتوتنيک اسيد و ويتامينB2 * *مى باشد که همه به از بين بردن استرس کمک مى کنند.* *پانتوتنيک اسيد ماده ى بسيار مهمى است که در سلامتى غده آدرنال نقشى اساسى دارد و کمک شايانى به از بين بردن استرس مى کند. در مواقع استرس کمبود اين ماده مى تواند منجر به اضطراب و خستگى هاى مزمن هم شود.* *

6-* *شير* *

شير علاوه بر ويتامين هايB2 * *وB21 **، حاوى آنتى اکسيدان هايى است که راديکال هاى آزاد ايجاد کننده ى استرس را از بين مى برد. براى صبحانه مى توانيد شير بنوشيد، مى توانيد گه گاه به آن کمى کاکائو هم اضافه کنيد.*
*
7*- *طالبى و پنير* *

طالبى يکى از منابع سرشار از ويتامينC * *است که بسيار به از بين بردن استرس و فشارهاى روحى کمک مى کند. در واقع استرس براى ساعت هاى متمادى ميزاى ويتامينC * *را در غده ى آدرنال کاهش مى دهد و به همين خاطر بهتر است از مواد غذايى حاوى ويتامينC ** *استفاده شود. پنير هم که يکى از منابع خوب ويتامينB2 * *وB21 * *است و ترکيب آن با طالبى براى صبحانه يا غذاهاى ميان وعده اى مى تواند استرستان را کاهش دهد.*
*
8*- گوشت گاو* *

گوشت گاو نيز حاوى آهن، روى و ويتامين هايB * *است که استرستان را کاهش ميدهد. البته درست است، گوشت گاو حاوى ميزان زيادى چربى اشباع غير سالم هم هست که مى تواند منجر به بيمارى هاى قلبى شود. براى مقابله با اين مشکل مى توانيد از قسمت هاى کم چربى گوشت استفاده کنيد.* *

9-* *سيريال صبحانه* *

اين روزها، سيريال هاى صبحانه حاوى ميزان زيادى ويتامين و مواد معدنى مى باشد. از اين رو مى توانند به عنوان يکى از منابع ويتامين هايB **، اسيد فوليک، ويتامينC * *و فيبر، ضد سرطان باشد.

10-* *ذغال اخته* *

اين ميوه هاى کوچک سرشار از ويتامينC * *هستند که تقليل دهنده ى استرس و فشارهاى روحى مى باشند. علاوه بر اين خاصيت، کم کالرى هم هستند و باعث اضافه وزن نمى شوند. ذغال اخته همچنين منبع خوبى براى فيبر هم به شمار مى رود که از يبوست و دل درد هايى که در زمان استرس ايجاد مى شود جلوگيرى مى کند.* *

و اما غذاهاى استرس زا شامل:* *

چاى و قهوه و نوشيدنى هاى کافئين دار-غذاهاى سرخ کردنى و چرب-مواد غذايى به دست آمده از حيوانات*
     
#278 | Posted: 28 Feb 2012 15:01
درباره زندگی مارکوپولو چه می دانید ؟

مارکوپولو تاجر و جهانگرد ایتالیایی بود که سفرنامه اش او را به شهرت رساند. مارکوپولو به شرق دور و چین سفر کرد. وی در راه بازگشت به خانه یک سال را نیز در ایران سپری کرد. مارکو پولو در سال 1254 میلادی در ونیز ایتالیا متولد شد و در 8 ژانویه سال 1324 در همین شهر فوت شد.

مارکو در یک خانواده اصیل و تاجر ونیزی متولد شد. پدر او نیکولو و عمویش مافئو وقتی وی فقط شش سال داشت ونیز را به قصد سفر به پکن در چین ترک کردند.

در آن زمان جاده ای موسوم به جاده ابریشم وجود داشت. جاده ابریشم به شماری از مسیرهای تجاری که بین شهرهای عمده و مراکز تجاری، از شرق اروپا تا شمال چین وجود داشت اطلاق می شد. دلیل این که این جاده، جاده ابریشم نامیده می شد این بود که پارچه ابریشمی که صادرات عمده چین بود از این مسیر منتقل می شد.

در آن زمان افراد زیادی پیدا نمی شدند که کل مسیر جاده ابریشم را بپیمایند. تجارت اغلب بین شهرها و یا بخش های کوچک مسیر صورت می گرفت و محصولات به آهستگی در مسیر راهشان را پیدا می کردند و چندین بار دست به دست می شدند.

پدر و عموی مارکوپولو می خواستند کاری متفاوت انجام دهند. آنها می خواستند تمام مسیر سفر به چین را بپیمایند و کالاها را به طور مستقیم به ونیز ببرند. آنها فکر می کردند از این طریق می توانند ثروتی به هم بزنند. سفر اول آنها 9 سال طول کشید.

در طول 9 سال غیبت پدر مارکو، وی به وسیله مادر و دیگر اعضای خانواده پرجمعیتش بزرگ شد و تبدیل به جوانی مشاهده گر و علاقه مند به ماجراجویی شد.

پدر و عموی مارکو در سال 1266 به دربار کوبلای خان شاهزاده مغول رفتند و از سوی وی مورد استقبال قرار گرفتند. پولوها با هوش و دانش شان درباره جهان کوبلای خان را تحت تأثیر قرار دادند، به همین دلیل کوبلای خان آنها را برای چندین سال نزد خود نگه داشت. در سال 1269 کوبلای خان پولوها را به عنوان پیغام رسان به رم فرستاد با این تقاضا که پاپ صد اروپایی را به نزد او بفرستد تا آنها دانش شان را در اختیارش قرار دارند.

پاپ تقاضای کوبلای خان را برای فرستادن 100 اروپایی رد کرد. پدر و عموی مارکو به ونیز برگشتند. اما پولوها در جست و جوی سود بیشتر و ماجراجویی دوباره تصمیم به بازگشت به چین گرفتند. از آن جایی که مادر مارکو به تازگی فوت شده بود، وی که اینک جوانی 17 ساله بود همراه آنها راهی سفر شد.

پولوها ونیز را در سال 1271 به مقصد چین ترک کردند. آنها شریک تجاری یکدیگر بودند. سفر به مقصد چین که بر روی خشکی، دریا، بیابان و کوه ها انجام گرفت کمی بیش از سه سال به طول انجامید. در طول مسیر پولوها از شهرهای بزرگ زیادی بازدید کردند و مکان های زیادی از جمله بیت المقدس، کوه های هندوکش، ایران و صحرای گبی را دیدند. مارکو با افراد زیادی با تیپ های مختلف ملاقات کرد و ماجراهای زیادی را پشت سر گذاشت.

با وجود این که برادران پولو در مأموریتشان در بردن 100 اروپایی از رم به دربار کوبلای خان شکست خوردند اما باز هم کوبلای خان از آنها استقبال کرد و دوباره آنها را به خدمت خود گرفت. کوبلای خان این بار به طور فزاینده ای تحت تأثیر مارکو پولو قرار گرفت نه فقط به خاطر توانایی هایش در سفر بلکه به خاطر دانشش درباره زبان مغولی و قدرت مشاهده گری قابل توجهی که داشت.
     
#279 | Posted: 28 Feb 2012 15:02
سال ها در چین

با تأیید کوبلای خان، پولوها تجارت گسترده خود در امپراطوری چین آغاز کردند. مارکو زبان چینی را آموخت. طی سفرهای تجاری ای که پولوها در سراسر امپراتوری انجام می دادند، مارکو ذهن سریع و توانایی اش برای برقراری ارتباط را به نمایش گذاشت. او به عنوان پیام رسان و جاسوس کوبلای خان در سراسر چین سفر کرد.

در طول این بازدیدها او درباره فرهنگ ها، غذاها، شهرها و مردم مختلف چیزهایی آموخت و مکان ها و چیزهای زیادی را دید که هیچ اروپایی دیگری پیش از آن ندیده بود.

مارکو گزارش هایی از سفرهایش تهیه می کرد که اطلاعاتی درباره آداب و رسوم محلی، شرایط کسب و کار و وقایع گوناگون بود. مارکوپولو علاوه بر این که به مأموریت هایی در داخل چین رفت، به مرز تبت و شمال برمه هم فرستاده شد.

در طول 16 سالی که مارکو در چین بود به عنوان نماینده شخصی کوبلای خان در شهرستان یانگ شو هم به خدمت گرفته شد. کوبلای خان گزارش های مارکو را می خواند و با استفاده از آنها از تحولات درون امپراتوری اش اطلاعات کسب می کرد.

مارکو شیفته ثروت و تجمل شهرهای چین و دربار کوبلای خان بود. هیچ چیز شبیه آن چیزهایی نبود که او در اروپا تجربه کرده بود. پایتخت یعنی کینزی (Kinsay) بزرگ بود، اما به خوبی سازمان دهی شده بود و تمیز بود. جاده ها عریض بودند و پروژه های بزرگ مهندسی ای فراتر از آن چه او در کشورش تجربه کرده بود در چین به اجرا درمی آمدند. همه چیز از غذاها گرفته تا مردم و جانوران مثل اورانگوتان و کرگدن، جدید و جالب بودند.ترک دربار گوبلای خان

اگر چه پولوها از تجارتشان سود زیادی می بردند ولی اشتیاق زیادی برای بازگشت به ونیز پیدا کرده بودند. اما یک مانع برای بازگشت آنها وجود داشت و آن این که کوبلای خان تمایلی به مرخص کردن شان از خدمت نداشت تا این که فرصت بازگشت به ونیز در سال 1292 به وجود آمد.

این فرصت از این قرار بود که آنها در این سال برای انجام یک مأموریت به ایران و سپس رم فرستاده شدند. راهی که گوبلای خان برای مرخص شدن آنها پیش پایشان گذاشت انجام یک تعهد بود و آن این که در ایران ترتیب ازدواج بین یکی از حاکمان محلی کوبلای خان و یک شاهزاده مغولی را بدهند. به همین دلیل نزدیک به یک سال را هم در ایران سپری کردند چراکه مردی که قرار بود ازدواج کند درگذشت و باید یک داماد جدید پیدا می شد.

پولوها پس از انجام مأموریشتان در ایران سفرشان را به سوی خانه ادامه دادند مارکو هفده سال را در حیطه امپراتوری کوبلای خان سپری کرد و در سال 1295 به ونیز بازگشت. غیبت آنها از خانه تقریباً 25 سال به طول انجامیده بود.

مارکوپولو دیگر به آسیا بازنگشت. او در جنگی که بین ونیز و شهر رقیبش جنوا درگرفت وارد شد. وی در سال 1298 در مقام فرمانده نجیب زاده یک کشتی در نیروی دریایی خدمت کرد. مارکو در سپتامبر سال 1298 دستگیر شد و در جنوا زندانی شد.

وقتی مارکو در جنوا زندانی بود، داستان سفرهایش را برای زندانی دیگری به نام راستیسیانو که اهل پیزای ایتالیا بود تعریف کرد. راستیسیانو به سبک رمانتیک ادبیات قرن سیزدهم می نوشت تعریف کرد. ماحصل ترکیب گفته های مارکوپولو از مشاهداتش و سبک نوشتن راستیسیانو کتابی به نام سفرهای مارکو پولو بود.

این کتاب همچنین داستان های مربوط به مارکوپولو که به وسیله دیگران تعریف شده بود را نیز در بر می گرفت. کتاب وی به زبان های زیادی ترجمه شد. داستان های سفر او تا سال ها اساس دانسته های بیشتر اروپایی ها از چینی ها را تشکیل می داد.

اطلاعات این کتاب با روش های جدید مورد بررسی و آزمون قرار گفته و درستی شان با پژوهش به اثبات رسیده.

مارکوپولو به خاطر ماجراجویی هایش فرد مشهوری بود در نتیجه با حسن نیتی که برای یک زندانی غیر معمول بود با او رفتار شد و پس از یک سال هم آزاد شد. درباره زندگی مارکو بعد از بازگشت به ونیز اطلاعات کمی وجود دارد. به نظر می رسد که وی به زندگی خصوصی و کسب و کار مشغول بوده تا این که در سال 1324 در گذشته است.

پس از سقوط کوبلای کان، سلسله مینگ حکومت چین را در دست گرفت. سلسله مینگ نسبت به خارجی ها محتاط بودند. به خاطر همین اطلاعات کمی درباره چین آن دوران در دسترس بود. همین امر کتاب مارکو را باز هم محبوب تر کرد.
     
#280 | Posted: 28 Feb 2012 15:02
حقایقی درباره مارکوپولو

⇐ سفرهای مارکوپولو، میلیون هم نامیده می شود.

⇐ سفر بازگشت مارکوپولو به کشورش در ناوگانی از کشتی ها انجام گرفت. این ناوگان حامل شاهزاده خانمی بود که قرار بود با یک شاهزاده در ایران ازدواج کند. این سفر خطرناک بود و از مجموع 700 مسافر تنها 117 نفر جان سالم به در بردند. شاهزاده خانم هم از این سفر جان سال به در برد.

⇐ برخی بر این باورند که مارکو بیشتر ماجراها را از خودش ساخته است. اما چنان که گفته شد محققان حقیقت آنها را بررسی کرده و معتقدند اکثر آنها درست است.

⇐ در طول مدتی که مغول ها و کوبلای خان بر چین حکومت می کردند، بازرگانان توانستند سطح خود را در جامعه چین بالا ببرند اما در نظر خاندان های دیگر چینی، تاجرها پست و انگل اقتصادی در نظر گرفته می شدند.

⇐ مارکو برای رسیدن به چین باید در سراسر صحرای بزرگ گبی سفر می کرد. عبور از صحرای گبی که شایع بود به وسیله ارواح تسخیر شده ماه ها طول کشید.
     
صفحه  صفحه 28 از 32:  « پیشین  1  ...  27  28  29  30  31  32  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / آيا ميدانيد كه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بالا
جواب شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که نقل قول کردید برگردید
رنگ ها  Bold Style  Italic Style  Highlight  Center  List       Image Link  URL Link   
Persian | English
  

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites