خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

آيا ميدانيد كه؟؟؟؟؟؟؟؟؟


صفحه  صفحه 31 از 33:  « پیشین  1  ...  30  31  32  33  پسین »
anna_nemati زن #301 | Posted: 28 Feb 2012 16:29
کاربر

 
آيا مي دانيد:

موتور چرخه هيدرولوژي نيز هسته اي است. انرژي مورد نياز چرخه هيدرولوژي از تششع خورشيدي تامين مي شود كه از واكنش هاي هسته اي داخل خورشيد پديد مي آيد.

بر اساس مطالعات در شرايط يكسان دماي هواي داخل شهرها 0.5 تا 0.8 درجه گرمتر از حومه شهرهاست.

ارتفاع اپتيمم بررسي ها نشان داده است كه بارندگي با افزايش ارتفاع تا يك ارتفاع مشخص افزايش مي يابد و پس از آن كاهش مي يابد. اين ارتفاع را ارتفاع اپتيمم مي نامند و در حدود 3000 تا 4000 متري از سطح درياست.


بعضي چشمه ها بصورت ساعتي عمل مي كنند اين نوع چشمه ها در مدت زماني آبدهي نسبتا زيادي دارند و پس از مدتي آب چشمه كم شده و يا قطع مي گردد. اين چرخه متناوباً تكرار مي گردد. اين چشمه ها كه اغلب در مناطق كارستي وجود دارند داراي مخزني هستند كه ابتدا تا ارتفاع مشخصي پر مي شود و سپس تخليه شروع ميشود به همین دلیل به آنها چشمه های سیفونی می گویند . اين سيكل ادامه پيدا مي كند. نمونه اي از چشمه ها در شهر هفشجان از توابع شهركرد بنام چشمه وقت ساعت وجود دارد.


در برخي مناطق بياباني كه هيچ گونه بارندگي در مدت چند سال انجام نمي شود گياهاني هستند كه با استفاده از شبنم به حيات خود ادامه مي دهند.
      
anna_nemati زن #302 | Posted: 28 Feb 2012 16:29
کاربر

 
گاهي تشكيلات آبخوانه ها تحت فشار است و آب چشمه ها بصورت چند لوله با فشار فوران مي كند. چشمه غربال بيز در شيركوه يزد كه در آهكهاي كرتاسه ايجاد شده است نمونه اي از اين چشمه هاست. گاهي خروجي چشمه روي آبرفت است و آب از لابه لاي ابرفتها فوران مي كند مانند چشمه آتشكده در فيروز آباد فارس.


يك درصد از حجم جو را بخار آب تشكيل مي دهد و اين حجم در لايه هاي پائين متمركز است. دليل آن اقيانوسها و سرد بودن لايه هاي بالائي جو است.


بزرگترين مجمع الجزاير جهان كه به شكل هلال است و بيش از 1300 جزيره را تشكيل داده جمعاً به طول 5600 كيلومتر مربع است و كشور اندونزي را تشكيل مي دهد.


كم عرض ترين تنگه قابل كشتيراني بين جزيره آگين ازاوبوآ و سرزمين اصلي يونان واقع شده است. دهنه اين تنگه در محل خلكيس( Khalkis )حدود 40 متر است.


وسيع ترين تنگه به نام دويس( Devis )بين جزيره گرين لند و جزيره بافين كانادا با پهناي 338 كيلومتر واقع شده است.حجم آبهاي كره زمين 1360000000 كيلومتر مکعب برآورد شده كه اگر روي كره زمين بصورت مساوي توزيع شود ارتفاعي معادل 217 كيلومتر را تشكيل ميدهد ولي 97 درصد اين آبها در اقيانوسهاست. و دو درصد نيز به صورت يخهاي قطبي است. از يك درصد باقيمانده نيز بخش زيادي خارج از دسترس انسان است. از آنچه باقي مي ماند نيز فقط 0.1 درصد قابل استفاده است.


بلند ترين كوه نمك در امتداد سواحل شمالي خليج مكزيك به طول 1160 كيلومتر 330 كوه نمك زير زميني قرار دارد كه بعضي از آنها 18300 متر از بستر باريكي بصورت گنبد بالا مي آيند.
      
anna_nemati زن #303 | Posted: 28 Feb 2012 16:30
کاربر

 
یک شنبه (Sunday):به معنای روز آفتاب است و یادگار ایامی که رومیان مهر پرست بودند.


دوشنبه(Monday):یعنی روز ماه


سه شنبه(Tuesday):از نام خدای جنگ وایکینگ ها مشتق شده است.


چهار شنبه(Wednesday):نام خدای جنگ آنگا و ساکرنها می باشد.


پنج شنبه(thusday):از نام thur خدای رعد وایکینگها گرفته شده است.


جمعه(Friday):از الهه ی نروژی (فریگ)مشتق شده است.


شنبه(Saturday):از satur خدای خرمن و دروی رومیان گرفته شده است.
      
anna_nemati زن #304 | Posted: 28 Feb 2012 16:30
کاربر

 
آيا ميدانستيد آنتی بیوتیک چیست؟

آنتی بیوتیک ها ترکیبات شیمیای ای هستند که در غلظت های خیلی کم، قادرند از رشد موجودات بسیار ریز (میکروارگانیسم ها) جلوگیری کنند.

یک آنتی بیوتیک خوب باید دارای خصوصیات زیر باشد:

1- دارای خاصیت سمی انتخابی باشد. یعنی فقط روی عامل بیماری زا اثر کند.

2- طیف وسیعی داشته باشد و روی تعداد زیادی از باکتری ها اثر بگذارد.

3- اثر باکتریسیدال آن از خاصیت باکتریواستاتیکش بیشتر باشد (واژه باکتریواستاتیک به معنای دارویی است که به طور موقت رشد یک موجود زنده بسیار کوچک (میکروارگانیسم) را مهار می کند. مثل داروی تتراسایکلین. واژه باکتریسیدال بیانگر دارویی است که موجب مرگ میکروارگانیسم می شود. مثل پنی سیلین).

4- در آب به خوبی محلول و پایدار باشد و نیاز به کاربرد با دوزهای بالا نداشته باشد.

5- عوارض آن کم، قیمت آن مناسب و با حداقل دوز مؤثر واقع شود.
      
anna_nemati زن #305 | Posted: 28 Feb 2012 16:31
کاربر

 
عواقب استفاده خارج از كنترل آنتی بیوتیک ها
افزایش تولید و استفاده از آنتی بیوتیک ها كه حدود نیمی از آنها در دام ها مورد استفاده قرار می گیرد، خود را در تعداد فزاینده ژن هاي مقاوم در برابر اين دارو نشان داده. به اين ترتيب كه توانایی آنتی بیوتیک ها در دفع بیماری ها در جانوران و انسان ها كاهش يافته است. درحال حاضر چین بزرگ ترین تولید کننده و مصرف کننده آنتی بیوتیک ها در جهان است و بسیاری از کشورهای دیگر نيز بر استفاده از اين داروها نظارت نمي كنند و به تأثیر آنها بر محیط زیست نيز توجه نمي كنند.

قرار گرفتن روزانه در معرض آنتی بیوتیک ها، مثل آنها كه به جانوران داده می شود باعث مي گردد بعضي مواقع ژن های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها خيلي تحرك پيدا كنند. به اين ترتیب كه مي توانند به باكتري هاي دیگر منتقل شوند و باعث بروز بیماری در انسان ها شوند و اين موضوع نگران کننده است چون باعث مي شود نتوان عفونت ها را با آنتي بيوتيك ها درمان کرد.⇐ مقاومت بیشتر بیماران سرپایی مقابل آنتی بیوتیک ها

مقاومت در مقابل آنتی بیوتیک ها میان بیماران سرپایی بیشتر از کسانی است که در بیمارستان ها بستری می شوند. به همین دلیل لازم است مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود تا هم سلامتی این قبیل بیماران حفظ شود و هم جلوی مصرف داروهای نامناسب و غیرضروری گرفته شود. در حال حاضر مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها به یک مشکل بزرگ و فزاینده هم در بیمارستان ها و هم میان بيماران سرپایی تبديل شده است. این در حالی است که انتخاب یک آنتی بیوتیک مؤثر بدون در نظر گرفتن مقاومت بدن در مقابل آن خطر تداوم بیماری یا حتی مرگ را افزایش می دهد.

معمولاً یافته های پزشکی با پزشکان به اشتراک گذاشته مي شود تا آنها بتوانند بهترین آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت بیماران خود انتخاب کنند و این یافته ها در بیمارستان ها به کار گرفته می شوند و این درباره بیماران سرپایی صادق نیست و چنین اطلاعاتی در اختیار همه پزشکان قرار ندارد. بنابراین لازم است به پزشکان بیماران سرپایی هم کمک شود تا آنها بهترین درمان را برای عفونت ها به کار ببندند.

محققان می گویند بیش از نیمی از تمام آنتی بیوتیک هایی که برای مراجعه کنندگان دارای عفونت های حاد تنفسی تجویز می شوند غیر ضروری هستند و این می تواند به مقاومت باکتری ها درمقابل درمان های آنتی بیوتیکی سرعت ببخشد. به طورکلی بیمارستان ها در کار نظارت، درک و جلوگیری از استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک ها بهتر عمل کرده اند. محققان می گویند در حالی که پرونده بیماران در حال الکترونیکی شدن است می توان در مسیر درمان بیماران سرپایی هم گام های درست تری برداشت.
      
anna_nemati زن #306 | Posted: 28 Feb 2012 16:31
کاربر

 
حساسیت به پنی سیلین چیست؟

حساسیت به پنی سیلین امری شایع است به طوری که تقریباً 10 درصد افراد حساسیتی را به آن گزارش می کنند. البته بیشتر افرادی که معتقدند به پنی سیلین حساسیت دارند می توانند بدون مشکل از پنی سیلین استفاده کنند. یا به این علت که هرگز حساسیت واقعی به پنی سیلین نداشته اند یا به این علت که حساسیت آنها به پنی سیلین در طول زمان برطرف شده است.

افرادی که یک تاریخچه دور از واکنش حساسیتی به یک دارو دارند، ممکن است با گذشت زمان حساسیت کمتری نشان دهند. فقط حدود 20 درصد افراد، 10 سال بعد ازواکنش حساسیتی اولیه شان به پنی سیلین حساس به پنی سیلین باقی می مانند اگر درطول این دوره زمانی دوباره در معرض آن قرارنگیرند.≡ پنی سیلین چیست؟

پنی سیلین یکی از شایع ترین آنتی بیوتیک هایی است که تجویز می شود. بخشی از خانواده ای از آنتی بیوتیک ها به نام بتالاکتام است و داروهای منحصر بفرد زیادی در این خانواده وجود دارد.

پنی سیلین جی (G)، نفسیلین، اگزاسیلین، کلوگزاسیلین و دی کلوگزاسیلین، آمپی سیلین، آموکسی سیلین- کاربنی سیلین، تیکارسیلین و پیپراسیلین. هر فردی که به یکی از پنی سیلین ها حساسیت دارد می بایست فرض شود که به همه پنی سیلین ها حساس است و می بایست از کل گروه اجتناب شود مگر این که به طور ویژه برای این مشکل ارزیابی شده باشد.
      
anna_nemati زن #307 | Posted: 28 Feb 2012 16:31
کاربر

 
≡ واکنش به پنی سیلین

تنوعی از واکنش های غیر قابل انتظار می تواند بعد از دریافت پنی سیلین رخ دهد. وقتی درباره مشکلات گذشته با آنتی بیوتیک ها گزارش می دهیم، مهم است تا جایی که ممکن است جزییات واکنش را بیان کنیم.

⇐ واکنش های ناخواسته: واکنش ناخواسته یک اصطلاح پزشکی برای هر واکنش نامطلوب ایجاد شده به وسیله یک دارو است. هر دو واکنش ناخواسته حساسیتی و غیر حساسیتی ممکن است رخ دهند. واکنش های غیر حساسیتی بسیار شایع ترند. مثال های شایع واکنش های ناخواسته غیر حساسیتی شامل ناراحتی شکم و اسهال است. مهم است که واکنش های ناخواسته غیر حساسیتی را از واکنش های آلرژیک (حساسیتی) واقعی تشخیص دهیم.

بعضی از افراد گزارش می کنند که به پنی سیلین حساسیت دارند در حالی که درواقع آنها یک عارضه جانبی غیر حساسیتی داشته اند. (حساسیت به پنی سیلین نبوده و عارضه جانبی دارو بوده است.) در نتیجه فرد ممکن است برای یک عفونت خاص با یک آنتی بیوتیک کمتر مؤثر یا یک آنتی بیوتیک با سمیت بیشتر درمان شود. این ممکن است منجر به شکست درمان آنتی بیوتیکی یا مقاومت به آن شود که می تواند هزینه بر باشد و دوره درمان را طولانی کند.

هر فردی که مطمئن نیست آیا واکنش آلرژیک گذشته واقعاً به علت حسایست (آلرژی) ایجاد شده یا نه می بایست از این آنتی بیوتیک اجتناب کند (تا زمانی که درباره شرایط با کارشناس سلامت اش صحبت کند).

⇐ دانه های پوستی (راش ها): انواع متعدد زیادی از دانه های پوستی، وقتی افراد در حال مصرف داروی پنی سیلین اند می توانند به وجود آیند. از جمله راش هایی که حاوی ضایعات پوستی کهیری هستند (کهیر به نقاط برجسته به شدت خارش دار که در طول ساعت ها می آید و می رود گفته می شود)، یا راش هایی که با سایر علایم آلرژیک مثل خس خس سینه یا تورم پوست یا گلو، یک حساسیت واقعی را مطرح می کند.

از طرف دیگر دانه های پوستی ای که سطح صاف دارند، به صورت دمل و جوش چرک دار هستند و در طول روزها پخش می شوند اما ساعت به ساعت تغییر نمی کنند، کمتر محتمل است که یک آلرژی خطرناک را نشان دهند. این راش ها معمولاً بعد از گذشت چندین روز ازدرمان شروع می شوند. افتراق بین انواع مختلف دانه های پوستی که در گذشته رخ دادند می تواند مشکل باشد. عکس گرفتن از راش همیشه کمک کننده است.

⇐ واکنش های حساسیتی (آلرژیک): یک واکنش آلرژیک وقتی رخ می دهد که دستگاه ایمنی شروع به شناخت یک دارو به عنوان جسم خارجی می کند. علایم متفاوت زیادی می توانند نشان دهند که یک فرد به پنی سیلین حساسیت دارد. این علایم شامل کهیر (نقاط برجسته به شدت خارش دار که در طی ساعت ها می آیند و می روند)، آنژیوادم (تورم بافت زیر پوست، به طور شایع حوالی صورت)، گرفتگی گلو، خس خس سینه، سرفه و مشکلات تنفسی به علت واکنش های شبیه به آسم (باریک شدن راه های هوایی به ریه ها) است. شرح حال گذشته از این انواع واکنش مهم است زیرا فرد ممکن است اگر بخواهد دوباره آن آنتی بیوتیک را مصرف کند دچار یک واکنش خطرناک تر مثل آنافیلاکسی شود.

واکنش های حساسیتی به پنی سیلین از نوع خفیف تا متوسط در یک تا 5 درصد از مردم رخ می دهد.
      
anna_nemati زن #308 | Posted: 28 Feb 2012 16:31
کاربر

 
≡ آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش حساسیتی ناگهانی و بالقوه تهدید کننده حیات است. علایم شامل علایم یک واکنش حساسیتی، به همراه فشار خون پایین، سختی تنفس، درد شکم، تورم گلو یا زبان /یا اسهال یا استفراغ است. خوشبختانه آنافیلاکسی غیرشایع است.

آزمون حساسیت به پنی سیلین: آزمون پوستی برای حساسیت به پنی سیلین قابل اعتمادترین روش برای مشخص شدن این است که آیا یک فرد واقعاً به پنی سیلین حساسیت دارد یا نه.

تقریباً 90 درصد مردم آزمون پوستی منفی دارند (به این معنا که حساسیت به پنی سیلین ندارند). این به آن علت است که آنها یا حساسیت را در طول زمان از دست داده اند یا از ابتدا هرگز حساس نبوده اند. تحقیق نشان داده است که بیمارانی که برچسب حساسیت به پنی سیلین دارند، بیشتر محتمل است که آنتی بیوتیک های بسیار پرقدرت دریافت کنند که این آنتی بیوتیک ها هم باکتری های خوب و هم باکتری های بد را از بین می برد و عوارض جانبی بیشتری نسبت به آنتی بیوتیک های ساده تر دارند.

همچنین به افرادی که برچسب حساسیت به پنی سیلین داده شده است در مقایسه با بیمارانی که گزارش از حساسیت به پنی سیلین نداشته اند بیشتر محتمل است که دچار مشکل مشخص برای درمان عفونت های مقاوم شوند و نیازمند اقامت های طولانی تر در بیمارستان ها هستند. بنابراین مشخص کردن این که آیا فرد می تواند به طور ایمن پنی سیلین بگیرد می تواند مفید باشد.

آزمون برای حساسیت به پنی سیلین به خصوص در شرایط زیر مهم است:

⇐ افرادی که مورد مشکوکی از حساسیت به پنی سیلین (یا آنتی بیوتیک مرتبط مشابه) دارند و نیازمند پنی سیلین برای درمان یک شرایط تهدید کننده حیات هستند که هیچ آنتی بیوتیک جایگزینی برای آن مناسب نیست.

⇐ افرادی که عفونت های مکرر دارند و حساسیت های مشکوک به آنتی بیوتیک های زیادی دارند که گزینه های اندکی برای درمان باقی می ماند.

آزمون پوستی حساسیت به پنی سیلین هیچ گونه اطلاعاتی درباره انواع مشخص واکنش فراهم نمی کند. این واکنش ها شامل واکنش های شدید با تاول های گسترده و پوسته ریزی پوست است (سندرم استیون جانسون/ و یا بیماری TEN)، یک واکنش شبه آفتاب سوختگی گسترده که بعداً پوسته ریزی می دهد (اریترودری) یا دانه های پوستی به شکل چشم های جغد یا نقاط شبه هدف (دانه های پوستی ای که در مرکز مشخص تر هستند و به اصطلاح چشم جغد یا نقاط هدف نام دارند.) (اریتم مولتی فرم دارای این ضایعات اند.)

به افراد دارای این انواع واکنش نباید هرگز دوباره دارویی داده شود که باعث واکنش شود. این توصیه برای همه شرایط به کار می رود زیرا یک تماس ثانویه می تواند باعث ایجاد یک واکنش شدید پیشرونده و حتی مرگ شود.

آزمون پوستی می بایست به وسیله یک کارشناس در مرکز درمانی یا مراکز بیمارستانی انجام گیرد. آزمون معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد تا کامل شود. پوست خراش داده می شود و با محلول های ضعیف از ترکیبات آماده شده مختلف پنی سیلین تزریق می شود و برای واکنش تحت نظر گرفته می شود. ممکن است به علت خارش ناراحتی ایجاد شود اگر چه دردناک نیست. یک واکنش پوستی مثبت یک برآمدگی خارش دار قرمز است که نیم ساعت طول می کشد و سپس برطرف می شود. آزمون مثبت نشان می دهد که فرد واقعاً حساسیت دارد. افراد با یک آزمون مثبت می بایست به اجتناب از پنی سیلین ها ادامه دهند.

اگر بیمار آزمون پوستی را بدون یک واکنش مثبت کامل کند، (برای تکمیل آزمون) یک دوز خوراکی واحد از پنی سیلین کاملاً قوی، به طور شایع، داده می شود تا تأیید شود که بیمار به دارو حساسیت ندارد. آزمون دوز خوراکی مورد نیاز است زیرا آزمون های پزشکی که شامل تست پوستی هستند به ندرت 100 درصد دقیق اند. همچنین پزشکانی که بعداً برای بیمار نسخه می نویسند بی میل اند که بیماران را با پنی سیلین هایی فقط براساس آزمون پوستی منفی درمان کنند. حدود 3 درصد یا کمتر از 3 درصد از افراد با شرح حال حساسیت به پنی سیلین و یک آزمون پوستی منفی هنوز هم یک واکنش حساسیتی را تجربه می کنند. به هر حال این واکنش ها بسیار خفیف اند. اگر فرد یک آزمون پوستی منفی داشته باشد و هیچ واکنشی به یک دوز خوراکی آنتی بیوتیک نداشته باشد هیچ احتیاط بعدی ضروری نیست.

اگر امکان آزمون پوستی فراهم نباشد، کارشناس سلامت ممکن است یک آزمون رقابتی (challenge) را پیشنهاد کند. به هر حال این آزمون فقط وقتی پیشنهاد می شود که فرد نیازمند به پنی سیلین باشد، هیچ آنتی بیوتیک دیگری در دسترس نباشد و احتمال یک حساسیت واقعی اندک باشد (به عنوان مثال واکنش قبلی دست کم 10 سال قبل باشد و علایم واکنش بیمار محتمل نباشد که به علت حساسیت حقیقی ایجاد شده باشد.)

اگر احتمال حساسیت واقعی بالا باشد، عموماً روش حساسیت زدایی پیشنهاد می شود.

آزمون های رقابتی (challenge) معمولاً در یک مرکز بهداشتی- درمانی انجام می شود و به وسیله دادن دوز بسیار اندک آنتی بیوتیک خوراکی شروع می شود. اگر فرد کمترین دوز را تحمل کرد، دوز بیشتر هر 30 تا 60 دقیقه داده می شود تا جایی که فرد دارای علایم یک واکنش حساسیتی شود یا به دوز کامل برسد. (دوره کامل داده شود.)

اگر فرد دوز کامل را تحمل کرد، به آنتی بیوتیک حساسیت ندارد.
      
anna_nemati زن #309 | Posted: 28 Feb 2012 16:32
کاربر

 
حساسیت زدایی پنی سیلین: حساسیت زدایی می تواند برای افرادی که به پنی سیلین حساسیت واقعی دارند اما نیازمند درمان با آن یا آنتی بیوتیک نزدیک به آن هستند انجام می شود.

حساسیت زدایی به روندی از دادن یک دارو در یک روش تدریجی و کنترل شده اشاره می کند که به فرد اجازه می دهد که به طور موقت بدون یک واکنش حساسیتی آن را تحمل کند.

⇐ روش حساسیت زدایی: حساسیت زدایی می تواند با داروهای خوراکی یا داخل وریدی انجام شود اما همیشه می بایست به وسیله یک متخصص آلرژی انجام شود. روش های مختلفی برای حساسیت زدایی وجود دارد. بعضی از بیماران تحت حساسیت زدایی در یک کلینیک خارج بیمارستانی تحت نظارت قرار می گیرند در حالی که سایرین در واحد مراقبت های ویژه درمان می شوند.

⇐ محدودیت ها: با این که حساسیت زدایی معمولاً موفقیت آمیز است، 2 محدودیت هم دارد:

حساسیت زدایی برای انواع مشخصی از واکنش ها به کار نمی رود و نباید هرگز تلاش شود (مثل سندرم استیون جانسون، اریترودرما، اریتم مولتی فرم و بعضی دیگر از واکنش ها).

حساسیت زدایی همچنین برای سایر انواع واکنش های ایمنی به آنتی بیوتیک ها مثل بیماری سرم، تب دارویی یا آنمی همولیتیک به کار نمی رود.

حساسیت زدایی موقت است. نامحتمل است که یک فرد بعد از حساسیت زدایی تا زمانی که حین درمان آنتی بیوتیک را به طور منظم مصرف می کند یک واکنش حساسیتی به دارو داشته باشد. به هر حال هنگامی که آنتی بیوتیک برای بیش از 24 ساعت (زمان برای داروهای مختلف اندکی متفاوت است) متوقف شود، فرد دوباره در خطر یک واکنش حساسیتی ناگهانی است. اگر همان دارو دوباره لازم شود، تکرار حساسیت زدایی مورد نیاز است.≡ حساسیت به سایر آنتی بیوتیک ها

آزمون های پوستی قابل اعتماد برای آنتی بیوتیک های غیر از پنی سیلین از نظر اقتصادی فراهم نیست (مقرون به صرفه نیست) بنابراین مشخص کردن این که آیا یک فرد حساسیت به این آنتی بیوتیک دارد دشوارتر است و بیشتر بر پایه تاریخچه واکنش است.

آزمون پوستی با سایر آنتی بیوتیک ها گاهی انجام می شود اما نتایج اطمینان بسیار کمتری از آزمون پنی سیلین دارد.≡ سفالوسپورین ها

سفالوسپورین ها گروهی از آنتی بیوتیک ها هستند که مرتبط با پنی سیلین اند. شماری از داروهای سفالوسپورین در دسترس اند تعدادی از آنها شامل موارد زیر است:

سفالکسین (keflex)، سفوروکسیم، سفکسیم

افراد با سابقه حساسیت به پنی سیلین خطر اندکی دارد که یک واکنش حساسیتی به سفالوسپورین ها داشته باشند. در صورت امکان می بایست تست پوستی پنی سیلین در این افراد انجام شود.

از آن جایی که این آزمون در حدود 90 درصد از این افراد منفی می شود یک آزمون منفی به آنها اجازه می دهد تا سفالوسپورین ها را بی خطر مصرف کنند. افراد با یک آزمون پوستی مثبت به پنی سیلین، خطر اندکی از واکنش حساسیتی به سفالوسپورین ها دارند و ممکن است نیازمند احتیاط بیشتر در چگونگی مصرف سفالوسپور سفالوسپورین ها باشند.

واکنش های حساسیتی به سفالوسپورین ها شیوع کمتری نسبت به واکنش های به پنی سیلین دارد. به علاوه آزمون پوست برای ارزیابی حساسیت به سفالوسپورین به دقت آزمون پوستی پنی سیلین نیست (در صورت واکنش حساسیتی به سفالوسپورین ها). اگر یک سفالوسپورین مورد نیاز باشد آن وقت گزینه های زیادی وجود دارد:

⇐ از آنتی بیوتیک دیگری استفاده شود.

⇐ آزمون رقابتی (challenge) انجام شود.

⇐ حساسیت زدایی شود.
      
anna_nemati زن #310 | Posted: 28 Feb 2012 16:33
کاربر

 
دمای باران چقدر است و چگونه تعیین می شود؟

آیا وقتی باران می بارد احساس سرما می کنید؟ احتمالاً پاسخ تان مثبت است. دلیل این احساس سرما هم فقط این نیست که باران لباس ها و پوست تان را تر می کند. دمای خود آب باران هم احساس سرما را به وجود می آورد.

اما در چه دمایی باران می بارد؟ قطرات باران به طور متوسط دمایی بین 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) و 80 درجه فارنهایت (27 درجه سانتیگراد) دارند.

این که دمای یک قطره باران به انتهای سرد یا انتهای گرم این محدوده نزدیک باشد به عواملی بستگی دارد از جمله دمای داخل ابر که باران از آن شروع می شود و همچنین دمای هوا در بالای جو یعنی جایی که ابرها در آن شناورند.

همان طور که می دانید هر دوی این موارد هم روز به روز، فصل به فصل و مکان به مکان ... تغییر می کنند که بدان معنی است که دمای دایمی برای قطرات باران وجود ندارد.

در ادامه اثر متقابل دمای جو و یک قطره باران و نیز مسیر یک قطره باران از زمان تولد در داخل یک ابر تا مقصد نهایی آن که زمین است را بررسی کنیم
      
صفحه  صفحه 31 از 33:  « پیشین  1  ...  30  31  32  33  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / آيا ميدانيد كه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ شما روی این آیکون کلیک کنید تا به پستی که بازگفت کردید برگردید

رنگ ها Center  List   

 ?
برای دسترسی به این قسمت میبایست عضو انجمن شوید. درصورتیکه هم اکنون عضو انجمن هستید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد انجمن شوید. در صورتیکه عضو نیستید با استفاده از این قسمت عضو شوید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا