تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک)

صفحه  صفحه 12 از 64:  « پیشین  1  ...  11  12  13  ...  63  64  پسین »  
#111 | Posted: 8 Jul 2011 04:05
کشف جدیدترین باکتری در حوزه تولید آنتی بیوتیک توسط محققان کشور

کشف جدیدترین باکتری در حوزه تولید آنتی بیوتیک توسط محققان کشور
پژوهشگران پردیس علوم دانشگاه تهران موفق به کشف جدیدترین باکتری در حوزه آنتی بیوتیک شدند.

دکتر جواد حامدی مجری طرح در این باره گفت: اولین و دومین باکتری در حوزه تولید فناوریهای پیشرفته برای تولید آنتی بیوتیک های بیمارستانی کشف و به نامهای "ایران" و "خلیج فارس" نامگذاری شد.

وی افزود: این باکتریها به نامهای علمی Streptomyces iranesis (استروپتومیس ایران) و Nocardiopsis sinuspersici (نوکاردیوپسیس خلیج فارس) نامگذاری شد و نتایج این تحقیق در یکی از مجلات علمی -پژوهشی (ISI) به چاپ رسید.

---------------------------------------------------------

اهدای پلاسمای خون به رشد ۹۸ درصدی رسیده است

اهدای پلاسمای خون در مرکز جمع‌آوری پلاسمای بیودارو و متعاقب آن تولید داروهای مشتق از پلاسمای اهدایی مردم تهران در سال ۲۰۰۹ میلادی نسبت به ۲۰۰۸ میلادی به رشد بیش از ۹۸ درصد رسید.

دکتر محمد شاه‌بختی مدیر مرکز جمع‌آوی پلاسمای بیودارو با بیان این مطلب افزود: با افزایش ۹۸ درصدی اهدای پلاسما در این مرکز، تولید پلاسما و در نهایت تولید داورهای مشتق از پلاسمای ایرانی نیز افزایش چشمگیری داشته است.

مرکز "جمع‌آوری پلاسما بیودارو" اولین و تنها مرکز جمع‌آوری پلاسما در حال حاضر در ایران و خاورمیانه است که به روش پلاسما فریزیس (جداسازی همزمان پلاسما از خون و بازگشت دیگر اجزای خون به بدن اهدا کننده)‌ نسبت به جمع‌آوری پلاسما اقدام می کند تا با فرآوری پلاسمای ایرانی بتوان داروهای کاملاً ایرانی که از لحاظ کیفیت بسیار بهتر از نمونه خارجی است برای بیماران ایرانی تهیه کرد.

سازمان جهانی بهداشت سالهاست که برای جلوگیری از انتقال بیماریهای بومی هر کشور به دیگر کشورها توصیه می کند تا داروهای مشتق از پلاسما و مورد نیاز بیماران هر کشور از پلاسمای مردم همان کشور تهیه شود.

دکتر "محمد شاه‌بختی" با مقایسه آمار اهدا و تولید پلاسما در سال گذشته گفت: در سال گذشته ۱۸ هزار مورد اهدای پلاسما داشتیم که این رقم طی ۹ ماهه امسال به ۳۶ هزار اهدا رسیده است.

وی افزود: با افزایش اهدا، تولید پلاسما نیز از ۱۲ هزار و ۱۹۰ لیتر در سال ۲۰۰۸ میلادی به ۲۴ هزار و ۱۵۲ لیتر در ۲۰۰۹ افزایش یافته است.

hi dr!
     
#112 | Posted: 8 Jul 2011 04:06
ارتباط خواب طولانی با زوال عقل

دانشمندان اعلام کردند، خوابیدن بسیار طولانی ممکن است با زوال عقل یا آلزایمر مرتبط باشد .
محققان اسپانیایی دریافتند، خطر اختلال مشاعر در سالمندانی که بیش از ۹ ساعت در شبانه روز می خوابند، از دیگران بیشتر است.
دانشمندان با بررسی اطلاعات سه هزار و ۳۰۰ نفر در سه سال، ثابت کردند زیاد خوابیدن بویژه در روز، احتمال ابتلا به زوال عقل را در انسان دو برابر می کند.
البته محققان در این بررسی ها عواملی مانند سن، تحصیلات و عادتهای مضر مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل را هم در نظر گرفتند.
استعمال دخانیات در میانسالی، احتمال زوال عقل را ۷۵ درصد افزایش می دهد. مطالعه کتاب، نوشتن و بازی های فکری می توانند این مشکل را به تأخیر بیندازند.

پیش از این طبق مطالعاتی که پژوهشگران شیکاگو انجام داده بودند، معلوم شد که داشتن ژن « Apoi » که فرد را در برابر این بیماری مستعد می کند، سن ابتلا را کاهش می دهد.بدترین حالت موجود ترکیب این سه؛ یعنی مصرف الکل، سیگار و داشتن ژن عامل است. در این حالت سن ابتلا به آلزایمر ۸/۵ سال زودتر خواهد بود.در مطالعه جدید، مصرف الکل حدود پنج سال سن ابتلا را پایین می آورد و دود کردن ۲۰ نخ سیگار در روز حدود سه سال سن ابتلا را به جلو می اندازد. فرد اگر گونه چهار ژن «آ پی او ای» را نیز داشته باشد، سه سال دیگر زودتر مبتلا خواهد شد.

===============================

هورمون اشتها در پیشگیری از آلزایمر موثر است

پژوهشگران به تازگی دریافته‌اند که هورمون اشتها می‌تواند در پیشگیری از آلزایمر موثر باشد.

دانشمندان دریافته‌اند؛ مقدار زیاد هورمون لپتین موسوم به هورمون اشتها که به طور طبیعی توسط سلولهای چربی در بدن تولید می‌شود، به میزان قابل توجهی احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.

گروهی از محققان که این پژوهش را انجام داده‌اند، معتقدند که اگر مطالعات بیشتر این یافته را تایید کند، تولید دارویی بر اساس لپتین در آینده،‌ می‌تواند به پیشگیری از آلزایمر کمک کند.

این دانشمندان در پژوهشی که طی یک دوره ۱۲ ساله انجام شد، ‌دریافتند: افرادی که بیشترین میزان هورمون لپتین را در بدن دارند، ۴ برابر کمتر از اشخاصی که پایین‌ترین حد این هورمون را دارند به آلزایمر مبتلا می‌شوند. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که نرخ ابتلا به آلزایمر طی دهه‌های آتی به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت و بخشی از آن به دلیل افزایش سن جمعیت جهان است.

محققان می‌گویند؛ در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار نفر فقط در انگلیس به زوال عقل مبتلا هستند اما طبق پیش بینی پزشکان با همین روند تا سال ۲۰۵۱ این رقم مبتلایان به یک میلیون و هفتصد هزار نفر خواهد رسید.

hi dr!
     
#113 | Posted: 8 Jul 2011 04:08
پنج میلیون فوت در سال به دلیل استعمال دخانیات

استفاده از تنباکو منجر به فوت سالانه ۵ میلیون نفر در جهان می شود و اگر کشورها هیچ تمهیدی برای پیشگیری و یا منع این عادت نداشته باشند این رقم افزایش نیز خواهد یافت.

به گزارش گروه ترجمه«سلامت نیوز»، در حال حاضر حدود ۹۵ % از مردم جهان از حمایت منع استعمال دخانیات بی بهره ا ند. سازمان بهداشت جهانی می گوید که قرار گرفتن در معرض دود دخانیات منجر به فوت ۶۰۰ هزار نفر در سال می شود.

این گزارش می گوید که کشورها روش های مختلفی برای محدود کردن این عادت در پیش گرفته اند، از جمله منع مصرف دخانیات، اجتناب از تبلیغ دخانیات و افزایش مالیات در مورد محصولات تنباکو.

با این حال لازم است که توصیه های بیشتری در مورد مضرات دخانیات برای سلامت انسان ها انتشار یابد.

به عقیده بعضی از صاحب نظران تمهیداتی چون افزایش مالیات بر محصولات دخانیات روش موثری برای ممانعت از مصرف نیست بلکه باید ریشه و دلیل اصلی مصرف دخانیات را کشف کرد. استفاده از دخانیات به موازات افزایش سطح تحصیلات و وضعیت اقتصادی به طور طبیعی در بعضی از کشورها کاهش می یابد.

===================================

ترک ناگهانی مصرف قهوه پس از مصرف طولانی مدت باعث ایجاد حساسیت می‌شود

ترک ناگهانی مصرف قهوه پس از مصرف طولانی مدت باعث ایجاد حساسیت می‌شود
مصرف طولانی مدت مواد حاوی کافئین و در راس آنها قهوه به صورت ثابت یا روزانه باعث اعتیاد فرد نسبت به آن شده و قطع ناگهانی مصرف این نوشیدنی مشکلاتی مانند حساسیت را ایجاد خواهد کرد.

دکتر سعید پیروزپناه، دکترای تغذیه و ژنتیک در گفت‌وگو با ایسنا گفت: اگر قطع ناگهانی مصرف قهوه پس از یک دوره مصرف طولانی مدت باشد، حساسیت‌هایی در فرد نسبت به کافئین ایجاد می‌شود که دلیل عمده آن افزایش آدنوزین در بدن است.

وی با بیان اینکه به تدریج و با مصرف مجدد قهوه این حساسیت بهبود می‌یابد، افزود: کاهش فشارخون، سردرد، احساس عصبانیت و خستگی از جمله علائم آن است.

پیروز پناه در ادامه شدت و میزان حساسیت در افراد مختلف را متفاوت دانست و تاکید کرد: در سنین نوجوانی احتمال بروز نوع شدید حساسیت‌ها بیشتراست و در مواردی سرگیجه به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: مصرف زیاد مواد حاوی کافئین برخلاف تصور عامه که آن را آرام بخش می‌دانند باعث فعال شدن و تحرک بیشتر شده و افزایش کافئین در بدن منجر به افزایش شدت ضربان قلب و افزایش فعالیت ذهنی می‌شود. در موارد شدید حساسیت احتمال خارش پوست، تنگی نفس، تورم صورت و احساس ضعف وجود خواهد داشت.

hi dr!
     
#114 | Posted: 8 Jul 2011 04:09
صدای مفاصل نشانه بیماری است

با افزایش سن و تحلیل قوای بدنی،‌ پوکی استخوان بیماری محسوب نمی‌شود بلکه در واقع یک پروسه حیاتی است که به دنبال آن شکستگی‌هایی در نواحی مختلف بدن رخ می‌دهد و در این میان شکستگی مچ دست شایع‌ترین نوع شکستگی‌ها محسوب می‌شود.

دکتر علی دیانت بگفت:‌ پوکی استخوان در مردان به دلیل افزایش سن و در زنان علاوه بر افزایش سن با اختلالات هورمون دوران یائسگی همراه خواهد بود که به دنبال آن شکستگی‌هایی با زمین خوردن هر چند آرام در افراد ایجاد می‌شود.

وی شکستگی مچ در دست زنان مسن را ۶ برابر بیشتر از مردان دانست و بیشترین محل‌های دیگر را اول مچ و سپس شانه و گردن برشمرد.

دکتر دیانت تاکید کرد: در این نوع شکستگی‌ها، هدف اصلی از درمان، ثابت شدن شکستگی و بازگشت هر چه زودتر بیمار به زندگی، کاهش مدت زمان بستری و پیشگیری از ایجاد زخم بستر، بیماری‌ها و عفونت‌های ریوی است.

وی افزود: حدود یک ششم از شکستگی‌هایی که به اورژانس‌ها مراجعه می‌شود مختص دست و انگشتان است و در جوانان شایع‌ترین علت آن آسیب‌های ورزشی و نوع فعالیت فرد است که در این نوع شکستگی‌ها نیز مانند همه شکستگی‌ها بسته به میزان جابجایی استخوان و شکستگی با درمان‌های جراحی و غیر جراحی برای ثابت کردن و جوش دادن استخوان با ۶ تا ۸ هفته طول درمان همراه است.

وی تصریح کرد:‌ با توجه به فعالیت زیاد دست در افراد توصیه می‌شود تنها به درمان و ثابت کردن استخوان بسنده نکنند و حتما فیزیوتراپی و ورزش‌های مناسب جهت نرم کردن مفاصل نزدیک به شکستگی را انجام دهند؛ چرا که خستگی مفاصل از جمله عوارض شایع در شکستگی‌ها به شمار می‌رود.

این فوق‌تخصص ارتوپدی تاکید کرد:‌ مایع مفصلی که برای نرم کردن مفصل جهت حرکت و تغذیه آن در میان مفاصل وجود دارد چنانچه به دلایلی کم یا زیاد باشد سبب ایجاد صدا هنگام خم و راست کردن آنها می‌شود که تق تق کردن انگشتان و شکستن آنها که در افراد به وفور دیده می‌شود از جمله این موارد است.

وی افزود‌: شکستن یا تق تق کردن انگشتان ارتباطی با ایجاد آرتروز ندارد و حتی گاهی نیز باعث آرامش و یا رفع خستگی در افراد می‌شود البته این تا زمانی است که هنگام صدا کردن مفاصل یا به اصطلاح تق‌تق کردن انگشتان دردی احساس نشود اما در صورت دردناک بودن آن مراجعه به متخصص ضروری است؛ چرا که می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های روماتیسمی،‌ آرتروز یا سایر بیماری‌های مفاصل باشد.

hi dr!
     
#115 | Posted: 8 Jul 2011 04:09
حشره‌کش‌ها روی سیستم دستگاه تنفسی انسان تاثیر مخرب دارند

متخصص مبارزه با آفات، قرص‌های تبخیری را خطرناک‌ترین راه مبارزه با حشرات دانست و گفت: در تبلیغات نشان داه می‎شود که دستگاه و قرص حشره‌کش بالای سر کودک خوابیده‌ای نصب می‌شود در حالی که قرص‌های تبخیری عوارض بسیار سویی دارد و استفاده از آن تنها زمانی مجاز است که در و پنجره باز و کسی در اتاق حضور نداشته باشد.

دکتر مهرداد حلوایی در گفت‌وگو استفاده از حشره‌کش‎ها را در هنگام شب و موقع خواب توسط بسیاری از افراد بسیار خطرناک خواند و افزود: در زمان استفاده از حشره‌کش‌ها باید حداقل به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه کسی در اتاق حضور نداشته باشد چرا که این حشره‌کش‌ها اثرات سویی بر سلامت انسان‌ها دارند.

وی ادامه داد: این شیوه استفاده یکی از عواملی است که موجب مرگ خاموش و مسمومیت‌های منجر به شوک‌های حساسیتی می‌شود.

وی با بیان این که حشره‌کش‌ها روی سیستم دستگاه تنفسی انسان تاثیر مخرب دارند، افزود: استفاده از حشره‌کش‌ها می‌تواند برای خانم‌های باردار، نوزادان، مصدومان شیمیایی، مبتلایان به آسم، سالمندان و بیمارانی که در سیستم تنفسی مشکل دارند، خطرناک باشد.

حلوایی با بیان این که استفاده از سموم در ایران بسیار متداول شده است، اظهار داشت: در حال حاضر سموم به راحتی حتی از طریق داروخانه‌ها و عطاری‎ها در اختیار مردم قرار می‌گیرد در حالی که در بسیاری از کشورها سم‌ تنها توسط شرکت‎های خاص دارای مجوز بهداشتی ارائه می‌شود.

وی اضافه کرد: در عین سهولت دسترسی، هیچ گونه اطلاعاتی از شرایط استفاده و خطرات ناشی از سموم به خریداران ارائه نمی‌شود.

حلوایی ادامه داد: حشره‌کش‌های عادی حاوی یک درصد سم و ۹۹ درصد گازهایی است که این سم را در هوا معلق نگه می‌دارد.

وی با اشاره به نابودی لایه ازن به عنوان یکی از آثار مخرب استفاده از حشره‌کش‌ها خاطرنشان کرد: گازهای موجود در افشانه‌ها و حشره‌کش‌‎ها بالا می‌روند و در هر لایه بر اثر تابش نور خورشید فعل و انفعالات خاصی دارند که تخریب لایه ازن را به دنبال دارد.

این متخصص مبارزه با آفات با تاکید بر این که رعایت بهداشت محیط خانه یکی از عوامل اصلی مبازره با حشرات در همه دنیاست، افزود: عدم نگهداری زباله و کارتن در حیاط منازل و داخل خانه، بهسازی محیط و جلوگیری از تخم‌گذاری و تکثیر می‌تواند به کاهش رشد و تکثیر حشرات کمک کند.

وی استفاده از موانع فیزیکی مثل توری پنجره‌ها را یکی دیگر از روش‌های مطلوب مبارزه با حشرات عنوان کرد و گفت: استفاده از حشره‌کش‌ها و روش‌های شیمیایی مبارزه با آفات به علت عوارض سوء بر سلامت انسان به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

وی افزود: حشره‌کش‌های افشانه‌یی (اسپری) در حقیقت باعث مرگ حشره نمی‌شوند بلکه صرفا سیستم ردیابی آن‌ها را مختل می‌کنند.

hi dr!
     
#116 | Posted: 8 Jul 2011 04:10
بیماری لثه منشاء بسیاری از بیماریهاست

اغلب افراد هنگامی که سخن از بهداشت نامناسب دهان و دندان پیش می‌آید، مشکلاتی مانند پوسیدگی دندانها، ناراحتی لثه و بوی بد دهان در ذهن آنها خطور می‌کند.
به گزارش پایگاه اینترنتی هلث دی نیوز، اما کارشناسان می‌گویند دهان پر از باکتری می‌تواند به بروز انواع بیماریها در سراسر بدن مانند بیماری قلبی، دیابت، عفونت خونی و حتی تولد نوزادان کم وزن بینجامد و علت بسیاری از آنها بیماری لثه است.
جین کونور بهداشتکار دهان و دندان در کمبریج می‌گوید مبتلایان به بیماریهای لثه عفونت مزمن نیز مبتلا هستند و بدین گونه سلامت تمام بدن اندکی به خطر می‌افتد.
تحقیقات روزافزون نشان می‌دهد بیماری لثه که گاهی بیماری پریودونتال نامیده می‌شود می‌تواند دسته گسترده‌ای از بیماریها را تشدید کند.
براساس اعلام موسسه ملی تحقیقات دندانی و جمجمه صورت ،از هر پنج آمریکایی چهار تن به بیماری لثه مبتلا است.
بیماری لثه از طریق جریان خون در بروز بیماریها نقش دارد. باکتریهای دهان وارد گردش خون می‌شوند و به سایر قسمتهای بدن می‌روند و التهاب گسترده‌ای ایجاد می‌کنند.
عفونتهای دهانی با تحریک دستگاه ایمنی بدن باعث ایجاد التهاب در دیگر قسمتهای بدن می‌شوند.
مطالعات اخیر نشانگر افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته در مبتلایان به عفونتهای لثه است. هرچه عفونت شدیدتر باشد خطر نیز بیشتر می‌شود.
بیماری لثه مقدار زیادی باکتری تولید می‌کند. اگر کسی مشکل دریچه قلب داشته باشد باکتری می‌تواند قلب را گرفتار کند.
همچنین به نظر می‌رسد بین دیابت و عفونتهای لثه ارتباطی وجود داشته باشد. بیماران دیابتی بیشتر به بیماریهای لثه مبتلا می‌شوند.
دیان بومکامپ بهداشتکار دهان و دندان و معاونت انجمن بهداشتکاران دهان و دندان آمریکا می‌گوید عفونت خونی ناشی از بیماری لثه حتی می‌تواند به پس زدن ایمپلنت مصنوعی کمک کند و مفصل تعویضی را ازکار بیندازد.
سایر محققان دریافته‌اند زنانی که بیماری لثه دارند احتمال زایمان زودرس در آنها دو برابر سایر زنان است. مشکلاتی مانند پایین بودن وزن نوزاد هنگام تولد و نقایص مادرزادی نیز می‌تواند بروز کند.
بیماری لثه در دوران بارداری احتمال بروز مشکلاتی را در دوران بارداری و زایمان افزایش می‌دهد.
بیماری لثه از شکل شایع و جزیی ژنژویت تا اشکال جدیدی‌تر پریودونتیت را دربرمی‌گیرد. این بیماری مهمترین علت از دست دادن دندانها در بزرگسالان است.
مسواک زدن بطور مرتب و کامل و استفاده از نخ دندان اولین اقدام دفاعی در مقابله با بیماری لثه است. تغذیه مناسب عاری از تنقلات و نوشیدنی‌های قندی راه دیگر مقابله با این بیماری است.
اسید موجود در برخی نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند به دندان و لثه آسیب برساند.
مصرف روزانه پنج وعده سبز و میوه‌های پر الیاف به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند و تامین مواد معدنی سطح دندانها در مراحل اولیه پوسیدگی دندان موثر است.
والدین به ویژه کسانی که بیماری لثه دارند نباید با کودکان از یک ظرف غذا بخورند یا آب بنوشند. حتی عمل ساده فوت کردن به غذا برای خنک کردن آن می‌توان باکتریهای دهان را از والدین به کودک منتقل کند.
مصرف آب حاوی فلوراید و استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید نیز حائز اهمیت است. مصرف آب بطری افراد را از یکی از بهترین منابع برای پیشگیری از پوسیدگی دندان محروم می‌کند.
عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی نیز نقش مهمی دارد. سیگاریها هفت برابر غیرسیگاریها به بیماری لثه مبتلا می‌شوند.
و بالاخره مراجعه مرتب به دندان پزشک می‌تواند به تشخیص و
درمان زودهنگام بیماریهای دهان و دندان کمک کند

hi dr!
     
#117 | Posted: 8 Jul 2011 04:11
تاثیر سوء مواد غذایی سرطان‌زا با سیگار و چاقی تشدید می‌شود


طبق برآورد مؤسسه تحقیقات بین‌المللی سرطان، حداقل ۳۵ درصد تمام سرطان‌ها و بیش از نیمی از سرطان‌های دستگاه گوارش با تغذیه ارتباط دارند.

بر اساس توصیه‌های مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، تنها با انتخاب مواد غذایی سالم و ریزمغذی‌های مناسب می‌توان به طور چشمگیری از مبتلا شدن به سرطان پیشگیری کرد.

برای این کار لازم است عوامل مختلف رژیم غذایی که به عنوان تحریک کننده سرطان هستند را شناخت و از آنها پرهیز کرد.

مواد غذایی محرک سرطان مانند چربی‌های اکسید شده روغن که به دفعات برای سرخ کردن استفاده شده، مواد غذایی کهنه، نوشیدنی‌ها و غذاهای بسیار داغ، چاقی و اضافه وزن از عوامل بسیار مهم در بروز سرطان هستند.

عوامل غذایی مهار کننده سرطان مانند مواد غذایی غنی از فیبر، کلسیم و ویتامین D و E و C و A و B۱۲، سبزی‌ها و میوه‌های تازه، ماهی، امگا ۳، نوشیدن مقادیر کافی آب در روز، محدود کردن چربی‌های مضر، کاهش وزن و ترک سیگار است.

همچنین مصرف مواد غذایی تحریک کننده سرطان اگر با مصرف سیگار، چاقی و اضافه وزن همراه باشد به طور قوی‌تری ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.


==============================

نیم ساعت خواب ظهر به اندازه کل خواب شبانه انرژی‌زاست


خواب ظهر به گونه‌ایست که فقط نیم ساعت آن می‌تواند به اندازه تمام ساعت خواب شبانه به انسان انرژی دهد.

دکتر غلامحسین عرب‌زاده در گفت‌وگو – واحدعلوم پزشکی ایران، گفت: بهداشت نامناسب خواب از عمده ترین عوامل مؤثر در بروز اختلالات خواب است.

وی افزود: عدم رعایت اصول اولیه خواب نظیر نخوابیدن به موقع در هنگام شب و بیداری به وقت مناسب در صبح، موجب ایجاد مشکل در خوابیدن می‌شود.

به گفته وی، انسان از یک سیکل طبیعی برخوردار است، به طوری که در این چرخه به طور فیزیولوژیک انسان ساعت‌های خواب و بیداری را تجربه می‌کند که این فرآیند نزدیک به چرخه ۲۴ ساعت طلوع و غروب آفتاب است.

دکتر عرب زاده خواب نامناسب را در روند کیفی زندگی مؤثر دانست و تأکید کرد: خواب مناسب (مانند خواب ظهر) انرژی لازم را جهت پرداختن به امور روزمره در فرد را تأمین می کند و در صورت بی‌توجهی به کیفیت خواب، خستگی روزانه، بی انرژی بودن، بی قراری، پرخاشگری و عدم وجود تمرکز در انجام مابقی کارهای روزانه در فرد را ایجاد می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خاتمه با تأکید بر نظم در امر سحرخیزی، گفت: بهتر است محل مناسب و تاریک و کم سروصدایی به طور ثابت برای خواب تعریف شود و جای خواب مرتب تغییر نکند. همچنین استفاده از یک دوش آب ملایم قبل از خواب، می‌تواند باعث آرامش اعصاب و خواب راحت شود.

hi dr!
     
#118 | Posted: 8 Jul 2011 04:13
چینی‌ها از طب سنتی استفاده می‌کنند


چینی ها معتقدند طب سنتی می تواند راهکار مناسبی برای مقابله با همه گیری آنفلوآنزای خوکی یا حتی درمان آن در صورت ابتلا به این بیماری باشد.

در پی گسترش نگرانی ها از شیوع آنفلوآنزای خوکی، متخصصان طب سنتی در این کشور می گویند با استفاده از شیوه های مختلف طب سنتی می توان این بیماری را نیز درمان کرد.

در این شیوه افزون بر طب سوزنی، گیاهان خاصی نیز روی پوست بیمار با شیوه خاص سوزنداه می شوند که به باور بسیاری، می تواند بیماری های مختلف از جمله دل درد، ناباروری و حتی آنفلوآنزای خوکی را درمان می کند.

در زمان های گذشته نیز حتی از شیوه های مختلف طب سنتی برای جلوگیری از شیوع بیماری های همه گیر استفاده می شد.

بادکش گذاشتن روی بدن بیمار با استفاده از ظروف شیشه و مشعل آتش و خون گیری از نقاط ویژه بدن که به باور طبیبان خون آلوده بیرون آورده می شود (حجامت) می تواند در جریان یافتن مناسب خون در بدن مفید باشد و می توان از آن برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزای خوکی و یا حتی درمان آن بهره جست.

=============================

دو میلیون نفر در جهان در سال گذشته بر اثر ایدز جان خود را از دست دادند

دو میلیون نفر در جهان در سال گذشته بر اثر ایدز جان خود را از دست دادند
برنامه مشترک ایدز سازمان ملل (UNAIDS) اعلام کرد، حدود دو میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۰۸ بر اثر ابتلا به ایدز جان خود را از دست دادند که ۷۰ درصد این تلفات متعلق به منطقه جنوب صحرای آفریقا بوده است.

بر اساس اعلام سازمان به روزرسانی اطلاعات همه گیری ایدز وابسته به سازمان ملل متحد، حدود ۷/۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۸ به ویروس ایدز آلوده شده اند که با این تعداد شمار کلی مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان به ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در سال گذشته رسید.
به گزارش شینهوا، ۶۷ درصد افراد آلوده به ویروس ایدز و ۹۱ درصد افراد زیر ۱۵ سال که به تازگی به این بیماری مبتلا شده اند، در جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند.


تنها ۴۲ درصد بیماران ایدزی تحت درمان قرار گرفته اند و فقط ۳۸ درصد کودکان مبتلا در کشورهای دارای درآمد کم و متوسط به درمان دسترسی دارند.
در این گزارش آمده است، ۶/۱۵ میلیارد دلار برای پیشگیری و درمان ایذر هزینه شده است که انتظار می رود این میزان به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ افزایش یابد.
بر اساس این گزارش که روز سه شنبه منتشر شد، اجرای برنامه های پیشگیری از ایدز موجب شد تعداد مبتلایان به این بیماری در طول هشت سال گذشته ۱۷ درصد کاهش یابد.

hi dr!
     
#119 | Posted: 8 Jul 2011 04:13
قرص های آهن را بدون آزمایش خون مصرف نکنید
عضو انجمن تغذیه ایران گفت: مصرف قرص های آهن بدون انجام آزمایش خون و در صورت عدم نیاز بدن با جمع شدن در کبد می تواند مشکلاتی را در دستگاه کبدی به دنبال داشته باشد.

دکتر “مهدی اخبار ده” عضو مرکز تحقیقات بالینی آمریکا در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: زیاد مصرف کردن قرص های آهن و یا مصرف این قرص ها بدون انجام آزمایش خون که نشان دهنده نیاز بدن به آهن باشد منجر به بروز مشکلانی در دستگاه کبدی فرد می شود.
وی با بیان اینکه افراد قبل از مصرف قرص های آهن باید آزمایش های خاصی که نشان دهنده کمبود خون ناشی از کمبود آهن است را انجام دهند گفت: آزمایش آهن پلاسمای خون، آزمایش میزان تراکم هموگلوبین در جریان خون و آزمایش فریتین سه آزمایشی است که کمبود این عنصر را در بدن نشان می دهد.
اخبارده اضافه کرد: با توجه به نتایج این سه آزمایش می توان ، کم خونی ناشی از فقر آهن را در بیمار تشخیص داد.
متخصص تغذیه بالینی از دانشگاه بوستون آمریکا با بیان اینکه پزشکان قبل از انجام این آزمایش ها نباید به تجویز قرص آهن برای بیمار اقدام کنند گفت: مصرف قرص های آهن در صورتی که بدن نیازی به آنها نداشته باشد در دراز مدت احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.
وی افزود: از طرف دیگر در دراز مدت ، تجمع آهن در بدن می تواند خاصیت رادیکال آزاد را در بدن ایفا کند که این امر باعث پیری زودرس می شود.
این متخصص با اشاره به اینکه کم خونی با کم آهنی متفاوت است گفت: کم خونی ناشی از فقر آهن در زنان باردار، زنان شیرده و افراد سالمند بیشتر دیده می شود که این گروهها بدون انجام آزمایش خون می توانند قرص آهن مصرف کنند.
عضو انجمن تغذیه و رژیم درمانی آمریکا و عضو انجمن تغذیه ایران یادآور شد: کمبود آهن در کسانی که دچار مشکلات دستگاه گوارشی از جمله زخم معده هستند نیز بیشتر دیده می شود.
وی با بیان اینکه مصرف چای در جذب آهن موجود در مواد گوشتی تاثیری ندارد گفت: مصرف چای بعد از مواد گوشتی و به خصوص گوشت قرمز باعث جذب بیشتر آهن در بدن می شود، اما مصرف چای بعد از سبزیجات و مواد گیاهی حاوی آهن ، جذب آهن را کم می کند.
متخصص تغذیه بالینی یادآور شد: به منظور جذب آهن بهتر است در صورت مصرف قرص های آهن، این قرص ها همراه با ویتامین سی و به خصوص همراه با لیمو مصرف شود.
اخبارده یادآور شد: افسردگی، خستگی، ضربان تند قلب، سبکی سر ، کاهش فشار خون و در مراحل حاد حالت هایی همچون زخم های دهان و تغییر شکل ناخن از جمله علایم و نشانه های کمبود آهن است.

hi dr!
     
#120 | Posted: 8 Jul 2011 04:13
پیرچشمی بعد از ۴۰ سالگی در افراد نزدیک‌بین بروز می‌کند


یک جراح و متخصص بیماری‌های چشم اعلام کرد: پیرچشمی بعد از ۴۰ سالگی در افرادی که چشمان نزدیک بین دارند، پدیدار می‌شود.

دکتر شاهرخ میلانی در گفتگو با ایرنا افزود: معمولا با شروع ۴۰ سالگی،تقریبا و به شکل سریع این احساس در افراد به وجود می‌آید که قادر به خواندن نوشته‌ها از فاصله نزدیک نیستند.

به گفته وی، این مساله با گذشت زمان و افزایش سن، باز هم حادتر می‌شود.میلانی ادامه داد: هنگامی که نور خورشید در روز و در کنار پنجره روی نوشته‌ها پدیدار شود، بخوبی می‌توان آنها را خواند اما در شب، همان نوشته‌ها در فاصله نزدیک محو می‌شوند.

وی افزود: با مراجعه به چشم‌پزشک و دریافت یک عینک ذره‌بینی مخصوص در فاصله ۴۰۳۰ سانتی می‌توان تصاویر را به وضوح مشاهده کرد.

میلانی تمامی این تغییرات به وجود آمده در چشم را ناشی از ایجاد پیرچشمی دانست و گفت: پیرچشمی به معنای پدیده سفت شدن عدسی چشم و کاهش قدرت عضلات اطراف عدسی و تغییر حالت آن جهت تنظیم دید برای فاصله نزدیک (زوم) است.

وی گفت: افراد نزدیک‌بین هم پیرچشم می‌شوند و بعد از ۴۰ سال دیگر نمی‌توانند با عینک معمولی خود، مطالعه کنند و باید عینک را از روی چشم برای مطالعه بردارند.

میلانی گفت: افزایش سن باعث تغییرات کیفیت در پروتئین‌های لنز شده و بازتاب نور آفتاب در برخی از مناطق کشور نیز سبب بروز پیرچشمی می‌شود.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 12 از 64:  « پیشین  1  ...  11  12  13  ...  63  64  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites