تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک)

صفحه  صفحه 16 از 64:  « پیشین  1  ...  15  16  17  ...  63  64  پسین »  
#151 | Posted: 8 Jul 2011 04:53
تاثیر ژل‌های جوانی تایید نشده است

در حال حاضر هیچگونه ژل با اثرات دایمی مربوط به جوان سازی پوست که تایید شده مراجعه ذیصلاح علمی باشد در دسترس نمی‌باشد.

دکتر حسین طباطبایی متخصص پوست و زیبایی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با ایسناگفت: زندگی ماشینی و پر استرس، استفاده بی رویه از آفتاب، تغذیه نامناسب، عدم تحرک جسمی، سیگار، بیماری‌های جسمی مزمن و از همه مهمتر ارث، باعث پیری زودرس چهره می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: آموزش بهداشت پوست از دوران کودکی کمک به جلوگیری از پیری زودرس پوست می کند.

وی در خصوص درمان‌های کاربردی در جوان سازی پوست گفت : از نظر درمانی جوان سازی با استفاده از کرم‌های حاوی مواد کلاژن ساز و تامین رطوبت پوست و استفاده از کرم های ضد آفتاب تا حدی از ایجاد چروک‌های پوستی جلوگیری می کند.

وی در خصوص روش دوم ابری ژن و میکرو درم ابری ژن، گفت: این روش تا دهه اخیر که لیزرهای جوان سازی و اشعه رادیوفرکانس وارد دنیای زیبایی و درمان چین و چروک و شلی پوست گردید ، استفاده می شد.

دکتر طباطبایی تاکید کرد: اشعه رادیوفرکانس یا R.F و لیزرهای Ablation و Non A BLATION موثرترین روش های جوان سازی هستند که به تدریج انواع جدید آن با اثرات بهتر و عوارض کمتر ساخته شد که از انواع لیزرها نوع FRAXiaL با حداقل عوارض رضایت خاطر بیماران را فراهم می سازد.

وی در خصوص لزوم تکرار این روش گفت: باید حداقل ۶-۵ بار با فواصل ۲-۱ ماه یک بار تکرار شود و پس از آن نیز هر ۱۲-۶ ماه یک بار جهت فعال ماندن اثرات کلاژن سازی تمدید شود، در مواردی که حفره یا فرورفتگی‌های صورت با روش‌های فوق ترمیم نشود از فیلرها یا ژل‌های پرکننده استفاده می شود، ژل های با اثرات موقت حدود یک سال، اگر عوارض احتمالی هم ظاهر شود ، موقتی خواهد بود.

دکتر طباطبایی تاکید نمود: در حال حاضر هیچگونه ژل با اثرات دایمی که تاییده شده مراجع ذیصلاح علمی باشد در دسترس نمی باشد.

وی در خصوص استفاده از روش لیپوفیلینگ گفت: در این روش از چربی پوست خود بیمار در نواحی فرو رفته و چین های دایمی صورت تزریق می شود که روشی بسیار موثر است و از آنجا که از چربی پوست خود بیمار استفاده می شود بنابراین عوارض واکنش در برابر اجسام خارجی ایجاد نمی شود ، این روش مشکل بوده پزشک باید آموزش های مخصوصی را در استفاده از این روش دیده باشد همچنین این کار باید در اتاق عمل مناسب و مجهز انجام گیرد.

hi dr!
     
#152 | Posted: 8 Jul 2011 04:54
تلفات ناشی از ابتلا به تب کنگو در ایران نسبت به دیگر کشورها کمتر است

رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی گفت: مرگ و میر ناشی از ابتلا به تب کنگو – کریمه در ایران نسبت به دیگر کشورها کمتر است .

دکتر “‌محمد مهدی گویا” روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : مرگ و میر ناشی از این بیماری در کشور ۱۲ درصد نسبت به کل افراد مبتلا است در حالی که این میزان در دیگر کشورها بین ۳۰ تا ۸۰ درصد است .
امسال تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور ما به حدود ۷۴نفر رسید که اکثر آنها در استان سیستان و بلوچستان بوده اند.
گویا علت کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری در ایران را تشخیص به موقع و درمان سریع مبتلایان ، عنوان کرد .
رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی به روش های درمانی از جمله داروهای خوراکی اشاره کرد که جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار در جهان این روش را بکار برده و سایر کشور ها نیز از این تجربه استفاده می کنند.
وی گفت:‌ بیشترین موارد ابتلا به تب کنگو – کریمه در کشور به دام های قاچاق آلوده مربوط می شود .
دکتر گویا با بیان اینکه هر سال حدود یکصد مورد از این بیماری در کشور گزارش می شود اظهار داشت : این بیماری ، بیشتر در فصل های بهار و تابستان ظاهر می شود .
گویا گفت : مبتلایان به این بیماری بیشتر قصاب ها و کسانی هستند که به کشتار دام می پردازند و بر همین اساس باید به آنها آموزش داده شود که با دستکش پلاستیکی و چکمه ، دام ها را ذبح و از تماس مستقیم با امعا و احشا حیوان خودداری کنند .
بیماری ” تب کنگو کریمه ” نخستین بار بصورت حاد طی سالهای ۱۹۴۴- ۱۹۴۵ باعث ابتلای بیش از ۲۰۰ نفر درمنطقه کریمه واقع در اوکراین ( اتحاد جماهیرشوروی سابق) شد.
عامل بیماری بعدها در سال ۱۹۵۶ به همراه علایم مشابه در کنگو واقع در قاره آفریقا شناسائی شد و به همین علت ، نام این بیماری ترکیبی از هر دو محل کریمه و کنگو انتخاب شد .

hi dr!
     
#153 | Posted: 8 Jul 2011 04:55
سازمان بهداشت جهانی نسبت به مصرف پیشگیرانه داروهای آنفلوانزا هشدار داد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد: خطر مقاومت دارویی در افرادی که به دنبال تماس با بیمار مبتلا به آنفلوانزا، برای در امان ماندن از ابتلا به این بیماری داروی “اوسلتامیویور” مصرف می کنند، بیشتر است. سازمان بهداشت جهانی داروی اوسلتامیویر یا همان “تامیفلو” را برای درمان آنفلوانزای خوکی توصیه کرده است.
این نهاد سازمان ملل اعلام کرد: ۱۲ مورد از ۲۸ موردی که در برابر داروی تامیفلو مقاومت نشان دادند با کاربردهای پیشگیرانه این دارو مرتبط شناخته شده است.
شش مورد مقاومت دارویی دیگر، در بیمارانی دیده شد که سیستم ایمنی بدنشان به شدت ضعیف شده بود و چهار مورد در بیمارانی بروز کرد که از تامیفلو برای درمان استفاده می کردند.
براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، دو مورد دیگر مقاومت دارویی در افرادی دیده شد که از داروی تامیفلو برای موارد پیشگیری یا درمان استفاده نکرده بودند.
گزینه دیگر برای افرادی که نسبت به داروی تامیفولو ساخت شرکت “روش” مقاومت نشان می دهند این است که از داروی ضد ویروسی دیگری به نام رلنزا ساخت شرکت “گلاکسو اسمیت کلاین” استفاده کنند.
براساس اعلام این سازمان، در مجموع شمار مواردی که در برابر دارو مقاومت نشان می دهند پراکنده و نادر است.
در مجموع سازمان بهداشت جهانی ، مصرف داروهای ضد ویروسی را برای اهداف پیشگیرانه توصیه نمی کند.

hi dr!
     
#154 | Posted: 8 Jul 2011 04:56
هر روز ۳۰۰ نفر در کشور براثر بیماریهای قلبی و عروقی جان خود را از دست می دهند

به گزارش خبرنگار ایرنا، “حسن آقاجانی” در مراسم روز جهانی قلب افزود: این میزان حدود ۳۸ درصد کل مرگ و میرهای کشور است که سن بیشتر این افراد، کمتر از ۷۰ سال است.
آقاجانی ، تغذیه نامناسب، کم تحرکی یا عدم تحرک کافی و استرس را از جمله عوامل مهم تاثیرگذار و موثر در بروز بیمارهای قلبی در کشور دانست.
وی گفت: براساس یک بررسی در اداره بیمارهای غیرواگیر که در سال ۸۷ بر روی نمونه های بالای ۱۵ سال انجام شد ۴۴ درصد افراد بالای ۱۵ سال در کشور چاق بوده و اضافه وزن دارد.
ادامه داد: بیش از ۳۷ درصد افراد بالای ۱۵ سال کشور فعالیت بدنی کم، ۱۱ درصد استعمال دخانیات و ۱۷ درصد نیز فشار خون بالا دارند.
معاون بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به پیام امسال روز جهانی قلب که سلامت قلب در محیط کار نام دارد، تاکید کرد: باید در محیط کار شرایطی ایجاد شود که عوامل پرخطر و تاثیرگذار بر روی قلب از جمله استرس ها، آلاینده های محیط کار، عدم تحرک و رژیم نامناسب غذایی کاهش یابد.
آقاجانی تغییر در غذای مصرفی در محیط کار، استفاده از روغن مایع به جای روغن جامد، افزایش مصرف میوه و سبزی در محیط کار، کاهش استفاده از نمک در تهیه غذای کارکنان، افزایش فعالیت بدنی و کاهش تماس با آلاینده ها را از مواردی دانست که در چارچوب ارتقای سلامت در محیط کار قرار دارد.
این مقام مسوول در وزارت بهداشت بر کاهش مصرف دخانیات در محیط کار تاکید کرد و گفت: هر کارمند سیگاری ۳ میلیون و ۳۹۶ هزار تومان در سال برای کارفرما هزینه دارد و میزان غیبت از کار در کارمندان سیگاری نیز حدود ۵۰ درصد بیش از کارکنان غیرسیگاری است.
وی همچنین به کنترل وزن از دیگر موارد مورد توجه کارفرمایان در محیط کار اشاره کرد و گفت: کارفرمایان باید توجه کنند که هزینه های درمانی کارکنان چاق ۱۵ درصد بیشتر از کارکنان با وزن طبیعی است به همین علت کنترل وزن کارکنان از اهمیت خاصی برخوردار است.
آقاجانی با اشاره به تحرک کافی و ورزش در محیط کار افزود: اگر کارکنان با ورزش کردن و تحرک کافی شاداب تر باشند غیبت از محیط کار، جابجایی کارکنان و حوادث ناشی از کار کاهش می یابد.
این مقام مسوول همچنین تاکید کرد: اگر سلامت محیط کار ارتقا یابد ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه های پزشکی نیز کاهش می یابد.
وی به استانهای خراسان رضوی، اصفهان و کرمانشاه نیز به عنوان استان های الگو در توجه به سلامت کارکنان خود اشاره کرد و گفت: در این استانها مصرف روغن جامد برای کارکنان ممنوع شده است.
آقاجانی همچنین اظهار امیدورای کرد که استانهای دیگر کشور این الگو را برای سلامت کارکنان خود دنبال کنند.
مراسم روز جهانی قلب امروز (یکشنبه) در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) با حضور مسوولان نظام سلامت و جمعی از متخصصان قلب برگزار شد.
هر ساله آخرین یکشنبه ماه سپتامبر به پیشنهاد اتحادیه جهانی قلب ، روز جهانی قلب نامیده می شود که سلامت قلب در محیط کار شعار امسال اتحادیه جهانی قلب است.

hi dr!
     
#155 | Posted: 8 Jul 2011 04:57
رژیم‌های غذایی فاقد ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها عامل ابتلا به سرطان و چاقی هستند

یک پژوهشگر آمریکایی هشدار داد: استفاده از رژیم‌های غذایی که در طولانی مدت فاقد ویتامین‌ها و سایر ریزمغذی‌ها هستند، می‌تواند باعث بروز بیماری‌هایی چون سرطان، چاقی و بیماری‌های تحلیل برنده شود.
بروس آمز پروفسور دانشگاه کالیفرنیا در برکلی که یکی از آزمایش‌های استاندارد برای مواد شیمیایی سرطان‌زا را طراحی کرده، به این نتایج دست یافته‌ است.
وی خاطرنشان کرد که میزان یک یا تعداد بیشتری از ۴۰ ریزمغذی ضروری برای بهره‌مند بودن از یک زندگی سلامت در رژیم‌ غذایی مردم بسیار کمتر از حد لازم است.
وی در نشست انجمن آمریکا ضمن بیان این مطلب یادآور شد که مصرف مکمل‌های روزانه به صورت قرص‌های ویتامین می‌تواند به مقابله با بسیار از اختلالات مربوط کهولت کمک کند.
به گفته پروفسور آمز تعداد بسیار زیادی از مردم با رژیم‌های غذایی حاوی کالری بالا در غرب یا مردم کشورهای در حال توسعه که رژیم‌های غذایی فقیری دارند با کمبود این ریزمغذی‌های ضروری مواجه هستند.
وی همچنین تاکید کرد که کمبود مواد معدنی ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی می‌تواند در عین حال عامل بروز چاقی باشد.

====================================

مصرف تخم‌مرغ به حفظ سلامت چشم‌ها کمک می کند

یک تحقیق بالینی نشان می‌دهد خوردن روزانه یک تخم‌مرغ به حفظ سلامت چشم‌ها کمک می‌کند بدون‌آنکه کلسترول خون را بالا ببرد.
منطقه مرکزی، محققان آنتی‌اکسیدان‌های لوتئین و زئاکسانتین را که جزو خانواده کاروتنویید هستند (همانند بتا کاروتن در هویج) بررسی کردند. این دو آنتی‌اکسیدان تنها کاروتنوییدهایی هستند که در چشم یافت می‌شود.
بدن به تنهایی قادر به ساخت این آنتی‌اکسیدان‌ها نیست و نیاز خود را از غذاهایی نظیر زرده تخم مرغ، میوه و سبزی‌های دارای برگهای سبز بزرگ تامین می‌کند.
تحقیقات قبلی نشان داده بود لوتئین موجود در تخم‌مرغ بهتر از دیگر منابع مانند مکمل‌های غذایی یا اسفناج جذب بدن می‌شود.
دراین مطالعه دو گروه زن به مدت شش هفته روزانه یک قرص قند یا شش تخم مرغ در هفته مصرف کردند. سطح زئاکسانتین در زنان یک گروه و سطح لوتیین در برخی زنان افزایش قابل توجهی یافت.
رنگدانه‌های چشم که با جلوگیری از ورود نور مضر از شبکیه چشم محافظت می‌کند در زنانی که تخم مرغ می‌خوردند به میزان قابل توجهی افزایش یافت.
سطح کلسترول در گروهی که قرص قند مصرف کردند افزایش زیادی یافت، اما در کسانی که تخم‌مرغ دریافت کردند افزایش نیافت

hi dr!
     
#156 | Posted: 8 Jul 2011 04:58
سقط جنین در مبتلایان به بیماری های مزمن لثه بیشتر است

دبیر علمی پنجمین کنگره دندانپزشکی نیروهای مسلح گفت: مطالعات مختلف نشان داده است، زنان بارداری که دچار بیماری های مزمن لثه هستند به مراتب بیشتر از سایر همتایان دچار سقط جنین می شوند.

دکتر ” امین جلال جلالی” در حاشیه برگزاری پنجمین کنگره دندانپزشکی نیروهای مسلح در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان این مطلب افزود: همچنین زنانی بارداری که دچار بیماری های مزمن و پیشرفته لثه هستند ، احتمال اینکه نوزادانی با وزن کم و نارس به دنیا بیاورند بیشتر است.
وی گفت: باید به زنانی که قصد بچه دار شدن دارند آموزش و مشاوره های لازم داده شود که قبل از بارداری، به دندانپزشک مراجعه کنند و در صورت نیاز درمان های لازم ، شامل جرم گیری، پرکردن و …را انجام دهند
جراح و متخصص بیماری های لثه با بیان اینکه سالمندان، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و زنان باردار ، گروه هایی هستند که به دلیل شرایط خاص خود ، با سایرین تفاوت دارند، گفت: این افراد به خصوص زنان باردار، بیمار نیستند، اما شرایط خاصی دارند که براساس آن باید درمان های متناسبی را دریافت کنند.
وی گفت: تغییرات هورمونی در دوران بارداری، باعث قرمزی و پر خون شدن لثه می شود که همین پرخونی لثه را مستعد التهاب می کند.
جلالی ادامه داد: اگر بهداشت دهان به خوبی رعایت نشود فرایند تشکیل بیماری لثه سریعتر و شدیدتر می شود.
به گفته این متخصص بیماری های لثه ، مشابه این شرایط به علت فعالیت های هورمونی در افرادی که در سنین بلوغ قرار دارند، ایجاد می شود.
جلالی یادآور شد: پرخونی و التهاب لثه در مواردی باعث برجستگی های شدید لثه ای می شود که به آن تومورهای حاملگی گفته می شود و با بهره گیری از جراحی و دندانپزشکی می توان این مشکل را رفع کرد.
دبیر علمی پنجمین کنگره بین المللی دندانپزشکی نیروهای مسلح افزود: درمان این بیماران به راحتی انجام می شود ولی بی توجهی و یا آگاه نبودن مادران باردار نسبت به اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران حاملگی در مواردی به از دست دادن دندان ها می انجامد.
وی تاکید کرد: از طریق انجمن زنان و زایمان باید این اطلاع رسانی به زنان داده شود که قبل از بارداری به دندانپزشک مراجعه و چنانچه مشکلی دارند حتما آن مشکل را رفع کنند تا دچار عوارض ناشی از بیماری های لثه بر روی جنین نشوند.
جلالی اظهار داشت: قبل از برنامه ریزی برای بارداری ، از جانب دندانپزشک به فرد این آموزش و آگاهی می داده شود که برای درمان های دندانپزشکی در خود ایجاد انگیزه کند و در صورت نیاز یک سری کامل رادیوگرافی، جرم گیری و پر کردن دندان را انجام دهد.
وی افزود: چنانچه فردی بعد از بارداری به دندانپزشک مراجعه کرد دندانهای او باید هر سه ماه یک بار معاینه شود و در صورت نیاز برای آنها جرم گیری انجام شود و به او در خصوص رعایت بهداشت دهان و دندان تا پایان دوران بارداری تاکید گردد.
جلالی یادآور شد: درمان های دندانپزشکی که نیازمند جراحی و تزریق است در سه ماه اول بارداری نباید انجام شود اما بعد از سه ماه اول می توان درمان های دندانپزشکی را انجام داد.
دبیر علمی پنجمین کنگره دندانپزشکی نیروهای مسلح اضافه کرد: در ماه آخر بارداری نیز علت حالت خاص صندلی دندانپزشکی باعث وارد آمدن فشار به کمر می شود و همین عامل باعث غش کردن و از حال رفتن بیمار خواهد شد؛ به همین علت در ماه آخر بارداری نباید به دندانپزشک مراجعه کرد.
پنجمین کنگره دندانپزشکی نیروهای مسلح از ۸ تا ۱۰ مهرماه در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد.

hi dr!
     
#157 | Posted: 8 Jul 2011 04:58
کاهش خطر بیماری‌های قلبی‌ ناشی از چاقی با ورزش‌

سال‌هاست به افرادی که از افزایش وزن و چاقی رنج می‌برند، توصیه می‌شود فعالیت بدنی خود را افزایش داده تا با کاهش وزن از چاقی و عوارض ناشی از آن مانند بیمارهای قلبی و عروقی رهایی یابند، اما این سوال مطرح می‌باشد که اگر فرد چاق با ورزش نتواند به وزن طبیعی خود برسد، آیا این ورزش باز هم برای کاهش بیماری‌های قلبی مفید است؟
دکتر وینستین و همکارانش از دانشگاه بوستون در مقاله اخیرشان در مجله Archives of Internal Medicine در شماره آوریل سال ۲۰۰۸ میلادی به بررسی این سوال پرداخته‌اند.
نتایج این مطالعه نشان داده است، خانم‌هایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، می‌توانند با بالا بردن سطح فعالیت بدنی خود از طریق ورزش خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهند.
اگرچه دکتر وینستین و همکارانش تاکید دارند میزان بالای فعالیت بدنی بدون این که با کاهش وزن همراه باشد بعید است بتواند خطر بیماری‌های قلبی را در این افراد به طور کامل برطرف کند.
در این مطالعه محققان دانشگاه بوستون تاثیرات چاقی و عدم فعالیت روی بیماری‌های قلبی را با استفاده از یافته‌های به دست آمده از ۳۹۰۰۰ زن ۴۵ ساله و بالاتر که هنگام شروع بررسی هیچ‌گونه بیماری قلبی، سرطان و دیابت نداشتند، مورد بررسی قرار داده‌اند.
بررسی ابتدایی نشان داد۳۴ درصد از خانم‌های مورد مطالعه، فعالیت بدنی متوسطی را به میزان ۳۰ دقیقه و ۵ روز در هفته در برنامه زندگی خود لحاظ کرده بودند. ۵۱ درصد افراد مورد مطالعه در ابتدای وزن طبیعی، ۳۱ درصد اضافه وزن داشته و ۱۸ درصد نیز چاق بودند.
در طول دوره ۱۱ ساله مطالعه، ۹۴۸ نفر از این زنان مواردی ازجمله حمله قلبی یا فرم دیگری از بیماری قلبی را تجربه کرده بودند. بررسی نتایج این مطالعه تاکید بر آن دارد که تاثیر وزن بدن و فعالیت بدنی روی بیماری‌های قلبی و عروقی مستقل از هم است.
همان طور که انتظار می‌رفت، افرادی که وزن طبیعی و فعالیت بدنی داشتند، کمترین عوامل خطر بیماری‌های قلبی را نیز داشتند. در مقایسه با این گروه، افراد چاق و غیرفعال ۵/۲ مرتبه بیشتر احتمال گسترش بیماری‌های قلبی را داشتند.
در هر دو دسته افراد چاق و آنهایی که اضافه وزن داشتند، فعالیت بدنی خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد، اما این خطرات هیچ گاه به آن میزانی که در افراد با وزن طبیعی کاهش می‌یابد، کاهش پیدا نمی‌کند.
نتایج این مطالعه اهمیت توصیه برای افزایش میزان فعالیت بدنی و نیز حفظ وزن طبیعی را در کاهش خطر بیماری‌های قلبی را بیش از پیش گوشزد می‌کند.
اگرچه بهترین اثرات کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی در افراد چاق پس از رسیدن به وزن طبیعی حاصل خواهد شد، ولی نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که افراد چاق با وزن مقاوم نیز نباید ناامید شده؛ چراکه حتی بدون کاهش وزن نیز خطر بیماری‌های قلبی در این افراد می‌تواند به میزان ۳۰ درصد کاهش یابد.

hi dr!
     
#158 | Posted: 8 Jul 2011 04:59
هنر درمانی رویکرد جدید در درمان اختلالات روانی است

رییس انجمن روانپزشکان ایران گفت: هنر به عنوان یکی از اساسی‌ترین موارد تجلی خلاقیت‌های انسان، نقش موثری در درمان و تشخیص اختلالات روانی دارد که امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر احمد جلیلی گفت: یکی از مباحث مطرح در علم روانپزشکی ارتباط بین فعالیت‌های مغز و اختلالات روانی است. با توجه به این که مغز به عنوان عالی‌ترین عضو تفکر، منشا هرگونه خلاقیت محسوب می‌شود، بین هنر و حالات روانی نیز ارتباط وجود دارد.

وی گفت:‌ ارتباط بین هنر و مسایل روانی پدیده جدیدی نیست و از گذشته نیز قائل به ارتباط بین این دو بوده‌اند؛ به گونه‌ای که ارسطو می‌گوید: هنر و جنون دو روی یک سکه‌اند و همین بیانگر این است که همواره ارتباطی بین خلاقیت و نبوغ و اختلالات روانپزشکی وجود داشته است.

رییس انجمن روانپزشکان ایران با بیان این که با به کارگیری هنر و خلاقیت‌های هنری در درمان اختلالات روانی خفیف و شدید موثر است، گفت: ابعاد هنر درمانی به صورت موسیقی درمانی، ‌نقاشی درمانی، شعر، مجسمه سازی، نوشتن و سایر زمینه‌های هنر با تحریک قوه خلاقیت فرد در درمان اختلالات روانی بیماران تاثیر فوق العاده‌ای دارد.

رییس هشتمین کنگره روانپزشکان ایران با اشاره به این که امروزه استفاده از هنر درمانی و نقش آن در درمان اختلالات روانی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و سامان بهتری یافته است، گفت: در درمان یک فرد مبتلا به هر نوع اختلال روانی، علاقه‌مندی فرد سنجیده می‌شود و بر حسب علاقه او به هر زمینه هنری، موسیقی درمانی، شعر درمانی و … در او به کار گرفته می‌شود.

رییس انجمن روانپزشکان ایران در مورد تاثیر برخی اختلالات روانی همچون افسردگی بر عملکرد مغز گفت: افسردگی خلاقیت فرد را از بین می‌برد و حتی اگر فرد هنرمند مثلا نقاش و یا موسیقی دان باشد در زمان افسردگی، نمی‌تواند کارش را به خوبی انجام دهد.

وی افزود: در عین حال برخی از اختلالات روانی البته نه در حد بسیار شدید که زندگی فرد را مختل کند بلکه باعث می‌شود که فرد خلاقیت بیشتری از خود نشان دهد. به عنوان مثال اختلال روانی صرع یا اپی لیسی در مواردی می‌تواند زمینه بروز خلاقیت‌های فرد را فراهم کند.

رییس نهمین همایش سالیانه انجمن روانپزشکان ایران با اشاره به برگزاری این همایش از ۳ تا ۶ آذر ماه با حضور بیش از ۸۰۰ متخصص در تالار همایش‌های کتابخانه ملی ایران گفت:‌ تاثیر هنر در درمان اختلالات روانی، یکی از موضوعات مورد بررسی در این همایش است.

hi dr!
     
#159 | Posted: 8 Jul 2011 05:00
بیست و هشت سپتامبر مصادف با شش مهر ماه روز جهانی «هاری» است

۲۸ سپتامبر مصادف با ۶ مهر ماه روز جهانی «هاری» است که به پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت به ثبت رسیده است.


«هاری» بیماری ویروسی دستگاه عصبی مرکزی است که مرگ صد درصد مورد مبتلا را سبب می‌شود؛ این در حالی است که تمام موارد بروز این بیماری قابل پیشگیری است.این بیماری به دلیل احتمال بروز همه‌گیری در دام‌ها و کشندگی صد در صد در انسان، از رعب و وحشت خاصی در جوامع برخوردار است. از طرف دیگر بر اساس گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت (WHO) سالانه ده میلیون نفر بر اثر حیوان گزیدگی تحت درمان‌های پیشگیری از هاری قرار می‌گیرند.مسوولان مهم‌ترین علت ابتلا به هاری را عدم کنترل بیماری در سگ‌ها عنوان می‌کنند. این در حالی است که متاسفانه در بسیاری از کشورها به اقدامات پیشگیرانه و کنترل هاری، توجه نمی‌شود. برخی کشورها نیز علیرغم کنترل «هاری» در حیوانات اهلی، هنوز موفق به کنترل آن در وحوش نشده‌اند. در این میان اروپاییان توانسته‌اند تا حد محدودی این بیماری را کنترل کنند.دکتر محمدرضا شیرزادی، رییس اداره بیماری‌های مشترک دام و انسان وزارت بهداشت، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، «هاری» را بیماری وحوش دانست که یا خود مستقیما به آن مبتلا می‌شوند و یا با گزش حیوانات اهلی، بیماری را به آنها منتقل می‌کنند.به گفته وی، همه پستانداران نسبت به «هاری» حساسند و ممکن است به آن مبتلا شوند. همچنین بیش از ۹۰ درصد «هاری» مربوط به سگ گزیدگی است؛ اما این بیماری با گربه گزیدگی یا خراش هم می‌تواند منتقل شود.به گفته دکتر سوسن سیمانی، معاون بخش تحقیقات و مرکز رفرانس هاری انستیتو پاستور، در صورت انتقال هاری به انسان و عدم درمان ضد هاری، به دنبال ظهور علایم بیماری فرد مبتلا صد در صد محکوم به مرگ است. بر این اساس اهمیت این بیماری در آن است که بلافاصله پس از گزیدگی بوسیله حیوان مشکوک به هاری، جهت درمان ضد هاری اقدام شود.
در ادامه دکتر شیرزادی، نخستین اقدام پس از گزش به وسیله حیوان مبتلا به هاری را شست‌وشوی محل گزش عنوان کرد و گفت: شست‌وشو تا ۵۰ درصد ویروس هاری را در ناحیه گزش از بین می‌برد.
دکتر سیمانی نیز شست‌وشوی کامل محل گزش حیوان با آب و صابون را از جمله اقدامات لازم پس از گزیدگی عنوان کرد و ادامه داد: طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت این شست‌وشو باید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول بیانجامد و لازم است ذرات صابون با آب فراوان از محل گزیدگی خارج شوند. همچنین می‌توان با استفاده از الکل ۷۰ درصد یا بتادین محل گزش را ضد عفونی کرده و سپس برای دریافت درمان‌های ضد هاری به مراکز درمان ضدهاری مستقر در مراکز بهداشتی مراجعه شود.
وی با اشاره به تزریق سرم و واکسن ضد هاری به عنوان درمان موثر «هاری» ادامه داد: واکسن ضدهاری در پنج نوبت تزریق می‌شود. به این ترتیب روز اول مراجعه (روز صفر) و روزهای سوم، هفتم، چهاردهم و بیست و هشتم، فرد مبتلا، واکسن ضد هاری دریافت می‌کند. فرد گزیده شده توسط حیوان هار، در صورت نیاز سرم نیز دریافت می‌کند. همچنین محل گزش حیوان هرگز نباید بخیه شود؛ چرا که ممکن است بخیه زدن ورود آلودگی به محل جراحت را بیشتر کرده و در عمل درمان ضد هاری اختلال ایجاد کند.
به گفته دکتر سیمانی، سگ و گربه مبتلا به هاری حداکثر ده روز پس از گاز گرفتن انسان یا حیوانی دیگر، جان خود را از دست می‌دهند. به این ترتیب زنده ماندن سگ یا گربه ده روز پس از گزش، به آن معناست که حیوان به هاری مبتلا نبوده، اما در صورت جان باختن، لاشه حیوان به منظور تشخیص و نمونه‌گیری، به انستیتو پاستور منتقل می‌شود.وی ادامه داد: در کشورهایی که هاری از شیوعی برخوردار است از جمله ایران، بلافاصله پس از گزش انسان بوسیله حیوان مشکوک به هاری، علاوه بر تحت نظر داشتن حیوان مورد نظر به مدت ده روز، اقدامات درمانی در فرد گزیده شده نیز آغاز می‌شود و در صورت زنده ماندن حیوان، پس از ده روز درمان‌ها نیز قطع می‌شود.دکتر سیمانی با اشاره به زمان ظهور علایم هاری در فردی که مورد گزش حیوان آلوده قرار گرفته، به ایسنا گفت: ظهور علایم بیماری از زمان گزش، ۱۵ روز تا ۳ ماه به طول می‌انجامد. همچنین گاهی بر اساس محل گزش، نوع ویروس، شدت جراحت و سن فرد گزیده شده، این مدت طولانی‌تر نیز می‌شود. پس از طی این دوره، علایم بیماری ظاهر می‌شود.دکتر سیمانی گفت: علایم بیماری «هاری» از مراحل مختلفی برخوردار است. مرحله مقدماتی آن خستگی، کوفتگی بدن، بی‌اشتهایی و بی‌حالی را به دنبال دارد که دو تا سه روز زمان می‌برد. پس از آن مرحله ظهور علایم اختصاصی است. مهم‌ترین علامت اختصاصی هاری، ترس از آب است؛ طوری که بیمار حتی با دیدن یا شنیدن صدای آب ممکن است دچار تحریکات عصبی شود. احساس سوزش و خارش در محل جراحت اولیه نیز از دیگر علایمی است که پزشک را در تشخیص این بیماری کمک می‌کند.
وی ،افزایش ترشح بزاق دهان را از دیگر علایم هاری دانست؛ به طوری که دهان بیمار کف آلوده می‌شود و بیمار دائم به تخلیه بزاق دهان خود اقدام می‌کند. از طرف دیگر بزاق فرد مبتلا، مملو از ویروس هاری است که خطر انتقال به دیگران را به دنبال دارد. بی‌قراری و حالت تهاجم نیز از دیگر علایم بیماری هاری است. در مجموع پس از ظهور علایم هاری، معمولا فرد مبتلا به فاصله ۲ تا ۳ روز و یا حداکثر ۷ تا ۸ روز جان خود را از دست می‌دهد.
دکتر شیرزادی، رییس اداره بیماری‌های مشترک دام و انسان وزارت بهداشت، با بیان این که«هاری» سالانه بالغ بر ۵۵ هزار نفر در دنیا قربانی می‌گیرد، بیشترین موارد آن را مربوط به کشورهایی آفریقایی با ۲۴ هزار مرگ و آسیایی با ۳۱ هزار مورد مرگ دانست.
همچنین به گفته معاون بخش تحقیقات و مرکز رفرانس هاری انستیتو پاستور، آلودگی مربوط به بیماری «هاری» تقریبا در همه استان‌های کشور وجود دارد. بر اساس آمار، طی سال گذشته استان‌های گلستان، گیلان، کرمان، فارس و خراسان رضوی به ترتیب بیشترین موارد آلودگی به هاری را شامل بوده‌اند.
وی ادامه داد: طی سال گذشته ۱۳۱ هزار و ۴۱۳ نفر به دنبال حیوان گزیدگی به منظور پیشگیری از ابتلا به هاری به مراکز درمانی ضد هاری در کشور مراجعه و واکسن و سرم ضد هاری را دریافت کرده‌اند. همچنین سال گذشته هفت نفر بر اثر ابتلا به هاری و عدم آگاهی از چگونگی درمان، جان خود را از دست دادند.
دکتر شیرزادی در مقایسه میزان بروز هاری در ایران نسبت به کشورهای منطقه نیز گفت:در این زمینه، ایران نسبت به دیگر کشورهای منطقه از موقعیت مطلوبی برخوردار است. همچنین سالانه بالغ بر هفت میلیارد تومان در کشور صرف خرید واکسن و سرم ضد هاری می‌شود و درمان ضد هاری به صورت رایگان ارایه می‌شود. همچنین در هر شهرستان حداقل یک مرکز بهداشتی – درمانی به واکسن و سرم ضد هاری مجهز است.
رییس اداره بیماری‌های مشترک دام و انسان وزارت بهداشت، کودکان را بیشترین گروه در معرض خطر حیوان گزیدگی و ابتلا به هاری دانست و بر لزوم آموزش جامعه به منظور چگونگی برخورد با حیوان گزیدگی، چه حیوان وحشی و چه حیوان اهلی، تاکید کرد.معاون بخش تحقیقات و مرکز رفرانس هاری انستیتو پاستور نیز با تاکید بر لزوم آگاهی بخشی از این بیماری به ایسنا گفت:«لازم است همه افراد کشور از بیماری «هاری» آگاهی و اطلاع کافی داشته باشند تا بدانند در صورت گزش بوسیله حیوان مشکوک به هاری چه اقداماتی باید انجام شود.»بر اساس گزارش‌ها، ۹۶ درصد از هزینه‌هایی که صرف درمان پیشگیری بعد از حیوان گزیدگی می‌شود در کشورهای آسیایی است که هزینه‌ای معادل ۶۵۰ میلیون دلار را شامل می‌شود. در مجموع بیشترین هزینه پرداخت برای بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن، صرف پیشگیری از هاری می‌شود. از اینجاست که اهمیت پیشگیری از بروز «هاری» و همچنین درمان به موقع آن پس از گزش حیوان مشکوک به هاری، مشخص می‌شود.

hi dr!
     
#160 | Posted: 8 Jul 2011 05:00
تجهیزات پزشکی را تنها از مراکز مجاز خریداری کنید

تجهیزات پزشکی را باید از مراکز عرضه و توزیع مجاز که در قالب ضوابط وزارت بهداشت فعالیت می‌کنند خریداری کرد.دکتر مسایلی، مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اندازه گیری قندخون فاکتور بسیار مهم و حیاتی برای بیماران دیابتی است، در نتیجه استفاده از نوارهای تقلبی یا تاریخ مصرف گذشته برای بیمار خطرات بسیار جدی را به همراه دارد.وی گفت: در چند ماه گذشته شاهد عرضه نوارهای تاریخ مصرف گذشته در بازار تجهیزات پزشکی بودیم که وزارت بهداشت اقدامات بسیار مهمی را در این زمینه انجام داد.مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تمام دستگاه های اندازه گیری قند خون و نوارهای مربوطه آن هولوگرام دار شدند و در این هولوگرام اطلاعات بسیار دقیقی از وارد کننده، عرضه کننده و همچنین اطلاعاتی مربوط به تاریخ مصرف نوارهای تست قند خون درج شده است.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 16 از 64:  « پیشین  1  ...  15  16  17  ...  63  64  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites