تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک)

صفحه  صفحه 39 از 64:  « پیشین  1  ...  38  39  40  ...  63  64  پسین »  
#381 | Posted: 9 Jul 2011 04:04
افراد با پوست روشن و موی بور بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند

افراد با پوست روشن و موی بور بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند

افراد با پوست روشن، موی بور و چشم‌های آبی، پیگمانتاسیون کافی برای حفاظت از بافت‌های زمینه‌ای ندارند، بنابراین بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند.
دکتر امیدیان، متخصص پوست، اظهار داشت: افرادی که مستعد آفتاب سوختگی هستند تماس طولانی مدت با نور خورشید دارند (نظیر کشاورزان، ماهیگیران، کارگران ساختمانی و …) و افرادی که تماس با آلاینده‌های شیمیایی دارند (کارگران صنایع آرسنیک، نیترات‌ها، زغال‌سنگ، روغن‌ها و پارافین) بیشتر در معرض ابتلا به سرطان‌های پوستی هستند.
وی افزود: پوست‌های آسیب دیده از نور خورشید، تاریخچه درمان با اشعه ایکس، سوختگی‌های شدید و تحریکهای مزمن پوست، تضعیف سیستم ایمنی و فاکتورهای ژنتیکی از عوامل خطر برای سرطان‌های پوست به شمار می‌روند.
امیدیان تصریح کرد: سرطان پوست نیز همانند دیگر سرطان‌ها چنانچه در آغاز تشخیص داده شود بهتر درمان می‌شود و درمان آن بستگی به محل تومور، نوع سلول (موضع و عمق آن) سابقه قبلی درمان، مهاجم بودن تومور، وجود یا عدم متاستاز به غدد لنفاوی دارد.

hi dr!
     
#382 | Posted: 9 Jul 2011 04:05
متخصصان نسبت به مصرف خودسرانه وطولانی مدت داروهای مسکن هشدار می دهند

متخصصان نسبت به مصرف خودسرانه وطولانی مدت داروهای مسکن هشدار می دهند .به کارگیری وسایل مدرن در زندگی روزمره یا محل کار باعث کاهش میزان فعالیت و کم تحرکی افراد شده است. این عامل در کنار نداشتن تغذیه مناسب و ورزش، موجب بروز دردهایی مزمن می شود که افراد را به جای تغییر دادن برنامه های روزانه و تمرین های ورزشی به سوی خوردن داروهای مسکن می کشاند.
میزان مصرف داروهای مسکن در میان مردم جهان بالا است. در کشور ما نیز با توجه به این که مردم خودبه خود آشنایی بیشتری با این دسته از داروها پیدا کرده اند، خودسرانه و با کوچک ترین نشانه ای از درد به داروخانه مراجعه کرده و از آن استفاده می کنند. دکتر منظومه شمسی میمندی، داروساز و عضو هیأت علمی دانشگاه کرمان، درمان درد را یکی از اولین وظایف پزشک و داروساز می داند و می گوید: تسکین درد، مهم ترین حقوق هر بیماری است ولی استفاده نادرست و نابجا از داروها نیز می تواند خطرناک باشد بطوری که مصرف زیاد برخی از مسکن ها باعث رقیق شدن خون و خونریزی می شود.
● انواع داروهای مسکن
وی در معرفی این دسته از داروها می گوید: یک دسته از داروهای مسکن را ضدالتهاب های غیراستروئیدی تشکیل می دهند که به انواع قوی و ضعیف تقسیم می شوند.
داروهایی مانند ایندومتاسین و دیکلوفناک از انواع قوی تر و استامینوفن، آسپیرین و مفنامیک اسید از انواع ضعیف آن هستند که عوارض جانبی آنها نیز متفاوت است.
دسته دیگر از انواع مسکن ها، ضدالتهاب های استروئیدی هستند که کورتون نام دارند و در شرایطی مانند التهاب و درد شدید تجویز می شوند مانند بتامتازون. گروه دیگر ضددردهای مخدر نام دارند که شامل مرفین و کدئین هستند. کدئین نیز یک ماده مخدر است که برای تخفیف درد روی سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع اثر کرده و درد را کاهش می دهد. این گروه از داروها به دلیل جلوگیری از تولید پروستاگلاندین ها سبب کاهش درد می شوند.
پروستاگلاندین ها موادی هستند که بطور طبیعی در بدن وجود دارند و سبب تحریک انتهای اعصاب و به وجود آمدن احساس درد در انسان می شوند.
دکتر سیف الرضا شهابی، مسئول روابط عمومی انجمن داروسازان ایران، به دلیل وجود عوارض جانبی زیاد در مسکن ها توصیه می کند مردم تا حد امکان از مصرف داروهای مسکن خودداری کنند و در موارد شدید نیز با تجویز پزشک از آن استفاده کنند. وی از عوارض جانبی داروهای مسکن، زخم معده و نارسایی کلیه را معرفی می کند و می گوید: برای کاهش عوارض ناشی از آنها، باید از استفاده طولانی مدت مسکن ها خودداری کرد و هنگام مصرف آنها را با معده خالی نخورد. همچنین لازم است آب و یا آشامیدنی های زیادی با آنها نوشید تا در کلیه ها رسوب نکرده و بطور کامل از طریق ادرار دفع شوند.
دکتر شهابی، مصرف داروهای خوراکی مسکن را برای افرادی که از بیماری زخم معده رنج می برند، مضر می داند و می گوید: این دسته از داروها بر مخاط معده تأثیر می گذارند و باعث تشدید زخم در معده می شوند بنابراین توصیه می شود در صورت لزوم از انواع تزریقی آنها استفاده شود.
● تداخل دارویی
داروهای مسکن نیز ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد و سبب بروز برخی از واکنش های شدید در بدن شوند. حتی مصرف برخی از غذاها و نوشیدنی ها نیز سبب بروز چنین واکنشی می شود بنابراین با خواندن راهنمای استفاده از دارو و مشورت با پزشک می توان این واکنش را به کمترین میزان ممکن رسانید. دکتر میمندی در این مورد می افزاید: تداخل بین داروها می تواند باعث بروز عوارض خفیف، شدید و حتی مرگ شود. پس از آن که تزریق داروهایی مانند دیکلوفناک و پیروکسیکام به دلیل مشاهده چند مورد فلج، ممنوع شد، داروهای جدیدی به بازار آمد. یکی از آنها ترامادول است که ضددرد و شبه مخدری است که برای دردهای شدید و حتی میگرن استفاده می شود. در صورتی که این دارو بدون تجویز و مشورت پزشک استفاده شود، ممکن است عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد. به عنوان مثال دیده شده است اگر فردی همزمان با مصرف ترامادول از داروهای ضدافسردگی مانند فلوکساتین نیز استفاده کند امکان بروز تشنج و حتی مرگ در او وجود دارد.
● مسمومیت
استفاده طولانی مدت و بیش از نیاز بدن از هر دارویی از جمله مسکن ها می تواند باعث بروز مسمومیت در افراد شود که ممکن است با علائمی مانند سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ ظاهر شود.
دکتر شهابی در این باره اظهار می کند: علائم ناشی از مسمومیت با مسکن ها ممکن است در بدن ظاهر شود، ولی فرد متوجه آن نباشد و در مراحل پیشرفته در حالی متوجه آن شود که دیگر قابل درمان نیست. در هر صورت در وهله اول باید از مصرف زیاد مسکن ها خودداری کرده و در صورت مشاهده تغییراتی در بدن مصرف آن را قطع و به پزشک مراجعه شود.
● عوارض جانبی
عارضه جانبی و اصلی این دسته از داروها، مشکلات گوارشی است که می تواند از یک ناراحتی ساده معده تا خونریزی های گوارشی باشد. هر چه مقدار مصرف این داروها و طول دوره درمان با آنها بیشتر باشد، احتمال بروز خونریزی های گوارشی بیشتر خواهد بود. دکتر غلامرضا سپهری، عضو هیأت علمی دانشگاه کرمان از دیگر عوارض جانبی این داروها را آسیب های کلیوی بیان می کند که از یک التهاب قابل برگشت ساده کلیه تا آسیب های پایدار جدی می تواند متغیر باشد و در افراد سالمند و کسانی که زمینه بیماری های کلیوی و زخم معده دارند، بیشتر است. از جمله عوارض دیگر مسکن ها بالا رفتن فشار خون و آسیب های کبدی است.
وی میزان مجاز مصرف استامینوفن ساده را در صورت وجود نیاز بدن سه تا چهار قرص در روز می داند و می گوید: حتی استامینوفن ساده نیز در صورت مصرف زیاد و مداوم، زیان آور است و در صورتی که حاوی کدئین باشد، می تواند اعتیادآور نیز باشد زیرا کدئین ماده ای مخدر است.دیگر مسکن های پرمصرف مانند ایبوپروفن و مفنامیک اسید را نیز می توان در صورت لزوم روزانه سه تا چهار عدد مصرف کرد به شرط آنکه در فرد مشکل معده، کبد و یا کلیه وجود نداشته باشد در غیر این صورت باعث تشدید این بیماری ها خواهد شد. به گفته دکتر سپهری می توان از داروی جدیدی به نام سلکسیب که عوارضی مانند زخم معده و سمیت کبدی کمتر دارد، استفاده کرد.
● دوران کودکی
از آنجا که سوخت و ساز داروها در کودکان با بزرگسالان متفاوت است لذا باید دارو در کودکان بدرستی مصرف شود تا کمترین عارضه را برای آنان به همراه داشته باشد. دکتر سپهری در این باره توصیه می کند: بهتر است از دادن استامینوفن به بچه های زیر شش سال خودداری شود و در صورت لزوم با تجویز پزشک مصرف شود. همچنین به کودکانی که دچار آنفلوآنزا، سرماخوردگی و یا آبله مرغان هستند، به صورت خودسرانه مسکن هایی مانند ایبوپروفن، آسپرین و ایندومتاسین ندهید زیرا خطر بروز سندرم ری وجود دارد. در این سندرم پس از بهبود سرماخوردگی کودک مبتلا به عوارض کبدی، تهوع و استفراغ می شود. این در حالی است که استامینوفن چنین عوارضی را به دنبال ندارد.
● سنین بالا و سالخوردگان
از آنجایی که اکثر سالخوردگان تحت درمان دارویی با تجویز پزشک هستند به دلیل وجود تداخل دارویی لازم است از داروهای مسکن با مشورت پزشک و یا حداقل پزشک داروساز استفاده شود.
● بارداری
در طول بارداری، بی ضررترین دارو برای تسکین درد، استامینوفن ساده است اما متخصصان توصیه می کنند بطور مرتب و طولانی مدت از این دارو استفاده نشود.
به گفته دکتر الهام امام جمعه، متخصص زنان، مصرف مسکن ها در بارداری مجاز نیست و در صورت لزوم، پزشک مسکن هایی را تجویز خواهد کرد که از جفت عبور نکنند زیرا دیده شده است که مصرف ضدالتهاب های غیراستروئیدی خصوصاً کمتر از ۳۴ هفته بارداری توسط زنان باردار می تواند باعث بسته شدن زودرس مجرای شریان ریوی در جنین و مشکلات قلبی – ریوی در وی شود. در واقع مجرای شریان ریوی جنین پس از تولد بسته خواهد شد که در صورت مصرف این دسته از مسکن ها در بارداری، در زمان جنینی مسدود می شود.
دکتر امام جمعه می افزاید: از دیگر عوارض مصرف مسکن ها در بارداری، تولدهای دیررس است. همچنین مصرف مسکن ها می تواند در سیر طبیعی و فیزیولوژیک زایمان تداخل ایجاد کند.
● دوران شیردهی
مصرف استامینوفن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن در دوران شیردهی به عنوان مسکن مجاز است و مشکلی ایجاد نمی کند، ولی در مورد مصرف دیگر داروهای مسکن و یا مصرف توأم آن با داروهای دیگر باید با پزشک مشورت شود.
ضمن این که توصیه می شود در دوران شیردهی داروهای خوراکی پس از شیر دادن به نوزاد و یا قبل از خواب طولانی مدت نوزاد مصرف شود.

hi dr!
     
#383 | Posted: 9 Jul 2011 04:05
نکاتی در رابطه با شیمی‌درمانی

هیچ کس نمی‌تواند و نباید مدعی شود که شیمی‌درمانی آخر خط است. این واژه در حقیقت همان دارو درمانی است که همه ما یک بار آن را در زندگی تجربه می‌کنیم، با این تفاوت که امروزه شیمی‌درمانی صرفا برای درمان سرطان به کار می‌رود و بایدها و نبایدهایی دارد که در صورت رعایت نکردنشان، عوارضی سخت‌تر از سهل‌انگاری درباره دیگر داروها را تجربه می‌کنیم.
اولین نکته درباره شیمی‌درمانی نگرانی بیماران درباره عوارض جسمی استفاده از دارو بخصوص بر پوست و موهاست. ماجرا از این قرار است که گرچه داروهای شیمی‌درمانی با هدف جلوگیری از رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی ساخته شده‌اند اما با ورود به گردش خون به سلول‌های سالم نیز آسیب می‌زنند.
با این حال مساله‌ای که برخی از بیماران از آن ناآگاهند، بهبود یافتن سلول‌های آسیب دیده پس از دوران شیمی‌درمانی است که اگر باورش نمی‌کنید باید روزی بیماران سرطانی شفا یافته را از نزدیک ببینید که ظاهر آنها هیچ تفاوتی با آدم‌های سالم ندارد.
دکتر پدرام فدوی، سرطان‌شناس در خصوص دردناک‌ بودن شیمی‌درمانی اطمینان می‌دهد: مصرف این داروها به هیچ وجه درد ندارد، اما اگر هنگام تزریق دارو داخل رگ، آن را به اشتباه زیر‌پوست تزریق کنند، محل تزریق بشدت متورم و دردناک خواهد شد.
وی هشدار می‌دهد: احساس درد در روزهای بعد از شیمی‌درمانی نیز طبیعی نیست و بیماران باید آن را به پزشک گزارش دهند.
به گفته وی، مصرف خودسرانه هر دارویی در دوران شیمی‌درمانی ممکن است فرآیند درمان را به تعویق بیندازد به طوری که حتی مصرف خودسرانه دارویی مثل آسپرین می‌تواند به خونریزی داخلی منجر شود.
● بچه‌دار شدن تا اطلاع‌ ثانوی ممنوع!
فدوی به زوج‌های جوانی که یکی از آنها تحت شیمی‌درمانی قرار گرفته است، پیشنهاد می‌کند: در طول دوره درمان به هیچ وجه برای فرزنددار شدن اقدام نکنید. ضمن آن که داروهای شیمی‌درمانی ممکن است بر برخی از اندام‌های جنسی تاثیری موقت داشته باشد، برای مثال سبب تغییر عادات ماهانه و یائسگی زودرس در زنان و کاهش اسپرم در مردان شود.
● چه طور بخوریم؟
این متخصص رادیوتراپی، با اشاره به این که استفاده از لقمه‌های کوچک و تزیین غذا، به باز شدن اشتهای بیماران کمک می‌کند، به بیماران توصیه می‌کند: در سه روز نخست شیمی‌درمانی بیماران باید از گوشت سفید مثل مرغ و ماهی استفاده کنند و پس از این مدت می‌توانند گوشت قرمز بخصوص ماهیچه یا ترجیحا عصاره آن را مصرف کنند.
وی ضمن تاکید بر این که در صورت احساس تهوع باید از راه بینی نفس عمیق کشید، می‌گوید: برای جلوگیری از تهوع بهتر است دفعات غذا خوردن را بیشتر و مقدارش را کمتر کنید.
فدوی برای رفع اسهال که یکی از عوارض شایع شیمی‌درمانی محسوب می‌شود، پیشنهاد می‌کند: از خوردن غذاهایی مثل سبزی‌های خام، نخود و لوبیا، غذاهای سرخ شده یا چرب، ادویه، شیرینی، نمک زیاد، ترشی و غذاهای خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری کنید و پس از بهبود، غذاهایی مثل کته، نان، سیب‌زمینی پخته، ماست، پنیر، تخم‌مرغ پخته و ماکارونی بخورید.
وی ادامه می‌دهد: برخی از داروهای شیمی‌درمانی ممکن است باعث تغییرات هورمونی و در نتیجه افزایش مایعات داخل بافت‌ها و باقی ماندن مایع زیاد در بدن شوند که در این موارد باید حتما پزشک را در جریان گذاشت و از مصرف زیاد نمک پرهیز کرد.
این سرطان‌شناس هشدار می‌دهد: شیمی‌درمانی ممکن است به کاهش اشتها بینجامد که بیماران باید با آن مبارزه کنند چون کاهش غذا به کاهش وزن و مقاومت بدن منجر می‌شود که بهبودی را به تعویق می‌اندازد.
وی همچنین به بیمارانی که در طول شیمی‌درمانی دچار یبوست شده‌اند، پیشنهاد می‌کند هرگز بدون اجازه پزشک از داروهای گوارشی و ملین مصرف نکنید و چنانچه قصد دارید از شیاف یا ملین‌های گیاهی مانند سی‌لاکس استفاده کنید، حتما پزشک را در جریان بگذارید.
● نگران موهایتان نباشید
این سرطان‌شناس با تاکید بر این که بیماران نباید از ریزش موها در دوران شیمی‌درمانی نگران باشند، می‌گوید: پس از شیمی‌درمانی موها دوباره رشد می‌کنند اما بهتر است پیش از درمان، موها را کوتاه کنید و در طول آن نیز از سشوار استفاده نکنید.
وی نگهداری از حیوانات خانگی مثل سگ، گربه و پرنده را هم در روزهای شیمی‌درمانی قدغن می‌کند و معتقد است بیماران باید گل‌های طبیعی و آکواریوم خانه‌شان را هم تا پایان درمان به دوستانشان قرض بدهند.
● عفونت در کمین‌
بیشتر داروهای شیمی‌درمانی اثری مستقیم بر مغز استخوان که محل تولید سلول‌های خونی است، دارد و سبب کم‌کاری آن می‌شود.
از آنجا که گلبول‌های سفید خون که در پیشگیری از عفونت و مبارزه با میکروب‌ها نقش اصلی را بازی می‌کنند در مغز استخوان ساخته می‌شوند، در طول درمان کم می‌شوند، احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی در بیماران سرطانی افزایش می‌یابد.
فدوی درباره نشانه‌های ابتلا به عفونت می‌گوید: تب بیشتر از ۳۸ درجه، لرز، عرق‌ریزی شبانه، اسهال شدید، سوزش و درد به هنگام ادرار همگی از نشانه‌های عفونت محسوب می‌شود.
وی برای جلوگیری از عفونت تاکید می‌کند: «برای شستن دست‌ها حتما از صابون استفاده کنید. از رفت‌وآمد در مکان‌های شلوغ بپرهیزید و به وجود آمدن هرگونه زخمی بر سطح پوست و بخصوص دهان و لثه جلوگیری کنید.»
این متخصص رادیوتراپی اظهار می‌کند: برای کاهش امکان ابتلا به عفونت از خوردن میوه و سبزی‌های خام و نپخته مثل سبزی خوردن، کاهو، کلم، توت‌فرنگی و تخم‌مرغ خام پرهیز کنید.
روش‌های دکتر فدوی و دیگر آنکولوژیست‌ها را اگر کنار هم بگذاریم، فهرست کاملی می‌شود از بایدها و نبایدهایی که من، شما یا دیگرانی که تحت شیمی‌درمانی قرار دارند، دوره درمانی موفق را طی کنند؛ اما یک روش هست که هنوز به آن اشاره نکرده‌ایم و از بقیه روش‌ها موثرتر است: «بیایید همین حالا که این گزارش را می‌خوانیم برای سلامتی همه مبتلایان سرطان دعا کنیم. ریش‌سپیدها می‌گویند دعا در حق دیگری زودتر مستجاب می‌شود.»

hi dr!
     
#384 | Posted: 9 Jul 2011 04:06
آب‌‌ سالم، تن‌ سالم‌آب این روزها کالای مهمی است که در مسافرت‌ها همراه می‌بریم یا حاضریم برای داشتن نوع باکیفیت آن پول بیشتری بپردازیم. روزهایی که با پیدا کردن جوی آب یا چشمه‌ای می‌توانستیم با آرامش خاطر، تشنگی‌مان را برطرف کنیم گذشته و کیفیت آب مهمتر از وجود و حضور آن است. به هر حال این روزها به هر آبی نمی‌توانیم اعتماد کنیم و می‌کوشیم برای سالم‌تر ماندن بیشتر هزینه و وقت بگذاریم.
محققان هم در زمینه بررسی ویژگی‌های آب، بی‌کار نمانده‌اند و مشغول بررسی آب از ابعاد مختلف هستند. آنها ثابت کرده‌اند با دقت و توجه به بوی آب حتی می‌توان نوع آلودگی‌ آن را تشخیص داد. پس در این تابستان گرم اگر می‌خواهید آب آشامیدنی خود را ارزیابی کنید همراه ما باشید.
توجه به جنبه‌های ظاهری و زیبایی‌شناختی آب نه‌تنها از نظر رضایت‌مندی مشترکان آب مهم است، بلکه از سوی دیگر میزان رشد موجودات زنده از جمله اکتینومیست‌ها و جلبک‌های سبز آبی را هم در آب ارزیابی می‌کند.
وجود شرایط بی‌هوازی در آب‌ها هم مشکلات دیگری در بردارد، از جمله زندگی انواع و اقسام موجودات که بعضی اثرات آنها بر آب شناخته شده و بعضی هم ناشناخته است.
گاهی هم نشت ترکیبات صنعتی و نفتی یا اختلال در فرآیندهای تصفیه و توزیع آب هم سبب آلودگی‌های ناخواسته می‌شود. دانشمندان پس از تحقیقات مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که مطبوع بودن آب آشامیدنی نه‌تنها به عهده حس چشایی است، بلکه حس بویایی هم در آن دخالت دارد تا جایی که حس بویایی انسان را به مراتب حساس‌تر از چشایی می‌دانند.
طی تحقیقاتی مشخص شده در غلظت‌های بسیار کمتری از آلودگی، حس بویایی تشخیص بهتری دارد. عامل‌هایی که در آب آشامیدنی بو تولید می‌کنند، اغلب ماهیت آلی دارند. این دو ویژگی‌ معمولا برای این‌که بفهمیم آبی که مصرف می‌کنیم، پاکیزه است یا خیر به کمک ما می‌شتابند.
● آب‌ها را آلوده می‌کنند
به اعتقاد محققان، ژئوزمین و دو متیل ایزوبورنئول، رایج‌ترین عامل‌های مولد بو در آب هستند؛ هرچند عامل‌های تولید بو اغلب ناشناخته‌اند. زدایش آن در شبکه توزیع، با حذف نقطه کور و شستشوی شبکه و در تصفیه‌خانه‌های آب با کمک گرفتن از فرآیندهایی مبتنی بر جذب ممکن می‌شود. اغلب فرآیندهای متعارف تصفیه، نظیر هوادهی، انعقاد، لخته‌سازی، کلرزنی یا ازن زنی هم قادر به تقلیل و حتی زدودن ترکیباتی که در آب بو تولید می‌کنند، نیستند حتی دیده شده است کلرزنی در آب، در شرایطی خاص با ایجاد ترکیب ناخواسته نیتروژن تری‌کلراید یا انواع کلروفنل‌ها، بوی آب را تشدید کرده است.
● بالاخره بو مهم است یا مزه؟
ناگفته پیداست که هیچ‌کس از آبی با ظاهر کثیف، رنگ و طعم و بوی نامطبوع استقبال نمی‌کند، هرچند ویژگی‌های ظاهری آب، ارتباطی مستقیم با سلامت آن نداشته باشد. از طرفی هرگونه تغییر در ظاهر، طعم و بوی آب در شبکه توزیع می‌تواند نشانه‌ای از تغییر کیفیت آب در منبع تامین یا اختلال در فرآیندهای تصفیه و توزیع آب تلقی شود. به همین دلیل است که در کنار توجه به سلامت آب از دیدگاه میکروبی و شیمیایی ، توجه به جنبه‌های ظاهری و مقبولیت عمومی آب که در قالب‌ عامل‌های طعم، بو، رنگ و کدورت جلوه می‌کند ، اهمیت ویژه‌ای دارد. نوع و میزان واکنش نسبت به بو پیچیده است و در مواردی که حتی یک بوی ضعیف سهمی در طعم ماده داشته باشد، می‌تواند بین احساس‌های مختلف از طعم، اختلال ایجاد کند.
در مقایسه با حس چشایی،‌ حس بویایی انسان اغلب با غلظت‌هایی به مراتب کمتر تحریک می‌شود، در حالی که حس چشایی با غلظت‌های‌ بالاتری تحریک‌پذیر است. محققان با استفاده از این اصل در مورد تصفیه‌سازی آب به این نتیجه رسیده‌‌اند که ترکیبات مولد بو در غلظت‌های بسیار کمتری نسبت به آب، از طریق هوا قادر به تحریک گیرنده‌های حسی هستند.
بوی نامطبوع در آب به دلایل مختلف ایجاد می‌شود. مواد طبیعی موجود در آب استحصال شده، ترکیبات ایجاد شده حین فرآیند تصفیه، ماندن طولانی مدت آب در حین ذخیره‌سازی و توزیع آن، نشت ترکیبات به کار رفته در شبکه توزیع به تنهایی یا متعاقب واکنش با املاح یا مواد افزوده شده به آب در زمره عامل‌های مسبب بوی نامطبوع در آب به شمار می‌روند.
● آب در تابستان‌
بر خلاف طعم آب که اغلب عامل آن مواد معدنی موجود در آب است، بوی آب در بیشتر موارد از حضور مواد آلی ناشی می‌شود. با توجه به ماهیت خاص ترکیبات آلی و تاثیر آن بر ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و میکروبی آب، بو با هر یک از ویژگی‌هایی شیمیایی، فیزیکی و میکروبی ارتباط پیدا می‌کند.
در صورتی که عامل ایجاد بو مشخص نباشد، می‌توان به میزان مواد معلق و کلوئیدی آب شک کرد و با کم شدن رنگ و کدورت آب، در نهایت بوی آن هم مطبوع خواهد شد.
در صورتی که بوی آب ناشی از مواد طبیعی مثل مواد هیومیک باشد که حاصل از تجزیه‌های پشت سر هم اجساد گیاهی و حیوانی است، کلرزنی در آن سبب تشدید بوی نامطبوع خواهد شد. در این حالت محققان از فرآیندهای فیزیکی مثل استفاده از کربن فعال برای جذب ناخالصی‌ها استفاده می‌کنند.
بوهای ماهی، علفی و لجنی آب به رشد زیاد جلبک‌ها در ماه‌‌های گرم سال نسبت داده شده است.
برخی میکروارگانیسم‌های آزاردهنده حتی قادرند در زمستان و در زیر یخ هم به حیات خود ادامه دهند. در تابستان با افزایش دمای آب، سرعت رشد میکروبی و نیز سرعت تبخیر متابولیت‌های بوزای حاصل از میکروارگانیسم‌ها و تجزیه آنها فزونی می‌یابد.
● موجودات زنده در آب‌
در مواردی بوی آب آشامیدنی ناشی از حضور میکروارگانیسم‌هایی است که به اصطلاح میکروارگانیسم‌های مزاحم خوانده می‌شوند. تاکنون بیش از ۵۰‌‌نوع میکروارگانیسم شناخته شده که مسبب بوی آب‌های آشامیدنی هستند. یکی از معروف‌ترین آنها خانواده قارچ‌ها هستند که شایع‌‌ترین عامل‌های ایجاد بو در تاسیسات آبرسانی هستند.
برخی عامل‌های شیمیایی موجود در آب علاوه بر ایجاد بو، با داشتن ویژگی سمی ممکن است مشکلاتی را در آب ایجاد کنندH۲S . گازی بی‌رنگ با بویی شبیه تخم‌مرغ گندیده است که از تجزیه سولفات‌ها توسط باکتری‌های احیا‌کننده سولفات تولید می‌شوند.
بوی H۲S در مقادیر بسیار کم براحتی قابل شناسایی است. این گاز برای انسان کاملا سمی است و تماس با آن در غلظت‌ها بیش از ۵۰۰ میلی‌گرم بر لیتر سبب مرگ می‌شود. این گاز همین‌طور سبب خوردگی سطوح و موادی نظیر بتون، مس، سرب و آهن می‌شود.
● بو را می‌شود جدا کرد
بوی آب نشانه‌ای از احتمال تقلیل کیفیت آب در منابع و سازه‌های آبی است. کنترل و جلوگیری از ایجاد بو و همچنین زدایش آن باید در محل انجام شود و شیوه آن هم بسته به ماهیت آب خام و فناوری موجود متفاوت است.
بسیاری از فرآیندهای تصفیه نظیر انعقاد و ته‌نشینی، صاف‌سازی و گندزدایی در عین آن که با هدف دیگری طراحی و به کار می‌روند، قادرند عامل‌های مسبب بو را نیز حذف کنند یا کاهش دهند؛ البته باید توجه داشت که در شرایط خاص فرآیندهای تصفیه نیز می‌تواند مسبب بو باشد.
کلرزنی آب می‌تواند سبب ایجاد ترکیبات بوزای نیتروژن‌ تری‌کلراید یا کلروفنل‌ها شود. فرآیندهای ویژه زدایش بو شامل هوادهی، صاف‌سازی، انعقاد اکسیداسیون شیمیایی و بویژه با ازن، جذب و تصفیه بیولوژیک است، هرچند بعضی از این فرآیندها به صرفه نیستند و بعضی هم غیرممکن هستند.
● استفاده از موجودات زنده‌
در تصفیه‌خانه‌ها هم راه‌هایی برای کنترل تولید بوی بد در آب پیش‌بینی شده است. جذب توسط کربن فعال یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای زدایش عامل‌های مولد بو از آب است. به کار بردن کلر و ترکیبات آنها، به عنوان عامل اکسیدکننده، ازن زنی و استفاده از پرمنگنات پتاسیم در زدایش بوی آب موفقیت‌آمیز بوده است. طی تحقیقات اخیر دی‌اکسید کلر در حذف کلیه عامل‌های مولد بو بجز هیدروکربن‌ها کارآمد بوده است.
البته محققان گاهی هم از موجودات زنده برای بوزدایی آب استفاده می‌کنند؛ مثلا انواعی از باکتری‌های باسیلوس سرئوس، ژئوزمین‌های مولد بو را در آب تجزیه می‌کنند. در نهایت از صافی‌های ماسه‌ای هم در این کار کمک گرفته می‌شود. عبور آب‌های سطحی از بسترهای شنی و ماسه‌ای، مقادیر زیادی از ترکیبات بوزا ازجمله ژئوزمین را از آب حذف خواهد کرد.
ودر نهایت این که استشمام بو از آب آشامیدنی، در بیشتر موارد نشان‌دهنده وجود اشکالی از آلودگی در منبع آب، بروز نقیصه‌هایی در فرآیند تصفیه یا شبکه توزیع آب است. در مواردی هم وجود بو در آب آشامیدنی نشان‌دهنده حضور مواد شیمیایی زیان‌آور در آب است.
دانشمندان با کمک روش‌های شیمیایی و بتازگی زیستی توانسته‌اند تا حد بالایی بو را از آب جدا کنند، چراکه این عامل مهم می‌تواند تا حد بالایی در مورد نوع آلودگی آب‌ها به کمک بیاید.

hi dr!
     
#385 | Posted: 9 Jul 2011 04:07
همه چیز از گیاه توتون شروع شد

کریستف کلمب برای پیدا کردن راهی برای اثبات کروی بودن زمین به سرزمین های دور سفر میکرد و در این سفرها گام به سرزمینی نهاد که امروزه به کوبا معروف است.در کوبا بومیان برگهای گیاه توتون را درد اخل نی های استخوانی و یا در داخل نوعی چپق به نام “تاباکو”قرار می دادند که بصورت یک لوله توخالی Y مانند بود که قسمت دو شاخه آن در بینی جای می گرفت و سپس آن را می کشیدند و بدلیل بهره گیری از همین وسیله و واژه” تاباکو “بود که بعدا برگهای توتون بنام” توباکو” یا “تنباکو” شناخته و معروف شد.


کریستف کلمب هرگز تصور نمی کرد این وسیله رفع خستگی بومیان امریکا که حتی در مراسم مذهبی نیز آن را می سوزاندند، روزی بلای خانمانسوز و نیرویی مرگ آفرین برای جوامع بشری سراسر جهان باشد.چون وی هنگام باز گشت به اسپانیا ، مقداری از برگها و دانه های گیاه توتون را به عنوان یک گیاه جادویی و عجیب به آن کشور آورد و این آغاز ورود توتون از امریکای مرکزی به اروپا بود.
در ایران نیز در زمان شاه عباس اول، توتون وارد ایران شد و بتدریج بین مردم رواج یافت تا اینکه درسال ۱۳۱۶ هجری شمسی کارخانه دخانیات ایران با تولید سالانه ۶۰۰ میلیون نخ سیگار شروع بکار کرد و آن را به صورت انبوه در دسترس مردم قرار داد. در ایران سالانه ۵۰ هزار مرگ زود رس داریم که نقش مصرف دخانیات در بروز سکته و سرطان و بیماریهای ریوی مرگ زا در این تعداد مرگ و میر بسیار واضح و مشهود است. مشخص شده است که تنها ۵۰ در صد از سیگاریها پا به سن ۷۰ سالگی می گذارند و برای ۸۰ ساله شدن آنها ۸ درصد امید هست اما امید زندگی افراد غیر سیگاری تا سن ۹۰ سالگی ۳۰ در صد است.
● توتون ،قلیان ، چپق ، پیپ
▪ توتون
ماخوذ از ترکی بوده و دارای برگهای پهن و درشت و گلهای سرخ یا سبز رنگ و ساقه ای یک متری است و از نظر تقسیم گیاه شناسی از گروه بادمجانیان است که در مناطق گرم و معتدل کره زمین می روید. ریشه عربی واژه توتون به “دخان ” ریشه انگیسی آن به تاباکو ، ریشه فرانسوی و آلمانی آن تاباک معروف است.
امروزه توتون تنها به عنوان یک ماده دود زا مطرح نیست بلکه به عنوان گیاهی با خصوصیات ویژه در میان گیاهان ، و به عنوان ماده غذایی مورد استفاده قرار می گیرد . زیرا پروتئین و اسید های آمینه موجود در توتون بسیار بالاتر از سویا بوده و با پروتئین کازئین شیر برابری می کند و از توتون می توان برای تهیه پروتئین های مخصوص تولید انرژی بهره گرفت و چقدر خوب است که از توتون برای تغذیه و کالری در جهان استفاده کرد و نه برای مرگ ۱۰ میلیون سیگاری در سال.
▪ قلیان (غلیان)
قلیان از فرهنگ عربی گرفته شده و به معنی جوشش است.در هندوستان “حقه” و در سوریه “نفس “و در ترکیه و عراق به نام “نارگیله “مشهور است.
قلیان از ابتکارات ایرانیان است که در زمان شاه عباس ساخته شده و بعد به کشورهای دیگر رفته است.چون دود ناشی از قلیان در آب کوزه قلیان تصفیه می شود دارای عوارض کمتری نسبت به سایر مواد دخانی است . تنباکو هم نوعی توتون است که نم کرده آن را در “سر قلیان “می ریزند و می کشند.علت انتخاب نام ” نارگیله “برای قلیان نیز این است که گاهی “کوزه قلیان ” را از گیاه نارگیل یا یک نوع کدو می ساختند. افرادی که قلیان می کشند ، چون پک های طولانی و عمیقی می زنند به عوارض بیماری ریوی ، به ویژه برونشیت مزمن ، آمادگی بیشتری دارند.
▪ چپق :
چپق از واژه ترکی چوپوق بوده است . چپق هم نوعی تدخین توتون است که دسته ای چوبی و سفالین دارد . معمولا چپق را که نوعی توتون نرم است در سر چپق می ریزند و دود می کنند.
▪ پیپ :
پیپ در واقع همان چپق فرنگی است با دسته کوتاه و ظریف که برای تدخین توتون کار برد دارد.توتون پیپ دارای برش های عرضی بوده و آن را با اسانسهای مخصوص خوشبو می کنند.
● سیگار و سیگارت و سیگار برگ :
منظور از سیگار یا سیگارت ، قرار دادن مقداری توتون در یک لوله استوانه ای که از جنس کاغذ می باشد. واژه سیگار که امروزه متداول است در حقیقت بر گرفته از همان سیگار برگ بوده و درست همان سیگاری است که بومیان امریکا در غلاف لفافه ذرت می پیچیدند.
مواد سمی و سرطانزای توتون و دود سیگار از چهار هزار نوع ماده شیمیایی فرا تر است.از ترکیبات مختلف شیمیایی که در دود سیگار موجود است ، ۷ ماده اثرات سوء شدید و بیشتری در روی دستگاهای مختلف بدن دارد.
۱) نیکوتین :
نیکوتین سمی شدیدا کشنده و ماد ه ای فرار است که به کمک حرات قابل تبخیر بوده ،نیکوتین همان ماده اعتیاد آور دخانیات است.نیکوتین سبب انقباض عروق داخل بینی و فلج شدن حرکات مژک های داخل مخاط سینوسهای بینی شده و در تشدید سینوزیت و التهاب نواحی گوش و حلق و بینی سهم بسزایی دارد.افزون بر آن ترشحات بیکربنات پانکراس (لوزالمعده) را نیز کاهش داده و سبب سوء هضم و جذب مواد غذایی می شود.مالیدن برگ توتون به پوست سر ، در گذشته جهت درمان کچلی به کار می رفت.پس از ترک سیگار ، حدود یک هفته طول می کشد تا تمامی سم نیکوتین رسوب کرده در بافتهای مختلف و حساس بدن از جسم انسان تخلیه و تصفیه شود.نیکوتین باعث منقبض شدن عروق کرونر و بروز سکته قلبی را تشدید می کند. نیکوتین با تاثیر روی سیستم لمبیک مغز باعث احساس لذت و خوشی و هوشیاری و بیدار ماندن فرد می شود.نیکوتین سبب افزایش قند خون افراد سیگاری می شود و در نتیجه افرادی که بیماری دیابت دارند عامل خطرناکی به حساب می آید و همچنین می تواند در لرزش و تشنج دخیل باشد.
۲) منو اکسید کربن :
در حدود ۱۰% از خون سیگاریها را منو اکسید کربن تشکیل می دهد .زیرا در ازای هر نخ سیگار که مصرف می شود به میزان ۲% کربوکسی هموگلوبین در خون فرد سیگاری افزایش می یابد که این عامل در تشدید سکته قلبی موثر است.
۳) آرسنیک :
آرسنیک یک عنصر ثابت، مواد زنده است و به مقدار کافی در ناخن ها ، مو، کبد، مغز و تیروئید انسان یافت می شود و هر گاه مقادیر زیادی آرسنیک در احشاء متمرکز شود سبب مسمومیت حاد یا مزمن می شود.آرسنیک سیگار نیز به صورت گاز ارسئین از طریق ریه ها، کبد، کلیه ها و طحال جذب بدن شده و پس از ۲ هفته در پوست و مو و استخوان جایگزین می شود و حتی از طریق جفت مادر وارد خون جنین شده و سبب تولید نوزادی کم وزن و کم حافظه و حتی سقط جنین می شود.هم چنین در بروز سرطان لب نیز دخالت دارد.
۴) اسید سیانیدریک در سیگار :
اسید سیانیدریک که به نام های سیانور ئیدروژن و جوهر بادام تلخ نیز شهرت دارد یکی از مواد مضر و سمی موجود در دود سیگار است. این ماده کشنده از کروه سیانور ها است.هنگام سیگار کشیدن مقادیر زیادی از این اسید تبخیر شده و وارد ریه ها و سپس خون می شود و با آهن موجود در هموگلبولین خون انسان ترکیب شده و از طریق فلج کردن مرکز تنفسی در بصل النخاع ، اعمال تنفسی ریه ها را مختل کرده و گاهی مرک در اثر خفگی ناشی از فقدان اکسیژن با اسید سیانیدریک سیگار مشاهده می شود.
۵) مواد رادیو اکتیو در سیگار :
در توتون سیگار تششعات رادیو اکتیو ی سرب و پولونیوم وجود دارد که سرطانزا هستند.پولونیوم و سرب پس از سالها کشیدن در ریه ها متمرکز شده و وارد خون می شوند و از آنجا به سایر اعضای حساس بدن می رسند.تششعات رادیو اکتیو بر ریه ها، چشم ها، خون و پوست عوارضی جبران ناپذیری می گذارد.
۶) آمونیاک در سیگار :
آمو نیاک خالص، گازی است فرار که خاصیت قلیایی شدیدی داشته و نسوج مخاطی را به شدت تحریک می کند. این گاز یکی از عوامل مهم در ایجاد تحریکات نسوجی ( به ویژه ریه ها ) در جریان سیگار کشیدن است.وقتی آمونیاک همراه با دود سیگار جذب خون می شود بر خاصیت قلیایی بودن خون می افزاید و اختلالاتی از نظر اسیدی یا قلیایی بودن خون ایجاد می کند و در نتیجه به عنوان سم و ماده زاید برای متابولیسم حیاتی بدن ایفای نقش نموده و مقداری از قدرت حیاتی بدن را تلف می کند.
۷) کربور های هیدروژن در دود سیگار :
ساختمان مولکولی آنها تنها از هیدروژن و کربن تشکیل یافته است . معمولا خاصیت سرطانزایی دود سیگار ناشی از همین کربورهای هیدروژن است. در واقع وقتی کربور های هیدروژن پس از جذب وارد خون و سراسر بدن شدند استعداد ابتلاء به سرطان را در تمام نسوج بدن و به ویژه مجاری تنفسی که مستقیما در بر خورد با دود سیگار هستند ایجاد می کنند.
● سیگار و سکته های قلبی و مغزی:
خطر سکته های قلبی در افراد سیگاری ۵ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.زیرا سیگار و چربی خون از مهمترین علت های بروز سکته های قلبی و مغزی هستند و هر دو در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگرند. زیرا استنشاق دود سیگار سبب آسیب های مکرر سلولهای آندوتلیال عروق خونی به ویژه قلب و مغز شده و سبب بروز ضایعات و پلاکهای چربی در داخل عروق می شود که به نام پلاکهای آترومی مشهور هستند.در نتیجه تجمع همین پلاکهای چربی در داخل عروق است که خون کافی به قلب و مغز نمی رسد و باعث سکته های قلبی و مغزی می شود.نیکو تین موجود در سیگاردارای خاصیت تنگ گنندگی عروق و ازیاد فشار خون است و تعداد ضربان قلب با کشیدن هر عدد سیگار افزایش می یابد که نتیجه آن اختلال در ریتم و ضربان قلب است.بطور کلی خون در سرخرگهای افراد سیگاری بیشتر لخته می شود و انعقاد خون غیر طبیعی ، در شرائین معتادان به دخانیات شایع است.با مصرف هر نخ سیگار ۲۰ بار ضربان قلب بیشتر میشود و حتی ۲۰ دقیقه پس از قطع سیگار ، این ازدیاد ادامه می یابد و در نتیجه قلب یک فرد سیگاری طی یک روز ۱۰ هزار بار بیشتر از افراد غیر سیگاری می زند.
● سیگار و سرطان ها :
▪ سیگار و سرطان ریه:
این سرطان در ابتدا باکاهش وزن ، سرفه، تنگی نفس ،خلط خونی ، درد های قفسه سینه همراه با خوشونت صدا ،ادم (ورم ) صورت و اندام های فوقانی و فلج دیافراگم بروز می کند.متاسفانه از آنجا که در داخل نسج ریه عصب حسی نداریم هیچ دردی در محل مربوطه احساس نمی شود ، اغلب افراد مبتلا به سرطان ریه تا پیش از گسترش سرطان به نقاط مختلف بدن از وجود این بیماری مهلک آگاه نمی شوند و همین عامل سبب ازیاد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در اثر سیگار می شود. هر چه فرد دود سیگار را عمیقتر به ریه ها بفرستد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه است. می توان گفت افرادی که از بیش از ۱۵ سالگی به استعمال دخانیات مبادرت ورزیده اند ۵ برابر بیشتر به سرطان ریه مبتلا می شوند . افرادی که روزانه ۱۰ نخ سیگار می کشند ۵ برابر و افرادی که روزانه یک بسته سیگار می کشند ۱۰ برابر و در افرادی که ۲ بسته سیگار در روز می کشند ۲۵ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
▪ سیگار و سرطان حنجره :
مهمترین علت بروز سرطان حنجره استمال دخانیات و الکل است.ارتباط سرطان حنجره با سیگار به حدی است که اگر یک فرد سیگاری بیش از ۲ هفته از خشونت صدا و سرفه شکایت کند باید تحت بررسی جهت سرطان حنجره قرار گیرد. علائم این نوع سرطان عبارت است از : خشونت صدا ، درد گلو، خلط خونی ، تنگی نفس ، بوی بد دهان .
ـ درمان : در درجات خفیف با اشعه تراپی و در موارد شدید با اشعه و جراحی خواهد بود.
▪ سیگار و سرطان مری :
در ایران به ویژه در گرگان و ترکمن صحرا و هشت پر شیوع سرطان مری بیشتر است و دلیل آن مصرف توتون و چای داغ است .
▪ سیگار و سرطان پروستات :
دود سیگار در عمل استروژن ( هورمون زنانه ) دخالت ایجاد کرده و روی متابولیسم تستوسترون ( هورمون مردانه )نیز اثر می کند. و بدین مناسبت قادر است که هم هیپر تروفی خوش خیم پروستات یا بزرگی پروستات ایجاد نماید وهم در بروز سرطان پروستات دخالت نماید.
▪ سیگار و سرطان پستان در زنان :
خطر بروز سرطان سینه در زنان سیگاری که روزانه حدود ۲۰_۱۰ نخ سیگار می کشند ۲۵ % و در زنانی که روزانه ۲ بسته سیگار می کشند ۷۵% بیشتر از زنانی غیر سیگاری است زیرا سیگار سبب تضعیف سیستم دفاعی و ایمنی بدن شده و از طریق سلولهای بافت پستانی از رشد و نمو معمولی خود خارج شده و شروع به تغیرات متاپلازی و دیسپلازی و در نتیجه سرطانی شدن می کنند.
● اثرات سیگار بر پوست بدن :
تعداد چین و چروکهای پوستی در سراسر بدن در افراد سیگاری بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری است زیرا دخانیات به دلیل داشتن صد ها عنصر مضر سبب اختلال در اکسیژن گیری پوست بدن انسان شده و از طرفی مقداری از ترکیبات سمی سیگار در پوست انباشته می شود. چین و چروکهای پوستی و شل شدن و صعیف شدن پوست دست و صورت در افراد سیگاری بسیار مشهود است در واقع چهره افراد سیگاری مزمن ۱۰ سال مسن تر به نظر می رسد زیرا دستها ، صورت و لب های افراد سیگاری کدر و زرد شده که سبب فرسودگی و پیری زود رس پوستی و اعضاء داخلی بدن آنها می شود و بر زیبایی نیز لطمه می زند.بدین علت افرادی که جراحی پلاستیک و ترمیمی و زیبایی در پیش دارند باید از استعمال دخانیات پیش و بعد از جراحی خود داری کنند ، زیرا سیگار سبب تاخیر بافت های داخلی و خارجی بدن شده و طول مدت درمان را افزایش می دهد.منو اکسید کربن موجود در دود سیگارمانع ازاکسیداسیون طبیعی بافت های بدن شده و همین کاهش اکسیژن و هیپوکسی نسجی سبب اختلال در ترمیم و ایجاد جوشگاه در استخوانها و عضلات و پوست می شود. و علاوه بر پوست شکل ظاهری دندانهای افراد سیگاری بسیار نا زیبا و زرد خواهد شد و باعث پوسیدگی دندانها و بوی بد دهان می شود.
● عوارض هم نشینی با سیگاریها :
باید اعلام کرد که سیگاریها ، خرمن زندگی دیگران را بیش از آشیانه خود می سوزانند و با مصرف دخانیات سبب می شوند تا تمام بیماریهای حاصله از دود سیگار را افزون بر خود ، بر دوستان و بستگان خود نیز تحمیل نمایند . زیرا بروز سرطان ریه در غیر سیگاریها یی که مدتها با افراد سیگاری هم اتاق بوده اند ۳۵% افزایش می یابد و به طور متوسط روزانه ۱۲۰ نفر در جهان در اثر همنشینی با افراد سیگاری مبتلا به برونشیت مزمن و آمفیزم و سرطان ریه شده و در آینده نزدیک جان می دهند. احتمال بروز سکته قلبی و مغزی و سرطانهای دستگاه تنفسی و عفونت های سینوسی و ضعف و بی حالی در افرادی که با سیگاریها نشست و بر خاست داشته و به طور غیر مستقیم از دود سیگار استنشاق می کنند بسیار بالاست.
● غزل سیگار
آنچه روحت را پریشان ساخته سیگار توست
عمر شیرینت به پایان ساخته سیگار توست
گر چه در سیمای تو چین و شکن انداخته
غصه هایت را دو چندان ساخته سیگار توست
بار ها در آرزوی ترک آن همت کنی
آنچه از تو ، سست پیمان ساخته سیگار توست
دشمن دیرینه ای که با گذشت سال ها
قلب و مغزت را هراسان ساخته سیگار توست
سکته و سرطان و ده ها گونه امراض بدن
در وجود تو نمایان ساخته سیگار توست
از دهانت بوی سیگار و لباست بوی دود
دوستانت را گریزان ساخته سیگار توست
جان و مال و وقت خود را می دهی بر باد تو
آتش اندر خویش پنهان ساخته سیگار توست
سرفه های نا گوار و خس خس سینه وفور
آنچه ویران این گلستان ساخته سیگار توست
ار چه آتش بر نیستان جوانی می زند
خانه عمر تو ویران ساخته سیگار توست
پند بشنو از زبان شاعران روزگار
شمع محفل را پریشان ساخته سیگار توست

hi dr!
     
#386 | Posted: 9 Jul 2011 04:07
استفاده از ماسک و شستن دستها دو روش موثر در پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا

استفاده از ماسک و شستن دستها دو روش موثر در پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا
پژوهشگران دانشگاه میشیگان تاکید کردند: استفاده از ماسک صورت و شست و شوی دستها با مواد پاک کننده محتوی الکل بهداشتی می‌تواند تا ۵۰ درصد از شیوع ویروس آنفلوآنزا جلوگیری کند.
پژوهشگران دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان در این تحقیقات روی بیش از ۱۰۰۰ دانشجو از هفت سالن خوابگاه این دانشگاه در طول فصل سرماخوردگی در سال گذشته مطالعه کردند.
آلیسون آیلو، یکی از محققان اصلی پژوهش می‌گوید: نتایج سال اول تحقیقات از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ نشان می‌دهد که استفاده از ماسک و شستن دستها با پاک کننده‌های الکل دار نرخ ابتلا به بیماری شبه آنفلونزا را بین ۱۰ تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.
با این وجود آیلو تاکید کرد که در سال اول از این پژوهش دو ساله در واقع شیوع آنفلونزا خفیف بوده و تنها چند مورد مثبت ابتلا به این بیماری گزارش شده است بنابراین باید نتایج تحقیق با احتیاط تعبیر و تحلیل شوند.
اما با این وجود تردیدی نیست که نتایج اولیه این تحقیق چراغ سبزی است که نشان می‌دهد ماسک و تمیزی دستها روشی موثر در پیشگیری از شیوع این بیماری دستگاه تنفسی است.
این یافته‌ها در کنفرانس درون علمی مواد آنتی میکروبیال و نشست سالانه انجمن آمریکایی شیمی درمانی بیماری‌های عفونی در واشنگتن ارائه شده است.

hi dr!
     
#387 | Posted: 9 Jul 2011 04:08
خطرهای الگوبرداری از سبک زندگی کشورهای ثروتمند

چهارم فوریه (۴ بهمن ماه)، روز جهانی سرطان بود؛ بیماری که به گفته سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۰، اصلی ترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان خواهد بود. پزشکان به مردم هشدار می دهند روش تغذیه و همچنین زندگی سالمی را در پیش بگیرند.
سال ها است که پژوهشگران با استفاده از داده های آماری دقیق و مطمئن به این نتیجه رسیده اند که اضافه وزن نه تنها بیماری های قلبی یا دیابت را برای فرد به همراه می آورد، بلکه ارتباط عمده یی هم با شکل گیری سرطان دارد.
البته در مقایسه با تاثیرهایی که سیگار در ایجاد سرطان ریه بازی می کند، جزییات این امر که تغذیه تا چه اندازه بر شکل گیری تومورهای سرطانی در بدن نقش دارد، هنوز آنچنان که باید و شاید مورد پژوهش قرار نگرفته است. اما با این حال، رئیس انجمن مبارزه با سرطان آلمان تاکید می کند؛ «کسانی که اضافه وزن دارند، از ریسک بالایی برای ابتلا به سرطان هایی همچون سینه، کلیه یا رحم برخوردار هستند.» برای مثال در کشور آلمان از هر دو نفر، یکی به چاقی زیاد مبتلاست و نتایج تست های بی ام آی (عدد سلامتی هر فرد که از راه محاسبه نسبت وزن به قد به دست می آید) نشان می دهد که از هر پنج نفر در آلمان، عدد سلامتی یکی بالاتر از ۳۰ بوده است. عدد استاندارد از نظر سازمان جهانی بهداشت حدوداً بین ۱۹ تا ۲۵ کیلوگرم است.
● آگاه سازی کودکان و جوانان
پس از آنکه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد در سال ۲۰۱۰ سرطان اصلی ترین عامل مرگ ومیر در جهان خواهد بود، پزشکان آلمانی این خبر را دستمایه قرار دادند تا مردم را نسبت به نقش اضافه وزن در ایجاد بیماری سرطان بار دیگر آگاه سازند. مهم ترین گروهی که در این میان مطرح می شوند، کودکان و جوانان هستند که کمترین میزان توجه را نسبت به تغذیه خود دارند. تعداد کودکان چاق به طور چشمگیری رو به افزایش است. امروزه شمار زیادی از کودکان «چاق» هستند و در ۱۰سال اخیر هم میزان بالارفتن چاقی در میان جوانان تقریباً دو برابر شده است.
سازمان کمک رسانی سرطان در آلمان گزارش می دهد ۳۰ درصد انواع مختلف سرطان در این کشور ناشی از تغذیه ناسالم، تحرک جسمی اندک و اضافه وزن است. از همین رو به والدین گوشزد می کند که نقش «الگویی شان» را نزد فرزندان دست کم نگیرند. کارشناسان این سازمان خطاب به والدین می گویند؛ «روش زندگی شما تا حد بسیار زیادی به سلامت شما و فرزندانتان کمک می کند. هر کس که زندگی مخاطره آمیزی را در پیش بگیرد، نه تنها سلامتی خود را به خطر می اندازد، بلکه سلامتی کودکانش را هم تهدید می کند.» ورزش کردن مداوم، خوردن روزانه میوه و سبزی های تازه، نوشیدن آب برای رفع تشنگی و همچنین پرهیز از تابش مستقیم نور خورشید به بدن توصیه هایی هستند که از نظر پزشکان باید به طور قطع در روش زندگی کودکان و نوجوانان گنجانده شوند. طبیعی است که این توصیه ها به معنای چشم پوشی از چیزهایی است که سلامتی را به خطر می اندازد، به این ترتیب نوشیدنی های الکلی، سیگار و برنزه کردن پوست (سولاریوم) در دسته «نبایدها» قرار می گیرد.
سرطان یکی از عوامل مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه است که هر روز نقش پررنگ تری به خود می گیرد. پژوهشگران دلیل این امر را از یک سو سرطان های مشخصی می دانند که به خاطر بیماری های گسترده عفونی و شایع در این کشورها به وجود می آید. از سوی دیگر آنها الگوبرداری مردم کشورهای در حال توسعه از سبک زندگی در کشورهای ثروتمند را عامل مهمی در این زمینه عنوان می کنند. هرچه میزان ثروت و رفاه مردم ساکن در کشورهای در حال توسعه بالا می رود، به همان اندازه هم به تنباکو، الکل و غذاهای چرب روی می آورند.

hi dr!
     
#388 | Posted: 9 Jul 2011 04:08
غذاهایی که حافظه را تقویت می کندفرآیندهای زیادی باعث گرفتگی رگ های قلب، پیدایش سلول های سرطانی و آسیب شبکه ارتباطی اعصاب در مغز می شوند. سبزیجات و میوه ها دارای مواد آنتی اکسیدانی هستند. مغز برای خنثی کردن رادیکال های آزاد نیاز به آنتی اکسیدان ها دارد. ادیکال های آزاد به سلول های عصبی آسیب می رسانند و عمل واسطه های شیمیایی اعصاب را مختل می کنند. وقتی سن شما افزایش می یابد، قدرت دفاعی بدنتان ضعیف می شود، در نتیجه اثر تخریبی رادیکال های آزاد افزایش می یابد.

آنتی اکسیدان ها، حالت ارتجاعی رگ ها و قوت ضربان های قلب را حفظ می کنند. ۲۰ درصد خون خارج شده از قلب به مغز می رود. هر چیزی که مانع از جریان خون به مغز شود، قدرت یادگیری و ذهنی فرد را کاهش می دهد. وقتی که جریان خون در مغز مختل شود، باعث سکته و خونریزی مغزی می شود؛ چنین چیزی خطرناک و کشنده است. به تدریج یک سری حملات مغزی ضعیف اتفاق می افتد که در ابتدا باعث کاهش حافظه و فراموشی می شود و در نهایت رگ های مغزی آسیب می بینند و حالتی شبیه بیماری آلزایمر به وجود می آید.

افزایش هموسسیتئین خون (اسید آمینه ای که از هضم پروتئین حیوانی در بدن تولید می شود) رگ های خونی را مجروح می کند و باعث پیدایش پلاک ( بافت زخمی و مجروح ) می شود.

یک بررسی نشان داد افزایش هموسسیتئین خون، حافظه مردان مسن را کاهش می دهد. مطالعات دیگری نیز ثابت کرده که این امر باعث تنگ شدن سرخرگ های کاروتید ( رگ های بزرگی که خون را به مغز می رسانند) می شود.

فشار خون بالا، سرخرگ ها و سیاهرگ ها را ملتهب می کند و باعث تنگ شدن آنها می شود و شرایطی را به وجود می آورد که پلاک ها افزایش می یابد و سکته مغزی رخ می دهد.

افرادی که به طور مزمن دارای فشار خون بالا هستند، با افزایش سن ، در یادآوری ، خلاصه کردن و بررسی مطالب دچار مشکل می شوند. اسکن مغزی نشان می دهد افراد دچار فشار خون بالا، بی سبب دچار حملات خفیف مغزی می شوند. محققین می گویند حتی افزایش جزئی فشار خون، تغییرات عمده ای در مغز به وجود می آورد.

تغذیه و نگهداری قدرت حافظه:

۱- مرحله اول، مصرف کمتر نمک و چربی های اشباع است. رژیمDASH که دارای میوه و سبزی فراوان و لبنیات کم چرب است، همان اثر داروها را در کاهش فشار خون بالا دارد.

۲- اسیدهای چرب امگا-۳ میزان حملات قلبی و افسردگی را کاهش می دهد. اسیدهای چرب غیر اشباعLDL را کاهش داده وHDL را افزایش می دهند.

۳- زغال اخته و توت فرنگی و اسفناج منبع غنی آنتوسیانین هستند. آنتوسیانین توانایی سلول های عصبی را برای پاسخ به واسطه های شیمیایی حفظ می کند. همچنین مانع از تشکیل لخته های خونی می شود ( رقیق کننده های خون) . این سه ماده غذایی کشسانی رگ های خونی را حفظ می کند و انتقال پیام های عصبی را بهبود می بخشد .

سایر مواد غذایی مثل کلم قرمز، انگور، آلو و آلبالو نیز همین اثرات را دارند.

اسفناج دارای آنتی اکسیدان فراوانی است که شامل بتا کاروتن ( پیش ساز ویتامینA)، ویتامینC و اسید فولیک است.

۴- سیر تا ۱۲ درصد میزان کلسترول بالا را کاهش می دهد. همچنین انعطاف پذیری رگ های خونی را حفظ می کند. برای این منظور روزانه ۴ حبه سیر را به صورت خام یا نیمه پخته مصرف کنید، یا اینکه ۲ تا ۸ عدد کپسول ۵۰ میلی گرمی را که حاوی عصاره سیر است بخورید.

۵- سویا نیز کلسترول خون را کاهش می دهد. موادی در سویا وجود دارد که از اکسیده شدنLDL جلوگیری می کنند و مانع از اثرات آتروژنیک رادیکال های آزاد ( تشکیل پلاک در دیواره داخلی سرخرگ ها ) می شود.

اثر سویا در کاهش کلسترول فقط برای افراد دچار کلسترول بالا موثر است، ولی اثر آنتی اکسیدانی آن برای همه افراد مفید است.

فیتواستروژن های سویا، هورمون های گیاهی هستند که محققین اعتقاد دارند مانند هورمون استروژن باعث تقویت حافظه می شوند.

قرص های هوش:

۱-اسید فولیک :برای رفع هموسیستئین ( اسید آمینه خطرناک ) بدن لازم است. تحقیقات ثابت کرده است در اثر کاهش اسید فولیک، ویتامین هایB6 وB12 در خون، مشکلاتی نظیر کاهش سطح ادراک در افراد مسن، اشکال در یاد آوری، تمرکز حواس و افزایش هموسیستئین خون به وجود می آید.

۲-ویتامینB12 :برای نگهداری سلول های عصبی ضروری است. حتی اگر این ویتامین در حداقل مقدار طبیعی باشد، برای بدن مضر است و بایستی دارای مقدار نرمال خود باشد. رفتار و حافظه افراد با مکمل دهی ویتامین های گروهB بهبود می یابد. در کمبود این ویتامین ها سطح ادراک و آگاهی کم می شود، طوری که کسی هم متوجه نمی شود.

البته نباید محتوای ویتامینB موجود در غذا را بشمارید. وجود ویتامین هایB و Aکه بیشتر از صد در صدRDA را تامین کند، سالم و موثر است.

۳-ویتامین E: مغز شما را از آسیب حفظ می کند. مطالعات طولانی مدت نشان داده، مکمل ویتامینE خطر بروز بیماری های قلبی را کاهش می دهد ،LDL را بی اثر می کند و احتمال لخته شدن خون را کاهش می دهد.

همچنین وخامت بیماری آلزایمر افراد را آهسته می کند. اثر آنتی اکسیدانی ویتامینE تشکیل پلاک های آمیلوئیدی را که باعث التهاب و کج شدن انتهای اعصاب می شوند، متوقف می کند.

یکی از اعمال ویتامینE رقیق کردن خون است. مصرف روزانه ۸۰۰-۲۰۰ واحد بین المللی ویتامینE توصیه می شود.

مکمل های غذایی و مغز:

Ginkgo:برای جلوگیری از کاهش حافظه موثر است. دارای اثر آنتی اکسیدانی و ضد انعقاد خون است. اگر یکی از مواد رقیق کننده خون مثل آسپیرین، ویتامینE و سیر را مصرف می کنید، قبل از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

فسفاتیدیل سرین( PS ):ماده طبیعی که باعث انعطاف پذیری غشای سلول ها می شود؛ در نتیجه سلول های عصبی می توانند به راحتی با هم ارتباط داشته باشند.

همچنین سلول های مغزی را در مقابل آسیب رادیکال های آزاد حفظ می کند و تولید استیل کولین (یک انتقال دهنده عصبی مهم ) را تحریک می کند.

وقتی جوان هستید،PS کافی در بدن تولید می شود ولی بعد از ۴۰ سالگی، تولید آن کم می شود و بدن نیاز به مکمل دارد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد کهPS مشکلات مربوط به حافظه را در کسانی که تازه دچار آلزایمر شده اند، بهبود می بخشد.

ابتدا برای مدت یک ماه ۳۰۰ میلی گرم در روز و بعد از این مدت فقط ۱۰۰ میلی گرم در روز مصرف کنید.

استروژن :التهاب و تخریب سلول های مغزی را که در اثر رادیکال های آزاد به وجود می آید، کاهش می دهد. همچنین حجم دندریت ها ( شاخه های سلول عصبی ) را افزایش می دهد، در نتیجه ارتباطات سلولی ممکن می شود. با تقویت قلب، هورمون درمانی با استروژن بطور مستقیم، حافظه را تقویت می کند. اگر شما سابقه خانوادگی ابتلاء به سرطان سینه را ندارید، هورمون درمانی با استروژن، قلب، استخوان ها و حافظه شما را بهبود می بخشد.

روشی سریع برای داشتن ذهنی فعال:

متخصصین اعصاب دریافته اند قسمتی از مغز بنام ” هیپوکامپوس ” در مقایسه با سلول های دیگر مغز ، با افزایش سن همچنان فعال می ماند. آنها معتقدند انجام ورزش و فعالیت بدنی شدید و هوازی باعث این امر می شود که با مقایسه بین موش های فعال در گردانه های چرخان و موش های کم تحرک این فرضیه ثابت شده است. دانشمندان معتقدند این مورد درباره انسان نیز صدق می کند چون مغز انسان و موش از بسیاری جهات شبیه هم هستند.

محققین بیان می کنند گذشت زمان شما را فرسوده تر و پیرتر می کند ولی کار و فعالیت بیرون از منزل شما را داناتر می کند.

تقویت کننده های ذهن :

انتقال دهنده های عصبی :مواد شیمیایی موجود در مغز که روی قدرت اندیشه، ذهن و حافظه، رفتار، آمادگی جنسی و هوشیاری فرد اثر می گذارند.

۱-استیل کولین : بیشتر در یادگیری و حافظه موثر است. مواد مغذی که روی استیل کولین مغز اثر دارند ، شامل: کولین،DMAE ( دی متیل آمینواتانول) ، لسیتین وCDP کولین است. در آلزایمر مقدار استیل کولین کاهش می یابد. داروهایی مثل تاکرین(tacrine) باعث افزایش استیل کولین می شود.

۲-دوپامین : برخی از اختلالات روانی مثل شیزوفرنی ، پارکینسون و اختلالات رفتاری در اثر غیر طبیعی بودن مقدار دوپامین است.

افزایش دوپامین باعث افزایش هوشیاری و آمادگی جنسی می شود. مواد مغذی که باعث افزایش دوپامین می شوند، شامل اسید آمینه تیروزین وNADH ( نیاسین غیر فعال ) است.

۳-نور اپی نفرین:اسیدآمینه های فنیل آلانین و تیروزین، به دوپامین تبدیل می شوند . دو پامین نیز به نور اپی نفرین تبدیل می شود. افزایش نور اپی نفرین باعث ایجاد هیجان در فرد می شود. مقادیر بیش از حد آن، عوارضی مثل بد خلقی، اضطراب و بی خوابی را ایجاد می کند.

۴-سروتونین :فعالیت های جسمی و روحی زیادی مثل رفتار، اضطراب، هیجان و پرخاشگری را تنظیم می کند.Prozac دارویی است که سروتونین را افزایش می دهد. ” ۵- هیدروکسی تریپتوفان “(HTP -5) پیش ساز اصلی سروتونین است که سطح آن را در مغز افزایش می دهد.

تریپتوفان در انواع گوشت، ماهی و سایر غذاهای پروتئینی وجود دارد. اگر مقدار تریپتوفان برای مغز کافی نباشد، سروتونین کاهش می یابد. تریپتوفان بهHTP -5 و سپس به سروتونین تبدیل می شود. سپس غده صنوبری موجود در مغز آن را به هورمون خواب ملاتونین تبدیل می کند.

۵-GABA (گاما- آمینو بوتیریک اسید): بیشترین و مهم ترین انتقال دهنده عصبی بازدارنده ی موجود در مغز است. حالت تحریک پذیری بایستی با بازدارندگی در تعادل باشد. تحریک بیش از حد منجر به بی قراری، کج خلقی، بیخوابی مزمن و حتی بیماری می شود.

GABA باعث آرامش، کاهش درد و خواب راحت می شود. داروی باربیتورات و بنزودیازپین باعث تحریک گیرنده هایGABA و آرامش فرد می شود.

hi dr!
     
#389 | Posted: 9 Jul 2011 04:10
پیشگیری و درمان سکته مغزیسکته مغزی یک نوع بیماری حاد عروق مغزی است که سلامتی و جان بشر را مورد تهدید قرار می دهد. مدارک نشان می دهد ، در چین هر سال یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به شمار مبتلایان به این بیماری افزوده می شود و ۵۰ در صد آنان جان می بازند و مابقی از کار افتاده می شوند .وان چینگ مه امسال ۶۵ سال دارد . بهار امسال، برای خرید به بازار سبزی رفت، ناگهان دچار سرگیجه شده و بیهوش گردید . او به بیمارستان منتقل شد .

” وان جن ” پزشک بخش جراحی اعصاب بیمارستان ارتش چین گفت : ” ما وی را مورد معاینه CTA نوعی از معاینه رگ قرار دادیم . در شریان و سیستم رگ های وی مشکلی وجود داشت و تنگی شریان دیده می شد . ”

تنگی شریان عمده ترین علت عود سکته مغزی محسوب می شود. ۶۰ در صد سکته های مغزی به دلیل فقدان خون کافی و بر اثر عللی از جمله تنگی شریان رخ می دهد . تنگی شریان وان چینگ مه نیز حاد بوده است .

نوع دیگر سکته مغزی خونی است که اکثرا بر اثر عللی از جمله فشار خون بالا و موارد مشابه رخ می دهد .

سکته مغزی با سن و جنسیت ربط دارد. معمولا کسانی که سن شان از ۵۵ سال بیشتر است با خطر سکته مغزی روبرو می شوند و احتمال ابتلای مردان نسبت به زنان ۵۰ در صد بیشتر است. دوم سکته مغزی ارثی است . علاوه بر این ، عوارض بیماری های فشار خون بالا ، بیماری قند ، بیماری قلب ، چربی خون بالا ، بیماری چاقی و کشیدن سیگار باعث سکته مغزی می شود.

” لی بائو مین ” رئیس بخش جراحی اعصاب بیمارستان ۳۰۱ ارتش چین گفت : ” قبل از سکته مغزی ناگهانی انسان عوارضی از قبیل سرگیجه و سیاه رفتن چشمان را تجربه خواهد کرد .دست و پا بی حس می شود . ”

وی افزود ، اگر این عوارض بیماری ظرف یک و دو روز مکررا دیده شود و فشار خون بالا رود و مواردی از این قبیل پیدا شود ، خطر سکته مغزی وجود دارد .

گاهی بیمار بی هوش می شود و به زمین می افتد و حتی قدرت تکلم را از دست می دهد . در این زمان نباید فریاد کرد و بدن بیمار را تکان داد .این اقدامات برای بیماران مبتلا به سکته مغزی خیلی نامساعد است و غالبا وضع بیماررا وخیم تر می کند .

هنگام برخورد با بیمار یادشده اول اعضای خانواده و افرادی که در اطراف وی هستند ، نباید وحشت زده شوند . باید بیمار را در حالت سکون قرار داده و موقتا بیمار را به مکان دیگر منتقل نکنند و بی درنگ به پزشک مراجعه کنند. از سوی دیگر باید دگمه های لباس بیمار را باز کرد. چون در این صورت مجرای تنفس بیمار باز می شود. اگر دست و پای بیمار در حالت انقباض عضلات باشد، باید بدن بیمار را محکم نگاهداشت . بسیاری از مبتلایان سکته مغزی استفراغ می کنند ، در حالت بیهوشی نمی توانند خود را کنترل کنند باید مراقب بوده غذاهای درون دهان خارج شود .

شیوه سنتی درمان سکته مغزی درمان باعمل جراحی بود . اکنون نوعی روش امن ، مؤثر ، سهل و ساده وجود دارد . در رگ های بدن انسان جایگاه مناسبی معمولا در شریان ران پیدا می شود . با یک لوله هدایت کننده از رگ به نقاط حساس و لازم بدن می توان دسترسی داشت و سپس به معالجه بیمار پرداخت . وان چینگ مه مورد معالجه این روش درمانی قرار گرفت.

برای این نوع روش درمانی لازم نیست تمامی بدن بیماران بی حس شود ، بیماران می توانند در حالت بهوش مورد معالجه قرار گیرند. اکنون بسیاری بیماران این روش درمان را انتخاب می کنند.

hi dr!
     
#390 | Posted: 9 Jul 2011 04:10
پاسخ به سوالات اساسی در رابطه با سرماخوردگی

تنها راه ابتلا به سرماخوردگی این است که با ویروس سرماخوردگی تماس پیدا کنید. خود سرما یا هوای سرد باعث ایجاد سرماخوردگی نمی شود. هوای سرد ممکن است باعث تنگی نفس وحالتی شبیه آسم شود که منجر به تضعیف سیستم ایمنی می شود و در نهایت بدن را برای ابتلا به سرما خوردگی(در صورت تماس با ویروس) مستعد می کند. دلیل این که در فصل زمستان سرماخوردگی شیوع پیدا می کند همین امر است.

بهترین درمان برای سرماخوردگی چیست؟

حقیقت این است که درمان خاصی برای سرماخوردگی وجود ندارد. مهمترین کاری که شما برای کنترل این بیماری باید انجام دهید این است که برای جلوگیری از دهیدراته شدن بدن، مقدار زیادی مایعات بنوشید. این کار باعث می شود از عفونت های دیگری که به دنبال سرماخوردگی ممکن است ایجاد شود، جلوگیری شود. از نوشیدن مایعاتی مانند قهوه، چای ، نوشابه های الکلی و کولا بپرهیزید زیرا این ها باعث می شوند بدن شما آب بیشتری از دست بدهد. برای غذا خوردن هم از اشتهای خود پیروی کنید و غذاهایی که دوست دارید مصرف کنید. اگر احساس گرسنگی هم نمی کنید سعی کنید غذاهایی ساده مانند برنج یا سوپ های آبکی مصرف کنید. سوپ جوجه برای کنترل سرماخوردگی بسیار مفید است. شیره خرما ممکن است به خوابیدن شما کمک کند.

داروهای سرماخوردگی بدون نیاز به نسخه، باعث تسلی درد و تب شما می شوند. توجه داشته باشید که پزشکان دیگر اعتقادی به کنترل تب های پایین در کودکان و افراد مسن و افراد دارای بیماری های فلبی و تنفسی، ندارند. تب پایین باعث کاهش تکثیر ویروس ها و باکتری ها در بدن می شود و سیستم ایمی بدن را فعال می کند و در واقع برای بهبود سرماخوردگی مفید است. کودکان و نوجوانان نباید از آسپیرین استفاده کنند، زیرا خطر سندرم Reye وجود دارد. دکونژستانت ها باعث کاهش احتقان بینی و تسهیل تنفس می شوند ولی نباید بیش از ۲-۳ روز مصرف شوند. برای درمان سرفه، نوشیدن آب میوه موثر است. غرغره کردن آب نمک، گلودرد را کنترل می کند.

برای گرفتن اطلاعات تکمیلی در مورد درمان سرماخوردگی می توانید به اینجا و اینجا مراجعه کنید.

آیا برای درمان با آنتی بیوتیک باید به پزشک مراجعه کرد؟

معمولا برای درمان سرماخوردگی نیازی به مراجعه به پزشک و آنتی بیوتیک درمانی نیست. سرماخوردگی معمولا به وسیله ویرس ایجاد می شود و آنتی بیوتیک باکتری را از بین می برد نه ویروس !

در بعضی موارد ممکن است سرماخوردگی به عفونت سینوس منجر شود. اگر سینوس های شما بسته شوند و تخلیه آن ها به درستی انجام نگیرد، ممکن است به عفونت باکتریایی سینوس دچار شوید. عفونت گوش نیز ممکن است بر اثر ابتلا به سرماخوردگی بروز کند. عفونت گوش و سینوس ممکن است خود به خود بهبود یابند، اما بعضی اوقات برای درمان آن ها باید به پزشک مراجعه نموده و آنتی بیوتیک دریافت کنید. علائم عفونت گوش شامل درد گوش، تب و یا احساس گرفتگی گوش است. و همچنین علائم عفونت سینوس شامل آبریزش یا گرفتگی بینی، درد صورت، احساس فشار در صورت و سردرد است.

آیا ممکن است بروزعلائم سرماخوردگی در واقع یک آلرژی باشد؟

اگر دچار گرفتگی بینی و قرمزی و سوزش چشم هستید و درد و تب ندارید و این حالات به مدت دو هفته یا بیشتر با شما بوده اند، به احتمال زیاد آلرژی دارید.

چرا به نظر می رسد که بچه ها همیشه سرما می خورند؟

کودکان وقتی دچار سرماخوردگی می شوند، نسبت به بزرگسالان، به مقدار بیشتر و مدت زمان بیشتری ویروس را در محیط پراکنده می کنند. همچنین بچه ها فعال تر هستند و با یکدیگر تماس نزدیک دارند و کمتر بهداشت را رعایت می کنند و به هنگام عطسه و سرفه، بینی و دهان خود را نمی پوشانند. به همین دلیل خیلی راحت ویروس از یک کودک به کودک دیگر منتقل می شود.

سرماخوردگی چگونه منتقل می شود؟
سرماخوردگی و آنفلوآنزا از راه های مشابهی منتقل و پخش می شوند. یک نفر سرفه یا عطسه می کند و قطره های ریز مملو از ویروس بر روی سطوح اشیا اطراف و در هوا پراکنده می شوند و شما هم با لمس این اشیا، و سپس دست زدن به دهان و بینی و چشم خود، مبتلا می شوید.

چگونه می توان از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری کرد؟

دستان خود را مرتب بشویید.
در هنگام عطسه و سرفه کردن از یک دستمال استفاده کنید و از دستان خود برای پوشاندن دهان و بینی استفاده نکنید.
اگر دستمال ندارید، سر خود را از دیگران بر گردانده و سرفه کنید.
اگر یک سرفه ناگهانی دارید، بازو و ساعد خود را خم کرده و داخل آن سرفه کنید.
از لمس کردن بینی و دهان و چشم خود بپرهیزید.
سطوح اشیا اطراف را مرتبا بشویید و تمییز نگه دارید.
به هنگام سرماخوردگی و آنفلوآنزا در خانه بمانید و از حضور در اجتماعات بپرهیزید.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 39 از 64:  « پیشین  1  ...  38  39  40  ...  63  64  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites