تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک)

صفحه  صفحه 40 از 64:  « پیشین  1  ...  39  40  41  ...  63  64  پسین »  
#391 | Posted: 9 Jul 2011 04:11
چگونه می توان بیمار نشد و سلامتی خود را افزایش دادبعضی افراد به نظر می رسد که هیچگاه مریض نمی شوند. ممکن است بسیاری از نزدیکان این افراد در اطراف آن ها عطسه کنند، سرفه کنند و بیمار باشند، اما اینها مانند قهرمانان خیالی داستان ها همیشه سالم و سرحال و مایه حسادت دیگرانند.به جای حسادت کردن به این افراد، بهتر است رازهای سلامتی آن ها را بدانید و آن ها را در زندگی خود به کار گیرید.

ورزش کنید

Jennifer Casseta یک ورزشکار ورزش های رزمی و ساکن شهر نیویورک است. او هیچگاه مریض نمی شود. او می گوید: “ورزش کردن به ذهن آرامش می دهد و استرس را کم می کند و سیستم قلبی عروقی و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.” سلامتی او از ۱۰ سال قبل که ورزش های رزمی را شروع کرد به طرز چشم گیری افزایش یافت. او در سن ۲۰ سالگی یک دختر سیگاری و همیشه بیمار بود. و اکنون در سن ۳۰ سالگی تغذیه او تغییر کرده، ورزش می کند، سیگار نمی کشد و احساس انرژی و سلامت بیشتری می کند.

Dr. Christiane Northrup نویسنده کتاب Womens’s Bodies, Women’s Wisdom می گوید:”وقتی گردش خون بدن افزایش پیدا می کند، تعداد گلبول های سفید بدن شما افزایش می یابد و این گلبول ها به کار پاکسازی بدن از میکروب ها می پردازند و شما را از بیماری ها در امان نگه می دارند.”

به دهان خود اهمیت بدهید

دهان یکی از بهترین راه ها برای ورود بسیاری از میکروب های بیماری زا به بدن است. مسواک زدن و غرغره کردن روزانه دهانشویه های آماده، علاوه بر اینکه بهداشت دهان و دندان شما را به عنوان بخشی از سیستم گوارش شما بهبود می بخشند، باعث از بین بردن میکروب هایی می شوند که از طریق دهان شما قصد ورود به بدن و بیمار کردن شما را دارند. بنابراین شما با مسواک زدن و شستشوی مرتب دهان خود با دهانشویه ها، حجم عظیمی از میکروب ها را از بدن خود دور می کنید.

علائم اولیه بعضی بیماری ها (مانند دیابت و …) در دهان بروز می کند. بنابراین با توجه و مشاهده روزانه دهان خود می توانید به راحتی اقدام به پیشگیری از این بیماری ها کنید.

هر روز میوه و سبزیجات بخورید

“An apple a day keeps the doctor away” واقعا جواب می دهد !

Quercetin یک ماده آنتی اکسیدان است که در سیب قرمز وجود دارد و همانند سایر آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات، در پیشگیری از ابتلا به سرطان های مختلف نقش دارد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

Dr. David Nieman استاد دانشگاه Appalachian State University در تحقیقی بر روی گروهی از دوچرخه سواران، آن ها را به دو گروه تقسیم کرد. برای گروه اول از این افراد داروی حاوی Quercetin را به مدت ۵ هفته تجویز کرد و برای گروه دوم دارونما تجویز کرد. نتایج مطالعه نشان داد که پس از ۲ هفته فقط ۵% از افراد گروه اول ناراحتی تنفسی پس از دوچرخه سواری طولانی مدت را گزارش کردند ولی ۴۵% از افراد گروه دوم پس از دوچرخه سواری طولانی مدت دچار ناراحتی های تنفسی می شدند.

همچنین تحقیقات دیگر ثابت کرده اند آنتی اکسیدان Quercetin باعث هوشیاری بیشتر ذهن و افزایش سرعت واکنش در ورزشکاران می شود.

نگرانی و استرس را از خود دور کنید

ترس و نگرانی و انتظار اتفاقات بد را کشیدن، باعث تضعیف سیستم ایمنی شما می شود. نگرانی و استرس دائمی باعث افزایش ترشح هورمون های کورتیزول و اپی نفرین می شود که تضعیف سیستم ایمنی را به دنبال دارند.

میزان دریافت ویتامین را افزایش دهید

به نظر می رسد که یک اپیدمی کاهش ویتامین در دنیا وجود دارد. تمام مردم به ویتامین D نیاز دارند، این ویتامین در ماهی، تخم مرغ و شیر وجود دارد. داروهای خاصی مانند داروهای آنتی اسید می توانند باعث کاهش دریافت مواد مغذی مانند ویتامین D شوند.

مطالعات نشان می دهد که بسیاری از مردم دنیا به مقدار کافی ویتامین C دریافت نمی کنند. مرکبات منبع غنی این ویتامین هستند. مصرف دائمی ویتامین C باعث تقویت ایمنی بدن شما می شود.

مثبت فکر کنید

هر فکری در ذهن شما باعث ایجاد زنجیره ای از واکنش های بیوشیمیایی در بدن شما می شود. افکار مثبت باعث افزایش سطح نیتریک اکسید می شوند که این ماده باعث تعادل میان نوروترانسمیترها و بهبود عملکرد ایمنی و بهبود گردش خون در بدن شما می شود. هر چقدر سطح نیتریک اکسید در بدن شما افزایش یابد، مقاومت بدن در برابر بیماری ها افزایش می یابد.

ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهید

بین شخصیت افراد و میزان مقاومت آن ها نسبت به بیماری ها ارتباط وجود دارد. بنا بر نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه Carnegie Mellon University ، افراد دارای شخصیت برون گرا نسبت به افراد دارای شخصیت درون گرا، در مواجهه با میکروب ها، کمتر دچار بیماری می شوند.

بیشتر به نظافت دست ها یتان اهمیت دهید

شستشوی مرتب دست ها یک راه مناسب برای مبارزه با میکروب هاست. بسیاری از میکروب ها بر روی اشیا اطراف پراکنده اند و همیشه از طریق دست زدن به اشیا اطراف، این میکروب ها وارد بدن ما می شوند.

به اندازه کافی بخوابید

خواب یکی از بهترین راه ها برای سالم ماندن است. کیفیت خواب بسیار مهم است. افرادی که زود به خواب فرو می روند و یک خواب پیوسته دارند سالم تر از افرادی هستند که در طی شب مکررا از خواب بیدار می شوند.

یک خواب شبانه راحت سیستم ایمنی را ترمیم می کند. زیرا به هنگام خواب سطح ملاتونین خون افزایش می یابد که در بازسازی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی نقش مهمی دارد.

hi dr!
     
#392 | Posted: 9 Jul 2011 04:11
چگونه می توان طول عمر را افزایش داد

مطالعات نشان می دهند که تغییر دادن بعضی عادات غلط باعث کاهش خطر مرگ و افزایش طول عمر می شوند. یک تیم به رهبری Dr. Robert Van Dam در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد مطالعه ای را که هدف آن بررسی رابطه بین خطر مرگ و ۵ عادت زیر بود انجام داد:

کیفیت پایین تغذیه
سیگار کشیدن
داشتن اضافه وزن
فعالیت فیزیکی کم
استفاده روزانه از الکل
این تیم از سال ۱۹۸۰ به انجام مصاحبه با ۷۷,۷۸۲ پرستار و پیگیری آن ها تا سال ۲۰۰۸ پرداختند. در ابتدای مطالعه تمامی افراد کاملا سالم و بدون هر نوع بیماری مانند بیماری های قلبی-عروقی و سرطان بودند و سن آن ها از ۳۴ تا ۵۹ سال بود.

تمام افراد شرکت کننده در مطالعه به مدت ۲۸ سال(هر ۲ سال یک بار) پیگیری شدند و در مورد ۵ عادت بالا از آن ها سوال می شد.

در مدت این ۲۸ سال ۸۸۸۲ نفر فوت شدند که علت مرگ آن ها به قرار زیر اعلام شد:

۱۷۹۰ نفر بر اثر بیماری های قلبی-عروقی
۴۵۲۷ نفر بر اثر سرطان
۵۵% از این مرگ ها بر اثر چند عامل مختلف مانند سیگار، فعالیت بدنی کم، اضافه وزن و کیفیت پایین تغذیه اتفاق افتاده بودند
۲۸% از این مرگ ها فقط در اثر سیگار کشیدن اتفاق افتاده بود
خطر مرگ در کسانی که هر ۵ عادت غلط را داشتند ۸ برابر افرادی بود که هیچکدام از عادات را نداشتند.

افرادی که روزانه مقادیر کم الکل مصرف می کردند کمتر از کسانی که الکل مصرف نمی کردند به بیماری قلبی عروقی مبتلا شده بودند، اما کسانی که روزانه مقادیر زیادی الکل مصرف می کردند بیشتر از افرادی که الکل مصرف نمی کردند به سرطان های مختلف دچار شده بودند.

نتایج این مطالعه می تواند زنگ خطری برای افراد باشد، که هر چه سریع تر نسبت به تغییر عادات غلط به عادات درست اقدام کنند.

hi dr!
     
#393 | Posted: 9 Jul 2011 04:12
یادآوری نکاتی که به افزایش طول عمر شما کمک خواهد کرد

چرا بعضی افراد بیش از دیگران عمر می کنند؟ آیا علت آن در تغذیه، خدمات درمانی مناسب رعایت بهداشت و عواملی از این دست است؟ در حقیقت نقش این عوامل در طول عمر به طور واضح برای دانشمندان مشخص نیست. اما یک چیز برای همه روشن شده است. و آن «روش زندگی» افراد است که نقش مهمی در طول عمر شخص دارد.

دکتر فین دیود مدیر مؤسسه طول عمر پرینسنتون ایالت نیوجرسی آمریکا می گوید مثلی هست با این مضمون: ژنتیک تفنگ را پر می کند اما محیط ماشه را می کشد. «شما ممکن است ژن یک مریضی را داشته باشید ولی این بدان معنی نیست که حتماً به آن مبتلا می شوید.»

در این جا چند نکته برای داشتن عمر طولانی تر ذکر می شود:

ــ زیاد نخوابید و کم خوابی هم نداشته باشید.

ــ خوش بین باشید.

ــ نه در روابط جنسی افراط کنید و نه تفریط.

ــ با حیوانات رابطه خوبی برقرار کنید.

ــ ثروتمند شوید! ولی برای بدست آوردن ثروت توانایی های خود را زیاد کنید نه حرص و طمع خود را.

ــ سیگار نکشید.

ــ همیشه آرامش خود را حفظ کنید.

ــ از آنتی اکسیدانتها غافل نشوید و برای طول عمر بیشتر حتماً غذاهای حاوی این ماده را مصرف کنید.

ــ با شخص متناسب با خود ازدواج کنید.

ــ ورزش و نرمش را فراموش نکنید.

ــ کمی بخندید.

ــ لاغر شوید.

ــ فشارهای روحی را تحت کنترل خود قرار دهید.

ــ خدای یگانه را پرستش کنید.

ــ به اقوام و خویشان خود سر بزنید و جویای احوال آنها شوید.

ــ به نیازمندان کمک کنید.

hi dr!
     
#394 | Posted: 9 Jul 2011 04:13
راهنمای جلوگیری از دیابت نوع دو

رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی نه تنها باعث تناسب اندام شما می شود. بلکه وضعیت سلامتی شما را بهبود می بخشد و می تواند از پیشرفت بیماریهای زیادی جلوگیر کند. هاروارد در مطالعات اخیر بیان می کند که ورزش مناسب و آرام و رژیم غذایی از ابتلا به دیابت نوع ۲ که معمولترین نوع دیابت است، پیشگیری می کند.

مطالعات قطعی و ثابت شده نشان می دهد که با تغییر مناسب روش زندگی، بیش از ۹۰ درصد از دیابت پیشگیری می شود. همچنین تغییر روش زندگی به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری را در افرادی که آماده بروز علایم و پیشرفت بیماری اند تا ۵۸ درصد کاهش می دهد.

بیش از ۹۰ درصد مبتلایان انواع دیابت را مبتلایان به دیابت نوع ۲ تشکیل می دهند. دیابت نوع ۲ زمانی اتفاق می افتد که بدن نتواند به طور مناسب انسولین خون را استفاده کند. ابتلا به انواع دیابت در جهان به سرعت در حال افزایش است. بیش از ۱۶ میلیون آمریکایی مبتلا به یکی از انواع دیابتند. دیابت نوع ۲ یک بیماری دوران کهولت به نظر می رسد و نه بیشتر. اما امروزه در بین افراد جوانتر شایع شده است.

دیابت بیماری است که داشتن پیش زمینه ژنتیکی در آن خطرناک است. اگر این ژنها را دارید و در معرض خطر پیشرفت دیابت هستید، با دقت در روش زندگی به خوبی مشخص می شود، که آیا این ژنها فعالند یا نهفته باقی می ماند.

نکته مهم اینکه هاروارد در تحقیقاتش بیان کرده ۹۱ درصد از مردم با کنترل وزنشان، خوردن غذای سالم، ورزش مناسب و ترک نوشابه های شیرین و سیگار می تواند از دیابت جلوگیری کند.

چاقی یکی از دلایلی است که افراد را در معرض دیابت قرار می دهد. نزدیک به ۶۱ درصد از افرادی که دچار دیابتند، چاقند یا مشکلات وزنی دارند. مورد مهم دیگر اینکه زنان چاق با پیاده روی منظم می توانند بسادگی تا ۲۴ درصد خطر بیماری را از بین برند. ارتباط نزدیکی بین ورزش و دیابت وجود دارد، ورزش بیشتر خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. آنهایی که ۷ ساعت یا بیشتر در هفته ورزش می کنند ۲۹ درصد خطر ابتلای کمتری نسبت به کسانی که یا ورزش نمی کنند یا کمتر از ۳۰ دقیقه در هفته ورزش می کنند دارند.

خوردن غذای سالمی که حاوی مواد فیبری بالاست و چربی و چربی هیدروژنه (مثل سیب زمینی سرخ کرده) کمتری دارد. باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت می شود.

فلفل ممکن است تنها ادویه غذایی نباشد. کپسیزین (یک ترکیب شیمیایی دانه دانه شده است) ترکیب پروتئینی است که در فلفل یافت می شود و فلفل ها بطور قابل توجهی سطح قند خون را پایین می آورند و سطح انسولین را افزایش می دهد. البته هنوز کاملآ ثابت نشده است که فلفل باعث رهاسازی انسولین می شود یا با کاهش خوردن فلفل انسولین کمتری آزاد می شود. همچنین مقادیر بالای آسپرین قند خون را کاهش می دهد و یک درمان مؤثر دیابت است، اما محققین هشدار دادند اثرات زیان آور مقادیر بالای آسپرین نیز بیشتر از فواید آن است. (مثل خونریزی روده ای، سرگیجه و حالت تهوع).

در برخی بیماری ها دیده می شود که کنترل چندانی روی آنها ندارید اما دیابت نوع ۲ بخوبی با کنترل وزن، ورزش، خوردن غذای سالم و ترک نوشابه های شیرین و سیگار قابل پیشگیری است.

hi dr!
     
#395 | Posted: 9 Jul 2011 04:14
تاثیر آلودگی هوا بر انسان ها

مساله آلودگی هوا اگر یکی از حادترین مسائل ناشی از تمدن صنعتی نباشد ، بدون شک از بغرنج ترین آنهاست .


اگرچه در حالت عادی تنها به اثرات سوء وارد به انسان توجه می شود اما این تعریف آلودگی را تنها به این اثرات محدود نمی نماید . مواد نامطلوب می توانند برانسان ، گیاه ، مواد و اشیاء یا محیط زیست جهانی تاثیر گذاشته ویا با مه آلود کردن هوا و ایجاد بوهای نامطلوب جلوه های نامناسب ایجاد نمایند .
روز ۲۹ دی ماه ششمین سالی است که روز هوای پاک را تجربه می کنیم . بدون استفاده از ابزارهای پایش هوا نمی توان تصور کرد که روزانه چه مقدار آلاینده از طریق نفس کشیدن وارد دستگاه تنفسی و بدن می شود . سال گذشته وضعیت آلودگی هوای شهری مثل تهران تنها در هفت دهم روزهای سال پاک بوده و در ۵۶٪ روزها در شرایط ناسالم و در ۳۱٪ روزها در شرایط بسیار ناسالم قرار داشت .
آلوده کنندهای مختلفی که ممکن است از منابع طبیعی و یا مصنوعی وارد اتمسفر گردد عبارتند از :
دی اکسید گوگرد : SO2 حتی در غلظت های بسیار کم موجب ایجاد واکنش هایی در مغز ، تحریک غشاء مخاطی دستگاه تنفس ، افزایش مقاومت ریه به جریان هوا ، درد در ناحیه سینه ، گاهی ریزش خون از بینی ، اثر بر سیستم گوارش ، تحریک چشم ، تنگی نفس ، افزایش ضربان قلب ، افزایش سرعت حرکات تنفسی ، توسعه بیماریهای مزمن ریوی بخصوص برونشیت ، سرفه و کاهش ظرفیت تنفسی می گردد همچنین خون افرادی که در معرض این گاز قرار گرفته اند نشان می دهد که این گاز سنتز DNA(عامل انتقال وراثت ) را مختل می کند و ازرشد برخی از گلبولهای سفید خون (لنفوسیتها) جلوگیری می کند که در نتیجه سیستم دفاعی بدن کاهش می یابد .
اکسیدهای ازت : اکسیدهای ازت به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم بر سلامت انسان اثر می گذارند . اثر مستقیم آنها بستگی به نوع اکسید دارد زیرا NO2 نزدیک به چهار برابر بیشتر از NO سمی است و در غلظت های مساوی با CO از آن زیان آورتر است . اثرات ثابت شده NO2 بر روی انسانها کاملا به اثر تنفسی محدود می شود که باعث پیامدهائی نظیر اختلال در بویائی ، بیحالی ، خستگی ، ناراحتی های حفره بینی ، اشکالات تنفسی ، تحریک گلو ، چشم ، ناراحتی های اعصاب ، گشادی مردمک چشم ، افزایش برونشیت حاد و تولید نیتروزامین .
هیدروکربنها : عمومأ مدرکی دال بر اثرات نامطلوب هیدورکربن ها در غلظت جاری هوا بر روی انسان وجود ندارد بلکه اثر مضر آنها اغلب از طریق واکنشهای فتوشیمیایی که مواد ثانوی آلوده ساز تولید می کنند می باشد .
اکسیدان های فتو شیمیایی : علائمی از قبیل سرفه ، کوتاه شدن تنفس ، انقباض مجاری هوایی ، سردرد ،‌تنگی نفس ،‌اختلالات تنفسی ، تغییر گلبولهای قرمز خون ، التهاب حلق و گلو ، تحریک چشم و آبریزش چشم می تواند نتیجه تماس با این آلاینده باشد .
منواکسید کربن : میل ترکیبی هموگلوبین (Hb) خون که عامل انتقال اکسیژن به بافتهای بدن است با منو اکسید کربن تقریبا۲۰۰ برابر بیشتر از میل ترکیبی آن با اکسیژن است . از این رو وجود CO در هوای تنفسی قادر است مقادیر زیادی از هموگلوبین خون را به کربوکسی هموگلووبین ( COHB) که یک ترکیب پایدار است تبدیل کند و از مقدار هموگلوبین که اکسیژن را به بافتها می رساند بکاهد و باعث اختلالات جزئی در برخی اعمال بدن ، اثر بر سیستم اعصاب مرکزی ، اختلال در تشخیص زمان ، اشکالات بینایی ، تغییر در اعمال قلب ، تنفس ، خستگی ، خواب آلودگی ، حالت کما و مرگ گردد .
ذرات : ذرات استنشاق شده ممکن است در مجاری تنفسی فوقانی اثر تحریکی داشته و یا در داخل شش ها نفوذ نماید وایجاد عوارضی در ششها نماید که منجر به اختلالاتی در اعمال تنفسی گردد . از جمله ذرات معلق در هوا عنصر سرب است که بیشتر از طریق تنفس وارد بدن می شود و قابلیت حمل اکسیژن در خون را کم می کند ، لذا اکسیژن کافی به مغز نمی رسد . این نارسائی در کودکان می تواند منجر به عقب ماندگی ذهنی شود و یا سرب می تواند بر روی دستگاه خون ساز کلیه و مجاری ادراری اثر گذارد . اثرات مزمن ممکن است نظیر سردرد ، ضعف ، سستی یبوست ، خط آبی یا بورتون در سرتا سر لثه ها ، بی اشتهایی و کم خونی باشد . از اثرات نامطلوب دیگر کاهش میدان دید است . بر اثر این کاهش حمل و نقل زمینی و هوایی با اشکالاتی روبرو گردید . بعلاوه اثرات روانی کاهش میدان دید در یک منطقه که ساکنان آن از تماشای زیبایی های طبیعی محروم می شوند قابل ملاحظه است .
مواد رادیو اکتیو:
مخفی ترین و وحشتناک ترین منبع آلودگی هوا مواد رادیو اکتیو هستند که اثرات جسمانی و ژنتیکی را در انسان بوجود خواهد آورد .

hi dr!
     
#396 | Posted: 9 Jul 2011 04:15
روشهایی برای سفید کردن دندانها

یـک تحقـیق جـدید نشان داده اسـت که %۸۰ از امریکایـی هـای بین ۱۸ تا ۴۹ سال به دنبال سفید کـردن دنـدان هـایشــان هسـتـنـد و ایـن آمـار بـرای خـانـم ها حتی به %۸۵ نیز مـیرسد. ۶ نـفر از هـر ۱۰ نفر، به ویژه افراد بین ۱۸ تا ۲۴ سال، عقیده دارند که اگر هنگام لبخند زدن دندانهایشان سفیدتر و زیباتر باشد، اعتماد به نفس آنها تاحد زیادی بالا خواد رفت.

طبق آکادمی آرایش دندان در امریکا، امریکایی ها بیش از ۱٫۴ بیلیون دلار را سال گذشته صرف خرید محصولات سفید کننده دندان موجود در بازار کرده اند.

یکی از اولین چیزهایی که افراد در ملاقات با افراد جدید به آن دقت می کنند، لبخند آنهاست. سفید کردن دندان یکی از ساده ترین و در دسترس ترین راه ها برای بهبود ظاهر، ایجاد تاثیر مثبت و به دست آوردن ظاهری جوانتر و زیباتر می باشد. دندان به مرور زمان تغییر رنگ داده و زرد می شوند. سفید کننده دندان، عملیاتی پزشکی نیست که روی دندانهایتان انجام شود، و باعث بالا بردن سلامت دندانهایتان نمی شود اما می تواند آنها را سفیدتر کند.

علت تغییر رنگ دندانها چیست؟
عوامل مختلفی می تواند در تغییر رنگ دندانها تاثیر داشته باشد که از جمله آن میتوان به بالا رفتن سن، کشیدن سیگار، عوامل وراثتی، مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگدار، رنگ باقی مانده از داروها، و تخریب های شیمیایی دندان اشاره کرد. برخی از متداولترین دلایل عوض شدن رنگ دندان مصرف دارو، قهوه، چای، و سیگار است. افرادی هم که عادت به مصرف بیش از اندازه نوشابه دارند هم با چنین مشکلی مواجه خواهند شد.

جدا از رنگ گرفتن دندانها، سه عامل مهم وجود دارد که می تواند بر رنگ دندان هر فرد تاثیر داشته باشد. ژنتیک در این زمینه نقش موثری دارد. بعضی افراد به طور طبیعی نسبت به بقیه دندانهای سفیدتری دارند. بیماری ها هم می توانند عامل موثری در این رابطه باشند و برخی داروها ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود. اگر احتمال میدهید که تغییر رنگ دندانهایتان به خاطر مصرف یک داروی خاص است، می توانید این مسئله را با دندانپزشکتان مطرح کنید.

سیگار کشیدن هم می تواند باعث زرد شدن دندانها شود. از بین رفتن این لکه ها زمان بیشتری می برد. لکه های ناشی از نیکوتین ۱ تا ۳ ماه طول می کشد تا با مصرف مواد سفیدکننده، به حالت اول برگردند. استفاده از تنباکو نیز از دست رفتن سفیدی دندانها و تغییر رنگ آنها را تسریع می کند.

بالا رفتن سن نیز با زرد شدن دندانها در ارتباط است. مینای دندان، که بخش سخت خارجی دندان است، به مرور زمان نازک تر شده و باعث می شود لایه زرد داخلی نمودار شود. اکثر این موارد، لکه های زرد و قهوه ای هستند که ممکن است از جمع شدن پلاک دندان، لکه های ناشی از غذا، و بهداشت ضعیف دندانها، ناشی شود. تغییر رنگ دندان مربوط به بالا رفتن سن و وراثت معمولاً در هر ۹ نفر از ۱۰ نفر ایجاد میشود. از بین بردن این نوع لکه ها با جرم گیری خیلی راحت و سریع انجام می گیرد و بین ۱ تا ۶ هفته صورت می گیرد.

قانون کلی این است که هر چیزی که ممکن است لباس شما، دستمال سفره تان یا فرشتان را لکه دار کند، می تواند روی دندانهایتان هم لکه بیندازد. مثلاً سس گوجه فرنگی، کیک زغال اخته، شراب قرمز و ….

سفیدکننده های دندان سه دسته هستند:
۱٫ جرم گیری دندانها برای تغییر دادن رنگ آنها. دندانپزشک شما می تواند کار جرم گیری دندانهایتان را در مطب خود انجام دهد. محلولی که برای اینکار مورد استفاده قرار می گیرد پروکسیدی غلیظ درحدود %۳۵ دارد. طی یک جلسه، رنگ دندانها را می توان ۱۲ تا ۱۴ درجه سفیدتر کرد.

۲٫ خودتان هم می توانید با استفاده از ابزاری که از دندانپزشکتان خریداری می کنید، اینکار را انجام دهید. دندانپزشک ژلی برایتان تهیه می کند که باید به مدت دو هفته هر شب چهار ساعت روی دندانهایتان بمالید. این ژل ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد پروکسید در خود دارند و می توانند رنگ دندانها را تا ۸ درجه سفیدتر کنند.

۳٫ استفاده از خمیردندانهایی که در بازار موجود است. این خمیردندانها که حاوی ۴ درصد پروکسید هستند می تواند ۲ تا ۳ درجه رنگ دندانهایتان را سفیدتر کنند.

جرم گیری همیشه هم جواب نمی دهد
اگر در دندانهای جلویی خود، پر کردگی همرنگ یا معمولی داشته باشید، جرم گیری جواب نخواهد دارد. محلول جرم گیری نمی تواند رنگ این مواد را تغییر دهد. به این ترتیب با جرم گیری فقط زردی این قسمت را نمایانتر می کنید. بنابراین بهتر است قبل ازاستفاده از هر روش سفید کردن دندان حتماً با دندانپزشکتان مشورت کنید.

عوارض جانبی جرم گیری دندان
جرم گیری کردن دندانها می تواند تاثیرات حانبی هم داشته باشد. دندانها ممکن است حساس شوند (حساسیت گرم و سرد) و همچنین وقتی از محلول جرم گیری استفاده می کنید، ممکن است لثه هایتان اسیب ببینند. از جمله سایر عوارض می توان به گلو درد، درد دندانها، سوزش یا خارش بافت ها و سردرد اشاره کرد.

مردم دندان آبی
در مورد سفید کردن دندانها هم نباید افراط کرد. رنگ ناشی از بسیاری از درمان ها غیرطبیعی است. باید اجازه دهید دندانهایتان مروارید گونه سفید شوند. متاسفانه بعضی افراد بیش از اندازه از جرم گیری استفاده می کنند. من این دسته از افراد را مردم دندان آبی نامیده ام. همه شما حتماً آنها را دیده اید. دندانهای آنها یک سایه آبی رنگ دارد. این افراد باید درحدی جرم گیری کنند که سفیدی دندانهایشان با سفیدی چشم هایشان هماهنگی داشته باشد.

تاثیر جرم گیری چه مدت زمان باقی می ماند؟
یادتان باشد سفید کردن دندانها همیشگی نیست، چون دندانهایتان دوباره به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد. افرادیکه بیش از اندازه از موادغذایی و نوشیدنی هایی استفاده می کنند که باعث تغییر رنگ دندانها می شود، در کمتر از یک ماه، دندانهایشان دوباره تغییر رنگ می دهد. اما آندسته از افرادیکه سعی می کنند کمتر از این موادغذایی و نوشیدنی ها استفاده کنند، ممکن است بتوانند آن سفیدی را تا یک سال یا بیشتر هم نگه دارند.

مسئله ای که باید به خاطر داشته باشید این است که پس از استفاده از اینگونه مواد، سریعاً دندانهایتان را شستشو داده و مسواک بزنید.

بهداشت دندانهایتان باید در راس مسائل بهداشتی شما قرار گیرد. حداقل روزی دو مرتبه دندانهایتان را مسواک کنید و یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. برای از بین بردن لکه ها روی سطح دندان و زردی دندانها از خمیردندانهای سفید کننده (یک یا دو بار در هفته) استفاده کنید. در سایر زمانها از خمیردندان معمولی استفاده کنید.

برحسب روشی که برای سفید کردن دندانهایتان به کار می گرید، ممکن است هر ۶ ماه یکبار بعد از یک تا دو سال، نیاز به بازبینی دوباره دندانهایتان باشد. اگر سیگار می کشید یا بیش از حد از نوشیدنی هایی که ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود استفاده می کنید، احتمالاً این بازبینی باید زودتر انجام گیرد.

hi dr!
     
#397 | Posted: 9 Jul 2011 04:15
آستیکماتیسم در کودکان

آستیکماتیسم زمانی اتفاق می افتد که قرنیه چشم شکل متقارن و کروی طبیعی خود را ندارد. در عوض قرنیه مانند شکل پشت قاشق که در یک طرف پهن تر از طرف دیگر است، می باشد. بعلت شکل نامتقارن قرنیه، چشم نمی تواند نور عبور کرده از خود رابه درستی بر شبکیه چشم بیاندازد. بنابران بینایی می تواند درهر فاصله ای تار شود.علایم آستیکماتیسم در کودکان چیست؟

در آستیکماتیسم حاد،شخص در هر فاصله ای تار می بیند. ولی در موارد ملایم آن این تار دیدن تنها در برخی از فواصل وجود دارد. شخص دچار آستیکماتیسم در هنگام فوکوس کردن برای خواندن یا دیدن دچار سر درد، خستگی و یا خشک شدن چشم می شود.

عوامل بروز آستیکماتیسم چیست؟


زمانیکه چشم جنین در داخل رحم مادر شکل می گیرد،عوامل متفاوتی از جمله موارد ژنتیکی، ارثی و همچنین عوامل محیطی می توانند بر روی شکل قرنیه اثر گذاشته و آنرا نامتقارن کنند. اما اینکه این عوامل دقیقاً چگونه بر چشماثر می گذارند کامل مشخص نیست.


تشخیص آستیکماتیسم چیست؟

تشخیص باید توسط جراح چشم و یاچشم پزشک پس از معاینه کامل تشخص داده شود. در کودکان زیر ۲ سال که نمی توانند به چشم پزشک بگویند که چه می بینند، از یک تست خاص که از نورهای منعکس کننده استفاده می کند استفاده می شود.

.درمان آستیکماتیسم چیست؟


اغلب موارد آستکماتیسم با عینک زدن برطرف می شوند. در مور آستکماتیسم های خفیف نیازی به درمان وجود ندارد و آستکماتیسم خود به مرور زمان برطرف می شود.
در مورد آستکماتیسم های حاد، می توان شکل قرنیه را از راه جراحی و یا بااصلاح از طریق لیزر به طور متقارن در اورد. البته پیش از این کار حتماً باید با یک جراح چشم مشورت و صلاحدید شود.

hi dr!
     
#398 | Posted: 9 Jul 2011 04:16
مشکلات چشم ناشی از کار با کامپیوتر (CVS)

با فراگیرتر شدن بکارگیری کامپیوتر تعداد کسانیکه از مشکلات چشمی ناشی از کار با کامپیوتر رنج می برند روبه افزایش می باشد.

علائم CVS
علائم شایع CVS عبارتند از: خستگی، خشکی چشم، سوزش، اشک ریزش و تاری دید. درد در ناحیه گردن و شانه ها نیز شایع است.

علت CVS

چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور می بینند. علت این امر این است که حروف چاپی کنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه های آنها واضح تر است حال آنکه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه ها به وضوح حروف چاپی نیستند.
یکی از دلایل، کاهش میزان پلک زدن است. افراد هنگام کار با کامپیوتر تقریبا ۵/۱ حالت عادی پلک می زنند. این مسأله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر روی موضوع کار سبب می شود تا پلک ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشک موجود در سطح چشم سریعتر تبخیر می شود.
پیشگیری از CVS

پلک زدن ارادی و در موارد خاص استفاده از قطره اشک مصنوعی باعث خشکی چشم می شود.
مانیتور را در فاصله ۵۰ – ۶۰ سانتی متری از چشم قرار دهید. مرکز مانیتور باید حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینکه باعث می شود پلک ها پایین تر قرار گیرند و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد.
هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید پرده ها را بکشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی کاهش دهید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب کاهش کنتراست و خستگی چشم می شود. این مسأله بخصوص زمانیکه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.
هر ۱۰ دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت ۱۰ ثانیه به نقطه ای دور نگاه کنید تا با استراحت عضلات چشم خستگی چشم ایجاد نشود.
هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز کردن هنگام کار طولانی با کامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که کف پاها روی زمین قرار داشتهو زانوی شما در زاویه ۹۰ درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیک دستان شما قرار داشته باشد.
اگر در صورت رعایت تمام موارد فوق در هنگام کار با کامپیوتر دچار علائم CVS می شوید، به چشم پزشک مراجعه نمائید. گاهی با تجویز یک عینک مخصوص برای دید متوسط مشکلات حل می شوند.

hi dr!
     
#399 | Posted: 9 Jul 2011 04:17
روش صحیح مسواک زدن

در این جا یک روش ساده جهت مسواک زدن را بیان مینماییم. دقت نمایید که چون مسواک زدن یک کار عملی است لذا نیاز به آموزش عملی دارد و از طریق نوشتارهای نظری نمی توان به روش صحیح آن مسلط شد.

۱٫ همیشه هنگام مسواک زدن از یک فک شروع کرده (بالا یا پایین تفاوتی ندارد) و پس از تمیز کردن تمام دندان های موجود در آن فک به سراغ دندان های فک مقابل بروید.

۲٫ همیشه هنگام مسواک زدن از دندان های انتهای یک فک شروع کرده و به تدریج و به صورت منظم تک تک دندان ها را تمیز نمایید تا به انتهای دیگر همان فک برسید. در مسواک زدن نامنظم و پراکنده که مسواک در فک بالا و پایین سمت راست و چپ دهان بدون ترتیب خاصی حرکت می کند همیشه تعدادی از دندان ها جا افتاده و تمیز نشده باقی می مانند. لازم بتذکر است که تعیین نوع مسواک بعهده دندانپزشک می باشد.
۳٫ با توجه به اندازه مسواک بهتر است دندان ها را دو تا دو تا یا سه تا سه مسواک نماییم. هر دندان دارای یک سطح جونده، دو سطح طرفی و دو سطح بین دندانی می باشد که بایستی تمام این سطح ها با دقت و به طور کامل تمیز شوند. تمیز شدن سطح های بین دندانی با کمک مسواک های عادی مقدور نبوده و بایستی در این نواحی از نخ دندان یا مسواک های مخصوص بین دندانی استفاده نمود.

۴٫ در روش باس که بهترین روش جهت تمیز کردن دندان ها می باشد موهای مسواک با زاویه ۴۵ درجه (نسبت به محور طولی دندان ها) روی سطح لثه قرار گرفته وموهای مسواک داخل شیار لثه قرار می گیرد و مسواک با حرکت لرزشی بصورت جلو- عقب حرکت می کند. بایستی دقت کرد که در مسواک زدن فقط دندان ها تمیز نمی شوند بلکه لثه نیز تمیز شده و ماساژ می خورد. این حرکت برای هر دو دندان حداقل باید ۱۰ بار تکرار شود تا مطمئن شویم که پلاک میکروبی از آن سطح به طورکامل برداشته شده است.
۵) پس از تمیز شدن اولین قسمت (دو دندان اول)، بایستی سراغ دو دندان مجاور رفت و همان کار را تکرار نمود و این کار را با تمیز شدن کامل مابقی دندان های آن فک ادامه داد. پس از تمیز شدن سطح بیرونی دندانها بایستی سطحهای داخلی آنها را با همان روش تمیز کرد. سپس باید سطح جونده دندان ها را با حرکات رفت و برگشت مسواک به طرف جلو و عقب تمیز نمود.

سپس، پشت آخرین دندان های هر چهار طرف دهان را به دقت تمیز می نماییم. سطح داخلی دندان های جلو در فک بالا و پایین جداگانه مسواک زده می شوند. مسواک زدن صحیح با روش فوق که روش ساده ای نیز می باشد حداقل ۵ – ۱۰ دقیقه زمان می برد. بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی ثابت می باشند بایستی علاوه بر مسواک عادی خود از مسواک های مخصوص ارتودنسی نیز استفاده نمایند.

بیمارانی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند ولی برای جبران آنها اقدامی نکرده اند بایستی دقت مضاعفی بخرج دهند تا سطح ها کناری دندان های مجاور محل بی دندانی بطور کامل تمیز گردد و چون در اکثر موارد تمیز کردن این سطح ها با مسواک عادی امکان پذیر نمی باشد لذا بایستی از مسواک های تک مویی یا Unituft استفاده نمایند.

با کمک این مسواک ها می توان کناره های جانبی دندان ها را به خوبی تمیز نمود. گاهی بیمار توانایی تمیز کردن تمام سطح های دندان های خود را ندارد. بخصوص در مواردی که روکش های متعدد در دهان وجود دارد، در این موارد می توان از دستگاه هایی استفاده نمود که آب را با فشار زیاد به اطراف و روی دندان ها پرتاب می کند.

دو نمونه از این دستگاه ها واترجت و واترپیک نام دارند.

گاهی یک فرد از نظر فیزیکی توانایی انجام یک برنامه بهداشتی و مسواک زدن دقیق را ندارد. (بطور مثال بیماران بستری یا ناتوان) که در این موارد مسواک های الکتریکی (برقی) می توانند جایگزین مناسبی برای مسواک های عادی باشند. در انتهای دسته برخی از مسواک ها یک مخروط پلاستیکی وجود دارد که جهت ماساژ لثه در نواحی بین دندان ها طراحی شده و نقشی در تمیز کردن سطح های مختلف دندانی ندارد.

hi dr!
     
#400 | Posted: 9 Jul 2011 04:17
چاقی یکی از مشکلات عمده انسان مدرن است


می توان گفت امروزه چاقی یکی از مشکلات عمده انسان مدرن است چرا که علاوه بر، برهم زدن زیبایی ظاهری وی، در قیاس با جهان زیبای پیرامون ، مشکلات فراوانی را ، از جمله بیماریهای مختلف جسمی و روحی، برای او در پی دارد.
البته دنیای مدرن هم این مشکل را به فراموشی نسپرده، بلکه روشهای گوناگونی را برای درمان چاقی ، سلولیت و ایجاد تناسب اندام در اختیار ما قرار داده است. مطلب حاضر نگاهی اجمالی به این تکنولوژیها و کاربردهای آنها دارد.

بطور کلی می توان گفت همه این سیستم ها یک هدف مشترکی را دنبال می کنند و آن ، برگرداندن اندام فرد به حالت طبیعی است که به دلیل عوامل گوناگون مانند چاقی و سلولیت، شکل و شرایط طبیعی خود را از دست داده است.

بنابراین شناخت و درک بهتر عملکرد سیستم های نوین در سایه شناسایی عوامل و علائم از دست رفتن تناسب اندام میسر خواهد بود. این عوامل، تنها چاقی و سلولیت نیستند بلکه عوامل گوناگونی را شامل می شوند. که هر کدام درجات مختلفی از عدم تناسب اندام را ایجاد می کنند. شایان ذکر است برخی از این عوامل خود نتیجه روش های دیگر درمان چاقی و سلولیت ، که به طور دقیق و علمی اجرا نشده اند، محسوب می شوند. مانند رژیم درمانی و لیپوساکشن.
در موارد زیر شرایط طبیعی بدن به هم خورده و درجاتی از عدم تناسب و بدشکلی اندام ها به وجود می آید:
۱) انباشتگی چربیها به صورت موضعی تا چاقی عمومی
۲) سلولیت (تغییرات بافت همبند به همراه تجمع چربیها در آنها، اغلب در نواحی شکم، پهلو و ران ها)
۳) از دست دادن سریع وزن
۴) کاهش الاستیسیتی پوست
۵) بعد از درمانهای غیر دقیق و غیر علمی با لیپوساکشن یا رژیم درمانی
۶) بعد از اعمال جراحی بزرگ
۷) ادم و فیبروز بعد از جراحی
افزایش سن و پیری زودرس
۹) اسکارهای پوستی مانند سوختگی ها

همانگونه که ملاحظه می کنید موارد فوق حاصل علل و عوامل گوناگونی بوده و دارای شرایط فیزیولوژیک مختلفی هستند بنابراین نمی توان صرفاً با به کارگیری یک تکنولوژی خاص همه آنها را درمان نمود و قطعاً نیاز به درمانهایی با اثرات و نتایج فیزیولوژیک مختلف می باشد. یکی از دلایل تنوع تکنولوژی های ارائه شده نیز همین است.
شناخت و درک صحیح از ساختار ، مکانیسم عملکرد و کاربرد تکنولوژی های مختلف درمان ، ضمن هدایت ما برای یک انتخاب صحیح ، برحسب نیاز، ارائه خدمات مناسب و کاملی را نیز فراهم می آورد.

سیستم های غیر تهاجمی

روش های غیر تهاجمی متعددی در درمان چاقی و ایجاد تناسب اندام وجود دارد که عبارتند از : رولروکیوم ، الکتروتراپی ، فتوتراپی ، اولتراسوند، ترموتراپی، لیزرتراپی، IR ، Pressure therapy و نیز انواع مختلفی از داروها و ژل ها.
همه این روشها با وجود تنوع و تفاوت زیاد در ساختار، در عمل، تقریباً با پاتوفیزیولوژی مشترکی به بهبود تناسب اندام کمک می کنند.

این مکانیسم های پاتوفیزیولوژی عبارتند از:

 افزایش microcirculation
 افزایش متابولیسم
 بهبود درناژ لنفی
 کاهش سایز سلولهای چربی
 تحریک فیبرهای عضلانی و …

اما باید دانست که هر کدام از روش های فوق دارای تفاوت های اختصاصی نیز هستند که موارد کاربرد و یا منع مصرف ویژه آنها را ایجاد می کند.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 40 از 64:  « پیشین  1  ...  39  40  41  ...  63  64  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites