تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک)

صفحه  صفحه 42 از 64:  « پیشین  1  ...  41  42  43  ...  63  64  پسین »  
#411 | Posted: 9 Jul 2011 04:25
جلوگیری از خشکی پوست در سرما

با شروع زمستان و فصل سرما ؛ خشکی ، پوسته پوسته شدن و التهاب دست ها از زیبایی آنها می کاهد ، ضمن این که در این فصل ناخن ها دیرتر از فصل گرما رشد کرده و شکننده تر می شوند.

البته با پرداختن به نکات زیر می توان از خشکی پوست دست جلوگیری کرد و زیبایی آن را حفظ نمود. توجه داشته باشید ، شستن زیاد دست ، باعث خشکی بیشتر آن می شود .

سعی کنید دست های خود را کمتر بشویید و اگر مجبور شدید ، فقط کف دست را بشویید . چرا که پوست روی دست حساس تر است .
سعی کنید برای خشک کردن دست ، از حوله های نخی استفاده کنید . البته خشک کردن دست فقط در حدی باشد که آب آن گرفته شود و مقداری رطوبت روی آن باقی بماند .

در ضمن از شستن دست با آب داغ پرهیز کنید . کرم های مرطوب کننده نیز تاثیر خوبی بر پوست دارند . هنگام شست و شوی ظرف ها حتماً از دستکش استفاده نمایید .

همچنین هنگام انجام کاری که با گرد و خاک زیاد همراه است ، استفاده از دستکش های نخی لازم است ، زیرا گرد و خاک یکی از عوامل خشکی پوست محسوب می شود . در روزهای سرد نیز ، هنگام خروج از منزل از دستکش پشمی استفاده نمایید ، چون سرما نیز یکی دیگر از عوامل خشکی پوست دست به شمار می آید .
۳/۱ فنجان گلیسیرین ، ۳/۱ فنجان روغن زیتون ، یک قاشق سوپ خوری آبلیمو ویک قاشق سوپ خوری روغن بادام را با یکدیگر مخلوط کرده ، در شیشه ای در بسته نگهداری کنید و هرشب با پنبه به پوست دست خود بمالید. قابل ذکر است که این محلول را نمی توان مدت زیادی نگهداری کرد.

اگر روی دست های شما قرمز ، خشک و ملتهب و ترک خورده است ، کمی گلیسیرین و به اندازه ۳/۱گلیسیرین ، آب لیمو را در شیشه ای ریخته ، تکان دهید و ۲ یا ۳ با در روز و شب با پنبه روی دست بمالید . پس از مدت کوتاهی از نرمی و لطافت دست های خود حیرت زده خواهید شد.
یکی دیگر از مخلوط هایی که پوست دست ها را نرم و لطیف می سازد ، مخلوط گلیسرین ، آب گوجه فرنگی تازه و کمی نمک است. روش دیگر قرار دادن دست ، در آرد جو است . به این ترتیب که دست را در یک کاسه محتوی آرد جو قرار داده ، به آرامی ماساژ دهید.

سپس با آب سرد بشویید و کرم بمالید . بعد از چند دقیقه دوباره روی دست ها کرم بمالید .

این کار سلول های مرده پوست که ایجاد خشکی کرده اند، را از بین می برد.

hi dr!
     
#412 | Posted: 9 Jul 2011 04:26
رنگ موی مناسب برای موهای شما ؟

آنهایی که موهایی مشکی دارند، دوست دارند موهایشان را بلوند کنند و آنهایی که موهایی به رنگ روشن‌تر دارند، تمایل دارند. که با استفاده از رنگ مو، موهایشان را تیره کرده و چهره‌ای متفاوت را تجربه کنند.

حالا فکرش را بکنید با هزار ذوق و شوق موهایتان را رنگ کنید و اصلا آن رنگ به شما نیاید، چه حالی پیدا می‌کنید؟

رنگ‌ موهای موقت می‌تواند چاره کار شما باشند. رنگ‌موها انواع متفاوتی دارند که رنگ موی موقت یکی از آنهاست. این رنگ‌ها فقط به اندازه یک بار شامپو زدن موها دوام می‌آورند و به آسانی با یک بار استحمام از روی سطح موها پاک می‌شوند.
این رنگ‌ها فقط ساقه مو را می‌پوشانند. بنابراین برای اینکه امتحان کنید که آیا رنگ جدید مورد نظرتان به چهره شما می‌آید، می‌توانید از این رنگ موها استفاده کنید و در صورتی که از نتیجه کار راضی بودید به سراغ انواع دائمی‌تر همان رنگ مو بروید.

اما رنگ‌هایی هستند که به اندازه چهار تا شش بار شامپو زدن روی موها دوام می‌آورند، اینها رنگ موهای نیمه دائم یا نیمه موقتی هستند.

اگر موهایتان سفید شده است، این رنگ مو را به شما پیشنهاد می‌کنیم چون پوشانندگی خوبی روی موهای سفید دارد.

این رنگ موها خاصیت تقویت‌کنندگی دارد، ولی توجه کنید که به دلیل آنکه فاقد پروکسیدهیدورژن (آب اکسیژنه) هستند نمی‌توانند موهای شما را بی‌رنگ یا روشن کنند.

رنگ‌ موهایی که معمولا از فروشگاه‌ها و یا سالن‌های آرایش تهیه می‌کنید، رنگ موهای دائمی هستند. در رنگ موی دائمی از آمونیاک و آب اکسیژنه (پراکسیدهیدروژن) برای رنگ کردن مو استفاده می‌شود.
مولکول‌های رنگ وارد پوسته مو شده و با شست و شو از بین نمی‌روند.

این محصول بر رنگدانه‌های مو اثر می‌گذارد و آنها را روشن‌تر می‌کند، به همین علت است که یک رنگ مو روی موهای افراد گوناگون به رنگ‌های متفاوت درمی‌آید.

این رنگ مدت بیشتری روی موها دوام می‌آورد. پراکسیدهیدورژن (آب‌ اکسیژنه) یک ماده شیمیایی است که به عنوان کاتالیزور عمل می‌کند و یک فرآیند شیمیایی را به راه می‌اندازد که طی آن، رنگ به صورت مستمر بر روی مو قرار می‌گیرد.

اکسیدان‌ها، قدرت‌های متفاوتی دارند.
اکسیدان (۱۰)VOI‌ رنگ را فقط به مقدار جزئی باز می‌کند، (۲۰)VOI‌ قدرت بازکنندگی و روشن کنندگی بالایی برای پوشاندن موهای سفید دارد و اکسیدان (۳۰)VOI‌ قدرت و روشن‌کنندگی بالا با کمترین میزان رنگ را دارد.

hi dr!
     
#413 | Posted: 9 Jul 2011 04:27
نکات بهداشتی در رابطه با گوشت ماهی و مشخصات ماهی تازهالف: شکل عمومی
ماهی تازه صید شده سطح بدنش را قشر لزجی فرا گرفته و دارای برق وجلای فسفری است.قشر لزج سطح بدن تا اندازه ای در اثر شستشوی بعد از صید از بین می رود .


ب: فلس ها
فلس ها یا پولک ها در ماهی تازه براق واتصالشان به بدن محکم است


ج: باله ها
در ماهی تازه وسالم باله ها دارای حالت طبیعی وشعاع آن هم باز است


د: چشم ها
چشم ها درخشان،شفاف،روشن وبرجسته بوده وتمام حدقه چشم را پر می کند.مردمک چشم سیاه وعریض وعنبیه طلائی وبندرت قرمز رنگ است


ه: برانش ها
در ماهی سالم سرپوش برانش ها کاملا حفره برانش ها را مسدود کرده است.رنگ پرده های برانش ها در ماهی سالم از صورتی تا قرمز پررنگ ودر انواع ماهیان متفاوت است.بوی مخصوص مرداب ار برانش ها کاملا حس می شود


و: صلابت نعشی
در ماهی تازه صید شده صلابن نعشی کاملا واضح است ولی پس از مدتی صلابت خود را از دست می دهد.در این حالت(تازه بودن)گوشت ماهی سفت،سخت ومرتجع بوده و در زیر فشار انگشت مقاومت کرده ،بطوریکه آثار انگشت بر روی ماهیچه آن باقی نمی ماند.


ز: آنوس وشکم
آنوس در ماهی تازه وسالم فرو رفته،رنگ پریده و بسته است وشکم آن نسبتا برآمده می باشد.


ح: بو
بوی طبیعی ماهیان تازه شبیه بوی مرداب می باشد


ی: اندرونه
برای بازرسی حفره داخلی و اندرونه شکافی از سوراخ آنوس تا ناحیه برانش ها ایجاد می کنند.در ماهی سالم اندرونه ها شفاف وبه رنگ سفید یا گلی و بی بو است


نکته:

* ماهی تازه حداکثر تا دو روز قابل نگهداری است.در صفر درجه سانتیگراد ماهی را می توان بمدت ۲ الی ۴ روز نگهداری کرد.به علت سریع الفساد بودن ماهی بهترین روش نگهداری آن انجماد می باشد.ماهی دودی در ۵ درجه سانتیگراد، بمدت پنج ماه وماهی شور بمدت ده ماه قابل نگهداری است.

ماهی شور و دودی از هر قسمتی که آسیب ببیند مورد تهاجم میکروب ها قرار می گیرد.در سردخانه باید ماهی را از مواد غذائی دیگر جدا نگهداری نمود زیرا بوی ماهی بوسیله مواد غذائی دیگر جذب می شود.

زری عنایتی

کارشناس آموزش سلامت

hi dr!
     
#414 | Posted: 9 Jul 2011 04:27
خطر خونریزی لثه در زنان بیشتر از مردان است

سلامت لثه ها و دندان ها نشانگر سلامت عمومی بدن به ویژه سلامت قلب است و باید توجه خاصی به آن مبذول داشت ، از جمله مشکلات لثه نیز خونریزی آن است که در زنان شایع تر است.
در مواردی خاص لثه ها دچار خونریزی های طبیعی می شوند که با اطلاع از آنها می توان از بروز صدمات جسمی بعدی جلوگیری نمود.

یکی از این موارد خونریزی لثه ها در دوران بارداری و بین ۲ تا ۸ ماه است. در این دوران لثه‌ ها قرمز ، ترد و آماده خونریزی هستند به ‌طوری که با یک مسواک ‌زدن ساده خونریزی می ‌کنند.

عامل اصلی این حساسیت ، تشدید پاسخ سیستم ایمنی بافت لثه به پلاک‌ ها ، در اثر افزایش پروژسترون خون است.

عواملی مانند مشکلات دهانه رحم ، مصرف سیگار و یا وزن کم بدن مادر طی دوران بارداری ممکن است خطر تولد نوزادان نارس را بالا ببرد اما به تازگی مشخص شده که وجود بیماری‌ های لثه در مادر باردار می ‌تواند منجر به تولد زودرس نوزاد او شود.

پس اگر مادری می‌ خواهد نوزاد سالم و بارداری کاملی داشته باشد ، باید قبل از تصمیم و اقدام به بارداری ، به درمان بیماری ‌های لثه ‌اش بپردازد.

مصرف انواع میوه ‌ها و سبزی ‌های تازه برای رفع این مشکل مفیدند. این مواد غذایی که منابع غنی از ویتامین‌ C هستند ، به حفظ سلامت لثه ‌ها کمک شایانی می ‌کنند. مصرف حداقل ۵ واحد میوه و سبزی تازه در روز لازم است.

خانم‌ هایی که از قرص‌ های ضد بارداری استفاده می ‌کنند نیز معمولا با مشکل التهاب لثه دست به گریبان هستند. هورمونی که در این ‌گونه مواد به ‌کار رفته است باعث افزایش میزان پروژسترون موجود در خون می ‌شود.

دوران یائسگی با بروز تغییراتی در مکانیزم بدن ممکن است موجب از بین رفتن و یا ایجاد تغییر در حس چشایی ، کاهش تولید بزاق در داخل دهان و در نتیجه خشکی دهان و نیز تشدید حساسیت دندان نسبت به نوشیدنی‌های سرد و گرم باشند که همین موارد نیز می تواند مشکلاتی را برای لثه ها ایجاد کنند.

hi dr!
     
#415 | Posted: 9 Jul 2011 04:28
چند نکته برای جوان ماندن پوست شما و راههای ضد پیری

آیا میدانستید:
آفتاب سوختگی ها، حمام آفتاب ها و برنزه کردن ها ممکن است ۲۰ سال شما را پیرتر کند.

استرس ممکن است ۳ سال و زندگی در شهرهای بزرگ و صنعتی ۵ سال و رژیم سخت ۱۰ سال به سن شما اضافه نماید.

طریقی که مادر شما پیر شده نشانگر خوبی است که شما در سن ۳۰ سالگی چه شکلی خواهید شد.

صاف ایستادن و خندیدن می تواند شما را ۱۰ سال جوانتر نشان دهد.

شرایط دندان های شما نیز می تواند به سن شما بیافزاید و هم از سن شما کم کند . حتما از پزشک معالجتان در مورد سفید کردن دندان ها و دیگر وسایل آرایشی راهنمایی بخواهید.

رژیم غذایی بسیار سخت پوست شما را دچار قحطی و کمبود مواد غذایی می کند. سریع از دست دادن وزن باعث افتادگی و افت پوست میشود.

هنگامیکه شما خوابیده اید میزان احیا و نوسازی سلول های پوست در بالاترین میزان خود می باشد.

ماهی به علت وجود مقدار زیادی از اسیدهای چرب در بهترین غذاست برای اینکه شما جوانتر به نظر برسید
سیگاری ها ۵ بار بیشتر از غیر سیگاری ها در معرض چین و چروک های عمیق در پوست دست و صورتشان هستند.

۱۵ سال پیش چیزی که یک کرم می توانست به شما بدهدتنها مرطوب کنندگی بود. اما ظهور اسیدهای هیدروکسی آلفا شروعی بود برای مراقبت و محافظت جدی از پوست که می توانست چروک های پوست شما را از بین برده و خاصیت ارتجاعی پوست شما را افزایش دهد. امروزه دانشمندان با کشف راه های بهتر برای مقابله با نشانه های پیری را با ارائه محصولاتی که اثری عمیق و چشمگیر بر روی پوست شما داشته باشند را ادامه می دهند.

hi dr!
     
#416 | Posted: 9 Jul 2011 04:29
شب ها بدون فکر کردن به مسائل استرس زای روزانه بخوابید

افراد در خواب رشد می کنند برای رشد کردن بهتر و کامل تر پزشکان به افرادی که در حال رشد هستند توصیه میشود شب ها بدون فکر کردن به مسائل استرس زای روزانه بخوابند.


خواب خوب به بدن کمک می کند تا انرژی تازه و مفیدی بدست آورد بی خوابی زودتر از بی غذایی باعث مرگ انان می شود اگر افراد به خصوص کودکان به اندازه ی کافی نخوابند علاوه بر خسته و کسل بودن بد اخلاق می شوند و قدرت یادگیری آن ها نیز به شدت کاهش ی یابد.

تمام افراد به یک اندازه به خواب نیاز ندارند با افزایش سن معمولا مقدار خواب کم می شود هر فرد باید به قدری بخوابد که روز بعد احساس خواب آلودگی نکند.

یکی نشانه های کم خوابی خمیازه کشیدن است که از قبل تولید می شو افراد در زمان خواب بهتر است لباس نخی گشاد و راحت بپوشند جای خواب بهتر است خیلی سرد یا گرم نباشد و تا د امکان تاریک باشد قبل از خواب از خوردن نوشیدنی هایی که مقدار کافئین بالایی ارند مثل نوشابه و چای و قهوه باید به شدت پرهیز کرد و بهتر است برای جلوگیری از شکم درد های شبانه ۲ ساعت شام زودتر خورد.

معمولا خواب ما در ابتدا سبک است و زفته زفته عمیق می شود در مرحله ی خواب سبک فرد نیمه هوشیار است ولی صحبت های اطرافیان خود را هم می شنود اما بعد از اینکه در خواب عمیق فرو رفت به شدت ضربان قلب و تنفس وی به کمترین میزان می رسد اگر فرد را در این مرحله از خواب بیدار کنند چند دقیقه طول می کشد تا فرد هوشیار شود راه رفتن در خواب نیز در این مرحله اتفاق می افتد و افزایش قدرت حافظه، درک، سیاه و سفیدی موها، و …. در طول خواب عمیق اتفاق می افتد.

hi dr!
     
#417 | Posted: 9 Jul 2011 04:29
پیام های بهداشتی جهت پیشگیری از بیماریهای اسهالی

- همواره آب سالم و بهداشتی بنوشیم و از مصرف آب رودخانه – چاه – آبهای سطحی جداً خودداری نمائیم .

۲- در پارک به تابلوهای هشدار دهنده و مشخص کننده آب شرب و آب فضای سبز توجه نموده و از مصرف آب فضای سبز جهت آشامیدن جداً خودداری نماییم .

۳- هرگز از آب رودخانه برای آشامیدنی استفاده ننموده و در صورت عدم دسترسی به آب مطمئن ، آن را جوشانیده و سپس مصرف کنیم .

۴- با مصرف مواد غذایی اسیدی از قبیل آب لیمو ، نارنج و به همراه هر وعده غذا از ابتلا به انواع بیماریهای اسهالی از جمله وبا پیشگیری نمائیم .

۵- برای پیشگیری از ابتلا به برخی از بیماریهای اسهالی از جمله و با شستشوی دستها قبل از خوردن غذا ضروری می باشد

- قبل از تهیه غذا یا هنگام سرو کردن آن

- قبل از خوردن غذا یا هنگام غذا دادن به کودک

- بعد از دستشوئی رفتن یا شستن کودک

۶- هرگز از فروشندگان دوره گرد مواد غذایی و خوراکی خریداری نکنیم .

۷- غذای پخته و سالم استفاده کنیم .

۸- میوه جات و سبزیجات خام را قبل از مصرف شسته ، ضد عفونی و گندزدائی نماییم .

۹- مواد غذایی را از دسترس حشرات ، جوندگان و سایر حیوانات دور نگهداریم .

۱۰- شستن میوه و سبزیجات و ظروف غذا در آبهای جرای منجر به بروز بیماری های اسهالی از جمله اسهال خونی و آمیبی می شود .

۱۱- از توالت بهداشتی جهت دفع صحیح فضولات انسانی استفاده نمائیم .

۱۲- از شنا کردن در آبهای آلوده یا آبهایی که به سالم بودن آن مطمئن نیستیم بپرهیزیم .

۱۳- در صورت مشاهده علائم بیماریهای اسهالی به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمائیم .

روش سالم سازی سبزیجات و میوه جاتمرحله اول : پاکسازی پاک کردن سبزی و شستشوی اولیه با آب سالم .

مرحله دوم : انگل زدایی

اضافه کردن ۵- ۳ قطره مایع ظرفشویی با ازاء هر لیتر آب مصرفی و نگهداری سبزیجات در کفاب به مدت ۵ دقیقه

مرحله سوم : ضد عفونی

برای از بین بردن میکروبهای بیماریزا به مقدار یک گرم ( نصف قاشق چایخوری ) پودر پرکلرین را در ظرفی محتوی ۵ لیتر آب ریخته کاملا حل کنید ، سپس مدت ۵ دقیق سبزیجات انگل زدایی شده را در این محلول قرار می دهیم .

مرحله چهارم : شستشوی مجدد سبزی ضد عفونی شده را مجددا با آب سالم بشوئید تا باقی مانده کلر یا مواد ضد عفونی کننده از آن کاملا جدا شود و پس از شستشوی نهایی سبزیجات را با اطمینان مصرف کنید .

hi dr!
     
#418 | Posted: 9 Jul 2011 04:29
روش نگه داری سیب زمینی

برای انتخاب سیب زمینی با کیفیت مرغوب ، باید بافت آن سفت ( رسیده ) ، یک نواخت ، خشک و سالم باشد . محصول تازه ی سیب زمینی که به طور کامل رسیده نباشد دارای پوست لطیفی است که چنان چه با انگشت شست به طور آهسته به آن ( بوست آن ) فشار وارد آوریم ف جدا می شود .

اصولا سیب زمینی های دارای لکه و زخم ، کپک زده و غیر یک نواخت مناسب نیستند ، هم چنین سیب زمینی هایی که از درون سیاه شده و یا پوست آن آسیب دیده و یا نقطه هایی سیاه ، سیاه روی پوست ان و جود دارد ، نباید نگه داری شوند .

هم چنین سیب زمینی هایی که سبز رنگ و یا دارای حلقه های قهوه ای در داخل باشند نباید مصرف شوند . به طور کلی برای نگه داری سیب زمینی باید از محصول سالم ( درونی و بیرونی ) استفاده شود . هنگام نگه داری سیب زمینی باید عاری از خاک باشد ، ضمنا سیب زمینی نباید با میوه ، آجیل ، تخم مرغ یا فرآورده های لبنی در یک جا نگه داری شوند ، زیرا این محصولات بوی سیب زمینی را جذب می کنند .

سیب زمینی ها را در محل خنک و تاریک نگه داری کنید ، در ضمن سیب رمینن را می توان در یک کیسه پلی اتیلنی ( نایلکس یا کیسه فریرز ) قرار داده ، سپس در یخچال ( قسمت زیرین ) به مدت دو هفته نگه داری کرد .

تذکر :

برای تهیه چیپس و یا خلال ، از سیب زمینی های درشت استفاده کنید . هم چنین سیب زمینی ای برای مصرف مرغوب است که هنگام پخته شدن از هم پاشیده و یا تیره رنگ نشود .

hi dr!
     
#419 | Posted: 9 Jul 2011 04:30
انواع موی سر و روشهای شستشوی آنها

موی سر حالات مختلفی دارد به شرح آن خواهیم پرداخت . مو از نظر ارگانیسم ساختمانی د رهمه یکسان است و فرقی با همدیگر ندارد .

آن تفاوت ظاهری که د رموهای آدمیان می بینیم فقط حالت موها است که با یکدیگر متفاوت می باشد .

برای شناخت حالات مختلف مو فقط در میزان چربی و خشکی درآن است و ازاین نظر موها را به سه دسته ی کلی تقسیم می باشند. مثلا

موهای چرب : چرب ، چرب شدید ، چرب معمولی
موهای عادی : چرب عادی ، خشک عادی
موهای خشک :خشک معمولی ، خشک و خشک شدید


تقسیماتی که برای حالات مو در نظر گرفته شده مولود پوست می باشد که خود ناشی از فعالیت غدد چربی زیر پوست است که نوع و حالت موها را مشخص می سازد . حالت مو که مدیون پوست سر ممی باشد چربی و خشکی پوست نیز بستگی مستقیم به ترشح غدد چربی در پوست دارد .

به همین جهت لازم است که درباره غدد چربی به توضیح بیشتری داده شود .

درهر سانتی متر مربع پوست سر در حدود ۵ عدد غدد چربی وجود دارد . کار این غده ها ترشح چربی می باشد . این ضمایم پوستی از جایی چربی نمی گیرند بلکه خود عامل مستقیم تولید آن هستند .

وقتی غده ها چربی را می سازند از طریق لوله ی مجاری آنرا به خارج پوست بدن که احتیاج به این چربی دارد هدایت می کنند. زیرا در نبود آن پوست ترکیده و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و کمبودش را به هر طریق که شده باید جبران کرد ، در غیر اینصورت خطراتی در بر خواهد داشت .

زیادی چربی نیز باعث مزاحمت می گردد بطوریکه روی پوست سر جاری شده و این عمل موجب می شود که روی روزنه های پوستی را بپوشاند و عمل تنفس پوستی اکسیژن گیری را مختل می سازد و محیط نامناسبی را برای موها فراهم کند و سرانجام ریزش شدید موها را سبب میگردد .

اگر چربی پوست سر زیاد باشد می گویند پوست سر چرب است و چنانچه غدد در کار خود کم کاری کنند می گویند پوست سر خشک است واگر غده ها فعالیت عادی و طبیعی داشته باشند می گویند پوست سر معمولی است و این حالت ایده آل برای پوست و مو می باشد.

شستشوی موی سر

منظور از شستشوی موی سر تمیزی و بهداشت آن به نظر می آید و معنای شستشو هم همین است ولی اگر به ژرفای مطلب بیشتر تعمق کنیم به این نتیجه می رسیم که نظافت سر را می توان با روشی انجام داد که هم موها تمیز شود و هم بر وفق مراد پوست و موی سر باشد .

می دانیم که حالات موها با بکدیگر متفاوت است و چنانچه قبلا توضیح داده شد در اصل سه حالت برای موها وجود دارد، چرب ، طبیعی و خشک .

اگر چنین فکر کنیم که هر سه این حالات را به یک نوع باید شست اشتباه کرده ایم ، زیرا یک نوع شستن موی سر فقط می تواند یکی از این سه نوع را در بر گیرد و در مورد دو نوع دیگر آن درست درنمی آید و تازه معلوم نیست که این نوع اول روش درستی باشد.

به هنگام نظافت موها باید نوع آنرا در نظر داشت و همینطور مواد پاک کننده ی آنرا و مهمتر اینکه روش شستشو باید بر مبنای اصولی و صحیح انجام شود تا علاوه بر شستشو باید بر مبنای اصولی و صحیح انجام شود تا علاوه بر شستشو و بهداشت بتوانیم پوست سر و موها را به حالت دلخواه کنترل کرده چربی و خشکی موها را به سوی نرمال سوق دهیم و همینطور برای شستشوی مو های سر باید جدول زمانی دقیق تنظیم نماییم .

اغلب مشاهده شده که بعضی ها به هر شکلی که دوست دارند سرشان را می شویند نه مراعات زمان را می کنند و نه به مواد شستشو اهمیت می دهند و نه روش صحیح شستن را به کارمی گیرند . اینان موهایشان بیشتر در معرض خطر ریزش قرار دارد. سر را حتما یک روز درمیان بدون خشونت ، بدون چنگ زدن و بدون برس کشیدن ، بدون ماساژ دادن شستشو داد ،

در موقع شستشو باید موها را در کف دستها قرار داد ، و بطور دورانی آنها را شست . این طرز شستشو یک قانون کلی است و کسانیکه از این روش پیروی کنند حداقل از نظر شستشو ریزش غیر طبیعی نخواهند داشت .

الف ـ طریقه شستشوی موهای چرب

به طور تقریب در حدود نود و پنج درصد مردم دارای پوست سر چرب می باشند و بالا بودن این آمار بستگی به همان روش غلطی دارد که از دوران طفولیت آغاز می شود . این نوع موها را فقط یک روز در میان بدون چنگ زدن ، ماساژ دادن ، برس کشیدن باید سشتشو داد بدین ترتیب که موها را در کف دستها قرار داده و بطور دورانی پوست سر را می شویم بی آنکه ناخنها و یا نوک انگشتان پوست سر تماس حاصل کند دو دست شستشو در هر بار استحمام کافی می باشد .

ب ـ طریقه شستشوی موهای خشک

بطور تقریب دو درصد مردم دارای پوست سر خشک می باشند و از خشکی بیش از اندازه موها رنج می برند برای رفع این مشکل از نظر شستشو به ترتیب زیر عمل می کنیم.

برای نظافت و شستشوی این موها می توان دو روز درمیان موها را شست ولی بهتر آن است از قاعده کلی استفاده کرده و همان یک روز درمیان بدون خشونت و به آرامی سر را شستشو داد ، البته با ماساژ بسیار آرام و بدون چنگ زدن و برس کشیدن موها پوست سر را باید شست دو بار شستشو در هر وهله استحمام کافی می باشد .

ج ـ طریقه شستشوی موهای عادی

موهای معمولی را که پوست سر نه چرب و نه خشک است بین روش شستشوی موهای چرب و خشک عمل می شود . مطلبی که باید تذکر داد اینست که کسانیکه به عللی موهایشان را از دست داده اند و یا طاس شده اند و یا موها را که از ته ماشین کرده انده اند می توانند با کف دستها به آرامی و بدون خشونت و تاکید پوست سر را کاملا بشویند.

روشهایی که گفته شد برای شستشوی انواع موهای سر می باشد و هر کس به علم به اینکه دارای چند نوع مویی می باشند می توانند از روشهای ذکر شده استفاده نمایند .

hi dr!
     
#420 | Posted: 9 Jul 2011 04:31
علل خستگی و راه پیشگیری

خستگی پدیده روحی و جسمانی است. خستگی روحی ناشی از عدم تمایلات و انگیزه­های روانی در انجام فعالیت­های مختلف است. در حالی که خستگی جسمانی هم می­تواند مکمل حالت روانی و هم متضاد با آن سبب بهبود خستگی شود. به طور کلی علل­های خستگی به شرح زیر خلاصه می­شود:

۱٫ معیوب بودن یک عضو یا بافت بدن

۲٫ نرسیدن اکسیژن کافی به بافت­ها به خصوص سلول­های عصبی و عضلانی

۳٫ اختلالات سیستم اعصاب مرکزی

۴٫ اختلالات سیستم هورمونی

۵٫ کمبود مواد غذایی به عنوان منابع انرژی

۶٫ عدم تمرینات برای آمادگی جسمانی

۷٫ عدم هماهنگی فعالیت­ها و تمرینات عادت شده با شرایط جدید

موارد ذکر شده به عنوان علل خستگی عمومیت دارد و عوامل دیگری نیز در بعضی افراد مشاهده می­گردد که بنای فردی دارد. اغلب آن­ها ممکن است منشاء ژنیتکی داشته باشد. تشخیص و بهبود این نوع موارد کمک بسیار مؤثری بر رفع حالت خستگی است.

با شناخت عوامل خستگی، راه­های پیشگیری ساده­تر می­شود. با وجود این که اساس خستگی به خصوصیات روحی و روانی فرد وابسته است. رفع خستگی­های ناشی از اختلالات جسمانی و تطابق فعالیت­های فیزیولوژیک با هماهنگی اعضاء شرکت کننده در این پدیده می­تواند محوری برای بهبود حالات روحی روانی حالات روحی روانی باشد.
به یاد داشته باشید، خستگی را بایستی بدون وقفه در تمرینات ورزشی با روش­های مناسب برطرف نمود. همان طوری که انتظار می­رود خستگی یک فرآیند چند منظوره پیچیده است و چنان چه برطرف نشود، ادامه تمرینات مسائل فیزیولوژیک حاصل از خستگی را پیچیده­تر می­نماید. مهم­ترین روش رفع خستگی انجام تمرینات بیشینه با تمام توان در دفعات و زمان­های متناوب است. حال با کاهش راندمان و بازده کار در محدوده ۶۰-۴۰% خستگی پدیدار نمی­گردد

hi dr!
     
صفحه  صفحه 42 از 64:  « پیشین  1  ...  41  42  43  ...  63  64  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites