تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک)

صفحه  صفحه 59 از 64:  « پیشین  1  ...  58  59  60  ...  64  پسین »  
#581 | Posted: 10 Jul 2011 05:42
مصرف خودسرانه و بیش از حد گیاهان دارویی، احتمال بروز مسومیت را به دنبال دارد

مشاور علمی مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم با هشدار نسبت به مسمومیت ناشی از گیاهان سمی، تاکید کرد: مصرف خودسرانه و بیش از حد گیاهان دارویی، احتمال بروز مسمومیت را به دنبال دارد.
دکتر کامبیز سلطانی نژاد، گیاهان را یکی از علل مهم بروز مسمومیت‌ها بویژه در کودکان زیر ۵ سال در بسیاری از کشورهای جهان دانست و افزود: به عنوان نمونه در مطالعات انجام شده در آمریکا، در دهه ۹۰ میلادی مشخص شد که علت ۵ تا ۱۰ درصد کل مسمومیت‌های گزارش شده به مراکز کنترل مسمومیت در این کشور در اثر تماس و مصرف گیاهان سمی بوده است.
این متخصص و استادیار سم شناسی، همچنین گفت: به دلایل مختلف توجه به مسمومیت ناشی از گیاهان سمی و تلاش در جهت افزایش سطح آگاهی شاغلان حرف پزشکی و عموم مردم در خصوص نحوه پیشگیری و درمان آن از طریق نهادهای متولی بهداشت و درمان کشور حائز اهمیت است.
وی اضافه کرد: شرایط اقلیمی و تنوع آب و هوایی در کشور ما منجر به ایجاد تنوع زیادی در گونه‌های گیاهی شده است که این امر خود موجب دسترسی مردم به انواع گیاهان دارویی و سمی در مناطق وسیعی از کشور می شود. از سوی دیگر، در سالهای اخیر، افزایش گرایش مردم به مصرف داروهای گیاهی و گیاهان دارویی، گاهی سبب مصرف گیاهان به صورت ناآگاهانه و خودسرانه با تصور داشتن ارزش دارویی و به منظور خود درمانی بیماری‌ها شده است.
مشاور علمی مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم با اشاره به این که مسمومیت با گیاهان در برخی از گروه‌های سنی و شغلی بیشتر مشاهده می‌شود، افزود: همان گونه که ذکر شد مسمومیت ناشی از گیاهان در کودکان زیر ۵ سال شیوع بیشتری دارد؛ چرا که کنجکاوی ذاتی کودکان در این محدوده سنی و وجود جذابیت در شکل و رنگ بخش‌های مختلف یک گیاه سمی مانند میوه، دانه و برگ آن، سبب می‌شود تا کودک به صورت اتفاقی و از روی کنجکاوی اقدام به بلع قسمت‌های مختلف یک گیاه سمی نماید.
برخی گیاهان تزیینی مانند دیفن باخیا و خرزهره موجود در منازل در صورت مصرف اتفاقی موجب بروز مسمومیت در انسان می‌شوند.
● مسمومیت ناشی از مصرف برخی گیاهان، کشنده است
سلطانی نژاد همچنین شیوع مسمومیت‌های گیاهی در کشاورزان، باغداران، شکارچیان و کارگران مزارع و گلخانه‌ها را به علت تماس بیشتر با انواع گیاهان سمی بیشتر دانست و تصریح کرد: بسیاری از گیاهان دارویی در صورتی که به صورت خودسرانه و با مقادیر بیش از حد مصرف شوند، می‌توانند سبب بروز مسمومیت در انسان شوند. علاوه بر آن برخی از انواع گیاهان تزیینی مانند دیفن باخیا و خرزهره که در باغچه‌های منازل و آپارتمان‌های مسکونی کاشته و نگهداری می‌شوند نیز می‌توانند در صورت مصرف اتفاقی موجب بروز مسمومیت در انسان شوند.
وی همچنین مسمومیت با گیاهان سمی را به دو بخش خفیف و شدید تقسیم کرد و یادآور شد: با این وجود برخی از گیاهان مانند شوکران، خرزهره، تاتوره، گل انگشتانه و کرچک قادر به ایجاد مسمومیت‌های شدید و حتی کشنده در انسان هستند که این امر خود نیاز به انجام اقدامات درمانی فوری، ویژه و انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی را اجتناب ناپذیر می‌کند.
مشاور علمی مرکز ملی اطلاع رسانی داروها و سموم گفت: شدت مسمومیت‌های گیاهی بستگی به عوامل متعددی مانند خصوصیات گیاه مانند جنس و گونه گیاه، سن گیاه، شرایط آب و هوایی محل رویش گیاه، مقدار و قسمت‌های مصرف شده گیاه نظیر میوه، برگ، ریشه و دانه و خصوصیات بیمار مانند سن، جنس، سابقه بیماری‌های زمینه‌ای و خصوصیات ژنتیکی دارد. به عبارت دیگر، شدت مسمومیت‌های گیاهی در افراد می‌تواند به صورت متفاوتی نسبت به همدیگر ظاهر شوند. از سوی دیگر، وجود مواد شیمیایی با ساختار متنوع در گیاهان به عنوان سموم گیاهی می‌تواند با تاثیر بر سیستم‌های زیستی بدن موجب بروز اختلال و آسیب شوند.
عضو هیات مدیره انجمن سم شناسی و مسمومیت‌های ایران در پایان نکات ذیل را در جهت پیشگیری از مسمومیت‌های گیاهی حایز اهمیت برشمرد:
مصرف هر نوع گیاهی توسط حیوانات اهلی و وحشی بیانگر غیر سمی بودن آن نیست.
از خوردن قسمت‌های مختلف هر نوع گیاهی که برای شما ناشناخته است، خودداری کنید.
در هنگام قدم زدن در پارک، جنگل و باغ مواظب کودکانتان باشید و از دست زدن و خوردن گیاهان توسط آنها ممانعت بعمل آورید.
در صورت تمایل به نگهداری دانه‌ها و قسمت‌های خشک شده گیاهان در منزل، آنها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
نام گیاهان موجود در اطراف محیط کار و منزل خود را یاد بگیرید تا در صورت مصرف آنها توسط افراد مختلف بتوانید با ذکر نام گیاه، پزشک را در درمان هر چه بهتر مسموم یاری کنید.
در بسیاری از موارد، پختن گیاه سبب از بین رفتن مواد سمی موجود در آن نمی شود.
هرگز از گیاهان ناشناخته جهت مصارف دارویی – به صورت دم کرده، جوشانده و غیره استفاده نکنید.
در صورت تمایل به مصرف گیاهان دارویی، حتماٌ آنها را مکان‌های مجاز و معتبر و تحت نظر پزشک و داروساز مصرف نمایید.
در صورت برخورد با هر گونه مسمومیت گیاهی بویژه در کودکان، جهت اخذ اطلاعات اولیه و راهنمایی های مورد نیاز، موارد را با شماره تلفن ۰۹۶۴۶ ( مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم) در میان گذاشته و در صورت نیاز بیمار را به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کنید.

hi dr!
     
#582 | Posted: 10 Jul 2011 05:45
آویشن دارای اثر ضدعفونی کنندگی و ضد تشنج است

آویشن دارای اثر ضدعفونی کنندگی و ضدتشنج و افزایش دهنده ترشح غدد داخلی، باکتری کش، ضد انگل و قابض نیز است.
دکتر نسرین عاقل، فارماکوگنوزیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اظهار داشت: برگ و سرشاخه‌های گلدار آن مقوی معده، نیرودهنده، ضدتشنج، رفع کننده بیماری‌های مختلف دستگاه تنفسی و قاعده‌آور است. همچنین مصرف این گیاه در رفع ضعف عمل دستگاه گوارش، نفخ، ضعف عمومی، سرفه، سیاه سرفه، رفع ترشحات زنانگی و درد قاعدگی توصیه شده است.
وی یادآور شد: در استعمال خارجی، جوشانده سرشاخه‌های گلدار و برگدار گیاه بصورت لوسیون و کمپرس در محل کوبیدگی اعضاء، در رفتگیها، آماس و نیز در محل‌های دردناک نقرس و روماتیسم خصوصا در افراد سالخورده موثر واقع می‌شود و نحوه و میزان مصرف آن به صورت دم کرده ۴ تا ۱ گرم گیاه خشک و سه بار در روز است.
عاقل گفت: در برگ خشک این گیاه، آب، پروتئین، چربی، ترکیبات قندی، کالری، کلسیم، فسفر، آهن، منیزیم، سدیم، پتاسیم، روی، ویتامین ب ۱، ویتامین ب ۲، نیاسین یافت می‌شود.
این فارماکوگنوزیست افزود: آویشن گیاهی است پرشاخه و دارای ساقه‌های چوبی که به حالت وحشی و به صورت بوته‌هایی پرپشت در دامنه‌های خشک و بین تخته سنگها می‌روید.

========================

مصرف اکلیل کوهی (رزماری) در جلوگیری از ریزش مو موثر است

مصرف اکلیل کوهی (رزماری) باعث گشادی رگ‌ها و تقویت گردش خون می‌شود و بنابراین برای جلوگیری از ریزش موها مفید است.


اکلیل کوهی بومی منطقه مدیترانه و کشور اوروگوئه است. گل‌های آن در رنگ‌های گوناگون سفید، صورتی، بنفش یا آبی می‌رویند.


از نظر خواص طبی و دارویی، اکلیل کوهی اثر ضد عفونی کننده داشته و جریان خون را در اندام‌های شکمی افزایش می‌دهد و در تحریک میزان ترشح شیره‌های گوارشی و صفرا بسیار مفید است.


این گیاه شفا بخش برای معالجه رماتیسم، فلج، سستی اعضاء، تشنج، اختلالات عصبی و تنفسی و همچنین نارسایی کبد و کیسه صفرا مفید و موثر است.


این گیاه در ایران کمتر مورد توجه طباخان و بانوان آشپز ایرانی قرار گرفته ولی در کشورهای اروپایی جایگاه ممتازی در آشپزخانه داشته و در تهیه سس‌ها و گوشت کباب، وجود آن ضروری است.


از برگهای تازه و خرد شده اکلیل کوهی به دلیل وجود اسانس معطر و روغن فرار و همچنین تانن در سالاد و در تهیه خوراک‌های مرغ و ماهی استفاده می‌شود.
پودر برگهای خشک شده اکلیل کوهی به تنهایی یا همراه با سایر ادویه جات به عنوان چاشنی جهت خوش طعم نمودن غذاها به خصوص سس سالاد به کار می رود.

==========================

مصرف لبنیات و سیب‌زمینی در درمان تب خال موثر است

بیماری تب خال شامل زخم‌های شایعی در گوشه و کنار لبها و در ناحیه تناسلی است که به علل اکتسابی یا ارثی و اضطراب ایجاد می‌شود.
بر اساس این گزارش، خوردن شکلات، کاکائو و بادام زمینی، قرار گرفتن در معرض باد و آفتاب بهبودی تب خال را به تاخیر می‌اندازد.
به گفته پزشکان؛ مصرف لبنیات و سیب‌زمینی، ورزش، دور کردن افکار منفی، کاهش فشار عصبی، استرس و استفاده از کرم ضد ویروس «آسیکلوویر» و «بنزوئیل پروکسید» در درمان و پیشگیری از تب خال موثر است.
گفتنی است، بازگشت مکرر تب خال در اغلب افراد نشانه کمبود آهن و ویتامین "B" است که می‌توان با تامین آنها بازگشت تب خال را در این افراد متوقف کرد.

hi dr!
     
#583 | Posted: 10 Jul 2011 05:46
فرآورده و اسانس عرقیات گیاهی را با احتیاط بنوشید

پیشینه قوی طب سنتی و تنوع گونه های گیاهی رشد یافته در کشور، جایگاه مناسبی را برای ایران در زمینه تولید، گسترس و مصرف دارو و عرقیات طبیعی ایجاد کرده است و از سویی مروری بر زندگی اقوام مختلف در ایران باستان و مردمان پس از آنها تا زمان حال نشان می دهد که به صورت پیوسته تهیه و مصرف عرقیات به منظور استفاده های دارویی، غذایی، آرایشی، بهداشتی، درمانی و صنعتی متداول بوده است. همچنین تهیه و تولید فرآورده های مختلف این گونه محصولات، بخش عمده ای از فعالیت های اقتصادی، اجتماعی آنها را تشکیل می داده است.
داروها و عرقیات طبیعی که اکنون تولید و عرضه می شود، حاصل اطلاعاتی است که در فرآیند تولید و مصرف این محصولات از گذشته تجربه شده و همپای کسب تجربیات به صورت علمی به کار گرفته شده است. استفاده از روش های سنتی برای تولید این محصولات هنوز ادامه دارد و استفاده از روش های جدید به تدریج جایگاه ویژه با کارایی بالای خود را خصوصاً در بخش صنعت باز کرده است.
اقبال عمومی از داروهای طبیعی و مصرف انواع فرآورده های عرقیات و اسانس به عنوان نوشابه های طبیعی، عطر و طعم دهنده های غذایی و نیز استفاده های بهداشتی و تأسیس کارخانه هایی که با استفاده از روش های جدید صنعتی اسانس ها و عرقیات و داروهای گیاهی را استحصال می کنند و از سویی اقبال بازارهای جهانی برای خرید انواع محصولات تولیدی این کارخانجات، پیشرفت قابل توجه علمی و اقتصادی، تولید و عرضه این گونه محصولات در ایران را نوید می دهند.امروزه علم پزشکی نیز به این سمت پیش می رود که در درمان بیماری ها از داروها و عرقیات گیاهی استفاده کنند و بدین ترتیب در چند سال اخیر محققان کشور به سمت تحقیق و تولید عرقیات و داروهای گیاهی روی آورده اند.
دکتر شادی سرهرودی، داروساز و فارماکولوژیست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفت وگو با خبرنگار «ایران» در این زمینه می گوید: «دارو و عرقیات گیاهی از گذشته های دور مورد استفاده همه ایرانیان بوده است و آنها را عرقیات و داروهای گیاهی به صورت جوشانده، حب، پودر و حتی چای استفاده می کردند.»
وی با تأکید بر این که اثرات دارویی گیاهان و عرقیات باید مورد بررسی دقیق و کارشناسی قرار گیرد، می گوید: «هم اکنون در طب سنتی از عرقیاتی چون خارشتر به عنوان داروی ادرارآور یا گل گاوزبان برای تسکین اعصاب استفاده می شود و باید همه اینها بررسی دقیق شوند، برای نمونه بررسی ها روی تیغه میانه گردو نشان داده است، این گیاه که در طب سنتی از آن به عنوان داروی ضد دیابت استفاده می کرده اند، چنین اثری نداشته است.»
این داروساز می افزاید: «اثرات داروها و عرقیات گیاهی را نباید به صورت کامل قبول یا رد کرد، بلکه باید نتایج عملی مشخص تأثیر این داروها ثابت شده و سپس استفاده شوند. در این زمینه باید از اکتفا کردن به آزمون و خطا پرهیز کرد. برای برخی داروهای گیاهی جایگزین شیمیایی وجود ندارد، اما برخی دیگر چنین نیستند؛ به عنوان مثال داروهای «مدر» جایگزین شیمیایی دارند، اما دارویی همچون «تاکسول» که برای درمان سرطان سینه مصرف می شود، فقط گیاهی بوده و هنوز جایگزین شیمیایی برای آن پیدا نشده است.»
وی با هشدار نسبت به این که در کشور ما مصرف خودسرانه داروهای شیمیایی و گیاهی زیاد است، تأکید می کند: «در ایران مصرف خودسرانه داروها و عرقیات گیاهی حتی چند برابر سایر داروهاست؛ به نحوی که در برخی استان ها به علت نوع آب و هوا، فرهنگ و بافت سنتی و نوع اعتقادات، مصرف عرقیات و داروهای گیاهی نسبت به سایر استان ها بیشتر است.»
این فارماکولوژیست در ادامه با تأکید بر این که استفاده از دارو حتماً باید با تجویز پزشک متخصص باشد، یادآور می شود: «گاهی داروهای گیاهی کاملاً توان درمان بیماری را ندارند، اما می توان با تجویز پزشک در کنار داروهای شیمیایی از عرقیات یا داروهای گیاهی استفاده کرد. به عنوان مثال، در فصل زمستان مادران با بروز علائم سرماخوردگی در کودکان با خوراندن چهارتخمه به آنها از مراجعه به پزشک خودداری می کنند، در صورتی که مراجعه نکردن بموقع و استفاده نکردن از داروهای آنتی بیوتیک می تواند عوارض جبران ناپذیری مثل بیماری های قلبی و آنژین را در کودک به دنبال داشته باشد، این در حالی است که می توان از چهارتخمه در کنار داروهای شیمیایی با نظر پزشک متخصص استفاده کرد.»
وی با هشدار نسبت به تجویز دارو و عرقیات گیاهی از سوی عطاری ها می گوید: «تشخیص و تجویز عطاری ها نمی تواند صددرصد درست باشد و احتمال خطا وجود دارد، چرا که شناخت بیماری و داروها در تخصص پزشک و نه داروساز است، لذا با برعهده گرفتن این دو کار مهم احتمال خطا افزایش می یابد و افراد به علت اکتفا کردن به داروی گیاهی از مراجعه به پزشک خودداری می کنند. این مسئله در آینده مخاطرات جبران ناپذیری را متوجه فرد می کند.»
عضو هیأت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز از مردم خواست که به هنگام احساس بیماری حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنند و در غیر این صورت با مشاوره پزشک از داروها و عرقیات گیاهی استفاده کنند. مثلاً فردی که مشکل کلیوی خاصی ندارد می تواند عرق شاتره مصرف کند، اما فردی که مبتلا به سنگ کلیه است نمی تواند فقط به داروی گیاهی اکتفا کند.
دکتر محمدحسین صالحی سورمقی، عضو هیأت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران نیز در این باره به «ایران» می گوید: «عرقیات شامل اسانس گیاهانی مثل نعناع، زیره، رازیانه و غیره است که با عمل تقطیر به صورت سنتی یا صنعتی، به شکل آب مقطری معطر به دست می آید که خاصیت دارویی هم دارند.»
وی تأکید می کند: «عرقیات گیاهی در صورت داشتن اسانس کافی، بهداشتی و استاندارد بودن هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند، اما اگر به علت صرفه های اقتصادی، میزان کمی گیاه در تهیه این عرقیات استفاده شود و محیط و ظروف عرق گیری نیز آلوده باشند، قطعاً قارچ و کپک در آنها مشاهده خواهد شد و برای فرد می تواند مشکلاتی چون اسهال و استفراغ به علت آلودگی میکروبی به وجود آورد.»
وی با بیان این که افراد در طول روز مجازند فقط دو تا سه لیوان عرقیات گیاهی با توجه به شرایط فردی بنوشند، درباره منشأ این داروها می گوید: «دسته اول داروهای شیمیایی است که به صورت مصنوعی ساخته می شوند و دسته دوم داروهایی با منشأ طبیعی که شامل مواد گیاهی، حیوانی و معدنی است. در حال حاضر ۹۰ درصد گیاهان در دسته داروهای گیاهی قرار دارند.»
وی می افزاید: «داروهای شیمیایی قدمتی ۱۵۰ ساله دارند. یعنی از سال ۱۸۵۴ میلادی نخستین دارو به صورت مصنوعی ساخته شد و تا قبل از آن هرچه دارو در سیستم پزشکی وجود داشت به صورت داروهای طبیعی بود. در مدت ۱۵۰ سال مصرف داروهای شیمیایی قطعاً آنها عوارضی جزئی و گذرا تا عارضه های سرطان زایی داشته اند و از سویی هزاران سال استفاده از داروهای گیاهی نشان داده است که عوارض آنها اصلاً قابل قیاس با داروهای شیمیایی نیست. به همین علت بسیاری از بیماران از جمله مبتلایان به بیماری های روحی ـ روانی، فشار خون و چربی ترجیح می دهند از داروهای کم عارضه تر استفاده کنند.»
این داروساز با بیان این که مردم در دو دهه اخیر در بیشتر کشورهای دنیا و از جمله ایران علاقه مند به مصرف داروهای گیاهی و طبیعی هستند، تصریح می کند: «با استقبال مردم در دهه های اخیر، کارخانه ها فعالیت های گسترده ای را برای تولید این نوع محصولات گیاهی آغاز کردند و اقلام بسیاری نیز تولید شد، اما سهم ایران کمترین میزان در دنیاست؛ این در حالی است که سرزمین ما از نظر وجود گیاهان دارویی از بهترین هاست و کمتر کشوری یافت می شود که از این همه نعمت برخوردار باشد. هم اکنون به علت بی توجهی، استفاده خوبی از این امکان نشده و سرمایه گذاری مناسبی صورت نگرفته و تعداد کمی داروی گیاهی وارد سیستم دارویی شده است.»
این داروساز در ادامه با بیان این که در برابر دو هزار داروی شیمیایی فقط ۱۳۰ قلم داروی گیاهی در کشور وجود دارد، خاطرنشان می کند: «در کشور ژاپن حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از داروها با منشأ گیاهی است و در آلمان ۱۰ هزار قلم و در سوئیس دو هزار قلم داروی گیاهی وجود دارد. همچنین براساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، در کشور آلمان بیش از ۷۵ درصد مردم از داروهای گیاهی استفاده می کنند؛ این در حالی است که این کشور یکی از بزرگترین تولیدکنندگان داروهای شیمیایی است.»
دکتر صالحی می گوید: «عطاری ها فرهنگ به جا مانده از قدیم هستند و تجربیات آنها نیز مربوط به گذشته است، بنابراین نباید داروهای موجود در عطاری ها را با داروهای صنعتی شده گیاهی اشتباه گرفت. هم اکنون حدود ۶۲۰ هزار گیاه در کره زمین شناخته شده که دارای مواد زیادی هستند و بسیاری از آنها می توانند تبدیل به داروهای صنعتی گیاهی شوند. عطاری ها محل فروش گیاهان دارویی و داروخانه محل عرضه داروهای گیاهی هستند، گیاهان دارویی نیز شامل بخش یا بخش هایی از گیاه است که پس از خشکاندن بدون ایجاد هرگونه تغییری به شرط عاری بودن از آلودگی های میکروبی و قارچی و بدون هرگونه تبلیغ و ادعایی روی بسته بندی در مغازه، سوپرمارکت و عطاری ها به فروش می رسد.»
وی با تأکید بر ضرورت نظارت بیشتر بر فعالیت عطاری ها، می افزاید: «متأسفانه هم اکنون شاهد فروش داروهای گیاهی دست ساز به اشکال مختلف قرص و قطره در عطاری ها هستیم و بعضی عطاری ها ضمن مداخله در امور پزشکی و تشخیص بیماری، کپسول ها و شربت های دست ساز را تهیه و به بیمار عرضه می کنند و این کار از نظر بهداشتی به هیچ وجه تأیید نمی شود.»
صالحی سورمقی یادآور می شود: «داروهایی استاندارد هستند که دارای پروانه ساخت باشند و با نظارت وزارت بهداشت و در کارخانه های رسمی با شرایط مناسب و کاملاً بهداشتی تهیه شده باشند. در واقع همین ۱۳۰ قلم داروی گیاهی موجود در لیست داروهای کشور همه این مراحل را طی کرده و با نظارت و کنترل وزارت بهداشت تهیه شده اند و نتیجه بهتری از نظر درمانی دارند. داروهایی که پروانه وزارت بهداشت ندارند، ممکن است عوارضی داشته باشند.»

لیلا دلیخون
روزنامه ایران

hi dr!
     
#584 | Posted: 10 Jul 2011 05:49
آیا بادمجان ” Eggplant ” خواص مفید هم دارد؟


نحوه استفاده : به صورت پخته یا سرخ شده مورد استفاده قرار میگیرد.
‌▪ خواص : بادمجان Eggplant
▪ نام علمی Solanum Melongena
این گیاه که بعربی بادنجان نامیده می شود گیاهی است یکساله و دارای ساقه نسبتا ضخیم و پوشیده از کرک .ارتفاع ساقه آن تا ۷۰ سانتیمتر می رسد . برگهای آن بیضی شکل با نوک باریک و گلهای آن بنفش رنگ است . میوه این گیاه دراز و باریک و یا گرد ، برنگهای بنفش ، سیاه ، زرد و سفید دیده می شود .
بادمجان متعلق به خانواده سیب زمینی است از زمانهای بسیار قدیم در هند کشت می شده است و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است . چین از قرن نهم هجری شروع به کشت و زرع آن کرد . تجار انگلیسی این گیاه را در قرن هفدهم میلادی از گینه ودر انگلستان کردند و آنرا بنام کدوی گینه ای مینامیدند .
بادمجان در تمام مدت سال وجود دارد و در آمریکا ، ایالات فلوریدا ، تگزاس ، لویزیانا و نیوجرسی بیشتر محصول بدمجان آمریکا را کشت می کنند .
● خواص داروئی:
از نظر طب قدیم بادمجان گرم و خیلی خشک است . بادمجان بر خلاف آنچه که عوام اعتقاد دارند که بی بو و خاصیت است دارای خواص زیادی است . مهمترین خاصیت آن کم کالری بودن آن است که غذای بسیار خوبی برای کسانی است که می خواهند وزن کم کنند زیرا دارای ویتامین و مواد معدنی نیز می باشد .
۱) بادمجان را حتما باید بحالت کاملا رسیده مصرف کرد زیرا خام آن طعم تلخ درد و در آنهائیکه آسم و برونشیت دارند باعث تحریک این بیماریها می شود.
۲) بادمجان اثر نرم کننده و مدر درد .
۳) بادمجان بعلت درا بودن آهن در رفع کم خونی داروی موثری است .
۴) بادمجان را می توان برای از بین بردن ورم و التهاب روی عضو ملتهب گذاشت .
۵) دانه بادمجان ایجاد یبوست می کند .
۶) ریشه بادمجان و شاخه های خشک شده و برگهای آن اثر بند آورنده خون را دراست و قابض بوده و می توان در آن برای درمان احتلام بانه و انواع خونریزیها استفاده کرد.
۷) بادمجان پادزهر خوبی برای مسمومیت های حاصل از خوردن قارچ سمی است .
۸) خوردن بادمجان گرفتگی رگها را باز می کند و شخص را از خطر سکته قلبی محفوظ می درد .
۹) بادمجان برطرف کننده یبوست است .
۱۰) برگها و پوست سیاه بادمجان را اگر بجوشانند این جوشانده درمان اسهال خونی است .
۱۱) جوشانده ریشه بادمجان درمان بیماری آسم است.
۱۲) بادمجان مقوی معده است .
۱۳) آب زردرنگی که در موقع نمک زدن و گذاشتن بادمجان از آن خارج می شود برای خشک کردن عرق دست و پا بهترین دارو است و اشخاصی که دست و پایشان مرتب عرق می کند باید دست و پای خود را با آن چند بار در روز بشویند تا از شر این مرض آسوده شوند.
۱۴) اگر بادمجان را بسوزانند و خاکستر آن را با سرکه خمیر کنند و به زگیل بمالند زگیل کنده خواهد شد .
۱۵) از بادمجان می توان به عنوان مسکن برای تسکین در استخوان شکسته و ضرب خورده استفاده کرد بدین طریق که باید بادمجان را در فر بگذارید که نیم پز شود و سپس آب آنرا با فشار بگیرید و بعد بمقدر نصف این مقدر آب به آن شکر قهوه ای اضافه کنید آنرا هم بزنید و بنوشید
۱۶)با تحقیقاتی که جدیدا روی موشهای آزمایشگاهی انجام شده نتیجه گرفته اند که بادمجان دارای یک ماده ضد تشنج است که در درمان بیماری صرع اثر بسیار خوبی درد . بنابراین اشخاصی که تشنج دارند و یا مبتلا به این بیماری می باشند بهتر است که از بادمجان استفاده کنند.
بهترین طریقه پخت بادمجان آب پز کردن و یا پختن در فر است زیرا سرخ شده آن سنگین شده و برای معده های ضعیف مناسب نیست .
● مضرات :
بادمجان با همه خواصی که گفته شد نباید مورد استفاده اشخاصیکه بواسیر و یا درد چشم دارند قرار گیرد زیرا بیماری آنها را تشدید می کند . اینگونه اشخاص اگر می خواهند بادمجان بخورند بهتر است آنرابا گوشت و روغن و یا سرکه بپزند و بخورند .

hi dr!
     
#585 | Posted: 10 Jul 2011 05:52
خوردن ” به ” را در فصل زمستان از دست ندهید«به»ترین میوه را با گردو میل کنید
متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند خوردن «به» را در فصل زمستان از دست ندهید و بکوشید آن را همراه با گردو میل کنید. «به» منبع غنی از ویتامین C است و به دلیل فیبر زیادی که دارد، به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. طعم گس آن به دلیل تاننی است که دارد و خوردن گردو همراه آن به کاهش این طعم کمک می‌کند.


یک میوه متوسط «به» به اندازه ۹۰ گرم شامل ۵۲ کیلوکالری انرژی است و ۳۷/۰ گرم پروتئین، ۰۸/۱۴ گرم کربوهیدرات، ۰۹/۰‌گرم چربی و ۷/۱ گرم فیبر رژیمی دارد.
«به» را می‌توان به صورت خام، پخته و یا سرخ شده استفاده کرد. اما مربا و شربت «به» بیشترین طرفدار را در میان مردم دارد. «به» برای پخته شدن به مدت زمان کمی نیاز دارد.
هنگام خرید «به» تا آنجا که می‌توانید درشت‌ترین میوه را انتخاب کنید زیرا اقتصادی‌تر است و برای مصرف بهتر است. میوه‌ها باید سفت باشند و رنگ آنها زرد باشد. در صورتی که قسمتی از آن ضربه خورده باشد به دلیل فعال شدن آنزیم‌ها قهوه‌ای رنگ می‌شود. به همین دلیل باید حمل و نقل آنها با دقت کافی انجام شود. «به» مثل سیب ممکن است سبز کمرنگ یا مانند یک سیب طلایی زرد باشد. اغلب « به» اول فصل سبزتر و « به» آخر فصل طلایی‌تر است، اما هر دوی آنها آماده طبخ هستند.
در صورتی که این میوه نرسیده باشد، می‌توان برای رسیدن، آن را در دمای معمولی اتاق نگهداری کرد تا برسد. میوه رسیده را در یخچال نگه ‌دارید. اگر آن را خارج از یخچال نگهداری کنید بعد از یک هفته شروع به خراب شدن می‌کند اما می‌توان آن را در یخچال به مدت یک تا دو‌ماه نگهداری کرد. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از فساد، میوه‌ها را داخل چیزی بپیچانید. این میوه درون یخچال تقریبا به اندازه سیب دوام پیدا می‌کند. بهتر است «به» را جدا از سایر میوه‌ها نگه‌دارید زیرا ممکن است با عطر خود آنها را تحت‌تاثیر قرار دهد. «به»‌های عطری کوچک‌تر دارای پرزهایی روی پوستشان هستند که پس از شستن میوه به راحتی از بین می‌روند.
«به‌دانه» بیشتر از انواع جنگلی «به» به دست می‌آید. لعاب دانه آن در نرم کردن سینه و درمان سرفه شهرت زیادی دارد. لعاب آن گلو را نرم می‌کند و تب را تسکین می‌دهد. سوزش دهان و زبان را درمان و یبوست را برطرف می‌کند. لعاب «به‌‌دانه» برای آفتاب‌زدگی نافع است

hi dr!
     
#586 | Posted: 10 Jul 2011 05:53
انرژی زاهای طبیعی

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که هر روز صبح را پر انرژی شروع کرده و تمام کارهای منزل و محیط کار را به خوبی انجام داده باشید بعد ناهار را در منزل یا پشت میز اداره میل کنید و دوباره بخواهید برنامه کاری خود را دنبال کنید، اما در ساعت ۲ بعد از ظهر حس ‌کنید تمرکزتان کم شده و شدیدا دلتان می‌خواهد چرت بزنید.
در این شرایط چطور می‌توان به سرعت نیروی خود را تقویت کرد؟ به نوشابه‌های انرژی‌زا فکر نکنید! راه‌های طبیعی هم برای افزایش سطح انرژی وجود دارد.
به‌نظر می‌رسد احساس خستگی به ریتم طبیعی و تنظیم بدن مربوط باشد. بسیاری از مردم حدود ساعت ۲ تا۳ بعد از ظهر احساس خواب آلودگی می‌کنند. در بعضی فرهنگ‌ها خواب نیمروز وجود دارد و افراد معتقدند بعد از آن قدرت بازدهی آنها بیشتر می‌شود.
متخصصان معتقدند در خواب آلودگی نیمروز همان اتفاقی می‌افتد که درست قبل از خواب شب می‌بینیم؛ یعنی دمای مرکزی بدن افت می‌کند و به مغز پیغام می‌دهد که هورمون ملاتونین را ترشح کند. درست همین اتفاق در مقیاس کوچک در ساعت ۲ تا ۴ بعد از ظهر رخ می‌دهد و مغز احساس خواب آلودگی را تجربه می‌کند.
البته همه تقصیرها را نباید بر گردن ریتم درونی بدن انداخت. درست است که شما توسط این ریتم خواب‌آلوده می‌شوید اما عادات غذاخوردن شما هم خستگی ایجاد می‌کند طوری که میزان انرژی دریافتی با روندی صعودی زیاد می‌شود. متأسفانه اکثر مردم در آغاز روز سوخت کافی به بدنشان نمی‌رسانند.
اگر اغلب بعد ازظهرها احساس سستی و کسالت می‌کنید این سؤالات را از خودتان بپرسید: آیا صبحانه خورده‌ام؟ چه خورده‌ام؟ (یک فنجان چای صبحانه به حساب نمی‌آید) ناهار چه خورده‌ام؟ فست فود یا پیراشکی و هله هوله؟! پاسخ شما مشخص می‌کند مشکل کار کجاست.
یک فنجان چای یا قهوه برای صبحانه و یک تکه شکلات برای ناهار ممکن است انرژی شروع و ادامه کار را فراهم کند اما سوخت طولانی مدتی که در طول روز به آن احتیاج دارید، تامین نمی‌کند و تاثیر آنها کوتاه مدت است.

غذاهایی که انرژی را تقویت می‌کنند
برای اینکه به خواب آلودگی و کسالت نیمروز دچار نشوید اولین اقدام صرف صبحانه‌ای با کیفیت بالاست. اکثر آدم‌ها در این مورد برای بچه‌ها موعظه و سخنرانی می‌کنند اما خودشان رعایت نمی‌کنند.
مقدار انرژی دریافتی در صبحانه برای خانم‌ها ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری و در آقایان حدود ۵۰۰ کالری است. برای صبحانه این منوها پیشنهاد می‌شود:۱ -غذاهایی که از غلات (گندم، جو و..) تهیه شده و با شیر مصرف می‌شوند که البته شیر باید کم چرب باشد.
۲ – نان سبوس دار، کره بادام‌زمینی و موز۳ – کلوچه‌خانگی، املت، نان و پنیر کم چرب۴ – یک لیوان آبمیوه یا یک عدد میوه تازه هم پیشنهاد خوبی است.شما برای ادامه فعالیت در طول روز به کربوهیدرات‌ها احتیاج دارید؛ چون سوخت اصلی مغز و عضلات به حساب می‌آید. اما تحقیقات نشان می‌دهد افزودن پروتئین به کربوهیدرات، تمرکز را افزایش می‌دهد و از نظر ذهنی و جسمی احساس بهتری پیدا می‌کنید.

حالا ممکن است فکر کنید چون صبحانه کافی مصرف شده پس می‌توان از خیر ناهار گذشت یا به یک ظرف سالاد اکتفا کرد و معمولا دلیل آن نداشتن وقت کافی یا کاهش وزن ذکر می‌شود. این بزرگ‌ترین اشتباه ممکن است، چون سالاد حاوی پروتئین نیست و افت انرژی و کسالت در بعد از ظهر به سراغتان می‌آید. اگر هم مایلید برای ناهار سالاد میل کنید، حتمادر آن از تخم مرغ، حبوبات یامرغ خرد شده استفاده کنید.

برای ناهار از غذاهای پرچرب بپرهیزید؛ چون مدت زیادی در دستگاه گوارش می‌مانند تا هضم شوند و احساس پری به شما دست می‌دهد. این غذاها اگرچه پرکالری هستند اما باز هم حس می‌کنید انرژی کافی ندارید چون آنقدر حس پری و سنگینی آنها زیاد است که شما را کسل و بی‌حال می‌کند.
گاهی برای اقدامی اساسی دیر شده است: صبحانه نخورده اید، ناهار را با یک سالادگذرانده‌اید و حالا قراراست گزارش کاری بنویسید یا به تکالیف بچه‌ها رسیدگی کنید و حسابی هم خوابتان گرفته است.

لطفا اشتباهتان را تکرار نکرده و به سراغ نوشابه گاز دار و یا قهوه نروید.
به این توصیه‌ها عمل کنید:

۱ -حرکت کنید. اگرامکان دارد در هوای آزاد قدمی بزنید و یا اگر در اداره هستید ۵ یا ۶ بار از پله‌ها بالا و پایین بروید تا پمپاژ قلبتان بیشتر شده وبدنتان گرم شود. ضمنا چند دقیقه ذهنتان را از موضوع کاری به سمت یک موضوع دیگر منحرف کنید. این‌کار شمارادوباره شارژ می‌کند.

۲ – مایعات فراموش نشود. یک لیوان آب سرد بنوشد.اگر کمی آبلیموی تازه هم به آن اضافه کنید، خوب است.

۳ – به‌خودتان سوخت برسانید! اگر صبحانه و ناهار خوبی نخورده‌اید یک میان وعده غذایی لازم و ضروری است. بهترین انتخاب، این موارد را شامل می‌شود:میوه تازه، مغزها( گردو، پسته، بادام، فندق و..) نان حاوی غلات کامل و سبوس.

این توصیه را هم به یاد داشته باشید: از نور و روشنایی غافل نشوید. تحقیقات نشان داده است مواجهه کوتاه مدت (حدود ۲۰ دقیقه) با نور سفید و روشنایی سطح هشیاری را افزایش داده و پاسخ مغز را تقویت می‌کند. در مواجهه با نور، ملاتونین ترشح نمی‌شود و خواب به سراغتان نمی‌آید اما اگر درب اتاق را بسته و چرت کوتاهی بزنیم چه می‌شود؟ چرت کوتاه به‌خصوص در شرایطی که شب بیخوابی کشیده باشید، راهکار خوبی است.

البته شواهد نشان می‌دهد زمان این چرت کوتاه بسیار مهم است و روی خواب شب تاثیر می‌گذارد. نباید بعداز ۳ عصر باشدو حدود ۲۰ دقیقه کافی است.بیشتر از این مقدار شما را کسل‌تر می‌کند

hi dr!
     
#587 | Posted: 10 Jul 2011 05:54
محققان موفق به تولید داروی ضد سرطانی شده اند که عناصر سازنده آن از گل یاس حاصل شده است

مشتقات این گیاه از گذشته به صورت گسترده ای در صنایع کشاورزی و آرایشی مورد استفاده قرار گرفته که این امر نشانگر غیرسمی بودن آن است.


محققان پس از ده سال بررسی بر روی این گیاه موفق به تولید دارویی از مشتقات آن شده اند که می تواند در درمان سرطان تاثیر مشهود و چشمگیری داشته باشد.


آزمایشات نشان می دهند که تاثیرات این دارو بر روی سرطان خون و تومورهای بدخیم بیشتر از سایر انواع سرطان بوده و تا به حال اثر سویی از این دارو در مصرف کنندگان دیده نشده است.


بر اساس گزارش ScienceDaily، محققان اعلام کردند داروی جدید که از مشتقات شیمیایی گیاه یاس به دست آمده است از نظر ایمنی و سازگاری با بدن خود را به اثبات رسانده و در مراحل اولیه استفاده، این دارو فعالیتهای گزینشی ضد سرطانی از خود نشان داده است.

این امر می تواند آغازگر گسترش در تولید داروهای گیاهی ضد سرطان و دلیلی برای ادامه تحقیقات بر روی این داروی جدید باشد.

===================================

مصرف مقدار زیاد پیاز و سیر ضد سرطان است

یک بررسی جدید نشان می‌دهد افرادی که غذاهایشان را با مقداری فراوان پیاز و سیر معطر می‌کنند، ممکن است کمتر به انواع مختلف سرطان مبتلا شوند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پژوهشگران در تحلیلی از نتایج ۸ تحقیق که در ایتالیا و سوئیس انجام شد، دریافتند افرادی که بیشترین مصرف سیر و پیاز را دارند، در معرض کمترین خطر ابتلا به سرطان‌ها از جمله سرطان تخمدان و روده بزرگ و گلو هستند.دکتر شارلوت گالئون، سرپرست این تحقیق می‌گوید: البته هنوز روشن نیست سیر و پیاز اثر مستقیمی بر خطر سرطان داشته باشند؛ زیرا برای مثال ممکن است دوستداران سیر و پیاز در عین حال رژیم غذایی کلی داشته باشند که محافظت‌کننده در برابر سرطان باشد.
براساس یافته‌های اخیر، مردان و زنانی که در هفته ۷ وعده یا بیشتر پیاز می‌خورند، در مقابل افرادی که پیاز نمی‌خوردند، کمتر در معرض سرطان روده بزرگ قرار می‌گیرند. به نحو مشابهی دوستداران سیر نسبت به افرادی که رژیم غذایی بدون سیر دارند، ۲۵ درصد کمتر به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند. سیر و پیاز همچنین با خطر کمتر سرطان دهان، گلو، کلیه و تخمدان همراهی دارد.
این پژوهشگران توصیه کردند: با توجه به فعالیت زیستی برخی از ترکیبات پیاز و سیر، اضافه‌ کردن این گیاهان به رژیم‌ غذایی به عنوان چاشنی و نیز مخلوط کردن آنها با مقدار زیاد دیگر سبزیجات مفید است. همچنین برخی از پژوهش‌های دیگر نشان‌دهنده اثرات ضدسرطان گوجه‌فرنگی است.
به طور کلی برای حفظ سلامتی کلی، مصرف روزانه سبزی‌ و میوه‌های تازه توصیه می‌شود.

hi dr!
     
#588 | Posted: 10 Jul 2011 05:59
عسل داروی طبیعی برای رفع سرفه کودکان‌ است

می‌توان از عسل به عنوان داروی طبیعی درمان سرفه برای کودکان بالای ۲ سال استفاده کرد.

بهترین داروی درمان سرفه برای کودکان ۲ تا ۶ سال استفاده از عسل است، زیرا بررسی‌های اخیر نشان داده که بهتر است در این سن کمتر از داروهای شیمیایی ضدسرفه استفاده شود.عسل به عنوان یک داروی طبیعی ضد باکتریایی شناخته شده و در از بین بردن انواع باکتری‌ها بسیار موثر می‌باشد.بنا بر همین گزارش، مقدار محدود و خاصی برای استفاده از عسل وجود ندارد و بر‌خلاف داروهای شیمیایی که مصرف آنها باید دقیقا طبق دوز تجویز شده انجام گیرد، می‌توان به تنهایی یا همراه آب یا شیر و حتی چای گرم برای کودکان از عسل استفاده کرد.محققان در بررسی‌های خود کودکانی که شدیدا سرفه می‌کردند را به ۳‌گروه تقسیم کردند، به گروه اول داروی خاصی داده نشد، به گروه دوم از گروه داروهای دکسترومتورفان داده شد و به گروه سوم قبل از خواب یک قاشق پر عسل داده شد.نتیجه این‌که سرعت بهبودی در گروه سوم به طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یافت.متخصصان معتقدند برای کودکان ۲ تا ۵ سال روزانه مصرف نصف قاشق غذاخوری و برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال روزانه یک قاشق غذاخوری عسل کفایت می‌کند. درباره سنین بالاتر نیز می‌توان این میزان را به ۲ قاشق افزایش داد.

بررسی‌ها نشان داده عسل هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و حتی در بزرگسالان و بیماران دیابتی نیز می‌توان از عسل و خواص درمانی آن بهره‌مند شد .

hi dr!
     
#589 | Posted: 10 Jul 2011 06:00
هویج به جلوگیری از سرطان و حملات قلبی کمک می کند

هویج منبع مهم بتاکاروتن و الیاف است که به جلوگیری از سرطان و حملات قلبی کمک می کند.
محققان سوئدی به این نتیجه رسیدند که سبزی‌های ریشه ای تاثیر بسزایی در کاهش میزان حمله های قلبی بخاطر پایین آوردن میزان کلسترول دارند.بنابراین گزارش، نتایج بررسی‌ها نشان می دهد افرادی که ۶ بار از سبزی‌های ریشه ای در هفته بصورت خام یا پخته استفاده می کنند، کمتر دچار حملات قلبی می شوند.

بر اساس این گزارش، محققان بروی ۳۶۰۰ مرد و زن بلژیکی تحقیقاتی را انجام دادند و مشخص گردید مصرف سبزی‌ها، خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان و کولون درمردان را کاهش می دهد.


گفتنی است، اکنون مصرف هویج در کشورهای اروپایی و آمریکایی ۲۳ درصد بیشتر از قبل گزارش شده است

======================================

" آووکادو " ، یک سبزی سرشار از مواد مغذی و اسیدهای چرب مورد نیاز برای بدن

بر خلاف باور عام، آووکادو یک میوه نیست، بلکه یک سبزی سرشار از مواد مغذی و اسیدهای چرب مورد نیاز برای بدن است.در واقع آووکادو یک نوع سبزی چرب است (یک آووکادوی متوسط حاوی حدود ۳۰ گرم چربی است).
آووکادو دارای انواع مختلفی است، یک نوع آن سبز و براق است و چربی کمی دارد و وزنی در حد ۹۰۰گرم دارد.
انواع متوسط آن گلابی شکل هستند از نظر نوع روغن بسیار شبیه به زیتون است (یعنی دارنده اسید چرب ضروری مورد نیاز بدن که بدن قادر به ساخت آن نیست و باید از منابع غذایی دریافت شود).
این چربی از نوع مفید است که نه تنها تاثیری در افزایش کلسترول بدن ندارد، بلکه باعث کاهش میزان کلسترول خون نیز می شود.
تحقیقات بالینی نشانگر آن است که مصرف آووکادو در افراد با کاهش چشمگیری در میزان کلسترول خون آنها، همراه بوده است.
همچنین آووکادو حاوی میزان زیادی پتاسیم است که مصرف پتاسیم نقش بسیار ارزنده ای در کاهش فشار خون بازی می کند. همچنین یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در بهبود خون مردگی های زیرپوست (کبودی ها) پس از جراحی هاست.
همچنین حاوی اسیدفولیک (عامل درمان گر انواعی از کم خونی) است و مصرف این سبزی می تواند جبران کننده کمبود این ماده مغذی باشد.
از سایر مواد مغذی موجود در آووکادو می توان به ویتامین های A، C، E و ویتامین های B6 و B5 اشاره کرد.
باید ذکر کنم ویتامین B5 موجود در آن بر پوست و طراوت و شادابی آن اثر خاصی دارد، مانع خشکی بیش از اندازه و پوسته پوسته شدن پوست است و بهبودی زخم را مخصوصاً بعد از جراحی، تسریع می کند.
همچنین حاوی مس است که برای استحکام ناخن ها و مو و حفظ رنگ آنها ضرورت دارد.
میزان مصرف آووکادو در کشور ما بسیار پایین است، اما استفاده از آن به دلیل دارا بودن مواد مغذی بی شمار بسیار توصیه می شود.
آووکادو را باید خام مصرف کرد، زیرا پس از پختن مزه تلخی به خود می گیرد. به نظر می آید که اولین بار آووکادو در ایران امروز و آمریکای جنوبی کشت داده می شده است و سپس به دیگر نقاط جهان برده شده است

hi dr!
     
#590 | Posted: 10 Jul 2011 06:01
خواص داروئی فندق

فندق درختچه ای است به ارتفاع تقریبا دو متر که در نواحی مساعد تا ارتفاع ۶متر نیز می رسد .
درخت فندق بومی اروپا و آسیای صغیر است
برگهای درخت فندق پهن و نوگ تیز با دو ریدف دندانه ، برنگ سبز و یا دمبرگی بطول تقریبا یک سانتیمتر می باشد فندق دارای دو نوع گل نر و ماده است که بصورت سنبله آویخته در پائیز ظاهر می شود .
فندق گرد ۲/۵-۱/۵ سانتیمتر است . دارای پوششی سبز رنگ بوده که پس از خشک شدن تدریجا از آن جدا می گردد.


خواص داروئی

فندق از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است . برگ و شکوفه ،‌گل وپوست آن (مخصوصا پوست ریشه آن )قابض است
۱٫ فندق بدلیل اینکه دارای مقدر کمی مواد نشاسته ای است ضمنا دارای مواد معدنی زیادی مانند کلسیم ،‌پتاسیم ، فسفر ،‌منیزیوم ،‌سدیم و آهن می باشد غذای بسیار خوبی بای مبتلایان به بیماری قند است
۲٫ فندق غذای مناسبی برای تقویت بدن و مخصوصا دوره نقاهت است .
۳٫ فندق مقوی روده ها و معده است .
۴٫ فندق سموم را از بدن خارج می سازد
۵٫ فندق فشار خون را بالا می برد
۶٫ خانم هائیکه در بین دو عادت ماهانه خونریزی دارند برای درمان آن باید جوشانده پوست فندق بخورند .
۷٫ روغن فندق برای از بین بردن سرفه و درد سینه مفید است .
۸٫ روغن فندق برای کبد نافع است
۹٫ برای جلوگیری از ریزش مو پوست فندق راب سوزانید و خاکستر آنرا با پیه خوک مخلوط کرده و قسمت هایی را که مو ریخته با آن ماساژ دهید .
۱۰٫ جنسی مفید است فندق بو داده مخلوط انیسون برای
۱۱٫ آنهائیکه کارهای فکری می کنند باید فندق بخورند زیرا بدلیل داشتن فسفر زیاد مغز را تقویت می کند.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 59 از 64:  « پیشین  1  ...  58  59  60  ...  64  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره یک) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites