خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)


صفحه  صفحه 16 از 60:  « پیشین  1  ...  15  16  17  ...  59  60  پسین »
leaderlover #151 | Posted: 14 Jul 2011 07:50
کاربر
 
ناخنها درباره سلامت بدن چه میگویند ؟

یکی از بخشهای مهمی که به عنوان نشانگر سلامت بدن عمل می کنند، ناخن ها هستند. در واقع در بسیاری از موارد، بروز تغییر در شکل، رنگ، قوام و سایر خصوصیات ناخن ها، می تواند نشانه بروز بیماری های جدی در سایر ارگان های حیاتی بدن فرد باشد.

البته این تغییرات در ناخن همیشه نتیجه درگیری اندامهای دیگر نیستند و ممکن است به دلیل عوارض خود ناخن ایجاد شده باشند. اما این تغییرات چه هستند و چطور باید آنها را از هم تشخیص داد.

گودیهای کوچک
هنگامی که چند تورفتگی یا گودی کوچک بر روی سطح معمولا صاف و صیقلی ناخن به وجود بیاید، میتواند به این معنا باشد که در زیر ناخن اتفاقاتی در جریان است. در اکثر اوقات دلیل بروز این گودیها بیماری داء الصدف یا پسوریازیس است. این بیماری یک حالت التهابی پوست است که به صورت لکه های سرخ فلس مانند بر روی پوست ظاهر میشود و سلولهای پوست ناخن را نیز درگیر میکند.
سطح ناخن به جای رشد نرم و صاف، دارای ظاهری زبر و دندانه دندانه میشود. به محض اینکه این بیماری درمان شده و تحت کنترل قرار گیرد، ناخنها به تدریج به حالت عادی باز میگردند. (از آنجایی که ناخن در هفته حدود ۱ میلیمتر رشد میکند، برای از بین رفتن ناخن قدیمی و جایگزین شدن تمام آن با ناخن سالم، یکی دو ماه زمان لازم است)

ناخن قاشقی شکل
ناخنهای سالم دارای شکل بخصوصی هستند. آنها در بخش میانی کمی برآمده بوده و به سمت کنار ناخن قوس برمیدارند و نوک ناخن هم کمی به سمت پایین مایل است. پس اگر متوجه شدید که ناخنهای شما در موقعیتی کاملا معکوس قرار گرفته اند، باید متوجه شوید که مشکلی وجود دارد. این حالت که ناخن قاشقی شکل نامیده میشود، نشانه کم خونی همراه با فقر آهن یا iron deficiency anaemia, است. مانند بسیاری از مشکلات سلامتی، بروز مشکل ظاهری، ماهها پس از کمبود شدید آهن در بدن بروز میکند و طبعا پس از برطرف شدن فقر آهن، مدتی طول میکشد تا ناخنها به حالت طبیعی بازگردند.

پوسته پوسته شدن
ناخن از چندین لایه کراتین (نوعی پروتئین) تشکیل شده است. بهترین حالت زمانی است که این لایه ها برای شکل دادن به یک ناخن یک پارچه و محکم، کاملا به یکدیگر چسبیده باشند. اما زمانی که از ناخنها مراقبت نشود (مثلا مدت زیادی در معرض آب بوده یا در مقابل هوای سرد و خشک باشد) این لایه ها ورقه ورقه میشوند. این حالت نه تنها نشان دهنده عدم رسیدگی کافی به ناخنهاست، بلکه میتوان به این معنی باشد که در رژیم غذایی شما اسید لاینولیک به اندازه کافی وجود ندارد. لاک ناخن به چسبندگی لایه ها کمک کرده و استفاده مکرر از کرمهای مرطوب کننده برای ناخن در طول روز میتواند بسیار مفید باشد. کمبود اسید لاینولیک نیز با مصرف روغنهای نباتی (در غذا و سالاد) برطرف خواهد شد.

شکنندگی
با توجه به بعضی آمارها میتوان تخمین زد که حدود ۲۰% از زنان از حالتی که به آن سندرم شکنندگی ناخن میگویند رنج میبرند. هرچند از نظر عده ای این نام تنها عنوانی تجملی برای ناخنهایی که به سادگی میشکنند، به شمار میاید، اما دلیل این مشکل عمیقتر از اینهاست. ناخنهای شکننده، ناخنهایی هستند که نمیتوانند رطوبت را در خود نگهدارند، در نتیجه لایه های ناخن به کلی خشک شده و ترک میخورند. از نظر پزشکی ممکن است کم کاری تیروئید موجب خشکی پوست و ناخن شود.
از نظر تغذیه نیز، رژیمی که آهن آن کم باشد نیز میتواند موجب نازکی و شکنندگی ناخن شود که با مصرف سبزیجات برگدار مانند اسفناج، گوشت قرمز و تخم مرغ میتوان از آن جلوگیری کرد. ویتامین ب کمپلکس نیز در بهبود بخشیدن وضعیت ناخنهای شکننده مفید است. البته عادات شما هم نقش مهمی در این میان دارند. متهم اصلی، قرار گرفتن بیش از حد ناخن در معرض آب است. مرطوب کردن مداوم دست و ناخن با آب (در اثر شستن بیش از حد دست، شستن ظروف، البسه و نظافت منزل بدون استفاده از دستکش) میتواند شکنندگی را بدتر کند.

زردی
ناخن سالمی که بر روی پوست سالم قرار داشته باشد، ته رنگی زیبا و صورتی دارد. اگر چنین نباشد، باید به دلایل آن توجه شود. اگر تمام ناخنها زرد شوند، میتوان آنرا نشانه بیماری ریه یا دیابت دانست. نقاط زرد بر روی ناخن میتوانند به خاطر وجود قارچ یا داء الصدف یاشد. از آنجایی که تمام موارد فوق نیاز به درمان حرفه ای دارند، بهتر است در صورت طولانی شدن چنین حالتی به متخصص پوست مراجعه شود. خانمهایی که معمولا از لاک ناخن بسیار تیره استفاده کرده یا تقریبا همیشه ناخنهایی لاک زده دارند، پس از پاک کردن لاک متوجه زردی اندک ناخن خود خواهند شد، اما در این مورد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در این حالت ناخنها از لاک رنگ گرفته اند و با مدتی لاک نزدن به رنگ طبیعی باز میگردند.

نقاط سفید
نقاط کوچک سفیدی که بر روی ناخنهایی با حالات و رنگ کاملا سالم پدید می آیند، معمولا نشانه مشکلی جدی نیستند. در اکثر اوقات آنها علامت آسیبهای وارد شده به ناخن هستند. اگر پایه ناخن ( جایی که سلولهای جدید ناخن تولید میشود) صدمه ببیند، نشانه های این ضربه به صورت نقاط سفیدی بر روی ناخن جدید دیده میشود. اما با توجه به اینکه رشد ناخن بسیار کند است، زمانی که این نشانه بر روی ناخن شما پدید می آید و شما آنرا میبینید، مدتها از زمان ضربه وارده گذشته و شما آنرا فراموش کرده اید.
اما اگر مطمئن هستید که به ناخن شما آسیبی وارد نشده و این نقاط سفید دائما بر روی ناخن شما وجود دارند، ممکن است به مشکلاتی چون اگزما یا داء الصدف دچار بوده یا رژیم غذاییتان کمبود روی (ماده موجود در غلات کامل، مرغ و غذاهای دریایی) داشته باشد.

تغییر رنگ
دلیل بسیار رایج تغییر رنگ ناگهانی جزئی و ناسالم ناخنها میتواند عفونت قارچی باشد. این مشکل به سادگی در سالنهای زیبایی غیر بهداشتی منتقل میشود و به خصوص در اثر استفاده از وسایل مانیکور استریل نشده به وجود می آید. عفونت قارچی موجب میشود که ناخن از پوست زیر آن فاصله بگیرد. ناخن به تدریج از روی پوست جدا شده و ضخیم میشود که این ضخامت در واقع در اثر تجمع قارچ ایجاد شده است. عفونت باکتریایی موجب میشود که رنگ ناخن اندکی به سبزی متمایل شود. اگر این عفونت به کوتیکل اطراف ناخن هم منتقل شود، این نواحی سرخ و متورم و دردناک میشوند. در صورت بروز چنین مشکلی به پزشک مراجعه کنید تا برایتان آنتی بیوتیک مناسب را تجویز کند.
hi dr!
      
leaderlover #152 | Posted: 14 Jul 2011 07:50
کاربر
 
استحمام زیاد موجب خشک شدن پوست نوزاد می شود

نوزاد نباید هر روز استحمام شود؛ این کار موجب از بین رفتن چربی های روی سطح پوست شده که در نهایت به خشکی پوست نوزاد می انجامد.محمد حسین سلطانزاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» با بیان اینکه نوزاد نباید هر روز استحمام شود، اظهار داشت: این کار موجب از بین رفتن چربی های روی سطح پوست شده که در نهایت به خشکی پوست نوزاد می انجامد.

وی درباره تعداد دفعاتی که نوزاد باید استحمام شود، گفت: توصیه می شود والدین نوزاد را در هفته ۲ تا ۳ بار و با فاصله استحمام کنند همچنین بهتر است که پس از استحمام برای جلوگیری از خشک شدن پوست نوزاد، بدن طفل را با روغن بچه یا روغن زیتون چرب کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: یک باور غلطی که برای والدین به وجود آمده، این است که زمانی که نوزاد را به حمام می برند آب وارد گوش نوزاد شده است و پس از استحمام سعی دارند با گوش پاک کن داخل گوش طفل را خشک کنند؛ این اقدام خطرناک است و موجب سوراخ شدن پرده گوش می شود و باید به این نکته توجه داشت که مایعی در گوش است که اجازه نمی دهد آب وارد گوش شود.
hi dr!
      
leaderlover #153 | Posted: 14 Jul 2011 07:51
کاربر
 
سرچشمه جوانی و افزایش طول عمر چیست؟

سرچشمه جوانی و شادابی چیست؟ گذر عمر امری اجتناب ناپذیر است. با این حال همه انسانها تمایل دارند که در این گذار ناگزیر زندگی همچنان سالم، شاداب و زیبا باقی بمانند. در ادامه این ایمیل ۲۰ مورد از روش های رسیدن به این خواسته معقول را به شما دوستان عزیز پرشین استار تقدیم می کنیم.
۱٫ ازدواج : مطالعات نشان می دهد که درصد مرگ و میر در افراد مجرد به طور بارزی بیشتر از افراد متاهل می باشد.

۲٫ قهقهه زدن: محققان می گویند که خنده بهترین دارو است که موجب ارتقا پاسخ ایمنی، کاهش قند خون، افزایش جریان اکسیژن در بدن و بهبود کیفیت خواب می شود. جریان متوسط خون در هنگام خندیدن و بعد از آن ۲۲% افزایش می یابد در حالیکه استرس های روحی جریان خون را ۳۵% کاهش می دهد.

۳٫ داشتن حیوان خانگی: فعالیت بدنی ناشی از مراقبت از این حیوانات یکی از راه های حفظ سلامت است. بعلاوه محبت کردن و یا تماشای حرکات جالب حیوانات منجر به آرامش انسانها می شود و آنها دنیای بیرون از خود را نیز تماشا می کنند.

۴٫ ترک سیگار: افرادی که سیگار می کشند تقریبا ۱۳ سال شانس زندگی را از دست می دهند. بعلاوه انواع بیماری های مزمن ناشی از مصرف سیگار نیز کیفیت عمر باقی مانده را کاهش می دهد.

۵٫ ورزش بیشتر: ورزش باعث تقویت قلب و افزایش پمپ خون می شود. کلسترول و فشار خون کاهش می یابد. عامل پیشگیری و کنترل دیابت است. ماهیچه ها و استخوانها را تقویت می کند. آیا همه این مدارک کافی نیست تا گویای مزیت واقعی ورزش برای سلامت فرد باشد.

۶٫ فعالیت مغزی: بازی شطرنج، مطالعه روزنامه، حل جدول از جمله فعالیت های مثبت مغز است. فعالیت های مغزی مانع از بروز آلزایمر می شود.

۷٫ کمتر در معرض نورخورشید قرار گیرید: استفاده از کرم ضد آفتاب، عینک دودی و کلاه لبه پهن مانع از آسیب های ناشی از نور خورشید می شود و احتمال بروز سرطان پوست (شایع ترین نوع سرطان) را کاهش می دهد.

۸٫ ملاقات پزشک: ملاقات منظم پزشک عمومی می تواند شانس زندگی سالم را افزایش دهد. زیرا انجام معاینات توصیه شده توسط پزشک، پیشگیری به موقع از بروز انواع بیماری ها را میسر می کند.

۹٫ خوردن ماهی: خوردن حداقل دو وعده غذایی ماهی در هفته بسیار مفید است. زیرا احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش می دهد. مانع از لخته شدن خون، کاهش مقدار چربی و احتمال چاقی می شود. بعلاوه سرشار از مواد مغذی مثل سلنیوم، پروتئین و آنتی اکسیدان می باشد.

۱۰٫ خوردن میوه ها و سبزیجات تازه: بروکلی، کلم، موز و سایر میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان می باشد.

۱۱٫ تماس فیزیکی (در آغوش گرفتن): زوجهایی که برای مدتی تماس فیزیکی ساده مثل در آغوش گرفتن یا دست در دست برقرار می کنند کمتر دچار مشکلات قلبی و افزایش فشار خون می شوند.

۱۲٫ کاهش مصرف الکل: زیاده روی در مصرف الکل شانس زندگی بیشتر را کاهش می دهد.

۱۳٫ خواب کافی: خواب کمتر از ۶ ساعت در شب تاثیر منفی بر سلامت فرد دارد و احتمال بروز دیابت را افزایش می دهد.

۱۴٫ خوش بینی و تفکر مثبت: شانس زندگی افراد دارای این خصلت ۱۹% افزایش می یابد. این چنین افرادی کمتر رنج می برند.

۱۵٫ کاهش مصرف چربی: غذاهای کم چرب احتمال بروز بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

۱۶٫ مراجعه به دندانپزشک: مراجعه مرتب به دندانپزشکی و معاینه دندانها از بروز انواع بیماری های دهان و دندان جلوگیری می کند. زیرا این بیماری ها به نوبه خود منجر به بروز بیماری های تنفسی و قلبی می شود.

۱۷٫ کنترل استرس: کنترل استرس به هر طریق ممکن مثل دریافت مشاوره، مدیتیشن و یا ورزش شانس زندگی را افزایش می دهد. استرس باعث کاهش جریان خون، افزایش کلسترول، کاهش فعالیت مغزی و ضعف سیستم ایمنی می شود.

۱۸٫ برگشت به مدرسه: ادامه تحصیل و یا آموزش مداوم در زندگی کیفیت زندگی سالم را ارتقا می دهد.

۱۹٫ خوردن ویتامین ها: ویتامین های مختلف مانع از بروز بیماری های قلبی میشود. یکی مولتی ویتامین خوب حاوی مواد معدنی، آمینو اسید، عصاره گیاهی و سایر مواد مغذی است.

۲۰٫ نوشیدن چای سبز: نوشیدن چای سبز احتمال بیماری های قلبی، عروقی را کاهش می دهد.
hi dr!
      
leaderlover #154 | Posted: 14 Jul 2011 07:53
کاربر
 
استفاده از صابون سنتی مراغه ای برای پوست های خشک مناسب نیست

یک متخصص پوست و مو گفت : استفاده از صابون مراغه ای به دلیل بالا بودن میزان ماده قلیایی آن برای پوست های خشک مناسب نیست .


دکتر پروانه ساکت در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این صابون به صورت سنتی تهیه و تولید می شود و میزان ماده قلیایی آن در مقایسه با سایر صابون ها بیشتر است وبرای افرادی که پوست چربی دارند مناسب تر است .
وی ادامه داد: شستشوی موی سر نیز با صابون سنتی مراغه ای مانعی ندارد ولی باعث کدر شدن موهای سر می شود و شفافیت خود را از دست می دهد.

متخصص پوست و مو با بیان اینکه میزان قلیایی صابون ها برای افرادی که پوست چرب و خشک دارند متفاوت است خاطر نشان کرد : مناسب ترین شستشو دهنده های بدن و صابون با داشتن میزان ماده قلیایی بین ۵/۵ تا ۶ درجه برای بهداشت پوست و مو ست
ساکت اضافه کرد : برخی شستشو دهنده ها و صابون ها از میزان ماده قلیایی بین ۸تا ۹ درجه تهیه و تولید می شود که اغلب برای افرادی که پوستی بسیار چرب دارند و به شستشوی بیشتری نسبت به سایر افراد نیاز دارند قابل استفاده است .
وی با اشاره به اینکه شستشوی بدن و رعایت بهداشت فردی بستگی به شرایط جسمانی و نیاز فرد دارد اظهار داشت : برخی افراد چون پوستی بسیار چربی دارند و ضرورت شستشوی و استحمام آنان در فصل تابستان به دوبار نیز افزایش می یابد بایستی اصول بهداشت فردی خود را به بر حسب نیاز جسمانی خود مرتفع کند.
ساکت گفت : استفاده از صابون های ها و شستشودهنده های سیندت یا پن (غیر صابونی ) برای افرادی که اگزمای پوستی مانند خشکی پوست ،خارش و التهاب پوستی دارند بسیار مناسب است .
این متخصص پوست ومو به افرادی که پوست خشک و اگزمای پوستی دارند توصیه کرد که از شستشو دهنده های کرم دار برای لطافت و نرمی پوست استفاده کنند و پس از استحمام و دوش گرفتن از کرم های مرطوب کننده استفاده کنند.
hi dr!
      
leaderlover #155 | Posted: 14 Jul 2011 07:53
کاربر
 
زیبایی خطرناک

دکتر دبورا جالیمن، متخصص پوست و مو و سخنگوی انجمن متخصصان پوست آمریکا و نویسنده بخش «بیماری‌های پوست» در کتاب «زندگی سالم برای دختران و زنان» می‌گوید:‌ «تقریبا هیچ دختر جوانی را پیدا نمی‌کنید که به آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی مراجعه نکند. این مسئله اشکالی هم ندارد اما گاهی این مراجعات بیش از حد می‌شود و این، می‌تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند.

گاهی هم شیوه‌هایی برای زیبایی افراد در نظر گرفته می‌شود که عوارض زیادی به همراه دارد، جالب این‌جا است که خیلی از خانم‌ها در حالی به استفاده از شیوه‌های مختلف آرایشی و زیبایی روی می‌آورند که اصلا نیازی به آن نیست، در واقع آن‌ها صرفا برای تنوع دست به این اقدامات می‌زنند و این می‌تواند برای آن‌ها خطرناک باشد.»
در حال حاضر شیوه‌های آرایشی و زیبایی بسیاری در جهان صورت می‌گیرد که در ادامه فقط به برخی موارد که ممکن است ایجاد مشکل یا خطر کند، اشاره می‌کنیم و به شما می‌گوییم چطور از عوارض و خطرات احتمالی دور بمانید.

کرم‌های سفیدکننده پوست

سفید شدن به قیمت سرطان
هیچ متخصص پوستی را پیدا نمی‌کنید که با کرم‌های سفیدکننده مخالفت کند، اما چیزی که می‌تواند خطرناک باشد استفاده بیش از حد و افراطی از این سفیدکننده‌ها و رنگ برهای پوستی است. این کرم‌ها و رنگ‌‌برها برای تغییر رنگ پوست در معرض آفتاب قرار گرفته،‌ یا پوستی که دچار تغییررنگ ناشی از قرص‌های پیشگیری شده است، مناسب هستند اما مسئله این جاست که باید مقدار کمی از این مواد را آن هم در مدت زمان کمی روی پوست بگذارید.

دکتر جالیمن می‌گوید: «این مواد را می‌توانید برای ۲ هفته، ۴ هفته، یا مثلا ۱۰ هفته استفاده کنید اما استفاده‌کردن از آن برای سال‌ها دیوانگی است.» دکتر جالیمن توضیح می‌دهد که چرا این گونه است: «همه این محصولات سفیدکننده، حاوی هیدروکوینیون هستند، یک ماده سرطان‌زای بسیار قوی که مانع از تولید ملانین در بدن می‌شود. حداکثر غلظت کرم‌های سفیدکننده در بازار باید ۲درصد باشد اما در بعضی از موارد زنان و دختران از مواد غیرمجاز با غلظت‌های ۴ تا ۶ درصد استفاده می‌کنند.

در فرانسه و ایتالیا فروش هرگونه داروی حاوی هیدروکویینون ممنوع است زیرا این ماده جدا از سرطان‌زا بودن باعث اوکورونوزیس می‌شود، بیماری بسیار ناشایعی که باعث می‌شود پوست، رنگی بین آبی تیره، بنفش یا حتی سیاه کبود پیدا کند.»

با این حال در برخی کشورها محصولات سفیدکننده پوست حاوی هیدروکویینون، بدون اشاره به نام آن به فروش می‌رسد. جالب این‌جاست که تحقیقات انجام گرفته توسط روزنامه شیکاگوتریبیون نشان داده که برخی کرم‌های سفیدکننده حاوی جیوه هستند که عنصری سمی است.
محصولات مخصوص پرپشت کردن مژه‌ها

مژه‌های پرپشت یا چشم‌های نابینا؟!
تبلیغات تلویزیونی محصولات مدعی پرپشت کردن مژه‌ها را دیده‌اید؟ در آن‌ها بازیگران مشهور سینما با مژه‌هایی بسیار پرپشت و زیبا دیده می‌شوند. اما یادتان باشد که برای گروهی از زنان و دختران این محصولات می‌تواند چشم‌ها را به جای زیباتر شدن، زشت‌تر و حتی بیمارتر کند.

در میان محصولات پرپشت‌کننده مژه‌ها «لاتیز»، که بیش از هر محصول دیگری روی آن تبلیغ شده است عوارض جانبی زیاد دارد.

در برخی افراد، تیره شدن (قابل برگشت) چشم‌ها، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی چشم‌ها، ایجاد مشکل در پوست پلک‌ها و افزایش میزان موها در پوست اطراف چشم از عوارض این محصول است. دکتر مارکوس آسانه، متخصص پوست در دانشگاه ویرجینیا می‌گوید: «این محصول برای اکثر افراد بی‌خطر است.» اما در برخی موارد اثرات خطرناکی دارد…

درضمن در تبلیغ برخی محصولات آمده است که بهتر است شب، قبل از به رختخواب‌ رفتن این محصول را به مژه‌های خود بزنید اما مسئله این است که طی خواب ممکن است دست‌های‌تان را به چشم‌های‌تان بزنید، یا عرق کنید و محصول همراه عرق، وارد چشم شما شود در نتیجه چشم شما در تماس با مواد شیمیایی قوی قرار بگیرد.

بهترین کار این است که اگر می‌خواهید از این محصول استفاده کنید آن را طی روز استفاده کنید و در صورتی که چشم‌های‌تان قرمز، یا دچار آب‌ریزش، یا سوزش شد، فورا محصول را از روی مژه‌ها بشویید و به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید.
ناخن‌های مصنوعی

شما ناخن‌های‌تان را می‌کُشید
دکتر آسانه می‌گوید: «این ناخن‌های مصنوعی از جنس آکریلیک واقعا فاجعه هستند.» این پزشک می‌گوید که طی چندسال اخیر موارد زیادی از مراجعه به دلیل عفونت ناخن ناشی از این ناخن‌های مصنوعی گزارش شده که باعث عفونت‌های باکتریایی و قارچی در فرد می‌شود.

این پزشک متخصص می‌گوید: «فاصله‌ای میان ناخن طبیعی و ناخن‌های مصنوعی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد یک محیط گرم و مرطوب در این فضا می‌شود. در نهایت، این محیط به ظرف کشت باکتری‌ها بدل می‌شود.» در ضمن یادتان باشد ناخن‌های مصنوعی ‌آکریلیک مانع از تنفس طبیعی ناخن‌ها می‌شود و همین، باعث افزایش احتمال ابتلای ناخن‌ها به بیماری‌های قارچی می‌شود. اگر این حالت اتفاق بیفتد، قرمزی، تورم و درد در ناحیه ناخن‌ها و نوک انگشتان به وجود می‌آید. بدترین حالت این است که ریشه ناخن واقعی شما هم آسیب‌دیده باشد و در نتیجه این ناخن هم دچار مشکل می‌شود.

دکتر جالمین می‌گوید: «اگر به‌طور منظم و دائمی از این ناخن‌ها استفاده کنید قطعا ناخن‌های طبیعی خودتان را نابود خواهید کرد، به‌گونه‌ای که دیگر دوباره رشد نخواهد کرد.» بدترین مشکلی که این پزشک تاکنون در مورد مشکلات ناخن‌های مصنوعی دیده، زنی میانسال بوده که به دلیل عفونت ناخن‌هایش و سپس گسترش عفونت به استخوان‌های دستش مجبور شد مدت ۶ هفته را در بیمارستان بستری باشد تا با تجویز آنتی‌بیوتیک وریدی و درمان جراحی و تخلیه محل عفونت، وضعیتش بهبود پیدا کند.

او می‌گوید به‌نظرش برخی خانم‌ها با تمایل به استفاده بیش از حد از ناخن‌های مصنوعی انگار دوست دارند تا ناخن‌های واقعی‌شان را از بین ببرند. وی همچنین به تمام زنانی که از این ناخن‌ها استفاده می‌کنند توصیه کرد که ویتامین بیوتین را از طریق مکمل‌های ویتامین B کمپلکس دریافت کنند.
برخی خانم‌ها با تمایل به استفاده بیش از حد از ناخن‌های مصنوعی انگار دوست دارند تا ناخن‌های واقعی‌شان را از بین ببرند

برداشتن موها با لیزر

لیزر می‌کنید و رنگ به رنگ می‌شوید
استفاده از دستگاه‌های لیزر برای برداشتن موها شیوه‌ای مؤثر است. اما به شرطی آن‌که شخصی که این کار را برای شما انجام می‌دهد، تحصیلات، معلومات و تجربه کافی برای این کار داشته باشد.

در این مورد به‌خصوص افرادی که پوست تیره دارند باید بیشتر مراقب باشند چرا که دستگاه‌های لیزر، به‌خصوص دستگاه‌های سنتی و قدیمی‌تر به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که پیگمان‌های رنگی مو در ناحیه ریشه را شناسایی و هدف بگیرند، حالا اگر تکنسین و پزشکی که خیلی خوب در این کار ورزیده نشده است از این دستگاه استفاده کند، ممکن است متوجه نشود که ممکن است دستگاه، پیگمان‌های رنگی خود پوست را با پیگمان‌های رنگی ریشه مو اشتباه بگیرد و در نتیجه به لایه اپیدرم پوست آسیب بزند.

در ضمن، افرادی که پوست تیره‌تر دارند بیشتر در معرض ابتلا به تاول‌های پوستی هستند. دکتر آسانه می‌گوید: «من بیماری داشتم که هندی بود، او برای برداشتن موهای زائد به وسیله لیزر به یک مرکز زیبایی مراجعه کرده بود و پس از لیزر، رنگ ناحیه پوست صورت او با رنگ بدنش کاملا فرق کرده بود حتی لکه‌های کاملا سفید درصورت او ایجاد شده بود، این دختر جوان بسیار زیبا بود اما پس از لیزر به‌شدت صورت نامناسبی پیدا کرده بود، تلاش بسیار زیادی صورت گرفت تا حالت صورت او به شکل طبیعی برگردد.» باید گفت در آمریکا حداقل یک‌سوم افراد از نژاد‌هایی با رنگ پوست سبزه یا تیره هستند اما تقریبا اکثریت تکنسین‌ها و پزشکانی که با دستگاه لیزر موبر کار می‌کنند تعلیمات لازم برای کار با دستگاه در افرادی با پوست‌ تیره‌ را ندیده‌اند.

در این‌گونه موارد باید حتی از مقدار زیاد‌تری ژل خنک‌کننده و مقدار کمی اشعه استفاده شود. البته خبر خوب این که دستگاه‌های لیزر جدید‌تر به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که کار در پوست‌های تیره با آن راحت‌تر است و خطرات کمتری هم ایجاد می‌کند.

دکتر آسانه می‌گوید: «مهم‌ترین مسئله برای استفاده از لیزر برای برداشتن موهای زائد این است که تکنسین یا پزشک با مهارت و دوره دیده‌ای را پیدا کنید که کاملا به استفاده از دستگاه مسلط باشد.»
hi dr!
      
leaderlover #156 | Posted: 14 Jul 2011 07:55
کاربر
 
درمان ناخن فرو رفته پا

این عارضه ممکن است کاملا دردناک باشد و عفونی شود، بنابراین مهم است که به محض تشخیص ناخن فرو رفته مراقبت فوری از آن به عمل آید. اما چه مراقبتی؟

ناخن فرورفته پا (ingrown toenail) ، هنگامی رخ می‌دهد که ناخن پا به درون پوست رشد می‌کند.

این اقدامات را برای درمان ناخن فرو رفته انجام دهید:

* سه تا چهار بار در روز پا را در آب گرم بخیسانید.

* هنگامی پا را نخیسانده‌اید،‌ پنجه پا را پاک و خشک نگهدارید.

* در هنگامی که این عارضه در حال بهبود یافتن است، صندل‌های جلو باز بپوشید.اگر حتما باید کفش بپوشید،‌کفش راحتی را انتخاب کنید که به پنجه پایتان فشار نیاورد.

* به دقت یک برش از یک تکه کوچک از پنبه پاک یا نخ دندان موم‌دار را بین پوست و ناخن پا قرار دهید. هر روز این پانسمان را عوض کنید.

* از یک مسکن معمول مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای تخفیف درد استفاده کنید.

* معمولا در طول دو یا سه روز باید علائم بهبودی را مشاهده کنید. در غیر اینصورت با دکترتان تماس بگیرید.
hi dr!
      
leaderlover #157 | Posted: 14 Jul 2011 07:57
کاربر
 
موی صورت در خانم ها

موی صورت در تقریباً همه خانم ها کم و بیش دیده می شود. اگر تعداد آنها کم، کرکی و بور هستند بهتر است که کاری به آنها نداشته و یا گاهی آنها را با ملایمت و رعایت اصول بهداشتی بند بیندازیم و یا با قیچی نوک تیز از روی پوست قیچی کنیم.

اگر تعداد آنها زیاد، مشکی و ضخیم هستند، بهترین راه مراجعه به متخصص پوست و مو و متخصص غدد داخلی و تعیین علت بروز و سپس درمان مناسب دارویی است و همزمان با درمان می توان از لیزر برای رفع دائمی آنها استفاده کرد.

استفاده از تیغ صورت تراشی راه بدی نیست و آسیبی هم به پوست وارد نمی کند ولی از نظر روانی و احساسی برای خانم ها مشکل است که اینکار را انجام دهند. کرم های موبر (حتی موبر مخصوص پوست صورت) معمولاً باعث بروز واکنش های حساسیتی می شوند.

اپی لیدی بدترین راه برای برداشتن موهای صورت است با وجود اینکه تبلیغات در مورد این وسیله بسیار زیاد، فریبنده و وسوسه آمیز می باشد.
در کل هر وسیله ای که موها را از روی پوست می کند (مثل بند انداختن، کرم موبر، اپی لیدیو موم و غیره) ممکن است موجب بروز جوش و التهاب پوست گردد و در دراز مدت تغییرات رنگدانه ای بصورت لک پوستی در محل بوجود می آورد.

روش هایی برای از بین بردن موهای زائد صورت
در برخی خانم ها موهای صورت بیش از حدِ طبیعی است و از نظر زیبایی مشکل آفرین می باشند. افزایش غیرطبیعی موی صورت می تواند به علل گوناگونی باشد، از جمله می توان به بیماری های غدد داخلی، کیست تخمدان و مصرف بعضی داروها اشاره نمود.
در زمان حاملگی موهای ظریفی در پشت لب بالا، چانه و گونه ها رشد می کند که چند ماه پس از زایمان خود به خود از بین می روند.
بنابراین وجود آنها در زمان حاملگی نباید موجب نگرانی شود. در هنگام یائسگی نیز در برخی خانم ها موهای صورت زیاد می شوند که برای درمان آنها باید با پزشک متخصص زنان مشورت کرد تا در صورت لزوم قرص های استروژنی تجویز نماید.
برای از بین بردن موهای اضافی صورت روش های مختلفی وجود دارد: بی رنگ کننده ها، کـِرِم های موبر، سوزاندن، تراشیدن، بند انداختن، استفاده از موم ، اشعه ایکس، استفاده از موچین.
۱- رفع علت: اگر افزایش موی صورت به عللی باشد که قبلاً گفتیم ، باید علت آن برطرف شود. مثلاً اگر به علت آسیب تخمدان یا بیماری غدد داخلی موهای صورت افزایش یابند، باید با مراجعه به پزشک و درمان ناراحتی ، علت این افزایش را ریشه کن کرد. به این ترتیب موهای زائد صورت نیز برطرف می گردند.
اگر رشد اضافی موهای صورت به دلیل مصرف بعضی داروها باشد، باید مصرف آن دارو را با صلاحدید پزشک مربوطه متوقف نمود.
۲ – بی رنگ کننده ها: بی رنگ کردن یا دکلره کردن، ساده ترین راه درمان موهای اضافی است. برای این منظور می توانید از کِرم های مخصوص که با پودرهای ویژه ای مخلوط می شوند و یا از آب اکسیژنه استفاده کنید. پوست را با آب و صابون به خوبی بشویید تا چربی آن پاک شود ، سپس بی رنگ کننده را روی آن قرار دهید و بعد از چند دقیقه با آب بشویید. لازم به ذکر است که بی رنگ کردن ، بیشتر برای موهای ظریف و کرک ها مناسب است.
۳- تراشیدن : این روش سریع ، ساده و بدون درد است. بسیاری از خانم ها از این روش برای پاها و زیر بغل استفاده می کنند. این روش برای صورت نیز کاربرد دارد ولی خانم ها ترجیح می دهند این راه را برای صورت به کار نگیرند ، زیرا در آنها تداعی مردانه بودن می کند.
توجه: تصور اضافه شدن رشد موها و ضخیم شدن آنها به دنبال تراشیدن امری واهی و بی اساس است؛ قسمت بالایی مو که از سطح پوست بیرون آمده است هیچگونه ماده ی زنده ای ندارد و تنها از ماده کراتین ماده ساخته شده است و به همین علت بریدن یا تراشیدن نمی تواند سبب زبرتر ، ضخیم تر یا تیره تر شدن آن شود. این اشتباه شاید ناشی از آن باشد که موهای کوتاه بعد از تراشیدن حالت سیخ سیخ دارد ، تا حدودی نسبت به طول خود ضخیم بوده و انتهای آن بریده است. با طویل تر شدن این موها حالت تیغ مانند آن از بین می رود.
۴ – موم، موچین و بند انداختن: این ها در گروه روش هایی هستند که مو را از ریشه در می آورند. کندن مداوم می تواند به ریشه ی مو آسیب هایی وارد سازد اما در اکثر موارد این کار هیچ تأثیر سویی بر ریشه مو ندارد . این مسئله در مورد ابروها صادق نیست و از بین بردن ابروها به هر شکل بخصوص با این روش ها می تواند با رشد بسیار دیر هنگام یا حتی عدم رشد دوباره ابروها همراه باشد. بنابراین باید از کندن غیرضروری و نامناسب ابروها اجتناب شود.
۵ – کرم های موبر: این کرم ها را معمولاً باید به مدت ده دقیقه بر روی موضع قرار داد و سپس موها را مالش داد و بعد از آن شست. به این ترتیب موهای اضافی از بین می روند.

اما اگر پوست شما حساس باشد و در اثر مصرف این کرم ها دچار سرخی و التهاب یا خارش شود، نباید از آنها استفاده کنید.
۶ – سوزاندن یا الکترولیز: در این روش ریشه مو را به وسیله جریان ضعیف الکتریسیته می سوزانند. اگر تعداد موهای زائد صورت اندک و پراکنده باشد، بهترین راه درمان آن، سوزاندن است. این عمل باید توسط فردی مجرب انجام شود تا ریشه مو کاملاً سوزانده شود و از رشد مجدد آن جلوگیری به عمل آید. ممکن است برای سوزاندن تمام این موهای زائد نیاز به چند جلسه مراجعه باشد. روش کار به این شکل است که سوزن مخصوصی درون فولیکول مو قرار می گیرد و تا ریشه مو پایین می رود . سپس با برقراری جریان الکتریسیته ( که ممکن است مستقیم یا متناوب باشد ) ریشه مو سوزانده می شود و برای همیشه از بین می رود.
hi dr!
      
leaderlover #158 | Posted: 14 Jul 2011 07:58
کاربر
 
حساسیت های پوستی بهاره در تماس با آفتاب افزایش می یابد

حساسیت های پوستی فصل بهار در تماس با آفتاب افزایش پیدا می کند، استفاده از دستکش و کلاه در روز از افزایش حساسیت های پوستی پیشگیری می کند.

امیرهوشنگ احسانی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: حساسیت های پوستی در فصل بهار به دلیل گرده افشانی گل ها افزایش پیدا می کند.

وی گفت: اگزماهای پوستی به ۲ دسته اگزمای پوستی تحریکی و اگزمای پوستی آلرژیک تقسیم می شود که اگزمای پوستی تحریکی ناشی از استفاده از مواد شوینده مانند تاید و وایتکس ایجاد می شود و اگزمای پوستی آلرژیک زمینه ارثی دارد.

این متخصص پوست و مو اضافه کرد: افرادی که به اگزمای پوستی آلرژیک مبتلا هستند، به یک ماده حساسیت دارند که می تواند بدلیجات و گرده های گل های گیاهان و درختان باشد.

احسانی گفت: در فصل بهار که گرده های گل ها در هوا زیاد است، بروز حساسیت در پوست صورت و دست ها بیشتر می شود.

وی اضافه کرد: حساسیت های پوستی در تماس با آفتاب افزایش پیدا می کند؛ افراد باید تماس کمتری با این گونه مواد داشته باشند و سعی کنند در زمانی از روز که آفتاب شدید است از خانه خارج نشوند یا از پوشش های مناسب استفاده کنند.

این متخصص پوست و مو گفت: برای درمان حساسیت های آلرژیک پوستی می توان از داروهای کورتونی استفاده کرد.
farsnews
hi dr!
      
leaderlover #159 | Posted: 14 Jul 2011 07:59
کاربر
 
تاول های ناشی از سوختگی را نترکانید

تاول های ناشی از سوختگی، جنبه محافظتی برای پوست دارند و از عفونت پوست آسیب دیده و آلودگی خارجی آن جلوگیری می کند.

دکتر شیده یزدانیان در گفت وگو با ایسنا افزود: تاول های ناشی از سوختگی را نباید پاره کرد، بلکه باید صبر کرد تا به مرور زمان و بتدریج فروکش کند و بهبود یابد.

وی درباره علل سوختگی های معمولی بیان کرد: این سوختگی ها بر اثر تماس پوست با مواد داغ مانند آب جوش یا بخار آب ایجاد می شود که بلافاصله محل تماس قرمز و ملتهب شده و پوست تاول می زند.

دکتر یزدانیان درباره استفاده از پمادهای سوختگی روی تاولی که از بین رفته است، گفت: در صورتی که تاول بر اثر برخورد با سطح تیزی پاره شود، اگر پزشک صلاح بداند آن را تخلیه می کند و اگر قرار باشد از پماد استفاده شود آن را مستقیما روی محل آسیب دیده نمی گذارد، معمولا قسمت هایی از ناحیه تاول زده را خشک می کند و بتدریج موجب ترمیم آن می شود.

وی درباره میزان تاثیر برخی شیوه های درمانی غیرعلمی در میان مردم همانند استفاده از خمیر دندان و سیب زمینی اظهار کرد: خیلی از موادی که در منزل استفاده می شود، ممکن است موجب تسکین موقت بشود، ولی در بیشتر موارد چون خود پوست آسیب دیده و آزرده است، بدن به آن مواد واکنش نشان می دهد و مشکل را حادتر می کند و چون آلوده هستند، موجب عفونی شدن زخم سوختگی می شوند.

دکتر یزدانیان درباره پانسمان زخم ناشی از سوختگی نیز بیان کرد: بسته بودن زخم، طبق دستور پزشک هم پوست را از آلودگی های محیطی محافظت می کند و هم موجب تسریع در روند بهبود می شود، زیرا در مواردی خشک شدن زخم، روند ترمیم را به تاخیر می اندازد.
hi dr!
      
leaderlover #160 | Posted: 14 Jul 2011 07:59
کاربر
 
استفاده مکرر از رنگ مو موجب شکنندگی موها می شوداستفاده مکرر از رنگ مو موجب شکنندگی موها می شود.

دکتر حمید سورگی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، اظهار داشت: استفاده از رنگ مو به خودی خود مشکلی ندارد اما وجود شرایطی از قبیل عدم استفاده بیشتر از یک ماه و استفاده از مواد دکلره کمتر لازم است.

وی عوارض شایع رنگ مو را حساسیت دانست و افزود: قبل از استفاده از رنگ مو حتما باید روی بازو تست شود.

سورگی عنوان کرد: موهای رنگ شده در بیشتر مواقع شکننده هستند به همین دلیل باید کارهای جانبی کمتری بر روی موها انجام شود.

وی توصیه کرد: به سبب شکنندگی موی رنگ شده باید از فر، سشوار، برس و گلت کمتر استفاده شود به این علت که موها دچار ریزش می شوند.

وی اظهار کرد: باید افراد از مواد آرایشی و بهداشتی دارای مارکهای مطمئن و برچسب وزارت بهداشت استفاده کنند و از محل قابل اطمینان همانند داروخانه خریداری کنند.

سورگی ادامه داد: در رنگ موهای گیاهی نیز مقداری مواد شیمیایی وجود دارد به همین دلیل تفاوت چندانی بین رنگ مو گیاهی و شیمیایی وجود ندارد.

isna
hi dr!
      
صفحه  صفحه 16 از 60:  « پیشین  1  ...  15  16  17  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا