تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

صفحه  صفحه 17 از 60:  « پیشین  1  ...  16  17  18  ...  59  60  پسین »  
#161 | Posted: 14 Jul 2011 07:00
فریب تبلیغات جوان سازی پوست را نخوریدداروها و کرم ها به هیچ وجه نمی توانند جایگزین روش های جراحی و غیرجراحی برای جوان سازی پوست شوند، بنابراین اگر در تبلیغات نتیجه استفاده از کرم ها معادل به کار گیری این دو روش عنوان شود باید به صحت اثرگذاری کالای تبلیغ شده شک کرد.

دکتر محسن نراقی، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: اثر کرم ها بسیار محدود، تدریجی و بیشتر پیشگیرانه است تا درمانی. این محصولات باعث حفظ رطوبت و طراوت پوست می شوند البته کرم های مختلفی تبلیغ می شود اما ممکن است هیچ کدام از آنها به اندازه یک کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده معمولی اثر نداشته باشد.

وی توصیه کرد: افراد کرم ضدآفتاب را باید نیم ساعت پس از بیداری استفاده و در طول روز چند بار تکرار کنند. کرم های مرطوب کننده را نیز باید شب ها پیش از خواب به پوست بمالند، البته اگر فردی قصد داشته باشد اقدام بیشتری برای جوان سازی پوست خود انجام دهد باید به متخصص پوست یا فوق تخصص پلاستیک صورت مراجعه کند.

یک روش جوان سازی پوست را برای همه افراد نمی توان تجویز کرد

نراقی تاکید کرد: یک روش جوان سازی پوست را برای همه افراد نمی توان تجویز کرد چراکه برای صورت هر فرد، یک روش مناسب است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه بیشتر تبلیغات مربوط به روش های جوان سازی و زیبا کردن پوست، قابل باور نیست، گفت: تولید کنندگان این محصولات با سوء استفاده از خلاء نظارتی موجود و با اهداف سودجویان، کالاهای خود را تبلیغ می کنند، این در حالیست که بیشتر این کالاها فاقد مجوز وزارت بهداشت هستند.

این عضو آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا تاکید کرد: مجوز نداشتن یک محصول به معنای ورود آن از طریق کانال های غیرمجاز و فرعی به ایران و همانند انسانی بدون شناسنامه است.

در این شرایط نمی توان به ادعاهای مطرح شده در تبلیغات چنین محصولاتی اطمینان کرد و اصلی یا تقلبی بودن آنها را تشخیص داد.

از نظر علم پزشکی هیچ محصولی یک شبه روی پوست معجزه نمی کند

نراقی افزود: تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی سعی می کنند کالای خود را معجزه گر معرفی کنند که در مدت کوتاهی پوست مردم را جوان می کند، این درحالیست که از نظر علم پزشکی هیچ محصولی یک شبه روی پوست معجزه نمی کند و ایجاد تغییرات بافتی و بازسازی پوست نیازمند گذشت زمان است بنابراین باید به ادعاهای تاثیرسریع محصولات تبلیغ شده بر پوست شک کرد.

نراقی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا می توان چین و چروک پوست را با استفاده از کرم از بین برد، گفت: یکی از آرزوهای افراد، جوانتر به نظر رسیدن است و علم جوان سازی یکی از مباحث مهم کتاب های جراحی پلاستیک است چراکه بیشترین آثار افزایش سن در صورت نمودار می شود بنابراین با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی، تلاش می شود تا پوست جوانتر به نظر برسد.

رییس انجمن تحقیقات راینولوژی افزود: روشهای جراحی ، روش های موثری هستند اما به علت بیهوش شدن بیمار و هزینه های زیاد آن، استفاده از این روش برای برخی از بیماران مشکل است. روش های غیر جراحی نیز به دو دسته تقسیم می شوند.

نراقی درباره روش های غیرجراحی گفت: در برخی روش ها برای بیمار، دارو تجویز می شود اما در بعضی دیگر دارو تجویز نمی شود و پزشک فراورده هایی را در صورت بیمار به کار می برد که تزریق بوتاکس یا مواد پرکننده (فیلر) برای کاهش خطوط پایین صورت، چینهای دور لب از جمله این موارد است.

علاوه بر آن با روش های لیزری و غیر لیزری می توان لایه های سطحی پوست را برداشت تا لایه های زیرین، پوست تازه تری را بسازند.

البته روش های غیرجراحی را برخلاف روش های جراحی می توان هر سال تکرار کرد.

اجتناب از آفتاب مستقیم و استعمال سیگار باعث پیشگیری از پیری پوست می شود

این عضو آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت آمریکا درباره راه های پیشگیری از پیری پوست صورت اظهار کرد: دو عامل به شدت باعث پیری پوست می شوند؛ یکی از این عوامل، اشعه ماورای بنفش خورشید است، البته خانواده های آفتاب هم در این گروه قرار می گیرند.

به عنوان نمونه تمایل به برنزه کردن پوست، عادت غلطی است که تا حدودی در ایران شایع شده است چراکه اشعه دستگاه های برنزه کردن باعث پیر شدن پوست می شوند چون به الیاف بافت همبند پوست صدمه می رسانند و آن ها را مستعد چروک خوردن می کنند.

وی سیگار کشیدن را عامل موثر دیگری در پیری پوست برشمرد و گفت: پوست سیگاری ها همیشه چند سال پیرتر از افراد دیگر است، بنابراین اجتناب از استعمال سیگار و حتی در معرض دود آن قرار گرفتن برای حفظ جوانی پوست لازم است.

رییس انجمن تحقیقات راینولوژی درباره راه های دیگر پیشگیری از پیری پوست اظهار کرد: دوری از استرس و فشارهای روحی و روانی ، نوشیدن مایعات کافی و خوردن میوه ها و سبزی های تازه و انجام حرکات ورزشی در حفظ جوانی پوست موثر است.

نراقی در پایان با بیان اینکه استفاده از کرم های ضد آفتاب در پیشگیری از پیری پوست نقش دارند،گفت: افراد دارای پوست خشک از کر م های مرطوب کننده به ویژه در فصول سرد استفاده کنند و اگر احساس می کنند که چین های پوست آن ها در حال افزایش است، به متخصصان پوست یا فوق تخصص های پلاستیک صورت مراجعه کنند.

علاوه بر آن این افراد اگر عضلات صورت خود را بیش از حد منقبض می کنند می توانند با استفاده از بوتاکس از افزایش چین های ناشی از انقباض زیاد عضلات صورت خود پیشگیری کنند.
isna

hi dr!
     
#162 | Posted: 14 Jul 2011 07:00
سرطان پوست در افراد دارای پوست روشن بیشتر رخ می دهد

سرطان پوست در افرادی که پوست روشن دارند و کسانی که سابقه رادیوتراپی داشته اند، بیشتر بروز پیدا می کند.

مجتبی امیری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: سرطان رشد افسار گسیخته و کنترل نشده یک نوع سلول از بدن است.

وی گفت: این رشد بدون کنترل همچنان ادامه پیدا می کند و اگر درمان به موقع صورت نگیرد در سراسر بدن گسترش پیدا می کند و از آنجایی که پوست مجموعه ای از انواع سلول هاست انتظار می رود که انواع سرطان ها در آن به وجود آید.

این متخصص پوست و مو افزود: در کشورهای صنعتی به دنبال تغییرات در شدت نور خورشید، تغییرات در لایه ازن، تغییر در سبک زندگی و پوشش لباس ها، بیش از گذشته بدن در تماس مستقیم با آفتاب قرار دارد که موجب شده بروز سرطان پوست افزایش پیدا کرده است.

امیری گفت: سرطان پوست از نوع ملانون جزء یکی از سرطان های شایع در بدن محسوب می شود.

سرطان سلول بیضال نوع دیگر سرطان پوست است که بیشتر در کسانی رخ می دهد که پوست روشن دارند، در تماس بیشتر با نور آفتاب قرار دارند یا سابقه رادیوتراپی داشته اند.

وی اضافه کرد: در نواحی سر و صورت که تماس بیشتری با نور خورشید دارند بروز سرطان بیشتر رخ می دهد و این نوع سرطان به صورت برجستگی های همرنگ بر روی پوست بروز پیدا می کند و اگر به موقع درمان نشود زخمی می شود و گسترش پیدا می کند.

این متخصص پوست و مو افزود: اگر این نوع سرطان پوست در مراحل اولیه به موقع تشخیص داده شود با جراحی به طور کل از بین می رود.

====================================

درمان قطعی برای کک و مک وجود ندارد


به گفته یک متخصص پوست، هیچ گونه درمان قطعی برای کک و مک های پوستی وجود ندارد.

دکتر علی ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار داشت: کک و مک لکه های پوستی و بیشتر مختص به روی بینی است، اما در مواردی کل پوست صورت و حتی پوست بدن را نیز در بر می گیرد.

وی گفت: کک و مک بیشتر در افرادی شیوع پیدا می کند که دارای پوست روشن و سفید، موها و چشمان رنگی هستند و هر چند درمان قطعی برای آن وجود ندارد اما استفاده از ضد آفتاب، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید و ایجاد پوشش مناسب پوست می تواند در کاهش آن نقش داشته باشد.

دکتر ابراهیمی در ادامه تصریح کرد: البته در مواردی استفاده از لیزر، لایه برداری و برخی داروها در بهبود این بیماری پوستی نقش موثری دارند.

وی در خاتمه به علت بروز کک و مک اشاره کرد و گفت: هر چند آفتاب یکی از عمده دلایل ایجاد کک و مک بر روی پوست است، اما در ۷۰ درصد موارد عوامل ژنتیکی در این خصوص دخیل هستند.

hi dr!
     
#163 | Posted: 14 Jul 2011 07:01
استفاده مکرر از رنگ مو موجب شکنندگی موها می شود

دکتر حمید سورگی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، اظهار داشت: استفاده از رنگ مو به خودی خود مشکلی ندارد اما وجود شرایطی از قبیل عدم استفاده بیشتر از یک ماه و استفاده از مواد دکلره کمتر لازم است.

وی عوارض شایع رنگ مو را حساسیت دانست و افزود: قبل از استفاده از رنگ مو حتما باید روی بازو تست شود.

سورگی عنوان کرد: موهای رنگ شده در بیشتر مواقع شکننده هستند به همین دلیل باید کارهای جانبی کمتری بر روی موها انجام شود.

وی توصیه کرد: به سبب شکنندگی موی رنگ شده باید از فر، سشوار، برس و گلت کمتر استفاده شود به این علت که موها دچار ریزش می شوند.

وی اظهار کرد: باید افراد از مواد آرایشی و بهداشتی دارای مارکهای مطمئن و برچسب وزارت بهداشت استفاده کنند و از محل قابل اطمینان همانند داروخانه خریداری کنند.

سورگی ادامه داد: در رنگ موهای گیاهی نیز مقداری مواد شیمیایی وجود دارد به همین دلیل تفاوت چندانی بین رنگ مو گیاهی و شیمیایی وجود ندارد.

===================================

استفاده از رنگ مو، سفیدی را تشدید نمی کند

استفاده از رنگ مو، سفیدی را تشدید نمی کند یا آن را به تاخیر نمی اندازد.دکتر نصرت پورسینا در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه یزد، اظهار داشت: رنگ موی انسان تابع عوامل متعددی است که مهمترین عامل ژنتیک است و عوامل تغذیه ای، بیماریهای متابولیک و ارثی و عوامل محیطی از دیگر عوامل موثر بر رنگ مو هستند.

وی ادامه داد: هر انسانی رنگ موی خاصی در هنگام تولد دارد. موها در هنگام تولد بسیار نازک، دارای کرک و کمرنگ هستند و تا اواخر یک سالگی موهای جنینی تغییر کرده و ریخته و جای خود را به موهای ترمینال (موهای انتهایی دائمی) می دهند.

دکتر پورسینا افزود: چنانچه کودک در یک سالگی دچار سوء تغذیه یا بیماریهای ارثی و ژنتیکی شود، با بروز کم پشتی یا چند رنگ شدن مو(علامت پرچم) مثل بیماری «کوآشیوکور» مواجه می شود.

وی تصریح کرد: اگر فرد سالم باشد و مشکل خاصی نداشته باشد تا سنین ۷ ۶ سالگی موهای طبیعی و نرمالی پیدا می کند که رنگ آن ثابت می ماند.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: در سنین بلوغ موها ضخیم تر شده و از حدود سن ۲۵ سالگی به بعد پیدا شدن یکی دو تار سفید در مو شروع می شود که این سفیدی مو تابع عوامل متعددی است که مهمترین عامل مساله ژنتیک است.

وی گفت: با مراجعه به سابقه خانوادگی مشاهده می کنیم یک یا چند نفر از بستگان این مشکل را دارند و نمی توان آن را به عنوان بیماری تلقی کرد اما باید در همه این موارد بیمار از نظر کم کاری و پرکاری تیروئید، کمبود پروتئین، ویتامینهای خاص و یا بعضی از اسید آمینه ها بررسی شود.

وی سن سفید شدن موها در زنان را ۳۰ تا ۳۵ سالگی به بعد و در مردان ۳۵ تا ۴۰ سالگی به بعد ذکر کرد و گفت: بعد از این سنین پیدایش رو به افزایش سفیدی را داریم.

وی با بیان اینکه علل سفیدی موها متعدد است، افزود: آنچه مسلم است این است که کاهش فعالیت سلولهای ملانوزید که مسوول ایجاد ملانین هستند باعث سفیدی مو می شود و تا امروز هیچ دارویی که بطور کامل سفیدی را متوقف کند کشف نشده است بنابراین افراد نباید فریب تبلیغات واهی که در بعضی از رسانه ها وجود دارد مبنی بر اینکه یک ماهه، یک شبه یا یک هفته، سفیدی را برطرف می کنند نخورند.

دکتر پورسینا گفت: اما با توجه به اینکه در بعضی از فرهنگها، سفیدی مو از نظر زیبایی نامطلوب است یا خوشایند نیست، بعضی از افراد از رنگهای مختلف استفاده می کنند و تاکنون ثابت نشده است که رنگ مو سفیدی را تشدید کند یا آن را به تعویق بیندازد یا تسریع کند چرا که سفیدی توسط کاهش فعالیت سلولهای ملانوزید و در پیاز مو و در زیر پوست روی می دهد.

وی توصیه کرد: اگر افراد تمایل دارند از رنگ مو استفاده کنند رنگ موهایی که دارای استاندارد وزارت بهداشت هستند مصرف کرده و همچنین توسط افراد مجرب کار شود چرا که اگر میزان رقت یا غلظت رنگ مو کم یا زیاد شود سبب آسیب به پوست و مو می شود.

وی ادامه داد: رنگ هایی که بصورت کیلویی و غیر بسته بندی در بعضی از مراکز یا مغازه ها به فروش می رسند قابل اعتماد نیست بنابراین توصیه می شود از مصرف آنها اکیدا خودداری شود.

وی در پایان یادآور شد: همچنین ممکن است رنگ مو خوب استفاده نشود یا فرد آلرژی یا حساسیت داشته باشد که در این صورت باید به پزشک متخصص پوست مراجعه شود.
isna

hi dr!
     
#164 | Posted: 14 Jul 2011 07:01
اثرات سبوس برنج بر پوست و مو

برنج گیاهی از دسته غلات بوده که نقش مهمی در سبد غذائی ما ایرانیان داردو سبوس این پوشش خوش رنگ برنج دارای ارزش غذائی فراوانی است که ما از ان غافلیم به عنوان مثال یکی از فراورده های مهم استخراجی از سبوس برنج، روغن آن است.

روغن برنج بخشی از نیازهای غذایی کشورهای آسیایی مانند: چین، ژاپن و هند را تأمین می کند. (کشورما، تاکنون تجهیزات، علم وتخصص لازم را برای استخراج، تصفیه و تحقیقات تولید این روغن، در دسترس نداشته است.)

این روغن مواد مختلفی را در خود جای داده است ،در این مقاله سعی شده تا با بیان خواص مفید این گیاه فراموش شده گامی در جهت اصلاح تغذیه شما گرامیان برداشته شود.

۱-خاصیت انتی اکسیدانی (ضد پیری):
از مهمترین و شناخته شده‌ ترین مواد موجود در سبوس برنج ، ویتامین E است. این ویتامین ، محلول در چربی بوده و امروزه به عنوان یک آنتی ‌اکسیدان بسیار قوی در جهان علم مطرح شده است. خاصیت آنتی اکسیدان ویتامین E، خواصی نظیر ضد پیری و ضد چروک را برای این ویتامین ارزشمند توجیه می ‌کند.

۲- کاهش کلسترول خون:

ماده فعال دیگری که در روغن برنج خودنمایی می ‌کند، اریزانول است. این چربی فعال، امروزه به یکی از پرکاربردترین داروهای کاهش دهنده کلسترول خون تبدیل شده است.

۳- خاصیت ضد سرطانی:

ویتامین E و اسیدهای چرب اشباع شده و نشده مانند فیتواسترول‌ها، توکوترینول‌ها، توکوفرول‌ها و اسکواس‌ها برنج را به عنوان یکی از موادغذایی بسیار ارزشمند و مفید برای، افزایش توازن هموستاز خون و ضد سرطان تبدیل کرده اند .

۴- روغن برنج در خدمت پوست:

آنچه کمتر مورد توجه قرار می‌ گیرد خواص برنج و روغن آن برای پوست است. اگر شما تا به حال از این روغن برای تمیز کردن پوست صورت‌تان بهره برده باشید ، حتماً متوجه شده‌اید که خاصیت پاک‌کنندگی این روغن نقره فام، بسیار بالاست. اما این تنها قسمت کوچکی از قضیه است، چرا که جنس چرب این روغن باعث می ‌شود که برنج خاصیت لایه ‌برداری متوسط داشته باشد.

این بدان معناست که اسیدهای چرب موجود در روغن برنج به سلول‌های شاخی و مرده سطح پوست متصل شده و آنها را به آرامی از روی پوست برمی‌ دارد. این امر باعث می‌ شود پس از ماساژ ملایم صورت با روغن برنج، پوست شما کاملاً صاف و نرم و براق شود.

از این رو است که مصرف طولانی مدت روغن برنج به صورت شبانه، روی پوست به افزایش خاصیت ارتجاعی و جوانی پوست و کاهش خط و خطوط پوست کمک قابل توجهی می‌ کند.

۵- سبوس برنج و مو:

ماده دیگری که در برنج باعث شده آن را یک حامی بزرگ برای پوست و موهایمان بدانیم، وجود مقادیر قابل توجه ویتامین B در برنج است ویتامین‌های گروه B و به خصوص۵ B باعث تحریک سوخت و ساز سلول‌های زنده و فعال پیاز مو شده، یعنی همان چیزی که یک موی فعال برای زیستن و رشد کردن به آن نیاز دارد.

۶- ترمیم پوست با برنج:

کاربرد ویتامین B تنها به ریزش مو محدود نمی ‌شود. این ویتامین در مواردی که فرد تحت عمل جراحی قرار می ‌گیرد بسیار مفید است، چرا که تجویز خوراکی و موضعی آن ترمیم پوست را سرعت می ‌بخشد. خیلی‌ها تصور می‌ کنند برای اینکه پروتئین بدن‌شان تأمین شود باید گوشت بخورند. ولی در واقع این طور نیست،چرا که پروتئین

موجود در گیاهان می ‌توانند جایگزین مناسبی برای گوشت و منابع حیوانی باشد، به خصوص که منابع حیوانی معمولاً با داشتن کلسترول بالا برای افراد مسن و بیماران قلبی، چندان مناسب نیست. یکی از این گیاهان، برنج است. پروتئین درصد بالایی از وزن خالص برنج را تشکیل می ‌دهد و این رقم به حدود ۱۱ درصد می ‌رسد و در صورت همراهی برنج با حبوبات مثل لوبیا و عدس به تنهایی و بدون مصرف گوشت، نیاز روزانه پروتئین فرد را تأمین می‌ کند.

۷-سبوس و درمان بیمارهای روده:

هم اکنون پزشکان اتفاق نظر دارند که سبوس مهم ترین راه درمان طبیعی یبوست به شمار می رود . جلوگیری از یبوست نیز از بروز بواسیر ، التهاب دیورتیکول (کیسه ای مدوربه اشکال و اندازه های مختلف است که در جدار داخلی روده ایجاد می شود)، سرطان کولون، شقاق، فیستول، شکاف بافت معده و عفونت های دستگاه گوارش (که غالباً در میان افراد مسن مشاهده می گردد) پیشگیری می کند.

بر اساس پژوهش های مختلف ، سبوس غنی ترین منبع غذایی فیبر و الیاف گیاهی محسوب می شود. این فیبر و الیاف را که بیشتر مواد سلولزی و همی سلولزی می باشد، موجب افزایش حجم مدفوع می گردد. افزایش حجم مدفوع عامل اساسی مبارزه با یبوست و بیماری کولون و پیدایش سرطان کولون می باشد.

تذکر:

همان گونه که کاهش یا عدم مصرف سبوس برای عملکرد سیستم گوارشی مناسب نیست، افراط و زیاده روی در مصرف سبوس نیز عارضه به وجود می آورد. بنابراین توجه به نکات زیر ضروری است :

- زیاده روی در مصرف سبوس ممکن است ایجاد اسهال نماید.

- زیاده روی در مصرف سبوس منجر به انسداد روده و التهاب دیورتیکول روده می شود.

- توصیه می شود پس از مصرف سبوس، مایعات و آب فراوانی نیز مورد مصرف قرار گیرد

hi dr!
     
#165 | Posted: 14 Jul 2011 07:01
سلامت و شادابی پوست

غذایی که می‌خورید در سلامت و شادابی پوست ‌تان نقش دارد. قبل از هر چیز باید بدانید که چین و چروک ها به دلایل بی‌شماری ایجاد شوند؛ مثلا کاهش میزان کلاژن در پوست باعث می‌شود پوست‌تان کش بیاید و چین و چروک‌ها ایجاد ‌شوند.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل اولین قدم برای داشتن پوستی خوب و سالم است. در این مقاله سعی شده اشاره ای به معرفی راه حلهای مناسب برای طراوت پوست شود:

۱- مصرف میوه و سبزی‌های تازه از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کنند زیرا حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان هستند. بسیاری از رنگدانه‌های شیمیایی که در میوه‌ها و سبزی‌ها موجودند، خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار بالایی دارند. این آنتی‌اکسیدان‌ها موجب جلوگیری از تخریب سلولی می‌شوند. به این صورت که رادیکال‌های آزاد موجود در بدن خصوصاً در منطقه پوست را که در تماس با محیط اطراف است، فلج کرده و جلوی عملکرد تخریبی آنها را می‌گیرند. برای اطمینان از وجود آنتی‌اکسیدان کافی در میوه و سبزی، آنها را به صورت خام و تازه (یا نیم‌پز) مصرف کنید چون حرارت و نگهداری در یخچال و فریزر محتوای آنتی‌اکسیدانی آنها را کاهش می‌دهد.

۲- مصرف ماهی هفته ای دو بار به شادابی و طراوت پوست کمک زیادی می کند.ماهی حاوی مقدار زیادی

ویتامین گروه B و اسیدهای چرب اشباع نشده است که در سلامت پوست نقش بسزائس دارند

۳- مصرف مایعات : پوستی که رطوبت کافی داشته باشد، کمتر چروک می‌خورد. پس سعی کنید روزانه آب زیاد بنوشید تا آب مورد نیاز را برای تعریق پوست‌تان فراهم کنید تا خشک نشود. متخصصان توصیه می‌کنند که ۶ تا ۸ لیوان آب در روز بنوشید. قهوه و نوشابه منابع خوبی برای تامین مایعات نیستند زیرا حاوی کافئین هستند که یک ماده دیورتیک (ادرارآور) است و موجب دفع آب به صورت ادرار می‌شود. نکته دیگر اینکه ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب آب زیادی ننوشید زیرا ممکن است موجب افزایش ورم صبحگاهی و کشیدگی بیش از اندازه پوست شود.

۴- پرهیز از رژیم های لاغری خودسرانه : اضافه و کم کردن وزن با سرعت زیاد، پوست را چروک می‌کند زیرا با افزایش چربی بدن پوست کش آمده و با لاغر شدن، چربی بدن تحلیل می‌رود و پوست جمع می‌شود و چروک می‌خورد. پس مراقب باشید که با پرخوری و افراط درخوردن غذاهای چرب دچار اضافه وزن نشوید و اگر قصد کاهش وزن دارید، حتماً زیر نظر متخصص تغذیه رژیم بگیرید.

۵- دوری از اشعه زیانبار خورشید : پرهیز از آفتاب تا حد ممکن و استفاده منظم از ضد آفتاب که مهمترین عامل در پیشگیری از بروز چروک‌هاست. ضد آفتاب بایستی در منزل هم حداقل ۲-۱ بار در روز استعمال شود.

۶- دوری از استری و استراحت کافی : استراحت به میزان حداقل۸ ساعت در طول شب و اگر امکان داشته باشد، یک چرت کوتاه پس از ناهار بسیار عالی است.

۷- ورزش : انجام ورزشهای منظم و پیاپی در طول روز از ابتدای جوانی کمک زیادی به دفع مواد زاید از بدن و طراوت و شادابی پوست می کند

۸- عدم استفاده از سیگار و مشروبات الکلی باعث سلامت و جوان ماندن پوست می شود

hi dr!
     
#166 | Posted: 14 Jul 2011 07:02
زمینه پیدایش واکنش های حساسیت پوست، معمولاً از پدر و مادر به فرزندان به ارث می رسد.

یحیی دولتی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: اگزمای دست بسیار شایع است. این بیماری در اکثر مردم ابتدا به صورت زبری و خشکی دست ها شروع شده و تبدیل به ضایعات قرمز رنگ و ملتهب و پوسته پوسته می شود که با خارش همراه است.

وی گفت: عوامل زیادی می توانند به پوست دست آسیب برسانند. تماس زیاد با آب و هوای خیلی خشک، صابون ها، مواد پاک کننده، پودرهای رختشویی، حلال ها، مواد شیمایی، دستکش های لاستیکی و حتی مواد به کار رفته در کرم ها و فرآورده های بهداشتی می توانند اگزمای دست ایجاد کنند.

رئیس مرکز پژوهش بیماری های پوست و جذام افزود: وقتی پوست قرمز و خشک شد، حتی مواد بی ضرری مانند آب و محصولات بهداشتی نوزادان ( کرم و شامپوهای بچه) هم می توانند موجب تحریک بیشتر پوست و بدتر شدن ضایعه شوند.

دولتی گفت: مشاوره با پزشک و پیدا کردن اینکه کدام ماده مورد مصرف در زندگی روزانه باعث پیدایش این مشکلات شده است بسیار اهمیت دارد و تغییر دادن مواد مصرفی یا خودداری از تماس با ماده حساس کننده، موجب کمتر شدن مشکل پوست می شود.

وی افزود: زمینه پیدایش واکنش های حساسیت پوستی، معمولاً از پدر و مادر به فرزندان به ارث می رسد.

افرادی که استعداد ابتلا به این واکنش ها را دارند، ممکن است سابقه ابتلا به تب یونجه (حساسیت فصلی به گرده گیاهان) و یا آسم را هم داشته باشند.

رئیس مرکز پژوهش بیماری های پوست و جذام اضافه کرد: این افراد حتی ممکن است به بعضی از مواد غذایی هم حساسیت داشته باشند یا دچار حالتی باشند که اصطلاحاً درماتیک آتوپیک یا اگزمای سرشتی نامیده می شود.

پوست این افراد پس از تماس با بسیاری از مواد که در حالت عادی برای سایر مردم آزار دهنده نیست، دچار قرمزی، خارش و سایر علایم حساسیت می شود.

hi dr!
     
#167 | Posted: 14 Jul 2011 10:40
وقتی رنگ از موها می پرد

شما هم از فراوان شدن موهای سپیدتان نگرانید؟ مگر چند بهار از زندگی تان گذشته است؟ چرا خیلی ها حتی تا چهارمین دهه از زندگی هم رنگ سپید موهایشان را نمی بینند و خیلی ها هنوز به دومین دهه نرسیده برای پنهان کردن همان موهای سپید، به فکر چاره می افتند؟

تبلیغات گسترده ای که در مورد رفع سفیدی موها می شود نیز نشان دهنده همین دغدغه و افزایش بی شمار تعداد افرادی است که با سپیدی موها روبه رو هستند.

متخصصان عقیده دارند افزایش سن، تنها دلیل سفید شدن موها نیست. دلایل دیگری هم وجود دارد که باید به آنها توجه شود.

البته هیچ تفاوتی هم ندارد چه نوع مویی با چه رنگی دارید، هر نوع مویی با توجه به سن و عوامل ژنتیک مستعد سفید شدن است.

دکتر زهره نیکبخت، متخصص پوست و مو در این باره به «جام جم» می گوید: «همیشه سن باعث ایجاد سفیدی مو نمی شود.

البته به طور طبیعی حدود ۳۰ سالگی روند سفید شدن موها شروع شده و در هر دهه این سفید شدن مو ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می یابد، اما گاهی بیماری های مختلف یا کمبود ویتامین ها هم می تواند چنین شرایطی را به وجود آورد.

به همین دلیل حتی گاهی سفیدی مو در سنین نوجوانی و جوانی هم بروز خواهد کرد.»

وی با ذکر عوامل مختلفی که باعث سفید شدن موها می شود، می افزاید: «سن، نقشی اساسی در این رابطه دارد، اما مواردی دیگر مانند عوامل ژنتیک و ارثی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

کمبود بعضی ویتامین ها مانند ویتامین B۱۲ نیز در سفید شدن موها موثر است. اختلالات تیروئید و استرس نیز از دیگر عوامل موثر در سفیدی موهاست.»

دکتر نیکبخت یادآور می شود: «کم خونی ، کمبود آهن و کمبود روی در بدن از دیگر مواردی است که می تواند موجب سفیدی موها شود.»

درمان و رفع سفیدی مو؛ واقعی یا تبلیغاتی

دکتر نیکبخت به این نکته اشاره می کند که از نظر علمی شواهدی مبنی بر وجود داروی خاص برای برگرداندن رنگ موها یا پیشگیری از سفید شدن آنها وجود ندارد، اما متخصصان در حال بررسی این مساله هستند.

وی ادامه می دهد: «اگر در اجتماع ببینیم و بشنویم که فردی رنگ موهایش برگشته یا با مصرف دارو یا گیاهی خاص سفیدی رنگ مویش تغییر کرده است، شاید به دلایلی نظیر برطرف شدن بیماری های مرتبط با سفیدی مو باشد.

به عنوان مثال ممکن است فردی کم خونی داشته و با درمان کم خونی، رنگ مو برگشته باشد.

بنابراین پزشک معالج باید ابتدا علت اصلی سفیدی مو را تشخیص داده و سپس درمان را شروع کند.»

دکتر نیکبخت در مورد تبلیغات گسترده ای که در مورد رفع دائمی سفیدی موها وجود دارد خاطر نشان می کند: «اگر چنین تبلیغاتی از نظر علمی واقعیت داشته باشد، دیگر نباید فردی را با موهای سفید ببینیم.

درست همانند تبلیغاتی که در مورد افزایش قد وجود دارد، در حالی که هنوز افرادی با قد کوتاه در جامعه حضور دارند.»

نکاتی باریک تر از مو

این پزشک متخصص پوست و مو در مورد رنگ کردن مکرر و تاثیر آن در سفید شدن موها می گوید: «استفاده زیاد از موادی که برای رنگ کردن موها به کار می رود، بخصوص در مورد موهای ابرو که از سنین خیلی پایین و تنها به منظور زیبایی استفاده می شود، ممکن است در سفیدی زودرس موها تاثیر داشته باشد.»

وی با اشاره به اهمیت استفاده صحیح از لوازم آرایش مو می گوید: «اگر بدرستی و با در نظر گرفتن اصول صحیح از سشوآر و… استفاده شود، مشکلی ایجاد نخواهد شد، اما متاسفانه خیلی از افراد نمی دانند چگونه باید از این لوازم استفاده کنند.

به عنوان مثال اگر موی کاملا خیس را به مدت طولانی با سشوآر خشک کرده و حالت دهند، مو حتما آسیب خواهد دید.»

شاید شما هم شنیده باشید اگر تار موی سفیدی را بکنید، ممکن است تعداد آنها افزایش یابد. اما این پزشک متخصص با نفی این موضوع توضیح می دهد: «ما هیچ دلیل علمی در این مورد نداریم.

شاید تنها دلیل این باور این باشد که وقتی موی سفیدی را می بینیم، به آن دقت کرده و موهای سفید بیشتری کشف می شود.»

وی در ادامه با ذکر مواردی که خود فرد می تواند به کاهش تعداد موهای سفید کمک کند، اشاره کرده و می گوید: «ثابت شده است سفیدی مو بین افراد سیگاری ۴ برابر بیشتر از سایرین است.

بنابراین با ترک سیگار افراد زیادی می توانند از سفیدی مو پیشگیری کنند.»

دکتر نیکبخت در پایان به مردم توصیه می کند که مو هم مانند هر عضو دیگری به مراقبت و توجه نیاز دارد و در صورت بی توجهی به آن، حتی درمان بموقع بیماری های مربوط را هم با مشکل روبه رو خواهد کرد.

hi dr!
     
#168 | Posted: 14 Jul 2011 10:43
از علائم سرخک غافل نشوید

سرخک یک بیماری ویروسی به شدت واگیردار است که می تواند به بروز مشکلات و بیماری های جدی تر مثل التهاب مغز و یا حتی بروز عفونت های گوش و دستگاه تنفسی منجر شود.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» ایسنا، کارشناسان کتابخانه ملی طب آمریکا در این باره خاطرنشان کردند که به کمک برنامه های گسترده واکسیناسیون تعداد مبتلایان به این بیماری به میزان چشمگیری کاهش یافته است، اما با این حال والدین به ویژه باید با علائم این بیماری کاملا آشنا باشند تا به محض مشاهده آن در کودک خود به پزشک مراجعه کرده و از پیامدهای نامطلوب بعدی آن جلوگیری کنند.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی، مهمترین علائم این بیماری شامل بروز دانه های قرمز و بثورات جلدی است که سه تا پنج روز پس از ظهور دیگر علائم، آغاز می شود.

همچنین قرمز شدن چشم ها، سرفه، تب، حساسیت به نور، دردهای ماهیچه ای، آبریزش بینی، گلو درد و نیز بروز دانه های سفید رنگ کوچک در داخل دهان از دیگر علائم این بیماری است.

مراجعه به موقع به پزشک و مراقبت مناسب از بیمار به درمان سریع و جلوگیری از انتقال ویروس به سایر اعضای خانواده کمک می کند.
isna

hi dr!
     
#169 | Posted: 14 Jul 2011 10:48
هوای آلوده، آلرژی های پوستی را تشدید می کند

عضو هیات مدیره انجمن متخصصان پوست نسبت به عوارض آلودگی هوا در افراد دارای زمینه های آلرژی های پوستی هشدار داد و گفت: آلودگی هوا آلرژی های پوستی بویژه آلرژی های ارثی پوستی را تشدید می کند.

دکتر طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، درباره تاثیر آلودگی هوا در بیماری های پوستی گفت: هرچند تاثیر آلودگی هوا در بیماری های پوستی در مقایسه با بیماری های ریوی کمتر است اما می تواند تمام آسیب های پوستی را تحریک و افزایش دهد.

وی گفت: برخی آلرژی های پوستی صرفا به دلیل آلودگی هوا ایجاد می شود؛ چرا که برخی آلرژن ها تنها در هوای آلوده وجود دارند.

همچنین آلودگی هوا تشدید برخی آلرژی های پوستی را سبب می شود.

طباطبایی در این باره ادامه داد: معمولا آلرژی های ارثی پوستی با کوچک ترین تحریکی تشدید می شوند که آلودگی هوا یکی از این عوامل تشدید کننده است.

این متخصص پوست به افراد دارای زمینه های آلرژی های پوستی توصیه کرد که در روزهای آلوده هوا تا حد امکان از منزل خارج نشوند و گفت: پوشاندن دهان و بینی با ماسک می تواند احتمال تشدید آلرژی های پوستی را کاهش دهد اما نمی تواند به صورت صد در صد از تشدید این آلرژی ها پیشگیری کند.
isna

==========================================

ماده خطرناک پلاستیک ها از طریق پوست هم جذب می شود

ماده شیمیایی و خطرناک موجود در پلاستیک ها حتی می توانند از پوست هم عبور کرده و وارد بدن شوند.

این ماده شیمیایی چالش برانگیز موسوم به بیسفنول A یا BPA دوباره مورد توجه متخصصان قرار گرفته است.

این متخصصان در آزمایشات خود نشان داده اند که BPA می تواند از طریق پوست هم جذب شود به طوری که لمس کردن پلاستیک های حاوی این ماده شیمیایی، مقدار آن را در بدن افزایش می دهد.

آزمایشات بر روی حیوانات تایید کرده است که BPA واقعا مضر است. این ماده از اثرات هورمون استروژن در بدن تقلید می کند.

بنابراین نگرانی متخصصان بهداشتی بیشتر برای زنان باردار است. به ویژه برخی کارشناسان توصیه می کنند که حتی از شیشه های شیر نوزادان که حاوی این ماده هستند، نباید استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، BPA به طور معمول در بسته بندی های غذایی و نوشیدنی ها هم استفاده می شود.

این بار دکتر دانیل زالکو و دستیارانش در انستیتو ملی مطالعات کشاورزی فرانسه دریافتند که BPA حتی از طریق تماس پوستی هم جذب بدن می شود. آزمایشات بیشتر در این زمینه ادامه خواهد داشت.
isna

hi dr!
     
#170 | Posted: 14 Jul 2011 10:50
کمبود ویتامین D در مبتلایان به سرطان پوست

بررسی های جدید صورت گرفته توسط محققان دانشگاه استنفورد نشان می دهد که کمبود ویتامین D در افرادی که مستعد مبتلا به سرطان پوست مرتبط با نور آفتاب موسوم به سندروم خال گوشتی هستند، شایع است.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند و برای محافظت پوست خود از قرار گرفتن در نور آفتاب پرهیز می کنند، دچار کمبود ویتامین D می شوند.

محققان نیز در مطالعاتی که انجام دادند دریافتند کمبود ویتامین D در افراد مبتلا به سندروم خال گوشتی که نوعی سرطان پوست است، حدود ۳ برابر بیشتر است.

کمبود ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به بیماری های خودایمنی، شکستگی ها، سرطان، بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از این مشکلات جسمانی در ارتباط است.

ویتامین D در شیر، کره، تخم مرغ، روغن کبد ماهی و مکمل های ویتامین D وجود دارد ولی در این میان اصلی ترین منبع ویتامین D نور خورشید است.

پزشکان به افرادی که در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند توصیه می کنند که از نور آفتاب خود را دور نگه دارند که همین مسئله باعث کمبود ویتامین در بدن آن ها می شود.

محققان در نمونه های خون دوره ای که از ۴۱ نفر از این گونه بیماران انجام دادند به این نتیجه رسیدند که ۲۳ نفر از آن ها (حدود ۵۶ درصد) دچار کمبود ویتامین D هستند.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 17 از 60:  « پیشین  1  ...  16  17  18  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites