خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)


صفحه  صفحه 18 از 60:  « پیشین  1  ...  17  18  19  ...  59  60  پسین »
leaderlover #171 | Posted: 14 Jul 2011 11:51
کاربر
 
روزهای ابری نیمی از اشعه زیانبار خورشید به پوست می‌تابد

دبیر انجمن پوست، مو و زیبایی ایران: روزهای ابری نیمی از اشعه زیانبار خورشید به پوست می‌تابد .
دبیر انجمن پوست، مو و زیبایی ایران گفت: خطر ابتلا به سرطان پوست، چین و چروک و پیری زودرس آن حتی در روزهای غیر آفتابی پائیز و زمستان نیز وجود دارد؛ زیرا حتی در روزهای ابری هم ۵۰ درصد اشعه زبانبار خورشید به پوست می رسد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از انجمن متخصصان پوست ایران، سید محمد گلشنی با اعلام این خبر که میزان عبور اشعه زیانبار خورشید در روزهای غیر آفتابی پائیز و زمستان از پشت ابر ۵۰ درصد روزهای آفتابی است، افزود: اشعه ماوراء بنفش نوع B که عامل اصلی سرطان پوست محسوب می‌شود، قادر به عبور از شیشه نیست در حالی که اشعه ماوراء بنفش نوع A تا حدی این ویژگی را دارد و اثرات سوء خود را به جا می‌گذارد.

وی گفت: اشعه UVA عامل مؤثر چروک پیری و لک‌های ناشی از آفتاب بر روی پوست محسوب می‌شود و در کنار اشعه UVB که سرطان‌زایی اثبات شده‌ای دارد، فقط از طریق ضد آفتاب‌های فیزیکی و شیمیایی قابل کنترل است.

گلشنی با اشاره به اینکه عیار حفاظتی ضد آفتاب SPF با عدد ۳۰ تفاوت چندانی با انواع ۶۰ و ۱۰۰ ندارد گفت: بهره‌گیری از ضد آفتاب حتی در روزهای غیرآفتابی و ابری یک ضرورت در جلوگیری از چین و چروک‌های پوست، پیری آن و حتی ابتلا به سرطان محسوب می‌شود.

دبیر انجمن متخصصان پوست، مو و زیبایی ادامه داد: وجود ماده اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم ۲ سد دفاعی فیزیکی در ضد آفتاب به شمار می‌رود و باید دانست که ضد آفتاب‌ها با عیار حفاظتی (SPF) سی، ۶۰ و ۱۰۰ قادرند به ترتیب ۹۴ درصد، ۹۶ و ۹۸ درصد از پوست محافظت کند.

وی افزود: هیچ ضد آفتابی قادر نیست به طور ۱۰۰درصد در برابر تشعشعات زیانبار خورشد حفاظت کند و این تبلیغ شرکت‌ها است که موجب تولید ضد آفتاب‌های جدید با عیار حفاظتی بالاتر می‌شود. در ایران ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۳۰ در صورتی که هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار تجدید شود کافی و بسیار مؤثر خواهد بود.

گلشنی با اشاره به باور نادرست مردم برای مصرف نکردن ضد آفتاب در منزل گفت: از آنجایی که اشعه زیانبار خورشید از پشت شیشه اتاق به داخل منزل و سپس به پوست منعکس می‌شود باید حتی در منزل نیز از این ماده به منظور جلوگیری از پیری زودرس و چین و چروک پوست استفاده کرد، مگر اینکه از پرده‌های ضخیم در پشت پنجره استفاده شود.

دبیر انجمن متخصصان پوست، مو و زیبایی ایران تصریح کرد: باید برای کودکان از ضد آفتاب‌های ویژه اطفال استفاده کرد تا حفاظت در برابر پیری، چروک و حتی سرطان پوست در سنین پایین‌تر آغاز شود. این گونه محصولات در صورت تولید داخل و مورد تایید بودن از سوی وزارت بهداشت بر نمونه‌های خارجی برتری دارند.
hi dr!
      
leaderlover #172 | Posted: 14 Jul 2011 11:51
کاربر
 
چرا پوست پیر میشود ؟

پوست نیز مانند سایر اعضای بدن روند پیری را طی می کند . انسان از قدیم الایام در پی یافتن علل پیری و راه های به تاخیرانداختن آن بوده است . پیرشدن پوست را می توان به دو بخش تقسیم کرد : پیری ناشی از افزایش سن ، و پیری ناشی از نورآفتاب

پیری ناشی از افزایش سن
با گذشت زمان واکنش های بیوشیمیایی متعددی در بدن انسان رخ می دهند که به تدریج باعث تغییراتی درپوست می شوند مثلا” سلول های اپیدرم ( لایه سطحی پوست ) براحتی نمی ریزند و رشته های کلاژن و الاستین نیزمی شکنند. پوست مثل سابق قادر به حفظ رطوبت خود نیست . همچنین قدرت پوست برای مقابله با عفونت ها ، درک احساسات ، و تنظیم دمای بدن کاهش می یابد. « دی ان ای » که تکثیر سلولها را کنترل می کند ممکن است آسیب دیده و این تکثیر از کنترل خارج شده ، منجر به سرطان گردد.
تخریب کلاژن و الاستین و نیروی جاذبه به مرورزمان باعث برخی تغییرات مشخص می شوند: خطوط ظریف اطراف چشم به وجود می آید ، خطوط کنار دهان و روی پیشانی عمیق شده و همچنین پوست شل شده ، افتادگی پیدامی کند . ناخن ها هم تدریجا” شکننده ترشده و موها نازک می شوند.

پیری ناشی از نورآفتاب
بزرگترین عامل آسیب رسان به پوست ، پدیده افزایش سن نیست بلکه نورآفتاب است. طی سالیان و به مرور زمان تابش نورخورشید باعث چروکهای سطحی و عمیق درپوست می شود، پوست را شل و متورم کرده رنگ کدر و زردی به آن می دهد ، ظاهر پوست چرم مانند و خشک و گاهی توام با پوسته ریزی می گردد. آفتاب احتمال ایجاد سرطان پوست را هم افزایش می دهد. نورآفتاب کلاژن را کاهش می دهد و باعث ایجاد و افزایش بعضی خالها و لک های پوستی می شود. برخی از این تغییرات را درعکس زیر درصورت یک زن میانسال مشاهده می کنید:
چگونه پیری ناشی از افزایش سن را از پیری که در اثر نورآفتاب ایجاد می شود، تشخیص دهیم ؟
این امر به راحتی قابل تشخیص است . به خطوط و چین وچروک و قوام پوست صورت و پشت دستتان نگاه کنید . حال آن را با قسمتی از پوست که زیاد آفتاب نخورده مانند ناحیه شکم خود مقایسه نمایید. خواهید دید که تفاوت زیاد است .

نورآفتاب چگونه به پوست آسیب می زند؟
آسیب ناشی از تابش آفتاب در اثر اشعه فرابنفش موجود در آن ایجاد می شود. انواع مختلفی از این اشعه در نورآفتاب وجود دارد که میزان نفوذ آنها در پوست با یکدیگر متفاوت است. طول موج اشعه فرابنفش بین طول موج نورمرئی و اشعه ایکس قراردارد. اشعه فرابنفشی که از طریق نورخورشید به زمین می رسد سه طول موج عمده دارد:

اشعه فرابنفش نوع «سی» :
کوتاه ترین طول موج و بیشترین سطح انرژی را نسبت به دو طول موج دیگر دارد و به همین جهت بیشترین آسیب را نیز به پوست می رساند ولی خوشبختانه معمولا” تاحدزیادی قبل ازرسیدن به سطح زمین و طی عبور از اتمسفر توسط لایه «ازون» جذب می شود. البته در مناطقی مانند استرالیا که این لایه نازک شده احتمال آسیب شدید پوست دراثراین اشعه وجود دارد.

اشعه فرابنفش نوع «بی» :
طول موج کمتری نسبت به نوع «سی» داشته و انرژی آن کمتراست و لذا آسیب کمتری هم به پوست واردمی کند. این اشعه به اپیدرم نفوذ می کند و آثار آن به شکل آفتاب سوختگی قابل مشاهده است. هرقدرکه تعداد دفعات آفتاب سوختگی بیشترباشد ، احتمال ایجاد سرطان پوست افزایش می یابد. اشعه فرابنفش نوع «بی» باعث نوعی موتاسیون ژنتیکی می گردد و به دنبال آن سلولها دچار رشد بی رویه شده و منجربه بروز سرطان می شود. دربیش از ۹۰ درصد سرطان های سلول اسکواموس این موتاسیون وجود دارد.

اشعه فرانبفش نوع «ای» :
بیشترین طول موج راداشته و در پیری ناشی از نورآفتاب و همچنین ایجاد سرطان پوست نقش دارند. این اشعه بعلت طول موج طویل ترخود ، در درم ( لایه عمقی پوست ) بیشتر نفوذ می کند. فقط ۱۰ درصد اشعه فرابنفش نوع «بی» به درم می رسد ولی این میزان در مورد نوع «ای» ۵۰ درصد است . میزان اشعه فرابنفش «ای» در نوری که از خورشید به زمین می رسد، ده برابر اشعه فرابنفش نوع «بی» است.

همه این حقایق نشان می دهد که تا چه حد اجتناب از نورآفتاب و استفاده ازلباس مناسب ، کلاه لبه دار ، دستکش ، و مواد ضد آفتاب در پیشگیری از پیرشدن زودرس پوست و بیماریها و بدخیمی های آن اهمیت دارد.
دکتر فرشید دبیرزاده [ پوست ، مو و زیبایی ]
hi dr!
      
leaderlover #173 | Posted: 14 Jul 2011 11:53
کاربر
 
فواید ماسک وماساژ صورت

این ‌روزها بسیاری از آرایشگاه‌ ها و استخرهای زنانه ، خدمات ماساژ صورت را انجام می ‌دهند و ادعا می ‌کنند که این ماساژها در سلامت و زیبایی پوست صورت نقش دارند . ولی آیا واقعا این ادعاها ریشه علمی دارد .

ماساژ صورت و بدن در تمام فرهنگ ها و جوامع از قدیم الایام شایع بوده و حتی در برخی تمدن های قدیمی مراکز خاصی برای این کار وجود داشته است؛ مثلا یکی از قدیمی ترین نوشته ها راجع به ماساژ درمانی در کشور چین به دست آمده که مربوط به سه قرن پیش از میلاد است . علاوه بر این در کشورهای یونان ، ایران ، ژاپن و هند نیز این روش قدمت زیادی دارد .

این کار امروزه نیز طرفدارانی در تمام دنیا دارد که جهت کاهش روند پیری و ایجاد شادابی پوست ، کاهش استرس و کاهش انقباضات عضلانی پوست انجام می شود و بیشتر افراد به ماساژ صورت علاقه مند هستند . این حالت به ویژه در اروپا بسیار شایع است ، ولی در کشورهای شرقی ماساژ صورت عموما بخشی از ماساژ بدن بوده و یک روش درمانی محسوب می شود .

واقعا نیاز است که ماساژور ( فرد ماساژ دهنده ) در این کار تخصص داشته باشد .
اگر خواهان یک ماساژ اصولی و موثر هستید ، بهتر است این کار توسط افراد ماهر و مجرب انجام شود .

این افراد باید آموزش های لازم را در این زمینه دیده باشند . این دوره های آموزشی جهت اطلاع از وضعیت آناتومی عضلات و اسکلت بندی صورت و چگونگی توزیع عروق خونی و لنفی و اعصاب ناحیه بوده و در بعضی از کشورها گذراندن این دوره جهت کسب مدرک رسمی اجباری است . در بیشتر مراکز ، ماساژ با دست رایج است ، ولی در واقع دستگاه های مکانیکی خاص با ابعاد و اندازه های مختلف نیز جهت این کار طراحی شده اند که بسته به ناحیه مورد نظر می توان از آن ها استفاده کرد .

ماسک وماساژ روی سلامت پوست هم تاثیر دارد .
بهبود جریان خون و لنف پوست ، با هدف بهبود قوام پوست و کشش عضلانی صورت ، ریلکس شدن عضلات صورت و اطراف چشم ، از بین رفتن سردرد ، کاهش استرس و نگرانی از اهداف ماساژ صورت است .
این مسایل در صورت ماساژ صحیح و علمی قابل دستیابی بوده و مورد قبول مکاتب مختلف هستند . لیکن در برخی از مکاتب شرقی علاوه بر مسایل فوق ، تحریک نقاط خاصی از صورت نیز مطرح است که گفته می شود این نقاط دارای کارایی های خاصی در تنظیم عملکرد خود صورت و نیز برخی از اعضای دور دست بدن می باشند .

همان طور که می دانید این نقاط در طب سوزنی چین باستان و یا در بعضی از متدهای عملی یوگا نیز مطرح می باشد و تحریک این نقاط با هدف تحریک و جاری شدن انرژی حیاتی بدن صورت می گیرد . البته با علوم امروزی ، تفسیر و پذیرش وجود چنین نقاطی ، چندان قابل پذیرش نمی باشد ، ولی همچنان به عنوان یک روش درمانی تکمیلی در بسیاری از کشورها انجام می گیرد .
نکاتی که قبل از ماسک وماساژ صورت باید رعایت کنیم .

ماساژ صورت به شکل دایره های کوچکی معمولا از قسمت های میانی صورت شروع شده و با نظم خاصی به طرفین صورت و گردن امتداد می یابد و در همان حال نقاط خاصی از پوست که در بالا به آن ها اشاره شد ، تحت فشار و تحریک موضعی قرار می گیرند .
از شایع ترین این نقاط می توان نقاطی در ریشه بینی ، دو طرف گوشه های دهان ، جلوی گوش ، گوشه های داخلی چشم ، روی گیجگاه و نقطه ای بین لب فوقانی و چانه را نام برد .

توجه کنید که ماساژ باید به صورت حرکت آهسته و نقطه به نقطه انگشتان انجام گرفته و این حرکت باید کاملا ملایم و بدون فشار بوده و در ضمن نباید باعث کشیده شدن پوست شود . جهت حرکت دست باید به صورت دایره ای کوچک به سمت بالا بوده و عضلات صورت نباید به طرف پایین کشیده یا فشرده شوند .
قبل از انجام ماساژ باید نکات زیر رعایت شود .
قبل از انجام ماساژ ، شستشوی دست فرد ماساژدهنده با آب و صابون ضروری است . اگر فرد لنز چشمی دارد باید در آورده شود . مصرف کرم یا روغن ماساژ نیز الزامی است .

ماساژ در موارد زیر ممنوع است .
اگر پوست صورت شما دارای زخم باز یا بریدگی ، آکنه شدید یا کورک یا هر نوع عفونت پوستی دیگر ، التهاب یا اگزمای شدید است ، و یا چنان چه اسکار جوشگاه جدیدی در صورت شما ایجاد شده و یا در حال شکل گیری است ، نباید سراغ ماساژ بروید .
در این موارد بهتر است قبل از ماساژ پوست صورت ، با پزشک مشورت کنید .

دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]
hi dr!
      
leaderlover #174 | Posted: 14 Jul 2011 12:11
کاربر
 
تغذیه نامناسب باعث ریزش مو می شود

مو به طور مرتب در حال رشد است و تغذیه مناسب نقش بسزایی در رشد و سلامت آن دارد.

دکتر رعنا سراجی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز” کمبود ویتامین ها و عناصر مختلف را از مهمترین دلایل ریزش مو دانست و افزود: رژیم های سریع که با کاهش سریع وزن، کمبود ویتامین ها و عناصر مختلف همراه است باعث اختلال در رشد و شادابی مو می شود.

این متخصص پوست و مو تصریح کرد: پروتئین در رشد مو اهمیت بالایی دارد و حذف آن از رژیم غذایی به سلامت مو آسیب جدی وارد می کند.

وی گفت: کم خونی و فقر آهن باعث ریزش مو می شود و به همین منظور مواد غذایی حاوی آهن و اسید فولیک باید در دستور غذایی افراد قرار گیرد.

وی ادامه داد: عناصر مس، روی و ویتامین های گروه B از جمله موادی هستند که در رشد و سلامت مو مؤثر هستند و باید به طور متعادل مصرف شوند.

سراجی اظهار داشت: کم کاری و پرکاری تیروئید و اختلال در ترشح هورمون های جنسی نیز ریزش مو را به همراه دارد.
iscanews
hi dr!
      
leaderlover #175 | Posted: 14 Jul 2011 12:12
کاربر
 
رفع چین و چروک پوست با نوشیدن آب

کارشناسان و متخصصان پوست در انگلیس تاکید می کنند که نوشیدن آب می تواند چروک های پوستی را از بین ببرد.

نوشیدن روزانه حداقل ۸ لیوان آب باعث زیبایی و شادابی پوست می شود.

به گفته پزشکان، مصرف ۸ لیوان آب در روز، پوست را شفاف و جوان می کند، لکه های پوست را از بین می برد، چروک های پوست را کاهش می دهد و سبب مرطوب ماندن پوست از درون به بیرون می شود.

در این آزمایش ها، پزشکان از چندین شرکت کننده زن خواستند که روزانه و به مدت ۸ هفته یک و نیم لیتر آب بنوشند بدون این که سایر عادات و الگوهای زندگی خود را تغییر دهند.

در پایان آزمایش ها، پزشکان متوجه شدند: زنانی که در این مدت آب نوشیده بودند، ۱۹ درصد و زنانی که آب معدنی حاوی املاح طبیعی مصرف کرده بودند ۲۴ درصد شاهد کاهش چین و چروک های پوستی روی صورت خود بودند.


===============================

خشکی پوست مهمترین علت مراجعه به پزشکان است

دبیر انجمن متخصصین پوست ایران با بیان اینکه خشکی پوست مهمترین علت مراجعه به متخصصان پوست است گفت:حدود ۲۰ درصد کودکان کشور مشکل خشکی پوست را به عنوان یکی از عوارض مهم در سنین مختلف خود دارند که این میزان در سنین بلوغ به حدود پنج درصد می رسد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از انجمن متخصصین پوست ایران، دکتر 'محمد گلشنی' با بیان این مطلب گفت: با بهره گیری از نسل جدیدی از پاک کننده ها، موسوم به شوینده های غیر صابونی می توان از مراجعات درمانی به پزشکان جهت بر طرف کردن خشکی پوست و حساسیت های همراه آن کاست.
وی با بیان اینکه در بسیاری از موارد با مصرف دارو و کرم های مخصوص در کنار استفاده از صابون های گلیسیرینه هزینه ای برای بیماران ایجاد می شود افزود:گلیسیرین نوعی چربی محسوب شده و مطالعات در کشورهای با آب و هوای خشک و سردسیر نشان داده است استفاده از این ماده و فرآورده های آرایشی و یا صابون های گلیسیرینه در رطوبت های بسیار پایین(۲۰ درصد) موجب افزایش میزان تبخیر آب از سطح پوست شده و از سوی دیگر عدم تطابق اسیدیته این نوع صابون ها با میزان اسیدیته طبیعی پوست بدن، به آسیب های پوستی منجر می شود.
دبیر انجمن متخصصین پوست ، مو و زیبایی ایران افزود: محققان در ایران و جهان با تغییر فرایند تولید صابون ، نسل جدیدی از شوینده های عمومی بدن را با اسیدتیه بین ۵ تا ۶ که همگن با شرایط طبیعی پوست است تولید کرده اند.
وی با اشاره به اینکه شوینده های غیر صابونی از دو دسته پاک کننده های آنیونی و غیر یونی تشکیل شده است افزود: در این مواد از چربی ها به عنوان پایه اولیه استفاده نشده است بنابراین اثر پاک کنندگی آن به مراتب متعادل تر از صابون های معمولی است ولی قادر است آلودگی های میکروبی سطح پوست را از بین برده ، از این رو تفاوتی با صابون های مصرفی در جامعه ندارد.

گلشنی گفت: شوینده های غیر صابونی موسوم به syndet ها چربی های پوست را حفظ کند و مانع شسته شدن سرآمید و لانولین که از چربی های مهم در ساختار پوست به شمار می رود و سد دفاعی بدن نیز محسوب می شود خواهد گردید.
وی گفت: برای بیمارانی که به شوینده ها و صابون های معمولی حساسیت دارند و با خشکی پوست مواجه می شوند توصیه می شود از این گونه صابون ها که در داروخانه عرضه می شود برای پیشگیری از خشکی پوست استفاده کنند.
این متخصص پوست و مو در پایان گفت: کسانی که دچار سوختگی های مختلف حتی آفتاب سوختگی شده اند ، افرادی که درمان های لیزری و جراحی پوست کرده، همچنین اطفال و نوزادان مهمترین افرادی هستند که شوینده های غیر صابونی برای آنها پیشنهاد می شود.
hi dr!
      
leaderlover #176 | Posted: 14 Jul 2011 12:13 | Edited By: leaderlover
کاربر
 
پودر فلفل می تواند سبب سرطان پوست شود

دانشمندان آمریکایی کشف کردند که مصرف پودر فلفل و غذاهای بسیار تند در دراز مدت می تواند منجر به بروز سرطان پوست شود.

نتایج تحقیقات دانشمندان موسسه هورمل دانشگاه مینه سوتا می تواند میلونها شیفته طعمهای بسیار تند را در تمام دنیا دچار ناامیدی کند.

این دانشمندان در تحقیقات خود خطرات پنهان در “کاپسایسین”، ماده تند فلفل را که همچنین در تولید پمادهای تسکین دهنده درد نیز مورد استفاده قرار می گیرد مورد بررسی قرار دادند.

بنابراین به دلیل استفاده از کاپسایسین در این پمادها این ماده نه تنها از راه غذاهای تند بلکه از راه پوست نیز جذب بدن می شود.

در حقیقت از یک طرف نتایج تحقیقات متعددی نشان می دهد که کاپسایسین در القای مرگ سلولی سلولهای توموری فعال است و از طرف دیگر نتایج این تحقیقات جدید حاکی از آن است که این ماده می تواند خود به عنوان یک عامل سرطانزا رفتار کند به طوریکه رفتار این ماده شبیه به قهرمان دو شخصیتی رمان “دکتر جکیل و آقای هاید” است.

به گفته این محققان، مصرف این عنصر سازنده تندی فلفل از طریق “گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی” (EGFR) و موجب التهاب بافت پوست و در نتیجه ایجاد تومورهای پوستی می شود.

این دانشمندان برای کاهش درد کمر موشها کاپسیاسین را به صورت موضعی بر روی پوست پشت این حیوانات قرار دادند.

نتایج این تحقیقات نشان داد که در طول درمان با کاپسیاسین، سطح آنزیم التهابی “سیکلوکسیژناز” (COX-۲) افزایش یافت و در روی پوست موشها تومور ایجاد کرد.


mehrnews
hi dr!
      
leaderlover #177 | Posted: 14 Jul 2011 12:21
کاربر
 
لیزر بهترین روش برای پاک کردن تاتو و خالکوبی است

در مقایسه با سایر روش های درمانی بهترین و بی خطر ترین روش با کمترین عوارض برای از بین بردن و پاک کردن خالکوبی و تاتو است.

دکتر پروین منصوری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، از پاک کردن تاتو به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات زیبایی پوست یاد کرد و گفت: استفاده از لیزرها انقلابی در درمان تاتو ایجاد کرد و روشی را به وجود آورد که بتواند به صورت بی خطر با نتایج نسبی بهتر تاتو را به صورت نسبی و یا کامل از بین ببرد.

لیزر روبی اولین دستگاهی بود که در درمان تاتو استفاده شد و قادر بود خالکوبی هایی که به رنگ خاکستری یا مشکی بودند را به صورت کامل یا نسبی در چند جلسه از بین ببرد.

وی ادامه داد: استفاده از این لیزر برای تغییر رنگ ماده خالکوبی شده در افراد با رنگ پوست تیره، به دلیل رقابت میان رنگ پوست و رنگ ماده خالکوبی شده، پر رنگ یا حتی سفید شدن و بی رنگ شدن پوست و یا ایجاد جوش بر روی پوست را به دنبال داشت.

منصوری با اشاره به روشی به نام «کیو سوییچینگ» برای پاک کردن رنگ خالکوبی، ادامه داد: در این روش نتایج زیبایی بسیار زیادتر و بروز عوارض احتمالی بسیار کمتر است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: امروزه لیزرهای دیگری مانند کیو سوییچ Nd و … می توانند رنگ های بیشتری را از بین ببرند و حتی برای از بین بردن خال کوبی های قرمز رنگ یا رنگ های دیگرهم می توان از این لیزرها استفاده کرد.

منصوری با بیان این که در حال حاضر نمی توان ادعا کرد که با استفاده از لیزری خاص می توان صد درصد در یک یا دو جلسه خالکوبی ها را از بین برد، ادامه داد: از آنجا که رنگ های متعددی در خالکوبی ها وجود دارد و رنگ دانه ها نیز در عمق های متفاوتی از پوست وارد می شوند برای تخریب این رنگ دانه ها به جلسات متعدد لیزر و لیزرهای متعدد با طول موج های متفاوت نیاز است.

منصوری افزود: متاسفانه در گذشته برای از بین بردن خالکوبی از روش هایی مانند سایش پوست، سرما درمانی (کرایوتراپی) یا حتی روش های تخریبی مانند ساییدن با نمک و مواد دیگر استفاده می شد که اغلب با نمای ناپسندی همراه بود.
isna
hi dr!
      
leaderlover #178 | Posted: 14 Jul 2011 12:22
کاربر
 
بوتاکس واکنش های احساسی را کاهش می دهد

بوتاکس ماده شیمیایی است که برای از بین بردن چین و چروک های صورت استفاده می شود. محققان با مطالعه اثرات بوتاکس دریافته اند ازکارافتادگی عضلات و ماهیچه های صورت باعث کاهش بازخورد به مغز شده و در نتیجه شدت واکنش های احساسی خصوصا به محرک های معمولی را کاهش می دهد. بوتاکس حاوی پروتئینی به نام Onabotulinumtoxin A می باشد که به صورت موقت و زودگذر باعث لمس شدن ماهیچه های صورت می شوند. این عضلات همان هایی هستند که باعث ایجاد چین هایی در صورت می شوند که ما به آنها چروک پوست می گوییم.

این عمل از طرفی باعث کاهش چروک های روی صورت می شود، اما می تواند باعث فقدان جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در آنها شود.

محققان معتقدند اگرچه فردی که بوتاکس به صورتش تزریق شده قادر است به محرک های احساسی و هیجانی واکنش نشان دهد، اما توانایی محدود به ابراز و اظهار تغییرات صورت در نتیجه تزریق بوتاکس باعث می شود بازخوردهای محدود کمتری از طرف عضلات بی حرکت صورت به مغز ارسال شود. این اثرات به محققان اجازه داد آزمایشی با عنوان «فرضیه بازخورد صورت» (FFH) طراحی کنند که بیان می کند حالت های صورت و ابراز چهره می توانند بر شدت احساس ما در پاسخ به تجربیات احساسی اثرگذار باشند. محققان با مطالعه افرادی که تحت درمان بوتاکس قرار داشتند میزان بار احساسی قبل و بعد از تزریق بوتاکس را بررسی کردند. گروه دیگری از افراد به صورت کنترل شده تحت درمان با Restylene قرار گرفتند که این دارو هم برای پر کردن چین و چروک های گونه به پوست تزریق می شد. نتایج آزمایشی که در مجله Emotion به چاپ رسیده نشان داد در مقایسه با استفاده کنندگان Restylene افرادی که از بوتاکس استفاده می کردند کاهش معناداری در قدرت تجربه هیجان ها و احساسات داشتند.

میزان واکنش این افراد به کلیپ های محرک پس از تزریق بوتاکس کاهش قابل توجهی داشت. در حالی که این کاهش واکنش های احساسی در گروه دوم وجود نداشت. این ایده از ۱۰۰ سال پیش وجود داشته که بازخورد حالت چهره به مغز می تواند در حس ما تاثیر داشته باشد. به عبارت دیگر خندیدن باعث می شود که شما احساس شادی کنید. همان طور که اخم کردن احساس ناخوشایندی در ما ایجاد می کند.
jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #179 | Posted: 14 Jul 2011 12:23
کاربر
 
موها عملکرد ساعت درونی بدن را نشان می دهند

گروهی از پژوهشگران ژاپنی دریافتند که با انجام آزمایش موها می توان فهمید که آیا ساعت بیولوژیکی بدن به خوبی کار می کند یا با مشکل مواجه شده است.

فعالیت بیوشیمیایی بدن بر روی ریتم شبانه روزی کار می کند. این چرخه که ۲۴ ساعت به طول می انجامد بسیاری از پدیده ها از جمله فازهای خواب- بیداری، ریتم قلبی، ترشحات هورمونی، فشار خون و پاسخ ایمنی را تنظیم می کند.

در صورتی که به هر دلیل این ریتم بر هم بخورد، فرد می تواند دچار کاهش خواب و در نتیجه افزایش بسیاری از بیماریها به ویژه سرطان شود.

ریتمهای شبانه روزی به وسیله یک سری از ژنها محافظت می شوند. این ژنها که در فولیکولهای مو قرار دارند با تولید مولکولهای RNA پیام رسان (mRNA) بر ریتم شبانه روزی بدن نظارت می کنند.

اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه “یاماگوشی” کشف کردند که با استفاده از سه، چهار تار مو می توان سطوح mRNA اندازه گیری و نوع ریتم شبانه روزی فرد را مشخص کرد.

دانشمندان ژاپنی این تکنیک را بر روی شاغلانی که هر سه هفته یکبار شیفت کاری خود را از شیفت شب به شیفت روز تغییر می دادند آزمایش کردند.

نتایج این آزمایش نشان داد باوجود آنکه الگوی خواب این افراد هر هفته ۷ ساعت جابجا می شد اما ساعت داخلی بدن آنها حداکثر دو ساعت عقب و جلو می رفت.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: “آزمایش مو می تواند روشی ساده را برای کنترل این ریتمها ارائه کرده و از بروز بیماریهایی که تنظیم ساعت درونی بدن را برهم می زنند جلوگیری کند.”


mehrnews
hi dr!
      
leaderlover #180 | Posted: 14 Jul 2011 12:24
کاربر
 
روزه داران برای جلوگیری از خشکی پوست، هندوانه و خربزه بخورند

روزه داران برای جلوگیری از خشکی پوست هندوانه، خربزه، طالبی و مایعات استفاده کنند.

دکتر فرهاد ملک زاد در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: گرفتن روزه بویژه در فصول گرم ممکن است باعث خشکی پوست شود، چرا که مایعات به مدت طولانی مصرف نمی شود بنابراین برای پیشگیری از بروز خشکی می توان علاوه بر مصرف مایعات و میوه ها از پمادهای مرطوب استفاده کرد.

وی با اشاره به بیماری زرد زخم به عنوان یکی از عوارض شایع در فصول گرم گفت: این بیماری عفونی در بین بیشتر کودکان دیده می شود که مسری بوده و نیش حشرات از جمله عوامل ابتلا به آن است.

ملک زاد در پایان اظهار کرد: این بیماری در سر و صورت ظاهر شده و ترشحات زرد رنگ ناشی از آن منتشر می شود. در صورت تشخیص به موقع با تجویز آنتی بیوتیک به صورت پماد یا خوراکی قابل درمان است.
hi dr!
      
صفحه  صفحه 18 از 60:  « پیشین  1  ...  17  18  19  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا