تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

صفحه  صفحه 32 از 60:  « پیشین  1  ...  31  32  33  ...  59  60  پسین »  
#311 | Posted: 18 Jul 2011 06:11
گیاه خواری صرف، تامین کننده همه نیازهای بدن نیست

گیاه خواری صرف تامین کننده همه نیازهای بدن نیست و مشکلات عدیده ای را برای فرد ایجاد می کند.

فرح روشن پور در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار داشت: برخی از مواد مغذی و ضروری برای بدن در منابع گیاهی یافت نمی شود که در این خصوص می توان به ویتامین B۱۲ اشاره کرد که تنها در منابع غذایی حیوانی یافت می شود.

وی افزود: همچنین منابع غذایی گیاهی از لحاظ تولید انرژی ضعیف می باشند و برای تامین انرژی نمی توان به این مواد اکتفا کرد، به طور مثال برای تامین ۲۴۰۰ کیلوکالری انرژی در طول روز باید حجم عظیمی میوه و سبزی مصرف کرد که مشکلات گوارشی عدیده ای برای مصرف کننده به همراه دارد.

روشن پور یاد آور شد: مخلوط هر دو منبع غذایی بهترین شیوه تغذیه است، اگر کسی بخواهد در خصوص رژیم غذایی گیاهی مصر باشد باید در نهایت از تخم مرغ و شیر بهره مند گردد.

این کارشناس ارشد رژیم درمانی در خاتمه تاکید کرد: از سوی دیگر نباید فراموش کرد که فرم دندانهای انسان تایید کننده این نظر است، زیرا هم دارای دندانهای پاره کننده و هم جونده است.=======================================

عصاره تمشک برای مقابله با سرطان روده مفید است

متخصصان تغذیه می گویند عصاره تمشک می تواند سلولهای سرطانی روده و معده را نابود سازد.


به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، متخصصان دانشگاه کلمسون در آمریکا در آزمایشات جدید خود متوجه شده اند که ۹۰ درصد از این سلولهای بیمار و بدخیم وقتی در معرض عصاره تمشک قرار می گیرند، تخریب شده و از بین می روند.

روزنامه دیلی میل همچنین گزارش داد که آنتی اکسیدانهای موجود در این میوه خوشمزه و پرطرفدار می توانند سلولهای سرطانی سینه را نیز نابود کنند.

متخصصان دانشگاه کلمسون در بیانیه ای تاکید کردند: هرچند آنتی اکسیدان های موجود در این میوه قرمز رنگ علت این تاثیرات مفید را بر بدن توجیه می کنند اما به نظر می رسد که تمشک در عین حال حاوی ترکیبات ناشناخته ای است که این مزایا را تشدید می کنند و تاثیر مشابه آنتی اکسیدانی دارند. با این حال کارشناسان معتقدند تاثیر ضد سرطانی تمشک تنها زمانی آشکار می شود که عصاره آن به طور مستقیم به سلولهای بیمار و سرطانی برسد در حالی که خوردن میوه تاثیر مشابه ندارد.

این متخصصان هم اکنون قصد دارند با مطالعات بیشتر روی این میوه سایر ترکیبات ضد سرطانی آن را کشف کرده و از این یافته به مواد درمانی کارآمدتری دست پیدا کنند.
isna

hi dr!
     
#312 | Posted: 18 Jul 2011 06:11
مسواک دور از فضای دستشویی نگهداری شود

توصیه می شود مسواک و دیگر لوازم بهداشتی دور از فضای دستشویی نگهداری شوند، زیرا گازها و آمونیاک موجود در این فضا موجب آلودگی آنها می شود.دکتر نغمه قاری زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ در تشریح خصوصیات مسواک مناسب، اظهار کرد: در استفاده از مسواک باید به این نکته توجه داشت که یک مسواک خوب باید دارای برس نرم باشد و تا حد امکان از مسواک های با برس زبر نباید استفاده کرد.

وی افزود: اندازه مسواک نباید بیش از حد بزرگ باشد، بلکه مسواک باید به اندازه ای باشد که به راحتی امکان چرخش درون دهان را داشته باشد.

قاری زاده درباره مکان مناسب برای نگهداری مسواک، تصریح کرد: هر وسیله بهداشتی، ازجمله مسواک بهتر است دور از فضای دستشویی نگهداری شود، زیرا گازها و آمونیاک موجود در فضای دستشویی موجب آلودگی مسواک و دیگر لوازم بهداشتی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: برای نگهداری از مسواک بهتر است از درپوش استفاده شود، ولی باید به این نکته توجه داشت که پیش از قرار دادن مسواک درون درپوش باید آن را خشک کرد، زیرا قرار دادن مسواک مرطوب درون درپوش موجب آلودگی آن می شود.

وی ادامه داد: برای شست وشوی مسواک می توان از آب استفاده کرد.

همچنین برای از بین بردن میکروب ها و آلودگی های مسواک می توان به مدت ۳۰ ثانیه آن را درون ماکروفر قرار داد. با این روش آلودگی های مسواک از بین می رود.

قاری زاده درباره روش صحیح مسواک زدن، گفت: حرکت مسواک به صورت افقی بر روی سطح دندان ها و وارد آوردن فشار زیاد هنگام مسواک زدن توصیه نمی شود، زیرا انجام این کار موجب سایش مینای دندان ها و افزایش حساسیت آنها می شود.

این دندان پزشک اظهار کرد: هنگام مسواک زدن باید حرکت مسواک به گونه ای باشد که برس آن به صورت چرخشی و لرزشی با سطح دندان ها در تماس باشد.

می توان ابتدا مسواک را به صورت عمودی بر روی دندان ها قرار داد و سپس با زاویه ای ۴۵ درجه آن را چرخاند، طوری که برس مسواک در لابه لای شیارهای دندان ها و فاصله لثه و دندان فرو رود و در این هنگام با حرکت های لرزشی دندان ها را تمیز کرد.

وی افزود: هنگام مسواک زدن نباید مسواک را از روی سطح دندان ها بلند کرد، بلکه بهتر است مسواک با حرکات چرخشی به سمت بالا و پایین حرکت داده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه قسمت درونی دندان ها باید بیشتر از سطح آنها با مسواک تمیز شود، تصریح کرد: مسواک به تنهایی نمی تواند موجب تمیز شدن دندان ها شود و حتما باید در کنار آن از نخ دندان هم استفاده کرد.

قاری زاده خاطرنشان کرد: نخ دندان علاوه بر اینکه موجب خارج شدن ذرات باقی مانده مواد غذایی از لابه لای دندان ها می شود، از طریق تماس با سطح دندان ها موجب تمیز شدن سطح دندان هم می شود.

این دندان پزشک درباره زمان تعویض مسواک اظهار کرد: زمانی که برس مسواک تغییر شکل می دهد، بهترین زمان برای تعویض مسواک است.

این زمان برای افراد مختلف و شیوه استفاده آنها از مسواک متفاوت است ولی باید توجه داشت که پس از تغییر شکل برس مسواک، حتما باید آن را تعویض کرد.

hi dr!
     
#313 | Posted: 18 Jul 2011 06:13
عفونت ادراری در کودکان

عفونت ادراری در کودکان یک بیماری بسیار مهم و شایع است؛ به طوری که ۳ تا ۵ درصد دختران و ۱ درصد پسران عفونت ادراری را تجربه می کنند.دکتر زهرا پورنصیری فوق تخصص کلیه کودکان در این باره به «جام جم» می گوید: «عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکان است که به علت وارد شدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد می شود.

چنانچه عفونت فقط مثانه را درگیر کند «سیستیت» و اگر کلیه را درگیر کند «پیلونفریت» نامیده می شود. این بیماری می تواند باعث تخریب قسمتی از کلیه شده یا ایجاد فشار خون و نارسایی کلیه نماید و از این رو اهمیت زیادی دارد.»

وی می افزاید: «میکروب های ایجادکننده عفونت اکثرا میکروب های موجود در دستگاه گوارش هستند.

البته ویروس ها و قارچ ها نیز می توانند موجب بروز عفونت ادراری شوند. ۷ درصد کودکان کوچک تر از ۲ سال که تب می کنند به علت عفونت ادراری است.»

عوامل مستعدکننده بیماری

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عوامل مستعدکننده خطر اشاره کرده و می گوید: «عفونت ادراری در پسران زیر یک سال و دختران زیر ۴ سال شایع تر است.

ختنه نشدن پسران نیز عامل مستعدکننده دیگری است؛ به طوری که پسرانی که ختنه نشده باشند ۴ تا ۸ برابر پسرانی که ختنه شده اند، دچار عفونت ادراری می شوند. جنسیت نیز در مورد این بیماری مهم است؛ به گونه ای که عفونت ادراری میان دختران حداقل ۲ تا ۴ برابر پسران است.»

وی می افزاید: «نژاد از دیگر عوامل مستعدکننده است به طوری که عفونت ادراری در سفیدپوستان شایع تر از سیاه پوستان است.

عوامل ژنتیکی نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود چون منسوبین درجه یک کودکانی که سابقه عفونت ادراری دارند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت ادراری هستند.»

دکتر پورنصیری ادامه می دهد: «عصبی بودن مثانه به این معنی که کارکرد مثانه با اختلال روبه رو شود، نگه داشتن زیاد ادرار، یبوست و برگشت ادرار از مثانه به حالب که در ۵۰ درصد کودکانی که عفونت ادراری می کنند وجود دارد نیز از جمله مواردی هستند که کودک را مستعد ابتلا به عفونت ادراری خواهند کرد.

علاوه بر این موارد سوندگذاری طولانی مدت مثانه و هرگونه ناهنجاری سیستم ادراری مانند مثانه عصبی و دریچه خلفی مجرا نیز مهم هستند.»

علائم بیماری

دکتر پورنصیری با اشاره به این مورد که علامت عفونت ادراری در سنین مختلف متفاوت است توضیح می دهد: «در سنین نوزادی و زیر یک ماه، بیماری با علائمی به صورت تب یا کم شدن حرارت بدن، بی حالی، بی اشتهایی، تحریک پذیری، شلی، اسهال، کم شدن حجم ادرار، زردی و از بین رفتن واکنش های نوزادی خودش را نشان می دهد.

در سنین بالاتر این مشکل با نشانه هایی مانند تب، بوی بد ادرار، سوزش، تکرر و بی اختیاری ادرار، ایجاد شب ادراری، درد پهلوها و درد در ناحیه زیر شکم، قطع و وصل شدن جریان ادرار و بی قراری حین ادرار کردن در شیرخواران همراه است.»

این پزشک متخصص توصیه می کند: «همه والدین باید هر از چند گاهی جریان ادراری کودک خود را بررسی کنند؛ به خصوص کودکانی که پوشک می شوند. همچنین اگر کودکی بیش از ۲ تا ۳ روز تب بی دلیل داشته باشد، انجام آزمایش ادرار توصیه می شود.»

دکتر پورنصیری در مورد بررسی آزمایشگاهی این مشکل می گوید: «اولین و مهم ترین گام در تشخیص عفونت ادراری گرفتن نمونه ادراری به صورت استریل است.

البته اگر نمونه در شرایط استریل گرفته نشود یا اگر در رساندن نمونه به آزمایشگاه بیش از یک ساعت تاخیر وجود داشته باشد، به اشتباه کشت مثبت شده و تشخیص عفونت ادراری داده می شود.»

اقدامات مهم برای کودک مبتلا

این عضو هیات علمی دانشگاه یادآور می شود: «یکی از اقدامات مهمی که برای کودک مبتلا به عفونت ادراری انجام می شود، سونوگرافی کلیه است که در آن انسداد، برگشت ادراری و اختلالات ساختاری مثانه و کلیه مشخص خواهد شد.

در اکثر کودکان مبتلا به عفونت ادراری عکسبرداری از مثانه نیز لازم می شود. علاوه بر این اقدامات در برخی موارد اسکن کلیه هم لازم بوده و باید انجام شود.»

درمان عفونت ادراری

دکتر پورنصیری در مورد درمان عفونت ادراری توضیح می دهد: «بر اساس این که عفونت ادراری مثانه یا کلیه را درگیر کرده باشد، درمان با آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی به مدت ۷ تا ۱۴ روز توصیه می شود.

البته با درمان آنتی بیوتیکی مناسب، تب و سایر علائم بعد از ۲ یا ۳ روز بهبود واضح می یابد.»پیشگیری از عفونت ادراری

همواره پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین باید از بروز عفونت ادراری هم پیشگیری کنیم.

دکتر پورنصیری در مورد شیوه هایی برای جلوگیری از بروز بیماری می گوید: «مصرف زیاد آب و تخلیه مثانه هر دو تا حداکثر هر ۳ ساعت یک بار، درمان یبوست، شستشوی دستگاه تناسلی از جلو به عقب، استفاده از لباس های زیر نخی و گشاد و شستشو و تعویض مکرر آنها، عدم نشستن در وان یا لگن، درمان کرمک در صورت وجود، ختنه و استفاده از آنتی بیوتیک مناسب در آنهایی که برگشت ادراری یا انسداد یا مثانه عصبی دارند می تواند به پیشگیری از عفونت ادراری کمک کند.»

وی می افزاید: «تمشک کوهی از جمله میوه هایی است که برای پیشگیری از عفونت ادراری توصیه می شود.

همچنین استفاده از پروبیوتیک ها که به صورت پودر یا قرص، یا ماست و دوغ حاوی پروبیوتیک و فرآورده های لبنی نیز وجود دارد توصیه می شود.»

دکتر پورنصیری یادآور می شود: «۶۰ تا ۸۰ درصد دخترانی که به عفونت ادراری مبتلا می شوند، طی ۱۸ ماه پس از آن مجددا مبتلا خواهند شد.

در صورت عودهای مکرر عفونت کلیه و عدم درمان به موقع، احتمال ایجاد فشارخون و نارسایی کلیه وجود دارد.

در حالی که درمان به موقع و سریع عفونت ادراری از بروز این عواقب تا حد زیادی پیشگیری خواهد کرد.»

jamejamonline

hi dr!
     
#314 | Posted: 18 Jul 2011 06:14
کمبود ویتامین D علت چاقی مفرط در کودکان می شود

نتایج تازه ترین تحقیقات گروهی از محققان آمریکایی حاکی از آن است که چاقی مفرط در سنین کودکی می تواند در اثر کمبود ویتامین D حاصل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، پژوهشگران دانشگاه میشیگان در این تحقیقات دریافتند که چاقی مفرط در کودکی نه تنها در اثر عادات غذایی ناصحیح و فعالیتهای فیزیکی ناکافی ایجاد می شود بلکه کمبود ویتامین D نیز می تواند یکی از علل این بیماری باشد.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج، تحقیقاتی را به مدت ۳۰ ماه بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ بر روی ۴۷۹ کودک بین ۵ تا ۱۹ سال در بوگوتای کلمبیا انجام دادند.

این نتایج نشان داد که تمایل به جمع آوری چربی در ناحیه شکم و چاق شدن سریع با کمبود ویتامین D ارتباط دارد و به ویژه در کودکان دختر کمبود ویتامین D نه تنها موجب چاقی می شود بلکه مشکلاتی نیز در رشد قد ایجاد می کند.

براساس گزارش لاستمپا، علاوه بر نور آفتاب که ساده ترین راه برای کسب این ویتامین است منابع غذایی از جمله ماهیهای چرب مثل قزل آلا و شاه ماهی و شیر و مشتقات آن غنی از ویتامین گروه D هستند.

===============================

خواص سیر در پیشگیری از نوعی بیماری قلبی در مبتلایان به دیابت

سیر با خواص شگفت انگیزی که دارد از بروز نوعی بیماری قلبی که موجب مرگ مبتلایان به دیابت می شود جلوگیری می کند.

به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز": دکتر "وی ون کو " و همکارانش می گویند: مبتلایان به دیابت، حد اقل دو برابر دیگران در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند . بیماری قلبی عامل مرگ ۸۰ درصد از مبتلایان به دیابت است.

یکی از خطرناک ترین بیماری های قلبی برای افراد دیابتی "کاردیومیوپاتی" است. این بیماری موجب التهاب و تضعیف بافت عضله قلب می شود.

کاردیو میوپاتی یک بیماری عضله قلب است. نام آن از ریشه کاردیو به معنی قلب، میو به معنی ماهیچه و پاتی به معنی بیماری است.

علت های شناخته شده کاردیو میوپاتی زیاد هستند، و شامل بیماری عروق قلب و دریچه ای قلب می شود.

نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که سیر می تواند به کنترل میزان زیاد و غیرطبیعی قندخون در افراد دیابتی کمک کند .

آنها با آنجام آزمایش هایی بر روی موش ها دریافتند آن دسته از موشهایی که روغن سیر دریافت کرده بودند تغییرات مفیدی در ارتباط با محافظت در برابر آسیب قلبی تجربه کردند.

این تغییرات ظاهرا با خواص آنتی اکسیدانی روغن سیر مرتبط است. دانشمندان بیش از ۲۰ ماده را در روغن سیر کشف کردند می تواند در این اثر نقش داشه باشند.

به گفته دانشمندان در مجموع روغن سیر قابلیت چشمگیری در محافظت قلب در برابر کاردیومیوپاتی مرتبط با دیابت دارد.

نتایج تحقیقات در نشریه ACS شیمی غذا و کشاورزی منتشر شده است.
iscanews

hi dr!
     
#315 | Posted: 18 Jul 2011 06:16
استفاده از سمنت دندانی، جایگزین کشیدن دندان های پوسیده می شود

درحال حاضر بیش ازدو هزاردندانپزشک توانایی های لازم را کسب کرده اند، تا از سمنت دندانی به جای کشیدن دندان های دارای پوسیدگی عمیق استفاده کنند.به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”: رییس مرکز تحقیقات اندودانتیست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به عنوان مخترع ایرانی سمنت دندانی وبرگزیده شانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی، موفق به چاپ مقاله خود در مجله تحقیقات دندانپزشکی) شد.

دکتر سعید عسگری درحاشیه برگزاری شانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی اظهار داشت: این مقاله با عنوان “درمان پالپ زنده در دندان های مولار (آسیای بزرگ) انسان” در مجله تحقیقات دندانپزشکی درسال ۲۰۱۰ میلادی به چاپ رسیده است.

وی در ادامه افزود: انجام درمان پالپ زنده با سمنت دندانی در مراکز بهداشتی – درمانی باعث می شود، آن دسته از افرادی که تمکن مالی لازم برای انجام درمان ریشه در بخش خصوصی را ندارند با پرداخت هزینه های کمتر بتوانند دندان های خود را درمان کرده و در بسیاری از موارد دندان خود را حفظ کنند.

دکترعسگری با بیان اینکه تحقیق بر روی “درمان پالپ زنده” یکی از بزرگ ترین کارآزمایی های بالینی تصادفی درعلم دندانپزشکی در ایران و جهان به شمار می آید، گفت: با همکاری مسوولان وزارت بهداشت، کارآزمایی بالینی تصادفی پالپ زنده به صورت چند مرکزی وتوسط ۲۳ همکار دندانپزشک بر روی بیش از ۶۰۰ بیمار به آزمون گذاشته شد و وزارت بهداشت با اتکا به نتایج علمی این کارآزمایی، روش درمان پالپ زنده را در مراکز بهداشتی، درمانی تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور به اجرا گذاشته است.

دکترعسگری با بیان اینکه درحال حاضر بیش ازدو هزاردندانپزشک آموزش دیده برای ارائه این خدمت به بیماران توانایی های لازم را کسب کرده اند، گفت: هم اکنون سمنت دندانی در دسترس دندانپزشکان علاقه مند قراردارد تا به جای کشیدن دندان های دارای پوسیدگی عمیق، طی دو مرحله و به شرط “تشخیص درست” و”کاربرد تکنیک صحیح”، درمان پالپ زنده را به صورت موفقیت آمیز برای بیماران مراجعه کننده انجام دهند.

عسگری افزود: براساس آمار رسمی وزارت بهداشت، تعداد زیادی از مردم، به ویژه کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال با خطر پوسیدگی و از دست دادن دندان ها روبرو هستند، اما متاسفانه روند بی دندان شدن کودکان با شیب تندی در کشور ما مواجه بوده است.

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هر ساله فقط در مراکز بهداشتی درمانی دولتی که تحت نظر دانشگاه های علوم پزشکی اداره می شوند، حدود دو میلیون دندان کشیده می شود.

این درحالی است که تعداد زیادی از این دندان ها را می توان با درمان معالجه ریشه دندان حفظ کرد، اما به علت ضعف مالی بیشتر مراجعه کنندگان به مراکز بهداشتی، درمانی، متاسفانه این دندان ها در اغلب موارد با اصرار بیماران و با اکراه دندانپزشکان کشیده می شود.

iscanews

hi dr!
     
#316 | Posted: 18 Jul 2011 06:16
کلم بروکلی گیاهی با هزاران خاصیت

کلم بروکلی در درمان بیماری های سرطانی و دیابت و مشکلات پوستی تاثیر به سزایی دارد.به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز": بروکلی از خانواده کلم هاست و سرشار است از ویتامین های A و D.بروکلی در فصلهای خنک بهترین و بیشترین محصول می دهد .

قسمت خوراکی بروکلی "سر" نامیده می شود . سر اصلی در مرکز و بالای گیاه روئیده می شود .

وقتی سر اصلی برداشته و قطع شود , سرهای جانبی شروع به رشد کرده , ظاهر می شوند در بیشتر مناطق آمریکا در فصلهای بهار و پائیز دو بار محصول بدست می آید بروکلی از سبزیهایی است که بهترین فصل آن پاییز و زمستان است و منبع خوب ویتامین c و فیبر است.

ساقه بروکلی باید سفت بوده و سر آن بنفش یا سبز تیره باشد. غنچه های آن بایدبه صورت بسته باشد و گلهای آن زرد نشده باشد.

بروکلی را می توانید ۳ روز یا بیشتر در یخچال نگهداری کنید. قبل استفاده از بروکلی آن را خوب با آب بشویید و برگها و ساقه های سفت آن را جدا کنید و ساقه های نازک و گلهای کوچک آن را خرد کرده و استفاده کنید .فصل زمستان مناسبترین زمان برای کاشت مستقیم بذر این گیاه در زمین می باشد.خواص کلم بروکلی:

خاصیت ضد سرطانی:

در میان سبزی های موجود در جهان کلم بروکلی یکی از غنی ترین منابع آهن به شمار به دلیل داشتن خاصیت ضد سرطان بلکه به دلیل داشتن مقادیر قابل توجهی از انواع ویتامین ها(ویتامین CوE)ومواد معدنی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

به گفته دانشمندان ،اگر چه کلم بروکلی و گوجه فرنگی هردو دشمن سرطان هستند،اما اگر این دو سبزی با هم ترکیب شود وبه عنوان بخشی از رژیم غذایی با هم خورده شوند،در کاهش ابتلا به سرطان پروستات بسیار مؤثرند .

این محققان اظهار می کنند وقتی کلم بروکلی و گوجه فرنگی با هم خورده می شوند تأثیرات بیشتری دارند و شاید این به دلیل ترکیب فعال کننده های بیوشیمایی باشد که در هر دو سبزی وجود دارد و می توانند به روشهای مختلف اثرات ضد سرطانی داشته باشد.

به گفته این دانشمندان مردان سالمندی که به سرطان پروستات مبتلا هستند ودر انتظار شیمی و اشعه درمانی هستند باید بیشتر به رژیم غذایی خود توجه کنند.این دانشمندان به مردان توصیه می کنند که روزانه یک چهارم فنجان کلم بروکلی ودو پنجم فنجان گوجه فرنگی تازه مصرف کنند.

پزشکان می گویند: که سبزیهای برگدار(مانند بروکلی و کلم پیچ)به شکل طبیعی حاوی ماده شیمیایی سلفورافان است که از رشد و افزایش سلولهای سرطانی در سینه جلوگیری می کند.

محققان معتقدند که مواد موجود در کلم بروکلی بدون ایجاد اختلال د رساز و کار سلولهای طبیعی، سلولهای سرطانی را(در ۲ نوع سرطان تخم دان و لوزالمعده) از بین می برد.

خاصیت ضد سرطانی آن به دلیل وجود مقادیر فراوان ایندول،گلوکز زینولات ،بتا کاروتن وویتامین Cاست.کلم بروکلی یا گل کلم سبز از خانواده کلم و منبع بسیار خوبی از ویتامینCدر مواد غذایی می تواند از بروز سرطان های دستگاه گوارش،سرما خوردگی و بیماری های وابسته به آن پیشگیری کند.همچنین ویتامین Cدر جذب کلسیم و آهن نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

محققان در یافته اند که مواد موجود در کلم بروکلی و فلفل قرمز ،بدون ایجاد اختلالی در ساز و کار سلول های طبیعی ،سلول های سرطانی را در نوع سرطان تخمدان و لوزالمعده از بین می برددر ضمن بروکلی شما را از سرطان سینه محافظت می کند:

برخی از سبزیها مانند بروکلی، حاوی ماده ضد سرطان سیبروکلی (broccoli ):است.

از بین بردن باکتری ها:

بر اساس نتایج پژوهشی در فرانسه، ماده ای در کلم بروکلی وجود دارد که باکتریهای معده را از بین می برد. دانشمندان می گویند که یکی از راههای خوب برایپیشگیری از ابتلا به بیماریهای معده و روده( به ویژه در کشورهای د رحال توسعه) خوردن کلم بروکلی است.

درمان دیابت:

مصرف کلم بروکلی در از بین بردن عوارض قلبی دیابت موثر است.

محققان اعلام کردند، تحقیقات نشان می دهد استفاده از کلم بروکلی، آسیب رگ های خونرسان قلب را که بر اثر دیابت ایجاد شده است ترمیم می کند..

کلم بروکلی به جای کرم ضد آفتاب:

گروهی از دانشمندان آمریکایی کشف کردند که کلم بروکلی به دلیل برخورداری از یک ماده گوگردی می تواند پوست را از آسیب های اشعه فرابنفش خورشید و ابتلا به سرطان پوست محافظت کند.

دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا که نتایج تحقیقات خود را در مجله "شرح مباحثات آکادمی ملی علوم" (Pnas) منتشر کرده اند، کشف کردند که جوانه ها و برگ های تازه کلم بروکلی می تواند تاحد قابل توجهی پوست را از صدمات تابش اشعه فرابنفش خورشید محافظت کند. اشعه فرابنفش خورشید یکی از دلایل محیطی ابتلا به سرطان پوست است.

به گفته این دانشمندان می توان با مالیدن یک لایه نازک از برگ های تازه این کلم، پوست را درمقابل این تابش ها محافظت کرد.

وجود ترکیب شیمیایی "سولفورافان" در برگ های جوان کلم بروکلی قرمزی و التهاب پوست که نشان دهنده آسیب های ناشی از تابش اشعه فرابنفش به سلولهای بافت پوست است را کاهش می دهد.

اکنون دانشمندان جان هاپکینز اظهار داشته اند که ماده سولفورافان سلولهای پوست را برای تولید آنزیم های محافظتی فعال می کند. این آنزیم ها از سلولها در مقابل آسیب های اشعه های مضر آفتاب محافظت می کنند.

در این آزمایش لایه نازکی از پوست بدن داوطلبان به قطر حدود یک سانتی متر تحت درمان با سولفورافان قرار گرفت و پس از آن اشعه فرابنفش به این لایه تابیده شد.

نتایج این آزمایش نشان داد که قرمزی و التهاب پوست بطور متوسط تا ۳۷ درصد کاهش یافت که این رقم در افراد مختلف بین ۸ تا ۷۸ درصد متغیر بود.

به گفته این محققان، این ترکیب شیمیایی حتی اگر سه روز قبل از معرض دربرابر تابش اشعه فرابنفش روی پوست مالیده شود، می تواند از آسیب های این اشعه مضر آفتاب محافظت کند.

درمان پوکی استخوان:

انواع سرطان، آلزایمر(فراموشی دوران پیری)، بیماریهای قلبی، آرتریت( التهاب مفاصل) پیشگیری کرده و فرآیند پیری را به تاخیر می اندازد.

فیبر غذایی بالای موجود در بروکلی برای افراد دیابتی بسیار مفید است و افراد دیابتی برای کنترل بیماری خود بایستی این سبزی با ارزش را در وعده های غذایی خود قرار دهند.

کلسیم موجود دربروکلی، به همان میزان کلسیم موجود در شیر است، در نتیجه مصرف آن برای افرادی که دچار پوکی استخوان یا کمبود کلسیم هستند، بسیار مفید است.

ولی چون شیر علاوه بر کلسیم، دارای ویتامینD نیز می باشد که به جذب کلسیم در بدن کمک می کند، به عنوان منبع بهتری برای رفع پوکی استخوان مطرح می شود.

مصرف کلم بروکلی خطر سرطان پروستات را کاهش می دهد

پژوهشگران در یک آزمایش جدید نشان دادند که مصرف کلم بروکلی خطر بروز سرطان پروستات را کاهش می دهد.

محققان می گویند؛ سولفورافان یک ماده شیمیایی موجود در کلم بروکلی است که با سلولهای فاقد یک ژن موسوم به «PTEN» تعامل می کند تا احتمال بروز یا پیشرفت سرطان پروستات را کاهش دهد.

ریچارد متین محقق انستیتو تحقیقات غذا با همکاری محققان پارک پژوهشی نورویچ در انگلیس مجموعه ای از آزمایشات را روی بافت پروستات انسان و مدل های موشهای مبتلا به سرطان پروستات انجام دادند تا تعامل بین بیان ژن «PTEN» و فعالیت ضد سرطانی سولفورافان را بررسی نمایند.

به گفته محققان ژن «PTEN» یک ژن سرکوب کننده تومور است که حذف یا غیرفعال شدن آن می تواند غده پروستات را سرطانی کرده و احتمال پیشرفت سرطان را تشدید کند.

محققان دریافتند: ماده سولفورافان بسته به وجود ژن «PTEN» تاثیرات متفاوتی دارد.

شرح این تحقیق در مجله «سرطان مولکولی» به چاپ رسیده است.

hi dr!
     
#317 | Posted: 18 Jul 2011 06:17
یونجه ٢ برابر اسفناج دارای آهن است

گیاه دارویی یونجه با نام محلی اسپست، از نظر طب قدیم ایران گرم است البته گونه تازه آن گرم و تر و خشک شده آن گرم و خشک است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، گیاه دارویی یونجه گیاهی علفی و چند ساله است که ارتفاع آن تا یک متر می رسد و برگ های آن دارای سه برگچه می باشد.

برگچه های آن، نوک تیز و سبز رنگ و بیضی شکل است و گل های آن به رنگ بنفش تیره یا آبی روشن است. میوه یونجه مانند صدف بوده و دانه داخل میوه مانند لوبیا می باشد.

محمد امیر راشکی مسئول بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان در این باره گفت: گیاه دارویی یونجه سرشار از ویتامین های A_ C_E_K و همچنین دارای آمیلاز است که آنزیم مخصوص هضم مواد نشاسته ای است.

وی به خبرنگار ایسنا اظهار کرد: آنزیم های بسیاری در یونجه یافت می شود که به عنوان مثال می توان به امولسین، اینورتاز و پکتیاز اشاره کرد.

وی اظهار کرد: یونجه دارای قریب به ۲۰ درصد پروتئین است و پروتئین های موجود در یونجه شامل لیزین، آرژنینف، هیستیدین، آدنین، فنیل آلانین، آسپاراژین و سیستین می باشد و دارای اسید فسفریک نیز می باشد.

وی ادامه داد: یونجه دارای منیزیوم، آهن و مقداری جزئی ارسنیک و سیلیس است و بنابراین یونجه از نظر مواد غذایی بسیار قوی است و غذای خوبی برای انسان و حیوانات است.

راشکی بیان کرد: یونجه از نظر اینکه دارای بسیاری از مواد معدنی می باشد، شیره آن برای بچه هایی که در حال رشد هستند و استخوان بندی محکمی ندارند بسیار مقید است، حتی امروزه پودر این گیاه را در داروخانه ها می فروشند که آنرا می توان برای بچه های شیر خوار مصرف کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای تهیه شیره یونجه باید مقدار ۳۰۰ گرم یونجه را در یک لیتر آب ریخته و آنرا جوشانید تا مقدار آب آن به نصف تقلیل یابد سپس آن را صاف کرده و مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید که بصورت شربت درآید.

وی گفت: مقدار مصرف برای اطفال ۲۰۰ گرم در روز است و برای اطفال شیرخوار حدود ۵۰ گرم می باشد که می توان به شیرآنها اضافه نمود و اشخاص بزرگسال هم برای بالا بردن انرژی می توانند از این شیره استفاده کنند.

راشکی در ادامه گفت: یونجه را به صورت تازه و یا جوانه آنها را با سالاد میل کنید و جوانه یونجه را به صورت بسته بندی شده می توانید از سوپرمارکتها خریداری کنید.

وی ضمن اشاره به ملین بودن یونجه گفت: یونجه دو برابر اسفناج آهن دارد و بنابراین خون ساز است و برای کسانی که به کم خونی مبتلا هستند مفید است.

وی تاکید کرد: یونجه به علت دارابودن آهن برای درمان بیماری راشیتیسم به کار می رود و عوارض کمبود ویتامین ث با خوردن یونجه از بین می رود.

وی خاطرنشان کرد: یونجه تازه در بسیاری از کشورها مانند چین، روسیه و آمریکا به مقدار زیاد به جای اسفناج مصرف می شود.

مسئول بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: یونجه را در داروخانه ها و فروشگاه های گیاهان دارویی به صورت پودر، کپسول و قرص به فروش می رسانند و مقدار مصرف آن سه قرص در هر روز است.

وی اظهار کرد: با مزایایی که یونجه دارد، در خوردن تازه آن نباید زیاده روی کرد زیرا بسیار نفاخ است و حتی حیوانات که به مقدار زیاد از آن می خورند به علت گاز زیاد ممکن است تلف شوند.

وی گفت: ضماد پخته یونجه را اگر روزی چند بار روی اعضایی که رعشه دارند بگذارید آنها را درمان می کند.

راشکی ادامه داد: تخم یونجه قاعده آور است و برای این منظور تخم یونجه را به صورت دم کرده باید مصرف کرد.

وی افزود: دم کرده یونجه درمان اسهال است و برای تسکین سرفه و نرم کردن سینه روزی ۲ تا ۳ فنجان دم کرده تخم یونجه را مصرف کنید.

وی تاکید کرد: برای درمان رعشه تخم یونجه را در روغن زیتون بریزید و مدت یک هفته جلوی آفتاب بگذارید سپس آنرا صاف کنید و روزی چند قاشق از آن بخورید و روی اعضایی که رعشه دارند بمالید.

مسئول بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: یونجه حاوی مقدار زیادی ویتامین است و کوبیده آن زخم را به سرعت التیام داده و از خونریزی جلوگیری می کند.
isna

hi dr!
     
#318 | Posted: 18 Jul 2011 06:18
تاثیرات مثبت توت فرنگی و زغال اخته بر روی فشار خون


دانشمندان آمریکایی پس از ۱۴ سال تحقیقات نشان دادند که توت فرنگی، زغال اخته و سایر میوه های دارای آنتوسیانین ها تاثیرات مثبتی بر روی فشار خون دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از محققان دانشگاه "آنگلیای شرقی" و دانشگاه هاروارد به مدت ۱۴ سال بر روی ۱۳۴ هزار زن و ۴۷ هزار مرد در قالب دو برنامه بهداشت عمومی در آمریکا دریافتند که مصرف توت فرنگی و زغال اخته حداقل یکبار در هفته می تواند حداکثر ۱۰ درصد خطر توسعه فشار خون را نسبت به افرادی که از این میوه ها مصرف نمی کنند کاهش دهد.

در این تحقیق گسترده، برای تمام داوطلبان که در آغاز مطالعه مشکل فشارخون نداشتند هر دو سال یکبار پرسشنامه ای درباره شرایط سلامت و هر سال چهار یکبار پرسشنامه دیگری درباره عادات غذایی آنها تجویز شد. در ۱۴ سال دوره تحقیقات، ۳۵ هزار مورد به فشارخون مبتلا شدند.

تحقیق بر روی اطلاعات مربوط به رژیم غذایی نشان داد که چای همراه با سیب، آب پرتقال، زغال اختر و توت فرنگی بیشترین "فلاونوئید" را عرضه می کند.

براساس گزارش مدیکال نیوز تودی، زمانی که نقش هر یک از زیرگروههای فلاونوئیدها در رابطه با فشارخون بررسی شد دانشمندان دریافتند افرادی که بیشترین میزان آنتوسیانین، ماده اصلی در زغال اخته و توت فرنگی را مصرف می کردند نسبت به گروهی که از این مواد خوراکی مصرف نمی کردند ۸ درصد کمتر با خطر توسعه فشارخون مواجه بودند.

این میزان اثربخشی در افراد بالای ۶۰ سال که به ویژه بیشتر از زغال اخته حداقل یکبار در هفته مصرف می کردند به ۱۰ درصد رسید.

=======================

خاصیت اسیدی آبلیمو به تخریب بسیار شدید وجبران ناپذیر مخاط بینایی منجرمی شود


لیمو و آبلیمو در واقع یک اسید ملایم است که موجب تخریب بسیار شدید مخاط بینی و بروز مشکلات عدیده ای در مخاط بویایی و تنفسی می شود.

دکتر سید علیرضا مصباحی، دبیر انجمن راینولوژی استان فارس در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا با بیان این مطلب اظهار کرد: افراد به هیج عنوان و تحت هیچ شرایطی از آب لیمو برای درمان بیماری های بینی و سینوس اعم از آلرژی، سرماخوردگی، سینوزیت حاد یا مزمن، پولیپ یا آلرژی استفاده نکنند.

این عضو جامعه جراحان گوش و حلق و بینی آمریکا گفت: چنین اقدامی مشکلاتی برای بیماران مذکور ایجاد می کند که گاه جبران ناپذیر است و نمی توانیم آن مشکلات را برطرف کنیم.

hi dr!
     
#319 | Posted: 18 Jul 2011 06:19
یک راه حل ساده برای درمان سوزش سردل

متخصصان با بازبینی چندین مطالعه مختلف در چند سال اخیر به این نتیجه رسیده اند که جویدن آدامس به مدت ۳۰ دقیقه بعد از صرف وعده غذایی، برای بهبود سوزش سردل و ترش کردگی موثر است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این متخصصان تاکید کردند که آدامس جویدن برای خنثی کردن اسیدهای معده که سبب بروز حساسیت ها و سوزش سر دل می شوند، بسیار موثر است.

این گزارشات تایید می کند آدامس جویدن نه تنها بازدم شما را تازه و خوش بو می کند بلکه برای برطرف کردن علائم ترش کردگی نیز مفید است.

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف، آدامس جویدن اسیدهای معده را که به مری راه پیدا می کنند دوباره به درون معده باز می گرداند.

بنابراین گزارش، ریفلاکس همان سوزش سردل یا به اصطلاح ترش کردن است.این واکنش احساس ناخوشایندی است که اگر شدت یابد، غیر قابل تحمل می شود.

توصیه های تغذیه ای و درمان سنتی برای رفع این مشکل شامل خوردن سیب، شیر و یا عرق نعنا بوده است. ریفلاکس در واقع بازگشت محتویات معده به مری است که معمولا نیم تا دو ساعت بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد.

به گزارش ایسنا، آنچه باعث سوزش مری می شود، اسید معده و هورمون پپسین است. این هورمون به مخاط مری آسیب می رساند و در صورت تداوم به ضعف شدیدی در این ناحیه منجر می شود که در درازمدت ممکن است این عارضه بدخیم و آزار دهنده شود.

علامت بارز این مشکل، سوزش سردل یا احساس درد همراه با سوزش زیر جناغ سینه است اما گاهی ریفلاکس با بیماریهای دیگری مثل ناراحتی قلبی و تنفسی اشتباه گرفته می شود.

به گفته پزشکان، چاقی و بارداری ریفلاکس را تشدید می کنند. این عارضه گوارشی یک مشکل جدی است که باید هرچه زودتر برای درمان آن اقدام شود.

اگر ریفلاکس برای مدت طولانی بدون درمان رها شود، می تواند به مشکلات بیشتر و جدی تری مثل اختلال در بلع شامل بلع دردناک و خونریزی های گوارشی ناشی از ناحیه زخم شده مری منجر شود.

گاهی اوقات علائم سوزش سردل به صورت سوء تغذیه، ترش کردن، درد در قسمت بالای شکم یا سینه، برگشت غذا یا مایع به داخل دهان یا افزایش تولید بزاق از سوی بیمار توصیف می شود که تشخیص صحیح آن البته با پزشک متخصص است.

isna

hi dr!
     
#320 | Posted: 18 Jul 2011 06:19
چربی، خطر سرطان سینه را افزایش می دهد

بررسی های صورت گرفته در مرکز سرطان کیمل نشان می دهد که افزایش میزان چربی و کلسترول در رژیم غذایی افراد نقش زیادی در رشد و گسترش سرطان سینه دارد.

به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، به نقل از Science Daily ، آمارها حاکی از آن است که احتمال بروز سرطان سینه ناشی از بالا رفتن چربی ها در کشورهای غربی حدود ۵ برابر بیشتر از سایر کشورهای توسعه یافته است.

این یافته ها حاکی از تأثیر عوامل محیطی روی بروز سرطان سینه است.

محققان با بررسی روی موش های آزمایشگاهی تأثیر چربی و کلسترول بالا را روی ایجاد سرطان سینه مورد مطالعه قرار دادند.

رژیم غذایی غربی موش ها حاوی ۲/۲۱ درصد چربی و ۲/۰ درصد کلسترول و رژیم غذایی تحت کنترل موش ها حاوی تنها ۵/۴ درصد چربی و مقدار ناچیزی کلسترول بود.

مطالعات صورت گرفته نشان داد موش هایی که تحت رژیم غذایی پرچرب غربی ها قرار گرفتند، نسبت به موش هایی که رژیم تحت کنترل داشتند در معرض بروز تومورهای سرطان سینه قرار داشته و سرعت رشد این تومورها بیشتر و بزرگ تر و خطر متاستاز در آن ها بالاتر بود.

بررسی ها نشان می دهد که در موش هایی که از رژیم چرب استفاده کردند، تومورها سریع تر رشد می کنند و تعداد آن ها هم ۲ برابر است.

در واقع اندازه تومورهای سرطانی در این موش ها ۵۰ درصد بزرگ تر از موش هایی است که رژیم متعادل غذایی داشتند.

همچنین در موش هایی که رژیم چرب مصرف کرده بودند، خطر متاستاز ریه بسیار قابل مشاهده بود.
iscanews

hi dr!
     
صفحه  صفحه 32 از 60:  « پیشین  1  ...  31  32  33  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites