خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)


صفحه  صفحه 36 از 60:  « پیشین  1  ...  35  36  37  ...  59  60  پسین »
leaderlover #351 | Posted: 18 Jul 2011 07:54
کاربر
 
طی ۱۰ سال آینده چاقی و کبدچرب شایع ترین علت نارسایی کبد در دنیا خواهد بود

اگرچه هنوز هپاتیت های ویروسی و مصرف الکل شایع ترین علل نارسایی کبدی در آمریکا و دنیا است اما در ۵ تا ۱۰ سال آینده کبدچرب ناشی از چاقی جای آنها را خواهد گرفت.

دکتر رضا سعیدی پزشک ایرانی مقیم آمریکا با اشاره به ورود تکنیک های نوین جراحی مراقبت های بیهوشی و ویژه پس از عمل اظهار کرد: در نتیجه آن امکان پیوند بخشی از کبد فرد سالم به بیمار مبتلا به نارسایی کبد با میزان بقا و طول عمر مناسب فراهم شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون به ۲ شیوه پیوند از جسد(مرگ مغزی) و پیوند از بخشی از کبد فرد سالم در ایالات متحده آمریکا در حال انجام است، گفت: خوشبختانه میزان موفقیت هر دو نوع پیوند در یک سال نخست ۹۰ درصد و در پنج سال پس از پیوند ۷۵ درصد است.

استاد دانشگاه ماساچوست آمریکا با توصیه به مردم مبنی برمصرف غذاهای کم چرب و پرکربوهیدرات انجام به موقع واکسیناسیون علیه ویروس هپاتیت بی، کنترل بهتر خون ها تزریقی برای پیشگیری از انتقال ویروس هپاتیت سی و پرهیز از اعتیاد تزریقی در ادامه از همه این موارد از علل از کارافتادگی کبد یاد کرد و افزود: البته چاقی میزان بروز سنگ های مجاری صفراوی را هم افزایش می دهد.

دکتر سعیدی با بیان اینکه در ایالات متحده آمریکا سالانه ۱۷ هزار پیوند کلیه، ۷هزار پیوند کبد و ۲هزار پیوند پانکراس انجام می شود، گفت: این در حالی است که هنوز ۷۰ هزار نفر در آمریکا در لیست انتظار پیوند کبد هستند.

وی مرکز درمانی نمازی شیراز را در امر پیوند به ویژه کبد و لوزالمعده فعال و موفق برشمرد و یادآورشد: با وجود دشواری پیوند پانکراس میزان رد پیوند در این عضو در یک نخست پس از پیوند ۱۰ تا ۱۵ درصد است که با دارو به سادگی قابل کنترل است.

استاد دانشگاه ماساچوست آمریکا با بیان اینکه در پیوند عضو رد پیوند حاد و به یک باره با دارو برگشت پذیر است، گفت: اما در رد پیوند مزمن فرد در مدت ۵ تا ۱۰ سال عضو و یا ارگان پیوند شده را رد می کند که تنها درمان آن پیوند دوباره است.
iscanews
hi dr!
      
leaderlover #352 | Posted: 18 Jul 2011 07:56
کاربر
 
غذاهای پروتئینی باعث کاهش استرس و افزایش هوشیاری می شوند

غذاهای پروتئینی با افزایش ناقل های شیمیایی موجب افزایش هوشیاری و رفع خواب آلودگی می شوند و مصرف میوه نیز موجب کاهش فشارهای کاری و استرس می شود.

زهرا عبداللهی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: توجه به زمان مصرف غذا در کاهش خستگی و بهبود عملکرد افراد موثر است.

وی گفت: کلسیم و فسفر، از منابع خوب پروتئین به شمار می روند.

غذاهای پروتئینی با افزایش ناقل های شیمیایی مانند نوراپی نفرین سبب افزایش هوشیاری و رفع خواب آلودگی می شوند.

کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت اضافه کرد: مصرف یک لیوان شیر کم چرب همراه با ۲ عدد خرما قبل از خواب در بهبود خواب افراد موثر است.

عبداللهی گفت: افراد مختلف و از جمله کارمندان اداری در بین ۲ وعده غذایی بهتر است میوه مصرف کنند تا ویتامین های مورد نیاز به خصوص ویتامین های B و C که در کاهش فشارهای کاری و استرس مفید است.

وی افزود: با توجه به اینکه تداوم کار نشسته و بدون تحرک می تواند موجب اختلال در کارکرد دستگاه گوارش و ایجاد یبوست شود بهتر است از نان و غلات کامل (سبوس دار) استفاده شود.

به عنوان مثال به جای مصرف نان های تهیه شده از آرد سفید (مثل نان لواش و باگت) بهتر است نان سنگک یا نان جو مصرف شود.
hi dr!
      
leaderlover #353 | Posted: 18 Jul 2011 07:58
کاربر
 
مصرف زیاد شکر موجب افسردگی می شود

شکر تأمین کننده انرژی در کوتاه مدت بوده موجب افزایش فعالیت برخی غدد و تحریک پذیری، کاهش تمرکز و افسردگی می شود.

پریسا ترابی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: یک رژیم غذایی متعادل در حفظ سلامت و کمک به کاهش استرس اهمیت زیادی دارد.

وی گفت: برخی غذاها و نوشیدنی ها تحریکات قوی در بدن ایجاد می کنند و مستقیماً موجب بروز استرس می شوند.

این تحریکات گر چه ممکن است در کوتاه مدت لذتبخش باشند ولی در درازمدت می توانندعوارض نامطلوبی داشته باشند.

یک متخصص تغذیه افزود: چای، قهوه، کاکائو و شکلات، نوشیدنی های حاوی جوش شیرین و نوشابه های کولا، غذاهای آماده و هله هوله ها، زرده تخم مرغ، کره، پنیر، میگو و گوشت، روغن نارگیل، بادام هندی و سایر مغزها مانند بادام، پسته، گردو موجب بروز استرس می شود.

ترابی اضافه کرد: کافئین موجود در چای، قهوه، شکلات و نوشابه های گازدار وجود دارد. کافئین موجب آزاد شدن هورمون آدرنالین در بدن و افزایش استرس می شود.

وی گفت: زمانی که این ماده در حد متعادل مصرف شود، هوشیاری افزایش یافته و فعالیت قلب، سیستم عصبی و عضلات نیز بالا می رود اما مصرف بیش از اندازه کافئین اثری مشابه استرس طولانی مدت در بدن ایجاد می کند.

یک متخصص تغذیه افزود: مصرف کافئین با افزایش کلسترول و فشار خون ارتباط دارد. اگر به مصرف زیاد این ماده عادت کرده اید باید مصرف آن را به تدریج کاهش دهند.

ترابی اضافه کرد: شکر یک ماده غذایی اساسی محسوب نمی شود. این ماده تأمین کننده انرژی در کوتاه مدت است و موجب افزایش فعالیت برخی غدد و تحریک پذیری، کاهش تمرکز و افسردگی می شود.

وی گفت: مصرف زیاد شکر بار زیادی به غده لوزالمعده برای تولید انسولین نیز وارد می کند که احتمال پیش روی به سوی دیابت را افزایش می دهد. افراد باید میزان قند خون را ثابت نگه دارند و در مصرف شکر احتیاط کنند.

farsnews
hi dr!
      
leaderlover #354 | Posted: 18 Jul 2011 07:59
کاربر
 
آب انار شادی بخش و مقوی قلب و معده است

انار خون ساز است و رنگ صورت را شاداب می کند. شادی بخش، مفرح و مقوی قلب و معده است.

مرتضی صفوی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: از نظر طب قدیم ایران میوه انار سرد، تر و قابض است. آب انار سرد و تر است. پوست انار نیز سرد و خشک و بسیار قابض است.

وی گفت: پوست ریشه درخت انار از بقیه قسمت های این درخت قابض تر است. همه قسمت های درخت انار دارای تان است که بسیار قابض است. برای مصارف دارویی از گل، برگ، پوست درخت، پوست ریشه و دانه انار استفاده می شود.

این متخصص تغذیه افزود: انار شیرین ادرار آور و ملین مزاج است و برای بیماری های مجاری ادرار مفید است، ترشح صفرا را زیاد می کند و اسهال را برطرف می کند.

صفوی گفت: انار خون ساز است و خون را تصفیه می کند و برای سالمندان بهترین دارو برای تقویت کلیه است، رنگ صورت را شاداب می کند و شادی بخش و مفرح است.

وی افزود: صدا را باز کرده و گرفتگی صدا را برطرف می کند، برای افزایش وزن مصرف انار مفید است و آب انار مقوی قلب و معده است.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: جوشانده پوست ریشه درخت انار کرم معده و روده را از بین می برد، جوشانده پوست درخت انار نیز اثر ضد کرم دارد و برای برطرف کردن گلو درد و زخم گلو از جوشانده پوست انار یا جوشانده برگ های انار استفاده شود.

وی گفت: برگ های له شده انار اگر روی پوست گذاشته شود، خارش را از بین می برد و برای برطرف کردن سوختگی پوست، گل های انار را له کرده و با روغن کنجد مخلوط کنید و این پماد را روی قسمت سوختگی بمالند.

این متخصص تغذیه افزود: دم کرده گل انار اسهال مزمن را برطرف می کند و دم کرده گل های انار به صورت غرغره برای از بین بردن زخم های دهان به کار برده می شود و دم کرده ریشه درخت انار برای برطرف کردن دندان درد مفید است و می توان برای این کار آن را در دهان مضمضه کرد.
farsnews
hi dr!
      
leaderlover #355 | Posted: 18 Jul 2011 07:59
کاربر
 
جراحی آندوسکوپی سینوس نسبت به روش های قدیمی موثرتر است

جراحی آندوسکوپی عملکردی سینوس ها، شانس بهبود پس از عمل را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا عمرانی، متخصص گوش و حلق و بینی در آستانه برگزاری دومین کنگره خاورمیانه ای راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت به روش های نوین درمان سینوزیت حاد و مزمن اشاره کرد و گفت: هنوز روش های بسیار موفق در درمان سینوزیت های مزمن شناسایی نشده اما جراحی آندوسکوپی عملکردی سینوس ها نسبت به روش های رایج قدیمی ارجح است. این جراحی تأکید دارد که سینوس ها پس از عمل، مجدداً قابلیت تخلیه را به دست آورند.

به گفته وی در جراحی اندوسکوپی عملکردی سینوس ها نیاز به برش لب یا صورت بیمار نیست و این عمل جراحی از داخل بینی انجام می شود اما موقعیت قرار گرفتن سینوس ها در صورت طوری است که در مجاورت مغز و دو دیوار کناری چشم ها قرار دارد در نتیجه کار کردن در چنین فضایی به دقت و تمرکز خاص خود نیاز دارد.

عمرانی با تأکید بر لزوم آشنایی و آمادگی کامل جراح برای انجام جراحی آندوسکوپی سینوس، افزود: همچنین انجام چنین عمل جراحی تمرکز بالای جراح را می طلبد چرا که هر چند این جراحی نسبت به روش های رایج قدیمی تر از عوارض بسیار کمتری برخوردار است اما با توجه به جایگاه سینوس ها، همین عوارض اندک ممکن است خطرساز باشد.

وی، استفاده از تصویربرداری های پیشرفته مانند سی تی اسکن و MRI را در پیشگیری از بروز عوارض در اعمال جراحی آندروسکوپی سینوس بسیار موثر دانست و ادامه داد: امروزه در این نوع اعمال جراحی و به ویژه در زمینه تومورهای بینی می توان با استفاده از سیستم «نویگیشن» بازسازی الکترونیکی انجام داد.

این سیستم با فراهم کردن تصویر سه بعدی از فضای داخل بینی، توانایی جراح را در جراحی افزایش می دهد.

استفاده از تصویربرداری های پیشرفته و تجزیه و تحلیل آنها در شناسایی عوارض و خطرات جراحی قبل از عمل بسیار موثر است.

عمرانی تاکید کرد: برای انجام اعمال جراحی آندوسکوپی سینوس با توجه به جایگاه سینوس ها و قرار گرفتن در مجاورت مغز و چشم ها، لازم است متخصصان این رشته قبل از مبادریت به انجام جراحی در انسان ، بارها این جراحی را بر روی جسد انجام دهند.

خوشبختانه طی چند ماه اخیر دوره های آموزشی زیادی در این زمینه برگزار شده که آشنایی بیشتر جراح با چنین فضایی را سبب می شود.

این جراح سر و گردن با بیان اینکه اکنون جراح های برجسته دنیا ترجیح می دهند جراحی آندوسکوپی سینوس با بیهوشی عمومی انجام شود، ادامه داد: عوارض بیهوشی در سال های اخیر بسیار کاهش یافته است.

عمرانی برخی از جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس ایرانی را قابل مقایسه با بهترین های دنیا دانست و گفت: ایران از نظر دانش و اراده انجام اعمال جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس هم ردیف پیشرفته ترین کشورهای فعال در این حوزه قرار دارد، هر چند از نظر تجهیزات هنوز مشکلاتی وجود دارد، زیرا دستگاه های لازم برای این اعمال از قیمت بالایی برخوردارند که امیدواریم با همکاری بیمارستان ها، دولت و بخش خصوصی این مشکلات نیز مرتفع شود.

دومین کنگره خاورمیانه ای راپتولوژی و جراحی پلاستیک صورت با حضور صاحبنظران برجسته ایران و جهان با هدف ارائه جدیدترین روشهای جراحی پلاستیک صورت از ۲۶ تا ۲۸ آبان در هتل المپیک برگزار می شود.

farsnews
hi dr!
      
leaderlover #356 | Posted: 18 Jul 2011 08:00
کاربر
 
بیماری “سارس” در خوابگاه دانشگاه علامه طباطبایی

مدیرکل امور دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی با تأیید شناسایی بیماری “سارس” در یک خوابگاه دانشجویی دخترانه این دانشگاه گفت: با سمپاشی کل خوابگاه و ضد عفونی پتوهای دانشجویان جلوی شیوع بیماری گرفته شد.

ابراهیم نعیمی با بیان این مطلب افزود: خوابگاه دخترانه ای که در آن “سارس” مشاهده شد دارای ظرفیت اسکان ۳۳۶ نفر در قالب ۲۴ واحد است. در پی دریافت گزارشی مبنی بر اینکه دانشجویان یکی از واحدهای این خوابگاه از نظر بهداشتی دچار مشکلات پوستی شده اند، پزشکان مرکز بهداشت دانشگاه طی بازدیدی از این واحد موضوع را بررسی کردند.

مدیرکل امور دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: پزشکان مرکز بهداشت دانشگاه تایید کردند که بیماری “سارس” در میان تعدادی از دانشجویان این واحد وجود دارد. به این ترتیب بیماران برای درمان به مراکز بهداشتی و درمانی معرفی شدند.

نعیمی از شیوع “سارس” در ۳ واحد دیگر این خوابگاه دخترانه دانشگاه علامه طباطبایی نیز خبر داد و گفت: با توصیه مرکز بهداشت دانشگاه این خوابگاه را برای یک روز خالی از دانشجو کرده و کل خوابگاه را سمپاشی کردیم. همچنین پتوهای دانشجویان شستشو و ضدعفونی شدند و اکنون دیگر مشکلی وجود ندارد.
aftabnews
hi dr!
      
leaderlover #357 | Posted: 18 Jul 2011 08:01
کاربر
 
تفاوت آرتریت با آرتروز چیست؟

متخصصان روماتولوژی با تاکید بر اینکه دو عارضه آرتریت و آرتروز با هم فرق دارند، خاطرنشان کردند که ممکن است در برخی موارد این دو بیماری با هم اشتباه گرفته شوند در حالی که نحوه درمان هر کدام وابسته به علائمی است که بیمار از آن رنج می برد.

در این مقاله که در سایت تخصصی «ای هاو» منتشر شده، توضیحاتی مطرح شده است تا شما بتوانید فرق بین این دو بیماری را از هم تشخیص دهید تا در امر درمان دچار مشکل نشوید.

آرتریت التهاب مفاصل است. این عارضه اغلب با درد، تورم، سفتی و حرارت در مفاصل آسیب دیده همراه است.

آرتریت ممکن است با تعدادی از ناراحتی ها و بیماریهایی مثل آسیب دیدگی، عفونت، اختلالات متابولیکی، یک سیستم ایمنی فوق العاده فعال و حتی مشکلات ناشی از وزن اشتباه گرفته شود.

به گفته متخصصان؛ در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع آرتریت شناخته شده است که شایعترین انواع آنها اوستئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و نقرس هستند.

در واقع هر نوع التهاب مفصلی شکلی از آرتریت محسوب می شود. آرتروز اصطلاح دیگری برای عارضه اوستئوآرتریت است که یک بیماری غیرالتهابی در مفاصل است و طی آن غضروف مفاصل تخریب می شود. این بیماری تحلیل برنده در نتیجه آسیب دیدگی، افزایش سن و کشیدگی یا پارگی طولانی مدت غضروف در مفاصل بروز می کند و سبب ایجاد درد و سفتی مفاصل می شود.

هر مفصلی ممکن است دچار آرتروز شود اما بروز این عارضه بیشتر در مفاصل زانوها، ستون مهره ها و لگن شایع است.

اگر احساس درد مفصلی داشتید برای تشخیص صحیح حتما باید به پزشک مراجعه کنید. ارزیابی کامل وضعیت مفاصل شما توسط پزشک ضروری است.

درمان آرتریت ممکن است شامل استفاده از داروهای ضد التهابی، ورزش و فیزیوتراپی باشد. در صورت مشورت با پزشک می توانید ضمن به حداقل رساندن درد خود، روال عادی زندگی تان را داشته باشید. بنابراین ارتریت نتیجه یک التهاب است اما آرتروز در واقع یک مشکل فیزیکی و حاصل آسیب دیدگی عضوی است.

آرتریت در واقع به بیش از ۱۰۰ نوع مشکل روماتیکی اطلاق می شود که مفاصل، ماهیچه ها، تاندونها و حتی پوست و اعضای داخلی خاصی را تحت تاثیر قرار می دهد. تشخیص آرتریت بر اساس تست های خون و رادیولوژی صورت می گیرد.

این در حالی است که آرتروز عمدتا ناشی از افزایش سن است و اساسا غضروف ها را دچار می سازد. این آسیب غضروفی سبب بروز درد، کاهش توان حرکت و کاهش توان ماهیچه ای می شود. اما باید بدانید که فعالیت و ورزش منظم می تواند غضروف ها را تغذیه کند.

غضروف در واقع برای جذب مواد غذایی به حرکت نیاز دارد بنابراین تحرک داشتن به حفظ سلامت غضروف مفاصل کمک می کند. اما در مجموع توصیه می شود که پیش از هر خود درمانی با پزشک متخصص مشورت کنید
hi dr!
      
leaderlover #358 | Posted: 18 Jul 2011 08:01
کاربر
 
ارتباط حساسیت به بادام زمینی در نوزادان با مصرف آن در مادران

محققان مرکز پزشکی مونت سینای امریکا در تحقیقات خود دریافتند که چنانچه مادران باردار در دوران بارداری بادام زمینی مصرف کنند، احتمال بروز حساسیت به این ماده در نوزادان آن ها افزایش خواهد یافت.

به نقل از Science Daily ، محققان در بررسی های خود روی ۵۰۳ نوزاد ۳ تا ۱۵ ماهه مبتلا به حساسیت به شیر و تخم مرغ انجام دادند که عواملی مرتبط با حساسیت به بادام زمینی محسوب می شوند.

پیش از این در این نوزادان هیچ حساسیت به بادم زمینی تشخیص داده نشده بود.

در آزمایش های خونی که روی این افراد صورت گرفت ۱۴۰ نفر از آن ها حساسیت شدیدی به بادام زمینی داشتند و مصرف بادام زمینی در دوران بارداری مادر معیار مهمی برای این نتیجه به شمار می رود.

محققان به زنان باردار توصیه می کنند که چنانچه سابقه ابتلا به حساسیت به بادام زمینی در خانواده آن ها وجود داشته و احتمال این که نوزاد آن ها در معرض خطر باشد، وجود داشته باشد باید از خوردن این ماده در دوران بارداری خودداری کنند.

iscanews
hi dr!
      
leaderlover #359 | Posted: 18 Jul 2011 08:01
کاربر
 
زنان مبتلا به سرطان سینه لذت مادر شدن را می چشند

علی رغم باورهایی که وجود دارد، تحقیقات جدید نشان می دهد که زنان بارداری که بعد از پرتودرمانی اقدام به باردار شدن کرده اند، در معرض برگشت بیماری سرطان قرار ندارند و هیچ خطری برای آن ها نخواهد داشت.

به نقل از WebMD ، تحقیقات اخیر این نوید را به زنان بارداری که پیش از بارداری تحت پرتودرمانی قرار گرفته اند، می دهد که می توانند با خیال راحت طعم خوش مادر شدن را بچشند و با آرامش و ترس از برگشت بیماری خود اقدام به بچه دار شدن نمایند.

مطالعات انجام شده در مرکز سرطان اوتاوا، کانادا نشان می دهد زنانی که پس از پرتودرمانی اقدام به بارداری می کنند کم تر از سایرین در معرض عود سرطان سینه قرار دارند.

آن ها ۲۰۱ زن را که در مراحل ابتدایی سرطان سینه قرار داشتند، بررسی کردند که از این میان ۲/۲۸ درصد از ۳۹ بیمار پس از بارداری و ۶/۵۵ درصد بدون بارداری دچار عود سرطان شدند.

برخی بر این باورند که بارداری پس از پرتودرمانی، باعث افزایش هورمون ها شده و ممکن است رشد تومورهای سرطانی را افزایش دهد.

ولی بررسی هایی که صورت گرفته حاکی از آن است که نباید زنان را پس از پرتودرمانی از باردار شدن منع کرد و حتی در مقایسه با زنانی که پس از درمان حامله نمی شوند، کم تر دچار برگشت بیماری می شوند.

iscanews
hi dr!
      
leaderlover #360 | Posted: 18 Jul 2011 08:02
کاربر
 
وقتی روغن زیتون هدیه می گیرید

یک شرکت اروپایی که سالیان سال است در زمینه تولید روغن زیتون و دیگر فرآورده های تهیه شده از گیاه زیتون فعالیت می کند در اقدامی جالب تصمیم گرفته است روغن زیتون ها را در شیشه های اختصاصی برای افراد بسته بندی کند.

قیمت هر شیشه از این روغن زیتون ها حدود ۱۱ هزار یورو برآورد شده است.

براساس تقاضای هر یک از افراد متقاضی نام فرد روی این شیشه حک خواهد شد.

علاوه بر این در کنار اسم افراد شماره ای نیز روی شیشه حک خواهد شد که به عنوان کد شناسایی اختصاصی آن فرد تلقی شده و نشان دهنده انحصاری بودن این محصول برای فرد خاصی خواهد بود.

برای بسته بندی این هدیه جعبه ای از جنس طلای سفید در نظر گرفته شده است که روی آن هم نام فردی که این محصول به طور اختصاصی برای او آماده و بسته بندی شده است حک خواهد شد.

در ضمن فرد هدیه دهنده هم می تواند امضای خود را روی بدنه آن شیشه حک کند.

به نظر می رسد که این هدیه یکی از منحصر به فردترین هدایایی است که هر فرد می تواند در زندگی خود دریافت کند.
jamejamonline
hi dr!
      
صفحه  صفحه 36 از 60:  « پیشین  1  ...  35  36  37  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا