خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)


صفحه  صفحه 49 از 60:  « پیشین  1  ...  48  49  50  ...  59  60  پسین »
leaderlover #481 | Posted: 19 Jul 2011 06:30
کاربر
 
راه پیشگیری روزه داران از بوی بد دهان

یکی از مشکلات بهداشتی که بسیاری از روزه داران را در ماه مبارک رمضان اذیت می کند، بوی بد دهان است که گاه باعث ناراحتی فرد روزه دار و اطرافیانش می شود.

بوی بد دهان در ماه رمضان علل مختلفی دارد که با شناسایی این علل و اتخاذ تدابیر بهداشتی ساده می توان تا حد زیادی از آن پیشگیری کرد.

دکتر محمد فراهانی، دندانپزشک در گفتگو با «جام جم» می گوید: التهاب لثه، استفاده از غذاهای گوگرد دار مانند سیر و پیاز، باقی ماندن غذا بین پرکردگی دندان یا بافت، از بین رفتن و شکسته شدن دندان، جمع شدن یا باقیماندن غذا در قسمت عقب زبان و بی توجهی به پاکیزگی و شستشوی درست آن و مصرف دخانیات از مهم ترین عوامل بوی بد دهان در همه طول سال و بخصوص در ماه مبارک رمضان است.

همچنین مشکلات تنفسی، گوارشی و در برخی از موارد جراحی های داخل دهان از دیگر عوامل ایجاد بوی بد دهان به شمار می روند.

دکتر فراهانی می افزاید: بویی که در دهان روزه داران ایجاد می شود یا ناشی از عوامل غیرقابل پیشگیری شامل خالی بودن معده و خشکی دهان است یا می تواند ناشی از عواملی همچون ماندن غذا در لابه لای دندان ها و تخمیر آن طی روز و عدم امکان زدن مسواک در حین روزه داری و تخمیر مواد غذایی باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعتقاد دارد به علت کاهش جریان بزاق دهان که هنگام روزه داری پیش می آید، تخمیر مواد غذایی نسبت به افراد عادی شدیدتر اتفاق می افتد، چراکه در اثر خوردن غذا بخشی از میکروب های دهان شسته شده و از بین می روند، اما در حالت روزه داری چون غذایی در طول روز مصرف نمی شود، تخمیر مواد غذایی لابه لای دندان باعث بوی بد دهان می شود.

● توصیه های سحری

دکتر فراهانی معتقد است تا آنجایی که امکان دارد باید عوامل قابل پیشگیری را کنترل کرد، از این رو روزه داران باید پس از خوردن سحری در ماه رمضان و قبل از اذان صبح بدقت دندان های خود را مسواک بزنند، سپس از نخ دندان هم استفاده کنند تا مواد غذایی در لابه لای شیارهای دندان باقی نماند.

به گفته وی، خشکی دهان به عنوان یکی از عوامل غیر قابل پیشگیری در اثر کم آبی به وجود می آید که باعث تجمع میکروبی و عدم شستشوی طبیعی حفره دهان می شود.

دکتر فراهانی تاکید می کند:استفاده از دهان شویه می تواند پس از مسواک زدن در سحری به میزان زیادی حجم میکروب هایی را که به طور طبیعی در داخل حفره دهان وجود دارند، کاهش دهد که در نتیجه از بوی بد دهان در طول روز پیشگیری می کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می افزاید: بیش از ۷۰درصد بوی بد دهان در حین روزه داری مربوط به خالی بودن معده است، اما محیط دهان، لثه، کام و زبان نیز هر کدام به تنهایی می توانند بوی بد دهان را ایجاد کنند.

بنابراین علل بوی بد دهان در درجه اول بیماری های تنفسی، در درجه دوم بیماری های گوارشی و در درجه سوم بیماری های لثه و دندان هستند.

به گفته وی، توجه به این نکته ضروری است که در اکثر اوقات با رعایت نکات ساده مانند استفاده مناسب و منظم از مسواک در فواصل مختلف و بویژه پس از سحری و افطار، استفاده از نخ دندان و دهان شویه پس از سحری و افطار، تمیز کردن زبان با یک مسواک دارای برس بسیار نرم می توان از بوی بد دهان در ایام روزه داری پیشگیری کرد.

دکتر فراهانی ادامه می دهد: پوسیدگی دندان ها هم در به وجود آمدن بوی بد دهان موثر است که این علت با پاک نگه داشتن دندان ها به وسیله دهان شویه ها و نخ دندان بعد از صرف افطار و سحر از بین می رود.

این متخصص ارتودنسی به افرادی که دندان های مصنوعی را جایگزین دندان های طبیعی کرده اند، توصیه کرد دندان های مصنوعی خود را شستشو داده و به هنگام شب آنها در آب نگهداری کنند تا با بوی بد دهان در طول روز خود و دیگران ر ا اذیت نکنند.
jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #482 | Posted: 19 Jul 2011 06:31
کاربر
 
سردرد و تعریق زیاد، نشانه کم خونی است

خستگی های زودرس همراه با ضعف، ناتوانی جسمی و فکری، بی تفاوتی، سرگیجه، سردرد، بی اشتهایی، بی میلی به غذا و تعریق زیاد نشانه های کم خونی است.

سید ضیاءالدین مظهری در گفتگو با فارس فقر آهن را از عوامل کم خونی برشمرد و افزود: مقدار آهن بدن افراد مختلف با توجه به سن، جنس، اندازه بدن و عادات غذایی و نوع غذاهای مصرفی متفاوت است.

وی گفت: آهن به عنوان یک ماده بسیار لازم و مهم در امر خونسازی و تشکیل «هموگلوبین» برای خون و «میوگلوبین» برای عضلات به شمار می رود.

به گفته مظهری ریزش مو، بی حسی و سبکی سر، افزایش ضربان قلب، ورم قوزک پا، عدم تحمل دیگران، پرخاشگری، قاشقی شدن ناخن ها، نازک و شکننده شدن ناخن، کم آوردن نفس در سر بالایی ها، ابتلای مکرر به سرماخوردگی ها و عدم مقاومت در مقابل بیماری های عفونی نشانه ها و علائمی از کم خونی یا آنمی هستند.

این متخصص تغذیه افزود: اختلال در بلوغ گلبول های قرمز خون تحت تاثیر فقر ۳ ماده مغذی آهن، اسید فولیک و ویتامین B۱۲ است. کم خونی در بزرگسالان به علت عدم توانایی حمل اکسیژن مورد نیاز بافت هاست.

وی گفت: چنین افرادی به علت خستگی زودرس فعالیت بدنی خود را کاهش داده و اگر مشغول فراگیری باشند با کاهش چشمگیر توان آموختن روبه رو می شوند.

farsnews
hi dr!
      
leaderlover #483 | Posted: 19 Jul 2011 06:32
کاربر
 
بیماری شبکیه در مبتلایان به دیابت و فشارخون

تمام بیماری های بدن در شبکیه بازتاب دارد، ولی عوارض بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون شایع تر است.

دکتر امین الله نیک اقبالی در گفتگو با ایسنا افزود: عوارض ابتلا به دیابت و فشار خون به صورت خونریزی درون شبکیه و نشت آب و مایع از عروق خونی درون شبکیه ظاهر و باعث تاثیر سوء در بینایی می شود.

این فوق تخصص شبکیه با بیان این که همه مبتلایان به دیابت در معرض ابتلا به این بیماری هستند، تاکید کرد: آنان حتما باید به چشم پزشک مراجعه کنند و پس از تشخیص می توان به این بیماران با لیزر یا تزریق آمپول داخل چشم کمک کرد.

وی توصیه کرد: افراد میزان قند، چربی و فشار خون خود را کنترل کنند چون با این کار احتمال ابتلا به بیماری شبکیه بسیار کاهش می یابد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به بیماری نقطه زرد چشم گفت: این بیماری در افراد مسن دیده می شود و شخص بر اثر ابتلا به آن، دید مرکزی خود را از دست می دهد و نمی تواند مطالعه کند.

نقطه زرد چشم سال های زیادی غیرقابل درمان بود ولی در سال های اخیر دارویی موثر برای درمان آن ساخته شده است که باعث حفظ دید چشم می شود، البته به شرطی که بیماری به موقع تشخیص داده شود.

نیک اقبالی با اشاره به چگونگی تشخیص این بیماری افزود: فرد باید هر روز دید ۲ چشم خود را مقایسه کند.

اگر احساس کرد که دید یکی از چشم ها کم شده یا اطراف را کج و معوج می بیند به پزشک مراجعه کند.

برای درمان این بیماری معمولا آمپول داخل چشم تزریق می شود که در بیشتر موارد، موثر است.

jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #484 | Posted: 19 Jul 2011 06:33
کاربر
 
زنان در مصرف گوشت قرمز احتیاط کنند!

تحقیقات جدید صورت گرفته حاکی از آن است که کم کردن یا قطع مصرف گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده، خطر ابتلا به بیماری ها و حملات قلبی را در زنان کاهش می دهد.

به نقل از WebMD، محققان مرکز بهداشت عمومی هاروارد ۸۴۱۳۶ زن ۳۰ تا ۵۵ ساله را به مدت ۲۶ سال مورد مطالعه قرار دادند و سابقه پزشکی و سبک زندگی آن ها را نیز بررسی کردند. آن ها با طرح پرسش هایی، تأثیر گوشت قرمز را در زنان بررسی کردند.

در طول مطالعه، حدود ۲۲۱۰ حمله قلبی و ۹۵۲ مرگ ناشی از بیماری کرونری قلب رخ داد.

تحقیقات نشان داد زنانی که دو بار در روز از گوشت قرمز استفاده می کردند، نسبت به زنانی که نصف این مقدار مصرف می کردند، ۳۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار داشتند.

قرار دادن جایگزین های مناسبی برای گوشت قرمز و یا به حداقل رساندن مصرف آن اثرات مثبتی روی سلامتی به همراه خواهد داشت.

به عنوان مثال، مرغ، ماهی، محصولات لبنی کم چربی و انواع آجیل جایگزین های خوبی برای گوشت قرمز به شمار می روند .

خطر بروز بیماری هیا قلبی را کاهش می دهند.

البته نتایج این مطالعات تنها در زنان صادق نبوده و در مردان هم امکان پذیر است.

iscanews
hi dr!
      
leaderlover #485 | Posted: 19 Jul 2011 06:33
کاربر
 
درمان عروق خونی با کمک سلول های خونی و مغز استخوان

محققان مرکز پزشکی دانشگاه اموری توانستند با جدا کردن سلول های خونی یا سلول های مغز استخوان که تغذیه کننده عروق خونی هستند، درمان ایمن تر و راحت تری را با استفاده از سلول های بنیادین، برای بیماری های قلبی عروقی ابداع کنند.

به نقل از medicalnewstoday، محققان در تحقیقات اخیر متوجه شدند که سول لهای مغز استخوان توانایی ترمیم آسیب های وارده به عروق را مانند حملات قلبی، و بیماری عروق جنبی را که به علت اختلال در جریان خون ایجاد می شود، دارند.

محققان توانستند با شناسایی سلول های خونی گرفته شده از سلول های خوونی انسان که توانایی ترمیم و احیاء عروق خونی را داشتند، این کار را انجام دادند.

محققان مطالعات خود را روی مولکول CD۳۱ که به مولکول-۱ چسبندگی پلاکت های خونی معروف است، انجام دادند. این مولکول در قسمت پوشش درونی لایه عروق خونی قرار دارد.

در آزمایشاتی که روی خون اهدا شده از طرف اهدا کنندگان یاسلول های مغز استخوان موش ها صورت گرفت، محققان نشان دادند که مولکول CD۳۱ روی سطوح این سلول ها، هورمون هایی را ترشح می کند که باعث رشد عروق خونی می شود.

حدود یک سوم از سلول های خونی و مغز استخوان روی سطح خود دارای این مولکول هستند. سلول های کشت داده شده آزمایشگاهی که کار CD۳۱ را انجام می دهند، ساختارهای لوله ای را ایجاد می کند که رشد عروق خونی را در بدن تقلید می نماید.

محققان بر این باورند که پس از پیوند زدن این مولکول های آزمایشگاهی، این مولکول ها به عنوان بخشی از سلول های پوشش داخلی عروق خونی شروع به فعالیت می کنند.

محققان با استفاده از آنتی بادی، سلول های خونی و مغز استخوان را به دو گروه دارای مولکول CD۳۱ و فاقد این مولکول تقسیم کردند تا اثر آن ها را روی رشد عروق خونی در موش هایی که تحت پیوند پا قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار دهند.

پس از دو هفته، بیش از ۸۰ درصد از موش هایی که تحت پیوند پا از طریق سلول های حاوی مولکول CD۳۱ قرار گرفته بودند، زنده ماندند و این در حالی است که کم تر از ۱۵ درصد از موش های فاقد این مولکول پس از پیوند پا زنده ماندند.

تصویرهایی که از این سلول ها گرفته شد، نشان داد جریان خون در موش هایی که CD۳۱ به آن ها تزریق شده بود، بیشتر بود و عروق خونی بیشتری نسبت به گروه دیگر داشتند.

استفاده از این روش در درمان بیماری هایی چون حملات قلبی، نارسایی قلبی، و بیماری عصبی دیابتی مؤثر است.


iscanews
hi dr!
      
leaderlover #486 | Posted: 19 Jul 2011 06:34
کاربر
 
آدامس جویدن باعث نفخ می شود

آدامس جویدن و سیگار کشیدن، فعالیت هایی هستند که باعث می شوند ما هوای زیادی ببلعیم و این هوا در سیستم گوارشی ما جمع شود. همچنین قندهای مصنوعی که به آدامس اضافه می کنند خودش باعث نفخ می شود

می دانید نفخ یا گاز شکم چیست؟ بدن اغلب افراد، در روز بین یک هشتم تا یک دوم گالن گاز تولید می کند.

بخش زیادی از این گاز را اکسیژن، دی اکسید کربن و نیتروژنی تشکیل می دهد که ما از هوا می بلعیم. تخمیر مواد غذایی درون روده هم منبع مهمی از گازهای هیدروژن، متان، اکسیژن و دی اکسید کربن است.

بوی این گاز اغلب ناشی از آثاری از گازهای دیگر مانند سولفید هیدروژن، ایندول و اسکاتول است که طی فرایند تجزیه مواد غذایی آزاد می شوند.

بر اساس گزارشی که لایوساینس منتشر کرده، یکی از راه های شایع بلعیدن هوا که به نفخ منجر می شود، آدامس جویدن است.

آدامس جویدن نه تنها به واسطه جویدن مکرر آدامس باعث بلعیدن هوا می شود، بلکه شیرین کننده های مصنوعی مانند سوربیتول که در برخی آدامس ها به کار می روند، خود باعث تولید گاز در سیستم گوارشی می شوند.

● بر اساس این گزارش، با این که گاز شکم کاملا طبیعی است، اما گاهی می تواند خوشایند نباشد و برای کاستن از آن می توان راه حل هایی را به کار برد:

▪ در طول روز به جای دو یا سه وعده غذای سنگین، در تعداد وعده های بیشتر، غذاهای سبک تر بخورید.

▪ لقمه های غذا را کاملا بجوید و از بلعیدن خودداری کنید. سعی کنید آرام غذا بخورید.

▪ وقتی عصبی هستید و یا خیلی عجله دارید غذا نخورید.

▪ سیگار نکشید: سیگار کشیدن هم مثل آدامس جویدن یکی از راه های بلعیدن هوا است.

▪ از غذاهای گازساز پرهیز کنید، مانند: لوبیا، پیاز، بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم، کنگر فرنگی، مارچوبه، گلابی، سیب، هلو، آلو برقانی، نان پخته شده با گندم ساییده، سبوس گندم، آبجو، جوش شیرین و بستنی.

▪ غذاهای چرب کم تر بخورید. چربی باعث کند شدن فرایند هضم و تجزیه غذا می شود و به غذاها فرصت بیشتری برای تخمیر و در نتیجه تولید گاز می دهد.

▪ از فیبرها به طور ناگهانی استفاده نکنید بلکه آن ها را تدریجی مصرف کنید.

•مصرف محصولات لبنی را کاهش دهید و یا سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که هضم شکر موجود در شیر یعنی لاکتوز را ساده می کنند.
khabaronline
hi dr!
      
leaderlover #487 | Posted: 19 Jul 2011 06:36
کاربر
 
پنیر هوش را کم نمی کند

برخی تصور می کنند خوردن پنیر سبب کاهش هوش و به قولی خنگ شدن شان می شود، در حالی که متخصصان تغذیه این موضوع را رد کرده و تاکید می کنند که این یک باور اشتباه است.

پنیر یک ماده غذایی بسیار غنی از پروتئین و کلسیم است و به همین دلیل ماده غذایی با ارزشی محسوب می شود. در عین حال یک ماده خیلی خوب برای تامین لبنیات مورد نیاز بدن است.

دکتر نسرین امیدوار، متخصص تغذیه در گفتگو با «جام جم»می گوید: پنیر در رژیم غذایی بسیار با ارزش است و باید خیلی بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

وی با رد تاثیر مصرف پنیر در کم شدن هوش افراد می افزاید: یکی از بهترین جاهایی که می توان از این ماده پرارزش استفاده کرد، صبحانه است.

پنیر، هم غذایی سهل الهضم است و هم معمولا به علت این که پرچربی نیست مصرف آن با نان، ترکیب بسیار با ارزشی خواهد بود.

پروتئین موجود در پنیر فراوان و از کیفیت خوبی برخوردار بوده و تقریبا دارای تمامی اسید آمینه های ضروری مورد نیاز بدن است.

به گفته این متخصص تغذیه، اگر بتوان در وعده صبحانه در کنار پنیر، سبزیجاتی مانند خیار و گوجه یا مانند برخی از مردم نقاط کشور مغز گردو و یا بادام مصرف کرد، ترکیب کاملی خواهد بود.

دکتر امیدوار معتقد است که اصلا ضرورتی ندارد پنیر با گردو مصرف شود، چرا که گردو یا بادام تنها یک کامل کننده خوب هستند و چنانچه پنیر به طور خالص مصرف شود هیچ لطمه ای به بدن نمی زند.

وی می گوید: مهم این است که تعادل بین کلسیم و فسفر در برنامه غذایی حفظ شود. چرا که اگر از منابعی که از کلسیم غنی بوده مانند پنیر استفاده شود و از مواد دارای فسفر، آهن و سایر املاح مهم استفاده نکنیم تعادل بدن به هم می خورد.

دکتر امیدوار تاکید می کند: تاکنون شواهد علمی مبنی بر این موضوع که اگر پنیر زیاد مصرف شود هوش انسان آسیب می بیند مشاهده نشده است.

اگر این تعبیر درست بود، فرانسوی ها و ایتالیایی ها که بیش از ۱۰۰ نوع پنیر دارند، باید دارای ضریب هوشی پایینی می بودند، ولی این طور نیست چون واقعیت آن است که خوردن پنیر در حد اعتدال مشکلی را برای افراد ایجاد نمی کند.

● سرانه مصرف لبنیات در کشور پایین است

بر اساس آمارهای موجود، سرانه شیر در کشورمان حدود ۸۰ کیلوگرم است که ۱۰۰ کیلوگرم پایین تر از مصرف جهانی است.

بنابراین با توجه به توصیه متخصصان شیر، ماست و پنیر ۳ جایگزین خوب یکدیگرند و کشک هم می تواند نقش این جایگزینی را بازی کند.

امیدوار توضیح می دهد: در کشور ما نه تنها سرانه مصرف شیر بلکه سرانه مصرف لبنیات پایین است و یکی از منابع لبنیات ـ که می توان با مقدار زیاد مصرف کرد ـ شیر و ماست و پنیر است که توصیه می شود در طول روز، ۲ تا ۳ واحد شیر و لبنیات به خصوص شیر و ماست و البته پنیر مصرف شود.

وی با بیان این نکته که کمبود کلسیم یکی از مشکلات بهداشتی ایرانی هاست، می گوید: تاکید می شود کلسیم

▪ که البته فقط در لبنیات وجود ندارد ولی مهم ترین آنها در لبنیات است ـ در برنامه روزانه ۲ تا ۳ واحد گنجانده شود.

البته در کنار آن باید سایر منابع کلسیم و همراه آن ویتامینD کافی مصرف شود.

● مصرف کافی کلسیم برای کنترل وزن

برای افرادی که به اندازه کافی کلسیم و ویتامین D مصرف می کنند به خصوص از طریق فرآورده های لبنی کم چرب کاهش وزن در آنها بهتر رخ می دهد .

رئیس سابق انجمن تغذیه هم اعتقاد دارد که مصرف کافی کلسیم و ویتامین D در کنترل وزن موثر است و منبع مهم کلسیم گروه لبنیات مانند پنیر است.

دکتر امیدوار می افزاید: اگر در ایران مانند خیلی از کشورها این قانون وجود داشت که لبنیات به خصوص شیر با ویتامین D غنی می شد، در حال حاضر این منبع غنی ویتامین D در وعده های غذایی موجود بود.

jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #488 | Posted: 19 Jul 2011 06:37
کاربر
 
مصرف قرص های ضدبارداری در ماه رمضان، ممنوع!

بیماری ترومبوز سینوس مغزی (لخته خون در مغز) زنان تهرانی در ماه رمضان به علت استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری به منظور تغییر عادات ماهانه و افزایش روزه داری ۴ برابر بیشتر از ماه های دیگر است.

فرامرز امیری در گفتگو با فارس اظهار کرد: متأسفانه برخی از زنان به منظور استفاده کامل از ماه رمضان و افزایش روزهای روزه داری اقدام به مصرف قرص های جلوگیری از بارداری و کاهش روزهای عادات ماهانه می کنند که این امر موجب افزایش خطر ابتلای این افراد به بیماری ترومبوز سینوس مغزی می شود.

وی افزود: به علت فرآورده های هورمونی موجود در قرص های جلوگیری، انعقادپذیری خون بالا می رود و در کنار آن موضوع گرمای هوا و این که فرد نمی تواند مایعات بنوشد موجب غلیظ شدن خون و ایجاد لخته در رگ هایی که مسوول تغذیه خون وریدی از مغز هستند می شود که به آن ترومبوز سینوس مغزی می گویند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان این که این عارضه به میزان خیلی کم در مردان به دلایل دیگری اتفاق می افتد تصریح کرد: بیماری ترومبوز سینوس مغزی عوارض زیادی را در طولانی مدت به همراه دارد که از مهم ترین عوارض آن سردردهای شدید است.

امیری ادامه داد: این عارضه در حالت عادی ۵ تا ۱۰ درصد سکته های مغزی را تشکیل می دهد که البته در ابتلا به برخی عفونت ها و بعد از زایمان و به ویژه در ماه مبارک رمضان میزان آن افزایش می یابد.

وی با بیان این که علت ایجاد این عارضه لخته شدن خون در رگ های تخلیه خون از مغز است خاطرنشان کرد: این موضوع باعث می شود خون از مغز تخلیه نشود که افزایش حجم خون داخل مغز و به دنبال آن افزایش فشار داخل جمجمه را در پی دارد.

امیری گفت: درمان این بیماری به غیر از تجویز مسکن برای درمان علامتی که درد فرد را کاهش می دهد به کمک داروهای مختلف، ترومبوز و لخته حل می شود تا خون بتواند جریان طبیعی خود را از مغز داشته باشد و در نهایت فشار جمجمه و حجم خون داخل مغز به تعادل برسد.
jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #489 | Posted: 19 Jul 2011 06:40
کاربر
 
قرص هوشمند زمان مصرف دوز بعدی دارو را اعلام می کند

محققان در حال ساخت قرص هوشمندی هستند که با ارسال پیامکی به تلفن همراه فرد، زمان مصرف دوز بعدی دارو را به او یادآوری می کند.

این قرص تراشه ای دارد که وقتی بلعیده شود به چسبی که بر روی شانه بیمار چسبانده شده، هشدار می دهد.

درصورتی که بیمار داروی خود را مصرف نکند این قرص هوشمند به او پیامک می زند.

این سامانه که رایسین نام دارد، همچنین بر ضربان و فعالیت قلب و چگونگی خواب که می تواند نشان دهنده بدتر شدن بیماری باشد، نظارت می کند.

این قرص که بسیار ارزان قیمت است در آمریکا مورد آزمایش قرار گرفته و دقت بیمار را در مصرف دارو را از ۳۰ درصد به ۸۰ درصد بهبود می بخشد.

درصورتی که این آزمایش چهار ماهه که توسط مرکز مراقبت سلامت امپریال کالج انگلیس و بیمارستان رویال برکشایر با موفقیت انجام شود، آزمایش یک ساله آن کلید خواهد خورد.

پژوهشگران می گویند هدف اصلی تولید این نوآوری ترغیب بیماران قلبی به مصرف منظم دارو است.

این چسب به پزشکان کمک می کند بررسی کنند آیا بیمار قرص های خود را خورده یا خیر. همچنین میزان ضربن قلب بیمار را بررسی می کند و خواب شبانه وی را نیز نظارت می کند.

irna
hi dr!
      
leaderlover #490 | Posted: 19 Jul 2011 06:40
کاربر
 
سحر غذاهای آب پز بخورید

نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری موجب افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمک های معدنی بدن که در طول روز به آن احتیاج داریم می شود.

دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اضافه کرد: یکی از عادات غلط مردم چه در هنگام افطار و چه در هنگام سحر نوشیدن بیش از اندازه چای یا آب به بهانه جلوگیری از تشنگی یا رفع آن است که این امر سبب اختلال در هضم مواد غذایی می شود.

بنا بر این گزارش همچنین استفاده از غذاهای آب پز و بخارپز کبابی به جای غذاهای پرچرب و سرخ شده علاوه بر جلوگیری از زیان های ناشی از مصرف این نوع غذاها موجب احساس سیری در طول روز می شود.

=====================================

شکلات تلخ به سلامتی کمک می کند

تحقیقات نشان می دهد شکلات تلخ برای سلامتی قلب مفید است.

محققان اعلام کردند که خطر ابتلا به بیماری های قلبی در زنان مسنی که در طی هفته یک یا دو بار شکلات تیره و تلخ مصرف می کنند، کاهش می یابد.

محققان آمریکایی دریافتند که اگر افراد یک یا دو بار در هفته از شکلات های تیره و تلخ استفاده کنند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آن ها کاهش می یابد، اما اکر این میزان شکلات را به صورت روزانه مصرف کنند، دیگر برای بدن مفید نخواهد بود.

این تحقیقات در دانشگاه بوستون روی ۳۲ هزار زن سوئدی بین ۴۸ تا ۸۳ سال در طی ۹ سال انجام شده و نتایج آن در مجله علمی قلب آمریکا منتشر شده است.

متخصصان تغذیه معتقدند که اگر مصرف شکلات زیاد باید به سلامتی افراد صدمه وارد می کند.

این تحقیقات نشان می دهد ۱۹ تا ۳۰ گرم شکلات تلخ و تیره در طی یک هفته ۳۲ درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

اما همین تحقیقات نشان داده که اگر این میزان شکلات به طور روزانه مصرف شود این تأثیر را نخواهد داشت.

شکلات تلخ و تیره به شکلاتی گفته می شود که ۷۵ درصد آن را کاکائو تشکیل می دهد، اما شکلات های دیگر از ۲۵ درصد یا کمتر کاکائو تشکیل شده اند.

farsnews
hi dr!
      
صفحه  صفحه 49 از 60:  « پیشین  1  ...  48  49  50  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا