تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

صفحه  صفحه 50 از 60:  « پیشین  1  ...  49  50  51  ...  59  60  پسین »  
#491 | Posted: 19 Jul 2011 05:40
میزان موفقیت ترک سیگار بلافاصله پس ازماه رمضان حدود ۱۵ درصد افزایش می یابد

میزان موفقیت ترک سیگار بلافاصله پس از ماه مبارک رمضان به حدود ۱۵ درصد افزایش می یابد .

دکتر ” غلامرضا حیدری ” روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با بیان اینکه میزان موفقیت ترک سیگار بلافاصله پس از ماه رمضان به حدود ۹۳ درصد می رسد اظهارداشت : این در حالی است که این میزان موفقیت طی روز های عادی سال در کلینیک های ترک سیگار مرکز تحقیقات کنترل دخانیات به حدود ۷۸ درصد می رسد .

حیدری در عین حال تاکید کرد: آن دسته از سیگاری هایی که در ماه مبارک روزه گرفته اند و قصد دارند سیگار را برای همیشه ترک کنند باید بلافاصله و بدون وقفه پس از ماه مبارک، به کلینیک های ترک سیگار این مرکز مراجعه کنند.

حیدری گفت: برخی استعمال کنندگان دخانیات که در ایام ماه رمضان روزه گرفته و برای ترک سیگار تصمیم جدی می گیرند، با یک وقفه یک یا دو ماهه پس از ماه رمضان به کلینیک های ترک سیگار این مرکز مراجعه می کنند که این اقدام در میزان موفقیتشان تاثیر منفی می گذارد .

وی روزه داری را یک انگیزه قوی برای ترک سیگار عنوان کرد و گفت : افرادی که روزه گرفته اند و به سیگار و نیکوتین وابستگی زیادی دارند به دلیل کاهش میزان نیکوتین در بدنشان هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نمی شود و این حالت به این علت است که درانتظار افطار و کشیدن سیگار بعد از آن هستند و بنابراین به آرامی روزه داری را طی می کنند.

وی گفت : خودداری از مصرف سیگار برای یک سیگاری که روزه می گیرد نشان می دهد که افرادی که به سیگار وابسته اند می توانند با انگیزه ای قوی آن را برای همیشه ترک کنند .

رییس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در عین حالگفت که سیگار نکشیدن افراد روزه دار سیگاری با ترک کامل آن تفاوت دارد .

حیدری در ادامه گفت: فردی که برای همیشه سیگار را می خواهد ترک کند ممکن است اضطراب و نگرانی در زمینه آنچه که قبلا به آن عادت داشته برایش ایجاد شود.

وی اضافه کرد: این در حالی است که در ایام ماه مبارک رمضان که یک فرد سیگاری روزه می گیرد این ترس و نگرانی را کمتر دارد زیرا به این موضوع دلخوش است که در زمان های افطار تا سحر می تواند سیگار بکشد و به همین علت ساعات روزه داری را راحت تر پشت سر می گذارد .

حیدری با اشاره به مزایای ماه مبارک رمضان در خصوص ترک سیگار گفت : تجربه نشان داده که روزه داری در ماه رمضان ، باعث تغییر در عادات فرد می شود و از آنجا که افراد از جمله سیگاری ها عاداتشان همچون عادت به استعمال دخانیات در آنها تغییر می کند، احتمال اینکه موفقیت تاثیر اقدامات آنها برای ترک کامل سیگار بیشتر از سایر مواقع باشد بیشتر است .

وی اظهار داشت : تغییراتی که در فرد روزه دار برای ترک سیگار طی یک ماه صورت می گیرد همان تغییراتی است که کارشناسان و متخصصان ترک سیگار در کلینیک های مرکز تحقیقات کنترل دخانیات در مراحل اولیه برای فرد ی سیگاری به منظور ترک، انجام می دهند .

irna

hi dr!
     
#492 | Posted: 19 Jul 2011 05:42
خطرات نشستن طولانی مدت جلوی لپ تاپ

با افزایش روند استفاده از لپ تاپ به جای رایانه، باید به خطراتی که این فناوری برای سلامتی ایجاد می کند نیز توجه داشت.

محققان می گویند نشستن طولانی مدت جلوی لپ تاپ می تواند باعث درد در ناحیه پشت، بازوها و گردن شود.

“کوین کارنیرو” از دانشکده پزشکی چپل هیل دانشگاه کارولینای شمالی می گوید: با توجه به شیوه طراحی رایانه ها، استفاده از لپ تاپ اغلب موجب می شود کاربر به شیوه نامناسبی جلوی آن بنشیند.

تایپ کردن موجب آسیب دیدگی عصبی که از مچ عبور می کند می شود. این بیماری سندرم تونل مچ دست نام دارد.

این پژوهشگران می گویند: فرد زمانی که جلوی رایانه می نشیند باید آرنج ، لگن و زانو او زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. چشم نیز باید بطور مستقیم به یک سوم بالای صفحه نمایش دوخته شود.

اما از آنجا که صفحه کلید و نمایشگر در لپ تاپ ترکیب شده و فاصله بسیار اندکی با هم دارند، نمی توان آنها را بطور مستقل از هم برای تایپ کردن و نگاه کردن قرار داد.

این به آن معناست که باید چاره ای برای این مشکل اندیشید.

یک راه حل استفاده از نوعی اتصال است بطوری که لپ تاپ را به نمایشگر و صفحه کلید دیگری متصل کرده و یا از پایه ای بهره مند شد که صفحه نمایشگر را بالا نگه دارد.

همچنین می توان از وایر فایر و یا کابل USB برای اتصال لپ تاپ به نمایشگر و یا صفحه کلید دیگری که قابلیت تنظیم در ارتفاع مناسب را دارد استفاده کرد.

لپ تاپ خود را به گونه ای قرار دهید که مجبور نباشید گردن خود را برای دیدن صفحه نمایش خم کنید.

موش واره را نیز را به گونه ای تنظیم کنید که مچ دست در حالت افقی قرار گیرد.

هر ۲۰ دقیقه یک بار از جلوی لپ تاپ بلند شوید و اندکی ورزش کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید این کار به حفظ سلامت دیسک های کمر شما کمک می کند.

آنچه که اهمیت دارد جدی گرفتن نشانه هاست. درد در گردن و شانه، درد در قسمت بالای سر ، درد مچ و یا گزگز انگشتان به ویژه در انگشت شست هشدار دهنده است.
irna

hi dr!
     
#493 | Posted: 19 Jul 2011 05:44
نوشیدن چای در لیوان های یکبار مصرف شفاف برای سلامت افراد خطرناک است

استفاده از لیوان های یکبار مصرف شفاف و ظروف پلی استیرن خطرناک است.

دکتر قادر زکی زاده کارشناس بهداشت محیط در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، استفاده از انواع ظروف پلی استیرن برای بسته بندی روغن های خوراکی، مارگارین و تمام محصولاتی که لایه خارجی آنها چرب بوده و در تماس با بسته بندی است، بسیار خطرناک است.

دکتر زکی زاده تصریح کرد: استفاده از لیوان های یکبار مصرف شفاف از جنس پلی استیرن برای مایعات داغ از جمله چای، شیر کاکائو و آب داغ برای سلامت افراد بسیار مضر است.

وی با تاکید بر لزوم پرهیز مردم از مصرف چنین لیوان هایی، استفاده از لیوان های مات و ترجیحا لیوان های یکبار مصرف کاغذی را که برای مایعات داغ استفاده می شود و آثار بهداشتی زیست محیطی کمتری به دنبال دارد را بدون مانع دانست و گفت: ظروف با جنس انواع پلی استیرن نباید برای بسته بندی آن دسته از مواد غذایی خوراکی و آشامیدنی که در زمان پرشدن، نگهداری یا مصرف دمایی بالاتر از ۶۵ درجه سانتی گراد دارند، استفاده شود.

jamejamonline

hi dr!
     
#494 | Posted: 19 Jul 2011 05:45
پوشک کودکان باعث ابتلای آنها به عفونت می شود

عفونت دستگاه تناسلی کودکان ممکن است به علت ختنه نکردن و یا پوشک آنها ایجاد شود.

دکتر فرشته دولتی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، گفت: پوشک موجب می شود که میکروب در مدفوع وارد مجاری ادراری شود و عفونت را به وجود آورد.

به همین علت نیز این عفونت ها بیشتر به صورت بالا رونده مشاهده می شود.

وی شایع ترین مشکلات اورولوژی در کودکان را مرتبط با سیستم ادراری عنوان کرد و گفت: عدم پیگیری این مشکل در کودکان منجر به عفونت در آنها می شود.

وی با اشاره به لزوم توجه به تب کودکان افزود: در صورت عدم توجه به تب حاصل از عفونت در کودکان مشکل یاد شده به کلیه ها سرایت کرده و موجب ایجاد عوارض بدنی در کودک می شود.

همچنین فشار خون در سنین بالا را موجب خواهد شد.

دکتر دولتی تصریح کرد: عفونت ادراری در پسر بچه ها در سال اول تولد بسیار شایع است. این در حالی است که در دختران پس از یک سالگی رخ می دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عفونت ادراری در کودکان بیشتر با تب همراه است و اگر کودک پیاپی دچار تب شده و این مسئله به عفونت ادراری عود کننده تبدیل شود، حتما باید این مشکل را پیگیری کرد تا اگر کودک دارای ناهنجاری در سیستم ادراری بود، بتوان هر چه زودتر آنها را رفع کرد.
isna

hi dr!
     
#495 | Posted: 19 Jul 2011 05:46
مصرف ماهی های چرب در کاهش افسردگی در پسران موثر است

یک مطالعه که به تازگی در ژاپن انجام شده نشان می دهد مصرف زیاد ماهی پرچرب مانند "ساردین" و "سالمون" به پسران نوجوان کمک می کند کمتر احساس افسردگی کنند.

این تاثیر در مورد نوجوانان دختر مشاهده نشد. اسیدهای چرب امگا ۳ از جمله "ایی.پی.ای"EPA و "دی.اچ.ای"DHA بیشتر در ماهی چرب یافت می شود.

از آنجا که تصور می شود این مواد غذایی در عملکرد مغز نقش دارد، محققان بسیاری به فکر افتاده اند تا بررسی کنند که آیا مصرف زیاد این مواد خطر افسردگی را کاهش می دهد یا خیر.

بنابراین محققان دانشگاه "توکیو" رژیم های غذایی و میزان افسردگی را در بیش از شش هزار و ۵۰۰ دانش آموز دبیرستانی ۱۲ تا ۱۵ ساله بررسی کردند.

محققان در مجله "Pediatrics" نوشتند: در مجموع ۲۳ درصد از پسران و ۳۱ درصد از دختران علائم افسردگی از جمله احساس بی ارزشی، ناامیدی و اختلال خواب داشتند.

محققان بر اساس پرسش نامه های مصرف غذا و ارزیابی عواملی از جمله سن و سطح تحصیلی والدین متوجه شدند، پسرانی که در رژیم غذایی خود بیشترین میزان مصرف ماهی را داشتند در مقابل آنهایی که ماهی را به کمترین میزان مصرف می کردند، ۲۷ درصد کمتر دچار افسردگی شدند.

همچنینی این مطالعه نشان داد که در میان دختران، روغن ماهی هیچ تاثیری بر افسردگی نداشت.

با وجود این محققان پذیرفته اند که توضیح علت تاثیر متفاوت روغن ماهی بر افسردگی در میان پسران و دختران دشوار است، اما به نکاتی مانند برخورداری از یک نقش ژنتیکی قویتر برای ابتلا به افسردگی در میان زنان در مقایسه با مردان اشاره کردند.

این مطالعه در شماره سپتامبر ۲۰۱۰ مجله Pediatrics منتشر شده است.

=====================

ماهی های چرب، خطر سکته قلبی را کاهش می دهد


متخصص قلب و عروق گفت: بر خلاف تصور عموم، ماهی های چرب، خطر سکته قلبی را کاهش می دهد.
علی عبده کلاه چی در گفت و گو با ایرنا افزود: تغدیه سالم منجر به کاهش بیماری ها، کاهش چربی و فشار خون می شود در حالی که تغذیه نامناسب باعث افزایش بیماری فشار خون و چربی خون می شود که خطر سکته های قلبی و مغزی را در افراد افزایش می دهد.
وی ادامه داد: چنانچه در دوران کودکی، روش صحیح تغذیه آموزش داده شود، شانس ابتلا به بیماری نیز در سنین بالا کاهش می یابد چرا که در اثر تغذیه مناسب، چربی خون مفید بالا و چربی خون مضر، پایین می آید و به تبع آن، خطر سکته قلبی نیز کاهش می یابد.
عبده کلاه چی به استفاده از غذاهای مفید برای جلوگیری از سکته قلبی اشاره کرد و گفت: مواد غذایی دریایی به ویژه ماهی های پرچرب اثر مفیدی در بدن داشته و خطر سکته قلبی را کاهش می دهد چون این ماده غذایی دارای امگا ۳ بوده که این ماده در بدن به چربی مفید تبدیل شده و باعث از بین رفتن چربی های مضر می شود.
این متخصص قلب و عروق به مصرف شیرینی اشاره کرد و افزود: شیرینی در بدن تبدیل به چربی مضر می شود و این چربی در رگ ها رسوب کرده و ضمن بالا بردن فشار خون، ابتلا به سکته قلبی را افزایش می دهد.
وی به علائم حملات قلبی اشاره کرد و افزود: گرفتگی سینه، احساس فشردگی و درد و سوزش در سینه به ویژه در وسط سینه از علائم حملات قلبی است.
عبده کلاه چی اضافه کرد: وقتی حمله قلبی شدیدتر می شود، درد در قسمت های دیگر بدن از جمله کتف، آرنج و پشت کتف پراکنده می شود اما محل اصلی درد، وسط سینه است.

hi dr!
     
#496 | Posted: 19 Jul 2011 05:47
تابش نور، ضربان قلب را بالا می برد!تحقیقات روی جنین بلدرچین نشان می دهد قلب به تحریک های نوری پاسخ خواهد داد.در نتیجه می توان با تغییر پالس پرتوهای لیزر، ضرب آهنگ ضربان قلب را تغییر داد یا از آن برای کشف نارسایی های قلبی کمک گرفت.

فکر می کنید چه چیزی می تواند روی ضربان قلب شما تأثیر بگذارد؟

یا ضربان یک قلب چندمیلیمتری را تشدید کند؟

شاید پالس های نور لیزر کمی دور از ذهن باشند اما تحقیقات نشان می دهد لیزر فروسرخ می تواند ضربان قلب کوچک جنین بلدرچین را تحت تأثیر قرار دهد و حتی با ریتم پالس ها آن را هماهنگ کند.

این اولین بارست که اثر پرتوهای لیزر روی تمام حجم قلب یک موجود زنده مورد بررسی قرار می گیرد.

اثر نور روی سلول های عصبی و قدرت افزایش تحریکات عصبی توسط آن شناخته شده است. ۲ سال پیش نیز نیکولاس اسمیت از دانشگاه اوزاکا در ژاپن نشان داد تابش نور لیزر به بافت کشت شده قلب می تواند ریتم ضربان سلول ها را با پالس های لیزر هماهنگ کند.

این بار اندرو رولینز و همکارانش در دانشگاه کلیولند، اهایو با استفاده از لیزر فروسرخ قلب یک جنین زنده بلدرچین را هدف گرفته اند.

رولینز و همکارانش با استفاده از یک فیبر نوری که تنها ۵۰۰میکرومتر با این جنین ۵۳ ساعته فاصله داشت، پرتو لیزری با طول موج ۱.۸۷ میکرومتر را به قلب آن تاباندند.

این طول موج به این دلیل انتخاب شده که آب می تواند بخشی از انرژی آن را جذب کند و کمی گرم تر شود اما در نهایت باعث پخته شدن زرده نخواهد شد.

پیش از تابش پرتو لیزر به قلب جنین، فاصله میان ضربان ها ۱.۵ ثانیه بود اما با تنظیم ۲ پالس لیزر در ثانیه آهنگ ضربان قلب نیز با نور لیزر هماهنگ شد. (می توانید ویدئوی این آزمون را اینجا تماشا کنید)

پس از آزمون هیچ نشانه ای از آسیب های احتمالی به قلب جنین وجود نداشت اما مراحل آماده سازی رویان برای این آزمایش در نهایت باعث مرگ جنین مورد آزمون شدند.

این تکنیک می تواند برای بررسی نارسایی های قلبی احتمالی خصوصا در قلب جنین که امکان دسترسی به آن وجود ندارد به کار گرفته شود و در دیگر بیماران نیز جایگزین الکترودهایی شود که به این منظور به کار گرفته خواهند شد. از مزایای این روش این است که دیگر تداخلی وجود نخواهد داشت و نتایج ثبت شده دقیق تر خواهند بود.

از سوی دیگر می توانیم در آینده انتظار وجود دستگاه های تنظیم ضربان قلب با کاربرد بالینی را داشته باشیم که با پرتوهای نور کار می کنند.

khabaronline

hi dr!
     
#497 | Posted: 19 Jul 2011 05:48
زولبیا تشنگی می آورد

هر سال با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بازار فروش زولبیا و بامیه داغ شده و بر متقاضیان آن افزوده می شود.

معمولا به نظر افرادی که متقاضی این نوع شیرینی ها هستند تصور سفره افطار و سحری بدون وجود زولبیا و بامیه کاری مشکل و ناشدنی است. از آنجا که منع کامل افراد از خوردن زولبیا و بامیه کاری درست و شدنی نیست، به آنها توصیه می کنیم در مصرف این ماده غذایی دقت کرده و از مصرف بیش از حد آن پرهیز کنند.

مصرف زولبیا و بامیه یعنی مصرف قند با حجم زیاد. خوب است بدانید مصرف زولبیا و بامیه در سحر باعث گرسنه شدن روزه دار در طول روز می شود. چرا که قندهای ساده آن سریع تر وارد جریان خون شده و با تحریک ترشح انسولین موجب کاهش قند خون می شوند.

در اثر کاهش قند خون در ساعات ابتدایی روز شخص احساس خستگی، بی حالی، ضعف و گرسنگی زودرس می کند.

از سوی دیگر استفاده از آن را در ابتدای افطار به بیماران رفلاکسی توصیه نمی کنیم، چرا که موجب تشدید علائم رفلاکس شده و سلامت آنها را به خطر می اندازد. همچنین مصرف این محصول برای افراد دیابتی ممنوع است.

مصرف زیاد از حد این شیرینی موجب تبدیل مواد قندی مازاد آن به چربی اضافی در خون شده که رسوب این چربی ها در خون باعث تصلب شرایین می شود.

● روغن های مانده

فرآیند پخت این نوع شیرینی به گونه ای است که در بیشتر اماکن، روغن مورد استفاده برای سرخ کردن آن به دلایل اقتصادی تعویض نمی شود و به طور مداوم مورد استفاده قرار گرفته و به شدت سرطان زا می شود.

بنابراین وجود روغن نامطلوب و سوخته علاوه بر بروز عوارض گوارشی (سوزش معده و ترش کردن)، ناراحتی های کبدی، قلبی ـ عروقی و افزایش کلسترول بد خون باعث سرازیر ?شدن کالری اضافی بدن شده و زمینه ساز مطلوب چاقی و اضافه وزن است.

از سوی دیگر وجود چربی نامرغوب در این شیرینی به دلیل کندی تخلیه از معده می تواند موجب کاهش اشتها و حذف وعده اصلی غذا شود. بنابراین روزه داران باید از مصرف بیش از حد غذاهای شیرین و چرب در وعده افطار و سحری پرهیز کنند.

● نشانه های زولبیای مرغوب

زولبیا و بامیه خوب باید عطر و طعم مناسب و رنگ روشن داشته و سوختگی و تغییر رنگ قهوه ای در آن مشاهده نشود. ذرات سوخته به جای مانده روی زولبیا و بامیه نشاندهنده تهیه غیربهداشتی و افت کیفیت روغن آن است.

روی جعبه های مقوایی زولبیا و بامیه باید پروانه بهداشتی و مهر استاندارد حک شده باشد و هنگام عرضه این محصول واحدهای قنادی باید از انبرک یا دستکش یکبار مصرف استفاده کنند. برای جلوگیری از آلودگی در محل عرضه نیز باید روی آنها با سلفون پوشیده باشد.

در عین حال از خرید زولبیا و بامیه ای که پشت شیشه و در مجاورت نور خورشید و لامپ و به شکل فله ای و باز عرضه می شود، جدا خودداری کنید. چرا که نور و حرارت روی ترکیبات و روغن آن تاثیر نامطلوب دارد.

در ضمن به خاطر داشته باشید قنادی ها زولبیا و بامیه خود را از مراکزی که هویت درستی ندارند تهیه می کنند به همین دلیل در سلامت و بهداشتی بودن آنها هیچ تضمینی وجود ندارد.

● زولبیا و بامیه، تشنگی روزه دار را تشدید می کند

در عین حال، یک متخصص بیماری های داخلی برای پیشگیری از تشنگی به روزه داران کرد می شود در فاصله افطار تا سحر مایعات را بتدریج مصرف کنند و از شیرینی های مصنوعی مانند زولبیا و بامیه کمتر استفاده کنند.

دکتر حشمت الله توکل در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: باتوجه به این که ماه رمضان امسال در فصل گرم سال قرار دارد به روزه داران توصیه می شود برای پیشگیری از کاهش شدید آب بدن تنها در صورت ضرورت از منزل خارج شوند.

وی افزود: آب مورد نیاز بدن باید در فاصله میان افطار تا سحر به تدریج و از طریق مصرف آب و میوه های آب دار تامین شود.

توکل تصریح کرد: مصرف بیش از اندازه آب در سحر نقشی در پیشگیری از تشنگی در طول روز ندارد زیرا در صورت نوشیدن آب بیش از حد نیاز، بدن آب اضافی را دفع می کند.

این متخصص بیماری های داخلی خاطرنشان کرد: برخی مواد غذایی و شیرینی های مصنوعی مانند زولبیا و بامیه غلظت مایعات بدن را افزایش می دهند و در نتیجه روزه دار احساس تشنگی می کند.

وی بیان کرد: توصیه می شود برای پیشگیری از افزایش غلظت مایعات بدن از قندهای گیاهی مانند خرما به جای زولبیا و بامیه استفاده شود.

توکل گفت: میوه های آب دار مانند هندوانه و خربزه نیز نقش مهمی در تامین مایعات بدن دارند و توصیه می شود در فاصله افطار و سحر این میوه ها مصرف شوند.

وی افزود: مصرف لیموترش نیز در پیشگیری از تشنگی و گرمازدگی موثر است.
jamejamonline

hi dr!
     
#498 | Posted: 19 Jul 2011 05:49
عدس در کاهش قند خون و چربی موثر است

با توجه به وجود پروتئین و اسید آمینه های ضروری بدن و بسیاری مواد لازم برای سلامت، متخصصان عدس را سرآمد حبوبات تلقی می کنند و آن را در کاهش قند خون و چربی موثر می دانند.

دکتر مسعود کیمیاگر در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، ضمن بیان مطلب فوق گفت: عدس حاوی حداقل ۴۰ درصد پروتئین بوده که البته میزان مصرف آن با گوشت قرمز متفاوت است، چرا که اغلب ۱۰۰ گرم گوشت نسبت به ۱۰۰ گرم عدس به راحتی مصرف می شود.

وی افزود: میزان آهن موجود در عدس نیز بالا بوده و نوع چربی آن نسبت به گوشت قرمز پایین تر است.

به علاوه توصیه می شود، عدس همراه با ماده ای حاوی ویتامین C مانند گوجه فرنگی و لیموترش استفاده شود تا جذب بهتری در بدن داشته باشد.

دکتر کیمیاگر در ادامه ضمن اشاره به این که مصرف عدس در کاهش قندخون و چربی بدن موثر است، خاطرنشان کرد: افزودن غلات به رژیم غذایی حاوی حبوبات می تواند در کامل کردن مواد مفید حبوباتی چون عدس موثر باشد.
isna

hi dr!
     
#499 | Posted: 19 Jul 2011 05:50
فست فودها را با قرص کلسترول بخورید

یک ساندویچ چیزبرگر همان قدر خطر حمله قلبی را در شما افزایش می دهد که یک قرص کلسترول آن را کاهش می دهد، بنابراین اگر این دو با هم مصرف شوند، شاید اثر همدیگر را خنثی کنند.

محققین بارها و بارها به عناوین مختلف هشدار داده اند که غذاهای آماده یا همان فست فودها برای سلامتی بدن به خصوص سیستم های قلبی- عروقی ضررهای فراوانی دارند، اما خب، کو گوش شنوا؟

کسی را می شناسید که بعد از این هشدارها دیگر از فست فود استفاده نکرده باشد و یا رستورانی را می شناسید که به خاطر این نگرانی ها تعطیل شده باشد؟ در واقع نه!

بنابراین اگر محققین نگران سلامتی مردم هستند، شاید بهتر است به راه حل های خلاقانه تری فکر کنند!

پاپ ساینس یکی از این راه حل های خلاقانه را منتشر کرده که در آن محققین پیشنهاد کرده اند از این به بعد هر رستوران به همراه هر وعده غذایی، به جای سیب زمینی سرخ شده یا سایر مخلفات، یک قرص کلسترول رایگان به مشتری هایش بدهد.

بر اساس مطالعات محققین آمریکایی، یک قرص کلسترول به همان میزانی خطر حمله قلبی را در فرد مصرف کننده کاهش می دهد که یک ساندویچ چیزبرگر خطر حمله قلبی را افزایش می دهد.

بنابراین آن ها امیدوارند که خوردن یک قرص کلسترول به همراه یک وعده فست فود، بتواند اثر هر دو را خنثی کند.

به علاوه آن ها می گویند طی سال های اخیر قیمت قرص های کلسترول به شدت کاهش پیدا کرده است و در حال حاضر قیمت آن ها با یک بسته یک نفره سس گوجه فرنگی برابری می کند.

در نتیجه ارائه رایگان آن به مشتری ها برای صاحبین رستوران ها هیچ ضرر مالی نخواهد داشت.

البته هیچ قرص جادویی وجود ندارد که بتواند جای خوردن غذاهای سالم را بگیرد و محققینی که این پیشنهاد را داده اند تاکید کرده اند که استفاده از این قرص ها به هیچ عنوان به این معنا نیست که دیگر خوردن غذاهای آماده هیچ ضرری برای بدن ندارد.

باید دید از این پیشنهاد چه قدر استقبال می شود. آیا جواب می دهد یا این که باز محققین باید به پیشنهادهای تازه تری فکر کنند.khabaronline

hi dr!
     
#500 | Posted: 19 Jul 2011 05:50
روزه داران هنگام سحر شیرینی نخورند

روزه داران هنگام سحر از مصرف انواع شیرینی خودداری کنند زیرا باعث گرسنگی در طول روز می شود.

مشاور تغذیه ای معاونت بهداشتی وزارت بهداشت گفت: مصرف مواد شیرین باعث می شود که انسولین بیشتری در بدن فرد تولید شود و این امر باعث پایین آمدن غلطت گلوکز خون شده و فرد احساس گرسنگی بیشتر می کند.

دکتر ابوالقاسم جزایری تصریح کرد: معمولا در ماه مبارک رمضان خانواده ها به مصرف زولبیا و بامیه روی می آورند که بهتر است این شیرینی در هنگام سحر استفاده نشود.

وی به هموطنان روزه دار توصیه کرد: برای جلوگیری از کاهش افت قندخون از خرما و کشمش استفاده کنند و اگر موضوع ذائقه مطرح است مقدار کمی شیرینی مصرف کنند.

===========================

روزه داران با خرما یا کشمش افطار کنند

مشاور تغذیه ای معاونت بهداشتی وزارت بهداشت به روزه داران توصیه کرد روزه خود را با خرما یا کشمش افطار کنند.

دکتر ابوالقاسم جزایری گفت: روزه داران هنگام افطار از مصرف غذای سنگین پرهیز کنند و با مصرف خرما و کشمش میزان قند خون خود را بالا برده و از حالت گرسنگی شدید خارج شوند.

وی افزود: مصرف شام سنگین موجب می شود تا افراد روزه دار در هنگام سحر احساس گرسنگی نداشته و نتوانند در هنگام سحر به اندازه کافی غذا مصرف کنند و در نتیجه فرد در طول روز احساس گرسنگی نماید.

مشاور تغذیه ای معاونت بهداشتی وزارت بهداشت با اشاره به طولانی بودن فاصله سحر تا افطار از روزه داران خواست بعد از افطار حتماً چند لیوان آب بنوشند یا از دوغ کم نمک استفاده کنند.

جزایری بر ضرورت صرف افطار و شام به طور جداگانه تاکید کرد و گفت: یکی از راههای کاهش تشنگی در طول روز مصرف انواع سبزیجات و میوه جات و به خصوص مصرف کاهو و سالاد در هنگام افطار و سحر است.

وی به همه روزه داران توصیه کرد حتما از چهار گروه غذایی اصلی شامل گروه غلات، گروه شیر و فرآورده های شیری، گروه گوشت و تخم مرغ و گروه سبزیجات و میوه ها در طول ماه مبارک رمضان استفاده کنند.

جزایری در ادامه به روزه داری سالمندان و نوجوانان اشاره کرد و گفت: چون وضعیت سالمندان و سوخت و ساز بدنی این افراد متفاوت است و به طور طبیعی این افراد نیاز به جذب مایعات بیشتری دارند بنابراین لازم است این افراد با یک پزشک و یا متخصص تغذیه مشاوره کنند.
mehrnews

hi dr!
     
صفحه  صفحه 50 از 60:  « پیشین  1  ...  49  50  51  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites