خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)


صفحه  صفحه 51 از 60:  « پیشین  1  ...  50  51  52  ...  59  60  پسین »
leaderlover #501 | Posted: 19 Jul 2011 06:51
کاربر
 
سیستم ایمنی کلید بیماری پارکینسون است

محققان معتقدند که سیستم ایمنی بدن کلید پیشرفت بیماری پارکینسون است.محققان اعلام کردند که سیستم ایمنی بدن می تواند کلید اصلی در پیشرفت بیماری پارکینسون باشد.

این تحقیقات که به مدت ۲۰ سال روز ۴ هزار نفر که نیمی از آن ها به بیماری پارکینسون مبتلا بودند، انجام شده و محققان موفق به کشف رابطه ژن کنترل کننده سیستم ایمنی بدن و پیشرفت بیماری پارکینسون شدند.

نتایج این تحقیقات که توسط گروهی از محققان آمریکایی انجام شده، می تواند به داشمندان برای توسعه و ارتقا داروهای درمان این بیماری کمک کند.

محققان انگلیسی نیز با انجام تحقیقاتی دیگر اعلام کردند که سیستم ایمنی بدن نقش اساسی را در ابتلا به بیماری ها ایفا می کند و باید به آن توجه بیشتری شود.

محققان در این تحقیقات تنها ارتباط سیستم ایمنی با بیماری پارکینسون را بررسی نکرده اند بلکه ارتباط ژنتیکی را با این بیماری نیز مورد مطالعه قرار داده اند. آن ها دریافتند که مجموعه ای از ژن هایی به نام HLA نیز به پیشرفت بیماری پارکینسون کمک می کند.
hi dr!
      
leaderlover #502 | Posted: 19 Jul 2011 06:53
کاربر
 
علت پایین آمدن سن سکته های قلبی، جهانی است

رئیس انجمن آترواسکلروز(تصلب شرایین ) ایران ، علت پایین آمدن سن سکته های قلبی را جهانی بیان کرد و زندگی ماشینی، عدم تحرک، استرس ها، آلودگی هوا، بالا رفتن آگاهی مردم از عوارض و ناراحتی های قلبی و افزایش چشمگیر امکانات تشخیصی در رشته قلب و عروق را برخی از علل آن دانست.

دکتر مسعود قاسمی، متخصص بیماری های قلب و عروق در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا – واحد علوم پزشکی ایران، در خصوص مورد اخیر گفت: در گذشته فرد ۵۰ ساله ای که به ناراحتی قلبی دچار می شد با تصور اشتباهی مانند اینکه ناراحتی او مربوط به معده است در ۵۵ سالگی دچار سکته قلبی می شد و لذا در همان سن جزو آمار قرار می گرفت، در صورتی که امروزه با بالا رفتن اطلاعات مبتلایان در سن پایین تری جزو آمار قرار می گیرند.

این فلوشیب فوق تخصصی آنژیوپلاستی ادامه داد: همچنین پزشکان عمومی نیز که بیماران را تریاژ می کنند بیماران ناراحتی قلبی را تشخیص داده و به متخصصان مربوطه ارجاع می دهند که این اقدامات نیز به آمار مبتلایان ناراحتی های قلبی می افزاید.

رییس انجمن آترواسکلروز در پایان با بیان اینکه امکانات تشخیصی در رشته قلب و عروق افزایش چشمگیری یافته است، در این خصوص مثال آورد: در گذشته با یک نوار قلب بیماران را مورد معاینه قرار می دادند در صورتی که نوار قلب بسیاری از بیماری های قلبی را مشخص نمی کرد، اما امروزه با آخرین متدهای پیشرفته از جمله آنژیو گرافی بیماران مورد بررسی قرار می دهند و بسیاری از بیماری های قلب و عروق تشخیص داده می شود.
isna
hi dr!
      
leaderlover #503 | Posted: 19 Jul 2011 06:54
کاربر
 
ژن درمانی امیدی تازه برای معالجه بیماری های چشمی

دانشمندان به یافته های امیدوارکننده ای برای استفاده از ژن درمانی جهت معالجه بیماریهای چشمی دست یافته اند.

پژوهشگران در دو گزارش مختلف تشریح کردند، پیوند موثر یک ژن انسانی توانست عملکرد گیرنده نوری را در موشهای مبتلا به تحلیل شدید قرنیه چشم احیا کند.

این بیماری چشمی حاصل شکل جهش یافته ژن «RPGRIP۱» است که باعث تحلیل رفتن گیرنده های نوری در چشم می شود.

پس از تزریق یک ژن انسانی به گیرنده های نور در چشم موشهای بیمار، عملکرد و بقای این گیرنده ها بهبود پیدا کرد.

محققان به این نتیجه رسیدند که این یافته امیدی تازه برای بهره گیری از روش ژن درمانی جهت معالجه بیماریهای چشمی در انسان است.

این پژوهش در مجله «ژن درمانی انسانی» منتشر شده است.

isna
hi dr!
      
leaderlover #504 | Posted: 19 Jul 2011 06:55
کاربر
 
خارش شدید چشم در فصل گرما را جدی بگیرید

خارش شدید چشم شایع ترین حساسیت چشمی است که در فصل گرما به علت مواجه شدن با آفتاب شدید بروز می کند.

دکتر مهدی مدرس زاده در گفتگو با ایرنا افزود: خارش و قرمزی چشم می تواند عوارضی مانند ایجاد ناخنک در چشم، آب مروارید و ایجاد اختلال در شبکیه را به دنبال داشته باشد.

وی به افرادی که در فصل گرما با آلرژی های چشمی مواجه می شوند توصیه کرد به منظور اقدامات درمانی مناسب بهتر است به پزشک مراجعه کنند.

مدرس زاده با بیان این که استفاده از عینک های آفتابی و کمتر در معرض نور شدید آفتاب قرار گرفتن در کاهش حساسیت های چشمی موثر است، گفت: کسانی که در محیط های خاص بسر می برند ازجمله آنهایی که زیاد کنار دریا هستند، رانندگانی که به مدت طولانی در جاده بسر می برند و همچنین اشخاصی که به ارتفاعات می روند حتما باید از عینک های مخصوص استفاده کنند.

این متخصص چشم پزشکی تصریح کرد: با توجه به فصل گرما و استفاده از استخرهای عمومی، استفاده از عینک مخصوص شنا برای جلوگیری از حساسیت های چشمی ضروری است.

مدرس زاده، خشکی چشم را از شایع ترین عوارض چشمی در فصل گرما بیان کرد و گفت: این مساله بویژه در زنان بیشتر مشاهده می شود.

به گفته وی، یکی از راه های درمان این مشکل استفاده از قطره های اشک مصنوعی است که باعث مرطوب نگه داشتن سطح چشم می شود.

مدرس زاده افزود: اشک های مصنوعی که در بطری های چند بار مصرف قرار دارند حاوی ماده نگهدارنده ای هستند که ممکن است چشم نسبت به آن حساس باشد و ایجاد آلرژی و حساسیت کند.
jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #505 | Posted: 19 Jul 2011 06:55
کاربر
 
چاقی و سیگار ۲ عامل خرخر در خواب

۲۵ درصد از مردهای بالای ۵۰ سال درجاتی از خرخر کردن در خواب را دارند و چاقی و مصرف سیگار از مهم ترین عوامل ابتلا به این عارضه است.

ابراهیم رزم پا در گفتگو با فارس توضیح داد: مطالعات و تحقیقات انجام شده در مراکز علمی دنیا نشان می دهد که در ۲۰ تا ۲۵ درصد از مردهای بالای ۵۰ سال (زنان با درصد کمتر)، خرخر در حین خواب با درجات مختلف رخ می دهد.

بیشترین حجم تنفس در حین خواب از طریق راه بینی و حجم تنفسی کمتری از طریق دهان انجام می شود که هر دو حجم تنفسی در حلق یکی می شوند.

وی افزود: چنانچه به هر علت راه هوایی حلقی باریک شود عبور جریان هوایی باعث لرزش زبان کوچک، کام نرم و چین های حلق می شود که شدت این لرزش همان پدیده خرخر است.

وی گفت: همچنین چاقی مفرط و بزرگی شکم به علت فشار احشاء شکم، از فعالیت فیزیکی مناسب قفسه سینه جلوگیری می کند و این امر باعث کاهش سطح اکسیژن خون و در نتیجه افزایش شلی عضلات خواهد شد که از دیگر عوامل ابتلا به این عارضه است.

رزم پا گفت: مطمئن ترین و تنها روش اندازه گیری خرخر و عوارض ناشی از آن با روش پلی سومنوگرافی است که در این روش بررسی شدت و چگونگی عارضه خرخر و میزان اکسیژن خون، اختلالات خواب، چگونگی فعالیت قلب و ضربات قلب، انقباضات و پرش های عضلات و موقعیت مختلف بدن( طاق بازـ روی شکم ـ پهلوی راست و پهلوی چپ) طی ۸ ساعت خواب با مشخص کردن دقیق ساعت انجام می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: درمان عارضه خرخر و عوارض ناشی از آن از دو جنبه قابل توجه است؛ یکی علل اولیه و اصلی بروز این عارضه که باید در رفع آن اقدام شود و دیگری علل مساعدکننده یا شدت یافته آن که اهمیت خاص دارد.
farsnews
hi dr!
      
leaderlover #506 | Posted: 19 Jul 2011 06:56
کاربر
 
هند ادعای دانشمندان بریتانیایی در مورد یک باکتری مقاوم را رد کرد

هند ادعای دانشمندان بریتانیایی دایر بر اینکه یک باکتری جدید و مقاوم در برابر قوی ترین آنتی بیوتیک ها از هند وارد بریتانیا شده را رد کرد.

چندین نماینده پارلمان هند این موضوع را در پارلمان مطرح کردند و آن را یک توطئه خواندند.

دانشمندان می گویند: بعضی از بیمارانی که برای معالجاتی مانند جراحی های زیبایی به هند و پاکستان رفتند با باکتری هایی حاوی آنزیم “ان دی ام – ۱” بازگشته اند.

کارشناسان بهداشتی می گویند: “ان دی ام – ۱” می تواند در داخل باکتری های مختلف مانند “یی.کولای” وجود داشته باشد که باعث مقاومت آن در برابر آنتی بیوتیک ها می شود.

تاکنون پنجاه مورد ابتلا به این باکتری ها در بریتانیا شناسایی شده، اما به گزارش نشریه “بیماری های عفونی لنست” دانشمندان می گویند احتمال شیوع جهانی آن وجود دارد.

یک مقام هندی گفت: ارتباط دادن این نوع باکتری ها به هند “غیرمنصفانه” است و باعث ترس می شود.

وزارت بهداشت هند در بیانیه ای گفت این “پلاسمید”، که به مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها مرتبط است، “در محیط وجود دارد و ممکن است در همه جهان در روده انسان ها و حیوانات وجود داشته باشد.”

این وزارتخانه این موضوع را که بیمارستان ها در هند برای معالجه از جمله توریسم پزشکی امن نیست را رد کرد.

یک نماینده پارلمان از حزب مخالف بهاراتیا جاناتا نیز گفت: “زمانی که هند درحال ظهور به عنوان یک مقصد توریسم پزشکی است، این نوع اخبار قابل تاسف است و ممکن است اقدام موذیانه شرکت های چند ملیتی باشد.”

صنعت توریسم پزشکی هند به سرعت در حال رشد است و ارزش آن میلیون ها دلار برآورد شده است.

irn
hi dr!
      
leaderlover #507 | Posted: 19 Jul 2011 06:57
کاربر
 
روزه داران دیابتی سبزیجات را فراموش نکنند

مصرف سبزیجات مهم ترین نکته ای است که همه مردم در ماه رمضان از آن غافل می شوند، به همین خاطر غذاهایی را در برنامه خانواده بگنجانید که سبزیجات به شکلی در آن وجود داشته باشند.

دکتر حمیرا حمایلی مهربانی متخصص تغذیه معتقد است در ماه مبارک رمضان به خاطر این که تنها در دو وعده افطار و سحر غذا مصرف می شود بیشتر افراد هم فقط به دریافت انرژی سریع جهت سیر شدن فکر می کنند بنابراین ممکن است که فرصت کافی برای استفاده از سبزیجات و میوه ها را نداشته باشند، به همین دلیل بهتر است برنامه ریزی برای استفاده از این ماده غذایی در بین خانواده ها صورت گیرد.

دکتر مهربانی در گفتگو با جام جم می افزاید: مهم ترین نکته ای که افراد دیابتی باید رعایت کنند، مصرف زیاد سبزیجات و میوه است، چون این مواد دارای فیبر هستند که به کنترل قند خون کمک می کنند.

البته مصرف سبزیجات نباید حتما به صورت خام باشد بلکه می توان به صورت مخلوط در غذاها و خورش ها استفاده کرد.

وی می گوید: مصرف قندها در بیماران دیابتی باید در این ماه بیشتر مورد توجه باشد چرا که غذاهایی در افطار و سحری ماه مبارک رمضان مانند حلوا، شله زرد، خرما و زولبیا و بامیه مصرف می شود که دارای قند بالایی هستند و بیماران دیابتیک باید در مصرف آنها دقت کنند تا مبادا قند آنها یک دفعه بالا برود و مشکلاتی را برای آنها ایجاد کند. البته افراد عادی هم باید این قندها را با ملاحظاتی مصرف کنند.

این متخصص تغذیه می گوید: نکته مهم دیگر تغذیه ای در این ماه مصرف مواد نشاسته ای است، بیماران دیابتی بهتر است در ماه رمضان نان سنگک و بربری مصرف کنند، چرا که به دلیل داشتن سبوس این نان ها هم فرد را مدت زیادی سیر نگه می دارد و هم چون بتدریج قند را در بدن آزاد می کند، به کنترل قند خون در طول روز کمک می کند.

این متخصص تغذیه ادامه می دهد: همچنین نباید از میوه هایی در این ماه استفاده کرد که قند خیلی بالایی دارند، به عنوان مثال برای مصرف خرما باید محدودیت قائل شد، چرا که امکان دارد قند خون دیابتی ها را بالا ببرد.

در بیماران دیابتی احتمال ابتلا به عفونت های کلیوی بالاست، بنابراین آنها در فاصله ای که مجاز به مصرف مواد غذایی هستند باید مایعات مصرف کنند.

به گفته وی منظور از مایعات چای نیست، چون هیچ وقت چای جبران مایعات را نمی کند و حتی اگر چای زیاد هم مصرف شود کلیه ها مستعد ابتلا به عفونت می شوند.

آبمیوه هم جای مایعات را نمی گیرد چون آبمیوه هم اندازه قابل توجه ای قند دارد که ممکن است قند این بیماران را بالا ببرد.

● شرط روزه داری دیابتی ها

روزه داری دیابتی ها بستگی به شرایط فرد بیمار دارد که حتما باید با پزشک مشورت کند، چون پزشک بر اساس میزان قند خون فرد و سوابق بیماری و سلامت کلیه ها تصمیم گرفته و اجازه روزه داری می دهد.

دکتر مهربانی با بیان این مطلب می گوید: در دیابت نوع یک بیماران توانایی روزه داری را ندارند، چرا که در این نوع، بیشتر کودکان و افراد زیر ۳۰ سال مبتلا می شوند که نیاز روزمره به تزریق انسولین دارند و به دلیل این که باید پس از مصرف انسولین ماده غذایی مصرف کنند، امکان روزه داری برای آنها ممکن نیست اما باز هم چنانچه پزشک برنامه تزریق انسولین را طوری تنظیم کند که با سحر و افطار تنظیم شود، آنها منعی برای روزه گرفتن در این ماه ندارند.

این متخصص تغذیه در خصوص فاصله بین افطار و شام به هموطنان روزه دار می گوید: برای روزه داران تغذیه ای مناسب است که حجم کمتری داشته اما به دفعات بیشتری مصرف شود.

بنابراین همیشه توصیه می شود در لحظه افطار با یک غذای خیلی سبک در حد آب ولرم و یک لقمه نان و پنیر دستگاه گوارش فعال شده، سپس با یک فاصله حداقل یک ساعته شام میل شود.

==============================


روزه داران نوشابه گازدار نخورند

بهتر است روزه داران در ایام روز ه داری از شام سبک استفاده کنند.

دکتر ابوالقاسم جزایری گفت: به منظور کاهش احساس تشنگی در طول روز، لازم است در وعده سحر به مصرف کافی مایعات از جمله آب و دوغ کم نمک توجه شود.

وی به روزه داران توصیه کرد که در ایام روزه داری از شام سبک استفاده کنند و گفت: مصرف شیربرنج، حلیم بدون روغن، کوکو و کتلت کم چرب و مواردی از این قبیل برای شام بسیار مناسب است، چرا که شام سنگین سبب می شود فرد هنگام سحر احساس گرسنگی نکند و نتواند به میزان کافی غذا بخورد و در نتیجه در طول روز احساس گرسنگی داشته باشد.
hi dr!
      
leaderlover #508 | Posted: 19 Jul 2011 06:58
کاربر
 
تغذیه نوزادان کمتر از ۷ ماه با آب قند، چای وسوپ موجب سوءتغذیه در آنها می شود

همه کودکان از بدو تولد تا ۷ ماهگی تنها می توانند از شیر مادر استفاده کنند و نباید با خوراندن آب قند، چای، سوپ و یا حتی آب میوه آنها را با سوء تغذیه مواجه کرد.

دکتر علیرضا میرزایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران گفت: چای موجب ایجاد کم خونی در کودکان می شود و بیسکوئیت نیز پس از سبوس گیری عاری از ویتامین های مورد نیاز برای رشد نوزادان خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه بیسکوئیت با ترکیبات آرد گندم نباید به کودکان کمتر از ۷ ماه داده شود؛ گفت: عوارض مصرف این خوراکی برای کودکان ۳ و ۴ ماهه می تواند به شکل آلرژی به گندم و اسهال های مزمن خودنمایی کند.

دکتر میرزایی تاکید کرد: کاهش مصرف شیر مادر برای کودکان منجر به سوء تغذیه می شود و با عوارضی همچون کم خونی همراه خواهد بود. غذاهای بزرگسالان دارای مقدار متناوبی نمک و ادویه است که مصرف آن برای کودکان کمتر از ۲ سال بسیار مضر است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مصرف نمک برای کودکان ۴ تا ۵ ماهه موجب احتباس آب و املاح می شود و به دلیل آن که کلیه این کودکان هنوز امکان دفع نمک را ندارد عوارضی را در ناتوانی کلیه برای آنها ایجاد خواهد کرد.

همچنین روده کودکان کمتر از ۲ سال نیز توانایی فراوانی در جذب مواد مختلف دارد که پس از مصرف ادویه به سرعت وارد خون آنها می شود و با تحریک سیستم ایمنی بدن موجب ترشح و حساسیت خواهد شد.
isna
hi dr!
      
leaderlover #509 | Posted: 19 Jul 2011 06:58
کاربر
 
مصرف استامینوفن با ابتلا به آسم ارتباط دارد

خطر ابتلا به آسم در نوجوانانی که دست کم یک بار در ماه داروی مسکن استامینوفن مصرف می کنند دو برابر افزایش می یابد.

یک مطالعه بین المللی بر روی ۳۰۰ هزار نوجوان از ۵۰ کشور جهان نشان داد که احتمال ابتلا به احتقان بینی و اگزمای پوست در افرادی که استامینوفن مصرف می کنند بیشتر است.

دانشمندان معتقدند که استامینوفن می تواند تغییراتی را در بدن ایجاد کند که باعث می شود کودکان بیشتر مستعد ابتلا به التهاب و حساسیت ها شوند.

محققان از مدت ها پیش نسبت به ارتباط میان مصرف مسکن ها و ابتلا به آسم مشکوک بودند.

مطالعات قبلی نشان داده است که مصرف استامینوفن خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

با این حال یک گروه انگلیسی به نام “آسم یو.کی” در حالی که این مطالعه را مهم اعلام کرده اند تاکید کردند که این مطالعه هنوز قطعی نیست.

“لیان متکالف” معاون مدیر موسسه تحقیقاتی “آسم یو.کی” گفت: این مطالعه بزرگ نشان می دهد که میان مصرف استامینوفن و خطر ابتلا به آسم در نوجوانان ارتباط وجود دارد.

وی افزود: با این حال هنوز نمی توان تعیین کرد که آیا واقعا استامینوفن موجب ابتلا به آسم می شود یا خیر.

irna
hi dr!
      
leaderlover #510 | Posted: 19 Jul 2011 07:00
کاربر
 
تأثیر سیکل های قاعدگی روی میزان کلسترول

کاهش و افزایش میزان کلسترول خون هم زمان با سیکل های قاعدگی در زنان رخ می دهد و با اندازه گیری کلسترول در این دوران می توان به نتایج دقیقی در این زمینه دست پیدا کرد.

به نقل از WebMD، محققان مرکز ملی بهداشت امریکا در تحقیقات خود دریافتند که میزان کلی کلسترول در دوران قاعدگی تا حدود ۲۰ درصد تغییر می کند و این میزان در زنان چاق به بیش از ۴۰ درصد می رسد.

به عبارتی میزان کلسترول در نیمه اول قاعدگی، در بالاترین حد خود قرار داشته و سپس پس از تخمک گذاری، شروع به افت کرده و میزان آن پایین می آید.

بنابراین پزشکان توصیه می کنند هر ماه در دوران قاعدگی اقدام به بررسی میزان کلسترول خون خود کنید.

محققان میزان هورمون جنسی زنانه استروژن، کلسترول، و سایر چربی های خون به نام تری گلیسیرید را در ۲۵۹ زن سالم ۱۸ تا ۴۴ سال مورد بررسی قرار دادند. و حدود ۱۶ مورد بررسی در طول دو سیکل قاعدگی از آن ها گرفتند و زمان های تخمک گذاری آن ها را مورد بررسی قرار دادند. نتایج به دست آمده نشان داد که کلسترول خوب خون در زمان تخمک گذاری به بالاترین حد خود رسیده و میزان کلسترول بد خون و تری گلیسیرید با بالا رفتن استروژن، کاهش پیدا می کنند.

هورمون استروژن خطر بروز بیماری های قلبی را کاهش می دهد و همین افت هورمون ها علت بالا رفتن خطر ابتلای زنان به بیماری های قلبی، پس از یائسگی است.

همچنین تحقیقات جدید نشان می دهند زنانی که قاعدگی های دردناکی دارند و دچار انقباضات دوران قاعدگی می شوند، ساختار مغزی آن ها دچار تغییراتی می شود.

به گزارش “ایسکانیوز”، به نقل از WebMD، اختلالات و دردهای قاعدگی در ۲۰ تا ۹۰ درصد از دختران جوان مشاده می شود. این انقباضات معمولاً در ناحیه زیر شکم در زمان بروز قاعدگی شروع شده و حتی تا ۷۲ ساعت باقی می ماند.

به گفته محققان دانشگاه “یانگ-مینگ” واقع در تایپی تایوان، این انقباضات می تواند باعث بروز تغییراتی در ساختار مغز شود.

آن ها اسکن های مغزی MRI از ۳۲ زن دارای انقباضات شکمی و ۳۲ زن فاقد این انقباضات انجام دادند.

آن ها این اسکن ها را زمانی گرفتند که اثری از درد و انقباضات نبود و توانستند طرحی از ساختار جسم خاکستری مغز تهیه کنند. جسم خاکستری مغز سلول های عصبی یا نورون ها را در مغز در بر می گیرد.

محققان با این اسکن ها متوجه شدند که حجم این جسم خاکستری در زنانی که دچار درد و انقباضات قاعدگی بودند، تغییر کرده است.

این تغییرات به خصوص در بخش هایی از این جسم مشاهده می شود که در انتقال درد و تنظیم حالات روحی دخیل هستند و در بخش هایی از جسم خاکستری که مسئول احساس درد و تنظیم هورمون ها است، افزایش حجم مشاهده می شود.

نتایج به دست آمده نشان داد که این تغییرات در زنانی که از این دردها و انقباضات رنج می برند، حتی در صورت عدم وجود این انقباض ها، تغییرات جسم خاکستری وجود دارد و این حاکی از آن است که این تغییرات نه تنها باعث تحمل درد می شود، بلکه چرخه های درد قاعدگی منجر به بروز تغییرات مرکزی با زمان بیشتری می شود.

این تغییرات در مغز افرادی که دردهای مزمن دارند نیز مشاهده می شود و این حکایت از این دارد که مغز جوانان و نوجوانان نسبت به دردهای قاعدگی آسیب پذیر است.
iscanews
hi dr!
      
صفحه  صفحه 51 از 60:  « پیشین  1  ...  50  51  52  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا