خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)


صفحه  صفحه 53 از 60:  « پیشین  1  ...  52  53  54  ...  59  60  پسین »
leaderlover #521 | Posted: 19 Jul 2011 07:16
کاربر
 
شیر مادر دندان نوزادان را خراب نمی کند

«با تصورات واهی کودکانتان را از عصاره جانتان محروم نکنید!» این پاسخ عضو انجمن ترویج تغذیه کودک با شیر مادر در تکذیب خبری مبنی بر احتمال بالارفتن پوسیدگی دندان کودکان به دلیل شیر دادن در شب است چون اعضای این انجمن از نظر علمی اثبات کرده اند که نه تنها شیر دادن نوزادان سبب پوسیدگی دندان هایشان نمی شود، بلکه در سلامتی دندان های آنها هم نقش بسزایی دارد.

یک متخصص کودکان در گفت وگو با ایسنا گفت: ابراز عقیده کرده بودکه شیردهی با شیشه، تخریب دندانها را به جلو می اندازد.

اما دکتر احمدرضا فرسار، عضو هیات علمی گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با جام جم توضیح داد: شیر مادر، مواد ضد پوسیدگی دندان کودکان دارد و کاملا بر عکس آنچه در خبر پیشین گفته شده بود عمل می کند یعنی دندان های کودکان را محکم و مقاوم می کند و در آن موادی وجود دارد که میکروب های مربوط به پوسیدگی دندان ها را از بین می برد.

از سویی به گفته این متخصص، فرآیند شیر دادن به گونه ای است که شیر مادر با دندان های کودک تماسی ندارد و به انتهای زبان می ریزد و از آنجا به حلق می رود که می توان نتیجه گرفت حتی اگر ضرری هم برای دندان ها داشته باشد ـ که بر اساس شواهد علمی ندارد ـ با آنها تماسی ندارد و در نهایت خطری هم متوجه آن نیست.

دکتر فرسار تاکید کرد: شیردهی مادر به نوزاد باید حتما تا ۲ سال تداوم داشته باشد.

در حالی که دندان ها از ۶ ماهگی رشد می کنند و این نباید باعث توقف شیردهی به کودک شود.

این عضو هیات علمی گروه کودک و نوجوان توصیه کرد: مادران رعایت بهداشت دهان و دندان آنها را از دوران کودکی در نظر بگیرند.jamejamonline
hi dr!
      
leaderlover #522 | Posted: 19 Jul 2011 07:17
کاربر
 
مصرف گردو جذب مواد غذایی را آسان می کند

یک متخصص تغذیه گفت: مصرف گردو جذب مواد غذایی را آسان می کند، از لخته شدن خون جلوگیری و به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک می کند.

مرتضی صفوی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: گردو حاوی بیش ترین مقدار ویتامین های B۶، B۱ و B۵ ( پانتوتنیک اسید) و ویتامین هایی نظیر E، B۳ و B۲ است و ۱۰۰ گرم مغز آن حدود ۶۰۰ کالری دارد.

وی گفت: مصرف گردو موجب افزایش قابلیت ارتجاعی رگ های بدن ، محافظت در برابر بیماری قلبی ، افزایش قدرت ذهن و هوش مفید می شود و برای تنگی نفس مفید است ، همچنین به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ضد سرطان است.

صفوی اضافه کرد: گردو از لخته شدن خون جلوگیری می کند، به تنظیم سوخت و ساز در بدن کمک می کند ، در تنظیم فشارخون ، تنظیم قند خون ، جلوگیری از پارکینسون و آلزایمر و جلوگیری از سنگ کیسه صفرا، مفید است و از استخوان ها محافظت می کند.

این متخصص تغذیه گفت: مصرف گردو جذب مواد غذایی را آسان می کند و کودکانی که مقدار امگا ۳ در برنامه غذایی آن ها کم است و اختلال هایی مانند بیش فعالی ، مشکلات رفتاری، کج خلقی و مشکلات خواب در آن ها زیاد است می توانند از گردو استفاده کنند.

صفوی افزود: زنانی که در هفته ۲۸ گرم آجیل مصرف کنند، ۲۵ درصد احتمال پیشرفت سنگ کیسه صفرا را کم می کنند و اگر کسانی می خواهند خواب آرامی داشته باشند، برای شام سالاد سبزیجات به همراه گردو مصرف کنند.

============================


مصرف سوسیس و کالباس خطر بروز سرطان مثانه را ۳۰ درصد افزایش می دهد

مصرف سوسیس و ژامبون خطر بروز سرطان مثانه را ۳۰ درصد افزایش می دهد.

این محققان تاکید کردند: مواد افزودنی که در گوشت های فراوری شده شامل سوسیس و کالباس استفاده می شوند، خطر ابتلا به این سرطان را تشدید می کنند.

محققان در تشریح این اثرگذاری متذکر شدند که نمک هایی مثل نیتریت سدیم و نیترات سدیم در این غذاها می توانند با اسید معده واکنش انجام داده و در طول فرآیند هضم و جذب غذا، مواد سرطانی را تشکیل دهند.

در این پژهش دانشمندان انستیتو ملی سرطان در راکویل آمریکا، رابطه بین مصرف افزودنی های گوشتی و خطر بروز سرطان مثانه را مورد ارزیابی قرار دادند.

به گزارش روزنامه تلگراف، دکتر آماندا کروس محقق اصلی در این پژوهش یادآور شد که انجام مطالعات بیشتر در این زمینه ضروری است. البته چندین پژوهش دیگر نیز وجود این رابطه را تایید کرده است.

این یافته در مجله آنلاین انجمن سرطان آمریکا به چاپ رسیده است.
isna
hi dr!
      
leaderlover #523 | Posted: 19 Jul 2011 07:18
کاربر
 
مصرف قرص آهن پس از اهدای خون برای زنان ضروری است

مسئول آموزش، جذب و حفظ اهدا کنندگان انتقال خون گیلان گفت: مصرف قرص آهن برای زنان پس از هر بار اهدای خون ضروری است.

گیتی ایزدی پور صبح امروز در جمع زنان اهدا کننده پایگاه انتقال خون با اشاره به احساس مسئولیت زنان در امر اهدای خون اظهار داشت: اهدا کنندگان برای سلامتی بخشیدن به بیماران با اهدای خون باید به فکر سلامتی خود نیز باشند.

وی ادامه داد: زنان با اهدای یک واحد خون حدود ۲۱۱ میلی گرم آهن از دست می دهند.

به گفته ایزدی پور در حالت عادی بدن با افزایش جذب آهن از دستگاه گوارش، آهن از دست رفته را به مرور جایگزین می کند.

مسئول آموزش، جذب و حفظ اهدا کنندگان انتقال خون گیلان به روش های پیشگیری از کم خونی ناشی از کمبود آهن در زنان اهدا کننده اشاره کرد و گفت: پس از هر بار اهدای خون در صورت صلاحدید پزشک، اهدا کنندگان باید ۳۰ عدد قرص را که از طرف سازمان به آنها داده می شود، مصرف کنند.

وی افزود: قرص ها باید روزانه در سه نوبت صبح، ظهر و شب به مدت ۱۰ روز مصرف شوند یا اینکه طی یک ماه روزانه در یک نوبت مصرف کنند.

ایزدی پور با اشاره به روش های جلوگیری از عوارض گوارشی ناشی از مصرف قرص های آهن خاطرنشان کرد: از مصرف قرص های آهن با معده خالی خودداری شود.

مسئول آموزش، جذب و حفظ اهدا کنندگان انتقال خون گیلان با تاکید بر عدم مصرف چای و قهوه یک ساعت قبل و پس از مصرف قرص آهن تصریح کرد: مصرف همزمان برخی داروها مانند آنتی اسیدها و ویتامین E موجب کاهش جذب آهن می شود.

وی اظهار داشت: برای جذب بهتر آهن توصیه می شود قرص ها همراه با ترکیبات حاوی ویتامین C مانند انواع میوه ها به ویژه مرکبات و سبزی تازه مصرف شوند.

ایزدی پور به مصرف همزمان قرص آهن با برخی از ترکیبات دارای کلسیم اشاره کرد و گفت: لبنیات مانند شیر، ماست، دوغ، پنیر، کشک و بستنی از جذب آهن جلوگیری می کند.

مسئول آموزش، جذب و حفظ اهدا کنندگان انتقال خون گیلان با بیان اینکه مصرف قرص ها ممکن است موجب تهوع، دل درد، دل پیچه و یبوست شود، افزود: در این صورت باید مصرف قرص ها قطع شده و با پزشک اهدا کنندگان خون مشورت شود.

وی تصریح کرد: با دریافت غذاهای دارای آهن معمولاً آهن از دست رفته ناشی از اهدای خون پس از ۱.۵ ماه جایگزین می شود.

ایزدی پور جگر، قلوه، انواع گوشت قرمز، ماهی و قسمت های تیره گوشت مرغ را دارای آهن خواند و اظهار داشت: آهن موجود در منابع حیوانی از نوعی است که به آسانی جذب بدن می شود.

مسئول آموزش، جذب و حفظ اهدا کنندگان انتقال خون گیلان خاطرنشان کرد: زرده تخم مرغ، حبوبات، آجیل و خشکبار آهن زیادی دارند.

وی به رسالت سنگین تامین خون سالم و کافی به صورت داوطلبانه و ایثارگرانه برای نیازمندان اشاره کرد و گفت: خون اهدا کنندگان مهم ترین سرمایه سازمان انتقال خون است.

farsnews
hi dr!
      
leaderlover #524 | Posted: 19 Jul 2011 07:20
کاربر
 
مصرف مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ موجب بهبود خواب می شوند

دکتر سید ضیاءالدین مظهری با بیان اینکه مواد غذایی حاوی اسید های چرب امگا۳ و آهن نیز از کم خونی جلوگیری می کند و موجب بهبود خواب می شود اظهار داشت : انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو و تخم کتان، گردو از منابع مهم امگا ۳ و گوشت بدون چربی، تخم مرغ و حبوبات از منابع مهم آهن به حساب می آیند.

وی خاطر نشان کرد : توصیه می شود از خوردن بستنی، کیک، شیرینی، تنقلات، آجیل شور، نوشابه ها، قهوه، چای و مواد غذایی حاوی مواد افزودنی رنگ دهنده و طعم دهنده و نگهدارنده نه تنها در شب، بلکه در طول روز به دلیل ایجاد مشکلات گوارشی، کم خوابی و بدخوابی خودداری کنند.

این متخصص تغذیه توصیه کرد: از تمام گروه های غذایی به صورت متعادل و متنوع در طول روز استفاده کنید.

مواد غذایی حاوی تریپتوفان مثل ماست، شیر، ماهی، گردو، موز، خرما، انجیر که اگر به عنوان عصرانه خورده شوند به آرامش اعصابتان کمک بیشتری می کنند. همچنین بهتر است قبل از خواب یک لیوان شیر گرم بنوشید.

وی افزود: کاهو و سیب دارای ترکیبات آرام بخش هستند، از این رو بهتر است قبل از خواب یک عدد سیب بخورید یا مخلوط آب کاهو و آب سیب را بنوشید و در ضمن استفاده از سالادکاهو و سیب رنده شده همراه با سسی که از آب لیمو یا آب نارنج و یک قاشق روغن زیتون تهیه شده باشد نیز موثر خواهد بود.

irna
hi dr!
      
leaderlover #525 | Posted: 19 Jul 2011 07:20
کاربر
 
دیابتی ها، پیاده روی یا دویدن آرام را در برنامه روزانه خود قرار دهند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ورزش تاثیر انسولین بر قند خون بیماران دیابتی را افزایش می دهد. بنابراین به بیماران دیابتی توصیه می شود که پیاده روی روزانه داشته باشند.

دکتر بهمن قادریان در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار داشت:۳۰ دقیقه ورزش ساده مانند پیاده روی روزانه تا ۴۸ ساعت تاثیر انسولین بر قند خون را افزایش می دهد.

وی افزود: علاوه بر اثر مثبت بر کاهش وزن، ورزش موجب ورود بهتر قند خون به درون سلول ها می شود.

قادریان تصریح کرد: به بیماران دیابتی توصیه می شود انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی یا دویدن آرام را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

این متخصص غدد خاطرنشان کرد: همچنین برای پیشگیری از بروز مشکلات قلبی در بیماران دیابتی توصیه می شود؛ پیش از اجرای برنامه ورزش حتما از نظر قلبی چک شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: همچنین با توجه به این که ورزش اثر انسولین را افزایش می دهد، لازم است پیش از ورزش انسولین کمتری تزریق شود.

وی تاکید کرد: افرادی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند نیز لازم است در طول ورزش هر ۳۰ دقیقه یک بار قند خون خود را چک کنند.

قادریان گفت: باید به این نکته توجه شود که میزان قند خون در هنگام ورزش باید در فاصله ۱۰۰ تا ۲۵۰ باشد. در صورتی که هنگام ورزش قند خون بیش از ۲۵۰ باشد، ورزش موجب بالاتر رفتن قند خون می شود که ممکن است خطرناک باشد.

وی افزود: ورزش در شرایطی که قند خون کمتر از ۱۰۰ است نیز توصیه نمی شود.
isna
hi dr!
      
leaderlover #526 | Posted: 19 Jul 2011 07:21
کاربر
 
اسپری های شوینده، سلامت کودکان را به مخاطره می اندازند

اسپری های شوینده به شدت بر سلامت کودکان تاثیر منفی می گذارند؛ به گونه ای که در ایالات متحده، سالانه ۱۲ هزار کودک زیر شش سال را دچار آسیب های جدی می کنند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا منطقه کرمانشاه به نقل از خبرگزاری شینهوا، پژوهشگران جذابیت بطری های حاوی این مواد و برچسب های زیبای آنها را عامل جذب کودکان به سوی این ظرفها می دانند.

شکل بطری ها و تصاویر روی آنها به گونه ای است که این شبهه را در کودک ایجاد می کند که بطری حاوی این مواد در واقع نوشیدنی بوده و در نهایت به سمت بطری جذب شده و با فشار دادن به ماشه بطری تحت تاثیر مواد شیمیایی قرار می گیرند.

گفتنی است، ۷۲ درصد کودکان صدمه دیده از اسپری های شوینده طی سالهای۱۹۹۰ تا ۲۰۰۶ در ایالات متحده، کودکان بین یک تا سه ساله بوده اند.

=====================================


افراد عصبانی بیش از سایرین به بیماریهای قلبی و فشار خون مبتلا می شوند

به گفته یک روانشناس، عدم کنترل واکنش های شدید روحی باعث بیماری های جسمی می شود.

سیدمحمدطباطبایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، گفت: خشم نوعی هیجان روحی است که اغلب بر اثر واکنش شخصی نسبت به رفتار ناشایست دیگران بروز می کند.

خشم یک رنجش و ناراحتی زودگذر است اما هنگامی که از کنترل شخص خارج شود باعث آثار مخرب بر سلامت شخص و جامعه می شود.

وی گفت: خشم می تواند حس خود بزرگ بینی را در فرد زنده کند و زودتر از آنچه تصور می شود به سلامت فرد آسیب رساند؛ به گونه ای که کسانی که دارای شخصیت پرخاشگری هستند، اغلب زودتر عصبانی می شوند و نمی توانند خشم خود را کنترل کنند.

این افراد بیشتر از هر کسی به بیماریهای قلبی و فشار خون بالا دچار می شوند البته اینها تنها جزئی از پیامدهای زیان بار خشم بر تندرستی است.

این روانشناس در پایان تاکید کرد: بهتر است در هنگام خشم با جملات و واژه های تسکین دهنده، خود را آرام کرده و باعث پرورش آرامش درونی شد. تکرار این عمل باعث بهبود این رفتار ناخوشایند در درازمدت خواهد شد.

isna
hi dr!
      
leaderlover #527 | Posted: 19 Jul 2011 07:22
کاربر
 
تعویض دریچه قلب با استفاده بافت بدن بیمار

تحقیقات نشان می دهد، تعویض دریچه آئورت بیمار با دریچه ریوی قلب او بجای استفاده از دریچه قلب اهدایی، کیفیت و شانس ادامه حیات بیماران را بهبود می بخشد.

خون غنی از اکسیژن از طریق دریچه آئورت به بدن می رسد. از دریچه ریوی نیز خون بدون اکسیژن به ریه ها می رود.

بیماری و نقایص می تواند تعویض دریچه قلب آئورت را ضروری سازد.

دریچه قلب جدید یا مکانیکی است که برای جلوگیری از لخته شدن خون بیمار باید تا پایان عمر دارو دریافت کند، یا پیوند از اهداکننده متوفی یا دریچه خروجی قلب بیمار .

مطالعات اولیه برتری یک شیوه را بر سایر روشها نشان نداده است.

محققان به سرپرستی سر مگدی یاکوب از دانشکده امپریال کالج لندن برای مقایسه روشهای غیرمکانیکی ترمیم دریچه قلب آئورت برای ۱۰۸ بیمار دریچه ریوی از بدن خود بیمار را پیوند زدند. ۱۰۸ بیمار دیگر نیز دریچه آئورت از اهداکنندگان متوفی دریافت کردند.

بعد از ۱۰ سال، چهار بیمار در گروه پیوند از خود و ۱۵ بیمار در گروه دوم جان خود را از دست دادند.

میزان ادامه حیات برای گروه اول ۹۷ درصد و برای گروه دوم ۸۳ درصد بود.

نتایج این تحقیق موید این فرضیه است که شیوه اول که “راس” نام دارد، می تواند نتایج بالینی بسیار بهتری را به دنبال داشته باشد.

کیفیت زندگی این بیماران نیز بسیار بهتر بود.

در شیوه راس بجای دریچه ریوی برداشته شده، همین دریچه از اهداکننده متوفی پیوند می شود.

irna
hi dr!
      
leaderlover #528 | Posted: 19 Jul 2011 07:22
کاربر
 
سی.تی.اسکن برای بدن ضرر دارد؟

با فراگیر شدن سی.تی.اسکن در تشخیص های پزشکی، گمانه زنی ها در مورد خطرآفرین بودن این روش بالا گرفته است.

محققان هم تلاش می کنند شدت اشعه ای را که در سی.تی.اسکن به بدن می رسد، تا حد مجاز کاهش دهند.

تصویربرداری رایانه ای یا همان سی.تی.اسکن، به سرعت به یکی از مهم ترین ابزراهای تشخیص در علم پزشکی تبدیل شد.

اما حتما شما هم شایعات و خبرهای زیادی در مورد خطرساز بودن این روش تصویربرداری فراگیر شنیده اید.

آمار و ارقام نشان می دهند که تنها در سال ۲۰۰۷/ ۱۳۸۶ در آمریکا بیش از ۷ میلیون تصویربرداری سی.تی.اسکن انجام شده است.

دو سال بعد یک مطالعه جامع پزشکی نشان داد که این ۷ میلیون تصویربرداری سی.تی.اسکن می تواند به حدود ۲۹،۰۰۰ مورد سرطان ختم شده باشد.

البته همه این ارقام، آماری هستند و هیچ شاهدی هنوز وجود ندارد که نشان دهد به طور قطع سی.تی.اسکن منجر به سرطان می شود.

در حقیقت متخصصین می گویند دوز پرتوی که در یک تصویربرداری سی.تی.اسکن به بدن می خورد، به همان اندازه ای است که همه ما هر سال از پرتو زمینه ای جهان دریافت می کنیم.

با این وجود، محققین به دنبال روشی می گردند که میزان پرتوی که از دستگاه در حین تصویربرداری به بدن فرد می رسد را کاهش دهند.

یکی از دلایل این تصمیم، رایج و فراگیر شدن تصویربرداری سی.تی.اسکن است.

همچنین برخی بیماران، از جمله کسانی که آسیب یا ضربه نخاعی یا سری دیده اند، برای تشخیص، اغلب نیاز به چندین تصویربرداری دارند.

یکی از آخرین روش های مطرح شده توسط محققین موسسه هلث کر واقع در جزایر وست ایندیز، در نهایت پرتوی که از دستگاه به بدن می رسد را تا یک هشتم کاهش می دهد، بدون این که وضوح تصویر کم شود.

البته به گفته این محققین، بسته به مورد ممکن است این میزان پرتو بالا یا پایین برود.
khabaronline
hi dr!
      
leaderlover #529 | Posted: 19 Jul 2011 07:24
کاربر
 
حققان کشور به تکنیک انجماد بافت تخمدان دست یافتند

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی اعلام کرد که در حال حاضر محققان کشورمان به تکنیک انجماد بافت تخمدان دست یافته اند و این موفقیت امید به باروری و حفظ قدرت باروری در بیماران را افزایش می دهد .

دکتر "محمد صادق تاروردی" معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی امروز (دوشنبه) به مناسبت سی امین سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی در جمع خبرنگاران گفت که پژوهشگران پژوهشگاه ابن سینا جهاد دانشگاهی با تلاش بسیار به تکنیک انجماد بافت تخمدان دست یافته اند که این تکنیک به باروری بیماران کمک می کند .

وی افزود : در حال حاضر مرکز درمانی پژوهشگاه ابن سینا آمادگی خود را برای حفظ و نگهداری قسمتی از بافت تخمدان (سلول های جنسی) برای پیشگیری از ناباروری ناخواسته در آینده اعلام کرده است .

تاروردی گفت: برخی بیماران از جمله افراد مبتلا به سرطان بر اثر این بیماری و یا بر اثر عوارض ناشی از درمان آن، توان باروری خود را از دست می دهند که با روش انجماد بافت تخمدان ، امکان حفظ قدرت باروری این بیماران فراهم شده است.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی یادآور شد: زنانی که به علت شروع درمان های مربوط به انواع سرطان ها و یا بر اثر یائسگی زودرس ، قدرت باروری و امکان صاحب فرزند شدن با گامت خود را از دست می دهند با استفاده از تکنیک های جدید انجماد بافت تخمدان می توانند در آینده صاحب فرزند شوند.

به گفته وی متخصصین زنان و زایمان و انکولوژیست ها می توانند به منظور حفظ باروری بیماران خود از این شیوه مدرن استفاده کنند.============================


محققان سلاح جدیدی برای مبارزه با ویروس ایدز ابداع کردند

دانشمندان شیوه جدیدی ابداع کرده اند که با ایجاد زره در بدن، می تواند با عفونت ایدز در مراحل اولیه مبارزه کند.

محققان دانشگاه CSIC این شیوه را برای حمله به ویروس ایدز ارائه کردند.

زمانی که غشاهای ویروس و سلول های بدن با هم برخورد می کنند، در هم می آمیزند.

زمانی که هر دو غشا با هم تماس برقرار می کنند و به خاطر شکننده بودن غشای سلول، منفذی در آن ایجاد می شود که ترکیب شدن آنها را در پی دارد.

از این رو مسیری برای ورود ویروس ایدز باز می شود و با گیرنده خاصی در سلول ارتباط برقرار کرده و فعالیت ویروسی خود را آغاز می کند.

این زره برای تقویت ساختار غشایی وارد عمل می شود و به منظور پیشگیری از ترکیب غشای سلول با غشای ویروس آن را سخت تر می کند.

این یافته می تواند به ارائه داروهای جدیدی منجر شود که موجب سخت شدن غشای سلول و جلوگیری از ورود ویروس ایدز می شود.

پژوهشگران می گویند: به جای آنکه غشا انعطاف پذیر شود، نوعی زره ایجاد شده که سلول را غیرقابل نفوذ می کند.
irna
hi dr!
      
leaderlover #530 | Posted: 19 Jul 2011 07:25
کاربر
 
فناوری مبتنی بر امواج مغزی می تواند حملات تروریستی را پیش بینی کند

یک فناوری که بر اساس واکنش امواج الکتریکی مغز (P۳۰۰) ساخته شده، به دانشمندان کمک می کند تا در ذهن تروریست ها رخنه کنند و متوجه شوند که حمله بعدی چگونه، کی و کجا به وقوع خواهد پیوست.

P۳۰۰ در کسری از ثانیه و زمانی ساطع می شود که فرد یک محرک آتی مهم یا درخور توجه را شناسایی و پردازش می کند.

این مطالعه که به تازگی در دانشگاه “نورث وسترن” انجام شده ، در مجله Psychophysiology منتشر شده است.

“پیتر روزنفلد” استاد روانشناسی در کالج “هنر و علوم” واینبرگ در دانشگاه “نورث وسترن” گفت: در این مطالعه هنگامی که محققان جزییات حملات برنامه ریزی شده “تروریست های ساختگی” (افرادی که وانمود می کردند تروریست هستند) را از قبل می دانستند، توانستند در آزمایشگاه با دقت ۱۰۰ درصد امواج مغزی P۳۰۰ را با اطلاع از حملات تروریستی ارتباط دهند.

برای اولین بار محققان نورث وسترن در یک سناریوی ساختگی تروریستی که در آن افراد به جای ارتکاب جرم، به برنامه ریزی جنایت می پردازند، از آزمایش P۳۰۰ استفاده کردند.

در این آزمایش امواج مغزی P۳۰۰ در محیط آزمایشگاه و با الکترودهایی که به پوست سر “تروریست” ساختگی متصل شده بود، اندازه گیری شد.

روزنفلد گفت: بدون هیچ آگاهی قبلی از جرم برنامه ریزی شده در سناریوهای تروریستی ساختگی، توانستیم ۱۰ نفر از ۱۲ تروریست و در میان آنها ۲۰ جزئیات از ۳۰ جزئیات مرتبط با جرم را شناسایی کنیم.

وی گفت: این آزمایش با دقت ۸۳ درصد در پیش بینی اطلاعات مخفی نشان می دهد که پروتکل پیچیده ما می تواند فعالیت تروریستی آتی را شناسایی کند.

تحقیقات در زمینه آزمایشP۳۰۰ در دهه ۱۹۸۰ انجام شد؛ زمانی که تعداد انگشت شماری از دانشمندان به دنبال جایگزینی برای دستگاههای دروغ سنج می گشتند.
irna
hi dr!
      
صفحه  صفحه 53 از 60:  « پیشین  1  ...  52  53  54  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا