تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

صفحه  صفحه 7 از 60:  « پیشین  1  ...  6  7  8  ...  59  60  پسین »  
#61 | Posted: 13 Jul 2011 13:18
۱۰ علامت هشدار دهنده بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر عامل اصلی دمانس یا زوال عقل است علایم آن شامل از دست دادن حافظه، قضاوت و استدلال و تغییراتی در حالات و رفتار می‌باشد چنانچه بعضی از این علایم در فردی وجود داشته باشد به پزشک متخصص بیماری مغز و اعصاب مراجعه کند تامورد بررسی کامل قرارگیرد.
۱۰ علامت هشدار دهنده بیماری آلزایمر
به گزارش ایرنا از روابط عمومی انجمن آلزایمر ایران ،گاهی افراد به این علایم توجهی نمی‌کنند و تشخیص نمی‌دهند که چنین اختلالی وجود دارد و از آنجا که علایم بتدریج ظاهر می‌شود ممکن است که مدت طولانی جلب توجه ننماید و اشتباها تصور شود این رفتارها بخشی از روند پیری است.
بسیار حایز اهمیت است که اگر شاهد چنین علایمی بودید به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید، شاید این علایم مربوط به وضعیت قابل درمان دیگری باشد.
چنانچه بعضی از علایم در شما یا نزدیکانتان وجود داشته باشد به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا مورد بررسی کامل قرار گیرید.
۱۰ علامت هشداردهنده:

۱- اختلال حافظه
اختلال حافظه، در حدی که در کارهای روزانه ایجاد مشکل می‌کند.
طبیعی است که افراد قرارهای ملاقات، اسامی همکاران و یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند ولی بعدا به خاطر می‌آورند، بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اغلب مسایل را فراموش نماید و بعدا هم به خاطر نیاورد، بالاخص مسایلی را که جدیدا اتفاق افتاده باشند فراموش می‌نمایند.

۲ -مشکلات در انجام کارهای عادی
حواس افراد پرمشغله ممکن است برخی اوقات پرت شود. مثلا هویجی را که برای غذا پخته‌اند بر روی اجاق گاز جا بگذارند و تا پایان نهار هم به خاطر نیاورند. فردی با بیماری آلزایمر توانایی درست کردن حتی قسمتی از پخت غذا را ندارد. ممکن است فراموش کند که غذا خورده است.

۳ -ضعف بیان
برای همه افراد گهگاه پیش می‌آید که در پیدا کردن لغات مناسب دچار مشکل شوند، ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است گاهی کلمات ساده را از یاد ببرد و لغات نامناسب را جایگزین نمایدو در نتیجه جملات او نامفهوم می‌شوند.

۴- گم کردن زمان و مکان
به طور طبیعی ممکن است افراد روز هفته و یا مقصدشان را فراموش کنند ولی دوباره با تمرکز به یاد بیاورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا از آنجا نتواند راه خانه خود را دوباره پیدا نماید.

۵- ضعف یا کاهش قضاوت
ممکن است افراد با داشتن ناراحتی‌های عفونی مراجعه به پزشک را به تعویق بیاندازند ولی سرانجام این کار را انجام می‌دهند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر نه مشکلاتش را درک می‌کند و نه مراجعه به پزشک را ضروری می‌داند. به دلیل اشکال در تصمیم‌گیری‌های ساده مثلا ممکن است لباس‌های زمستانی را در گرمای تابستان به تن نماید.

۶- مشکلات در تفکر ذهنی
گاه و بی‌گاه ممکن است افراد موازنه‌کردن دسته چک خود را مشکل بپندارند. فرد مبتلا ارقام را کاملا فراموش می‌کند و نمی‌داند با آنها چکار بکند. خیلی‌ها جشن تولد را برگزار نمی‌کنند ولی فرد مبتلا شاید دیگر نداند که جشن تولد چه معنایی دارد؟

۷- جا گذاشتن اجسام
هر کس ممکن است موقتا کلید یا کیف پولی را سر جایش نگذارد. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد، مثلا اطو را در فریزر و یا ساعت مچی را در قندان بگذارد.

۸-تغییرات در حالات و رفتار
همه می‌توانند گهگاه غمگین و یا بدخلق باشند، حالات فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند سریعا تغییر کند و بی‌هیچ دلیل، آرامش به اشک و خشم تبدیل شود.

۹ -تغییرات در شخصیت
شخصیت افراد با سن قابل تغییر می‌باشد، ولی شخصیت فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند دچار دگرگونی گردد. ممکن است کاملا سردرگم، بدبین و یا منزوی گردد. این تغییرات شامل بی‌تفاوتی، ترس و یا رفتارهای نامناسب نیز هست.

۱۰ -از دست دادن انگیزه
به طور طبیعی افراد گاهی از کارخانه، فعالیت‌های تجاری و یا وظایف اجتماعی خسته می‌شوند ولی در نهایت دوباره انگیزه‌های خود را پیدا می‌کنند، فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده‌اش کاملا بی‌تفاوت به نظر بیاید.

hi dr!
     
#62 | Posted: 13 Jul 2011 13:19
بی خوابی موجب تشدید افسردگی در سالمندان می شود

پزشکان مرکز سلامت و سالخوردگی در دانشگاه غربی استرالیا هشدار دادند که بی خوابی خطر ابتلا به افسردگی را در مردان سالمند تشدید می کند.
به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» ایسنا، دکتر اوسوالدوآلمیرا استاد روانپزشکی سالمندان دراین باره اظهار داشت: ما در مطالعات خود به رابطه قوی بین دشواری در خوابیدن و افزایش احساس افسردگی در این گروه سنی از مردان پی برده ایم.
وی تصریح کرد: ما انتظار دست یافتن به این نتایج را نداشتیم و به همین خاطر بسیار متعجب و شگفت زده شدیم.
روزنامه بلومبرگ در این باره گزارش داد افسردگی از عوامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است و ۵ تا ۱۵ درصد از سالمندان بالای ۶۵ سال به این اختلال روانی مبتلا هستند. این سالمندان باید آگاه شوند که افسردگی بخش طبیعی از دوران پیری نیست بلکه یک اختلال غیرعادی است که باید تحت معالجه قرار بگیرد.
دکتر آلمیرا تاکید کرد: خواب کافی فاکتور مهمی برای حفظ سلامت جسمی و روانی در سالمندان است و همانطور که برای جوانان ضروری است برای سالخوردگان نیز اهمیت خاصی دارد.
این یافته در مجله اختلالات تاثیرگذار منتشر شده است.

==================================
داروی اکسیر جوانی تا ۱۰ سال آینده به بازار می آید

یک پروفسور معروف انگلیسی ادعا کرد داروی اکسیر جوانی که روند پیری را بسیار کند و آرام می کند ظرف ۱۰ سال آینده به بازار خواهد آمد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پروفسور لیندا پارتریج، کارشناس ژنتیک پیری در دانشگاه کالج لندن در این باره گفت: دانش پزشکی آنقدر با سرعت در حال پیشرفت و رشد است که به زودی امکان جلوگیری از بسیاری از بیماریهای ناشی از سالخوردگی و افزایش سن فراهم خواهد شد.

برهمین اساس ما خواهیم توانست که با خوردن یک قرص در روز از سنین میانسالی عاری از تمام بیماری های ذهنی و جسمی به سوی مرحله پیری برویم و در سنین بالا از امراضی چون آلزایمر و بیماریهای قلبی در امان بمانیم.

وی افزود: برخی از مطالعات حتی نشان می دهند که پوست و مو می توانند توانایی و فعالیت دوران جوانی خود را دوباره بدست آورند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، دکتر پارتریج همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به رشد دانش پزشکی بشر اگر تا ۱۰ سال آینده چنین دارویی تولید نشود، تعجب خواهم کرد. دارویی که حداقل عوارض جانبی را داشته باشد و شما را مدت زمان بیشتری سلامت نگه دارد.

به گزارش ایسنا، پیش بینی این متخصص انگلیسی اگر ممکن است غیرمعمول و دست نیافتنی به نظر برسد اما وی در واقع مجموعه ای از مطالعات قابل استناد و معتبر را از سراسر جهان جمع آوری کرده است که همگی این ادعا را تایید و حمایت می کنند.

hi dr!
     
#63 | Posted: 13 Jul 2011 13:19
دیابتی ها در فصول گرم، آب قند و میوه در دسترس داشته باشند

با توجه به جذب سریع تر انسولین در فصول گرم لازم است مبتلایان به دیابت به منظور جلوگیری از افت قند خون خود موادی مانند آب قند و میوه در دسترس داشته باشد.

دکتر اسدالله رجب در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: انسولین در فصل گرما سریع تر جذب و همین امر باعث افزایش احتمال افت قند خون می شود.

بنابراین لازم است دیابتی ها در سفرهای تابستانی وسائل اندازه گیری قند خون را به همراه داشته باشند و انسولین را در دمای بیش از ۳۰ درجه نگهداری کنند.

وی در ادامه گفت: تغییر فصول می تواند باعث اختلال در درمان قند خون شود چرا که افراد از جمله دیابتی ها در فصل بهار و تابستان بیشتر به سفر می روند و همین امر می تواند بر کنترل قند خون تاثیر منفی بگذارد.

رجب در پایان اظهارکرد: زمانی که دیابتی ها قصد سفر به جنوب کشور را دارند، لازم است به منظور نگهداری انسولین در دمای مناسب، این ماده را در فلاکس یا کیسه های خنک کننده نگه دارند.

hi dr!
     
#64 | Posted: 13 Jul 2011 13:20
خطر ابتلا به پوکی استخوان با نارسایی مزمن کلیه افزایش می یابد

یک متخصص بیماری های داخلی گفت: خطر ابتلا به پوکی استخوان با نارسایی مزمن کلیه افزایش می یابد.
دکتر مهسا موسوی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، منطقه خراسان افزود: به علت اینکه کلیه ها نمی توانند اریتروپویتین ترشح کنند، بیماران مبتلا به نارسایی کلیه در طولانی مدت به کم خونی دچار می شوند.
وی تصریح کرد: اگر کلیه ها به طور کامل از کار بیفتند و نتوانند وظایف خود را در حد کافی انجام دهند، از روش های مصنوعی مانند انواع دیالیز و یا پیوند کلیه برای تصفیه خون و بازگشت اعمال طبیعی بدن استفاده می شود.
موسوی شناخت عوامل ایجاد کننده نارسایی کلیه را ضروری خواند و ادامه داد: بعضی از بیماری ها موجب ایجاد ورم و التهاب در کلیه ها می شوند و یکی از این بیماری ها درگیری کلیه ها پس از ابتلا به گلو درد چرکی است.
وی تاکید کرد: والدین از نادیده گرفتن گلودرد در کودکان به شدت پرهیز کنند به علت اینکه توجه نکردن و نادیده گرفتن گلو درد چرکی ساده و درمان نکردن کامل آن در کودکان می تواند سبب نارسایی کلیه و روماتیسم قلبی در دوران کودکی شود.
به گفته این متخصص بیماریهای داخلی، ابتلا به دیابت و افزایش فشار خون از مهمترین علل نارسا شدن کلیه ها به شمار می رود که توجه نکردن به کنترل قند خون در افراد دیابتی پس از مدتی به آسیب کلیه ها و نارسایی آنها منجر می شود.
وی کنترل قند خون در افراد دیابتی را مهمترین اقدام برای پیشگیری از ابتلا به نارسایی کلیه اعلام و خاطرنشان کرد: اثر سمی بعضی از داروها بر روی کلیه ها وجود دارد بنابراین هرگز بدون توصیه پزشک دارو مصرف نکنید.
موسوی با بیان این که بعضی از بیماری های مادرزادی دستگاه ادراری موجب آسیب به کلیه ها می شوند، گفت: بسیاری از این بیماری ها طی دوران بارداری در جنین قابل تشخیص و درمان است و بررسی جنین با سونوگرافی می تواند به تشخیص به موقع و درمان مناسب بسیاری از ناهنجاریهای درگیر کننده کلیه ها کمک کند.

hi dr!
     
#65 | Posted: 13 Jul 2011 13:21
دارو درمانی در سالمندان مشکل تر از افراد جوان است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با توجه به اینکه سالمندان همزمان دچار چند بیماری هستند دارو درمانی در این افراد با مشکلات عدیده ای روبروست و نیازمند بررسی اطلاعات بیمار است.


به گزارش ایرنا و به نقل از انجمن داروسازان بالینی ایران ، دکتر محمد سیستانی راد در حاشیه دومین کنگره داروسازی بالینی در مرکز همایشهای رازی افزود: سالمندان خانم و آقا در دوران پیری همزمان دچار چند بیماری هستند این مسله باعث می شود دارو درمانی در این رده سنی مشکل تر از افراد جوان باشد.
وی خاطر نشان کرد :در سنین بالای ۶۵سال توسعه در این است که داروهایی که دفع آنها کبدی است با دوزهای پایین تری استفاده شود با در نظر گرفتن این فاکتور ها در انتخاب نوع داروها و جایگزین های درمانی داروسازان و متخصصان بالینی می توانند نقش مهمی را ایفا کنند.
سیستانی راد عنوان کرد: بیماریهای مزمن یکی از مواردی است که در دوران پیری به مشکلات سالمندان اضافه می شود و باعث اختلال در متابولیسم دارویی شده و توانایی کلیه و کبد دچار دفع دارو می شود.
وی اظهار داشت: در مورد داروها به خصوص فارماکوکینیتک ها پارامترهای فارماکوکینیتک هستند که روی اثر بخشی و دفع داروها نقش دارند به همین خاطر در این سنین طیف دارو مسیرهای دفع دارو در تجویز داروها باید مد نظر قرار گیرد.

hi dr!
     
#66 | Posted: 13 Jul 2011 13:22
یادگیری زبان خارجی از آلزایمر جلوگیری می کند

دو زبانه بودن و یادگیری زبان دوم در اواخر زندگی، می تواند به کاهش روند زوال ذهن و بروز بیماری آلزایمر کمک کند.

به گزارش فارس، نتایج تحقیق پژوهشگران دانشگاه «یورک» تورنتو در کانادا نشان می دهد کسانی که به بیش از یک زبان صحبت می کنند، به طور میانگین ۴ سال دیرتر به آلزایمر مبتلا می شوند.

بنابر این گزارش، یادگیری زبان در سال های اولیه زندگی به طور بسیار موثری از زوال ذهن جلوگیری می کند؛ نتایج این تحقیق در انجمن آمریکایی پیشبرد علوم ارائه شده است.

از نظر کارشناسان، تاخیر در بروز بیماری آلزایمر از این طریق شگفت انگیز است، زیرا دارویی با تاثیر مشابه تاکنون شناخته نشده است؛ افراد دو زبانه دارای توانایی شناختی بهتری هستند و عملکرد مغزشان بخصوص در قسمت فرمان دهنده در هر سنی مدام رو به افزایش است، در حالی که ذهن افراد معمولی با افزایش سن رو به زوال می رود.

یادگیری زبان جدید حتی در ۶۰ سالگی ممکن است به اندازه دیگر فعالیت ها مانند فعالیت های اجتماعی موجب فعال نگه داشتن ذهن شود؛ دو زبانه بودن مانند داشتن مخزن اضافی سوخت در اتومبیل است و وقتی سوخت خودرو تمام می شود، هنوز می توان به حرکت ادامه داد.

hi dr!
     
#67 | Posted: 13 Jul 2011 13:38
سه علامت بیماری در پایان زندگی افراد

● خط مشی سازمان طب داخلی به منظور پیشرفت در توجه و مراقبت از سه علامت بیماری در پایان زندگی افراد
انجمن پزشکی آمریکا (ACP) خط مشی های جدیدی را به منظور پیشرفت در کاهش درد بیماران در مراحل پایانی زندگی (EOL) انشار داد.
خط مشی های ارائه شده حاکی از آنند که پزشکان باید مرتباً به ارزیابی بیمارانی بپردازند که به بیماری های جدی دچار بوده و از علایمی همانند درد، کوتاهی تنفس و افسردگی در مراحل پایانی زندگیشان رنج می برند.
پزشکان باید از درمان های تایید شده به منظور درمان چنین شرایطی بهره گیرند و همچنین مطمئن باشند که چنین درمان هایی برای همه بیماران مبتلا به بیماری های جدی به کار گرفته می شود.
بر اساس گفته دکتر امیر قاسم عضو ارشد برنامه های بالینی و کیفیت مراقبت دپارتمان انجمن پزشکی آمریکا بسیاری از آمریکایی ها در مراحل پایانی زندگی خویش به بیماری های جدی مبتلا هستند و در این بین خانواده های بیماران نیز از این درگیری و گرفتاری به وجود آمده مستثنی نیستند.
او گفت: «ما خواهان آنیم تا از بهترین امکانات و شواهد موجود در پیشرفت و توسعه درمان این بیماران و تسکین نشانه های بیماران در مراحل پایانی زندگی آن ها استفاده کنیم. مروری بر مدارک به دست آمده نشانگر این مطلب است که سه نشانه معمول در این بیماران شامل درد، مشکلات تنفسی و افسردگی هستند از این رو خط مشی تدوین شده توجه و تمرکز خود را بر روی این سه مساله معطوف می سازد.»
توصیه های ارائه شده در این خط مشی ها استفاده از داروهای تایید شده را در کنترل درد، کوتاهی تنفس و افسردگی در مراحل پایانی زندگی بیمار، ضروری می داند. این خط مشی ها هم چنین بر این نکته تاکید دارد که پزشکان باید مرتباً بیماران خود را در مراحل پایانی زندگی ارزیابی و کنترل کنند.
درد بیماران مبتلا به سرطان می تواند از طریق داروهای ضد التهاب، نارکوتیک ها و بیس فسفونات ها کنترل شود.
بیمارانی که در مراحل پایانی زندگی با مشکلات تنفسی همانند تنگی نفس دست و پنجه نرم می کنند می توانند از نارکوتیک ها و اکسیژن برای مدت کوتاهی برای رهایی از هیپوکسی بهره گیرند.
بیماران مبتلا به افسردگی نیز می توانند به وسیله داروهای ضد افسردگی و سایر مداخله گرهای روانی مداوا شوند.
انجمن پزشکان آمریکا از سال ۱۹۸۱ از طریق ارزیابی تاثیرات بالینی روش های انجام شده، در صدد گسترش و پیشرفت هر چه بهتر خطی مشی های صادر شده از سوی این انجمن است. انجمن پزشکان آمریکا بیشتر توجه و عنایت به رضایت و موافقت عموم و عقیده کارشناسان بر اسناد و شواهد بالینی به دست آمده تکیه دارد.
تجدید نظر کمیته مذکور بر این نکته دلالت دارد که شواهد به دست آمده در مراحل پایانی زندگی بیماران از کیفیت بالایی برخوردار نبوده و عمده شواهد دریافت شده برگرفته از زندگی بیماران مبتلا به سرطان است که روزهای پایانی عمر خود را سپری می کنند.
از این رو خط مشی جدید که بر اساس این شواهد بنیان نهاده شده به خوبی به ارزیابی مراحل پایانی زندگی بیماران مبتلا به مشکلات قلبی، بیماری های ریه، یا زوال عقل یا درمان هایی از قبیل حمایت های تغذیه ای ، درمان های مکمل یا جایگزین و مراقبت های روحی و روانی نمی پردازد.
خطی مشی مراقبت های مراحل پایانی زندگی به وسیله انجمن پزشکان آمریکا در ۱۴ جولای ۲۰۰۷ تصویب شد. مراقبت های پایانی زندگی افراد بر اساس نظر انیستیتو پزشکی که یکی از پیشگامان در پیشرفت کیفیت مراقبت های بهداشتی است، مشخص شده است. این انیستیتو امیدوار است که این خط مشی ها بتوانند به پزشکان در چگونگی مراقبت از بیماران غیر قابل علاج یا دارای شرایط مزمن بیماری کمک کنند.
درجه بندی چگونگی و اهمیت به کار بستن توصیه های ارائه شده در خط مشی انجمن پزشکان آمریکا بر اساس درجه بندی های استاندارد پایه ریزی شده است. تمام توصیه های ACP در خصوص مراحل پایانی زندگی افراد جزو توصیه های اکید و قوی درجه بندی می شود و این درجه بندی به آن معناست که به کار بستن این توصیه ها و مزایای حاصله از آن ها بر خطرات احتمالی ایجاد شده برتری دارد.
تمام توصیه های EOL بر اساس شواهد با کیفیت متوسط طبقه بندی می شود زیرا بیشتر شواهد به دست آمده برگرفته از زندگی بیماران سرطانی در مراحل پایانی زندگی است.
● خلاصه ایی از خط مشی های انجمن پزشکان آمریکا به شرح زیر است:
▪ توصیه ۱:
پزشکان باید بیماران مبتلا به امراض جدی را در مراحل پایانی زندگیشان از نظر نشانه هایی همانند درد، تنگی نفس و افسردگی دائماً ارزیابی و کنترل کنند ( درجه بندی: توصیه اکید، کیفیت متوسط در شواهد به دست آمده ).
▪ توصیه ۲ :
پزشکان باید برای بیماران مبتلا به امراض جدی در مراحل پایانی زندگی از درمان های مناسب تایید شده به منظور کنترل دردشان بهره گیرند. این درمان ها برای بیماران مبتلا به سرطان شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، اوپیوئیدها و بیس فسفونات ها است (درجه بندی: توصیه اکید، کیفیت متوسط در شواهد به دست آمده ).
▪ توصیه ۳ :
پزشکان باید برای بیماران مبتلا به بیماری های جدی در مراحل پایانی زندگی از درمان های تایید شده ای به منظور تنگی نفس استفاده کنند. این درمان ها برای بیماران مبتلا به تنگی نفس غیر قابل تسکین شامل استفاده از اوپیوئیدها و برای بیماران با هیپوکسی کوتاه مدت بهره گیری از اکسیژن است ( درجه بندی: توصیه اکید، کیفیت متوسط در شواهد به دست آمده ).
▪ توصیه ۴ :
پزشکان برای کنترل افسردگی بیماران مبتلا به عوارض و بیماری های جدی در مراحل پایانی زندگی باید از درمان های تایید شده استفاده کنند. این درمان ها برای بیماران مبتلا به سرطان شامل استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مهار کنندگان بازجذب مجدد سروتونین یا مداخله گرهای روانی است ( درجه بندی: توصیه اکید، کیفیت متوسط در شواهد به دست آمده ).
▪ توصیه ۵ :
پزشکان باید مطمئن باشند که چنین درمان هایی برای تمام بیماران مبتلا به بیماری های جدی به کار گرفته می شود ( درجه بندی: توصیه اکید، کیفیت ضعیف در شواهد به دست آمده )

hi dr!
     
#68 | Posted: 13 Jul 2011 13:39
یبوست در سالمندان و راه های درمان آن

از ۶۵ سالگی به بعد، تقریباً یکی از هر دو نفر با مشکل یبوست دست به گریبان است.
یبوست مشکلی است که بسیاری از سالمندان را آزار می ‌دهد. امروزه با کم شدن فعالیت‌ها و ماشینی شدن زندگی و پیروی از رژیم غذایی با فیبر و مایعات کمتر، شیوع عارضه یبوست افزایش یافته است. این موضوع در سالمندان اهمیت ویژه‌ای دارد.
● معیار تشخیص
شاید تشخیص یبوست به این سادگی‌ها هم که فکر می ‌کنید، نباشد. تنها کند شدن یک انتقال روده‌ای دلیل بر یبوست نیست. در صورتی که طی ۱۲ ماه، حداقل دو مورد از چهار نشانه زیر در شما به‌ وجود آمد، دلیل بر ابتلاء به یبوست است:
▪ کمتر از دو بار دفع مدفوع در هفته.
▪ مدفوع بسیار خشک (چهار برابر خشک ‌تر از حد معمول)
▪ آوردن فشار بیش ازحد به روده‌ها (چهار برابر حد طبیعی)
▪ حس تخلیه‌ نشدن کامل روده (حداقل یک مرتبه در هر چهار بار رفتن به دستشویی)
● چرا سالمندان؟
روند پیری، تمامی ارگان‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. با این حال انتقال روده‌ای با بالارفتن سن، کاهش پیدا نمی‌ کند. در حقیقت این ماهیچه‌های روده‌ای و پرینه یا میان دو راه است که ضعیف شده و انتقال روده‌ای را دردناک و سخت ‌تر می ‌کنند.
ابتلاء به بیماری‌های عمومی و عفونی، درصد احتمال بروز یبوست را در سالمندان بالا می ‌برد. دیابت، اختلال عملکرد غده تیروئید، بیماری پارکینسون و بیماری‌های عروقی، مغزی، افسردگی و… در بروز یبوست سهیم‌اند.
● آزمایش‌های تکمیلی
در بیشتر مواقع یک آزمایش ساده موضوع را برای پزشک روشن می ‌کند، ولی گاهی لازم است پزشک درباره ریشه و علت اصلی یبوست اطلاعات بیشتری کسب کند، به ویژه زمانی که:
▪ یبوست، همراه با کاهش وزن، بی‌هوشی، دردهای تحتانی و خروج خون با مدفوع است یا شخص سابقه ابتلاء خانوادگی به سرطان روده را دارد.
▪ تغییری خاص در مدفوع شخصی که مدت‌ها از یبوست رنج می ‌برده، دیده شود.
▪ ناکارآمدی یک درمان
▪ دفع غیر ارادی ادرار یا مدفوع یا بروز اسهال شدید پس از یبوست.
● داروهای موثر برای رفع یبوست
پیش از مصرف هرگونه دارویی ابتدا باید عادت‌های بد غذایی و عامل اصلی ابتلاء به یبوست شناخته و برطرف شوند. وقتی سن بالا می ‌رود، خوردن هر چیزی درست نیست.
استفاده از ملین‌ها به تمامی سالمندان پیشنهاد می ‌شود. در عین حال خوردن چرب ‌کننده‌ها (روغن پارافین) که به‌ طور معمول مسبب بروز خارش‌های ناراحت ‌کننده می ‌شود، توصیه نمی ‌شود.
ملین‌ها را نباید به ‌طور دائم مصرف کرد، چون بدن به آنها عادت می ‌کند و در نتیجه هر بار باید دوز آنها را بالا برد. همچنین مصرف بیش از حد آنها باعث بروز دردهای شدید روده‌ای می‌ شود.
● داروهای یبوست ‌زا
بعضی داروها و مسکن‌ها مثل مورفین، کدئین، تب ‌برها، داروهای قلب، داروهای ضد افسردگی و داروهای بیماری پارکینسون به ‌طور معمول سبب بروز یبوست می ‌شوند.
● توصیه هایی برای رفع یبوست:
▪ حداقل روزی ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید:
- مایعات انتقال روده‌ای را راحت ‌تر می ‌کنند.
- آب‌، آب‌ میوه‌ها، شیر و سوپ مایعات مناسب سالمندان هستند.
- مصرف مرتب قهوه، چای و مایعات گازدار چندان مؤثر نیست. کافئین موجود در این مایعات قدرت حرکت را از اندام‌ها می ‌گیرد.
- در صورتی که تمایل دارید مقداری آب‌ میوه به آب اضافه کنید، آب لیمو و آب پرتقال را به شما توصیه می ‌کنیم.
- وقتی هوا گرم است، مقدار مایعات مصرفی‌ تان را کمی بالاتر ببرید.
- اگر دچار بیماری قلبی یا روده‌ای هستید، پیش از انتخاب هر نوع مایع نوشیدنی، با پزشک‌ تان مشورت کنید.
▪ هرگز فیبرها را از یاد نبرید:
- نان و حبوبات غنی شده را در برنامه غذایی ‌تان بگنجانید.
- روزانه مقدار فراوانی میوه و سبزی مصرف کنید.
- خوردن آلو، آلو خشک و آب آلو را فراموش نکنید. این میوه همانند دیگر فیبرها، ماهیچه‌های روده‌ای را تقویت می‌ کند.
- سبوس، حاوی مقدار فراوانی فیبر است. سبوس را در سوپ، غذاها، ماست و حبوبات گرم بریزید و بخورید.
▪ فعالیت بدنی‌تان را بالا ببرید:
- راه رفتن، انجام کارهای خانه، شنا، دوچرخه‌ سواری و… جلوی یبوست را می ‌گیرند.
- سعی کنید فعالیتی را بیابید که به آن علاقه دارید. در این صورت شما با لذت هر روز فعالیت بدنی ‌تان را انجام می ‌دهید.
● بعضی عادات، یبوست می ‌آورند. ‌از آنها دوری کنید:
- غذاهای صنعتی و تصفیه شده مثل نان سفید، شکر سفید، شیرینی، سیب ‌زمینی سرخ شده، ژامبون، سس سفید و… برای سالمندان مناسب نیست.
- گوشت و پنیر کمتر مصرف کنید. تنها یک وعده غذایی حاوی پنیر و گوشت در روز کافی است. زیاد شدن آنها در برنامه غذایی سبب بروز یبوست می ‌شود.
- دیر به دست ‌شویی رفتن از جمله عواملی است که سبب بروز یبوست می ‌شود.

دکتر هومن خلیقی

hi dr!
     
#69 | Posted: 13 Jul 2011 13:40
آشنایی با قاعدگی ، پریود و عادت ماهانه

در تخمدان میلیون ها تخمک وجود دارد که هر تخمک به همراه سلو ل های اطرافش، مجموعه ای به نام فولیکول را شکل می دهد. این فولیکول ها تحت اثر ترشحات قسمتی از مغز به نام هیپوفیز قرار دارند.اسم های متفاوتی داره . اما درد مشترک همه خانم هاست .

بانوان در سنین باروری به طور طبیعی، هر ۲۸ روز (این عدد می تواند ۷ روز بیشتر یا کمتر از این هم باشد)، ۲ تا ۷ روز دچار خونریزی می شوند (در این مقاله دوره ۲۸ روزه را در دوره قاعدگی و روزهای خونریزی را زمان عادت ماهانه می نامیم.) در هر عادت ماهانه طبیعی روزانه حدود ۵ قاشق سوپ خوری ۲۰(ر۴۰ میلی لیتر) خون و ترشحات خارج شده و کمتر از ۸ نوار بهداشتی خیس می شود. معمولا شدت خونریزی دو روز است.

چرا خونریزی؟

در تخمدان میلیون ها تخمک وجود دارد که هر تخمک به همراه سلو ل های اطرافش، مجموعه ای به نام فولیکول را شکل می دهد. این فولیکول ها تحت اثر ترشحات قسمتی از مغز به نام هیپوفیز قرار دارند.

۰ یک دوره قاعدگی طبیعی را، براساس وضعیت جدار داخلی رحم، می توان به سه مرحله تقسیم نمود:

۱) مرحله رشد

۲) مرحله ترشحی

۳) مرحله تخریب

در مرحله رشد که زمانی بین اتمام خونریزی و تخمک گذاری است، فولیکول های تخمدان تحت تاثیر ترشحات هیپوفیز، هورمونی به نام استروژن تولید می نمایند. استروژن بر لایه داخلی جدار رحم اثر کرده و موجب افزایش رشد آن می شود. در روزهای میانی دوره قاعدگی (تقریبا روز )۱۴ یک تخمک از یکی از تخمدان ها رها می شود. پس از رها شدن تخمک، سلول های باقی مانده فولیکول (که در این زمان، اصطلاحا جسم زرد نامیده می شوند) تغییر کرده و شروع به ترشح هورمونی به نام پروژسترون می نمایند. هورمون پروژسترون باعث افزایش ضخیم شدن جدار داخلی رحم می شود. بنابراین، با رها شدن تخمک و ترشح هورمون پروژسترون، نیمه دوم قاعدگی آغاز می شود.

در صورتی که تخمک رها شده توسط اسپرم بارور شود و تبدیل به سلول تخم شود، در جدار داخلی رحم جایگزین شده و با کنش های پیچیده ای مانع از بین رفتن جسم زرد می شود. اما اگر تخمک بارور نشود و یا به هر دلیلی در جدار رحم جایگزین نگردد، جسم زرد پس از چند روز ترشح پروژسترون، از بین می رود. در نتیجه جدار داخلی رحم در اثر افت ناگهانی استروژن و پروژسترون دچار تخریب شده و تکه تکه فرو می ریزد. این ریزش جدار داخلی رحم، همان خونریزی عادت ماهیانه است.

● علل خونریزی غیرطبیعی

در خونریزی غیرطبیعی رحم، طول دوره قاعدگی، میزان و یا زمان خونریزی دچار اختلال می شوند. طول دوره قاعدگی زمانی غیرطبیعی است که بیش از ۳۵ روز یا کمتر از ۲۱ روز طول بکشد و یا دوره های آن نامنظم باشند. دوره قاعدگی از وضعیت سلامت سایر ارگان ها نیز تاثیرمی پذیرد؛ به همین علت نه تنها بیماری های دستگاه تناسلی، بلکه بسیاری از بیماری های ارگان های دیگر نیز می توانند خونریزی غیرطبیعی رحمی ایجاد نمایند. اما شایع ترین علل خونریزی غیرطبیعی مربوط به دستگاه تناسلی، اینها هستند:

۱) حاملگی

شایع ترین علت به هم خوردن نظم عادت ماهیانه در زنان در سنین باروری ۱۸-۴۰( سال)، حاملگی و عوارض مرتبط با آن مثل حاملگی خارج رحمی است. بسیاری از زنان در چند ماه اول حاملگی طبیعی، دچار خونریزی می شوند. بنابراین بسیار مهم است که در زنانی که تماس جنسی داشته اند، حتی اگر <مطمئن> هستند که حامله نیستند، تست حاملگی انجام شده و حاملگی به عنوان شایع ترین علت خونریزی غیرطبیعی، رد شود.

۲) مشکلات مربوط به تخمک گذاری

لزوما در تمام دوره های قاعدگی، تخمک گذاری اتفاق نمی افتد. در سال های ابتدای بلوغ و در سال های نزدیک به یائسگی و حتی در اثر استرس هایی مثل مسافرت یا تغییر شغل، شیوع دوره های فاقد تخمک گذاری افزایش می یابد. در دو سال اول شروع قاعدگی ، ۸۵ درصد دوره های قاعدگی فاقد تخمک گذاریند، در حالی که پس از ۶ سال از شروع قاعدگی این عدد به ۲۰ درصد می رسد. در روز ۱۴ قاعدگی در صورتی که تخمک گذاری انجام نشود، جسم زرد که تولیدکننده هورمون پروژسترون است، ایجاد نخواهد شد؛ بنابراین تخمدان به تولید استروژن ادامه داده و لایه داخلی رحم همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. در اثر این ازدیاد رشد، دوره قاعدگی طولانی شده و خونریزی نامنظم و لکه بینی ایجاد خواهد شد. این امر می تواند زمینه را برای ایجاد پولیپ و سرطان رحم فراهم نماید.

گرچه، در ابتدا و انتهای دوران باروری، عدم تخمک گذاری به طور شایع اتفاق می افتد، اما بیماری هایی مثل تخمدان پلی کیستیک و اختلالات تیرویید نیز می توانند آن را ایجاد نمایند.

۳) مشکلات رحمی

عفونت ها، تومورهای بدخیم و خوش خیم رحمی نیز می توانند خونریزی ایجاد نمایند. برخی از این ضایعات بسیار شایع هستند، به طور مثال میوم که توموری خوش خیم است در ۳۰ درصد زنان دیده می شود. این ضایعات همیشه منجر به خونریزی نمی شوند و ممکن است فرد علی رغم ابتلا به آنها دچار خونریزی نشود.

ضخیم شدن لایه داخلی رحم نیز از علل خونریزی، خصوصا در خانم های ۴۰-۵۰ سال است. ضخیم شدن لایه داخلی رحم، هشداری بسیار جدی برای وقوع سرطان در آینده محسوب می شود. احتمال سرطان رحم با افزایش سن زیاد می شود، بنابراین بسیار مهم است که در زنان بالای ۴۰ سال مطمئن شویم که علت خونریزی، سرطان نیست.

سرطان تنها علت خونریزی غیرطبیعی نبوده و هر خونریزی به معنی سرطان نیست. بنابراین اگر به اختلالات قاعدگی دچار شدید، افکار مزاحم را از خود دور نموده و از تفسیرهای عجولانه بپرهیزید، اما به هیچ وجه در مراجعه به پزشک سهل انگاری نکنید.

گاهی وقت ها هم در اثر عواملی مثل آی.یو.دی، رحم دچار جراحت شده و خونریزی می کند. خونریزی خفیف ناشی از آی.یو.دی طبیعی است و درمانی نیاز ندارد، اما خونریزی های شدید باید حتما مورد توجه قرار گیرند.

۴) سایر علل

در زنان پس از یائسگی، یکی از علل مهمی که باید به خاطر داشت، خشک بودن دیواره واژن به علت فقدان استروژن پس از یائسگی است که این امر موجب خونریزی پس از تماس جنسی می شود.

داروهایی که جلوی انعقاد را می گیرند و اختلالات غددی مثل اختلالات تیرویید نیز می توانند موجب خونریزی غیرطبیعی رحمی شوند.

● وقتی مراجعه به پزشک ضروری است

خونریزی غیرطبیعی مسئله بسیار مهمی است و با رویت آن باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که فقط دچار خونریزی غیرطبیعی شده اید، می توانید در مطب تحت معاینه و معالجه قرار گیرید. اما اگر علایمی مثل سبکی سر، شکم درد شدید و تب نیز همراه خونریزی وجود داشته باشد، بهتر است به اوراژنس بیمارستان مراجعه کنید.

معمولاً پزشکان سعی می کنند به کمک تاریخچه ای که شما از بیماری ها و حالات گذشته خود در اختیار آنها قرار می دهید و معاینات و آزمایش هایی که درخواست می کنند، علت خونریزی شما را از میان علت های ذکر شده بیابند. پزشکان علاقمندند، جهت یافتن علت خونریزی، اطلاعات کاملی در مورد زمان و میزان خونریزی و دفعات تکرار آن، آخرین دوره طبیعی، حاملگی قبلی، آخرین تماس جنسی، روش های پیشگیری از بارداری و داروهای مورد استفاده شما داشته باشند.

به خاطر داشته باشید که ممکن است در ویزیت اول تشخیص دقیق بیماری میسر نشود و به چندین نوبت مراجعه نیاز باشد.

● مراقب خود باشید

▪ ابتدا مطمئن شوید که منشا‡ خونریزی، دستگاه تناسلی است و از مقعد یا دستگاه ادراری نیست. برای این کار می توانید از تامپون استفاده نمایید.

▪ در صورتی که خونریزیتان زیاد است، در بستر استراحت کنید.

▪ تعداد تامپون های مصرف شده و یا نوار بهداشتی های استفاده شده را حتماً بشمرید؛ تعداد آنها به پزشک کمک می کند تا تخمینی از میزان خونریزی شما داشته باشد.

▪ آسپرین نخورید، چرا که زمان خونریزیتان را طولانی می کند.

● درمان

نوع درمان وابسته به علت خونریزی است و در هر مورد جداگانه تصمیم گرفته می شود.

در مواردی که اختلالات هورمونی علت خونریزی غیرطبیعی رحمی باشند، معمولاً از داروهای هورمونی مثل قرص های پیشگیری از بارداری جهت درمان استفاده می شود.

اگرچه خود این قرص ها نیز از علل خونریزی غیرطبیعی هستند اما در مواردی خاص، درمان موثری علیه آن محسوب می گردند.

با شروع درمان دارویی در مواردی که بی نظمی های هورمونی عامل خونریزی هستند، معمولا پس از چند ماه، دوره های قاعدگی منظم می شوند؛ در صورت عدم پاسخ به این درمان، حتماً مجدداً به پزشک خود مراجعه کنید، تا سایر علل خونریزی مورد بررسی قرار گیرند.

به خاطر داشته باشید که تغییرات عادت ماهانه مسئله ای بسیار پراهمیت است و ممکن است نادیده گرفتن آن هزینه بسیار سنگینی درپی داشته باشد.

hi dr!
     
#70 | Posted: 13 Jul 2011 13:43
تشنگی و خطر کم شدن مایعات بدن

تشنگی نشانهٔ چیست؟
تشنگی علامت خطری برای کم شدن مایعات بدن است. این کاهش مایعات می‌تواند ناشی از عرق کردن زیاد، استفراغ، اسهال، تب، گرگرفتگی، آفتاب سوختگی یا رژیم غذائی باشد.حتی چند ساعت نشستن در کابین خشک هواپیما نیم‌لیتر یا بیشتر آب بدن را از طریق تبخیر و تنفس کم می‌کند. داروهای مدر و استروئید هم می‌توانند بدن را کم آب کنند.
با کم شدن مایعات، بدن آب بزاق را می‌گیرد و احساس خشکی دهان به‌وجود می‌آورد. اگر در این مرحله کمبود آب را جیران نکنید، احساس خستگی، ضعف، و سردرد شروع می‌شود. با شدیدتر شدن کم‌آبی بدن سرگیجه و علائم دیگر هم پدیدار می‌شوند.
خشکی دهان به معنی نیاز به آشامیدن است. اما زنگ خطر تشنگی همیشه به صدا در نمی‌آید. اگر در حال کوه‌پیمائی در یک روز آفتابی باشید، ممکن است پیش از آنکه احساس تشنگی کنید مقدار زیادی آب بدنتان از دست رفته باشد.
نوع دیگری تشنگی به‌‌صورت تشنگی مداوم بدون توجه به مقدار آشامیدن همراه با اشتهای زیاد و دفع فراوان ادرار ممکن است نشانهٔ بیماری قند بزرگسالان باشد.

این بیماری قند شایع‌ترین نوع آن است و بعد از ۴۰ سالگی شروع می‌شود. مقدار بسیار زیادی قند در بدن جمع شده است و بدن با کشیدن مایعات درون سلول‌ها سعی در رقیق کردن خون دارد.

- درمان تشنگی
پیش از تشنگی آب بنوشید. همیشه به احساس تشنگی متکی نباشید، مخصوصاً در سنین بالا، چون بالا رفتن سن احساس تشنگی را ضعیف می‌کند. خوردن نیم فنجان آب در هر ساعت کم‌آبی خفیف بدن را کنترل می‌کند. اگر زیاد عرق می‌کنید یا هوا گرم یا خشک است، به آب بیشتری نیاز دارید. بسیاری از پزشکان نوشیدن هشت لیوان آب را در روز توصیه می‌کنند.
ادرار را بی‌درنگ کنید. برای جلوگیری از بی‌آب شدن باید آنقدر آب بخورید تا ادرار به جای زرد بی‌رنگ شود. بی‌رنگ شدن ادرار نشان می‌دهد که آب کافی به بدنتان رسیده است.
همیشه آب بخورید. برای اینکه خوردن آب را فراموش نکنید، از چشمانتان کمک بگیرید. مثلاً یک بطری پرآب را در وسط یخچال بگذارید. روی میز کار و داخل اتومبیلتان هم آب ببرید.
با ورزش آب بخورید. در هنگام ورزش بدن ممکن است قبل از احساس تشنگی تا ۲ لیتر آب از دست داده باشد. برای جبران آن، هر ۱۵ دقیق نیم فنجان آب بنوشید و اگر احساس ضعف و خستگی می‌کنید، ورزش را متوقف کرده و لیوانی آب بنوشید.
آب معدنی بنوشید. وقتی به‌مدت بیش از دو ساعت ورزش شدید می‌کنید، علاوه بر آب مقدار زیاد کانی‌های بدن هم از دست می‌رود. این کانی‌ها، یاالکترولیت‌ها، انتقال پیام‌های عصبی را به ماهیچه‌ها تسهیل می‌کنند. در این حالت خوردن آب تنها کافی نیست و بهتر است آب معدنی خورده شود. آب معدنی حاوی نمک‌هائی برای نگاه‌داشتن آب دیدن الکترولیت‌هائی مثل پتاسیم، و نیز گلوکوز است که انرژی‌زاست. (اگر دچار بیماری قند هستید، فشار خون بالا دارید، یا داروی مدر می‌خورید، در مورد نوشیدن آب معدنی از پزشک سئوال کنید)
داروهایتان را کنترل کنید. اگر دچار تشنگی می‌شوید، داروهایتان را به پزشک نشان دهید. شاید علت تشنگی خوردن داروهای مدر یا استروئید باشد که با کم کردن مقدار مصرف آن تشنگی برطرف می‌شود.
آزمایش خون کنید. بیماری قند چیزی نیست که خودتان تشخیص دهید. اگر مقدار قند خونتان بالاست، باید با کمک پزشک آن را کنترل کنید. برای این کار برنامه‌ای شامل رژیم غذائی و ورزش لازم است.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 7 از 60:  « پیشین  1  ...  6  7  8  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites