تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو)

صفحه  صفحه 8 از 60:  « پیشین  1  ...  7  8  9  ...  59  60  پسین »  
#71 | Posted: 13 Jul 2011 13:44
هیپوگلیسمی‌ عملکردی‌ یا پایین‌ افتادن‌ قندخون‌ به‌ علت‌ تولید بیش‌ از اندازه‌ انسولین‌

هیپوگلیسمی‌ عملکردی‌ عبارت‌ است‌ از پایین‌ افتادن‌ قندخون‌ به‌ علت‌ تولید بیش‌ از اندازه‌ انسولین‌ از لوزالعمده‌. این‌ یک‌ بیماری‌ نیست‌ و غالباً اگر تنها براساس‌ علایم‌ تصمیم‌ گرفته‌ شود، اشتباه‌ تشخیصی‌ رخ‌ می‌دهد. این‌ اختلال‌ برخلاف‌ تصور شایع‌ نیست‌ (مگر در بیماران‌ دیابت‌).
● علایم‌ شایع‌
فراوانی‌ و شدت‌ علایم‌ زیر در افراد مختلف‌ متفاوت‌ است‌:
▪ ضعف‌ یا از حال‌ رفتن‌
▪ تعریق‌
▪ گرسنگی‌ زیاد
▪ عصبی‌ بودن‌ و لرزش‌ دست‌ها
▪ سردرد
▪ گیجی‌
▪ تغییرات‌ شخصیتی‌
▪ گاهی‌ صرع‌ و تشنج‌
▪ ندرتاً نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌
▪ندرتاً از دست‌دادن‌ هوشیاری‌
● علل‌
هیپوگلیسمی‌ عملکردی‌ احتمالاً در اثر تولید بیش‌ از اندازه‌ انسولین‌ از لوزالعمده‌ در پاسخ‌ به‌ مصرف‌ شکر و سایر هیدارت‌های‌ کربن‌ (قندها)، ورزش‌ سنگین‌، حاملگی‌، یا علل‌ ناشناخته‌ به‌ وجود می‌آید.
موارد و داروهای‌ زیر سطح‌ قندخون‌ را در بعضی‌ از افراد پایین‌ می‌آورند: تنباکو؛ کافئین‌؛ الکل‌؛ آسپیرین‌؛ قرص‌های‌ قندخون‌ از نوع‌ سولفونیل‌ اوره‌ (مثل‌ گلی‌بی‌گلامید)؛ متفورمین‌؛ هالوپریدول‌؛ پروپوکسی‌فن‌؛ کلرپرومازین‌؛ پروپرانولول‌؛ پنتامیدین‌؛ دیزوپرامید
ندرتاً تومور لوزالعمده‌
نارسایی‌ مزمن‌ کلیه‌
● عوامل تشدید کننده بیماری
▪ استرس‌
▪ رژیم‌ غذایی‌ نامناسب‌
▪ مصرف‌ دخانیات‌
▪ مصرف‌ داروهایی‌ مثل‌ داروهای‌ فهرست‌ شده‌ در بالا
▪ خستگی‌ یا کار زیاد
● پیشگیری‌
▪ دستورات‌ غذایی‌ که‌ زیرعنوان‌ رژیم‌ غذایی‌ آمده‌اند را رعایت‌ کنید.
▪ از استرس‌ اجتناب‌ کنید.
▪ از مصرف‌ دخانیات‌ خودداری‌ کنید.
▪ از نوشیدن‌ الکل‌ جداً پرهیز کنید.
▪ سعی‌ کنید علایم‌ زودهنگام‌ این‌ حالت‌ را شناسایی‌ کنید و سریعاً اقدام‌ مناسب‌ را در پیش‌ گیرید.
● عواقب‌ مورد انتظار
علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ کنترل‌ نمود.
● عوارض‌ احتمالی‌
احتمال‌ بروز حمله‌ پایین‌ افتادن‌ قندخون‌ به‌ هنگام‌ شناکردن‌، کارکردن‌ با ماشین‌ها، یا رانندگی‌
● درمان‌
▪ اصول‌ کلی‌
ـ امکان‌ دارد انجام‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ مثل‌ اندازه‌گیری‌ قندخون‌ و بررسی‌ میزان‌ تحمل‌ گلوکز توصیه‌ شود.
ـ به‌ فکر تغییر شیوه‌ زندگی‌ خود باشید.
ـ روان‌درمانی‌ یا مشاوره‌ برای‌ فراگیری‌ روش‌های‌ مقابله‌ با استرس‌
▪ داروها
معمولاً دارویی‌ برای‌ این‌ اختلال‌ ضرورت‌ ندارد.
▪ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.
▪ رژیم‌ غذایی‌
روزانه‌ ۶-۵ وعده‌ غذایی‌ کوچک‌ که‌ حاوی‌ تنها مقدار کمی‌ از هیدارت‌های‌ کربن‌ ساده‌، مقدار متوسطی‌ از چربی‌ و دارای‌ پروتئین‌ زیادی‌ هستند میل‌ کنید. هیچ‌کدام‌ از وعده‌های‌ غذایی‌ را جا نیاندازید. میان‌ غذاهای‌ بین‌ وعده‌های‌ غذایی‌ باید حاوی‌ پروتئین‌ باشند، مثل‌ مرغ‌، تخم‌مرغ‌، پنیر، آجیل‌، یا شیر بدون‌ سر شیر، و نه‌ هیدارت‌ کربن‌. از خوردن‌ شیرینی‌های‌ خیلی‌ شیرین‌ پرهیز کنید.
● درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
▪ اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ هیپوگلیسمی‌ عملکردی‌ را دارید.

hi dr!
     
#72 | Posted: 13 Jul 2011 13:45
آشنایی با فرآیند هضم طبیعی غذا

بسیاری از افراد از شکل، اندازه، موقعیت و عملکرد معده و سایر اعضاء دستگاه گوارش خود، اطلاعات کمی دارند. برای بدست آوردن مواد مغذی از غذاهایی که می‌خوریم، لازم است که این غذاها در بدن هضم شوند. ابتدا غذا باید به شکل مایع یا نیمه مایع تغییر یابد. سپس ترکیبات پیچیده و مرکبی مثل چربی‌ها و پروتئین‌ها باید به واحدهای شیمیایی کوچک‌تری تجزیه شوند که بتوانند از طریق دیواره روده‌ها به جریان خون جذب شوند.فرآیند هضم غذا از دهان شروع میشود. در دهان، قطعات بزرگ غذا توسط دندان‌ها و زبان به قطعات کوچک‌تری تبدیل میشوند. غدد بزاقی ترشح بزاق به دهان را انجام می‌دهند تا بزاق با غذا مخلوط شود. این بزاق به دهان را انجام می‌دهند تا بزاق با غذا مخلوط شود. این بزاق باعث میشود که غذا راحت‌تر جویده شود.
وظایف معده
معده به شکل یک کیسه عضلانی می‌باشد که عریض‌ترین قسمت دستگاه گوارش را تشکیل می‌دهد. معده دارای سه وظیفه عمده در فرآیند هضم غذا می‌باشد.
- معده بصورت یک محفظه ذخیره غذا عمل می‌کند بطوریکه ما می‌توانیم غذایی را که برای نیاز چند ساعت ما کافی می باشد را در عرض چند دقیقه بخوریم.
- معده نقش مهمی در فرآیند شیمیایی و فیزیکی هضم غذا بر عهده دارد. غذا در معده تکه‌تکه و له میشود. مواد شیمیایی ساده‌تر کمک می‌نمایند. دیواره معده بطور طبیعی به علت داشتن یک لایه حفاظتی، از تهاجم اسید معده به آن جلوگیری می‌کند و نمی‌گذارد که زخم ایجاد شود. مری فاقد این لایه محافظتی می‌باشد و بنابراین به آسانی بر اثر اسید معده آسیب می‌بیند.
- غذا ممکن است چندین ساعت در معده باقی بماند و در طی این مدت، اسید معده باعث نابودی اکثر باکتری‌ها و میکروبهای آن میشود. بزاق حاوی آنزیمی به نام آمیلاز بزاقی است که باعث شروع هضم کربوهیدراتهایی مثل مواد قندی و نشاسته‌ها می‌گردد. بزاق کمی حالت اسیدی دارد و در هنگامی که شما غذا نمی‌خورید، باعث میشود که دهان و دندان‌هایتان تمیز باقی مانده و از ایجاد جرم دندان نیز جلوگیری می‌کند. افرادی که دچار بیماریهایی هستند که ترشح بزاق دهانشان کاهش یافته است، گرفتار خشکی دهان، اشکال در قورت دادن و بلع مشکل غذا و افزایش فساد دندان میشوند. به محض اینکه غذا در دهان جویده و نرم شد، زبان آن را به سمت عقب دهان و گلو می‌برد و از آنجا توسط عضلات مخصوص آن قسمت، به سمت مری فرستاده میشود. غذا از طریق یک دریچه یک طرفه از مری وارد معده میشود. این دریچه را اصطلاحاً اسفنکتر تحتانی مری می‌نامند که از برگشت محتویات معده به مری در حالتی که معده منقبض میشود و یا وقتی که در حالت درازکشیدن قرار می‌گیریم، جلوگیری می‌کند.
در نهایت، غذا پس از مدتی که در معده قرار گرفت و بصورت مایع درآمد به سمت دریچه دیگر معده که به آن اصطلاحاً دریچه پیلور گفته میشود، رفته و از طریق آن وارد اثنی عشر میشود. به چند سانتیمتر ابتدای روده کوچک، اثنی‌عشر یا دوازدهه گفته میشود. وقتی غذا وارد اثنی‌عشر میشود، مواد شیمیایی به آن اضافه می‌گردد تا حالت اسیدی آن را که از اسید معده به دست آورده است را خنثی نماید. همچنین آنزیمهایی که از لوزالمعده ترشح می‌شوند در قسمت اثنی‌عشر بر روی غذاها اضافه شده تا به هضم کربوهیدراتها، چربی‌ها و پروتئین‌ها کمک نماید. صفرایی که از کبد
می‌آید هم در این قسمت ترشح شده و باعث کمک به هضم چربی‌ها میشود سپس غذای هضم شده از روده کوچک که طول آن ۶ متر می‌باشد عبور می‌کند. روده کوچک دارای طول
خیلی بیشتری از روده بزرگ می‌باشد اما چون قطر آن کوچکتر از روده بزرگ است به همین دلیل به آن روده کوچک یا روده باریک گفته میشود. تجزیه شیمیایی غذاها در روده کوچک تکمیل می‌گردد و مواد شیمیایی به دست آمده، جذب جریان خون و عروق لنفاوی میشوند.
وظایف اصلی روده بزرگ عبارتند از: باز جذب آبی که برای هضم غذا بکار رفته است و خشک کردن آن، بطوریکه مدفوع فقط دارای آب اندکی بشود.
اشکال در کجا می‌تواند رخ دهد؟
تقریباً هر کسی گاهی اوقات دچار سوءهاضمه میشود که معمولاً بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌گردد. بعد از خوردن یک غذای سنگین، ممکن است احساس نفخ یا بادکردن شکم داشته باشیم که با آروغ زدن، مقداری از این احساس ناراحتی برطرف می‌گردد. اکثر آروغهایی که ما می‌زنیم به علت بلع هوا در حین غذا خوردن ایجاد میشوند اما بعضی از این آروغها بر اثر واکنشهای شیمیایی که در معده رخ می‌دهند و یا به علت مصرف نوشابه‌های گاز‌دار ایجاد می‌گردند. راه حل این مشکل، کمتر غذاخوردن، آهسته غذا خوردن و استفاده کمتر از نوشابه‌های گازدار می‌باشد.شما ممکن است با خوردن بعضی از غذاها مثل پیاز سرخ کرده، احساس ناراحتی در قسمت بالایی شکم نمایید که حدود یک ساعت یا بیشتر این ناراحتی طول می‌کشد. راه حل این مشکل نیز آسان می‌باشد و آن راه حل این است که از مصرف اینگونه غذاها که باعث ناراحتی شما می‌شوند پرهیز نمایید. سوءهاضمه‌هایی که مدت بیشتری طول می‌کشند معمولاً با تولید اسید معده ارتباط دارند. اگر دریچه تحتانی مری ضعیف یا خراب شود، مایع اسیدی معده ممکن است به سمت بالا آمده و وارد مری شود و باعث احساس سوزش سر معده (ترش کردن) شود. این مشکل اغلب در شب که شما دراز می‌کشید باعث ناراحتی شما میشود. این مشکل را اصطلاحاً ریفلاکس معده به مری می‌گویند که بطور مفصل در قسمتهای بعدی، ‌توضیح داده خواهد شد.
اسید معده همچنین ممکن ست در صورتی که به پوشش مخاطی خود معده حمله کرده به آن آسیب برساند و ایجاد بیماری زخم معده نماید و مشکلاتی را ایجاد کند که در این مورد نیز بعداً بطور مفصل صبحت خواهیم نمود. اطلاعات پزشکان در مورد زخم‌های معده و اثنی‌عشر در طی چند سال اخیر با کشف عفونت هلیکوباکترپیلوری به میزان زیادی افزایش یافته است.
سومین نوع شایع سوءهاضمه را اصطلاحاً سوءهاضمه بدون زخم می‌نامند که مشکل گیج‌کننده‌ای برای بیماران و پزشکان است.

تشخیص سوءهاضمه بدون زخم در مواردی داده میشود که علایم طول کشیده سوءهاضمه وجود دارد اما در آزمایش ریفلاکس و زخم معده، چیزی دیده نمیشود و همه چیز طبیعی است. در بعضی از این افراد، در نهایت متوجه میشویم که مشکل در جای دیگری از دستگاه گوارش وجود دارد (مثلاً به علت سنگ کیسه صفرا یا بر اثر سندروم روده تحریک‌پذیر).

در عده دیگری از بیماران نیز، درد به علت وجود مشکلاتی در دنده‌های تحتانی و عضلات دیواره شکمی ایجاد می‌گردد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به سوءهاضمه بدون زخم، به نظر می‌رسد که دارای معده حساسی هستند که در مواقعی که دچار هیجانات احساسی میشوند علایم آنها بروز می‌کند.

در این موارد نیز بعداً بطور مفصل صحبت خواهیم نمود. به ندرت ممکن است سوء‌هاضمه از علایم اولیه وضعیتهای وخیم‌تری مثل سرطان معده باشد. سرطان معده نسبت به بیماریهای زخم معده و اثنی‌عشر و یا ریفلاکس معده به مری، خیلی کمتر اتفاق می‌افتد.

hi dr!
     
#73 | Posted: 13 Jul 2011 13:46
عصاره گیاه دارواش در درمان سرطان و ایدز مفید است

عصاره گیاه دارواش در درمان سرطان و ایدز مفید است ، همچنین در تپش قلب ، حرکات غیر ارادی سریع و پرشی ،‌صرع و رماتیسم مفید است.
عصاره گیاه دارواش در درمان سرطان و ایدز مفید است
دارواش (نام علمی: Viscum album) یک گیاه نیمه انگلی راسته سندل (Santalales) است ، برگ دارد و می‌تواند قسمتی از مواد غذایی خود را تولید کند.
این گیاه انگل درختان است ولی خسارت زیادی به آن‌ها نمی‌زند و گیاه انگلی خیلی مهمی نیست. بذر آن توسط پرندگانی از قبیل دارکوب در تنه درختان قرار می‌گیرد و جوانه می‌زند و رشد می‌کند.
این گیاه دارای گل‌های زیبایی است که حتی بعضی مواقع به خاطر گل‌های زیبای آن، آنرا از بین نمی‌برند و اجازه رشد آن را روی درخت می ‌دهند ، دارواش ریشه خود را درون شاخه‌های سایر درختان فرو کرده و شیره خام گیاه را گرفته سپس شیره خام را به شیره پرورده تبدیل کرده و استفاده می‌کند.
واژه? دارواش در فارسی و گیلکی به معنی ‘ علف درخت’ است.
*** خواص درمانی دارواش
در گیاهنامه های غربی، چین و خاورمیانه قدیم تنها گونه مورد استفاده در پزشکی گونه( Viscum album)بوده است ولی امروزه خصوصیات دارویی و درمانی گونه های دیگر (موخور، دارواش کوتوله و-) نیز کشف شده است.
دارواش ها دارای موسیلاژ، قند، روغن ثابت، رزین و مقداری تانن و نمکهای مختلف هستند. قسمت فعال گیاه، رزین(ویسین) است که در نتیجه عمل تخمیر، توده ای زرد رنگ، چسبنده و رزینی می شود.
از برگهای پودر شده و شاخه های جوان و یا عصاره مایع در درمان استفاده می کنند. دارواش ها را معمولا- در بهار جمع آوری ودر هوا یا در کوره الکتریکی در دمای ۱۰۶ درجه فارنهایت خشک می کنند.
در اروپا بیشتر از روش تزریق و در ایالات متحده معمولا از جوشانده یا از تنتور(عصاره الکلی) استفاده می کنند. دز دارویی دارواش بسیار کم و مقادیر زیاد آن می تواند سمی باشد.
برای تهیه جوشانده دارواش، ۵/۲ گرم (نصف قاشق چایخوری) از پودر کاملا نرم شده را در یک فنجان آب سرد مخلوط کرده و به مدت ۱۲ ساعت در دمای اتاق قرار می دهند، سپس از صافی عبور داده و مصرف می کنند.
پایین ترین سطح مصرف روزانه ۱۰ گرم (۲ قاشق چایخوری) دارواش است .
از خواص درمانی این گیاه می توان به کم کردن فشار خون، بهبود گردش خون، شل نمودن سفتی عضلانی، بند آورنده خونریزی داخلی ، تشنج ، نقرس، هیستری (نوعی بیماری روانی که با شبیه سازی اختلالات گوناگون همراه است)، سیاه سرفه، آسم، سرگیجه، اسهال، ، حرکات غیر ارادی سریع و پرشی، تپش قلب، صرع، رماتیسم، سردرد میگرنی، اضطراب و اخیرا- سرطان و ایدز اشاره کرد.
از عصاره دارواش اروپایی در درمان سرطان استفاده می کنند. درمان سرطان با این عصاره ممکن است به چند ماه تا چند سال زمان نیازمند باشد ، از عصاره دارواش در درمان ایدز نیز استفاده می کنند، در سال ۱۹۹۸ از تزریق این عصاره برای بهبود پاسخ ایمنی استفاده شد .
در بسیاری از نقاط غرب کشور نیز روستائیان جهت درمان دمل و زخم و حتی شکستگی و ضرب دیدگی دست و پا از این گیاه استفاده می کنند. در بررسی اثر عصاره هیدروالکلی میوه گیاه موخور در پیشگیری از تشنج ناشی از نیکوتین در موشهای سوری، ثابت شد که این عصاره به طور معنی داری از تشنج حاصله می کاهد و می تواند جایگزین داروهای صناعی در درمان بیماران شود .
در مناطق غرب کشوربه خصوص ایلام نیز از نرم شده برگ موخور(نوعی دارواش) برای خروج چرک از زخم و دمل استفاده می کنند و نیز برای کاهش درد ناشی از شکستگی استخوان ، شاخه های تازه و سالم گیاه را بر روی محل شکستگی می گذارند ، از ساییده میوه موخور نیز به عنوان موبر استفاده می کنند. جوشانده برگ گیاه موخور در درمان زخمهای دستگاه تناسلی نیز مؤثر است.

hi dr!
     
#74 | Posted: 13 Jul 2011 13:47
خوردن ریواس باعث ترشح بیشتر انسولین می شود

گیاه ریواس ویتامین های آ ،‌ب و ث دارد و خوردن آن سبب می شود که لوزالمعده، انسولین بیشتری ترشح کند و قند خون کاهش یابد.
خوردن ریواس باعث ترشح بیشتر انسولین می شود
به گزارش ایرنا ،‌ریواس یا ریباس، گیاهی است از تیره ی ترشک ها ( هفت بندها ) و دارای ساقه های هوایی و برگ های آن محتوی مواد ذخیره ای و اسیدی است و به همین جهت مورد استفاده خوراکی قرار می گیرد.
،‌ریواس مسرّت بخش و قابض و مقوی معده و روده هاست و نیز پاک کننده کبد و اشتها آور و صفرا بر و ضد استفراغ است.
برای تنگی نفس و بواسیر نیز مفید است ، قند و چربی و فشار خون را پایین می آورد.
عصاره ریواس برای تقویت بینایی بسیار مؤثر است اما مصرف عصاره ریواس ـ به علت داشتن اسید اگزالیک ـ برای مبتلایان به سنگ کلیه و بیماریهای کلیوی خوب نیست.
ریواس هنگام بهار در نواحی گوناگون ایران، دامنه ی کوه ها، کنار رودخانه ها و مناطق برخوردار از آب های راکد می روید و برگ ضخیم و گوشت دار این گیاه مصرف غذایی دارد. تکثیر ریواس معمولاً با کشت در خزانه و انتقال به کشتزار و یا از طریق کشت بذر تازه صورت می گیرد.
خواص درمانی
ریواس طبیعت سرد دارد و دارای ویتامین ها و املاح معدنی گوناگونی است. برای تمامی اعضای بدن، ماده ی غذایی بسیار ممتازی شمرده می شود و اثر شگفت انگیز و معجزه آسایی دارد. قابض است و برای تقویت معده و کبد مفید می باشد.
خوردن ریواس برای بیماران تب دار و بی اشتها مفید است و یرقان ، وسواس ، سستی را درمان می نماید. در این گونه موارد می توان ۱۰۰ گرم از آب ریواس یا رب ریواس را میل کرد. صفرا و دل به هم خوردگی را رفع می کند و برای حصبه و اسهال گرم صفراوی مفید بوده و کرم کُش است. خوردن ریواس را نباید در برنامه ی غذایی از یاد بُرد.
ریواس را برای تهیه ی خورش، کمپوت، مربا و شربت مورد استفاده قرار می دهند. سعی کنید در مصرف ریواس زیاده روی نکنید.
ریواس اثر ملین داشته و اشتها آور است و برای افزایش اشتها و یبوست مفید می باشد. مصرف ریواس برای مبتلایان به سنگ کلیه و ناراحتی های مثانه خطرناک است.
شیر مادرانی که ریواس می خورند، در نوزادان تولید اسهال می کند. ریواس، مقوی قلب و اعصاب بوده و برای درمان بواسیر مفید است.
ریواس به عنوان فعال کننده ی عملکرد دستگاه گوارش، ناقل نمک های صفراوی و محرک ترشح کبد شناخته شده است. نخستین کار کرد آن در دهان این است که با تحریک جوانه های چشایی به واسطه ی مزه ی تلخ خوشایندش، موجب پاک شدن حفره ی دهان شده و دهان را برای چشیدن غذای بعدی آماده می سازد. این گیاه در معده سبب افزایش ترشح معدی و تحریک آن می شود. در نتیجه به طور کلی باعث بهبود عملکرد معده می گردد.
علاوه بر این با تحریک ترشح نمک های صفراوی از کبد، به تنظیم جذب چربی از روده کمک می کند.
ریواس خاصیت مسهلی، ضد التهابی و متعادل کننده ی عملکرد روده ها (درمان یبوست و اسهال) را داشته و در درمان یرقان، خونریزی معدی- روده ای، اختلال قاعدگی، ورم ملتحمه ی چشم، جراحات ناشی از ضربات و صدمات جسمانی، زخم های چرکی سطحی و سوختگی های حاصل از حرارت کاربرد دارد.
افرادی که موی آن ها قهوه ای کم رنگ است، با استفاده از ریشه ی این گیاه می توانند به رنگ موی طلایی دست یابند. برگ های ریواس را می توان به عنوان حشره کش موثر برای دفع حشرات به کار برد.
ریواس با طعم منحصر به فرد خود، در بیشتر پس غذاها (دسرها ) و شیرینی ها استفاده می شود. تا پیش از سده ی ۱۸ کاربردی در پخت غذا نداشت.
گیاه یاد شده تا یکی دو روز در یخچال قابل نگهداری است. برای نگهداری طولانی تر ریواس، پس از بریدن ساقه ها، آن را منجمد می کنند. اگر ساقه های ریواس به طور خام مصرف شود، به شدت ترش خواهد بود. به طور معمول آن را با شکر یا عسل می پزند و یا در کیک ها مورد استفاده واقع می شود.
همچنین به تنهایی یا همراه یا توت فرنگی در تهیه ی ژله و مرباها به کار می رود. چاشنی هایی که با ریواس مصرف می شوند، عبارتند ازلیمو ، دارچین و زنجبیل.

hi dr!
     
#75 | Posted: 13 Jul 2011 13:48
کاسنی قلب ، کبد و کلیه را فعال می کند

گیاه کاسنی بیماری های کبدی را برطرف و فعالیت قلب و کلیه را تقویت می کند و از ابتلا ء به قولنج جلوگیری می نماید و مسکن تب های طولانی مدت است.

کاسنی ‘گیاهی پایا، علفی به ارتفاع ۵/۰ تا۵/۱ متر است. ریشه ای قوی و دراز به رنگ قهوه ای دارد. برگهای آن متناوب و پوشیده از تارهای فراوان در اطراف و گلبرگهای میانی است که قسمت مورد استفاده کاسنی، برگ، ریشه و دانه آن است.
عرق کاسنی خنک است و گرمای کبد را رفع می کند. برگ های کاسنی دارای املاح پتاس و ویتامین C است که پتاس موجود در آن باعث تصفیه خون، تقویت معده شده و ویتامین C آن باعث حفظ جوانی و شادابی پوست را در پی دارد.
این گیاه در پزشکی اهمیت بسیاری داشته است به طوری که ابن سینا در مورد گیاه کاسنی و خواص آن رساله ای نوشته است.
دانشمندان علم گیاه شناسی برای این گیاه خواص و آثار زیادی را برشمرده اندکه برخی از آنها بدین شرح است :
-کاسنی باز کننده و حمل کننده ماده بیماری کبد است.
ـ کاسنی مسکن عطش و حرارت درونی است.
- کاسنی در درمان التهابات معده و پاک کردن مجاری ادراری، مؤثر است.
ـ اگر آب پخته کاسنی را با سکنجبین میل کنید بهترین داروی تب های طولانی و مداوم است.
ـ مالیدن آب کاسنی به محل های خارش بدن بسیار مفید است.
- غرغره آب کاسنی با فلوس برای درد گلو، ورم و سوزش گلو مفید است. فرمول مذکور برای درمان ورم حلق (لارنژیت) و تورم مفصلی نافع است.
ـ مصرف تخم کاسنی، کمی با حالت تهوع همراه است که باید در آن سکنجبین اضافه کنید.
ـ ریشه کاسنی در باز کردن و روان شدن اخلاط بسیار مؤثر است.
ـ ریشه کاسنی، مجاری گوارشی را پاک می کند و بهترین تصفیه کننده خون است. ریشه کاسنی در از بین بردن ورم احشا خیلی مؤثر است.
ـ ریشه کاسنی بهترین دارو برای آب آوردن شکم است و در نفخ و تحلیل مواد بسیار نافع است. ریشه کاسنی برای تقویت معده، زیاد کردن ادرار و رفع درد مفاصل و ضد یرقان مفید است.
ـ عرق کاسنی که از گیاه تازه کاسنی گرفته شده باشد برای خنکی به کار می رود.
ـ برگ های کاسنی دارای املاح پتاس است و جوشانده آن برای تصفیه خون، تقویت معده و اعضا به کار می رود.
کاسنی انواع مختلف دارد که ریشه و برگ های آن در پزشکی، در بهبود تب ها، یرقان (زردی) و انسداد مجاری صفراوی مفید است.
ـ تمام قسمت های کاسنی مخصوصاً ریشه و برگ آن، محرک صفراست و به عمل هضم کمک می کند و اثر آن در نارسایی های کبدی، قولنج های کبدی و ناراحتی های صفراوی بارز است.
کاسنی در ازدیاد نطفه و زیبایی چهره کودک تازه متولد مفید است.
کاسنی انسان را از ابتلا به قولنج نگه می دارد.
ـ کاسنی، توان و نیروهای بدنی را تجدید می کند. کاسنی در ضعف اعصاب، ضعف چشم و فشار خون مفید است.
کاسنی، قلب، کلیه، کبد را فعال و با نشاط می گرداند. کاسنی رحم را به وظیفه طبیعی خود وا می دارد.
ـ برگ کاسنی، دارای مقداری ویتامین«ث»‌است و لذا در حفظ جوانی مؤثر است. برگ کاسنی، ریشه گیاه کاسنی بهترین تصفیه کننده خون، عرق آن خنک کننده بدن و برگ آن محرک صفرا و مقوی اعصاب است.
کاسنی گیاهی پایا و علفی است که ریشه ای قوی و دراز به رنگ قهوه ای دارد و تمام قسمت های این گیاه از جمله برگ و ریشه و دانه آن استفاده دارویی دارد مخصوصاٌ ریشه و برگ آن محرک صفرا است و به هضم غذا کمک می کند.
همچنین التهابات معده را رفع کرده و استفاده از آب کاسنی بر روی محل های خارش بدن سودمند است.
ریشه کاسنی باعث باز و روان شدن خلط شده و مجاری گوارشی را پاک می کند. بهترین تصفیه کننده بوده و در از بین بردن ورم احشا نیز مؤثر است.
ریشه کاسنی بهترین دارو برای درمان نفخ است و برای تقویت معده، زیاد کردن ادرار و رفع درد مفاصل و ضد یرقان مفید است.
کاسنی، توان و نیروهای بدنی را تجدید کرده و در تقویت اعصاب، ضعف چشم و فشار خون مفید است. همچنین باعث حفظ حالت طبیعی رحم و منظم کردن فعالیت های آن می شود.

hi dr!
     
#76 | Posted: 13 Jul 2011 13:48
مصرف میخک مانع ابتلا به سرطان می شود

میخک از دو هزار سال پیش به عنوان ادویه به کار می رفته و دارای خواص زیادی از جمله درمان کننده سرطان است و حتی از ابتلا به سرطان نیز جلوگیری می کند.


میخک گیاه بومی جزایر اندونزی و اقیانوسیه است و به علت زیبایی خاصی که دارد امروز در بیشتر نقاط دنیا به عنوان گیاه زینتی پرورش داده می شود . البته در مناطق سردسیر این گیاه در گلخانه و گرمخانه نگه داری می شود .
در قدیم میخک ادویه ای گران قیمت بود که تنها پادشاهان و ثروتمندان می توانستند از آن استفاده کنند.
میخک گیاهی است کوچک و مخروطی شکل که برگ های آن هیچ وقت زرد نمی شود ودر تمام طول سال سبز است ، ارتفاع این گیاه تا ۱۰ متر می رسد . برگهای آن نوک تیز ، بیضوی و دم برگ های آن قرمز رنگ است .
گل های میخک کوچک و مجتمع به صورت خوشه هایی شامل ۱۰ تا ۲۵ گل است.
وجه تسمیه این گیاه یه این دلیل است که غنچه های خشک شده آن که کوچک و به طول یک سانتی متر است به شکل میخ کوچک است.
*** ترکیبات شیمیایی
غنچه های گیاه میخک پس از باز شدن یعنی قبل از این که رنگ خاکستری و ارغوانی آن تبدیل به قرمز شود، باید چیده و خشک شوند، میخک که به عنوان ادویه و دارو به کار می رود ، پودر این غنچه ها است.
میخک دارای ۱۶ درصد و ساقه های درخت در حدود ۵ درصد و برگ های آن دارای ۲ درصد اسانس روغنی است که از تقطیر این قسمت ها به دست می آید .
اسانس میخک دارای بویی قوی و طعمی سوزاننده است و این اسانس سفید رنگ است و اگر در مجاورت هوا قرار گیرد رنگ آن تیره و غلیظ می شود .
اسانس میخک دارای اوژنول ،‌کاربو فیلین ، الکل بنزیلیک ، بنزوات دو متیل ، فورفوول و اتیلن است .
اوژنول که ماده اصلی میخک است آرام کننده و ضد عفونی کننده است و از آن در دندانپزشکی برای آرام کردن درد دندان استفاده می شود .
*** خواص دارویی
میخک یعنی خشک شده غنچه گیا

ه میخک از دو هزار سال پیش به عنوان ادویه به کار می رفته است . میخک از نظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است و دارای خواص بسیاری است.
برای رفع دندان درد و گوش درد یک قطره از اسانس میخک و یا روغن آن را روی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید. میخک تقویت کننده مغز است و کسانی که حافظه ضعیف دارند باید از دم کرده میخک استفاده کنند.
این گیاه برای رفع سردرد مفید است ، ضعف اعصاب را درمان می کند و برای رفع تنگی نفس موثر است و علاوه براین ‌کسانی که مبتلا به بیماری وسواس هستند برای درمان آن باید میخک بخورند .
مقوی معده و جهاز هاضمه است ، کبد و کلیه را تقویت می کند ، سکسکه را برطرف می کند.
کسانی که قطره قطره ادرار می کنند برای درمان آن باید چای میخک بنوشند ،
میخک اشتها آور است ، بدن را تقویت می کند ، برای ترمیم قرنیه چشم و برطرف کردن لکه در چشم ، می توان چند قطره از محلول آبی میخک در چشم چکاند .
میخک تب بر و برای گردش خون و قلب مفید است، همچنین برای درمان کمردرد، چای میخک و یا دو قطره اسانس میخک را با آب گرم و یا چایی مخلوط کنید و بنوشید .
نوشیدن یک فنجان چای میخک بعد از غذا گاز و درد معده را از بین می برد و استفاده از میخک ، گرفتگی عضله را از بین می برد.
*** طرز استفاده :
برای تهیه چایی یا دم کرده میخک مقدر ۱۰ گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلوط و به مدت ۵ دقیقه دم کنید.
*** مضرات :
همان طور که گفته شد ، میخک بسیار گرم است و بنابراین برای گرم مزاجان مناسب نیست و ممکن است باعث ناراحتی کلیه و روده ها شود .این گونه افراد باید میخک را با صمغ عربی مخلوط کنند و سپس بخورند .

hi dr!
     
#77 | Posted: 13 Jul 2011 13:51
توت فرنگی عملکرد مغز را بهبود میبخشد

یک فوق تخصص تغذیه درباره خواص میوه توت فرنگی گفت: توت فرنگی منبع غنی از فیبر، ویتامینC، پتاسیم و آنتی اکسیدان‌ها است.

دکتر کیومرث دانشور در گفت وگو با ایسنا ، در ادامه اظهار داشت: از این میوه می‌توان در جهت افزایش سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در مجموع ارتقاء سلامتی بدن بهره گرفت.

دکتر دانشور افزود: این میوه همچنین دارای املاح کلسیم، آهن و فسفر است، به ویژه فسفر موجود در این میوه عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. دانشجویان و افرادی که تمرینات فکری می‌کنند، بهتر است حتما توت فرنگی میل کنند چرا که خوردن این میوه باعث تامین فسفر مورد نیاز مغزشان می‌شود.

وی در پایان گفت: نکته مهمی که در مورد توت فرنگی باید در نظر داشت این است که این میوه به راحتی آلوده می‌شود، لذا در زمان شستن باید دقت کافی اعمال شود.

=============================================

روغن کنجد نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به سرطان دارد

کارشناس تغذیه دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه «روغن کنجد خواص درمانی قابل توجهی داشته و غنی از موادی است که از سرطان جلوگیری می‌کند»، گفت:«دریافت بیشتر از نیاز این روغن منجر به ذخیره چربی در بدن شده و امکان ابتلا به بسیاری از بیماری ها را افزایش می‌دهد.»

فرزانه صادقی قطب آبادی در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت:«روغن‌ها و چربی‌ها به عنوان ماده مغذی تامین کننده انر‍ژی هستند و هرگرم چربی یا روغن حدود ۹ کیلو کالری انرژی تولید می‌کند. چربی‌ها در مقایسه با دیگر درشت مغذی‌ها (کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها) دارای انرژی بیشتری بوده ( حدود دو برابر ) و به عنوان یک منبع مهم تامین انرژی روزانه محسوب می‌شوند و نقش حیاتی در غشای سلولی ایفا می‌کنند.»

وی افزود:«انواع روغن های خوراکی مایع برای پخت غذا عبارتند از روغن‌های زیتون، کنجد، کلزا، ذرت، آفتابگردان و سویا، که روغن زیتون و کنجد از لحاظ کیفی و کمی برای پخت و پز مناسب است.»

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد:« از نظر طب قدیم ایران، کنجد گرم و بسیار مغذی است و معمولا در ایران کنجد به صورت دانه، بیشتر مصرف دارد که روی غذا یا به صورت دسر کاربرد داشته و طعم مطبوع و خوشمزه به بیشتر غذاها و شیرینی های ایرانی می‌بخشد.کنجد منبع غذایی بسیار با ارزشی است که حاوی بسیاری از املاح از جمله منگنز، مس، کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر و روی است و ویتامین‌های آن عمدتا ویتامین B1 و ویتامینE است، فیبرهای غذایی موجود در آن نیز منبع ارزشمندی برای سیستم گوارشی بدن به شمار می‌رود.»

وی تاکید کرد:«روغن کنجد به سبب طعم خوب دانه آن برای بسیاری از مردم پسندیده است، همچنین خواص درمانی قابل توجهی داشته و غنی از موادی است که از سرطان جلوگیری می‌کند،۸۰ درصد از اسیدهای چرب آن اسیدهای چرب اشباع نشده اسید اولئیک و لینولئیک بوده که تقریبا به مقدار مساوی است و مقداری اسیدهای چرب اشباع شده نیز دارد ( مانند اسید پالمتیک و اسید آراشیدیک ).دارا بودن همین اسیدهای چرب اشباع نشده به همرا املاح موجود در آن باعث می‌شود کلسترول خون را کاهش دهد.»

فرزانه صادقی قطب آبادی یادآور شد:« وجود مواد ضداکسیداسیونی طبیعی در روغن کنجد سبب پایداری زیاد این روغن در مقابل فساد ناشی از اکسیداسیون می‌شود. علاوه بر اینکه روغن مناسبی برای پخت و پز است به عنوان روغن سالاد طبیعی نیز کاربرد دارد. ضمن اینکه روغن کنجد برای افراد مبتلا به فشارخون و کلسترول بالا نیز یک روغن مجاز به حساب می‌آید.»

وی یادآور شد:« یکی از مزیت های روغن کنجد این است که می توان برای سرخ کردن سطحی (کوتاه مدت و با شعله کم) از آن استفاده نمود زیرا حرارت دادن زیاد باعث می‌شود، روغن کنجد خواص خود را از دست دهد.نکته مهم در مصرف روغن کنجد این است که نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد زیرا از نظر تولید انرژی در بدن هر گرم از روغن معادل هم هستند و دریافت بیشتر از نیاز منجر به ذخیره چربی در بدن و امکان ابتلا به بسیاری از بیماری ها را افزایش می‌دهد.»

این کارشناس تغذیه گفت:«طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت روغن و چربی می‌تواند حداقل ۱۵درصد و حداکثر ۳۰ درصد از نیاز انرژی روزانه هر فرد را تامین کند،همچنین اسیدهای چرب اشباع حداقل ۷ درصد و حداکثر ۱۰ درصد از نیاز انرژی روزانه، اسیدهای چرب تک غیر اشباعی (MUFA) کمتر از ۱۵-۲۰درصد از انرژی روزانه و اسیدهای چرب چند غیر اشباعی PUFA)) 6-11 درصد از انرژی روزانه ، اسیدهای چرب ترانس حداکثر ۲ درصد از کل انرژی دریافتی رژیم غذایی روزانه را تامین کنند.»

وی ادمه داد:« به عنوان مثال اگر میزان متوسط کالری دریافتی روزانه ۲۳۶۰ کالری باشد حداکثر ۳۰ درصد آن یعنی حدود ۷۸ گرم چربی و روغن بصورت مرئی و نامرئی می‌تواند روزانه مورد مصرف قرار گیرد. بخشی از این چربی بصورت روغن مایع و جامد و بخشی از آن بصورت چربی همراه مواد غذایی مثل گوشت، شیر، تخم‌مرغ، بستنی و غیره به بدن می‌رسد.»

فرزانه صادقی قطب آبادی خاطر نشان کرد:« از جمله نکات بهداشتی که باید در نگهداری و مصرف کلیه روغن‌ها و به ویژه روغن کنجد رعایت شود این است که آنها را دور از رطوبت و نورمستقیم خورشید نگهداری کرده و در جای خنک قرارداد، همچنین بایستی در ظرف درب بسته نگهداری شود و پس از هر بار مصرف درب ظرف محکم بسته شود.روغن مصرفی باید در ظروفی با درب محکم و سالم و به دور از گرمای اجاق گاز نگهداری شود وهرگز نباید قاشق آغشته به رطوبت و موادغذایی را داخل ظرف روغن فرو برد و یا اینکه روغنی که یکبار مصرف شده است را مجددا به ظرف روغن برگرداند.تنها مورد منع مصرف روغن کنجد در برخی از افراد است که با مصرف آن دچار حساسیت می شوند.»

hi dr!
     
#78 | Posted: 14 Jul 2011 05:04
تغذیه با شیر مادر باعث کاهش ابتلا به سرطان خون و دیابت در کودکان می شود

رییس انجمن گوارش کودکان گفت: برخی از بیماری ها مانند سرطان خون، دیابت و سلیاک از سنین ۸ ۷ سالگی در کودکان دیده می شود. کودکانی که در دو سال اول زندگی از شیرمادر تغذیه کرده اند نسبت به کودکانی که با شیرخشک تغذیه می شوند کمتر به این بیماری ها مبتلا می شود.

دکتر غلامرضا خاتمی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: مواد زیادی در شیر مادر وجود دارد که باعث مصونیت بدن کودک در برابر میکروبها می شود. علاوه بر آن، مواد موجود در شیر مادر باعث می شود که توانایی مغزی این کودکان چند برابر بیشتر از کودکان شیرخشک خوار باشد.

وی درباره تاثیر مصرف غذاهای فوری بر سلامت مادر و شیرخوار اظهار کرد: استفاده از غذاهای فوری تاثیر منفی می گذارد چرا که این غذاها چربی زیادی دارند و تداوم مصرف آن ها باعث ابتلا به چاقی می شود علاوه بر آن مواد افزودنی موجود درغذاهای فوری، ابتلای مادر به عوارض گوارشی را در پی دارد.

رئیس انجمن گوارش کودکان در ادامه افزود: مصرف غذاهای فوری از سوی مادر بر سلامت شیرخوار تاثیر منفی نمی گذارد. این غذاها چنانچه همراه با نوشابه مصرف شوند بر سلامت مادر تاثیر منفی بیشتری می گذارد چون نوشابه باعث ابتلا به پوکی استخوان و کافئین موجود در آن موجب ابتلای فرد به بیماریهای معده می شود.

وی درباره علت مدفوع خونی کودکان گفت: این عارضه دلایل زیادی دارد. شایع ترین علت آن در کودکان زیر یک سال، آلرژی به پروتئین شیر پاستوریزه است. مادران برای افزایش میزان شیر خود و بهبود تغذیه خود شیر پاستوریزه می خورند. پروتئین این نوع شیر از طریق شیر مادر به معده کودک منتقل می شود اما ممکن است کودک به پروتئین شیر پاستوریزه حساسیت داشته باشد.

خاتمی در پایان درباره علل مدفوع خونی کودکان بالای یک سال گفت: این عارضه دلایل متعددی می تواند داشته باشد که زخم معده و پولیپ روده از جمله آنها هستند. اسهال خونی، انگل و پیچیدگی روده نیز از علل دیگر مدفوع خونی کودکان بالای یک سال است.

hi dr!
     
#79 | Posted: 14 Jul 2011 05:05
مصرف قرص های جلوگیری از بارداری موجب نازایی نمی شود

یک متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه قرص های جلوگیری از بارداری، بارداری را به تعویق نمی اندازد، گفت: تنظیم عملکرد تخمدان و اختلالات هورمونی از مزایای استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری است.

یک متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه قرص های جلوگیری از بارداری، بارداری را به تعویق نمی اندازد، گفت: تنظیم عملکرد تخمدان و اختلالات هورمونی از مزایای استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری است.

دکتر لیلا اصغری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران افزود: قرص های جلوگیری از بارداری در سنین باروری، که معمولا از سن ۱۴تا ۵۰ سالگی است، مصرف می شود. همچنین این قرص ها کاربردهای دیگری از جمله تنظیم عملکرد تخمدان و اختلالات هورمونی دارد.

وی در ادامه گفت: مصرف طولانی مدت قرص های جلوگیری از بارداری برای افراد هیچ ضرری ندارد، در صورتی که در گذشته اعتقاد داشتند که مصرف بیش از حد آن موجب تنبلی تخمدان ها و نازایی می شود.

دکتر اصغری اظهار داشت: مصرف این قرص ها می تواند برای بعضی از افراد خطرناک باشد که این خطر، افراد مسن را که دچار چربی خون بالا و اختلالات کارکرد کبدی و خون ریزی های نامعلوم هستند و کسانی که سابقه سرطان رحم و دهانه ی رحم و سرطان پستان دارند، شامل می شود.

وی با اشاره به اینکه در گذشته انسانها نسبت به این قرص ها باور غلطی داشتند، گفت: در گذشته افراد بر این باور بوده اند، که کسانی که دچار دیابت هستند از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده نکنند، همچنین اعتقاد داشتند که این نوع از قرص ها برای افراد بالای ۴۵ سال تجویز نشود، که امروزه این باور تغییر پیدا کرده و این افراد به راحتی می توانند از این قرص ها استفاده کنند.

وی افزود: در گذشته عوارض و محدودیت داروها بیشتر از امروز بود که خوشبختانه امروز به علت تکنیکی و پیشرفته شدن داروها این عوارض و محدودیت ها کمتر شده است.

دکتر اصغری در توضیح اینکه آیا افزایش اشتها، افسردگی و خلق پایین جزو عوارض قرص های ضد بارداری محسوب می شود، گفت: در حال حاضر در رابطه با این موضوع اختلاف نظر وجود دارد، همچنین برخی از کارخانه های سازنده داروها ادعا می کنند که این عوارض بسیار نادر است، در صورتی که در خانم های با نژاد ایرانی اختلالات خلقی و افسردگی از عوارض این قرص ها گزارش شده است.

وی تصریح کرد: قرص های جلوگیری از بارداری فواید دیگری هم دارد، که شامل جلوگیری از تخمک گذاری و بارداری، تنظیم اختلالات هورمونی و همچنین جلوگیری از ابتلا به بعضی سرطان ها از جمله سرطان رحم است.

hi dr!
     
#80 | Posted: 14 Jul 2011 05:05
استعمال سیگار، قدرت باروری تخمک ها را کاهش می دهد

استعمال سیگار در زنان باردار تاثیر نامطلوبی بر جنین دارد و موجب بروز اختلال رشد جنین می شود.

دکتر عبدالمجید باور درگفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه خوزستان، اظهار کرد: استعمال سیگار در دوران بارداری توسط مادر باردار و یا یکی از اطرافیان او اثرات منفی بر سلامت جنین دارد و به همین دلیل زنان باردار نباید در معرض دود سیگار قرار گیرند.

وی افزود: نیکوتین موجود در دود سیگار، عملکرد جفت را مختل می کند و به این ترتیب رشد جنین با مشکل مواجه می شود. نیکوتین سیگار می تواند موجب سقط جنین شود.

باور تصریح کرد: بیشترین تاثیر سوء مصرف سیگار بر روی جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری است زیرا در این زمان اندام های جنین به تدریج تشکیل می شوند و در صورت استعمال سیگار، رشد اندام ها مختل و جنین با عقب ماندگی مواجه می شود.

این متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: استعمال سیگار حتی پیش از بارداری هم مضر است و بر تخمک ها تاثیر منفی دارد و قدرت باروری آن ها را کاهش دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تاکید کرد: استعمال سیگار موجب می شود تا هنگام زایمان جنین با استرس مواجه شود و با آغاز درد زایمان، ضربان قلب جنین کاهش یابد و نتواند انقباضات رحم را تحمل کند به این ترتیب زایمان با مشکل مواجه شده و نوزاد باید به روش سزارین متولد شود.

باور گفت: استعمال سیگار توسط اطرافیان مادر باردار هم اثراتی سوئی بر جنین دارد و تنفس دود ناشی از سیگار اطرافیان نیز بسیار خطرناک است.

دود قلیان نیز برای جنین بسیار مضر است و به دلیل این که پیش از استعمال با بخار آب مخلوط می شود، بسیار خطرناک تر از دود سیگار است.

hi dr!
     
صفحه  صفحه 8 از 60:  « پیشین  1  ...  7  8  9  ...  59  60  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره دو) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites