تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 12 از 57:  « پیشین  1  ...  11  12  13  ...  56  57  پسین »  
#111 | Posted: 20 Jul 2011 04:32
نگرانی های مربوط به گوشت مرغ

مقاومت بدن نسبت به دارو:

آمار نشان می دهد که موارد یک نوع باکتری مقاوم به دارو (به نام کامپیلوباکتر) در حال افزایش می باشد و یک تحقیق انجام شده در fda (اداره غذا و دارو) ثابت کرده که استفاده از آنتی بیوتیک ها در فرآورده های مرغی، یکی از دلایل مهم این امر است.

مرکز دامپزشکی fda استفاده از این آنتی بیوتیک ها را برای ماکیان (مرغ، بوقلمون و …) قدغن کرده است، زیرا شواهد نشان می دهد که مردم در اثر این باکتری های مقاوم به دارو، بیمار می شوند. این آنتی بیوتیک ها، فلوئوروکینولون (fluoroquinolon) نام دارند.

برخی فلوئوروکینولون ها برای درمان حیوانات به فروش می رسند، اما بیشتر برای درمان انسان هایی که دچار مسمومیت غذایی ناشی از کامپیلوباکتر شده اند استفاده می شود.

کامپیلوباکتر یک نوع باکتری است که بیشتر در مرغ یافت می شود.

بر طبق داده های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، استفاده ی انسان ها از فلوئوروکینولون ها از دهه ۱۹۸۰ شروع شد، اما مقاومت نسبت به آن ها از زمانی آغاز گردید (در میانه های دهه ۱۹۹۰) که دامپزشکان به استفاده از این داروها روی آوردند.

با این توضیحات اگر گوشت مرغ می خورید بیشتر سعی کنید از مرغ های ارگانیک (مرغ هایی که به طور طبیعی پرورش داده شده اند)، استفاده نمایید، البته نه فقط به این دلیل، بلکه به دلایلی همچون تازه بودن، سالم بودن، فاقد هورمون های مختلف بودن و … .حملات قلبی:گوشت ها به طور قابل ملاحظه ای خطر حملات قلبی را افزایش می دهند.

یک مطالعه نشان داد مصرف مکرر و مداوم گوشت قرمز به طور قابل ملاحظه ای خطر “سندرم حاد کرونری” را افزایش می دهد. “سندرم حاد کرونری” اختلالی است که در آن احتمال آنژین ناپایدار، انفارکتوس میوکارد و آترواسکلروز و در نتیجه حملات قلبی افزایش می یابد.در این مطالعه که شامل ۸۴۸ بیمار و ۱۰۷۸ فرد سالم هم جنس و هم سن بود، مصرف بیش از ۸ واحد گوشت قرمز در ماه، با افزایش ۲۵ درصدی خطر حملات قلبی یعنی سکته و مرگ ناگهانی همراه بود و مصرف گوشت سفید به میزان بیش از ۱۲ بار در ماه حملات قلبی را به میزان ۱۸ درصد افزایش داد.

تحقیق نشان داد که افراد با خوردن ۸ بار یا بیشتر گوشت قرمز، و یا ۱۲ بار یا بیشتر گوشت سفید در هر ماه در مقایسه با مصرف گوشت کمتر (کمتر از ۴ واحد گوشت قرمز و کمتر از ۸ واحد گوشت سفید در ماه) به ترتیب ۹/۴ درصد و ۷/۳ درصد، بیشتر در معرض حملات قلبی هستند.

بنابراین مصرف گوشت قرمز را به یک بار در هفته و گوشت سفید را به دو بار در هفته محدود نمایید. برای تامین پروتئین مورد نیاز بدنتان بیشتر از غذاهایی مانند ماهی، تخم مرغ ، غلات و حبوبات استفاده نمایید. گوشت مرغ و پورین ها:گوشت مرغ حاوی موادی طبیعی به نام پورین (یک نوع اسید آمینه) می باشد.

پورین ها به طور معمول در گیاهان، حیوانات و انسان ها یافت می شوند. در برخی افراد که دارای مشکلات وابسته به پورین هستند(مانند بیماران مبتلا به نقرس)، دریافت زیاد این مواد می تواند خطراتی را برای سلامتی شان به وجود آورد.

از آنجایی که پورین ها می توانند به اسید اوریک تبدیل شوند، تجمع زیاد پورین ها در بدن می تواند منجر به تجمع زیاد اسید اوریک شود.

بیماری هایی مانند نقرس و سنگ های کلیوی اسید اوریکی، دو نمونه از مشکلات وابسته به اسید اوریک می باشند. به همین دلیل این افراد باید خوردن غذاهای حاوی پورین را محدود نمایند.

مریم مرادیان نیری
تبیان

hi dr!
     
#112 | Posted: 20 Jul 2011 04:32
مصرف شیر ، عمر انسان را زیاد می کند

افزایش طول عمر با مصرف شیر
گروهی از دانشمندان انگلیسی با انجام تحقیقی به این نتیجه رسیدند که مصرف شیر ، عمر انسان را زیاد می کند.
گروهی از محققان دانشگاههای کاردیف ،بریستول و ریدینگ با انجام تحقیقی به این نتیجه رسیدند که مصرف منظم شیر ، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
این دانشمندان در حالی این خبر را اعلام می کنند که از شیر همیشه و به طور قطع به عنوان غذایی که برای سلامتی بدن مفید باشد نام برده نشده است. شیر با توجه به چربی ، شکر و هورمون هایی که درخود دارد زیاد غذای مقبولی نبوده است . همچنانکه نتایج تحقیقات قبلی نشان داده بود شیر غذایی است که خبر ابتلا به سرطان و دیابت را افزایش می دهد.

با این حال ، نتایج تحقیقی که گروه پروفسور الوود از دانشگاه کاردیف انجام داده است نشان می دهد که مزایای مصرف شیر به مراتب از معایب ان بیشتر است.
محققان در این نتیجه گیری، نتایج ۳۲۴ مطالعه را که درباره نقش شیر به عنوان عاملی در تشدید بیماری های مزمن قلبی ، دیابت و خطر مرگ انجام گرفته است جمع اوری کرده اند.
گروه پروفسور گیونس از دانشگاه ریدینگ نیز بر اهمیت مصرف شیر تاکید می کند و می گوید: مصرف این ماده غذایی برای استخوان ها و به طور کلی برای سلامت بدن مفید است و مصرف روزانه ان خطر مرگ و میر زود هنگام را زمانی که انسان به یک بیماری مزمن مبتلا است کاهش می دهد.
این گروه می افزاید با در نظر گرفتن نرخ مر گ و میر ناشی از بیماری های قلبی ، حملات قلبی و سرطان می توان به این نتیجه رسید که مصرف شیر برعکس خطر مرگ و میر ناشی از این نوع بیماری ها را کاهش می دهد.

hi dr!
     
#113 | Posted: 20 Jul 2011 04:33
گرچه سوسیس، یک خوراکی دلچسب است اما بسیار مضر می باشد

سوسیس جزو خوردنی های دلچسب در سراسر دنیاست، اما آیا تاکنون به این نکته توجه کرده اید که مصرف سوسیس با چه مضراتی همراه است و یا اینکه چرا قیمت سوسیس از بسیاری خوراکی ها ارزان تر است؟
یکی از پزشکان انگلیسی پس از ملاقلات و صحبت با قصابان و متخصصان تغذیه به نتایج زیر رسیده است: معمولا سوسیس های گوشتی باید حداقل دارای ۴۲ درصد گوشت باشند اما در واقع این حداقل، ۳۲ درصد است البته در قالب بسته بندی هایی با برچسب سوسیس های معمولی.
هر ساله حدود ۱۰۰ هزار تن سوسیس در رستوران ها و فست فودها استفاده می شود. مکان هایی که شخص نمی تواند اتیکت و یا برچسب روی جلد سوسیس را بخواند.
تحقیقات نشان داده اند که متوسط مصرف سوسیس در مدارس شامل ۲۵ درصد چربی و یک گرم نمک است و در واقع چربی آن بیشتر از یک دونات و یا نان شیرینی و نمک آن نیز بیشتر از یک لیوان آب شور است.
فرآورده های حیوانی، مخصوصا گوشت قرمز دارای چربی اشباع شده هستند.
تحقیقات پزشکی نشان داده است که چربی اشباع شده، شریان ها و رگ های بدن را به صورت لایه ای می پوشاند. به مرور این لایه بیشتر می شود و چربی بیشتری در اطراف رگ ها انباشته می شود که این امر می تواند منجر به انسداد رگ ها و در نتیجه حملات قلبی و یا نارسایی قلب شود.
نمک، فشار خون را بالا می برد و فشار خون بالا نیز عملکرد قلب را تحت تاثیر قرار می دهد.
محققان دو رژیم غذایی سالم و ناسالم را طی یکسال با هم مقایسه کردند. در رژیم غذایی ناسالم تنها ۱۰ روز طول می کشید تا نشانه های افزایش سطح کسترول خون آشکار شود.
مشخص است که مصرف مقدار کمی سوسیس صدمه زیادی به بدن نمی رساند، اما همانطور که گفته شد مصرف زیاد این ماده غذایی به دلیل وجود نمک، چربی اشباع شده و همچنین گاهی عدم رعایت بهداشت در ساخت آن، می تواند با سرعت نسبتا زیادی به سلامت انسان آسیب جدی وارد کند.

hi dr!
     
#114 | Posted: 20 Jul 2011 04:36
روی ساندویچ سس نریزید

مدیر موسسه تغذیه ،سلامت و توسعه گفت: یکی از معضلات شهرنشینی، مصرف غذاهای آماده غیر خانگی در ساندویج فروشی ها و رستوران ها است که به علل مختلف سلامت انسان را به خطر می اندازد.
دکتر ربابه شیخ الاسلام در گفتگو با سلامتیران افزود: بهتر است روی سالاد یا داخل ساندویچ ها و پیتزا از سس مایونز، کچاپ استفاده نشود و از سرکه یا آب لیمو و روغن زیتون برای طعم دار کردن سالاد استفاده کنید.

وی ادامه داد: غذاهای سرخ شده مانند سیب زمینی سرخ کرده و همبرگر، مرغ سوخاری دارای مقدار بیسار زیادی روغن هستند و مصرف مکرر آنها موجب افزایش دریافت کالری و مستعد شدن برای اضافه وزن و چاقی می شود.

این اپیدمیولوژیست تغذیه تاکید کرد: یک وعده غذای آماده به طور متوسط معادل ۱۰۰۰ کیلوکالری انرژی تولید می کند و بیشتر نیمی از کالری مورد نیاز روزانه را دارا است.

دکتر شیخ الاسلام تصریح کرد: به افراد توصیه می شود مقدار و دفعات مصرف این نوع غذاها را کاهش دهند و در صورت مصرف غذاهای سرخ شده حتما از سبزی ها نیز در کنار آنها استفاده کنند. در عین حال، به جای مواد سرخ شده از نوع تنوری یا گریل شده آنها استفاده کنند.

وی در ادامه توضیح داد: نوشابه های گازدار نیز علاوه بر ایجاد سیری کاذب و اختلال در هضم غذا، حاوی قند فراوان هستند و مصرف یک وعده نوشابه، مقدار زیادی کالری بدون تأمین مواد مغذی ضروری به بدن وارد می کند اما آب، دوغ کم نمک بدون گاز و نوشیدنی های کم شیرین و کم کالری سالمترین نوشیدنی ها هستند.

مدیر موسسه تغذیه ،سلامت و توسعه توصیه کرد: برای کاهش حجم غذای خود در رستوران های خارج از منازل یا ساندویچ فروشی ها از تهیه کننده یا فروشنده غذا بخواهند غذا را با اندازه کوچکتری تهیه و یا محتویات داخل ساندویچ را کم کنند.

hi dr!
     
#115 | Posted: 20 Jul 2011 04:39
رژیم دلخواه جدیدترین و کارآمدترین نوع رژیم غذایی

رژیم دلخواه چیست؟یکی از مهمترین مشکلات دهه های اخیر جوامع بشری ، مسأله چاقی است . حرکت جوامع به سمت زندگی ماشینی از یک سو و افزایش مصرف مواد قندی و چرب ، غذاهای آماده و سریع (fast food ) از سوی دیگر ، باعث شده که چاقی در صدر مشکلات جوامع قرار گیرد .
افرادی که اضافه وزن دارند می دانند که راه حل مشکلشان ، رعایت رژیم غذایی و افزایش تحرک بدنی است . با این حال به دلیل وجود یکسری موانع ، رعایت رژیم غذایی کاری مشکل و شاید دور از دسترس به نظر برسد .«رژیم دلخواه»با تلفیق توانایی پزشک و تجزیه و تحلیل کامپیوتر این موانع را از پیش رو برداشته است :
۱) یکی از این موانع، نا همخوانی غذاهای موجود در رژیم غذایی با غذای خانواده است . تهیه دو نوع غذا برای یک وعده برای خانم خانه کار مشکلی می باشد و از طرف دیگر قرار گرفتن فرد رژیم گیرنده بر سر سفره ای که غذاهای رنگین افراد دیگر خانواده در آن قرار دارد، اراده او را جهت حفظ رژیم غذایی تحت تاثیر قرار می دهد .خوشبختانه در یک «رژیم دلخواه »این امکان وجود دارد که برنامه غذایی فرد،متناسب با غذای طبخ شده معمول خانواده طراحی شود و فقط میزان مصرف این غذا ها در « رژیم دلخواه » مشخص گردد .
با این روش اگر دو فرد یا بیشتر در یک خانواده همزمان تصمیم به رعایت رژیم غذایی بگیرند، در « رژیم دلخواه » می توانند دو رژیم کاملاً مشابه با میزان متفاوت از مواد غذایی داشته باشند .بررسی ها نشان می دهد که رژیم هایی که بیشتر از یک نفر در خانواده آن را رعایت می کنند موفق تر از رژیم های یک نفره هستند .
۲) بسیاری از افراد یک یا دو وعدۀ غذایی را در محل کار مثلاً اداره یا دانشگاه صرف می کنند که در این حالت برنامه هفتگی مشخصی برای ناهار یا شام وجود دارد که با برنامه رژیم آنها متناسب نمی باشد.رعایت رژیم برای این افراد نیز در« رژیم دلخواه » بسیار آسان شده و برنامه غذایی این افراد نیز توسط این رژیم کاملاً هماهنگ با برنامه غذایی محل کارشان طراحی می گردد.
۳) مانع دیگر، علاقه شخصی بسیاری افراد به یکسری غذاهای خاص است . استفاده از «رژیم دلخواه » به فرد این امکان را می دهدکه اگر به یک غذای خاص علاقه بیشتری دارد، این غذا به دفعات بیشتر در رژیم او گنجانده شود. از طرف دیگر اگر به غذای خاصی بی علاقه است ، آن غذا از برنامه رژیم او حذف می گردد.
۴) مشکل دیگری که ادامه رژیم را برای فرد مشکل می کند حضور او در میهمانی یا برنامه های خاصی می باشد که با رژیم او هماهنگی ندارد.«رژیم دلخواه »برای این مشکل هم راه حل ارائه می دهد.در« رژیم دلخواه » می توان برای هر وعده غذایی مثلاً ناهار، چندین غذای مختلف با کالری یکسان ارائه کرد تا فرد بسته به غذای موجود، یکی از آنها را انتخاب کند. این روش آزادی عمل زیادی به فرد می دهد و رژیم غذایی هیچ محدودیتی از نظر حضور در مجالس مختلف برای فرد ایجاد نمی کند .
۵) تعدادی از افراد گمان می کنند که با یک رژیم غذایی کاملاً محدود می گردند و باید در یک چارچوب خاص قرار گیرند. ولی با استفاده از «رژیم دلخواه »می توان برای هر وعده غذایی حدود ۲۰ انتخاب مختلف ارائه کرد که فرد بر اساس سلیقه و امکانات می توان یکی از غذا ها را به دلخواه انتخاب کند.
به طور خلاصه با استفاده از «رژیم دلخواه »که با کمک کامپیوتر طراحی می شود، اغلب موانعی که بر سر راه افراد جهت رژیم گرفتن وجود دارد برداشته شده و افراد چاق ، لاغر ، مبتلایان به دیابت ، فشار خون ، افزایش چربی خون، بیماری قلبی،تیروئید، ورزشکاران و حتی اطفال می توانند رژیم غذایی دلخواه خود را داشته باشند و به وزن ایده آل برسند.
● نقش والدین در چاقی و لا‌غری کودکان
والدین نقش مهمی را در شکل دادن به رفتارهای تغذیه در فرزندان خود ایفا می کنند , و به همین علت در چاقی یا لاغری آنان تاثیر قابل توجهی دارند .
محققان می گویند : والدین با توجه به موقعیت ویژه خود می توانند , رفتارهای تغذیه ای فرزندان خود را به شکلی که مورد نظرشان است تبدیل کنند.
نتایج بررسی ها نشان داد , سطح پایین تحصیلات مادر , نا آشنا بودن غذا و سن پایین تر کودک موجب می شود تا مادران فرزندان خود را به خوردن غذای بیشتر تشویق کنند.
از سوی دیگر مادران چاق کمتر فرزندان خود را به خوردن غذای زیاد تشویق می کنند.
به عقیده محققان باورهای مادران درباره غذا و رفتارهای تغذیه ای آنان در چاقی کودکان نقش قابل توجهی دارد و برای جلوگیری ازگسترش چاقی یکی از راههای مناسب آموزش والدین و به ویژه مادران است .

دکتر ثریا درخشان فر

پزشک آن لاین

hi dr!
     
#116 | Posted: 20 Jul 2011 04:40
پنیر به علت دارا بودن ۲ فاکتور اصلی در بروز سکته قلبی باید تا حد ممکن از سفره صبحانه حذف شود

رابطه مصرف پنیر و سکته قلبی
یک استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:« پنیر به علت دارا بودن ۲ فاکتور اصلی در بروز سکته قلبی باید تا حد ممکن از سفره صبحانه حذف شود.»



دکتر سید حسن عارفی در گفتگو با خبرنگار سامانه خبری «سلامت‌نیوز»، اظهار داشت:«سکته قلب ناشی از انسداد رگهای قلب می‌باشد که علت آن هنوز ناشناخته مانده است و فاکتورهای تحقیقاتی متعددی در بروز آن نقش دارد.»

وی افزود:«در حال حاضر ۳۰۰ فاکتور خطر در بروز سکته قلبی شناخته شده که مصرف دخانیات، چربی و افزایش فشار خون شریانی سر لوحه این عوامل قرار دارند و مورد تأیید سازمان جهانی هم می‌باشند.»

این متخصص قلب و عروق تصریح کرد:«البته فاکتور چاقی، دیابت و عدم تحرک کافی در شبانه روز از دیگر عوامل بروز سکته قلبی در افراد است که در رتبه های بعدی قرار دارند.»

عارفی گفت:«طی سه قرن گذشته تنها ۱۰ درصد مردم بر اثر بیماریهای قلبی و عروقی می‌مردندولی در حاضر حاضر با ماشینی شدن زندگی،افزایش قدرت اقتصادی مردم و تنوع غجان خود را از دست می‌دهند.»

وی با اشاره به راهکارهایی پیشگیری از بروز سکته قلبی ادامه داد:«بیش از ۱۴۰ عارضه از سرطان مری تا روده بزرگ و انواع سکته قلبی و مغزی بر اثر استعمال سیگار بروز می‌کند که حتی مصرف یک تا سه نخ سیگار هم می‌تواند به سکته قلبی منجر شود.»

این استاد قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت:«به منظور پیشگیری از سکته قلبی هر ۶ ماه یکبار باید فشار خون و میزان چربی خون افراد بررسی و از رژیم غذایی سالم و متنوعی برخوردار باشند.»

عارفی تصریح کرد:«سبزیجات،میوه‌های تازه، حبوبات و فیبر موجود در پوست آنها از جمله موادی هستند که خاصیت ضد سرطانی و سکته قلبی و مغزی دارند و به همین منظور باید در برنامه غذایی افراد گنجانده شود.»

وی افزود:«چربی‌های جامد از جمله روغن نباتی، کره و پنیر خطرات ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی را افزایش داده و مصرف آن در دراز مدت فرد را در معرض سکته قرار می‌دهد.»

این متخصص قلب و عروق بیان داشت:«درصد چربی پنیر حتی نوع کم چرب آن از سایر محصولات لبنی بالاتر است و به دلیل دارا بودن یک نوع ماده سمی و نمک بالا فشار خون را افزاش می‌دهد.»

عارفی گفت:«به دلیل اینکه پنیر ۲ فاکتور اصلی سکته قلبی را دارد، باید تا حد ممکن از سفره صبحانه افراد حذف و حبوبات،سبزیجات تازه، گردو و بادام جایگزین آن شود.»

وی ادامه داد:«همچنین گوشت و محصولات حیوانات خاکزی نظیر گوسفند، گاو، شتر و بز خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد و گوشت مفید حیوانات آبزی مثل میگو و ماهی باید در سبد غذایی خانواده‌ها قرار گیرد.»

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: « با تغییر شیوه زندگی، اصلاح رژیم غذایی، داشتن فعالیت بدنی و انجام ورزش و پیاده روی می‌توان از بروز سکته قلبی و مغزی پیشگیری کرد.

hi dr!
     
#117 | Posted: 20 Jul 2011 04:41
از مصرف نوشابه های گازدار در هنگام گرمازدگی خودداری شود

کارشناس مسوول بیماریهای واگیر مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: از مصرف نوشابه های گازدار و مواد قندی بواسطه ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن و عدم درمان گرمازدگی، در هنگام ابتلا به این عارضه جدا خودداری شود.

دکتر ” حسین بیگلری ” روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با یادآوری شیوع گرمازدگی در فصل تابستان ، افزود: این عارضه به دنبال قرار گرفتن فرد در هوای گرم و یا در معرض نور مستقیم خورشید صورت می گیرد که در آن آب و املاح معدنی بدن از طریق تعریق بصورت پوستی دفع می شود.
وی با بیان اینکه اگر دفع املاح بدن بموقع با نوشیدن آب سالم بهداشتی جبران نشود، فرد دچار علایم ضعف و رخوت ، افت دمای بدن ، کاهش فشار خون و علایم پراکنده ای شامل تهوع و بی قراری خواهد شد ، گفت: در موارد شدیدتر گرمازدگی ، کاهش سطح هوشیاری و حالت شوک به فرد دست می دهد.

بیگلری انجام نشدن فعالیتهای سخت بدنی، کارهای سنگین و حرکات ورزشی در طول ساعات گرم روز و قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید را بهترین راه پیشگیری از ابتلا به عارضه گرمازدگی در افراد عنوان کرد.
وی ادامه داد: همچنین عبور از سایه و نوشیدن مرتب آب بهداشتی، آب میوه های تازه و یا شربت آبلیمو در هنگام تعریق برای جبران املاح معدنی از دست رفته بدن تا حدود زیادی از ابتلا به گرمازدگی در افراد جلوگیری می کند.
وی ادامه داد: رعایت بهداشت فردی ، شستشوی دست و صورت، خنک نگه داشتن پوست بدن و دوش گرفتن منظم روزانه با آب ولرم نیز نقش بسزایی در پیشگیری از ابتلا به گرمازدگی و درمان موارد خفیف این عارضه در افراد دارد.
این پزشک کرمانشاهی به افراد گرمازده توصیه کرد از گرفتن دوش آب سرد به جهت ایجاد شوک ، قرار گرفتن در معرض باد مستقیم کولر به دلیل شعله ور شدن عفونتهای تنفسی بخاطر تغییرات ناگهانی هوا و نوشیدن سریع مایعات بسیار سرد به جهت بهم خوردن وضعیت سیستم ایمنی بدن اجتناب کنند.
وی با بیان اینکه فرد گرمازده را بایستی به آهستگی در محیط خنک قرار داد و تدریجا مایعات ( بخصوص خاک شیر یا شربت آبلیموی خنک ) به وی داد ، گفت: در ادامه باید با مالیدن حوله خنک به بدن فرد گرمازده ، وی را به حالت طبیعی محیط بازگرداند.
بیگلری تصریح کرد: باید توجه داشت در صورتیکه شدت گرمازدگی زیاد باشد ممکن است فرد وارد مرحله شوک شود که در آن هنگام انجام اقدامات سرم درمانی برای جبران آب و املاح معدنی از دست رفته بدن ضروری است.
وی با تاکید بر اینکه این حالت بیشتر در کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماریهای مزمن که با کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن همراه هستند رخ می دهد ، افزود: توصیه می شود این افراد هنگام بیرون رفتن از منزل در طول ساعات گرم روز ضمن خودداری از نوشیدن آبمیوه های سنتی ، مایعات نوشیدنی بهداشتی و سالم همراه خود داشته باشند.
بیگلری در ادامه با یادآوری نقش مفید مواد غذایی در تنظیم دمای بدن، گفت: میوه هایی مانند آلبالو ، خیار و هندوانه نقش بسزایی در تنظیم درجه حرارت بدن دارند.
وی اظهار داشت: از آنجا که فرد گرمازده اشتهای زیادی برای خوردن آب سرد و یخ دارد، باید وی را تشویق کرد تا بصورت تدریجی و آهسته مایعات را بنوشد تا معده وی دچار تحریک و التهاب نشود.

hi dr!
     
#118 | Posted: 20 Jul 2011 04:41
۱۲ بخور نخور غذایی برای کودکان

چاقی کودکان در ۲۰ ساله گذشته امری نگران‌کننده بوده است. چرا که همین کودکان چاق هستند که بزرگسالانی بیمار خواهند بود و جامعه‌ای بیمارتر را تشکیل می‌دهند* برای کودک خود قانون بگذارید.کودک باید سر ساعت مشخص غذا بخورد و غذای سالمی که شما برایش تهیه کرده‌اید مصرف کند.
* او را از مضرات میان‌وعده‌های شیرین یا غذاهای چرب و شور مطلع کنید و کمتر او را به مکان‌هایی ببرید که این غذاها را آماده می‌کنند.

* مقدار زیادی غذای سالم مثل میوه و سبزیجات خام خوب شسته شده،کراکت‌های کم‌چرب‌،ماست و شیر برایش تهیه کرده و آنها را در وسط روز در اختیارش بگذارید.
* به کودکان اجازه دهید تا وقتی اشتها دارند غذا بخورند خود تصمیم بگیرند چه‌قدر بخورند.
* کودکان را تشویق کنید بیشتر میوه و سبزی بخورند.عادت به خوردن میوه و سبزی باید از کودکی شروع شود.
* هرگز برای کودکان بستنی‌های نخرید که چربی‌ شیر آن بیش از یک درصد باشد.مخصوص این بستنی‌ها را به کودکان زیر ۵ سال ندهید.مگر اینکه با اجازه پزشک باشد.در این سن کودکان نیاز به مصرف کالری بیشتری دارند.
* از کودکان بخواهید در آماده کردم غذا به شما کمک کنند.کودکان غذایی که خود آماده کرده‌اند را بیشتر دوست دارند و از خوردن آن لذت می‌برند.
* به غذای کودک نمک و شکر اضافی و غیرضروری نریزید.
* کودکان را عادت ندهید تا نمک یا شکر یا قند زیاد به غذای خود اضافه کنند.
* به کودکان زیر دو سال همه مغزها را ندهید.چرا که ممکن است در گلوی آنها گیر کرده و سبب خفگی آنها شود.مصرف کره بادام‌زمینی و بادام زمینی زمانی مضر نیست که کودک به آن حساسیت نداشته باشد.· کودکان را مجبور نکنید بیش از آنچه می‌خواهند غذا بخورند.
* از غذا به عنوان رشوه برای کودک استفاده نکنید.
* کودکان را به خاطر خوردن هر نوع غذایی تنبیه و خجالت‌زده نکنید.بلکه او را از مضرات آن غذا آگاه کنید.
* نان و کراکر همراه با کره بادام‌زمینی،پنیر کم‌چرب،ماهی تن یا ساردین
* کیک آماده شده با آرد برنج و بادام‌زمینی.
* میوه‌های تازه و خشک
* ماست
* تکه‌های هویج، کاهو، کلم و گوجه‌فرنگی ذرت بو داده
* غلات صبحانه
* آب، شیر و آب‌میوه و چای کم‌رنگ
salamatiran.com

hi dr!
     
#119 | Posted: 20 Jul 2011 04:42
مروری بر میوه های درمانگر

امروزه مردم امریکا گرایش قوی تری نسبت به انواع میوه ها یافته اند. میوه هایی مثل موز، سیب و پرتغال همیشه حاضر است .این سه نوع میوه بسیار عالی است اما اشتباه نکنید. انواع میوه ها میوه ها می تواند آرایشی از انواع ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدانهای مقابله کننده با بیماری ها را برای انسان فراهم کند.

در حقیقت گسترش افق دید نسبت به میوه ها می تواند به طور قابل ملاحظه ای سبب بهبود سلامت فرد شود. بسیاری از افراد تنها به خوردن چند نوع میوه اکتفا می کنند و در این زمینه تنوعی به کار نمی برند در حالیکه خوردن انواع میوه ها می تواند طیف رنگین کمان سلامتی را کامل کند. در ادامه به بعضی از این میوه ها و تاثیر شگفت انگیز آنها بر سلامتی اشاره خواهد شد.
فشار خون نرمال با....
موز و بهتر از آن انجیل تازه
۶ عدد انجیر تازه حاوی ۸۹۱ میلی گرم پتاسیم کاهش دهنده فشار خون است. یعنی ۲۰% از نیاز روزانه به این ماده با خوردن انجیر تامین می شود.مقدار پتاسیم موجود در این تعداد انجیر برابر با مقدار موجود در یک موز بزرگ است. مطالعه ۵ ساله اخیر در نیوزلند ثابت کرده که منابع غنی از پتاسیم سرعت مرگ و میر در افراد ۵۵ سال و بیشتر را به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این میوه ها همچنین سبب ارتقا سلامت استخوان می شود. انجیر یکی از منابع سرشار از کلسیم است که کلسیم موجود در آن(۶ عدد) معادل نصف فنجان شیر پر چربی است.
سلامت قلب و پیشگیری از بیماری ها و حملات قلبی با....
انگور قرمز و بهتر از آن لیچی

مطالعه ای ثابت کرده که پلی فنول موجود در میوه لیچی سبب حفظ سلامت قلب می گردد و مقدار آن ۱۵% بیشتر از مقدار پلی فنول موجود در انگور قرمز است. این ترکیبات همچنین نقش موثری در پیشگیری از بیماری های حادی مثل سرطان ها دارد. میوه لیچی همچنین در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه نقش موثری ایفا می کند. میوه لیچی در جنوب چین کشف شده است. لیچی پوسته خشک و چوبی نازک دارد که پر از دندانه های تیز است. زیراین پوست خشک ، بافت لیزی خوابیده که شیرین است. از میوه لیچی استفاده های فراوانی می شود . روی کیک می ریزند. از آن شربت و شراب می سازند. یا با بستنی می خورند. در ضمن عسلی که کندوی زنبورهایش در کنار درختان لیچی است ، بسیار مرغوب و لذیذ می باشد.
پوست زیبا با....
پرتغال و بهتر از آن گواوا

یک فنجان از میوه گواوا ۵ برابر بیشتر از یک پرتغال متوسط حاوی ویتامین c می باشد. زنانی که از منابع ویتامین c غنی استفاده می کنند، کمتر از دیگران دچار چروک های پوستی می شوند. این میوه همچنین در مبارزه با انواع باکتری ها بسیار موثر است. این میوه همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است. گواوا یک میوه گرمسیری است. این میوه در ایران کاشته می شود. در شمال ایران با نام خارجی گواوا معروف است و در جنوب به اشتباه زیتون می خوانند. گواوا درختچه ای است همیشه سبز که برگ های آن بدون کرک یا پوشیده از کرک است و گل های آن معطر است. میوه آن گوشتدار است. دانه های آن مانند حبه انگور در گوشت قرار دارد. رنگ میوه قرمز یا زرد است. میوه آن شیرین و خوردنی است و آن را به طور خام یا پخته به شکل مربا و ژله می خورند.
کاهش کلسترول با......
سیب و بهتر از آن گلابی آسیایی
یک گلابی آسیایی بزرگ تقریبا حاوی ۱۰ گرم از فیبرهای کاهنده کلسترول است که تقریبا ۴۰% از نیاز روزانه را تامین می کند. درحالیکه یک سیب بزرگ نصف این مقدار را تامین می کند. افرادی که از منابع فیبردار استفاده می کنند کلسترول بد خون آنها پایین تر از بقیه افراد است. این میوه همچنین مانع از افزایش وزن تصاعدی می شود.
مقابله با سرطان با ......
هندوانه و بهتر از آن پاپایا یا خربزه درختی

این دو نوع میوه از منابع غنی بتاکریپ اکسانتین است که مانع از بروز سرطان ریه می شود. هندوانه همچنین سرشار از لیکوپن است که مانع از انواع سرطان ها مثل معده ، پروستات و ....می شود. همچنین این نوع میوه باعث افزایش قدرت ترمیم بدن می شود. مثلا در صورت مصرف موضعی پاپایا بر روی سوختگی ، سرعت بهبود افزایش می یابد. نوعی آنزیم به نام پاپین در این میوه ها وجود دارد که به هضم کمک می کند. پاپین آنزیمی است که به شکستن آمینو اسیدها کمک می کند.

hi dr!
     
#120 | Posted: 20 Jul 2011 04:43
آشنایی با لوبیا سبز و خواص آن

به طور کلی لوبیا دارای انواع سفید، قرمز، چشم بلبلی، چیتی و … است. تا وقتی که لوبیا، سبز و تازه است در گروه سبزیجات جای دارد، ولی وقتی غلاف و دانه‌ های آن خشک شود جزء گروه حبوبات یا بهتر است بگوییم جزو بنشن‌ ها محسوب می‌ شود.خوب است بدانید لوبیا سبز در مقایسه با لوبیا خشک…
کالری بسیار کمی دارد به طوری که در ۱۰۰ گرم آن تنها ۳۰ کالری انرژی نهفته است، در حالی که ۱۰۰ گرم لوبیا قرمز و سفید خشک ۳۴۰ کالری و لوبیا چشم ‌بلبلی ۱۳۰ کالری انرژی دارد. البته ناگفته نماند هنگام طبخ از مقدار کالری انواع لوبیا اندکی کاسته می ‌شود.

در کل لوبیا سرشار از ویتامین‌ های A، B، C و مواد معدنی آهن، فسفر، کلسیم و پتاسیم است. البته بد نیست بدانید لوبیا خشک فاقد ویتامین C بوده اما از نظر پروتئین و ویتامین E غنی‌ تر است.

لوبیا سبز با این که از کالری کمی برخوردار است از نظر تغذیه ای بسیار مقوی می‌ باشد.
کمک به استخوان سازی

لوبیا سبز به دلیل داشتن ویتامین K، ‌ برای ساختن استخوان هایی قوی بسیار مهم است. ویتامین K1، پروتئین استئوکلسین(پروتئینی مهم و غیر کلاژنی در استخوان) را فعال می ‌سازد. این پروتئین مولکول های کلسیم را در استخوان نگه می ‌دارد بنابراین بدون ویتامین K1، میزان استئوکلسین نیز کافی نمی ‌باشد و پروسه معدنی شدن استخوان دچار نقص و تخریب می‌ گردد.
حمایت از سیستم قلبی ـ عروقی

لوبیا سبز برای بیماران قلبی مبتلا به دیابت و بیمارانی که دچار گرفتگی عروق هستند، مفید است. لوبیا سبز منبع غنی از ویتامین A(از نوع بتاکاروتن) و همچنین ویتامین C، می ‌باشد. این دو ماده مغذی،‌ آنتی اکسیدان هایی مهم هستند که به کاهش رادیکال های آزاد موجود در بدن کمک می ‌کنند.

لوبیا سبز منبعی غنی از ویتامین C،‌ ویتامین K، منگنز، ویتامین A ، فیبر، پتاسیم، فولات، آهن،‌ منیزیم، ویتامین B1، مس، کلسیم، فسفر، پروتئین،

امگا۳ و نیاسین است.

ویتامین C محلول در آب و بتاکاروتن،‌ محلول در چربی می ‌باشند. این دو آنتی اکسیدان محلول در آب و چربی به کمک هم از اکسید شدن کلسترول جلوگیری می‌ نمایند زیرا کلسترول اکسید شده قادر است به دیواره رگ های خونی بچسبد که نتیجه آن تصلب شریان، سکته و حمله قلبی است؛ مصرف مقدار کمی از بتاکاروتن و ویتامین C، از این عوارض جلوگیری می ‌نماید.

همچنین لوبیا سبز حاوی فیبر، پتاسیم، فولات و منیزیم می‌ باشد که هر کدام از این مواد نقش موثری در تقویت سیستم قلبی ـ عروقی ایفا می ‌کنند.

منیزیم و پتاسیم با همکاری هم به کاهش فشار خون کمک می ‌کنند.

فولات مولکول خطرناکی به نام هموسیستئین را به مولکول های بی خطر تبدیل می‌ نماید. به این دلیل که هموسیستئین به طور مستقیم دیواره رگ ها را خراب می‌ کند، بنابراین در صورت تغییر ندادن آن،‌ میزان زیاد آن احتمال حمله قلبی و سکته را افزایش می‌ دهد.

همچنین فیبر که در لوبیا سبز موجود می ‌باشد باعث کاهش فشار خون می ‌گردد.
لوبیا سبز
ارتقاء سلامتی روده و جلوگیری از یبوست

لوبیا سبز از مبتلا شدن به سرطان روده جلوگیری می‌ کند. ویتامین C و بتاکاروتن موجود در آن سلول های روده را از تخریب توسط رادیکال های آزاد محافظت می کند.

فولات موجود در لوبیا سبز نیز از تخریب DNA و تغییر سلول های روده پیش گیری می‌ کند حتی در مواردی که سلول ها به سمت سرطانی شدن پیش رفته اند نیز موثر می ‌باشد. مطالعات نشان داده اند افرادی که در غذای شان از میزان زیاد ویتامین C، بتاکاروتن و فولات استفاده می ‌کنند ریسک ابتلاء به سرطان روده در آن ها کمتر از کسانی است که از این مواد استفاده نمی ‌کنند. همچنین فیبر توانایی چسبیدن به سموم مسبب سرطان را دارد و قبل از آن که این سموم بتوانند به سلول های روده آسیبی برسانند آن ها را از بدن بیرون می ‌کند.

یکی دیگر از فواید فیبر جلوگیری از یبوست است.
خاصیت ضد التهابی

ویتامین های C و بتاکاروتن هر دو خاصیتی ضد التهابی دارند و این خاصیت آن ها، لوبیا سبز را ماده ای مفید برای کاهش بیماری هایی که التهابات نقش موثری در آن ها دارد(مانند آسم، آرتروز استخوانی و آرتروز)، می‌ سازد. همچنین به علت داشتن ویتامین ریبوفلاوین در کاهش حملات میگرن بسیار موثر است. لذا به کسانی که از این بیماری رنج می برند توصیه می شود که در برنامه ی غذایی شان لوبیا سبز را فراموش نکنند.
آهن برای تامین انرژی

لوبیا سبز منبعی سرشار از آهن است. ماده معدنی که برای زنان در دوره قاعدگی که در معرض کاهش شدید آهن هستند بسیار ضروری است. لوبیا سبز در مقایسه با گوشت قرمز که یکی از منابع مهم برای تامین آهن است، همراه با تامین آهن، حاوی کالری بسیار کم است و فاقد هر گونه چربی نیز می ‌باشد.
لوبیا سبز
تقویت سیستم ایمنی

لوبیا سبز به دلیل غنی بودن از ویتامین C و بتاکاروتن به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند؛ چرا که این مواد مغذی رادیکال های آزاد را از بین می برند.

از طرفی ویتامین C، به طور مستقیم موجب تحریک گلبول های سفید برای مبارزه با میکروب ها، عفونت ها و ویروس ها می شود.
یک نگرانی کوچک

لوبیا سبز دارای اگزالات است. زمانی که مقدار اگزالات ها در بدن بالا برود، مشکلاتی را برای بدن ایجاد می کنند. به همین دلیل ممکن است افراد مبتلا به بیماری های کلیوی و کیسه صفرا، از خوردن این سبزی خودداری کنند.

در مطالعات آزمایشگاهی دیده شده است که اگزالات می تواند با جذب کلسیم در بدن تداخل نماید. با این حال در خیلی از تحقیقات مشابه دیگر، دیده شده که توانایی مواد غذایی دارای اگزالات برای کاهش جذب کلسیم، بسیار کم است و به طور قطع آن مقدار کلسیمی که از طریق این مواد غذایی به بدن ما می رسد، بسیار بیشتر از تاثیر منفی اگزالات ها بر روی جذب آن می باشد. اگر شما دستگاه گوارشی سالمی دارید و شرایط شما به گونه ای است که می توانید به راحتی و با آرامش غذا بخورید و از غذایی که می خورید، لذت ببرید، خوردن غذاهای گیاهی غنی از کلسیم که دارای اگزالات نیز می باشند، برای شما مفید خواهد بود.

لوبیا سبز را همه سنین می‌ توانند بخورند، اما کسانی که معده‌ های ضعیف دارند یا بچه ‌های کوچک به علت نفاخ بودن باید آن را کمتر مصرف کنند.
توصیه ها:

* برای خرید لوبیا سبز بهتر است آن دسته از آن ها را انتخاب نماییم که غلاف آن ها سبز باشد و دارای پوستی لطیف و بدون نقطه های قهوه ای بوده و ترد و تازه باشند.
لوبیا سبز منجمد

* مدت نگهداری لوبیا سبز در یخچال در صورتی که آن را در کیسه محبوس نکنیم ۳ تا ۴ روز و در فریزر به صورت وکیوم ۱ تا ۶ ماه است. البته انجماد طولانی می‌‌ تواند تا حدودی از ویتامین C و اسیدفولیک این سبزی بکاهد و طعم و مزه آن را نامطلوب و تند سازد. لذا بهتر است در هر فصلی از سبزی‌ های تازه آن فصل استفاده کنیم و مصرف سبزی‌‌ های منجمد را به حداقل برسانیم.

* بهترین روش طبخ لوبیا سبز، بخارپز کردن آن است و لذیذترین غذایی هم که می‌ توانید از آن تهیه کنید، لوبیا پلو است. در اثر مخلوط کردن لوبیا با برنج پروتئین آن کامل شده و قدرت جذب آن در بدن بالا می ‌رود. از سوی دیگر افزودن دارچین و گوجه فرنگی تازه را به این غذا توصیه می ‌کنیم.

کارشناس تغذیه تبیان

hi dr!
     
صفحه  صفحه 12 از 57:  « پیشین  1  ...  11  12  13  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.



 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites