تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 14 از 57:  « پیشین  1  ...  13  14  15  ...  56  57  پسین »  
#131 | Posted: 20 Jul 2011 04:59
کمربندهای لاغری باعث کاهش وزن و از بین رفتن چربی نمی‌شوند

یک متخصص تغذیه گفت:« این ادعا که کمربندهای لرزشی باعش شکستن چربی ها می‌شود به هیچ عنوان صحت ندارد و راهی برای دفع یا جذب چربی شکسته شده از طریق ادرار، مدفوعٰ، روده و تعریق وجود ندارد.»دکتر تیرنگ نیستانی در گفتگو با خبرنگار سامانه خبری«سلامت نیوز»اظهار داشت:«به طور کلی انباشت چربی در بدن به دلیل توازن انرژی در بدن رخ می‌دهد و در صورتیکه مقدار کالری بدست آمده از سوزاندن ماده غذایی در بدن بر پایه فعالیت روزانه بیشتر باشد، مازاد آن به توده چربی تبدیل و در بدن ذخیره می‌شود.»
وی افزود:«توده چربی تنها با افزایش فعالیت روزانه و بر هم خوردن تعادل انرژی وافزایش سوخت و ساز بدن، به مرور زمان کاهش و از بین می‌رود.»
این متخصص تغذیه با اشاره به کمربندهای لاغری موجود در بازار تصریح کرد:«کمربندهای لاغری موجود در بازار به دو صورت تکانه‌های الکتریکی و لرزش موضعی دور شکم با ادعای شکستن و دفع چربی‌ها وجود دارند.»
وی ادامه داد:«دسته اول کمربندهای لاغری، به دلیل تکانه‌های الکتریکی موجب تقویت ماهیچه‌ها می‌شوند و تأثیری در شکستن و از بین بردن چربی‌ها ندارندتقویت عضله به معنای کاهش بافت چربی نیست و برای از بین بردن این بافت باید فعالیت روزانه را افزایش و رژیم غذایی و میزان دریافت کالری را کاهش داد.»
نیستانی گفت:«دسته دوم کمربندهای لاغری لرزشی موضعی نیز در کاهش چربی‌ها تأثیری ندارند و برای این کار تنها به توازن منفی انرژی نیاز است البته در افرادی بافت چربی زیادی دارند و جریان خون در این بافت کم و نسبت به کاهش وزن مقاوم است لرزش این کمربندها می‌تواند به تسریع جریان خون کمک کند و فرد با رعایت رژیم غذایی مناسب و داشتن فعالیت بدنی مناسب می‌تواندکاهش وزن داشته باشد.»
این متخصص تغذیه اظهار داشت:«این کمربندها از لحاظ پزشکی ممکن است باعث تقویت و افزایش جریان خون در بافت چربی شود ولی تاکنون مطالعه ای مبنی بر تأثیر این کمربندها بر لاغری نشده است.»
وی افزود:«این ادعا که کمربندهای لرزشی باعش شکستن چربی ها می‌شود به هیچ عنوان صحت ندارد و راهی برای دفع یا جذب چربی شکسته شده از طریق ادرار، مدفوعٰ، روده و تعریق وجود ندارد.»

hi dr!
     
#132 | Posted: 20 Jul 2011 05:01
مصرف بیش از اندازه ویتامین‌ها و املاح برای بدن مشکل ساز است

یک متخصص تغذیه گفت:«داشتن برنامه غذایی متنوع،سالم و دربرگیرنده چهارگروه غذایی، نیاز بدن را به انواع ویتامین‌ها و املاح را برطرف می‌کند و به مصرف مکمل‌ها نیازی نیست.»

دکتر مسعود کیمیاگر در گفتگو با خبر نگار سامانه خبری«سلامت نیوز» در مورد مصرف مکمل‌های ویتامین و املاح بدون دستور پزشک اظهار داشت:«مصرف مکمل‌های ویتامین و املاح بدون تجویز پزشک ممنوع است و می‌تواند سلامت شخص را به طور جدی به خطر اندازد
وی افزود:«مکمل‌های ویتامین و املاح باید توسط پزشک متخصص و بر اساس کمبود و نیاز بدن تجویز شود و مصرف خود سر آن باعث عدم تعادل جذب یا دفع ویتامین‌ها و املاح در بدن می‌شود.»
این متخصص تغذیه تصریح کرد:«میزان و مدت مصرف این مکمل‌ها در افراد مختلف متفاوت است وداشتن برنامه غذایی متنوع،سالم و دربرگیرنده چهارگروه غذایی، نیاز بدن را به انواع ویتامین‌ها و املاح را برطرف می‌کند و به مصرف مکمل‌ها نیازی نیست.»
کیمیاگر گفت:«انواع گوشت‌ها نیاز بدن به روی،اهن و ویتامین B12، سبزیجات و میوه‌های تازه ویتامین C و A و غلات و حبوبات ویتامین‌های گروه B، D، E و لبنیات ویتامین D و ید را برطرف می‌کنند.»
وی ادامه داد:«به طور مثال مصرف بدون تجویز پزشک و بیش از اندازه آهن، باعث بیماری‌های کبدی،قلبی و دیابت،ویتامین A اختلالات کبدی و ویتامین D نیز بیماری‌های قلبی،عروقی و ریوی می‌شود.»
این متخصص تغذیه اظهار داشت:«افراد دارای رژیم غذایی هزار کالری و افراد گیاهخوار به طور حتم با کمبود بعضی املاح و ویتامین‌ها مواجه هستند و با مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر می‌توانند نیاز خود به انواع ویتامین‌ها و املاح را برطرف سازند.
کیمیاگر با اشاره به بهترین زمان مصرف میوه‌ها در روز بیان داشت:«بهترین زمان مصرف میوه‌ها صبح، همراه صبحانه،۲ساعت پس از صرف غذا و میان وعده‌های غذایی است تا انواع ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن را به خوبی تأمین و جذب شوند.»
وی با بیان اینکه، مصرف زیاد میوه باعث چاقی می‌شود افزود:« به منظور تأمین ویتامین‌های مورد نیاز بدن افراد مجاز به مصرف حداقل ۲ واحد و حداکثر ۶ واحد میوه در طول شبانه روز هستند زیرا مصرف زیاد میوه برای معده ممنوعیت و به دلیل ایجاد کالری سبب افزایش وزن و چاقی می‌شود.»

این متخصص تغذیه تصریح کرد:«تنها خوردن زیاد سبزیجات برای بدن مفید است ولی مصرف بالای آن باعث محدودیت و ناراحتی معده می‌شود و به همین دلیل باید در مصرف انواع مواد غذایی تعادل و توازن را رعایت کنیم.

hi dr!
     
#133 | Posted: 20 Jul 2011 05:05
آشنایی با کلسیم و نقش آن در سلامت استخوان

کلسیم و سلامت استخوان
سلامت ،رشد واستحکام استخوانهای بدن ما نیاز مند عنصرمعدنی مهمی بنام کلسیم است که دربدن ساخته نمی شود و باید ازبرنامه غذایی روزانه تامین شود.بیشتر شما می دانید که کلسیم برای استحکام دندان واستخوان ضروری است. اما باید بدانید که کلسیم برای عملکرد طبیعی عضلات ،تشکیل لخته خون وفعالیت طبیعی سیستم عصبی هم لازم است. بدون کلسیم سیستم عصبی قادر به انتقال پیامهای عصبی نیست.

مطالعات اخیرنشان داده است که کلسیم درکاهش وزن،پیشگیری از سرطان کولون،کاهش عوارض یائسگی ، تنظیم فشارخون وپیشگیری از بیماری قلبی نیز نقش مهمی دارد. چه مقدار کلسیم نیازداریم؟
ما در تمام دوران زندگی به کلسیم نیازداریم. دردوران کودکی ونوجوانی که استخوانهادرحال رشد هستند ، حتی پس از توقف رشد ،هنوزاستخوان سازی ادامه دارد.زنان باردار برای رشد اسکلت جنین روزانه به ۱۲۰۰ میلیگرم کلسیم نیازدارند. مادران شیرده برای تولیدشیر باید روزانه ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم ازرژیم غذایی خود بدست آورند.
از سن۵۰ سالگی به بعد که معمولا دوران یائسگی زنان آغاز می شود ، به دلیل کاهش هورمون استروژن ، دفع ادراری کلسیم افزایش می یابد وبطور متوسط سالانه حدود یک درصد از توده استخوانی کم می شود.کاهش توده استخوانی در مردان نیز در این سنین کاهش می یابد اما سرعت کاهش توده استخوان در مردان کمتر است. از سن ۷۰سالگی به بعد میزان کاهش توده استخوانی در زنان ومردان مشابه است.

از سوی دیگر کلسیم با افزایش سن کمتر جذب می شود. بنابراین افزایش دفع کلسیم از یکسو وکاهش جذب ازسوی دیگر زمینه را برای پوکی استخوان فراهم می کند. در این دوران ، بویژه برای زنان دردوره یائسگی دریافت کافی کلسیم برای جلوگیری از تخلیه کلسیم استخوان ها وپیشگیری از پوکی استخوان اهمیت بیشتری پیدا می کند.لذا ،متخصصین درآخرین توصیه های خود برای زنان بالای ۵۰ سال که وارد دوره یائسگی شده و تحت درمان با هورمون استروژن نیستند ، مصرف روزانه مکمل دارویی کلسیم رابه مقدار ۱۰۰۰ میلی گرم علاوه بر کلسیم دریافتی از برنامه غذایی ضروری دانسته اند.
اگر کلسیم کافی مصرف نکنیم چه اتفاقی می افتد؟
اگردربرنامه غذایی کلسیم کافی وجود نداشته باشد ، بدن مجبوراست برای حفظ عملکرد طبیعی خود کلسیم موردنیاز رااز ذخیره آن در استخوان ها بردارد. ادامه این وضع ، کاهش کلسیم استخوان ، پس ازآن نرمی استخوان و نهایتا پوکی استخوان را بدنبال دارد. البته باید بدانید که کمبود کلسیم تنها علت بیماری های استخوانی نیست وسایر عوامل مثل نداشتن تحرک وفعالیت بدنی، کم شدن میزان هورمون استروژن وسابقه فامیلی نیز در بروز مشکلات استخوانی وپوکی استخوان نقش دارند.
منابع غذایی کلسیم کدامند؟
شیر وموادلبنی مثل ماست وپنیر بهترین منابع غذایی کلسیم هستند وتمام انواع کم چرب وپرچرب آن به یک اندازه کلسیم دارند. اما اگر می خواهید از کلسیم شیرولبنیات بهره بیشتری ببرید باید بدانید که هرچه میزان چربی این محصولات کمتر باشدکلسیم آن بهتر جذب می شود. نکته مهم وقابل توجه این است که تنهاکلسیم شیر نیست که به استحکام استخوان کمک می کند بلکه مواد جامد موجود در شیر که رنگ سفید شیر را موجب می شود نیز نقش مهمی در سلامت استخوان دارد. کشک در غذاهای ایرانی جایگاه ویژه ه ایی دارد. این ماده غذایی غنی از کلسیم است ومصرف غذاهایی که درتهیه انها کشک بکار می رود به عنوان یک منبع خوب کلسیم دررژیم غذایی ایرانی حائز اهمیت است .
سایر منابع کلسیم : سبزی های سبزبرگ تیره نیز منابع خوبی از کلسیم هستند اما توجه داشته باشید که تقریبا ۴ لیوان کلم بروکلی معادل یک لیوان شیر کلسیم دارد. کلسیم درمنابع غذایی گیاهی مثل غلات ،حبوبات وسبزیها ( کلم ،گل کلم ، کلم بروکلی ، شلغم ،ترب ) ، دانه ها ومغزها مثل کنجد ،بادام ولوبیای سویا نیز وجوددارد . اما این نکته را هم بدانید که کلسیم موجود در منابع غذایی گیاهی به علت داشتن فیبروفیتات که از جذب کلسیم جلوگیری می کنند ،کمتر جذب می شود .ماهی هایی که بااستخوان خورده می شوند مثل ماهی کیلکا وساردین از منابع خوب کلسیم بشمار می روند.
مقدار کلسیم در بعضی از موادغذایی را در جدول زیر می توانید ببینید

۳۴۵میلی گرم
یک لیوان ماست کم چرب
۳۰۲ میلی گرم
یک لیوان شیر کم چرب
۱۷۶ میلی گرم
یک لیوان بستنی وانیلی
۳۶۰ میلی گرم
۵۰گرم پنیر
۲۵۳ میلی گرم
یک لیوان کشک
۲۶۹ میلی گرم
انجیر خشک ۱۰عدد
۹۲ میلی گرم
یک چهارم لیوان بادام
۱۳۵میلی گرم
۱۰۰گرم پسته
۱۸۸میلی گرم
۱۰۰گرم فندق
۵۰ میلی گرم
یک چهارم لیوان کنجد
۱۳۱ میلی گرم
یک لیوان لوبیا سفید
۱۷۵ میلی گرم
یک لیوان لوبیای سویا
۸۴میلی گرم
یک لیوان کلم بروکلی
۵۰ میلی گرم
یک عدد پرتقال متوسط
۵۰ میلی گرم
یک لیوان کلم سفید
۵۶ میلی گرم
یک لیوان کلم قرمز
۷۸ میلی گرم
جعفری خام یک لیوان
۳۴ میلی گرم
یک لیوان گل کلم خام
۱۹ میلی گرم
هویج خام یک عدد متوسط

چگونه میران کلسیم مصرفی راافزایش دهیم؟
ویتامین د برای جذب کلسیم ضروری است. این ویتامین توسط پوست وبه کمک نورآفتاب در بدن ساخته می شود. اگر روزهای آفتابی یکساعت پیاده روی کنید به شرطی که از کرمهای ضدآفتاب استفاده نکرده باشید دیتامین د مورد نیاز بدنتان ساخته می شود. توصیه شده است که افراد بزرگسال باید روزانه ۴۰۰ میلی گرم ویتامین د مصرف کنند. مکمل های کلسیم معمولا ۲۰۰ میلی گرم ویتامین د دارند.
سالمندان وافرادی که به علت نداشتن تحرک کمتر در معرض نورآفتاب قرار دارند ،افرادی که رنگ پوستشان تیره است وکسانی که مرتب کرم ضدآفتاب استفاده می کنند، بیشتر درمعرض کمبود ویتامین د قرار دارند.
شما هم می توانید استخوانهای محکمتری داشته باشید اگر:
دربرنامه غذایی روزانه خود از منابع غذایی کلسیم بویژه شیر ،ماست وپنیر به اندازه کافی مصرف کنید.
- پیاده روی و یاورزش روزانه را فراموش نکنید.
- بجای نوشابه های گاردارکه بدلیل داشتن فسفر جذب کلسیم وعده غذایی را مختل می کند، از نوشیدنی های سالم مثل دوغ استفاده کنید. البته دوغ های بدون گاز و کم نمک.
- در مصرف چای وقهوه افراط نکنید.کافئین موجوددرچای وقهوه موجب افزایش دفع کلسیم بدن می شود.
- ازخوردن غذاهای پرنمک وپرپروتئین اجتناب کنید.مصرف این نوع غذاها نیز موجب افزایش دفع کلسیم از بدن می شوند.
- درمیان وعده ها بجای استفاده از تنقلات تجارتی که اغلب چرب وشور وفاقد موادمغذی موردنیاز بدن هستند ، می توانید از انواع مغزها مثل بادام وفندق ، کنجد، انجیر خشک و تکه های کشک کم نمک وسبزی هایی مثل گل کلم استفاده کنید .به این ترتیب مقداری از کلسیم مورد نیاز بدنتان تامین می شود.
دکتر زهرا عبداللهی
بهسایت

hi dr!
     
#134 | Posted: 20 Jul 2011 05:05
با تغذیه مناسب و ورزش پوکی استخوان را به تعویق اندازید

یک متخصص تغذیه گفت:« با توجه به اینکه اشعه خورشید سلامت پوست را به خطر می‌اندازد، تماس کف دست با خورشید به مدت ۱۵ دقیقه در روز میزان ویتامین D مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند.»

دکتر مسعود کیمیاگر در گفتگو با خبرنگار سامانه خبری«سلامت نیوز»اظهار داشت:«داشتن تغذیه و ورزش مناسب که وزن تحمل آنرا داشته باشد در پیشگیری و به تعویق انداختن پوکی استخوان مؤثر است.»
وی افزود:«کلسیم و ویتامین D در تراکم و استحکام استخوان‌ها نقش اساسی دارند و با تغذیه سالم و سرشار از این دو ماده اساسی و حیاتی می توان از پوکی استخوان پیشگیری کرد.»
این متخصص تغذیه منابع غذایی ویتامینD ناچیز دانست و تصریح کرد:«با توجه به اینکه اشعه خورشید سلامت پوست را به خطر می‌اندازد، تماس کف دست با خورشید به مدت ۱۵ دقیقه در روز میزان ویتامین D مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند.»
کیمیاگر گفت:«محصولات لبنی نیز منبع مناسبی برای تأمین کلسیم مورد نیاز بدن محسوب می‌شود که مصرف ۲ تا ۳ لیوان شیر نیاز روزانه بدن به کلسیم را بر طرف می‌کند و نیازی به مکمل‌‌های دارویی نیست.»
وی ادامه داد:«نوجوانان و جوانان در حال رشد و زنان شیرده به میزان بیشتری کلسیم نیاز دارند ولی مصرف زیاد محصولات لبنی می تواند باعث چاقی در افراد مختلف شود.»
این متخصص تغذیه اظهار داشت:«در دهه پنجم زندگی،استخوان خانم‌ها به طرف پوکی می‌رود و بیماری متوقف نمی‌شود ولی با تغذیه صحیح و درست می‌توان این بیماری را به تعویق انداخت.»
کیمیاگر با اشاره به اینکه سبزیجات رنگ تیره نظیر کلم بروکلی کاهو سرشار از کلسیم است افزود:همچنین ویتامینD در روغن کبد ماهی، به مقدار کم در کره، زرده تخم مرغ، جگر، ماهی‌های چرب و شیر کامل وجود دارد ولی منبع اصلی این ویتامین نورخورشید است.»
وی تصریح کرد:«در جوامعی که آفتاب کم و ناچیز است و ویتامین مورد نیاز بدن از طریق نورخورشید تأمین نمی‌شود شیر و محصولات لبنی را به صورت غنی از این ویتامین به مردم عرضه می‌کنند.»
این متخصص تغذیه گفت:«راه‌های درمان و پیشگیری از پوکی استخوان یکسان است و مکمل‌های دارویی کلسیم و ویتامین D برای افراد مبتلا به این بیماری و زنان یائسه تجویز می‌شود.»

hi dr!
     
#135 | Posted: 20 Jul 2011 05:06
آشنایی با رنگی که اشتها را کم می‌کند!

حتی بهتر است برای کم کردن اشتهای خود، از نور آبی در یخچال استفاده کنید آنوقت خواهید دید وقتی در یخچال را باز می‌کنید چقدر . مواد غذایی با رنگ آبی طبیعی، کمتر وجود دارند و این موضوع باعث می‌شود اشتهای ما به طور خودکار نسبت به این رنگ پاسخ مثبتی نمی‌دهد.
درمیان طیف رنگ‌ها، رنگ آبی، ضد اشتها است و اگر می‌خواهید وزن خود را کم کنید برای صرف غذا، ‌از بشقاب آبی استفاده کنید.

حتی بهتر است برای کم کردن اشتهای خود، از نور آبی در یخچال استفاده کنید آنوقت خواهید دید وقتی در یخچال را باز می‌کنید چقدر نسبت به مواد غذایی داخل آن کم اشتها شده‌اید.
رنگ کردن لامپ محیط ناهارخوری نیز از دیگر روش‌های کم کردن اشتهای شماست.
چون مواد غذایی آبی رنگ در طبیعت بندرت دیده می‌شوند و سبزی‌جات برگی آبی رنگ یا گوشت آبی رنگ به طور طبیعی وجود ندارد، اشتهای ما به طور خودکار نسبت به این رنگ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد.[مردان بهتر از زنان می‌توانند اشتهای خود را کنترل کنند
از آنجا که قبل ازتحریک اشتها، چشم باید متقاعد شود، پس رنگ در این خصوص دارای اهمیت خاصی است.
اگر در برخی فروشگاه‌ها می‌بینیم مواد غذایی آن‌ها فروخته نشده، به خاطر طعم یا فرم و یا بوی آن‌ها نیست بلکه به خاطر رنگ آن‌هاست.
برای اینکه مواد غذایی را به رنگ آبی درآورید حتما از رنگ‌های خوراکی موجود درسوپرمارکت‌ها استفاده کنید.

================================

مصرف کمتر نوشیدنی های شیرین به کاهش فشار خون کمک می کند

یک مطالعه نشان می دهد که نوشیدن کمتر نوشیدنی های شیرین می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری فرانسه، "لیوی چن" از دانشگاه "لویسیانا"، گفت: نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد که کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین شده و مصرف قند، یک راهکار مهم غذایی برای کم کردن فشار خون و کاهش سایر بیماری های مرتبط با فشار خون است
طبق ارزیابی های انجام شده ، کاهش فشار سیستولیک خون به اندازه سه میلی لیتر جیوه ، مرگ و میر ناشی از سکته مغزی را تا ۸ درصد و تلفات ناشی از بیماری های قلبی عروقی را تا پنج درصد کاهش می دهد.
وی افزود: با کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین شده به اندازه متوسط دو وعده در روز می توان فشار سیستولیک خون را کاهش داد.
مطالعاتی که پیش از این انجام شده بودند، نشان داده اند که مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین شده خطر ابتلا به چاقی، سندرم متابولیک و دیابت نوع دو را افزایش می دهد اما تاثیر نوشیدنی های شیرین شده بر فشار خون بررسی نشده بود.
محققان نوشتند: این مطالعه نشان داد که مصرف کمتر نوشیدنی های شیرین شده کاهش فشار سیستولیک و دیاستولیک را به دنبال دارد.
در این مطالعه نوشیدنی های شیرین شده به نوشیدنی هایی گفته می شوند که با شکر یا شربت ذرت غنی از فروکتوز شیرین شده اند مانند نوشیدنی های غیر الکلی، آب میوه ها، لیموناد. این مطالعه نوشیدنی های رژیمی را در برنمی گرفت.
این مطالعه در مجله انجمن قلب آمریکا به نام Circulation منتشر شده است.

hi dr!
     
#136 | Posted: 20 Jul 2011 05:07
۹۰ درصد خانوارهای ایرانی کلسیم کافی دریافت نمی کنند

متخصص بهداشت عمومی و اپیدمیولوژی تغذیه با استناد به نتایج پژوهش های انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: ۹۰ درصد خانوارهای ایرانی کلسیم کافی دریافت نمی کنند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، دکتر “ربابه شیخ الاسلام” که به مناسبت “روز جهانی شیر” (۱۱ خرداد ماه) سخن می گفت با اعلام این خبر افزود: شیر و مواد لبنی مانند ماست، پنیر و کشک، بهترین منابع غذایی حاوی کلسیم است و تمام انواع کم چرب و پرچرب آن به یک میزان کلسیم دارند، اما هر چقدر میزان چربی این محصولات کمتر باشد، کلسیم آن بهتر جذب می شود.
وی یادآور شد: تنها کلسیم شیر نیست که به استحکام استخوان ها کمک می کند، بلکه ویتامین ها و سایر املاح موجود در شیر نیز نقش مهمی در سلامت استخوان ها دارد.
متخصص بهداشت عمومی و اپیدمیولوژی تغذیه تصریح کرد: نتایج پژوهش ها نشان می دهد، بین سرانه مصرف شیر و طول عمر افراد در کشورها رابطه مستقیمی وجود دارد.
وی با اشاره به سرانه مصرف شیر که ۸۰ تا ۸۵ کیلوگرم اعلام شده، گفت: این در حالی است که سرانه مصرف شیر در کشورهای اروپای غربی ۳۰۰ تا ۴۳۰ کیلوگرم است.
شیخ الاسلام در مورد هدف روز جهانی شیر گفت: سازمان غذا و کشاورزی و ۱۹۱ کشور عضو آن در سال ۲۰۰۱ میلادی (۱۳۸۰خورشیدی) اول ماه ژوئن برابر با ۱۱ خرداد را به عنوان “روز جهانی شیر” جشن گرفتند.
مدیر موسسه تغذیه، سلامت و توسعه افزود: فائو از سال ۱۹۴۵ میلادی (۱۳۲۴ خورشیدی) تلاش دارد، وضعیت تغذیه مردم جهان از طریق کشاورزی پایدار رونق گیرد و به ویژه مناطق روستایی جهان مشارکت مثبت و رو به رشدی برای وضعیت اقتصادی خود و جهان از این طریق در پیش گیرند.
وی اظهار داشت: همزمان با روز جهانی شیر، کلیه کشورهای مختلف جهان با برپایی جشنواره ها، توزیع شیر رایگان در سطح شهر، توزیع شیر رایگان در مدارس، برپایی جشن ها و … سعی دارند، اهمیت مصرف این ماده غذایی را یادآور شده در جهت افزایش فرهنگ مصرف شیر تلاش کنند.
به گفته شیخ الاسلام در ایران نیز از امسال مراسمی با عنوان همایش کیفیت شیر همزمان با روز جهانی شیر در تبریز برپا می شود.
وی بر مسئولیت همه نهادها برای حل مشکل کمبود مصرف سرانه شیر تاکید کرد و گفت: کمبود مصرف شیر سبب ابتلا به بیماری هایی از قبیل پوکی استخوان می شود که بار مالی درمانی بسیار زیادی را به خانواده ها و دولت تحمیل می کند.
شیخ الاسلام گفت: وزارتخانه های کشاورزی، بهداشت و آموزش و پرورش و نیز سازمان های دامپزشکی و حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، می توانند با کار مشترک در جهت تغییر سیاست هایی که دامداری ها را دچار مشکل می کند، حرکت کنند.
وی گفت: حمایت مستمر از صنایع شیر و تولید شیر با کیفیت بالا به همراه آموزش برای مصرف بیشتر شیر همراه با قیمت گذاری صحیح و عادلانه می تواند راهکارهای موثری در افزایش سرانه مصرف به شمار آید.
این متخصص اپیدمیولوژی تغذیه افزود: با توجه به اینکه سال ۱۳۸۹ سال تلاش و همت مضاعف نامیده شده در روز جهانی شیر می توان با حمایت یارانه ای از مواد لبنی کم چرب و کم نمک و همچنین کنترل واردات شیر خشک، برنامه های مشترک و مدونی را در جهت اصلاح الگوهای مصرف شیر تدوین و اجرا کرد.

hi dr!
     
#137 | Posted: 20 Jul 2011 05:08
غذایی برای‌کاهش سکته قلبی

طرزتهیه :

لوبیا را در یک ظرف بزرگ بریزید. درون ظرف تا جایی آب بریزید که یک سانتیمتر روی لوبیا را بپوشاند. بگذارید تا جوش بیاید. اگر در این حین روی لوبیا کف تولید شد، کف آن را بگیرید. پیازهای خیس خورده، ۲ حبه سیر و برگ بو را به لوبیا اضافه کنید. حرارت را کم کنید.
. درب ظرف را گذاشته و بگذارید تا ۳۰ دقیقه آرام بپزد. سپس نمک آن را بزنید و ۲۰ دقیقه دیگر بگذارید تا بپزد و نرم شود. سپس ظرف را از روی حرارت بردارید. پیازها، سیر و برگ بو را از داخل آن دربیاورید و کنار بگذارید.

صبر کنید تا لوبیا سرد شود و بعد آبکشی کنید و درون یک کاسه بریزید. لوبیا را به آرامی با آبلیمو، روغن زیتون، کرفس، فلفل، پیاز قرمز و شوید تازه مخلوط و آغشته کنید. می‌توانید به طور دلخواه یکی دو قاشق از آب لوبیا را نیز درون آب بریزید. نمک و فلفل آن را اندازه کنید و کنار بگذارید. در هنگامی که لوبیا در حال پختن است، در یک ظرف دیگر چغندر را بپزید. آنها را درون یک قابلمه بگذارید و روی آن آب بریزید تا روی چغندر را بپوشاند. به آن نمک بزنید و بگذارید تا جوش بیاید. سپس حرارت را کم کنید و ۳۰ تا ۴۵ دقیقه (بستگی به اندازه چغندر دارد)‌ بگذارید بپزد و نرم شود. بعد از روی حرارت بردارید. یک حبه سیر درون آن بیندازید و بگذارید سرد شود.

سپس پوست آن را بکنید و خرد کنید. یک قاشق سوپخوری آب لبو و شکر را باهم مخلوط کنید و لبوها را با آن آغشته کنید. لوبیا را درون ظرف ریخته و دور آن را با لبوها تزئین و سرو کنید. چغندر از آنجایی که حاوی چربی‌های اشباع و کلسترول اندک است، از منابع غذایی بسیار مفید به شمار می‌رود، علاوه بر آن منبع خوبی از ویتامین ث، آهن و منیزیم است. همچنین فیبر بالایی دارد و حاوی مقادیر کافی فولات، پتاسیم و منگنز است. تنها اشکال آن این است که قسمت زیادی از کالری موجود در آن از مواد قندی می‌آید.

بررسی‌ها نشان می‌دهند آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چغندر برای حفاظت در برابر بیماری عروق کرونر قلب و پیشگیری از سکته قلبی موثر است. ماده‌ای به نام بتانین در چغندر وجود دارد که باعث کاهش سطح هوموسیستئین خون می‌شود. هوموسیستئین یک ماده سمی است که باعث چسبیدن پلاکت‌ها به هم و لخته شدن خون و تصلب شرایین می‌شود.

ویتامین ث موجود در چغندر نیز به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و رادیکال‌های آزاد که اثر سرطان‌زایی دارند را خنثی می‌کند.

جالب است بدانید که برگ‌های چغندر منبع خوبی از کاروتنوئید و ویتامین A هستند. ریشه چغندر حاوی ویتامین B3، B5، B6 و کاروتنوئید نیز می‌باشد. چغندر حاوی اسید اگزالیک نیز می‌باشد که می‌تواند در افرادی که مبتلا به سنگ کلیه از جنس اگزالات هستند به تسهیل تشکیل سنگ کمک کند. بنابراین به این افراد توصیه می‌کنیم که از مصرف چغندر تا حد امکان پرهیز کنند.
سلامت سفره

مواد لازم برای ۲ نفر

لوبیا سفید: ۷۵ گرم

پیاز: یک عدد کوچک ـ نصف کنید ـ (۵ دقیقه در آب سرد خیس و بعد آبکشی کنید)

سیر: ۳ حبه

برگ بو: یک برگ

آبلیمو: یک قاشق چایخوری

روغن زیتون: ۲ قاشق غذاخوری

کرفس: یک‌چهارم پیمانه خرد شده

فلفل دلمه‌ای قرمز یا زرد خرد شده: یک قاشق غذاخوری

پیاز قرمز خرد شده: یک عدد کوچک

شوید تازه خرد شده: یک قاشق چایخوری

چغندر کوچک: نصف عدد

نمک: به مقدار لازم

شکر: به مقدار کم
لادن هومند

hi dr!
     
#138 | Posted: 20 Jul 2011 05:08
چرا زیاد نوشیدن آب لاغر می کند؟

چاقی یکی از معضلات جهان امروزی است و بسیاری از افراد چاق به دنبال یک راه معجزه آسا برای کاهش سریع و آسان وزن هستند. ولی در حقیقت هیچ معجزه ای در کار نیست.تنها راه معقول و علمی کاهش وزن این است که مقدار کالری که شما می سوزانید،
بیشتر از مقداری باشد که دریافت می کنید.

نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز، یکی از نکات کلیدی برای تغذیه سالم و بخش مهمی از یک رژیم لاغری موفق و کارآمد است.

حال ما به شما می گوییم که نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز چگونه باعث لاغری می شود:

۱- غذا را هضم می کند. آب برای دفع مواد زائد از بدن شما ضروری است. بدون دریافت آب کافی، مواد زائد و دفعی در روده های شما جمع شده و باعث افزایش وزن می شوند.

۲- متابولیسم بدن را افزایش می دهد، در نتیجه کالری بیشتری می سوزانید. در عین حال خود آب، کالری ندارد، لذا باعث کاهش وزن می شود. هنگامی که بدن، آب کافی دریافت نکند، سلول های چربی، سفت می شوند و به راحتی نمی سوزند. در نتیجه کاهش وزن سخت تر خواهد شد.

۳- وزن آب بدن را کم می کند. هر چقدر کمتر آب بنوشید، بدن آب بیشتری در خودش نگه می دارد مثل شتر. شتر به دلیل اینکه در بیابان ها و آب و هوای گرم زندگی می کند، نمی تواند به مقدار کافی آب بنوشد، لذا همیشه در بدن خودش آب زیادی نگه می دارد.

وزن بدن بر اساس میزان آبی که می نوشید، تنظیم می شود. لذا هر چقدر آب بیشتری بنوشید، وزن بدن کمتر خواهد شد.
۴- با نوشیدن آب کافی، نیازی به نوشابه های گازدار نخواهید داشت. این نوشابه ها دارای شکر، مواد افزودنی مصنوعی (رنگ دهنده ها و طعم دهنده) هستند و کالری زیادی را به بدن می رسانند، لذا باعث چاقی می شوند. قندهای مصنوعی موجود در نوشابه های رژیمی هم مناسب نیستند.

چرا زیاد نوشیدن آب لاغر می کند؟

۵- گرسنگی را فرو می نشاند. هر چقدر بیشتر آب بنوشید، کمتر غذا خواهید خورد. لذا سعی کنید ۱۵ دقیقه قبل از خوردن غذا، یک لیوان آب بنوشید.

۶- خیلی وقت ها هنگام احساس گرسنگی، در حقیقت بدن شما تشنه است و نیاز به آب دارد، نه غذا. لذا هر وقت احساس گرسنگی کردید، یک لیوان آب بنوشید. این کار باعث می‏شود لاغر شوید و مجبور نباشید بدون اینکه بدن شما نیاز داشته باشد، غذا بخورید. نوشیدن آب، کاهش وزن شما را راحت‏تر خواهد کرد.

۸- میوه‏ها، منبع خوبی برای تامین آب هستند. هر چقدر میوه‏های تازه ی بیشتری بخورید، آب بیشتری دریافت خواهید کرد. بنابراین سعی کنید هر روز علاوه بر نوشیدن ۸ لیوان آب، از میوه‏های تازه به خصوص مرکبات نیز استفاده کنید.
۷- با نوشیدن آب، کبد کار خود را به بهترین نحو انجام می دهد. در نتیجه آب باعث می شود که چربی های بدن، بشکنند. نوشیدن آب زیاد به بدن کمک می کند تا چربی های شکسته شده، دفع شوند.

همچنین نوشیدن آب می تواند …

از سرماخوردگی و تب جلوگیری می کند.

سردرد را بهبود بخشد و تمرکز ذهنی شما را افزایش دهد.
پوست شما را از جوش ها پاک می کند.

به خاطر داشته باشید که …
* نوشیدن آب به تنهایی نمی تواند باعث کاهش وزن شود، بلکه عوامل دیگری هم در این کار موثرند که شامل ورزش کردن، رعایت اعتدال در خوردن غذاها (عادات غذایی سالم) و داشتن صبر و حوصله است.
* اثرات مصرف آب در خانم ها و آقایان متفاوت است.
نوشیدن آب در آقایان میزان متابولیسم بدن را سریعا افزایش می دهد و در خانم ها ذخایر قندی (کربوهیدرات ها) را سریع تر می شکند.

البته مشکل است که بگوییم روی هر فردی دقیقا چه اثری دارد، ولی در کل موثر است.

hi dr!
     
#139 | Posted: 20 Jul 2011 05:09
کاهش وزن سریع با سبزیجات

خوردن سبزیجاتی همچون شلغم قبل از وعده‌های غذایی اصلی به دلیل دارا بودن فیبر بالا و کالری کم موجب افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن افراد می‌شود. گاهی این تصور در بین افراد به وجود می‌آید که با مصرف نوع خاص سبزی وزنشان به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

به عنوان مثال، برخلاف تصور برخی زنان، خوردن لوبیا سبز پخته و یا کلم آب پز شده نه تنها موجب کاهش وزن بدن نمی‌شود بلکه به دلیل دارا بودن کالری زیاد، موجب افزایش وزن است. افراد باید توجه داشته باشند آنچه که به کاهش وزن کمک می‌کند مصرف مواد غذایی پرفیبر و کم کالری است که به طور منظم با ایجاد سیری کاذب در فرد ضمن پر کردن معده با افزایش کالری همراه نیست.

هر نوع رژیم غذایی چنانچه خودسرانه و به صورت عادت دائمی ادامه یابد علاوه بر ایجاد سوء تغذیه، سلامتی فرد را نیز به خطر می‌اندازد، بنابراین همه روش‌های درمان چاقی از جمله روش فوق الذکر باید با مشاوره متخصص تغذیه ادامه یابد.
یک رژیم غذایی حاوی چربی اندک و عموما برپایه سبزیجات در کمک به زنان برای کاهش وزن و بهبود حساسیت انسولین در بدن خیلی موثرتر از رژیم همه چیز خواری است.

در مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته، ۵۹ زن مبتلا به اضافه وزن و یائسه مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند. این زنان به دو گروه تقسیم شدند که نیمی از آنها رژیم گیاه خواری را دنبال کردند و نیمی دیگر یک رژیم غذایی کنترل شده از همه چیزخواری را در پیش گرفتند.
پس از مدتی معلوم شد زنانی که از رژیم گیاه خواری پیروی کردند، در حالی که از مصرف نامحدود میوه‌ها و سبزیجات کلیدی غلات و سایر مواد غذایی به طور صحیح لذت می‌بردند توانستند وزن خود را بدون هیچ گونه احساسی گرسنگی ناراحت کننده کاهش دهند.
از این‌رو با آغاز مشاهده‌ی تاثیرات مثبت در این روش که تمرکز آن بر روی مصرف میوه‌ها و سبزیجات است به تدریج تمایل این گروه به دنبال کردن این نوع رژیم غذایی برپایه‌ی گیاه خواری افزایش پیدا کرد.
چاقی و اضافه وزن از افرادی که رژیم گیاه خواری دارند بسیار دور است، در حالی که در مطالعات اخیر بر روی بیش از ۵۵ هزار زن سوئدی نشان داد که ۴۰ درصد از این زنان که رژیم غذایی گوشتی دارند مبتلا به چاقی یا اضافه وزن هستند، در صورتی که این رقم در میان گیاه خواران کاهش یافته و به ۲۵ تا ۲۹ درصد می‌رسد.
به گفته‌ی کارشناسان، جمعیت گیاه خواران در سراسر جهان کمتر به بیماری‌های قلبی، دیابت، فشار خون بالا و سایر امراض تهدید کننده‌ی زندگی مبتلا می‌شوند.
همچنین در پاره‌ای از پژوهش‌های جدید که نتایج آن در مجله‌ی اورولوژی در آمریکا منتشر شده مشخص شده است که رژیم غذای حاوی چربی اندک و سبزیجات بیشتر احتمال ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

taghziyeh-salem

hi dr!
     
#140 | Posted: 20 Jul 2011 05:09
کاهش وزن سریع چیست ؟

قبل از اینکه در مورد کاهش وزن سریع صحبت کنیم ابتدا باید تعریف چاقی را بدانیم ۰
تعریف چاقی :
چاقی افزایش وزن بدن بیش از ۱۵ درصد وزن ایده آل و به علت تجمع چربی در بدن می باشد ۰ پس تجمع چربی در بدن چاقی را به وجود می آورد و لاغر شدن حاصل دفع و سوزاندن چربی مازاد بدن است ۰ با این تعریف دانستیم که هدف از لاغری و کاهش وزن ، کاهش چربی بدن می باشد ۰
توانائی بدن برای از دست دادن چربی
این میزان در افراد مختلف متفاوت است و به مقدار اضافه وزن شخص نیز بستگی دارد به طوریکه هر چه میزان اضافه وزن بیشتر باشد سرعت کاهش وزن بیشتر و هر چه اضافه وزن کمتر باشد سرعت کاهش وزن کمتر خواهد بود ۰ بر همین اساس حداکثر توانائی دفع چربی بدن ۶-۳ کیلو گرم در ماه می باشد ۰
کاهش وزن سریع ناشی از چیست ؟
از آنجائیکه بدن قادر نیست ماهانه بیش از ۶-۳ کیلوگرم چربی از دست دهد پس کاهش وزن بیش از این مقدار ناشی از اتلاف سایر بافت های بدن مثل عضلات و استخوان ها و نیز دفع آب بدن می باشد ۰
در واقع اکثر رژیم ها ئی که کاهش وزن سریع را وعده می دهند با روش های خاص موجب دفع آب بدن می شوند . در این حالت کاهش سریع وزن بدن نه به خاطر لاغر شدن و دفع چربی بلکه حاصل اتلاف آب بدن می باشد ۰
می دانیم که وجود آب به میزان کافی برای اعمال حیاتی بدن ضروری است و اتلاف آب بدن بسیار خطرناک می باشد ۰
از طرف دیگر از آنجاییکه در این حالت کاهش وزن به دلیل دفع آب بدن است پس ازمدتی آب از دست رفته مجددأ باز گشت کرده و وزن بدن زیاد می شود و مجددا به حالت اول بر می گردد۰
به علاوه اگر این رژیم ها همراه با کم خوری یا به صورت مصرف تنها یک نوع ماده غدائی باشند بدن دچار سؤء تغذیه و عوارض حاصل از آن نیز می شود۰
بنابراین راه مطمئن برای کاهش وزن اصولی و ماندگار پیروی از یک رژیم غذایی صحیح است .در یک رژیم غذایی صحیح تنها چربی مازاد بدن دفع می شود و گرسنگی و عوارض دیده نمی شود .

hi dr!
     
صفحه  صفحه 14 از 57:  « پیشین  1  ...  13  14  15  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites