خانه | ثبت نام | نظرسنجی | جستجو | موقعیت | قوانین   چت روم
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش /

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)


صفحه  صفحه 28 از 57:  « پیشین  1  ...  27  28  29  ...  56  57  پسین »
leaderlover #271 | Posted: 21 Jul 2011 05:16
کاربر
 
سرفه طولانی بیش از سه هفته از علایم بیماری سل ریوی است

پزشک هماهنگ کننده سل مرکز بهداشت استان کرمان گفت: سرفه طولانی بیش از سه هفته از علایم بیماری سل ریوی است.

دکتر صدیقه فلاح خوش قلب در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر گفت: سل یک بیماری قابل علاج بوده و عامل ایجاد کننده آن میکروب سل یا مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است، میکروب سل به هر قسمتی از بدن از قبیل ریه ها، کلیه ها، ستون فقرات و مغز حمله ور می شود و در صورت عدم درمان مناسب می تواند کشنده باشد.

وی خاطر نشان کرد: عفونت سل از راه هوا منتقل می شود این میکروب زمانی وارد هوا می شود که یک فرد مبتلا به بیماری فعال سل ریه و گلو، سرفه و عطسه کند افراد سالم در مجاورت فرد مبتلا، این میکروب را با تنفس وارد بدن خود کرده و به آن آلوده می شوند.

دکتر خوش قلب یاد آور شد: هر فرد آلوده به میکروب فوق الزاماً به بیماری سل مبتلا نمی شود، حالتی که فرد آلوده است ولی بیماری را بروز نمی دهد به عنوان عفونت سل مخفی نامیده می شوند.

وی ادامه داد: این افراد بیمار نبوده، علایم بیماری سل را ندارند و قادر به انتقال بیماری به اشخاص دیگر نیستند اما ممکن است برخی افراد دارای آلودگی مخفیانه به سل در آینده به بیماری سل مبتلا شوند بیماران مبتلا به سل در صورت پیگیری خدمات پزشکی، تحت درمان قرار گرفته و بهبودی کامل می یابند.

پزشک هماهنگ کننده سل مرکز بهداشت استان کرمان اظهار داشت: در سال ۱۳۸۴ حدود ۱۱ هزار بیمار مبتلا به سل در کشور شناسایی شده اند که این تعداد تنها نیمی(۵۰ درصد) از کل بیماران مبتلا به سل در جامعه است و سایر بیماران ناشناس هستند میزان مرگ و میر ناشی از سل اسمیر خلط مثبت در ایران در آن سال ۳۲۹ نفر(۶۸ درصد) بود.

وی گفت: در صورت مصرف درست و منظم داروهای سل، این بیماری معمولا در بیش از ۹۵ درصد موراد قابل درمان قطعی است.

دکتر خوش قلب یاد آور شد: هنگامی که میکروب سل از راه هوا به وسیله استنشاق توسط فرد سالم وارد ریه ها شد بلافاصله شروع به تکثیر کرده و از این مرحله به بعد است که میکروب می تواند وارد خون شده و از طریق خون به سایر اعضا بدن فرد آلوده مانند کلیه ها، ستون فقرات و مغز وارد شود.

وی افزود: سل ریوی و گلو قابل سرایت است و می تواند به افراد دیگر منتقل شود ولی سل سایر قسمت های بدن مانند کلیه ها و ستون فقرات قابل انتقال و مسری نیست.

وی اظهار داشت: در بیشتر افرادی که میکروب سل از طریق تنفس وارد بدن آنها می شود بدن قدرت مقابله با میکروب را داشته و از رشد و تکثیر آن جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: این میکروبها در بدن به صورت غیرفعال باقی مانده و می توانند در آینده فعال شوند این حالت را عفونت سل مخفی می گویند، افراد آلوده به سل مخفی علامتی از بیماری سل را ندارند، احساس بیماری و ضعف نمی کنند قادر به انتقال بیماری سل به سایرین نیستند.

دکتر خوش قلب اظهار داشت: هرگاه سیستم ایمنی بدن قادر به جلوگیری از تکثیر میکروب سل نباشد فرد آلوده شده، به بیماری سل فعال مبتلا می شود، میکروب در بدن فرد تکثیر یافته و بیماری سل ایجاد می کنند.

وی افزود: میکروب سل به بافت های بدن حمله ور می شود و آنها را تخریب می کند، اگر این اتفاق در ریه ها افتاد میکروب سل می تواند حفراتی را در آنجا ایجاد کند.

این پزشک اظهار داشت : برخی افراد به محض الوده شدن به میکروب سل(ورود میکروب به بدن) به دلیل ضعف در سیستم ایمنی به بیماری سل مبتلا می شوند، برخی هم در آینده و در زمانی که سیستم ایمنی ایشان به دلیل دیگری ضعیف شود مبتلا به بیماری سل می شوند.

دکتر خوش قلب یاد آور شد: کودکان و سالمندان سیستم ایمنی ضعیفی دارند بنابراین احتمال پیشرفت عفونت سل از همان شروع آلودگی وجود دارد افراد آلوده به ویروس نقص اکتسابی سیستم ایمنی(ایدز) نیز دچار این مشکل هستند .

وی خاطر نشان کرد: سایر علت هایی هم که سیستم ایمنی افراد را ضعیف کرده و احتمال ابتلا به بیماری سل را افزایش میدهند شامل اعتیاد، بیماری قند(دیابت)، شغل های در ارتباط نزدیک با گرد و غبار، ابتلا به سرطان خون و دیگر اعضا بدن، کمبود وزن یا اختلال رشد در کودکی، اقدامات درمان شخصی طبی مانند مصرف کورتون و یا پیوند اعضا هستند.

دکتر خوش قلب در مورد علایم بیماری سل گفت: علایم بیماری سل وابسته به محل جایگزینی و تکثیر میکروب سل در بدن فرد است معمولاً محل جایگزینی و تکثیر این میکروب در ریه هاست.

این پزشک یاد آور شد: سل ریوی می تواند علایم مانند سرفه طولانی بیش از سه هفته، خلط خونی یا غیرخونی متعاقب سرفه، بی اشتهایی، کاهش وزن، ضعف بدنی، لرز، تب، تعریق شبانه، درد قفسه سینه داشته باشد.

دکتر خوش قلب اظهار داشت: این بیماری تقریباً با مصرف دارو بهبودی کامل می یابد به این شرط که داروها دقیقاً به همان ترتیبی که توسط پزشک یا پرستار به بیمار گفته می شود مصرف شوند. افراد مبتلا به بیماری سل باید داروهای متنوع و متفاوتی مصرف کنند، این بدین علت است که میکروب های زیادی باید توسط داروها کشته شوند، درمان با داروهای چندگانه سبب می شود که سرعت کشتن میکروب ها بیشتر بوده و از ایجاد مقاومت در برابر دارو در باکتریها نیز جلوگیری شود.

پزشک هماهنگ کننده سل مرکز بهداشت استان کرمان خاطر نشان کرد: بیشترین داروهای قابل استفاده در درمان سل شامل ایزونیازید و ریفامپین و اتامبوتول و پیرازنیامید است، هرکدام از این داروها اثر خاص خود را دارند هیچکدام از آنها جایگزین داروهای دیگر نمی شود. طول مدت درمان شش ماه است، افراد بیمار باید تا دو هفته پس از شروع درمان ضد سل از محل کار خود یا محل تحصیل جدا شده و در منزل بمانند تا افراد دیگری را آلوده به بیماری نکند، مصرف کامل و منظم داروها از عود بیماری پس از بهبودی جلوگیری می کند.

وی خاطر نشان کرد: بهترین راه درمان بیماری سل مصرف دارو زیر نظر مستقیم پرسنل بهداشتی است، با ورود به این برنامه یک پرسنل بهداشتی هر روز و یا چندین بار در هفته بیمار را ملاقات می کند و داروها را به وی ارایه می دهد.
hi dr!
      
leaderlover #272 | Posted: 21 Jul 2011 05:17
کاربر
 
چند توصیه برای جلوگیری از خروپف

انجمن خواب و خروپف انگلیس چند راهکار و توصیه برای درمان مشکل«خروپف» اعلام کرد.

به گزارش سرویس «بهداشت ودرمان» ایسنا منطقه مرکزی، این انجمن راه های موثری را برای درمان خروپف که از طریق بینی یا گلو خارج می شود را توصیه می کند.

برای این منظور اگر با باز و بسته کردن دهانتان خروپف صدادار ایجاد می کنید، این راه را امتحان کنید: زبانتان را تا آنجا که امکان دارد بیرون آورده و بین دندان هایتان قرار دهید. حالا سعی کنید خروپف با صدایی ایجاد کنید. اگر صدای آن کاهش یافته، احتمالا شما جزو افرادی هستید که با زبانتان خروپف می کنید، به این معنی که زبانتان به ارتعاش درآمده و سبب ایجاد این مشکل می شود. اگر با بینی خروپف می کنید به این معنی است که با دهان بسته خروپف می کنید.

راه حل هایی که این انجمن برای جلوگیری از «خروپف» توصیه می کند به شرح زیر است:

به پهلو بخوابید:

این نظریه به این خاطر است که وقتی ما به پشت می خوابیم زبان و ماهیچه های آن در گلو به هم چسبیده و مسیر هوا را منقبض کرده و باعث ایجاد خروپف می شود، به همین دلیل بهتر است که به پهلو بخوابیم.

سر را از سطح زمین بالاتر بگذارید:

این کار سبب می شود مسیر هوا توسط تکیه گاه گردن باز نگه داشته شود، به طوری که گلو کمتر منقبض شده و شما به راحتی به خواب می روید.

به طور مستقیم از راه نوارهای بینی نفس بکشید

استفاده از اسپری گلوی سنوریز:

نرم کردن و تقویت کردن بافت کام نرم در پشت گلو که باعث ایجاد خروپف می شود.

استفاده از نزونت Nozovent:

یک تکه پلاستیک انعطاف پذیر است که اگر آن را داخل سوراخهای بینی تان قرار دهید آنها را باز تر کرده و شما راحتر نفس می کشید.

اجتناب از سیگار و نوشیدنی های الکلی:

سیگار را ترک کنید. همچنین، سعی کنید از مصرف نوشیدنی های الکلی قبل از خواب پرهیز کنید.
hi dr!
      
leaderlover #273 | Posted: 21 Jul 2011 05:19
کاربر
 
در میانسالی پرخوری نکنید

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی گفت: نخستین بیماری ناشی از پرخوری در میانسالی ابتلا به کبد چرب است. علاوه بر این، افراد در معرض دچار شدن به بیماری هایی مانند چاقی، دیابت، پرفشاری خون و افزایش چربی خون هستند.

دکتر ایرج خسرونیا در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: کبد چرب بیماری بی علامتی است و فرد پس از مراجعه به پزشک یا هنگام سونوگرافی شکم به طور تصادفی متوجه ابتلا به آن می شوند.

وی افزود: ابتلا به بیماری کبد چرب به تدریج باعث ایجاد اختلال در عملکرد کبد می شود و فرد مبتلا به این بیماری ابتدا دچار فیبروز سپس مبتلا به سیروز می شود.

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی با بیان اینکه دستگاه گوارش افراد میانسال وسالمند به تدریج امکان جذب و هضم برخی مواد و ویتامینها را از دست می دهد، گفت: در این مقاطع سنی ممکن است میکروب اچ پایلوری باعث ابتلای فرد به سرطان معده شود. علاوه بر آن امکان دچار شدن او به بیماری های التهابی افزایش می یابد.

خسرونیا هموروئید و بواسیر را از دیگر بیماری های شایع بین میانسالان و سالمندان برشمرد و اظهار کرد: تداوم یبوست باعث خونریزی مقعد افراد سالمند می شود و آنان دچار بواسیر می شوند.

وی حالت تهوع را از دیگر عوارض گوارشی هنگام سالمندی ذکر کرد و گفت: هنگام سالمندی دستگاه گوارش نمی تواند غذای چرب را به میزان لازم جذب کند در نتیجه چربی در معده باقی می ماند و فرد دچار حالت تهوع می شود.

این متخصص داخلی گوارش برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری ها به سالمندان توصیه کرد: این افراد نباید غذاهای سنگین مانند خورش های چرب، کباب کوبیده، کله پاچه و دل و جگر مصرف کنند علاوه بر آن لازم است هر شش ماه تا یکسال به متخصص گوارش مراجعه کنند چون افراد سالمند مستعد ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش هستند.

وی در ادامه از استقبال دانشجویان برای اهدای فرآورده های خونی خبر داد و گفت: ۳۳ درصد دانشجویان و ۲۸ درصد کارکنان دولت برای انجام این کار به مراکز درمانی مانند بیمارستان غیاثی مراجعه می کنند.

خسرونیا در پایان با ابراز امیدواری نسبت به تاسیس پالایشگاه تصفیه خون در ایران اظهار کرد: در حال حاضر ترکیبات خونی برای پالایش به کشورهای خارجی فرستاده می شود و به صورت فراورده هایی مانند آلومین و گلبولین به ایران بازگردانده می شود.
hi dr!
      
leaderlover #274 | Posted: 21 Jul 2011 05:20
کاربر
 
چگونه از بیماری های ناشی از افزایش دما جلوگیری کنیم؟

همزمان با افزایش دمای هوا در فصل گرم تابستان احتمال ابتلا به بیماری های ناشی از این افزایش دما از جمله گرمازدگی شیوع بیشتری پیدا می کند.
کتابخانه ملی پزشکی آمریکا پیشنهاد کرده است که با چند اقدام ساده اما مهم چگونه می توانیم از بروز این قبیل بیماریها و مشکلات شایع تابستانی جلوگیری کنیم.
به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، این اقدامات عبارتند از:
ـ لباس های سبک، روشن و آزاد بپوشید.
ـ اگر مجبور هستید در فضای آزاد کار کنید در فواصل زمانی مکرر در سایه یا فضاهای سرپوشیده قرار بگیرید.
ـ وقتی هوا گرم و مرطوب است از انجام ورزشها و فعالیتهای بدنی سنگین جلوگیری کنید.
ـ مایعات بیشتر مصرف کنید.
ـ از گرم شدن زیاد بدنتان جلوگیری کنید به ویژه اگر سالمند هستید، اضافه وزن دارید یا دارو مصرف می کنید چون این فاکتورها روی تنظیم حرارت بدنتان تاثیر می گذارند.
ـ قبل از نشستن داخل اتومبیل تان، آن را خنک کنید.

=============================
سکته قلبی کشنده‌تر از سکته مغزی است
استاد ایرانی دانشگاه هاروارد گفت: سکته قلبی کشنده‌تر از سکته مغزی است زیرا بر اثر آن قلب می‌ایستد و خطر مرگ بسیار بالاست ولی سکته مغزی نیز اگر شدید باشد می‌تواند کشنده باشد.
محمد سلاجقه در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این پرسش که کدام یک از سکته‌های مغزی و قلبی کشنده‌تر است، اظهار داشت: مسلماً قلب؛ چون قلب می‌ایستد و خطر مرگ بسیار بالاست ولی سکته مغزی نیز اگر بزرگ باشد می‌تواند کشنده باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که برخی مواقع می‌گویند که سکته رد شده است این مورد چگونه تعریف می‌شود، افزود:‌ رد کردن مربوط به کسانی است که سکته کوچک کرده باشند و آن لخته که به وجود آمده است به وسیله سیستم‌های دفاعی مربوطه در خون حل شده است ولی این بیمار مشکلش برطرف نشده است یعنی باید فرد را به بیمارستان انتقال داد چون باید مطمئن شد که فرد مذکور مشکل دیگری نداشته باشد و باید برای فرد آسپرین تجویز کنند و فرد باید تحت نظر کامل پزشک معالج قرار گیرد.
سلاجقه در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد کسی بر اثر سکته مغزی نابینا شود؟ گفت:‌ بله این امکان که کسی بر اثر سکته مغزی بینایی خود را از دست دهد وجود دارد.
استاد ایرانی دانشگاه هاروارد در پاسخ به این پرسش که باوری وجود دارد که اگر کسی دچار سکته قلبی شود باید دست چپ فرد مذکور را برای آزادسازی جریان خونی برید آیا این مسئله صحیح است، بیان داشت: به هیچ وجه، چون اگر فرد دچار سکته قلبی شود با بریدن جریان شریانی دست چپ نه تنها آن فرد بهبودی پیدا نمی‌کند بلکه باعث خونریزی و بدتر شدن حال فرد می‌شود.
hi dr!
      
leaderlover #275 | Posted: 21 Jul 2011 05:20
کاربر
 
بیماری‌های قابل پیشگیری عامل ۲۵ درصد مرگ‌ کودکان در جهان است
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: سرخک، هموفیلوس آنفلوآنزای تیپ B، کزاز و هپاتیت B مهمترین علت مرگ کودکان زیر ۵ سال است و ۲۵ درصد علت مرگ کودکان به دلیل بیماری‌هایی است که می توان با واکسن‌ از آنها پیشگیری کرد.
به گزارش فارس نخستین سمینار “واکسن‌های جدید گامی فراتر به سوی جامعه‌ای سالم‌تر ” امروز در تالار امام‌خمینی(ره) دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.
در این سمینار، محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه کمیته ایمن‌سازی کشور سال‌هاست که مطالعه ضرورت واکسن هموفیلوس آنفلوآنزای تیپ B را در دستور کار قرار داده است، اظهار داشت: در کشور ضرورت این موضوع با مطالعه علمی به اثبات رسیده است.
وی گفت: بر اساس ضرورت واکسن همو‌فیلوس آنفلوانزا، دولت از وزارت بهداشت درخواست کرده است که فقط در صورتی واکسیناسیون در برنامه ایمن‌سازی کشور وارد شود که دانش فنی تولید آن نیز همزمان در کشور وارد شود.
رئیس سمینار واکسن‌های جدید گامی فراتر به سوی جامعه‌ای سالمتر ادامه داد: برای واکسیناسیون هموفیلوس آنفولانزا تیپ B مذاکرات لازم توسط معاونت غذا و دارو در دست انجام است ضمن اینکه بودجه‌ای نیز برای آن در نظر گرفته شده است.
گویا بیان داشت: در کشور اقدامات خوبی در خصوص ریشه‌کنی بیماری سرخک انجام شده است، کشور ما یکی از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی است که با انجام عملیات ایمن‌سازی، سرخک را در سال ۲۰۰۳ حذف کرده است.
وی افزود: پس از سال ۲۰۰۳ سالانه کمتر از ۲۰۰ نفر به بیماری سرخک مبتلا شده‌اند که این مسئله به این دلیل است که این افراد واکسینه نشدند و در بعضی از موارد واکسیناسیون آنها ناقص انجام شده است؛ اغلب افرادی که دچار بیماری سرخک شدند به دلیل ورود این بیماری به کشور است.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: از سال ۲۰۰۳ به بعد بیشترین موارد سرخک در کشور مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده است که این مسئله به دلیل همجوار بودن کشور با کشورهای افغانستان و پاکستان است از طرفی مهاجرت افغان‌ها به دیگر شهرهای ایران نظیر تهران موجب دیده شدن سرخک است.
وی عنوان داشت: حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد واکسن‌های کشور به دلیل نگهداری نامناسب و پیش‌بینی‌های نادرست دور ریخته می‌شود، از این رو باید در تهیه و نگهداری از واکسن‌ها، پیش‌بینی‌های دقیق و ضروری صورت بگیرد.
گویا خاطرنشان کرد: سرخک، هموفیلوس آنفلوآنزای تیپ B، کزاز و هپاتیت B مهمترین علت مرگ کودکان زیر ۵ سال در جهان به شمار می‌روند ضمن اینکه ۲۵ درصد از مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال در دنیا به دلیل بیماری‌هایی است که می‌توان با واکسن‌ از آنها پیشگیری کرد.
hi dr!
      
leaderlover #276 | Posted: 21 Jul 2011 05:21
کاربر
 
هورمون‌هایی که شما را عاشق می‌کند!

همه مرد و زن‌هایی که با هم ازدواج می‌کنند، دوست دارند زندگی‌شان دوام داشته باشد. دانش امروز نشان می‌دهد احتمالا نوع عمل هورمون‌های ما در داشتن یک زندگی سعادتمند دخیل هستند.
سال‌هاست که علم در حال کاوش منشأ عصبی- زیستی احساسات ماست. داستان پریان پر است از عشق در اولین نگاه، ازدواج، بچه‌دار شدن، خوشبخت زندگی کردن و مرگ. باوجود مشغله‌های دنیای امروز، داشتن چنین زندگی‌ای، آرزوی هر زوجی است…

به نوشته خبرآنلاین، همه مرد و زن‌هایی که با هم ازدواج می‌کنند، دوست دارند زندگی‌شان دوام داشته باشد. دانش امروز نشان می‌دهد احتمالا نوع عمل هورمون‌های ما در داشتن یک زندگی سعادتمند دخیل هستند.

در اولین برخورد، بدن شما و فرد مقابلتان اطلاعات متفاوتی را رد و بدل می‌کنند. تبادل اطلاعات با فرومون‌ها، نوعی ترکیبات حیاتی که از غدد لنفاوی زیر بغل و اطراف اندام‌های جنسی ترشح می‌شوند، انجام می‌‌گیرد. فرومون‌های آزاد شده از بدن فرد این اطلاعات را به طرف مقابل در غده‌ای واقع در زیربینی انتقال می‌دهند. به دلیل همین ترکیب‌های حیاتی است که هر فردی بوی مخصوص به خود را دارد و طرف مقابل قادر به تشخیص این بو است. زنان بهتر از مردان می‌توانند از روی بوی بدن افراد به اطلاعات آنها دست پیدا کنند و مثلا میزان جاذبه جنسی یا خیانتکار بودن یا نبودن مردان را تشخیص دهند.

بعد از طی مرحله نخست، در صورتی که نگاه، خنده یا ژستی از فرد مقابل باعث جذب زن یا مرد شود، شخص احساس می‌کند عاشق طرف مقابل است. دلیل آن هم افزایش آدرنالین در بدن است که فعالیت مغزی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود فرد احساس خوبی داشته باشد.

وقتی فردی حس می‌کند عاشق طرف مقابل شده، حالت سرخوشی به او دست می‌دهد و این حالت نتیجه فعالیت فنیل اتیل آمین یا نوعی آمفتامین مغزی طبیعی است که در شکلات هم وجود دارد و انرژی و اشتیاق فرد را افزایش می‌دهد. البته اثر فنیل اتیل آمین دوام چندانی ندارد و برای اینکه این حالت در فرد بماند به فعالیت‌هایی نیاز است تا دوباره سبب ترشح آن شوند.

طبیعت برای آنکه شما را همچنان مجذوب همسرتان نگه دارد، ماده دیگری در گنجه دارد. دوپامین، حامل عصبی، مسبب حس خوشبختی و آرامش است. اکسی توسین هم هورمونی است که «بانوی عشق» لقب گرفته است. صدای فرد مورد علاقه، خاطرات شیرین، حتی یک نگاه مهربان باعث ترشح این هورمون در بدن می‌شود. اکسی توسین به‌مقدار بسیار زیادی در اولین رابطه عاشقانه در بدن ترشح می‌شود و البته این هورمون عامل انقباض‌های دوره زایمان است.

وقتی دو نفر به هم وابسته می‌شوند و اعتماد کامل بینشان شکل می‌گیرد، ترشح این هورمون در بدن آغاز می‌شود و در حقیقت می‌توان گفت این هورمون جزو معدود هورمون‌هایی است که ترشح آنها نه تنها دلایل فیزیولوژیک، بلکه احساسی دارد. اکسی توسین باعث وابسته شدن و عشق دو فرد به هم می‌شود و افراد را به داشتن رابطه زناشویی مکرر، یک زندگی بادوام، داشتن فرزندان و…ترغیب می‌کند. شاید این سوال در ذهنتان پیش بیاید که با وجود ترشح این هورمون، چطور همسران عشق را فراموش می‌کنند و جدا می‌شوند؟

در جواب باید گفت برای ترشح مداوم این هورمون لازم است که زوجین دینامیک و فعال باقی بمانند. به مرور زمان میزان دوپامین ترشحی بدن کاهش می‌یابد و از میزان اشتیاق کاسته می‌شود.

برای افزایش آن لازم است زن و مرد خلاق باشند و مدام در مورد خاطرات یا آرزوهایشان صحبت کنند. هر جرقه‌ای می‌تواند سبب ترشح اکسی توسین شود. اگر جرقه‌ای نباشد، طبیعی است که به مرور آتش خاموش می‌شود.

برای تداوم زندگی، ایجاد خلاقیت و تازگی بر عهده جنس مونث است در غیر این صورت عشق به راحتی از بین می‌رود و کاری از دست هورمون‌ها برنمی‌آید.
hi dr!
      
leaderlover #277 | Posted: 21 Jul 2011 05:21
کاربر
 
خواب نمیروز در سلامت قلب مفید است

نیم ساعت استراحت در طول روز موجب کارکرد بهتر قلب شده و سلامت روحی و روانی فرد را به دنبال دارد.
منوچهر قارونی متخصص قلب و عروق در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: استراحت نیم ساعتی افراد بعد از غذای ظهر انرژی بسیار زیادی را در این افراد برای کار بعد از ظهر ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه افرادی که این استراحت را به خود نمی دهند خستگی روانی و روحی را در بدن خود تشدید می کنند، اظهار داشت: نیم ساعت استراحت در طول روز موجب کارکرد بهتر قلب و آرامش روحی و روانی را به دنبال دارد.نیم ساعت استراحت در طول روز موجب کارکرد بهتر قلب شده و سلامت روحی و روانی فرد را به دنبال دارد.
منوچهر قارونی متخصص قلب و عروق در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: استراحت نیم ساعتی افراد بعد از غذای ظهر انرژی بسیار زیادی را در این افراد برای کار بعد از ظهر ایجاد می کند.

وی گفت: اشتغال مستمر از صبح تا ظهر خستگی در عضلات و اعصاب فرد از لحاظ روحی و روانی ایجاد می کند که استراحت نیم ساعته ظهر موجب تخلیه مغز شده و فرد را برای فعالیت بیشتر آماده می کند.

قارونی تصریح کرد: استراحت و خواب نیمروز در سلامت قلب مفید است و مثل این است که فرد یک استراحت راحت روحی و روانی کرده باشد.
hi dr!
      
leaderlover #278 | Posted: 21 Jul 2011 05:22
کاربر
 
بیسوادی به اندازه حمله قلبی کشنده است

کارشناسان علوم بهداشتی تاکید کردند که کم سوادی و پایین بودن سطح تحصیلات می تواند به اندازه حمله قلبی کشنده باشد.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، دکتر ساندرو گالی از متخصصان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میلمن در نیویورک و دستیاران وی در مقاله جدیدی خاطرنشان کردند که فقر، فقدان تحصیلات و حمایت اجتماعی نامناسب می تواند در بروز مشکلات و ناراحتی هایی مثل حمله قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه دربین بسیاری از مردم آمریکا نقش بسزایی داشته باشد.
دکتر گالی و دستیارانش با استفاده از یک بازبینی سیستماتیک از آمار موجود و ترکیب شده با اطلاعات آماری، میزان مرگ ومیر آمریکا را در ارتباط با فاکتورهای اجتماعی مورد ارزیابی و محاسبه قرار دادند.
این کارشناسان خطرات احتمالی مرگ و میر ناشی از فاکتورهای اجتماعی مثل تحصیلات، فقر، وضعیت بیمه بهداشتی، وضعیت استخدام و استرس شغلی، حمایت اجتماعی، نژادپرستی و تبعیضات، شرایط مسکن، عوامل ایجاد کننده استرس در دوران کودکی را بررسی و محاسبه کردند.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، آنها دریافتند که حدود ۲۴۵ هزار مورد مرگ و میر در سال ۲۰۰۰ میلادی در آمریکا با پایین بودن سطح تحصیلات مرتبط بوده است به همین نسبت ۱۷۶ هزار مورد با تبعیضات نژادی، ۱۶۲ هزار مورد با سطح پایین حمایت اجتماعی، ۱۳۳ هزار مورد با فقر فردی، ۱۱۹ هزار مورد با عدم تساوی درآمدها و ۳۹ هزار مورد با فقر منطقه ای ارتباط داشته است.
این بررسی ها نشان داد در سال ۲۰۰۰ میلادی آمار تلفات مربوط به حمله قلبی ۱۹۲ هزار و ۸۹۸ مورد است در حالی که آمار مرگ و میر مربوط به فقدان تحصیلات ۲۴۵ هزار مورد بوده است.
کارشناسان با مقایسه این آمار دریافتند که در آن سال عامل اصلی مرگ و میر فقدان تحصیلات بوده است.
این مطالعه در مجله آمریکایی بهداشت عمومی منتشر شده است.
isna
hi dr!
      
leaderlover #279 | Posted: 21 Jul 2011 05:22
کاربر
 
امیدی تازه برای درمان آلزایمر

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا موفق شدند با روشی متفاوت حافظه موش ها را به آنها بازگردانند و امیدوار هستند که در آینده بتوانند از این روش برای درمان آلزایمر در انسان استفاده کنند.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این متخصصان با استفاده از یک تراشه بعنوان یک پروتز عصبی حافظه موش هایی را که از مشکل فراموشی رنج می بردند با زدن یک کلید احیا کردند.
متخصصان دانشگاه های ویک فارست و کالیفرنیای جنوبی با همکاری یکدیگر به این روش دست یافته اند. آنها امیدوار هستند که از این روش بتوانند در آینده برای درمان بیماران مبتلا به آلزایمر یا سکته مغزی بهره بگیرند.
به گزارش سایت اینترنتی پاپیولارساینس، این پروتز عصبی شبیه به مغز عمل کرده و سیگنال های عصبی را ارسال می کند و به این ترتیب از آن می توان در قسمت حافظه مغز استفاده کرد.
این پزشکان الکترودهایی را به مغز موشها متصل کردند که به دو ناحیه از هیپوکامپ مرتبط بودند. این دو ناحیه CA۱، CA۳ نام داشتند. آزمایشات قبلی ثابت کرده بود که قسمت هیپوکامپ در مغز، حافظه کوتاه مدت را به حافظه درازمدت تبدیل می کند.
این پزشکان سیگنال های منتقل شده بین این دو ناحیه را ثبت کردند. متخصصان دریافتند که اگر در مغز این موش ها یک هیپوکامپ مصنوعی شبیه به آنچه در مغز عمل می کند کار گذاشته شود می تواند کارآیی این قسمت از مغز را بازگردانده و حافظه آنها را دوباره به کار بیندازند.
این متخصصان در نظر دارند که در آزمایشات بعدی این روش را روی میمون ها بررسی کنند.
isna
hi dr!
      
leaderlover #280 | Posted: 21 Jul 2011 05:22
کاربر
 
خوددرمانی باعث سوراخ شدن آپاندیس می شود

رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران عنوان کرد: گاهی با شروع درد آپاندیس بیماران اقدام به خوددرمانی می کنند که این عمل باعث سوراخ شدن کیسه آپاندیس و انتشار عفونت در شکم می شود.
دکتر ایرج خسرونیا در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، ضمن اشاره به پرهیز از خوددرمانی درابتلا به آپاندیست اظهار کرد: سوراخ شدن آپاندیس و فراگیری عفونت در نهایت منجر به عفونت پرده های شکم می شود که اگر به موقع رسیدگی نشود به مرگ بیمار منجر می شود.
وی همچنین اضافه کرد: آپاندیسیت همیشه با درد همراه نیست. این عارضه گاهی اوقات هیچ دردی ندارد و خود به خود بهبود می یابد. اما در برخی موارد مشاهده می شود که این عارضه با درد بسیاری همراه است و فرد باید مورد عمل جراحی قرار بگیرد.
دکتر خسرونیا درباره شباهت درد آپاندیسیت به دردهای شکمی توضیح داد: این درد، گاهی با مسمومیت های غذایی، دل درد و درد در تمام شکم اشتباه گرفته می شود و افراد شروع به درمانهای خانگی می کنند که این خود باعث ایجاد مشکل برای بیمار می شود.
رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران بروز این عارضه را منحصر به سن خاصی ندانست و گفت: درد آپاندیس ممکن است در تمام سنین گریبانگیر افراد شود اما در میانسالان بیشتر دیده می شود. ضمن اینکه باید عنوان کرد که این عارضه زمینه ارثی و ژنتیک ندارد.
وی در تشریح عملکرد آپاندیس در بدن اظهار کرد: آپاندیس یک زائده روده ای است که بین روده کوچک و روده بزرگ قرار گرفته است و از بدن در برابر ورود میکروبها و ویروس ها محافظت می کند و نقش دفاعی دارد. آپاندیس با ترشح موادی، میکروب را از بدن دفع می کند. این حالت دفاعی بویژه در دوران نوزادی و کودکی حائز اهمیت است و نقش پررنگ تری را ایفا می کند.
دکتر خسرونیا ادامه داد: عارضه آپاندیسیت زمانی رخ می دهد که مواد زائد و مدفوع وارد کیسه آپاندیس می شوند و ایجاد عفونت می کنند.
رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران درباره راهکارهای درمانی و توصیه های درمانی لازم دربهبود این عارضه عنوان کرد: استراحت مطلق، سرم درمانی، استفاده از آنتی بیوتیک در بهبود این درد موثر هستند. اگر درد شدید باشد فرد نیاز به عمل جراحی پیدا می کند.
وی اضافه کرد: پرهیز غذایی تنها در زمانی که عفونت پرده شکم ایجاد شده است توصیه می شود و بیمار در این زمان نباید غذایی مصرف کند.
isna
hi dr!
      
صفحه  صفحه 28 از 57:  « پیشین  1  ...  27  28  29  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید.


 

 

Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti
Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites
↑ بالا