تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 30 از 57:  « پیشین  1  ...  29  30  31  ...  56  57  پسین »  
#291 | Posted: 21 Jul 2011 05:20
جنین پس از تولد، اصوات آهنگین را به یاد می آورد

یک آزمایش جالب نشان داده است نوزادان می توانند آهنگ هایی را که در زمان جنینی در رحم مادر شنیده اند، پس از تولد به یاد بیاورند و با شنیدن آن ها واکنش نشان می دهند.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» ایسنا، در این آزمایشات، دانشمندان ابتدا برای مادران باردار سه هفته پیش از وضع حمل آهنگی را پخش کردند و سپس همان آهنگ را یک ماه پس از تولد برای نوزاد گذاشتند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، دانشمندان متوجه شدند ضربان قلب نوزاد با شنیدن موسیقی که قبل از تولد شنیده بود تا حد زیادی آرام تر می شود در حالی که در صورت شنیدن آهنگ های ناآشنا و جدید، این تغییر در ضربان قلب نوزاد مشاهده نمی شود.

این یافته ها، درک ما را از تاثیرات شنیدن صداها بر روی جنین در داخل رحم مانند چگونگی دریافت گفتار از سوی نوزاد، افزایش خواهد داد.

دکتر کارولین گرانیر دفر ـ متخصص روانشناسی ـ از دانشگاه دسکارتس پاریس و دستیارانش بر روی ۵۰ زن باردار در این زمینه مطالعه کردند. این محققان از زنان باردار درخواست کردند که به یک ملودی پیانو دوبار در روز گوش دهند.

بنابراین گزارش، وقتی این ۵۰ نوزاد به دنیا آمدند، یک ماه بعد یک ملودی غیرآشنا و نیز همان ملودی آشنا پیش از تولد به ترتیب به هنگام خواب برای آن ها پخش شد.

این متخصصان متوجه شدند ضربان قلب نوزادان پس از شنیدن ملودی آشنا حتی در خواب خیلی آرام تر می شود.

به گفته پزشکان، توان شنوایی در انسان در طول سه ماه آخر بارداری شکل می گیرد. بر همین اساس تا پنج هفته قبل از تولد، حلزون گوش معمولا به طور کامل رشد می کند و بالغ می شود.
isna

hi dr!
     
#292 | Posted: 21 Jul 2011 05:21
تولید بافت ماهیچه ای تازه از ریش آبدزدک دریایی


محققان دانشگاه منچستر به روشی جالب و جدید برای تولید بافت های تازه عضلانی انسان از ریش های بسیار ظریف آبدزدک های دریایی دست یافته اند.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محققان دریافته اند که ریش های بسیار ظریف این موجودات آبزی برای تولید ماهیچه های انسانی قابل استفاده هستند.

به گزارش مجله اینترنتی ساینس دیلی، بررسی ها نشان داده است که سلولز حاصل از این آبدزدک های دریایی می تواند روی رفتار سلول های ماهیچه ای ـ اسکلتی در آزمایشگاه تاثیر بگذارد.

این نانو ساختارها (کنایه از ساختارهای بسیار ریز در مقیاس نانو) چندین هزار بار کوچک تر از سلول های ماهیچه ای و کوچک ترین جزء فیزیکی هستند که می توانند باعث اتحاد سلولی شوند.

به گفته متخصصان اتحاد سلولی فرایند بسیار حائز اهمیتی است، چون بسیاری از بافت های بدن از جمله بافت های ماهیچه ای حاوی رشته های متحد و یکپارچه ای هستند که به بافت استحکام و خاصیت نگهدارندگی می دهند.

بنابراین گزارش، سلولز پلی ساکاریدی است که معمولا در گیاهان یافت می شود و جزء اصلی کاغذ و بافت های خاص مثل کتان است.

این مولکول که زنجیره ای از قندهای متصل به هم است در پزشکی نیز کاربردهای مختلفی دارد.

این بار متخصصان علوم پزشکی و آزمایشگاهی در دانشگاه منچستر متوجه شده اند که از این ساختار خاص می توانند برای تولید بافت های ماهیچه ای جدید بهره بگیرند.

دکتر استفان ایچ هورن به همراه دستیارانش موفق شدند، در آزمایشات خود سلولز را در قالب شیمیایی به شکل رشته های بسیار ظریف از آبدزدک دریایی استخراج کرده و از آن در تولید سلول های عضلانی جدید و سالم استفاده کنند که در عرصه پزشکی و درمان کاربردهای بسیاری می تواند داشته باشد.

isna

hi dr!
     
#293 | Posted: 21 Jul 2011 05:21
ورزش، تمایل به مواد مخدر را کاهش می دهد

پزشکان تاکید کردند ورزش کردن می تواند اشتیاق و تمایل به استفاده از مواد مخدر و اعتیادآور را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، متخصصان مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت در یک تحقیق جدید روی گروهی از زنان و مردان داوطلب که وابسته به حشیش بودند و تمایلی به ترک آن نداشتند به نتایج فوق دست یافتند.

در این تحقیق از شرکت کنندگان خواسته شد که طی ده جلسه نیم ساعته از دستگاه تردمیل (دو ثابت) استفاده کنند. این تمرینات طی یک دوره دو هفته ای انجام گرفت.

به گزارش شبکه خبری ان بی سی، دکتر پیتر مارتین رئیس مرکز اعتیاد واندربیلت دراین باره خاطرنشان ساخت: نتایج بررسی ها تایید کرد که پس از پایان تمرینات، میل این افراد برای استفاده از مواد مخدر ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد.

این تحقیق برای اولین بار نشان داد که ورزش کردن در کاهش میل افراد به مصرف مواد مخدر حتی در صورتی که خود آنها مایل به ترک این مواد نباشند، نقش قابل ملاحظه ای دارد.

این یافته در مجله کتابخانه عمومی علمی “وان” گزارش شده است.

isna

hi dr!
     
#294 | Posted: 21 Jul 2011 05:22
رهگذران؛ بیشترین قربانیان حوادث چهارشنبه سوری

حیف این چشم های قشنگ نیست که جراحت ببیند و متلاشی شود؟ حیف این چشم های مهربان نیست که حق تماشای بهار از آنها گرفته شود؟ امسال هم مثل هر سال احتمالا چشم هایی در آخرین سه شنبه شب سال، برای همیشه از دیدن زیبایی های جهان محروم می شوند و جالب است بدانید که براساس آمارها، بیشتر مصدومان چشمی چهارشنبه سوری رهگذران هستند!

حیف است شبی را که از گذشته های دور فرصتی برای شاد بودن و دور هم جمع شدن بوده است، تبدیل به شبی تلخ و فاجعه ای دردناک کنیم. بنابراین بیشتر دقت کنید و با سلامت به استقبال سال نو و روزهای نو بروید.

یکی از جدی ترین آسیب ها و صدماتی که در شب چهارشنبه سوری برای افراد مختلف و بخصوص عابران و رهگذران ایجاد می شود، صدمات چشمی است. بنابراین با توجه به آسیب پذیری چشم ها باید از این عضو حساس و حیاتی بیشتر محافظت کنیم.

دکتر امین الله نیک اقبالی، رئیس انجمن چشم پزشکی ایران در این باره به جام جم می گوید: «متاسفانه جراحت ها و آسیب هایی که به چشم وارد می شود، غیرقابل جبران هستند.

در حقیقت خوب است دقت داشته باشید که هر یک از این گونه آسیب ها و صدمات ممکن است به هر عضوی از بدن وارد شود ولی در مورد چشم ها شرایط متفاوت است».

وی با تاکید بر آسیب پذیری شدید چشم ها، می افزاید: «صدمات چشمی غیرقابل جبران بوده و زمانی که به چشم ها هرگونه آسیبی وارد شود، دیگر هیچ وقت همانند چشم قبلی نخواهند شد».

آسیب های چشمی در شب چهارشنبه آخر سال

دکتر نیک اقبالی در مورد آسیب هایی که در این شب ممکن است برای چشم ها ایجاد شود، توضیح می دهد: «فرورفتن جسم خارجی در پلک و کره چشم، صدمه به شبکیه و سوختگی های صورت و مژه ها آسیب هایی است که در این شب ممکن است برای افراد ایجاد شود».

به گفته وی، ۸۰ درصد صدمات و آسیب های چشمی در سال های گذشته به رهگذران و تماشاچیان وارد شده است.

بنابراین بهترین راه حل خودداری از ترددهای غیرضروری در این شب است.

امشب عینک بزنید

این استاد دانشگاه یادآور می شود: «بهترین کار در چنین شرایطی جلوگیری از بروز مشکل است. بنابراین برای جلوگیری از بروز آسیب و صدمات چشمی در روزهای پایانی سال، خانواده ها باید مسوولانه برخورد کرده و اجازه ندهند که جوانان و نوجوانان مواد منفجره و محترقه ای که می تواند منجر به آسیب خودشان و دیگران شود، حمل کنند. چرا که در این شرایط اولین کسی که صدمه می بیند خود شخص است و پس از آن اطرافیانش».

وی با تاکید بر استفاده از عینک در این شب، می افزاید: «عینک وسیله خوبی برای محافظت از چشم است.

در واقع عینک می تواند از چشم افرادی که در این شب ممکن است مورد آسیب واقع شوند، محافظت کند».

دکتر نیک اقبالی می گوید: «در صورتی که مشکلی برای چشم ها ایجاد شد، افراد می توانند به مراکز اورژانسی که در سراسر کشور آماده خدمت هستند، مراجعه کنند.

در تهران اورژانس های چشم پزشکی بیمارستان های فارابی، لبافی نژاد، حضرت رسول اکرم و امام حسین ۲۴ ساعته آماده بوده و پذیرای مصدومین هستند. بیمارستان های خصوصی هم در چنین شرایطی حتما اقدامات لازم را برای آسیب دیدگان انجام خواهند داد.

پس از مراجعه نیز متخصصان با توجه به وسعت ضایعه ای که به چشم ها وارد شده و با تجربه ای که دارند، درمان و اقدامات لازم را انجام می دهند».

فوری درمان کنید

در نهایت خوب است به خاطر داشته باشید که صدمات وارد به چشم هر چقدر هم جزئی و ناچیز به نظر برسند، به مراجعه و درمان فوری نیاز دارند و نباید آنها را نادیده گرفت. در واقع گاهی ممکن است برخی شرایط در مراحل اولیه علائم خاصی ایجاد نکنند، اما در آینده حوادث ناگواری در پی داشته باشند. بنابراین در این شرایط از هیچ گونه قطره یا پماد چشمی استفاده نکنید و چشم ها را نشویید. بلکه تنها لازم است سریع به اورژانس مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

دکتر نیک اقبالی با آرزوی شروع سالی خوب همراه با سلامت برای همه مردم، تاکید می کند: «در صورت آسیب دیدن چشم، فرد نباید به چشمش فشار وارد کرده یا به آن دست بزند، بلکه باید هرچه سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کند».

توصیه های ضروری

* در صورت بروز هر آسیبی به چشم هایتان به این نکات توجه کنید:

* از مالیدن چشم ها و پلک ها خودداری کنید.

* حتما در اولین فرصت به اورژانس چشم پزشکی مراجعه کنید. زیرا در بعضی مواقع آسیب های چشمی در مراحل اولیه علائم زیادی ندارند و ظاهر بدی ایجاد نمی کنند اما می توانند حوادث ناگواری برای چشم ایجاد کنند.

* چشم فرد آسیب دیده را با یک وسیله در دسترس مانند لیوان های یک بار مصرف یا مقوایی که به شکل مخروط درآورده اید بپوشانید. دستمال، پنبه یا گاز روی چشم نگذارید.

* از مصرف آسپیرین، ایبوبروفن و موارد مشابه تا رسیدن به اورژانس چشم پزشکی خودداری کنید.

* سعی کنید مواد غذایی به بیمار ندهید تا در صورت نیاز به جراحی بتوان در اولین فرصت این کار را انجام داد.

* امیدواریم با رعایت نکاتی ساده و دقت و توجه بیشتر، چهارشنبه سوری خوشی داشته باشید.
jamejamonline

hi dr!
     
#295 | Posted: 21 Jul 2011 05:23
روشی جدید برای تشخیص دقیق تر نشانگر سرطان پستان ارائه شد

پژوهشگران دانشکده مهندسی هسته یی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از روش طبقه بندی سلولی (آتاماتای سلولی) توانستند با دقت بالا احتمال بدخیمی نقاط بسیار ریز (رسوب ذرات بسیار ریز کلسیم دار) را در بافت پستان تشخیص دهند.
به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرطان پستان یکی از خطرناک ترین سرطان ها در میان زنان است که سالانه ۴۷ نفر از هر ۱۰۰ هزار زن به آن مبتلا می شوند.
هاجر مرادمند، پژوهشگر طرح، استفاده از ماموگرافی دوره یی را روشی برای تشخیص زودهنگام این بیماری ذکر کرد و گفت: تشخیص در زمانی که هسته های اولیه سرطانی به شکل ذرات سخت شده (رسوب ذرات بسیار ریز کلسیم دار) هستند به ویژه در زنان جوان به سختی صورت می گیرد. این دشواری هم می تواند موجب تشخیص ندادن برخی بیماران و رسیدن بیماری به مراحل حادتر شده و هم می تواند در موارد تشخیص نادرست به تکه برداری های بی مورد منجر شود. این در حالی است که تشخیص زودهنگام نقش موثری در درمان موفقیت آمیز سرطان پستان دارد و تکه برداری نا به جا هم هزینه، زمان و درد غیرلازم را به بیمار تحمیل می کند.
مرادمند روش کار خود را استفاده از نرم افزار مطلب برای پردازش تصاویر ماموگرافی ذکر کرد و گفت: تصاویر پس از پیش پردازش اولیه وارد مرحله بهبود سایه روشن (کنتراست) می شود تا خوشه های میکروکلسیفیکیشن که به صورت دانه های سفید بسیار ریز در تصاویر ماموگرافی دیده می شوند را بهتر تشخیص بدهیم.
وی افزود: در بخش بعد، خوشه های مشکوک جدا و به وسیله آتاماتای سلولی به دو دسته خوش خیم و بدخیم طبقه بندی شدند. با این کار دقت تشخیص در مقایسه با رویه های متداول در بخش های رادیولوژی ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد و به میزان ۹۴ درصد رسید.
پژوهشگر طرح، تعداد موارد بررسی شده در این پ ژوهش را ۱۵۲ مورد ذکر کرد و گفت: هر چه کیفیت تصاویر گرفته شده بهتر باشد در شیوه تصویربرداری دیجیتال، دقت قابل افزایش خواهد بود.
براساس این گزارش، این طرح در رساله کارشناسی ارشد پرتوپزشکی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با راهنمایی دکتر سعید ستایشی و مشاوره دکتر علی رضا کریمیان و دکتر مهری سیروس انجام شده و از نتایج آن تاکنون دو مقاله در نشریات معتبر علمی و یک سخنرانی تهیه شده است.
isna

hi dr!
     
#296 | Posted: 21 Jul 2011 05:24
زنان راحت تر از مردان به کوکائین معتاد می شوندنتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که زنان راحت تر از مردان به کوکائین معتاد می شوند و سخت تر می توانند آن را ترک کنند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، در این مطالعه معلوم شد انگیزه موش های آزمایشگاهی ماده برای دریافت کوکائین در ازای یک کار مشخص به مراتب بیشتر از موش های نر است.

روزنامه یواس ای تودی در این باره گزارش داد: متخصصان انستیتو نوروساینس مولکولی و رفتاری در دانشگاه میشیگان طی آزمایشات جدید خود دریافته اند که موش های ماده خیلی راحت تر و سریعتر از موش های نر به کوکائین اعتیاد پیدا می کنند و در عین حال ترک این ماده نیز برای ماده ها سخت تر از نرها است.

بنابراین گزارش، از آنجا تشابهات ژنتیکی بسیاری بین موش ها و انسان وجود دارد این یافته درمورد انسان ها نیز می تواند صدق کند.

دکتر جنیفر کیومینگز در این تحقیق اظهار داشت: فاکتور جنسیت به تنهایی می تواند در افزایش احتمال گرایش به مصرف مواد مخدر موثر باشد.

در مطالعات پیشین نیز در این زمینه کارشناسان موسسه روان شناسی آمریکا به این نتیجه رسیده بودند که اعتیاد یک فرد به کوکائین تا حد زیادی به ترتیب ژنتیکی او بستگی دارد.

به گزارش ایسنا، این متخصصان موفق به شناسایی ژنی شدند که حساسیت یا مقاومت یک فرد در مقابل مصرف کوکائین را تا ۵۰ درصد افزایش می دهد.

به گفته این متخصصان، نسخه ژنتیکی افراد معتاد به کوکائین با افراد طبیعی تفاوت چشمگیری دارد.

محققان این موسسه امیدوار هستند با بررسی ماده ژنتیکی افراد، موفق به پیش بینی احتمال اعتیاد آنها به کوکائین شوند و هرچه سریع تر برای پیشگیری از این اعتیاد اقدام کنند.

شرح این تحقیقات در مجله بیولوژی تفاوت های جنسیتی به چاپ رسیده است.

isna

hi dr!
     
#297 | Posted: 21 Jul 2011 05:25
پنج خوردنی مفید برای کمک به خوابیدناگر برای خوابیدن مشکل دارید و تصور می کنید که گرسنگی ممکن است بخشی از این مشکل باشد، آیا می توانید به خودتان اجازه دهید که در نیمه شب تنقلات بخورید؟

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، در اینجا فهرست پنج غذا ذکر شده که در واقع می توانند به شما کمک کنند به خواب بروید.

به گزارش پایگاه اینترنتی کرین، یکی از این مواد غذایی مفید برای کمک به خوابیدن گیلاس ها هستند. گیلاس های تازه یا خشک یکی از منابع غذای طبیعی ملاتونین هستند، ماده شیمیایی که ساعت درونی بدن را برای تنظیم خواب کنترل می کند.

محققانی که گیلا س های ترش را مورد آزمایش قرار داده اند و متوجه سطح بالای ملاتونین شدند، توصیه کرده اند این گیلاس ها را یک ساعت قبل از وقت یا قبل از سفر وقتی می خواهید در هواپیما بخوابید، بخورید.

خوردنی بعدی موزها هستند. پتاسیم و منیزیم شل کننده های طبیعی عضلات هستند و موزها منبع غنی از این دو عنصر هستند. موزها همچنین حاوی آمنیو اسید الـ تریپتوفان هستند که در مغز به «HTP ـ ۵» تبدیل می شود. «HTP ـ ۵» به نوبه خود به سروتونین (یک ناقل عصبی آرامش دهنده) و ملاتونین تبدیل می شود.

نان تست نیز از گروه غذاهای غنی از کربوهیدرات است که موجب تولید انسولین می شوند و با افزایش سرعت آزادسازی تریپتوفان و سروتونین (دو ماده شیمیایی که شما را آرام کرده و به خواب می برند) ترغیب به خوابیدن می کنند.

خوردنی مفید بعدی بلغور جو است. یک کاسه بلغور جو مثل نان تست قند خون را بالا می برد که آن هم به نوبه خود تولید انسولین می کند و مواد شیمیایی مغزی ترغیب کننده خواب آزاد می کند. جوها غنی از ملاتونین هستند که ممکن است مردم از آن ها به عنوان یک کمک برای خوابیدن استفاده کنند.

شیر گرم نیز آخرین گزینه است. شیر هم مثل موز حاوی آمینو اسید ال تریپتوفان است که به «HTP ـ ۵» تبدیل می شود و سروتونین آرامش بخش آزاد می کند. شیر هم حاوی کلسیم زیاد است که خواب را زیاد می کند.
isna

hi dr!
     
#298 | Posted: 21 Jul 2011 05:25
دانشمندان خاطرات محو شده از حافظه را احیا کردند

آیا تا کنون به این مساله فکر کرده اید که اگر هیچ گاه نتوانید فراموش کنید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به این معنا که مغز شما توانایی دسترسی به مبهم ترین بخش حافظه درازمدت را داشته باشد؛ گو این که خاطره ها به تازگی شکل گرفته اند.
به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان برای اولین بار با پژوهش بر روی موش ها توانسته اند با دستکاری یک آنزیم در مغز خاطره های درازمدت و ضعیف را تقویت کنند.
یافته های این پژوهش نه تنها درک ما از حافظه را ژرفا می بخشد، بلکه این امید را نیز فراهم می کند که راه های درمانی برای آلزایمر و دیگر بیماری های نابود کننده حافظه پیدا شود.
پژوهشگران در این مطالعه از ویروس هایی استفاده کردند تا ژن هایی را به نواحی از پیش تعیین شده ای در مغز موش ها منتقل کنند، با این هدف که میزان ماده ای که پروتیین کیناس ام زتا(PKMzeta) نامیده می شود را افزایش یا کاهش دهند.
مطالعات پیشین نشان داده که بازداری این آنزیم حافظه درازمدت موش ها را به کلی پاک کرده است و پژوهشگران قصد داشتند کشف کنند اگر بر عکس آن، پروتیین بیش فعال شود چه اتفاقی رخ خواهد داد.
تاد ساکتر، عصب شناس دانشگاه ایالتی نیویورک در مرکز پزشکی داون استیت و یکی از نویسندگان این مطالعه، که با هدایت پژوهشگران موسسه علمی وایزمن انجام شد و در آخر هفته پیش در مجله علمی ساینس انتشار یافت، گفت: آنچه که تازه و هیجان انگیز و تا اندازه ای غیرمنتظره است، این است که افزایش میزان پروتیین کیناس ام زتا(PKMzeta) کاری را انجام داد که تا کنون هیچ گاه نشان داده نشده بود؛ این که خاطره های کهنه، محو شده و ضعیف، تقویت و تجدید حیات شوند.
isna

hi dr!
     
#299 | Posted: 21 Jul 2011 05:26
سرنخ خطر ابتلا به سرطان ریه در ناخن انگشت پا

پزشکان در یک تحقیق جدید ادعا کرده اند که سرنخ خطر احتمالی ابتلا به سرطان ریه می تواند در ناخن های انگشتان پا نهفته باشد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، نتایج این تحقیق نشان داده است مردانی که مقدار نیکوتین در ترکیبات ناخن انگشتان پای آن ها زیاد است، ۵/۳ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند و درعین حال سابقه زمانی سیگار کشیدن فرد در این رابطه تاثیری ندارد بدین معنی که بدون توجه به سابقه استعمال دخانیات، هر فرد سیگاری ممکن است در معرض این خطر قرار داشته باشد.

مجله تخصصی لایوساینس دراین باره گزارش داد: محققان تاکید دارند این یافته به پزشکان هشدار می دهد که برای معاینه افراد سیگاری فقط طول مدت سیگار کشیدن را در نظر نگیرند بلکه فاکتورهای زیان بار و مهم دیگری هستند که در آزمایشات و مطالعات ممکن است نادیده گرفته شوند در حالی که تشخیص احتمال سرطان در این افراد بسیار مهم و تعیین کننده هستند.

متخصصان دانشگاه کالیفرنیا در این پژوهش تاکید کردند: حتی افرادی هم که مدت کوتاهی است سیگار می کشند، می توانند در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه باشند چون ممکن است تعداد کمتری سیگار بکشند، اما دود آن را خیلی عمیق تر استنشاق کنند که این امر تاثیر منفی تر و وخیم تری بر روی بدن فرد می تواند داشته باشد.

این متخصصان خاطرنشان کردند: علت انتخاب ناخن انگشتان پا این بوده که ناخن ها به کندی رشد می کنند و سطح نیکوتین در این بافت در مقایسه با بزاق و ادرار ثبات بیشتری دارد.

بنابراین اطلاعات دقیق تری را در اختیار پزشکان و محققان قرار می دهد.

این یافته در مجله آمریکایی همه گیر شناسی به چاپ رسیده است.
isna

hi dr!
     
#300 | Posted: 21 Jul 2011 05:27
چرا بعضی وقت ها شیمی درمانی بیماران سرطانی جواب نمی دهد؟

تحقیقات نشان می دهد فقدان یا جهش یکی از ژن های ضدسرطان در سلول ها، قدرت آنها را برای پایان دادن به چرخه حیات از بین خواهد برد. از بین بردن این سلول های مقاوم به درمان با داروهای فعلی غیرممکن است.

داروهای شیمی درمانی که باعث می شوند سلول های سرطانی به تخریب خودشان بپردازند، گاهی با مقاومت سلول های سرطانی مواجه می شوند و نتیجه بخش نیستند.

تحقیقات تازه وجود ماده ای را در این بیماران نشان می دهد که سلول های سرطانی را نسبت به این نوع درمان مقاوم خواهد کرد.

به گزارش نیچر، محققان طی دو مطالعه مجزا موفق شده اند حداقل بخشی از مکانیزم موجود در تومورهای سرسخت را کشف کنند.

این کشف تازه به پزشکان آنکولوژیست کمک می کند میزان مقاومت هر بیمار به داروهای مورد استفاده را حدس بزنند یا شیوه های دیگری را برای مبارزه با تومورها در این گروه از بیماران اتخاذ کنند.

Taxol به گروهی از داروهای شیمی درمانی تعلق دارد که با باند کردن توبولین پروتئین کلیدی در حفظ ساختار سلولی مانع از تکثیر سلولی می شوند، سلول های سرطانی که به این دارو پاسخ دهند، بدون تولید سلول های مخرب جدید در طول زمان از بین خواهند رفت. اما سلول های دیگری وجود دارند که در مقابل این درمان مقاومت می کنند.

ورتز، زیست شناس مولکولی شرکت بیوتکنولوژی Genentech و همکارانش که از سال ۲۰۰۷ روی سلول های مقاوم به این گروه از داروها کار می کنند، نشان دادند فقدان یا کاهش سطح ژن FBW۷ در سطح این سلول ها مقاومت دارویی را ایجاد خواهد کرد. این ژن یکی از پروتئین های بدن به شمار می رود که اثر ضد سرطانی آنها اثبات شده است.

مطالعات نشان می دهند در سلول هایی که به شیمی درمانی با Taxol و داروهای مشابه پاسخ می دهند، سطح MCL۱ بخشی از پروتئین هایی که در چرخه حیات سلولی نقش مؤثر دارند بلافاصله پس از آغاز درمان توسط FBW۷ به سرعت کاهش پیدا می کند.

ورتز می گوید: « پیش از این اثر کاهش سطح آن در ابتلا به گروهی از سرطان ها مانند سرطان سینه و روده بزرگ اثبات شده و می توان اینطور نتیجه گرفت که فقدان یا کاهش سطح این ژن در بدن می تواند به افزایش غیرطبیعی میزان MCL۱در سلول ها و مقاومت دارویی آنها منجر شود».

پژوهش های دیگری که روی مبتلایان به سرطان تخمدان یا روده بزرگ انجام شده، نشان می دهد سطح MCL۱ در بیمارانی که ژن FBW۷ در آنها دچار جهش شده، نسبت به سایر افراد بالاتر است و سلول های سرطانی بدن آنها در برابر داروهای ضدتوبولین بیشتر مقاومت می کنند.

چرخه حیاتی که به مرگ منتهی نمی شود

همزمان ونی وی، زیست شناس مولکولی و همکارانش در مرکز پزشکی بوستون، ایالت ماساچوست با بررسی اثر ژن FBW۷ در بیماران مبتلا به لوسمی لمفوبلاستیک یا سرطان خون دریافتند ۳۰درصد از این افراد از کاهش سطح این ژن در سلول ها رنج می برند.

نکته جالب توجه اینکه این سلول ها از سطح بالایی از پروتئین هایی اشباع شده بودند که تنها در سلول های مرده یافت می شدند.

وی این طور نتیجه می گیرد که: «فقدان ژن FBW۷در سلول ها باعث می شود سلول قدرت شکستن پروتئین هایی مانند MCL۱ را که یک مرحله اساسی برای آغاز مرگ سلولی است از دست بدهد».

وی و همکارانش روی داروی دیگری کار کرده اند که پروتئین های حیاتی سلول های سرطانی را بلوکه می کند.

با اینکه این دارو ضدتوبولین نیست اما با افزایش سطح MCL۱ در سلول ها اثر آن نیز کاهش خواهد یافت.

آنها برای حل این معضل از ماده ای به نام sorafenib استفاده کرده اند که با کاهش سطح MCL۱ مبارزه را به نفع بیمار و داروهای شیمی درمانی تغییر خواهد داد.

khabaronline

hi dr!
     
صفحه  صفحه 30 از 57:  « پیشین  1  ...  29  30  31  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites