تالارها ثبت نام نظرسنجی جستجو موقعیت قوانین آخرین ارسالها   چت روم
علم و دانش

پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه)

صفحه  صفحه 36 از 57:  « پیشین  1  ...  35  36  37  ...  56  57  پسین »  
#351 | Posted: 21 Jul 2011 06:05
برای کاهش علائم افسردگی زمستانی از پرنده ها کمک بگیرید

متخصصان علوم طبیعی در انگلیس ادعا کرده اند که فقط پنج دقیقه در روز گوش کردن به آواز پرندگان در از بین بردن و مقابله با افسردگی و دل گرفتگی زمستانی موثر و مفید است.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» ایسنا، این متخصصان معتقدند که آواز پرنده ها برای سلامتی انسان بسیار مفید و سودمند است و آثار افسردگی را که در فصل های سرد و تاریک سال بیشتر می شود از بین می رود.

به گزارش روزنامه تلگراف، در فصل زمستان بیشتر پرنده ها به دلیل این که به جست وجوی غذا می روند کمتر آواز می خوانند به جز برخی از گونه ها که نداهایی را برای حفظ قلمروشان سر می دهند.

از سوی دیگر، این سکوت پرندگان و روزهای سرد و تاریک زمستان سبب افزایش بروز علائم افسردگی و غمگینی در انسان ها می شود اما متخصصان معتقدند که حتی گوش دادن به صدای ضبط شده پرنده ها هم می تواند در کاهش علائم افسردگی موثر باشد.
isna

hi dr!
     
#352 | Posted: 21 Jul 2011 06:10
یک راهکار خوشمزه برای مقابله با سرفه مزمن


پزشکان ادعا کرده اند که شکلات می تواند برای مقابله با سرفه مداوم و مزمن مفید باشد.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» ایسنا، این گروه از پزشکان انگلیسی هم اکنون در حال انجام مراحل نهایی آزمایشات بالینی روی این روش جدید برای مقابله با سرفه مزمن هستند.

آن ها در واقع روی دارویی مطالعه می کنند که ماده اصلی تشکیل دهنده آن «تئوبرومین» است که ماده طبیعی موجود در شکلات و کاکائو است.

به گزارش روزنامه سان، این متخصصان تاکید کردند: اگر آزمایشات بالینی با موفقیت به پایان برسد، این دارو ظرف دو سال آینده در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

=====================

مدیتیشن و عبادت، فعالیت مغز را تقویت می کند

اسکن های مغزی نشان می دهد وقتی افراد مدیتیشن انجام می دهند، فعالیت مغز تقویت شده و بیشتر می شود.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، دکتر اندرو نیوبرگ متخصص بیمارستان و کالج پزشکی دانشگاه توماس جفرسون در بررسی های خود متوجه شد افرادی که عبادت می کنند، مدیتیشن انجام می دهند و آداب و رسوم مذهبی خود را به جای می آورند، در طول مدت انجام این فعالیتها، عملکرد منطقه لب پیشانی مغز آنها افزایش یافته و تقویت می شود.

این متخصص نوروتئولوژی در آمریکا سعی کرده است که در بررسی های خود رابطه بین مغز و دینداری را مورد ارزیابی می دهد.

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف، وی متوجه شد در هنگام انجام مراسم عبادی و دینی در صورتی که همراه با توجه درونی و عمیق باشد، لب پیشانی مغز که مسوول تمرکز و توجه تمرکز است فعالتر می شود.

دکتر نیوبرگ هم چنین متوجه شد این تاثیرات در صورت انجام مدیتیشن نیز بروز می کند.

hi dr!
     
#353 | Posted: 21 Jul 2011 06:11
تولد زودرس خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را تشدید می کند

تولد زودرس و پیش از موعد با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دوم رابطه مستقیم دارد.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» ایسنا، این پزشکان خاطرنشان کردند: کسانی که زودتر از موعد متولد شده اند در مقایسه با سایر افراد ۶۰درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دوم در سنین بزرگسالی هستند.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی، متخصصان فنلاندی می گویند: شاید یک توجیه این باشد که نوزادان زودرس مدتی از فرایند رشد خود را در خارج از رحم مادر طی می کنند و این امر می تواند تراکم عضلانی آن ها را کاهش دهد و همچنین نحوه متابولیسم قند را نیز در بدن این افراد دچار اختلال کند.

این یافته حاصل اطلاعات بهداشتی ثبت شده از ۱۳ هزار زن و مردی است که بین سال های ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۴ در هلسینکی متولد شده بودند. این اطلاعات همچنین شامل طول دستگاه گوارش و وضعیت دیابت در شرکت کنندگان بود.


==================================

چاقی شکمی در کودکان و احتمال بیماری قلبی

حقیقات جدید حاکی از آن است که کودکان مبتلا به چاقی شکمی که دور کمر زیادی دارند، فشار ضربانی بالایی دارند که همین امر آن ها را در معرض ابتلا به اختلالات و بیماری های قلبی قرار می دهد.

به نقل از WebMD ، به گفته محققان مؤسسه تحقیقاتی لوس آنجلس واقع در مرکز پزشکی هاربر UCLA، باید سلامت کودکان به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد و علاوه بر معیار نمایه توده بدنی که اندازه وزن به قد است، باید دور کمر آن ها را برای اندازه گیری میزان چاقی آن ها بررسی کرد.

نمایه توده بدنی ارتباطی با بالا رفتن فشار ضربانی نداشته و برای ارتباط میان چاقی شکمی در کودکان و بیماری قلبی باید دور کمر بررسی شود. محققان ۴۶۶۷ کودک ۶ تا ۱۷ سال را مورد بررسی قرار دادند.

اندازه گیری دور کمر هم ساده تر و هم کم هزینه تر بوده و نسبت به سنجش نمایه توده بدنی کودک از دقت بالاتری برخوردار است.

تحقیقات نشان داد که تفاوت میان فشار خون سیستولیک و دیاستولیک بدن همانند افزایش فشار خون، خطر بروز اختلالات قلبی را بالا می برد. بررسی هیا نشان داد کودکانی که فشار ضربانی بیشتری داشتند، دور کمر بزرگ تری هم داشتند و میان این دو ارتباط زیادی وجود داشت.

hi dr!
     
#354 | Posted: 21 Jul 2011 06:12
کم سوادان بیشتر دچار نارسایی قلبی می شوند

تحقیقات گسترده ای که صورت گرفته حاکی از آن است که افرادی که از سواد و تحصیلات کمتری برخوردارند نسبت به افرادی که سواد بیشتری دارند، بیشتر در معرض ابتلا به نارسایی های مزمن قلبی قرار دارند.

به گزارش گروه علمی پژوهشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، به نقل از medicalnewstoday، محققان دانمارکی برای اولین بار تأثیر عوامل اجتماعی اقتصادی را روی ابتلا به بیماری های قلبی مورد بررسی قرار دادند.

آنها با مطالعه روی ۱۸۶۱۶ نفر در طول ۳۱ سال دریافتند که زنان و مردان تحصیل کرده نصف افرادی که تحصیلات پایینی دارند دچار بیماری های قلبی می شوند.

از پیش هم میان محرومیت اجتماعی اقتصادی با بروز بیماری های قلبی عروقی ارتباط وجود داشت ولی در خصوص ارتباط آن با نارسایی قلبی مزمن اطلاعات زیادی در دسترس نبود.

بیماری های قلبی عروقی و نارسایی های قلبی مزمن عوامل خطرساز مشابهی دارند ولی در ظاهر کمتر از نیمی از موارد نارسایی های قلبی مزمن به دلیل بیماری های قلبی عروقی ایجاد می شوند و نارسایی قلبی مزمن شایع تر است.

محققان افراد مورد مطالعه را در خصوص دیابت، مقدار کلسترول، فشار خون و مقدار قند خون آزمایش کردند و عوامل پرخطر بروز نارسایی قلبی وبیماری قلبی عروقی را مانند مصرف سیگار، مصرف الکل، ورزش نکردن و سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری ها بررسی کردند.

محققان همچنین علاوه بر موارد فوق تحصیلات را نیز ملاک قرار دادند و مدت تحصیل را کمتر از ۸ سال، بین ۸ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۰ سال در نظر گرفتند.

در نهایت تمام بررسی ها نشان داد زنان و مردانی که تحصیلات بالاتری دارند در مقایسه با افرادی که تحصیلات کمتری دارند در معرض خطر نسبی ابتلا به نارسایی قلبی قرار دارند.

در واقع افرادی که بیش از ۱۰ سال تحصیل کرده بودند ۳۹ درصد کم تر از افرادی که کم تر از ۸ سال درس خوانده بودند دچار نارسایی قلبی می شوند و نیز افرادی که میزان سال های تحصیل در آن ها بین ۸ تا ۱۰ سال است ۲۵ درصد کم تر به این مشکل مواجه می شوند.

iscanews

hi dr!
     
#355 | Posted: 21 Jul 2011 06:16
بیماران قلبی حمام را با بخار آب،گرم نکنند

مردم به ویژه بیماران قلبی، برای گرم کردن حمام در فصل سرما از بخار آب استفاده نکنند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، دکتر نزارعلی مولایی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب افزود: استفاده از بخار آب، موجب کمبود اکسیژن در حمام شده و مشکلات تنفسی را در پی دارد.

وی به خانواده ها توصیه کرد: ابتدا با استفاده از بخاری و شوفاژ حمام را گرم کنند و سپس به استحمام بپردازند.

این فوق تخصص ریه همچنین با تاکید براستفاده توامان خانواده ها از تیرک و آب ژاول جهت شستشوی سرویس های بهداشتی، افزود: خانواده ها از یکی از این مواد شوینده جهت نظافت سرویس های بهداشتی استفاده کنند چرا که استفاده از هر دو ماده، موجب تولید گاز شیمیایی خطرناکی به نام کلرین شده که موجب تحریک و آسیب دیدن سیستم تنفسی می شود.

بنا بر اعلام وبدا وی همچنین گفت: در صورت رخداد چنین حالتی و بروز تنگی نفس، فرد باید بلافاصله به محیط باز منتقل شده و به مرکز فوریت های پزشکی اطلاع داده شود

isna

hi dr!
     
#356 | Posted: 21 Jul 2011 06:17
رشد قدی در سن ۲۵ سالگی متوقف می شود

مدتی پس از بلوغ و حداکثر حدود سن ۲۵ سالگی رشد قدی متوقف می شود.

احمدرضا درستی مطلق در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: بهترین رشد قدی بین ۸ تا ۱۵ سالگی اتفاق می افتد.

امروزه تبلیغات زیادی در دنیا و از جمله در کشور ایران درباره احتمال افزایش دادن قد جوانان به چشم می خورد که با توجه به اینکه پس از بسته شدن استخوان ها احتمال افزایش قدی وجود نخواهد داشت، توخالی بودن چنین ادعاهایی مشخص است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: برخی از افراد سودجو مدعی می شوند که با تزریق برخی هورمون ها یا دیگر مواد، از ترشح استروژن در بدن دختران نوجوان جلوگیری شده و در نتیجه به مدت زمان رشد قدی آنها افزوده می شود.

درستی مطلق گفت: این نکته نیز از نظر علمی هنوز مورد اثبات قرار نگرفته و استفاده از این مواد ممکن است ضررها و لطمات جبران ناپذیری را به بدن دختران وارد سازد.

یادآوری می شود که پس از اتمام دوران رشد و بسته شدن اپی فیز (محل زایش) استخوان های دراز، احتمال رشد قدی به طور کامل از بین می روند.

وی اضافه کرد: استفاده نابجا و نادرست از مکمل های غذایی اعم از ویتامین ها، املاح و پروتئین ها یا کربوئیدرات ها چه به منظور افزایش رشد قدی و چه برای بدنسازی بدون مشاوره با متخصص تغذیه ممکن است علاوه بر اینکه نتایج دلخواه را به ارمغان نیاورد، موجب لطمه زدن به سلامت، رشد و نمو افراد در حال رشد هم بشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: یادآوری می شود که بسیاری از املاح در جذب با یکدیگر رقابت دارند و مصرف نا به جای مکمل یک ماده به جذب ملح دیگری لطمه وارد می آورد.

درستی افزود: مصرف زیاد بسیاری از املاح و ویتامین ها مسمومیت زا و مختل کننده نظم بدن بوده و قابل توصیه نیستند.

صدمات و لطماتی که با اتخاد رژیم های نامناسب که موادی را کم یا زیاد به بدن برسانند، ایجاد می شود بسیار قابل اهمیت و گاه غیر قابل جبران است.

وی اضافه کرد: ضایعاتی که بر کبد، کلیه، دستگاه های حیاتی بدن از جمله سیستم عصبی و دستگاه قلب و عروق ممکن است، تحمیل شود باید کاملاً مورد عنایت باشد.
farsnews

hi dr!
     
#357 | Posted: 21 Jul 2011 06:18
مردان بیشتر مستعد ابتلا به سرطان هستند

یک کارشناس بهداشتی جهانی هشدار داده است که مردان در انگلیس به دلیل الگوی زندگی نامناسب بیش از زنان مستعد ابتلا به سرطان هستند.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» ایسنا، آمارها نشان می دهد که در این کشور مردها، ۱۴ درصد بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می شوند.

دکتر راشل تامپسون ـ معاون رییس صندوق مطالعات سرطان جهان ـ در عین حال اطمینان داد که این آمار غیرقابل پیشگیری نیستند.

دکتر تامپسون تاکید کرد: علت مهم ابتلای بیشتر مردان به سرطان رژیم غذایی نامناسب و بد و مصرف الکل است.

به گزارش روزانه تلگراف، مردها با وجودی که بیش از زنان تحرک بدنی و فعالیت جسمی دارند، اما با این حال بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان ها هستند، با این حال بررسی های صندوق مطالعات سرطان جهان نشان می دهد که مردان کمتر از رابطه بین الگوی زندگی و ابتلا به این بیماری مطلع هستند.

بنابراین کارشناسان و متخصصان این مرکز در نظر دارند، دستورالعملی را تحت عنوان «راهنمای سلامت مردان» تهیه و منتشر کنند تا به مردان بیاموزند که چگونه می توانند از سلامت خود حفاظت کنند.

دکتر تامپسون تاکید کرد: تنها با چند تغییر ساده در سبک و شیوه زندگی مثل خوردن سبزی و میوه زیاد و ترک الکل و سیگار و حفظ وزن سالم می توان از سلامت بهتر و بیشتر بهره مند شد و سالم تر زندگی کرد.

hi dr!
     
#358 | Posted: 21 Jul 2011 06:19
کاهش سن بلوغ و مسئولیت سنگین والدین

دسترسی کودکان و نوجوانان به موبایل و اینترنت و در پی آن کاهش سن بلوغ مسئولیت والدین را برای تربیت فرزندانی سالم سنگین تر کرده است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس حدود یک ماه پیش بود که غلامعلی افروز رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور هشدار داد: میانگین سن بلوغ دختران به ۹،۵ سال و پسران به ۱۲سال رسیده است.

هشدار دیگر رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور این بود که در تهران ۱۰ درصد پسران زودتر از دختران یعنی زودتر از سن ۹،۵ سالگی بالغ می شوند که در صورت صحت، بسیار با اهمیت است.

اینکه از بین عوامل اجتماعی و خانوادگی کدام عوامل در بروز این پدیده بیشتر موثر هستند؛ پدران و مادران چه نقشی درایجاد آن دارند؛ چه خطراتی در پیش است و راهکارهای برخورد با این مسئله کدام است موضوعاتی است که به دنبال پاسخ آنها برآمدیم.

غلامعلی افروز، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور می گوید: نگاه های نفسانی جنسی در جامعه بیشتر شده و این در حالی است که میانگین سن بلوغ جنسی در کشور کاهش یافته است به طوری که قبلاً در پسران ۱۵ سال و در دختران ۱۴ سال بود اما در حال حاضر میانگین بلوغ جنسی دختران ۹.۵ سال و پسران ۱۲سال است و البته ۱۰ درصد پسران زودتر از دختران در شهر تهران بالغ می شوند.

افروز اضافه می کند: هزاران پسر در دبستان بلوغ جنسی را تجربه می کنند که باید در نظر داشت در بلوغ جنسی تغییر الگوی تغذیه، استفاده از فضای مجازی و استفاده از برخی مواد تحریک آمیز به عنوان مثال در شامپوها مهم است و مربیان مدارس باید به این موضوع بها دهند.

اطلاعات کودکان درباره مسائل جنسی به صورت تصاعدی افزایش یافته است

احمد محیط ،مدیر گروه ادبیات و روانپزشکی انجمن جهانی روانپزشکی نیز در این زمینه می گوید: اطلاعات کودکان در زمینه مسائل جنسی و سن بلوغ به صورت لگاریتمی افزایش یافته است و این اطلاعات به نوعی حس جنسی را در کودکان افزایش می دهد.

وی می افزاید: در حال حاضر اطلاعاتی که در اختیار کودکان در زمینه مسائل جنسی می رسد نسبت به گذشته افزایش یافته است لذا میزان ذخیره مغزی در زمینه مسائل بلوغ زیاد شده و این اطلاعات وقتی انبوه می شوند حس های کاذبی را در کودکی که به سن بلوغ نرسیده اند، برمی انگیزد.

محیط تصریح می کند: اما اینکه بلوغ از نظر زیست شناسی یعنی پیدایش مو در صورت مرد و تغییرات شکل بدنی در زن همراه باشد، مسئله ای است که بعیدتر به نظر می رسد اما نکته ای که می توان روی آن اذعان داشت این است که تغییرات در وضع تغذیه که بدون تردید نسبت به نسل های قبل بهتر شده است ممکن است در جلو انداختن سن بلوغ تاثیر داشته باشند.

این متخصص روانپزشکی خاطرنشان می کند: کیفیت تغذیه از عوامل تعیین کننده رشد جامعه است که از نظر بالارفتن پروتئین و ویتامین ها بهتر شده و این تاثیرات در میزان زودرس شدن سن بلوغ اثراتی دارد.

وی می گوید: افزایش اطلاعاتی که در اختیار کودکان به کمک مسائل ارتباط رسانه ای در خصوص سن بلوغ می رسد به صورت لگاریتیمی افزایش یافته است و همچنین تغییر شکل بحث ها در درون خانواده و در بین بچه ها که باز هم منشاء آن رایانه ها و رسانه های الکترونیکی هستند، آگاهی های کودک را در این زمینه بالا برده که با این وجود حسی جنسی در کودکان افزایش می یابد.

محیط یادآور می شود: اساس رابطه با فرزندان باید دوستی باشد و از همین طریق با فرزند خود به فعالیت های رایانه ای و اینترنت بپردازند و از طرف دیگر آنها را شریک و تنظیم کننده برنامه در کل خانواده بدانند که این موضوع روی آنها اثر می گذارد لذا اینکه گفته می شود اصلاً حق نداری این کار را بکنی یا دنبال این موضوع بروی اثری نخواهد داشت.

از آنجایی که این موضوع از نظر مسئولان وزارت بهداشت یک موضوع مربوط به تخصص غدد است. عباسعلی ناصحی، رئیس اداره کل سلامت روان وزارت بهداشت اظهارنظر درباره آن را به اداره غدد وزارت بهداشت واگذار کرد.

کاهش سن بلوغ باید بررسی شود

شهین یاراحمدی، رئیس اداره غدد وزارت بهداشت در این زمینه اظهار داشت: برای اینکه این پیش فرض که سن بلوغ کاهش یافته است باید کار تحقیقاتی انجام شود و در آن افرادی که به رسانه هایی مانند رایانه و موبایل دسترسی دارند با افرادی که دسترسی ندارند مقایسه شود.

وی می افزاید: بدون مدارک علمی نمی توان در این زمینه صحبت کرد البته ممکن است برخی دانشگاه های این تحقیق را انجام داده باشند.

کسب اطلاعات درباره مسائل جنسی، سن بلوغ را کاهش می دهد

حسین دلشاد، معاون پژوهشکده غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: کسب اطلاعات درباره مسائل جنسی موجب کاهش سن بلوغ می شود اما شروع بلوغ قبل از ۵ سالگی غیر طبیعی و نشانه بیماری است.

وی می افزاید: به طور کلی پدیده رشد و نمو و بلوغ پدیده های فیزیولوژیک هستند که سن به خصوصی دارند و در دخترها در سن حدود ۷ تا ۸ سالگی و در پسرها در سن ۸ تا ۹ سالگی اولین علائم بلوغ ظاهر می شود.

به گفته وی دختر ها در سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی و در پسرها در سن ۱۵ تا ۱۶ سالگی فرآیند بلوغ تکمیل می شود لذا به طور معمول چون بلوغ ۵ مرحله دارد از مرحله یک تا ۵ حدوداً ۴ تا ۵ سال طول می کشد تا فرد به بلوغ کامل برسد.

دلشاد اذعان می کند: نژاد، ژن و مسائل محیطی در این مسئله تاثیرگذار است به طوری که اگر پدر و مادری بلوغ زودرس داشته باشند احتمال اینکه پسر یا دختر این خانواده نیز بلوغ زودرس داشته باشد وجود دارد البته برعکس آن هم دیده شده است.

همچنین مسائل محیطی مانند آب و هوا در سن بلوغ تاثیر زیادی دارد به طوری که به عنوان مثال در جنوب ایران شروع بلوغ به علت گرما از مناطق سردسیر زودتر اتفاق می افتد.

این فوق تخصص غدد ادامه می دهد: موضوع بعدی که در این زمینه اهمیت دارد تغذیه است و افرادی که تغذیه بهتری دارند به علت اینکه فرآینده های فیزیولوژیک به موقع انجام می شود سن بلوغ آنها زودتر اتفاق می افتد به عنوان مثال اگر به روند شروع سن بلوغ در تمام کشورهای دنیا نگاه کنیم متوجه می شویم که این روند سیر نزولی داشته است.

به طوری که ممکن بود سن شروع بلوغ در ۵۰ سال آینده در دخترها ۱۰ تا ۱۲ سال باشد که این میزان در حال حاضر به ۷ تا ۸ سال رسیده است.

وی ادامه می دهد: شایع ترین علت بلوغ زودرس مسائل ژنتیکی است اما در دسترس بودن مطالب مربوط به مسائل سن بلوغ در بین کودکان می تواند موجب تحریک غدد جنسی فرد شده و روی کاهش سن بلوغ اثرگذار باشد.

اما در این بین کارشناسانی هم هستند که به نوعی مخالف این موضوع هستند و کاهش سن بلوغ را کارشناسی نمی دانند.

سن بلوغ جنسی کاهش نیافته است

پرویز مظاهری، دبیر انجمن روانپزشکان ایران می گوید: سن بلوغ جنسی با کارکرد غدد جنسی ارتباط دارند و ربطی به میزان اطلاعات نوجوانان در زمینه مسائل سن بلوغ ندارد به همین علت سن بلوغ کاهش نیافته است.

وی اضافه می کند: بلوغ فرایندی است که ۳ مرحله جسمی، روانی و اجتماعی دارد و بلوغ جسمی وقتی است که صفات ثانویه جنسی آغاز می شود که بر اساس آن در پسرها دورگه شدن صدا و درآمدن موهای زاید و در دخترها تغییر در اندام از مهمترین این تغییرات است.

مظاهری تصریح کرد: بلوغ جسمی در دخترها از ۹ سالگی تا ۱۳ سالگی طول می کشد و بر اساس تغذیه و مکان جغرافیایی فرد این میزان تغییر می کند به طوری که در مناطق گرمسیر و تغذیه خوب، بلوغ زودتر اتفاق می افتد.

وی یادآور شد: میانگین سن بلوغ دختران ۱۱ سالگی است و در پسرها از ۱۲ تا ۱۳ سالگی تا ۱۵ سالگی ممکن است طول بکشد که این بلوغ، بلوغ جسمی است.

تزریق هورمون به دام ها در کاهش سن بلوغ افراد تأثیرگذار است

فربد فدایی، مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی هم با بیان اینکه سن بلوغ ربطی به اینترنت و موبایل ندارد گفت: مصرف غذاهای دامی به علت تزریق مواد هورمونی به دام ها در تغییر و کاهش سن بلوغ افراد تاثیرگذار است اما استفاده از اینترنت در این زمینه نقشی ندارد.

وی ادامه می دهد: نباید همکاران روانشناس در مورد مسائل بیولوژیک از جمله سن بلوغ که جنبه روانشناختی دارد و بررسی آن به منابع دقیقی نیاز دارد اطلاع رسانی کنند و اطلاع رسانی در این زمینه باید صرفاً از طریق وزارت بهداشت انجام شود.

این موضوع با وجود اینکه مورد اختلاف کارشناسان است ولی یک موضوع مسجل دارد و آن این است که دسترسی کودکان و و نوجوانان به اینترنت موبایل بسیار آسان شده و پدر و مادر در این مورد نقش اساسی دارند تا اثرات مخرب این وسایل را کاهش دهند.

کودکانی که خلاء عاطفی دارند به سراغ موارد غیر اخلاقی اینترنت می روند

غلامعلی افروز، رئیس سازمان نظام روانشناسی ایران می گوید: در زمان حاضر امکان ایجاد مانع اساسی برای تعاملات مجازی کودکان و نوجوانان در اینترنت برای والدین تقریباً محال است.

این تعاملات مجازی دیگر می تواند حتی در موبایل نوجوان یا همکلاسی اش خلاصه شود لذا امکان منع آن وجود ندارد.

وی می افزاید: بررسی ها نشان می دهد برای اینکه از این ابزارهای موجود استفاده مناسب شود مهمترین راه ارتباط عاطفی والدین با فرزند است که باید به اوج برسد و پدر و مادر محبوب بچه ها شوند. برای این کار باید پدر، مادر را محبوب فرزند و مادر، پدر را برای بچه محبوب کند.

افروز تصریح می کند: اگر این وابستگی امن ادامه یابد و هر دوی والدین محبوب فرزند شوند دیگر لازم نیست حرفی زده شود و ناخودآگاه بیشترین ارتباط کلامی را با فرزند، پدر و مادر خواهند داشت و هر جا که بچه زندگی کند مصونیت فرهنگی ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور ادامه می دهد: لازمه مصونیت فرهنگی مصونیت عاطفی است و مقدمه مصنونیت عاطفی دلبستگی عاطفی فرزند به پدر و مادر است مثلاً خانم به بچه اش بگوید که پدرت بهترین بابای دنیاست و مرد به فرزندش بگوید که مادرت بهترین مادر است اما اگر زن و شوهر با هم با زبان تهدید و تحقیر صحبت کنند فرزند به هیچ کدام دل نمی بندد و در نهایت به کسی دل می بندد که در بیرون از خانواده پیدا می کند.

وی اضافه می کند: بچه هایی که در محیط امن خانواده، بزرگ و تکریم می شوند آسیب پذیر نمی شوند چرا که امیر المومنین علی (ع) فرمودند: “هر کس شخصیت خویش را شریف بدارد از گناهان و لغزش ها مصون می ماند “.

افروز اذعان می کند: تکریم فرزند این است که اسم بچه را با خانم و آقا صدا بزنید و همین طور همسران نیز باید همین گونه در مقابل بچه ها با هم صحبت کنند اگر پدر و مادر برای فرزند محبوب شدند فرزند عاشق خانواده می شود و در آن خانواده آرامش می گیرد، اگر این کار انجام شد معضلات اینترنتی رنگی نخواهد داشت چرا که بچه هایی به سراغ موارد غیراخلاقی اینترنت می روند که خلاء عاطفی دارند و پدر و مادر خود را دوست ندارند.

farsnews

hi dr!
     
#359 | Posted: 21 Jul 2011 06:24
چگونه با شب ادراری کودکان برخورد کنیم؟

گفته یک متخصص روان پزشکی اطفال، شب ادراری کودکان علل مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها علل ژنتیکی است، استرس و هورمون نیز از علل دیگر این بیماری است.

دکتر سعید نبوی، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا واحد علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه شب ادراری به ادرار کردن غیر ارادی و حتی ارادی گفته می شود، افزود: شیوع شب ادراری با افزایش سن کاهش می یابد.

وی گفت: شب ادرای می تواند شبانه باشد که بیشتر در پسر بچه ها شایع است و یا می تواند روزانه باشد که این نوع بیشتر در دختر بچه ها شایع است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شب ادراری به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود؛ گفت: نوع اولیه ۹۰ درصد موارد را شامل می شود و نوع ثانویه نیز ارتباط بیشتری با مسائل سایکولوژیک(روان شناسی) دارد که این نوع به شب ادراری پس از شش ماه کنترل دفع ادرار اطلاق می شود.

دکتر نبوی در خصوص علل مختلف شب ادراری، گفت: شب ادراری علل مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها علل ژنتیکی است.

وجود مشکلات خواب مانند خواب عمیق و مسایل سایکولوژیک مانند استرس، همراهی با علل هورمونی از علل دیگر این بیماریست که البته علل هورمونی و کاهش تولید هورمون رشد یکی از علل این بیماری است.

وی همراهی بعضی از بیماری های ارگانیک (عضوی) مانند عفونت ادراری و دیابت و تومورهای نخاع را نیز از دیگر علل این بیماری برشمرد و یادآور شد: به دلیل علل مختلف این بیماری، درمان های متعددی نیز برای این بیماران توصیه می شود.

دکتر نبوی در خصوص راهکارهای درمانی غیردارویی این بیماری افزود: رفتار درمانی از روش هایی است که در بیماران به خوبی جواب می دهد، مانند تشویق برای شب هایی که بیمار خشک بوده است، ادرار کردن قبل از خواب، کم نوشیدن مایعات قبل از خواب.

وی در خصوص درمان های دارویی این بیماران خاطر نشان کرد: استفاده از داروها، قدم آخر برای درمان این بیماریست البته باید دانست که هیچ یک از داروها باعث درمان قطعی نمی شود و همه داروها دارای شکست درمان و نیز احتمال عود پس از قطع دارو هستند.

hi dr!
     
#360 | Posted: 21 Jul 2011 06:25
جراحان بی جهت به مردم قول زیبایی بینی ندهند

پزشک نباید بدون جهت به بیمار قول زیبایی بینی پس از جراحی بدهد زیرا این کار می تواند عواقب ناگواری در آینده داشته باشد.

ابراهیم رزم پا در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهارداشت: چهره شخص حالت و تعلق فامیلی و نژادی را به تصویر می کشد و معرف شخصیت فردی است و بینی به عنوان یکی از اعضای صورت به جزء عمل فیزیولوژیک مهم خود نقش بسیار اساسی در زیبایی و جذابیت آن دارد.

وی درباره عوارض عمل جراحی زیبایی بینی تصریح کرد: با درنظرگرفتن وفور این گونه اعمال جراحی که یکی از بیشترین عمل های جراحی انتخابی را تشکیل می دهد باید بیماران نسبت به انتخاب پزشک متخصص دقت بالایی به خرج دهند.

رزم پا گفت: بینی از نظر آناتومی دارای ۹ قسمت ساختمانی است که از پنج قسمت در ظاهر و ۴ عدد دو قسمت مثلث نرم و دو قسمت دیواره های طرفی که نسبت به واردکردن صدمه به هر یک از این قسمت ها عوارضی ایجاد خواهد شد تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: تغییر شکل نوک بینی، تغییر شکل کالوملا، نقائص مربوط به پیرامید بینی، عوارض ناشی از استوتومی طرفی و وسطی و غضروفهای بالای طرفی و پاینی طرفی بینی، عوارض ناشی از رینوپلاستی خارجی یا جراحی باز، عوارض عمومی از قبیل خونریزی، عفونت و عوارض متابولیسم و عوارض فونکسیونل از قبیل اختلال در حس بویایی یا انسداد راه های هوایی از عوارض مهم این جراحی ها است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: برای این عمل جراحی انتخابی بینی بررسی و معاینات بالینی، پاراکلینیکی، مصاحبه با بیمار و تشریح کردن هر گونه پیش آمد غیرمترقبه و روشن کردن ذهن مراجعه کننده که از نظز زیبایی تن به این عمل انتخابی می دهد چه از نظر نحوه بیهوشی و چه پیامد عوارض جراحی ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: نواقص مادرزادی و تروماتیک به علت صدمات شدیدی که بیمار در موقع مراجعه دارد با عمل کاسمتیک بینی فرق می کند زیرا در این گونه موارد بیمار توقع زیبا شدن ندارد و بهتر کردن وضع نا خوشایند بیمار او و جراح را خوشحال خواهد کرد.

بدون جهت به بیمار قول زیبایی دادن چه بسا عواقب ناگواری در آینده خواهد داشت باید گفت که بهبودی تنها به چاقو و مغز جراح وابسته نیست و عوامل متعدد دیگری در این زمینه هست که بیش از همه به خود بیمار بستگی دارد.
farsnews

hi dr!
     
صفحه  صفحه 36 از 57:  « پیشین  1  ...  35  36  37  ...  56  57  پسین » 
علم و دانش انجمن لوتی / علم و دانش / پزشکی سلامت (آرشیو شماره سه) بالا
این تاپیک بسته شده. شما نمیتوانید چیزی در اینجا ارسال نمائید. 
Report Abuse  |  News  |  Rules  |  How To  |  FAQ  |  Moderator List  |  Sexy Pictures Archive  |  Adult Forums  |  Advertise on Looti

Copyright © 2009-2020 Looti.net. Looti.net Forum is not responsible for the content of external sites